Liu nop» de arbeiden» in eigen «ulo naar het werk gaaui, zoo» La iu Ameriku, uwu iiiKHH toöli mttning houden mot de moge lijkheid dat in do komende 5 of 10 jaren ook in een laad aU het onze het ount&l auto's zeer ster* zal toonöneui. Zij zullen nog wel «iot onmiddellijk liet Nederland- Mchw vervoermiddel bij uitnemendheid do fiets, gaan vervangen en wij verwachten ook niet, dat ieder Neder Eondeoh gezin in plaats van drio oJ vier fatsen onder aan de trap, over enkele jaren een auto in do garage zal hebben, staan maar dot zoo wel in groota steden ala op het pla^olaud auto en autobus een sleede grootero rp'. zulten gaan spelen, «taai als een paal bo ven water. Helaas, zegt hot blad, wondt bij het bou wen van nieuwe huizon nog veel te wei nig rekening gehouden met een toakwnsl waarin een garage even noodzakelijk zal zijn als een voordeur, en onze atedeabou- wors laten zich over liet algemeen meor gelegen ligjen aan nesthetiaolie bijkomstig heden, dan aan goede parkeerterreinen, waaraan zeiÏB nu In onze groot* steden .reels behoefte bestaat. UÏT DEN OMTREK BOSKOOP. Gemeenteraad. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der gemeen te Boskoop op Donderdag 29 November 1928, des namiddags om half zeven. Tegenwoordig alle ieden. Voorzitter: de heer P. A. Colyn, Burge meester. Secretaris: de heer C. van Heesen. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de in gekomen stukken: Naar aanleiding van de beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland op het beroep van het R.K. Kerkbestuur op de uitspraak van den Gemeenteraad, inzake de aanvrage om vergoeding ex. art. 72 der L. O. W et deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. niet voornemens zyn om voor te stellen in hoo- ger beroep te gaan. j De heer Brand (r.k.) zegt, dat by de handeling van deze aanvrage de heer Nyhof (c.b.) de uitdrukking heeft gebezigd van „Misbruik maken van de wet". Deze woor den heeft de Voorzitter toen jelfs onder streept. Spr. vraagt terugneming yan deze uitdrukking. De Voorzitter antwoordt, dat voor zoover er iets pynlyks in de uitdrukking heeft ge legen, hy hier gaarne wil verklaren, dat bij hem de overtuiging leeft, dat er by het R.K. Kerkbestuur geen opzet in het spel was, doch hy blyft by zijn meening, dat de tegen woordige interpretatie niet is ip den geesx van den Wetgever. De heer Nyhof (c.h.) sluit zich by deze woorden aan. Verder is nog ingekomen een schrijven van de heeren P. Loef en W. de Ruyter om inlichtingen over het dempen van een ge deelte water door den heer C. Guldemond by zyn in aanbouw zijnde perceelen. De Voorzitter deelt mede, dat hy nauw keurige inlichtingen hieromtrent heeft ing; wonnen. Iletgedeelte water behoorde aan de Verfraaiingscommissie, welke echter niot meer bestaat, zoodat er op het oogenblITc geen eigenaar aan te wijzen is. Met ge meentebestuur is niet gerechtigd om te be letten, dat het gedeelte water daar ter plaatse wordt gedempt. Spr. heeft een be spreking gehouden met den heer C. Gulde mond, die zich bereid verklaard heeft om voor een heel groot gedeelte by te dragen In de kosten van den aanleg van een duiker door het Biezenwegje. De heer Loef (c.h.) wijst'er op, dat de gemeente de bewoners en eigenaren van gronden aan het einde van de Biezen noodig zal hebben met het oog op de verbreeding van de Biezen. Reeds zyn er enkele kweekers die naar aanleiding van deze demping, hun toegeoegde medewerking hebben ingetrok ken. En daarmede wordt de beoogde ver breeding van de Biezen in gevaar gebracht. Na heel uitvoerige discussies zegt de Voorzitter nog eens een onderhoud met be langhebbenden toe. De Voorzitter deelt mede, dat nog is In gekomen een verzoek van den heer Boekraad (r.k.) om B. en W. uit te noodigen met voor stellen te komen tot het instellen van een bedr(j vencommissie. Aangezien deze kwestie reeds enkele ma len aan de orde is geweest, meent spr. goed te doen dit punt maar direct in behandeling te nemen. De heer Noest (s.d.a.p.) spreekt zich uit voor de instelling van een bedr(jvencom- missie. De Voorzitter, Wethouder van Gelderen en van Kleef (v.b.) bestrijden de instelling van een dergelyke commissie. De mogelijk heid zal bestaan, dat men feitelyk gaat kry- gen twee colleges van B. en W., terwyl B. on W. toch de verantwoording dragen. Ook de heer Brand verdedigt de instelling van een bedt(jvencominissie. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van den heer Boekraad in «temming gebracht en verworpen met 8 tegen 5 stem men. Voorstel van B. en W. betreffende de aanstelling van een boventallige leerkracht aan de Openbare School. De heer Mesman (a.r.) zegt, dat waar de Inspecteur van het Lager Onderwijs be zwaar heeft tegen de verbouwing van de Open/bare Lagere School, de minst kostbare wijze van voorziening aan personeel aan de Openbare Lagere School, waarover in twee vorige raadsvergaderingen groote debatten z(jn gehouden, als geheel verloren kon wor den beschouwd en dat dit nu vervangen staat te worden door het aanstellen van een boventallige leerkracht. Spr. wijst op de goede samenwerking tusschen de besturen der Bijzondere Scholen en het Gemeentebestuur. De eersten heb ben vrijwillig afstand gedaan van hun recht om nog gedurende twee jaren nadat de boventallige leerkracht aan de Openbare School zal zijn verdwenen, dez« kosten ïn rekening te brengen. In verband hiermede kan spr. de houding van den Voorzitter niet begrijpen, die tegen het voorstel van de meerderheid van hei College bezwaren heeft. Spr. vindt de houding van de beide Wei houders lofwaardig. De heer de Ruijter (v.b.) kan volkomen de meening van den Voorzitter onderschre ven. Ook hy acht het Deter om de Rijksrege ling te dezer zake af te wachten, welke allicht per 1 April zal ingaan. De heer Noest (s.d.a.p.) is het eens mei bet voorstel. Gaarne wil hij de verklaring, dat de kweekei ing, welke thans aan de Openbare School werkzaam is, niet zal ver dwijnen. Volgens geruchten zal de Voorzit ter het Hoofd dier School Verzoeken deze te latpn verdwijnen. De Voorzitter zegt, dat de heer Mesman de beide Wethouders een veer op hun hoed heeft gegeven voor hun eigen meening. Spr. meent echter evenveel recht te hebben om er een eigen meening op na te houden. De Inspecteur van het Lager Onderwijs heeft gezegd, dat wanneer dit voorstel wordt aan genomen, de kweekeling aan de Openbare Lagere School behoort te verdwijnen. Wanneer spr. zich tegen dit voorstel kam, hetwelk een 6000.zal vragen, dan doei hy dit, omdat hy van overtuiging is, dat, wanneer er teruggang in het bedrijf komt, de belastingfactor niet verdubbeld mag woe den, en hy zich tegen onnoodige opvoering van de uitgaven moet verzetten. Na nog eenige discussie wordt een voor stel van den heer Mesman om een bedrag van 1440.voor de boventallige leer kracht uit te trekken, om zoodoende een onderwijzer met hoofd-akte te kunnen aan stellen, in stemming gebacht en aangeno men met 9 tegen 4 stemmen. In de plaats van wijlen den heer H. van der Tak, wordt benoemd tot gemeente geneesheer, belast met de waarneming van de armenpraktijk, de heer P. du Buy, aitt te Boskoop. Onder dank wordt besloten tot aanvaar ding van een gebrandschilderd raam, ten behoeve van het nieuwe Gemeentehuis, van de Directie der Nationale Bankvereeniglng- Thans komt aan de orde het afwijzende advies op een adres van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, hou dende verzoek geen verhaal van pensioen premie meer op het gemeentepersoneel to^ te passen. De heer van der Wolf (a.r.) wijst op de bestaande loonschalen en meent, dat er geön redenen zijn om tot invoering van het pre- niievry pensioen te komen. De heer Noest (s.d.a.p.) wyst er op, dat jaren geleden de ambtenaren en werklieden b van hun wedde vrijwillig hebben ge stort voor dekking van het tekort op de be grooting. Hum meening was dat dit slechts voor een jaar zou noodig zyn. Inplaats daar van is een verplichte betaling van 5 voor pensioenpremie ingevoerd. Na nog eenige discussie wordt het afwij zende advies van B. en W. aangenomen met 11 tegen 1 stem. Advies van B. en W. op een adres van de besturen van Bewaarscholen in deze ge meente, houdende verzoek de subsidie per leerling uit de gemeentekas te verhoogen. De heer Boekraad (r.k.) kan zich niet ver eenigen met hot afwyzend advies van B. en W. Hij wil daarom een bemiddelingsvoorstel doen en bepalen, dat de subsidie gebracht zal worden op 5.per leerling. De heer Noest (s.d.a.p.) acht Bewaar- schoolonderwijs wel degelijk een gemeente belang en om tenslotte iets te bereiken gaat hy mede met het voorstel van den heer Boekraad. De Voorzatter kan in bewaarschoolonder- wys geen direct gemeentebelang zien. De bewaarscholen krijgen van de gemeente reeds subsidie. Het bemiddelingsvoorstel van den heer Boekraad acht spr. een ge vaar, want dan gaat men in voorkomende gevallen een hoog bedrag vragen, om zoo doende te bereiken wat men wenscht. Na nog eenige discussie wordt het advies van B. en W. aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Voorstel van B. en W. om goed te keuren, dat het uitvoeren van verhardingen enz. In de Julianastraat gebracht wordt ten laste van het gemeentelijk bouwterrein aan de Zuidkade. juj De heer van der Wolf (a.r.) heeft hier tegen geen bezwaar, doch dan moet dit voor de laatste maal zyn. Hij heeft gehoord, dat voor rekening van het bouwterrein reeds een gedeelte van de Julianastraat is hersteld. De Voorzitter zegt, dat hetgeen wordt voorgesteld bij particulieren gebruikelijk is. De gemeente vraagt bij overdracht van par ticuliere wegen dan altijd nog een som om herstellingen uit te bekostigen. Inderdaad is het eerste gedeelte van de Julianastraat eenmaal hersteld. Doch enkel een herstel?' ling wordt ten laste van het bouwterdM gebracht. Dus nooit meer dan een het»fl ling. «I Het voorstel wordt vervolgens aangejB* men. Thans stelt de Voorzitter aan de orde een i oorstel tot het doen bestraten van de Zuid kade voor de som van 6300. Dit voorstel aldus de Voorzitter is geen gevolg van het adres van den heer G. van Noorcft, hetwelk is ingediend. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. Het advies van B. en W. op een adres van een Commissie uit het bestuur van den por der RijneveW, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas van 10.000.— voor den bouw van een schutsluis wordt na eenige opmerkingen voor kennisgeving aan genomen. I Voorts worjlit besloten tot afkoop van de huur van een strookje grond van de Her vormde Kerk. Het voorstel van B. en W. om aan de Bouw vereeniging „Onze Woning" uit de Gemeentekas een voorschot te verleenen van ten hoogste 1692.voor den bouw van 0 dubbele schuurtjes, wordt na eenige bespre king aangenomen. Thans wordt overgegaan tot een ge heime zitting. Na heropening der deuren wordt besloten om met de Julius Oppenheim Bank te Gro ningen een leening aan te gaan van 140.000.—. Voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot de instelling van een grond- en woningbedrijf. De heer Loef (c.h.) stelt hieromtrent ver schillende vragen. Is het noodig? Vraagt het geen ambtenaar of zal het er niet toe leiden, dat in de toekomst een ambtenaar meerder salaris zal krygen door de instel ling van dit bedrijf? De Voorzitter zegt, dat het wenschelijk is om een grondbedrijf geheel commercieel te voeren. Vandaar dit voorstel. Op de vraag van den heer Loef geeft de Voorzitter geen positief untwoord. De administratie is heel gering. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel aangenomen. Aan den heer Joh. Jongejan, wordt, op diens verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Do Voorzitter spreek eenige woorden van waardeering voor het vele werk hetgeen de heer Jongejan ook in deze functie aan de gemeente heeft bewezen. De heer Loef (c.h.) sluit zich hierbij aan. Thans stelt de Voorzitter de rondvraag aan de orde. De heer Boekraad (r.k.) zegt van een Polder gehoord te hebben, welke zijn be drage aan de Provincie voor het onderhoud van een weg heeft verkapitaliseerd. Mis schien is dit voor de gemeente ook wensche lijk. De Voorzitter zal een onderzoek dienaan gaande instellen. De heer Mesman (a.r.) vraagt inlichtin gen over de werkzaamheden aan de verbree ding van Zuidwyk. De Voorzitter zegt, dat de werkzaamhe den in verband met den paktijd tijdelijk zijn .-topgezet. De heer Brand (r.k.) vraagt of er gele genheid tot onderzoek van gas bestaat. De Voorzitter denkt van wel. Op de gas fabriek kan het door den Directeur worden onderzocht. De heer Loef (c.h.) heeft vernomen, dat Ged. Staten in deze gemeente een bezoek hebben gebracht, in verband met de over neming van de Zijde. Spr. ontvangt graag nadere inlichtingen. De Voorzitter antwoordt, dat dit juist is geweest. Ged. Staten hebben toen meer spe ciaal een bespreking gehouden over de be bouwde kom. Wegen, welke in de bebouwde kom liggen, worden door de Provincie over genomen. De heer Noest (s.d.a.p.) vraagt o.m. of het niet noodzakelijk is, dat enkele noodhulpen bjj den aanleg van de aansluitingen aan het electrisoh net worden te werk gesteld, omdat men nu minstens een maand op aansluiting moet wachten. ZodWéf de--Vqorzitter als Wethouder van Gelderen geven m^ebtmgen. De Directeur schynt bezwaar te mqken tegen het aanstel len van hulpkrachten, tyndat dit over het al gemeen niet de beste werkkrachten zyn, ter wijl by aansluitingen aan hoofdkabelverbin- dingen een der eerste vereischten is, dat men beschikt over uitstekende vaklui. Op een vraag van den heer Noest (s.d.a.p.) of het wel bekend ia, dat huisinstallaties, tengevolge van de vele werkzaamheden op het oogenblik niet gekeurd worden, ant woordt Wethouder van Gelderen ontken nend. Thans stelt de Voorzitter nog aan de orde de vaststelling van een nieuwe verordening op het beheer der gemeente-bedryven. De heer Boekraad (r.k.) vraagt of de geldswaardige papieren e.d. straks niet ge borgen kunnen worden in de kluis van hei nieuwe Raadhuis. De Voorzitter antwoordt ontkennend, om dat de kluis wel brand- doch niet braakvry wordt gebouwd. Verder wenscht de heer Boekraad (r.k.) het effectenbezit van de reserve zooveel mo gelijk te realiseeren, indien er stukken mochten zyn, welke boven pari itoteeren. Wethouder van Gelderen bestrijdt deze opvatting. De heer Noest (s.d.a.p.) Iran zich niet ver eenigen met art. 11, waar in bepaalt wordt, dat 76 der winst naar de gemeente gaai, terwijl 26 der winst wordt gestort in de reserve. Spr. vindt het beter om die bepa ling te schrappen en ieder jaar opnieuw dé winstverdeeling te bepalen. De mogelijkheid wordt dan meteen geopend om sterker ie gaan afschrijven. De Voorzitter zegt, dat deze bepaling uit de oude verordening is overgenomen. Met alen heer Noest zyn B. en W. het eens, dat jpe afschrijvingspercentages in sommige ge vallen niet hoog genoeg zijn. In verband daarmede is Reserve B ingesteld, hieruit worden weer die onderdeelen bekostigd, welke men meer met gereedschap kan ver gel yken, b.v. de ovens. Juist door de opname van dit artikel is de reserve ad 25 ia ieder geval gewaar borgd. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men, terwijl de heer Noest zioh tegen «Ie door hem ter sprake gebrachte clausule ver klaart. De Raad der gemeente Boskoop heeft op zijn verzoek, aan den heer J. Jongejan, met ingang van 1 Januari 1929 eervol ontslag verleend als Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand, belast met het voltrekken van huwelijken. De heer Jongejan zal dan 26 jaren lang dit ambt bekleed hebben. 0,p 22 December 1903 werd hy als zoodanig benoemd. In de afgeloopen 25 jaren is er menig paartje door den heer Jongejan getrouwd. By de meeaten, die door hem in den echt zyn verbonden zal de heer Jongejan nog wel duidelijk in hun herinnering staan. Met welk een ernst wees hy steeds op de nieuwe plichten en grootere verantwoor ding, de nieuwe zorg en zwaarderen strijd, welke het huwelijk met zich bracht. Niet altijd is de heer Jongejan Ambte naar van den Burgerlijken Stand geweest. In 1901 deed hij zyn intrede in de Raadzaal, als vertegenwoordiger van de Anti-Revolu tionaire party. Van 22 December 1908 tot 4 September 1923 was hy Wethouder der Ge meente. In 1923 meende hy, in verband niet zijn leeftijd, zich uit het publieke leven te moeten terugtrekken. Enkel de functie van Ambtenaar van den Burgerlyken Stand, welke voor hem haar eigen bekoring had, hield h\j toen aan. Op 22 December a.s. zal het hem voor zeker niet aan gelukwensohen ontbreken. Zy het hem gegeven, dat hy nog menig jaar van zyn welverdiende rust moge genie ten. 60BMRAK. A.s Ytaenedagnvond om 7 uur zfll in de Ghr Schooi optreden de hoer Kloosterman van Schifljtam met het onderwierp „Op w*g naar nieuwe maatschappijverhoudingen,ont wapening, mwlozeggemwhap, stoaitaipoaeloCii en de S.D.A.P.". Er Zai gelegenheid zijn tot debat. HAASTRECHT. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente vergaderde óp Vry dag, 30 November j.l., voormiddags IQ uur, onder voorzitterschap van Baron van Hemert tot Dingahof, Burgemeester. Afwe zig met kennisgeving de heer Th. Raate land. Na opening der vergadering worden 4® notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van (ie volgende ingekomen stukken: Mededeeling van den Directeur betref fende een in zyn Gesticht verpleegd wor dende patient. Van de Gedeputeerde Staten mededee ling dat het in de laatste vergadering ge nomen besluit tot het aangaan eener leening niet aan hunne goedkeuring is onderworpen. Proces-verbaal van kasopname en rap port inzake de bedrijven. Als voren betreffende den Gemeente- Ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. Een schryven van het Gemeentebestuur van Oudewater betreffende de geraeen- schappelyke regeling voor toelating van schoolkinderen Wordt opnieuw vastgesteld. Rapport van den Gemeente-Opzichter inzake de bestrating op het Kerkplein. Zal bij de leden circuleeren. Benoemingen: la. Met algemeene stemmen worden herbenoemd als lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim de heeren M. Gra- veland, J. D. Oosterling en G. van Diest. b. als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys, de heer A. A. W. Waterreus. c. als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer A. Muurling. d. als lid van het Armbestuur van Roo- zendaal, de heer A. Hoogenboom. 2. als leden der stembureaux: a. District I, de heeren D. Heneman, H. van den Berg, P. Luteyn en J. Zuidervliet; als plaatsvervangers de heeren Th. Jansen, E. G. Muurling en C. Kolenbrander. b. District II, de heeren Th. A. v. Dyk, D. Verwey en H. van der Vlist; als plaats vervangers de heeren Th. Raateland en A. S. Spruit. c. District III, de heeren J. Scheer, H. Kraan en J. de Lange; als plaatsvervan gers de heeren A. Muurling en W. Dogte- rom. Komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot verlenging van den termijn van ontruiming van het perceel B no. 7, bewoond door J. Borst, met 6 maanden, met het rap port der Gezondheidscommissie te Schoon hoven dit voor ditmaal toe te staan. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De heer Scheer wenscht geacht te worden te hebben tegen gestemd. Wordt vastgesteld het bedrag der Ge- meenteiyke vergoeding bedoeld in art. 101 dre L. O. Wet 1920. Op voorstel van B. en W. wordt aan de Gewestelijke Landstorm-Commissie een by- drage verleend van 25.voor een te hou den verbandwedstryd. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing en invordering der Hondenbelasting. De Voorzitter wijst op de onbillijkheid der oude verordening, welke toeliet, dat landbouwers hunne honden opgeven als noodzakelijk voor hun bedrijf, en daardoor in het laagste tarief vielen. De heer van Dijk zegt dat de voorgestel de verordening er toe zal leiden dat de landbouwers hunne honden vastleggen daar zij anders vanzelf op den weg komen, het geen z. i. tot dierenmishandeling aanleiding geeft. De landbouwers zullen nu eveneens 4.voor een hond moeten betalen of hem moeten vastleggen, terwijl zij hem toch ook als waakhond noodig hebben. In de kom is dat niet noodig daar er dan toch politie en een nachtwaker dienst doen, doch op de af gelegen boerderijen is geen toezicht. De heer van den Berg wfjst er op dat her ziening der verordening noodzakelijk Is om een betere toepassing te kunnen krijgen ,en de nu bestaande onbillijkheden weg te ne men. In de nieuwe verordening zyn de ver schillende klassen duidelijk omschreven, waardoor de verordening beter te hand haven is. Tegen handhaving der oude ta rieven bestaat echter geen bezwaar, zoodat B. en W. er zich mede kunnen vereenigen deze in de nieuwe verordening over te ne men. Aldus gewijzigd wordt de verordening aangenomen. Tegen de heeren Scheer en van Dijk. Een af- en overschrijving, dienst 1928, wordt goedgekeurd. Wordt vastgesteld een besluit tot onder- handsche aanbesteding van dg verbouwing der voormalige onderwij zerslfroning. Een ontwerp keur op de wateren binnen of aan de grens van de kom der Gemeente, voortvloeiend uit art. 103 der Algemeene Politieverordening zal by de leden circulee ren. De Voorzitter doet mededeeling van het rapport der bedrfjvencommisaiewaaraan door den Voorzitter dier Commissie, de heer van den Berg, veel moeite is besteed, en de noodzakelijke herziening der verordening op de bedrijven. Deze Btukken zullen bij de leden circuleeren. By de rondvraag bespreekt de heer van den Berg het bezwaar dat er bestaat tegen het doen circuleeren van stukken daar er dan niet altyd is vast te stellen waar deze zich bevinden, waarom hy er op aandringt dat de leden deze zoo spoedig mogeiyk door zenden. De Voorzitter wyst er op dat de Secreta ris voor deze stukken aansprakelijk is en dat deze op de Secretarie behooren. Men kan echter niet eischen dat de leden de stukken daar steeds komen inzien. De heer Reneman bespreekt de groote af stand tusschen de beide lantaarns aan het begin van het dorp en stelt voor daar nog een lantaarn te doen aanbrengen. De Voorzitter zeg dat dit ook in B. cn W. is besproken, doch dat men voorloopig had besloten den toestand ongewijzigd te laten. De heer Graveland acht meerdere ver lichting niet noodzakelijk. Het voorstel van den heer Reneman wordt aangenomen, tegen de H.H. Graveland en van Dyk. De heer van Dyk bespreekt de storingen in het electrisch net, waarop wethouder van den Berg zegt dat deze zeker aan de vele stormed zyn te wyten. Hierna sluiting der vergadering. Gezellige bijeenkomst leden Nutsdepartement. Voor de leden van het Departement Haastrecht der My. tot Nut van 't Alge meen trad j.l. Donderdagavond in het ge bouw Concordia op de Familie Hoffman uit Amsterdam, die de vry talrijke aanwezigen inderdaad een gezelligen avond hebben be zorgd. Vooral hun optreden in een trans formatie-schets, als Tyrolers en ten slotte als Volendammers sloeg in. Er werd vaak en met smaak gelachen en dat de stem ming „erin was" bleek uit het spontane meezingen van het publiek by een bekend refreintje. Auto-ongeluk. Vrijdagmiddag reed een vrachtauto van den heer Oskam alhier bjj het uithalen op den dyk in Beneden-Haastrecht van den weg en kwam langs de vry steile helling beneden met de kop in een sloot. De be stuurder kwam gelukkig met de schrik vrij doch de auto heeft zooals begrypelyk nog al wat te lyden gehad. STOLWIJK. Feestelijke herdenking van het 25-jarlg bestaan van het Groene Krui». Vry dagavond had in de Ned. Herv. Kerk de herdenking plaats van het 25-jarig be staan van de afd. Stohvyk van de Zuid- Holl. vereeniging „Het Groene Kruis". In zyn openingswoord herdacht de Voorzitter, de heer D. Kroon, de oprichters der vereeni ging, waarvan er nog slechts twee in leven zyn. Spr. ging na hoe na de oprichting een verflauwing intrad en het ledental terugliep door vertrek en overiyden en er geen nieu we leden werden ingeschreven. Spr. her innerde nog aan het slechte bezoek aan de alg. vergaderingen, zoodat er een vergade ring was, waarop slechts één lid tegenwoor dig was en dit was nog alleen een lid dat de pers vertegenwoordigde. Thans is dit ge heel anders. Sterk staat thans de afd. met zyn 600 leden en verheugd zich in een groo- ten bloei. Spr. heette genoodigden en afge vaardigden van harte welkom in het bij zonder Dr. J. E. Feisse^ van Wassenaar en Burgemeester Uilkens van Bergambacht, als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der Groene Kruis-af- deelingen uit de omgeving. Daarna werd door een zangkoor het „Groene Kruif»"-lied op voortreffelyke wtyze gezongen. De feestrede uitgesproken door Dr. Fels- ser werd aandachtig gevolgd. Spr. behan delde de kinderopvoeding in drie categerién en wel de opvoeding van kinderen tot 1 jaar, van 15 jaar en van 5—-14 jaar. Aan de hand van cijfers toonde spr. aan, dat de kindersterfte nog te groot is in het byzon- der te Stolwijk en gaf eenige middelen tot beperking hiervan aan. Ook het instituut schoolartsen werd door spr. behandeld en verdedigd. Hierna kreeg Burgem. Uilkens het woord Hy wenschte de vereeniging namens de afd. BergambachtlAmmerstol en Gouderak ge luk met het 25-jarig jubileum, waarna Bur gemeester Gautier van Berkenwoude na mens die afd. zyn gelukwertschen aanbood. Door de heeren Kroon en Welter werden epn paar muzieknummers (orgel en cello) ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak vielen. Na een slotwoord van den Voorzitter werd de vergadering met het zingen van Psalm 127 1 en 68 10 gesloten. Door de afd uit de omgeving waren prachtige bloemenmanden ingezonden.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 4