yi Th. BINNENDIJK, =<^Z stadsMeuws. Dit den Goudschen Raad. HREDMBEWRTEN. LAATSTE BERICHTEN. GOUWE 228 - Telefoon 822 MAYONNAISE DEUTSCHE SLAOLIE Vergelijk onze prijzen Heeren Molliëres Dames 1 band Fa. P. K. VAN MAAREN Abonneert U op dit Blad. De Goudsche Melkinrichting Turf tingel. Levert U steeds vaortraf- falljka melk van gacontrolaard vea. t elkomen rein en tuiintaiii GOUDA, 7 April 1928. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat z(j de beslissing hebben verdaagd op het verzoek van de R. K. Coöp. Brood- bakkery en Verbrulksvereeniging „Ons Be lang" tot het uitbreiden der bakkery ert plaatsing daarin van 1 electromotor van 1% P.K. en 1 jjzeren gasoven in het perceel Nieuweliaven no. 7—9, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie B No. 2377. Deze beslissing is genomen omdat nog niet zyn ingekomen de verklaringen ex artt. 7bis en 12 bis der Hinderwet van den Hoofd inspecteur van den Arbeid. Spaar- en Hulpbank Gouda. Gedurende de maand Maart 1928 zyn in gelegd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in 699 posten 61.784.09 Bijgeschreven rente 14.04 61.798.13 Terugbetaling in 125 posten 21.862.05 Meer ingelegd dan terugbe taald 39.946.08 Aan het einde der maand Februari was ten name der Inleggers ingeschreven „1.139.783.28% zoodat hun tegoed ul. Maart bedroeg 1.179.729.36 In den loop der maand Maart zyn 20 nieu we boekjes %fgegeven, 5 oude boekjes op nieuw in gebruik gesteld en 16 boekjes ge heel afbetaald, zoodat aan het einde der maand/!0aart 4949 boekjes im omloop wa- Nijverhtidsonderwijs. Uitslag der Overgangs- en Eindexamens van de Gemeente Ambachtsavondschool. Eerste klasse A bevordert tot de 2e kl.: A. N. Bouman, G. J. Bouman, N. Buiten huis, J. Dekker, L. Th. van Essen, P. van Groningen, J. C. de Grail, J. J. van Harten, J. W. Hendrikman, H. M. Klerks, G. Mul der, A. Slaman, Th. v. <L Starre, J. Tak, P- Tak, C. C. van Veen, A. G. Wassing, J. van Eyk. Niet bevorderd 6 leerlingen. Eerste klasse B en C bevorderd tot de 2e kl.: E. v. d. Berg, L. Boer, P. Boere, D. Brou wer, L. C. van der Byl, J. C. van den Edel, E. H. van den Eng, G. van der Geest, Jac. Grootenboer, V. W. van den Heuvel, J. de Jóu, /E. de Jong, F. JungertaB,*Jac. Klom*, A. van Leeuwen, Joh. van Loon, A. Pevdijk. J. Snaterse, A. Verwaal, E. A. van der Weel, G. dc Wit, I. IJsselstein, P. Ziere. Niet be vorderd 3 leerlingen. Tweede klasse A bevorderd tot de 3e kl.: J. v. d. Berg, A. Bontenbal, H. v. d. Bos, J. v. Buurt, W. Janknegt, H. Jansen, G. de Jong, P. Kersseboonfc *W. C. Mul, J. Neven, A. Reparon, J. Stolwijk, C. Vermeulen, L. Verwey, G. Verzyden, C. Vonk, R. IJssel- ~tg|p. Niet bevorderd 4 leerlingen. Tweede klasse B bevorderd tot de 3e kl.' L. Bontenbal, N. P. Boom, L. Boon, G. van der Ham. H. G. Hey, A. Mul, M. J- Schouten, C. v. d. Starre, W. Verkerk. A. F. van der Weel. Niet bevorderd 3 leerlingen. Tweede klasse C bevorderd tot de 3e kl.: W. A. Hornis, P. Mettau, J. W. Scholten. A. Zuidam. Niet bevorderd 1 leerling. Dexxle klasse A bevorderd tót de 4e kl.: C. Baas, P. Blonk, J. ten Brink, J. van Bueren, A. Goedhart, C. v. d. Harst, J. v. d. Horst, G. Jansen. G. Karreman, W. v. Kersbergen, J. Mourik, J. Nieuwenhuizen, A. <len Ouden, C. Spek, M. Slappende!, J.w. d. Velden, W. de Weerd. Niet over één leer ling. Derde klasse A I bevorderd tot de 4e kl.: C. v. Bekkum, Th. v. Harten, G. Hoosbeek. J. F. de Jong, H. v. Leeuwen, J. F. Luxen, J. D. Postmus, P. Schouten, J. H. Straver, G. J. Wassing, H. H. Wiezer, B. v. Winger den.'Niet bevöföerd 3 leerlingen Derde klasse B bevorderd totVlc 4e kl.: A. Bron, C. J. Brewer, N. Buitenhuis, S A. El shout, P. Klerks, J. W. de O^den. Niet bevorderd 1 leerling. Derde klasse C bevorderd tot de 4e kl.: W. de Bruyn, J. v. Dam. B. Dekken-, D Niemeyer, C. J. de Vos. Vierde klasse A bevorderd tot de 5e kl.: A. Baas. D. Boom, Th. Boob, C. v. Dijk huieen, J. Hoeksel, C. Hornis, K. v. d. Horst, (i. de Keizer, P. Knoop, T. Kwinkelenberg, J. Leeflang, W. Leef lang. A. Mooten. J. J Snel. Th. Steen land, D. Trouwborst, C. Tui- nenburg, G. Verdouw, A. de Vries, F. A. v. d. Weel. A. IJsselstein. P. A. IJsselsteijn. Niet bevorderd 3 leerlingen. Vierde klasse'B bevorderd tot de 5e kl.: H. H. Agten, W. Boxhoorn. P. v. Lavie reh, H. A. Leeflang, J. Spee. G. v. d. Valk. Vierde klasse C .bevorderd tot de 5e kl.: K. v. Essen. Einddiploma's werden uitgereikt aan de timmerlieden: J- Anker, A. v. Bodegraven, A. v. Duim. P.-Eerlaml. E. H. D. v. d. Eng. D. J. Hordyk, H. Jansen. J. Jongepier, P. J de Klerk, J. C. Kuilenbuig, G. de Knikker. W. v. (L Laak, P. H. Weyers, B. Worst en C. Wulffraat. ■De meubelmaker: M. Roepers en W: Sna terse. De mach. bankverkers: J. H. Brink. Joh- v. Kleef, G. J. v. d. Neut. G. IJssel stijn en aan de schilders: A. Rook en C. A. v. d.| Het diploma B werd uitgereikt aanP. Blonk, B. J. v. Eek, W. Honkoop, J. v. d. Sluis, J. v. d. Waal. P. G. v. Willigen, M. H. Worst, C. J. de Jong en A. v. Eyk. De toekenning der pryzen was als volgt: le kl. A: L. Th. van Essen, le pr. lyntee- kenen; P. Tak 2e pr. lijhtckenen; J. v. Eyk, le pr. hand teekenen; L. Th. v. Essen, 2e pr. handibeekenen. le kl. B en C: A. Verwaal, le pr. lyntee- kenen; E. v. d- Berg, 2e pr. Ijjnteekenen; A- Verwaal, le pr. handteekenen; E. v. <1. Weel, 2e pr. handteekenen. 2e kl. A: C. Vermeulen, le pr. Ujnteekp- nen;.A. Reparon, 2e pr. lynteekenen; H. v. 2e kl. B: M. Schouten, le pr. lynteekenen; A. v. d. Weel, 2e pr. lynteekenen; L. Bon tenbal, 2e pr. lynteekenen en le pr. hand teekenen; A. Mul, 2e pr. handteekenen. 2e kl. C: A. Zuidam, le pr. handteekenen. 3e kl. A: C. Spek, le pr. vakteekenen; J. v. d. Velden en J. Nieuwenhuizen, 2e pr. ,-akt eekenen. 3e kl. A I: H. W. Wiazftr, le pr. vakteeke- neri; H. v. Leeuwen 2e pr. vakteekenen. 3e kl. B: A. Bron, le pr. vakteekenen. 3e kl. C: W. de Bruyn, le pr. vakhand- teekenen; B. Dekker, 2e pr. vakhandteeke- nen. 4e kl. A. D. Boom, J. Hoekse'. A. JJsel- stein, 2e pr. vakteekenen; J. J. Snel 3e pr. vakteekenen. 4 kl. B: H. H. Agten, le pry's vakteeke nen; G. J. v. d. Valk, 2e pr. vakteekenen. 4e kl. C: K. v. Essen, 2e pr. vakhandtee- kenen. 5e kl. A: J. C. Kuilenburg, le pr. vaktee kenen; D. J. Hordyk, 2e pr. vakteekenen. 5e kl. B: le pr. vakteekenen J. H. Brink; 2e pr. vakteekenen, C. A. v. d. Sluis. 5e kl. O: A. Rook, le pr. vakhandteeke- nen; C. A. v. d. Sluis, 2e ïfr. vakhandtee- kenen. K. van Essen pry's voor boetseeren. De brievenbus in de Ridder van Catsweg. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Gouda maakt bekehd. dat de hangbrievenbus, welke was bevestigd aan de woning van den heei G. J. van Wingerden Ridder van Catsweg 5 Is verplaatst tegen de schutting op het terrein van de. Ned er» landsche Spoorwegen. Het Tha ha-Theater. Het Thalaa-Theater brengt als nieuw pro gramma een spannende sensationeel e film uit het Noorden van Masha naar het boek van Zane Grey met in de hoofdrol Jack Holt. Verder is de allerleukste klucht getiteld ,,Kom je ook by de Marine" waarin aller- vermakelykste situaties vertoond worden. De hoofdrollen in deze film worden gespeeld door Wallace Beery en Raymond Hatton de twee bekende komieken. Op het tooneel ditmaal een zeer varieerend variété-programma, waarbij een groote fan tastische transformatienummer en de ge heimzinnige kist al in het bijeonder de aan dacht trekken. Vertoond wordt het wonder der 20ste. eeuw, en nog veel andere „zeer bijzondere nummers. Men verzuime niét een bezoek aan het Thalia-Theater te brengen. Scheepvaart door de IJsselhavenshiis. Gedurende de maard Maart kwamen (looi de IJsselhavensluis ElS schepen met een in houd van 22304 K.M.3 laadvermogen, voorts 8 houtvlotten uitmakende 36 koppels of 79 lagen hout. Wegens schuren werd acht maal niet ge schut. Schouwburg-bioscoop. Harry Liedtke en Lya Maru in „Het lachende Krekeltje Een Ufa-film blijft toch altijd van een aparte bekoring. Het doorvoelde spel, de fijnzinnige regie onderscheiden haar gun stig van de als regel oppervlakkiger Ameri- kaansche rolprenten. Cinematografisch staat de Duitsche filmkunst nog altyd bovenaan. Haar populariteit dankt ze mede aan eenige acteurs, die zich door hun kunstzinnig, echt en toch tot de massa wendend spel, zeer terecht teen wereldreputatie hebben ver schaft. \En we denken daarby thans aller eerst aart Harry Liedtke, dien we gister avond in Jen Schouwburg-bioscoop weer een hoofdrol zkgen vervullen in „Het lachende Krekeltje". Van zijn persoonlijkheid en zyn heerlijk spel gaat toch altyd weer een by- zondere chamme uit. De rol van Landry, den zoon van den boerenburgemeester van het kleine dorpje La Cosse heeft hij op zeer aannemelijke wijze vertolkt. De laatste maal dat vvy hem zag?n was in de operette-film „An der schonen blauen Donau", waarin hy te zamen met Lya Mara speelde, geliyik ook thans het geval is;- Hun samenspel is het vooral, dat deze film zoo deed inslaan, dat na afloop het in een bioscoop toch zoo zeld zame applaus weerklonk. Lya Mara vertolk te de rol van het lachende Krekeltje, de klei ne Fadette, het frissche onbevangen dorps kind, dat dapper alleen naar Par ij - trok om haar groote verdriet te vergeten, Zij komt daar door haar stoutmoedig optred'n in die kringep^vaar pien in den tijd dat dit stuk revolutie van 1830 in Frank- _/yk, niet aiïefch de lakens uitdeelt, maar waar ook de kunstenaars verkeeren: Baron von Rothschild, een bekende historische fi guur, Chopin, Rossine en ten slotte George Sand, de gevierd schrijfster, naar wier ro man deze film is bewerkt. Door haar een voudig maar innemend optreden heeft zy spoedig allen voor zich ingenomen. te genspoed, die zy in zoo ruime mate onder vond, verkeert in voorspoed, en na eenige» tyd bespeelt Chopin het orgel in de kerk, waar het huwelyk van Landry en Fadette wordt ingezegend. Van den eigenlijken in houd van deze film zullen we niet veel zeg gen, we verwachten, dat zéér velen op de beide Paaschdagen deze mooie en vroolyke film zullen gaan zien. Alleen willen we nog even vermelden we naast Harry Liedtke en Lya Mara in deze rolprent optreden^ n.I. Alfred Abel de onvolprezen vertolker van den heerscher over Metropolis die Chopin uitbeeldt, Dagny Servaes, die een sterk cp de bekende portretten geïijkende uitbeelding traf van George Sand en ten slotte Rudolf KleinRogge (als Rossini) en Eugen Burg (Rothschild). Zy allen hebben van deze film iets zéér moois weten te maken, dat ons vol daan den bioscoop doet verlaten. Op het tooneel zagen we eenige aardige variété-nummers. Alles te zamen een mooi, aanbevelenswaardig programma. Waarschuwing. De Comm. v. Politie te Haarlem geeft be langhebbenden in overweging geen handels relaties aan te knoopen met Evert Strand- stra, .geboren te Kornwerd (gem. Woneera- deel) 8 Augustus 1894 koopman, wonende te Haarlem, Zomervaart 22A. Bedoelde per soon doet bestellingen van allerlei aard. welke niet onder rembours gezonden mogen worden. Na aflevering blijft betaling achter wege. Gorcumsche padvinders op bezoek. Een deputatie van Gorcumsche padvin ders, onder leiding van den heer H. A. Boogh kwam hedenmiddag te 12 uur hier ter stedé aan, met het doel aan Burgemeester Gaar- landt het eere-lidmaatschap aan te bieden. De padvinders werden opgewacht door de leden van de Goudsche Padvindersvereeni- ging. In ihet clublokaal aan het Paradijs zou men een oogenblik vertoeven, om daarna gezamenlijk te marcheeren naar den tuin van den Burgemeester, waar beide vereeni- gingen door den heer en Mevrouw Gaar- landt zouden worden ontvangen en de heer Verstoep het woord zou voeren. Na afloop van deze plechtigheid gaan bei de vereenigingen, de Goudsche onder com mando van den 'leider, J. Bowier, een omme gang door de stad maken. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 4 April 1928. 3 aardewerkers, 6 pypmakers, 3 drakkers, 3 timmerlieden, 5 letterzetters, t witter, 12 grondwerkers, 1 metselaar, 13 opperlieden, 2 mach. houtbewerkers, 2 kistenmakers, 1 beitser, 3 houtdraaiers, 3 schoenrrulkers, 1 scheepstuiger, 2 bleekersknechts, Slagers knechts, 2 machinisten, 4 scheepsklinkers en yzerwerkers, 1 draaier (metaal), 4 bliksla gers, 2 stokers, 3 bankwerkers, 1 kopergie ter, 1 textielarbeider, 5 suikerwerkers, 2 boerenarbeiders, 5 biood- en banketbakkers 19 pakhuis- 1 expenitiébedienden, 28 siga renmakers, 2 plakkers,, 4 sorteerders (ged.) 8 schippersknechts, 1 reiziger, 3 kantoorbe dienden, 2 kellners, 3 koetsiers, 1 winkelbe diende, 1 boekhouder. 98 transport- en fa brieksarbeiders, 3 chauffeurs, 1 aankomend loodgieter, 5 heiers, 1 rietdekker, 1 meubel maker, 1 nettenrekker, 1 stucadoor, 1 steen houwer, hulpstratenmaker, 2 schilders, 1 cirkeltzager, 1 aanhouder. Jaarverslag Rijkszuivelconsulentschap. Van het Rykszüivelcónsulentschap voor (Zuid-Holland, dat in den laatsten tijd nog al veel van zich heeft doen spreken, is het jaarverslag over 1927 verschenen. Het verslag bevat ditmaal geen volledig overzicht van de verrichte werkzaamheden aangezien niet vermeld zyn de onderzoekin gen voortvloeiende uit de bemoeiingen der Commissie tot onderzoek der gebreken in de volvette Goudsche kaas, waaraan door ,het personeel van het consulentschap vele malen werd deelgenomen, doch waarover, zooals bekend, een afzonderlijk rapport wordt uitgebracht. Wy ontleenen aan het jaarverslag het volgende: Personeel Rykszüivelcónsulentschap. Ir. W. J. Huisman, Rykszuivelconsulent. C. Siewertsen, Assistent. Laboratoriumwerkzaamheden. In het laboratorium werden 256 monsters melk en 311 monsters wei op vetgehalte on derzocht. Voorts werden o.a. 915 kaasther mometers en 298 pekelwegers gecontroleerd. Naar aanleiding waarvan wordt opgemerkt, dat de belangstelling van de zyde van den handel voor de controle van instrumenten thans zeer bevredigend geacht moet wor den. Adviezen. Tot het verschaffen van de gevraagde voorlichting werden in 1927 bezocht 325 kaasboerderijen. By deze gelegenheden werd door den zudvelconsulent of door den assistent de bereiding 98 keer voorgedaan. Hieronder zijn 7 gevallen begrepen, waarbij het gebruik van een nieuw aangeschafte wr on gel roe rmachine werd gedemonstreerd. Laag vetgehalte in de kaas. Terwyl in 1925 en 1926 resp. 68 en 79 maal advies gevraagd werd in verband met ee* laag vetgehalte in de kaas, werd in 1927 slechts 22 maal een zoodanige aan vrage ontvangen. Dit mag merkwaardig heeten, omdat juist in 1927 voor het eerst een vetgehalte van 46 in de droge stof der kaas moest worden gegarandeerd, ter- wyi voordien met een garantie van 45 kon worden vols^ran. De oorzaak van dezen gang van zaken is niet bekend. Verstrekking van kaaszuursel. De totale afname bedroeg 944 fleschjes, tegen 291 fleschjes in 1926. De hieruit spre kende toename is hoofdzakelyk een gevolg van de goede werking van het zuursel by het bestryden van het gebrek los. Losse kaas. Uit hetgeen in de vorige jaarverslagen omtrent dit gebrek werd mediefcedètyd, blykt dat de I^stryding daarvan allerlei rhpeilyk- heden oaeverde en dat de bereikte Resul taten allis behalve evenredig waren aan de moeite aandacht, welke aan dit kaasge brek werden geschonken. Uit dit verslag klinkt echter een ander geluid. Van de in 1927 voortgezete pogingen om het los in de kaas tegen te gaan, kan n.I. verklaard wor den, dat zij meerendeels met succes be kroond zyn. Het verslag verwyst verder naar het reeds genoemde rapport van de Commissie voor de Kaasgebreken dat weldra zal verschynen. Een van de belangrykste resultaten van de voor deze Commissie verrichte onderzoekin gen is zooalsimen weet de nieuwe methode van kaasmaken. Op 30 boegderyien, waadde kaas in de maanden Augustus, September, en enkele mijlen ook in October en November los of zeer las was, werden met toepassing dezer bereidingswyze dadelyk uitstekende resul taten bereikt. In een 10-tal andere gevallen, werd be doelde bereidingswyze opgevolgd na monde ling advies, of ter bestryding van andere gebreken, eveneens met goed gevolg. Een in December 1927 by 39 boerderijen op welke volgiens de nieuwe methode ge werkt werd, ingestelde enquête, leerde, dat 35 der betrokken veehouders over de re sul taten zber tevreden waren. Een paar waren van de methode afgeweken; een ander zond geen antwoord. Over de pryzen, welke voor de kaas gemaakt werden, was men alge meen zeer voldaan. Klachten over later op tredende gebreken werden niet vernomen. De opgedane ervaringen maken het alzoo waarschijnlijk, dat we op het punt van de bestryding der kaasgebreken, „heft" of „vroeg-los", een flinke schrede voorwaarts hebben gemaakt. Z.g. Zuurselkaas. Kaas, op welker korst zich een wit be- slagje vormit, wordt vaak als zuurselkaas betiteld. Gaat een dergelyke korst boven dien rimpelen, dan wordt vaak aangenomen, dat dit een gevolg is van overvloedig zuur sel gebruik. Op een boerdery, alwaar men dergelyke „erge zuurselkaas" maakte, werd deswege advies gevraagd. De aanwezige voorraad kaas bleek zonder zuursel bereid te zyn.. Het gebrek moest worden toegeschreven aan te weinig bewerking van de wrongel. De kaas was dan ook iets kort. De nadien volgens onze methode met een zuur toevoegsel bereide kazen, misten de kenmerken van zuurselkaas. Ik vermeld dit geval om er op te wyeen, dat afwijkingen in de kaas geheel ten on rechte wel worden toegeschreven aan het gebruik van kaaszuursel. Dit voorbeeld zou met eenige analoge ge vallen gecompleteerd kunnen worden. Laat los en knypers. In verband met het optreden van deze ge breken wordt opgemerkt dat: Zuinigheid by het aanschaffen van gereedschappen, In de zen ain, dat me/ï geen goede naadlooze ar tikelen koopt, orriËat deze duurder zyn dan minderwaardige rommel, i s geen zuinig heid. Integendeel! Men bedenke steeds, dat voor de kaasmakery het beste juist goed genoeg is en altyd het goedkoopste blyft. Zoo ook moet de meening, dat leidingwa ter te duur i.% als een wanbegrip worden be schouwd! Kaasdagen. Voor de kaasdagen bestond in 1927 we derom een onverflauwde belangstelling. Op initiatief meestal van ter plaatse gevestigde afdeeliingen van organisaties op landbouw gebied, werd op een 15-tal plaatsen een Kaasdag georganiseerd, waarby een door my opgesteld werkplan byna zonder uitzon dering werd angevolgd. Bedoelde plaatsen waarachter het aan tal deelnemers is vermeld waren de vol gende: Bepkenwoude 53; Reeuwyk 45; Nieuwveen [73; Aarlanderveen 33; Oud-Ade 33; Voorschoten 39; Sassenheim 33; Oude water 43; Groot-Ammers 38; Peursum 47; Woerden 183; Meerkerk 36; Hazerswoude 49; Oud-Alblas 37 en Brandwyk 58. Het totaal aantal deelneifiers bedroeg dus 800. Demonstraties kaasbereiding. gedurende het wintersei- 1928 op onderscheidene plaat- demojistraties in het kaasma- deze in 1927 reeds plaats te loos, Streefkerk, Brandwyk i. Dit aanschouwelyk onder- de noodige toelichtingen "wor- trok in hooge mate de belang- ie hierom is er alle reden om ;n vorm van voorlichting voort '28 wordt met het geven van raties voortgegaan. Door deze van voorlichting worden voor- Tinnen bereikt, terecht blyken ities zeer in den smaak te val- Voordrachten. auivelconsulent en zyn assis- in 1.927 26 voordrachten gehou den met totial 1495 hoorders. Melk- en Zuivelprijzen. Overzicht van de gemiddelde maandprij- zen van kaa3, boter en melk in deze provin cie, waarby (le boterprijzen aan den myn te Maastricht tpr vergely'king zyn opgenomen. 1 Van een zoen 1927 sen te geve ken, vonde Vlist, Noo en Berken wys, waarbi den gegev stelling. M ook met de te gaan. Ook in 1 deze demon nieuwe wy ook de de demonst Door den tent werden i Een bestrijdingsmiddel tegen mond en klauwzeer. In het Alg. Landbouwblad lezen wy een artikel van de hand van den heer T. P. Hui», man, wan rib ij hij mededeelt dat de heer Hupkes, dierenarts, alhier, sliert eenige weken bezig is met het nemen van proeven met een Frarvsch middel tegen mond- en klauwzeer. Het is geen voorbe- hoed middel, als het serum, doch een gene zend middel en draagt den naam van anaphtol. Het is een vloeistof waarmede bek en klauwên eenige malen moeten worden uf- gewasschen, ook kan er wat, zeer verdund, van worden ingegeven. De ondervinding heeft geleerd zoo zegt dhr. H. dat we buitengewoon voorzichtig moeten zyn met mond- en Klauwzeermiddwlen en wa zouden van vorenstaande ook geen gewag maken, indien de proefnemingen niet door een dierenarts worden genomen, die zelf zeer sceptisch staat tegenover alles wat in de laatste jaren alzoo ie aaftgeprezen. Het hier bedoelde middel wordt in Frank- ryk reeds eenigen tyd door dierenartsen toegepast en met veel succes. Het betreft hier een buitengewoon belangrijke zaak en alles wat gedaan kan worden om het mond en klauwzeer te voorkomen of de gevolgen er van te verlichten, daar gaat het in dit geval om, mag niet worden nagelaten. De heer Hupkes is in Frankryk geweest, heeft daar de toepassing van liet middel ge zien en is daarna zelf er proeven mee gaan nemen. Natuurlyk lekt dit spoedig uit, voor al als veehouders, waar het middel wordt toegepast, zeer tevreden zyn met de vlugge en volledige genezing der dieren. Daardoor kwaim den heer Huisman er toe zich met den heer Hupkes in verbinding te stellen en deze orp nadere inlichtingen te vragen. Deze is uit den aard zeer voorzichtig met zyn uitlatingen. Het is uitermate moeilijk in de practyk goede proeven te nemen, voot- al vengelykende proeven,-b.v. met het ont smettingsmiddel sulfol'Lquid'. De proeven bepalen zich in den regel tot het toepassen van het middel en het nagaan van 'de resultaten. Het aantal der proefne mingen zal dan tenslotte de aanwyzing ge ven of dit middel inderdaad de ziekte snél doet verdwynen en de wondén vlug doet ge nezen. De tot nu toe opgedane ervaring is on verdeeld gunstig en de heer 'Hupkes zou dan ook gaarne zien dat meerdere dieren artsen het middel eens gingen probeeren. De veehouders die den héér Huisman heeft ge sproken zyn zeer tevreden en raden hunne collega's aan by mond- en klauwzeergeval- len om dezelfde behandeling te verzoeken. Dit lykt hem ook de goede weg. Als de vee houders die thans mond- en klauwzeer on der hun veestapel kragen, eens aun hun dierenarts vroegen zich tot hun collega Hup kes in Gouda te wenden met verzo^c hen in de gelegenheid te stellen het genoemde middel ook eens te beproeven Zoo zal gauw genoeg blyken of we hier al of niet met een beter dan de bestaande middelen ter gene zing van het mond- en klauwzeer te doen hebben. Het is natuurlyk beter door Isolatie van verdachte dieren en door inenting te trach ten vry te blijven der ziekte, dat moeten de veehouders nooit vergeten, doch als men het eenmaal onder zyn veestapél heeft is een goed werkend geneesmiddel van zeer groote waarde. De heer Huispian besluit zyn artikel met de mededeeling dat de heer Hupkes van ijjn bevindingen binnenkort mededeeling zal doen in het tijdschrift van Diergeneeskunde. De vergedreven reglemeuteering van den kaashandel. Het bestuur van' ue Ned. Ver. van Kaas handelaren beklaagde zich in een ingezon den stuk in de N. R. Crt. over de vergedre ven reglementeering van <le Kaashandel» over het Eeuwigdwjmd wantrouwen van de zyde der ambtenaren tegenover handelaars,» boeren en winkelier.-; krasse bepalingen van overheidswege tegenover imaginaire frau de. Kortom, in plaat., van de zoo hoog noodi ge samenwerking, heerscht er oen animosi teit, die niet anders dan nadeel ig kan zyn voor alle betrokkenen, ook voor ons land, dat zyn zuivelindustrie wel hoog mocht houden, terwyl ook de kaasproductie op-de boerderij in 't gedrang, komt door de steeds toenemende wettelyke bepalingen. Wanneer een boer een prima product maakt, dat hem een goeden prys opbrengt dat fyn van smaak c 1. goed houdbaar i? zoo dat het in het binnen- en buitenland een i-eclame is voor de kwaliteit der Hollandschc kaas, zou men zeggen dat men hiermede tevreden moest zyn. Niet aldus in ons lieve vaderland, dat ernstig naar het wereldkam pioenschap in ambtenarij en belastingdruk whynt te dingen. Wanneer een boer een in alle opzichten prima product maakt, dat aan de hoogste eischen van smaak en houdbaarheid voldoet; Middenmarkt Middenmarkt voor volvette Middenmarkt voor fabrieks- Gemiddelde Maanden Goudsche kaas voor boeren- boter met R.M. prijs voor melk met Ryksmerk boter per aan den myn te afgehaald van te Bodegraven K.G. te Maastricht de boerdery (per 50 K.G.) Leiden (per K.G.) (per Liter) Januari 48.25 2.21 2.16 9% Februari 49.75 2.28 2.22 97. Maart 48.75 1.96 2.08 8 April 38.87% 1.88 1.94 7 Mei 38.90 1.84 1.79 7 Juni 41.81 1.79 1.79 7 Juli 42.12 1.78 180 7 Augustus 46.95 1.83 1,97 7* September 53.62 2.22 2.26 8 October 54.75 2.33 2.18 10% November 54.20 2.30 2.25 10% December 54.87% 2.16 2.17 10% Wy meene deze korte bespreking te moe- even vruchtbaar in het belang van den boe- wenach dat d*ze voorlichtingsdienst in 1928 l het afgeloopen jaar het geval is geweest. wanneer <iat product gemaakt is van onaf- gtroomde melk, dié cnmiddeliljjk na de melk winning twee maal per dag verwerkt wordt, moet het product bovendien nog voldoen aan een vetgehalte in tie droge stof. Voor niet ingewijden in het boerenbedrijf zij hierbij opgemerkt dat het vetgehalte in de droge stof der volvette kuaji absoluut geen maatstaf is voor de kwaliteit, nóch voor de smaak, nóch voor tie houdbaarheid, ■zelfs niet voor het ©ogenschijnlijk vet in de kaas. Dit vet in de tiroge stof kan niemand zofltler scheikundig onderzoek zien of waar nemen. Hoe nuttig ook een redelyke controle is, zy wordt een ramp bij overdrijving. Zoo in het ook hier. Het oorspronkelijke prima product wordt dikwijls verknoeid doordat men zich blind staart op één punt: het vetgehalte in tie tiroge stof, dat eerst bepaald waa op 45 pet., maai- daarna is opgevoerd tot 47 pet. en nu op 48 pet. is vastgesteld. Nu kan lang niet alle kaas, a! is ze van de zuiverste melk gemaakt, aan dien eisch voldoen indien de melk op de oude beproef de wyze wordt verwerkt. En nu komt de ramp van het opvoeren van tie vetgronsj Door kunstgrepen kan men voldoen aan den van overheidswege gestelden eisch, maar dikwijls gaat dit ten koste van de kwaliteit der kaas, voornamelijk wat betreft smaak en houdbaarheid. Hét bestuur zegt in het bezit te zyn van vele klachten uit het 'buitenland, waaronder o.a. een uit Duitsohland, getuigende van buitengewone vakkennis, maar ook van klachten van binnenliandsche verbruiker», geven onomwonden) te kennen dat de kaas volgens de „nieuwe methode" gemaakt, ab soluut niet gewild is, zelfs afbreuk doet aan de reputatie der Hollandsche kaas. Langzaam maar zeker gaat, door de over dreven eischen (He van overheidswege ge steld worden, de kwaliteit achteruit. Contro le is goed, nuttig en noodig, mits oordeelkun dig toegepast. Geloof echter niet. zoo be sluit het bestuur, dat kaas, die met kunst en vliegwerk, ten koste van de kwaliteit ge maakt wordt met als hoofddoel, aan het» voorgeschreven vetgehallte in de droge stof te voldoen, c^e reputatie van ons van ouds zoo gunstig bekend product zal handhaven, ook niet al wordt zoo'n partytje van 100 stuks volgens het nieuwe kaasbesluit, dat met 1 Juli a-s. in werking treedt, van 700, zegge zevenhonderd, merken voorzien. „De Kampioen" in nieuw gewaad. „De Kampioen", het orgaan van den A N. W. B., heeft ons deze week verrast met haar nieuw en aantrekkelijk gewaad, dat byzondere aandacht waard is en een typo- "grafische uitvoering van den inhoud, die veel beter is dan te voren. Het omslag is in blauw en oranje gedrukt naar een ontwerp van den sierkunstenaar de Roos. De inhoud van het blad is als steeds interessant, en dooreet nieuwe lettertype waarmede tekpt is gedrukt en de aardige illustraties nog aantrekkelijker dan vroeger. Met genoegen zal ieder het-blad ter hand nemen. Het frissche kleed aan dit orgaan gegeven, was een goede gedachte van den A N. W. B. Een extra bioscoopvoorstelling. Het Bestuur van de Soc. Ons Genoegen heeft het voornemen den coopvoorstelling aan te bieden op Woensdag 11 April des avonds 8!4 u. in den Nieuwen Schouwburg. Vertoond zrtl worden de roman van een mannequin. Burgerlijke Stand. GEBOREN: April: AWrertus Theodoras, z. v. E. J. Jaspers en iM. A. A. van Es, BI singel 60. ONDERTROUWD: 6 April: H. de Jon) en A. Wassenaar. J. van der Hoeven en M. de (Gruyl. J. G. van Pelt en C. M. P. van Maaien. L. W. J. Boegheim en G. Verheul, v OVERLEDEN :/6 April: Wilhelm lila van Eyk geh. met A. Byl, A 10 April 8 uur Zaal Kunstmin, openbaar debat over het Nieuw Malthusianisme, lederen Woensdag, des avonds te 8 uur, in Sociëteit „Vredebest" Schaakclub „Messe- Elken Woensdag, 7%—M u. n.m. Schiet oefeningen Bij*. Vrijw. Landstorm in een der lokalen van de Kazerne. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is tot en met Vrijdag 13 April, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). Geneeskundige dienst op Zondag. Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondag avond 12 uur vervoege men zich by afwe zigheid van den huisarts bij de heeren Dr. Jtups en Dr. Evers. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Marinus, z. v. H. Kraan en J. van der Vlist. OVERLEDEN: Pietejnella van der Burg, 74 jaar. Door de plaatselijke T. B. C.-commissie der afd. Haastrecht van „Het Groene Kruis" zal op den 2den Paaschdag een Emmabloem- collecte worden gehouden. STOLWIJK. De afd. Stolwijk van ,;Het Groene Kruis" ontving deoer dagen een gift van 10.— uit dankbaarheid voor de huip der wijkver pleegster. Wel een bewijs dat de verpleeg- rtershulp op prys wordt gesteld. Naar we vernemen zal door verschillende meisjes uit deze gemeente op Paasch- Maandag het Emmabloempje ten verkoop worden aangeboden. Het daarvoor te geven bedrag is vry en komt ten goede van de afd. Stolwijk van het Groene Kruis ten behoeve der Tubercu losebestrijding. Ongetwijfeld zal ieder be grijpen dat het niet gaat om het bloempje "vaar om het doel waarvoor het wordt aan- Na zes begrootingszittingen het eind nog niet bereikt. Stembusherinne- ringen. Politieke oraties van aller lei aard. Het financieel beleid van Wethouder Vat» Staal c.s. in 't bij zonder krachtig bestreden door den heer Verkerk en Mevrouw Riesz. Gouda is wellicht een unicum in het land. Het is April en de begrooting voor 1928 is nog niet gereed. De Raad heeft gedurende de eerste helft dezer week zwaar gezwoegd om de begrootjfrig in veilige haven te bren gen, maar er liggen meerdere gevaarlyke klippen in de woelige zee, die het binnen- loopen van dit schip zeer bamoeilyken. Zes zittingen heeft de Raad reeds aan deze begrooting gewyd, waarvan de laatste tot in het nachtelyk uur. Van de gewone leden van den Raad hebben 13 hun meening doen hooren, waarna de Voorzitter en de vier wethouders allen aan het woord zijn geweest. Het i« dus begrypelyk dat er een stroom van woorden over ons Ls heengegaan. We zyn nu byna aan het eind der replieken, ■nog Rbmt de heer' Muijlwyk aan het woord en daarna de' Voorzitter en de Wethouders en dan worden de algemeene beschouwin gen gesloten. De algemeene beschouwingen hebben zich over 't algemeen gekenmerkt door een rustigen geest al zyn enkele heftige mo menten niet uitgebleven. Het temperament van sommige leden van den Raad kan ook moeily'k anders doen ver wachten. Er is, zooals 't daar gebruikelijk is, veel politiek behandeld; de stembus van 1927 en de felle stryid, die daaraan is voor afgegaan waren aanleiding tot beschouwin gen, die juichtonen waren by den woord voerder der S.D.A.P. den heer Fokkers zyn vrienden, terwyl de woordvoerders der recljtsche en der liberale zijden hun ernstige afkeuring deden hooren over de wyze waar op de verkiezingsstrijd door de S.D.A.P. gevoerd. Daarby zijn wel eqkele harde no ten gekraakt. Een spiegelgevecht tusschen de vertegenwoordigers dei- beide richtingen in de R.K. Staatsparty was zeer interessant om de wy-ze waarop Dr. Hoffman met groote welsprekendhe'd en den gloed zijner overtuiging het standpunt der katholieken omtrent de beteekenis der democratie en de onmogelijkheid van samengaan van gods dienst met. socialisme uiteenzette. Dit be ginselwoord werd de aanleiding tot een in cident toen de woordvoerder der S.D-A.P. met citatéh aankwam uit de Ozjecho-Slo- waaksche pers, die zóó de heilige veront waardiging wekte van iDr. Hoffman, dat hy dreigde de zaal te verfaten. Maar gelukkig kwam hy door het bezadigd woord van den voorzitter weer tot kalmte en nam hij weer doodbedaard zyn plaats in. Een ander incident vond, plaats tusschen de wethouders Donker en Van Staal, toen er een boekje werd opengedaan over tie bij zonder aangename verhoüdingeh in het col lege van B. en W., en voort» ook tusschen den heer Muylwijk en den Voorzitter van den Raad, doordat eerstgenoemde zich wendde tot den wethouder Van Staal omdat deze in mee/dere gevallen de plaats van den Voorzitter zou hebben ingenomen. De Voorzitter liet dat en berecht niet pas- seeren, wyl dit een ernstige aanklacht hield tegen zijn leiding. Maar zóó bleek de heer Müylwyk het niet te hebben bedoeld en daarom kon ook dat incident rustig ver- loopen. Al was de sfeer buiten deze incidenten die in vergelijking met wat de Raad toen de heer Van Staal nog geen wethouder was, te hooren heeft gegeven, maar kleinigheden zyn rustig te noemen, toch heeft het aan prikkeling in politieken zin niet ontbroken. De manier waarop het college was samenge steld, de wyze hoe de leden der commissies zijn gekozen, het samengaan van R. K. en sociaal-democraten, waardoor een machts positie is gevormd, die als absolute meer derheid heerscht in college, commissies en Raad, gaven daar alle aanleiding toe, en daarvan i« dan ook druk gebruik gemaakt. Een moment van spanrting was het toen de heer Vingerling den wethouder Van Staal attaqueerde over zyn onbehoorlyke wyze van polemiek voeren in den Raad inzake de quaestie van erfpachtspolitiek. De héér Van Staal, die dn Oct. 1923 be weerd had dat er verschillende hypotheek banken waren, die voor bouw op erfpachts- gronden hypotheek zouden geven, had thans aan den heer Vingerling de bewijzen daar van overgelegd. Maar toen dhr. Vingerling deze brieven vergeleek met die, welke de heer Van Staal had .genoemd, bleken het a!le andere banken te zyn en was er maar één by, die zich tot onderhandelingen bereid erklaarde. Toen de heer Vingerling daarop wees, kwam wethouder Van Staal triomtfan- telyk aandragen met die mededeeling, dank zy <le hulp van den hem assisteerenden amb tenaar, die met stapels papieren bij zich niet van zyn zyde wykt, dat de heer Vinger ling er naast was want dat de bedoelde ban ken genoemd waren in verband met de (ry- potheekverleening in Amsterdjam jjat in een latere zitting over de erfp^htspolitiek in Gouda was gesproken. DeJneeiAvingerling zag zich daarmede voor éen kKyi deel slechts de wapens uit handen geslagen, want h£t feit bleef niettemin dat maar één der tot onderhandelingen bereid was. Wy hadden van deze discussie nog een vage herinnering en hebben daarom deze quaes tie nog eens nageslagen in het verslag van 9 Oct. 1923, de bewuste zitting waarin de heer Van Staal verschillende banken heeft genoemd. Toen heeft inderdaad de heer Van Staal Amsterdam als voorbeeld aangehaald om te Gouda ook steeds het erfpachtstelsel te doen toepassen. Maar in diezelfde zitting heeft de heer Van Staal ook verklaard en dat is waarschijnlijk aan zyn aandacht ontsnapt dat dezelfde heer Van Staal in dezelfde zitting de verzekering heeft gege- -lU- ven dut de banken genegen zyn ook hier in Gouda op erfpachtagrond hyjpotheek te verstrekkenHet staat er precies zoo op pag 247 van het Analytisch Raadsverslag 1923. Dus dan klopt het toch niet, en was de opmerking van den heer Vingerling wel jui»t. Een ander geval dat dn het zondenregistec van den wethouder Van Staal staat inge schreven weid door den lieer Bokhoven opge diept nl. het onware feit, dat <lezp als wet houder naar den Haag was gegaan om een raadsbesluit tot woningbouw Aé saboteeren. Nog -teeds heeift de heer Van Staal ver zuimd die onwaarheid terug te neifwn. Veel en velerlei met betrekking tot de politiek van dezon wethouder is nog bespro ken: zyn optreden als gecomitteerde b(j de Waterleiding, de uitkomsten van het bedryf der Waterleiding In verhouding tot die der Electrische Centrale en nog veel meer, waarop wij thans niet kunnen ingaan. In het verslag is daarpp uitvoerig de aandacht ge- estigd. Behalve de discussie van politieken aard is er veel zakelyke critiok gehoord over het beleid van het college van B. en W., zooals dat in de afgeloopen maanden is gevoerd en de perspectieven die van die zijde zyn ge opend. Dat i9 ook heel verklaarbaar. By het indienen der begrooting hebben B. en W. in de begeleidende nota een geluid doen hoo ren, dat de geheele burgerij heeft doen op schrikken: de inkomstenbelasting moest aanzienlyk verzwaard en nieuwe belastin gen, straat- en rioolbelasting en verdubbe ling der vermogensbelasting door opcenten- heffing werden in uitzicht gesteld. Het ia dan ook begrypelyk dat meerdere leden van den Raad zich tot ernstige studie hebben gezet om na te gaan óf deze belastingver- hoogingen noodig waren en zoo ja op welke minst drukkende wyze daarin dan zou zyn te voorzien. Het is verblydend dat dit serieuze onder zoek is ingesteld, want daarby is gebleken dat de wethouder van Financiën gesteund door een meerderheid in het college van B. en W. een te grooten mond heeft opgezet: hy heeft de uitgaven met een verrekyker nagesp^Ki en daarby de onder zyn bereik vallende inkomsten over het hoofd gezien, die belangryk hooger waren dan onze wet houder zich die dacht en ze heeft geraamd. De late behandeling der begrooting heeft het mogelyk gemaakt de beschikking te krijgen over gegevens, waarover tal van leden van den Raad zich hebben verheugd, omdat zy van oordeel aynj dat daardoor de schrikbeel den door den wethouder Van Staal opgehan gen, gerust kunnen verdwynen. Het meest wonderlijke is echter dat degene, die zich daarover het meest zou moeten verheugen, de wethouder van Financiën zelf, deze goe de tijdingen met een nurksch gezicht heeft vernomen, boos als hij is, dat hem daarvan niet maanden geleden is kepnis gegeven. En verstoord als wethouder Vwl Staal is over de terechtwijzing, hem door den heer Ver kerk toegediend, dat hij niet op zijn qui vive was, stelt hy zich schrap tegenover elke po ging die gedaan wordt om aan te toonen dat belastingverhooging in geen enkel opzicht voor 1928 noodig is. Er zal en er moet be lastingverhooging komen: dat is het devies dat wethouder Van Staal heeft aangenomen en dat hy zal trachten in toepassing te bren gen, ook al staat de grootst mogelijke min derheid in het college van B. en \y.( zooals gebleken is, niet aan zyn zijde en is ook in Raad de grootst mogelijke oppositie tegen hem. Met den heer Verkerk heeft ook Mevrouw Riesz de meerderheidsvoorstellen van B. en W. op scherpe wyze gelaakt en gewezen op de fatale gevolgen dezer belastingpolitiek. Mevrouw Riesz heeft zich daarby kranig geweerd. Met cijfers is aangetoond dat het voor den dienst 1928 absofuut gnnoo- dig is om over te gaan tot belastingver hooging en evenmin tot invoering van eenige nieuwe belasting. De aanvankelijk voorge stelde straat- en rioolbelasting is, na de ver blijdende tijdingen van den inspecteur der belastingen ingetrokken, maar de 100 op centen op de vermogensbelasting, die 32.000.moeten opbrengen, worden door den wethouder gehandhaafd. De heer Van Staal schijnt het als een soort sport te be schouwen oarr eens te probeeren hoeveel hy uit de belastingbetalers kan halen. Mevrouw Riesz heeft er op gewezen dat er in Gouda 6068 belastingbetalers zijn be neden de 5000.inkomen, en van deze zyn er maar 1400 wier inkomen ligt tus- :hen 2000.en 5000.—, terwyl er maar 301 boven de 5000.inkomen uitgaan, zoodat het wel duidelijk is dat door elke be lastingverhooging iedereen, de arbeider zoo wel als de beter gesitueerde, duchtig ge troffen wordt. In de vermogensbelasting vallen van de byna 6400 belastingbetalers er maar 529, en dit kleine aantal moet dan volgens de voorstellen 32000.opbrengen. Het is duidelijk dat waar onder deze 529 aangesiagenen een vry groot aantal voor komt dat slechts een zeer bescheiden ver mogen heeft, de groote bedragen die deze post moeten samenbrengen, slechts door een heel klein aantal inwoners moet worden op gebracht. Dat hierin een groot gevaar schuilt, wanneer er van die enkele vermo genden, die nog in Gouda zyn, naar elders vertrekken, schynt by den heer Van Staal en zyn medestanders niet op te komen, al thans er wordt maar heel luchtig over ge redeneerd, als zou het een boeman zijn, die door hen, die daarop wijzen, wordt opge roepen. Uit de rede van wethouder Van Staal is gebleken dat hij zich een grootsoh verschiet heeft afgebakend, waarin allerlei plannen tot uitvoering moeten komen. En om daar voor geld te krygen, moet nu reeds de be- lastingscihroef worden aangedraaid en vol gend jaar misschien nog eens, en dan... de heer Bokhoven heeft het gezegd, dan zwemt de gemeente in het geld tegen dat weer ver kiezingen moeten plaats hebben... als het tenminste niet reeds uitgegeven ia, wat ge zien het verlanglijstje dat in het verslag is opgenomen wel waarschijnlijker is. Tegenover het door wethouder Van Staal ingenomen standpunt om door belastingver hooging een reserve te kunnen vormen, heq#t ook Burgemeester Gaarlandt stelling geno men. In de zitting van Dinsdagmiddag toch gaf de Voorzitter als zijn meening te ken nen dat reserveering thans bet eekent belas- tingheffen, voor toekomstige objecten. En hij heeft daarbij verklaard het niet juist te achten dat de Raad zich thans zou vastleg gen voor de toekomst; voor wat dAn noodig wordt geacht moeten dAn de noodige gelden worden gevoteerd. Het gaat ook niet op dat de belastingbetaler van vandaag zou moe ten betalen voor datgene, waarvoor vroeger is g^eend, voor hetgeen voor den dagelyk- schetf dienst heden wordt uitgegeven en bo vendien nog voor wat in de komende tijden wellicht zal worden uitgegeven, indien de gewone inkomsten niet in staat zyn de daar voor noodige bedragen te reserveeren. Wy zullen hierop thans niet verder in gaan: wethouder Van Staal komt nog aan 't woord en wellicht brengt een rustige over denking hem nog tot het inzicht dat zyn belastingpolitiek onder de huidige omstan digheden voor Gouda fataal is, en dat het daarom geboden is voor 1928 geen belasting verhooging te brengen welke ook, en over eenige maanden de dienst 1929 zoodanig te ontwerpen dat het belastingbedrag ook dAn het niveau van 1927 rtiet overschrijdt. Dat k A n En daarom zouden wij zeggen: Het moet! 10 u. v.n Zondag 8 .April (le Faaschdag) GOUDA. Kerk, 10% u. v.m. Ds. P. Tjalsma. Luthereche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. SimoJ. Liturgie. 7 u. n.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en u. n.m. Ds. Herman Knoop. Ver. „Calvijn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt Ü2 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. ZanrttJ te Delft. Geref. 5% u. n.m. Ds. R. Chr. Geref. Gem., Heil des Volks, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Dö. J. B. C. Croes. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hugenholtz. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. 1 BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 2% u. n.m. Ds. Dekking. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. F. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst Evangelisatie, 9% u. v.m. De heer W. C. de Jonge. Ned. Herv. Geref. Evang. 9% u. v.m. De heer LykJema. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 2% u. n.m. Dè heer Dekker, g.o. te Bleiswyk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. Landstra. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. OUDEWATER. Nad. Herv. Keric, 8% u. v.m. en 1 u. n.m. Ds. H. J. v. Schappen. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer C. A. de Vries, godsdienst onderwijzer. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. H. A. de Geus. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. v. Noo ten. OUDERKERK a. <1. IJSSEL.' Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. EnkJaar. In de ochtenddienst bevesti ging van nieuwe lidmaten. Wykgebouiw Lageweg, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De Heer A. de Redelykheid. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Luyendyk. REEUWIJX. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. De heer Mul ler, g. o. te Bodegraven. Maandag 9 April (2e Paaschdag.) GOUDA. Ver. „Calvym", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. Dm Leenmans van Delft. Woensdag ll^April, 7% u. n.m. De heer W. van Leeuwen, g.o. te Schoonrewoerd. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Dekking, bev. van nieuwe lidmaten. Ned. Herv. Geref. Evang., 9% u. v.m. Ds>. M. van Grieken te Rotterdam. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Bartlema an Zeist. HAASTRECHT. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. L. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Neé. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- urg. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 8% u. v.m. Ds. H. J. van Schuppen. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. H. A. de Geus. OUDERKERK, a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. De heer De Redelykheid. In de andere gemeenten geen dienst. DRAADLOOZK DIENST. Titulencu ntcmt onlslug. I I'AH I JS, 7 April I e Information meldt dit Boekarest duit de Roemeen sche Minister van Buiteiilanüedie U ken, Tituleseu. 111 verband met 4v ge durende den laatst en tijd' op hem un geoefende eritiek telegrafisch zijn om slag heeft aaiig<'vraagd Twet» opiumkitten ontdekt. PAKIJS, 7 April. Na langdurige on derzoekingen is de politie er in ge slaagd in de Parijaohe voorstad Vu Umeourt twee opiumkitten te ontdek hen. I >e eigenaren on drie Chujeewnt die de inrichtingen verzorgden wer den gearresteerd. Adolph Menjou te Pu rij» aangekomen. PARIJS. 7 April. De bekende film speler Adolph Vfienjou is met zijn bruid Katharine Cairver te Parijs aangeko men. Professor Dr. J. Ritzema Bos te VVageningen overleden. I lenen nacht is te Wagemngen over leden Prof. Dr. J. Ritaeünia Bos. I -o overledene werd in 1850 gebo ren ie ironmgen waar hij oen 11.B.6 n et 5 jarige cursus volgde. Hij stu deerde aan de alouur gevestigde H.B. S later aan de 1'niiversiteit. Na bekroond te zijn voor zijn a t w oord op een academische prijsvraag over de lauma dér Nooiraeelanden pro moveerde tiij in 1874 op een deserw- tie over orustacea hedriophtalmaca, Nederland en zijn kusten. in 18159 werd hij leer aar aan de landbouwschool to VV ageoilngen m 1876 werd hij ieoraur aan de Kijfc»- landbouwschool aidlaar. In 1895 werd hij directeur van het PMtopIhatoiogisch instituut Willy Oqmmredin Schorten, en (evens benoemd tot buitengewoon "ooc leeraar aan de Rijkslandbouwschool eldiHiair. Ir» 1906 volgde zijn benoeming lot directeur van hel in 1896 opge richte Phitopbatolagiisch verbond en de Pijks Hoog ere landbouw- en bosdi- bonwschoo' later de Hoog ere" Land bouwschool te Wagoning en. Bij het bereiken van zijn 70ste ver jaardag heeft Prof. Rvtzema Bos zijn ontslag genomen. Een nieuwe Zijde!abriek vip» de Enka in Nijmegen. Naar wij vernelmen heeft dö directie der Enka-fatjriekea» onder do geineep t,é Nijmegen.. V/t TT. A grond voor dein bouw van een nieuwe zijdefabm-k aangekocht, berekend voor 1500 arbei ders. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 7 April. Hoogste stand 765.4 te Hamburg en Haimover. Laagste stand 742.2 te Veistmanoer Verwachting Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, meest licht bewolkt met morgennevel Droog weer. weinig verandering im tempera tuur. ADVERTENTIEN. Olractaumn d. Prot.it Begrafeniisin over de Centrale. 10 ALCiEMEEM bekend als DE ALLERFIJNSTE OLIE VOOO MAYONNAISE VDAMT ONS BECEPT Bruin 6 75 Zwart 5.75 Bruin 5.75 Zwart 4.50 Meisjes Beige 1 band 3.5(). Vijverstraat. 676 20

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 4