MOOBES-HOEDEH DRAAGT CARÈL™KROPMAN" LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ENGELAND. Eigenaardige zelfmoord. Een 38-jorig Engelschman, die in den wereldoorlog by het Engelsche Itoode Kruis in Frankrijk had gediend heeft zich tijdens dé luichtmanoeuvres boven Londen, van het leven beroofd. By de luchtvaartmanoeuvres had hy je gens zyn vrouw geklaagd, dat het geraa3 ervan hem herinnerde aan dei gevechten in Frankryk en dat zulks hem dol maakte en hem ondraaglijke hoofdpijn bezorgde. Daar na had hy zich naar dien «older begeven en ITALIË. In een afgrond gestort. De Berlynsche ingenieur Robert Kurd, die met een hoogleeraar op den Monte Ge- nerose in Tessino metingen verrichtte over de electriciteit van de lucht, is in een af grond gevallen. Hij was op slag dood. RUSLAND. De bemanning van de gezonken duikboot L 55. De Russische yegeering heeft op het ver1 zoek der Engelsche tot overbrenging van de 40 Lyken dér bemanning van de L 55 ge antwoord, dat zy 'niets tegen het afhalen der gevonden geraamten ihad, maar dat zy niet kon toelaten, dat een Engel.sch oorlogs schip met dat doel een Russische hawn zou binnehloopen. leder koopvaardijschip, hetzy Engelsch hetzy neutraal was echter beweert, dat de Noorsche s ala bemiddelaarster optreedt, te hebben gezonden. GRIEKENLAND. De koortsepidemie. Ongeveer 50.000 personen zyn door de koortsepidemie aangetast Br zyn veel ge vallen met doodelyken afloop. GHINA. Een arrestatie. Volgens te Tokio uit Chaibin ontvangen bericht heeft de Ohdneesche geheime politie een Russische agitator gearresteerd. De politie neemt aan dat het Borodin, de vroegere adviseur van de Chineesche natio- naliistische regeering is. BINNENLAND. De Kon. Familie naar Drente. Het bezoek van de Koningin aan de ge meente Emmen, waarvan wij gisteren mel ding gemaakt hebben, zal geen officieel ka rakter dragen. In gezelschap van Prins Hendrik en Prinses Juliana wenscht de Ko ningin in hoofdzaak den arbeid voor het opbouwen van Drente te overzien. Daartoe Dinsdag 28 en i dezer onder leiding van den der Koningin in Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, een tournée door die provincie maken. Het programma van den eersten dag af is bereids onder voorbehoud van wijziging, als volgt samengesteld: Aankomst van den specialen koninkly- ken trein te Coecorden v.m. 11 uur, waar na bezichtiging plaats heeft van de vak- schqpl voor meisjes, het Myndert van der Thynen-monument en eventueel de stroo- cartonfabricöc Hollandia aldaar. Vertrek van den auto uit Coevorden om 11.45. De tocht gaat naar Nieuw-Amsterdam via Da len ter bezichtiging van den proeftuin der Centrale Vereeniging voor den opbouw van Drente en het Ermerveld, welks voorzitter mr. Linthorst Homan is. Daarna wordt in den koninklijken trein gedejeuneerd. Te 2.15 verlaat het gezel schap Nieuw-Amsterdam om via Erica naar Amsterdamscheveld te rijden en den weg naar Nieuw-Schoonebeek, waar het veen- derybedryf zal worden bezichtigd. In Klazinaveen, waar men vervolgens te 3.10 hoopt te arriveeren, worden bezocht de boerderijen Maasland en Barneveld, waar bij de heer B. Schuurman, lid van Ged. Sta ten van Drente en voorzitter van de Groen van Prinsterer-stichting, inlichtingen om trent de werkwijze dezer stichting zal ver- of de moeilijkheden van Drente's Zuidoost- Verder wordt, zooals reeds gemeld, het buurthuis te Nieuw-Dordrecht bezocht. Aanleg en onderhoud van wegen. Ruim 1 millioen uitgetrokken. Een ton beschikbaar voor t het af- koopen van tollen. Aan de in Staatsblad 259 opgenomen be grooting van inkomsten en uitgaven van het wegenfonds voor het dienstjaar 1928, ontleenen wy, dat 90 van de opbrengst der rijwielbelasting, welk percentage als bate op deze begrooting is gebracht, voor het loopende jaar geraamd wordt op 4.680.000. De opbrengst der wegenbelasting zelve wordt voor dit jaar op 7.000.000 begroot. Voor onderhoud, verbetering, aanleg van de by het ryk in beheer en onderhoud zijnde die voorkomen op de provinciale .enplannen, is op 'deze begrooting een i van niet minder dan 21.309.100 uit- De uitkeeringen aan de provinciën die in totaal ten hoogste 30 van de ten bate van het wegenfonds komende opbrengst der wegen- en rijwielbelasting bedragen, zyn geraamd op 3.787.500. Voor het afkoopen van tollen is 100.000 uitgetrokken. De begrooting sluit in inkomsten en uit gaven met een bedrag van 26.000.000. De Zuiderzeewerken. Aanbesteding eener keersluis. Vanwege de directie der Zuiderzeewerken werd gisteren aanbesteed het bouwen van een keersluis van gewapend beton by de oostpunt van dén Anna Paulcwnapokler. Laagste inschrijver was de Holl. My. voor het maken van werken van gewapend beton te 's-Gravenhage voor 387.000. Snellere vervening niet mogelijk. Rapport der in 1925 ingestelde commissie- Zaalberg betreffende Drente's Zuidoosthoek Naar de Tel. verneemt zal het rapport den opgelost, de z.g.n. commissie-Zaalberg II, dezer dagen aan den minister worden overhandigd. De conclusie van dit rapport is, dat het bevorderen der vervening door middelen, z.g.n. snellere gelijk en wenschelyk geacht en wel allereerst om technische redenen, verder om overwegingen van financieelen aard en ten slotte, omdat vervening langs anderen dan den geleidelijken weg, groote werkloosheid tengevolge zou hebben. Dezelfde commissie zal dezen dagen ook advies moeten uitbrengen over het verzoek der Drentsche verveners in zake het be kende „Kwartje van Kan". Het is zoo goed als_ zeker, dat de commissie afwijzend zal advisee ren. Professor Dr. Fokker benoemd tot bijzonder hoogleeraar te Leiden. Directeuren van de Teyierstichting heb ben tot bijzonder hoogleeraar in 'de natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden benoemd de heer Prof. Dr. A.D. Fokker te Santpoort, eertijds gewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft en se dert 8 April als opvolger van wijlen Prof. Lorentz curator van het Nat. Laboratorium van Teyleris stichting. Vermoedelijk zal Prof. Dr. Fokker vry spoedig zijn inaugureele De internationale meeting der communisten te Arnhem. In verband met de op Zondag te Arnhem te houden internationale meeting der com munisten, welke zal worden voorafgegaan door een optocht met muziek en waaraan door leden van den Duitschen R. F. B. zou worden deelgenomen, wordt bericht, dat de regeering zich op het standpunt heeft ge plaatst bezwaar te moeten maken tegen het demonstreeren in militaire orde der R. F. B.-leden. De buitenlandsche deelnemers, gelkeed in de uniform zuilen dientengevol ge niet in ons land worden toegelaten. Uit de S. D. A. P. De Open-Brief-onderteekenaars. Zondag is te Amsterdam, naar het Volk meldt, een tweede conferentie der ondertee- knaars van den Open Brief gehouden. Met voldoening nam de vergadering kennis van de verklaring van het Party bestuur, dat het recht op uitgifte van een links-socialistisch orgaan, mits blyvende binnen party-organi satorische perken, niet werd ontkend. Waar in de eerste bijeenkomst reeds for meel het besluit tot stichting van een week blad was genomen, vond thans een ampele bespreking plaats aangaande strekking en inhoud van het blad. Het algemeen oordeel was, dat het blad zich zoowel aan de be spreking der vragen van den dag als aan de theoretische scholing der arbeidersklasse zalwyden. De krant zal wekelijks in acht bladzijden verschijnen. Zoo mogelijk ver schijnt begin October het eerste nummer in een groote oplaag. Ter nadere bespreking der meest urgente vraagstukken van den dag, zal binnen af- zienbaren tyd een tweedaagsche byeenkomst worden gehouden, waar naast de reeds be handelde onderwerpen o.a. het'werkloos heidsvraagstuk en het agrarische vraagstuk alsmede de onderwysquaestie ter sprake zullen komen. Ter vervanging der bestaande contact commissie, die wegens beëindiging van het voorbreidend werk in haar geheel aftrad, werd een uitgebreide commissie gekozen van zes leden buiten Amsterdam en zeven leden te Amsterdam of omgeving woonach tig? die zoowel de taak der contactcommis sie als der orgaan-commissie zal waarne men en uit haar midden een uit drie leden bestaande redactie-commissie zal aanwyfcen. Als nieuwe leden der uitgebreide com missie werden o.a. benoemd de heer Edo Fimmen, R. Stenhuis, J. de Kadt en Jef Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren. De Bondsdagen van bovengenoemden bond zyn gisterenavond te 's-Hertogenbosch aangevangen met een ontvangst der leden met hunne dames door de afdeeling Noord- Brabant in Lohengrin, gevolgd door een of- ficieele ontvangst ten Stadhuize door het Gemeentebestuur, waar het Kon. Muziek korps van Goulmy en Baar een serenade bracht. Daarna werd een uitstapje gemaakt naar de „IJizeren Man", waar een avond feest werd gegeven. Gistermorgen werd onder leiding van mr. Th. Rijnenberg uit Rheden, vice-voorzitter van den bond, een huishoudelijke vergade ring gehouden, waarna om 12 uur in het Concertgebouw de openbare vergadering aanving. De voorzitter, de heer J. Kamman, secre taris van Den Helder, hield de openingsrede waarin hy op de eerste plaats dank bracht aan het gemeentebestuur en het muziek korps. Na den overleden Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, mr. A. Baron van Voorst tot Voorst, den griffier der Staten den heer Wagenaar en overleden leden van den Bond herdacht te hebben, besprak spr. den toestand van den Bond. Met voldoening constateerde hy dat de bond niet alleen in ledental, maar ook in kracht en aan invloed toeneemt. Immers het ledental is sedert de jaarvergadering 1927 toegenomen met 130 en bedraagt thans 4235, terwijl de succes sen, die in den laatsten tyd ten behoeve van het bestuurs- en administratief gemdente- personeel voor een groot dèel cjoor het van den bond bereikt werden, zéér be ryk zyn te noemen. Spr. betoogde de noodzakeiykheid van or ganisatie als een eisch des tyds en bestreed voorts o.m. hetgeen mr. Zimmerman in de „Telegraaf" over de ambtenaren en de t belang- noodzakeiykheid van salarisverlaging schreef. Spr. bracht hierna dank aan zyn mede bestuurders cpi de ambtenaren van den Bond en aan de afgetreilen hoofdbestuursleden en aan de heeren mr. Th. Rynenberg, N. Vos en prof. mr. G. A. van Poelje, die alle drie onlangs tot het bekleeden van nieuwe functies werd&n geroepen doch hebben bet- sloten hun werkkracht aan den bond te btyju ▼en schenken. Verder dankte hy de bestuurders van af- deelingen en bondsinstellingen en noemde in het byzonder mr. Th. G. Dotuier, die als voorzitter der afdeeling Gelderland emi nent werk heeft verricht en die eerlang de gemeente-administratie gaat veflaten. Hy verwelkomde voorts de heeren Mijs, voorzitter der examen-commissie der .Ne- derlandsche Vereeniging voor Gemeentebe langen, Mennehens en Bleyenburg, verte genwoordigers van den Belgischen Bond van Genjeente-Ambtenaren en de nieuwe hoofd bestuursleden. Hy dankte verder voor de ondervonden sympathie by zyn 40-jarige loopbaan by de gemeente-administratie. Minder raadsleden in groote gemeenten? De meening van Gedeputeerden De minister van Binnenlandsche Zaken heeft naar de Tel. meldt, het gevoelen ge vraagd van Ged. Staten den, provinciën om trent een door B. en W. van Leiden aanbe volen wijziging van de Gomeentowet, waar door in grootere .gemeenten het aantal leden van den raad op een kleiner getal wordt bepaald dan thans liet geval is. By toeneming van het zielental behoeft men aan minder spoedig te komen tot vermeer dering van het getal raadsleden, waarvan kostenbesparing het gevolg zal zyn. UIT DE PERS. Gebrek aan leiding by de departementen. By Waterstaat in het byzonder. In de N. R. Crt., het Hhld. en later ook het U. D. is de laatste dagen door blijkbaar deskundige zyde erop gewezen dat de lei ding by Waterstaat schromelijk tekort schiet, een vaste lyn geheel ontbreekt, be slissingen veel te lang uitblijven of op de lange baan worden geschoven, in 't kort, de zaken niet meer beheerscht werden. Het Hhld. noemt het over „Waterstaat" vermelde kenschetsend voor de reputatie van een der allerbelangrijkste departemen ten van algemeen bestuur. Maar zoo zegt het blad Water staat is niet het eenige departement, dat dezen indruk geeft, sedert wj$ gezegend zyn met het intermezzo-kabinet-De Geer. Ten aanzien van Koloniën heerscht in vry ruimen kring dezelfde opvatting: er is van iets, dat op stevige leiding gelijkt geen sprake meer. „Oorlog" heeft by de jongste ontmoeting met de Tweede Ka mer een schouwspel opgeleverd, dat menschen die aan de toekomst van ons volk gelegen is met groote onrust ver vult. Ook daar was alles wat lykt naar leiding volitrekt zoek. Het gebrek aan leiding is by de tegen woordige regeering helaös spreekwoor delijk. Wy willen thans niet diep op de oorzaken ingaan. De fout daarop we zen wy herhaaldelijk ligt in de om standigheid, dat de kabinetsformateur, die ons uit het moeras van de crisis van 100 dagen leidde, de hem geboden gele genheid niet heeft aangegrepen om bo ven de botsing der party wenschen uit te komen, maar liever zoekt naar de vaar- watertjes, waar hy tussehen de partyen kan doorlayeeren. Onder dergelijke om standigheden verschuiven en verdeel en 1 zich e rant woordelijkheden die haar ze delijke waarde feitelijk alleen ontleenen kunnen aan het feit, dat ze met rustige verzekerdheid worden aanvaard en prac- tisch uitgeoefend. Als men het oor te luisteren legt naar den weerklank van de gemaakte klach ten, dan blyjkt daaruit zeer duidelijk, dat men zich, ondanks allen eerbied voor de groote kennis van onze waterstaatkun dige ambtenaren, ongerust maakt over het feit, dat de leiding van „Waterstaat" de teugels zoozeer laat nleepen. Het de partement schijnt te regeeren, inplaats Voor het departement is het regime van thans niet veel minder dan een do rado. Het doet vrijwel wat het wil. Met welke gevolgen: dat heeft men in de ge schiedenis van het kanaal door het Bos sche veld .by Maastricht byv. kunnen zien. Daar is de beteekenis van een stap, die voor onze verhouding tot België van de allergrootste beteekenis had kunnen zyn, bijna geheel vernietigd, omdat het departement dat zoo wilde. Wat daarbij de overwegingen van het departement zyn geweest zy waren wellicht vol strekt eerbiedwaardig, maar het feit, dat .het zich tegen de uitgesproken bedoeling van den minister een jaar lang kon ver zetten .bewy'st afdoende, dat het zoo niet langer mag blijven. Er moet met de reorganisatie van Waterstaat voortgang worden gemaakt. Er moet een einde ko men aan de paperassery, die elk frisch initiatief van de waterstaatsdirecties krachteloos maakt, die zaken, waarover een spoedige beslissing broodnoodig is, in het eindelooze voortsleurt. Of de minister daarvan is doordron gen? Wy betwyfelèn het, zegt het Hlbd. Er is in de Tweede Kamer meer dan eens gepoogd, het hem duideiyk te ma ken. Als hy zich bewust was van den omvang van het kwaad, zou er meer zyn gebleken van pogingen daaraan éep de te maken. In een parlementair kabi net zou hem dat ongetwijfeld zyn be duid. Als in den nagelaten boedel van het kabinet, als dit eens komt te overlijden, ook een gedesorganiseerde „Waterstaat" wordt aangetroffen, is dat mede te wij- ten aan liet min of meer onaantastbare karakter van dit ministerie, dat zich van Kamer en publieke opinie vry wel niets aantrekt. Maar ook aan den minister, dien het of aan den wil, of aan de kracht 1 ontbreekt, om zich te stellen op de plaats waar hy behoort: boven het departe- ment. 448e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van Donderdag 23 Aug. Hoofdprijzen: 160.— 3561 Dnjten van 45. 102 246 28 i 404 089 1089 1194 1Ö4. 1806 2800 28319 3141 3440 34 (8 3743 4202 4/3/ 6290 5607 5081 5946 5981 OÜ81 0408 6o64 080 i319 7391 7533 '<905 8002 8264 8277 8387 8017 8000 8913 8942 9242 9586 9813 9975 10240 10291 10530 10091 10718 10862 11020 11190 11308 11376 11457 11038 '1191.' 11909 12032 12329 12000 12651 12866 13300 13361 13598 14302 14375 14392 14646 14659 14782 16210 15847 10045 16210 16289 16513 16573 10706 16743 16811 16991 17393 17443 17652 17834 17930 18110 18417 18792 18961 19661 19742 19770 19799 '19809 19904 20015 20812 209ji6 GEMENGDE BERICHTEN^ Ontvlucht uit de strafgevangenis te Scheveningen, Omtrent de ontsnapping van de vier ge vangenen uit de strafgevangenis te Sche veningen wordt gemeld dat de vier mannen wegens t.b.C. verpleegd werden op één aie- kenkamer. Overdag lagen zy niet te bed, zy namen behoorlijke lichaamsbeweging en deden ook mee aan de lichamelijke oefenin gen, die in de Bijzondere Strafgevangenis, volgens voorschrift, gehouden worden. Zy zyn in het bezit gekomen van een metaaltzaagje, op welke wyae dit geschiedde weet men niet. By het doorzagen van den 5 m-M. dikke ijzeren stang, ter breedte van ongeveer 5 de s*ang vertoont in profiel een T-vorm hebben zy vet gebruikt, dat zy daarvoor van hun eten overspaarden. Het vet vergemakke- lykte het zagen en het verraderlijke gepiep werd er door voorkomen. In de ziekenzaaltjes er zyn er zoo ver scheidene brandt den ganschen nacht licht. De drie bewakers, die 's nachts dienst hebben zy worden om de twee drie uur afgelost kunnen door een venstertje de deur (waarvan zy den sleutel niet hebben!) en waarvoor een gordijntje hangt, zien wat er in het zaaltje gebeurt. De bewakers zyn verplicht om het kwartier een blik te wer pen in het vertrek. By het verhoor verklaarden de drie be wakers stipt gecontroleerd te hebben, maar niets te hebben gezien! Zy vewneenen den geheelen nacht de vier mannen slapende in hun bedden te hebben zien liggen. Men moet de verklaring dezer drie be waarders aanvaarden, zooals zy gegeven zyn, eventueel cum grano salis. Hët is echr ter opmerkelijk, dat de bewakers niets ge zien hebben, terwyl zy toch, naar zy ver klaren, om het kwartier een kijkje namen! By het verder onderzoek der politie zyn op een der daken, by den z.g. luchtgang, eenige onderkleeren gevonden, jen borstrok, pantalon en een paar sokken. Met welk doel deze kleedingstukken daar gedepo neerd zyn, wist de politie niet. Evenmin konden de gevangenisautoriteiten dit ver klaren. De maatregelen der politie. De vier gevangenen zyn in hun bruine gevangeniskleeding ontsnapt. Hoe laat dit gebeurde, is niet te constateeren, omdat den bewakers niets opgevallen is. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zy hun ontvluch ting uitgevoerd in het holst van den nacht, toen het door het slechte weer stikdonker 1 was. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen. Oók tengevolge van den regen zyn voetstappen en dergelyke sporen weg- gewischt en het politie-hondenonderzoek heeft dan ook geen resultaten opgeleverd. De overige gewone politiemaatregelen hebben o.a. hierin bestaan, dat de Hilver- eumsche en de Huizensche radio-omroepen de signalementen hebben verkregen, met het doel ze te verspreiden, dat de signa lementen en foto's ruimschoots worden ver spreid, flat dé toegangen tot de omliggende gemeenten zyn gecontroleerd, en dat in de groote gemeenten de politie-autoriteiten extra zyn gewaarschuwd, evenals de sta tionschefs enz., terwyl ook in de woonplaat sen der uitbrekers de politie in actie is ge steld. Hier volgen tenslotte de signalementen der uitbrekers met nog enkele by zonder heden omtrent straftyd enz.: 1. Frederik Ferdinand van der Meer, ge boren 9 November 1905 te 's-Gravenhage, wonende Bankahofje 41 aldaar, lengte 1.85 M., zwart haar, bruine oogen, smal en bleek aangezicht. Zyn straftyd loopt van 1 Octo ber 192 6tot 19 Mei 1931. 2. Michael v. d. Brande, geb. 28 Maart 1903 te 's-Gravenhage en wonende Hekke- laan 78 alhier; lengte 1.87 M., donkerblond, met bruine oogen, smal ovaal gelaat, lit- teeken boven het rechteroog. Straftyd 26 November 1927—10 November 1929. 3. Johannes Kraayenhof, geb. 22 Januari 1902 te Harderwyk en aldaar gedomicileerd doch laatstelijk verblijf houdend te Arnhem (familie-adres Harderwyk). Lengte 1.68 M., donkerblond, blauiwe oogen, ovaal gelaat. Straftyd 27 Maart 1928—12 October 1929. 4. Johan Gendens, geb. 16 Januari 1901 te Turnhout (België) wonende by familie jn de Oostenhovenstraat aldaar; lengte 1.76 M., lichtblond met lichtblauwe oogen, ovaal gezicht en ©enigszins bruine gelaatskleur. Tatoueeringen op den rechterarm. Straf 2 April 1928—2 April 1929. In de ziekenkamer van het gebouw der byzondere strafgevangenis te Scheveningen, zyn gistermiddag ten overstaan van tien voorzitter van het college van rege van den directeur der gevangenis en vX commissaris Kramer, door den verte, en- wooixliger der Ups-faibrieken in Den eenige zaag- en geluidsproeven genomen, on hetzelfde traliewerk, dat de uitbrekers twee plaatsen hadden wetem door te za en De proeven- hadden ten doel uit te ma n, in hoeverre het zaagwerk in den nacht ine.' gelijk kan zyn geweest zonder de aand. 11 van den bewaker te trekken. De politie heeft reedis gisteren een nw ernstig onderzoek ingesteld, ook onder het bewakerspersoneelVerschillende bewa'en zyn aan een ernstig .verhoor otulerwoipji en het onderzoek wordt nog yverig vont- gezet. Uït den aard dor zaak worden de Hingen ten zeerste bemoeilijkt door het jeit, dat het bewakerspersoneel steeds roukor en het onderzoek zou heel wat gemaikk Jii- kor zyn, wanneer de bewakers altyd ^oor dezelfde menschen wanen aangewezen. Aangezien biet gebruikte zaagje niet to; de gereedschappen der gevangenis behcjrt* kan als vaststaande worden aangenonaii! dat dit instrument van buiten af ia jrge! voord, hetgeen zeer .gemakkelijk kan g«. schieden, b.v. in de veoring van een jas. De moord te Blauwkapel. Verdachte krankzinnig verklaard. Naar aanleiding van het bericht van het Hbld., dat de verdachte van den moord te Blaiuwikapel (de moord op den landbouwer Floor aan den Voordopschen dyk) krank zinnig is verklaard, verneemt het U. D., dat de verd. De Bruin in het Huis van Bewa ring door een zenuwarts is onderzocht, jpe daal op zyn geestelyke vermogens. De f3y. chiater is tot de conclusie gekomen, dat de Bruin na het plegen van het misdrijf kraak- zinnig is geworden. In dat geval voor. iet artikel 16 van het Wetboek van Strafrecht, dat bepaalt, dat de rechter de vervolging - in welk stadium die ook zy schorst, zoo- dra blykt, dat de verdachte na het begun van het strafbare feit krankzinnig is ge worden. Op grond van dit artikel nu is het on< er- zoek in de zaak-De Bruin voor onbepaal len tyd geschorst. Mocht echter na eenigen tyd blyken, dat de Bruin weer in het bezit van zyn volle verstandelyke vermogens is, dan wordt de schorsing opgeheven, en het onderzoekt eer voortgezet. j De uitspraak van den psychiater zegt uit den aard der zaak niets omtrent den g< ea- testoestand van de Bruin, toen hy het feit pleegde. Hy is krankzinnig geworden na den moord. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 23 Aug. Aangevoerd in totaal 2175 stuks, waarvan 330 slachtvarkens. V.jttej 0.370.38Vh per pond levend gewicht.net 2 'Zo korting; Londensche 2728 per pjnd levend gewicht met 2 korting; Zouiers ƒ.0340.35 per pond levend met 2 kor ting; 1128 magere varkens 2540; 936 biggen 1218; 13 runderen 250—400; 36 nuchtere kalveren 1218; 15 schapen 2024; 17 bokken en geiten 2—5;. Handel: Vette varkens, Londensche, Zou ter, Magere varkens én Biggen vlug; Run deren matig; Nuchtere kalveren vlug; Schapen matig; Bokken en geiten vlug. Kaasmarkt Gouda. 23 Aug. Aanvoer 309 partyen. Pry ren le kw. m. rykam. 5560; id. 2e kw. J 50 54; le kw. z. ryksm. 48—54 zware 60. Handel matig. BOTER: Aanvoer 1812 ponden. Pr#en: Goeboter 0.951.06; Weiboter O.SQ— 0.90 per pond. Handel matig. EÏÏEREN: Aanvoer 373 partyen. Pr# en: Kipeieren 6.507.60; Eendeieren 6- 6.60 per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 23 Aug. Tarwe 12—12.76; Rogge 11—11.50; Gerat 11—12! idem cliev. 11.75—12.76; Haver 11.50—12.25; Erw ten 21—22.50 per 100 K.G. Alles nieuwe oogat. Coöp. Tuin. Ver. „Gouda en Omstrekei". 22 Aug. Tomaten A 4.906.20, 2.20—5.60, C 4.60—5.80, CC 1.1»- 2.90; gSle komkommers le kw. 2.S9- 300, 2e srt. 0.99—1.40; snyboonen 20- 32; stokprinsessen 25—31, stamprinsetsen 1623, spekboonen 1418, pronkboo ,ien 12—13, peen 3.40—7.40, bloemkool le srt. 11—20, 2e srt. 4—12, 3e srt. 1--5; roode 'kool 7.7012, savoye kool 7.10- 14; groene kool 37; spinazie 4.40- 7.10; postelein 9.6010.80; kropsla ItlO 4.10; uien 5—6.70; kroten 2.70—8 60; rabarber 1.903.30; selderie 1.60—260; andyvie 1.36—3.10; eieren 7.60. Coöp. Ver. „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. Rozen: Ophelia 2285; Golden Olphü» 29—31, Hadley 66—81; Columbia 61-7»; Butterfly 40—50; Mac Keiler 81; Mme Ju les Bouché 97; Rosalindia 3240; Rouyen 60; Cl. Pernet 7084; van Rost»» 40. Diversen: Dahlia's g.b. 26—28; k.b. 0- 11 ^Chrysanthemum 20—42 per tak; fcem tros 16—15 per stuk; Violieren 30; 20—22. ONZE KOLONIËN. Assistent vermoord. Naar dé „Sumatra Post" verneem*, a een Japansche assistent op de koffie-ow.w neming Boekit Toeaam in dé Alas/vallej door eelt Ja/vaanachan koelie vermoord. Nadert bijzonderheden ontbreken. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste 6tand 770.5 te Jan Mayen. Laagste stand 747.6 te Visby. Verwach ting: Zwakke tot matig* later mogelyk toenemende, Zuidelijke Zuidwestelijke wind. Gedeeltelyk berwolk» met opklaringen en waarachymiyk eenigf regenbuien. Iets wanner. STADSNIEUWS. GOUDA, 23 Axkg. 1028. Het Koninginnefeest. missie voor Openbare Feesten georganiseerd op Vrydag 31 Aug. vernemen wy dat feestdag zal wonden ingezet met een speling van het Carillon, waaitby de heer van Zuylen Nationale en Volksliederen over dte stad zal doen klinken. Tegelykertyd zal een door de stad trekkend muziekkorps een vroolyken marsoh maken door Gouda's stra ten, tot opwekking tier feeststemming. Het «lanspunt van de iéeatelykheden zal zyn de sprookjes-optocht. In ons blad van Zaterdag zullen daarover nadere by zonder heden worden medegedeeld. Het gebrulkelyike orgèlconcert in de St Janskerk, te geven door den organist dien heer H. C. J. da Man, met medewerking van eenige solisten, zal te 1 uur Daarna is er op de Markt een concert van het Stedeiyk Muziekkorps. De feestelykheden wordèn als alityd I sloten met een grootach vuurwerk op Markt, dat evenals elk jaar den naar de Markt zal doen stroomen. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda* Ter gelegenheid van de landbouwfeestx te Reeuwyk zal er op Donderdag 30 Ai tus een gonntelvaant met verlichte vaartui gen op de Reeuwyiksche püassen plaats vin den. Op het clubgebouw zal een stryfcje zyn en er zal gelegenheid zyn tot dansen. Op 2 September heeft de vierde ting plaats ïn de Jollen-klasse, op 16 September een wedvaart in scherpe vaar tuigen, 30 September valt de 'bealiissimg in de Jollen Op dien avond zal in h,et gebouw de pryS- ui/treiking plaats Cadet Kon. Na voor toelating als cadet tot de Koninklyke Militaire Academie te Breda, komt o.a. in aanmerking; voor artillerie in Nederland, onze stadgenoot de heer H. T. van Heuveln. Werktyd in broodbakkeryen. De minister van arbeid, handel en nyver- heid heeft vergund: A. le. dat in verband met de viering van den verjaardag van de Koningin in broodbakkeryen in alle gemeenten dea Ryks door hoofden of bestuurders en door bak kersgezellen in den nacht van, 30 op 81 Aug. 1928, in afwyking van het bepaalde by de artikelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, bakkersarbeid wordt verricht tussehen 4 en 6 uur des voormid dags of, wanneer ingevolge het bepaalde by. artikelen 35, tweede lid, onder f, of 36, derde lid, onder e, der Arbeidswet 1919 om 5 uur des voormiddags met den bakkes- arbeid mag worden aangevangen, tussehen 3 én 5 uur des voormiddags. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkeryen, aan welke een vergunning, als bedoeld in arti kel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verieend in dien nacht gedurende twee uur vóór het tydstip, waarop alsdan de bak kersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaan de in het gereedmaken van deeg en ovens worden verricht; 2e. dat het in die ondernemingen na 8 uur des namiddags van den vorigen dag ge bakken of opgewarmde brood of deeg op Vrydag 31 Augustus 1928 van 7% uur des voormiddags af uit het gebouw met aan- hoorigheden, waarin zich de bakkery be vindt, wordt vervoerd en van 8 uur des voor middags af wordt verkocht of afgeleverd. B. hoofden of bestuurders van brood bakkeryen er aan herinnerd, dat het hierbo ven onder le. bepaalde geen. bevoegdheid geeft om, behoudens byzondere vergunning, af te wyken van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919. (St.ct.) Opdracht van werk. Na gehouden aanbesteding door de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland werd heden aan de N.V. Aannemersibedryf v.h. W. Bok hoven te Gouda opgedragen Het vernieuwen van voetschoeiingen, het opnemen en herzetten van Jxasaltglooüngen en het ophoogen en verzwaren van gedeel ten Oostelyke Gouwekaden met afsnyding eener bocht, alsmede .heft vernieuwen van remming en paalwerken, een en ander on der de gemeenten Waddinx/vaeni, Boskoop en ALphen a. d. Uyn, voor een bedrag van I Een voorstel van de Alg. Middenstands- 1 vereeniging Schiedam om de bondaoontribu- tie voor 1929 te bepalen op 1.50 per lid, I vond geen instemming. iDe Vereertiiging „Handiel en Nijverheid" I te Winschoten wil y<veren voor de vrystei- tons van be- de verga- HieAy werd f eujut dat tl moeten werd de verklaring gehoord van een der leden dat (t aain zegelrecht onderworpen daarop is gedrukt dat bons niet als kwitantie mogen dienen. i art. 328bis W. v. S. (strafbaarsteHing vam oneerlyke concur rentie) waarop de vereeniging uit Winscho ten aandringt, had mede de sympathie der ■ergad&ng. Het programma voor den tweeden het 25e Nationaal Midden- leving i welke op het over het de Strafbedreiging i flesschemtrékker, (het ontwerp-wet - op de winkelsluiting. De stellingen „Zyn er te veel winkels" en „De personeel© belas ting geheven van winkels, hotels en koffie- vam de benoemde afgevaardigden. Discussie over cleze onderwerpen had niet plaats. Als attractie aan dit congres is verbon den ©en autotocht over Schoorl naar Bergen, temvyi dé afgevaardigden zullen aanzitten aan een officieel diner in ,jDe Harmonie", na afloop waarvan een aivondfeest zal plaats T ft zijn er niet. Door den Voorzitter werd .medegedeeld dat het .bestuur besloten (had, ter verleven diging van het vergaderingbezoek ter gele genhedd van het 26-jarig bestaan der ver- ligiing ,in October een gezellig jaarfeest te organiseeren. Daaromtrent zullen nader Wegeng overtr. ykwet: L. van M. to Wad- dinxrveen 2 x 1 subs. 2 x 1 d. h. gew. Wedvlucht postduiven. De Postduivanvereenuging „De. Blauwe Doller" hield jd. Zondag een concours uit Noyon, Frankryk, afstand 296 K.M. De pryzen werdert als volgt behaald: L. W. Veen le; G. van Leeuwen 2e; T. Willemse 3e, 20e*, 31e en 36e; J. van Mou- rik 4e en 3l)e; J. Makkers 6e, 16e, 16e en 36e; C .M. Holbhuysen 6e; G. Blom 7e, 25e en 32e; M. de Jong 8e en 9e; C. Verboom 11e en 26e; B. Stolk 12e; J. Pracht i3e en 14e; J. P. Hoi'stede 15e, 19e en 29e; A. Wie zer 17e; J. de Jong 18e en 22e; S. de Lange 21e; H. N. Korevaar 23e; J. de Jong 24e; J. Donk 27e; J. M. de Vries 28e; J. de Zeeuw 33e en 34e. lste overduif J. Scharleman; 2de J. M. tie Vries; 3de «L de Jong. Gelost 7 uur. Aankomst eerste duif 11.31.23 uur, aankomst laatste «duif 12.8.6 uur. {ovengenoemde poatduivenvereeniging hield j.l. Zondag met oude en jonge duiven tevens een wedv lucht uit Lage Z wal uwe, af- eriii gesiaagu om ai uez© menscman tegen zeer oiilyke pryzen huisvesting le verlee- n en- De buitenlandsche vereenigdngen hebben alle een naam op te houden, „hilaria" uit Aken behaalde jn de hoogste internationale oere-afdeeling in Amsterdam 1923 een twee den prys, „Aiugusta" uit Elberteld, reeds in ;i860 opgericht, wist in den .oop der jaren .meermalen m de hoogste eere-afdee- Jong eerste pryzen te behalen, in 1904 te Leimep, in 1908 te Dtiaseldoip, in 1922 te Halver ©n in 1926 te Geuoenheun u. d. Ryn; „Solingen-Wupperiiof" .werd in 1926 te Go bi enz met den eersten prys bekroond en „Eupen" in 1927 te Bonn. Van de Nederlandsche vereenigdngen komen „Zanglust" uit Dordrecht onder lei ding van den heer J. van Leeuwen en „Die Haghe Sangers" uit Den Haag onder lei ding van den heer Louis van Tulder. De Haghe Sangers verwierven te Rotterdam in 1022 een tweeden prys in de hoogste eere- afdeeling. Wegens het groote aantal deelnemers zal de wedstryd Zondagavond reeds om 7 uur aanvangen. De Hongaarsahe zangers zyn ook nog deze week in ons midden. Van Den Haag uit maken zy voer hun. concerten uitstapjes naair Utrecht, Amsterdam en Rotterdam. Zy reden Donderdagavond in het Seinpost theater op. RADIO-NIEUWS. Als middel tot het trekken van meerdere beval de heer Bohemen aan in den a.s. winter meer ibyeenkomsten houden in den geest als dte praatavond van i«en heer Kropveld. Ook andere leden dron gen aan op meerder contact tussdhen be stuur en leden. Ook werd de aandacht ge vestigd op het voeren van propaganda voor het niet koopen buiten Gouda. Naar aanlei ding hiervan deelde de heer Hbutmen mede dat in November een z.g. St. Nicolaasmarkt zal worden gehouden, waarvoor deelneming waa verkregen van 37 leden. Nog 8 stands zyn van de beschikbare ruimte over. De Voorzitter merkte op dat deze St. Nicolaas- ia georganiseerd naar aanleiding besprakingen met de Vereeniging van Huis om zooveel mogelyk de inkoopen in Gouda te doen. Na korte opmerkingen wérd daarop de /ergadering gesloten. Nationaal Zaalconcours. do", directeur de heer A. v. Greuniwgen, zal op 2 Dec. 1928 deelnemen aan het Nationaal irs van de accordeon- en mond- harmonicaveieenigingen, uitgiesdhreven door de Koninklyke Accord eonve ree ai gang „Ex celsior", te R'dOm. Er wordt uitgekomen afdeeling uitmuntendheid met het verplichte nummer .Der Calif van Bagdad!" ouverture van L. Weninger en met ihet „L'attenite fait mounir" i. Ingebruikneming van het nieuwe kerk gebouw van de Chr. Geref. Kerk. Naar wy vernemen zal Woensdag 29 Augustus des avonds om half acht de in gebruikneming plaats vinden van het nieu- Chr. Gereformeerde Kerk aan de Hlooge Gouwe 109 alhier. Het woord zal dan gevoerd worden door tien predikant Ds. J. Bv G. Groes, en verder door Ds. de Smet uit Boskoop, /Ds. D. J. Brummen uit Driebergen en Ds. W. Byleveldt uit Haarlem. Vanaf Zondag 2 September zulien in het euwe kerkgebouw de godsdienstoefenin gen plaats vinden, op dfien eersten Zondag zal optreden te 10 uur en te 5 uur Ds. J. Kantongerecht Gouda. Aug. 19C8 werdén Goudsche Winkeliersvereeniging. De Goudsche Winkeliersvereeniging hield gisterenavond, onder leiding van haren voorzitter, den heer B. Rlietveld, een alge- meene vergadering, weifee vry matig was bezocht. iMededeelutg werd gedaan van een, inge komen schry ven van den heer B. Gompers, inhoudend het verzoek by de Commissie voor Openbare Feesten aan te dringen den Koninginnedag te vieren op Vrydag 8.1 Aug. en niet op Zaterdag zooalls aanvanke- lyk was bedoeld. Aangezien da Commissie feeds besloten had op Vrydag de feestelyk heden te houden, werd dit schryven voor kennisgeving aangenomen. De Beadhrijtvdiigsbrief voor de op 5 en Sept. te Alkmaar te houden vergadering van het Middenatandsoongres te Alkmaar vormde een punt van bespreking. Tot afgevaardigden werden benoemd uit de leden de heeren Veifcaaik en J. Vlag (plaatsvervangend) en uit het bestuur de heeren Houtman en B. A. de Jong. De vergadering verklaarde «ich voor het voorstel van het algemeen bestuur tot het uitspreken van de wenschelykhedd tot wyzi- ghig der Gemeentewet, waardoor aan Ge meenteraden het recht ontnam en zal wor den tot heffing eener zakeiyke bedryfsbe- liasttng. Wegens overtr. pol.-verard. Gouda: P. M. te Gouda 3 subs. 1 d. h. ■Wegens overtr. W. van S.: H. v. d. K, te Wiaddjnxveen 3 subs. 2 d. h. civ. actie ad 'Wegens overtr. motauwet: R. K. te Gou da vry spraak. Wegens school/verzuim: L. van P. te Wad- dinxveen l subs. 1 d. h., W. C. H. te Nieu- werkerk 8 subs. 4 d. h. en J. O. te Gou derak 1 subs. 1 d. h. Wegens overtr. visscherywiet: C. J. de H. te den Haag 3 subs. 2 d. h. hengel v. en C. J. de H. te den Haag 3 sulbs. 2 d. h. zetlymen v. v. iWegens apenbare dronkenschap: A. den H. te Gouda 8 subs. 4 d. h. Wegens ovflrtr. motorwet: G. den O. te Rietveld 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. vissaherywet: H. J. de V. en J. C. D., beiden te den Haag, ieder 3 subs. 1 4 ih. hengel v. v. of 0.50 subs. 1 d. h. Wegens overtr. motor-ryw.wet: J. de J. te Oegstgieest 4 subs. 1 d. h. Wegens ovexibr. W. van S.: J. W. K. te Gouda 2 subs. 1 d. h. Wegens overtr. motorwet: W. R. te Gouda 3 suba 1 d. h. Wegens fietsen zonder lidht: E. jZj 'tè Reeuwyk 3 suhs. ld. h. I 1(1 Wegens overtr. W. van S.: A. C. te Gou da/3 subs. 2 d. ii. Wegens fietsen zonder licht: W. de H. te Gouda 3 subs. 1 <L h. Wagens overtr. motorwet: B. van S. te Utrecht 5 suba 1 d. h. De uitslag is'als \olgt: S. de Lange le, lbe, 42e en 43e; H. N. Korevaar 2e, 9e, 30e, 51e, 61e en 67e; C. M. Holthuysen 3e, 41e en 7le; B. Stolk 4e, 36e en 62e; J. M. d,e Vrie» 5e en 34e; M. A. Holthuysen 6e, 38e, 45© en 69e; J. Verburg 7e, lie, 29e, 57e en 64e; J. Prang 8e, 13e en 20e; M. de Jong 10e, 35e, 46e, 49e, 53e e; J. Mikkers 12e, 14e, 52e en 58e; J. Pracht 16e en 72e; G. van iLaeuwen 17e, 48e, 54e en 74e; G. Blom 18e, 19e en 65e; C. de Waal 21e; A. Wiezer 22e, 25e, 28e, 33e, 39e, 44© en 65e; J. Scharleman 23e, 27e, 6tte en 73e; A. Jansen 24e en 68e; J. Schouten 26e; J. de Zeeuw 31e en 70e; F. de 'Bruin 32e en 40e; J. van Baaien 37e; A. de Mooy 47e, 60e en 76e; J. de Jong 50e; J. P. Hofstede 56e; C. Verboom 59e- lste overdudf H. N. Korevaar; 2de over duif J. de Jong; 31de' ovehluif J. Prang. Gelost 8 uur. Aankomst eerst duif 8.32.47 ar, aankomst laatste duif 8.40.65 uur. De Postduivenvereniging .^Wilhelmina' ©ld Zondag een wedvlucht vanuit Noyon (Frankryk). De uitslag is als volgt: J. Blanken le, 5e en 14e; E. v. d'. Valk 2e, 7e ,en 10e; H. F. Lakerveld 3e, 4e en 15e; T. N. Hooimeyer 6e; G. Brinkman Jr. 8e en 9efG. Brinkman Sr. lie; P. Boot 12e; H. Lakerveld Jr. 10e. De duiven werdén gelost te 7 uur. Aan mist le duif 1101.34, laatste duif 12.1302. De uitslag van den wedvlucht vanuit Lage Zwaluwe, 36.4 K_M., is als volgt: P. Boot le, 10e en lie; G. Brinkman Sr. 2e; W. Blom 3e en 8e; H. F. Lakerveld 4e, 5e, 6e, 13e, 16e en 18e; E. v. d. Valk 7e, 17e en 19eJ. Blanken 12e en 14e; J. v. d'. Valk 9e en 15e. De duiven werden gelost ite 8 uur. Aan komst le dluif 8.32.49, laatste duif 8.41.06. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 20 Ax*.: Franciscus, F. Flux en P. J. Rademaker, Heerenstr. 105. Cornells, z. v. W. Graafland en H. Broer, - Kade 21» .Hillegonda Barbara, d. W. Graafland en H. Broer, 3e Kade 21. 21 Aug.: Cafco, d. v. J. F. Kempers en C. Schouten, Boomg.str. 13. Abraham, L. Hofstede en C. Sybranidyk Tolleaistr. 117. GETROUWD: 22 Aug.: F. B. van Schaik en H» M. Faay. J. Hoonhout en C. M. Boer. -JW. Flux en J. Th. Krimpenfort. OVERLEDEN: 21 Aug.: Simon Frederik Teeling, 81 j.f UIT DEN OMTREK. KRIMPEN AAN DE USSEL. Voor het examen hoofdakte is geslaagd de heex P. Suiker alhier. NIEUWERKERK a. <L IJSSEL. De heer K. de Rooy, benoemd' tot hoofd j aan de school met den Bybel alhier, 3 1 September a.s. in functie te treden. Tot aan dien datum zal1 aia tydtel'ijk hoofd fun- geeren d© heer G. Jrlogetweg te Doorn. SCHOONHOVEN. Naar wy vernemen, heeft dte heer A. G. Merkx, benoemd tot ondterwyzer aan de Openbare School alhier, hoofd' de heer Wille, zyn benoeming aangenomen. Programma voor heden. Hilversum: 6 u.7.45 Trio Verhey m. m. v. Geert Bils. 8.01 „Zigieunerliefde", muziek van Léhar. Huizen: 7.308 u. N.CJLV. G. Meima over: „Ver veling by onz© kinderen". 8 u. Piet v. d. Hurk, fluit; Jan Keessen, viool; J. Morassen, piano. Daventry 7.35 Liederen van Moussorgsky. 7-50 Radio mannenkoor. 8.20 Sopraan; viool en paano. 11.10 Savoy Oipheans. Daventry (exp.): 705 B. B. C. dlansorkest. 9.20 Radio Militair orkest. 1005 Savoy Orpheans. Königswusterhausen 800 „Die Nürn/berger Puppe", opera. Mlu- tek .vam Adam. Langenberg: 620 De ontwikkeling van die cello-sonate. 8.36 „Als der Groszva/ter düe Groszmutter nahm", concert Kadio-Parys: 8.50 Concert, gTOrgandaeerd door .Le Journal". SPORT HN WEDSTRIJDEN. ATHLETLËK. De Z.Il^A.B.-wedbtryden en voor-wedstryden voor de Kampioenschappen van Nederland op het Sportterrein. Een groote deelname te verwachten. Voor de a.s. Zondag op het Sportterrein a'hier, te houdén athletiek-wadstryden voor de kampioenschappen vaai den Z.ii.A.B. de voorwedstrydien voor de kampioenschap pen van den Z.HA.B. en de voorwedstryden voor de kampioenschappen van Nederland, blykt by de leden van diverse vereenigimgen groote animo te bestaan, zoodat men van goed© sport verzekerd kan zyn. Ingeschreven werd reeds door de vereeni- gingen D.O.S., Rotterdam; Feyenoord, Rot terdam; T.H.CLR., Gouderak; Te Werve, Den Haag; Excelsior, Gouda; Quick, Gouda; Sparta, Delft; D»0.3., Schoonhoven; Graaf Willem 2, Den Haag; O.D.L, Rotterdam: Olyimpia, Gouda; Zwaluwen, Den Haag; Pro Patria, Rotterdam; Vlug en Lenig, Den Haag. Een fraaie collectie pryzen werd reeds geschonken, o.a. door: H.B.S., Alphia, OJXI., D.OB. (Rotterdam), D.C.V. (Krim pen a.d. IJsel), Nieuw Brunhilde, D.H.C. Hygiea. Voorts door den N.V.B., het Goudsch Volksblad en de h.h. K. R. van Staal, wethouder van Gouda, W. C. Hart man, eere-voorzitter van de iCN.AU., S. d. Kloet, redacteur van JDe Sport" en de officials G. J. M. Büff, C.*3L C. Last en V. Braat- Er wacht den G. A. K. een «ware t-n«.y het groote gezelschop, bestaande uit talryke orf- lnemers en deelneemsters, niet alleen een waardige ontvangst te bereiden, te zorgen, dat zy een goeden indruk mede nemen wat organisatie betreft. De Goudsche gastvrijheid' lis in sportkrin- ©noegaaam bekend; door het welsla- an de wedstryden op a.s. Zondag - een groot belangstelling van de zyde van het publiek kan medewerken De Singelloop-estafette om dén A.L.R.O. beker zal dit jaar op 15 September a.s. wor den gehouden. MUZIEK. Het Haagsche Zangconcours. 6 Groote zangvereenigingen ingeschreven. Het wedstrydibureau van den internatio nalen zangwedatrjjd van de „Liedertafel Crescendo" te Den Haag verzoekt mede te deelen, dat de sluitingsdag van den wed- stryd, Zondag a.s. een grootse he prestatie belooft op te leveren, daar voor deze afd'ee- ling 6 groote zangvereenigingen met teza- mes meer dan 1000 ledlen zyn ingeschreven. Volgens ingekomen berichten komen uit Aken, ELberfekl, Solingen en Eupen zeker 2000 Duitschers, daar dte groote D-iitsche zangvereenigingen worden begeleid door vele familieleden en andéren, die met extra- treinen naar Den Haag reizen. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost om al deze gasten onderdak te brengen, maar met wel willende medewerking van het bureau der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en tal van particulieren ia het wedstrydbureau DKAADI.OOZE DIENST. De Zuidpool-expediiie van Byrd. NEW-YORK, 23 4ug. De voorbereidin gen voor de Zuidpool-expeditie van Byrd zyn thans zoover gevorderd, dat reeds Za terdag het eerste contingent voor Je expe ditie zal vertrekken. Dit eerste gedeelte vertrekt Zaterdag met de City of New-York van Hoboken Nieuw-Zeeland. Byrd zelf en die rest van de deelnemers aan de expeditie zullen eerst tegen het ein de vap de volgende maand vertrekken. i, Hevige regens in Italië. OO'MO, 23 Aug. Hevige regene gepaard gaande met storm, veroorzaakten een over strooming van het meer. De lage gedeelten van de stad zyn overstroomd. Het verkeer ondervindt ernstige stagnatie. FLORENCE, 23 Aug. Een hevige hagel storm heeft in de stad en in de voorstedén groot© schade aangericht Ook eenige mooie gebouwen weiden licht beschadigd. De plenaire zitting van de interparlementair»' Unie. BERLIJN, 23 Aug. Hedenmorgen vond in de groote zaal van den Ryksuag de eerste plenaire zitting piaats van de interparle mentaire Unie. De plaatsvervangende voor zatter, Traibeck, 1 *y ycho-Siowakye, opende deze 26e conferentie en deelde mede dat het bestuur ,van de Unie voorstelt den presi dent van die Deutsche groep Scnuaiung tot voorzitter van het congres te kiezen. Dit voorstel werd met appiaug aangenomen. Daau-op hield Prof. Sonuekiog een rede, waarna de Duitsche rykskanseJaer het woord voerde. Na deze rede opende de voorzitter de al- |eraeene politieke besprekingen. De eerste spr. is de voorzitter van de commissie voor economische en finaincieele voorstellen Mr. Treub, Nederland. Professor Tneub verklaarde oa. dat na zyn onderzoek naar den toe stand in de verschillende landen de bui tengewoon treurige toestand moet worden vastgiesteld, dat ondanks alle pogingen, alle besluiten en ondanks de vele conferenties, de douane-tarieven zyn gestegen inplaats van gedaald. Er zyn eenige lichtpunten als b.v. het Duitsoh-Fransche handelsverdrag. Het is* besloot Prof. Treub, een groot lichtpunt VÖOc streven in ue Int. Pari. Unie, wan neer twee volken die zich /vroeger zoo scherp bestreden op economisch gebied tot samen werking zullen komen. Daarop nam dé vroegere Minister van Oorlog en voorz. van dte Int. Ontwapenings commissie het woord. Biagi krygt den gouden medaille. PARIJS, 23 Aug. Akmcwntie, voorzit ter van de Automobieiclub te Milaan heeft Biagi als erkenuuung van zyn arbeid als marconist van de „ltalia" de gouden me daille overhandigd. Vervolgens begaf Biagi zich naar de fabriek waar zyn radio appa raat vervaardigd werd en waar hy aller hartelijkst werd ontvangen. Tjitjserin lydende aan suikerziekte. LQNDEN, 23 Aug. Uit Moskou wordt ge meld dat in het Kremlin Ziekenhuis ver pleegd wordt Tjitajerin die lydende is aan suikerziekte. Tydens zyn ziekte zal Litwi- nof als Volkscommissaris van buitenland sche zaken optreden. Een aardbeving. Tien menschen gedood. TEHERAN, 23 Aug. Een ernstige aard beving heeft in den afgeloopen nacht te SabaaeJiar, Niissapoer en Gerwan gewoed, waai- 10 personen gedood werden» Onveilige steigers. Proces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG, 2$ Aug. Naar wy vernemen is door de Arbeidsinspectie op een zevental bouwwerken hier ter steile proces-verbaal opgemaakt naar aanleiding van de aldaar aanwezige onveilige steigers en onbeschutte bouwgaten. Inwijding van een nieuwe kerk te Amstelveen. Hedenmorgen heeft de bisschop van Haar lem Mgr. J. D. J. Aengenent de 'plechtige camcecratie verricht van de kerk der Hei lige Anna te Amstelveen. De bisschop celi- breerde een Ponteficale Heilig® Mis. Na af loop van de Heilige Mis sprak Mgr. de ge - loovigen, die het kerkgebouw geheel /vulden, toe. WISSELKOERSEN. 22 Aug. 23 Aug. Officieel. Londen 12.107». 12.107 m Berlyn 69.42% 59.44% Plarys 9.74% 9.74% Brussel 34.69 34.69 Zwitserland 48.04 48.04 Weanen 3500 36.20 Kopenhagen 6605 66.55 Stockholm 66.75 66.75 Oaloj 6605 66.65 New-York 2.49% 2.49% Niot-offiaieel. Praag 709% 7.40 Madrid 41.48 41.38 Milaan 13.04% 13.07 3 N.W.S. 78%. Be ursoverzicht. By opening was de beurs loom gestemd, doch spoedig deed zich een betere tendens gelden, waardoor in verschillende aldeelin- gen koeVsavances kandon worden bereikt. Kunstzyde-aandeelen waren echter van den aanvang of roede beter, en trokken later vry belangrijk aan. De mededeeling dat de Enlka het meerdenheidspakket van de Holl. kunetzijde-industrie had verworven' wekte stimuleerend, waarvan in de eerste plaats aamleelen Macubee's profiteerden. Ook de buitenlandsche Kunstzyde-aandeelen waren zeer vast. Aandeel en Kon. petroleum gaven blyk van een vaste stemming, en 'liepen ge durende den koerstydl verder omhoog. Aan doe len Phitipslampen waren ongeanimeerd, en waren beneden heft peil van gisteren. In scheepvaartwaarden was de /belangstelling geringer, doch ongeveer dezelfde koersen bloven gehandhaafd. Certificaten Margarine Unie waren aan den vasten kant. Dq aandeden en certifica ten Oalvé Delft waren aanvankelijk lager, op het bericht dat weliswaar een toenade ring tot de Margarine Unie ds bereikt, doch van een omwisseling van aamdeelen geen sprake is. Suiikaiwaarden waren vry goed •prijshoudend, doch aandeelen H.V.A. eer- dor lager. Certificaten Fransche bank aa/n- (Ieelen in reactie. Rubberaandeelen nauwe- lyks veranderd. Tabakken onveranderd In de Amerikaansche afd» was de affaire minder van omvang en de koersen tets la- >r in aansluiting met Walstreet. Prolongatie 3%

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2