„MENTORHOEDEN" Gemeenteraad van Gouda NIEUWE ABONNÉ's GRATIS. DRAAGT CAREL KROPMAN. LAATSTE BERICHTEN. draadlooze dienst. Beurs van Amsterdam. reobi zijn ooderwwcpen, o*k al houden zij een bindend aanbod in. Ad 3um. Uit het onder 1°. en 2°, mede gedeelde blijkt reeds, dat de oodergeteekeu- de de biljetten niet aan zegelrecht onder worpen aóht. Ondargeteefceade voegt daaraan echter to dat, als een aambeeteder om voor hem van belang zijnde redenen gpzegdbde inschrij- vlngablljetten vordert, het niet op den weg der bel as tingarirai niet rati e ligt daartegen bezwaren te opperen. Wyziging Aanbestedingsreglement 1919. l>o wiij(teter van waterstaat brdngt ter kennia Van oaUuiigholwendeu, dat bij Kou. bee^uit van UjcembeT is bepaald, döl alio in KA AanbeettedingHi^glenieitt 1919 voorkomende bepalingen omtrent dj reg«;- 1 ng van de borgstelling met ingang van 1 Januari 1909 konten te vervallen, met dien verstaode, dat tussdhen de artikelen 13 en 11 wordt ingeiaaoht een nieuw arti kel 13bla, duidende. „Onze uduiMer bevoegd, indien en voor zoover daartoe naar zijn oordeel aan leiding bestaat, aan de gunning van bet wierk de. voorwaarde te verblagton, dat de aannemer voorat zekerheid stelt voor Ie na toning van alle verplichtingen, welke ingevolge do bepalingen van liet bestek o de overeenkomst °P hom mochten komen te rusten. Hij bepaalt tevens den vorm en het be drag der zekerheid dit bedrag zal 1/10 van de aannemingssom niet overschrijden Onze betrekkingen met België. De nota aan Holland zoo goed ah .^gfreed. in de gisteren te ürusswl gehouden ver gadering van do (xsimniissie voor buiten landse!» zaken en uit Kamer eai Senaat heeft staatsminister een uiteenzetting ge geven van de HollandsoK-Hrtgisolie betrek kingen. De minister van buiteniandsohe zaken, Hymana, heeft medegedeeld, dat do voor Qol.and bestaande nota zoo goed als gereed is. Wijziging der Invaliditeitswet. Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer. Geen verhooging van de leeftijdsgrens. Blijkens de Mamor.e van AutADoord op het V. V. der Tweede Kaanar nopens het wetsontwerp tot wijziging der invalidi teitswet kan tiaar het gevoelen Van den Mkulster met do vaoi^eetelde verhooging van di* loongrens tot t 2UOO worden vol staan. Persoden, dae na hun 3ö»te levensjaar voor het eerst ia loond.enst treden, blij - veu, zooals in het 'Voorloopig Verslag t«- rscht wordt opgemerkt, onverzekerd, ook al zouden zij atmr hun maatsdhappelij ke positie aan de verzekering behoeftle hebbea. Daarin ligt oogetwijifejd een aan het stel len van een leeftijdsgrens verbonden na deel, zoowel voor de beft rokken arbejiera als ook anderszins. De Minister heeft edi tor géén voorst d kunnen doen tot verhoo ging van de leeftijdsgrens. Gelet op de bescheiden ifentobdilragen, welke door de verzekerden ingevolge üe betreffende bepalingen1 der invaliditeitswet kunnen worden verworven, sohljnt bean eon regeling, krachtens welke de uitkce- rdng, tflckomendfcl aan verzekerden, wier var zekering na het bereiken van het 3oste levensjaar is ingegaan, zou worden bere kend overeenkomstig de betaalde premlën, niet aanbevelenswaard. 'Varhooigjng van de leetfiijdsgrens tot bij 45 jaar, met toekenning aan de verzeker den wier vmekering na het 35ste levens jaar la ingegaan, van dezélfdo uitkeerin- gen als waarop de overige verzekerden aanspraak kiymem maken, aan welke op lossing de Minister verre de voorkeur zou geven maakt blijkens een dioor den wis kundig adviseur der Bank uitgevoerde be rekening, verhooging der Btaatsbijdrage. bedoeld in artikel 20 der Invaliditeitswet, met oen bedrag van omstreeks f 1.000.000 per jaar noodig. Aan den Mindetgr staan evenwel thans niet de middelen ter be schikking tot dekking van deze kotftanver- hooging. De Mföfsler kan geen medewerking ver- leenen tot verlenging van den termijn, ge noemd in art. 373a der Invaliditeitswet. Zoodanig» verlenrihg zouric do lasten der verzekering doen stijgen tot boven het peil, waarop gérékeud 1» bij do vaststelling van de Rifffdbijdrago van artikel 20 dar ge not mde- wét. Bovendien en hierin li?t voor den Minister 'het overwegend be zwaar zulle®, tot welk tijdstip ook de bcdioéi<te tennijni zou worden verlengd, steeds na hot ermflfgen van den termijn renten tot min ol meer aanmerkelijk lage re bedragen worden toegekend dan vóó. het eindigen daarvan, zxxlat ook dan we der deHeUde beswaren zouden gouden. De door sommige leden uitgesproken vrees dat de WJ artikel IV voorgestelde bepa ling zal bevÖTderen, dat het loon van keil- ners alleen uitfooien komt te bestaan, achs de Minister met andwe leden onge grond. De Memorie van Antwoord gaat "erge- zeld van een Nota van Wijzigingen. GEMENGDE BERICHTEN. Thans het tekort reeds zeventig mille. H«t tekort bij het burgerlijk armbestuur te Grave, is than3, volgervs de Tel., op 70.000 vastgesteld. Het onderzoek heeft ook uitgewezen, dat de rentmeester ver- valsehte coupons aan de Ned. Bank ter be taling heeft afgegeven, voorzien van val- sche handteekeningen. Hy heeft zich dus ook schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrift*. De rentmeester heeft den dag voor zyn arrestatie eervol ontslag gevraagd als secretaris-penningmeester van den polder van Mars en Wyrth. Dit is hem echter, in afwachting van een nader onderzoek, nog niet verleend. Middagzitting van Woensdag 19 Dec. 1928. (Vervolg.) DE GEMEENTE-BEGROOTING 1929. De artikelsgewyze behandeling der Ge meentebegrooting 1929 wordt voortgezet. ELECTR1C1TEITSBEDRIJF. Geraamde Uitgaven 329.900.27. Geraamde Winst ƒ159.602.81 De heer MUIJLWiJK (a.r() bespreekt zyn voorstel tot verlaging der electriciteito- pryzen voor de kleingebruikers. Spr. be treurt de lichtvaardige houding van den wethouder Donker inzake de kolenciausule en i r o testeert tegen de kleine houding van wethouder Van Staal tegenover spr. s voor stel, wat den kleinen man ten goede komt. Spr. heeft het voorstel ingediend om de prijzen voor licht en kleinkracht in spertijd te brengen van 25 op 23 ct. en buiten sper tijd van 13 op 12 cent, Denevens toepassing van het vastrecht in dezelfde verhoudingen. Spr. vraagt wat de prijzen voor de by- producten te maken hebben met een on rechtvaardige prijsregeling. Wat spr. voorstelt heeft niets te maken met do gemeente-begroting. Het reserve fonds der fabriek is zoo groot, dat dit geen beduidende aanvulling behoeft. Toch zal de reserve nog toenemen, naar spr.'s overtui ging. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat dit voorstel niet beoogt iets ten voordeele van de kleine luiden te brengen, daar het ver bruik van de kleingebruikers daarvoor te gering is. Het kan een prijsverschil uitma ken van 10 cent in de maand. De heer MIDDELWEERD (r.k.) zegt dat de commissie voor de Lichtfabrieken gaar ne tot verlaging wil overgaan, maar de be sprekingen met B. en W. hebben de com missie tot de erkenning gebracht dat de be drijf sbegrooting een noodzakelijk aanvul lend deel is voor de gemeente-begrooting. Met de wyze van dekking in het voorstel- Muylwyk c.s. kan spr. niet meegaan. Wethouder DONKER (r.k.) bestrijdt het voorstel Muyiwyk. Spr. critisefirt het beleid van den vroegeren wethouder Muij1- wyk, die de Lichtbedryven onder zyn be heer had. Spr. wyst er op dat b.v. een Btoomfiets voor de afschrijvingen, by het buitennet was geplaatst. Daarop is 3% af geschreven. Voorts hebben er wel afschrij vingen plaats gehad op niet meer aanwe zige goederen. Spreker kan zich niet begrijpen dat men bezwaar maakt tegen zyn opvattingen in zake de kolendausuie. Spr. zou gaarne tot vermindering of afschaffing komen. Met de door den Muijlwyk voorgestelde wyze van dekking kan spr. zich niet ver eenigen Spr. acht de reserve der centrale niet groot genoeg en beroept zich daarvoor op het advies van den heer Meyer. Spr. zegt dat er extra 28.000 zal moe ten worden afgeschreven, om tot een goe den toestand te komen. Met de by producten moet spr. wel dege lijk voor de uitkomsten rekenen. De reserve van 'n ton is voor 't bedrijf van eenige mil- lioenen boekwaarde te weinig. Spr. meent ook dat de reserve dit jaar niet sterk zal worden aangevuld door diverse omstandig heden. Een vergelijking met tal van andere gemeenten kan Gouda goed doorstaan. De begrooting van 1929 is allerscherpst gesteld. Spr. vertrouwt dat na spr.'s overwegin gen het voorstel zal worden teruggenomen. De heer VAN WIJNEN (e.g.) begrijpt de redeneering van wethouder Donker niet. Van het voorstel zou feitelijk niets deugen. Spr. wyst er op dat de commissie zelf dit voorstel heeft gedaan maar daarop is terug gekomen toen bleek dat B. en W. een hoo- ger opgevoerde winst voor de gemeente- begrooting noodig hebben als onderdeel der belasting-inkomsten. Spr. zou met dit voor stel wel kunnen meegaan, maar is niet te vinden om daarvoor te putten uit de reser ve der Lichtfabrieken voor den dienst 1929. De kosten ad 18.000.wil spreker vin den uit de begrooting van 1929 door een lagere winstraming. Deze mindere op brengst is dan te vinden uit de mindere reserve op de gemeentebegrooting 1929. De heer MUIJLWIJK (a.r.) wist al jaren dat er zulke foutieve afschrijvingen waren; deze dateeren al uit den tyd van den heer Donker. Deze behoeft dit niet naar voren te brengen als een fout van spr. toen hy wethouder was. Er is daarna door den con troleur der gemeente een onderzoek inge steld. Spr. noemt het kinderachtig dat de wethouder met zulke flauwe kul als de af schrijving van die stoomfiets komt aandra gen. (De VOOiRZITTER verzoekt matiging). Wanneer spr. daarvoor aansprakelijk wordt gesteld, dan is ook het toenmalige commissielid Van Staal aansprakelyk. Het wegnemen van de geheele kolenciau sule noemt spr. onverantwoordeiyk. In ge vallen van oorlog en staking loepen de pry zen beduidend omhoog. De argumen tatie over de afvalproducten van den wet houder zyn zonder beteekenis voor de prijs politiek. Spr. kan er zich wel by neerleggen om Öe dekking te vinden uit de winst der fabrieken, maar spr. neemt zyn voorstel niet tegen. Spr. meent dat de rechtvaardig heid moet worden betracht en niet worden ingegaan op bedreigingen, die de groot industrie kan uiten. Wethouder DONKER dupliceert. Spr. zegt herhaalde malen te hebben ge sproken voor verlaging van de hooge win sten. (Interrupties van den heer Muyiwyk). Spr. komt hierna op den heer Muylwijk niet meer terug. Spr. meent alleen practisch te hebben ge handeld met de commissie. De heer Van Wtfnen heeft medegewerkt na de bespreking in de commissie om het standpunt van B. en W. te aanvaarden. Spr. is voorstander van vermindering of afschaf fing der kolenciausule. Spr. zou het ver standig vinden van den heer Van Wynen or.i de uitkomsten van dit jaar af te wach ten nu een extra reserve van 28000. noodig is, alvorens tot verlaging over te gaan. Het voorstel MUIJLWIJK c.s. komt in stemming en wordt verworpen met 17 stemmen tegen en 4 voor. (Vóór de heeren Muijlwyk, Verkerk, Polet en Kamphuizen.) De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.), vraagt of het vastrecht als vast staand moet worden aangenomen of is deze aangelegenheid nog in studie om daarover nader tot een vaststelling te komen? Mevr. RIESZ (lib.) wijst er op dat dit vastrecht niet akyd voordeel geeft, daar men toch het vereischte verbruik moet be talen, ongeacht dat verbruik. Wethouder DONKER zegt dat volgend jaar de zaak pas kan worden beoordeeld. Er moet ook worden nagegaan of dit vastrecht aanleiding heeft gegeven tot een meerder verbruik van stroom. De grens of men wel of niet voordeel er aan heeft, moet op den duur weg. Blijft men beneden die grens, dan ligt het in de bedoeling der lichtfabrieken die grens te verlagen, zoodat men dan vrywel steeds voordeel heeft. Momenteel is men echter zoo ver nog niet. GRONDBEDRIJF. Geraamde Uitgaven ƒ5806.25 Geraamd tekort 900. Goedgekeurd. GASBEDRIJF. Geraamde Uitgaven ƒ40229.61 Geraamde winat 67.040. Goedgekeurd. REINIGINGSDIENST. Geraamde Uitgaven 115.510.92 Geraamd tekort 89.422.13 In gekomen is een voorstel tot het cre- eeren van de functie van adjunct-boekhou der op een salaris van 2100—2600 voor den heer Runge. Dit voorstel komt later aan de orde. De heer OVERHAND (s.d.) beveelt dit voorstel aan. De heer KAMPHUIZEN c.h.kan zich niet begrijpen dat het schoonmaken van die paar straten weer 7000.— meer moet kos ten Spr. zou het nu wel noodig vinden dat het volgend jaar de uitgaven voor dezen dienst eens niet worden verhoogd. Wethouder DONKER (r.k.) vindt het bo- toog wel wat eenvoudig. Spr. zegt dat de uitbreiding vooral inlde Korte Akkeren aanmerkelijk is. Er is een belangrijke toe neming van gebouwen, terwijl ook de rio- leering kosten voor den Reinigingsdienst meebrengt. Volgend jaar kan een verlaging worden verwacht. De heer HOFFMAN (r.k.) heeft reeds eerder gevraagd een opgaaf van het aantal ingezetenen in de oude stad. De oppervlakte der stad is in ongeveer 28 jaar verdubbeld, het aantal ingezetenen is slechts met 6000 toegenomen. Spr. zou wel eens willen be zien den index van de be vol kings- en van do oppervlakteaanwas. De heer KOEMANS (r.k.) zegt dat het aantal gezinnen is toegenomen omdat ze kleiner zyn geworden. Daardoor is het aan-il tal huizen vermeerderd, niettegenstaande de geringe toename der bevolking. De begrooting wordt goedgekeurd. ONTSMETTINGSDIENST. Geraamde Uitgaven ƒ5733.04 Geraamd tekort ƒ3949. Mevrouw RIESZ (lib.) vraagt waarin het groote verschil ait in de kosten van deren dienst vorig jaar en nu. Wethouder VAN STAAL (.d.) zegt te verwachten dat nog een deel hiervan terug komt. WONINGBEDRIJF. Geraagde Uitgaven 133.528.17 Geraamd tekort 14097.37 Goedgekeurd. GEMEENTEWERKEN. Geraamde Uitgaven ƒ13761.01 Geraamde winat 1500. De heer KAMPHUIZEN (c.K) noemt deze begrooting net een doktersrekening. Er staan maar een paar posten op. Men kan er niet eens in vinden een'staat van perso neel. Spr. begrypt niet hoe Gemeentewerken aan winst komt Wethouder VAN STAAL (s.d.) 't Is een bedryf dat zyn kosten in rekening brengt plus 15 whist Mevr. RIESZ (lib.vraagt of er aan Ge meentewerken ook tydelyk personeel is bij- gekomen. Spr. acht het bedrag voor reis kosten voor de commissie van by stand van 500.nog al hoog. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat er wel is tydelyk administratief personeel, maar dat staat op de begrooting vermeld. Spr. meent dat het gevraagde bedrag voor reiskosten wel noodig is voor reizen met 5 k 6 man. Spr. meent zelfs dat het bedrag niet voldoende zal zyn. OPENBAAR SLACHTHUIS. Geraamde Uitgaven ƒ20545.92 Geraamd tekort 1500. De heer VAN WIJNEN (e.g.) meent dat B. en W. moeten handelen zooals een direc teur eener N. V. tegenover zyn Commis sarissen en het pro en contra moeten weer geven om daarna in hun voorstel hun eigen conclusie te vermelden. Sm. noemt de Slachthuisaangelegenheid niet in orde. De adviseurs hadden beter moeten weten. Het allereerste ontwerp hield in dat er zou zyn een directeur, een mon teur en zoo noodig een knecht. Hoe is dat geworden Van alle toekomstmuziek van export- Blachtingen en winsten is niets terecht ge komen. Een gemeentebedrijf kan altijd met winst werken, wanneer het wordt gemonopoliseerd en men de tarieven maar hoog genoeg stelt. Het Slachthuis levert eigenlijk 3500. verlies op, terwijl bovendien de bewoners nog 22.000.slachtgelden opbrengen. Spr. meent dat men zich had moeten ont houden om te spreken over exportslachtin gen. Tot op heden is het niet gebeurd. De directeur zal daarin, naar spr.'s overtuiging ook niet slagen. Spr. hoopt dat dit college niet opnieuw zal vervallen in de reeds gemaakte fouten om het te licht voor te stellen en niet in te gaan op de adviezen van hen, die wellicht niet onbevooroordeeld zyn. Mevr. RIESZ (lib.) wyst er op dat wan neer de verbruikers de abattoirkosten (A. K.) niet zouden betalen, het verlies voor de gemeente nog grooter zou zyn. De abattoir- kosten worden betaald per gewicht. Spr. kan het niet anders zien dan dat de bur gerij de kosten van het abattoir betaalt. En dat acht spr. niet juist. De heer FOKKERS (s.d.) wyst er op dat vroeger de slagers eigen slachtkosten had den en keuringsgelden. Wanneer nu de abattoirkosten worden verhaald op de bur gerij, dan mog dat niet als kosten van het jttoir worden aangemerkt. >r. beschouwt het abattoir van beteeke nis toit hygiënisch oogpunt en heeft ver trouwen in de mogelijkheid van exportslach tingen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) bespreekt het abattoir uit hygiënisch oogpunt in al- gemeenen zin. Spr. wyst er op dat alle slachthuizen in bloei verkeeren. Spr. heeft vertrouwen daarin. De heer VERKERK (a.r.) meent dat de vraag of de overheid prijsregelend moet optreden, welke voortvloeit uit hetgeen Me vrouw Riesz heeft opgemerkt, voorloopig nog niet aan de orde rrfcet worden gesteld. De heer OVERHAND (s.d.) meent dat al zou de prys wat hooger moeten zyn van het vleesch, het hygiënische belang over wegend is. Spr. meent dat de grootste fout is ge weest dat hier een directeur is benoemd toen het abattoir al gereed was. Die had tevoren moeten worden benoemd. Wethouder HEERKENS (r.k.) noemt de hygiënische voordeelen op. Spr. zegt dat voor de exportslachtingen hard wordt ge werkt. Telkenmale voert Dr. Slop met spr. daarover besprekingen. Telkenmale komen er nog mededeelingen van verzakkingen. Door de uitspraak van den Raad draagt het abattoir de lasten van het wachtgeld van Dr. Overbosch en de overname van den keuringsveearts. Beide posten zouden het verlies geheel wegnemen. Spr. zegt dat B. en W. niets kunnen doen aan het verhalen van de abattoirkosten op de verbruikers. Spr. heeft de slagers op gemerkt dat prysverhooging dan beter ware. EEN STEM: Dan betaalt men nog meer. De discussie wordt gesloten en de be grooting goedgekeurd. MARKTWEZEN. Geraamde Uitgaven 15396.45 Geraamde winst ƒ36134.04 Goedgekeurd. De vergadering wordt nu te kwart voor zes verdaagd tot Woensdagavond 8 uur. AVONDVERGADERING. Volgnr. 658. Rente cn provisie van kas geld 25000.—. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vraagt waaraan die styging van 11.000. op 25.000.is toe te schryven. Wethouder VAN STAAL (s.d.) meent dat bfgin Juni een leening van een half mil- lioen zal moeten worden gesloten. Spr. geeft een opsomming van de verschillende bedra gen waarvoor de leeningbedragen noodig zullen zyn. Met de rentepost zal moeten worden gewoekerd om er te komen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) acht het, wanneer er zulke groote bedragen moeten zyn, beter direct definitieve leenin gen te sluiten, waarmede dan veel kosten gespaard worden. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat het niet geraden is minder te leenen dan Vi millioen, daar anders geen Deursnotee- ring kan worden verkregen. Meer leenen dan direct noodig is, gaat niet. Volgnr. 660. Onvoorziene uitgaven 73541.78. De heer VERKERK (a.r.) vindt geen en kele reden dit bedrag hooger te stellen da'i vorig jaar. Spr. heeft een motie ingediend tot verlaging van deze post met 5000.—. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt Op nieuw dat de begrooting heel krap is be rekend. Men kan staan voor onverwachte uitgaven, deze post bedraagt ook niet meer dan 3 van de totaaluHgaven, zooals door Ged. Staten is aangegeven. Spr. kan niet adviseeren tot vermindering. De heer VERKERK (a.r.) zegt dat de 3 f/c een zeer losse regeling is van Ged. Sta ten Spr. wyst er op dat Vlaardingen ook niet ten volle 3 als onvoorzien aangeeft. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) meent dat waar vorig jaar de post rond 68.000.was en meer dan voldoendp bleek, er geen reden is thans hooger te ra men. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat vroeger jaren de post onvoorzien een stille reserve was. Dit is nu niet meer het geval. Er wordt met dezen post wel terdege ge rekend. Het voorstel-Verkerk c.s. wordtv e r w o r- p e nmet 13 st. tegen 8 voor. INKOMSTEN. Batig slot 150.951.85 De heer VAN WIJNEN (e.g.) verbaast er zich over dat hier gesproken is in de Memorie van Toelichting van een kassaldo. Spr. vraagt waarom men hier met een kassaldo werkt en niet met een batig saldo. De heer Mr. DE WITT WIJNEN ((lib.) zegt dat het hem by informatie is gebleken dat dit werkelyk het batig saldo is en niet het kassaldo. Als dit een bureaucratische gewoonte is, mag van een vooruitstrevend wethouder worden verwacht dat hy daar mede breekt. De wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt aar. voorschriften te zyn gebonden voor de gemeenteiyke administratie. De heer VAN WIJNEN (e.g.) weet wel dat in het particulier bedrijf niemand er aan zou denken hier van een kassaldo te spreken. .De heer VERKERK (a.r.) zegt dat staat, provincie en gemeente andere voorwaarden hebben. Zoolang de rekening niet goedgekeurd is moet van een kassaldo worden gesproken. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt een maal het mes te hebben gezet in een ge meentelijke verordening en de heeren heb ben hem daarvan doen lusten! Uitkeering van het Ryk voor byzon- dere doeleinden 23527.68. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) zegt dat de provincie 130.000.aan haven en sluis- gelden int, terwyl de gemeente 12.000. teruggeeft voor de 30.000.salarissen, die moeten worden betaald. Spr. vraagt opzeg ging dier overeenkomst met de spoorwegen. Gaarne zal spr. in Mei of Juni iets naders hiervan hooren. De VOORZITTER zegt dat de Provincie een onderzoek heeft ingesteld. Volgnr. 117. Bydragen in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen 3600.—. De heer Mr. DE WITT WIJNEN verzoekt mededeelingen of dit bedrag niet kan wor den verhoogd door de betrokkenen. Spr. is van oordeel dat deze post veel te laag is. De VOORZITTER zegt dat deze post re gelmatig de aandacht heeft en nauwlettend daarop wordt toegezien. Wethouder VAN STAAL (».d.) zegt dat ook vroegere aanslagen daarvoor zelfs wor den nagegaan. Volgnr. 140. Opcenten Personeel Belas ting 75.009. De VOORZITTER deelt mede dat de schaal aanvankelijk was 60—80, deze is daarna gebracht op 60—90 en thans is deze verlaagd op 55—96. Door de heer Mr. de Witt Wynen, Mevr Riesz en de heer Verkerk is een voorstel i* gediend om de opcenten terug te brengen tot het oude niveau 5580. De heer Mr. DE WITT WIJNEN is min of meer tevreden met B. en W.'s tegemoet- ming, echter niet voldaan. Spr. acht het zeer goed mogelyk op grond van de uitkom sten dat de opcenten worden verlaagd tot 55—80. De personeele belasting, een der meest onbillijke belastingen, ze is geen belasting naar draagkracht. Spr. wil den post terug brengen op 65.000.—. De inkomsten van de drie kwartalen zyn 81.000.—, trekt men daarvan af 00 dan komt men tot het bedrag van 65.000.—, met een progressie van 55% tot 80 Spr. wyst er op dat deze belasting on evenredig zwaar drukt. Volgens art. 247 der wet zou de toeneming in Gouda kunnen gaan tot 1750.— de huidige verordening gaat maar tot 1150.—. Ook by de kleine huurwaarde drukt de huurwaarde zeer zwaar. De heer VERKERK (a.r.) zegt dat vorig jaar is gezegd dat de opcentenverhooging uitsluitend beoogde een technische herzie ning. Als de wethouder deze post wil hand haven, moet de wethouder erkennen dat hij een anderen weg is ingeslagen. Spr. verzocht van den wethouder de ver klaring dat hy zyn oude stelsel handhaaft waardoor hy dan zyn potje van 8000.—' moet vry geven. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat men de opcentenheffing moet zien in het licht van de geheele begrotingstechniek. Daarom kan niets worden teruggenomen. By den opzet der begrooting bleek dat de uitgaven 100.000.— meer zouden be dragen. Toen moest spr. de belastingposten nagaan Spr. geeft toe dat op grond van de bespreking vorig jaar van spr. zou kunnen worden gevorderd het bedrag té bepalen op 67.000.—. Spr. heeft echter het thans ge vorderde bedrag noodig. In de thans ge maakte regeling beteekent het reeds voor de burgerij een verlichting; gaan we nu verder, dan moet het bedrag op andere wij ze worden gevonden. Spr. zegt dat hier slechts één huis is van 1500.— huur, van daar dat de schaal niet is opgevoerd. Spr. zou niet weten welke andere fond sen te brengen zyn. en vraagt den Raad in staat te stellen zyn opzet uit te voeren. De heer Mn DE WITT WIJNEN (lib.) zegt dat de begrooting niet wordt aangetast daar hedenmiddag 10.000.— minder z(jn gevoteerd; dit bedrag kan dus nu zonder bewaar op dezen post worden verminderd. Spr. wil nu een beroep doen op de homogeniteit van B. en W. om deze onbil- ïyke belasting te verlagen. De heer VERKERK (a.r.) ondersteunt dit betoog, en komt er op neer dat de wet houder aan zyn verklaring van vorig jaar niet kan ontkomen. De VOORZITTER zegt dat de vermin derde uitgaaf van 10.000 volgens besluit van B. en W. moet worden gevonden door vermindering van den post Inkomsten belasting. Wethouder VAN STAAL (s.d.) is fta oordeel dat het surplus ver beneden de ra ming zal zyn. Er moeten dus meevallers zyn. Die kunnen dan uit dezen post komen. Spr. erkent de onbiliykheid van de perso neele belasting. Als er niet kwam een andere verhouding tusschen Ryk en Ge meente zou spr. wel willen voorstellen te komen tot één belasting. jiDe heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) zegt dat na de mededeeling van den voor zitter de zaak anders staat. B. en W. willen dus deze belasting niet verlagen. Waar dit de meeste onbillyke belasting is die on evenredig zwaar drukt en veelal op hen, die weinig of geen inkomen hebben, groote belastingbedragen oplegt, had spr. op meer medewerking van B. en W. gerekend. Ver laging op dezen post is het allereerst noo dig. Het voorstel komt in stemming wordt verworpen met 13 stemmen voor en 8 tegen. Vóór stemmen: Mevr. Riesz, Mr. de Witt Wynen, Verkerk, Kamphuizen, A. van Wynen, Dr. Hoffman, Polet en Muyiwyk. (De rest van het verslag komt in het vol gend nummer). RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum] 5.30 Vooravond-concert. 7.15 Eng. les. 8.15 Aansluiting Concertgebouw A'dam. 10.30 Gramofoon platen. Huizen: 5.30 Concert. 8.Uitzendavond. Daventry: 4.20 Concert. 7.05 Schubert-sonate. 8.05 Vaudeville. 9.55 Finsch programma. 10A0 Dansmuziek. Langenberg: 7.20 Uitzending uit Düsseldorp. ±11.Dansmuziek. De strijd tegen storing. iDoor het ministerie van Handel en Ver keer is den Oostenrykschen „Nation al rat" een wetsontwerp voorgelegd, dat tegen de storingen is gericht, welke door hoogfrt- quentappmraten en andere electrische ma chines worden veroorzaakt en dikwijls eelt goede radio-ontvangst vrij wel onmogelijk maken. Er bestaat veel kans, dat het wetsvoor stel wordt aangenomen. Oostenrijk is hier mede het eerste land, dat den strijd durft aanbinden tegen het hinderlijk storen door hoogfrequente installaties. Het wetsontwerp houdt o.m. in, dat het gebruik van stofzui gers slechts gedurende bepaalde uren in den morgen geoorloofd is. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT VerwachtingMeeet matige, zuidelij tot westelijke wind. Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt. WaMWÉiijnlijk «enige regen. Iete zachter, vooral in het wertw ZIJ die zich met Ingang van 1 JANUARI op da QOUDSCHE COURANT abonnaeren, ontvan gin da tot dien datum var- schljnande nummars STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Dec. 1928. 0e Gemeentebegrooting 1929 gereed. Na negen zittingen van den Raad is gis- tsrensvond de Gemeentebegrooting 1929 gereed gekomen. Zes zittingen zyn gewyd ,tn algemeene beschouwingen over deze begrooting in verband met het beleid van Burgemeester en Wethouders, in de drie laatste zittingen zyn behandeld de posten met de voorstellen, die van verschillende tjjden waren ingediend. De gewone dienst, welke sloot met een totaal van 2.544.110.34 aan inkomsten en uitgaven, is met 10.000 verminderd, door dat de Raad het door B. en W. met 10.000 opgevoerde bedrag van de kwade posten, dat door den inspecteur der belastingen op 36.000.— was geraamd, tot 45.000. was verhoogd, tot 35.000.heeft terug gebracht. Dit bedrag is ten goede gekomen aan den post Inkomstenbelasting, die met 10.000.is verminderd en daardoor is ge bracht op 722.000. Do kapitaaldienst der begrooting is ver minderd met een bedrag van 10.340. doordat B. en W., daartoe door den Raad gjnoopt, hebben teruggenomen den post voor het aanbrengen van een Goudalite wtgdek met verstrating en rioleeringswerk van den Kleiweg, waardoor de post voor verotratingen enz. is teruggebracht op 70.875.98. Pogingen aangewend om tot belasting verlaging te komen door vermindering van den post reserve van 120.000.met 40.000.door vermindering van de op centen op de hoofdsom der personeele be lasting tot het niveau vfcn voor 1928, zyn door het vasthouden van den wethouder van Financiën aan diens bewering, dat de ra mingen niet konden worden verminderd, mislukt Ook een verlaging van den electriciteits- prijs voor kleingebruikers is niet tot stand gekomen, wyl de gemeentebegrooting het volle winstsaldo der Electrische Centrale tot steun van zyn belastingbedrag noodig heeft om te kunnen sluiten. Buiten de voorstellen welke tot verhoo ging der begrootingsposten hebben geleid, zijn nog aangenomen een verhooging van de 4 wethouderssalarissen met 2000. waardoor dit salaris thans is gebracht van 1500.op 2000.een vrye telefoon voor de wethouders, terwyl een voorstel kan worden verwacht tot het verleenen van pensioen aan de wethoudersweduwen. Op grond van het niet voldoen aan hun renachen om tot de door hen vóór alles dringend noodig geachte verlaging van las ten voor de burgerij te komen, hebben Mevr. Riesz, en de heeren Mr. de Witt Wij nen, Verkerk, Muyiwyk en Kamphuizen tegen de goedkeuring der begrooting ge stemd. Op de gehouden beschouwingen komen wjj nader terug. De muilkorf-circulaire door li. en W. ingetrokken. Na zeer heftige discussies in den Raad gisterenavond, welke werden ingeleid door den heer Fokkers (s.d.) en waaraan ver volgens werd deelgenomen door de heeren E. van Dantzig, Verkerk, Koemans, Mr. de Witt Wijnen, Overhand, benevens de burge meester en alle wethouders, is de gerucht makende circulaire van B. en W. aan de gemeente-ambtenaren, waarin hun vrywel werd verboden inlichtingen te verstrekken aan leden van den Raad, ingetrokken. ■De Itaad aanvaardde het denkbeeld van B. en W. om nader met den Raad te over wegen op welke wyze kan worden voorzien in het euvel dat aanleiding heeft gegeven tot het uitvaardigen der circulaire. Hinderwet. Burgemeesetr en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met by lagen van de Coöp. Producenten Handelsvereeni- ging om vergunning tot het uitbreiden van het bedryf voor het bereiden van kaas door oprichting van een ketelhuis en herplaat sing daarin van 2 stoomketels 1 met 20 en 1 met 30 M2. verwarmingsoppervlak, beide met een druk van 8 K.G. in het perceel ge legen Wachtel straat no. 55 en 56, kadastraal bekend sectie E no. 2744. Dat op Woensdag 2 Januari 1929, des na middags ten 2 ure op het Raadhuis gele genheid is om bezwaren tegen de gevraag de vergunning in te brengen en dat gedu rende drie dagen vóór dien dag op de Secre tarie der gemeente van de ter zake ingeko men schrifturen kan worden kennis geno men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet gemeentebestuur of een of meer zyner leden zyn verschenen teneinde hunne be zwaren mondeling toe te 'lichten. Geslaagd. By de op I Dec. 1.1. gehouden examens vanwege de Vereen, van Directeuren van Handelsscholen, slaagden voor Machine- 8chryven Diploma A: de heeren J. W. Sirre te Gouda en J. Mttller te .Bodegraven. Voor Diploma B: den heer K. Spaas en Mej. A. Struyk beiden te Gouda. Bovengenoemde personen genoten hun opleiding aan de Pont- School, Westhavcn 45, Gouda. Ver. van Huisvrouwen. Een praatje over bijen. Woensdagmiddag hieïd de Ned. Ver. van Huisvrouwen eene bijeenkomst in „de Zalm" waar de heer Hans Matthes uit Breuke'.en wn-zoer interessant praatje hield over .ibyen en honig". De spreker vertelde o.m. dat er in de gryze oudheid al gesproken werd over het land, vloeiend van melk en Qonig. In de pauze werd mededeeling gedaan van de aanbieding van een huishoudboek door de Compagnie Liebig; vele dames maakten daarvan gebruik. Ook werd er pro paganda gemaakt voor een doos ,,Help my denken", eene uitvinding van de Haagsche afd. van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Na de pauze werd door lichtbeelden du: delyk gemaakt, wat nog eenigazins duister was en na de aanvaarding van een potje honig ging men voldaan huiswaarts. Uitvoering Stadsrauziekschool. 'De jaarlyksche uitvoeringen van de Stads Muziekschool, directeur de heer Joh. Fa- briaan hebben zich weer in groote belang stelling mogen verheugen. Veie ouders en andere belangstellenden waren weer samengekomen om dit jeugd feest by te wonen. Want is het niet een feest voor de jeugd, die telkens weerkeeren- de laatste Woensdag voor de Kerstvacantie. Dan juichen en jubelen al die kleine fyne kinderstemmetjes, dan laten zy hooren wat zy in het jaar dat heenging op de school leerden. Evenzoo de jeugdige vioiistjes, de a.s. piano virtuozen. Jeugd en blijheid is er 's middags, maar ook des avonds als de groo teren voor het voetlicht komen. Reeds vroeg is het dan weer beginnen en elk nummer wordt met de grootste aan dacht aangehoord. Dankbaar applaus krijgt elk der executanten, 't zy ze mooi, heel mooi of wei wat minder gelukkig zyn. De avonduitvoering werd geopend met de uitvoering van Eriksgang und Kronungs- marsch uit de opera die „Folkunger" van E. Kresschmar door de orkestklasse onder leiding van den directeur Joh. Fabriaan. Dit was een waarlyk mooi begin, en de heer Fabriaan en zyn klasse oogstten dan ook een warm applaus. Wat een bezetting heeft dit orkest tegen woordig, het is magnifiek, zooveel eerste, en tweede violen en wel 4 cellisten ais we goed gezien hebben, een talentvolle piafhiste, een organiste, verschillende blaasinstru menten, hét was buitengewoon. iDe nummers gespeéld voor piano dooi leerlingen van Mej. Ouweneel en viool door leerlingen van den heer Starrenburg werden eveneens zeer mooi ten gehoore gebracht. Evenzoo het duo concertante van Kilt voor 2 clarinetten en piano. Allerliefst zong een leerling van de zang- leerares Mevr. van Re ij sen—van Velzen een aria van Handel „Rinaldo" en een dere jongedame het aardige Fransche lied van J. B. Weckerlin „Non, je ne crois pas Met „Sur la Mer" van Vicent d'Indy, ge zongen door 3 stemmig vrouwenkoor, i sopraan solo besloot dit zeer gevarieerd deel van het programma. Na de pauze kwamen twee vergevorderde leerlingen van den directeur ten tooneele, gevolgd door, den, voor de bezoekers van de uitvoeringen reeds bekenden cellist, den heer Peeters die „Kol Nidrei" van M. Bruck ten gehoore bracht begeleid door Mej. Ouwe neel. Van de solonummers voor viool en zang die volgden noemen wy in het byzonder het met veel gevoel gezongen lied van Schubert „Litanei" en de aardige nui»mertjes voor de koorklasse met het grappige Cupidootje van Röntgen. De avond werd besloten met een uite*F mende vertolking door de orkestklasse onder leiding van den heer Fabriaan van eenige fragmenten uit het Coppelia Ballet van Delibes. Het was een mooi Blot van een zeer geslaagde avond, die duidelyk heeft gedemonstreerd dat de Stedelijke Muziek school, dank zy het uitnemend onderricht van leeraren en leeraressen hoogelyk wordt gewaardeerd. Sluiting Secretarie en Ontvangerskantoor. Blijkens achterstaande advertentie zal de Gemeente Secretarie en het Ontvangkan toor op de Maandagen 24 en 31 December voor het publiek gesloten zyn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op die dagen evenwel geopend zyn tus schen 12 en 1 uur n.m. De Praatavond van de Goudsche Winkeliersvereeniging. Tot ons leedwezen moet wegens plaats gebrek het verslagje van den Praatavond gehouden door de Goudsche Winkeliersver- eeniging, waar de heer M. Kropveld uit den Haag het woord voerde,' tot morgen over staan. Veroordeeld. Het Haagsche Hof heeft bevestigd het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank, waarby W. de H., chauffeur te Gouda, we gens het besturen van een motorrijtuig, ter wyl hem de bevoegdheid daartoe by rechte lijk vonnis was ontzegd, is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Tentoonstelling postduiven. De Postduivenvereeniging „De Blauwe Doffer" hield haar jaarlyksche tentoonstel ling voor leden op 15 en 16 December 1928. Als keurmeester fungeerde den heer C. van Riet. De prijzen werden als volgt behaald: Onbevlogen oude duiven, klasse 1: le prys J. Prang; 2e pr. M. A. Holthuijsen; "epr., Z.E.V. en E.V. P. M. Baks. Bevlogen oude duiven tot 300 KM.: le pr. B. Stolk; 2e pr. J. M. de Vries; Z.E.V. en E.V. P. M. Baks. Bevlogen oude duiven van 300—ööO K.M.: le pr. J. Prang; 2e pr. J. E. J. Zeeuw; 3e pr. A. Jansen; ZJ5.V. A. Wiezer; E.V. A. Jansen. Bevlogen oude duiven van 500—800 K.M.: le pr. C. Verboom; 2e pr. J. F. Scharleman; pr. B. Stolk; Z.E.V. P. M. Baks. Bevlogen oude duiven boven 800 K.M.: le pr. M. de Jong; 2e pr. H. N. Korevaar; 8e pr. G. Blanken; ZJl.V. B. Stolk; E.V. J Mikkers en K. N. Korevaar. Onbevlogen oude doffers: le en 2e pr. en Z.E.V. P. M. Baks; 3e pr. A. Wiezer. Bevlogen oude doffers tot 300 K.M.: le pr. C. P. de Waal; 2e pr. en E.V. P. M. Baks; Z.E.V. J. M. de Vries. Bevlogen oude doffers van 300-500 KM.: le pr. C. M. Holthuysen; 2e pr. B. Stolk; E.V. A. Wiezer. Bevlogen oude doffers van 500—800 K.M.: va* an it ;TER zijn er niet. le pr. en 2e pr. J. Mikkers; 3e pr. en Z.E.V. A. Jansen; Z.E.V. M. A. Holthuijsen; E.V. C. Verboom. Bevlogen oude doffers boven 800 K.M. le pr. C. M. Holthuysen; 2e pr. H. N- Kore vaar; 3e pr. en Z.E.V. J. Mikkers. Onbevlogen jonge duiven: le pr. J. M. de Vries; 2e pr. A. Jansen. Bevlogen jonge duiven tot 200 K.M.: le pr. M. A. Holthuysen; 2e pr. A. Jansen; 3e pi. B. Stolk; Z.E.y. J. Mikkers; E.V. C. P. de Waal. Bevlogen jonge duiven van 200- -400 K.M.: lc pr. H. N. Korevaar; 2e pr. J. M. de Vries; 3e pr. M. de Jong; 4c pr. B. Stolk; 5e pr. M. de Jong; 6e pr. J. F. Scharleman; 7e pr. C'. M. Holthuysen; 8e pr. en Z.E.V. C. Verboom; E.V. J. v. Moorik. Onbevlogen jonge doffers: le pr. P. M. Baks; Z.E.V. A. Janstn. Bevlogen jonge doffers tot 200 K.M.: le pr. B. Stolk; 2e pr. J. Mikkers; 3e pr. M A Holthuysen; 4e pr. C. M. Holthuysen. Bevlogen jonge doffers van 200400 K.M.: le pr. C. M. Holthuysen; 2e pr. J. M. de Vries; 3e pr. A. Jansen; 4e pr. J. de Jong; 5e pr. M. A,. Holthuysen; 6e pr. C. Verboom; 7e pr. C. M. Holthuysen; 8e pr. J. F. Scharleman; Z.E.V. G. Blanken. Schoonste doffer: .1. Mikkers. Schoonste duif: M. A. Holthuysen. Allerschoonste v. d. Tentoonst.; M A. Holthuysen. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 19 December werden ver oordeeld: Wegens schoolverzuim: A. A. v. d. H. te Gouda fj).50 subs. 1 d. h. en A. B. te Gouda 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. arbeidswet: B. P. te Waddinxveen 10 subs 2 d. h. Wegens overtr. Motor- en Rywielregl.: A. V. te Zeist 8 subs. 4 d. h. en C. B. te Ouderkerk a. d. IJissel 6 subs. 3 d. h. Wegens overtr. InvaLwet: W. J. S. tc Gouda 28 maal 43 subs. 28 maal 3 d. h. Wegens overtr. motor- en rywielregl.: D v. B. te Gouda 1 subs. 1 d. h. Wegens overtr. vleeschwarenwet: W. v d. S. te Gouda 25 subs. 6 d. h. Wegens dronkenschap: G. A. B. z. b. w of verbl. 5 subs. 2 d. h. Wegens autoryden op terb. weg. A. H B. te Woerden 4 subs. 2 d. h. Wegens openbare dronkenschap: P. v. L tc Gouda 2.50 subs. 1 d.Jx, Wegens fietsen zonder "jicht: P. H. 1H., beiden te Zevenhuizépj ieder 3 s 1 d. h. Wegens motorryden op Verb, weg: E. J. H. te Bilthoven en J. P. S. te Amstelveen, ieder 3 subs. 1 d. h. Burgerlijke stand. GEBOREN: 16 Dec.: Maria, d. v. J. J. de Korte en J. M. Steenwinkel Zoutman straat 20. 16 Dec.: Henricus Joseph, z. v. H. L. van Vliet en E. Pees, J. de Jaenstr. 6. 18 Dec.: Engelina Henrica, d. v. H. P. v. Meerten en C. M. Bruystens, Kruidenier straat 4. GETROUWD: 19 Dec.: D. Koster en S. Bezem. L. van der Kind en M. de Lange, M. de Groot en J. Verbrugge. G. van Gent en W. Zorg. OVERLEDEN: 17 Dec.: Johanna Mulkes, 87 j. Abraham Johannes van Loon, 87 j. 18 Dec.: Teunis Vermeulen, 1 j. 19 Dec.: Isaac Bik, 65 j. Agenda. 20 Dec. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Vierde ALonnementsvoorstelling. 22 Dec. 8 uur. Concert Accordeon Ver. „Ex celsior". Agenda Padvinders. 22 Dec. 4 uur. Gymnastiek. UIT ÖEN OMTREK. HAASTRECHT. Onder groote belangstelling is heden op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. Muurling, Regent der Stichting Bisdem van Vliet. Aan het graf werd het woord gevoerd door Ds. Oldeman uit Enschede namens de Regenten, die de vele verdfttïsten van den overledene schetste en vooral zyn beteeke nis voor deze Gemeente. Verder voerde het woord de heer Gronert, concierge van het Museum, die in den over ledene steeds een welwillend Bestuurder had gehad, terwijl de heer Reneman na mens de vele Vereenigingen en Besturen een woord van dank bracht en daarby de medewerking van den overledene voor tal van zaken roemde. De schoonzoon van den overledene dankt2 voor de betoonde belangstelling. NIEUWKOOP. Ds. J. H. Smit Siebenga. Van de Remonstrantsche naar de Ned. Herv. Kerk. Ds. J. H. Smit Siebenga, predikant by de Remonstrantsche Gem. te Nieuwkoop, heeft, volgens de ,',N. R. Ot.", Zondagavond aan zyn gemeente bekend gemaakt, dat hy spoe dig zyn betrekking zal neerleggen en over gaan naar de Ned. Herv. Kerk. WADDINXVEEN. Uitslag verkooping gehouden door Notaris Voa. De uitslag van de gisteren door Notaris G. Vos gehouden verkooping in de „Unie" alhier, is als volgt: I. De slagerswinkel met slachtplaats, winkelopstand en Ijskast, aan de Ouden- weg no. 993, gem. Z. Waddinxveen, kooper de heer S. Karreman c.s. te Waddinxveen voor 1800. II. Een perceel Grond met werkplaat sen, aan de Stoofkade 354, kooper de heer H. de Boon te Waddinxveen voor 400.—' en lil. Een perceel Grond c.a. aan de Stoofkade 366.kooper de heer J. Kroon te Gouda voor 500. K1RKNIIUW8. 449e STAATLOTERIJ. 3e Klasse. Trekking van Donderdag 20 Dec. Hoofdprijzen: 200.—: 12877 Prijzen van 45. 34 99 243 438 681 691 976 1461 1650 1759 1988 2049 2179 2181 2803 2875 2994 3100 3168 3261 3378 3584 3888 4376 4629 4669 4826 6818 5364 5491 6505 6129 6292 6576 7007 7160 7531 7573 7861 8317 8463 8481 8826 9173 9181 9298 10000 10627 10717 10895 10900 10947 11296 11522 12030 12179 12381 12385 12439 12464 12580 '12735 13130 13318 13345 13639 14000 14043 14148 14304 14426 14812 15417 '15732 16939 16116 16160 16171 16389 16402 17625 17762 17929 17962 18289 18503 19281 19327 19355 19725 19960 20110 20234 20241 20266 20325 20358 20458 20543 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ziekenhuisverpieging. GOUDA, 20 Dec. 1928. M. de R.1 Mag ik ails lezer van Uw blad langs dezen weg een woord van hulde brengeu aan ons raadslid den heer Ed. v. Dantzig, die blij kens het verslag van den gemeenteraad in Uw blad, maar zeker naar aanleiding van mijn vorig ingezonden stuk het volgende heeft gezegd, by de behandeling van de begrooting voor 1929: „Spreker bepleit de aansluiting der ge meente by het fonds voor ziekenhuisver pieging. Spreker meent dat het voor een gemeente voordeeliger is een bedrag van 800.uit te geven dan 6000. De gemeente heeft vier jaar klap geloo- pen op de ziekenfondsen. Die hebben met elkaar 4000-— gegeven en die zyn schoon op. Spr. noemt het een daad van wijs beleid als de gemeente dit fonds op de been houdt". Ja, dat heeft de heer v. Dantzig er van gezegd en daarvoor zeg ik hem nogmaals als voorzitter dier organisatie myn dank. De rest der edel achtbaren zoo moet je toch die menschen aanspreken niet? heeft er niets van gezegd. De zaak dood ge zwegen. Indien nu M. de R. het gebeurt dat de ziekenhuisverplegingsvereeniging niet zou kunnen blijven bestaan contributiever- hooging daarvoor is toch uitgesloten,"edel achtbare heeren SD.A.P.-ers dan zullVn behalve den heer v. Dantzig allen oorzaak zyn dat de gemeente een kleine tien duizend gulden weer aan ofcmeming bi 't van Iter- son ziekenhuis meer zal moeten uitgeven, dan noodig is. De 10 mille die bezuinigd is op voorstel van de H.H. de Witt Wynen c.j. zal dan weer verdwênen zyn. Afgezien nu even van t onzakelijke van de heeren in deze, begrypen ze dan niet, dat dit gedeelte der gemeentenaren ruim 10.000 inwoners leden van onze organisatie niet 'minder recht op gemeente hulp hebben dan anderen! Wel subsidie aan de burgerwacht, wel subsidie aan de muziek, enz., maar moeten de men- schen niet voor alles gezond en by ziekte gevallen behoorlijk geholpen kunnen wor den, om te kunnen profiteeren van alles wat op ander gebied in de gemeente is te ge nieten Het is toch niet de schuld van de inwoners, dat 7/8 gedeelte der burgers van Gouda, als ze niet geholpen worden in geval van ziekte of opneming in een ziekenhuis, de daaraan verbonden kosten byna niet be talen kunnen. Gaarne zal ik na 1 Januari over dit onder werp een en ander nog nader uiteenzetten, maar meende nu reeds langs dezen weg den heer v. D. myn dank daarvoor te moeten brengen en de andere heeren tot nadenken ze zullen toch niet ai te hardleersch zyn te brengen. Dankend voor de opname, JOH. MULDER. MARKTBfcmCHTBN. Veemarkt Gouda. 20 itec. Aangevoerd in totaal* 2091 etuks, vorig jaar 983, waarvan .470 elaohtvarkeua Vette van f U.34-0.36 p«- pond levend met 2 pet. korting. Londensohe vau. f 0.26-0.28 p. n. levend met 2 pet korting. Zoutere van f 0.31-0.33 p p. levend mot 2 pot. korting. 574 magere varkeOB prijzen van {20-40 per stuk. 793 biggieu pr van f 8-14 p. st 13 runderen pr. von f 150-300 p. st. 53 nuchtere kalveren pr. van f 12-20 p. st. 176 sohapeo pr. van 120-26 p. st. 6 bek- ken en geiten pr. van f 2-5 p st. HaiwlH in alle soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 20 Deo. 19ö partijen kaas, vorig jaar 101. Frlj zen le kw. iti. r.m. van #54-56^, 2e kw. m r.m. van f 61—53, le kw. z. r^m. van f 50-54, zware 57. Handel matig. 902 ponden boter Goeboter van I 1.10- 1.15 p&r pond. Wléèboter van f 1.06-1.10 per pond. Handel viug. 2 partijen eieren. Kipeieren van 18.50 —9.50 per 100 sbukte. Eend ei eren van f6.50 7 50 per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 20 Dtec. Tarwe 11.25-12.25, Rogge f 11.25-11.50 Geret f 11.25-11.75, id. oheiv. f 12-12.50, Haver f 11.50-12.50, Erwten 118.50-21.-, Broine boonen f 39-43, per '100 K.Gk Dr. M. M. dan Hertog. Vandaag is hot 25 jaar ge'eden dat dr. M. M. den Hertog, Ned. Herv. predikant te 's Graven hage, het predikambt aanvaardde. Dr. den Hertog werd 16 Januari 1880 ge boren en studeerde aan de Univereiteit te Utrecht. Hy promoveerde op een dissertatie over: zelfmoord. In H908 werd hij caodidaat in Zeeland om £0 December van dat jaar te Nieuwerkerk a.d. IJssel het predikambt te aanvaarden. Van daar vertrok h(j in 1907 naar Hillegom om 22 Augustus 1909 in de residentie zyn intrede te doen. Dr. den Hertog, die als confessioneel pre dikant te 's Gravenhage zyn intrede deed en aan het conresaioneei vereenigingsleven aandeel nam, heeft zich voor kort algeheel aan deze richting onttrokken. Naar men weet, heeft dr. den Hertog een paar maanden gelederi zyn kerkeraad mede gedeeld „zich het recht voor te behouden om niet te jubilèeren", een uitdrukking die kerkelijke kringen sindedien burgerrecht verkreeg. Daarom gaat de dag van heden zonder eenig feestvertoon voorbij en dr. den Hertog heeft zich door uitstedigheid aan elke huldiging onttrokken. Het geval-Ds. van Duyl te Hilversum. Mag een dominee gaan schelden? Door de ledenvergadering van deu' Ned- deri. Protestantenbond te Hilversum is be sloten door het hoofdbestuur een neutrale commissie te laten aanwijzen, die eén on derzoek zal Instellen naar de gerezen moei lijkheden met dó. Van Duyll. Omtrent den aard dezer moèüykheden vermeldt Het Volk dat er sedert 4 «lenigen tyd in de afdeeüng Hilversum van den Ned. Protstantenbond groote oneéhigheld heerscht, doordat de predikant wil scheiden en opnieuw in het huwelijk treden.8 Het bestuur der afdeeMng van mee- nmg, dat de predikant onder deze 'omstan digheden niet gehandhaafd kan hieven t— was voornemens hem te verzoeken zijn ambt neer te leggen. De ledenvergadering kon zich hiermede blykbaar niet vöreenigen en naar het blad verneemt heeft het be stuur harde opmerkingen moeten slikken over het feit, dat het den voorganger onge vraagd vacantie heeft willen geven, hetgeen in de gegeven omstandigheden natuurlijk geljji^ zou hebben gestaan met schorsing. RECHTZAKEN. G*«directeuren in Friesland, rechtbank te Leeuwarden heelt we-' gens het aannemen van steekpenningen de gasdirectéuren te Huizum, 0e Lemmer, St. Annar-Parochip, Jou re en Drachten veroor deeld tot 100 boete of 50 dagen hechtenis, en de directeuren te Fnuieker en GoriecHjk vrijgesproken. K.rWvlietfui, »p we, AUppo. Hot Perebureau Vaz Diss vernoemt van d» K.L.L. dat bericht is ingekomen dat de i'H-AEN hedenochtend te 8.45 van Coa- siamiuopol naar Aleppo ia vertrekken. In een ravijn gestort en gedoed. SOEKABOEM) I, 21 Deo. EeP 32-jarig employé, baron Adolf Krenkert, oud-ofÜ- cier van het Oootenrijksohe leger is roet een vrachtauto over de brug vao do Tp. kantli-rivier bij het nemen van oen bocht geslipt en in een ravijn gestort. Krenkekt werd uit Ub auto geeiingerd en wae op dlag dood. De Gemeentebegrooting voor 1929 voor Amsterdam na 51 zittingen goedgekeurd. Na 51 zittingen aan de behandelingen van de gemeentebegrooting 192» gewijd heeft de gemeenteraad hedenmiddag de be grooting sluitende aan inkomsten en uitga ven wat de gewone dienst betreft met een bedrag van 113.953.262.— en wat de ka pitaaldienst betreft met 10.406482 goed gekeurd. Alleen de cummunisten hebben tegen gestemd. WISSELKOERSEN. 10 Dec. 20 Dm. Londen Officieel. 12JWVii 12.06%, Berlyn 59.32 60-39% Parys 9.74 9,7*4 Brussel 34.69% 34.64% Zwitserland 47.98 47.98% Weenen 35.07% 36.07% Kopenhagen 66.47% 66.47% Stockholm 66.67% 66.67% Oslo 66.40 66.40 New York 2A8 2.48'Vm Praag Niet-officieel. 7.38 7.38 Madrid 4056 40.65 Milaan 13.04 13.08% Prolongatie 6%. BaurMTtnickt. üApek aan affaire was ren «an d« incret kenmerkend» yeraohijoaelen van de Aireter. AunsiAe ••tf,a»ii>Mifs. Het vooruitzicht .an inreniere feestdagen mat daaraan gukoppeld owu», vaoantiedageo werkt da handel ifet lu de baat m hot publiek wenecht buna nteto te onderiMneo. Ook heden veroor- aaaku» industrieelen de grootste bewegiug. De k laneteUde-aandoeien legden een »aste houding aan, den dag. Margarine Unies oetnoetten vraag «o weiden wederom op een hooger niveau ai gedaan. I0 suiker- wiaartm ging wrónig era en da meeste bleven vrijwel onveranderd. Een Meina affaire ontwikkelde rich in de themaan- drelim die goed gedisponeerd waren. Do rubberaendeeien waren bijna volkomen ver- waarlooed en hetiellde kon gezegd wolden «kekke* Oferekfcmfen (rokken el echts geringe attentie. Koninklijken wa- ren zoo goed eis onveranderd. Do oehoop- vaartmarkt was geheel verlaten. Amerl- kaansche fondsen waren verlaten.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2