Gemeenteraad van Gouda. («iX"""de hMrv-d-Ber,f Da Reorganisatie van het Financieel Gemeentebeheer. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. De Gemeenteraud is» gisterenavond onder leiding van (Burgemeester Gaariandt in openbare vergadering bijeen geweest ter be handeling van het voorstel tot reorganisatie van het financieel gemeentebeheer met daaraan verbonden installing van een cen trale incasso en een centrale adminitratie. Alle leden waren tegenwoordig, behalve de heer Koemans, die wegens familieom standigheden verhinderd was. Allereerst iwerden de notulen van 11 April middagzitting gearresteerd, die van 11 April avondzitting, 12 April, 17 en 29 October werden aangehouden. Mededeeling inzake de Ophaal- en Stor- tingsdienst. De VOORZITTER deelde namens B. en W. mede: dat Gedeputeerde .Staten by schry ven d.d. 22/26 October 1.1. hebben goedgekeurd het raudsbesluit d.d. ,23 Juli 1928 tot wyiziging van de gemeentebegrooting 1028 en daarby opmerken, dat de goedkeuring uitslui tend verleend is ten einde de beschikking over eenig crediet te geven waaruit de kos ten van de adviezen nopens den ophaal- en stortingsdienst etc. bew.treden kunnen wor den. Omtrent den dienst zelve wens ch en zy hunne meen-ing voor te behouden. Commissie voor de Financiën. De VOORZITTER deelde mede dat Maan dagnamiddag het voorstel nog besproken was in de Commissie van bystand yoor de Financiën, waarvan thans een schreven by den Raad was ingekomen. Dit schryven luidde: „Gehoord de mededeelingen van den Voor zitter geeft onze Commissie Uwen Raad in overweging den heer Wethouder van Finan ciën nadere hiededeelingen te doen verstrek ken, voorafgaande aan de behandeling in zake het in Uwe vergadering van 23 Febr. 1927 aangenomen voorstel van B. en W. dezer gemeente d.d. 8--S&! Dec. 1926 no. 167, hetwelk o.m. inhield innchting eener cen trale boekhouding. Wethouder VAN STAAlL (s.d.) herinner de aan het voorstel-Veenstra in Dec. 1926, waarby de Raad sympathiek stond voor de invoering van de Centrale Boekhouding. Het verschil bestond alleen hierin dat de secretaris voorstond in zeker tempo daartoe over te gaan. Mevr. Riesz heeft volgens spr. toen de Secretaris nog verzocht in samen werking met den neer Veenstra te trachten deze aangelegenheid tot stand te brengen. In de vergadering van 20 Jan. 1927 is zeer stellig drang daarop uitgeoefend. De Raad heeft ten slotte gezwicht voor de argun^n- tatie van den Secretaris om het door dezen aangegeven tempo te aanvaarden. De Raad heeft toen echter besloten de Centrale Boek- nouding in te voeren. Nu bestaat de meening vooral onder de nieuwe leden dat het thans aan de orde zijn de voorstel iets nieuws is. Het heeft spr. ook gefrappeerd dat van de ambtenaren n u zooveel oppositie is geko men, tet-wyi van dien kant de vorige maal niets is gehoord. Spr. is over die felle oppo sitie zeer verwonderd. Aan spr. zou alleen kunnen worden verweten dat in dit voorstel niet is verwezen naar de vorige behandeling. Daaraan is niet gedacht. Het thans inge diende voorstel is er gekomen door volledige samenwerking tusschen den heer Keegstra, den Secretaris en spr. fWordt dit voorstel thans niet aangenomen, dan gaat in elk ge val door de benoeming van den boekhouder voor den ontvanger en de ophaal- en stor tingsdienst tot welker instelling besloten is. Ook is dan noodig een boekhouder voor Gemeentewerken en een klerk by den Reini gingsdienst, terwyl ook de Lichtfabrieken aanvulling van persopeel behoeven. Al kun nen voor de opzet van de Centrale Admi nistratie geen cyfers worden gegeven, de uitgaven by niet-invoering zijn wel te noe men. De Secretaris is van oordeel dat nlet- invoering thans beteekent meerdere uitga ven. Spr. meent dat dat waar hier drie prae adviezen over deze zaak zijn, welke in het voorstel zijn neergelegd en waar principieel reeds over de ^caak is besflist, dat de Raad thans gunstiger tegenover dit voorstel zal staan. De heer MUYLWIJK (a.r.) staat paf over deze mededeeling van wethouder Van Staal. Hier is een misverstand. Er wns destijds verschil van meening met den Secretaris, niet over de administratie als geheel, maar over de Secretarie-adminirftratie. Daarover liep de ciuaestie van het tempo. Maar dat is heel wat anders dan de wethouder zegt. Spr. kan zich ook niet voorstellen dat B. en W. zullen komen met een voorstel als er al een raadsbesluit is. De door wethouder Van Staal opgesomde uitgaven voor nieuw personeel bij de ver schillende diensten thans acht spr. bang makerij. De heer VAN WIJNEN (e.g.) merkte op dat de wethouder de thans gedane medt- deellng ook in de Commissie voor de Finan ciën heeft gebracht. Is dat Ju'3t dan maakt dat een groot verschil. Daarom moet dit eerst woeden uitgemaakt. De VOORZITTER meent dat 'de beant woording van den wethouder wel tegelijk by de a'gemeene beschouwingen over het voorstel kan plaats hebben en stelde daar om voor daartoe over te gaan. De heer, Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) kan zich daarmede niet vereeniger.. Deze zaak moet eerst worden afgedaan. Spreker wilde daarover ook een en ander zeggen. T)e VOORZITTER merkte op niet te heb ben gezegd dat de heer de Witt Wijnen daar- - toe niet het recht had. De heer Mr. DE WITT WIJNEN stelde allereerst de vraag of de verklaring van wethouder Van Staal is afgelegd door hem persoonlijk dan wel namens B. en W. Spr. a acht de verklaring epn zeer kardinaal punl. Spreker merkt on dat blijkens het verslag in het „Goudsch Volksblad" van 19 October j.l. lij de behandeling van het voorstel tot aankoop van het pand Gouwe no. 2 voor de stortingsdienst de heeren Middelweerd en Muijlwyk nauwkeurig hebben gestipuleerd dat daarmede niet werd beslist over de Cen trale Boekhouding. En blijkens het verslag in „de Goudsche Courant" heeft ook de wet houder Van Staal gezeg^ „dat alle andere zaken aan den Raad zullen worden voorge legd" Geen woord heeft wethouder Van Zitting van Maandag 5 Nov. 1928 dea avonds 8 uur. Staal geopperd dat over het principe der Centrale administratie zou zijn beslist. In de vergadering van 23 Febr. 1927 is ook het voorstel van de S.D.A.P., dat beoogde de vaststelling van de Centrale Boekhouding verworpen met 6 stemmen voor en 11 tegen, waarna het voorstel van B. ert W. tot de geleidelijke reorganisatie der adminis tratie ter secretarie, de inrichting van ge meentewerken tot een bedrjjf daaronder be grepen, werd aangenomen met algemeene (17) stemmen. Maar hieruit blykt dat er geen sprake is van een reeds eerder geno men besluit. Spr. begrypt de verkluring van weth. Van Staal niet en noemt dit een po litiek, die ver boven zyn bogrip gaat- De heer MUDDELW HERD (r.k.) sloot zich bij dit betoog en dat van den heer Muyl- wyk aan. Hy heeft de bespreking in 1927 medegemaakt en het bèvreemac hem dat de wethouder daarvan deze verklaring geeft. De heer OVERHAND (s.d.) meent uit de nota van den heer Pot, welke naar aanlei ding van het rapport-Veenstra is gemaakt, te moeten concludeerai dat de Secretaris was voor de Centrale udministratie. Daarop is het voorstel van 28 Dec. 1026 gebaseerd. Wethouder VAN STAAiL repliceerde en wees er op dat weliswaar geen definitief besluit was genomen maar wel het principe ,was beslist. Algemeene beschouwingen. De heer MUJJLWIJK (a.r.) herhaalde allereerst dat de vorige bespreking niet be trof de centrale administratie, maar de boekhouding ten stadhuize. Het is spr.'s ervaring dat het onmogelijk •is scheiding te maken tusschen den techni sche administratie en de boekhouding en als het contact tusschen Directie en Boekhou ding verbroken wordt, is dat ten nadeele van het bedryf. Een centrale administratie zal veel tyd vorderen en stroef werken. Een centraal magazijn acht spreker een onding, mindere kosten aan kantoorbehoeften spe len geen rol. De andere kantoren moeten ook intact blijven wanneer alleen de hoofd boekhouding wordt overgeplaatst. Als al leen de hoofdboekhouding overgaat, dan krygen we een centralisatie van decentra lisatie resten! Dfe kosten voor de centrale administratie zullen duurder zyn in de be drijven. Den Helder kost by centralisatie 18.000.meer dan Gouda. Spr. wil gaar ne cyfers zien inplaats van te gelooven op gezag van den heer Keegstra. De kosten Reiniging in Amersfoort bedragen 6G0O. en in Gouda 2091.Er is aangevoerd Sliedrecht met 12.000 inwoners, dat veel kleiner is en niet voor vergelijking vatbaar. Spr. vergelijkt ook Enschedé en Den Hel der.- De leider van den Helder, een soc.-de- mocraat, zegt dat die dienst daar niet vol doet. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) sprak het allereerst uit niet tevreden te zijn over de voorbereiding van deze zaak. Spr. heeft zich afgevraagd of B. en W. zoo wei nig sympathie hebben voor deze Raad of zoo weinig prijs stellen op zijn oordeel, dat zij aldus hebben gehandeld. Spr. had noch van den Voorzitter, noch van B. en ,W. een dergelijke behandeling verwacht. Spr. herinnerde er aan dat nu pas op het laatste oogenblik de commissie voor de financiën is gehoord en het georganiseerd overleg in 't geheel niet. Spr. wees er op hoe het raadslid van Staal in Juli 1924 by een voorstel tot grondaankoop voor de Van Itersorolaan en ook daarna bij andere gele genheden op 6 Oct. 1925 en 24 Nov. 1925 had aangedrongen op het hooren der Com missie voor de Financiën. Spr. heeft zich thans afgevraagd hoe de wethouder Van Staal thans tot een ander inzicht is geko men. Spr. kan zich levendig begrijpen als de Commissie voor de Financiën nu zoo op 't laatst bijeengeroepen, niet thuis zou heb ben gegeven. Ook wethouder Donker, die in Febr. 1924 bij een geldleening-voorstel het advies der Commissie vroeg, heeft daar aan niet gedacht. Het negeeren van het raadsbesluit dat beoogde dat wel georganiseerd overleg met de ambtenaren zou plaats hebben, zooals in de adressen was verzocht, vond spr. frap pant. Het schijnt dat B. en W. in hetgeen het triumviraat: de heeren Van Staal, Pot, Keegstra, zegt, alle vertrouwen stellen, dat Raad, Commissie van Bijstand, Georgani seerd overleg en hoofden van dienst e. a dat onvoorwaardelijk moeten aanvaarden, daar in het systeem van B. en W. ze eigen lijk pas aan 't woord komen als de beslis sing gevallen is. Spr. stelde de vraag of dit een voorbereiding is als in art. 179 s der Gemeentewet wordt gevorderd? Wat het voorstel zelf betreft, spr. wilde dit aldus splitsen: 1. de centrale administratie met de cen- trale kas. 2. de gemeentelijke bankinstelling. Spr. wil zeker niet onderschrijven dat het veelal om details gaat. Maar daarover zal de heer Van Wynen wel spreken, die met het boekhoud technisch gedeelte volkomen vertrouwd is. Spr. verschilt hemelsbreed van meening met den heer Keegstra. Diens gebouw moge een mooi constructief gebouw zijn, het piist echter de fundamenten. Ten opzichte van de centrale administratie heeft spr. zich twee vragen gesteld, n.l. a. Past dit voorstel in onze Gemeente wet of is het daarmede in stryd b. Welke waarde heeft het voorstel los van de Gemeentewet. Spr. acht het voorstel in stryd met de Gemeentewet. In art. 115 staat ten aanzien van den ontvanger: „Van de door hem voor de gemeente ont vangen inkomsten en gedane uitgaven houdt hij geregeld boek en doet hij jaarlijks reke ning aan Burgemeester en Wethouders." Nu wil de heer Keegstra en B. en W. by verordening vastleggen dat de ontvanger zijn boeken doet houden. Dat is een heele naieve interpretatie, daar het hier niet geldt een vrijwillige daad van den ontvanger, maar een hem bij verordening opgelegde, waaraan hij zich niet kan onttrekken. Dat dit in stryd is met de wet, is ook de mee ning van Oppenheim. Wat hier geschiedt Is een unicum in ons land. Het tweede punt dat onwettig is, zit in de verordening, waarhij de ontvanger betalin gen kunnen worden opgedragen voor het slachthuis. Dat kan niet zonder mandaat, tenzy de verordening zou zijn een bedriJfs- verordening krachtens art. 114bis der Ge meentewet, maar dat kan niet het geval zyn, daar deze verordening dan niet ït is. Spr. citeerde ten aanzien van art. 114 Oppenheim-van der Pot deel II blz. 887 en het Kon. besluit van 29 Nov. 1921, voorko mende in Luttenberg Verzameling blz. é38. Waar dit voorstel draagt de signatuur van B. en W., stelde spr. de mogelijkheid dat de Voorzitter van het college, die een vorig maal tegenover Dr. Hoffman meende te moeten opmerken dat deze inwendig ver scheurd was, nu datzelfde euvel moest on dervinden, daar de burgemeester krachtens art. 70 der Gemeentewet een besluit dat strijdig is met de wet, niet tot uitvoering brengt. De centrale administratie op zichzelf acht spr. niet voordeeliger. Als eerste vraag heeft spr. zich gesteld: Is deze reorgani satie noodig. De rapporteur zegt dat de ad ministratie in orde is. En evenmin zegt hy dat de reorganisatie voordeeliger is. Spr. heeft zich ook afgevraagd of dit voorstel oN ganisatorisch juist is. Dat is het niet. Het is een studeerkameolstelsel Spr. is tot de over tuiging gekomen dat de bedryfsboekhou- ding op de bedryven moet blijven. Spr. heeft ook het moreel bezwaar, dat verantwoordelijkheid moet worden aan vaard, voor een boekhouding, die men niet behoeft te houden. Spr. noemt wat men hier wil een amphilie, een tweeslachtig wezen: de kleine Goudsche kikvorsch wil zich op blazen tot een Amsterdamsche leeuw! De praktyk zal zyn dat de centrale ad ministratie alleen de hoofdboeken houdt en de rest blijft bij de bedrijen, dat beteekent een nieuw duur lichaam scheppen. Merk waardig heeft spr. het gevonden dat geen kostenberekening is gemaakt. In Hilver sum kan dat wèl Een accountant die in particuliere zaken een' reorganisatieplan ontwierp zonder kostenberekening, zou in een hoek worden gezet. Spr. heeft dan ook den indruk dat B. en W. willen reorgani- seeren om iets nieuws te brengen. Vervolgens kwam spr. tot de gemeente lijke bankinstelling. Spr. verbaast zich over het standpunt van B. en W. dat zij geen of weinig reserve noodig achten en de bank niet steeds li quide behoeft te zyn, zulks op grond dat toch altijd de belastingbetalers achter de bank staan. Spr. vroeg waarom dan wel de bedryven reserveeren en de Staat der Ne derlanden, de Rijks Postspaarbank, die 83 millioen, d. i. 11.9 der inleggelden reser veert? Zijn die dan minder goed voor hun geld dan Gouda? Volgens het triumphiraat en B. en W. zou het niet onmogelijk zyn 3 millioen credit gelden te krygen. Spr. ïg van oordeel dat deze dan moeten wegvloeien van de spaar banken en particuliere en middenstands- banken. Spr. weet dat dit be teekenen zou vermindering en opzegging van kleine ore- dieten. Wanneer die gelden, zooals B. en W. meenen, moeten komen van nog andere zijde, die het geld in de kous of op de bed- deplank bergen, Wan noemt spr. een derge lijke opvatting een politiek van de kous en de beddeplank! Spr. is er van overtuigd dat een dergelyk bedrag hier niet is by een te krygen, alles medegerekend, nog niet. Het nut dezer bankinstelling begrijpt spr. niet. Uit het verslag van den directeur van den Postdirodienst blijkt dat de Rijksgiro de concurrentie heeft van de gemeentelijke girobank. Spr. acht het niet onmogelijk dat van Rijkswege zooals by de telefoon o.a. zal worden ingegrepen. Het is spr. gebleken dat de bank er moet komen omdat de gemeente geld moet heb ben. Dat is de eigenlijke kwestie waar het om gaat! Maar daarvoor moet niet een duur bedrijf worden opgericht! Spr. kwam ten slotte tot deze conclusie: de verordeningen en besluiten zijn juri disch onjuist; de opzet is organisatorisch fout, een te rugtreden in de, historie, die juist de zelf standige bedrijven heeft geschapen; het bankbedrijf is economisch en commer cieel een waagstuk, waaraan Gouda niet mag meedoen. Op grond daarvan verklaarde spr. zich tegen het voorstel. De heer VAN WIJNEN (e.g.) bezag het voorstel van den technisch-boekhoudkundi- genk ant. Spr. noemde den heer Keegstra, wiens denkbeelden dit voorstel weergeeft, een theoreticus, die van de eischen der ge meentebedrijven geen verstand heeft. Spr. vraagt wat is centrale boekhouding? Is het alleen het bijhoudend er hoofdboeken en journaliseeren Neen, zelfs de correspon dentie wordt naar den centralen dienBt ge voerd. Zouden het alleen de hoofdboeken zijn, dan is er geen sprake van personeels vermindering by de bedryven en zullen eer ste krachten noodig blijven. In werkelijk heid is het de bedoeling dat alle admini stratie verhuist, dan moet ook in het voor stel worden gesproken van de boekhouding. Spr. voorziet daaruit een hevige strijd tusschen de centrale administratie en de bedrijven, omdat het onbestaanbaar is een goede bedryfvoering te hebben als men niet zit te midden der gegevens. Het is alles theorie. Per telefoon inlichtingen vragen en geven gaat niet. Het wordt een gedraaf en een gedrang. De geheel bedrijfsvoering bestaat uit de tails. Alles moet aansluiten. Dat is hier totaal vergeten. Het centraal magazyn wordt door spr. evenzeer als door den heer Muylwyk veroordeeld. Spr. ontraadde sterk de aanneming van het voorstel. De eenheid van leiding moet in de bedrijven worden gehandhaafd. In de bedrijfsvoering moet niet worden ingegrepen. Spr. grondde z«n practische bezwaren op zijn ervaring an ambtenaar in dienst van een groot bedryf en als leider van het verenigingsleven. De heer VERKERK (a.r.) gaf mede uiting aan zijn ontstemming over de over haaste behandeling. HU sloot zich aan b« de reeds door vorige sprekers aangevoerde argumenten tegen dit voorstel en voegde daaraan nog toe eenige beschouwingen van historischen aard, die aantoonden dat stroo mingen van centralisatie en decentralisatie telkens na jaren terugkeeren. Wanneer men wil cent rali see ren om tot bezuiniging te -komen ,laat men dan de Reinigingsdienst en Gemeentewerken ma ken tot één dienst. Bezuiniging in het voor stel dat thans aan de orde is, ziet spr. niet. De noodzakelijkheid is er niet, want in het voorstel staat dat de administratie bevre digend is. Er wordt nu een zekere economi sche eenheid uit elkander gerukt. Er is in het voorstel tegenstrijdigheid. Slaat nu de ontvanger, die gemaakt wordt tot een loket- ambtenaar, onder of boven de leider van den dienst? De hoofden van diensten zul len dan desgelUka zyn. Staat de ontvanger bovenaan, dan krijgt de leider van de cen trale administratie 7 chefs boven zich. Het karakter van een girodienst die ren te geeft, is een gansch ander dan van een die geen rente geeft. Hier wordt bedoeld een dienst, die geld moet opbrengen om het verlies van den ophaal- en stortingsdienst te dekken. Als de gemeentebank, waarin de hypotheekbank al is verborgen, geld gaat geven, dan krijgt ze risico; die de gemeen te niet mag dragen. Op dat pad mag de ge meente zich niet begeven. Het uitbreiden der overheidstaak in dit opzicht is onge- wenscht. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) meent dat het vraagstuk van centralisatie of decen tralisatie moet worden bekeken naar ge lang van tyd en omstandigheden. Spr. toont aan dat het hier gevraagde niet noodig is. Spr. acht zich niet gebonden aan een uitspraak als door wethouder Van Staal aangegeven. De exhorbitante belas tingdruk hier mag nog niet meer worden verzwaard. Spr. zeide tot den wethouder, in wien hU een Mussolini ziet in duo-decimo-forthaat, dat hij zooveel mogelUk het georganiseerd overleg moet raadplegen. De Haagsche soc.- dem. wethouder Drees verklaarde aan spr. tegenstander te zijn van gemeente-giro. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) meende dat waar vorige week reeds 20 uur aan de behandeling dezer zaak was besteed, nu na deze bespreking een beslissing moest val len. Spr. weet zeer goed dat er over de reorganisatie ter secretarie is gesproken, maar niet over/de centrale boekhouding. Spr. gaf in overweging nu eerst eens de proef te nemen met den Ophaaldienst. Blijkbaar is het college geheel onder den invloed gekomen van den heer Keegstra. Maar spr. heeft de overtuiging dat de cen trale administratie veel en veel duurder zal blijken te zijn. Wat men heeft aangevoerd, het is alles den slag in de lucht. Spr. iB overtuigd dat de gebruikers van den dienst alle kosten zullen moeten betalen. De bank instelling acht spr. een geVaarlUke proef neming. Het is spr. niet gebleken in al het geen door den heer Keegstra is aangevoerd, dat deze ook maar eenig deugdelijk bezyraar heeft weggewerkt. Hetgeen door den neer Klippers bij de bespreking is aangeWrd tegen dit stelsel, acht spr. volkomen juist en is voor hem een sterk bewijs dat daartoe niet moet worden overgegaan. De heer FOKKERS (s.d.) kan, tot zyn spijt, ook niet met het voorstel meegaan. Spr. onderschryft veel van de bezwaren die naar voren zyn gebracht. Spr. heeft zich verheugd dat het georganiseerd overleg als nog heeft plaats gehad, al was het dan nadat de ambtenaren B. en W. daartoe heb ben geprest. De vergadering welke door raadsleden met de ambtenaren is gehouden, acht spr. verkeerd. Spr. is wel voor centralisatie, maar de bedrijven zijn hier gecentraliseerd en spr. kan niet inzien dat thans nog meer voor deel voor de gemeenté is te behalen. Zoo lang de gemeente financiën nog zooveel zorg baren, wil spr. er voor waarschuwen dat als niet positief vaststaat dat er voor deel bestaat, men dan moet meedoen om het belastlngpeil te handhaven, maar niet op te voeren. Spr. zou het betreuren, waar de admini stratie der bedrijven, inzonderheid b\j de lichtfabrieken, goed is, deze daar aou moe ten worden gemist. Spr. ziet niey in waar óm dit voorstel er moet komen. Een cen traal magazyn wordt ook doof spr. onvoor waardelijk afgekeurd. Wanqfeer de centrale kas, die er is, kan worden geperfectionneerd is spr. daarvoor. Spr. acht het ook niet/ onmogelijk als men alles in Slavenburg's gebouw wil bren gen, dat dit dan te klein is. Spr. raadde aan geleidelijk te werk te gaan om te zien welke voordeelen er kunnen komen. De heer MIDDELWEERD (r.k.) wees er ook op dat dit voorstel afwijkt van het vroegere. Het nu ingediende is vaag, het biedt slechts een kansproef. Wat andere plaatsen als resultaten melden, animeert niet. Spr. verklaarde tegen het voorstel te zullen stemmen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) heeft hier op in een zeer uitvoerig betoog van nage noeg twee uur de sprekers van antwoord gediend. (Daarop komen wij morgen terug.) Daarop is de vergadering verdaagd tot Dinsdagavond 8 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Een proces over een onderkin. Me»rouw Mlobemlska was vroeger vroed vrouw in Riw.ewid maar kwam, als tahoo- ■lei van haar lamdgenooten, te .Parijs, waar zij een baianije vond als verpleegster bij <-en vrouwelijke chirurg, dr. N. Deze had een apxïiaiitedt, n 1. l»et wegnemen van onderkinnen bij dames, die vonden, dat le weelderige vleesoh-aangroei onder haar kin de h-kooriijkhoid van haair uiterlijk in ge vaar bracht. Mevrouw M1 lobendzika had deee operatie, die tweeledig schijnt te zijn, dikwijls zien uitvoeren en lukken en ten slotte onder wi-vrp zij zich zalf daaraan. Over het re sultaat is zij echter oi. tevreden, ja zóó on tevreden, dat zij dr. N., de chirurg, een pitoces heelt aangedaan om een schadever goeding van 150.000 frank. Niet a'leon moet de operatie ail-ron langeoaame't zijn verloopen, zoodnt mevr. Mjlóbendzka we kenlang met een etterlende wonde aan haar kir heeft rondgejoopen, maar het chirur gisch ingrijpen van do doctores heeft een afschuwelijk litteeken, ja een gat ond-rf de kin van de geopereerde nagelaten. Dit proces is dezer dagen voor de recht bank te Parijs behandeld. De advokaai van de chirurg voefde aan, dat deze haar oliente niets verschuldigd was. De operatie wordt in twee gedeelten verricht en mevrouw Miloibendzka had eich worpen. Het Nederlandsche stoomschip Ncreusi' in het Kieler Kanaal in aanvaring. Het Nooiwche stoomschip Koqg Alf, met stukgoed van Rotterdam naar Kopenhagen en hot met stukgjoed van Stettin naar Ain s.erdatn bestemde Nederlands olie stoomsohijj Noreus, zijn in het Kieler Kanaal met cl- kair in aanvaring geweest De Neren* 8 lak en moet goropareeitf worden van de Kong Alf ie de voorsteven gebroken De Kon. Nedi Stoomboot Mijdeelt mede, da* de aanvar rv? gisternacht tenge\olgc an misltiie: weer h>«!t plant» gehad. De Nereus wend aian den voorsteven vrij ern- stVt beschadigd- van het Noorscha schip werd do boeg geheel ingedrukt. De seinde van de Nereus zal voorlooplg worden ge repareerd, waarna het schip de re'* naar Amsterdam zal voortzetten. Sjef van Dongen op de schoolbanken. Sjef van Dongen is thans scholier van de Kon. school voor KT.A. te 's-Hertogen- bosch, afóeeling middelbaar technische school. Zaterdag is hij plechtig als lid van het MkT.S. korps opgenomen, waarbij de heeren H. Vrijdag, voorzitter van het korps em A. Lambert, praeses der societeitscom- missie, het woord voerdede voorzitter der sportvereeniging, de heer W. Feller, bood Sjef het eerelldmaatschap dezer onderafd. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilv'ersum: 6.- Dinermuziek 7.15 EageUöh» «3 8.05 Boekenhulfuurtje. 8,35 Operette-uitvoering* (de arme Student) Huizen: 6.30 Cursus Dluitsch. 7 en 7.30 Cursus KerklalUjn 8.30 Avondconcert. Daveatry. 7.35 Muziek. 8.05 Concert. 9 10 Orkest. 11.- Dansmuziek. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Nov. 1928. De St. Nicolaasmarkt in Ons Genoegen. Hedenmiddag is in de Soc. Ons Genoegen de St. Nicolaasmarkt door Burgemeester Gaariandt geopend. Te voren is aoor Mevr. A. E. Riesz'Noothoven van Goor een in leidend woord gesproken en zy wees daarin op het overleg tussdhen de afdeeling Gouda van de Ned. Ver. van Huisvrouwen en de R.K. Vrouwenbond eenerzyds en de Mid denstandscentrale anderzijds, te zamen vor mende een contactcommissie, welks overleg tot organisatie van deze St. Nicolaasmarkt heeft geleid. Mevr. Riesz wees er verder op dat de markt ten doel heeft de ingezetenen ervan te over tuigen dat zy heel veel in de stad hunner m- woning kunnen koopen. Wanneer zij alles op prettige en rustige wyze in oogen- schouw kunnen nemen, zullen zy onge twijfeld hun inkoopen voor het a.s. St. Nico- laasfeest by hunne stadgenooten doen, en zij zullen daar de voorkeur aan geven boven het gaan naar andere plaatsen. Mevr. Riesz sprak er haar vreugde over uit dat zoovele neringdoenden aan deze St Nicolaasmarkt hebben willen medewerken. Zjj dankte allen, inzonderheid den heer Houtman voor de grijote medewerking ver leend en offreerde hem namens de commis sie uit de V rouwen vereeniginge a een mooi geschenk, den heer Hagedorn, die eveneens veei heeft gedaan voor de totstandkoming van de markt, een fraaie bloemenhulde. Tenslotte dankte Mevr. Riesz Burgemees ter en Mevrouw Gaariandt voor hunne tegenwoordigheid, evenals alle andere be langstellenden. Burgemeester Gaariandt heeft vervolgens met een enkel woord de St. Nicolaasmarkt geopend. Nog heeft daarna het woord gevoerd de heer B. Rietveld, voorzitter van de Goud sche W i nkel ierave reen i ging. Aan Mevr. Riesz, de presidente van de Contactcommissie en aan Mevr. Gaariandt werden bloemen aangeboden. Daarna werd thee met gebak geserveerd, waarna de verschillende stands in oogen- schouw werden genomen. Aan de St. Nicolaasmarkt nemen deel, de volgende firma's: T. Verkaaik, Stofzuigers etc.; Balt. A, de Jong, Parfumerieën; J. HoutmanBosma> Dames- en Heerenmodes; Fr. van Camp, Heerenmodeartikelen; H. J. C. M. \fcrrkroost, Meubelen etc.; W. v. d. Kroef, Speelgoede ren; Mulder Ooms, Wijnen, Likeuren etc.; G. Luyerink, Bloemen en Galanterieën; C. Noordegraaf, Wynen. Comestibles etc.; 'H. Krimpenfort Zn., Damesmodes, Manufac turen etc.; A. A. Bruynel, Fyne Vleeschwa- ren, Comestibles; J. van der Jagt, Sigaren en Sigaretten; A. Verblauw, Meubelen; D. M. van Hoorn, Rijwielen; Drukkery Joh. Mulder, Fabricage Ktalagekaarten,- A. L. J v. d. Veer, Hcerenkleeding; Gebrs. van Bu ren, Bedden, Bedryfskleeding; N. Noorde graaf, Automobielen, Rywielen; C. Jansen, Comestibles; H. P. Herfst Jr., Banket, Bon bons etc.; J. C. Fickweiler, Comestibles, Wij nen ete.; Velo Waschmachine My., Wasoh-, Naaimachines eet.; N.V. v.h. Erven M. M. van Loon, Badinrichting-, verwarming- en verlichtingsinstallaties; P. Rozendal, Manu facturen, Kousen etc.; J. de Raadt, Meubi lair, Radioartikelen; C. W. Soos, Huishou delijke-, Luxe- en Verlichtingsartikelen; Laurier-Bos, Vertegenw. Snelwegers en Vleeschmachinea; G. J. van Burk. Boekwee ken en Kantoorbehoeften; D. G. van Vreu- mingen, Tabak, Sigaren en Sigaretten; J. Jager, Muziekinstrumenten, Piano's en Or gel»; Wi8brun Liffman, Damesmodearti- kelen; Grootendorst Co., Damesmode- artikelen; S. den Hertog, Bloemenmagazijn; Backers Baizar, Speelgoederen, Galante rieën; H. Spruyt, Rijwielen en Onderdeelen; Th. Tukker, Radio-Sonora; Afd. Gouda van den Bond van Schoenmakerspatroons, Mo dellen op het gebied van Schoenfabricfttie en Reparatie. 4 De Propaganda-Kunstavond voor den 7 Nederl. Blindenbond. I X)e Propaganda-Kunstavond voor den Nederi. Blindenbond gisterenavond in de Remonstrantsohe kerk gehouden, mag uit nemend geslaagd heeten. De bijeenkomst werd geopend met een korte inleiding van den voorzitter van het Comité, den heer J. Slop, die mededeelde dat Burgemeester Gaariandt door ambtsbezig heden zeer tot zyn spijt verhinderd was tegenwoordig te zyn. Na de woorden van den heey Slop, speel- j de de orgelsolist, de heer Willem Creman I uit Amsterdam, van J. S. (Bach „Toccata und fuga d-Moll" daarna van F. Mendelsohn „Sonata" op. 65 No. 2. De zangeres Mevr. Riek Stern—-(Frank uit Haarlem zong met haar licht aansprekende, mooie sopraan een Aria uit de Messias ,7Ist Gott filr ons, wer kann una schaden" en een tweetal Oud- Hodlandsche liederen. Mevr. Soetersvan Balen Blanken, de Ijverige secretaresse van het Comité, die zich zooveel moeite getroost heeft bij de voorbereiding van dezen kunst avond, deed de vele uanwezigen genieten van haar voordrachtkunst. Zy declameerde van Nancy Speyer „Gy liefde", van Jenny MoWinger „Geluk", van G. v. Suylenstein „Psalm" om te besluiten met „Kerstklok ken" van onzen oud-stadgenoot Duco Yor- j ster. Toen was het woord aan den propagandist van den Nederl. Blindenbond, den heer Joh. v. d. Berg uit Oosterbtek, die met een be nijdenswaardige welsprekendheid zyn tul- rijke hoorders duidelijk maakte wat hy en I zyn lotgenooten beoogen, zedelijke verhef- I fing en tewerkstelling van blinden. Geen I medelijden alleen, medelijden dat vaak zoo I deprimeerend werkt, maar hulp en .steun I om ook de blinden te doen zyn werkzame I leden der maatschappij. Spreker wees er I op, hoe neerdrukkend het medelijden vaak I werkt, hoe de blinden wel het gezichtsver- I mogen missen maar toch ook in staat zyn te I genieten van het leven, hoe er toch voor hen I ook veel schoons is te beleven. Spr. vertelde I hoe hy op zjjn 17de jaar blind was gewor- I den en ditj nu al 13 jaar is. Niets verfoeit hy zoo ails het medelijden, I de idee dat de blinde eigenlyk nietB meer I heeft om zich gelukkig te voelen, terwyl I toch ook voor den blinde, de zon kan schynen I Maar nog veel erger vindt hy het dat de I vele Minden in ons land alleen moeten leven I van steun hen verstrekt door particuliere I instellingen, de overheid niet schynt te be grijpen dat op haar de plicht rust ook voor haar blinde medemenschen iets te doen. Met klem betoogde spr. dat de blindenzorg in de drie grootste plaatsen van ons land, bij lange na niet toereikend is. Hy wees er op dat de uitkeeringen, die de blinden ontvan gen, ais belooning voor een week-arbeid meestal niet hooger is dan 7 ii 8 gulden, hoe menigmaal een blinde hiervan een gezin moet onderhouden, om dan maar niet te spreken van alle andere plaatsen in ons land, waar voor de blinden niets gedaan wordt, j alleen een jaarlijksche collecte wordt gehou den. iMtet dankbaarheid zyn de blinden vervuld voor de particuliere weldadigheid die enkele scholen in ons land in stand houdt ert tracht 1 het lot der blinden te verzachten, maar deze weldadigheid zou niet noodig zijn zoo I meende spr., indien de overheid zich bewust I was dat zy hier een taak jegens haar mede- I menschen te vervullen heeft. Naar die zorg I van de overheid voor de gemeenschap, in dit I geval dus voor de blinden die ook tot de ge- I meenschajj behooren, streeft de Nederland- I fiche Blindenbond. De Ned. Blindenbond is I van meening, dat de Regeering, die zoovele I millioenen uitgeeft voor de openbare en I byzondere scholen in Nederland, gelden I moet uittrekken voor scholen voor het blinde I kind, ook voor het blinde kind leerplicht I moet instellen. Verder vraagt de Bond goe- I de vakopleiding, opdat ook de mensch al is I hy blind in zyn onderhoud zal kunnen voor- I zien. Dat dit kan, bewyst het goede voor- I beeld van Professor Lanz in Amsterdam, die I 8 blinden heeft opgeleid tot masseur, hen I allen heeft doen te werk stellen in zieken- I huizen. Voorts deden in den loop van het I vorig jaar 6 blinden examen voor telefonist, I werden zy ook geplaatst, 8 blinden slaagden I voor marconist, een van hen werd zelfs aan- gesteld als marconist van de Rotterdamsche rivierpolitie. Spr. wees er nog op dat een der leden van den Blindenbond een uitne mend rywielhersteller is, een ander een zaak heeft in radiotoestellen, die hy zelf geheel opbouwt. Spreker vertelde hoe op het Congres voolr onvolwaardige arbeidskrachten, dezer dagen ui Amsterdam gehouden, is medegedeeld, dat honderden oorlogsblinden in Duitsch- land in de fabrieken te werk zyn gesteld en hoe op hun werk niets is aan te merken, k-^i verte^e hy hoe de groote automo- bidkoning Ford heeft gezegd, dat er in zyn labnek meer werk vooi blinden is, dan er blinden zyn. Tenslotte vestigde de heer v. d. Berg er "egde aandacht op, dat het Ministcrie-Cort van der Linden reeds tot de overtuiging is gtomen, dat de Minden recht hebben op nolp van de overheid. Een rapport is opgemaakt, maar dit rapport is in de ar- meven opgeborgen en ruBt er thans na 9 Bren nog veilig. Geen ministerie is nog op «et denkbeeld gekomen dit rapport in behan-® «™>g te nemen, en liet ia Minister Kan ge weest, die vorig jaar heeft gezegd, dat de «egeering mg geen geU ^schikbaar k4n ■•enen voor scholen voor blinde kinderen, «JP?1 f1"1 is VOOT vakonderwijs om daar- ilm'u- 5on,entot ze<Mwlte verheffing van «w blinden in Nederland. heb!!' *arme opwekking om mede te I «otpen het doel van den Blindenbond te hel- «in!15(31 5"® pauIe spBdde organist j! orgetamnmers, heeft Mevr. Soeters mooltS!lW^lg6n. °Pn'e'"V geboeid met haar een tw 7 0 0n zon« de zangeres nog een tweetal liederen. I Het WJU «en mooie avond, hopen we oolfj voor den Blindenbond en zyn Ijverige propa-1 gandisten. De cursus van Ds. Tjalsma over J Goethe's Faust. Wy herinneren belangstellenden op ver zoek gaarne nog even aan de eerste cursus avond van Ds. P. D. Tjalsma over Goethes Faust, te houden voor de Volksuniversiteit in de Soc. „de Réunie" op Vrydag 9 No vember a.s. Geneeskundig Schooltoezicht. Districtsvorming in Zuid-Holland. J Dezer dagen heeft in Hotel ,,de Zalm" onder leiding van den heer C. G. Roos, bur gemeester van Lekkerkerk, een vergadering plaats gehad van burgemeesters van een groot aantal gemeenten uit de Krimpener- I waard, en de verdere omgeving van Gouda, I ten einde te beraadslugen over de mogeïyk- I heid en wenschelykheid van de vorming van I een district voor het geneeskundig school- I toezicht in die gemeenten. I Ter vergadering was mede aanwezig Dr. I I T. Beekenkamp van Gouderak, lid van het I I hoofdbestuur der Zuid-Hollandsche Ver- I I eeniging „Het Groene Kruis", die een uit- I I eenzetting gaf omtrent de waarde en het I I wezen van het schooltoezicht en aangaf, hoe, I I met financieelen steun der provincie, de I I districtvorming zou kunnen geschieden en I I werken. I Het denkbeeld vond ter vergadering alge- I meene instemming en besloten werd dan ook I I een poging te doen ter verwezenlyicing, I waurby als belangryke factor moet worden I beschouwd de vraag, of inderdaad de pro- vincie Zuid-Holland de helft der uitgaven voor haar rekening zal nemen. Binnenkort sal, in samenwerking met „Het Groene Kruis", opnieuw een vergadering worden belegd, waarin Dr. Beekenkamp als inleider zal optreden, en waartoe* ook de leden van de dagelyksche besture n der betreffende ge meenten, zoomede dc schoolbesturen, uitge- noodigd zullen worden. Jubileum aan de Kaarsenfabriek. Gisteren herdacht onder vele bawyzen van belangstelling de heer H. D. Boot, chef van de afdeeling Expeditie Buitenland, den dag j waarop hy voor 40 jaar in dienst trad by de Koninklyke Stearine Kaarsenfabriek Gouda te Gouda. Met zyn familie per auto afgehaald, werd de jubilaris feestelyk ontvangen in de ver gaderzaal, die met bloemen en planten was versierd en waar bereids van belangstellen den vele bloemstukken, ook van buiten Gou- I da waren opgesteld, terwyi de Directie en I I Dames en H.H. Ambtenaren en Beambten I zich verzameld hadden om den jubilaris te I huldigen. I .1 eerst wei"d het woord gevoerd door I I den heer Ir. C. van Loon, Directeur der Ven- I I nootschap, die in gevoelvolle woorden er I I aan herinnerde hoe de jubilaris gedurende I de verloopen 40 jaar zyn beste krachten aan I de Kaarsenfabriek heeft gewyd en hoe hy I door eigen kracht, yver «n toewyding, ge- I I komen is op de plaats, die hy nu reeds zoo- vele jaren met eere bekleedt. I Hy wenschte den jubilaris toe, dat hy nog vele jaren voor de Vennootschap zou kunnen werkzaaln zyn en bood hem nhmens de Ven nootschap een portefeuille met inhoud aan, als herinnering aan dezen dag, terwyl de j Directie hem een passend cadeau aanbood. Hierna verkreeg de heer C. A. Soeters, Procuratiehouder, het woord om namen» Da mes en H.H. Ambtenaren en Beambten den jubilaris hartelyk geluk te wenschen. Namens de collega's bood hy den jubi laris een paar zilveren kandelaars aan. De jubilaris hierop het woord verkrij gende, dankte bewogen voor de vele blyken van waardeering en hulde. Na nog een oogenblik gezellig verpoosd te hebben, kwam er een einde aan deze huldi ging en ging de jubilaris huiswaarts om verder in zyn familiekring den dag te vie ren. Lezing Dr. P. Stegenga. j Onsterfelykheid. Gasterenavond werd de tweede lezing voor mtellectueelen, door Prot. Nederland geor ganiseerd, gehouden door Dr. P. Stegenga, die als onderwerp had gekozen „Onsterfe lykheid". Omtrent dit onderwerp, aldus spr., I heerscht zeker grooten twyfel. Ip het by- zonder komt dit uit in het gedicht „Fragen" I van Heine, waarin een jongmensch vraagt: I I Lose mich die Ratsei des Lebens, was ist I I der mensch, woher kommt er und Wo geht I erhin? Woont er iemand boven de gouden ster- I ren Is er iets of is er niets na den dood I Indien er niets is, wat voor zin heeft dan I nog het leven? O, men beweert wel: het I leven heeft doel in zichzelven. Maar geeft I het onsterflykheidsgeloof, zoo zei spr., dan I geen prachtvol perspectief als Christus I zegt: „In het huis myns Vaders zy'n vele I woningen?" Spr. wil achtereenvolgens stil staan by: I a. de algemeenheid van het onsterfiyk- I heidsgeloof; 8rePen uit de historie van het onsterf- lyk gelpof; c. bezwaren tegen en redenen vóór het onsterflyk geloof; d. de Christelyke interpretatie van het onsterflijk geloof. a. Het voortleven van den mensch na zyn hchamelyken dood is het geloof niet i alleen van de meest primitieve wilden, maar ook van den cultureelen Christen. Maar ook bultende religie bewyst men proefondervin delijk het begrip van onsterflykheid. Spr. denkt aan het spiritisme. Ook voor de philosophic geldt dit. Man nen als Plato, Cartesius, Leibniz, Wolff, Kant, Fichte, beredeneeren haar, en komen langs geheel verschillende verklaringen tot onsterflykheid. En zelfs de pantheïstische phiiosophen I hpmosa en Begel erkennen ten slotte de on- 1 sterflijkheid. In het by zonder staat onze tyd wel op zeer gespannen voet met het dorre materialisme, dat uit stof, ruimte en kracht, alles tracht te verklaren, zelfs ook het psy chische. b. Uit een werk vfan Prof. Giesxmann toont spr. ons hoe reeds by oeroude volken een gedachte aan eeuwigheid heerscht. i Datzelfde vinden we ongeveer 1000 j. voor Chr. wanneer men gelooft aan een onder wereld en Homeurs weet er zelfs die de in- gang ervan gevonden hebben en schoon niet j I gestorven durven afdulen in dit schimmen- I ryk. I Zoo ook by de Hebreen, Egyptenaren en Perzen. De laatsten ontmoeten na den dood, na drie dagen reizen een vrouw, die het ovenbeeld is van het leven op aarde. Deze vrouw wordt dan de metgezel in het land der eeuwigheid. c. de bezwaren tegen onsterfiyk geloof. Tenérbach zegt dat de mensch van geluk I droomt, indien hy ueze hier niet mocht I smaken, dan plaatst hy ze naar de overzyde I achter den dood. Ook Lagenberg maakt in zyn Kasselner- I Rede bezwaren. Ie. we weten wetenschappelyk van het I Onsterfiyk geloof niets want we kunnen er I niets van waarnemen. 2e. is het moeilyk onsterflykheid aan te I nemen voor menschen, want indien aange- I nomen voor de één categorie van levende I wezens, waarom dan niet voor de andere. I 3e. het is toch dwaas te denken, dat al I die menschen die er geweest zyn onsterfiyk I zouden zyri. Spr. bespreekt deze bezwaren; le. L. maakt de fout van geen onder- I scheid te maken tusschen materie en sub- I stantie, hoewel een fyne geest als Spinosa I het ons reeds lang heeft geleerd. Wanneer I we in het materieele leven niets kunnen be- I wyaen, waarom zou het er dan niet kunnen I zyn. I 2e. Hier zit achter het Darwinisme. Maar I is er dan psychisch geen ingrypend verschil I tusschen mensch en dier, iets waartusschen I nog geen schakel is gelegd. En waarom dan I geen onsterflykheid voor dit psychisch we- zen, dat kent zelfbewustzyn. 'medeiyden, I smart, zielevreugd. Se. L. maakt zich bezorgd over het aan tal. Tyd en ruimte zijn immer vormen aan onzen geest gebonden, die na dit tydelyk leven vervallen. De argumenten voor het onsterflijk geloof: Spr. noemt het orgumentum e concensu gentium uit de middeleeuwen, een brutale stelling echter door het nieuwe onderzoek gehonoreerd. By alle primitieve menschen, by nog on bedorven heerscht nog algemeen het ge loof aan onsterflykheid. Dit bewyst ae intuïtie van de menscheiwiel. Alle waarheid, en daar is onzen tyd van doordrongen, kan niet door redeneeren aan het licht gebracht I worden. Onsterflykheid hoort tot den zin des levens. Kant heeft gezegd: de onrechtvaar digheid in dit leven eischt rechtvaardiging in de toekomst. Is er in den mensch niet iets dat grijpt naar de eeuwigheid. Wat de Christelyke interpretatie van het j onsterfiyk geloof betreft. Er is g«en gods dienst die zoo klaar en mët zooveel teeder- heid over onsterflykheid .gesproken heeft. Juist als het Christendom. Dit Christendom I zegt eigenlyk twee aiogen: ten eerste, de I dood is geen nederlaag maar een overwin- I ning. Paulus zegt: dc dood is verslonden dood waar is nu prikkel? Dit wordt naar spr. overtuiging <too: geen enkele gods- I dienst geevenaard en tenslotte het hierna- I maals, waar geen enkele godsdienst iets I I uVÖr If1 Zeggen' r,oemt Jezus het Vader- I I huis. Dat is een wonderschoon aspect. Niets is er dat de ziel zoo troost. De dood is de overgang naar het Vaderhuis en onze Meester Jezus Christus die zelf door de poort des doods heenging, zeide het: „Ik ga heen om u plaats te bereiden"! «ermede beëindigde spr. zijn toesprak, die door de aanwezigen met groote aandacht werd gevojgd. Een gouden jubileum. Het was gisteren voor Mejuffrouw Betje I van der Mey een zeer merkwaardige dag, j immers zy herdacht den dag waarop zy voor I yyft'K jaren in dienst trad van nu wyien den heer en mevrouw van der Sanden op de Markt alhier. Na den dood van Mevrouw van der Sanden die haar echtgenoot veie jaren heeft overleefd is Betje gebleven by de Jjmge mevrouw en thans is zy by de familie Spaas die het bekende banketbakkershuis op de Markt bewoont. De krasse jubilaresse is gisteren reeds vroeg in den morgen in haar mooie ruime kamer allerhartelykst ontvangen en geluk- I gewenscht en haar is door de familie van I der Sanden hartelyk dank en hulde gebracht I voor alles wat zy in deze halve eeuw voor de i I gunsche familie heeft gedaan. Gememoreerd I werd hoeveel zy heeft meegemaakt, hoeveel I liefs maar ook hoeveel leed zy heeft helpen I dragen, hoe zy in blyde en droeve dagen al- I tyd is geweest de trouwe hartelyk mee- I levende Bet, zooals zy door de huisgenooten I genoemd wordt. Dank werd deze trouwe I hulp gebracht voor haar groote zorg en har- I I teiykheid gedurende oe laatste levensjaren I van de oude mevrouw van der Sanden, voor I I haar steun en medeleven by alles wat de I I familie doormaakte. A.ls hulde en dank voor dit alles werd aan I I Betje, met vele andere stoffelyke bewyzen I van dank en hulde, aangeboden het gebruik I voortaan van de mooie groote zitkamer, I vroeger de kamer van Mevrouw, die voor I deze feestelijke gelegenheid in een ware I bloemenhof was herschapen. Reeds Zaterdag heeft Betje van den Mi- I I nister van Binnenlandsche Zaken een schry- I ven bntvangen, waarin haar werd medege- I deeld dat het H M. de Koningin behaagd I heeft, haar voor haar langdurige trouwe I zorgen een Koninklyke onderscheiding te I doen geworden. Veel cadeaux, veel telegrammen en geluk- I wenschen had de jubiiaresae voorta in ont vangst te nemen. Uit naam van de Vereeniging van Huis vrouwen kwamen de bestuursleden Mevr. van Reedt Dortlandde Kat en Mej. Mon- tagne Betje gelukwenschen en haar de zil veren medaille van de Vereeniging op de i borst spelden. De medaille ging vergezeld van een oorkonde. Hartelyk gelukwenschen kwamen ook D3. Byi, de predikant by wien Betje altyd ter kerk ging, maar ook de R.K. geesteiyken kwamen deze trouwe zorg hunne opwachting maken. Dat al deze bewyzen van hartelykheid de I 1 krasse 74-jarige met biydschap vervulde I spreekt vanzelf, en zy dankte hartelyk hen I allen die van hun medeleven blyk hebben I I gegeven. Zij denkt echter nog niet aan rust nemen I en wil nog graag gezond als zy is de die- I nende liefde blijven in den huize van der I Sanden. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. I Lyst van 31 October 1928. 1 mach. draaier, 1 kleibewerker, 1 afwer- I kor, 5 glazuurders, 3 aardewerkers, 3 pQ-p- I makers, 4 drukkers, 4 letterzetter», 8 tim- I rnerlieden, 2 witters, 5 schilders, 1 rietdek- I ker, 11 grondwerkers, 6 heiers, 1 boekbin I der, 4 metselaars, 2 steenbikers, 1 stucadoor, I 14 opperlieden, 1 hulpstraatmaker, 1 klom- I penmaker, 1 kistenmaker, 1 houtdraaier, 1 I machinale houtbewerker, 1 scheepstuiger, 2 I schoenmakers, 3 bleekersknechts, 2 slagers- I knechts, 2 scheepsklinkers, 1 zeilmaker, 1 I machinist, 2 stokers, 1 bankwerker, 1 koper- I gieter, 6 textielarbeiders (4 ged.), 2 tuin- I lieden, 1 monteur, 2 tuinders, 4 brood- en I banketbakkers, 12 pakhuisknechts, 3 suiker- I werkers, 1 boomkwecko, 16 sigarenmaker?» I 1 plakker, 2 sorteerders (ged.), 7 schippers- I knechts, 2 reizigers, 2 kantoorbedienden, 1 I kellner, 5 koetsiers, 1 winkelbediende, 4 I Burgerlijke Stand. GElBOREN: 31 Oct.: Ant°me> z. v. A. Broekhuisen en A. Puit, Helmerstr. 15. 1 Nov.: Adriana, d. «V. J. Bey en W. Hen- driksen, Blauwstr. 12. 2 Nov.: Arie, z. v. W. van Wyngaarden en J. C. Smits, Karn.sloot 71. 3 Nov.: Johannes Marinus, z. v. N. A. van Hofwegen en A. L. P. Brethauer, Komljn- steeg 16. I 4 Nov.: Sybrand, z. y. W. van Eyk en A. I Schilt, IJssellaan 29. Geertruida Ge si na, I d. v. G. A. M. Zeeman en M. C. C. J. M. van I der Burg, v. Heüsdestr. 86. I OVERLEDEN: 2 Nov.: Cornelia Agatha I Jongbloed, wed. J. de Bey, 72 j. I 3 Nov.: Maria Geertruida Bruystens, geh. i I met C. H. Koemans, 60 j. 4 Nov.: Johannes Woordmeyer, 69 j. Ageada. 6 Nov. 2 uur Soc. „Ons Genoegen" Officieels opening van de St. Nicolaasmarkt. 6, 7, 8, 9 Nov. 'St. Nicolaas-Markt. Soc. Ons Genoegen. 7 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg 2e Abon I nementsvoorstelling. 7 en 21 Nov. 8 uur gebouw Daniëi, Curau3 E.H.B.O. reap, onder leiding van Dr. Mon tague en Dr. Evers. 9 Nov. 8 uur. Soc. de Reünie. Volksuniversi teit. Cursus over Goethes Faust door Ds. P. D. Tjalsma. 12 November 8 uur Soc. „Ons Genoegen" I Ledenvergadering. 14 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Gem. I Zangvereeniging „Caocilia". Feestcon- I eert. 19 Nov. en 22 Nov. 7 uur en 8 uur Soc. „Ons I Genoegen" Biljart- en Kaartconcours. Padvindersagenda. Woensdag 7 Nov. 7 uur Troepbyoenkomst. I Vrydag 9 Nov. Repetitie tooneel. Zaterdag 10 Nov. 4 uur Gymnastiek. Apotheken. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, I is tot en met Vrydag 9 November, bene vens den daarop volgenden nacht geopend I na 8 uur des avonds (des nachts echter I alleen voor recepten). VflTBBN OMTREK. bergambacht. Naar aanleiding van een by den Raad I dozer gemeente ingekomen verzoekschrift tot het instellen van een vuilnisophaaldienst, I hebben B. en W. aan alle bewoners van de I kom van het dorp een circulaire toegezonden met de mededeeling of zy genegen zyn voor dat doel 20 cent per week by fe dragen. Daar deze extra belasting van 10.40 per jaar veel te hoog is naar de meening van velon, zullen vermoedelijk niet velen daarin toestemmen. I BOSKOOP. Zondagavond om half zeven brak er brand uit op den houtwerf der firma Gebr. Nyhof alhier. Twee kleine jongens waren over een hek geklommen en hndden naby het zaagsel- hok met lucifers gespeeld wat tot gevolg had dat de vlammen spoedig hoog opsloe gen. De brandweer was met een slang op de waterleiding direct tor plaatse en wist ook met behulp van de even later komende auto spuit den brand in den aanvang te stuiten. De gevolgen zouden anders met de stapels hout in de naby heid niet te overzien zyn geweest. SCHOONHOVEN. Mr. Th. L. Prins, f In het St. Antonius Gasthuis te Utreoht is op 58-jarigen leeftyd overleden, Mr. Th. L. Prins in leven Kantonrechter alhier. De begrafenis van het stoffelyk overschot zal plaats hebben qp de nieuwe begraafplaats te_Qosterbeek op Donderdag 8 November. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 6 November. Aangevoerd 180 paarden, 19 veulens, 1596 magere runderen, 832 vette runderen, 891 nuchtere kalveren, 221 vette kalveren, 269 schapen ot lammeren. 278 biggen, 9 bokken of geiten, 2 eaels, 570 graskalveren, 28 over loopera. Prtken vette koeien le kw. 49—61, 2e kw. 42%—46, Se kw. 27—72; Ossen lc kw. 46- 47, 2e kw, 4042%, 8e kw. 96; Stieren le kw. 48,2e kw. 8Csekw. 86; Knhreren le kw. 80-86, 2e kw. 67%—72%, Se kW. 67%— 62%; Melkkoeien 216—480; Kalfkceien 220 —426; Stieren 180—460; Pinken 100-180; Vaarten '160-240; Werkpaerden 200-300. Slachtpaarden 100-160; Hitten 168-208; Venlens 126—200; Foltkalveren 15—26; Big gen 12—18; Overloopera 20-80; Slacht- kalveren 10-16; Biggen p. w. 1.68—2.20; Graskalveren 46—110. Koeien en ossen handel en prijzen als gis teren. Stieren slepende handel. Weinig ver andering in de prijzen. KaWeren geen vlotte handel. Prijzen bleven gehandhaafd. Paar den kalme handel. Prijzen stationair. Pok kalveren stugge handel. Prijken van vorige week. Biggen stroeve handel. Pryzen onver anderd. Overloopers weinig handel. Prijs houdend. Graskaiveren meer handel. Pryzen konden ruimschoots bedongen worden. Kaaamarkt Bodegraven. 6Nov. Aangevoerd 282 partlij en, w.o. 267 met rm., 10298 stuke, 82368 K.G. Prijzen la kw m. r.m. f 5S-4Ï0, 2e kw. met r.m. 1 06-57, zware tot I 61 zonder r.m. f 53 -55, Handel matig. Coöperatieve Tuinieravereeniging „Gouda en Omstreken". 5 Nov. Witlof 23-39, Spinazte f 5.80-16, Sprui ten I f (14.90—20.10, id. II f 3.40-11.60. Ui«n I 4-6.30, per 100 K.G j Peen f 1.40-8.50, Kroten f 1.80-3.30, Prei f 0.50-4, PeteraeJio f 0.40-5, SddeL rie f 0.30-1.70, per 100 boe. Groene kool f 1.30-4.2P, Savoye kool f 2-4.60, Roode kool f 4-6.20, Bloemkool f 2-17, Kropsla f 1.10-9 20, Eieren P7.90 -10.50, Andijvie f 0.60-2.40, per 100 st. Boorekool 20-26 cent por kist. LUCHTVAART. Op de terugreis. Het postvliegtuig te Calcutta geland. Bij de K.L.M. ia bericht ingekomen, dat het Vijfde postvliegtuig naar Indlë (piloot Prillwitz)gisteren van Cawapore is ver trokken en te 13.65 p.aatsulijke tijd te Calcutta vlot is giet and. DftAADLOOZE DIENST. I Een paniek aan boord van de „Kungwo". Aan boord van het Britsche Jangtse I stoomschip „Kungwo" is* volgens berichten I uit Shanghai een geval van oholern voorge komen. Daar 'het stoomschip een 6-daagsche carantaine periode moest meemaken, maak te zich van de Chineesche passagiers een paniek meester, toen het hen onmogeiyk bleek aan land te gaan. By het handgemeen dat volgde viel een 15-tal over boord en ver dronk. Olympische goeat? Zondag heeft zich te Deventer na afloop van de wedstrijd SaUandia-Wyhe voor de 4e kilasso N.V B een ermftig incident voor gedaan. Enkele minuten voor het einde kkeeg een speler van Sallandia en een van Wij ho oen woortienwiöseiing, waarbij de laatste zijn tegenstander een herige slag tegen het hoofd gwJ. In een minfimum van tijd waren bijna alle aanwealgec., onge veer 50 personen met elkaar slaagt» ge raakt. Een der Deventer spelers werd in den nek gebote®. Naar wij vernemen zaj de scheidsrechter een klacht indienen bij den N.V.B. De Graf Zeppelin terug te FriedrJchshaven. FR IEDR IGHSHAVEN, 6 Nov. Heden, middag te 14 35 verscheen de Graaf Zap pen, die hedenochtend vroeg te Berlijn opgestegen is bij prachtig herfstweer, bo- vten Frfedrichöhaiveiy Het landingsterrein is vol nieuwsgierig^. Het luchtschip cir kelt thans boven de Bodeosee. WISSELEOERSBN. 5 Nov. 6 Nov. I Officiéél. I Londen 12.06 12.08% I Berlyn 69.37 69.38 PirUs 9.74 9.78% ST0', 34.66% I Zwitserland 47.99 47.97% Weenen 86.07% 854)7% Kopenhagen 60.47% 66.45 Stockholm 66.56 66.66 Oslo 66.47% 66.45 New York 2.49% 2.W/„ Niet-offkieci. Praaf. 7.89 7.99 Madrid 40.24 40.20 Milaan 13.06 13M Baurzorerzicht. Do beurs bad heden oen kalm voorkomen Voor hej grootste gedeelte trok de belang stelling zioh- samen op do Petrelenmwaar- den Koninklijken werden ex-claims ver hMideld en de koere zich wat bene den die van gisteren. Doch geleidelijk aan bad een verbetering plaats. Ook werd een dfukko affaire gedaan in de nieuwe "in deden Koninklijken. Vervolgens vormde zich oen groote hoek in aanüeelen Dort- snlw petroleum Mij en de Claims. Per- lokken ontmoeten wederom eenige vraag. In Industrieelen ging weinig om. Kunat- zijde-aandeelen trokken nauwelijks eenige attentie. Do RMlipeaandeolcn en Margari- nn Unie waren prijehoudend. Rubbarfand- ren hadden een beperkte markt en golden Mar en dnar oen kleinigheid lager. Tabak ken bleven een verwaarloosd voorkomen behouden, goheepa-anrtpaipieren wenieh op kleine soheel verhandeld, dooh waren toch met Mocht gestemd. Suikerwaarden legen bij kemo omzetten eender iets godrukter in do markt Op ia Yanky-alJodlng nognl wat om In Millwaiikeee RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Zwakke tot matige, zui- del'jke tot zuidwestelijke wind. Nevelig tot half bewolkt Weinig of geen regen. Iete zachter overdag

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2