„HIENTOI HOEDEN'' Huldiging van de Koningin-Moeder. DRAAGT CAREL KROPMAN. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. GERI1TDINI JOHim «IllIHlUf, GEVESTIGD C. VAN ELK, SL- een pensioenregeling gelijk aan die bij de Nederlandsche Spoorwegen, dat echter by den tegen woord igen stand der salnrieering een bijdrage van de zijde van het personeel van 8% pCt. onuitvoerbaar zoude zijn, dat een storting van 10 pCt. waarvan 6 pCt. door de onderneming en 4 pCt. door de amb tenaren een meer aannemelijke regeling zoude zyn, dat de afsluiting van indivi- dueele verzekeringen als in het voorstel vun den directeur neergelegd, de mogelijkheid zoude benemen om eventueel tot een pen sioenfonds te komen, besluit den directeur te verzoeken onmiddellijk te beginnen met de stortingen van onderneming en personeel en middelerwijl de onderhandelingen voort te zetten over de wyze, waarop een behoor lijk pensioen voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen kan worden tot stand gebracht, waarbij rekening worde gehouden met het feit, dat^ ontslag van ouderen tot de uitzondering zal behooren en deze uit zonderingen eventueel met behulp der 130.000 van de vroegere directie" kunnett* worden geholpen; en besluit deze motie toe te zenden aan den directeur, de commis- fcdrissen en de pers. De Doetinchemsche raadsbesluiten. Het „Staatsblad" no. 491, bevat een Kon. Besluit van den 21j»teja Dec. 1928 tot nadere verlenging van de schorsing van de beslui ten van den raad der gemeente Doetinchem, btrekkende tot het verleenen van oneervol ontslag aan G." 'Pieterson, als directeur van het gemeenteitfk gasbedrijf en tot ontzeg ging aan diéh directeur van den toegang tot de terreinen en gebouwen van de gas fabriek. qo Door de jMpiJ. v. Nijverheid en Handel, en door het diplomatieke corps. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 9 Jan. Het> jubileum der Koningin-Moeder. De VOORZITTER spreekt eenige woor den naar aanleiding van het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder. Het was hem een vereerende en aangename taak, zeide spr., te mogen doen gewagen van de harte lijke instemming en deelneming van het Nederlandsche volk met dit gouden jubi leum. Het lag niet ip sprekers weg, te spreken over hetgeen H. M. geweest is voor het vaderland als Koningin en Ko ningin-regentes, en over de opvoeding van Haar dochter, die voorging in alles, waarop een voortreffelijke regeering kan en moest volgen. Met groote instemming en dank baarheid neemt het Nederlandsche volk deel in de feestvreugde. Spr. eindigde met de bede, dat God H. M. voor het vaderland nog vele jaren moge sparen (Applaus). Int. Landbouwinstituut. Aan de orde is het wetsontwerp betref fende goedkeuring der wyziging van de internationale overeenkomst van den 7en Juni 1916, betreffende de instelling van het Int. Landbouw Instituut te Rome, oorspron kelijk goedgekeurd by de Wet van den 13n Januari 1908. Het ontwerp wordt aangenomen met 28 tegen 8 stemmen. Tegen: sociaal-deinocra- ten, behalve de heeren Wibaut en Polftk. Kantongerechtzaken. Aan de orde is het wetsontwerp houden de bepalingen betreffende de procedure in kantongerechtzaken. De heer POLLEMA (c.h.) heeft als be zwaar, dat de procedure duurder zal wor den en dat de - kantonrechter minder zal kunnen optreden als vrederechter. Verder acht spr. het bezwaarlijk, dat het ontwerp bepaalt, dat ook de reis- en ver blijfkosten van de winnende party door de verliezende party moeten worden betaald. Daarmede wordt velen het recht, voort vloeiende uit art. 314 B. R. uit de handen geslagen. Volgens dit recht kan de eiacher den gedaagde laten komen naar den kan tonrechter in eischers woonplaats. De nieu we bepaling maakt het risico van den eischer veel grooter. Spr. is echter niet bepaald tegen het wetsontwerp. Men moet in de practijk de werking van dit ontwerp afwachten. De heer VERKOUTEREN (c.h.) zegt dat de kantongerechtprocedure steeds duurder wordt. De kosten van griffierechten en deurwaarders zijnte hoog en nu komt er nog bij veroordeeling in de kosten. Daar voor is geen rechtsgrond te vinden. Men wordt by-verliezen geacht onrechtmatig te hebben gehandgni. Dit is echter niet steeds waar, aan§ezi«TT procedeeren een loterij is. De procedure behoort eigenlijk vry te zyn. De deurwaarders moeten rijksambtenaren zijn. De politie werkt immers ook voor iets. Het beroep op de rechtbank is heele- maal verlMêrd. De rechtbank kent de zaak- waarnem^.niet en toch heeft zy het laat ste woord. De VAN JUSTITIE, de heer DONNER, bfetoogt dat de oppositie tegen dit ontwerp na de gewisselde stukken on verwacht komt. De bezwaren acht spr. niet dermate klemmend) dat zy kunnen opwe gen tegen de voordeeten. De beschouwingen van den heer Verkouteren gingen veel ver der dan de strekking van dit ontwerp. De veroordeeling in de kosten bestaat reeds, wordt alleen nu uitgebreid. Verhooging van kosten brengt het ontwerp niet, alleen een andere verdeeling. Er wordt immers alleen gesproken van „noodzakelijke" reis- en ver blijfkosten. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De heer Mendels verzoekt aanteekening, dat hij en zijn vrienden er tegen zijn. De vergadering wordt verdaagd tot na dere byeenroeping. SPORT BN WEDSTRIJDEN. Geen voetbalwedstrijden van den G. V. B. op Zondag aji. Het officieel orgaan van G.V.B. bericht dat de voor 13 Januari vastgestelde wed strijden zijn, wegens ongeschiktheid der ter reinen zijn uitgesteld. Gistermiddag te kwart voor vier uur heeft de Koningin-Moeder het hoofdbestuur van de Nederl. My. voor Nijverheid en Han del ontvangen ter aanbieding aan de Jubi- laresse van de gelukwenschen dier Maat schappij en ter overhandiging van de eere penning dier instelling. Rede van den voorzitter der Mij. De voorzitter, Mr. C. H. Guépin, over handigde aan de Kon. Moeder met een kor te rede waarin hy wees op de groote dank baarheid voor de onschatbare diensten, die zy in zoo moeilijke tjjden het Vaderland heeft bewezen, en voor de belangstelling van de Koningin-Moeder voor den Neder- landschen handel en nijverheid. De heer Guépin herinnerde verder in het bijzonder aan de belangstelling die de Kon. Moeder betoond heeft voor het op initiatief der Maatschappij te Amsterdam opgerichte Bureau voor Handelsinrichtingen, hetwelk de Koningin-Moeder indertijd met een be zoek heeft vereerd. Ook het museum van kunstnijverheid te Haarlem, een stichting der Maatschappij, trok de belangstelling van de Koningin-Moeder, die wel als Be schermvrouwe daarvan heeft willen optre den. De heer Guépin wees er ook op dat in het bijzonder is gewaardeerd, dat de Konin gin-Moeder, de traditie getrouw van het Oranjehuis na den dood van koning Willem III als Beschermvrouwe der Nederlandsche My. voor Nijverheid en Handel heeft willen optreden. Antwoord v. d. Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft deze toespraak met een kort woord beantwoord, er op wij zende dat uit alle oorden van het land het hoofdbestuur der My. van Nijverheid en Handel hier thans was saamgekomen om Haar ter gelegenheid van Haar jubileum den eerepenning der Maatschappij aan te bieden. Het behoeft geen betoog zeide de Koningin-Moeder dat zy deze aan bieding op den hoogsten prys stelt en niet minder de woorden waarmede de voorzitter haar dezen penning daar juist had over handigd. De groote beteekenis van Nijverheid en Handel voor ons land ten volle beseffende, achtte de Koningin-Moeder het waarlijk geen wonder dat zy de meest warme be langstelling gevoelt in den arbeid der Maat schappij op zoo velerlei gebied, een belang stelling die door Haar Beschermvrouwschap van de Maatschappij nog verhoogd wordt. Van harte hoopte de Koningin-Moeder dat de Nijverheid en Handel in ons Vader land een bloeitijdperk tegemoet zullen gaan. De eerepenning van de Maatschappij zou Haar voortdurend het symbool blijven van den band, die Haar aan de Maatschappij hecht. De hulde van het diplom, corps. Te halfzes ontving de Koningin-Moeder de hoofden der buitealandsche gezantschap pen, bij het Nederhuidsche Hof geaccredi teerd, met hun dames. De Deken van het Corps Diplomatique te 's-Gravenhage, de heer Adlercreutz, gezant van Zweden, hield een korte toespraak tot de jubileerende Vorstin om Haar namens het Corps van harte geluk te wenschen en deed deze gelukwenschen vergezeld gaan door de aanbieding van een prachtige mand met bloemen. De Koningin-Moeder dankte met een en kel woord en onderhield zich met vele der aanwezigen. In de gouden koets. Naar wij nader vernemen zal de Konin gin-Moeder zich met de Koningin, den Prins en de Prinses hedenavond in de bekende gouden koets van het Paleis aan het Voor hout naar de Groote Kerk begeven, langs den vroeger reeds gemelden weg. Een gesprek met de Koningin-Moeder. Mevrouw van Itallie van Embden is op audiëntie geweest by de Koningin-Moeder. Zy vertelt van haar gesprek met H. M. in de N. R. Crt. Wij «ntleenen er het volgende aan: Ter audiëntie by H. M. de Koningin-Moe der. Zy reikt my de hand. We zitten dicht bij het middenraam, tegenover elkaar. Voornaam van lyn, leunt H. M. in den diepen stoel. Luchtig omplooit het witkan ten mutsje het zacht-rose gelaat. De oogen, achter de metaal-omrande brilleglazen, ky- ken vol aandacht, warm, intelligent; met wat guitigs ook in hun diepte. De zwarte japon draagt als eenig sieraad een simpel omlyste, en zeker zeer dierbare, portret broche. „Ik zal u van onze opvoeding vertellen. Die was eenvoudig. We hadden jarenlang een Engelsche gouvernante. Ze voelde zeer sociaal. Ze sprak ons over arbeidsverhou dingen, sociale instellingen, het leven van de fabrieksarbeiders, toen meestal nog zeer treurig. Ze gaf niet alleen lessen; ze schiep ook een sfeer om ons onderwijs. Daar is een kind nog het meest gevoelig voor. We waren met vijven1 zusters. De oudste kreeg tering, toen zy 16 jaar was. Een tra gedie. Ach. De diepe indruk, dien die op my maakte! Daaruit is myn belangstelling ontstaan voor de lijders aan die vreeselyke ziekte. En voor de middelen om haar te voorkomen. Ik was de derde zuster naar den leeftijd. Na de vierde volgde een broer, nog een schooljongen, toen wjj al volwassen waren. En dan het jongste zusje, ons speelpopje, nog een kind toen tk trouwde. Een groot voorrecht: een groot gezin. Een natuurlijk» hulp bij de opvoeding. Je voedt elkaar op! Je leert: toegeven, niet je wil doordrijven, achterstaan terwille van een ander. We gingen niet zoo heel veel met ande ren om. Dat hoeft ook niet, als je zelf een grooten kring vormt. Aan tafel, met de gouvernante, den gouverneur, de kinderjuf frouw, moeder's twee hofdames van wie één ons meisjes chaperonneerde als we uit gingen mijn broer's vriendje, dat met hem opgevoed werd, waren we toch iederen dag met veertien lige Juist omdat de Prinses dien grooten kring thuis mist, staan Haar ouders Haar deze jaren in Leiden toe. Ons leven in Arolsen was wei zeer een voudig. Dat is gelukkig voor kinderen. We leerden uitstekend handwerken; ook teeke nen. Ik herinner me, toen we in Cannes logeerden, kreeg ik daar goede teekenles- sen en Fransche litteratuur van een Franschman. Litteratuur behandelden we fond. Geschiedenis ook. Onze opvoeding was breed voor dien tijd. Maar de praktijk van de opvoeding berustte hg onze moeder. Heel jong al hielpen we mee in haar liefdadig heidswerk. in '74 was ik bevestigd, in '76 de reis naar Zweden. Weet u hoe omslachtig het reizen van uit Arolsen toen was? Ais wij naar Pyrmont trokken 's zomers... geen spoortrein! Zoo'n uur of 8 in een rijtuig. Vader was vorst van Waldeck en Pyrmont. Wü woonden daar in een oud kasteel, met een gracht er om, en een ophaalbrug. Het kasteel hoort nog aan mijn broer. Van de naaste spoorwegverbinding lag Arolsen twee uur af. Toch kwamen er telkens vreemden: inspecteurs; generaals; kerke lijke overheden. De stad gezat geen goeil hotel. Vader bood ai gauw gastvrijheid aan op het paleis. Moeder had een groote be gaafdheid om met menschen om te gaan, hen tot hun recht te doen komen. Wij doch ters hebben getracht moeder's voorbeeld te volgen, ook in hare sociale belangstelling, leder van ons weer anders, naar eigen per- soonlijken aanleg." „Heeft de Koningin de intimiteit van Uw familiekring nog mee doorleefd?" „Zij was twee keer als baby in Arolsen. Dat kan men haast niet meetellen. 6en. paar van mijn zusters waren toen getrouwd. Moeder was ziekelijk geworden. De kring kleiner. De Koningin heeft veel gespeeld met mijn jongste zuster; zij scheelden maar 7 jaar." „Toen kwam de Koning in Pyrmont." Een guitige glimla<&. „Ik blyf wat lang by myn jeugdherinneringen staan, niet waar? Nu, goed dan. De koning kwam naar Pyrmont; in '78. Neen, niet voor een kuur; op bezoek by ons. Hy bleef eerst vier da- gen; kwam later terug; toe» volgde onze verloving. Ik wist: ik ging myn nieuw tehuis tege moet. Voor het gansche leven. Onder een volk, dat myn volk wortfen zou. Ik kende, ik begreep myn plichten. Myn opvoeding, myn kring had mij voor bereid. „U wachtte al gauw een zware dubbele taak: Moeder-opvoedster èn Regentes. In die hoedanigheid voelde U de „Koningin" als de éérste. En als moeder toch weer kon U niet zwak zyn." „Dat is zoo moeilijk niet als het u lykt. Waarom zou een mensch trotsch zyn? Om een positie? Daar is toch héél geen reden voor. En de plichten van een hooge positie zyn niet altijd een genoegen. Wat dat al- tyd wèl is: belang stellen in het volks leven. Van Holland en van Indië. Ik heb me lange jaren verbaasd over de te geringe be langstelling van ons volk in Indië. Heb dat betreurd. Nu eindelyk ontwaakt ze. Denkt u ook niet Interessant is het ook te volgen de plan nen en wyzigingen in ons onderwijsstelsel. Ik heb dat altijd met voorliefde bestudeerd. En de uitingen, van kunst. Ja, alles mooi vinden van de aller modernsten kan ik niet! Maar door de pogingen te volgen, leer je de menschen begrijpen." ,,'k Heb het kiesrechtvraagstuk zien groeien. Mr. van Houten ook was er al van vervuld. En nu... 't volledig kiesrecht ge wonnen, ook voor de vrouwen!" De laatste vraag van Mevr. v.Itallie luid de: „Was het moeilijk om, by het eind van 't Regentschap afstand te doen van zóó cfentralen invloed?" „Moeilijk? Afstand doen ter wille van je kind? Ik had immers het gezag maar „waargenomen"! Ook het belang van het volk eischte: zich terug trekken. Een leeg te? Ontstaat altijd als een taak is afge- loopen. Maar die zich vult met veel nuttig werk. Voor wie tracht niet te denken aan zichzelf, is 't lteven zoo ingewikkeld niet. En wie wel denkt aan zichzelf als middel punt... kan nooit gelukkig zyn. Als by een huwelijk. Het voornaamste i^ niet- geluk kig worden, maar gelukkig maken." Menschelykheid èn Majesteit vereend, zooals we dat ook kennen by enkele niet gekroonde hoofden... peinsdet de bezoekster na. Deze 'Hooggeplaatste zou kunnen op gaan, als Zy dat zocht, in weelde en glans; en by géén nog had ik zoo de zekerheid dat Zy de echte levenswaarde heeft ontdekt en daar naar leeft. Wat de Koningin-Moeder deed en doet, naliet en volbracht, lykt Haar eenvoudig. Het is het niet. Wonderlijk, dat zoo weinig menschen, in andere verhoudingen, maar langs dezelfde wetten bewegend, deie hoog te bereiken kunnen. En met zooveel minder verleiding om zichzelf te zoeken, om een „rol" te spelen. In ons, door partyen en richtingen door graven volk, schenkt de Koningin-Moeder om allen, zoo besluit Mevr. v. Itallie wel ke gedachten en idealen we ook mogen na streven een voor-beelddat ter navol ging wenkt, een bezit, dat ons in eerbied verblijden mag. TOONEEL. Jules Verstraete bij het Hofstadtooneel. Jules Verstraete zal binnenkort weer op treden by het Vereenigd Rotterdamsch- Hofstad-Tooneel. Het Rotterdamsche Annexatie-Plan. Rotterdam wil zijn grondgebied verdrievoudigen en 120.000 zielen inlfyven. De gemeenteraad van Rotterdam zal vandaag een aanvang maken met de behan deling van het voorstel tot grenswijziging. Een annexatie-voorstel van* zoo verre strekking als dit is in ons land nog nooit aan de orde geweest. Al is de oppervlakte grond gebied waarmee Rotterdam zijn territoir wenscht uit te breiden niet aanmerkelijk grooter dan het grondgebied dat bij de jongste uitbreiding aan de gemeente Am sterdam werd toegevoegd, een zoo groot aantal inwoners als het gebied dat Rotter dam verlangt had het by lange na niet. 13.000 H.A. grondgebied en 100.000 inwo ners wil dit voorstel aan Rotterdam toe voegen. Zoo staat het in de stukken, doch toen deze verschenen had het inwonertal het genoemde cijfers reeds aanmerkelijk ovei- Wordt dit voorstel aangenomen en door hooger bestuur bekrachtigd dan kan mpn het aantal nieuwe Rotterdammers veilig op 120.000 schatten. Geheel aan Rotterdam toe te voegen wenscht het voorstel de gemeenten Perots, Hoogvliet, IJsselmonde, Hillegerberg, Schie- broek, Overschief Schiedam en Vlaardingen. Voorts gedeelten van de gemeenten Poor- tugaal, Rhoon, Barendrecht, Ridderkerk, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel, CapeLle a. d. IJssel, Kethel en Vlaardinger Ambacht. Rotterdams oppervlakte zou toenemen van 6246 H.A. tot 19.392 H.A. en de bevol king zal, wordt het plan verwerkelijkt, op den datum der inlijving de 700.000 bereikt en waarschijnlijk zelfs overschreden heb ben. De geestelijke vader van dit ingrijpende voorstel is ftir. A. de Jong, de wethouder van Openbare Werken. Het plan is uitge werkt door wijlen ir. De Roode, in leven di recteur van Gemeentewerken. Waurom deze uitbreiding 7 De drijfveeren tot het voorstel zyn, naai de corr. van het Hbid. uiteenzet, de haven exploitatie, de zeggenschap in den N. Wa terweg, gebrek aan bouwgrond en het be staan van gebrekkige hygiënische toestan den in enkele der aangrenzende gemeenten. Wat het perste punt betreft, kan worden opgemerkt, dat aan annexatie van Pernis, op het gebied van welke gemeente dóór Rotterdam havens geprojecteerd en gedeel-' lelijk zelf in aanleg zyn, niet te ontkomen vak. Hooger bestuur en ook de gemeente Pei nis begeeren die en het eerste had aan vankelijk bezwaar tegen het maken van een aanvang inei het graven van een petroleum haven onder Pernis zoolang deze gemeente geen deel van Rotterdam uitmaakt. Aan di toestemming, die Rotterdam ten •-■lotte toen gekregen heeft, heeft het tot nu toe niets, omdat Pernis zijn medewerking weigert. Op den rechter Maasoever is tot de grens van Schiedam toe de laatste grond, die voor. haven-aanleg in aanmerking komt, in ge-, bruik genomen. Als het Drie-haven-plan voltooid is, is het met havens-graven op den rechter Maas-oever voor goed uit binnen de' tegenwoordige Rotterdamsche gemeente grenzen. De Wilhelmina-haver. te Schiedam zou by annexatie van Schiedam aan de ge meente Rotterdam overgaan. By annexati van Vlaardingen zou wel de gemeentelijke haven, maar niet de Vulcaanhaven te Vlaar- dingen-Oost, na Rotterdam de drukste ha ven van den Waterweg, en na Rotterdam in Amsterdam de Nederlandsche haven met het hoogste verkeer.scijfer, aan Rotterdam overgaan. In deze haven, die aan het Duit- sche Thyssen-concern behoort, worden jaar lijks ongeveer vier millioen ton erts en een groot quantum kolen verladen. Wie de kaart er op na slaat en in gedach te houdt dat Rotterdam Hoek van Holland reeds in handen heeft, zal bespeuren dat Maassluis en Hoek v. Holland op den rech teroever een onderbreking vormen in het Rotterdamsch bezit en verhinderen dat dit zich in een lyn uitstrekt van den mond van den Hollandschen IJssel tot de Noordzee. Maassluis heeft, daar het slechts zeer wei nig overterrein bezit, uit een oogpunt van havenexploitatie zeer weinig waarde. Van sociaal-democratische zyde wenscht men evenwel op de heele oeverstrook tot aan zee beslag te leggen. In de gemeente Maasluis is ook een zeer sterke strooming die in den raad over een meerderheid beschikt, voor Op den linker-oever wenschen de sociaal democraten eveneens de ononderbroken lyn en daarom zouden zy ook het eiland Rozen burg nog willen annexeeren. Nieuwe woonwijken. Slechts de gemeente Schiedam kómt m aanmerking voor de vestiging van nieuwe woonwijken. De twee steden naderen elkaar nu reeds dicht. Rotterdam heeft in het Westen b(jna geen bouwgrond méér en bij annexatie zouden zy spoedig geheel aan-een groeien. Een plan van uitbreiding dat die vergroeiing zou moeten leiden ligt reeds gereed. Ook de gemeenten ten N. v. Rotterdam Overschie en Hillegersberg worden door deze gemeente in hun kwaliteit van woonoord begeerd. Meer om negatieve dan om positieve redenen. Het gebied dezer ge- mfinten bestaat uit slappen veengrond. Niettemin zyn het voor Rotterdammers zeer gezochte vestigingsplaatsen. De dorpe lingen uit Overschie, Hillegersberg en Schie- broek hebben een betere en snellere verbin ding met het centrum der stad dan de Rot terdammers van den Imker-Maasoever. On danks de gunstige ligging zal hier echte* nooit een stadsbebouwing kunnen verrijzen vanwege den slappen bodem. Rotterdam wenscht echter de ontwikkeling van dit ge bied in eigen hand te hebben, om te kunnen voorkomen dat straks een dicht bevolkt woongebied, verstoken van rioleering, on middellijk aan de Rotterdamsche bebouwing zal aansluiten. Geen afdoende oplossing voor de haven-exploitatie. Tegen het voorstel van het gemeentebe- In haar Memorie van Antwoord erkenden B. en W. dat de voorgenomen grenswijziging niet als afdoende oplossing voor het vraag stuk van het havenbeheer is te beschouwefi. Zy achten echter de bezwaren van de tegen woordige oneconomische concurrentie, die ontstaat doordat verschillende kleiner par ticuliere havens een bestaansmogelijkheid vinden tengevolge van het feit, dat zij niet a!s Rotterdam behoeven by te dragen tot d« uitdieping van den N. Waterweg en niet in dezelfde mate als Rotterdam kosten hebben te maken wegéns volkshuisvesting, poiitic- en geneeskundig toezicht, armenzorg enz., zoo groot, dat zij aanneming van hun voor stel noodzakelijk achten. Het voorstel dat in behandeling zal komen heeft in verschillende gemeen ten, die by het voorstel betrokken zyn, (io gemoederen sterk bezig gehouden. De mee ningen zyn bijna overal verdeeld. In Hille gersberg en in Schiedam bestaat een sterke strooming vóór annexatie. Niet overal stem men de gevoelens der bevolking overeen mee die van de gemeenteraden. In den Rotterdamschen raad is. zooals u;t het afdeelingsverslag gebleken is, menig be zwaar naar voren gebracht. Op een eenstem mige beslissing valt dan ook nauwelijks te hopen. De leider der anti-revolutionaire fractie, de heer Schouten, die zou willen volstaan met annexatie van Pernis en een deel van Overschie, zal zeer waarschijnlijk in het krijt treden tegen zijn partijgenoot mr. A. de Jong, wethouder van Openbare Werken, die in het college van iB. en W. de drijven de kracht is geweest tot de indiening van dit voorstel. Het college zal echter de verdedigjhg niet uitsluitend aan den wethouder 'VSr. Open bare Werken overlaten. Naar verluidt zal laatstgenoemde het voorstel alleeu ver dedigen op de punten, die meer speciaal op het terrein van zyn departement liggen en zal de burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, als woordvoerder van B. en W. optreden. GEMENGDE BEK1CHTEN. Het ys in de Zuiderzee. De Urker veerboot, die gistermiddag te Enkhuizen moest aankomen, is niet gearri veerd. De booten van de Vereeniging (Enk huizenAmsterdam), die eergisteren den dienst vervuld hebben via Nieuwediep, zijn gisteren van Enkhuizen niet uitgevaren wegens, mist en ijsgang. De Friesland van de HollandFriesland Groningen Lyn is gistermiddag om 2 uur te Lemmer van Amsterdam aangekomen en de Groningen IV van de Groningen Lemmer Stoomboot-Mij. om 5 uur gister avond. De booten hebben over deze reis resp. 16 en 21 uur werk gehad, terwijl de normale overtocht in vijf uur wordt ge daan. De motorboot Zuiderzee en de Groningen IV, beide van laatstgenoemde maatschappij zyn by hun pogingen door de ijsmassa te breken, op elkaar geloopen, waardoor de kop van de eerste en de achtersteven van de laatstgenoemde boot belangrijk bescha digd zijn. De kop van de Zuiderzee is in den achtersteven van de Groningen IV blijven steken. De schade wordt op meer dan 1000.— geschat. De kapitein rapporteerde veel ijs in zee te hebben aangetroffen. Het motorschip Piet Hein van den beurt- dienst SteenwykBlokzijlAmsterdam, dat Dinsdag de vaart van Steenwyk naar BlokzyJ openbrak en gistermorgen naar zee vertrok om te trachten Amsterdam te bereiken, moest onverrichter zake in de ha ven van Blokzijl terugkeeren, wegens het vele en zware ijs in de Zuiderzee. De Zwolsche nachtboot naar Amsterdam maakte gisteren de reis over de rivieren. De IJsel by Katerveer is ijsvrij. De scheep vaart op het Zwarte Water is sedert gister ochtend gestremd. Van Texel wordt gemeld dat er een ijs- strook langs de kust ligt. Door het ijs gezakt. De 9-jarige Bouke van der lest is giste ren, toen hy zich op het ijs van de ring vaart tegenover de O. L. school te de Veen- hoop (Fr.) waagde, door het ijs gezakt. Toen men hem eenigen tijd daarna miste en klompjes op den wal zag staan, werd het ergste gevreesd. Het lijkje is later uit het water gehaald. Te Veel sollicitanten. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Gereformeerde school te Zwartemeer (Emmen) zijn 140 sollicitanten. RADlO-mEUWsT Programing voor heden. Hilversum: 5.30 Vooravondc^cert. 7.15 Eng. les. 8.01 Lezing. 8.30 Aansluiting groot iterk in Den Haag (Koningin Emma). Na afloop gramofoon- platen. Huizen: 6.30 Spreekbeurt. 7.— Boekhouden. 7.30 Pluimveeteelt-causerie. 8.— Spreekbeurt Ds. Voorsteegh. 8.30 Aansluiting Den Haag (zie A.V.R.O.) Daventry: 7.06 Straus-liederen. 10.36 Studenten-liedeiren. 10.50 Dansmuziek en concert. Langenberg: 5.05 Vesperconcert. 6.26 Concert uit Aken 10.Dansmuziek. Parijs: 7.05 en 8.50 Concert. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Jan. 1929. liet Jubileum der Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van het feit dat de Koningin-Moeder heden vóór 50 jaren in Nederland kwam was heden aan de open bare gebouwen en meerdere particuliere gUizen de driekleur ontplooid. Het Wintert. De ijsbaan open. Het WintertI De wintervorst is, zy het nog niet met alle gestrengheid opgetreden. Slooten' en ook het binnenwater zyh reeds met een yfc- korst bedekt cn op de voor ijsvermaak be stemde ondergeloopen terreinen is het ijs reeds van zoodanig dikte dat men het wagen kan de liefhebbers van de ijsaport te noo- den om over de schoon geveegde banen te komen zwieren. De ijsbaan aan den Rotterdamschen Dijk is ook heden geopend. De kleine vlaggen aan den toren hebben dit reeds overal ver breid. De baan wordt echter nog niet van avond opengesteld. Het wintert, maar het is somber. Er hangt een donkere dikke lucht. De door den .vorst met rijp beladen boomen buigen de takken onder den witten last, die de wintervorst daarop heeft neergelegd. 'De boomen die gisteren nog hun kale takken spreidden, zyn thans met een kouden witten bloesem ge tooid, waaraan slechts een kort leven be schoren is. Een windje, een zonnestraal en het is met hun witte pracht gedaan. Van daag staan ze in de somberte van dezen dag, in volle glorie. Geslaagd voor Duitsche Handels correspondentie. Voor het in December j.l. te Rotterdam gehouden examen int Duitsche Handelscor respondentie vanwege Mercurius, slaagde onze stadgenoot, de heer N. C. Cattel1, leer ling van den heer Ch. Lafeber, alhier. Bekroningen. Op de Int. Jubileum Tentoonstelling voor Pluimvee, gehouden op 4-5-6 Januari j.l. behaalde de heer J. W. Starreveld met zyn inzendingen Exchequers-Leghorn, 1 Eere-, 2 Eerste-, 1 Tweede prys, tevens een Eereprys voor de mooiste inzending Exche quers Leghorn. De verloting van de Groote Nationale Jubileum Tentoonstelling. Heden verscheen de trexkingsiyst van de Groote Nationale Jubneum Tentoonstelling gehouden in de zaal Kunstmin van ons Ge noegen in de eerste dagen van Januari. Wy laten hier de 1Ü eerste prijzen voi- gen: 2359 1 iHok met ti Hermelijn Sussex. 1954 2 ib Jtiamburger zilverlaken. 2760 2 1—2 Huif Orpington 631 4 1 Columbia Wyandotte 537 1 Zilver Wyandotte 2031 6 1 Hermelijn Sussex 755 7 1 Vlaamsche reus, wit 2417 8 i Vlaamsche reus, wit 929 9 1 Vlaamsche reus, wit 1019 "10 1 Vlaamsche reus, haaskleur Ledenvergadering A.-R. Kiesvereeniging. In He op 8 Jan. l.i. gehouden ledenverga dering van'de A.-R. Kieavereaniging „Vreest God, eert den Koning" te Gouda, had de verkiezing plaats van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en werd met groote meerderheid van stemmen de wensch uitgesproken, dat voor de kamer kieskring Leiden (waaronder Gouda ressor teert) een Hervormd man zal staan als no. 1 op de lyst. Voorts werden 3 afgevaardigden (het moderaam) gekozen voor de op 16 dezer te Leiden te houden vergadering van de ka merkieskring Leiden en werd door een der leden aan de drie aanwezige A. R. raadsle den P. D. Muylwyk, E. A. Polet en M. A. Verkerk dank gebracht voor de uitnemende en eensgezinde wyze waarop zy by de be- grootingsdebatten in den raad de A. R. en Christelijke beginselen hebben verdedigd, waarmede de vergadering door 'luid applaus haar instemming betuigde. De cursus van Huib Luns. Het Bestuur van de Volks-uai^tjilfteiit verzoekt ons te melden, dat de cursus van Huib Luns, welke morgenavond in de Soc. de Reünie zou aanvangen, wegens onge steldheid van den heer Luns een week is uit gesteld. De cursus vangt dus eerst aan op Vrijdag 18 Januari te 8 uur in de iSoc. de Reünie. De medailles van een oude vrouw. Tooneelspel door James M. Barrie, opvoering van het Rotterdamsch Tooneel en Heijermans Ensemble. Wanneer we van dit ongewone stuk van Jannes Barrie een bespreking willen geven, dan moeten wy wel beginnen met allereerst te vertellen van het spel, om daarna aan dacht aan het stuik te schenken. Want wie aan de opvoering terug denkt, zal zonder twyfel allereerst de figuur van Mevrouw Tartaud als de oude werkster Dowey, en die van Willem van der Veer, als Kenneth Do wey, den Schotschen hooglander, voor zich zien; het spel toch van deze beide groote tooneélkunstenaars was onvergetelijk en waarlyk zoo by zonder, dat het stuk er be langrijker door scheen dan het in werke lijkheid is. Ongewoon is het stuk wel. Er zyn drie be drijven, in het programma afdeelingen ge noemd, maar het laatste duurt zeer kort en wordt gevuld louter door «enige momenten „stil spel" van mevr. Tartaud. En het geval dat de schrijver behandelt is ook niet alle- daagsch. Het is de geschiedenis van een oude ongehuwde werkster, die zoo wordt gedreven door haar verlangen naar „een zoon, die aan het front strijdt" het stuk speelt tijdens den grooten oorfog te Londen —dat z\j besluit te doen alsof die zoon wer kelijk bestaat. Als het gordijn opgaat ziet men juffrouw -Dowey en een .drietal andere vrouwen, ook werksters, bij elkaar en het gwprak gaat over den oorlog en over hen, die aan het front strijden en ook over de politiek. En een van de werksters, juffrouw Tully, een eigenwijs meubel, praat zelfs over zaken, welke men gewoonlijk niet hoort aanroeren door een werkster. Ten slotte vertellen zy alle drie van hun zoon die aan het front is en van de brieven die zy ontvangen. Juffrouw iDowey doet alsof zy ook een zoon aan het front heeft. Ze heeft zelfs brie ven van haar Kenneth Dowey, die haar elke week schrijft. Eh nu brengt de dominé haar een verrassende mededeeling: Kenneth is met vyf dagen verlof naar Londen geko men. Hij, de dominé, heeft hem ontmoet en meegenomen. Kenneth deed wel een beetje vreemd, toen er sprake was van zijn „moe der", maar dat verklaart de predikant door er op te wijzen, dat menschen, die van het front komen, dikwijls zeer eigenaardig doen. De buurvrouwen vertrekken en Kenneth komt binnen in het schilderachtige tenue van een Schotschen hooglander. De begroe ting is van zyn kant niet hartelijk. Hij is gelromen, om eens even te zien, wie de vrouw is, die zich voor zyn moeder uitgeeft. En dan -geeft de oude vrouw haar verkla ring. Zy had 't niet kunnen verkroppen, dat, nu iedereen een man of zoon aan het front heeft, zij geen zoon had, die voor het vader land vocht. Daarom had ze er maar een ge kozen, een soldaat van de dappere Zwarte Garde en natuurlijk iemand, die ook Dowey heette. En om de illusie nog sterker te ma ken had ze brieven gefingeerd. De soldaat neemt dat alles aanvankelijk vry koel op. Hij beschuldigt de oude vrouw van bedrog, maar langzamerhand komt hij onder den in vloed van dit goedige, maar ietwat zonder linge en romantische vrouwtje. En hij lacht zelfs, als blijkt, dat de cakes, die hem door een adellijke dame -gestuurd heeten, afkom stig Wijken te zijn van juffrouw Dowey. Hy lacht en ontdooit. Hy vindt 't tenslotte goed, dat hij als aangenomen zoon blijft logeeren by zyn „proef-moedertje". De ontwikkeling van dit geval laat zich raden: zy, de oude werkster en hij, de ruwe soldaat met een week gemoed, gaan van elkaar houden en als de tijd van scheiden komt is de verhou ding als van moeder en zoon. Hy keert niet terug. En als een herinnering aan dit bij zondere moederschap blyven haar zyn muta zyn brieven, zyn geschenken en... zyn me dailles. Dit alles wordt zoo aangrijpend gespeeld, dat men eigenlijk vergeet, dat juffrouw Dowey eigenlijk wel een beetje geëxal teerd is. Het spel van mevr. Tartaud was buiten gewoon. Alle emoties der zonderlinge oude vrouw, haar vrees, haar genegenheid en vooral ook haar smart by het afscheid, deed zy zoo natuurlijk leven, dat er eigenlijk van „speF geen sprake meer was. -Zij was juf frouw Dowey, volmaakt. En wie haar in het derde bedrijf 4® .^souvenirs" heeft zien lief- kooeen^ daarna, zonder dat er een woord wordt gesproken, met emmer en bezem In den nog donkeren morgen heeft zien ver dwijnen, is ongetwijfeld sterk onder den in druk gekomen van deze ontroerend mooie vertolking. En Willem van der Veer, hy was een pracht soldaat. Zijn aanvankelijke ruwheid, welke langzaam aan overgaat in gulheid en aanhankelijkheid, zyn humor en groeiend verzet tegen den oorlog, het was alles meesterlijk. Frits Tartaud gaf een bijzonder sympa thieken dominé Wilkinson. En knap ge speeld werden ook de werksters, de juffrou wen Micleham (Julia Cuypers), Huggerty (Marie van Westerhoven) en Tully (Betty BrusseStrauss.) Door een auto aangereden. Hedenmorgen is by Stolwykersluis zekere A. Zoet door een auto van de heer v. V. aan gereden. Met inwendige kneuzingen is de man op genomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Kantongerecht. In de zitting van 9 Januari werden ver oordeeld: Wegens overtr. Motor- en Ryw. regl.: S. F. A. E. M. L., te 's GravenhageJ. 161 euba 8 d. h. Wegens overtr. alg. pol. verord. Gouda: K. E. te Zaandijk, su/bs 4 d. h. Wegens overtr. leerpl. wet: A. J. K. te Gouda, 1/0 subs 6 d. h. Wegens overtr. leerpl. wet: K. W. te Gou da, 10 subs 5 d. h. Wegens orvertr. alg. regl. voor riv. kan. enz.: T. de J. te Gorinchem, 12 subs 6 d. h. Overtr. alg. pol. verord. Gouda: A. T. B. te Schoonhoven, 4 subs 2 d. h. Wegens overtr. mot. ryw. wet: L. J. v. d. Q. zonder b. woon- of verbl. p!., 15 dagen hechtenis. Wegens overtr. motor- en rij wiel regl.: A. den O. te Gouda, 3 subs 1 d. h. Wegens overtr. art. 453 W. v. S.: A. P., zonder bekende woon- of verblijfplaats, 5 suhs 2 d. h. Wegens overtr. motor- en rywielregl.: 0. N. te Gouda, 4 subs 2 d. h. Wegens overtr. motor- en rywielregl.: P. J. te Stolwijk, 3 subs 1 d. h. Wegens overtr. art. 463 W. v. S.: F. H. W. te Waddinxveen, 5 suibs 2 d. h. Wegens overtr. motor- en rywielregl.: W de V. te Hekendorp, 3 subs 1 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Jan.: Jan, z. v. J. Alphe- naar en A. S. Buurman, Vrouwen steeg 39. 7 Jan.: Jan Pieter, z. v. iH. Van Mullem en W. van der Wolf, J. Philipsweg 55. 8 Jan.: Antonius Hermanns Gerardus, z. v. W. F. Imbens en H» A. M. van. Hklel, de L. van Wijngaardenstr. 12. Gerarda Jo- hanno, d. v. K. Langeraar en A. M. Lugt- hart, Groeneweg 48. 9 Jan. Dirk, z. v. A. Tuinenburg en J. C. Reyken, van Persynstr. 8. GEHUWD: 8 Jan.: M. Schouten en P. J. Mey'er. - A. J. de Mol en J. A. Hordijk. Agenda. 10—22 Januari gebouw Openbare Leeszaal. Tentoonstelling van Olieverfschilderijen 1 11111 VAM 088 16 BETER zijn er niet. en Aquarellen van Nelly Goedewaagen. 10 Jan., 8 uur, Thalia-Theater. Filmvertoo- ning voor de leden van de afd. Gouda van de Volksuniversiteit. 1Ü Jan. 8 uur Ds. Voorsteegh voor de Huizer Zender. 8Vi uur Uitzending feestavond te ©ere van H. M. de Koningin-Moeder, in de Groote Kerk in den Haag. 11 Jan. 8 uur Zaal Central" Zeugestraat, openbare lezing Goudsche Ornith. Club. !1 Jan. 8>% uur Zaal Kunstmin, Propaganda- avond „Volksonderwijs". 18 Jan. 8 uur Soc. „de Réunie" CursUfi te ?even door Huib Luns voor de Volksuni versiteit. UIT UBN OMTKEk. BERKENWOUDE. De Vereeniging Volksonderwijs" afd. Berkenrtoude gaf Dinsdagavond een gezel lige avond voor een tjokvolle zaal in het café van den heer D. de Bruyn alhier. De Voorzitter den heer J. de Groot Jaoz. opende met een woord' van welkom de ver gadering, waarop door eenige dames en heeren, propagandisten voor „Volksonder wijs" uit Bodegraven verschillende liedjes werden gezongen en voordrachten ten best* gegeven werden. -Den heer Boosman, ook uit Bodegraven hield een lezing met het onder werp „De handen aan den ploeg". Ook werd een „Spel met verrassingen" gedaan, waar bij velen met een prijsje vereerd werden- Na een gemeenschappelijk lied gezongen te hebben getiteld „Nu onze school een lied ge wijd", dankte de Voorzitter de dames en heeren uit Bodegraven en werd hun namens de vereen, mand bloemen overhandigd. BOSKOOP. Bloemenhulde aan H. M. de Koningin-Moeder. Gisterochtend heeft de heer Van Straaten van Nes namens de Boskoopsche kweekers een bloemenhulde gebracht aan de Koningin Moeder, bestaande in een groote mand met prachtige azalea's. De Koningin-Moeder nam het geschenk persoonlijk van den heer Van Straaten van Nes in ontvangst en betoonde zich zeer in genomen met deze bloemenhulde. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 25 jaar Koordirigent. Aan „Zingend Gouda". Geachte Heer Redacteur. -Hoogst aangenaam zou het my zyn. in dien UEd. onderstaande regelen in uw veel gelezen blad wilde opnemen, by voorbaat myn hoogste dank. 27 Dec. j.l. was het 25 jaar geleden dat den heer Fred. J. Bade Jr., Rotterdam, zyn loopbaan begon als Koordirigent, waarvan 22 jaar te Gouda. Dit feit is te Gouda op in tieme wyze herdacht. Thans verneem ik, dat de zangvereeniging „Euterpe" alhier (Gemengd, Dames en Kin derkoor) Zaterdag 19 Januari a.s., een groote propaganda feestavond geeft, m de groote zaal „Concordia" Westhaven. Het is daarom dat ik^een beroep doe op „Zingend Gouda" om dezen avond den jubi laris te huldigen. Hoeveel Zarifceressen en Zangers hebben niet onder de bekwame leiding van den heei Bade gezongenzelfs zyn er nog Directeu ren van Zangvéreenigingen te Gouda, welke de eerste kunde bij den jubilaris hebben op gedaan. Het is daarom dat ik u toeroep: vormt oen feestcomité, de tijd is kort; of zendt uw bij drage aan de penningmeesteresse van „Euterpe" Mej. v. Leeuwen, Raam 232, welke (ik weet het wel bijna zeker) deze gaarne in ontvangst zal nemen, voor een huldeblijk van Gouda's Zangeressen en Zangers. Laat 19 Januari a.s., niet alleen een reu zen propaganda-avond zijn voor „Euterpe", doch tevens een onvergetelijke avond vooV den eminenten dirigent Fred. J. Bade Jr. U Mynheer de Redacteur beleefd dank zeggend voor de plaatsruimte Hoogachtend JOH. J. K. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 10 Januari. Aangevoerd in totaal 2212 «tuks, waarvan vorig jaar 2088, 448 silachtivarkens. Vette van 33 ct. tot 36Vi ct. per pond, levend met 2 korting. Londensche van 27 ct. tot 28 ct. per pond levend met 2 korting. Zouters van 30 ct. tot 32 ct. per pond levend met 2 korting. 073 magere varkens van 2540; 640 biggen van 1816; 6 runderen van 200 325 69 nuchtere kalveren van 12 20; 59 schapen van 1827; 17 bokken en geiten van 25 per stuk. Handel in alle soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 10 Januari. 142 partijen kaas. Pryaen le kw. m. r. m. 5467, 2e kw. m.r.m. 50—J63. Handel vlug. 791 ponden Boter. Goeboter van 115125 per pond. Weiboter van 110120 per pond. Handel vlug. 282 partijen eieren. Kipeieren van 6% tot 9 per 100 stuk. Eendeieren van 7 tot 8 per 100 stuks. Handel matig. De eerste ijs-eisch is: Wees voorzichtig:! P. GASUS dicht in het Utrechtsch Dag blad de volgende waarschuwing: Onder tal van vol'ksdeviezen, Eiven vaderlandsche als wijs, Ls een van de mee3t vermaarde: Ga niet over één nacht ijs; Dat beteekent, doe geen dirigen, Waag je liever nergens an, Voor je weet dat iets of iemand, Je geen schade brengen kan; Dat principe is voortref'lyk. Ook al heeft het dit bezwaar, Dat men denkt; Dus na twee nachten ls er verder geen gevaar; Nu reeds dagen zijn verloopen, Met geregeld vriezend weer. Ziet men in het schaatsenrijden, Heelemaal geen waagstuk meer; Maar vorst Vorst mag al regeeren. In ons waterrijke land, Hy behandelt het met zachtheid En heerscht niet met strenge hand; 's Is nog slechts een magefc- korstje, Dat kanaal en sloot bedekt. En gesteund door sportverleiding, Al te gauw vertrouwen wekt; Denk eraan, een ander spreekwoord. Dat hier wondergoed past, Ls, Dat voorzichtigheid de moeder, Van de porceleinkast is, Als één schaap over den dam is Volgen er spoedig meer, Maar voor hun gewicht tezamen Is de ijslaag nog te teer, D'ijssport mag ons dierbaar wezen, Want ze zit ons in het bloed, Maar weet wel, ook in dit opzicht, Is teveel spoed nimmer goed; J) En om nu een eind te maken, Aan dit spreekwoordenfestyn, Zou ik zeggen: verkies liever, Blöo Jan dan doo-Jan te zijn... Het is heerlijk om te zwieren, En te glijden over 't ijs, Maar bedenk, een menschenleven, Is een veel te hooge prijs., - Graanmarkt Gouda. Tarwe 1112; Rogge 1111.26; Gerst 1111.50; v. Chev. 1212.75; Haver 11.25,12.25; Erwten 18.50 21; Bruine Boonen 4044 per 100 K.G. DKAADLOOZE DIENST. Verschillende kerken in Sovjet Rusland gesloten. KOWNO, 10 Jan. Uit Moskou wordt ge meld, dat de Sovjet autoriteiten in Aser- bedsjano gisteren 74 Mohammedaansche kerken, 9 orthodoxe kerken en 4 synagogen gesloten hebben. De gebouwen zullen in ge bruik worden genomen en voor een deel als communistische clubs worden ingericht. De verschillende religieuse genootschap pen hebben zich tot Kalinin gewend om het gebeurde ongedaan te maken, maar dit verzoek is door hem afgewezen. Strenge koude in Griekenland. PARIJS, 10 Jam. Naar uit Athene wordt gemeld heerscht in geheel Griekenland een buitengewoon strenge koude. Vooral in Macedonië valt veel sneeuw. Trein vertraging in Oostenrijk. INNSBRUCK, 10 Jan. V.D. De geduren de de laatste dagen heerschende felle kou de heeft groote vertragingen in het spoor wegverkeer tot gevolg gehad. De D-trein Weenen-Genève kwam hedenmorgen met 1 uur 40 min. vertraging te Genève aan. Ook de treinen van Rufstein naar Inns bruck hebben groote vertraging. De koude in Duitschland. BERLIJN, 10 Jan. V.D. In het grootste gedeelte van Duitschland heerscht een tem peratuur van 10 graden onder nul en nog lager. Een uitzondering daarop maakt Dres den, waar de temperatuur aanzienlijk hoo ger is. In Berlijn was de temperatuur in den afgeloopen nacht 12 graden onder nul en in de voorsteden zelfs 16 graden. In Koningsbergen was de temperatuur 19 graden onder nul, en in Silezië 16 tot 18 graden. Aan den Rijn is de temperatuur minder laag, maar niettemin heerscht er een vorst van 5 tol( 8 graden onder nul. De vorst in Duitschland. HALLE, 10 Jan. In midden-Duitschland ia de temperatuur in den afgeloopen nacht sterk gedaald. In de Harz vroor het heden nacht 16 graden. Op de Broeken was de temperatuur om en naby het vriespunt. Tengevolge van de vorming van rijp zyn vele telefoonstoringen ontstaan, welke nog steeds in aantal toenemen. Italië en het Vaticaan. LONDEN, 10 Jan. V.D. De Romeinsche correspondent van de Daily News meent te weten, dat Z. H. de Paus tegenover het ge heim consitorie der kardinalen de hoop op een spoedige overeenkomst met de Ita- liaansche regeering heeft uitgesproken. De overeenkomst zal na de ratificatie door het Italiaansche Parlement den Volkenbond ter registratie worden voorgelegd, en daardoor van internationaal karakter worden. Italië zal na het sluiten van de overeen komst een ambassadeur by het Vaticaan benoemen, terwijl ook het Vaticaan zich bij de regeering te Rome zal laten, vertegen woordigen. Uitbreiding van de griep in Noorwegen. OSLO, 10 Jan. V.D. De griep breidt zich voortdurend uit, de ziekte heeft in Noor wegen zoodanigen omvang aangenomen, dat in Telemarken en in verscheidene an dere gebieden scholen moesten worden ge sloten. Paraguay demobiliseert. LONDEN, 10 Jan. V.D. Uit Asuncion wordt gemeld, dat Paraguay besloten heeft de militaire reserves te demobiliseeren. Ter eere van H. M. de Koningin-Moeder. De aartsbisschop van Utrecht heeft be paald dat in alle R. K. kerken en openbare kapellen a.s. Zondig na den hoogdienst do lofzang. Te Deum Laudamus zal worden gezongen ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van H. M. de Koningin-Moeder als Nederlandsch staatsburgeres. Het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder. AMSTERDAM, 10 Jan. Ter gelegenheid van het feit, dat H. M. de Koningin-Moedor vodr een halve eeuw in ons land kwam, werd heden van alle openbare gebouweh gevlagd. Ook van een aantal particuliere instellingen zoomede bij particulieren was de driekleur uitgestoken. Het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder. BATAVIA, 10 Jan. In de heden gehou den vergadering van de Volksraad heeft Mr. A Neytzell de Wilde herinnerd aan het jubileum van H. M. de Koningin-Moe- dr, de Vrouwe, gade van wijlen Zijne Majes teit Koning Willem III, de beleidzame re- geerster, onze Regentes, de zorgzame moe der van onze zoo vereerde Koningin, die ook in Indië in hooge mate hartelijke liefde en den hoogsten eerbied geniet. t„ Dit blykt uit het antwoord op den oproep van het vrouwencomité, toen groote en kleine gaven uit alle lagen van de bevolking voor het huldeblijk toevloeiden. Het was een spontane hulde voor Haar voor wien de harten warm kloppen. V De PH-AEN op de th^nrej*..,, Te Bangkok aangekomea^,,ni Volgens hedenmiddag by de K.^L^ M. ontvangen bericht is het vliegtuig hedenmiddag te 14.30 uur pl. t(jd op zyn thüisvlucht te Bangkok aangekomen. Geen inschrijving voor een aanbesteding in Groningen. GRONINGEN, 10 Jan. Hedenmorgen is een door het Gemeentebestuurnvan .Gro ningen uitgeschreven aanbesteding .ver band met de voorwaarden in het bestek tot het stellen van borgstellengen door de aan nemers, geen enkel inschiijvmgsbiljet inge leverd. Wel waren eenige bestuursleden van den aannemerebond ter controle aanwezig. De gevangenbewaarder van de ^cheveningsche strafgevangenis vrijgesproken. DEN HAAG, 10 Jan. De Rechtbank heeft heden de gevangenbewaarder JL» ver dacht behulpzaam te zyn geweest by de ontvluchting van vier gevangenen uit de strafgevangenis te Scheveningen vrij gesproken. WISSELKOtfttSBN. 9 J auftf"" 10 Jan. Officleöl. 12.087* 12.087* 59.20K 89.24 9.74)4 9.74 34.02 34.02% 47.97 4705 3607% 36.07% 66.45 66.45 66.65 66.62% 66.42% 66.42% 2.497* 2.49% Nietroffkieel. 7.38 7.38 40.64 40.69 13.04 13.04 Beursoverzicht. Ter Beurze heerschte heden wederom een verdeelde stemming. Van de industrieele» waren de Margarine Unie en Calvé Delft benevens van Berkels vast gestemd. De Phi lips aandeelen behaalden een aanmerkelijk koerswinst. Kuchermeister werden weder om hooger genoteerd. De kunstzijde aandee len werden aangeboden. Onder de myn- waarden konden Boet ons zich goed op peil houden. Exploraties leden aanvankelijk een verlies, doch wisten zich later te herstellen. Rubberaandeelen weiden druk verhandeld J en stelden zich bij de opening op een ver hoogd koerspeil, doch daarna kreeg het aanbod de overhand. Tabakken trokken wei nig attentie en waren niet veel veranderd, doch certificaten Oostkust werden door de vaste tendenz van de rubberaandeelen in gunstigen zin beïnvloed. Op de olie-afdee- ling werden Koninklijken ex-interim divi- dend verhandeld en waren die prijshoudend. ADVERTENTIE^, Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Vrouw en Moeder, in den ouderdom van E. J. NIEUWENHUI& E. J. B. N1EUWENHUIS en Verloofde. GOUDA. 10 Januari 1929. Burg. Martenssingel 127. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven, De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 14 Januari a s. des namiddags 1 uur vanaf het sterfhuis. 27 vanaf Maandag 14 Januari arts 7 Kattensingel 79 Telef. 770 Spreekuur 8-9 en 1-2. Londen Berlijn Parijs' Brussel Zwitserland We enen Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Madrid Milaan

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2