Kresêv/ Directe hulp noodig. Wie doet mee,? SIROOP LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Daarop verteTde de secretaris, dat de de legatie aan het verkeerde adres was. Zij moest niet Mj de ambassade, maar bij de part\j zijn. Tenslotte werd de secretaris echter zoo in het nauw gedreven, dat hij moest erkennen, dat, nadat de alarmeerende berichten Duitschland waren binnengedrongen, de officieele Russische regeering er toe was overgegaan den bannelingen, die in levens gevaar verkeerden, per vliegtuig levensmid delen te verschaffen. Hierdoor heeft hij toe gegeven, dat de bannelingen zeer ziek waren en dat zij zich bevinden in uithoeken van het land, waar geen hulpmiddelen voorhan den zijn. BINNENLAND. Het Belgisch Kroonprinselijk paar naar Nederlandsch-lndië. Omtrent de reis dae Prins Leopold en Prinseo Astrid van België voornemens zijn te maken naar Neld.- Jndiö wordt nog nader geniete! dat het vertrek eind November of begin December zaj plaats vinden, terwjjl de reis ongeveer zee zeven, maanden zou duren,. Omtrent de vraag of het Belgische Kroonprinselijk palar voor deze reis ge bruik zal maken van oen Belgisch, En- gelsch of een Nedenlanxlsdi schip, blijkt nog geen definitief beeluk genomen te zijn. De onderhandelingen met België. De Brusselsche Vingtième Siècle schrijft dat de Nederlandsche voor stellen als onaanvaardbaar worden beschouwd. De Katholfaka Vingiièn» weet volgens de N. li. Ct. mede te dooien dat de gedacli. tenwiaseling wdike de Belgische experts de technloi vaar des Neder- vaterstaat, de eerste sedert de verwerping door do Nederlandsche Eers e Kamer van Kt tussohan heide landon onh worpen verdrag, niet tot 0 resultaten blijkt te hebben geleid, welke men ervan had verwacht. Van weerszijden zijn voorstellen gedaan, maar tegenover onze zeer gematigde voor stellen, zegt et BruseeUfch© blad, zijn an dere vjoorstellen geplaatst die, voor wat namelijk bet lwofidpuni der onderhandelin gen - onze verbindingen met den Rijn be treft - door de Belgische exporten als on verdedigbaar zouden worden beschouwd, in deze omelandtiglioden, aldus de Vingtiènne Sièc'e verder, valt te weezen dat de ofii- oiaele hervatting der beeprekingm tussohen beid» landen op ernstige moeilijkheden zal stuiten. België heeft te 's-öravenhage eischen laten gelden, die een minimum zijn beneden hetwelk het onmogelijk is te gaan, zonder de in het spel zijnrle Mangen in het gedrang fe brengen. D rogeering lieeh besloten er zich aan te houden en de open bare opinie, die sedert den dag dat do tegenstand van eeo der Nederlandsche ka mers het resultaat van een moeizaam be reikte overeenkomst, vrucht van. wedkrkee rige concessies, deed mislukken hare po gingen mot passie volgt, ia niet minder vast besloten haar to steunen, ten einde volledige en algeheele erkenning van onze rechten te krijgen. In offioieele kringen weigert men beslist iets naders mede te deelen omtrent den stand der Nederlaadlsch-Belgisohe prélimi naire onderhandelingen. De Nederlandsche Spoorwegen. Plannen tot uitbreiding van het Centraal Station te Utrecht. In de jongis to raadszitting te Utrecht heeft de burgemeester, op een vraag van het raadöliii Van Dijk, medegedeeld, dat de Nederlandsche Spoorwegen aan B. en W. hunne plannen hebben, kenbaar gemaakt tot verbetering vt*n het Centraal Station te l/troobt en dat B. ea W. thans die plan nen in studlie luidden genomen ia verband met de aanhangige plannon van B. en tY. om eon verbindingsweg te taakeni van de Croesalaaii naar „In «n Lit", ter ontlas ting van) het verkeer over den Leidschen weg an dat van en naar de nieuwe markt terreinen. Het Hbldt ventam thans, dat deze spoor wegplannen beoogen een aanmerkelijke ver lenging van do drie bestaande perrons, terwijl het derde perron ongeveer 5 meter broedier zal worden gemaakt. Het nieuw aan te brengen gedeelte zal geheel over kapt worden. Aan het uiteinde dor perrons zal een uit gang voor reizigers worden gemaakt, Waar door do houders van abonjiememte maand- trajeotkaarten enz. - dus alléén met kaar ten, die niet aan een loket worden ge kocht - desvepkiezen 1 ook toegang tot de perrons en treinen kunnen krijgen, ten einkio daardoor de gewone in- en uitgon gei; van hit stationsgebouw te ontlasten. Om deze plannen, te kunnen uitvoeren en de inrichting van het statimsemptaceinei,t daarbij te doein aansluiten en vergrooten, zu'len alle op het emplacement bestaande tractie?,jouwen, de oude electrisoho spoor- centrwle, het oude station van de voorma lige Rijnspoor, enz. moeten verdwijnen. Deze gebouwen zouden dan gevestigd wor den buiten de stad, aan de spoorlijn Utrecht -Amsterdam. De kosten dezer plannen, die voor tien tellen van jaren "hot stationavraagstuk voor Utrooli zu'len oploflaen, worden geraamd op ongeveer vijf millioen gulden. Dr. F. E. Posthuma. Nahr aanleiding van het bericht in „De Telegraaf", als zou dr F. E. Posthuma ernstig in awunemking komen voor 't ambt ifln burgemeester van Borculo als opvol ger van jhr. ir. De Muralt, kan het Hbld uit goede bron raedodwlen, dat dit bericht volkomen uit do tocht is gegrepen. Dut het hoofdbestuur van den Vrijheids band er ernstig? bezwaren tegen zou heb ben, dat dr. Posthuma na zijn verkiezing tot Kamerlid zijv huidige funotie van di recteur der Centr. Werkgevers Risico-Bank blijft waarnemen, in zooverre onjuist, dat het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond te dezen dr. Posfihun» geheel vrij laat te beslissen en dat dr. Posthuma zelf van I oordeel ie, dat bij een eventneele verkie zing het Kamerlidmaatschap hem niet vol doende tijd zat laten voor het waarnemen van twee belangrijk» functies in het maat schappelijk leven. De Briefschrijfster van Ter Borch. van Sir Henry Det er- Het geschenk van Sir Henry Deferding aan bei Mauritsbuis, Gerard ter Borchs „Briefschrijfster'', heeft daar zijn voorlo pige plaats verkregen bij het middenraam van de grooto benedenzaal. De verlichting van het kostbaar schilderij, dat op standaard is opgesteld, is zóó gekozen, dat de warme kleurt® en de details van het werk uitmuntend uitkomen, zoodat voor den aandachtigen beecfoouwer daar va i) niets ver loren behoeft te gaan. Was Zondag in den voormiddag de be langstelling nog beperkt, in den loop van dm dtig kwamen reeds volen het fraaie dat 31 o.M. breed en 38 c.M. bewonderen. Op een kaartje eest men „G. ter Borob, 1617 -1681. Geschenk van Sir Henry Deter- ding" Een aantal bezoekers hebben van do ge legenheid gebruik gemaakt om het schilde rij te vergelijken met andere werken van ter Boroh, in het Mauritahuie aanwezig, te weten ,,De onwelkome tijding" (waarop o.a oen vrouwefiguur, welker gelaat tref fende gelijkenis vertoont mot de „Brief- schrijHéter''') „Mbetierlijke zorgen" en „Portret van den schilder". Over eenigien tfjd zal het schilderij een plaats krijgen aan een der wanden en dan zal het vermoedelijk tevens van een an dere lijst worden voorzien Vrjjz.-Dem. Jongeren. Het eerste lustrum. G slerochtend werd te Haarlem do alge- meeno vergadering van afgevaardigden ge houden. Nadat de wind. voorz.tler, de lieer M. J van Zuiden, uit Zwolle, do vergadering had geopend, werd de begrooting voor het nieuwe vereeniglngeljaar goedgekeurd. Op deze beg rooting ward eau belangrijke post voor propaganda geplaatst. De voorzitter constateerde, dat de organisatie zich in toenemenden giroei verheugt- Het hooldbostuutr werd als volgt Samen geteld S. H. Phi'ipe, te Amsterdam, voorzitter M* J. van der l'lae, IJmul- den, secretaris mej. II. van Dam, Haar lean, penninginee6tefesso M. J. van Zui den, Zwolle mej S. Tjallema, Sneek m-j. R. H. van V'loodorp, Haarlem; C S Tolsma, Assen. Het voornemen bestaat in verschillenue plaatsen van ons land het 5-jarig bestaan der organisatie feestelijk te herdlenkeo. Landbouw-congres der Soc.-llein. Arbeiders Partij. Zaterdag en Zondag heeft de B-D.A.P. een buitengew oon, oongires gehouden te Wa- gtïüngen, tor behandeling vaa landbouw- Het pachtvraagstuk. L>o heer Vivan der Sluis spra*. over Hot ipachUraiagsituk' «preker zeide, dat er 400.000 landarbei ders zijn op hert tot van dezen is ellendig iii't hoogst enkile uitsonderingen. Er ziju -00.000 boereu on tuinders, waarvan 100.000 paototors. Spr. omdersoneidde drie groepen Je. heerenboeren, wier bestaan uitnemend is Hun vakbekwaamheid is uitmuntend, hun saciaial medegevoel buitengewoon klein. 2e grootere paohiers en kleine geeride boeren, die gem hypotlieek op hun bezit nebben. Hun toestand is redelijk wei. 3e. pachters en kleine geërfde boeren meit hy potheek op hun lani. Op 'land werd in NeJerlaod over 1926 als hypotheek b ge- sclirev en 120 millioan, waarvan de rente alleen kan worden opgebracht dour wor stelen van den morgen tot den avond. Tot de derde groep behoort de giroote massa pl.in. 150.000. Hun sociale positie is ellen dig. Hun wrkduig onbeperkt, de grooto meerderheid zou blij zijn als ze het gehee- le jaar f 20 per week verdient le. Spreker wraakte bet paolitcontract, waaronder deze menschen leven; het wild wordt beter be schermd dan de pashter zeltf. Ter illustra- tij werden erwele voorbeelden genoemd. Oorzaak is, dat in de landbouwbedrijven bet kapitalisme ongebreideld heerecht, -zoo als voor 50 jaar in de industrie. In Fries land werd voor 25.000 H.A. aan loon be taald 3.6 millioen, aan pacht 3 7 millioen De helft der opbrteog* gaat dus naar die niet wefcken Spr. betoojde dat socialisatie v*an den bodem noodig is, in teohnisfch opzicht is de grond rijp, doch niet het bedrijf. In politiek opzicht is zij ook niet rijp, omdat de ineerderheiiH van het volk an da Tweede Kamer er ndit voor te vinden zijn. Dus i^ioert uit^'-ien naar een andoren maatre gel, en wel een nieuwe pachtwet. Aaneen goeie pachtwet stelde hij de volgende eischena. dat hert raniasdereebtafdoende wordt geregeld; b. dart de vertrekkende pachter recht twwfit op verguedrngi eter door foam aangebrachte verbeteringen; c. dat zij, bij goede plichtsbetrachting de ongestoorde voortzetting der paobt waarborgt; d. dat ze waakte tegen een te hooge pachtsom. Aan de hand van het Burgerl. Wetboek en hert ihpport der staatecomndss'e-Diepen- horst werden deze eischen uitvoerig be- De positie der landarbeiders. Hierna stpmk de heer P. Hlemetra over: Dr- positie der landarbeiders. Spr. betooojte dat voor de landarbeiders van het grootste belang is, dat do grond aan de gtemWnöchap komt. Hiervan ver wachtte hij loondverhoaging, die wel niet onbeperkt is. daör aftn de waarde van den arbeid een grent 1», maar welke grens hier met bereikt is. Ten slotta besprak hij nog den arbeids duur. Minister Aalberse heeft in dezen zijn belofte niet gehouden. In den tuin bouw wordt van 11 tot 14 uur gewerkt in <la veehouderij, volgens het rapport der commissie uit den, HoOgea Raad van Ar beid, te IJlst 3975 uur per jaar, te Oost woud (N-H.) 3800 uur. Spr. wraakte nog dan arbeid van vnouweo en kinderen en besloot met oen opwekking aan de land arbeiders ziah meer te laten, gelden, opdat zij uit hun ellende werdén verlost en ont wikkeling vfan hun gezinsleven ij dele klank blij va De heer ALbarda ach te socialisatie van den landbouw evenals van de industrie noodzakelijk. Van de landbouwbevolking is op den duur geen tegenstand te wachten in spr. raamde tdat er slechts óén uijtkomst is voor d*:e bevolking, om zich van den druk van het kapitaal te bevrijden de grond aan do gemeenschap. AL? die Zuider zee zal zijn drooggelegd komt er ruiin 20(1.000 H.A. goede cultuurgrond ter ech'ikking Hier is gelegenheid in te grij pen. Alle krachten moeten ingespannen worden, opdat deze grond aan de gemeen schap blijve en, georguniseerd worde met hulp der wwtemachap, opdat zij het best mogelijke product levert. Dan is het voor- breid gegeven hoe het zijn kan en dan is <to socialisatie in Nederland een stap na der LUCHTVAART. De aankomst van Koppen te Batavia. Het „Bat. Nieuwsblad" van 25 September brengt bet relaas van de aankomst van het eerste der vijf postvliegjta'Ken te Batavia. Wy ontteenen er het volgende aan: Op Tjililitan was het vanmorgen om streeks tien uur reeds een geweldige drukte. Het ontbreken van invitaties had de invites niot weerhouden! Het autopark stond bijna geheel vol en steeds meer auto's rolden aan. Omstreeks dien tijd werd het hekend, dat de H-NAiFA om 9 u. 25 Telok Bïtong gepasseerd was en dat het vermoedelijk iets over half elf te Tji- lilitan zou arriveeren. [Langzamerhand werd het stampvol om het terrein; vele autoriteiten ook waren ge komen om de aankomst van Koppen mee te beleven: leden van den Raad van Indtë; de voorzitter van den Volksraad; departements hoofden; bestuursleden van de Ned.-Indi- sche Luchtvaartvereeniging, onder wie de heer Van Zalings; de burgemeester van Ba tavia; de assistent-resident ran Mr. Corne lia; de heer Nieuwenhuis, vertegenwoordi ger der I.L.J4,, enz. enz. Precies 10 u. 40 vertoonden vich boven de boomenrü tegen over het gebouw van de I.L.M. en den in aanbouw ziinden hangar vier stippen: Kop pen, geëscorteerd door de drie legervliegtul gen, was in zicht. Grooter en grooter werden de stippen en reeds van ver af waren de letters op de vleugels van den grodten, driemotorigen eendekker te onderscheiden: H-NAFA. Toen de vliegtuigen zich boven het terrein oevonden, hief de wachtende menigte eer oorverdoovend gejuich aan. Driemaal cirkelde het I.L.M. vliegtuig boven het terrein en nadat de drie leger vliegtuigen geland wdren, landde om 10 u. 48 ook Koppen, recht tegenover de enthou siaste belangstellenden, om vervolgens tot vlak voor die tribune door te taxiën. Nu barstte het gejuich eerst recht los. Daar stapten de luchtvaarder» reeds uit, welkom geheeten allereerst door den heer Nieuiwenhuis. Daar was behalve de heer Koppen zelf, kapitein Kengen, die het toestel van Am sterdam tot Batavia den geheelen tocht be stuurd heeft, mevrouw Kengen, die van Pa- lembang uit met het toestel is meegevlogcn en ook de heer Zimmerman, redacteur van „d'Orient", de eerste journalist, die de vlucht Holland,Indië heeft volbracht als passagier. De assistent-resident van Mr. Cornelis, de heer Caitalani, wenschte de vliegers namens den Gouverneur van West-Java geluk met hvm behouden aankomst. Onmiddellijk na de landing werden de voor Batavia bestemde postzakken uitgela ten. Koppen nam een aan hem geadresseer den brief in ontvangst en weg was de post- j om naar het postkantoor te snellen, van truit de mail met bekwamen spoed ge distribueerd werd. Van verschillende kanten, o.a. vanuit het kantoor der Factory, bereikt ons het bericht, it men de mail reeds om half een in han- m had! Ten kantore van het „Bataviaasch Nieuwsblad" was men omstreeks één uur reeds in het bezit van de door het vliegtuig Nadat de post van Batavia voor Bandoeng in het vliegtuig geladen was, vertrok dit precies om half twaalf een half uur later dan in de bedoeling lag naar het eind- Daar is het om 12.10 Behalve die drie vliegers en mevr. Kengen «trokken mede van Tjililitan de heer Nieuwenhuis en mej. De Bats, de verloofde van den heer Zimmerman. En hiermede is de vlucht van het eerste vliegtuig voor den Lradischen luchtvaart dienst volbracht. Vliegtuigen naar Indië. 1 April. 1929. De Minister van Defensie heeft beslist* it begin April 1929 een groep van drie Dornier Wal-vliegbooten van de K. L. M. naar Indië zal vliegen, onder bevel van den mant-ter-zee eerste klasse W. H. Teten- burg-. Het vijfde postvliegtuig te Cawpore aangekomen. De K.I-M. heeft heden het volgend tele gram ontvangen van het 5e vliegtuig dat de reis naar Ned.- Indië maakt moral bronchitis STADSNIEUWS. Het vliegtuig vertrok uit Nasjirabad 6 tt. 40 pi. tijd- Aangekomen tc Cawnpore te 11-25 u. Allee in ordè. Wij gaan heden door naar Allabad. GEMENGDE BERICHTEN. Een treinbotsing op het Station D.ï*. te Rotterdam. Drie gewonden. Hedennacht is op het D P. station et vrij ernsü^ ongeluk gebeurt. Trein nc 1147, welke om 0.38 uit Den Haag aldaar binwm moet komen, is tegen een stilstaan de.! trein, t, tnaanrl-, uit 7 wagpns, alle van het nieuwe materieel van den electri schen dienst op Amsterdam, gnreflen Doze tmin statui op dood spoor. Mel con geweddigun, knal Btooten de wa gens tegen elkaar en zij drongen in elkaar Hot v-oorz,;*-! doel vnn den eereten wagen van tien binnenkomenden trein, een tweede A«i rijtuig, schoof over een afstand vaa oi:g»\oor ,1 motor in een derdo klae wa- gin. Buffers, laintaaros, ruiten, alios werd emplintucdi. De bestuurder van den bin- tLonkanvendca trein raakte in de ruine be kneld. Hij hooft een vrij ernstige been wond giOkroigian. Db sabolk was zoo hevig dal oen juffrouw, ddo in don laaitsfcen wa gen van den rijdenden trein stond, kracht tegera een bank weml geslingerd en diaama mort het hoofd tegen een tusec»- u- achot is geslagen. Zij heeft een beenwond, eei. hoofdwond en een hersenschudding. Voorts hoeft een van «ie andere passagiers eveneens een beanwond gek region. De buitenste wagon yan den stilsrtaandcn trein is met kracht tegen die andere zes rijtuigen opgestuwd. Van den tweeden wa gen zijn de buffers, lantaarns en een ruit vernield, het dercte, vierde en vij fde rij tuig zijn zoo good als niet beschadtigti, maar het zesde is uit de rails gielicht - trou wens de eerste wagon is ook gederailleerd - een schuin, tegen den zevende opgeduwd Het zevende rijtuig ten slotte is tegen het atootblok, dat ernstig beschadigd is, opsc- loopen en naast d» rails komen te staan Van dezen eru don vorigori wagon zijn buf fers en treeplanken beschadigd. Men is terstond begonnen do gewonden uit den treib te halen, van wie er 2 naar het ziekenhuis aan den Coolsingci zijn voord, waar zij ter verpleging zijn op omen; de derde is naar huis vervoerd. Dadelijk daarna is men met hot oprui- mingswerk begloiteon. Brutale poging tot roof. Een gelddrager overvallenGeen succes. De dader is gegrepen. Gisteren ie Lu den Oppert in Rotterdam een brutale poging tot roof ondernomen. De kantoorbediend» J. S kwam, zooals hij dit bijna dagelijks doet, met eon tasch geld - dezen koer zat er ongeveer f23 000 in - in hot pand, waarin het kantoor is gevestigd van do firma G. v. S. Achter de tochtdeur stond oen hom on bekende man, die een pet droeg, welke hij diep over zijn oogen had getrokken. Toen S. hem vkoeg, walt hij daar zocht, kwam de onbekende plotseling op hem af en hij trachtte hem inert een gummistok op het hoofd te slaan. S-, die inmiddels de trap eenige treden was opgeloopen, schopte in de richting van zijn aanvaller en begon luidkeels om hulp te roepen Vlan het kan- toor kwam terstond assistentie opdagen, waarop de aanrander op de vluoht sloeg Hij rende den Oppert udt en de Boeren- visohmarkt op maar trofi het niert want hij liep als het ware in, de armen van den •erkeoraagent, wien hot gelukte den vluch teling te grijpen. De man ie naar het po litiebureau aan denl Oppert gebracht, waar hij is opgesloten. Het bleek de 28-jarlge kanltoorbedie«n«Ie D. K. te zijn. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 23 October. Aanvijer: 192 paarden 25 veuïens, 273 magere runderen, 792 vatte rundUren, 82 vetle kalveren, 481 schapen of lamineren, 279 biggen, 7 Ijokken en geiten, 1 ezel, 820 graskalveren, 10 overloopers. Vette koeien le kw. 48-50, 2e kw. 41- 40, 3o kw. 37-89. Ossen le kw. 45-47, 2a 40-42, 3e kw. 37. Stieren le kw. 43 2e kw. 38, 3e kw. 33. Kalveren le kw 72'/,-82^, 2o kw. 65-671*, 3e kw. 521* -57}*. Melkkoeien 250-135, Kalfkoei-m 400-450, Slieren 120-460, Pinken 100-160, Vaarzen 160-225, Werkpaarden 250-500, Siaohtpaar- den 100-110. Biggen 10-18. Kaasmarkt Bodegraven. Aangevoerd 268 partijen, w.v. 254 met r.m, 9728 stuks, 77250 KG. Prijzen le kw in. r.m. 59-61, 2e kw. m. r.m. 56- 5S Handel matig Coöperatieve Tuinieravereenifing „Gouda en Omstreken". 22 October. Stokboonen 32-41, Pronkboooen 9-14, lien 3 70-6.70, Spruiten I 17-18, id. II 6—8, Spinazie 4 40—17.60, per 100 K.G. Tomaten A 1.10-3.20, id. B 1.20-3.60, per 100 pond. Andijvie 0.70—2.70, Kropste 0.70—4.50, Roodo kool 3.70-5.70, Saroye kool 4.10- 9.00, Wil te kool 4.30-9 00, Groene kool 1.50-4.70, Eer en 7.80-8.50, Bloemkool 14 21, per 100 ^uiks. Peen 2.10-5 30, Kreten 1-3.90, Prei 1 60 —3.70, per 100 boe. GOUDA, 23 Oot. 1928. Gemeentelijke Ophaal- en Storting* dienst annex Spaarbank. Inrichting Centrale Boekhouding. B. en W. hehben den Raad een uitgewerkt voorstel toegeaoruten betreffende de op te richten Gemeentelijke Ophaal- en Stortin»- dieiwt, annex Spaarbank benevens de inrich ting eener centrale boekhouding. B. en W. hebben zich voor de inrichting der nieujwe diensten doen voorlichten door den directeur van het Amsterdamsch Ge meentelijk Girokantoor, den heer Keegstra die in aamenwerking met den wethouder van financiën en den gemeente-secretaris het college van advies hebben gediend omtrent de reorganisatie van het ontvangerskantoor, de verkrijging van een centrale incasso in den volstrekten zin des woords en de inrich ting van een stortings- en ophaaldienst annex spaarbank. In een zeer uitvoerig rapport komt de heer Keegstna itot de conclusie dat de impel ling van een centrale incasso en een cen trale administratie voor de gemeente niet alleen mogelijk maar ook wenschely'k is. De toestand der administratie der gemeente is in het algemeen met onbevredigend, en niet anders dan in andere gemeenten. Door sterke decentralisatie wordt echter, naar het ordeel van den heer Keegstra niet void even- de partij getrokken voor nieuwe werk methoden, die in velband met den omvang van het geheele kasbeheer en dc geheele administratie oouden mogelijk zijn. Deze overwegingen hebben ook in Schiedam, En schedé, Amersfoort en Zwolle geleid tot een min of meer consequente centralisatie van kasbeheer en administratie. De in die ge meenten gevolgde systemen wil ile rappor teur voor Gouda echter niet toepassen, wy'l men in de genoemde gemeenten wel heeft gestreefd naar een centraal kasbeheer en een centrale administratie maar daarin slechts ten deel» is geslaagd, daar men in sommige gevallen voor de bedrijven en dien sten een centrale kas en e*n centrale admi nistratie naast elkaar heeft ingevoerd, doch met betrekking tot de eigenlijke gemeente huishouding heeft men overal een gecombi neerd kasbeheer met administratie ten kan tore van den gemeente-ontvanger, zoodat er als 't ware twee centrales zijn ontstaan. Dit nu acht de rapporteur minder juist, daar dit leidt tot een boekhouding ten kan tore van den Ontvanger, ter secretarie en ten ibureele van den controleur der finan ciën. De rapporteur wil alle kaswerk, ook van de bedrijven en diensten, onderbrengen bij den Ontvanger en de boekhouding, ook die van den Ontvanger bij een nieuwen dienst: centrale administratie. Met den ge meente-secretaris is hy van oordeel dat van een dergelijke nieuwe werkwijze in de toe komst (door niet aanvullen van vacatures) besparing van beteekeilis is te verwachten. Een globale calculatie is daarvan niet gemaakt, omdat aanvankelijk de invoering van een nieuw systeem en van nieuwe werk methoden voor het personeel zoovele moei lijkheden meebrengen, dat alle theoretische besparingen aanvankelijk verloren gaan. Rapporteur geeft aaarna in zyn rapport een overzicht van deze centrale diensten en hetgeen zij zullen verrichten. In de centrale kas zullen niert slechts worden verantwoord de tegenwoordige ontvangsten en betalih- maar ook die van de velschillende diensten en bedrijven, terwy'l bovendien door den ophaal- en stortingsdianst annex spaar bank, het publiek in de gelegenheid wordt gesteld gelden onder het genot van rente- rgoeding in de gemeentekas te deponee- n. De Ontvanger wordt door deze werkme thode eerst met recht kassier der gemeente. Door het bewerkstelligen der ontvangsten en betalingen in giro, wordt daardoor zyn kantoor feitelijk een modern girokantoor. Teneinde hiertoe te geraken kan een aan vang gemaakt worden met de geleidelijke centralisatie van het kasbeheer der gemeen te en hare bedrijven en diensten en met de in werking stelling van den ophaal- en stor- 'igsdienst annex spaarbank. Rapporteur komt na een warme verdedi ging van het girowezen in het algemeen en de instelling van een gemeentelijk giro-kan toor voor de gemeente in het bijzonder, tot de conclusie, d!at, wanneer zijne voostellen geleidelijk zullen worden doorgevoerd, niet alleen de gemeente, maar ook de inwoners van Gouda zullen kunnen profiteeren van het modern giro-verkeer, dat wordt erkend te »ijn, gemakkelijk, dig, en van economische beteekenis Hert giro-kantoor zal omvatten gen krachtens de artikelen 113 en 114 der gemeentewet; b. het verantwoorden der gelden van den itelyken stortings- en ophaaldienst, spaarbank; het doen van betalingen in giro; d. het bewerkstelligen der centrale in casso voor de vorderingen der bedrijven en diensten en woningbouwvereenigingen, enz.; het innen van belastingen en heffin gen. Met betrekking tot sub d. merkt hy op dat een doelmatige uitvoering van deze taak in andere gemeenten tot aanmerkelijke be sparingen heeft geleid en wel voornamelijk in die gemeenten waar men de z.g. g e l ij k- inningsmethode heeft toegepast, d. w.z. dat tegelijk met de meter-opneming van gas, electriciteit of water de verschul digde contributies worde» verrekend. Deze methode, zegt rapporteur, kan ook voor Gouda aanbevolen worden* doch alleen onder deze restrictie, dat de wijze van inning met wordt gevolgd voor de bijzondere tarieven en voor de grootste posten. Voor deze groo tere posten, betrekkelijk gering in aantal, hter, zoodra het ontvangkantoor giro^ kantoor is geworden, het girosyi iste propaganda, spc toepassing vinden, e en de diensten en De gemeente en de diensten en bedrijven zullen pondspondsgewijze de kosten voor betalen door uittrekking op hunne begroe tingen van een daarvoor bestemd bedrag. De deze diensten gebruik 1 deze bepaling dat het eiken opgehaalden post sub b een door B. en W. vast te stellen vergoeua-Hi zal ontvangen, wélke in verband met het sociale nut dat met deze opholing van gel- bracht. De N DonT^Ü^^1 «SP met Jan van der Klie, 77 j. Wie wil meedoen het door den brand Zaterdag nacht in de Prins Hendrikstraat zwaar getroffen arm gezin te helpen aan wat geld tot herstel van het door brand geteisterd huis en de inrichting daarvan, opdat de man weer in staat zal zijn door arbeid in zjjn onderhoud te voorzien Hier is hulp dringend noodig. Reeds kwam in: Van G. W. V. 10.— B. 3.50; J. V. 1.—; T. 2.50; K. 1.—; O. B. V. Mij. 10.—; totaal 28.—. De eerste giften zijn binnenthans moeten er vele volgen. Elk bedrag is welkom en wordt hier verantwoord. DIRECTIE GOUDSCHE COURANT. r 1 gens door Burgemeester en Wethouders te stelle» regelen. Alle ontvangsten en betalingen worden zoodra mogelyJc in ieder geval voor den afloop van den dag, waarop zy plaats vin- i OP grond van de opgedane ervaringen, orden opgedragen aan het hoofd van den nieuwen dienst, cefctrale admi nistratie. Rapporteur merkt ten opzichte hiervan nog op dat, wanneer de gemeente zoo ge lukkig is iemand te kunnen benoemen die propagandistische kracht bezit naast orga- niseerend talent, deze, behalve met de sys tematische verwerking der posten, ook met last. Voor dit laatste doel zullen echter ook men van dienst kunnen zyn. Het girokantoor zal de navolgende dien sten bewyzen en gelegenheid bieden: a. tot het deponeeren van kasgelden on der genot eener rentevergoeding; b. tot het doen verrichten, uit het saldo te goed der daggelden van alle betalingen in binnen- en buitenland; c. tot het innen van kwitanties, postwis sels, wissels, chèques, coupons, enz.; d. tot het automatisch gireeren van pe riodieke betalingen aan de gemeenten, aan het ryk en aan particulieren; e. tot het automatisch innen van sala rissen, pensioenen, huren, pachten en andere f. tot het verstrekken van contanten op girobiljetten, zoowel door het Girokantoor als door winkeliers; g. tot het verstrekken van reiscrediet- ibrieven, zoowel voor het binnen- als het buitenland. Rapporteur geeft aan hoe hy zich de ren tevergoedingen bij deposito van geldein heeft gedacht, nJ. varieerende van 2%—4% pn noemt als de te vergoeden rente voor ^ij'8^Lh't6 dat, evenals soortgelijke in stellingen elders, het girokantoor vry be langrijke kapitalen zal aantrekken. In verhouding tot Zwolle mag verwacht worden dat het saldo te Gouda zal stygen tot plusmin. 3 millioen gulden.'Wanneer dit werkelijk het geval is schat hy, in verhou^ ding tot de winsten van het Amsterdamsche Girokantoor, de nettowinst per jaar op on geveer 15.000. Rapporteur merkt op dat het evenwel ver standig lykt, omdat het niet noodig is, dat een dergelijke dienst met een zoo overwe gend sociaal nut, een netto winst oplevert, aan te nemen dat het girokantoor geen nadeel zal geven, inplaats van een winst langrijke besparingen en biedende een voor de gemeente en zyne diensten en bedrijven dienst afzonderlijk voldoende, administra- Na uitvoerige beschouwingen van B. en W. over dit rapport, waarin o.a. wordt ge zegd dat met het beschikbare personeel de nieuwe dienst is in te voeren, uitgezonderd dat de leiding moet worden opgedragen aan een nieuw te benoemen hoofdambtenaar, die eenzelfde salaris zal gemeten als voor den gemeente-ontvanger is vastgesteld en per 1 Jan. 1929 de scheiding tusschen kasbeheer en boekhouding ten kantore van den ge meente-ontvanger kan worden voltrokken, doen B. en W. de volgende voorstellen aan Voorstellen van B. en W. 1. Omzetting van het ontvangkantoor in een zuiver kassierskantoor en girokan toor voor deze gemeente, annex spaarbank, een en ander met inachtnemirtg van de be staande wettelijke bepalingen en voorschrif ten; 2. in verband met sub 1 vast te stellen de in concept hierbij gevoegde verordening, regelende de gelegenheid tot storting of ophaling van en beschikking over gelden in rekening-courant by de gemeente Gouda, alsmede tot het inleggen en terugvragen van spaargelden door middel van spaar bankboekjes der gemeente; 3. instelling van een nieuwen dienst, centrale administratie, waar alle hoofdboek houding van de gemeente en van hare be drijven en diensten zal worden gevoerd; 4. in verband met sub 3 vast te stellen een (morgen te publiceeren) verordening regelende den dienst der Centrale Adminis tratie in deze gemeente; 5. in afwachting van nader bjj de uit voering noodzakelijk blijkende wijzigingen in de instructie van den gemeente-ontvan- Resumeeronde geeft de heer Keegstra in overweging: 1. het ontvangkantoor om te zetten in een zuiver kassierskantoor, een gemeente lijk giro-kantoor voor Gouda, annex spaar bank, met inachtneming van de bestaande wettelijke bepalingen en voorschriften; 2. ten einde dezen dienst te doen slagen, over te gaan tot het aanstellen op het kan toor van den Gemeenteontvanger, van een bekwaam rekening-courante-boekhouder, krachtens de reeds by raadsbesluit d.d. 23 Februari 19(27 verleende machtiging; 3. in te stellen een nieuiwen dienst „cen trato administratie", welke belast zal wor den met het voeren van alle hoofdboekhou dingen van de gemeente en van hare dien sten en bedrijven; 54. een bekwaam hoofd voor den nieu wen dienst met den titel van directeur van den dienst op een salaris overeenkomstig de De reorganisatie der nistratie van bedrijven en diensten en de in stelling van het nieuwe bedrijf, zal geen enkel persoon, thans in gemeentedienst werkzaam, overbodig maken. Wel zal zy gepaard gaan met verschillende verplaatsin gen. Ten slotte geeft de rapporteur in overwe ging den Raad voor te stellen een tweetal verordeningen te bekrachtigen waarvan de eene regelt de gelegenheid tot storting of ophaling van en beschikking over gelden in rekening-courant by de gemeente Gouda, alsmede tot het inleggen en terugvragen van spaargelden door middel van spaarbank boekjes der gemeente, en de andere tot re- geiing van den dfienst der centrale admi nistratie. Een concept van deze verordenin gen is in het rapport opgenomen. Eindelijk nog geeft het rapport een aanwijzing voor de redactie van een bepaling, op te nemen in de instructie van den ontvanger en die van de hoofden van dienst, waarbij wordt voorgeschreven dat zy hunne hoofdboekhou dingen doen houden, onder hunne ver antwoordelijkheid door den dienst „Centrale administratie". De rapporteur spreekt aan het slot van zijn rapport de verwachting uit dat met de uiteengezette plannen wel een zal zyn. Telkens zullen versch nistratief technische moeilijkheden moeten worden opgelost, teneinde inderdaad de meest juiste en mee* efficiente werkmetho de te doen toepassen. Het eindresultaat zal evenwel volgens zijne overtuiging zijn dat Gouda lcrygt een modern efficient ingerich te administratie, gevende in de ger op te nemen de navolgende bepaling: „De Ontvanger doet door den dienst Cen trale Administratie onder zyne verantwoor delijkheid houden: le. een grootboek van inkomsten; 2e. een grootboek van uitgaven; 3e. een jaarlyksche rekening. De dienst centrale administratie verricht deze werkzaamheden met inachtneming van de provinciale voorschriften, betreffende de inrichting der gemeentebegrooting, der ge meenterekening en der boekhouding van de Ontvangers der gemeenten. De directeur van den dienst centrale ad ministratie is verantwoordelijk voor het ad- ministratief-technische deel der gecentrali seerde en gedecentraliseerde boekhou ding". 6. in afwachting van nader bij de uit voering noodzakelijk blijkende wijzigingen aan de instructies van de onderscheidene hoofden van dienst (Directeuren, boekhou ders, enz.) voor zoover zij daarvoor in aan merking komen of aan de verordeningen die op deze ambtenaren betrekking hebben, een bepaling toe te voegen, luidende: „Het hoofd doet de hoofdboekhouding onder zyne verantwoordelijkheid bijhouden door den dienst „Centrale administratie". De overige administratie wordt gevoerd in overleg en onder verantwoordelijkheid van het Hoofd onder voortdurend toezicht van den directeur der centrale administra tie. De directeur van den dienst centrale ad- ministratief-technische deel der gecentrali seerde en gedecentraliseerde boekhouding." 7. Ons te machtigen sollicitanten op te roepen voor de functie van directeur van den dienst centrale administratie op een jaarwedde ongeveer gelijk aan die van den Ontvanger dezer gemeente, n.l. van 5000 tot 5800.—. Dit voorstel met de daartoe behoorende concept-verordeningen zal reeds in de Maan dag 29 Oct. as te houden vergadering van den Gemeenteraad aan de orde worden ge steld. Veel tyd tot studie van deze ingewikkel de voorstellen wordt den Raad dus niet ge laten. Verordening yoor den Gemeentelijken Ophaal- en Stortingsdienst annex Spaarbank. Artikel 1. By* de Ontvanger der ge meente Gouda bestaat gelegenheid tot stor ting of ophaling van en beschikking over gelden in rekening-courant, alsmede tot het inleggen en terugvragen van spaargelden door middel van gemeente spaarbankboek jes. De Ontvanger wordt naast de werkzaam heden krachtens artt. 113 en 114 der ge meentewet tevens belast met de invordering en de betaling van alle inkomsten, ontvang sten en betalingen, waarvoor verordeningen krachtens artikel 114bis zyn of zullen wor- De ontvangsten en betalingen worden door den (hitvanger bewerkstelligd met in achtneming van de wettelijke bepalingen en provinciale voorschriften en zooveel moge lijk door middel van overschrijvingen vol- Art. 2. Behalve in zijne kasboeken over eenkomstig de voorschriften van Gedepu teerde Staten, verantwoordt de Ontvanger alle ontvangsten en betalingen op door hem te openen rekeningen-courant, welke hy stelt ten name van; stichtingen in het belang van de verbetering der volkshuisvesting werkzaam; d. de natuurlijke en rechtspersonen, die door Burgemeesetr en Wethouders worden toegelaten tot het storten of laten ophalen van en beschikken over gelden in rekening courant by de gemeente Gouda, welke op zegbaar zyn van dag tot dag. Deze personen kunnen ook worden toege laten om, met in acht neming van een op- zegtermyn van een maand, van 3 maanden, van 6 maanden of van een jaar, gelden in volle sommen van 100.te deponeeren. Voor elk dezer termijnen wordt een afzon derlijke rekening aangelegd, e. de natuurlijke en rechtspersonen, die door Burgemeester en Wethouders worden toegelaten tot het storten of laten ophalen of terugvragen van spaargelden door mid del van spaarbankboekjes d< t Art. 3. Over de saldi dei- rekeningen, ge noemd in artikel 2 letter a-c worat in ae gevauen door .burgemeester en Wethouders te bepalen aan het einde van elk kalender jaar, alsmede by het afloopen der rekening gebraent uoor dit college vast te stellen, ten bate oi ten iaste der gemeente Gouda. Deze rente wordt van dag tot dag berekend. Zoo dra een debetsaldo is ontstaan, wordt daar over ten minste een dag rente berekend. Over de credit-saLdi der rekeningen, ge noemd in artikel 2 ietter d, wordt een rente vergoed ten laste der gemeente Gouda, door Burgemeester en Wethouders na overleg met de commissie van bijstand in het beheer der Gemeento-financiën vast te stellen. Deze rente wordt, wat de daggelden betreft, bere kend over volie sommen van 19.en gaat in den dag, volgende op dien, waarop de crediteenng plaats vond. Wat de gelden be treft, die met inachtneming van een termyn van een maand, van 3 maanden, van 6 maan den of van een jaar opzegbaar zyn, wordt de rente over volle maanden berekend en na af loop van elk half jaar vergoed door creditee ring der dagrekening courant van den be trokken deposant. Eindigt een rekening cou rant overeenkomstig het bepaalde in artikel 4, dan wordt geen rente meer berekend van- at djn dag, waarop de rekening courant is afgesloten. Art. 4. Burgemeester en Wethouders kunnen een rekeningcourant sub d. of een spaarrekening sub e. met ingang van een door hen te bepalen dag weder doen eindi gen. Zy kunnen ook bepalen, dat boven een bepaald bedrag het creditsaldo geen rente opbrengt of dat voor zekeren tyd geen stor tingen zyn toegelaten. De rekeningencou rant sub d. mogen geen debetsaldo aanwy- zen. Artikel 5. Burgemeester en Wethouders kunnen omtrent de wijae, waarop de ver schillende rekeningen zaljen worden gehou- De dagrekeningen coulant worden gecre diteerd: a. wegens stortingen of wegens opge- b. wegens geïnde gelden, c. wegens overschrijvingen, d. De teerd: a. wegens overschrijvingen, b. wegens uitebetaling in contanten, De Ontvanger doet naar regelen door Burgemeester en Wethouders vast te stellen periodiek een afschrift der rekeningen toe komen aan de rekeningcouranthouders. Voor de spaarders en de gemeente spaar bankboekjes worden door Burgemeester en Wethouders afzonderlijke regelen vastge- Art. 6. Burgemeester en Wethouders kunnen ten behoeve van de ontvangsten en betalingen door den Ontvanger te bewerk stelligen een rekening openen by het Giro kantoor der Gemeente Amsterdam, by den Postchèque- en Girodienst of by een parti culiere bankinstelling. In geval van inning of betaling door mid del van overschi-y ving worden door den Ont vanger geen kwy tingebewyzen gevorderd of gegeven en kan hy volstaan met de kennis geving van debiteering crediteering in reke- Omtremt het geven of vragen van kwyting by inning of betaling op andere wyze, gel den de bepalingen van de voorschriften van Gedeputeerde Staten. Zoo noodig vraagt de Ontvanger gelden aan voor zyne kasbehoeften op de wijze, door Burgemeester en Wethouders te bepa len. De beschikbare gelden worden gebruikt op een wyze, door Burgemeester en Wethou ders na overleg met de commissie van by- stand in het beheer der gemeente-financiën Art. 7. kunnen op voordracht van den Ontvanger ambtenaren aamwyzen, die o.m. belast worden met het houden van een onderdeel der kas. Zy zyn geldelyk aansprakelyk voor hun beheer. De Ontvanger is in dSt geval niet geldelyk aansprakelyk voor het beheer van het bedoelde deel zijner kas. Voor zoover nog betalingen of ontvang sten buiten den Ontvanger moeten geschie den, kunnen Burgemeester em Wethouders daarvoor ambtenaren aanwijzen. Art. 8. Het algemeen toezicht van Bur gemeester en Wethouders op het beheer van den Ontvanger kan namens hen worden ge oefend door den Controleur der Gemeente financiën. Alle ambtenaren zyn verplicht om by dat toezicht mede te werken en om en bescheiden toe te laten. Art. 9. Dit besluit wordt aangehaald als Verordening op het Girokantoor annex Spaarbank der Gemeente Gouda. Het wordt geleidelijk ingevoerd en treedt in werking op den eersten Januari 1929. Goudsehe Winkeliersvereeniginij. De Goudsehe Winkelieravereeniging heeft gisterenavond onder 'leiding van haren voorzitter, den heer B. Rietveld in de boven zaal van „De Harmonie" een ledenvergade ring gehouden, welke slechts matig bezocht was. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester werden benoemd de heeren Teekens, Verschut en Key. Aan de orde lowura de bespreking van de verloting op de jaarvergadering. De Voorzitter meende dat deze verloting wel achterwege zal kunnen blyven nu er een feestvergadering heeft plaats gehad. Uit de vergadering werden meerdere bezwaren ver nomen en ook andere gedachten geuit. Er werd voorgesteld aan elke vergadering een verloting te verbinden met slechts enkele pryzen, een ander .gaf er de voorkeur aan pryaen toe te kennen aan hen, die het meest de vergaderingen bezoeken. Verder werd als attractie geopperd het verbinden van een amusement tegen het heffen van een entree, en ook werd het idee naar voren gebracht om van de niet-bezoe kers, die geen bepaalde verhindering hebben een boete te heffen ten bate der vereeniging Na verdere besprekingen werd het be stuursvoorstel aangenomen. Door den heer Verkaaik werd in een uit voerig betoog verslag uitgebracht van het Bondscongres te Alkmaar gehouden. Het verslag van dit congres, dat reeds eerder in dit blad werd opgenomen, werd onder dank zegging aan den heer Verkaaik en onder applaus goedgekeurd. Daar het plan om van het Jan Schonk- fonds een stichting te maken door de nieu we successiewet die een belangrijk bedrag 28 Vi zou opvorderen, moest worden opge geven, werd beslot«m een vereeniging te stichten waarvan de bestuursleden lid zou den zyn en de leden donateur of buitenge woon lid, terwyi het beheer zou geschieden door een drietal leden, n.l, voorzitter en twee eere-leden. Daaraan zyn alleen verbon den de kosten der koninklijke goedkeuring der statuten ad 50.ineens, zonder ver dere kosten by schenkingen. Deze vereeni ging kan dan jaarlyks verslag uitbrengen aan de algemeene vergadering, zonder dat het bestuur daaraan rekenplichtig is. Dit zou ook in strijd zyn met bet doel, daar ae hulp die uit dit fonds wordt verschaft ge heim moet blyven. Rondvraag. iBy de rondvraag stelde de lieer Verkaaik voor de toelage voor de congres-afgevaar digden wat hooger te stellen. De heer Verschut bracht dank aan de heeren die den feestavond hebben georgani seerd, waardoor zulk een aangenamen en succesvollen avond is verkregen. De heer Van VIaardingen zou het op prijs stellen indien een spreker eens zou kunnen behandelen de waarde van een Zaterdag- avondmarkt. Ook werden als onderwerp aangegeven: de noodzakelykheid der mid denstandsorganisatie, en „zyn er te veel winkels". De heer Teekens stelde de vraag aan de orde of door de vereeniging niet een actie op touiw kan worden gezet om in de komen de tijden de tollen in en naby Gouda te doen verdiwynen. Die tollen vormen een groote belemmering. Deze aangelegenheid zal wor den gesteld in handen der Middenstandsren- trale, teneinde hierover overleg te plegen met de Kamer van Koophandel' en de Ver. v. V reemdelingenveckoar. 'Door den penningmeester werd mede gedeeld dat het batig saldo feestavond was 206.welk bedrag in het Jan Schenk- fonds is gestort. Op voorstel van een der leden besloot de vergadering tot steun van den man, wiens huis en inboedel door den brand van Zater dagavond was vernietigd ƒ10.bij te dra- gen. De vergadering werd daarop gesloten. Vergadering polder Sluipwijk. Naar wy vernemen wordt a.s. Vry dag des morgens te 10 uur in het Café van de Wed. Verwey te Skiipwyk een vergadering ge houden van de ingelanden der polder Sluip- wyk. De agenda vermeldt: de plannen tot droogmaking der Reeuwyksche mi Sluip- wyksche Plassen. Nieuwe Postzegels. In verband met de nieuwe verlaging van de posttarieven, ingaande 1 November, zul len de volgende wyzigingen in de frankeer zegels worden gebracht: le. wordt ingevoerd een nieuwe zegel van 27% cent van gryze kleur (als van het %icent-zegel); 2e. de frankeerzegels van 12% cent wor den vóortaan uitgegeven in blauwe kleur en die van 7% cent in rood; 3e. de zegels van 15 en 10 cent krygen in verband hiermee de kleur resp. van het 12% cente- en van het 7% cent-zegel 4e. postzegel boekjes met 24 zegels van 15 cent worden niet meer aangemaakt; in plaats 'hiervan worden boekjes met 24 zegels van '12% cent verkrijgbaar gesteld. De aanwezige voorraad van de bestaande zegels zal worden opgebruikt. Diefstal van bruinkoolbriketten. Ten nadeele van den Rykawaterstaat zyn op den Hoofdweg in Hillegersberg ongeveer 150 steenkoolbriketten ontvreemd. De ver- moedelyke dader is een zekere A. H., wo nende te Gouda, naar -wien een onderzoek wordt ingesteld. Burgerlijke Stand. GEBOREN19 October: Johanna Christi na, d. v. J. H. van den Heuvel en L. van der Wal, Zwaansgat 9. 20 Oct.Magdalena Agatha, d. v. B. Spek en B. J. van Brummen, R. van Catsweg 254. -— Dina, d. v. A. Schaap en K. Wassing, Kruidenierstr. 19. Pieter Johannes, z. v. P. J. Melkert en J. Wals, Spoorwegstr. 5. 21 Oct.: Annie, J. v. P. E. van Bemmel en B. Lauwers, Crabethstr. 52. Cornelis Antonius, z, v. C. A. van Treyen en W. M. de Jong, Groeneweg 57. -r- Hendrika Dirkje, d. v. K. Rietveld en H. J. de Bruyn, Leth- maetstr. 65. 22 Oct.: Huabert, z. v. H. Hey en C. W. Klerks, Boelekade 137. OVERLEDEN20 Oct.: Adriana Maria 24 Oct. 8 uur Gebouw Daniël, Cursus Red dingbrigade. i 24 Oct. 8 uur Vereenigingsgebouw in de Korte Akkeren officieele opening van de driedaagsche etalagewedstrijd. 24 Oct. 2 uur Hotel „de Zalm" Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken. 24 October, 8 uur, Soc. Réunie, Volksuniver siteit. Klein Tooneel, Ko Arnoldi met zjjn leerlingen. 24 Oct., 8 uur, Gebouw Jeruel, Zeugstraat, Bybellezing en Bidstond. 25 Oct. 7% uur, Gebouw Jeruel, Byzondere samenkomst. Spr. Ds. C. J. Hoekendyk uit Rotterdam. 26 Oct. 8 uur Thalia-éTheater „Holfu"-avond 25 Oct. 2% uur Hotel „de Zalm" ledenver gadering afd. Gouda Ver. van Huisvrou wen. 26 Oct, 8% u. Soc. de Réunie, Kamer 2. Alg. Verg. Ver. v. Vry*. Herv. in Zuid- Holland, afd. Gouda. 27 Oct. 8 uur „Concordia" Feestavond G.S.V. 5 Nov. 8 uuf Remonstrantsche kerk, Propa- ganda-kunstavond ten bate van den Ne- derlandschen Blindenbond. Elke Dinsdagavond 8 uur Clubavond Dam club „Gouda" Bovenzaal Café Duinstee. UIT DEN OMTREK. KRIMPEN a. d. LEK. Voorover in een oliebunker gevallen. Tijdens ihet te water laten van een stoomschip te Krimpen aan den IJasel is een doodeHjk ongeluk gebeurd. De zeventien jarige metaalbewerker A. K. had het onge luk door een der openstaande luiken voor over in een oliebunker te vallen. De jongen liep een ernstige schedelbreuk op en over leed na eenige oogenblikken. UBBUWIJ1L De heer I. v. d. Kruiyt cand. te Reeuwyk heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Geref. Kerk te Sn eek. STOLWUK. Onze plaatsgenoot, da heer W. Honkoop, landbouwonderwijzer, slaagde in de afgeloo- pen week voor het examen Pluimveeteelt. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum: 6 u. Dinermuziek. 7A5 Engeische les. 8.05 Boekenhalfuurtje. 8.36 Omroepconcert Huizen: K.R.Q. 6.30 Cursus Esperanto. K.R.O. 7 Cursus kerklatyn. KR.O. 9 Avondconcert. Daventry: 8.05 Concert. 8.36 Orkest. 10.Populair programma. 1112.20 Dansmuziek. Langenberg: 5.05 Vesperconcert. 7.20 Concert Westd. Omroep. Parijs: 8.35 Concert. 1/liaAiliiOOóÜi ttiiiNOi. Het eerste passagebureau voor de luctitscbeepvaart. Nu reeds meer dan 100 aanvragen voor de terugreis van de (iraf Zep pelin. BERLIJN, 23 Uot. Uit New-York wordt giaueld Jat de bekende firma Thomas Cook en tious» een overeenkomsl inert de Good- ya«r Zeppelin Ateateohappij hebuen getrof- ien voor den verkoop van plaatskaarten voor den terugreis van de Zeppelin ajar DidtsniliJiaiud. Hiermede is zoo te zeggen het eerste paseagebureau, voor de lucht scheepvaart goopertl. Tot nu toe is niet nauwkeurig bepaald, hoeveel passagiers meegenomen zullen worden. Naar verluidt zijn ireedn meec dan. 100 aanvragpn ingieko- n.en, terwijl ongeveer 12 plaatsen beschik baar zullen zijn. De prijs voor een biljet bedraagt 8.000. N.V. Philips gloeilampenfabrieken. Uitbreiding van het maatschap pelijk kapitaal. lil de boden to Eindhoven giehoudfcu bui tengewone algemeen© vergadering van aan deelhouders der N.V. Philips G.loeïkun- tx® fabrieken werd de voorgestelde statu tenwijziging tot verhoogiing van het maat schappelijk kapitaal goedgekeuni. Aaftgerico in de vergadering van aan- doedhoudersi der N V. Gemeenschappelijk Bezit van aandeden Philips Gloeilampen fabrieken, het op de .statuten voorgeschre ven aantal aatideelen niert was v ertegen- woordtgilzal eon nieuwe vergadering op WVxiisdag 7 November a.s. worden bijeen- giroepen. WISSELKOERSEN. 22 Oct. 28 Oct Officiéél. Londen 12.09% 12.09"/„ Berlyn 59.42 59.42 Parys 9.74% 9.74% Brussel 34.69 34.67% Zwitserland 48.01% 48.01 Weenen 36.07% 35.07% Kopenhagen 66.52% 66.52% Stockholm 66.70 66.57% Oslo 66.50 66.50 New-York 2.49% 2.40% Niet officieel. Praag 7.39% 7.30% Madrid 40.30 40.30 Milaan 13.07% 13.07% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 23 October. Verwachting: Matige, later weer toene mende westelijke tort zuidelijke wind. Tij delijk opklarend, later waarschijnlijk re gen. Weinig verandering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2