CwedSn0men rf0rden aan de" Mta" Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN, Voor het politiehof te Folkestone stond Dinsdag een paspoortambtenaar terecht, die beschuldigd wordt van een Italiaan geld te hebben gevraagd en aangenomen voor een ergunning om in Engeland te lgnuen.* Bij aankomst in Glasgow rapporteerde de Ita liaan het geval aan den consul. De Italiaan getuigde Dinsdag voor het hof te Folkesto- ne, dat hy 7 of 8 pond tuit tjjn portefeuille had genomen en den ambtenaar in handen had gestopt, nadat deze had geyegd: „Ik moet er wat geld voor hebben. Het is een groot waagstuk en ik kan er mijn betrek king door verliezen". FRANKRIJK. Aanslag op een Italiaansch consul. Naar de Temps uit Nice verneemt is daar gisteravond een aanslag gepleegd op mar kies Di Muro, den Italiaanschen consul te St. Raphael. De consul gaf een opdracht aan een kamermeisje toen plotseling geweer schoten weerklonken en beiden licht ber den gewond. De aanvaller heeft de vlucht Waarschijnlijk heeft dit geval niets met politiek te maken. Men zou, ter beoordee ling van deze zaak, eerst moeten weten van welken aard de „instructies" waren, die de consul aan het kamermeisje gaf. ituwe zeden. In de Fransch Zuid-Amerikaansche kalo- nie Guyana en in het by zonder te Cayenne schynt het nog wel eens Spaaysch toe te gaan; vooral verleden week heelt het er ge spannen, in verband met den docJ van net gewezen Kamerlid Galmot. De minister van koloniën heeft thans een rapport out vangen van den gouverneur van Guyana, waaruit mm. het volgende blijkt: ™By de laatste verkiezing van de Kamer was er te Cayenne agitatie verwekt, die echter weer tot bedaren was gekomen; de dood van Galmot heeft echter opnieuw on rust doen ontstaan. Den 5en dezer is Gal mot in het ziekenhuis gestorven cnder ver schijnselen, die aan vergiftiging met arse nicum deden denken. Galmot zelf ver moedde, dat zyn dienstbode hem met een kop bouillon had veigiftigd. Een onderzoek heeft inderdaad uitgemaakt, dat Galmot vergiftigd was. Zyn dood verwekte te Cayenne groot opizien en toen l.arose een gemeenteambtenaar, een tegenstander van Calimot, zich over diens dood bleek te verheu gen, kwamen de poppen aan het dansen. Ver ontwaaroigde geestverwanten van Galmot hebben Larose eenvoudig gelyncht. Maar nog was de volkswoede niet gekoeld, want nog een andere tegenstander van Galmot, het Lid van den algemeenen raad, Bougarel, moest het ontgelden. Hy werd door de menigte aangevallen en doodgeschoten. In den nacht van 6 op 7 dezer trok oen menigte naar het huis van Piebra, een gewezen ge meenteraadslid, schoot hem dood en plun derde zyn huis evenals dat van Gobert den vroegeren burgemeester. Vervolgens trok de menigte naar het huis van Jubel, een ander gemeenteraadslid, eu ook hij werd ter dood gebracht Nog twee tegenstanders van Galmot werden op deze manier vermoord. Het gemeentebestuur heeft met behulp van gendarmen en soldaten de orde en rust zoo goed mogelyk hersteld, waarbij een gendar me door een geweerschot is'.gekwetst. Een gerechterljjk onderzoek is thans in vollen gang en de dienstbode van Galmot, op wie de verdenking rust hem te hebben vergif tigd, is in hechtenis genomen. Zij is onder een vermomming naar de geivangenis over gebracht. Een hulde. Op het graf van den Onbekenden Soldaat onder de Triomfpoort te Parijs kon men dezer dagen een grooten krans zien liggen. Hy was gevlochten uit koren-aren en groote druiventrossen waren <le sohoonc versiering. Op het drie-kleurige lint, waarmede de krans was afgemaakt, stonden deze_ woor den: „Boeren bieden den Onbekenden Soldaat den oogst, dien zij danken aar zyn zelf opoffering. BINNENLAND. Kon. bezoek aqn Zwolle. De Koningin, vergezeld van Prins Hen drik, zal Woensdag 5 September een bezoek brengen aan de tentoonstelling voor land bouw, handel, nijverheid en electriciteit te Zwolle, die van 4 tot 8 September aldaar wordt gehouden. Begrafenis Mr. A. van den HoekKok. Onder groote belangstelling is gisteren op de Begraafplaats Oud-Kralingen te Rotterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mevr. mr. A. van den Hoek- Kok. Vele leden van de rechterlijke macht en van de balie bevonden zich op de be graafplaats. De deken van de orde van advocaten, mr. E. Jacobscon herdacht de overledene en het door haar verrichte baanbrekende werk. Nadat de heer Van Genderen Stort, als vriend van de overledene het woord had ge voerd, zeide de echtgenoot van de overle dene dank voor de belangstelling. Een onderzoek naar corruptie. De Gemeente-Secretaris van Doe- tinchem geschorscht. In de gasteren gehouden vergadering van den Raad der gemeènte Doetinchem werd behandeld het eerste rapport van de com missie van onderzoek naar corruptie in ge meentediensten en bedrijven, behandelende de toestand der gemeente-secretarie. In het rapport stelt de commissie een zeven:.! con clusies, aan de hand waarvan zij voorstelt (ie zaak tegen den gemeente-sélrotaris by de Justitie aanhang,:g te maken en hangen de het justitioneel onderzoek den secretaris in zijn functie te schorsen. Na langdurige debatten "gedeeltelijk in gohermo zitting werd de stemming over dit voorstel aangehouden tot het einde van de zitting, waarna het werd'aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. fin). C. S. Groot. Gister was het 60 jaar geleden, dat Ma- rijtje te Hoorn geboren werd, dat wil zeggen Mjary.tje werd eigenlijk eerst veel later min of meer toevallig elders ter wereld ge bracht De baby uit het gezdn van den bankier, wethouder en dijkgraaf Groot maakte op dien naam voorioopig nog geen aanspraak Toen zij tot jonge dochter was opgegroeid, word er veel zorg besteed aan haar opvoe- ding#Bestemd voor het onderwijs, behaalde zy eenige akten, maar haar gestel liet niet toe, dat zy haar bestemming volgde, zoodat zy slechts enkele malen tijdelijk in do plaats harer inwoning het onderwijs heeft ge diend. Zy ging zich toeleggen op maatschap pelijk werk, op welk gebied zy veel heeft gedaan, o.m. voor Toynbee en den Kinder- bond. Zy riohtte te Hoorn, om hen van de straat te houden, voor de armste jongens de voetbalclub Hollandia op, de thans nog bestaande 2de klasse;-. Mej. Groot werd ook cartonnagefabri- kante, maar dit bedrijf beantwoordde niet de verwachtingen. Toen de beweging voor het vrouwenkies recht in haar opkomst was, ging mej. Groot op het oorlogspad. Voor den vrede en voor het vrouwenkiesrecht hield zy propagandis tische lezingen en by een van die gelegen heden is Marytje geboren. Zy had aanleg voor voordragen en toen zy in een vergade ring te Meppel bemerkte, dat de spreker, een ernstig man, die 'haar voorafging, de aandacht der aanwezigen niet vermocht vast te houden, ibesloot zy het boorinne- irmtsje dat zy toevallig by zich hal, op te zetten en te spreken als Marijtje uit Broek in Waterland in NoordnUollandsch dialect. 'Dat sloeg in en sindsdien heeft Marijtje zich groote bekendheid verwprven. Deze ro'. gaf haar gelegenheid Ae dingen vaak raker te zeggen dan anders mogelijk zou zijn ge weest en later heeft zy menige bijeenkomst met een aardige voordracht prettig bezig gehouden. Zaterdag 8 September wordt zy gehul digd. Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren Algemeene vergadering. In de te 's-Hertogenbosch voortgezette vergadering heeft mr. Rijnenberg, den voor zitter, den heer J. Kamman, voor zyn ar beid gehuldigd, mede naar aanleiding van diens 40-jarig ambtsjubileum. In verband met het „Weekblad" werd be sloten met de firma Samsom te Alphen a. d. Ryn voor den tyd van 5 jaren een nieu we overeenkomst voor deze uitgave te slui ten. Mr. H. J. van Urk uit Amersfoort heeft daarna een inleiding gehouden over den rechtstoestand der gemeente-ambtenaren. De hechstte en zekerste rechtspositie schept zich de ambtenaar door trouwe plichtsbetrachting, toewijding aan de zaak der gemeenschap, kennis van de belangen, welke hy heeft te verzorgen, aldus mr. van Urk. „J In verband met de steeds zwaardere eischen van den dienst der gemeenschap en den steeds grooter woedenden stroom van wetten en besluiten in zeer sterke mate, wordt in de kleinere en middelbare gemeen ten om gespecialiseerde ambtenaren ge vraagd. In de grootere gemeenten wordt die gespecialiseerde kennis en vakbekwaamheid niet van alle ambtenaren verlangd, maar toch zeker gevergd van hen, die een werk kring hebben, die hen maakt tot raadslie den. Wie zich de kennis daarvoor eigen maakt en zich geeft met tact en toewijding, schept daarmede een basis, waarop een vei lige en hechte rechtspositie kan werken. Daarop evenwel in volle overgave te be trouwen is edel, zeide spr., maar het be driegt. Voor de theorie der ambtenaren-verhou ding, die nog slechts in wording is, verwees spr. overigens naar het rapport G. O., dat binnenkort verschijnt en waaruit spr. zich zelf citeerde, dat er geen essentieel verschil is tusschen de overheid, die een huis huurt, en de overheid, die „als zoodanig" optreedt. Haar handelingen moeten steeds objectief worden beheerscht door regelen van objec tief recht. Nu is het juist een leemte van het publieke recht, dat het zeer zeker op het gebied der ambtenarenverhoudingen nog te weinig regelend recht kent. Wanneer men wil dat de ambtenarénver- houding publiekrechtelijk zy én blyve, dan zal men de consequentie daarvan moeten aanvaarden en die verhouding ook publiek rechtelyk moeten regelen, d. w. z. zoodanig, dat zy wofde beheerscht door eigen recht. Wanneer spr. zegt, dat de ambtenaren staan buiten het gemeene recht, wil dat niet zeggen, dat alle ambtenaren geheel rechteloos zyn. Er bestaan by het ryk, de provinciën en verschillende gemeenten re gelingen, welke de een wat minder, de an der wat meer behoorlijk den rechtstoestand van groote groepen ambtenaren regelen, zooals spr. nader toelichtte. Spr. merkte op, dat in beginsel voor de ambtenaren een beroep op den rechter niet aanwezig is. Tal van grieven blijven aan de kennisneming van den burgerlijken rechter ontsnappen. Wie den ambtenaar over de ge- heele lyn bescherming van recht wil ver zekeren, kan daarom, aldus de memorie v^n toelichting op het ontwerp-Donner, niet ont kennen, dat de instelling van een byzonde- ren rechter voor ambtenaarszaken wensche- lijk is. Welnu, zoo zeide spr., dien byzonderen rechter geeft ons het nieuwe ontwerp. Men onttrekt ook de salariskwestie aan den bur gerlijken rechter en brengt het meerendeel der geschillen van ambtenarenrecht voor den ambtenarenrechter, wiens rechtspraak het ontwerp regelt als een publiekrechte lijke. De procedure zooals die is geregeld in het wetsontwerp gééft naar het den inleider aanvankelijk wil voorkomen alleszins waar- 1 borgen voor een onpartijdige 6erechting. Alleen de termyn van instellen van een be roep is te kort. Voorts merkte spr. nog o.m. op, dat het wetsontwerp door Minister Donner voorbe reid, volkomen gaat in de lijn' van actie, zoo als de bond die zich door aanvaarding van het schema door het bondsbureau in s^ijn rapport heeft gedacht.. GEMENGDE BERICHTEN. De ontvluchting uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Een der voortvluchtigen is te Voorschoten gepakt. Gistermiddag pvas de landbouwer L. J. v. d. K. wonende aan den Leidschen Straatweg te Voorschoten in zyn weiland met zijn knecht T. P. de G. bezig om zyn koeien te melken. Hy bemerkte tot zyn verwondering, dat een bonsje hooi van een acht meter hoo- gen hooiberg, die achter de woning staat, naar beneden was gevallen. Toen hy om vijf uur was thuisgekomen, zag hy nog meer hooi beneden aan den weg liggen. By na der onderzoek bleek, dat een man zich on der het hooi bevond, die deed alsof hy sliep. V. d. K. waarschuwde de politie. Intus- schen was de man te voorschijn gekomen en liep een eindje den straatweg op in de richting Leiden. Vervolgens liep hij een aan den overkant van den weg liggend weiland op. Dit weiland, waarin eenige sloten zijn, wordt behalve door den straatweg begrensd door den spoorlijn Leiden—Den Haag. De vluchteling begaf zich naar een visscher, een zekeren V., met wie hy een praatje maakte. Inmiddels had men ook de Leidsche politie gewaarschuwd, die de spoorlijn af liep, terwijl de rijkspolitie ter assistentie kwam, zoodat het weiland weldra geheel omsingeld was. Ziende, dat hy niet meer kon ontkomen, is de vluchteling aan den kant van een sloot gaan liggen, waar de hoofdagent v. d. Meer hem heeft gevonden. Zonder eenige moeite heeft hy zich aan den politieman overgegeven, die hem naar het politiebureau te Voorschoten en later naar Scheveningen heeft overgebracht. De vluch teling bleek te zyn de 27-jarige Belg J. G., een der vier vluchtelingen uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Op het politiebureau heeft G. verschillen de bijzonderheden meegedeeld over de ont vluchting. Hy verklaarde, dat de tralies op vier plaatsen waren doorgezaagd en dat hy eigenlijk in de cel had moeten achterblijven. Zyn mede-gevangenen zyn vermoedelijk van buiten geholpen aan kleeren en geld. Hy was zonder geld en kleeren en had gehoopt door hen te worden geholpen. Dit is niet gebeurd, want reeds kort nadat ze uit de gevdngenis ontsnapt waren, is hy zyn me degevangenen kwijt geraakt. Nadat de tra hes waren doorgezaagd, zijn ze boven naar het dak geklommen en met behulp van vier aan elkaar geknoopte lakens hebben ze zich naar beneden laten zakken op een lageren muur van ongeveer 6 M. hoogte. Daarvan daan hetyien ze zich laten afzakken en zijn toen buiten de 'gevangenis gekomen. Dit was, zeide hy, een zeer moeilijke onderne ming. Nadat hy zyn makkers was kwijtgeraakt is hij den geheelen nacht in de duinen blij ven rondzwerven en heeft hij zich overdag in de bosschen verscholen, waar hy veel van de stortregens te verduren heeft gehad. Woensdagavond, toen de duisternis was gevallen, heeft hij zyn tocht voortgezet en is toen op den Straatweg terecht gekomen. Hy wilde zich naar België begeven. Hy zag echter, dat hij den verkeerden weg was in geslagen naar Haarlem en is toen terug gegaan. Ter hoogte van de woning van den landbouwer v. d. K. gekomen, kon hy door vermoeienis niet verder en heeft daar een schuilplaats gezocht in den hooiberg. Daar heeft hjj zich gisteren den geheelen dag schuil gehouden met de bedoeling, als het weer donker was geworden, de richting naar Delft op te gaan. Aangename verhoudingen In den gemeenteraad van Schaesberg (Limburg) gaat het den laatsten tijd alles bejhalve stichtend toe. De vorige zitting had het raadslid Lommen pich tegenover den burgemeester, don voorzitter, zeer onvrien delijk uigelaten en dezen o.m. vergast op de spreuk: „Van oorlog, pest en den burge- njpester van Schaesberg, verlost ons, Heer!" De burgemeester kwam in de zitting van gisteren met een lang betoog op de speech van den heer Lommer terug en lang niet malsch. Hy beschuldigde het raadslid van verdraaiing en verkraebtiging der waarheid en noemde hem een man met communisti sche allures, een bekenden pamfletschrijver en laag sujet. Als een marskramer, aldus de voorzatter, loopt die man langs de deuren, nu eens hier dan eens daar, zijn diensten als raadslid voor het particulier belang aanbie dend, zoneter 'het besef te hebben, dat hy daarmede zyn onbeduidendheid voor het ar meen belang ten duidelijkste aantoont. Ook zeide spreker nog buiten een eventueel ant woord op het houden en nog te leveren ba toog van den heer Lommen, krijgt die man van heden af op zyn vragen en gezegden in den raad van mij a/ls voorzitter nooit meer een antwoord. En de burgemeester hield woord ook. In den loop van die zdittspg. van gdgteren stelde de heer Lommen verschillende vragen, wel ke echter door den voorzitter totaal gene geerd werden. Op het betoog van den voorzitter beloofde de heer Lommen de volgende zitting te zul len antwoorden. Autobotsing. Hoe kan dat 7 Op het kruispunt Aalsmeer-Kruisweg te Haarlemmermeer kwamen gisteravond twee auto's met elkaar in botsing De beide auto's werden totaal vernield. In de eeene auto zat de heer T., eigenaar, en wonende te Aals meer, en een familie, bestaande uit zes per sonen. In den anderen auto zat de heer P. uit Haarlemmermeer met zyn vrouw. Nie mand werd gewond. Dit bericht, dat wy uit Amsterdam ont vingen, geven wy onder voorbehoud. „De beide auto's werden totaal vernield en nie mand gekwetst?" Het komt ons, weinig lo gisch voor. Lijkje opgehaald. Uit de ringvaart aan den Hillegommer- dyk te Aalsmeer is een kinderlijkje opge haald dat in verregaanden staat van ont-" binding verkeerde. De politie stelt een on derzoek in. Een auto door den trein gegrepen en vernield. Geen persoonlijke ongelukken. Omstreeks kwart voor vier, gisterenmid dag, kwam een two-seater den Zwarten weg nabij Aalsmeer afrijden. De auto werd be stuurd door den loondorscher K. Lausen uit Haarlemmermeer. Hij wilde den overweg, welke onbewaakt is, oversteken, doch be merkte te laat den trein, die omstreeks 15 uur 25 uit de richting Uithoorn aldaar moet passeeren. De auto werd gegrepen en tegen een seinpaal geslingerd. Het voorste ge deelte van den wagen werd vernield en L. kwam er wonder boven wonder zonder eenig letsel af. Weer een genezing te Lourdes. Van een vrouw uit Zceuwsch- Viaanderen. Voor de -derde maal dezen zomer wordt gewag gemaakt van het plotseling genezen van een Nederlandsche patiënte te Lourdes. Ditmaal noemen de K.-K. bladen mej. De Smit uit Lamsiwaarde (Zeeuwsch-Vlaandë ren), die volgens „De Morgen" Zaterdag avond aldaar gezond teruggekeerd is, na als „ongeneeslijk verklaarde" zieke erheen te zyn gegaan. Voorts ontleende ,.De Maas bode" nog o.m. het volgende omtrent dit ge val aan het „Dagblad voor Noord-Braoant": „vSedert Fébr. 1923 leed bovtrvgenoemC meisje aan de vreeselüjke „ma! du Poft". Zy werd naar het St. Jozefs-ziekenhuis tc Vlis- singen vervoerd waar ay een jaar en zéven weken uitstekend verzorgd werd, geheel in en gipsverband gehuld en niet in staat te loopen. Vorig jaar vroeg zy onj naar Lour- d'es te gaan, maar zij kreeg geen toestem ming. „Ongeveer zes weken voor ze naar Lour des ging, kreeg ze een gezwel aan de linker heup, waar door zé geen gebruik meer kon maken van haar onderste ledematen. Den lOen Augustus vertrokken die pelgrims. Dokter De Gier bracht zijn patiënte met een auto naar dien trein, /waar hy ze aan èen dorpsgenoot» overliet, die by haar zou bly ven en haar zooveel mogelyk helpen. Onder weg heeft dte lyderes ontzettend geleden, 's Zaterdagsmiddags kwam die 'bedevaart te Lourdes aam en d|e zieken werden naar heit hospitaal gebracht. 's Anderdaags werd Mlarie, evenals de an deren, tweemaal in het bad neergelaten. Den volgenden dag verergerde die pijn en ze meende, dat ze te Lourdes sterven ging» wat haar niet bedroefd maakte; gaarne wildé zfi rusten in Maria's oord. Toch werd ze weer gebaad. Ze baict, dat God door Maria op de een of andere wijze uitkomst mocht bren gen: sterven of gerezen, als ze maar niet hulpeloos bij haar moeder terugkwam. God beproefde haar geloof nog één dag. „Dinsdag dén 14en werd ze weer in het bad gedompeld en daarna op de brancard gelegd. Haar geleidster had haar een oogen- blik verlaten om iets te gebruiken. Maria doet haar begrijpen cüat ze moet loopen. Plots zlgt ze tot een infirmière: „lk wi'l loo pen, ik ben genezen". „Deze róept een brancardier, die haar helpt om-op te staan en... rustig wandelt de hulpelooze zieke van voor een oogei.biik, om de grot. De ongeveer 500 aanwezigen die haar herkenden, snellen toe en dè g-jnezene moet tegen het gedrang beschermd worden Ze wordt maar het asyl teruggebracht en slechts enkele geestelijken mogen haar be zoeken. Door het feest van Maria ten Hemel opneming wend het onderzoek verschoven tot Donderdags. Op dien dag werd ze naar 't bureau dés constatations gebracht en door 20 dokters onderzocht. Hierbij bleek, dat ook het groote gezwel op de heup ploseling verdwenen was. Haar getuigenis van de kwaal, dat door drie dokters onderteekend was, werd voorgelegd, en ieder was over tuigd, van de wonderbare genadewerking". Vechtpartij. Te Bredevoort (Geld.) zyn na afloop van het daar gehouden schuttersfeest de 24-ja- rige R. aldaar en zekere D. uit de buurt schap Barlo onder Aalten, slaags geraakt. R. kreeg hierbij van D. met een bierglas een slag op het hoofd. Hy verkeert in le vensgevaar. D. is in arrest gesteld. Een gelukkig verliezer. Dinsdag heeft de effectenhandelaar J. R. van den Westersingel in Rotterdam aangifte gedaan op het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg, dat hy een pakje, inhou dende 22.000 aan effecten had verloren. De heer R. was de Blaak langs gefietst, de Soetensteeg door en door de verkeersdrukte had hy weinig acht geslagen op het pakje, dat aan zyn stuur hing. Op het Calandplein echter bemerkte hy plotseling tot zyn schrik dat het pakje weg was. Reeds Woensdag kreeg de heer R. be richt, dat zekere Roye uit de Gouvernestraat het pakje met zyn kostbaren inhoud had gevonden. Dit is de tweede keer dat de heer R. een belangrijk bedrag verliest en het terug krijgt. Voor den ocrlog was de heer R. met een pakje bankbiljetten, welke hy' van de Nederlandsche Bank had gehaald, naar het oude postkantoor aan de Blaak gegaan en vandaar had hy zich naar een bankinstel ling in de binnenstad begeven. Toen hy daar in de ry stond te wachten, bemerkte hij dat hy zyn pakje bankbiljetten by het loket op het postkantoor had laten liggen. Onmid dellijk keerde de heer R. terug, maar het pakje was verdwenen. Er werd aangifte ge daan; de heer R. ging naar huis en daar verraste de dienstbode hem met de vraag- „Meneer, hebt u op het postkantoor een pakje verlóren?" Op de vraag van den heer R. hoe het meisje dat wist, antwoordde zy, dat de politie zoo juist had opgebeld- het pakje lag op het postkantoor. Daar bleek later, dat een oud vrouwtje het pakje aan den ambtenaar had gegeven. Door den bliksem gedood. Gistermorgen is de veehouder S. Dyts- pong naby Oosterend op Texel tijdens het koeien-melken in het land door den bliksem gedood. Twee jongens vermist. Sedert gisterenmiddag ongeveer 2 uur zyn twee jongens, beiden zoontjes van schipper J. Teerstra te Schiermonnikoog en oud resp. 8 en 12 jaar, vermist. Eindeliyk: vond mer. beide jongens bedol ven onder zand. Blykbaar hadden zjj een kuil gegraven die later ingestort is, waar door zy in het zand gestikt zijn. De oud« Voorburgsche tol. Na de opheffing van de oude tol op de Laan van Nieuw Oost-lndië te Voorburg komen inplaats van vreugdekreten jammer klachten. Immers, naast het thans gastvrij geopen de tolhek is een officieel bord geplaatst met de woorden „verboden voor aLle motorrij tuigen". En wie er toch over gaat met z'n auto, wordt bekeurd. By informatie bleek het volgende: De weg, waarvan een klein gedeelte op Haagsch grondgebied ligt, is door de maatscliappjj, die er langs zal laten bouwen, overgedra gen aan de gemeente Voorburg. Dat bracht mee, dat de tol opgeheven werd. De weg moet echter vernieuwd worden en is daar om voorioopig voor het verkeer gesloten. Als de herstellingen beëindigd zyn, ligt het in de bedoeling, den weg open te stel len voor éénrichtingsverkeer, n.l. van Voor burg naar den Haag. Voor verkeer in beide richtingen wordt de laan te smal geacht. Het verkeer den Haag-Voorburg zal zich dus van de Koningin Wilhelminalaan moe ten bedienen. Als deserteur bij de Eerewacht. By de infanterie te Amersfoort is over gebracht een deserteur, die in 1926 niet heeft voldaan aan de oproeping om voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. j J Waarschijnlijk door een vergissing heeft dezen man, die mijnwerker van beroep is en dientengevolge niet steeds in dezelfde plaats gedomicilieerd is, de voor hem bestemde op roeping niet bereókt. In z'n vryen tyd dient deze dienstplich tige echter den Lande als landstormplich- tige by den Byzonderen Vry willigen Land storm, en was hij als zoodanig vorig jaar, - toen H. M. de Koningin een bezoek aan de mijnstreek bracht, bij de eerewacht inge deeld. Het was hem echter niet bekend, dat hyi toen tevens als deserteur van het Neder landsche leger gesignaleerd stond; dit bleek pas, toen t>vj te dapm voor den Indee- ling» districtscommandant verscheen, om als groot-verlofganger van Hh. Ms. weer macht inspectie te maken. RADlO-fllEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 6 u. Orkest. 8 u. 15. Concert Kurhaus. 10 u. 20. Persberichten. 10 u. 30 Dansmuziek. Huizen: 5 u. Trio. 7 u. Gramotfaan. 7 u. 30. N.C.R.V.-avond. Daventry 6 u. 20 ert 7 u. 5. Orkest. 7 u. 50. Gramofoon. 8 u. 20. Glasgoiw-avoxul. 10 u. 10. Variété. 11 u. 20. Dansmuziek. Doodende radio-golf. Sensationeele ontdekking van Prol. Esau. De Duitache Vereeniigiing -voor radiotech niek heeft, naar de Tel. uit Bremen ver neemt, dezer dagen aldaar vergaderd. De bekende specialist op het gebied van korte golven, prof. Esau uit Jena, hield een voor dracht, waarin hy de uitkomsten van onder zoekingen meedeelde, die geheel "nieuwe ge zichtspunten openen. Esau heeft met onderdeelen van een Watt en met normale zendlampjes, zonder anten ne, afstanden van meer dan 26 K.M. op de ultra korte golf kunnen overbruggen. Met toepassing van meer energie kon hij zelfa tot 400 K.M. -gaan. Hij heeft op deze korte golven ook kunnen telafoneeren. Voor het ontvangen van deze hyperkorte golven (van minder dan 3 meter golflengte!) heeft Esèu een uiterst eenvaudigen „Ueberlagerangs"- on/tvanger geconstrueerd. De heele zender heeft ongeveer de grootte van een sigaren kistje. Voor scheepvaart, bergsport en militaire doeleinden zyn deze ontdekkingen van het grootste ibeLang. Maar niet minder ook voor de geneeskunde, gelyk voorloopige proeven bewyzen. Een dertigtal dieren, die met tuberkel bacillen waren besmet, werden in twee ge- lyke groepen verdeeld. Het eene vijftiental werd met gerichte ultra korte golven be straald, het andere niét. De laatste stierven alle, terwijl die van de eerste groep na weken en maanden nog even gezond waren als, vóór de inenting. 'De bestraling moet echter met kenni» van zaken geschieden, anders is ze gevaar lijk. Esau heeft muizen, ratten en konijnen met ultra korte golven kunnen dooden (de doodende straal!) Bestraalt men een mensch, dan neemt de lichaamstemperatuur niet minder dan een graad per secunde toe. Wonden onder invloed der korte golven, houden op met bloeden), worden droog e» vertoonen spoedig korstvormmg. Er moet nog nader onderzocht worden wat zich hierbij eigenlyk in het lichaam af speelt: warmtewerking^ zenuwprikkeling en (of) .verandering der edwitstpffen. Esau heeft vastgesteld, dat de dood van dieren hy sterke straling zoo goed als oogenblikkelyk intreedt, en wel onder maximale spierspan ning. Wy zullen verdere wetenschappelijke mededeedingen moeten afwachten. Het be- la% van deze onderzoekingen is echter moailyk te onderschatten. Er openen zich nieuwe perspectieven en men zou bijna van een wetenschappelijke sensatie kunnen spre ken. De radio op het platteland. De radio is niet alleen onmisbaar -gewor den in de steden, ook op het platteland kan men er niet meer buiten. Daar immers is men vaaik by de berichtgeving uren of dagen ten achter by de steden en diat kan juist voor den landbouwer van nadeel zyn dezen tyd' van scherpe concurrentie. Hém inftereBseere-n in de eerste plaats de markt berichten, de weervoorspellingen, enz. en al wat op de ontwikkeling van zy n bedryf be trekking heeft. In Amerika is men natuur lijk de anidere landen reeds ver vooruit; daar blyken de toepassingen der nieuwste techniek steeds vlugger jngang te vinden in het dagelyksohe leven, dan overal elders. Volgens een mededeel! ng vam den minister van Landbouw vAn de Vereenig«de Staten profvteeren 20 pet. der Amerikaansche ren geregeld van de draadloos uitgezonden markt-, landbouw en weerberichten. En zij doen er hun voordeel mee! Doch ook in Europa wordt het anders. In Hongarije b.v., het land waar dé radio niet eens het best georganiseerd en verspreid is, bestaan plan nen om alle pléttelandsdorpen van regee- ringswoge van radio-ontvanginatai-laties te voorzien ,om aldus door het omroepen van marktberichten, e.d. den landbouw op hoo- ger peil te brengen. Bovendien brengt de radio den landbou wer met veel in kennis, wat hy anders niet kan bijwonen, zooals populairp lezingen, waarmede by zijn kennis verrijkt, ook ter, nutte van zyn bedryf. In Tsjecho-Sllawakije bleek o.a. bij het op maken der statistiek, dat van de 174.137 leden der radiovereenigang de arbeiders klasse met een aantal van 36.037 de kroon spande. STADSNIEUWS. SPORT BN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. De compctitie-iiideeling. Gouda in de 2e klasse B. Een deel van de competitiedndeeling het a.s. seizoen ïs in de Sportkroniek afge drukt. W-ü taten Meromfcr, voor zoover het de eerste en tweede Mas betreft, deze Indtee- ling volgen. West A: lc klasse: Ajax, Sparta, Hilver sum, ADO, RICH, HFC, VUG, Stormvogels, U-W, Hermea-DViS. 2e klasse A: HÓlder, H'RC, HolLan tin, West-Frisia, Alicmaria, VActrix, WFC, KFC, ZW, AFiC, Zeaburgia. 2e klasse B: HVC, Baarn, BFC, Zand- voort, Haarlem, Bloernendaal, DEC, WA, Verfox, De Spartaan. West B; le klasse: Feyenoord, DEC, Blauw-Wiit, Excelsior, ZEG, EDO. 't Gooi, HBS, HViV, VSV. 2e klasse A: ASC, Quick, VIOS, BMT, DHC, Uratas, CUDS, Xerxes, Overmaas, VOC 2e klasse B: SVW, Merwede, Gouda, For- tuna, SW, RFC, Neptumas, CVV, Herwies, Steeds Hooger. Oost. le klasse: ZAC, Enschede, AGOVV, Enachedésche Boys, Heracles, Wageningen, Vitesse, Go Ahead, Rabur et Velocitas, Tu- GOUDA, 24 Aug. 11928. Conflict in de GoudsAe aardewerkindustrie. Een voorstel van den Rijksbemiddelaar. Gistermiddag heeft een langdurige confe rentie plaats gehad tusschen de vertegen- in de aardewerkindustrie en heeft de Ryk's- bemiddelaar, de heer H. A. van IJsselsteijn, ten slotte het volgende voorstel in overwe ging gegeven. Er wordt ingesteld, een gelijke com missie onder een onafhankelyken, buiten hët bedrijf staanden, voorzitter om de tarie ven te herzien en omtrent alle kwesties, die over de loonen gerezen zyn, voorstellen te doen. Deze commissie zal binnen vier we ken een voorstel doen. In afwachting van de beslissing, die omtrent dit voorstel zal worden genomen, wordt thans een verhoo ging van 10 gegeven op de loonen der tariefwerken aan de Plateelbakkerij Zuid- Holland. Het is de bedoel^pg, dat deze commissie een permanent karakter krygt, ofschoon de mogelijkheid niet moet worden uitgesloten, dat zy na beëindiging van dit conflict een wijziging zal moeten ondergaan, wat de per sonen betreft. De commissie zal eerst de verschillen by de Plateelbakkerij Zuid-flolland behande len. Nadat hieromtrent door de partyen een beslissing is genomen, zullen de andere fa brieken, indien zulks alsnog wordt wensche- lyk geoordeeld, aan de orde komen. Dit voorstel wordt gedaan, omdat de Rijksbemiddelaar heeft vernoipen^dat by de drie andere fabrieken geen principieele zwaren tegen de loonregeling bestaan, zon der dat hy daardoor eenig oordeel over deze loonen wenscht uit te spreken. Partijen zullen den Ryksbemiddelaar zoo spoedig mogelyk berichten, of dat voorstel wordt aanvaard. In een gisteravond druk bezochte verga dering, belegd door de Ned. Vereeniging an Fabrieksarbeiders, werd langdurig over de voorstellen van den Ryksbemiddelaar gesproken. Deze voorstellen werden aange nomen onder voorwaarde dat ook de troons ze zullen aannemen. Verwerpen de patroons de voorstellen, dan gaat Maandag ,.s. onherroepelijk de staking in. Een tegenvoorstel ingediend. Naar wy vernemen is naar aanleiiiing van het door den Ryksbemiddelaar, den heer K. A. van IJsselsteijin, ingediend een voorstel om in afwachting- van de te nemen beslis sing een venhooging aan te nemen van 10% op de loonen der tariefwerkers aan de Pla teelbakkerij' Zuid-HoMand, is dioor de con- tracteerende werkgevers in de aardewerk- industrie een tegenvoorstel ingediend, waar van de strekking is te pogen de partijen tot te 'brengen om het conflict te be- in Drente. Van een tweetal inzenders is in het ioudsch Volksblad een ingezonden stuk opgenomen, waarin de Drentache werkver schaffing wordt becritjseerd. Waarschyniyk van de hand van wethou n- van Staal is dit ingezonden stuk voor- en van een bijschrift, waarin stelling wordt genomen tegen dé menschen die deze werkverschaffing willen saboteeren; daar bij zet de schrijver uiteen, dat de twaalf Goudsche wenkloozem geen noem.enswaard.i- 2e klasse A: PEC, Bigtersbleek, KHC, GOLTO, Hengelo, BGDA, Ge«l-0wart, Zwolsche Boys, Do Tubanters, DOTO. 2e klasse B: NiEC, Quick, UD, Gelria, Theole, Apeldoorn, Amhemsohe Boys, Een dracht, Oosterbeek, Bo Quick, We mogen Gouda met de indeeling in de 2e klasse B wel feOiciteeren. Deee afdee- ling bestaat meerendeels uit oude tegenstanders en we gelooven, sender al te optimistisch te spn^ dat de Gonwenaars kans maken een eervolle plaats te bezetten. Gouda heeft heit niet sleoht getroffen! De competitie-iindeeling van «Ie dende klas- dat hy tovre dun is over het eten en het iwerk en er best 2 ia ontevreden over het eten, klaagt over veel loopen van naar het werk én voegt er aan toe dat het te volbrengen is; nummer over eten en weric, zegt dat hy helt best heeft en het weric goed volbrengen nummer 4 rapporteert „ik ben tevrer over eten en werk"; nummer 5 zegt 'bepaalde klachten te hebben, maar hy was liever thuis; nummer 6 zegt tevreden te zyn over het eten, met de toevoeging, „ik héb het beat naar rrtijn zin"; nummer 7 liet rap portee ren „Lk iben armoede gewend De competitie van den G.V.B. zal, even als die van dén N.V.B., op 9 September aanvangen. De indeeiing kan nog niet i den gepubliceerd omdat minder actieve ver- eenigingen het aantal deelnemende elftallen G. V. B. Algemeene Vergadering. De Goudsche Voetbalbond houdt een Bui- Ugeimeeine Vergadering J 8 September 1928, des n.m. hali; vier precies, in dte bovenzaal van Café Rest. .3et Schaakbord" te Gouda. ZWEMMEN. Aan de zwemwedstrijden, welke Zondag a.s. onder de auspiciën van den Amsterdam- schen Turnbond gehouden zullen worden in T het Nieuwe Diep te Amsterdam, aan den 7* «eburgerdyk, zal door ongeveer 150 da- 1 h*s en heeren worden deelgenomen; o.a. zal er door vier ploegen damea en vier ploegen Alphen n. d. Rijn. 23 Aug. Aangevoerd 58 wagens. Prij- -n: met rStan. le srt. 56-61, 2e srt. zegt tqvreden te zyn over eten en werk, liever thuis te zyn; nummer 9 deelt mede een goed kosthuis te hebben en het wea-k wel te kunnen volbrengen; nummer 10 rapporteert tevreden te zyn over werk en 11 betuigt eveneens zyn te- maar vindt het er wat stel, wat later wel zal wennen; 12 zegt diat het eten goed, is^ doch hyi kan niet tegen te veel' spek. De men- hy in de kost ie, zyh heel aart|g k is best te volbi Voor wat het lang loopen betreft, zegt de weten "wy allemaal wel, dat het een ieder gegeven is om zittende terwijl menig zit- s de voorkeur aan te mogen loopen. De maatschap- peLyke verhoudingen zyn nu eenmaal zoo, dat men niet alles kan krijgen zooals men WIL Het ml wol «en moeilijkheid blijven om land, dat moet worden ontgonnen, pre- te brengen -voor het huis waar de ar beider in den Joost is. Het antwoord, dat men 'liever thuis is, ongetwijfeld het gevoel z(j» van alle li, ja, honderden en duizenden, die ook voor gewond waren het brood te moeten soe ver van honk. Ook de overheid onge- indi- lleiver arbeid kon wor den verschaft zonder dat het gezinsleven behoefde te worden verbroken, maar ook vraagstuk werkverschaffing is heel moeilijk, naar de schrijver nader uiteenzet; hy: Wy vinden het fout, dat werklooze arbei- 44. r Drente uitgezonden arbei- stuur, toen zij de aanzegging hadden gekre gen vast 10 voorschot in ontvangst te mo gen nemen. Opruiende taai tot de vrouwèn als: „Laat je met die 10 voorschot niet nemen, maar aohryf aan je man, dat hij terug komt', komt tegenover de houding, die het Gemeentebestuur inneemt, niet te pas. De werkweek loopt in Drente van Woensdag tot Woensdag en het Gemeente bestuur vond het ongevraagd, van belang op het in Drente te verdienen bedrag, dat op Woensdag iwardt uitbetaald, aan de vrou wen vast 10 in voorschot te geven. Waar om doze daad moest worden becritiseert, is ons een raadsel. Ten slotte doen wy en vooral nu de rapporten ziyn binnengekomen, een beroep op de werkloozen, vooral qp hen, (lie in de naaste toekomst gieen uitzicht hebben op werk, inderdaad gehoor te geven aan een eventueelen nieuwen oproep. Beter 19 schoon in handen wat voor moeder de vrouw practisch wordt 17.50 maar zon der haar man dn den kost dam te moeten leven van steunbedragen, dae bilttere armoe de tot gevolg hébben. Buurt vereeniging P. C. Bothstraat De buurtvereendging in de P. C. Both straat zal evenals het vorige jaar wederom een groot kinderfeest oiganiseeren tea- ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Het feest zal 's morgens half tier» aan vangen met zang der kinderen en ter op luistering muzaak van de Monclharmonica- vereemging. Des middags zullen er verschil lende wedstrijden worden, gehouden waar voor mooie prijzen worden beschikbaar ge steld, ook deze wedstrijden zullen worden opgeluisterd door muzdék. Na de wedstrijden worden de prijzen aan de winnaars uitgereikt en zal er verder een tombola zyn voor de Jrimderen die aan de wedstrijden niet hébben deelgenomen. De kinderen zullen op versnaperingen warden onthaald. Het beloofd een prettig feest te worden. De straat zal ook een feestelyk aanzien krygen en 's avonds worden verlicht. Voor droogmaking van de Reeuwyl'sche Plassen. Actie door een commissie. Naar de Tei. verneemt hebben die Hol- landsche Maatschappij voor Landbouw, de Chr. Boeiren- en Tunndersboml, de Chr. Land' arbeidersbond, de 'R.K. Diocesane Land- Tuinbouwbond, die R.K. Landanbeidersbond, nu in de zomerzittang der P?ov. Staten van Z.-HoMiand een motie van den heer van Staal c.s. is aangenomen, waardoor de droogmaking van die Reieuwyksehe en Sluip wijlksohe pLassen gaandeweg meer en meer de algemeene belangstelling trekt een be spreking gehad, waarin besloten is ter be vordering van de droogmaking een commis sie te benoemen van personen die zich voor dit vraagstuk interesseeren. Deze commis sie zal in ©en rapport de drooglegging be pleiten en krachtig bij de Staten en regee ring verdedigen. De volgende heeren zijn yaar wy verne men tot deze commissie toegetreden: prof. P. A. IDiepenhorsit, J. S. ©iemand Pzn., dr. H. J. Lovirik, W. Boer, mr. dr. L. N. Deckers, mr. H. Haasbert, 'B. N. Loerakker, L. van Vliet, C. van Muyswinkel, K. R. van Staal, dr. A. C. A. Hoffman, J. Vlielander, mr. G. v. Baeren, P. J. Brums, G. W. Kamp- sohröer, jr. A. A. Neab, ir. C. Ph. Moerland, ir. W. J. M. Dekkers, S. C. Tol, L. J. Lucas- 9en, jhr. ir. C. E. van Panhuys, H. J. Lafe- ber, J. Hagen Jr. en J. 'Michielsen. Deze commissie zal een kleinere wericcommissie benoemen om een rapport te ontwerpen eventueel voorstellen te doen aan de groote commissie, die een eerste bespreking zal hebben te 's-Gravenhage op Woensdag 29 dezer. Afschaffing Certificaten van Oorsprong voor Frankryk. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken maakt bekend, dait, volgens van officieele zijde ontvangen mededeeling, voor goederen ter verzending naar Frankrijk voortaan g,een Certifica ten van Oorsprong meer noodlig z(jn. Voor enkele artikelen wordt nog een uit zondering op déze maatregel gemaakt. Voor dit district zijn daarvan van belang, vee en paaiden, vaste plantaardige oliën, versche visch etc. De complete lyst der goederen, waarvoor nog een Certificaat van Oor sprong wordt verlangd, ligt ten kantore der Kamer, Gasthoven 38, Gouda, tér inzage. N ij verheidsonderwijs. Men vraagt ons de aandacht te vestigen op een advertentie in dit nummer, betref fende de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Amhaohtsavondschool, welke vol gende week zal pJaata hebben. Kennisgeving. Het Gemeentebestuur van Gouda maakt bekend, dat, in verband met de te houden feestelijkheden ter gelegenheid van den a.s. 'erjaardag van H. M. de Koningin de gemeente-secretarie, het kamtoor van dien Gemeente-Ontvanger en het kantoor van de Gemeente-Lichtfabrieken op Vryciag 31 Augsutms 1928 gesloten zullen zijn. Weer een goedkoope treiln naar Arnhem en Nijmegjen. 4Zondag 2 September a.s. zal wederom een goedkoope trein loopen naar Oosterbeek Hoog, Arnhem, Oosterbaek Laag eh Nijme gen. De trein vertrekt te 6. IX) van Rotterdam, te 6.47 van Gouda en komt te Nijmegen aan te 9.10. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal, vangt aan Zaterdag 25 Aug. wordt gesloten Zaterdag 1 September 1928, ten '16 uur of vroeger, indien het vast gestelde aantal is uitgegeven. Ook voor deze trem kan men, we ier een Tegenverzekering sluiten. Jeugdlaéddag tte Wassenaar. De Goudsche Commissie voor Jeugdland- dagen schrijft ons: D.V. Zaterdag 8 September a.s. zal den deeds aangekondigden Jeugdlandriag te Wassenaar gtehouden worden. Het beloofd een pracht Landdag te wonden, daar ver schillende bekende sprekers hun medewer king hebben toegezegd. Gaarne zou het Goudsche Comité zier» dat ook velen uit Gouda mede optrokken naar bet bekende „Raephorst". De Commissie heeft besloten zitting té houden op Zaterdag 1 Sept. 's avonds var 89 uur in gebouw „Daniël", Naaierstraat, waar een ieder die mee gaat zich kar op geven. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Eten kinder feest te Stulwykersluis. Morgen Zaterdag 26 Augustus zal op Stol- wijfcersluis ter eere van de a.s. verjaardag van H. M. de Koningin weder een kinder feest worden gehouden. Het 'feest vangt te 2 uur aan, dlan zal tot 3 uur een goochelaar de kinderen bezig houden, om 3 uur wordt een luchtballon opgelaten, van 35 uur kin derspelen. Van 56 uur warden weer andere attrac ts voor die kinderen bedacht. Te 6 uur geeft da Muzietavereeniging „Caeciliia" uit Gouderak een concert. Het feest wordt te 8 uur besloten met een fak keloptocht, en ton slotte met een schitte rend vuurwerk. LAND- EN TUINBOUW. Boekhoudbureau der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Uit het jaarverslag van het Boekhoud- ireau der Hollandsche Maatschappij van Landbouw over het tijdvak "1 Aug. 1927- I Au«. 1928 hlükt, dat het aantal le.len van steeds, stijgt. Het aantal boekhou dingen dat werd afgesloten, bedroeg op 1 Med 1927 192, op 1 Mei 1928 223 en is na dien nog gestegen tot 269! de nieuwe led an moest een te hoogen aam Voor denzelidan in- lames ingediend, alle voor nieuwe leden. Het totale inkomen ri« bedroeg 28.140.18; de aanslagen gezamenlijk op 63.100; na de werd het inkomen vastgesteld op totaal 36.062.36. Per Md zym de bedragen: 2743, 'inkomen 1223, eiwd- 1663. Enkele boekhoudingen ver- dit by nalatigheden, zoo- i den inspecteur u, in die gévallen in overleg vast te stellen, in afwijking van de boekhouding. Hiervan is het verschil tusschen 1223 (inkomen) en 1568 (eindaanslag) te wyten. Voor de overige boekhoudingen had de reclame volledig succes, behoudens verschil dn waardeering van het eigen gebruik, waar- raad' van beroep sedert uit spraak heeft gedaan in voor het boekhoud bureau gunstigen zin. Het bedrag dat de bedoelde 23 'leden aan te veel betaalde be- gemi-ideid 90 en varieerde van 28 tot 188. Het aantal 'lieden dat de boekhouding op het bureau laat bijhouden is gestegen Lot 96 na 1 Mei 1928. Voor het boekjaar 1 Mei ■27 bedroeg het 33. Twaalf ieden (v.j. 9) zonden hun zalf bijgehouden administra tie aan het bureau op ter controleering en afsluiting. Het aantal praktische cursussen in boek houding bedroeg voor het boeikjaar 1928— 1929 weder 7, mét'159 deelnemers (v.j. 151). Zy worden gegeven te Beemster (43). Zaan- (12), Knollendam (31), Grocxt-Scher- mer (6), Groot-Ammers en Goudriaan (31), Hoornaar (9), Baremdrecht (10) en Oude water (17). Men moet er echter op rekenen dat red-, «ingiapogingen een zeer langdurig verlöép' kunnen hebben, aangezien de transportmid delen uiterst primitief zijn, en de aangewe zen plek bovendien door allerlei baaien en inhammen is omgegeven. Nadere bijzonderheden ontbreken. In vrijheid gesteld. LONDEN, 24 Aug. De commissaris van politie te Zweibi iicke», Bauer, is hedenoch tend half negen uit de Fransche militaire gevangenis ontslagen, na een hechtenis van byna zes weken. Hy werd aan de pont af gehaald door aen politie-inspecteur uit Lan dau. Baur begaf zich onmiddellijk naar het politiebureau. Zij gezondheid heeft niet ge leden. Nog een van de ontvluchte gevangenen gearresteerd. DORDRECHT, 24 Aug. Hedenmorgen is alhier no. 2 van de vier uit de bijzondere strafgevangenis ontvluchte gevangenen ge arresteerd. Het ia v. 4 Brande. De man vervoegde zich aan het bureau van de Burgerlijk© Standi om te informeeren naar een zijner bekenden. Merkwaardig ge noeg was de uitbreker als soldaat gekleed. Door vallend gesteente getroffen. HEERLEN, 24 Aug. In de ondergrond- sche werken van de mijn Laura en van de „Vereeniging" te Eigeléhoven zyn gister avond de 36-jarige arbeider J. R. Offerman en Tuhren, beiden uit Kerkrad© door het vallend gesteente getroffen. De eerste was op slag dood, de tweede werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht WISSEUaOERSJSN. 23 Aug. 24 Aug. Officiéél. Lauden 12.107* 12.10% Beriyn 69.44Vi 59.46% Parys 9.74 Mi 9.74% Brussel 34.69 34.69 Zwitserland 46.04 48.03% Weenen 35.20 35.17% Kopenhagen 66.65 66.55 Stockholm 66.75 6680 Oslo 6466 66.65 New-York 2.49 Vi 2.497* N)iet-off3cieel. Praag 7.40 734% Madrid 4138 41.50 Miilaan 13j07 13/06% Beursoverzicht. De beurs had heden een opgewekt voorko men. Het verhobgde koerspeil van gisteren kon goed behouden blylven. Kunstzijdie-aan- deelen zetten hunne opwaartache beweging voort Certificaten Margarine Unie kwamen boven d© hoogste koersen van gisteren, ter wijl aandeelen van BeitkeTa patent belang rijk in avarna wgtren. Aandeelen Kon. Petro leum werden wetky door het publiek uit de markt gev raagd, waren dientengevolge hoo ger. Certificaten Franache banken hooger. Suikeraandeeien nog kalme handel, doch goed vani toon. Aandeelen H.V.A. warSn eenig© procenten-, boven gisteren. Tabakken goed prijshoudend. Scheepvaartaandee 1 en met geringe affaire ©enigszins onregelma tig. In de Amerikaansobe afdeeLing was weder belangstelling voor Pref. Chicago Milwaukee's te constateeren. DRAADLOOZE DIENST. Kellogg te Parys aangekomen. PARIJS, 24 Aug. Kellogg en Mackenzie King zyn hedenochtend te 10.05 alhier aan gekomen. Zy werden verwelkomd door den Amerikaanschen ambassadeur Her riek, den Canadeeschen gezant en een vertegenwoor diger dear Fransche regeering. Kellogg zal tijdens zyn verblijf te Parjja, de gaat van Herrick zijn. Gederailleerd. BERLIJN, 24 Aug. Hedenochtend derail leerden op het traject Geslerhausen-Stras-i- burg, nieit ver van het station Konojad, twee wagons van een sneltrein naar Warschau. Beide wagons werden versplinterd. aG pe: sonen werden gewond, ten deele zwaar. Daar het baanvak door de overblijfselen der wa gons versperd a 5, hebben de treinen, die er passeeren moeten, zeer veel vertraging. Twee arbeiders gedood. MEININGEN, 24 Aug. Tengevolge van den dichten nevel, heeft hedenochtend een trein twee baanvakaibeide-rs aar ge roden, die op een Lorrie van den tegenover geste'- den kant naderden en den trein niet be merkten. Beiden waren onmiddellijk dood. Demonstratie te Laibach. BELGRADO, 24 Aug. Naar uit Laibach gemeld wordt hebben aldaar, na afloop van de zitting van de uitvoerende commissie der Boeren-democratische-revolutie, straathe- toogingen plaats gehad. Een groote me nigte bracht een ovatie aan de afgevaardig den Dr. Natichec en Pribitsjewits.j Toen de politie de demonstranten wilde verdryver, kwam het tot een handgemeen. Ernstige incidenten deden zich niet voor. Een draadloos bericht opgevangen van Hassel en Cramer. NEW-YORK, 24 Aug. Een draadloos be richt moet zyn opgevangen van het verlo ren gewaande vliegtuig van Bert Hassel en Cramer. Het vliegtuig zou zyn geland op een eilandje in de nabijheid van New Foundland. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat red- dingsexpedties met den grootsten spoed gedirigeerd worden naar het afgelegen ge bied. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige, tyde- iyk toenemend©, zuidelyk© tot westelijke wind Aanvankelijk nog half, later meest zwaar bewolkt, met waarschyniyk regen- buiten en onweer. Later iets koeler. Het weer in Juli. Aan het maandoverzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut ontleent het „Hbld." de volgende b ij zonderheden over het wéér in JuM: Gedu rende die geheel e maand was de luchtdruk hoog in Zuid-Europa en bij de Azoren. Van 16 tot 22 lag het centrum van den hoogen druk ton W. van Ierland. Van 1 .tot 17 en van 24 tot 28 trokken depressies in N.O.-lyke of OJyke richting door het N.W. Van 19 tot 25 en van 29 tot 31 'agen staltionnaire depressies reap, in Finland en voor de Noorsche kust In de eerste dekade waren W.-lyke en Z.W.-lyke, in de tweede N.-lyk© en N.W.-lyike in de dode N. W.-lyke tot Z,W.-lijke winden talrijker dlan normaal. De windkracht was in de eerste dekade boven het gemiddelde. Gemiddeld over de geheele maand was de overdagtemperatuur 0 gr. 8, het gemidiride maximum 0 gr. 9 boven normaai, het ge middelde minimum 0 gr. 5 beneden normaai. In de 3 dlekaden waren deze afwijkingen respectievelijk 0 gr. 7, 0 gr. 9, 1 gr. 3; 3 gr. 4» 4 gr. 3, —0 gr. 3; 0 gr. 1, 0 gr. 2, 0 gr. 2. In de heldere tweede dekade was die dageiyksche temperatuurschomme ling belangrijk boven normaal De hoogst temperatuur 34 gr. 8 werd waargenomen te Sittard op den 15, die laagste 3 gr. 4 te Wyster op derf 8. Te Gemert werd lichte nachtvorst waargenomen van den 7 op den 8. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land-, be joeg 46 m.M. tegen 71 normaal. In de N.W.-lyke helft van het land was de neerslag 16 tot 25 pCt. in de Z.O.- lyüce helft 25 tot 40 pCt beneden het ge middelde. In de tweede dekade viei byina geen regen, hoogstens 2 m.M. in enkele pro vincies. In de eerste dekade viel over het geheele land te weinig, m de derde dékade over het algemeen iets te veel regen. On weer kwam vooral1 voor op dan 3, 16, 27 er. 29, verspreide berichten op den 4, 6, 15, 23, 24, 28, 30 en 31. Het onweer van den 27 ging in een strook van Hoek van Holland tot Amsterdam gepaard met zwaren hagel slag waarbij berichten omtrent huge! van 2 tot 3 c.M., een zelfs van 7 c.M. doorsnede, binnen kwamen. Het aantal ure.i zonne schijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, kedroeg 260 tegen 196 normaal; de 3 deka- den telden respectievelijk 79, 113 en 68 uren.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2