Boekbinderij ven Burk Haverkamp RESTANTENWEEK FIRE STONE UNITED STATES I DUNLQP MICHELIN EXCEEMLIJDERS G. TH. STEENLAND M GOUDSCHE FRUITHANDEL C. F. BUSCH, Markt 12-13 Reis- en Regenmantels VEIWAGHI UW BABY! BAHLMANN Co. - GOUDA Zomermantels, Japonnen enz. Regenmantels en Hoeden Zwarte Mantels en Japonnen J. HULLEMAN - GOUDA - KLEIWEG 20 Piek's exceembalsem. Anton Coops, Drogist, Wijdstraat 31 Luxe Broodbakkerij s=== Telefoon 660. Laat in de vacantia Uw Schoolboeken enz. inbinden gewone vorm date al twee-drie seizoenen in zwang is. By de gekleede namiddag- en vooral by de avondtoiletten worden veel satynen pumps gedragen. Ook hierbij domineeren de beige tinten, vooral die met eeniige rose mi- By het vele zwart dat vooir de avond- kleeding in de mode ovêrheerscht, is het waarlyk niet te verwonderen dat er vele •^varte schoentjes gedragen worden. Zwart lak en zwart satijn, geldt daarbij als haute- chic, terwijl de vorm geheel eenvoudig, ge heel glad' gehouden wordt en hot kousje by voorkeur van tie fijnste zyde gekozen wordt en vooral «eer transparant moet wezen. Enkele dames prefereeren zilvergryize schoentjes met dito kousen by de zwarte avondkleeding en dit heeft vooral een fyn cMphet, indien de robe meit zilver gegar- iprd is gekleed is ook het donkerblauwe schoentje, vooral bij een don kerblauw namiddag-toiletje. De medigimg om de kleur der schoenen te assorteeren aan die van het toilet, wint trou wens weer veld en het «ligenoaaxlige daarbij is, dat men liever satijn, dan ledter waarvoor uitkiest. In de sportwereld dringt dia gemakkelijke „EsquadriUe" hoe langer hoe meer door. Dat is een platte, ruime schoen, met een breedten riem over dein wreef, die by voorkeur crêpe zolen heeft en er zwaar en dus on-élégant mag uitzien. De Grecco-sandlalen, düe ook geweldig veel gedrag-en worden, zijn igeschikt zoowel voor sport- als voor wanideldoel einden. Ze worden nu speciaal gebracht in bruin met wit, bei-ge met wit, voorzien wan witte half- hooge hakjes. De echt sportieve sandalen worden zelfs zonder hakken gemaakt, ja men spreekt van tennisschoenen in sandaalvorm, die door de groote modehuizen in zwaar gevlochten beige leersoorten gebracht worden en die flus ala ze furore zouden maken, dte witlin nen tennisschoenen zouden moeten verdrin gen. Nog vreemder is wel: de gevlochten zij den sandaal, drie bij dte gekleede avondtoi letten gelanceerd wordt en drie gemaakt is van reepjes crèpe-de-chine en geheel zonder garneering gehoudten wordt Ook dit fanta sietje zal in breedte kringen zeker geeh na volging vinden, het is daarvoor te veel in tegenspraak toet den eiseh van het avond toilet, om aan eene elegante verschijning, meerdere gratie iby te zetten. GRAOE ALLAN. POOLTOCHTEN. ii. Moucheron, de Zeeuwsche koopman, trachtte prins- Willem I voor zijn plannen te winnen, maar 's lands schatkist was te be rooid, om er steun aan te verleenen. Toen rustte de ondernemende handelaar zelf een expeditie uit, die evenwel mislukte. Ten Zuiden van Nova-Zembla vond men zooveel y's, dat tot den terugtocht besloten werd en later ging het heele schip ten gronde. Ver scheidene jaren later, prins Willem was in dien tusschentyd te Delft vermoord en Mau- rits was stadhouder geworden, vatte de ener gieke Middelburger zijn plan weer op, en ditmaal kreeg hy steun van de zyde der Hollandsche en Zeeuwsche Staten. Het plan, voor de expedidtde ontworpen, was heel een voudig. Men zou de Russische kust volgen, van het eiland Waigatsch de zee van Kara oversteken, alle kusten en landen, havens en reeden nauwkeurig onderzoeken en dan huiswaarts keeren, om aan de Staten der betrokken provincies verslag te doen var het gevonden resultaat. De stad Amsterdam bracht voor eigen rekening een schip in de vaart, dat met de Staatsche expedidtie mee zou gaan tot de zuidpunt van Nova-Zembla. Daar evenwel zou dit schip zich afscheiden van de hoofdgroep en probeeren, de noord punt van dit eiland te ontdekken. Later, by Kaap Tabin zouden de schepen elkaar weer vinden. De Staten hadden twee schepen uit gerust, en aan boord gevond zich o.m. de bekende Jan Huygen van Linschoten, ter wijl op het Amsterdamsche schip zich be vond de man wiens naam aan ieder Neder lander van de schoolbanken af reeds bekend is: Willem Barendtz. Hy is één der meest populaire helden van onze geschiedenis ge worden. Reeds op deze reis, de eerste voor zoover men weet, die hij naar het hooge noorden deed bracht hy het veel verder dan de andere, zooveel beter uitgeruste ex peditie. Met onvoldoende hulpmiddelen toe gerust, zonder gidsen of raadslieden ging hy een zee in, vóór hem nog door niemand bevaren, terwijl de anderen konden profi- teeren van wat vroegere ontdekkingsreizi gers hadden gepubliceerd. Wat was de uit slag der reis? Barendtsz. trok, zooals ik reeds zei, Noordwaarts, feilde de kust van Nova-Zembla om, bereikte de Kara-zee, maar was toen verplicht door dryfyis en nog veel meer door den onwil van zyn beman ning, terug te keeren. De andere twee sche pen, oostwaarts zeilende,waren de kara-zee eveneens ingevaren en liadden een ysvrye poolzee gevonden. Opgetogen waren ze over de Resultaten, en openlyk werd verkondigd, dat de weg naar den Oost gevonden was. Thuis gekomen, werd dan ook zonder aar zelen besloten tot de uitrusting van een nieuwe expeditie, nu op 's lands kosten. Thans zou het echter geen ontdekkingsreis zyn, zooals de vorige tocht was geweest. Neen, een handelsvloot werd uitgerust, want men was er immers zeker van, dat Oost- Jndië bereikt kon worden langs dez^n weg! Niet minder dan zeven schepen werden uit gerust, waarvan een tweetal bestemd was, om terug te varen, wanneer kaap Tabin was bereikt, en de tijding aan het verlangende vaderland te brengen. De vyf anderen wer den bevracht met allerlei koopwaren, be stemd om als ruilobject te dienen in het verre Oosten. Nauwkeurige instructies wer den aan de bevelhebbers gegeven, opdat ze weten zouden, hoe met de vorsten ten Noor den, van Japan verdragen konden worden ge sloten en tractaten aangegaan. Een paar veroordeelde misdadigers werden meege voerd, die onderweg hier of daar aan land zouden worden gezet, om de mogelijkheid van een overwintering aldaar te beproeven. Slaagde deze proef niet, dan was er nog niet veel meer verloren, meende men, dan ©en paar boeven, wier leven niet geteld werd. Er waren zelfs plannen gemaakt, om tot kolonisatie over te gaan, en de mogelijk heid werd reeds onder de oogen gezien, om op strategische punten een paar sterke for ten te bouwen. Immers, de Franschen zou den niet achterblijven, waar de Hollanders waren vóórgegaan ,en het was zaak, deze kapers op de kust den pas af te snyden! Groot waren dus de verwachtingen, maar het bleken luchtkasteelen te zyn, die men had gebouwd. Grievend was de teleurstelling die volgde op zooveel verwachtingen! Reeds een maand, nadat de Noordkaap was bereikt moest zelfs Willem Barendtsz. besluiten tot den terugtocht, omdat het onmogelijk bleek, door het dichte ijs te breken. De expeditie, waarop men alle hoop had gesteld, die uit gerust was, om Spanje in zyn Indien den doodsteek te geven, was niet eens zoover gekomen als de vorige, die een jaar geleden was uitgezeild. Even voorbij de straat van Nassau moest de tocht reeds worden ge staakt. Het zou nog bijna drie maal hon derd jaren duren, voor het aan den Zweed Nordenskjöld geluikken zou, langs dezen zelfden weg een handelsroute ter zee naar den mond van de groote Siberische rivier de Ob te openen. Hem is, zonder dat de natuur hen veel noemenswaardige bezwaren in den weg legde, gelukt, wat de onzen in het laat ste tiental jaren der 16e eeuw hebben moe ten opgeven. Wellicht ligt de oorzaak hierin dat dicht langs de kust meer kans is op open water, dan midden in zee. Doch, hoe het ook zy, de groote plannen waren den bodem ingeslagen, maar de Hollanders dier dagen waren er niet door ontmoedigd. Een nieuwe expeditie werd ontworpen. BINNENLAND. De kosten van levensonderhoud. Het Statistisch fcureuu der gemeente, deelt over de Kosten van Levensonderhoud m den Haag in Juni mede: in tegenstelling met de voorafgaande driemaand® lykscne berekening van de wy- zigungen in de kosten van het levensonder houd en de ondetrdeelen daarvan op den grondslag van de uitgaven van 24 arbeiders en 4 ambtenaarsgezinnen in 1921, heelt die voor Juni 1928 tot uitkomst, dat aiuls het vorige onderzoek zoowel de totale kosten van het levensonderhoud als die van eetwa ren en dranken afzonderlyjk voor be.de groepen van gezinnen eexugermate zijn ge daald. Was in Maart 1928 de styging van de totale kosten van het levensonderhoud uit sluitend een gevolg van de venhooging van de kosten van eetwaren en dranken ofzon- dorlijk, ditmaal js de daling van de totale kosten voornamelijk veroorzaakt door de verlaging dier kosten. Pryisveranderingen als gevolg van de seuzoenswisseling hebben oo knu weden- belangrijken invloed gehad op de wijziging van de kosten van het levens onderhoud. Sinds ihet vorige onderzoek daalden de totale kosten van het levensonderhoud voor die arbeiders en ambtenaaregezinnen onder scheiden Lyk 1.3 en 1.5 pCt., due van de eet waren en dranken afzondtelrijk 2.7 en 3.6 pUt. By eetwaren en dranken zyn voor belde groepen van gezinnen gedaald de posten melk, vleesch, visoh, boter, chocolade, koek jes enz. en groenten; oor de ambtenaare gezinnen werd bovendien de pust andere kruidenierswaren lager. Gestegen zyn voor bedde groepen de posten kaas, dieren, aard appelen en fruit. Het trekt de aandacht, dat terwyl aard appelen en groenten doorgaans tegen den aanvang van den zomer dnundier zijn dan in de maand Maart in de jaren 1923 t.m. 1927 was dit steeds het geval de groen ten ditmaal, evenals in 1922, in Juni minder duur waren dan in Maart. By de overige posten daalden voor beide groepen van gezinnen de uitgaven voöj- pe troleum, spiritus enz., brandstoffen (zomer- daling) en wasch- en poetsartikelen; bij de ambtenaarsgezinnen verminderde bovendien de post Meeding. De post huishuur is ook ditmaal gestegen. Voor dï bereekening van dezen post is we derom gebruik gemaakt van dte gegevens, dow het Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht in aansluiting by de vorige enquê tes verzameld. Ten behoeve van deze statis tiek zyn de huren van 1061 woningen nage gaan. Do gemhlldelde huuratyging <iiezer woningen sintl» Juli 1927 bedraagt 6.16 pCt. Sinds 1921 zijn de totale kosten van het levensonderhoud voor de arbeiders- en ambtenaarsgezinnen onderscheidenlijk 18.1 en 19.7 pCt. gedaald; die van eetwaren en dranken afzonderlijk vertoone» verlagingen van 20.6 en 25.3 pCt. II. K. Staatsparty. Ontwerp-program. Nieuw ar tikel betreffende de radio. Tegengaan van het cadeaustelsel. Naar wij in I >o Tijd" leae»ft heeft het Partijbestuur der R.K. Staatspartij Viezer dagen het ofitwerp-program rood gezonden aon de besturen der R. K. Rijkk ringorganisatles I e ivolgende punten worden op den voorgrond gesteld I. 1 Handhaving en doorvoering der KathoIicM-staatkundige bjeg instel en in wetgeving en bestuur, vooral ten aan zien yan het hooghouden van het gezag die verhouding tuBschen gemeenschap ei« individu het huwelijk en d|e ouderlijke macht de bestrijding der opedbare öQaede- ijklteid. 2. Herziening van heit huweiijks- goedorenreoht. 8- Vasthouden aan het parlementair- öonfatitujdoöeieile atölsel. 4. De 'beleiuftveriiig van de vrijheid van godsdienstoefening, neergelegd tri art 177 van de Wet op de staaipin- rioldling van N@d©rlaxi< 'aoto-Insdiö, wor de weggenomen. II. 1. llandhavÉig van de gelijkstel ling van openoaar en bijtfomder on derwijs, voor beide soorten van on derwijs met voorkoming en afsnijding van ongewenschle verhoudingen eu «ongemotiveerde hooge u tgaven 2. Tegengaan van verdere verzwak king van d'e positie van gymnasiaal onderwijs. 3. Toepassing van de gelijkstelling voor liet voorbereidend en nijverheids onderwijs. 4. Regeling van het cursus-ouderwijs voor de rijpere» jeugd. 5. Ten aanzien van die radio vrije en zelfstandige ontwikkeling van ae maatschappelijke krachten; billijke ver fleelimg van den beschikbaren zendtijd volgens de in de bevolking leveuue richtingen. III. 1. Behoud van het financieel© evenwicht,. 2. Belastingverlaging voor zoover daardoor algemeen cultureele doelein den niet behoeven achterwege te bhj- ven. 3. Meer rekening houden met kin derrijke gezinnen* 4. Invoering vaö belastingen op mid delen van genaak en weelde. 5. Geleidelijke afschaffing van inhi- recte belastingen op eerste levensbe hoeften. 6. Vermindering van db successiebe lasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedver wantschap. 7. Meer doeltreffende organisaties van den staatsdienst 8. Herziening van het bezoldigings besluit met naimte voor zoover daarin onbillijkheden of onjuistheden voorko men. 9. Herziening dler finantïeele ver houding tuaschen Rijk en Gemeenten. 10. Herziening 'van de foirensenbe- 1 us ting. IV. i irudhtige medewerking met de plannen van diem Volkenbond die met de voordellen van Benedlctus XV volkomen overeemetejinmiein ter op- (iossing van de internationale geschil len dloor soheidtsredbterlijke uitspraken en ter gelijktijdige em wederzajdsoho vermindering van bewapeningen V. i organisatie van leger eu vloot biewt beperkt be zijn tot hetgeien moodl- zakel jk is voor de handhaving der neuraditeit en die verdediging der on- afluanhelijikhieiid binnen de grenzen doojr eventueel e internationale rege- Lng en te stellen. VI. I. Voortgezette voorbereiding van staatkundige zelfbeschikking, bin nen het Rijksverband, van deelen des Rijk» buiten Europa, onder hand having der Nederiandbcbe leiding 2. Behoud van de volledige immate rieel© verantwoordjelijkhedd voor het bdletid van dien Gouverneur-Generaal van Nedorlandbch-Lnd C en van de Gouverneurs 'van Suriname en var^Cu- racao. Vil. 1. Zoo noodig steun aan be paaldie lauken van volksbestaan, voor al door het middel van haiwelstracia^- (en of door bijzondere invoerrechten. 2. Betere inrichting van d'e afdee- ling Handel eai Nijverheid, mede met liet "oog op economische voorlichting en liet sluiten van luaindelsiraciaten. 3. Toozicht op het bankwezen. VIII. 1. Wettelijke regeling van den verkoop ap atbOitaling. Tegengaan 'van het cadeausleisel. IX. Herziening van de wolie.ijke regeling van liet pact contract. Be scliernmng van dte bfeiamigen en recli- en der pachters. X 1. Ter uivoering van Hoofdstuk v'fi, punt vain htet a>lg. werkprogram van 1922, worden organen ingesteld in do daarvoor vatbare bedirijven. Aan dlez© organen wordt opgedtragetn a het verstrekken van adlvies in dien ruwmten zin, ten aanziien van alle so cdaal-economische aangelegenheden het bedrijf betreffend, zoowel aan die over heid ails aan de organisatie» van be langhebbenden b. het uitvoeren of deelnehien aan de uitvoering van wettelijke regelin gen ©n daarop steunende maatregelen van bjestuur betreffende de arbeids wetgeving, die sociale verzekeringswet- geving en dergelijke c. de berechting van geschillen, om staan bif dte uitvoering der onder b bedoelden regelingen 2 De wetgeving worde anlngevifld met bepalingen, die de geheele ol ge deeltelijke verbindleindvterklaring van oodlecbieve arbeidsovereenkomsten mo gelijk maken. 3 Regeling van samenstelling en bevoegdheid van die contaictoomjiiissie in hef mijnböj'rijf. 4. De organisatie dier sociaje verze keringen worde zooveel mogelijk ge baseerd op btedrijfsvereetnigiingem. 5. Invoering van de ziekteverzeke ring. 6. Doorvoering van d© arbeidswet 1919, en uitbreiding, voorzteover daar voor nood&g, de arbeidsinspectie 7 Wettelijke regeling van de- werk- 1 oosheidblreiraekering 8. Wettelijke regel valn dleröchts positie van het overheidsbedrijf. 9. BeschiermiBg valn landarbeider». 10. Maiaitregelen in het belang van kinderrijke gezinnen. X. Meer overheictezoig voor het be- houd van( d© scflioonheid van stad en 1'ancJ. Hollandsch-Indisch kapitaal in Praaj;. Praagsche architocteu hebben den ge meenteraad van Praag een nieuw plan aan- i geboden tot leniging van den woningnood. Zy stellen voor een bouwinaatsdiappy te vormen, dJe^n het geheel 4400 flatwoningen zal bouwen; 3000 met 2 kamers behalve keu ken, badkamer enz. en 1400 met één kamer. De huur zou re^p. 5Ó20 en 3180 kronen per jaar bedragen. Dat is ongeveer de helft van de huur die men, na berekening van het renteverlies door vooruitbetaling enz. thans te betalen heeft. Dit bouwplan, dat door de raadscommissie wordt onderzocht, zal worden gefinancierd door de Hollandsche Credlet en Obligatie- bank te Amsterdam, optredende voor een Nederlandsch-lndische greep. Deze heeft zich bereid verklaard te zongen voor het otnderbrengef» van een door de bouwmaat- chappij uit te geven premieleening, waar van het totaal op adivie» der bank ongeveer 25 millioerwzal beloopen. Een cretliet van ongeveer 9 mrillioen zou worden verstrekt. De'bank verlangt vaan dat bedrag in con tanten 8 pet. rente, benevens ge rant ie voor rente en aflossing door de gemeente Praag. Eerst zullen er 1600 twee- en 700 éénkamer woningen worden gebouiwd. Daarna zou dan een deel van heft bouworediet worden afge lost door een hypothecair crediet Daardoor komen gelden voor de tweede bouwhelft vrij. Na 30 jaar komen de huizen aan de ge meente. De bank verlangt voor haar onder zoek, waarvan zy geheel de kosten wil dra gen, een jaar tijd en ibiedt het zenden van een deskundige naar Praag aan. De corr. van de N.R.C. merkt daarbij op, dat de 'bouwwoede in Praag nog steeds voortduurt, ondanks het feit, dat de termyn waarbinnen belastingvrijheid voor nieuwe huizen wordt toegekend, thanis met een half jaar is verlengd, en dat de huurpryizen nog steeds een stijgende tendens vertoonen; wel niemand uit de raadscommissie zal de oogen kunnen luiten voor het sociale belang van dit plan. Minder instemming echter zal de rentevergoeding van 8 pCt. vinden, waarvan in het exposé der bank al dadelyk gezegd wordt, dat hieraan niet valt te tornen. Acht percent voor buitenIand9che credieten wordt te. Praag thans duur geacht. Er zyn, hoewel niet voor woningbouw, goedkoopere aanbie dingen van geld, vooral m den laatsten tyd. GEMENGDE BERICHTEN. Miek Janssen vertelt haar ervaringen. Miek Janssen, die dezer dagen uit Corsi ca is teruggekeerd, vertelde aan het Vad. van de verschrikkelijke dingen, die haar een maand geleden op Corsica overkomen zyn. Miek Janssen reisde met haar zuster en een vriendin. De schryfster had als het ware een voor gevoel, dat de reis niet prettig zou afloopen. Maar toen het gezelschap op het bureau van de P.L.M. in Marseille informeerde en niets verdachts hoorde, trok men naar Corsica, gelokt door de schoonheid van de natuur op het eiland, dat wereldberoemd geworden is door Napoleon. Dus trok het gezelschap in een grooten touristenauto op weg. In den grooten auto nam alleen nog een Fransehman plaats. Den eersten dag genoot men zeer van het schoo- ne eiland. Den volgenden dag begon met pech. Even buiten de bewoonde wereld gaf de motor het op. De dames kregen een on behaaglijk gevoel, dat nog toenam, toen een eind verder plotseling de voorruit brak! Geen wonder, want de wegen verkeeren op Córsica in zulk een toestand, dat alles wel kapot moet denderen. Miek Janssen zei: AI9 het derde ongeluk nu maar niet het ergste is. Negen uur zal het geweest zyn, de auto reed juist langs een van de vele ravynen, toen men op een boschryk plateau langs den weg een man met een geweer zag. Arrêt! (stop!) schreeuwde de man. Sner pend bracht de chauffeur den wagen tot stilstand. Het was een jonge man, die daar dreigend met het geweer op de helling van den heuvel stond. Hy had een groote ruit jespet op het hoofd, zooals de apachen- dansers in de cabarets dragen. Het git zwarte haar hing hem sluik over <te oogen Onder een donker jasje droeg hy een lichte broek. Acht en twintig jaar zal de jonge roover geweest ztfn .Hy had geen bandie- tcnoogen. „Ik voelde dadelyk met een dé- pravé te doen te hebben", vertelt de schryfster. Hy schreeuwde, dat wy al ons geld en al onze sieraden op den weg moesten leggen. De chauffeur gooide het weinige, dat hy had spoedig neer. Wy grepen naar het Fransche geld, dat wij in onze portemon- naie droegen, maar bedachten ons toch nog even, of wy ook al ons Hollandsch geld zouden geven. Dan zouden wy niet hebben kurmen terugkeeren. Myn zuster had haar portefeuille reeds op den weg geworpen, maar raapte haar nu -weer op. De bandiet zei er niete van. Een voor een moesten toen de mannen met handen in de hoogte weer in den grooten auto stappen. Eén van de dames moest blyven. Ik begreep onmiddellijk, waar het den bandiet om te doen was. Ik besefte het ge vaar volkomen. Ik voelde tegeiykertyd, dat ik liever sterven zou dan die schande te ondergaan. Maar ik voelde ook, dat noch mijn vriendin, nog myn zuster in staat zou zijn om dit verschrikkelijke door te maken. Ik trad een paar pas naar voren en be duidde de anderen om in te stappen. Wat er intusschen allemaal in me omging, kan ik niet vertellen. Maar ik kreeg het gevoel of een goed vriend achter me stond en ik was merkwaardig kalm. Niet boos maken, niet vechten, dacht ik; praten 1 Dat is het eenige. Terwijl de bandiet my het struikgewas invoerde, vroeg ik hem, of hy wel goed wist, wat hy van plan was. Denk aan je moeder, zei ik hem. - O, antwoordde de jongen, ik, ik ben een bandiét. Toen heb ik den naam van de Maagd Maria genoemd. En ik voelde, dat die meehielp om indruk op hem te maken. Het merkwaardige is, dat ik niet bang voor hem was, maar eigenlijk meely met hem voelde. Dat gevoel heb ik gehouden. Want toen <le gendarmes hem later gepakt had-ten en hy in den kelder van ons hotel opgesloten zat, zou ik gaarne met hem hebben willen spreken en hem sigaretten hebben willen brengen. Toen wy in het struikgewas waren, be merkte ik plotseling, dat er een tweede ban diet achter me liep. Dat was een echte ban diet. Zoo'n afschuweiyk type, van wien men niets goeds te verwachten heeft. En toebfzei deze schurk tegen den jongen man: Ne fais pas 5a, doe dat niet. Waar om Ik weet het niet. Maar de jonge kerel greep my aan. Ik heb mij verzet, maar niet lievig. Al ie verhalen, dat ik gevochten zou hebben, zyn overdreven. Ik voelde, dat lie tegen hem niets kon beginnen. Jk smeek te hem, my liever te dooden. Ik had my met de dood verzoend. Maar plotseling voelde ik, dat zyn kracht ging verminderen. Hy liet me los en zei, dat hij me vry liet Ik kon het niiet geloo- ven. Waarom liet de man my vry Ik kende zyn signalement, zou zeker naar de gen darmes loopen. Hy liet me gaan. De tweede bandiet was een poosje weg geweest. Die kwam weer terug. Toen ik, my aan de boomen vast klampend, my tegen de helling optrok, ver wachtte ik elk oogenblik een schot in den rug te zullen krygen. Ik stond op het punt flauw te vallen. Maar ik hield my goed. Ik kwam op den weg aan en hoopte daar spoe dig den auto te zullen vinden. Maar hoe ver ik ook liep, ik zag den wagen niet. Later hoorde ik dat de chauffeur als een razende doorgereden was naar Ghisoni, dat achttien K.M. van de pdek Irigt, waar wy overvallen waren. Myn zuster en myn vriendin hebben getracht den chauffeur te beduiden, dat hij stoppen moest; zij hébben uit den wagen willen springen, maar de dik ke Franschman, die medereed, hield de bei de vrouwen in bedwang. Ik was aan mijn lot overgelaten. Ik vreesde opnieuw roovere of bergwerkers te ontmoeten. Alles gaat daar met het geweer de bergen in. Die ruwe kerels staan voor niets. Maar geluk kig kwam ik niemand tegen. Op de groote keien gingen myn schoenen stuk. Ik dacht aan Klein Duimpje en rafelde myn hand schoenen uit om er een spoor mee te ma ken. Ik passeerde een huisje. Voorzichtig na derde ik het. Er liepen kippen buiten, maar het was onbewoond. Een heel eind verder stond weer éen huisje. Daar speelden kinderen. Daar ben ik naar binnengegaan. En daar ben ik ook allervriendelylcst geholpen. Myn gezelschap bleek de gendarmerie reeds gewaarschuwd te hebben. Een gendar me kwam spoedig in het huisje aan. Op de holderdebolderkar van den boer ben ik toen op weggegaan. Maar groote stukken heb ik achter de kar geloopen. Het was niet uit te houden. Zoo stootte de kar. Verderop kwamen wy meer gendarmes tegen. Zy waren zwaar gewapend. In het dorp kreeg ik een ovatie. De men- schen waren allerhartelijkst voor me, maar de gendarmes hielpen zy niet. Zy waren veel te bang, dat de roovers dan wraak zou den nemen. Dat is ook de reden dat er bijna nooit een roover op Corsica gepakt wordt. Men heeft my toen verscheidene verhoo- ren afgenomen, o.a. de sous-prefect van Corsica, René le Gentil, een litterator en een zeer fyn man. In al myn ellende trof het my nog, hoe correct en complimenteus hy optrad. Myn kleeren hingen aan flar den. Het eerste wat hy tegen mij zei, was een excuus, dat hy, die in een keurige uni form stak, geen gelegenheid had om zich te verkleeden Maar myn gezelschap was reeds doorge reisd, naar een grootere plaats. Daar ben ik dienzelfden dag nog heengetrokken. De vreugde by het terugzien was groot. Ook hier liep de bevolking uit. De gendarmerie ging op onderzoek uit 's Nachts werd myn bandiet gepakt. Hij droeg een brood onder den arm. Hij bleek Joseph Marie Battisti te zijn, 28 jaar oud, voortvluchtig uit Marseille, waar hij vijf dagen te voren zijn besten vriend had vermoord. Op 20-jarigen leeftyd had hij een gendarme van het leven beroofd. De jongen was uitgeput. Hy bleek sinds zijn vlucht niets meer gegeten te hebben. De moord op zyn vriend zat hem dwars. Wij zyn toen nogmaals verhoord en zijn my ook portretten vertoond. Daarop heb ik den tweeden bandiet herkend. Dat Week een Corsikaan te zyn. Die is nog niet ge vonden. Battisti heeft zich by zyn arresta tie niet verzet. Het geweer, dat geladen naast hem lag, heeft hij niet aangeraakt. De jongen zal ter dood veroordeeld wor den, dat staat vast. Ik ben toen ziek geworden van de sensa tie, maar myn optreden kort na het gebeur de schijnt zoo kalm te zijn geweest, dat de plaatseüijke krant schreef, dat ik sprak, „avec un calme presque déooncertant Ondanks mm ziekte ben ik toch naar Marseille overgestoken. Op de Sihajak zijn wij toen naar huis gegaan. Ik vind mijn redding een wonder, dat my nog steeds tot nadenken stemt. Maar hoe mooi Corsica ook is, ih ra*^ iedereen af, er heen te gaan. Het is t e g«- vaariyk. Bovenstaande afbeelding is een reproductie naar een heel oude plaat van Joh. Braakensiek in de Groene Amsterdammer, welke zijn oorsprong vond in een destijds gepubliceerd bericht dat tijdens een wielerwedstrijd een manager zijn pupil opkikkerde door hem telkenmale uit zijn mond een verfris- sching(!) tóe te dienen! Welke vrouw kiezen de mannen? Moeders gelijkenis of niet? „Als het gaat om de keume van juea-xrOCiw zal een zoon alityd die vrouw kiezen, die in alles tegenovergesteld is aan zjjin moeder", zegt Bernard Shaiw, de bekende Engel ache schrijver. De booroe geest van de schoondoch ter, die juist jaren geleden ter ruste was gegaan, toen Freud beweerde, dat de man by voorkeur een vrouw koos, „precies als zijn moeder", is nu weer verrezen, en de verslaggevers vinden het belangrijk genoeg om er eens een paar vooraanstaande men- schen over te interviewen. Het eerste werd een dokter ondervraagd. „Wie heeft gelyk", vroeg de man van de krant, „Bernand Shaw of Freud?" ,,Geein van beiden", antwoordde <le dok ter: „Zij probeeren de vrouwen te verdoelen in types en er zym geen types. Br zijn hui selijke vrouwen en onhuiselijke, vroolyke en triestige, koude en hartstochtelijke, maar er zijn geen soorten waartusschen cnom- stootelylk verschil moet bestaan. Alle vrouwen worden beïnvloed door haar omgeving. Het meisje met een zachtaardige moeder zal zelf ook eerder zachtmoedig dan ruw worden en omgekeerd. Voor zoover het de keuze van den man betreft, ayn er zoo vele elementen drie van invloed zijn op het moderne huwelijksleven, dat er onmogelijk gesproken kan wooden van een keus geba seerd op onbewuste psychologische reden. De vraag of het meisje hem in zyn carrière zal kunnen helpen, of er gelijkgestemdheid besitaiat enz., dat alles zijn vragen, welke heden ten dage voor den man meetellen. De kwestie van het huwelijk van den zoon wordt door de meeste moeders met angst en beven tegemoet gezien, maar toch zuilen byna alle moeders u zeggen, dat zy hopen hun zoons vroeger of later te zullen zien trouwen. Een zuinige moeder maakt zich illusies van een spaarzame schoondochter; een vrouw, drie veel aan haar kleeren be steedt, maakt zich illusies van een schoon dochter die mee gaat winkelen en inkoopen enz. Dat iedere moeder meent te weten wat de beste partner voor haar zoon is, spreekt wel niemand tegen. Percy Grainger, eeai bekend musicus, die verloofd is met mejuffrouw Strom, een Zweedsch schilderes en dichteres, bekent dat de keuze van zyn meisje werd beïnvloed door haar gelijkenis met zyti moeder, ter wyl een bekend schrijver zegt, dat z.i. alle mannen géboren worden met t instinct voor de keuze van een levensgezellin. Tot zoover de 'idealisten en wetenschap- Prijken. De gemiddelde man denkt er anders over. Over het algemeen zegt de man: Shaw heeft gelyk, kies een vrouw die niet op je moeder lykt. Maar, zeggen zij er «whter, het gekke ia, dat als'een maal een vrouw gekozen heeft, die in geen enkel opzicht op zyn moeder lykt en zy zyn een paar jaar getrouwd, hy haar juiat zyn moeder in alles als voorbeeld zal gaan stel len! Als men schoondochters vraagt, zullen &Lj ook voor 'het meerendeel dit zeggen: FVeud heeft gelijk. Hoe het zy, het meisje gaat haar eigen weg, onverschillig of zy de gelijkenis van haar schoonmoeder is of niet! Het Testament. Men schryft aan het „Emlhovensch Dag blad": Hat volgende speelde zich af in een der Plaatsen in het Zuiden van Noord-Brabant. Driek was z'n heele leven lang 'n rare «chutter geweest. Van den eenen dag in den «"Kieren geleefd. Nooit gweikt! Meer by de koeren in de schuur geslapen dam in een fatsoenlijk burgermans bed. Vandaag achar- PeMe hy hier n paar boterhammen op en morgen hij heel geanoedelyk by 'n ken- JU8 te middag,malen. Zonder zorgen leefde Mj ails was-rie dan 'n arme tobber. Iedereen m het stadje kende hem. Altyd vrooiyk. 't Was een van die toch gezien zyn by de menschen. Na ruim 'n kwart eeuw op deze manier te hebben voortgeleefd' ,werd-iie eindelyk in het gesticht voor onvermogende oude man nen ondergebracht. Nu zyn z'n dagen ge teld. Reeds enkele dagen is z'n lichaam aan den schoot der aarde toevertrouwd. Maar, toen hy z'n einde voelde naderen liet hy nog eerst den notaris ontbieden om z'n testa ment te maken. De zusterkens keken wel vreemd op, doch het zou de eerste maal niet zyn, dat een vermeende bedelaar 'n fortuin naliet. De notaris kwam. v „Ja, Mijnheer Notaris" sprak Driek en 'n vyftigtal nonnenkes uit de mrichbirtg was om z'n bed geschaard, „hier zym ze zoo goed voor me geweest Ik vermaak ze dui zend guldep en dan moeten ze zoo nu en dan 'ns 'n mooi boske bluumpkes op m'n graf zetten." ,,Vyfhonderd gulden aan den pastoor, want dat is de kiwaaiste ook niet." De notaris toekende met 'n verbaasd gezicht op. .,Nog veel heb ik goed te maken. De We duwe-van myne vriend, Bet v. D. kan het ook goed gebruiken, geef die ook maar drie honderd gulden." En zoo ■ging het maar voort. De notaris had zoo lang opgeschreven dat men byna aan de drie duizend was en het officieéle stuk werd onderteekend. Alles was zoo ver gereed, doch de ambte- lyke notaris voélde bij intuïtie dat er iets haperde. Toen nam de notaris het woord, en vroeg: ,jHoe is 't Driek, hoe komt ge aan dat geld." „Ja, daar zit ik zelf ook over te prakizee- ren, maar in ieder gevall héb rik 't a] ver maakt. Dat is vast wel." Voor kleine tuinen. Wy gaan nog steeds door met het uit- plamten van wimterandrijvie. Alle mogelyke ruimte, welke we kunnen benutten, gebrui ken voor de teelt van deze voedzame en Andy vie verlangt Een extra-be mesting met bijvoorbeeld dunne koegier over den opnieuw gespitten grond is zeer aan tfi raden. We planten op een afstand van ongeveer dertig centimeter. Zyri de planten lang en is het droog, zonnig weer, dan is het wenaohelyk om de bladeren der planten half door te ayden. Zoodoende be perkt men de verdamping en voorkomt men soms het verbranden der planten. Voor la ten oogst zaaiden we omtreeks begin en half Juli nog een weinig andyvie. De laatst- getzaaide is waarschymlyk voor het invallen van de vorst niet oogstbaar. Men kan deze dan met een kluit opnemen en in een bak plaateen, waar ae dan door blijft groeien. Einde Juli gezaaide andyvie kan op deze wijze behandeld, ons tot Januari versche groente leveren. De verschillende uiensoor- ten wonlen nu geoogst. Waar pootuien nog doorgroeien, knakken we de stengels om ze tot rust te dwingen. We laten ze op het veld goed droog worden, waarna ze voor- loopig in een schuur of andere bergplaats in elk geval goed droog en luchtig worden be waard. De winterbawaarplaats moet even eens droog, maar tevens vorstvry, ofschoon niet te warm, zyn. Omstreeks half Aug. zaaien we de eerste veldsla, welke in het na jaar kan worden geoogst. Voor lateren oogst zaaien we omstreeks half September nog eens. We aaaien nu ook weer spinazie voor laten oogst. Voor Ibegin Augustus kun nen we nog gebruik maken van zomerspina- Ln half Augustus en win den, dunsel en radii s ten nu ook zaaien. Voor de laatste maal zaaien we nog kropsla in den vallen grond. Raadsels voor de Jeugd. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Een dobbelsteen. 2. Een vlieg. 3. Oogappel. 4. Wederhelft. 5. Klei. De prys is by loting ten deel gevallen aan ELISABETH VAN ERK, StolWyk, Westeinde B 88. Wy zullen aan den cou- rantibezorger den pry's meegeven. Nieuwe raadsels. 1. Wat slaat zonder handen, wat loopt zonder voeten, wat wijst zonder vingers. 2. Wat is het beste kruid. 3. TTTTttTtt Wat is dat? 4. k Ben niet in bezit van twee beenen, Ik heb er één, zonder teenen; Ik heb wel een hoofd, maar geen haar, En één oog slechts - is dat niet raar. 5. Wie slechts een dag.my weg ziet blyVen Is niet meer in zy« element; En nauwelyks ben ik weer present Of hy begint my te verdrijven. Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 31, vóór Woensdag 16 Augustus. DAM RUBRIEK- Onder redactie van de Damclub „Gouda", Secretaris K. Tiendeweg 23, lokaal der club Markt 4». Probleem No. 573. Zwart schyven op: 11, 15, 17/20, 22, 24, 26, 27, 29, 36. Wit schyven op: 36/39, 41748, 45, 46, 48/60. Probleem No. 574. Zwart schyven op: 3, 5, 7/9, 12, 17, 18, 21, 26, dam 27. Wit schyven op: 14/16, 19, 24, 29, 32, 36, 38, 39, 44, 50. Oplossing van Probleem No. 569. Wit speelt: 37—31, 29—24, 44—40, 26—21, 213, 3:2. Oplossing van Probleem No. 570. Wit speelt: 38—32, 25—20, 35—30, 33 31, 49 27. ADVERTENTIëN. verhoogt uw geluk en koopt de luiermandbenoodigdheden bij C. SIBBES HOOGSTRAAT 7 TEL. 423 Bi ver beneden inkoopsprijs. vanaf f 4.50 - f 57.50 m (norm* Kama. Prima Kwalltaltan. STEEDS ID VOORRAAD Uw exceem wordt afdoend genezen door Te Gouda alleen verkrijgbaar bij 1438 40 Een geregeld gebruik van ons brood Overtuigt U van de Prima Kwaliteit Kwaliteit' het hoogst prijs het laagst. Dagelijks versch TEN HOEVE - Roggebrood. Telefoon 402. Firma W«d. A. Rl«tv«ld. LANGE TIENDEWEÜ 27 BLAUWE DRUIVEN, PERZIKEN. MELOENEN AALBESSEN. PRUIMEN SINAASAPPELEN, CITROENEN, heeft in rtorriad TAFELPEREN, TAFELAPPELEN, TOMATEN. BANANEN, STUDENTENHAVER VRUCHTEN IN BLIK, VRUCHTEN IN GLAS TELEF 313 Speciale aanbieding "K Ef Ef zie onze etalages, "«i "tl UM Wij garandeeren U prima uitYeerlng an billijke prijzen. Telaf. 287 GOUDA Kleiweg 38 4

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2