Latt Zaterdag-trein Dr. RUPS BEZOEKT het Etablissement de Paris. 1 VERMOLEN's EXPRESS het succes van de kermis is? Standplaats: Nieuwe Markt. Bahlmann Co., Gouda. RESTANTEN ANTON COOPS 4 Voor de Huisvrouw. Hoe reinigt men het gastoealel? a Is afwezig Specialiteit inPoffertjes, Wafelen en Beignets lil 29 Juli tot 21 Augustus De Mummie van Baroda. Waar wij ook op hadden gerekend maar niet N.V. Stoom Tabak- en Sigarenfabriek „DE OOIEVAAR" Weet U dat SPOTPRIJZEN. Oen Haag-Gouda n 4711" Frozoclone De Opening der Olympische Spelen. Raadsels voor de Jeugd. ukueru, uuiar^geen antwootrü. Zftirg weiu ondertianus (per telefoon ver moedelijk) eeiw oui bespoediging gn- vraaga midair Januari 1«2ö wub nog geen antwoord ontvangen. Bi] ae vuat- bteiiimg van Het versiag der Kekenka «er dat gedateerd is 2ö Juni uwtJ was er nog geen antwoord ingekomen itet departdinemt van Ju»tiue saliijni wel zeer zwaar overladen te zijn. Allerlei kleinere puntjes vinden wij in het verslag waaruit blijkt dat heei uiKwijls maar raak gedaan wordt 11 men niet op een dubbeltje kijkt. Met de wachtgelden is liet telkens met in orde. En uat is dan alileen wat de Rekenkamer bemerkt Het zal wei niet alles zijn wat er op dit gebied aan ongerechtigheid voorvalt. Zoo is de Kamer ook op het spoor gekomen dat er vele aludepten zijn die liet met het betalen van bet college geld niet nauw nemen. Daar wordt nu achter heen gezeten en het leverdfe al aardige baten op. A Mes bij elkaar leveren dlie kleinig heden heel wat op èn wat misschien nog 11 (Oor be teek ent, het jaagt er den schrik eens wat onder on* zuinig td zjn en strikt volgens de voorschriften te handelen omdat men anders kans loopt op do vingers getikt te worden. Missohien levert dit heel wat meer op dan wij ooit zouden kunnen becijferd zien. HAGENAAR MODEPRAATJE. Vacantiekleeding voor kleine Meisjes. Nu kunnen de jurkjes met korte mouwtjes voor den dag gehaald worden, nu kan uit een aardig lapje een leuk hangertje gefa briceerd worden, want het is nu mooi weder, het is er niet te koud voor en... het is va- cantie! De moedertjes die inet de kleinen uittocht zullen maken naar bo9ch en strand, zy kun nen er van meepraten, wat in dien tyd een goed noodig zal zijn. Vooral met de aange houden droogte is alles dadelijk vuil, de jurkjus, de schortjes, de onderkleeding, want alles wat ze aanpakken de kleuters, is stoffig. Eindelijk dan kon moeder toegeven aan een zomers-dang gekoesterde fantasie, waar van door die ellendige regenzomer maar niets kwameen witwollen strandman- teltje voor Elsje, gebloemd crétonnen jurken voor Kitty, een gesimocht shantung hanger tje voor Puckie. De frissche zéfirs, men kende ze haast niet meer, het was altijd maar wol en ste vige katoentjes en de pofmouwtjes gingen er heelemaal uit, omdat enkel lange mou wen gedragen konden worden. Mjuir nu wordt de schade ingehaald, een heel stel zefirjurken gaan mee in den kof fer; een frame ruitje met schouderstuk en stolleplooien voor en achter, een effen licht- blauwtje zonder mouwtjes, metwitte zakjes, wit kraagje en slierende lintjes. Voor Puckie worden een paar speelpakjes bijgevoegd, waarvan het onderstuk sa&mknoopt als een broekje, <lat van <lat ileuke gestreepte met bloemen bedrukte crétonne ge maakt is. Mary vindt een effen shantung deux pièces met gekleurde biezen zoo iets prach tigs, ook zij mag ditmaal eens haar zin hebben, zelfs al wou ze hem mouwloos en met een bontgestreepte fantasiedas. En daar Mary 'n weekje uit logeeren gaat, zint ze nog op een zeegroene crêpe-de-chine jurk met goudbroderie, zoo een met een shawldas en plooitjes aan de schouderstuk jes en een rokje met drie dubbele plooien, die onder het geborduurde zakje uitkomen. Zusje van tante Bertha mag mee naar de uitverkoop. Zij heeft daar een snoes van een jurk gezien in zacht-lila waschzij, een met geschulpt jukstuk, waaronder twee geplis- seerde reepen vandaan komen. Dat gebor duurde en uitgeschulpte kraagje doen haar de lang mouwen voor lief nemen, te meer omdat zij manchetjes hebben met schulpjes van boven /lie met dezelfde kleurige biesjes als alle andere schulpen zijn afgewerkt. Zij wou nog zob graag een Jumper van geblokt zijden tricot met een flink spannen- den band om het middel, want haar plissé- rokje h<*6ft altijd de neiging om naar voren af te zakken. Moeder heeft voor Kitty toch zoo'n aar dig strandjasje gekocht. Hij heeft een bree- den overslag en een ceintuur met stiksels. Van achteren is hij heelemaal glad en toch voldoet hij zoo, want hy is van grove pastel blauwe stof en die kleur staat haar zoo aar dig. Verschieten? Ja dat zal wel, maar de stof heeft een tegenkant Van ruiten en die komen dan het volgend jaar op t appèl. Wat een genot is het, dat er zooveel be drukt voile gedragen wordt, vindt moeder! Als je een randstof koopt, heb je maar twee keer de hoogte noodig voor een heele jurk en als je hem heel eenvoudig maakt, zonder mouwen of tfcrelantyntjes, kun je hem pre cies in drie uur klaar hebben en neemt hem desnoods aan den lap mee. O ja, Klary wou nog een nieuwe tennls- jurk voor de logeerpartij, de anderen zijn zoo afgewasschen en de biezen zijn zoo ver schoten. Liefst witte matting dacht ze zoo en dan sportief-marinemodel, met roode of blauwe biezen en een rits van kleine witte knoopjes. Maar moeder vindt het seizoen al zoover heen, ze zag bovendien een beeld van witwollen travers met groen zijden tresjès en dat voor een koopje. Als die vuil ia, kan hij voor van den winter geverfd worden, we zetten er een paar mee geverfde mouwen in. Wat is die moeder toch practisch en wat zal Mary geuren met haar deftige witte pak! GRACE ALL®. aar de Noorsche Fjorden. (Van onzen byizonderen medewerker.) Het koninkrijk Noorwegen vormt met het koninkrijk Zweden het Skandinavische schiereiland, het grootste van Europa, drie maal ZOO groot It.v. als het eveneens naar het Zuiden gerichte Apennijnach schier eiland (taLië). Van kaap Lindesnaes in het Zuiden tot de Noordkaap in het Noorden bedraagt zyn lengte 1700 K.M., d.w.z. een afstand byna zoo groot als van Rotterdam tot Lissabon. De geheele oppervlakte van het konink- ijk bedraagt 323.000 K.M.2, dus byna 10 maal de grootte van Nederland. Was Noor wegen even dlioht bevolkt als ona land* dan zou het ongeveer 65 mfilllioen inwoners tel len; het heeft er slechts 2% mdlltóoen. Een groot gedeelte des lands toch ligt ge- lieel woest, het'als een uitgestrekt rotspla teau, dot door diepe inhammen van de zee, Fjorden, in een groot aantal kleineue hoogvlakten wordt verdeekï, waaraan de Noren den naam Fjeld, di. veld:, ge\ en. Van uit'zee gezien, maakt liet Scandina visch gebergte den indruk vun een Alpen landschap; komt men evenwel van de land zijde, uit Zweden dus, «kan ziet men niets dan uitgestrekte hoogvlakten, tot men plot seling aan tie fjoixlenkust, aan den voet van den stellen bergwand, in peiilooze diepte den oceaan ziet liggen. Niet ten onrechte dan ook vergelijkt een Zweedsch cartograaf het Skandinaviach hoogland by epn ontzet tend groote versteende brandingsgolf, die van het Oosten naar het Wasten deinend op loopt om dartbijna loodrecht naar beneden te storten. ALleen hier «-n daar nfeemt liet bergland een werkelijk Alpenkaraktea* aan, o.a. in het Romsdal, waar de beugen pieken (tinder) en hoornen (horner) zyn, getande sneeuw toppen ais in Zwitserland. Het fjeld-iandachaip ia buitengewoon som ber, woest, droefgeestig, het ligt byna ge heel boven de boomgrens (1000 M.) en is oen aaneenschakeling van eindelooze oestenijen, waar ook zomers tie Poohvind giert of sneeuwstormen woeden. Geen ak kers, geen weiden, geen dorpen, niets geeft de eenzame hoogvlakte eenige kleur of eenig leven. De rotsgrond i«of geheel kaal, alleen hier en daar bedekt met geelgroene of grau we korstmossen, of wel vertoont een scha- nelen plantengroei van dwergberken, jene- ■eiistruiken, poolwilgen en höide. Groote uit gestrektheden hebben byna geen afvloeiing Daar die sneeuwgrens in het Noorden des lands 750 M., in West-Noorwegen 1500 a 1900 M. boven den zeespiegel Ligt, (in de Alpen 2700 M.) zyn groote gebieden met eeuwige sneeuw en ys bedekt. Noorwegen heeft aldus sneeuw- en ijsvelden van gewel dige afmetingen, de grootste van Europa De Noorsche ijsmassa's vormen zdch Wiet, zooals in de Alpen, in inzinkingen van den bodem, zij bedekken de ©enigszins naar boven gewelfdie oppervlakte met een dikke kap van ijs, of m.a.w. de ijsvelden liggen niet concaaf (hod), maar convex (bol). Der gelijke ijsbedekkingen noemt men 1 a n d- ij s. Van de randlen van de ijskap dalen tal rijke giletschers naar beneden, die eens tot in het dal reiken, soms slechts een gedeelte van den bergwand bedekken (hangiglet- schers). Het grootste Jandyscomplex van Europa de Jostedalsbrao, heeft een oppen laikte bijna zoo groot als onze provincie Utrecht Vierentwintig gletschers en een groot aantal hanggletachers dalen van zyn rand naar beneden. De Ned. Reisvereeniging brengt een bezoek aan twee der schoonste dier gtlebsdhers, den Brixdalsbrae en den Kjondalstorae (brae gletscher). Een ander landijegebied is de Folgefond, waarvan o.a. de Buarbrae afdaalt. Het landys van den Jostedalsbrae, zon der de afdalende gletschem, heeft een op pervlakte van 1076 K.M.2 (provincie Utrecht 1390 K.M.2)in het midden ligt het ruim 2000 M., aan de randen 15Q0-^1800 M. hoog. Vier-en-twintig groote gletschers en talrijke hanggletschers dalen van de ijs kap omlaag, de groote tot 3 k 600 M., één tot slechts 42 M. boven den zeespiegel. De grootste gletscher van Zwitserland, de Aletschgletscheir, lang 16.5 K.M., breed' ge middeld 1.5 KJM. ontstaat uit 4 fitnvelden (fjnn is de korrelige sneeuw, die door den grooten druk langzamerhand in gletscherys overgaat) met een gezamenlijk oppervlak van bijna 100 K.M.2, de gletschertong is bijna 30 K.M.2 groot, zoodat de totale op pervlakte wordt 130 KM.2. De grootste gletscher van Zermatt, de Gornengletscher, meet 67 K.M.2, die van Chamenix, de Mei- tie Glaoe, 55 KM.2. Wat de Noonsche gletschem van de Zwiit- sersche onderscheidt, is hun buitengewone heldemetid. Doordat zy niet, als die der Alpen m kommen opgesloten liggen, door hooge bergwanden begrensd, vallen er op de ijs- oppervlakte slechts weinig venweeringspro- ducten: steenen en puin, zoodat bijna overal het schitterend witte of blauwe ijs te voor schijn treedt. In den ijstyd was het grootste gedeelte vn Skandmaivië bedekt met een dikke laag lanilys, zooata thans Groenland .De gewel dige uitloopers er van schoven over den omliepen bodem der Noordzee tot ons land; oen belangrijk deel van den Nederland schen bodem is aldus gavormd door het puin en de steenen afkomstig van het SkandSroavisch bergland. In Noorwegen zelf zijn weinig v erwueringsprodücten achtergebleven en dé harde rotsgrond is slechts ten deele en dan nog met een dunne laag teelaarde bedekt, geheel anders dan in Zwitserland. Bij de verklaring van dat verschil moet men aan twee dingen denken. Ten eerste is Skandinavië langer dan Zwitserland onder het ijs verscholen gebleven; de invloedten die «ie rots in puiin «toen veranderen (ver- weering) hebben in Noodwegen due korter kunnen werken dan in de Alpen. Ten tweede zijn de rivierdalen, door een later edaling van dten bodem volgeloopen met zeewater en vormen thans de fjorden. Een Noorse he legende verklaart de eigen aardigheid des lands op geheel andere wyze dan de wetenschap. Toen God de toe- redd geschapen had, zag Hy, dat zy goed was en verheugde aich daarover. Dat maak te dien duivel zoo kwaad, dat hy een ver- vaarlyk rotsblok opnam en naar de aarde slingerde, waar het al het goede land in het Noorden verpletterde. Naakt en zwart lag het rotsgevaarte tiaar, met diepe reten en kloven, en de by den val afgebrokkelde stuk- ken vulden de zee met klippen en rotsen, myilen ver in Ret rond .Helaas had de goedo God byna al de teelaarde gebruikt, maar om goed te maken, wat de booze duivel be dorven had, strooide Hty al wat Hij nog ban op het rotsblok, waar het boven het zee water uitstak. Zoo ontstond Skandinavië. De kust en de Fjorden. De Noorsche kust heeft zonder de insnij dingen! een lengte van 2800 K.M. mèt de insnijdingen 6 maal zooveefl. Diep dringt <fe tie zee dan ook landwaarts de fjorden in. De Sognefjortl b.v. heeft een lengte van 180 KM. Wat dat getal zeggen wil, blijkt als men ibetlenkt dat in, Frankrijk een fjord van die afmetingen Parijs tot een zeestad zou majeen. Nog tluidelyker wondt wellicht de gewel dige lengte der fjorden, als men een oogen- blik nagaat, wat de gevolgen zouden zijn, als by Hoek van Holland een zeearm van de afmetingen van die Sognefjord ons land bin nendrong. Een blik op de kaart leert ons, flat in dat geval niet alleen Rottendam en Utrecht .maar ook Arnhem en zelfs Win terswijk zeesteden zouden wortïen, te berei ken door zeeschepen van d)en grootsten diep gang. Naar de aardige opmerking van Paul Giissfeld in zyn werk „Kaiser Willhelms II Iveisen nacfh Norwegen in den Jahren 1889 bis 1902" ig een fjord een ding, dat het midden houdt tusschen een rivier, een meer en een baai. Aan de rivier herinneren de lengte, de windingen, die zijtakken. Met de Alpenmeren komt de fjord overeen door de loodrechte bergwanden langs haar oevers, het heeriyk uitzicht op de eeuwige sneeuw en dte gletschers. Aan «Ie baaien wea^t men herinnerd door het zoute water ,en de ver schijnselen van eb en vloed, althans aan haar mond. De fjorden zijn buitengewoon dliep, veel dieper dan de Noordzee, die in het Z.O.- bekken met uitzonderibg van een betrekke lijk smalle geul, mergers voider brengt don tot 50 M. De Hordangerf jord b.v. iis tot 800 M. diep,- De grootste <ie Noorsche fjorden, de Sognef jord, is nóg dieper; haar rustige wateren bedekken ware Afgronden, men heeft diepten TOt $44 iM. gepeild. Even «liep als die bodem onder de water oppervlakte verborgen ligt, even hoog rij zen de steile wandten uit het water op. De rotswanden van die Sognef jord verheffen zich op sommlijge plaatsen tot 1600 M. (de Axenwand by Brtirunien heeft een hoogte vam 600 M. boven het Viemvaklstattermeer). De rivieren, drie hoog op het „fjeld" haar oorsprong nemen, storten zich na korten loop in tallooze watervallen van de steile wanden naar beneden. De geheele bouw der fjorden dloet ons denken aan de U-vormige dalen der Alpen, de z.g. „trogdalen", waarvan het da! hij Lauterbrunnen het klassieke voorbeeld is. Laat men aich een oogeniblik verplaatst achten aan de Ziuidzylde «Ier Alpen. Omho>g de sneeuwvelden, die giletschers, de kale rot sen, omlaag de lieflijke Italaaansche meren met hun weelderige-n plantengroei. Stelt men zlich dan voor, dat de bodem zoover daalde, dat niet alleen de Po-vlakte, maar ook de Alpendalen en die meren onder wa ter zouden geraken, dan heeft men zich het ontstaan der Noorsche kust aanschouwelijk gemaakt; de fjorden zyn ondergeloopen da len en meren, de Schiereilanden en de eilan den wijzen een verzonken gebergte aan. Over de vraag, hoe die „trogdalen" zelve zyn ontstaan, gaan de meeningen dier vak geleerden nog zeer uiteen. Men zal niet ver van de waarheid zijn door aan te nemen, dat zij reeds vóór het ylstajdvak als zwakte- lijnen en rivierdalen aanwezig waren, ech ter eerst door de gletscherwerfeing haar eigenaardigen vorm en groote diepte kregen. Het is thans de plaats iets te zeggen over dte etilanderrwereld langs de bust en vooral enkele punten van verschil aan te geven tusschen dit 'laTwlechftpstype en de eigenlijke fjorden. Byna zonder onderbreking strekt zich van het eiland Karryp^tot de. Noordkaap een archipel uit- fan 156.000 eilanden en klippen; de sk'jaorgaard (spreek uat: sjerpoor; gaard tuin.'). Eilanden en rotsen dluiken glad en dik wijls glanzend als de roggen van logge zee monsters uit het woelige water op, aldus hun oorsprong verradend! aan ölk eernigis- zans geoefend oog .Dteze rotsen zijn gepoJlij.st door de langzame, voortdurende wry ving van «Ie reusachtige gletschers, «lie eeuwen lang in den ijstijd er over heen gegleden zijn. Een wirwar yan kanolm en straten scheidt de eilanden van elkaar, waar wel dte schepen beschut zyn tegen de zware «lei- ning van den oceaan, maar waar toch eb en vloed zich doen gevoelen en liet water zout smaakt, zeewater is. Op de oevers scharen zich de kleurige, kleine vraschens- dorpen met hun roode of inktzwarte houten huizen door roode pannen gedtekt en hier en daar slchuilt, goed beschut, een zeestadlje weg achter den rotsmuur. De fjord daarentegen is geen zee meer, 10 k 20 K.M. landwaarts in dloet zdch het getij niet meer gevoelen, «Ie zwarte streep langs den oever, die die wisseling van el) en vloed verried, verdwijnt. Het water is volko men kalm en rustig, alleen de schroef van de stoomboot doet «Ie oppervlakte rimpelen. Het is ook geen zoutwater meer, of liever, boven h«t zeewater, dat die groote massa van dë fjord vormt, vloeit langzaam naar zee het zoetwater van de tallooze waterval len, meren en gletschers. Zoetwater en zout water vermengen zich niet, op verschillende plaatsen putten de schippers het water voor dagelyksch gebruik uit de fjord en dat wa ter is niet eené brak. De oeverbewoners zijn geen zeelui, geen visschers, het zyn boeren. Overal waar een stukje grond, hoe klein ook, zich uitstrekt tusschen de steile berghelling en de peiilooze diepte van de fjord, verheft zich een wo ning, een „gaard". Als de zoom wat groo- ter is, zyn er meer huizen, maar steeds van elkander gescheiden en tamelyk ver van elkander verwijderd. Soms is er een geheele ry huizen, met ergens, wat verder af, een kerk en wy hebben het begin van een lan delijke gemeente. De Noren langs de fjord hebben vaartuigen, maar toch zijn het geen visschers of schippers, de fjord is voor hen de weg, waarlangs zy hun buren kunnen be- Klimaat. Een factor van buitengewoon gewicht voor het klimaat van Noorwegen is de Golf stroom, de warme zeestroom, die van het Zuiden naar het Noorden, zich voortbeweegt langs de kust en het dichtvriezen der fjor den, bphalve de diepst landwaarts indrin gende gedeelten, voorkomt. Het betrekkélyk warme water dringt door de fjorden diep Noorwegen binnen en de over heerschende zeewinden, die over dit water heenstryken, verspreiden de vochtigheid verder. De zo mens zyn daardoor niet overmatig warm, en de winters niet al te koud. Flora en Fauna. Wie op de kaart nagaat, dat 't deel van Noorwegen, op de breedte van Z. Groenland gelegen, en dat 't Midden van Noorwegen, dus een gebied even Noordelyker, gelegen is op de breedte van IJsland, die begrypt, dat de Noorsche flora haar rykdom te dan ken heeft aan een anderen factor dan de geographische breedte. Noorwegen, een hoogland, zou vry wel geheel onder 't ys be dolven zyn (zooals Groenland) als de Golf stroom er niet was. De Golfstroom is de oor zaak van de voor deze breedten abnormaall hooge temperaturen, van de nevels, den sterken regenval'; de hooge breedte is de oorzaak van lange zomerdagen en al deze factoren samen, warmte, neerslag, licht, maken het bestaan mogelyk van een weelde- rigen plantengroei. ONS PLUIMVEE. Houtskool, zwavel, enz. Onder de eenvoudige, maar toch zoo nut tige toevoegsels by de voedering onzer hoen ders mag men met recht de houtskool rang schikken. Men kan voor ons pluimvee ge reedgemaakte houtskoolstukjes koopen, maar kan ook zelf met een niet al te zwaren hamer gewone stukken houtskool, zooals men die van den brandstoffenhandelaar be trekken kan, fyn kloppen. De stukjes kun nen voor kippen der zwaardere rassen de grootte hebben ]jan een maiskorrel, voor krielen, fazanten en duiven wat kleiner. Het fynkloppen is geen aangenaam werkje, doch men kan er veel aan doen om zich wat min der zwart te maken. Daartoe leggen wy op de te verkleine stukken een stevige lap of zak, dan hameren wy er op los, maar in een kalm tempo, ten eintie niet binnen een mini mum van tyd het uiterlyk te hebben van een sdhoorsteenveger in functie. Het schynt dat de houtskool filtreerend, absorbeerend werkt en dit nog al gauw doet ook ,want reedis een paar uren na het ge bruiken van houtskool blijkt uit de zwarte kleur der meststoffen, dat de houtskool zich heeft verdeeld en door het darmkanaal van den vogel is heengetrokken; allerlei on nutte stoffen met zich voerend. Ook voor kuikens is de houtskool nuttig. Ze regelt hun spijsvertering en blykt vooral dunne, wate rige ontlasting te bestrijden. Ook voor broe dende hennen is de houtskool goed, daar de uitwerpselen de gewone, normale vastheid behouden en, wat opmerkelijk is, niet dien buitengewoon ondragelyken stank van zich geven, dien men wel by verkeerd gevoeder de kloeken waarneemt. Om zeker te zyn dat ze de Ihoutskoolstukjes niet laten liggen, kan men ook deze stof als grof poeder flink door het zachtvoer mengen. Dit laatste geldt na tuurlijk niet voor de kloeken, want die krij gen uitsluitend in hun broedtijd hun gewone gemengde graanvoer, volstrekt geen groen en geen zachtvoer. Gewoonlijk pikken de hoenders de stukjes houtskool gretig op, zoodra zy er maar aan gewend zyn. Een ander voor pluimvee onmisbare stof is de zwavel, zonder welke zelfs het voort brengen van eieren onmogelijk zou zyn. In (het meerendee! der voederstoffen is reeds awavel in scheikundige verbinding met andere stoffen aanwezig en in het zoo won derlijk ingerichte laboratorium van het kip pen! ichaam wordt het afgescheiden en gaat het weer nieuwe verbindingen aan, die den groei en «ie instandhouding mogelijk maken. Daarom is het goed, speciaal aan de foktoo- menexemplaren een theelepeltjebloem van zwavel op het rantsoen zachtvoer van tien kippen te voegen. Om de zwavel goed 'te ver- deelen, roert men ze nauwkeurig door het nog geheel droge* ochtendmeel. Sommige liefhebbers meenen, dat deze bijvoeging van zwavel het vee ren- en eierv reten voorkomt. Ook uitwendig bewyst zwavel goede dien sten by de bestrijding van mijt an luis. Wat zwavelbloem in het droge zandbad in hok ken en nesten is altijd aan te bevelen. Een stuk pijpzwavel in den drinkpot te leggen is geheel nutteloos. In oude tijden geloofde men daar aan ook voor honden. Maar aange zien zwavel onoplosbaar is in water, kan het nooit eenige werking uitoefenen. De voor hoenders van .allen leeftijd zoo noodige kalk kan men hun op meer dan één manier geven. Direct als fosforzuie voeder- kalk, door zeer fyn gestooten eierschalen, door fyn gebroken metselkalkpuin, door het zeer kalkrijke klavermeel, door gedroogde garnalen, door fijn geknipt gras. Nooit geve men ongebluschte kalk, want de dood zon erop volgen. Waar men met myt en luis te kampen heeft, zal de gebluschte kalk een goed middel ter vernietiging dezer parasieten blijken. Som migen hangen een linnen zakje met droge gebluschte kalk San de zoldering van het nachthok op. Als nu het hok zyn schoon maakbeurt minstens om de drie dagen heeft ondergaan, klopt men tegen het zakje en flyne kalktfvolken verspreiden zich in het rond en de kalkdteeltjes dringen door tot in alle naden en voegen. Zout moet ook niet vergeten worden, het werkt mee tot het smakelijk maken van het voer, maar zeer klein kwantum, want het vogellichaam is zeer gevoelig voor de wer king van zout. Daarom mag men er steeds tegen waken dat zoute kost, in walken vorm dan ook, buiten bereik der kippen blijft. Namen we aan een hoeveelheid zachtvoer voor tien groote kippen, dan mag daar niet meer in dan de oplossing in water van tien gram keukenzout. Peper en aanverwante kruiderijen deugen niet voor ons pluimvee. Het is te prikkelend in den maag en verhoogt onmogelijk de li chaamswarmte, evenmin ds het aandrijvend tot den leg noch tot broedsch worden. Mosterd, mits volkomen onbedorven, is daarentegen niet te verwerpen. De hoeveel heid in het zachtvoer voor tien kippen mag niet meer zyn dan een sdhraal theelepeltje. IJzer in het drinkwater is goed, want het vormt een der bestanddeölen van het bloed en doodt de ziektekiemen, die soms in het drinkwater aanwezig kunnen zyn. Die frisch leidingwater aan zyn dieren geeft, heeft een voorrecht boven anderen, die hun dieren wa ter uitputten en slooten moeten voorzetten. Wie haar trouwen vriend en helper, het gastoestel langen tijd wil gebruiken, moet het ook goed onderhouden. Een algemeen recept voor het schoonma ken van gastoestellen is natuurlyk moeilyk te geven, daar de verschillende fabrikaten te zeer uiteenloopen. Men moet het zich tot grondregel maken om gedurende het koken direct al het overgekookte te verwijderen. By vele, niet erg toegankelijk gebouwde ko kers, heeft dit zyn bezwaren, en is men ver plicht om tot na het koken te wachten, doch in geen geval mag men het vergeten om de schade ongedaan te maken. By het schoonmaken van het kooktoestel begint men met de kookplaat en de ringen af tX nemen en vooral aan den onderkant met k\ant*papier af te vegen. Hier aan den onderkant verzamelen zich door de warmte der vlam op de koele ijzerplaat druppeltjes" condensatiewater. Drogen deze druppeltjes aan de lucht, dan roest de plaat, alhoewel ze er aan den bovenkant nog geheel blank uitziet. De roest vreet langzamerhand door de plaat heen. Het is daarom aan te bevelen om direct na het drogen de plaat met spek- zwoerd in te wrijven, of beter nog met kachekwart te behandelen. De waterdrup peltjes die nu gevormd worden, blijven aan het vetlaagje hangen, zonder het ijzer aan te tasten. Dit vetlaagje moet dagelijks ver nieuwd worden, daar het door de hooge kook- temperatuur wegsmelt. Ook de ringen van een afgedekt kooktoestel moeten op dezelf de manier behandeld worden. By deze rin gen zal men speciaal op «Ie scherpe kanten tusschen de ribben aan den rand letten. Hierna worden de branders zooveel als 't maar mogelyk is, uit elkaar genomen. By sommige fabrikaten zijn deze branders uit één stuk. Maar ook by deze fabrikaten zal men niet nalaten om de gaten, waaruit het gas stroomt, met een scherpen borstel van roest te bevrijden. Kunnen deze deel en ech ter wel uit elkaar genomen worden, dan neemt men het bpvendeel in de hand, en bor stelt de inkepingen grondig uit. Dan vet men de op elkander liggende deelen een beetje in, opdat ze by groote hitte niet aan elkaar smelten. De luchttoevoeropeningen moeten met een houtje van het overgekookte ge reinigd worden, want verstoppingen op deze plaats vindt men op zyn gasrekening terug. Komt er geen lucht genoeg door deze ope ningen, dan zal het gas niet geheel verbran den, waardoor men meer gas noodig heeft om dezelfde warmte te krygen. Alle kanten worden eens in de week met schuurpapier afgewreven. By de moderne dubbelspaar- branders moet men ook de gastoevoerbuisjes zorgvuldig droogvegen. Juist «feze buisjes worden, ook al zijn ze van speciaal materiaal vervaardigd, vaak door vochtigheid aange tast. Men vindt haarden waaraan deze buis jes gewoonweg afgeroest zijn. De huisvrouw verwondert er zich dan over, dat de spaar-' brander niet meer merkt en de keuken naar gas ruikt, wanneer zij op „laag" draait. De luchtregeliingsplaatjes, die vaak voor de openingen van de groote verbrandlngs- pijpen aangebracht zyn, mag men in geen geval verschuiven, anders slaat de vlam door, d.w.z. het gas brandt in de pijp. De schroefjes echter waarmede de plaatjes be vestigd zijn, moeten zeer zuiver gehouden worden, omtiat ze niet afroesten. Tenslotte trekt men het morsblad, indien dat ten minste onder de branders aanwezig is, naar voren en reinigt het van al het vuil, dat er gedurende het schoonmaken der andere deelen opgevallen is. Dit blad kan in de meeste gevallen gedu rende het koken eenvoudig naar voren ge trokken worden. Men moet daarom steeds overloopende vloeistof direct verwijderen, opdat ze bij het verdampen niet het blik aantast. Deze plaat moet, daar ze het meeste aan vochtigheid bloot staat, bijzonder goed met vet ingewreven worden. F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken. f Staanplaats Markt over „DE HARMONIE". IEDEREN AVONDEN MIDDAG CONCERT DOOR ITALIAANSCHE DAMESKAPEL. Bestellingen worden, zonder verhooging van prijs, aan huis bezorgd. HOLLANDSCHE WAFELEN PER DOZIJN 1.80. 1384 32 Aanbevelend, J. H. R. WOUTER. Oen Haagv-Gouda Voor de ZATERDAGEN Het dagell|ksch gesprek van Gouds Alle menschen stroomen naar het Duitsche theater ,vlak achter het Raadhuis 'H Verschillende Attractie's. Matige prijzen. Iedere avond, elke voorstelling uitverkocht, Entree: le Raug f 0.75, en 2e Rang f 0.50, Kinderen, op alle rangen f 0.30. Aanbevelend, DE DIRECTIE. op <lte buitengewone belangstelling, welke wij bij den herbouw oneer fabriek hebben mogen ondervinden. Het ia daarom,, «lat wy uiting geven aan onze danfkboarheid «loor langs diazon weg Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin van Z.-Holland, Heeren Burgemeester en Wethouders van Haastrecht, Heeren Wethouders van Gouda, De Vertegenwoordigers der Pers, De Bestuurders van vele Organisaties, Notabelen van Haastrecht en Gouda, en de tientallen vrienden en belangstellend»! uit ons land, hartelijk, meer dan hartelijk dank te zeggen voor hun hoogst gewaardeerd bezoek aan onze fabriek, waarbij wy de verkla ring afleggen, deze buitengewone be lang stelling niet lacht te zullen vergeten. Wij hopen tevens en spreien dit gaarne uit, door noesten arbeid, door te bleven leveren een prima fabri kaat, de vele uitgesproken wensohen, dat het de Sigaren fabriek „DE OOIEVAAR" ateeda «ïrescendo zal mogen gaan, in vervulling te brengen. JULI 11928. voorh. BLANKEN DEN HARTOG, HAASTRECHT. in Dames- en Kindermantels, Japonnen, Blouses, Hoeden, Katoenen- en Wollen Stoffen. Zwarte Mantels en Japonnen. ■i Reis- en Regenmantels, m Verkoop k Contant. Prima Kwaliteiten. Mr. A. Baron SchimmHpétoninck van der Oye. Voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. van 14 Juli tot en met 1 September is door de Ned. Spoorwegen ingelegd een trein Vertrek DEN HAAG: 23.30 Aankomst GOUDA0.01 Deze trein stopt op TIJDIG verzoek te Zoetermeer en Zevenhuizen. 1877 85 C,47ll" lia de Cologne In veeten vorm) Heerlijk verfrisschend na Inwrijven van voorhoofd en ilapen Van onschatbare waarde in warme atmosfeer en bij autorijden Drogist Wijd straat Gouda Het is heden de groote dag van de offi- cieele opening der Olympische Spelen te Amsterdam. Nu aan Nederland de eer is te beurt ge vallen de Olympische Spelen binnen hare igirenaen te kunnen,' houden, een eer, die veel grootere landen dan het kleine Holland gaarne tot de hunne hadden gerekend, nu gaat onze gedachte uit naar den grooten Olympischen leider, wylen den beminnely- ken Baron van Tuyll van Serooskerken, die den stoot heeft gegeven tot het heugelyk gebeuren dat de spelen der IXe Olympiade op Nederlandsch grondgebied plaats hebben. Baron van Tuyll heeft datgene waarvoor hy met de hem eigen hoffeiykheid en char- m«j heeft gestreden, niet tot werkelykheid mogen zien worden. De stichter van het Ne- «lerlandsch Olympisch Comité is in 1924 ten grave gedaald. Op dezöi voor Nederland gewichtigen dag zy zyne nagedachtenis geëerd. Het machtig imponeerend Stadion te Am sterdam, een geniaal werk van den Voor- burgschen architect Jan Wills; ia heden de plaats van de grootsche internationale sport- wydingjMie de aandacht der gansche wereld vraagt. De opening der Olympische Spelen is een schouwspel van internationale beteekenis. Het is een feest van kleur en leven, van bis- heid en kracht, van verbroedering door «le sport, een grootsche en plechtige demon stratie van de ontwikkeling van de lichaams cultuur in zyn voornaamste uitingen. Tienduizenden zyn heden daarheen opge gaan. Wanneer by de ontvangst der officieele autoriteiten duizend zangers onder muzikale begeleiding plechtstatig het Oude Wilhel mus aanheffen en de afgezanten van 45 lan den, een keur tier naties op sportgebied door de Stadionpoorten het frissche groene grastapijt betreden en de opmansdh dier na ties vangt aan, met de nationale vlaggon van elke groep aan het hoofd, <Lan zwelt een ju bel aan uit tdenduiilzenden kjeelen, die het gansche Stadion vervult, en tot een gewel dig enthousiasme brengt. Wanneer «ie feestelijke opmarsich over het met vlaggen versierde terrein geëindigd is, spreekt de oud-Minister Dr. J. Th. de Visser de openingsrede uit. Vervolgens richt de Voorzitter van het Olympisch Comité 1928, Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye een welkomstwoord tot Z.K.H. de Prins en verdere genoodigde autoriteiten. Dan is het plechtig moment genaderd, waarop Z.K.H. die met groote statie aich naar het Stadion heeft begeven, de officieele opening der Olympische Spelen proclameert. Direct daarop davert het trompetgeschal van de herauten op den Marathontoren, en onder kanongedreun gaat de Olympische vlag, de vijf dooreengestrengelde ringen aan den grooten mast omhoog als symbool van eensgezindheid en verbroedering van de vijf werelddeelen. De muziek der Grenadiers begeleiden den zang van JHoHaad'. glorie." De banieren van alle landen brengen het eere-saluut en de aanvoerder van het Neder landsch Olympisch voetbalteam treedt naar voren en legt, terwijl zijn linkerhand de Ne- derlandsche vlag omvat, op plechtige wijze den Olympischen eed af: „Wij zwtreri, dat wij by de Olympische Spelen eerlijke tegenstanders zullen zijn en de voor de Spelen geldende reglementen na leven zullen. Ons deelnemen zal gesohieden in een ridderlijken geest, tot eer van ons Vaderland en tot glorie van de Sport." Dan davert het „Vlaggelied" over het veld, de muziek stelt zicih aan het hoofd van den Stoet, de naties defüeeren langs de eere- loge en onder enthousiast gejuich verlaten zit het veld. De Olympische Spelen zijn geopend. De kamp is begonnen. Het is heilen de officieele opening. Maar voor «leze is de vreedzame strijd der na ties reeds aangevangen. Eerst de hockey-, vervolgens de voetbalwedstrijden, die een hier te lande nooit gekende belangstelling hebben gehad. Thans komen de andete uitingen van sport aan de beurt. Heden worden ze ingezet met gewichtheffen en daarna worden ze dage lijks voortgezet met althletiek, worstelen, schermen, zwemmen, schieten, zeilen, roeien, ruitersport, wielerwe«lstryden, korfbal- en gymnastiek-demonstratie en boksen. Zondag 12 Augustus is de sluiting der Spelen. Moge deze thans aangevangen periode zich in een even groot succes verheugen. Oplossingen van de raadsels van vorige week. Kykstelegraafkantoorhouder. Kameel. Er waren ditmaal zeer veel goede oplos singen. De prijs is by loting ten deel geval len aan W. POOT, Pretoriaplein 38, Gouda. Maandag kan deze z(jn prijs aan ons bu reau Markt 31 komen afhalen. Nieuwe Raadsels. 1. Amsterdam begint met een A en eindigt met een E. Hoe kan dat? 2. Wanneer is de dwaas het verstandigst 3. In dte lente verkwik ik U. In den zomer verkoel ik U. In den herfst voed ik U. In den winter verwarm ik U. 4. Zoo ik ben, zoo biyf ik, ben ik jong, dan blyf ik jong, ben ik oud, dan blyf ik oud, ben ik schoon dan Wyf ik scheon, ik heb oogen en zie niet, ik heb ooren en hoor niet, ik heb een mond en spreek niet. 5. Nauweiyks groei ik weder, Of men maait iny neder, Doet de maaier 't niet goed, Zoo stort de akker bloed. Oplossingen inzenden aan de redactie van de Gouds«die Courant, Markt 31, Gouda. De jongens en meisjès moeten opgeven hoe oud zy zyn. Ditmaal loven wy een extra prijs uit. ADVERTENTIEN. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda", Secretarie K. Tiendevrefc 23, lokaal der clab Markt 4t. Zwart schyven op: il, 12, 14, 17/19, 21, 23, 24, 26, 29, 36. Wit sdhyven op: 25, 30, 35, 38 40/42, 45, 46, 48, 49. Oiplossing van Probleem No. 565. Wit speelt: 40—34, 21—17, 4933, 26 37, 32 3. Oplossing van Probleem No. 566. Wilt speelt: 42^-37, 32—28, 27 20, 5046, 37—32, 49—43, 45 14. In probleem No. 668 waren de cyfers goed, maar op diagram was Sdhijf 30 voer wit vergeten!! Probleem No. 669

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 4