FIRMA B. OE JONG cocos MEUBILEERING Uit den Goudschen Raad. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Een nieuw museum Boijmans. De Rotterdwniscbe Raad beeft giste ren besloten om de nalatenschap Bur ger aan te wenden tot bestrijding van de kosten, verbonden aan d!e stichting en inrichting van een nieuw Museum Boljwuans op het landgoed „Dijkzigt zoaMede vaai de kosten van inrichting van het vrijkomende geboitw aan den Söbaedamsched&jk ten behoeve van et Museum van Oudheden. Blijkens het rajpport van de direc teuren van grimieentiewerken en van het Museum Boijmans zsal het nieuwe Museum ongeveer driemaal zoo groot wotrdien als heft tegenwooivligiel gebouw aan den Qchiedamscfoe Dijk. De tüams in het Museum aanwezige schilderijen en voortbrengselen der kunstnijver heid vorderen, om ze op een waardi ge wijze en volgens moderne opvat tingen te k unnen exposeeren. ree"s een ruim'°, ongeveer tweemaal zoo groot alt* in het tegenwoordige mu seum beschjikboiar is. Naast deze expo sitie-ruimte wordien echter bij een be hoorlijk ingericht mubeuni noodig ge acht een mo 'ern ingericht prenten kabinet, met t entooHietel 1 ingzaien voor graphisoh werk en werkruimten; ©eni ge tentoonstellingszalen voor tijdelijke exposities, een voordrachitszaal voor lezingen op kunstgebjod, een depot, waarin de kunkljwierkeai. veike niind- belangrijk zijn. wetenschappelijk ge ordende voorloopig opgeborgen •-«. nen wordiep. een resbauratieruimtevoor onderhoud en hero tel ling van ruimten, waarbij een direfcteursr en assistenten kamer, bibliotheek, berg- en pa'-ruim- te en conciergefwening. De kosten van stichting en inrich ting zijn. zeer globaöl berekend, op rond een millioen gufldien gesteld. Belastingverlaging le Huizen. B- en W. van Huigen zullen in ae e v. raadsvergadering voorstellen om «te 100 opcenten op de erimogensbe- lasting te doen vervallen, dank zaj de gunstige ontwikketling van de gemee.» tefinanciën. De wegbélastmg was be groot op 8000 en bracht ruim f 10.000 op. liet winstcijfer van dip gasfabriek, begroot op f 13 000, beliep ruim f 20.000. en het electriCiteitsibectrijl gat ,cen winst van f 13.000, terwijl het be groot was op f 7000. Daft juist deze belastingverlaging ge kozen wordt, staat in verband met de vestiging m Huizen en het saimenvoe- gingsplan in zake Busaum, Huizen en Naarden. GEMENGDE BERICHTEN. De Aalsmeersche tentoonstelling. De Aalsmeersche bloemententoon- I.teüling, die van Dinsdag 17 tot Zater- Wag 2t April geopend zal zijn, zal -er utoedelijk Woensdagnamiddag door H. M. de Koningin wordien bezocht. Op den openingsdag, wanneer voor het publiek eerst na half drie de toegang open zal zijn, wordit bezoek verwacht van Z. E den Engelschen minister van Buttenlandsche Zaïkem. Behialve deze koninklijke en mmis- terieele belangstelling, werden, be^ halve 6000 voor gewone prijzen, 14 zilveren bekers en möckailles uitg - loódi door H M. de Koningin, 'T. M. de Koningin Afoedlejr. Z. K. H. Prins Hendrik en een ,.zeer zware gouden medaill^" van biet ministerie»'van Bi. nenlamdBche Zaken en Landbouw De tocht van de „Schuttevaer". Wat stuurman Gelissen vertelt. Theo Gelisaen, de jeugdige tweede stuurman van del ,,SriiuittevaeTis naar zijn woonplaats Dordrecht, terug gekeerd. Gevraagd naar zijn onder vindingen op die kleirie boot. die wil trachten naar New York te zeilen, en naar de reden van zijn terugkeer, deelde hij het volgende mede ^ainilie-omstamjcügh.eden hebben hem in de eerste plaats gedwongen, terug ie keeren, maar ook zonder deze zou hij den tocht niet hebben voortgezet. De Goudsche Melkinrichting Turfsingel. Lavtrt U sta falljka malk van STADSNIEUWS. zeidie hij. De ..Sc" uttevae- ligt momentee1 te Margate tèr reparatie eni wacht op een nlieuw anker, dat in den storm werd verspeeld. Toch is die oude hcbutte- vaer van plan, die reis in ieder geval door te zetten, doch Gelissen is van meaning, dat zulks niet doenlijk is. I e boot is er zeer ze'cer toe in staaft, zij kan den zwaiarsten storm doorstaanmaar het is de vraag, ot de bemanning heft uatlwudt. Van '*°xe wordt hel bovenmensdhelijke gevergd. Bij slecht weet is het niet mogelijk, \eten te koken, terwijl bel overslaande water de leden stemt «n stijf maant Ook heeft de bemanning te worste len met eetn eigenatardlige ziekte, de z.g. zeel aim heid!veroorzaakt door het lang in eenzelfde houding zitten of staan. Deze ziekste uit zich in he vige hoofdpijnen. Naar Gelissen verder vertelde, was volgens heft oordeel ven deskundigen do deugdzaamheid van de reddings boot met den tocht naar Engeland in dien laatsten storm ruimschoots bewe zen en is- het aibsolujut niet noodzaYe- lijk de reis na air Amerika voor' te zetten Het wordt nu niet een proel met de boot waar het per slot van re' ening toch Ctni gaat maar een proef van het uithoudingsvermogen van den nnensch. Schuttevaer heeft ecMer New York voor oogen en zat van zijn plannen niet meer afstappen tenzij ..de om standighedten (b.v dSe van financiee- len aard) sterker zijn dem vdjn wil tot volledige afwerking van het door he*m samengestelde program. GOUiDA 14 April 1928. oorziening tn de Kaa«tavacature-Bokhoven. Wegens het niet-aannemen door den heer A. Goedewaagen zyner benoeming tot lid van den Gemeenteraad in de vacature-Bok hoven, is in de daardoor weder opengeval lèn plaats thans benoemd verklaard de heer Mr. H. P. C. M. de Witt Wynen, advocaat en procureur alhier. Mr. de Witt Wjjnen «al deze benoeming nog in beraad houden. H. J. Nederhorst. f in het Diaconessenhuis te Arnhem is gisteren, na een vry langdurige ziekte, overleden onze oud-stadgenoot, de heer H. J. Nederhorst. Geboren te Utrecht op 15 Juni 1S71 be reikte de heer Nederhorst den 56-jarigen leeftyd. Lange jaren was de heer Nederhorst te Gouda gevestigd. Eerst had hij de leiding van de Houthandel en Stoomhoutzagerij De Hoop te Stolwykersluis, waar hy aan vankelijk woonde, later jtoen deze zaak onder andere leiding kwam werd hij com missaris dier vennootschap. Toen was hij gevestigd als architect en aannemer in dfe bekende aannemersfirma H. J. Nederhorst, door zyn vader opgerioht. Later bij de om zetting dezer zaak in een vennootschap werd de heer Nederhorst daarvan mede directeur en dat is hy gebleven tot het me ment waarop hij de directeursfunctie ver wisselde voor die van gedelegeerd commis saris. In zyn Goudsche periode was de heer Nederhorst in vele aangelegenheden een belangstellend man. Hy was mede-oprichter van de Vereeniging De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken, van de N.V. Het Sportterrein, van de Goudsche Telefoon- Maatschappij, de Brandwaarborg My. Gou da, hy was ook Commissaris in de Goudsche Waterleiding My., de Goudsche Glucose fa briek, de N.V. Aannemersbedrijf v.h. W. Bokhoven en ook was hy directeur van de Glasverzekering My. „De Unie". In alle uitingen van het maatschappelijk leven stelde hy destijds veel belang en toonde dat op allerlei wyze, want hy was een joviaal man. Zijn stoffelijk overschot zal Dinsdagmid dag, hier op de AJlgemeene Begraafplaats ter ruste worden gelegd- De stoet zal vanaf de Wijkverpleging te 2 uur vertrekken. Aangifte Wegenbelasting voor het belastingjaar 1928/'29. De ontvanger der Dir. Bel. alhier ver zoekt opname van het volgende: Het verdient aanbeveling de aangiften Wegenbelasting voor het belastingjaar 1028/'20 reeds thans ten mijnen kantore jn te leveren, teneinde de behandeling zoo vlot mogelyk te doen verloopen. In de laatste week van April kunnen by tijdige inlevering der aangiftebiljetten de kaarten tegen betaling worden afgehaald. Aanbeveling verdient het daarmede niet tot den laatsten dag te wachten, aangezien de getroffen maatregelen dan toch weer hun doel zouden missen. De Leerplicht. Er komen nog al een» overtredingen voor in de bepalingen van de Leerplichtwet, wel ke dan door den kantonrechter worden be recht. Ondex de uitspraken van het kantonge recht deze week heeft men er ook weer eenige kunnen vinden, en er was zelfs één overtreding by, die met hechtenis ia gestraft. Dit geeft ons aanleiding er op te wyaen dat overtredingen var. de leerplichtwet wor den gestraft met geldboeten tot oen maxi mum van f 50.en tot een hechtenis van 7 dagen. De ouders, die meenen het met zoo nauw met deze bepalingen te behoeven te nemen, vinden in het deze week gewezen vonnis zeker een ernstige waarschuwing, om dat standpunt te verlaten en de bepalingen der wet na te leven zooals het behoort, ook al hebben zy bezwaren nu met 1 Juli het zevende leerjaar wordt ingevoerd. Deze wetsbepaling is toch gemaakt in het belang van het kind, en ieder ouder zal toch willen medewerken dat belang te bevorderen. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week werd ten stad- huize aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte Para-typhus. J. Borger. .Waarom ik de kerk verlaat." Theologie en filosofie. Voor de bijna geheel gevulde groote zaal van het Nuts gebouw te Rotterdam heeft gis teravond ds. J. Bönger, Ned. Herv. predi kant te Gouda, gesproken over de vraag: „Waarom ik de kerk verlaat." Aan het verslag van deze lezing in de N. R. Crt. ontleenen wy het volgende: Wanneer het veriaten een particulier ge val ware geweest, zou de komst der hoor ders niet de moeite waard zyn, aldus apr. Echter is het dit niet. Niet ter wille van een of ander conflict met den Goudschen kerkeraad ia spr. heengegaan; daarvoor zou hy niet zyn geweken. Het conflict, dat is ontstaan, was een zaak die veel dieper wor telde dan men oppervlakkig zou zeggen. In de theologenwereki maakt men onderscheid Uisschen filosofie en theologie; de eerste hoort niet op den kansel thuis, zegt men. Er is ook onderscheid: de theologie is uit en aan de kerk geboren, omgekeerd de kerit aan de theologie, maar de filosofie stond steeds buiten de kerk. Dat spr. de filosofie op den kansel heeft gebracht, veroorzaakte het conflict De kerk zweeg in dit conflict, zy liet zich met ds. Börgers zaak niet in; daarom ging hy uit zichzelf heen. Toen de kerk nog eenzydig Roomsch wa<, vervolgde zy reeds in filosofie. In 1631 nog is Giordano Bruno, de grondlegger van de Europeesche filosofie, verbrand. Descar tes, Spinoza, een eeuw later Hegel, stonden in conflict met de kerk. Nadat de macht tisme was gebroken, kreeg de filosofie eerst een weg, hoewel ae toch buiten de kerk bleef. Bolland, die zich nooit vergiste, heeft het verschil tusschen theologie en filosofie juist getypeerd in deze gedachte: in den gods dienst gaat het om het behoud van d§ ziel, in de filosofie om het kennen van de waar heid. Theologie is niet anders dan een poging tot de ontwikkeling van de behoudsleer, voor het behoud van de menschenziel; een po ging, want de dogmatiek blyft vol duister heid. De bheolbgie kan b.v. de drieënheid niet logisch uiteenzetten, evenmin als de on bevlekte ontvangenis. Op Tertuilianus den Romein (niet toevallig een Romein!), die het juridsch standpunt innam, heeft de kerk zich gebaseerd, maar op Origenes' gedachte, de wysgeerige, is niet gelet. Toen het Evangelie ter wereld kwam, kwam er een lading problemen op aarde, waarmede de kerk nog steeds geen weg weel. De kerk, zoowel de Rooyische als de Protestantsche izegt, dat wy niet moeten vragen, maar gelooven, hetgeen spreker breeder uitwericte. Roomschen zyn aanhan gers van de domheid, Protestanten protes teeren tegen de domheid. Het is edhter een fataal verschijnsel, dat het vragen in de Pro testantsche kerken met een verwijzen naar de ondoorgrondelijkheid der dingen wordt toegedekt, in dien zin, als zou God niet te kennen zyn. Dan worden de Protestantsche kerken Roomsch. „Dit is het eeuwige leven, dat zy U kennen", zegt Johannes. Zegt de Potestant dan, dat dit niet mogelijk is? De kerk redt zich met te zeggen dat dit voor het hiernamaals geldt, en hier alles maar gebrekkig Mftjft. Maar wat beteeke nen dan plaatsen als: „Het Koninkrijk Gods is binnen in u", en „Doet Christus aan", Christus, die Geest en de volle openbaring des Vaders wordt genoemd, Christus, den absohrten Geest, de waarheid Als ik praat over Evangelie, spreek ik over intellectuali teit. De kerk echter zegt: neen, dan praat ge over geloof. Maar waarom /.egt Pauflus dan: het gedoof is een zeker weten van de dingen die men niet ziet, van het boven- aardaohe Intellectueeler kan het niet. Het geloof is dan de abstractheid van het weten zelf. Het Evangelie was dan ook niet voor de dommen, maar voor de intellectueelen. „U is het gegeven de verborgen dingen des Va ders te verstaan", zegt Christus tot Zyn discipelen; anderen, den dommen is het niet gegeven. De intellectueel, de discipel, is de mensch, die het terrein van den absoluten Geest kent. Het Evangelie staat dus op intellectueele basis. De kerk stdfct op een basis, waarop zy niet heeft te staan. Zy heeft zich niet te baseeren op het Evangelie, omdat zy niet intellectueel wil zjjn. De kerk zit in eens andermans huis,waar zy uit heeft te blijven, óf zij bekeere zidh en worde intellectueel. Doch de kerk is door alle brutaliteit heen, en wordit niet meer verlegen. Zy zegt: wat doe jy hier, en doet of zy by zichzelf thuis is. En als het er op aankomt is er geen on derscheid tusschen Roomsche en Protestant sche kerk; wat in de een binnen wordt ge houden, het dogma, keert da ander naar buiten; dat is het eenige verschil. De domme mensch is egoïstisch. Christus is niet de Zaligmaker, die de mensdhen brengt, waar ze graag zyn willen, om daar, het aardsche bestaan afgelegd hébbende, een hemel sche voortzetting daarvan te lei den. Dooh de mensch is behouden wanneer hy werkelijk geest is geworden. Dat hoeft doode te wachten. Maar de :h, die het andere van den geest is, die concreet en derhalve materialist is, de mensch van het verkrijgen, die alles ver dringen wfl, is de Romein, die de wereld wil regeören. Het christendom is het protest tegen den Romein, tegen de materialist, die ETALEERT GOUWE 89 wereld wil, het hiernamaals. Hegel heeft van het Romeinsche volk gezegd, dat het het hart van de wereld heeft gebroken. En dat gebeurt nog dagelijks. Tot een heilsmiddel, om den Romein aan een nóg betere wereld te helpen, hem eindeloos in zyn egoïsme tè dienen, heeft de kerk het Evangelie ver laagd. Voor de kerk ben ik niet dom genoeg, zei- de spr. En daarom hoor ik er niet thuis; ook het Evangelie hoort in de kerk niet thuis, doch de kerk heeft niet het recht om te zeg gen. dat spr. niet in het Evangelie thuis hoort. Wat moeten wy met de kerk doen? Niets, laat ze maar bestaan. Je ruimt de rommel in de wereld toch niet op. Ds. P. Eldering, Remonstrant.sch predi kant te Rotterdam, zeide by de gedachten- wisseling die volgde dat er een verkeerde voorstelling is gegeven van Evangelie en kerk. Niet alleen intellectualistisch, maar ook ethisch en sociaal is het Evangelie. Zoo zijn er in de kerk ook conflicten geweest met betrekking tot deze twee andere pun ten. Het conflict met de kerk betrof de Ned. Herv. kerk, doch hierin is vrijheid van leer, mits men in geest en hoofdzaak instemt met De gebroeders Van den Bergh van Eysdn- ga zijn het bewijs, dat in deze kerk de vrye opvatting van het Evangelie wordt toege laten, anders dan in de Roomsche en de Ge reformeerde kerk. Spr. ging in het kort het beloop van de Goudsche kwestie na en concludeert, dat dit geen conflict was tusschen theologie en fi- Tentoonstelling „Herwonnen Levenskracht". In de zaal „Kunstmin" van de Sociëteit Ons Genoegen" is momenteel een tentoon stelling georganiseerd door de R.-K. Ver eeniging tot Betry-ding der Tuberculose Herwonnen Levenskracht", instelling van het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond te Utrecht. Gistermiddag hebben we deze tentoonstel ling in oogenschouw genomen en laten we onmiddellijk als eersten indruk vastleggen: zy maakt een goede, degelijke indruk. Er zyn-wel enkele dingen, die we minder juist achten en anders zouden willen zien voorge steld, maar dit zyn kleinigheden, die ten sjotte vor het geheel van weinig beteekenis zyn. De tentoonstelling is gescheiden in twee deelen, één waarin ons een overzicht wordt gegeven van de tuberculose en hare bestrijding, een ander waar men door ver schillende vermakelijkheden te gebruiken zyn bydrage kan offeren voor het goede doel. De afdeeling over de tuberculose en hare bestrijding bestaat in een aantal tabellen, platen en praeparaten, dile op overzichtelijke wyze zyn opgehangen en tentoongesteld, zoodat men in een betrekkelijk beknopt be stek een goed overzicht krijgt van het wezen en de bestrijding der tuberculose, Er is hier gelukkig geen sprake van een te veel; niets werkt op den duur zoo slecht voor het be zoek aan een dergelijke tentoonstelling als een te veel, dat voor den doorsnee-bezoeker, die toch een indruk wil meenemen verbijste rend werkt. Allereerst krijgen we dan een overzicht van het wezen der tuberculose. Statistieken die aan den wand zyn opgehangen toonen ons hoe geweldige omvang de tuberculose heeft, ^iet alleen eischt zy meer menschen- leveng dan welke andere ziekte uok, maai de statistieken wijzen ook uit dat zij in dit opzicht slechts door den oorlog wordt ge ëvenaard. Terecht is hier een portret opge hangen van den Duitschen geleerde Prof. Dr. Robert Kooh. die in 1882 door de ont dekking van de tuberkelbacil de stoot gaf tot een wetenschappelijk en doeltreffende bestrijding van deze volksziekte. Een aantal mooie misschien voor som mige bezoekers eenigszins afschrikwekken de was-praeparaten en wat afbeeldingen geven ons daarna een overzicht van de oor zaak der tuberculose, terwyl een volgend afdeeling aan het ziekteproces is gewyd: Huidtuberculose, tuberculose van klieren, longen, darm en andere inwendige organen zyn in praeparaten of afbeeldingen tentoon gesteld. Dan krijgen we een groote afbeel ding, waarin ons door modellen, suggestieve en instructieve platen etc. duidelijk gemaakt wordt hoe we de tuberculose kunnen voor komen. Wanneer aan deze afdeeliifg vol doende aandacht wordt geschonken, heeft de tentoonstelling ruimschoots beantwoord aan haar doel. Onder de middelen ter voor koming van de T.B.C., zooals we die hier zien tentoongesteld en afgebeeld, worden dan als voornaamste genoemd: reinheid, een goede voeding, maar daarnaast matigheid in spijs en drank, door vfering van het stof, goede sociale wetgeving en bestrijding van de kwakzalverij. De laatste afdeeling omvat een overzicht van de bestrijding der tuber culose, waar we o.a. een maquette zien van het paviljoen van het Sanatorium Berg en Bosoh. Artikelen vervaardigd in de werk plaatsen van dit sanatorium, alle ontsmet, kunnen hier worden gekocht: Alles te zamen een interessante tentoon stelling, die naar we gaarne hopen zal bijdragen tot vermindering van de tu berculose in ons land. Schouwburg-Bioscoop. Casanova. Rafael Sabatini, wiens romans reeds het onderwerp vormden voor menige rolprent beschreef vele jaren geleden het leven van Casanova, den genialen zwendelaar, die zyn tydgenooten met het grootste gemak .in «le luren legde en alles stal wat los en vast was, de vrouwen van anderen erbij inbegre pen. Dat de avonturen van dezen gentle- man-opliehter verfilmd zouden worden was slechts een quaeetie van tyd. Wat een prachtige filmstof bieden de wederwaardig heden van dezer. Venetiaanschen ridder niet? Casanova was een heerschap voor wien niets veilig bleek, tot zelfs de vrouwen van de meeste geachte en vooraanstaande bewo ners van dezen aardbol. In de film is deze laatste liefhebberij op den voorgrond ge plaatst, waardoor ons oog geboeid wordt door een rij van zeer lieftallige dames: een schoone danseres, lady Stanhope, de her togin van Bayreuth, de vrouw van een ge zant en ten slotte H. M. Czarina Katharina II. Geen gevaar is voor dezen Don Juan te groot, wanneer hy door dat gevaar te trot- seeren, de liefde van de» een of andere schoone dame kon veroveren. Maar slechts voor kort. Want soms midden in de liefdes betuigingen aan een van zyn slachtoffers valt zyn oog op een andere schoonei, en hij besluit deze weer tot een van de zijnen te maken. Ten slotte ontgaat Casanova de straf voor zijn ondeugende flirts niet en vinden we hem, berooid m dóór een schot gewond, zuchtend in de gevangenis van Ve netië terug. Hij wacht het doodvonnis, dat door den Raad van Tienover hem is uit gesproken. Maar Casanova zou Casanova niet z(jn als hy hieruit niet weet te ont vluchten en achtervolgd door soldaten weet hy nog een vertrekkend schip te bereiken, alhoewel een... schattig meisje op de kaue hem nog te machtig was en hem by na nog had weerhouden om te vertrekken. Ziehier in het kort de geschiedenis vam deae film, die momenteel in de Schouwburg-Bioscoop met z'n 12 acten het overgroote deel van het programma inneemt; de film is deels m natuurlyke kleuren opgenomen. Een mooi staaltje van cinematographie. Iwan Mo.«- joukine speelt Casanova met veel zwier en elegantie. Zyn gloedvol spel en zyn buiten gewone athletische vaardigheid komen hein in de ondernemingen van Casanova wel te. pas. De regisseur van deze rolprent, ook een Rus, Alexander Wolkof f zorgde voor eer. goede verzorging van de film in elk opzicht, waarby we °-a- denken aan de schitterende Venetiaansche waterpartijen en de sneeuw landschappen in Rusland. Een mooie film, goede muzikale verzor ging van den avond. Aanbeveling van deze film mag welhaast overbodig genoemd wor den. Jubileum van den heer P. Kulik. De heer P. Kulik, uitvoerder bij de N.V. tot Aanneming van Werken v.n. H. J. Ne derhorst alhier, herdenkt heden den dag dat hy voor vijfentwintig jaar by deze firma in dienst trad. Aangehouden door de politie. Door de politie te Utrecht is naar hier gebracht de mimderjarigè D. J. S., verpleeg de uit t gesticht Hoenderlo, die in Boskoop werkzaam was, doch uit zyn dienst was weggeloopen. De jongen is door de politie naar Boskoop teruggebracht. Een botsing. Gister is een wielrijder die niet groote snelheid uit de Stoofsteeg gereden kwam in de richting van d/e Markt, tefcen een auto gebotst. Het rijwiel werd totaal vernield. De berijder bekwam geen letsel. Goed afgeloopen. Omstreeks 12 uur heeft gisteren een aan rijding plaats gehad, in de Pr. Ilendrikstr. boek Singelstraat, tusschen een vrachtauto en een luxe auto. Het ongeval ontstond doordat de bestuur der van de vrachtauto vanuit de Singelstr. de Pr. Hendrikstraat inreed; op 't zelfde moment waarop de luxe auto passeerde. Alleen materieele schade had plaats, wel ke door verzekering wordt gedekt. Thalia-Theater. „Als de zon opgaat". Dit kan veel en velerlei beteekenen in het meitschelyke leven, waarin de zon zoo dikwyls en zoo op allerlei manieren kun ondergaan. In het stuk, dat als hoofdnummer in het Thai ui- Theater gegeven wordt, heeft het opgaan van de Zon betrekking op het verdwynen van den haat uit een vrouwenhart. Een hart, waarin de haat tegenover de mannen vari de Wet op den voorgrond, staat, omdat de uit voerders van die Wet ongewilde gaston in het vrijgevochten milieu van geheime Whiskey-stokers in een diep weggesaholon plaatsje in het gebergte van Colorado - den vader en den man van den vrouw in 'lo uitoefening van wat de Wet hun voorschreef hebben gedood. Een stuk, waarin de liefde zgeviert over «ten haat, maar niet dan na dat in het hart der vróuw veel stryd gestre den is. Het komische nummer is er een vto uiterst vroolijken aard, «n waarom door eeti groot deel van het publiek geschaterd wordt. „De Anti-Bokabond" heet het. De man met de sik" in dit komische stuk is een aardig type met een grappig uiterlyk, wat hem wel voornamelijk in het op en neer wippen de baardje zit. Het tweede hoofdnummer is een Wild-West film met Hoot Gibson in rie hoofdrol, dat wil dus zeggen een stuk, waar in de kranige cow-boy, paardrijder by uit nemendheid de held is, <te held, die over veel schurkerij zegeviert, de beschermer der on schuld, welke onschuld is het kwaljjk te nemen hem aan 't eind van het stuk zoo veel als het Ja-woord geeft. Die oolijke Hoot Gibson. Overigens een Wild-West film zooals alle andere, met spannende tooneelen tusschen brave en slechte menschen, wier revolutie heel losjes in den holster «t. Het journaal bevat eenlg Hollandsch nieuws, o.a. op sportgebied. De muziek van het Thalia-Orcheat b? verdienstelijk, klinkt som» wat te hard. Burgerlijke Stand. GiEBOREN: 7 April: Dick, z. v. J. Lafe- ber en A. Syl, Turfmarkt 1. 11 April: Johannes Hendricus, z. v. C- Gouka en J. M. den Haag, v. Persynstr. 10. Gysbertus, z, v. A. T. van Beteren en J- K,. Blanken, Baanstr. 34.- 12 April: Adriana Elisabeth, d. v. A. van Leeuwen en J. J. Scharleman, Vondelstr. 41- '13 April: Helena, d. v. A. van der Laan en W. van der Kaa, F. W. Reitzstr. 69. Camelia Louisa, d. v. F. X. van der Post en C L. Laurier, Heerenstraat 62. ONDERTROUWD12 April: J. van Win gerden en M. Th. H. van Zanten. J- Schoonhoven en M. G. den Riet. K. Both en C. van Eyk. OVERLEDEN: 12 April: Geertrui Anders geh. met J. de Jong, 70 j. 13 April: Neeltje van der Pool, geh. met C M. KuBk, 73 j. Agenda. 18 April. 8 uur. Rem. Kerk. Prof. Schwaft- zer. 18 April. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Laat ste abonnementsvoorstelling. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is tot en met Vrijdag 20 April benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondag avond 12 uur vervoege men zich bij afwe zigheid van den huisarts by de heeren Dr. Rups en Dr. de Raad. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Onder het vee van den landbouwer P. van E(jk alhier komt de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer voor. „Een naar de noodslachtplaats vervoerd kalf van de Wed. E. B. werd voor de consumptie goedgekeurd en omlertoezicht in het klein verkocht. VL1ST. De Raad «lezer gemeente is bijeengeroe pen teger. Dinsdag 17 April a.st. voormid dags 1014 uur. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling vermenigvuldigingsgetal plaaÊseljjke inkomstenbelasting. 2. Be spreking contract inzake electriciteitsleve- nng aan de gemeente Bergambacht. KRIMPEN AAN DE LEK. Een drie-kwartiers-busdienst langs den Lekdyk. Door GedJ. Stat eau ia goedkeuring vefteieoid op de door ons dog bestuur nrtt medewerking van de besturen van Bergamebacht, Lekkerkerk en hvrimpen ad IJseed voorgestelde dienstregeling der autobussen langs den Lendijk Van dies morgens 7.15 uur tot des avopdb 10 mu|r zal thans een dne»- kwartiefci-busdiienst gereden worden, aansluitend! op de bussen naar Rol terdfeiu! en op de treinen naar Gouda en Suhoonhoven. Daarmede zijn dia thans circa 20 verbindingen gekregep van en naar bet Ooatplein te Rotter dam Wij, wijfelen niet o. diit zal het f-rkeer tén goede komen. SCHOONHOVEN. Ontslag-aanvrage van een onderwijzer. De heer J. Hooijkaas alhier, heelt aa.i dien Gemeenteraad oojtelag gevraagd uit zijn betrekking van onderwijzer aan die Openbare Lagere School I al hier INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De Belasting-Inspectie, het Gemeente bestuur en de Begrooting. De Belastingdienst en meer in het bi zonder de Inspectie der Ryks directe belas tingen heeft by de behandeling der ge- meentebegrooting 1928 het voorrecht gehad bij herhaling en veelal met waardeering in het debat te zyn gebracht. Toch zyn er uitdrukkingen of zineneden in de couranten neergeschreven, die een on- zuiveren kyk geven op verhoudingen, rech ten en verplichtingen tusschen den Rijks dienst en de Gemeente. Laat ik beginnen te zeggen, dat de Rijks belastingdienst in geen eiikel opzicht on- «lergeschikt is aan de Gemeente, dat er geen enkele band bestaat en dat de Rijksdienst geen enkele mededeeling aan de Gemeente uit eigen beweging behoeft te doen over op brengsten, ramingen, enz. VIMineer de Gemeente dus opgaven ver langt behoort zy' het initiatief te nemen. Voor zoover dit geschiedde is steeds met de meest imogéljjke welwillendheid geant woord. Geweigerd is patuurlyk nooit. Im mers de Vbrschillende organen van Open bare Diensten staan welwillend tegenover elkaar en dit is conditio sine qua non voor de behartiging van het algemeen belang. Er kan dus b.v. nooit sprake zijn van een verwjjt aan den Rijksdienst, gelyk gedaan is bljjkens de Goudsche Courant van 12 April „dat de belastingdienst een opgaaf had bëhooren te doen." De argelooze lezer zou lichtelijk kunnen denken aan een machtsverhouding die niet bestaat. Grond voor eventedoelde uitlating is al weer de raming der gemeentel y-ke inkom stenbelasting, die de inspectie maakt, waar door deze de kapstok is geworden waaraan men gemakkelijk de zaak ophangt. Wat toch is het geval. De Inspecteur raamt telken ja re in Mei of begin Juni de vermoedelijke opbrengst van de G. I. B. Deze raming is opgedragen door den Mi nister van Financiën en dient uitsluitend voor de maandelyiksche uitbetaling van een voorschot op de opbrengst der G. I. B.t dat de Gemeente uit 's Rijks schatkist ontvangt. By deze raming,die in afschrift aan de Gemeente wordt medegedeeld, moet worden voorkomen, dat eventueel de Gemeente zou moeten terugbetalen., zoodat A taxatie aan den lagen kant moet Wy'ven. Wanneer de Gemeente deze raming zon der meer zou overnemen voor de begroo ting, neemt zy geen juist standpunt in. Dat dit elders som« wél geschiedt is mij békend en daj elders ook de inspectiekapstok wordt gebruikt eveneens. Maar dis is geen excuus. De Gemeente behoort zélf te schatten en dat zij daarvoor geen voldoende gegevens bwit, kan aanleiding zijn voor een bespre- fcmg met my, waarbij de inspectieraming uitgangspunt kan zijn. Maar nu eenmaal door de Gemeente zelf standig een raming is gemaakt gelijk my gebleken i» op reëele gronden en des ondanks de opbrengst hooger i9, behoort men desgewenscht in het openbaar de ware reden van de grootere opbrengst alleen n^ar voren te brengen en daaraan niet een misplaatst verwftjt toe te voegen. De reden voor de hoogere opbrengst is genoemd in een tevens in den Raad voor- SPlweti schrijven van mij, n.l. de sterkere controle, waardoor de eenheid van het ver- "mugvuldigtingscyfer is gekomen van 11000— op 12000.—, dus een verhoo- van de opbrengst en van het belast- ««u- inkomen met pLm. 9 G«»da, 14 April 1928. De Inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, KLINKENBERG. DE HELFT plus EEN neemt de Begrooting aan. De politieke molen maalt In dorpen en in steden, Er wordt door ridders va^iet woord Weer om het hardst gesneden. Want het gemeentelijk budget Wordt naarstig nageplozen, Het pad der burgemeesters gaat Op distels en op rozen. Geen cent, geen duppie en geen pop Die niet wordt overwogen, De eene prijst vermind'ring aan, De ander wil verhoogen. Geen diender, geen lantarenpaal, Geen boom blijft onbesprokent In al ons burger-wel-en-wee Wordt weer de neus gestoken. De helft plus één doet wat ie wil, De helft mijl één kan 't slikken, De wijsheid telt hier bij getal, De minderheid kan Deze dichtregelen, uit anderer brein ge sproten, kwamen ons in de herinnering bij het overdenken der zittingen van den Goud schen Raad, welke noodig zjjn geweest om de begrooting voor 1928 te behandelen. Donderdagavond ging de laatste ronde. Maar de spanning, die als regel by een fi nale bestaat, ontbrak geheel. De einduitslag was immers al beslist. Toen na Ae algemee- ne beschouwingen de replieken waren ge komen en daarop was gevolgd de om-hals- brenging eerst van de motie-Verkerk c.s. en daarna van het voorstel-Riesz-Bokhoven-van Wynen, waarbij werd aangetoond dat be- lastingverhooging niet noodig is en daarom dus niet moest plaats hebben, was daarmede de beslissing over de begrooting reeds gevallen. Waar beide stemmingen aanwezen een zelfde meerder heid van één stem het ging 11 tegen 10 daar was het uitgesloten dat welke argu mentatie ook zou worden aangevoerd tegen het standpunt door den wethouder van Financiën, het stomme getal van één stem meerderheid de beschermende -hand zou uitstrekken over de voorstellen, door den wethouder van Staal verdedigd, om ze in veilige haven te loodsen. Zoo is geschied De begrooting is aange nomen met geen wyzigang van eenige betee- keni$. Weliswaar is naar aanleiding van de bij het afdeelingsoïulerzoek gestelde vragen, vóór de behandeling in den Raad de straat- en rioollbelasting teruggenomen dat kon nu eenmaal niet anders, toen gebleken was «lat er heel wat meer geld ter beschikking kwam, dan was geraamd, maar de andere belastingvoorstellen zijn, hoe onnoodig ook, gehandhaafd en de Goudsche burgery kan daarvoor straks, als de belastingbiljetten komen, den wethouder van Staal en zijn de mocratische meerderheid, met hun behaald suecee gelukiwenschen. Op welke wyze dat zal gebeuren, moet De wethouder van Staal heeft Je vriende lykhekl gehad in een der laatste zittingen Mevr. Rieaz toe te voegen de uit een hem verheerlijkende beschouwing uit het Dag blad van. Gouda getrokken regelen dat wanneer er door haar voorstellen een zware belastingverhooging zou moeten plaats hebben, de burgeryf in massa's naar het stadhuis zou stormen om haar en de li beralen en wie weet de heele raad aan stuk ken te scheuren en op te peuzelen. Die by- zondere attentie heeft Mevr. Riesz op de juiste waarde weten te schatten door den wethouder van Staal zeer complimenteus dit balletje terug te kaatsen door de mede- deelirtg dat hy, nu door hèm en de zynen de burgery zonder noodzaak zóó zwaa,r wordt aangetast, zich in veiligheid moest stellen om nu niet zelf in zyn eigen departement te worden verscheurd en opgepeuzeld! Dat het zoo gaan zou, behoeft geen ver bazing te wekken. Er is vóór de verkiezin gen van 1927 wel heel veel afgegeven op de besturende colleges van vroeger, en by deze verkiezingen zyn het v«x>ral de libera len geweest, die het hebben moeten ontgel den. De verkiezingsuitslag is daardoor zeer sterk beïnvloed. Diat feitelijk sinds 1923 in den Raad een democratische Stroom den toon aangeeft, dat by de behandeling der begrooting van 1925 het toenmalige lid van den Raad Van Staal een lofzang zong op „de vast aaneengesloten democratisch groep, waarvan ook het college een deel uit maakt", dat heeft niet kunnen beletten, «lat voor de verkiezingen van 1927 de leuze op geld deed dat liberaal wanbeleid de gemeen te in den put had gebracht. Het verwondert dan ook niet dat thans by deze begrooting hetzelfde geluid weer is gehoord van de mannen, die aan Gouda den heilstaat moe ten brengen. Dat dat wanbeleid in staat is geweest in 1927 de belasting te verlagen, dat deze verlaging ook in 1928 kin worden doorgevoerd, dat zelfs voor 1929, dank zy dat beleid, by een gezonde gemeentepoli tiek, van geen belastingverhooging sprake behoeft te zyn, tenzy bijzondere omstandig heden daartoe aanleiding geven, dkt hebben deze mannen van den heilstaat... vergeten! Daarom is het goed dat de weliswaar klei ne groep der liberalen daarop heeft gewe zen, daarom is het goed dat ook van de rechterzijde, jn 't byzondfif van den heer Verkerk een krachtig geluid is gehoord om niet te gaan, den weg, die thans door de democratische meerderheid van 1928 is af geldend. De kiez4 kiezers van 1927 hebben den bnidwen' Raad gekozen; zy hebben deze samexfetel- ling bepaald en als gevolg daarvan het da- gelyksch bestuur der gemeente en de een zijdige conjmisaies gevormd. De kiezers hebben dus de consequenties te aanvaarden van de besluiten die deze raadsmeerderheid nuttig en noodig acht ook al wordt de be lastingbetalende burgery het vel over de ooren gestroopt. Wy hebben het reeds terstond na den verkiezingsuitslag gezegd: Het volk krygt de regeering die het verdient! Er is onrust in Gouda. De wethouder van Staal wil den vrede brengen... door zware belastingen te heffen zonder dat zulks noodzakelijk is. Terecht heeft Mevr. Rieaz opgemerkt dat dit wel heel komisch klinkt. Vrede en rust... door belastingverhooging. Het is ook inder daad komisch dat zoo iiet« kan worden ver kondigd. Is niet met cijfers en feiten aan getoond in de G. Crt van Donderdag avond zijn ze vermeld dat deze wethou der van Financiën en zyn meerderheid in den Raat! niet minder dan 166.000.op- ei soht van de burgerij aan cijns, die slechts «tienen moet om «^p vollen buidel te maken, waaruit met forsohe hand een greep kan worden gedaan om plannen te verwezenlij ken, die thans nog niet tot rijpheid zijn ge komen en waarover de Raad dus nog niet is i gehoord? En by dit bedrpg is dan nog ge zwegen van die andere geiden, van die stille belasting, die PP een kwitantie door «le Licht fabrieken uit de beurzen wordt gehaald. Zeer juist heeft de heer Verkerk gewezen op de telken jare te lage ramingen van de winsten der Lichtfabrieken1926 bracht 44.000.meer op dan was geraamd, 1927 ging maar even 90.000.boven de winst raming uit. Wekken deze cijfers dan niet den indruk dat, wanneer voor 1928 een winst is geraamd van 186.000.tegenover een werkelijk winstsaldo van 197.000. over 1027, dat deze raming wel heel erg aan «ien lagen kant is en bedoelt een fiksche som over te houden, dat toch niet anders is clan belastinggeld. Van zulke exhorbitante winsten ware het toch zeker beter een deel te bestemmen tot verlaging der tarieven. Onze wethouder van Financiën bleek niet gesteld op die kleinigheden. Wat beteekent eenige duizenden hier, eenige duizenden daar, dat speelt immers geen rol, hebben we Donderdagavond herhaaldelijk gehoord. En omdat deze duizenden byeen wel dege lijk een rol spélen, indien ze haar behooren worden aangewend, daa*»m wees wethouder Van Staal o.a. ook een post af van 4000.— dóe blijkens inededeéling van den inspecteur der belastingen meer was ingekomen, en zulks niettegenstaande ook door den Voorzitter werd verklaard dat deze post als belastinggeld behoorde te wor den aangewend. H«t gebaar van den weth. was het sein om de volkomen gerechtmatig- de eisch van Mevr. Riesz' in deze af te wij zen 11 tegen 10, al kwam even tevoren, toen niet alle „democraten" in de zaal present waren, de neiging hij hem op maar over die 4000.— heen te stappen, kelyk ging het om een bedrag uit Vermakelijkheidsbelasting van 2000.— zonder meer on<ifr den post „On voorzien" op te bergen, waardoor deze post boven de eig Tegenover dergelijke rechterzijde, daarin gesteund door de libe ralen, post gevat tegen elke belastingyer- hooging, tegen eiken post aan inkomsten, waarvan de raming te laag werd geacht. En van beide zyden zyn vooral ernstige pogin gen aangevoerd om het klein aantal belas tingbetalers, dat 32.000.— aan vermogens- opcenten moet opbrengen, daarvoor te be hoeden. Het mocht niet baten, voor de waarlijk klemmende argumenten, ook door den heer Van Wynen'nog aangevoerd, hleef de meer derheid doof. De begrooting is nu gereed. En de belastingen'ook. Dat zullen de in gezetenen ervaren. De burgery „kann (niet) ruhig sein!" De helft plus één doet wat ie wil, De helft min één kan 't slikken, De wijsheid telt hier by getal, De minderheid kan Als dessert van het belastingmenu kwam Donderdagavond tegen het nachtelijk uur op tafel het voorstel-Heerkens tot wyaiging van den kinderaftrek by de Gemeentelijke Inkomstenbelasting. Zooals bekend beoogde dit voorstel een progressieve aftrek naar het kindertal en tevens naar het inkomen. Het hoofddoel'was de groote gezinnen tege moet te komen, naar den geest van hun be ginsel, maar daarvoor hebben zy er niet te gen op gezien de andere belastingbetalers nog eens weer met 45.000 t§ belasten. Dat is naastenliefde op' eens a rulers kosten. Het ethisch element heeft in de verdediging der voorstellen den boventoon gevoerd en Dr. Hoffman heeft zich «laardoor laten beïnvloe den en in tegenstelling met de andere leder, der R.-K. fractie daaraan zijn stem gege ven. Het Is duidelijk dat velen in den Raad tegenover dit voorstel sympathiek stonden, de heer Donker yooral en ook de hoeren .Ver kerk c.s. hebben dat onomwonden uitgespro ken. Maar zy hebben gevoeld «lat op dit oogenblik, met zóó zware belasting der bur gery, daar nog niet eens een schepje bon en mocht worden opgedaan, en daarom hebben zy him stem daaraan onthouden. En zy handhaafden dit standpunt, toen «le voorstel lers aan den wensch der sociaal-de rmxrraten, die voor hen een gebod was, hadden voldaan om de progressie naar het inkomen uit het voorstel te lichten. Toen kon het worden aanvaard en met Dr. Hoffman's hulp brach ten de roode en roomsche democraten het scheepje in de haven en de lading, die nu tot 35.000.was gedaald, werd gelost op de ruggen der belastingbetalers, die geen of een of twee kinderen hébben en hen, wier gezinnen, geen kinderen beneden 16 jaren tellen. Zoo was ook dit te voren in den Raad van Elf beslist Burgemeester Gaarldndt heeft dertig uren lang de discussdea geleid en aangeboord: geduldig en belangstellend. *Zoo nu en dan bleek het noodig eens even den hamer te hanteeren en te herinneren aan de goede sfeer, waarin de Raad behoort te bi y ven. Veelal geschiedde dit rustig en goedlachs, een enkele maal met ernst en klem, maar deze Voorzitter behield zyn kalmte en ge duld, waar een ander met forschen hamer slag den storm zou hebben bezworen. De Raad heeft het den Voorz. niet te moeilyk gemaakt, de wethouder Van Staal neeft hem de meeste moeite bezorgd, diens intembare strijdlust maakt hem vaak recalcitrant. Het bloek niet makkelijk een steigerend paard aan den teugel te houden. Te veel capriolen maken, kan gevaarlyk worden! LUCHTVAART. De Duitsche Oceaanvlucht. De „Bremen" geland op het GreenJy eiland wegens ge brek. aan benzine. Het Duitsche Vliegtuig „Bremen" be stuurder de Duitsche vlieger Kapitein KoeiU, heeft hedennacht een noodlanding moeten maken op het eiland Greenly in de St. Lau rence baai. Het toestel heelt slechts weinig schade gekregen. D» vlieger» Zyn ongedeerd en hopen zoo mogelijk nog heden de vlucht 'naar New-York voort te zetten. De landingsplaats ligt op ongeveer 700 Iv.M. van New-York. Het bericht dat de „Bremen" op het Greenly eiland was waargenomen werd door de Radio Marine Corporation hedennacht te half 4 bevestigd, nadat het te 1-53 middenr Europeesche tijd was uitgezonden. Volgens het Berliner Tageblatt had het vliegtuig voldoende brandstof aan boord. Dit schijnt niet juist te zijn geweest, want het bericht uit New-York meldt, dat ben zinegebrek oorzaak was van de daling. De directeur van de Junckerfabrieken te Dessau heeft zyn groote vreugde geuit over het slagen van de vlucht. De Junckerfabri eken hadden nog geen be richt ontvangen. Prof. Juncker achtte het slagen van de vlu«iht «laarom zoo belangrijk omdat zy de banden tusschen de volken wederom versterkt. Wy herinneren eraan dat Kapitein Kohul vergezeld wordt door de Duitsche Graaf von Hünefeld en «toor den Ierschen commandant FH Het Greenly eiland geheel in het ijs. Men seint ons hedenmorgen elf uur: Het GreenJy eiland waarop de „Bremen" de noodlanding heeft gemaakt is een rots achtig eilandje, «lat op het oogenblik nog geheel in het ijs zit. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat zyn de vliegers ver moedelijk op het jjs neergekomen. Naar verluidt is bij de landing de schroef van het vliegtuig beschadigd. Met het eiland bestaat op het oogenblik zoo goed als geen verbinding, dit is dus ook de oorzaak, dat het bericht van de noodlan ding welke reeds in den mi«klag heeft plaats gehad, zoo laat bekend werd. De eenige verbinding die met de vliegers is te verkrijgen gaat over het ijs. De Cana- deesche rageering heeft reeds maatregelen genomen om de vliegers te hulp te komen. Het staat nog niet vast hoe de vliegers naar New-York zullen komen. Er worden pogingen in het werk gesteld om een ander vliegtuig ter beschikking van de vliegers te stellen om naar New-York te vliegen. Het is waarschijnlijk dat de vliegers zich over het ijs met hondensleden naar de Ca- nadeesche kust van «ie'St. Laurensbaaa zul len begeven. Een ysbreker ter beschikking gesteld. De Canadeesche legeermg heeft verder een yabreker ter beschikking gebeld om naar het Greenly eiland te gaan. Het is volgens de berichten waarschijn lijk dat de vliegers geland zyn wegens ben zinegebrek. Een ander berioht meldt even wel, dat de noodlanding plaats ha«l tenge volge van de sneeuwstormen. De Duitsche Regeering heeft den consul generaal van Montreal telegrafisch ver zocht aan de vliegers de volgende boodschap over te brengen. Wij zyn allen in Duitsch- Iond zeer verheugd en in dankbare bewon dering voor uw koene daad. Het succes van de vlucht heeft U tot belden gemaakt. De „Bremen" gedemonteerd. Volgens die laatste berichten Is het niet mogelijk van het rotsachtige Greenly eiland te starten, en zal de „Bremen" worden ge demonteerd Op den door de Canadeesche Regeering beschikbaar gestelde ijsbreker Montcalm zal de „Bremen" naar de vaste wal worden vervoerd. De drie vliegers vertoeven op liet oogen blik in den vuurtoren waar zy zich ter ruste hebben begeven. Over den afloop van de vlucht zyn zy niet Een ysbreker op weg naar Point Amor. De ijsbreker is reeds naar Point Armor onderweg. Indien de ijsomstandigheden niet te moeilijk zyn hoopt de kapitein van de „Montcalm" heden nog te Point Armor aan te komen, zo«>dat de vliegers heden nog met den ijsbreker den vasten wal van Canada kunnen bereiken. Wat de beschadiging van het gestel be treft, schijnt het landingsgestel by de lan- <hng te zijn gebroken. Het toestel kwam toen op den kop terecht waardoor de schroef brak. Op het Greenly eiland wonen in totaal slechts 7 visschers- I families en de wachter van den vuurtoren. I Het ia onmogelijk het vliegtuig op het I eiland te herstellen. Herta Juncker de vlieger» tegemoet gevlogen. Herta Juncker is met haar vliegtuig, een gelijksoortig al» de,Bremen" met den vlie ger Melchior hedenmorgen vanaf het vliegterrein Michellfield opgestegen om de Duitsche vliegers te halen. De „Montcalm" zal hedenmiddag het eiland bereiken. NEW YORK, 14 April Kapitein Merrier van den ysbreker „Montcalm" heeft geseind dat hy nog hedenmiddag het eiland hoopt te bereiken. Groote vreugde in Dublin. DUBLIN, 14 April. Het bericht van de aankomst van «Ie „Bremen" aan den andere zijde van den oceaan heeft groote vreugde veroorzaakt. Men is er verrukt over dat een Ier tot de bemanning behoort van het eerste Vliegtuig dat den Atlantischen oceaan heeft overgevlogen van Oost naar West. Mevr. Fitzmaurice noemt zich de geluk kigste vrouw van de wereld. NEW YORK, 14 April. Herta Juncker en Melchior die met hun vliegtuig zijn opge stegen zullen te Harbour Grace een tus- schenlanding maken. Zondag 15 April. GOUDA Remonstr. Kerk, 10ft u. v.m. Ds. M. v. d. Vegte, Doopsgez. pred. te Wageningen. Bh Janskerk, 6 u. n.m. Ds. J. Borger. Lutherache Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Herman Knoop. Ver. „Calvyn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142 10 u. v.m. en 5^ u. n.m. Ds. P. de Looze te Renkum. Woensdag 18 April 814 u. n.m. Ds. M. van Grieken te Rotte raam. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gem., Heai des Volks, 10 u. v.ny en 5 u. n.m. Ds. J. B. G. Croes. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 914 u. v.m. en 6V4 u. mm. Ds. Dekking. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Doopen. Remonstr. Kerk. Geen dienst. Evangelisatie 9V4 u. v.m. in «ie Evangelisa tie en 's avonds in «ie Ned. Herv. Kerk. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9Ya u. v.m. De heer Lykle- ma G.O. te Waddinxveen. 2 ut n.m. Ds. Enklaar te Ouderkerk a. d. IJ. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds- A. Landstra. Geref. Kerk, 9V4 u. v.m. en u. n.i». Ds. L. E. Smilda MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Da. B. Nieuw- burg. OUDEWATER. Nad. Herv. Kerk, 8!s u. v.m. en 1% u. n.m. Ds. H. J. v. Schuppen. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 9Mi u. v.m. en 6tt u. n.m. Ds. G. J. van Rootselaar van Blauw kapel. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kérk, 9% u. v.m. en 6 Mi u. n.m. Da. de Geus, Bev. nieuwe letien. Remonetr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. v. Nooten. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ne«L Herv. Kerk, 9Mi u. v.m. en 6& u. n.m. Ds. J. Enkelaar. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. mm. Ds. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 2 u. n.m. Ds. Wesseltlyk te Sluipwijk. WISSELKOERSEN. 13 April. 14 April. Officieel. «12 uur. Londen 12.12 12.11% Beriyn 59.32 Mi 59.3214 p«rijs 9.76% 9.76 Brussel 34.66 34.65% Zwitserland 473 1 47.81 Weenen 34-91% 34.90 Kopenhagen 6635 66.64 Stockholm 66.62% 66.83 Oslo 66.32'a n 66.31 New-York 21487* 2.48 Praag 7.35% 7.36 Madrid 41.70 41.70 Milaan 13.09 13.09 Beursoverzichh Op de laatote dag van de week was de handel van kleine afmetingen, doon de alg. stennaning niet slecht. Van de itidue-trieelen, ateiden de kunstzijde- aandeelen zich algemeen hooger. l)e Phüipswaardeu avanceerden eveneens eenige procenten Anjen» waren goe. prijshoudendi. In tabakken ging weinig om en de ''oersen verschilden weinig bij che van gisteren. Rubberfondsen trokken goede be langstelling, dloch dit had' geen groote omzetten ten gevolge. De scheepvaartmarkt was stil. Op de petroleummaJrkt waren Ko- ninklijken prijshoudend? RADIO-TELEGRAFISCH WEERBFRICH 6 Verwaditing Krachtige tot matige, noordoostelijke tot auidooetelijke w Ilatf tot zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen sneeww Weinig ver andering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 4