A V DRAAGT CAREL KROPMAN. LAATSTE BERICHTEN. Beurs Van Amsterdam. Henri van Doorn, t Gisteren is t© Tilburg in den ouderdom van 57 jaar de heer Henri van Doorn hoofd van de firma van Doom Damn, een der oudste firma's van Tilburg, die in 1783 door Martinne van Doorn werd ge et cfht, ovorletleif Deze Martinus van Doorn was de eerste uiaire van Tilburg. Do heer van Doorn was bij rijk en arin eer. zeer geziene persoonlijkheid. Hij wa^ ridder in de Ord» van Oranje Nassau en ridder in de orde 'yan den Heiligen Grego riue de Groote. In 1922 vierde hij zijn zilveren jubileum als lid van don gemeen teraad te Tilburg. De begrafenis zal plaats hebben aanstaanden Vrijdag om tien uur. STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Een Hollandsch s.s. in nood. Volgens latere berichten zet het schip zijn reis voort. litt Amerikaansohe stoomschip „Ameri- ci van New York naar Bnamejrhaveu, seiut draadloos dat liet midden in den At- lantischen Oceaan stoomde naar het Neder- i'anJsol* stoomschip „Celaeno", dial in zinkende was. De „Celaemo" behoort aan de „Maat schappij Zeevaart" te Rotterdam en was van Rotterdam naar Boston bestemd. Op 30 September bevond het sohip zich 430 miji west van Seilly. De „Oelèeno" meet 3544 ton en is in 1916 bij do Rotterdamsche Droogdok Mij. voor de „Mij. Zeevaart' gebouwd. Voor zoover op het oogenbiik bekend is, zijn do „Baltio'1:, „Laurentio" en „Ame rica' onderweg om assistentie te verlee- non. Do bemanning van de „Celeanodie 25 Sept. van .Rotterdam naar Boston is vertrokken, bevindt zioh nog aan boord. Ointront de weersgesteldheid: op den Oce aan wist de kapitoin van de „Volendam" van de Holland-Amerikalijn te vertellen, dat er Vrijdag j.l. een zware storm van het Noord-Oosten op dien Oceaan heeft g>- jrvoed, waaddoor do „Volendann" een dag to laat te RotterdaM is biiinengeloopen. Een tweede boot in nood. Nadat do kapitein van het s.s. „Amerioa' van de United Stoteslino eerst voor eeni- ge uren draadloos medegedeeld had, dat Ihij het zich in nood bevinden Nederland- solie vrachtsahip „Oelaemo" te hulp ge sneld was, is thans opnieuw een draad loo- ze mededeeling van hem ontvangen, mei lende dat het onderweg het S.s. „Fillett gepraaid had, dat zich. eveneens in nood bevond. De „Celaeno" zet zijn reis voort. Volgens opgave heeft het s.s „Celaeno 1 ongeveer 86 man aan boord. Volgens een later bericht zet de „Celae no'' langzaam zijn reis voort met eigen middelen. Men tracht de achade met eigen middelen te bli Een berooving op de Zuiderzee. Een juffrouw betrapt. In dim nacht van Dinsdag op Woensdag .is de salonboot „Jast Nieveen", die van Amsterdam naar De Lemmer voer, in rep en roer gebracht. Een juffrouw ontdekte plots dat haar beurs met gold ontrold was, zij wilde weten wie de schuldig? was on haar bezit terug ontvangen. Toevallig - het was oen geluk voor de bestolene - was aan boord een. rechercheur van de Amsterdaimsohe politie die, zoo is nu eenmaal een rechercheur, onmiddellijk een onderzoek instelde en na korten tijd ie zakkemrolsiter Zij had de juffrouw het geld afgetibmen en de beurs, als welkome her innering aan haat snood bedrijf, in zee geworpen. De snoode juffer had korte vreugde van haar bezit, dat zij, dank zij des recher cheurs scherpzinnigheid, weer aan de recht matige eigenares had af te staan. Een auto door ten trein gegrepen. De bestuurder gedood. Te Glanerbrug is Woensdag d© 28-jarig3 Groen uit Enschedé, die gehuwd' is en va der van twee kinderen, met zijn auto, bij den onbowaakten overweg, door een goe derentrein uit Grooiau overreden en gedood Trambotsing in den Haag. Een gebrek aan de Centrale. Het Haagscho trambedrijf heeft gisteren middag een storing ondergaan ais hot to geen jaren heeft gekend. Wel kwamen een enkele maa!i partieele storingen voor en dan meeSval nog» van korten duur, maar gistermiddag was het tramverkeer op het geheele stadsnet van ruim kwart over tweeën tot half vijf, dus ruim twee uren lang, stopgezet. De fout lag bij de Cen tralo van het gom. electriciteitsbedrijf, waaruit het stadsnet gevoed wordt Gedu rende ruim twee uren kon niemand van d.« stadslijnen gpbruik make Groote De Deltltsahe Groentenveiling bereikt© gisteren een omzet van vier millioeo gul den in dit seizoen, tegen f 3.400.000.- over liet geheel o jaar 1927. (Dit feit ging niet onopgemer.it voorbij. Kooplieden en "het personeel der vei'lng weiden getracteenta De koop ar en de tuin der diie 'het miHiioen volmaakten, ontvingen een extra RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum,: 6 u. Omroeporkest 8.16 Concertgebouw. 10.15 Persberichten, 10.30 Dansmuziek. Huizen 8 u. Carillon. i 9 u. Lezing min. Slotemaker de Bruine. 9.30 Concert, Daventry 6.20 Dansörkeet. 7.50 en 9 u. Symphoafs-orkest 10 55 Dansmuziek. GOUDA, 4 Oct. 1928. De opvoeding van het Onderbewuste. In de Inspectievergadering van gisteren hield ds. Vunderink, een lezinig met het boven dit venslag geplaatst onderwerp. Na er z\jn blijdschap over te hebben uitgespro ken, dat hy in 'n kring als de door de aanwe zigen gevormde kan spreken over psycholo gische vragen haalde ds. Vunderink een uit spraak aan van prof. Kohnstamm, volgens welke de opvoeding meer gepsychologiseerd moet worden waar ze nog te veel gericht is naar het object. Op aüle gebied is een drang waar te jdemen om den achtergrond der din gen te zpeken in de ziel des mensChen. Is in de vqrige eeuw, het denken en kunnen meer op den voorgrond getreden, than» zyn we op weg ons dos te maken van de oude richting; er komt hiinder methode en meer nadruk op het innerlijke leven van het kind. Hoe staat het met dat innerlijke leven. Men meende, dat de menschenziel was een onbe woond huis, dat bij het kind bevolkt moest worden met wat het uit de opvoeding ont ving. Maar, nu komen de zielkundigen, die ontdekt hebben de bewoners van het ziele- huis. Ons is ontdekt de wereld van het onderbewuste. De mensch heeft, zou men kunnen zeggen, een dubbel leven. Wanneer we spreken bijlv. is ons bewustzijn aan 't werk; dwalen de gedachten af, dan komen er beelden in den geest op. Waar is de we reld, waaruit die gedachten komen, waar is de wereld waar sympathiën en antipathie» geboren worden? iOns b^Hvust leven speel'l maar een heel kleiie rol in onzen innerlijken groei. Het is als etti lichtbundel, die slecht., een klein stukje van de wereld bestraalt terwijl buiten dat bestraalde stukje een donkere wereld b&taat. Als voorbeeld van het werten van feet onderbewuste noemde spreker o.a. het slaapwandelen. De slaap wandelaar doet de(dingen veel zekerder dan de wakende. Dromleven is het terugbren gen van het onderbewuste. Daaruit blijkt ue oneindigheid van fiet herinneringsvermogen, blijkt ook dat nieti verloren is gegaan. Alies is ontvangen op thegatief van de ziel, als op het beeld in de catoera. Niets gaat verloren, niets wordt vergeten. Het onderbewuste speelt een groote ro». Spreker vergeleek de ziel met een huis, be staande uit een veiilidhte kamer, gelijk vloers, waar het bewuste zetelt; daaronder een donkere kelder waar het onderbewuste is, dat soms in rust, na pyokkeLs in actie komt. Dat onderbewustedh'erbergt heel, veel, kan ook een wereld vaiT-demofien zijn. Te onderscheiden is bij het onderbewuste hui inherente en het attributieve; 't eerste te, wat eigen is aan de memschelyke natuur; 't tweede is alles wat ons persoonfyk eigen dom is, zuiver individueel. Bij het inherente moeten worden gerekend de verschil lende soorten van drang, o.a. de sexueele-triCbe, de ik-trielbe.Daartoe behoort ook de angst die culmineert in den angst voor den dood. Goed en kwaad wonen in de menschenziel samen; in den kelder van het onderbewuste huist de rest van onze oorspronkelijke af komst, de rest van Gods beeld, maar ook de neiging tot kwaad. In het onderbewuste kan zich voordoen een opzettelijk en een onop zettelijk verdringingsproces. Wat uit het bewustzijn verdrongen wordt, zyn we echter nog niet kwijt; 't leeft en door een kleinen prikkel kan het weer actief worden. De spreker wees er op dat bij het kind ae eerste indrukken ontzaglijk en vol beteeke- nis zijtn. De eerste indruk bepaalt hoe 't le ven gezien zal worden, vol vreugde of vol angst. Dit werd door spreker met een voor beeld verduidelijkt. Wat urit het bewustzijn weg is, is niet inderdaad weg. Het kan te voorschijn koiften met allle effecten van haat, lust enz. er bij. Er is ook bewust verdrin gen. Dingen, die we kwijt willen, waaraan we niet meer wiljen denken. De opvoeding wil invloed uitoefenen op het onderbewuste tioor iets te leiden of op te wekken in dat onderbewuste, wiar zich groote processen afspelen. Kunnerf we invloed uitoefenen op het onderbpwustó? Het antwoord hierop luidt naar sprekers meening bevestigend. Om invloed uit tê oefenen moet men begin nen met zich rekenschap be geven hoe 't on derbewuste werkte Het eigenaardige van het onderbewuste is, dat het associatie-kringen vormt. Steeds gr<èepcert zich om iets heen alles wat er mee1 in verband staat. Droef heid geeft sterke^ beeld dan vreugde, vooral in de kinderjaren.1 Er is in het onderbewuste een drang tot herhaling, waardoor het leven veel eenvoudiger wordt. Er is een terug komen van het gelijke, een automatisme, dat noodlottig kan als 't byv. de neiging betreft tot kwaad.. Iets kan een gewoonte worden. Spreker wees op het verkeerde van de uitdrukking: 't is maar gewoonte. Het aankweeken van gewoonten mits goede iu, ook jn de school van bellang. Goede gewoonten* zijn een' kostelyk gqed. De ethische opvoeding is iwel eens hel hoofddoel van de opvoeding van het kind genoemd. In het kind huizenverschillende t r d e b e n. In verband hiermee is de eer ste periode van het kind op School een zeer belangrijke, een periode waardoor het kind heengeholpen moet worden. Betreffende de ik-trielpe merkte spreker op dat het k door verschillende oorzaken soms niet tot vol waardigheid komt. Door het gevoel van minderwaardigheid bywoorbeetd wordt de ik-triebe achteruit gedrongen. Op dat min derwaardigheidsgevoel reageert het kind door in elkaar te kruipen, door het zich niet kunnen en willen uiten, door moeheid, prik kelbaarheid, koppigheid - alles tengevolge van het verdringen van het ik-gevoel. Of - een kind, dat zich minderwaardig gaait voe len zoekt naar compensatie; fantaseeren, liegen zyn dikwijls als compensatie tegen over het minderwaardigheidsgevoel te be schouwen. Psjchisdie stoornis kan aanleiding z!)n tot physieke stoornis. Een kind vernederen jn het bijzijn van anderen is psychologisch verderfelijk. Het is van belang het gevoels leven van het kind te ieeren kennen. Ziels- zorg is ttoodig voor het kind. Tracht, aldus de spreker, het gevoéisleven te begrypen, vooral omdat het kind nog in de periode is, dut het vertrouwen Btelt in zyn onderwyzer. Elke triebe zinkt, wanneer we een triebe van hooger orde weten te wekken. De knaap byv. die onaangenaam reageert op het verbod te proeven ivan de druiven, die hy op tafel vindt, zal met blydschap en vol doening van die druiven afzien, wanneer hij die mag brengen aan het zieke zusje, voor wie, naar hem gezegd wordt, de druiven be stemd zyn. Het komt, by de opvoeding in hoofdzaak neer op de persoon van den op voeder. De liefde van den opvoeder heeft het kind noodig en daarnaast zyn autoriten. Voelt het kind die, dab is er veel mee te bereiken. Daarom aldus besloot de heer Vunderink met een citaat uit een boekje van Ligthart: geeft u! Een hartelijk applW klonk als blijk van waardeering voor hetgeen de heer Vunde rink had gesproken. Door den heer de Blouw werd hem voor zyn rede hartelijk dank ge bracht. In de namiddagvergadering droeg Mevr. Flothuis—van Dommelen een zeer afwisse lend programma voor, samengesteld uit ge dichten en fragmenten van grootere werken van dichters uit vroegeren en lateren tijd, van het klassieke tot het moderne. Hier en daar werd door haar een toelichting tot het voor te dragen werk gegeven. Haar bedoe ling was de schoonheid van onze taal te doen zien in de verschillende vormen en stemmingen, waarin zioh de schoonheid der taai in de verschillende dichtwerken by onze meest vooraanstaande dichters openbaart. Ongetwijfeld is Mevrouw Flothuis hierin uitstekend 'geslaagd. De heer de Blouw dankte haar voor haar voordracht proeve van haar kunst van verzen zeggen. De heer de ©louw sprak den wensch uit dat de vijfde inspectievergadering zidh zou mogen kenmerken door een even groote be langstelling als welke Ibij de vierde te con- stateeren viel. En, zeide hy, moge van de kunst van zeggen van Mevr. Flothuis iet.' op ons allen overgaan en mogen we mee dragen de gedachte, dat we de kinderen^ naast het onvermijdelijke Ieeren nojg zooveel moois kunnen igeven. De heer de Blouw be sloot met den wensch uit te opreken, dat. alJen met dezelfde opgewektheid als,van nu op de volgende vergadering zou mogen teiugkeeren. De heer Heij sprak een woord van dank tot den heer de Blouw en wenschte dezen toe, dat hy nog lang de kracht en den lust zou mogen hebben de inspectievergade ring te leiden. Examen Ned. R.$. Politiebond. Te den iBosch is geslaagd voor het examen poldtiediploma met aanteekening de agent van politie J. Vink, alhier. Een Jubileum. Gisteren herdacht de heer Christiaan Brink den dag, tfaarop hij voor 25 jaar in dienst trad by de N.V. Erven M. M. van Loon. Gm 11 uur werd hy feestelijk ontvangen. Nadat het welkomstlied was gezongen, richtte Mej. van leeuwen het eerst het woord tot den jubilaris en overhandigde hean een goudeh horloge met Inscriptie. Vervolgens wferd het woord gevoerd dooi de Directie, waarnd hy een gesloten couvert met inhoud en een diploma van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in .Ne derland in ontvangst mocht nemen. Veie bloemen werden aangeboden, o.a. door Mej. Agnes van Loon aan de echtgenoote van den Jubilaris. Namens het personeel sprak de oudste, die bij de N.V. werkzaam is en bood hem een ameublement aan. Ook het kantoorpersoneel reikte hem bloe men over. Vele telegrammen en gelukwenschen kwamen binnen. Zeer onder den indruk van de huldiging sprak de Jubilaris eenige woorden van dank. De jubilaris werd vervolgens in de gele genheid gesteld dezen feestdag verder in de huiselijke kring te vieren. Wy hopen, dat de heer Brink nog vele ja ren bij de N.V. werkzaam mag zijn. Hudiging ds. Is. Voorstcegh. Gisteravond werd ds. Is. Voorsteegh ge huldigd ter gelegenheid van zyn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Deze huldiging geschiedde in de met groen en bloemen versièrde Luthersche Kerk door de Goudsche Christelijke Oranjevereeniging. Welwillende medewerking werd verleend door de dames Marie Bremmer (zang), Co- by Stortenbeker (viool) en den heer B. E. J. Bik (orgel). Begonnen werd met het zin gen door alle aanwezigen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus van Nassouwe, waarna als eerste nummer van het programma door den heer Bik ten ge- hoore werd gebracht Offertoire van C. van Lefébure Wely. Nadat gezongen waren het eerste en tweede vers van Ps. 95, nam ds. Simon het wqord. Voorgelezen werd Ps. 100 en na het gebed te hebben uitgesproken hield ds. Simon een korte inleiding, waarin hy den heer en mevrouw Gaarlandt, het hoofdbestuur van den Bond v. Chr. Oranje- vereenigingen en alle overige aanwezigen het welkom toeriep. Hy deelde mede dat door hem een dankbetuiging namens de Koningin-Moeder ontvangen was voor de op Haar verjaardag van de Ghr. Oranjevereenl - ging ontvangen gelubwensch. Verder deel de hy mee, dat aan H. M. de Koningin- Moeder bij Haar bezoek aan Gouda door de Chr. Oranjevereeniging een bloemenhulde was gebracht. Ook werd meegedeeld dat het aantal leden der Goudsche vereeniging thans ongeveer driehonderd bedraagt. In het bijzonder werd door ds. Simon het woord gericht tot den Bondsvoorzitter, ds. Voorsteegh. We zyn bly, aldus ds. Simon, dat we u dezen avond mogen aanbieden. De huldiging had een lange voorbereiding geëischt, waar intusBchen al op 30 Augus tus deze huldiging was voorgenomen. Ds. Simon wees er op dat de huldiging plaats had op den 3en October, op een dag dus, die van zoo groote beteekenis en zoo vol rijke herinnering is voor de stad Leiden en voor ons volk. Ten slotte vestigde ds. Simon nog de aandacht op het woord van Willem den Zwijger: ,,'k Heb met den Heer der heeren een vast verbond gemaakt". De heer /H. Heistek, vice-voorzitter van de Chr. Oranjevereeniging, sprak ds. Voor steegh toe, er op wyzende dat in het be staan der vereeniging een levenshoogte is bereikt. De aan ds. Voorsteegh ten deel ge vallen Koninklijke onderscheiding zie ik, aldus de heer Heistek ook als een hoo- gere onderscheiding, een onderscheiding van den Koning der Koningen. Het welbe hagen Gods schittert ook in de verkiezing van menschen, die Gods werk werken. In de menschen een welbehagen, met dank baren ootmoed zeggen we het na, denkend aan ons Vorstenhuis. De ontferming Gods blijkt ook daaruit, dat we God en *yn in strumenten mogen eeren en verheerlijken. Nadat muziek- en zangnummers waren uitgevoerd, nam ds. Simon het woord, zich richtende tot ds. Voorsteegh, eere-voorzit- ter van de Goudsche Vereeniging en Bonds voorzitter. Ds. Simon deed uitkomen dat aan ds. Voorsteegh de Koninklijke onder scheiding was verleend in zyn kwaliteit als Bondsvoorzitter, waarvoor ook de Goud sche afdeeling dankbaar is. ^ervolgens wees ds. Simon op het doel der vereeniging: Het verleden laten spreken en getuigen, waar uit we Gods groote daden mogen Ieeren kennen. Na ds. Voorsteegh dank te hebben ge zegd voor zyn medewerking tot vergroo ting van het ledental, bood hy hem een stoffelijk blyk van hulde aan, n.l. een ets voorstellende een oud grachtje (Achter de Vischmarkt) met het Stadhuis op den ach tergrond. Aan mevrouw Voorsteegh werd een bouquet aangeboden door een dochtertje van ds. Simon. Toen de stoffelijke hulde was gebracht, zongen de aanwezigen het derde vers van Psalm 134. De Burgemeester, de heet Gaarjhpdt be tuigde zyn erkentelijkheid voor de tot me vrouw Gaarlandt en hem gerichte uitnoo- diging tot bijwoning van de huldiging. Ver volgens sprak de Burgemeester zyn verheu ging uit over de aan ds. Voorsteegh ver leende onderscheiding, die tevens de erken ning is van de organisatie, welke tracht den band tussqhen Vorstenhuis en volk nauwer aan te halen. De Burgemeester wees er nog op, hoe prettig het is te ervaren wat er leeft in het volk, wanneer het Oranje en de leden van ons Vorstenhuis in zijn nabij heid weet. De aandacht werd gevestigd op de snelle wyze waarop ds. Voorsteegh ve ler sympathie heeft weten te winnen. Ten slotte wenschte de Burgemeester ds. Voor steegh toe, dat zoovele sympathie hem zou mogen sterken in de vervulling van zijn mooie maar moeilijke en ernstige taak. Verder werd het woord nog gevoerd door een lid van het Hoofdbestuur, den heef Spa. Daarna hield ds. Voorsteegh een toespraak. Aanvankelijk had hy bezwaren tegen de huldiging gelhad, die hem eigenlijk nog ,4wars zat. Hy had echter na den vriende- lijken drang moeten toestemmen, echter onder de voorwaarde, dat hij als 't hem niet beviel „aftreksommen zou gaan maken". Ds. Voorsteegh dankte den Burgemeester en Mevrouw Gaarlandt voor de eer van hun tegenwoordigheid, v/elke buitengewoon op prijs gesteld werd. Ds. Voorsteegh wees in gloedvolle woorden op de groote beteekenis van den derden October en gaf een korte, maar intefessante schets van de benarde tijden van het jaar 1574. Hartelyken dar.k sprak hiji uit voor de hulde en de stoffelijke blijken daarvan, welke hem gebracht waren. De heer Heistek sprak een woord van dank tot den Voorzatter, ds. Simon, alsmede tot den kerkeraad der Luthersche gemeente, voor het belangeloos afstaan van het kerk gebouw ten behoeve van de huldiging. Ds. Sipnon bracht vervolgens dank aan de dames Bremmer, Stortenbeker en den heer Bik voor hunne gewaardeerde medewerking. De dames kregen bloemen. Vermelden we hier even dat de muzikale medewerking zeer goed was. iDe vele liede ren die gezongen werden door de aanwezigen waren aïle uit den zangbundel van den Chr. Oranjebond. Ds. Simon sprak het slotwoord, waarnu ds. Voorsteegh met zyn familie eerst ver trok en vervolgens de talrijke aanwezigen het gebouw verlieten. Allerheiligen en de R.K. winkeliers. De R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" heeft in zyn jongste vergadering beteloten tot het sluiten der zaken van de leden op Donderdag 1 November a.s. (Al lerheiligen). Aan het gemeentebestuur zal worden verzocht om de marktdagen, die op Katholieke feestdagen vallen, te verzet ten. Een gift van 1000.— voor de Openbare Leeszaal. Naar wy vernemen is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, voor de alhier binnenkort te openen openbare leeszaal, een gift van 1000 geschonken. Overtreding Tabakswet. Het Haagsche Hof heeft bevestigd: de vonnissen van den politierechter te Rotterdam, waarbij zyn veroordeeld M. Chr. E., sigarenfabrikant aldaar, tot 2 maal f 100 boete, subs 10 dagen hechtenis, en H. L., sigarenfabrikantte Gouda, tot 15 maal 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De Tweede Kamer-verkiezingen 1928. Naar de bladen melden hebben de af dee lingen der S.D.A.P. alhier, Waddingsveen, Reeuwijk, Boskoop, Oudewater, Nieuwer- kerk a.d. IJsel en Bodegraven besloten alle met algemeene stemmen den heer K. R. van Staal, wethouder dezer gemeente, te candideeren voor het lidmaatschap van d© Tweede Kamer. Een jubileum van den heer W. Sanders. Gisteren herdacht de heer W. Sanders' wethouder van onderwijs dezer gemeente' den dag waarop hy voor 25 jaren in dienst trad van de firma Koch en Knuttel, alhier. In tegenwoordigheid van de voormannen zyner afd. is de heer Sanders door den directeur, den heer C. A. M. Spruyt toege sproken en ia hem hulde gebracht voor zijn ailbeid gedurende die 'lange reeks van ja ren. Met de beste wpnschen bood de heer Spruijt den jubilaris een enveloppe met in houd aan. Namens het personeel sprak de heer Ver- donk. Deze wees op de goede verstandhoo- ding die er is tusschen den jubilaris en het overige personeel en hy bood hem een ca- deau ter herinnering aan. De heer Sanders die daarna nog vele gelukwenschen in ontvangst had te nemen dankte voor de groote belangstelling en vriendelijke woorden. Hy zeide dat het hem in het begin moei lijk scheen zyn dubbele functie waar te nemen, maar waar de directie en zyn chefs het mogelijk hebben gemaakt, dat hy typo graaf kon blyiven, daar hoopte hy in de toe komst zoowel de een als de andere functie te kunnen blijven waarnemen. „Prulletje". (Ie Mariage de Chiffon.) De Vereenigde Schouwspelers onder di rectie van Pierre' Mols hebben gisteren in den Schouwburg een voorstelling gegeven van „Prulletje", het bekende blijspel in drie bedrijven door J. A. H. Abeleven. De intrige van „Prulletje", ontleend aan het aardig romannetje van Gyp „le Marige de Chiffon" is bekend. Corysande, door haar tweeden vader en diens veel jongeren halfbroeder in de wan deling „Prulletje" genoemd, is een klein nest, dat er 'alles uitflapt, wat haar voor den mond komt en daarom door haar strenge moeder voortdurend berispt wordt. Zij houdt niet veel van die moeder, die haar met allerlei huwelykscandidaten van hoogen adel en zeer ryk, maar die alle jeugd missen, lastig valt. Prulletje voelt er niets voor of zoo aan den man gebracht te |worden. Ze wil een man, die ze werkelykllief kan hebben en ze wil niet trouwen' met een van de huwe lykscandidaten door haar mama uitgezocht, die ze niet kan liefhebben en die ze vast in het huwelyk bedriegen zou. Het meisje koestert bovendien een romantische liefde voor haar oom, die wederkeerig een groote liefde heeft voor 't kleine meisje, maar dit niet durft te bekennen. Totdat Prulletje zelf hem ten huwelyk vraagt. Prulletje was Enny Molsde Leeuwe. Zij speelde de rol reeds meer dan honderd keer by het Ned. Tooneel onder directie van Dr. Willem Rooyaards, en vervulde ze ook thans weer met veel talent. Pierre iMols, die met Enny de Leeuwe vorig jaar in den Schouwburg zoo schitte rend speelde in „de Rozenkrans", was een alleraardigst oompje, die zyn liefde tot het jonge meisje poogde te overwinnen, maar zich maar al te graag gewonnen gaf, toen Prulletje hem zelf ten huwelyk vroege Van de overige medespelende, die allen meer of minder tot het succes bijdroegen, trof het pïettig gevoelig spel van den heer Hans Bruning als de Hertog d'Aubieres. De belangstelling van het publiek was voor deze eerste tooneelvoorstelling in dit seizoen maar matig. Uitspraken van het Kantongerecht. In de zitting van den 3en October wer den veroordeeld: Wegens straatschender^, H. Th. T. te Gouderak, W. D. te Gouderak, P. S. te Ouderkerk ieder 3 subs 2 d. h. Wegens overtr. leerpl. wet, A. J. K. te Gouda, A. J. K. te Gouda, K. W. te Goud© ieder 2 subs 1 d. h. Wegens overtr. regl. voor de Gouwe, D. B. te Alphen, 8 subs 1 d. h. Wegens overtr. arbeidswet, W. R. te Waddinxveen, 2 x 10 subs 2 x 1 d. h. Wegens overtr. vleeschkeurwet, P. K. te Moordrecht, 50 subs 15 d. h. teruggave kuip. Wegens vaartuig zonder heklicht, J. H. S. te Noordwijk, 5 subs 2 d.h. Wegens fietsen zonder licht, E. van E. te Rotterdam, 3 subs 1 d. h. Wegens fietsen zonder licht, J. V. te Lei den, 3 subs 1 d. h. Wegens overtr. regl. voor de Gouwe, J. B. te Gouda, 5 subs 2 d. h. Wegens vaartuig zonder heklicht, J. B. de B. te Rotterdam, 5 subs 2 d. h. Wegens overtr. pol. verord. Waddinxveen Ch. de B. te Boskoop, 8 subs 1 d. h. Wegens vaartuig zonder licht, E. v. d. L te Raamsdonkveer, 5 subs 2 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREiN, 2 Oct.: Johanne Willemine Jacoba, d. v. J. P. Treub en, J. M. L. Riefeu- stahl, Krugerlaan 22; Hendrik, z. v. H. van Maanen en K. van de Punt, Zwarte weg 8. GEBOREN, 30 September: Gijsbertje, d. v. A. Ruffels en A. Grootveld, Gouwe 46; Willemina, d.v. P. Rietveld en M. Verzaal, Bogen 48. GETROUWD, 3 Oct.: iB. van den Handel en A. M. Bradie; A. Mulder en M. H. Hot stede; A. van Kempen en 3. F. S. gen; A. de Kwaasteniet en H. W. M. va Eyik- M. Verlaan en B. van Eyk; J. H. Over- kamp en S. G. L. Bontekoe; F. de Gelder en li. W. Groenendijk; J. Rem$«re en tl. it- van Draanen; J. .Schoon,ierwoerd en Snel; M. Prins en H. Goudkuil; B. 3. va fihüm en J. T. Veltman. OVERLEDEN, 1 Oct. Dirk Wolischut, »4 J' 3 October: Cornelia Kloot, wed, 3, Maasland, 89 jaar; Dirk Lambertus de Gro 10 jaar. Agenda. 4 Oct. 8 uur. Thalia Theater. Filmavond v. d. Holfu. 6 Oct. 8 uur. Zaal „Concordia". Uitvoering „Thaiia". 9 Oct. 3 uut. Hotel „de Zalm". Vereen» van Huisvrouwen, afd. Gouda. Demonstratie Cito-patronen. Elke Dinsdagavond 8 uur Clubavond Dam club „Gouda" Bovenzaal Café Duinstee. Agenda Padvinders. Zaterdag 6 Oct, 2 uur. Troeplocaal. Col lecte Roode Kruis. Apotheken. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is tot en met Vrydag 5 October, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech- ter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Dinsdagavond werd door den gemeen raad het nieuw aangebouwde lokaal der L. School alhier officieel aanvaard en f, qopend in tegenwoordigheid van de Com missie die daarvoor waren uifcgenoodigd. iDe Raad dezer gemeente heeft in hun ge houden vergadering besloten een post op de begrooting te plaatsen teneinde een kind uit deze gemeente naar de school voor ach terlijke kinderen te Gouda te kunnen den. Benoemd werd tot scha/tter van dranklo kalen den gemeente-veldwachter C. de Krij ger. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Cornelis, z. v. C. de WRlh en A. Oudenes; Jannigje, d.v. T. Koot en Verdoold. BOSKOOP. Te Delft is geslaagd voor het Prop. exa men electrotertmisch ingenieur de heer M. van Groos, alhier. De Gemeentebegrooting. (Vervolg.) De hoar Brand (r.-k.) zegt, dat de me morie aan antwoord op het rapport van de bégrooiingscommissie niet in een vrien ddlijke toon is gmeld. Spreker blijft van oordeel, dat de loelioluting op de begroottug sober is. Hij geeft h fervan een voorbeenl, Ook meent hij, dat de meer of sympathie niet af mag doen aan ning. oan een andere regeling te treffen voor de vorming van een weg. Fet voorstel van de begrooUngseommissio om de prijs van de eleotrisohe i 5 cent per K W.U. te verlagen, vond ziju oorzaak in de vele aansluitingen, welkt den laatsten tijd plaats hebben gehad. Ove rigens, heeft de oojnmis»ie zich bij laten staan door d!en Directeur der Bedrijvm. Op grond van diens inliohtingen meend. de aomnusjie voorts met het gewraakte voorstel te durven komen. Voorts vraagt spréUer of het waalr is, dat de gosstraat- verlicht'ng over het 2e halfjaar van 1928 reeds tegen het goedikoope voor 1929 voor getelde tarief wordt berekend. Met de voorgeetakje verlaging voor tT2!!f kan de commissie zioh overigens wel ver eeraigen. De Voorzitter dankt voor de welwillend- algemeene beschouwingen, welke zijn ge houden. In lioofdaaak zijn drie punten naar voren gebracht. Het finintieel beleid, do installing van am wegenfonds en de bed rij v-enpolitiek. Ten aanzien vam de belast ngen geeft de Voorzitter toe, dat B. en W. met hun ra inimgen steeds aan den veiligen kant zijn goweest. Het was ook moeilijk na te gaan. w.innew de groote meevallers, welke een gevolg moesten zijn van de gunstige jaren in de boomkweekerijbinnen zouden komen Do groote werken, wedke nu tengevolge daarvan zijn uitgevoerd, hadden ander, voorzeker moeten blijven wadhten. Wanneer B. en W. dan ook voorstellen died en tot het doen an groote werken, dan kon niet alleen wut gevraagd werd, betaald worden, doch ook het -geld was er. Spreker wil waarschuwen tegen een politiek om te gaan leenen, wanneer het niet strikt noodig is Drie maanden geleden is deze begrootin^ ontworpen, zoodat het toen moeilijk was om iets over het vermenigvuldigingecijfer te zeggen. Ddt is 0.75. B. en W. zullen voorzeker met belasitingreWlaging doorgaan, indien de resultaten daartoe aanleiding goven. B. en W. meenen, dat de bijdrage van f 10.000.- voor het wegenfonds uit de be drijven verre de voorkeur verdient boven het heAen van retributies, zooals andere Gemeenten doen. De bijdrage draagt een tijdfejijfc karakter, terwijl de heffing van een retributie van. b.v. 25 ct. per M. spoe dig een permanent karakter zou gaan ver krijgen. Dte kosten van het Raadihuieiplein met toe- belmoren zijn begTbot op een f 11000. Er is geen sprake van oan hieruit xteg andere uitgaven te doen. Een vastreohtsysteein heeft zijn sympa thie. Reeds meermalen heeft hij daarover gesproken. Op het oogenblik gaat dit nog iet, omdat het eleetricLteitsbedrfjf paa in gang is. Er dient dus gewaöht te worden met de invoering van een vastrechttariet, totdat dit bedrijf meerdere stabiliteit hee" De kweétie van het maken van een go» de sohuelng to een kwestie van geld. En ondanks Ihooge kosten, is het resultaat mk pover Ook zijn B on W het er nog met ove» eens, welke wegbedakkimg in Boekoop [ISÏ7I den^ioop van het komende jaar mocht blijken, dat veilig tot tarielsverU- ging van ges en elsctrioiteit kan worden overgegaan, dan zullen B. en W. niet aar zelen om daartoe voorutellen te doen. Uit het oog mag niet worden verloren-, dat de wuteg van om-remdabete leidingen in,don als thane gevraagd wordt, (nis- in Roljnsveld, een verlaging t>. oet t Vi-jft der tarieven zeer zeker tegenhoudt. Spreker zou willen vragen, wacht met de tariefsverlaging tot midzomer 1929. ludien do rosultuten zoo zijn, dat zonder bozwaair tot verlaging kan worden overgegaan, dan komen B on W. met voorstellen,. De kweatie van het geneeskundig school- toezicht is oen onderwerp, dat Ged. Statte tn studie hebben. Binnenkort is oen oplo. »ing te wachten. Wlal weet aprak thans weinig gebruik gemaakt war do gelegenheid om de schoolkd deren door den gemeente-arts te doen onderzoeken, Een minder vriendelijke toon heeft Voorzitter n!et in de memorie van aut woord kunnen beluisteren. Heeft de heer ÜJrand die kunnen, o (dekken, dan wil spre ker wel zeggen, dat dit toch allerminst be doeld was, en vraagt, wat de commissie toch wil. Do memorie van toelichting gegroeid tot een lijvig boekdeel van over de 100 bladzijden. Eu nu komt de begroo tingeoocunisaie zeggen, dat hot nog niets lijkt. De heer Brand (r.-k.) repliceert eu be pleit uitvoering verlagjirg van de electrici- trtts'tarioven. Ook heeft hij nog geen antwooi den Voorzitter ontvangen op zijn vraag, hoe hrt staat met den ga^vrijs v< straatverlichting over het 2e halfjaar 1928, De lieer Noest (».d.a.p.) merkt op, dat de bedrij venpoli tiek van de laatste jaren «oo geweest ia, (lat zij thans financieel biet sterk staan. Verder herhaalt hij zij vrüag or B. an W. den tijd uog niet geko men achten, om weder prand«vrij pensioen in te voeren. Do Voorzitter verwijst den heek- Brand naar de notulen van verleden jaar. Toen heeft d« heer Brand precies hetzelfde aan gevoerd voor de tariefsverlaging als Hetgeen da Voorzitter hem toen heeft antwoord, zou Wj hem ook nu weer neu zeggen. B. en W. willen zidh echter alleen door cijfers laten leiden en niet door speculatieve overwegingen. De kwestie van straatverlichting is zoo: Groot-verbrui kers van gws krijgen het gas geleverd tegen cent per M3. De Gemeente acid zich ook een groot-verbruiker met betrekking tot de straatverlichting. Vandaar het voorstel om dien prijs van het gas voor deee verlich ting te brengen op 5 oont, met inganig van 1 Januari 1929. Met betrekking tot het halfjaar 1928 hebben B. en W. tot den Di recteur gezegd, wooht met de nota totdat deze kwestie in don Raad is geweeet, dan kan meteen gevk-aagd worden om den voor gestelden prijs van 5 cent ook over het 2e half laar te doen gekten. Do kwestie van pensioensveiihaal komt binnenkort ter ta/el. De voorgestelde reser ve B. beoogt versterking der bedrijven. (Wordt vervolgd) GOUDERAK. Het *5-jarig bestaan van de afd. Gouderak van het Groene KruiB. De afdeeling Goud e rak van de Zuid-Hol- ndsche vereeniging „Het Groene Kruis'" vierde gisterenavond onder zeer groote be langstelling van de leden, haar 25-jarig be- podium, waarop bestuur der ai'd. en genoodigden plaats hadden genomen, was paar moode bloemstukken versierd. Te half acht opende de voorzitter, Dr. T. Beekenkamp, de bijeenkomst. Spr. begon met te zeggen dat het hem een voorrecht aangename taak was het welkom toe te roepen, aan allen die saamgekomen wa ren om dit feest te herdenken en in het bij zonder ook de afgevaarligden vi omliggende gemeenten en Ihy wees daarbij vooral op de groote buur, de afdee ling „Gouda", en zyn voorzitter de heer C. J. M. Kroon. Dat de heer Kroon tegenwoor dig heeft wifien zyn ook namens het Hoofd bestuur, stelt spr. zeer op prijs. Spr. herin nerde aan 't gesproken woord 25 jaar geleden in deze zelfde zaal. Spr. heeft toen niet ver zuimt te zeggen, voorkomen is ibeter dan ge nezen, en in dat verband heeft spr. gewezen op „Het Groene Kruis", dat zijn taak zoo goed weet op te vatten. Sinds die jaren zijn vele af deelingen in Zuid-Holilund opgericht, er zijn thans 800 af deelingen met ongeveer Vt millioen Jeden. Spr. wees er op hoe hoo gere autoriteiten zich aangetrokken hebben ,d tot ihet werk van „Het Grosno Kruis". Spr. memoreerde in het kort wat is verricht op hygiënisch gebied, hy wees op het nut van de Zuigelingenzorg, Wijkverple ging, de zorg voor slechthoorend'en enz. enz En omdat er zooveel in die 25 jaar is ge schied, was het bestuur van meening dat deze derden October niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Spr. bracht grooben dank aan de medebestuurders voor de goede verzor ging der „Groene Kruis-wagen" en hy meende goed te doen ook even in herinne ring te brengen het .werk van hen die tot de oprichters van de afd. hebben behoord, maar die er helaas niet meer zyn. Spr. memoreer de met vreugde dat de afdeeling die zelf niet zoo rijk is dat zy over een wykverpieeg ster beschikt in het afgeloopen jaar heeft kunnen beschikken over een zuster van de wijkverpleging te Gouda, en voorts op d« toeezegging van het bestuur van de Goud sche wijkverpleging dat men indien noodig op hulp zal kunnen rekenen. Met een opmerking steeds te blijven oortgaan steun te verleenen aan de Ver. die zooveel voor de Volksgezondheid wil doen besloot spreker. Hierna kreeg de heer J. C. Snoeck van Amersfoort het woord. net te zeggen dat hjj hoopte dat de afd. zal groeien en bloeien en sprak daarna over: Nieuwere begrippen over lichamelijke opvoeding en de practische toepassing daarvan in het belang der Volks- Op zeer duidelijke wyae zette spr. uiteen wat den mensch noodig heeft om leven, en hy wees er op dat de mensch drie dingen krygt die hem niets kosten als en water. Verder is er de arbeid, om aan voeding te komen. Wat het water betreft spr. toonde aan het BRTER zijn er niet. en gaf aan de gemeente in overweging een badhuis op te richten. De voodii® voor den mensch is de brand stof voor de machine. Breedvoerig zette spr. dit alles uiteen en h(j mooht een dank- gespro- Na de panze bracht apraker het keme op het witte doek. Intussschen las de secr. een briei voor van den Burgemeester van Coevorden, waar in hy vooral Dr. Beekenkamp gelukjwenschte Daarna bracht Burgemeester Bergman hulde aan dr. Beekenkamp en aan de afdee ling en hy deed dit in schoone dichterlijke bewoordingen. Vervolgens werd aan Dr. Beekenkamp een mooie souvenir aangeboden van de af deeling. Mej. de BruinTans overhandigde aan Dr. Beekenkamp een prachtige bloe menmand, voor dit alles dankte Dr. Beeken kamp hartetiijïc. Op zeer duidelijke wijze werden vervol gens de lichtbeelden vertoond, waarna Dr. Beekenkamp den heer Snoeck namens de vergadering hartelijk dankte voor zyn zeer duidelyke uiteenzetting.-Spr. hoopte de heer S. te Gouderak nog eens spoedig weer te zien. Het woord was daarna aan den Voorzitter van de Goudsche afdeeling en lid van hei Hoofdbestuur de heer G J. M. Kroon. Na mens het Hoofdbestuur der Zuid-Holland- sche vereeniging en ook als medeoprichter van de vereeniging ,jHet Groene Kruis" bracht spreker zyn gelukwenschen aan de dcd'G°Uderak 00k de naburige af" Spr .bracht zyn oprechten dank aan Dr. Beekenkamp, die 25 jaren aan het hoofd van de Gonderaksche afdeeling heeft gestaan en die zich altijd zoo voor de goede zaak heeft gegeven, de stuwkracht ervan geweest is. Daarna sprak de heer 3. van Gennep uit Moordrecht die zijn getakwensch bracht en de hoop uitsprak dat de afdeeling nog eens over een goede wijkverpleging zal kunnen beschikken. Ten slotte sprak de heer SmaJbil die ook hulde bracht aan den voorzitter en eindigde met een lang leve Dr. Beekenkamp. Voor al deze Ihulde dankte Dr. Beeken- imp in jt ibijzonder den heer Kroon en al- tot het wels'a- MUUKDRLCHT. Le aid. icooruretau lua Volksonderwijs oos tot aigevaanngdo naar de algemeene ergadariiiig te Amsterdam te houden op s «t 1 October as. Ue heer P. J. Zonruuer Genoemde heer kreeg vrij mandaat, uitge zonderd voor punt 12 der agenda, wat be treft het ge eesbandig «chomtoezioht. Door de Huil. Mij. v. Landbouw afde» bug Moordrecht zal een laudbouwwinter- oursus gegeven worden te Gouderak met 14 leerlingen. Als luider treedt opdenhi hsóofd dor school die in van de landbouwakto. NIEUWERKEKK a. d. USSEL. Alhier is overleden in den ouderdom van jaren de heer L. Tol, oud-hoofdonder wijzer. Vanaf 1875 tot 1919 to do heer Tol hoofd der school geweest, eerst van de le School m later van de 2e O L. B. Sinalbii, beait is O. L. hooi SCHOONHOVEN. Naar aanleiding van het verwerpen van een voorstel tot schorsing van het raadslid de Wilde in de raadsvergadering van 13 Aug. j.l. hadden de raadsleden A. C. A. Deerenberg en H. J. Adriaens, zich met request tot Gedep. Staten gewend, met verwijzing naar art. 26 der Gemeentewet. Gedep. staten hebjjp^ thans aan B. en W. medegedeeld geen termen aanwezig te achten tot toepassing van art. 26 der Ge- tewet. Zy hebben daarbij overwogen het deelnemen aan onderhandse!» pacht (art. 24 Gem. wet) betrekking heeft op den vorm der rechtshandeling bij haar tot standkoming, opwelk tijdstip de heer J. de Wilde nog niet het raadslidmaatschap vervulde. 448© NEDLKL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Donderdag 4 Oct. Hoofdprijzen: 1000.1018 2621 9067 19212 4(00.—: 2090 0072 0796 8934 200.—: 426 4464 6770 8799 11472 16609 10741 100.—: 2136 2959 3417 6269 6763 7116 12266 20988 Pryaem van 70. 69 697 624 66o 681 839 869 9Ó9 986 1132 1276 1386 1673 16U0 1038 1662 16(8 I/U2 1924 1988 2Ü69 2124 2157 2244 2262 2311 2315 2515 2620 26/7 2718 2737 2/83 2946 2968 3038 8060 3250 3285 33 847i9 364 3(09 3781 8(912 8ÜÖ 38d0 3901 8927 4107 4143 4199 4286 4374 4389 4611 4834 4861 4870 4937 4940 4961 4968 609o 5104 6252 5277 6424 5645 5672 5574 5592 5672 66(6 5771 6784 5819 6884 0162 6233 6496 6614 6632 6634 6642 6625 Ö708 7040 7130 7263 7343 7362 7434 7534 7735 7 792 7809 7870 7909 7932 8278 8313 8349 8412 8450 8468 8644 .8665 8745 8885 8931 8949 9009 9085 9086 912b 9176 92(8 9324 9636 9661 9680 9719 9728 P/37 9762 99(9 100 10107 10254 10435 10471 10557 10607 10612 10699 10711 10828 10839 10899 11243 11251 11340 11396 11545 11583 11777 11807 11863 11916 12074 12169 12186 12260 12327 12341 12374 12613 13020 13034 L3107 13122 1314S 13185 13210 13238 13290 13480 13693 13604 13711 13736 13-/61 13910 14027 14073 14157 14107 14279 14470 14486 14640 14856 14860 14937 15199 16246 16299 15356 16361 1639 15401 16498 15779 16790 15821 15906 iOH2 16579 16628 16675 16687 16764 16763 1683/ 16858 16902 16987 17076 17144 17223 17250 1(319 17356 17357 17366 17377 17744 17749 17761 17846 17879 17965 18061 18179 18236 18447 18548 18590 18653 18813 18859 18933 19007 19171 19344 19362 19425 19571 19591 19761 20006 20019 2011» 20228 20264 20536 20787 20824 20873 20900 20905 20965 267 280 318 506 650 566 738 762 762 976 1019 1028 LUCHTVAART. De Post vliegtocht en naar Indië. De landing te Cawnpore. Omtrent de averij, welke het 3de vlieg tuig H.-N.A.F.C. in Britech Indië bij Cawnpore heeft gekregen, deelt de directie der N. I.L. liet volgende medie Uit een telegram, ontvangen van de be ng Prillwlte, Wegner en Lisoher, blijkt het volgende: Op weg van Nasirabad naar Allahabad heeft het vliegtuig inet kraohtigen tegen wind te kampen gekregen en is door de duisternis overvallen, alvoirene het doel :t. Dp eerste bestuurder heeft landing uitgevoerd op de renbaan van Cawnpore. Hierbij heeft het liukerwiel een lai?e hooischelf geraakt, die op de ren baan lag en is het bij het gedeelte van het landingstoestel baschadigd Het heten vertrokken vierde vliegtuig een specialen werktuigkundige en het benoodls^de materieel mede. De post werd onmiddellijk per trein doorgezonden. 10 14 34 59 139 236 241 257 350 465 467 493 617 645 714 726 1059 1070 1084 1090 1115 1168 1203 1309 1310 1366 1454 1486 1496 L498 1490 1538 15 1611 1641 1777 1844 1*83 1884 1887 1933 1039 2000 2044 2066 2971 2085 2169 2205 2217 2219 2224 2236 2291 2363 2366 23' 2385 2393 2397 2404 2400 2410 2501 2621 2526 2627 2632 2536 2660 2566 2684 2670 2719 2765 2767 2760 2858 2908 2911 2930 2944 2957 2970 2988 3043 3075 3105 3121 3126 3163 3218 3233 3240 3276 3312 3466 3606 3606 3609 3529 3564 3568 3668 3563 3577 3626 3635 3648 3658 3660 3674 3716 3771 3774 3788 3789 3819 3911 3916 3913 3932 3950 3961 3976 3996 4027 4094 4122 4296 4303 4393 4436 4445» 4467 4471 4581 4699 4604 4607 4610 4647 4667 4660 4780 4828 4850 4995 5036 6047 5053 5063 5084 61f(3 6179 5183 6230 5339 6341 5342 5347 5378 5436 6677 5678 6714 6724 5816 5826 5867 6912 6937 6<MM 6014 6047 6078 6086 6112 6117 6120 6123 6147 6163 6176 6186 6216 6221 6301 6318 6326 6362 6402 641 6419 6432 6460 6469 6471 6492 6493 6666 6688 6830 6836 6841 6886 6888 6024 695b 6983 7005 7073 7102 7112 7178 7266 7268 72/4 7300 7301 7347 7366 7388 7405 7439 7441 7622 7636 7866 7928 7987 8003 8005 8O06 8036 8055 8099 8100 8116 8146 8154 8157 8201 8214 8229 8250 8294 8316 8321 8365 8469 8493 8607 8621 8562 8571 8583 8612 8677 8694 8695 8766 8778 8780 8786 8798 8840 8901 8903 8912 8924 8947 902: 9036 9037 9043 9062 9090 9147 9160 917 9203 9266 928 1 9302 9326 9339 9349 9356 9431 9516 9544 9611 9618 9621 9646 9727 9769 9908 9938 10004 10013 10017 10063 10132 10163 10183 10210 10230 10253 10269 10261 10287 10310 10337 10341 10343 10394 10396 10402 10457 10486 10605 1GÖ29 10541 10660 10680 10583 10596 10611 10641 10661 10606 10697 10726 10728 10760 10776 10820 10871 10019 10959 10974 10991 11010 11048 11030 11036 11118 UI130 11166 11228 11244 11262 11294 11296 11336 11432 11512 1)1668 11566 11610 11680 11696 11706 11779 11868 11898 11941 11980 12013 12059 12090 12177 12203 12216 12238 12240 12246 12268 12320 12370 12379 12388 «12391 12396 12396 12416 12472 12529 12537 12058 12667 12672 12781 12782 12846 12878 12969 13040 13110 13126 13135 13U60 13164 13177 13182 13200 13213 13236 13316 13399 13422 13444 13463 13476 13492 13509 1351? 13525 13536 13540 13663 13579 13617 13622«13629 13671 13724 13726 13737 113769 13783 13889 13936 13948 14066 14079 14084 14088,14089 14094 14158 14173 14217 14223 14245 14266 14272 142 14285 14304 14381 1439Ó 14455 14465 14466 14478 14482 14558 145691 14587 14688 14594 14652 14690 14707 1472Ï '14731 14766 14767 14818 14849 14900 14945 14968 15039 15100 16113 15117 15121 16148 15180 '16193 15200 15230 16262 16282 15330 16348 16381 16389 15406 16427 15448 16491 16586 16619 15640 15646 15670 15682 15722 16737 16792 15818 15824 15876 16882 15886 15892 16914 15925 15946 16961 15977 1600T 16039 16051 16079 16095 16140 16146 16148 16185 16276 16291 16292 16298 16443 16481 16620 16524 16531 16670 16590 16611 16653 16732 16760 16783 16802 16829 16853 16882 16889 16890 16891 16905 16963 16966 16971 17019 17030 171 17179 17279 17281 17288 17325 17371 17380 17885 17386 17392 17454 17465 17470 17477 17606 17527 17667 17757 17772 17832 17839 17871 17900 17926 17987 48033 18023 18040 .1 18062 18204 18354 18424 18446 18450 3 18502 18522 18539 18563 18570 18593 18627 18679 18722 18725 18728 18742 18776 48788 18826 18892 18903 189-17 18932 18941 19029 19116 19129 19141 19170 19175 19178 19281 19240 19250 19296 19313 10393 19426 19444 19447 19547 19603 19684 19703 19723 19737 19747 19750 19777 19791 19797 19863 19877 19Ö1B 19929 19941 20000 20016 20061 20/131 20140 2Ö142 20170 20219 20240 20302 20811 20328 20342 20362 20443 20522 20680 20622 20631' 20701 20725 20751 20763 20818 20906 20923 20970 20987 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Zwakke tot matige, ooste lijke tot zuid-ooatelijke wind. Later toe nemende bewolking. Droog weer, overdag iets warmer. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 4 Ootober. Aangevoerd in totaal 1921 stuks, waar van: 310 slaidbtvairkeitö. Vette van f 0 34- 0.351$ per pond levend met 2 pet. korting. Londensahe vam f 0.26-0.30 per pond, le vend mat 2 pot. korting. Zouters van f 0.32 -0.34 per pond lavend met 2 pot. korting 492 magere varkens prijzen van f 25-40 per stuk. 975 bigg«en pr. van f 10-19 p. st 12 runderen pr. van f 225-325 p. st. 20 muon..**, .-zwieren pr. vanflJ-Ioj^ ot. '4 groouaaiveren geen not. 52 schapen pr. von t 20-26 p. au 48 boakon en geiien pr. vau f 2-6 p. st. iiaadek nuttag. kaasmarkt Gouda. 4 October. 294 partijen kuus. Prijzen le kw. in. r in. van f 68-62, 2e aw in. r.ro. I 53-57, le kw. zonder r.iu van f 59-66, zware I 64, Handel vlug. 790 poialeu boter. Uoebeter van l 1.10- I,20 per pond. Weiboter van f 1.05-1.15 per pool. Handel vlug. 223 partijeo eieren Kipeieren van f 3- 9.60 per 100 stuks. Eaudeierem van f 6.50 -(.50 pjr 100 stuks. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 4 Ootober. Tarwe f 11.75-12.50, Rogge f 11.25- II.76, Gerst 1 11J5011.75, id. ohev f 12- 12.75, Haver f 11-11.75, EywU» f 21- 23.60, Bruiiieboonen f 47-49, per 100 K.G. Coöperatieve Tuiniersvereeniginf „Gouda en Omstreken". 8 October. Snij bootten f 8-42, Btokbooneu f 20-^8, tjiamboonen f 14-25, Pronkboonen I 6-15, Postelein f 4-6.60, Spinazie f 7.20-12.90, Uien f 5.20-6.Ö0 por 100 K G. Peen f 1.60-5.10, Kroten t 2.70-3.00 per 100 bos. DKAADLOOZfÜi HlhiNb'l. Het vierde postvliegtuig te /Neurenberg aangekomen. AM8'1 ERDAM, 4 Ooi. liet porwlmr. Vaz Ldas meldt Volgons bij do K.L.M. inge komen bericht is hei vierde postvliegtuig voor Ned.-Indië do U.-N.A.F.D. dat heden morgen van Amsterdam vortrox heden morgen to 9.51 A.-tijd te NeuraUoerg ge land. De moord op het Koningsplein. Het Hof bevestigde het vonnis tegen .den beeldjeskoopman Nardi AMSTERDAM, 4 Uot. Het Gerochtsuol alhier bevestigde lieden het vonnis van de v ierde Kamer der ivechtbank al nier, waar bij do 2o-j<u-ige ItaLaausune beeiujesxoop- iiian Douunioo Nardi op 7 Juli 1.1 werd schuldig verklaard aan moord en deswege werd veroordeeld lot 6 jaren gevangenis straf. Naidi had n m. op Januari j.l. eon -0 jarige winkelj^iitrouw voor wie hij lief de had opgevat, die n.et ineer beantwoord werd, op de brug over den Sdngei bij den lleiiigenweg met 2 schoten uit een revol ver dooddlijk getroffen De advocaat-gene raal mr- Baron van Htïrinxma thoe Sloten had bevestiging van hel vonnis en verhoo gt g der straf tot 15 jaar gevangenisstraf gevorderd. De kolendampvergiftiging te Delft. Ook de laatste zuster thans buiten gevaar. De laatste der vijf verpleegsters van het Öt. JorisgasthUto» te Delft, die gisteren door kokvidmnpvongjiftyyiug bewusteloos werdan aangetroffeu ia thans eveneens bui ten gevaar. Het onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde wordt voortgezet. De vermoede lijke oorzaak van het ongeval is een lek in de leiding der centrale verwarming Het Ned. s.s. „Ceres' in nood. DEN HELDER, 4 Oct. Het Ned. stoom schip „Celree dat gisteren naar Hamburg is vertrokken drijft bij Texel met machine- schade rond. De aleepboote® Hector en Neetor zijn ter assistentie vertrokken. De vroegere secretaris van de Rotterd. Bankvereeniging veroordeeld tot 2 Yj jaar gevangenisstraf. ROTTERDAM, 4 Oct. Do realitbank te otterdam heeft heden uitspraak gedaan in do zaak tegaiu den vroegeren seorethris van cte Directe van de Rotterd. Bankvereeni- ';.ng te Rottendam, v. d E B. genaamd, die had terecht gestaan terzake van oplich ting tot een bortrag vam f 12.500.- ten na- deele vam de Rotterd. Bank De rechtbank heeft verdachte helen tot 21$ jaalr gevangenisstraf met aftrek van do preventieve hechtenis veroordeeld Verdediger was Mr. J. Duys. WISSELKOERSRN. 3 Oct. 4 Oct OfficieeL Londen 12.09 12.09% Berlyr. 59.39 59.40% Parys 9.75 M 9.75% Brussel 34.66 84.66 Zwitserland 48.01 48.01% Weenen 36.12 M 35.12% [Copenhagen 66.47% 66.47% Stockholm 66.70 66.75 Jslo 66.50 66.50 tfew-York 2.497m 2.49% Beursoverzicht. De beurshandel iiad hoegenaamd geen ver nadering1 omteryjaan, doch de stemming was wat verbeterd, in zooverre (le koereen niet 'erdcr lerugliupen en hier en daar iets bo en het niveau van gisteren kwamen te liggen Van de Indiwtrieelen waren de kunsUijde-aandeelm prijshoudend en ook de Philipsaamdeuten hielden gemiakkeUjk stand. Een drukke affaire ontwikkelde zich in de olainis van Gelder die on/ier beurs- tijd gdijdedljk aan naar boven liepen. In suikerwaarden, ging weinig om op ongeveer de koersen van gisteren. Tabakken waren goed vaa toon. Semem- werdem wat hooger afgedaan. Rubberfondëen waren verwaarloosd. Scheopvaartpapieren waren geheel op den aohtergrtomd geraakt. Petroleumwaanten trokken slechts matige belangstelling. Ka 'nklij ken waren prijs- houden doch ook niet veel veranderd'. De Amerikaansohe markt was stil.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2