CE Straatmakers. Goudsche Courant poKmKfiMmfiN. STRAATMAKERS geneigd te zijn Gastol Gondolfo als zomer residentie te kiezen, hetgeen ook de dok ters als het beste verkiezen. Op deze wijze zou de paus uit het Vatkaan moeten gaan, door Rome rijden en ongeveer 25 mijl over het land afleggen, waarmede een onderbre king gemaakt zou worden van de 58 jaar, gedurende welke geen paus ooit het Vati- caan verlaten heeft. De dokter en de staats secretaris schijnen besloten te zijn het leven van den paus te redden. De boven aange haalde woorden, die de paus hedenmorgen uitsprak, zouden er dan op kunnen wijzen dat het Vaticaan al tot een overeenstem ming gekomen is met de Italiaansche re- ge e ring. VHK. STATEN. Een noodlottige uitrooking. Negen verstekingen aan boord gestikt. Bij aankomst te Baltimore van het stoom schip „Steel Inoentor" ,dat van Zuid-Ame- rika kwam, ging men over tot uitrooking om het te desinfecteeren, daar het schip verscheidene havens had aangedaan, waar gele koorts heerschte. Na de uitrooking werden in verschilleAfe deelen van het ruim zeven lijken gevonden en negen personen gedeeltelijk gestikt, wier toestand thans zeer kritiek is. Deze zestien personen had den zich heimelijk aan boord begeven en zich in het ruim verborgen om in de Ver- eenigde Staten, in strijd met de wet, te de- MEXICO. De moord op Obregon. Toral, de moordenaar van Obregon, is Woensdag van de San Angel-gevangenis, naar de hoofd-gevangenis van Mexico ge bracht. De doktoren, wien door den verde diger verzocht was een onderzoek naar zijn geestvermogens in te stelljén, hebben dit ge weigerd. De stad zal nu deskundigen aan wijzen. De moeder-overste Conception ontkent alle medeplichtigheid, maar de politie is van meening, dat spoedig bewijzen geleverd zullen worden, waaruit haar medeplichtig heid zal blijken. BINNENLAND. Dr. Willem Rctfaards. De toestand van Dr. Willem ltoyaards is iets gunstiger. Door volstrekte rust komt er in den toe stand van Dr. Willem Royaards een kleine wijziging in gunstigen zin. De toestand is niet meer zoo onrustbarend als in het begin van de week, ai blijft dafpatiënt uiterst zwak. Het reserve-fonds der eiJp-pensioenen. Een tekort van vijf wkillioen. Voorstellen van B. en W. van Utrecht. B. en W. van Utrecht hebben den Raad aangeboden de eerste wetenschappeJijke ba lans van het reservefonds der eigen pen sioenen. Op 1 Januari 1927 was er een tekort van 4.707.315.25, welk tekort met een rente op rente van 4 pet., op 1 Januari 1929 zal zijn gestegen tot 5.091.432.17. Daarvan moet afgetrokken worden 198.880.18, die het fonds nog te vorderen heeft, zoodat het wer kelijke tekort 4.892.551.99 bedraagt. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor deze balans aldus vast te stellen en te bepalen dat de dekking van het tekort zal geschieden door storting eener 45-jarige annuiteit, aanvangende op 1 Januari 1929 en bedragende op dien datum 49.862.19, op 1 Januari 1930 99.724.38, op 1 Januari 1981 149.586.57 en vervolgens tot en met 1 Januari 1978 249.310.95, welke last over den algemeenen dienst en de gemeentebe drijven zal worden verdeeld. B. en W. hebben het voornemen om, in samenwerking met de Vereeniging van Ne der! andsche Gemeenten, maatregelen te treffen, voor het zenden van een adres aan den Minister van Financiën, waarin ver zocht wordt, om voor de gemeenten, die des tijds het eigen risico aanvaardden, eenzelf den maatregel, als thans voor het rijk wordt ingevoerd, te treffen. tfe Rijksweg Amsterdam-Amersfoort. De brug te Muiden aanbesteed. Vanwege den rijkswaterstaat is te Haar lem aanbesteed het maken van den onder bouw en van de toeleidende vaste bruggen voor de overbrugging van de Vecht te Mui den in den te verleggen rijksweg Amster dam-Amersfoort met bijkomende werken. Raming 207.000. Laagsche inschrijvers J. C. en J. G. van Krachten te Utrecht voor 197.700. GEMENGDE BERICHTEN. Moderne beschaving. Woensdagmorgen 9 uur, zoo vertelt de „Res. bode" meildde zich aan net Stadhuis te 's-Gravenhage onder de gratis trouwlus tigen een 21-jarig jongmensch, die ondanks deze, we zouden bijna zeggen kinderleeftijd, reeds voor de derde maal zich kwam aan melden om, wat voor anderen een gewich- tigen levensstap is, te doen. Drie jaar geleden kwam hij voor de eer ste maal en uit dit huwelijk werd een kindje geboren. Een jaar later was hij gescheiden en had hij zich weer aangemeld voor een tweede huweljjk. Het was van iets langeren duur en er werden twee kinderen geboren. Maar hij kreeg er weer genoeg van en liet zich scheiden. Alle stukken waren in orde en de moeder van dezen „bruidegom" had voor de derde maal toestemming gegeven. Achteraf had zij zich blijkbaar toch nog eens beraden en bedacht. En in plaats van te komen, stuurde zij eer. boodschap, dat zij wegbleef en voor dat derde huwelijk geen toestemming gaf. De trouwlustige bruidegom was aller minst uit het veld geslagen en onder den uitroep: „dan maar naar den kantonrech ter", ging hij met zijn a.s. vrouw van de Groenmarkt naar het Kantongerecht op de Prinsegracht. Copflict opgelost. De Kon. Weefgoederenfabriek begint Maandag weer. In het conflict bij de Kon. Weefgoederen- fabriek te Hengelo is plotseling een wijzi ging gekomen. Thans zijn 250 man weer te werk gesteld in de afdeelingen weverij en spoelerij, terwijl 16 van de stakende meis jes zich weer hebben aangemeld. De fabriek zal Maandag weer draaien. Het eerste Zuiderzee-graan. Haver en gerst uit den proefpolder. De eerste landbouwproducten, gegroeid op den bodem der Zuiderzee zijn geoogst en ook reeds verhandeld. Zaterdag werden 50 H.L. haver en 102 H.L. gerst, afkomstig uit den proefpolder, op de Alkmaarsche graan markt aangevoerd. Zoowel de haver als de gerst bleken van goede qualiteit. De haver werd verkocht tegen 19.50 per 100 K.G. Auto-ongeluk bij Arnhem. Twee personen aangereden. De heer v. Tienen, organist te Delft, overleden. Gisteravond omstreeks halfelf reed de heer J. te Arnhem in een auto van Arnhem naar Velp. Ter hoogte van de Nordlaan, waar hij, naar eigen verklaring, met een snelheid van circa 35 K.M. reed moest hij voor een tegemoetkomenden auto de lich ten dooven. Vermoedelijk door de plotselin ge vermindering der lichtsterkte, heeft de heer J. niet opgemerkt, dat eenigszins ter zijde van den weg twee personen stonden, die op de tram wachtten. Het gevolg was, dat beiden werden aangereden en meege sleurd. Toen de auto tot stilstand was ge komen, werden de slachtoffers onder den wagen vandaan gehaald. Het bleken te zijn de 72-jarige blinde heer van Tienen, orga nist te Delft, tijdelijk verblijf houdende te Velp, en zijn geleider, de 16-jarige Scheers uit Velp. De heer Van Tienen was zeer zwaar gewond en overleed korten tijd daar na. De jongeman S. had een ernstige hoofd wonde opgeloopen. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. RADIO-N jEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 12 u. 30. Muziek. 2 u. Bioscoop-muziek. 4 u. hé dansant Kurhaus. 6 u. Omroeporkest. 7 u. 45. V.A.R.A. Huizen: 12 u. 30. Trio. 5.30. Gramofoon. 7 u. 45. Lezing dr. Hoffman (Gouda) K. R. O. 8 u. 15. Concertavond. 10 u. Persberichten. Daventry: 1 u. 20. Quintet. 3 u. 50. Orkest en zang. 4 u. 50. Dansorkeat. 6 u. 20. Dansorkest. 8 u. 5 Liederen. 8 u. 20. Orkest en zang. Hu. 20. Dansmuziek. Zondag 26 Augustus. Hilversum, 1060 M. 10.30 V. A. R. A.-Zondagochtendprogram- ma. F. Wolffers, orgel. M. Polak viool. A. Krelage Jr., piano. Willem van Cappellen, voordracht. 1.0O—2.30 Lunchmuziek door het Trio, bestaande uit: F. Courtel (viool), H. Lo- wey (cello), W. Ziircher (piano). 3.00 Aansluiting van het Kurhaus te Sche- veningen. Uitzending van het Matinee-Con cert te geven door het Residentie-Orkest o. i. v. Ignaz Neumark. Solisten: Alice Kouz- nitzky (zang) en Piet Veenstra (waldhoorn) 4.45—6.15 Vooravond-concrt door het Om roeporkest o. 1. v. Nico Treep. Solist A. de Leeuw (bariton). 6.30 V. P. R. O. Dienst in het Kerkgebouw v. d. Ned. Prot. Bond te Hilversum. Voor ganger: Ds. A. de Kat Angelino. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Pers en Sportberichten van Vaz Dias. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Sche- veningen. Uitzending van het Solisten-Con cert te geven door het Residentie-orkest o. 1. v. Prof. Georg Schnéevoigt. Soliste: Leo nora Corona (zang). 9.00 Aansluiting van den dierentuin te 's-Gravenhage. Uitzending van den inter nationalen ere nationalen zangwedstrijd. Hoogste Eere Afdeeling Mannenkoren. Huizen, 340.9 M. (na 6 uur 1870 M.). 8.80—9.80 K. R. O. Morgenwijding. Spr. L. J. v. d Brink, Secr. v. h. Gilde van de Klare Waarheid te A'dam. 9.50 N. C. R. V. Dienst in de Greref. Kerk te Aalten. Ds. A. Schouten, voorganger. 12.30—1.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 2.304.30 K. R. O. Aansluiting van „Ar- tis" te A'dam. De Amsterdamsche Orkest- vereeniging o. 1. v. F. v. Diepenbeek. 4.30 K. R. O. Ziekenhalfuurtje door A. Scheermakers, leeraar a. h. Seminarie Ype- laar te Ginneken. 5.20 N. C. R. V. Dienst in de Ned. Herv. Kerk (Aa-Kerk) te Groningen. Ds. G. Ti chelaar, voorgangre. 7.45—8.15 K. R. O. Spr. J. C. v. d. Boom, namens de Ned. R. K. Middenstandsbond: De oorzaken der huidige ontreddering en de middelen ter bestrijding. 8.15 K. R. O. Uitzending uit de „Thee- schenkerij" van het park „Sonsbeek", Arn hem. R. K. Arnh. Dubb. mannenkwartet „Orpheus", o. 1. v. A. H. Warnars. Arnh. R. K. Oratoriumver. „Parnassus", o. 1. v. A. H. Warnars. 10.00 Persberichten. 10.45 Epiloog door het Klein-Koor o. 1. v. Jos. H. Pickkers. Daventry 1600 M. en Londen, 2 L O, 361.4 M. 3.50 Wagnerconcert (van Manchester). Het versterkte omroep-orkest o. 1. v. T. H. Morrison. 7.15 Dienst in de Westminster Congrega tional Church. Voorganger: Rev. Dt. G. Campbell Morgan: Orgel. Fant. in G, Bach. 9.05 Liefdadigheidsoproep voor de Du chess of York's Maternity Centre", door Lady Ossulston. 9.25 Concert. De militaire kapel en M. Parry, sopraan. L. Gowings, tenor. Kapel o. 1. v. R. P. O'Donnell. 10.20 Kapel: Inleiding 3de acte en bruids koor „Lohengrin", Wagner. M. Parry: Songs my mother taught me. The lass with the delicate air, Arne. Orkest: Morning song. Night song, Elgar. Antenne en bliksem. Daar ,de onderzoekingen naar den aard van den bliksem in de natuur vele moeilijk heden met zich brengen, vatte de bekende Duitsche radio-publicist Manfred von Ar- denne, het plan op in zijn laboratorium ex perimenten uit te voeren met den z.g n. „kunstmatigen bliksem". H(j construeerde daartoe een miniatuurdorpje van houten huisjes op vochtig zand, waarvan er en kele met bliksemafleiders werden voorzien, andere met antennes. Ook wal een kerkje met bliksemafleider niet vergeten. De ein den dezer draden waren verbonden met een plaat blik, die onder een blad papier op de tafel was gelegd. Door middel van een hoog spanningsinrichting, waarvan dit blik de eene pool vormde, kon hij nu kunstmatige „bliksems" van ongeveer een meter lengte te ^oorschyn roepen. Op het eerste gezicht zou men denken, dat de torenspits, die bo ven allies uitsteekt, 'het geschiktste punt voor den vonkoverslag vormde, de meeste bliksemslagen gingen hier echter naast, evenals naast de antennes en bliksemaflei ders op de gewone huisjes. Experimenteel kwam nu vast te staan, aat de weerstandsverhoudingen in de lucht den Vveg van den bliksem bepalen en niet die van de geleidende dealen op aarde, daar déze sleehts een zeer klein deel vormen van den weerstand, die de bliksem moet over winnen op zijn weg van de wolken naar de geleidende deelen op aarde. Door de elec- trische ontladingen ioniseert de lucht voort durend en op ongelijke plaatsen, de bliksem vervolgt nu zijn weg langs de plaatsen, die op het gegeven oogenblik het beste ge'ei- dend zijn, waardoor de zigzagvormen ont staan, die we meestal bij den bliksem waar nemen. Komt hij dan tenslotte bij een zeker punt van de aarde, dan zal hy dien uitkie zen, welke den minsten weerstand biedt en aldus in den aardbodem slaan. Is dit punt nu juist de antenne of bliksemafleider, dan zal hij zyn weg nemen. Een behoorlijk ge aarde antenne zal dUs ten allen tijde nim mer 't gevaar voor den bliksem kunnen ver- hoogen, doch als een goede geleider wer ken om den bliksem, indien deze zich in de nabijheid vertoont, naar de aarde af te lei den. RECHTZAKEN. Bèti kanibaal. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft terecht gestaan de 30-jarige havenarbeider F. L. K., wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 Juni in kaltn overleg en met het op zet haar voor haar leven te verminken Pe- tronella Vis een stuk uit den neus gebeten had. Verdachte zeide ontevreden geweest te zijn over het gedrag van deze vrouw, 1ian wien zijn 3 kinderen bij de scheiding waren toegewezen en toen hij haar 's avonds had gezien op het Oostplein, in gezelschap van een paar Spanjolen, was hij zoo woedend geworden, dat hij zich geheel vergat. Het slachtoffer dat eerst 23 jaar is, ver klaarde geregeld lastig te worden gevallen door verdachte. Op het Oostplein was zij in gezelschap geweest vhn haar vriendin. Ver dachte was uiterst kalm geweest. Hij had niets gezegd, maar was op haar toegeko men, had haar in den neus gebeten en had daarna het stukje neus uitgespuwd. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, meende dat het opzet ook be wezen is en dat de verwonding toch, on danks de meening van den deskundige als zwaar lichamelijk letsel moet worden aan gemerkt. Gezien de wijze waarop verdachte zich gedragen heeft, acht het O. M. hem een gevaar voor de maatschappij. Hij moet nu nog tot 3 September in de gevangenis blijven, .maar aangezien verdachte wel in hooger beroep aal gaan als hij een zware straf krijigt, vraagt het O. M. bij het von nis zijn gevangenneming te gelasten. Eisch 5 jaren gevangenisstraf. MARKTBERICHTEN. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. Rozen: Ophelia 37; Golden Ophelia 31 36; Hadley 76—91; Columbia 61—71; But terfly 51—56; Mac Keiler 78; Mme. Jules Rouché 83; Marcel Rouyer 5155; Cl. Per- n^t 63; Polyantharozen 75; Rosalindia 24 28. Diversen: Dahlia's g.b. 2540, k.b. 14 20; Chrysanthemum 3036; idem tros 242? per stuk; Gladiolen 1518 per stuk; Anjers 21; Asparagus 3551; Lelies 30 50. Coöperatieve Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Tomaten A 3.50—4.60, B 3 50—4.30, C 8.10—3.70, CC 1.50—1.90; komkommers le srt. 1.802.60, 2e srt. 0.50—0.90; gele komkommers le srta. 3.804.50, 2e srt. 1.503.30; bloemkool le srt. 8—21, 2e srt. 512; roode kool 6.80—9, savoye koo! 1112, groene kool 35, snjjboo- nen 2138, stokprinsessen 2433, stam- prinsessen 17—24, spekboonen 1419, pronkobonen 1116, peen 48.80, spia- zie 3.8010, postelein 6.50—8, kropsla 25, andijvie 0.80—3.60, uien 56.70, kroten 2.60—3.50, rabarber 1.70—3.60, selderie 1.50—2.90, eieren 7.20—7.50. De Goudacha Melkinrichting "tyrfsingel. Livart U ateed» vaartraf- falljka mailt van gecontroleerd vaa. Velkemen mis STADSNIEUWS. GOUiDA, 25 Aug. 1928. Het Koninginnefeest. In ons nummer van 11 Aug. hebben we redds met een enkel woord gemeld, dat hel hoofdpunt van het Programma uer feeste lijkheden op 31 Aug. zal zijn een optocht, waarin de bekerwie Sprookjes van Moeder de Gans in kleurrijk® groepen zullen wor den uitgebeeld. De Commissie voor Openbare Feesten deelt ons thans nog het volgende mede: De kindergroepen, die verleden jaar de stad zijn doorgetrokken, hebben er niet wei nig toe bijgedragen, <ie feestelijke stemming te verhoogen. In den optocht van 1927 was reeds de gedachte aanwezig, die thans meer zal worden uitgewerkt: toen toch bevond zich daarin de Rattenvanger van llameln, gevolgd door de kinderen uit de stad, die. door zijn betooverend fluitspel gelokt, ver der en verdei- gingen, om ten slotte met den Fluitspeler te verdwijnen in een berg, zoo- a's het verhaal zegt. Met het orgamiseeren van dien optocht beoogde destylds de Commissie de deelname van kinderen aan de Oranjefeesten op hoo ger peil te brengen dan dit vroeger weleens liet geval is geweest. Geen zakloopcn, hout jes rapen, mastklimmen, etc. meer, maar iets hoogers, waarvan oud en jong ook in derdaad zou kunnen gfciieten. De Commisèie meent, dat de poging van verleden jaar geslaagd mag heet en Dit be wijst o.m. ook het groot aantal k'nderen, dat zich thans heeft aangemeld voor den optocht. Daarom is het haar een genoegen, op den ingeslagen weg voort te gaan. Zal er bij de bevolking voldoende Belang stelling zijn voor haar werk? Zal het de Commissie gelukken, niet alleen aan de jeugd een prettig feest te geven, daaraan twijfelt zij troiiwens niet zal zy er ook in slagen, de ouderen een oogenblik los .te maken van het dtukke, j ach bi ge gedoe var dezen tijd, ze eeni wijle stil te doen'" staan om oude herinneringen wakker te roepen herinneringen, waarin wij ons toch eigenliy'k zoo gaarne in onze stille uren verliezen? Ef was eens... Zoo begonnen al die oude verhalen. Er was eens... Welnu, op 31 Aug. a.3. zullen we door onze jeugd zien voorge steld, wat er dan wel was. Wat houden zij toch wel in, dat deze ver halen zich honderden jaren hebben gehand haafd en dat er altijd weer groote menschen zijn gevonden, om ze aan de kleinen te ver tellen? Alty'd weer zyn er moeders, maar vooral grootmoeders, die in het schemer uurtje de kinderen om zich verzamelen en bun die oude Sprookjes van Moeder de Gans vertellen gaan. Wie heeft 'er nooit gerikt, teen Klein Duimpje en zjjn broertjes op het punt stönden, gedood te worden door den boozen Wildeman, en wie hoort nog niet de zucht van verlichting, die er door de kamer ging, toen de Wildeman bij vergissing „alleen maar" zijn eigen zeven meisjes het hoofd afsneed? En welk een spanning kleurde niet de wangen rood 'by het hooren, hoe het lieve Roodkapje, toen zy naast den wreeöen wo'.t in bod lag, al maar door haar vragen stelde, vragen, die ons deden voelen, hoe Roodkapje g.ng begrijpen, dat het Grootmoeder niet kon zyn, die daar naast haar lag. En dan die ,;brutale" Gelaarsde Kat. Maar laten we niet vooruitloopen; in het programma zal hieel kort een overzicht ko men van elk dier Sprookjes, welke de Comm. zich voorstelt te doen uitbeelden. Dat zyn de volgende: Klein Duimpje Roodkapje De Gelaarsde Kat Asschepoesier De Sclvoone Slaapster in het bosch en ten slotte de Toovergodin. Hierbij merken we alvast ap, dat dez zes groepen in den optocht zullen wordfen voorafgegaan dbor een andere groep, voor stt Wende Moeder de Gans, die een aantal kinderen om izich vereenigd heeft, welkd met aandlacht naar haar verhalen luisteren. Wonderlijk is de sfeer, waarin deze sprookjes ons verplaatsen. En oud, dat zij zijn! Het Is meer dan tweehonderd jaren ge leden, d«t zy voor het eerst in ons land in druk zyn verschenen. Edhter dateert hun ontstaan van veel vroeger, Want de Frar.sch- man, Charles Perrault, die ze uitgaf, heeft ze niet zelf bedacht, hij heeft ze opgebouwd uit de legenden en de overleveringen, die met alleen in Frankrijk maar ook in andere landen van mond tot mond werder bewaard. Zooals de enkele mensch gaarne droomt, zich wegdenkt uit de werkelijkheid er. om zich schept een wereld van onbegrensde mo gelijkheden, zoo leeft er ook in de ziel van heel een volk het verlangen naar wonderen, naar het bovennatuurlijke. Daarin komen alle volken, hoezeer ze overigens ook mo gen verschillen, overeen. En zoo is het te verklaren, dat in verschillende landen en onder geheel verschillende volken dikwijls dezelfde verhalen leven, natuurlijk eenigs zins vervormd naao- de zeden en gewoonten, die aan elk volk eigen zijn. liet ons allen 'bekende tafeltje b.v. dat op den eersten wenk van den gelukkigen be zitter, zich dekt met de heerlijkste spijzen, ia volstrekt niet een schepping, die alleen in onze kinderverhalen vooikomt. Men vimdt deze .gedachte o.m. in het Wondervat van de Druiden, in de Heilige Graal, bij de Italianen, hy de Mongolen en waar niet. En zx> leefde de stof voor de verhalen van Moeder de Gans, hier en daar en overal. Maar het is de verdienste van genoemden Franschman, dat hy ze verzamelde en aan de sprookjes een vorm gaf, die zich tot op heden heeft gehandhaafd. Al die sprookjes nu gaan u|t van eeu en dezelfde gedachte: er is stryd tusschen goed en kwaad, tusschen recht en onrecht, deugd en ondeugd. I-aten we dit wel betten keu: een sprookje is niet alleen maar een Kinder verhaaltje, er ligt een waarheid, dikwijls een diepe waarheid aan ten grondsl^. R,k sprookje heeft zy.n eigen moraal tin die moraal is zoo, dat de zwakke, de voidrukte, de verongelijkte er troost uit kan putter, voor zijn verder leven. Door het woeste het wilde, het wreetle van het veuhaal loop.'n de gouden draden van zachtheid, teeckirheid en liefde. Juist dit geeft ons de sprookjes hun eeuwige waardle. De onaanzienlijke komt er tot grootheid, <ke vwtootene wordt in lief de ontvangen, wie klein en onbeteekenend schjitt, redt door schi anderheid en kordaat heid het leven van andere:* Wii niets schijnt, woixlt plotseling veel. Zoo geven deze verhalen voedsel aan de drooniemle ziel. Voor wie zoo de sprookjes leest, ze ziet togen de^en achteigrond en zich weet te verdiepen in de beschouwing van de spre kende platen van Gustavo Doré, lio de tref fendste momenten heeft uitgebeeld, voor hom is ook oip ouderen leeftijd het lezen van die sprookjes een genot. Het aaintal jeugdige deelnemers(sters) dat zich voor den s^pnookjesoptocht heeft doen inschrijven, bedraagt niiet minder dan 216. De groep van Moeder tU Gans, die haar sprookjes «tan die kinderen vertelt, telt er 33, Klein^ Duimpje telt er 9, Roodkapje 8, De Gslaarsde Kat 48, Assohepoeste.i- 49, De schoone s'aapster in het Boscsh 56 en de Tooveigodin 18. Deze zym alle in kieinere groepen verdeeld en wgwten keurig uitge dost, geheel in den trant der verhalen, zoo dat de optocht tot een zeer kleurrijke stoet worden zal. Het ligt in de bedoeling cler Commissie om dezen optocht, zoowel in de morgenuren als in den namiddag vergezeld van een tweetal muziekkorpsen door de stad te doen trekken, waarbij dan dien in den namiddag te volgen weg een andere zijn zal, dan die welke in de morgenuren wordt gevolgd, zoo dat jte optocht in elk stadsgedeelte te zien zal zy'n. Opgeblazenheid van de Nieuwe Zuid-Hollander. De Redactie van de Nieuwe Zuid-Hollan der is hevig op ons verbolgen. 't Is niet de eerste maal dat het r. k. dag blad zoo hevig verontwaardigd op ons is. Misschien zal het ook niet de laatste maal zyn. We kennen onze Pappenheimers zoo langzamerhand wel. Wat is er wel gebeurd? Het is weer het oude liedje. De redactie van de Nieuwe Zuid-Hollander acht zich verongelijkt dat haar Donderdag j.l. door de Commissie voor Openbare Feesten een bericht is toegezonden over het Koninginne- feest op een tijdstip dat dit bericht niet dienzelfden dag in haar blad en wel in de Goudsche Courant en het Dagblad van Gou da kon verschynen. En daarover is zy zoo in woede ontstoken, dat zy dat schandaal publiekelijk in haar blad vermeldt en als de dader daarvan beschuldigt den 2en Secre taris dier Commissie, die toevalligerwijs de redactie voert van de Goudsche Courant, aan wien zy kortweg gezegd knap „het land" heeft. En om zich nu te wreken over die misdaad, heeft zy het lekker vertikt ge volg te geven aan het haar gedane vriende lijk verzoek om een door eeni der leden van de Commissie geschreven inleiding over den op Vrydag 31 Aug. a.s. te houden sprookjes- •ptocht in haar blad van Zaterdag op te nemen, maar heeft zij' dat Vrijdagavond ge plaatst. Zij heeft geglunderd by de ge dachte nu op deze manier fyn een primeur te hebben afgesnoept! Geluk er mee, collega 1 Wryf u de handen dat gij dien snoodaard, die het gewaagd heeft u niet het volle respect te geven, waar op gy voor u zelf aanspraak meent te mo gen maken, op dusdanige wy'ze hebt getrac- teerd. Geluk er mee dat gü' wederom een aan leiding hebt kunnen vinden om uwe „hohe Wichtigkeit" den volke kond te doen en u hebt verheven op den hoogen zetel vanwaar gy meent dat gy slechts hebt te decreteeren wat anderen voor u zullen doen. Geluk daarmee, myn waarde, van harte geluk en den wensch dat gy in nog verhe vener positie zult geraken, dat alle hoog en laagwaardigheidsibekleeders met alle neerbuigendheid aan uwe wenschen zullen tegemoetkomen. Maar scherts ter zyde, al. is het geval heel komisch. In ernst willen wy het mededeelen, opdat niet de indruk worde gevestigd, als of de N. Z.-H. by een ander blad ten aan zien der berichtgeving omtrent het Ko- ninginnefeest zou zyn achtergesteld. Op den llen Augustus verscheen in de Goud sche bladen dus ook in de Nieuwe Zuid- Hollander het berichft van het program ma van den Koninginnedag. Datzelfde korte bericht nu, in anderen vorm geredigeerd, werd Donderdag j.l., toen de affiches van de Commissie voor Openbare Feesten al een dag waren' aangeplakt, zoodat een ieder daarvan kon kennisnemen, nog als een her innering aan de bladen nagezonden, met verzoék dit ten spoedigste te plaatsen en aan de eveneens bygevoegde beschryving van den sprookjesoptocht in het Zaterdag blad plaats te verleenen, zulks met het oog op de publicatie daarvan in het Goudsche Nieuws- en Advertentieblad en de Goudsche Post. Het bericht waarop de N. Z.-H. doelt» was dus niet nieuw! Ziedaar de geheele historie, zooals de 2e Secretaris der Commissie voor Openbare Feesten die ons mededeelt. Ook aan den Voorzitter der Feestcommissie zyn die pers communiqués Donderdag toegezonden. Dat de redactie van de Nieuwe Zuid-Hol lander nu zoo geweldig te keer gaat, ver baast ons geenszins. Zy kent zich het recht toe dat alle officieele berichten, ook het po litienieuws, voor publicatie op haar moe ten wachten. Ter wille van de Nieuwe Zuid- Hollander en ook van het Goudsch Volks blad, die, wyl deze bladen in Haarlem en Rotterdam worden gedrukt, niet zoo laat meer copy kunnen opnemen, worden aan de andere dagbladen steeds de nieuwsberichten van officieele zyde een dag onthouden. Het gevolg daarvan ie dat menig bericht reeds verouderd is en by ons in de pruliemand verdwynt. Ter officieele plaatse vindt men üie vertraagde berichtgeving „de beste' Elders noemt men dit de reinste dwaasheid. is het dan wonder dat de Nieuwe Zuid- Hollander zich als een kikvorsen heeft op geblazen... Wy zullen ons van verder commentaar -• en van doorzending van berichten aan de N. Z.-H. voortaan geheel onthouden. Geen woord er meer over! Het conflict in de Goudsche aardewerk-industrie. In aansluiting op onze mediedeeling dat belt door tien Ryksbemiddelaar, den heer H. A. van lJsseJisteyii, aan de contractee- rendie werkgevers in tie Goudsche aarde- wei'kiindustne, aangeboden voorstel, met door hen is aanvaard, maar een tegenvoor stel ia gedaan met ue bedoeling de partijen tot elkandei te brengien, kunnen wy thans mededeelen dat dït tegenvoorstel der werk gevers aldus luidt: „De Plateelbakkerij „Ziuid-Holland" is be reid biniuen vier weken voorstellen te doen omtrent een herziening der tarieven, waar door mogeLyke anhillylkheden uit den v zullen worden geruimd, en zal, zonder op liet resultaat van deze (herziening vooruit te loapen, i:n afwachting van de nieuwe tarief regeling voorLoopiig een toeslag gieven van 20 op het.loon der tariefwerkers, die. minder dan het voor hen in het contract genoemde minimumloon verdienen, met een maximum voor verdiend loon plus toeslag van het voor hen gestelde minimum in de Codlectoieve Arbeidsovereenkomst. „Ongeacht het voorgaande U de Plateel- bakkerij 0ukl4HolIand nog bereid aan de nieuwe tarieven terugwerkende kracht te verleenen tot ap heden. „Ten slotte is de Plateelbakkerij Zuid- Holland bereid de door haair op te stellen tariefregeling te onderwerpen aan het oor deel van een paritaire, uit vakmenschen be staande commissie met een onpartijdige voorzitter, alsmede aan deze commissie de noodige bescheiden over te tenreen, waaruit de gronden zullen blykem, waarop deze ta riefherziening is gebaseerd." Overplaatsing. Met ingang van 11 Augustus zyn de post bestellers A. Roggeveen en C. F. Kromhout verplaatst van Gouda naar den Haag. De processie GoudaKeveluer. De lelidier van de processieGouda—Keve- iaer, de Zeereerw. Heer Pastoor P. J. A. de Gjaal' O.F.M. te Gouda, deelt aan de Maas bode mede, dat, gelijk met de groote natio nale bedevaart naar Lourdes het ge-val ook Gouda, ey 't dan op zeer bescheiden wijze ziieken zal meenemen in den eigen prooessietrein, by gelegenheid' van de pro cessie Gouda—iKevelaer. Een speciale wagen is door de .Spoorweg maatschappij daarvoor ter beschikking ge steld. De processie Gouda—1Kevelaer is de oer ste, welfce naar dlit genadeoord zieken mede- neemt. Herbenoeming. By beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de heer L. E. Bicknese, tandarts alhier wderom benoemd tot assistent by de tand heelkunde aan d!e Rylks Universiteit te Utrecht voor het tydvak van 16 Augustus 1928 tot en met 15 Augustus 1929. Het eerste lustrum van de V. C. J. B. De afdeeling Gouda van den Vryz. Christ. Jongeren Bond hoopt op 29 September zyn eerste lustrum te vieren. Het ligt in de be doeling deze dag te herdenken door een by- eenkojnst in de Rem. Kerk, waar Dr. L. J. van Hoik (Rem. Pred. te Utrecht) de op richter van den Bond en ook van deze af deeling, een lezing zad houden. Verder zal door een der leden de oprichting en de eer ste jaren besproken worden, waarna Ds. Tjalsma de 3 jaren van zyn samenwerken met de afdeeling Gouda behandelen zal. Overigens is Gouda aangewezen in haar gewest als centraal punt voor de najaars dag, welke gehouden zal worden op 30 Sep tember, evenals in vele andere plaatsen en waar als gemeenschappelyk onderwerp dit jaar behandeld zal worden „De Vrede". Zuivelexpertg in ons land. Programma der excursie reeds vastgesteld. Van 17 tot 23 September zal een 60-tal directeuren en inspecteurs van keurings diensten van (levensmiddelen, chemici en zuiveldeskundlgen uit verschillende landen een studiereis door on« land maker.. Het doei van deze studiereis is hoofidzakelyk om rich van de kaasbereiding en de kaascon- trole, maai- tevens oak van <fe zuivelberei ding in het algemeen, dë botercontrole n de Maatregelen om te waarborgen dat alleen deugdelyke boter en kaas worden uitge voerd, door eigen aanschouwing op hoogte te stelles^ Ruim twrintigrjaar geledien is op initiatief van dr. Swaving, destyds inspecteur in Al gemeenen Dienst by Landbouw een detge- hJke excursie op touw gezet. En zoowel tot I veile tevredenheid van de Duitsche deelne mers als tot groot nut voor onzen boter- export Inmiddels is de kaasexport in ons land tot ontwUkkeling gekomen en geschiedt die uit voer van boter en kaas met merken. lntusschen biykt men omtrent de juiste waarde van die merken in het buitenland niet voldoende op de hoogte te zyn en deze onbekendheid <k>et schade aan onzen export. Vandaar, dat reeds door den aandrang daartoe uit zuivelkringen uitgeoefend, dr. Swaving, thans waarnemend Directeur- Generaal van den Landbouw, weet een stu die reis heeft georganiseerd. Nu zullen ech ter, behalve Duitschers, ook deskundigen uit andere landen wonden uiftgenooigid. Het Rylk geeft een (bijdrage in de kosten der reis, doch ihet oa-ergroote deel daarvan wordt gedragen door verschillende controle stations, terwyl tie zuwelovgianisatios e.d, by dragen dbor tie ontvangst van het getoel- schop op zich te nemen. Uit het programma bl'ykt, dat Maandag 17 September, na de officieele ontvangst op het MHnlisterie van Binnen]andsche Zaken en Landbouw, een bezoek zal worden ge bracht aan het 'boter- en koascontrole-sta- tion Zuid-Holland. Dinsdag zyn Gouda' kaasentrepots aan de (beurt Ook zal dien dag de kaascontrolemerkenfaibriek „Het Kaasmeik" te Leiden bezióhtigd worden. Woensdag gaat het gezelschap naar Alk maar en Hoorn. Donderdag zullen verschil lende boeideryen 'in de omgeving van Leeuwarden in oagenschouw worden geno men. Vrydag gaat men naar het J elder ach- Overijselsch botercontralestation te De venter, terwyl Zaterdag Roermontls eiervei- ling ap het programma staat. Een bezoek aan het Rykslandbouwproef- station te Maastricht op Zondag 23 Sep tember zal deze excursie besluiten. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennig dat ®y vergunning hebben verleend aan W. H. Bellaart en zyine rechtverkrij genden tot het uitbreiden der touwslagerij en het byplaatsen van 1 ïuwolie-motor van '0 P.K. met generator alsmede 2 electron*) toren van 2 van 2l/, 2 van 3 en 2 van 5 P.K. voor ihet aandryvan van eenige machi nes in het penceel plaatseliyk gemerkt Var: kensmarkt no. 28—-31 kadastraal bokelft' gemeente Gouda Sectie A No. 3083 behou dens het rechlt van. belanghebbende (n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H.M. de Koningin, ïngeivolge artikel 15 tier Hinderwet» 'Hy Jiie het beroep instelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het ge meentebestuur en (by deurwaarder sex ploit) aan de(n')giene(n), aan wie de vergunning is verleend. De a.s. Veetentoonstelling. Vele goede inzendingen. Naar hef zich laat aanzien zal de op September a.s. te houden tentoonstelling een belangwekkende gebeurtenis op land bouw- en veeteeltgebied wordten. Het aantal, en de kwaliteit der inzendin ganaya. boven elke verwachting. Vooral voor de rubriek Geregistreerd Vee kwamen van alle zydien groote opgaven binnen. Zoo kon o.m.van de groote Controle- en Fok- vereendging te Hoornaar een groote inzen ding warden verwacht, terwijl eveneens me- cJedeeling gewerd van meer dan 200 inzen dingen uit Aiphen a.d. Rym, Bodegraven, Limschoten e.a. Ook de kaas-expositie belooft een goed beeld te geven van het prima product, in deze streek wordt gemaakt en waaraan Gouda voor een goed deel zyn bekendheid Jikt. By voldoende dleelname zal in den ramid- I dag op het 'marktplein een ringrydery met tilbury's om geldprijzen voor heeren en luxe voorwerpen voor dames worden gehouden, terwyl en muziekkorps dit Oud-Hol- I landsch vermaak zal opluisteren. Na afloop I daarvan zal een rondrit met muziek dooi de stad worden giehoiuden. ko«t het abonnement op de vanaf heden lot eind September Eiken avond bezorging overal in Gouda en in talrijke Gemeenten in de omgeving. Geef U nog heden op aan onze loopers of aan het Bureau MARKT 31, TELEF. 82 wordt do studie betaald. We zien veruer hoe raangenaaniste wyA knygt en merken op hoe in due weitiKt Amor zyn pyltjes schiei hoe trouw en doorzettingsvermogen staat zyin een overwinning te behalen. Bende films rworden heel goed gespeeld tevens. Burgemeester Uaarlandt. Burgemeester Gaarlandt is van vetjlof in gemeente teruggekeerd en heeft zyn ambtsbezigheden hervat. toen wydungsavond. De Chr. Oi unjevereenïgnig houdt Dondei- dagavond ou Augustus een wyciungsavond Als spreker zal optreden Ds. is. v oorsceegn, voorzitter van den Bond van Chr. Uianyevereemgingen in Nederland a het ortdeiiwemp „Trouw aan Oranje De groote land- en tuinbouwtentoonstelling te Kéeuwyk. Het bestuur van de aid. Reeuwyk van de Oil. My. vail Lanbouw en de Ten toorts te.- wiigsconnmissie vestigen per advertentie «e aamuiacht op de groote land- en tuinbouw tentoonstelling, welke aldaar gehouden zal wOxden op 29 en 30 Augustus a.s. betoven zeer (interessante dagen te worden, wy venwiyizen er gaarne naar, ook attracties, oa. het carousselryden, het groote Concours- Huppique en in het byzonder de schit terende bloemeutentoonstelHing en de gon delvaart. De leergangen van de Volksuniversiteit in het a.a. winterseizoen. l)e leergangen van de Vofaumveislteit vaten in Iret, a.s. wjmteraeiBoen wederom gehouden Worden in de Sociëteit de ltéunie. Het nieuwe cursusjaar zal geopend war en met een lezing van Annie Salomons ■ver: „Hen matiltwaardjg' hoekje van de tro- »en". J Voor de Keratvacantiq#al Ds. P. D. Tjal- ma, Predikant te Leiden «m cursus houden over Goethe's Faust. AjB-cursua van 4 voor drachten op Vrijdagavond. Verder worden gehouden een cursus over Postduiven en postdiuiven-üethebberij door G- J; D- Mingelen, Redacteur van „De Post duif", Assen. A-cursus van 3 voordrachten OP Vrydiagavand. Na de Kerstvacanitie: Ouiltureeel en Artistiek Venetië (Ravenna en Padua). Luns, Directeur van liet Ryks-lnsti- Opleidjng van Teekenleeraren, A'dam. AB-cursus van 4 voordrachten op Huilb tuut tot Gi te hooi Schouwburg-bioscoop. laid, Harry Hardt en. dat Thalia-Theater. Het programma van deze week staat ge heel in 't toeken van de sport. Er zijn ,wee groote nummers waarvan het eerste een auto-race tot culminatie-punt heeft, het tweede een echte rugjvby-match. Voor sportliefhebbers dus een programma om van te smulllen! Hot eerste hoofdnummer is getiteld ,D® benatne-duivel", een sensatie-comedie met Reginald Denny in de titelrol. De sympathieke Tom, waarvoor Denny speelt heeft by bet -begin van de handeling een auto-ongeluk dat leelijk afloopt want hy moet een half jaar lang in .het ziekenhuis verblijven. Gedurende het ongeluk, echt- Amerikaansch, heeft hij 't meisje leeren kennen dat zyn ideaal betidhaamt en na udt het ziekenhuis te zyn ontslagen ia^zy'n eer ste gang naar Los Angelos, Oaiifornië, naar haiir autoes. Na eeniig)e verdere kennisma king wil zy wel haar ja-woord geven indien Tom voor haar maar eventjes een auto race gaat winnen. Tengevolge van .zijn on geluk heeft Tom evenwel juist een overge voeligheid) voor alles wat aan auto's ook maar in de verte herinnert. Niettegenstaan de dit knutiipt hy tenslotte toch in de car en, zooails voorzien, wint de wedstryd. in Ame- rikaamsche en ook wel andere fibns wint mon steeds alle raoe's ook al is men voor 't eerst van zyn leven op de baan» De tweede film is een Paramount-picture en heet „De lialf-back", Richard Dix speelt .rin de situdent die voor zyn college dat Coltan is, voor 't eerst na zes-er. twiintig jaar aan rughby-match op 't codlege-State weet te winnen. Döze film ds heel aardig en geeft tevens kyk ap de toestanden onder de op een Amerikaansche hoge school. Wy zien hoe de mensdhen alle intern wonen in aparte college-wijken, hoe vele studenten 's morgiens moeten werken om en 's avonds te kunnen studee- met de inkomsten van het baantje Wlad'iimin het groo- in de n interes- en boeiend Oostersch ffllmwerk, geti teld ,J3e .blanke alavin". De blanke slavin Is lady Mary Watson een mooie en rijk Rn- gelsch meisje, dat ia een vlaag van verliefd heid trouwt met een Arabier, Ali Benver Bey. De lyfiarts van den Arabier tracht haar te waarschuwen voor haar aanstaanden ot, maar daar blijkt ze niet gevoe lig voor te zyn. In Araibië aangekomen .be- der Korte Akkeren een groote uitbreiding gegeven. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 21 Aug.: Hendrik Pieter, z. v. P. Liepelt en L. W. A. Hartgrmg, A Willens 4. 22 Aug.: Barbera Antonia Maria, d. v. A. de Ruwe en J. Lubbers, 3e Kade 41. 23 Aug.: Hermanuh, z. v. L. Hofstede A. W. Rynhout, Messemakerssteeg 1. ONDERTROUWD: 28 Aug. G. B. Gabry en H. M. van Wijngaarden. I. L. Genwig en R. G. van der Linden. O. M. Teekem en A. de Jong. J. C. C. Rabauw en A. P. van Leeuwen. C. Kolster en A. Vermeu len. P. A. van der Pauw en G Vos. S. Gibbon en A. de Knikker. W. de Wjt an B. van Eyck. J. Mul en G. J. Hardyizer. GETROUWD: 24 Aug.: A. C. Ammerlaan en A. M. A. van Gerdinge. 25 Aug.: B. W. J. C. Niehoff genaamd Wenhmg en E. P. W. M. Quant. OVERLEDEN: 22 Aug.: Arie van Zwie- nen, 22 j. 22 Aug.: Hendrika van Unea, weduwe H. Brouwer, 79 j. Agenda. 30 Aug. 8)4 uur SL Jansloerk Chr. Oranje ver. Wüjdangaavond. Medische dienst. Vanaf hedenmiddag tot Zondagavond 12 uur kan men zich voor medische hulp wen den tot de doctoren Dr. Mieeter en Dr. Hoff mann. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, is tot en met 31 Augustus bene vens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des avonds echter alleen voor recepten). UIT DBN OMTREK. AMMERSTOL. De vangst van alle soorten rivier- en oorvisdh was in de afgeloopen week In den polder is het aantal visschers met een groot getal personen vermeerderd, die de zaiLmzegenvisscheryen vischten ns met den verboden tyd voor de za zegenvisscheryen met vissohen in de rivier ol" in den polder den koet moeten verdienen. In den polder wordt voomamelyk met de fuiken en de doggers naar aal en paling ge vdBcht volgens de zeden van z'n land, nog een vrouw op na houdt. Ze ontstelt hier zóó van, dat ze flauw valt en door Dr. Warner moet worden behandeld. Als ze pogingen aan wendt om met den dokter te vluchten, spant haar echtgenoot haar een valstrik en wordt zy in een (berucht huis gebracht. Gelukkig worat ze tiaar uit dooi* dien trouwen arts ver lost, die haar aar. de macht van den Arabier te onttrekken en waarmee ze een ge- ukkige toekomst dankt tegemoet te gaan. Deze, zoowel wat de opnamen als de aan- kleedling betreft, ryk verzorgde film wondlt 'oorafgegaan door 'n aardige First-Natio nal comedie in 6 acten, met Constance Tal- madge, Antonio Moreno en Michael Vavitel die hoofdrollen, vervaardigd ander regie u Marshall Neilai. 't Is een. leuke ge schiedenis van een Itailiaanache dievegge, die door een Amerikaansch artist op het goede pad geholpen wordt. Aanvamkelyk gaat dat niet zonder horten en stooten eti moet onze Amerikaan ook telkens .Ie erva- ing opdoen, dat hij weer wat op onnaspeur bare wyze ds kwyt geraakt Ten alotta heeft hy toch met z'n pogingen tot bekeering Bén aardige film, die uitmunt door goed en verzorgd spel. Het strijkje laait goede muziek hooren. Het O.N.A.-terrein voor Woningbouw verkocht. Gisteren is het bekende O.N.A.-terrein, gelegen aan dfe Prins Hendrikstraat, door de gemeente verkocht aan. de bouwonderne mers, de heeren G. v. d* Horst en G. J. van Wingerden, die daarop c.a. 177 arbeiders woningen zullen bouwen. Door dezen bouiw wordt aan de bebouwing of palingstreken in orde gebracht om hier mede in de volgende week te beginnen met het oog op de donkere nachten. Mocht het water gaan wi i- de rolpaling te vangen, die zee.- gewild is voor den inmaak. Men b&steedt voor: Snoek 28--3S ct., baars 20-25 ot., paling 30—85 ct., bliek 8—16 ct., voorn 4—9 ct., zeelt 36—44 ct* alles per K.G. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Adtiana, d. v. P. Goor en A. C. v. Gorsel. Maria Dirkje, d. v. P. A. Hoogerbrug en N. de Gelder. Wilhelmus Cornells, z. v. Th. G. de Jong en A. M. v. Riet» Pleuntje, d. v. E. Hoogerbrug en D. Floere. Adnuana Anthonia Elizabeth, d. v. C. F. Mourits en J. C. Alkemade. Leen- dert, z. v. A. M. v. Wilgen en D. Goldberg. Tryntje Catharina, d'. v. P. v. d. Wolf en A. den Dry ver. -*• And rijkje, d. v. C. v. Harskamp n H. den Uyl. Maria Cornelia, d. v. W. N. v. Nooten en B. D. Wesstra. Aplonia, d. v. D. Burggraaf en E. de Booij. ONDERTROUWD: D. de Bruin eft C. M. v. d. Toorn. W. v. Vegten en A. Slappen- diel. GETROUWD: G. J. Houtman, 32 j. en W. A. de Ryk, 23 j. LAND- EN TUINBOUW. Markten van gesmokkeld vee. De afd. Tied van de Geldersch-Overijssel- sche Maatschappy van Landbouw zal op de algemeene vergadering dier maatschappij de vraag aan de orde stellen, wat te doen tegen den handel in gesmokkeld vee op onze binnenlandsche markten als Rotterdam en Utrécht; ook in verband met de bestrijding van mond- en klauwzeer hier te lande. SPORT BN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Morgen wordt op het O.N.A.-terrein de tweede ronde van de wedstrijden tusschen de Goudsche clubs gespeeld. Het program ma luidto G.S.V.-D.O.N.K. en Olympia Gouda, resp. aanvangende 1.30 uur en 3.15 uur. Te Rotterdam vangen de wedstrijden om den Zilveren Bol weer aan en worden vaak als de opening van het nieuwe voetbalsei- *oen beschouwd. Morgen worden de volgen de wedstrijden geepeeld: V .OXJHermes-D.V JS., 11 vol. H.B.S.—(Excelsiod, 12% uur. Sparta—A.D.O., 2 uur. FeijenoordV.U.C., 3% uur. Op Zondag 2 en 9 September wordt het wedstrijdtournooi voortgezet. Korfbalpropaganda. Voor de kortelings opgerichte korfbal club te Moordrecht speelt l'er Gouw 1 a.s. Zondag togen een Rozenburg-combinatie uit Rotterdam een propagsndawedstrijd. Er zal gespeeld worden op het terrein der M. V. V. „Moordrecht". Aanvang 2 uur. ZWEMMEN. Weer een vrouw over het Kanaal. Miss Laddie Sharp, een 18-jarige ver pleegster, is gisteren over het Kanaal ge zwommen. Ze vertrok, te ongeveer 1 uur gistermorgen van kaap Griane* en kwam 's middags vyf minuten voor vieren te Do- vei aan land. Zondag 26 Augustus. GOUDA. Kemonstr. Kerk, 10% u. van. Ds. H. Cra mer van Zwanunerdam. Dinsdag 28 Aug., 2% u. Huwelijksinzege ning door Ds. P. D. Tjalsma. St. Janakerk, 10 u. v.m. Da. B. Tichelm».. te Scheveningen. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. vjn. en 5% u. n.m. Ds. J. Hoekstra van Schoonhoven. Ver. Calvyn, Nieuwe Zaai, Turfmarkt 142, 1Ü u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. van Voort huizen te Ryssen. Geref. Gemeente Turfmarkt, iO u. van. en 5% u. mm. Ds. R. Kok. ff Geref. Gemeente, Heil des Volks, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. C. Kroes. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. De heer Hugen- holtz, cand. t. d. H. D. BERKEN WOUJDE. Ned. Herv. Kerk, 8 u. njn. Ds. J. N. v. d. Heyden van Lekkerkerk. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer Scherpenzeel van Bunnik. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Mr. A. A. J. Iiijksen uit Gouda. Remonstr. Kerk. Geen dienst Evangelisatie, 9% u. vjn. en 6 p. m De heer A. H. v. d. Kolf. Geref. Evangelisatie, 9% u. v.m. «Ml u. n.m. De heer W. C. de Jonge. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 2% u n.m. De heer de Redelijkheid. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. D«. A Land stra. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u .v.m. Ds. Erkelens van Amersfoort STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. v. d. Hey den te Voorburg. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. de Bruin te Bergschenhoek. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. Ds. Voorsteegh uit Gouda. 6 u. njn. Ds. v. Eist uit Reeuwyk. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Da W. N. van Nooten. OUDERKERK a. <L IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer v. Galen te SchaareAergen. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee. REEUWIJK Ned. Herv. Kerk, 10 u. v»m. Ds. van der Eist ADVERTENTIEN. Tot onze groote droefheid geven wij U kennis van het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer THOMAS BINNENDIJK in den ouderdom van 60 jaren. Wed. G. BINNENDIJK- VAN RIJK. G. BINNENDIJK. M. BINNENDIJK. G. C. BINNENDIJK- VAN DIER GROEF. P. BINNENDIJK. D. BINNENDIJK- VAN DAM. TH. BINNENDIJK en Verloofde. A. L. BINNENDIJK en Verliefde. J. W. BINNENDIJK. GOUDA, 25 Augustus 1928. Raam 177. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag, 's namiddags 2 uur vanaf het Van Iterson- Zieken huis. DE GEMEENTE WADDINXVEEN apoadlg een paar tijdelijke Aanbiedingen te richten tot den Gemeente-Opzichter.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 4