Boekhande 1 VAN BURK nutte Dienstbode Buitenmeisje Jongen Apothekers-Assislegt. R.K. Dienstbode Nette Jongeman Gebruikt Bad Een Bovenhuis Reizigers Kantoorboeken I Kasboeken Z PRKDUÈBEDRTEN. Net jong Dagmeisje Meisje MEISJE DIENSTBODE, GEVESTIGD C. VAN ELK, Zit-Slaapkamer mat Pension Heerenhuis Burgerwoonhuis Preskopf met Tong A. J. OPSTELTEN Fa. P. J. Revet en Zonen Groote Dalfser Verloting ■1 Reuzen Opruiming Hebt ge U el voorzien ven de Dit practische jaarboek ia voor ieder inwoner van heel veel nut, feitelijk heeft ieder het noodig. 100 pags. f 0.25. la elkeh boekhandel en bij de Uitgevers A. BR1NKMN Zn. =Z Markt 31 verkrijgbaar. ZZ RADIO-NIEUWS. bet bij de ramp aan den Hoek van Holland omgekomen personeel der reddingboot Prins '<$er Nederlanden.. BINNENLAND. l)e actie der aannemer». Uun ïfflag, .n te a-flrlu ouliage een sw- gUjiwrln^ gehouden door veutegiuwoordi- \au ln< nuxmMtleel der l'rov IucTjk on wr-iclieiüone Uew*'<-nlelijke bialurea naar aanleiding van de btuendu eirjclio i, welke de twee uaiuveiuerrt-orgaaiaatieH nier to lamle n.vt ingang van L Januari j.l. ook aaai den S.rtüt eai .iju organen Ueboen get:leid. tjLze ergötdering werd bijgewound door it'n wrlegenwoordiger \an den int rtiswr v an W a li r»laa t Hen loten wnl onv voor ivo uit liaar iuhI- don geko/eai mmmnsie «ui audiëntie aan Ie vragen bij" genoemden bewindsman, t'u •einite L» komen tiOt de vaststelling ^an oen geroeenochappelij ke gedragslij u. GEMENGDE BERICHTEN. De vier-dubbele moord te Grootegast. De slachtoffers onthalsd en het huis in brand gestoken. Omtrent de afschuwelijke misdaad te Grootegast, waarvan wy gistefen melding hebben gemaakt, wordt nog het volgcnue gemeld; Nadat Wykstra eerst door de voordeur den eersten veldwachter had doodgeschoten is hij om het huis geloopen en heeft van de achterdeur uit de drie anderen doodgescho ten. Daarnft heeft hy getracht hun den ha's af te snyden en vervolgens het huis in brand gestoken. Daarnu i» hij met een kennis op de fietr. naar Tolbert gegaan en vandaar per auto naar Groningen, waar hij zich m het R.-K. Ziekenhuis wilde laten verbinden. Men weigerde daar echter 'en waarschuwde de politie- De beide mannen zyn toen de stad ingegaan, waar de recherche hen spoe dig in de gaten kreeg en beiden arresteerde. De vriend is echter later vv^er op vrye voe ten gesteld. V*'. is volkomen toerekenbaar en toont geen berouw. Hy is geen lid \an de communistische party. De gearresteerde Wykstra is ongeveer HO jaren oud. Hy stond als een onverschillig heerschap bekend. Des zomers verdiende hy den kost als bouwvakarbeider, des winters door met een harmonica langs de herbergen te trekken. Verder stond hy bekend als een zeer goed schuttel. Hij wist zelfs een luci fersdoosje van een paal te schieten. Vrouw VVobbes staat eveneens zeer slecht bekend. Haar kinderen, die zy verlaten had, waren reeds in het Gemeentelijk Armenhuis opge nomen. De vrouw sou door de veldwachter; in verband met het verlaten harer kinderen, naar Groningen worden overgebracht. Wykstra heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit het verhoor is nog komen vast te staan, dat drie der veldwachters gedood zjjn door den koge'. De vierde, de veldwachter Meyer werd niet doodgeschoten, doch slechts ernstig gewond. De misdadiger heeft toen deze man het hoofd hfgesneden. ■Meyer heeft zich hierby verweerd en by - dp worsteling Wykstra aan de hand ge- een Hollandschen Zaadhandelaar in België overkwam. Vriendelijke argumentatie. Een Hollandsch zaadhandelaar, die een filiaal heeft in Mechelen, stuurde enkele weken geleden aan zijn klanten de jaariyk .*che prijscourant toe. In die prijscouranten waren bestellysten gevouwen en de zaad- handelaar had zyn klanten verzocht op deze bestellysten het verlangde 'zaad te willen invullen. Een der terugontvangen bestellysten was niet onderteekend, er stond ook geen be stelling op ingevuld, maar met forsche let ters stond er op geschreven: „Dief, verkoop je zaad aan den landver rader Borms". Teekenend voor de mentaliteit van som mige Belgen tegeno\er Nederland, en voor de beweging die de Antwerpsche verkiezing van Dr. Borms tot lid van het Belgische parlement daar te lande heeft gewekt. (Stand.) LUCHTVAART. Het Ned. Indië vliegtuig Zondag op Schiphol. l>e PH-AEN za], wanneer hel weer gun stig irt, vandaag u.t KonsUmtinopel ver trekken, zoodat, wanneer alles meeloopt, do Plf-AEN a.s. Zondagmiddag, laat op Schiphol kan worden verwacht. Programma voor heden. Hilversum 5 en 5.30 Fransche les. 6.Dinermuziek. (i.45 en 7.16 Duitsche les. V.A.R.A. 8.Utrechtsch Sted. concert. 10.30 Gramofoonplaten. Huizen; 7.Cursus Engeisch. 7.30 Knipcursus. 8.Spreekbeurt. 8.20 Schubert-concertavond. Zondag 20 Januari. Hilversum, 1060 M. 9.30 Cursus voor de Volksgezondheid, door 1. G. Keesing: De organisatie der openbare gezondheidszorg. 10.30 Orgelconcert in het Luxor theater te Arasterdam. 11.00 Causerie door J. J. de Roode: 1929. Verkiezingsjaar. 12.00 A.V.R.O.-Schaakies door J. David- son* trj. 12.302.00 Lunchmuziek door het' Boris Lensky-trio. 2.00.2.30 Gramofoonmuziek. 2.30 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Uitzending van het Cencert uit te voerert door het Concertgebouworkest o. 1. v. Otto (Klemperer. 5.00—6.00 Kinderuurtje o.l.v. Willem van 6.30 Dienst in het geb.^ der Ned. Herv. Gem. te Zaandam. Spr.: R. Casiinir: De groote overwinning. Mej. Di Moorlag, so praan. H. W. Flentrop, orgel. 8.00 Tydsein van de A.V.R.O.-Klok. Persberichten van Vaz Dias. 8.15 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Traep, Soliste: Henriëtte Sala, so praan. Huizen, 340.9 M. (na 6 uur 1870 M.) 8.25—9.20 N.C.R.V. Morgenwijding o.l.v. L. Nieuwpoort. Mej. Ratsma, sopraan. J. sVesterink,orgel. 10.30—12.00 K.R.O. Hoogmis i. d. Kerk v. d. H. Petrus te Guipen (L.). Koor „St. Gregorius", o.l.v. H. Hupperts. W. Theelen, organist. Predikatie door de Deken en Pastoor van Gulpen H. Brewers. 12.30—1.30 K.R.O. Concert door het K.R. O. Trio. 4 1.302.00 K.R.O. Godsdienstonderricht dor D. Bont, leeraar a. h. Seminarie Hage nd* ---* 2.002.30 Literair halfuurtje door L. J. M. Feber. 2.30—4.30 K.R.O. Orgelconcert i. d. Kerk v. d. H. Petrus te Gulpen (L.) J. Vrancken, organist. j 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje o.l.v. P. de Wolf. 5.50 N.C.R.V. Dienst in de Ev. Luth. Kerk te Amsterdam (Spui). 7.30—8.45 Concert in Heerlen. (K.R.O.) Dameskoor der Wilhelmina Kweekschool. Sprs.: Dr. C. Meuleman: De hulp a. d. on gehuwde moeder. Jac. Nysen, Slotwoord. 8.45—-10.45 K.R.O. Concert. De Amster- damsche Orkestvereeiiiging o.l.v. F. v. Die penbeek. A. de Leeuw, bariton. 10.45 K.R.O. Epiloog. Klein Koor o.l.v. J. H. Pickkers. STADSNIEUWS. Zondag 20 Januari. QOCDA. Remonstr. Kerk, lOVfe u. v.m. Dr. L. J. van Holk. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.i». en 6V4 u. n.m. Ds. A. Dercksen van Klündert. Ver. Calvyn, Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en u. n.m. De heer J. Vroeg in de Wey van Middelharnis. Woensdag 23 Jan., 7l£ u. n.m. Ds. H. J. v. Schuppen. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5^ u. nan. Ds. R. Kok. Cht. Geref. Gemeente, Gouwe 134, 10 u v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. C. Croes. Gebouw Jeruel, Zeugstraat. 10 u. v.m. Hei- ligingssamenkomst. Ond. Geen zegen Jes. 5—'16. 7 u. n.m. Openb. samenk. onderw. De klokslag. Hos. 1012. Spr. br. Bosman uit Wassenaar. Donderdag 24 Jan. 5 u. n.m. ,voor kinde ren en 8 u. n.m. voor ouders lichtbeelden. BBRKEN W OUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BOSKJOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 li. v.m. Ds. D. Haars, Nieuwe Niedorp. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten, doopen. Evangelisatie, 9h u. v.m. De heer P. Ly- klema. rv 6 u. n.m. Ds. Haring van Benthuizen. Geref. Evangelisatie, 9'a u. v.m. Dr. J. Ste- houwer van Alphen a. .1 Ryn. 6 u. n.m. De heer W. C. de Jonge. |»4 GOUDERAKv Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 'A u. n.m. Ds. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Landstra. Geref. Kerk, 9lA u. v.m. en 5u. n.m. De heer v. d. Wouwe, cand. te Vlissingen. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw-* burg' 1 STOLWIJK.' Ned. Herv. Kerk, 9& u. v.m. Ds. B. J* Kanis. Evangelisatiegebouw, 9Ux u. v.m. en u. n.m. Ds. Enkelaar te Hasselt. WADDIÖÏXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% v.m. Dg. Joh. Bijl uit Gouda. 6 u. n.m. Ds. Dekker uit BleisvrJ ik. OUDERKERK a. d. IJSSBt Ned. Herv. Kerk, 9& u. v.m. en 6fci u. n.m. Ds. J. Enkelaar. NIEUWEEKBBK a. <t. IJSSE8 Ned. Herv. Kerk,, 10 n. v.m. es 614 n.m. Ds. Dippel. Voorl. Avondmaal. GOUDA, 19 Jan. 1020. De eischen der Aannemers en de houding der Landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders in Nederland. De Landelyke Federatie van Bouw van- arbeiders in Nederland en de NedeNandscne Federatieven Bond van Personeel in Open baren Dienst te Amsterdam, hebben zich naar aanleiding van het door de Neder- landsche Aannemersbond en de li. K. Bond van Bouwpatroons uitgevaardigd verbod tot inschryving naar werken, waarvoor .borg stelling wordt vereischt en waarby niet ie bepaald, dat alle geschillen door arbitrage zullen worden beftlecht, met een adres ge wend tot den Raad der gemeente Gouda. In dat adres wordt het vólgende aange- oerd: Reeds hebben de organisatie van parti culiere architecten en ingenieurs de eischen va;i bovengenoemde bouwersbonden inge willigd, zoodat sedert 1 Januari 1927 by aanbesteding van particuliere werken geen borgstelling weer wordt geeischt. De met ingang van 1 Januari j.l. inge gane besluiten dragen dus het karakter van een tegen het ryk, de provincie en de ge meenten aangebonden stryd, in welken strijd het ryk blykens het Kon. Besluit van 3 December 1928, no. 17, reeds heeft toe gegeven. Naar aanleiding van dezen strijd wenschen wy echter op te merken: dat van arbeiderszijde geen enkel be zwaar behoeft te bestaan tegen het invoe ren van verplichte arbitrage by geschillen tusschen aannemers en hun opdrachtgevers, daar deze geschillen immers niet op de ar beidersbelangen betrekking hebben; dat de door de aannemers gestelde eiscii, om staking in den vervolge als force ma jeur te beschouwen, ons geheel onjuist voor komt, daar een staking slechts dan uit breekt als arbeiders hun gerechtvaardigde eischen niet langs anderen weg van de aan nemers kunnen ingewilligd krygen; dat, wanneer de overheid een staking ais force majeure beschouwt, dat is dus: als een geldig motief voor te late oplevering van het aangenomen werk, dit praktisch' beteekent, dat de overheid in zulk een sta king inrypt, ten nadeele van de arbeiders; dat tenslotte de afschaffing van de borg stelling ten gevolg zal hebben, dat uit te voeren werken slechts zullen worden ge gund aan ondernemers, die kapitaalkrach tig zijn en dus ook zonder borgstelling vol doende zekerheid geven met als prac- tisch gevolg, dat niet kapitaal krachtige, maar vaak veel-belovende jonge aannemers, althans voorloopig (namelyk tot uit hun midden maatregelen van tegenweer zyn gekomen) niet meer voor het aannemen van erken voor ryk en gemeenten in aanmer king zullen komen, hetgeen niet in het be lang der gemeenten kan zyn; dat deze stryd in de bouwbedrijven dan ook ten deele een strijd is van de oudere, ge vestigde aannemers tegen de jongere, opko mende elementen en' overigens boo|dftike- lijk de strekking heeft, dat de aannemers een afgesloten bedryf willen vormen,, waar door de overheid benadeeld zal worden, doordat zij komt te staan tegenover groo te re concerns, naamlooze vennootschappen en bouwtrusts; Wy meenen, dat de overheid zich in dezen stryd niet moet laten leiden door andere overwegingen, dan ontleend aan de belan gen van rijk, provincie en gemeente. Het gemeentebelang, waarom het in dit adres uit den aard der zaak hoofdzakelijk gaat, eischt, dat men niet ten allen tijde afhankelijk is van het verloop van geschil len tusschen de aannemers onderling, doch dat men zelf in staat is, het werk in eigen beheer uit te voeren. Dit ware mogelyk, ge lijk onze Federaties steeds hebben betoogd, door het inrichten van centrale werkplaat sen, vooral in de grootere gemeenten, welke werkplaatsen zoo noodig ook het werk van kleinere gemeenten zouden kumien uitvoe ren. De onderlinge strijd der aannemers laat ons geheel onverschillig, omdat wij van meening zyn dat het uitvoeren van werken voor de overheid in eigen beheer, tot het uiterste moet worden doorgevoerd. Zoowel het nieuwe raadhuis te Hilversum als tal van gemeentewoningen in verschil lende plaatsen getuigen van de gunstige ervaringen die met het bouwen in eigen be heer zyn opgedaan. Resumeerend geven deze arbeidersorgani saties den Raad in overweging, zoodanige besluiten te nemen, dat de bouwwerken der gemeente voortaan in eigen beheer worden uitgevoerd. Diploma boekhouden. Voor het Mercurius-diploma Boekhouden slaagde de heer F. A. Imholz, leerling van den heer P. J. Byloo, alhier. Schouwburg-Bioscoop. Er wordt dezen week, in de Schouwburg bioscoop, weer een buitengewoon n hoofdnummer vertoond. 'De gestolen bruid, met de beeldschoone Biliie Dove, als Sari, Gravin Thurzo, in den hoofdrol. In dit filmwerk vervult Lloyd Hughes op bijzonder knappe wijze den ról van Frans Pless, den 'zoon van een schoenmaker. Naast dit tweetal zien we op het witte doek verschynen Armand Kalig als Barvon vort Heimberg en Lilian Tashman als Ilotia, Het stuk speelt zich in hoofdzaak af in Hongarije; het land waar een officier een koning, een Gravin een koningin en een hu zarenrecruut niet in tel ia Gravin Thurzo en Prans Pless, de schoen makerszoon, hebben, van 'jongsaf, elkaar zielslief. Graaf Thurzo's levensdoel is ech ter een schitterend huwelijk van zyn eenlg- se dochter. Zoo komt dan Baron von Heim berg, kapitein bij de huzaren, als huwelyks candidaat op de proppen. De huzarenkapi te in waarbij Frans Pless, door verschillende toevallige omstandigheden, oppasser gewor den ia. En dan zien We, na de spannendste tafe- reelen, hoe tenslotte toch de schoenmakers- zoon gelukkig wordt met zyn gravin; op hetzelfde moment dat de Baron zich in het onvermydelyke schikt en zich door zyn eer ste geliefde, het danseresje llona, naar het altaar laat geleiden. Hoe dit alles te werk gaat, kunnen we een ieder ten zeerste aanraden zelf te gaan zien.-Het is een werkelyk mooie film van pi kant realistische strekking. Het Hollandsch nieuws geeft ons ver schillende prachtige wintergeziclitende ys- port; H. M. de KoningunMoeder in gesprek met Ned. Indië; enz. enz. Het Ufa-journaal brengt het laatste wereldnieuws in beeld. Verder draaien er nog een tweetal kluch ten als bijprogramma. Een twee-acter: De Manhattan-stier; en een byzonder leuke teekenfilm: De Spaansche guitaar van Alice. Rest ons nog te vermelden dat ook de muziek in alle opzichten voldoet. Een en ander is dezen week een gang naar de Boelekade ten volle waard. Kamerkieskring Leiden. Woensdag 1.1. vergaderde de Kaninrkies- kring Leiden in „Den Burcht" te Leiden. Van de 126 afgevaardigden waren 118 aan wezig. De vergadering stond, naar wy aan de G. P. ontleenen, onder presidium van den heer Warnaar van Sassenheim. Naar aan leiding van de notulen der vorige Vergade ring werden door den heer J- de Raadt van Gouda eenige mededeelingen omtrent de ich voltrekkende wijzigingen in het Goud- sche partijleven gedaan wat door de verga dering met daverend applaus werd begroet. By de bestuursverkiezing werden de af tredende leden herkozen. Onder de nieuw- gekozenen noemen we, om in de onmiddel- lyke omgeving te blyven, de heer E. A. Polet welke 80 stemmen op zich vereenigde en de heeren P. v. d. Bos van Moordrecht en C. J. Hoogendijk van Ouderkerk a. d. lJssel. By de bespreking van de Groslyst voor de Tweede Kamerverkiezing kweet de heer Po- let zich van de gegeven opdracht en bepleit te op tactische gronden de plaatsing op No. 1 der Candidatenly^t van- een Hervormd man. Na gehouden stemming zal geadvi seerd aan het Centr. Comité om de heeren oud-minister Vafi Dijk of Mr. Beumer als lystaanvoerder aan te wijzen. Voor de aan- ullende lijst werden reeds verschillende namen genoemd. O.a. de heer v. d. Dool te Bergambacht terwyl de candidatuur M. A. Verkerk door Gouda by monde van den heer De Raadt benevens nog een kiesvereeniging erd genoemd. De overige bestuursvoorstel len, byv. de heffing van 50 ct. per lid vim le kiesvereenigingen en de verstrekking van verkiezingslectuur werden na ampe'e bespreking aangenomen. De Tweede Kamerverkiezingen. De Maasbode publiceert de aanwyzingeu van candidaten voor de Tweede Kamer verkiezingen door de Kiesvereenigingen. Voor de Kieskring Leiden luiden deze als volgt Kwaliteitszetels. v 1. Deskundige op het gebied der Staats financiën Mr. G. C. J. S. Kropman, Amsterdam; mr. K. J. A. Trip, Batavia; A. C. A. van Vuuren, 's-Gravenhage. 2. Deskundige op het gebied van ar beidszaken en het arbeidsvraagstuk: L. F. Guit, Den Haag; A. J. Loerakker, Schoten; A. 11. Smulders, Utrecht; prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag; P. Warmerdam, Lisse; F. var Welie, Utrecht. Vrijt zetel. Mr. F. S. H. Bach, Amsterdam; J. H. M. Balvers, Hillegom; H. E. v. d. Brule, Rot terdam; G. Bulten, Voorhout; A. Conyn, Doetinchem; A. C. A. Deereniberg, Schoon hoven; dr. E. A. M. Droog, Heemstede; L. F. Guit, Den Haag; J. P. Gouverneur, Sas senheim; mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Ryswyk; G. W. Kampschöer, Mon ster; J. D. de Kok, Loosduinen; dr. D. A. P. N. Kooien, Den Haag; mr. G. C. J. D. Krop man, Amsterdam; J. Th. v.'d. Laan, Zuilen; dr. H. W. E. Möller, Tilburg; mr. L. Nie- möller, Den Haag; F. L. D. Nivard, Rotter dam; dr. A. J. B. Oomen, Utrecht; M. van Poli, Helmond; Th. F. M. Schaepman, Den Haag; P. J. S. Serrarens, Driebergen; J. G. Stadhouder, Zoeterwoude; mr. M. P. I,. Steenberghe, Goirle; mevr. A. Ca M. Steen hof f-Smulders, Baarn; mr. A. F. L. H. Tepe, Leiden; P. F. Veelenturf, Hazerswoude. Bond van Kaasproducenten. Donderdag 17 Januari is hier ter stede in het Blauwe Kruis opgericht een Verceni- ging van Jongeren van den Bond van Kaas producenten. Aanvankelyk met 18 leden. Die concept-statuten werden vastgesteld. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren: C. J. v. d. Heuvel te Ouderkerk a. d. IJssel, voorz.; A. Verburg te Bodegra ven Meye, seer.; P. v. d. Linde t< Haastrecht, penningmeester. Getracht zal worden door middel van filmavonden en spreekbeurten enz. onder- afdeelingen op te richten. Unie-collecte. De opbrengst van de 60e jaarcoliecie voor de scholen met den Bybel heeft reeds de „ton" overschreden. Van 625 Loc. com missie bedroeg het totaal 102.540.04; te Gouderak was de opbrengst 125; te Ouder kerk a. d. IJssel (Kerkcoll.) 98.70, te Oudewater 92.30; te Papekop 40.39, te Reeuwyk 110; te Zevenhuizen 272.40. Een nieuwe Zendingsfilm Melaman Gelap. Ieder, die zich nog herinnert de pracht film „Warta Sari", die een jaar geleden in onze stad werd vertoond, zal met blydschap vernemen, dat het vervolg van deze fi'm „Melaman Gelap" binnenkort in onze stad zal worden opgevoerd. Evenals de vorige is ook deze boeiend tot het einde. Ze ver plaatst ons naar onze bezittingen in Oost- Indië, dat steeds meer de belangstelling vraagt van ieder die meeleeft met het we reldgebeuren. Ze laat zien wat daar door blanken, die zich geven tot heil van. hun medemenschen, kan worden bereikt. De be langstelling voor deze film zal dan ook zeker niet minder zyn dan de „Warta Sari"- film heeft genoten. Als datum is vastgesteld Woensdag 27 Februari a.s. De vertooning heeft plaats in de Schouwburg, 's Middags voor kinderen, avonds voor ouderen. Nadere byzondrhe- den zullen door raambiljetten en adverten ties worden bekend gemaakt. Demonstratiemiddagen voor de Ver. van Huisvrouwen. De Jaarvergadering. De leden van de Ver. voor Huisn-rouwen zyn opgeroepen voor een demonstratiemid dag op Dinsdag 22 Januari 3 uur in Hotel „de Zalm", waar Qen vertegenwoordiger van de Sluis-fabrieken zal demonstree ren. verschillende artikelen van de bekende Sluisfabrieken zullen worden aangeboden, er zal thee geserveerd worden. Voor deze byzondere middag is, zoo ver nemen wy, introductie toegestaan. Op 29 Januari zal eveneens in Hotel „üe Zalm" de heer D. J. van Lennep, directeur van het Gemeentelyk Bureau voor Beroeps keuze te Utrecht spreken over Methode en hulpmiddelen van de voorlichting by be roepskeuze voor jongens. Ook voor deze middag is introductie toegestaan, na aan vraag by het bestuur. De Jaarvergadering zal voorts gehouden worden op 7 Februari a.s. eveneens in Hotei „de Zalm". De agenda vermeldt o.m. kasvera'ag en jaarverslag van de secretaresse, verkiezing van drie bestuursleden, de twee aftredende ;n Mevr. HupkesBloemendaal en Mevr. VromanVromen stellen zich hei kiesbaar, er is één vacature. Verder staat op de agenda benoeming af gevaardigden naar de Alg. Vergadering en benoeming van twee leden voor de kascom- missie. Alle byeenkomsten vangen te 3 uur aan. Bekroningen. Op de heden in den Haag te houden 44 Intern. Pluimveetentoonstelling uitgeschre ven door de Kon. Ned. Ver. Avulcultura be haalde de heer C. A. M. Spruyt een belang rijk aantal pryzen, waaronder Groote Zil veren Medaille van H. M. de Koningin, voor de fraaiste collectie, 6 zilveren Bekers voor de beste dieren in verschillende afdeelingen, benevens 5 kampioenschapspryzen en een groot aantal le, 2e en 3e pryzen. Evangelisatie-Samenkomst. Op Donderdag 24 Jan. des avonds te 814 uur zal er een Evangelisatie-Samenkomst worden gehouden in het Verenigingsge bouw Heerenstraat Nö. 5. Spreker is de heer W. F. Kloos. Onder werp: Staan de juiste spoelen op uw Radio toestel. 'In deze samenkomst zal voor het eerst het Maranatha-Zangkoor zingen. Diplom; Voor het praktykdiploma boekhoud» „Mercurius" slaagde de heer J. v. Beek Jr, te Waddinxvee», leerling van den heer L Boer alhier. Thalia Een goedgeschreven detective-verhaal wil er by het publiek altyd nog wel in - ook als het verfilmd op het doek gebraeht wordt. De titel van het thans vertoonde hoofdnummer: „Het geheim van de Chinee- sche Papegaai" is op zichzelf al veelbelo vend. De byvoeging, dat het een „Myate- rieus"-drama is en dat „Mysterieus" is met te veel gezegd doet iets boeiends verwachten. Laten we dadelyk zeggen, dat het stuk aan de verpachtingen beantwoordt en in de zeven acten, die het bevat, houdt het den toeschouwer vast, wekt in klem mende mate de belangstelling en de nieuws gierigheid naar de oplossing, 't Gaat in M .-tuk om een paarlencollier, 'dat na eerst als bruidsgeschenk gediend te hebben door de bezitster na twintig ongelukkige jaren van de hand gedaan moet worden. Als het zoo ver is tracht een troepje schavuiten het kostbare collier machtig te worden maar hun pogen is ijdel, dank zy de ingenieus» medewerking van een Chineesch detective, die als hy niet zoo uitgedroogd en brood en .brood mager was, zyn gewicht in goud waard zou zyn of ineer dan dat. Een typi sche figuur, die Chinees, die als 't ware ge heimzinnigheid uitstraalt. Een boeiend stuk! Als by programma een sportfilm „Baue- ball Match" en een extranummer „George de Brievenbesteller". De Pathé Revue geeft mooie gekleurde buitenlandsche kijkje* o* Kermis in Parys en de omgeving van Kon- stantinopel. De volgende week wordt gegeven naldo Renaldini", waarin Luciano Albertiw optreedt. Een ouderavond in School no. Men schryft ons: Vrijdagavond te half acht kwam oudercommissic bijeen in de School BW Keizerstraat 41 alhier. Nadat den heer P. de Vos, Hoofd School de vergadering geopend had, en ai* aanwezigen verwelkomd had, voor hun» goede opkomst, gaf de heer de Vos W woord aan den heer A. Willemsen uit W1 Haag, die een rede hield over „Het Boe* Lichtbeelden verduidelykten het gespn»* woord. n jfl Den heer P. de Vos dankte den heer A Willemsen voor zyn mooie lezing. Nadat enkele agendapunten ware" handeld, werd koffie, thee en versnapei* gen rondgediend. Ten slotte sprak de heer de Vos aojj" enkel woord, waarbij hü niet kon zijn bevreemding uit te spreken over feit dat aan alle scholen verbetering»** den aangebracht, maar school 6 e»1» meestal wordt vergeten. Soms, zoo staat het water in de gang, ook wel Be heer de Vos besloot met de O"-' te spreken, dat nu eens een einde «1 aan zulke wantoestanden in onze moderne tyd. jaarvergadering Goudsche Athletiekkring. Morgenochtend houdt de Goudsche Athle tiekkring zyn algemeene jaarvergadering in de bovenzaal van het café Duynstee. Naast de gebruikelyke agenda-punten ko men o.m. aan de orde de vervulling van «jen vacature in het bestuur wegens bedanken van den heer Jac. de Jong en besprekingen omtrent de in den komenden zomer te hou den onderscheidene jaarlyks terugkeerende athletiekwedstryden. Voor wie iets voor de athletiek voelt, is de vergadering, die om 10 uur aanvangt, toe- gankelyk. De Sted. Badinrichting. Blykens niededeeling van de Commissie van Toezicht op de Sted. Badinrichtingen zal het Badhuis voorloopig Zaterdags ge opend zyn voor heeren 's middags van 2% tot 5 uur en voor dames van 7 tot 9 uur. l'raktyk-Examens, gehouden 17, 18 en 19 December 1928 te Gouda vanwege de Ver. v. Leeraren in de Handelswetenschappen. Geslaagd voor Boekhouden: 3 van de 10 cand.: J. M. van Leeuwen, J. v. d. Heide en A. v. d. Graaf te Gouda. voor Fransch: 1 van de 3 Cand.: H. Ouwersloot te Gouda. voor Engeisch: 5 van de 5 cand.: A. Bey, J. de Weger te Gouda; C. v. d. Starre te Reeuwijk en B. M. de Jong te Ammerstol. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 17 Jan.: Pieternella Christi na, d. v. G. C. Hornes en J. Terlouw, Tuin straat 11. OVERLEDEN: 16 Jan.: Barbara de Bruin, geh. met N. van Eyk, 84 j. 17 Jan.: Adriann Koot, geh. met J. Kool, 31 j. 1922 Januari gebouw Openbare Leeszaal, Tentoonstelling van Olieverfschilderyen eii Aquarellen van Nelly Goedevvaagen. 19 Jan. 71-6 u. n.m. Soc. „de Réunie" Lezing met lichtbeelden voor de Alg. Bond van Postduivenliefhebbers. 19 Jan. 8 uur Soc. „Ons Genoegen". Fcest- uvond Goudsche H.B.S.-Vereeniging. 19 Jan. 8 uur Zaal Concordia Feestconcert Euterpe. 22 Jan., 3 uur. Hotel de Zalm. Demonstra tie Sluisfabrieken Ver. van Huisvrouwen. 23 Januari 2 uur. Raadzaal stadhuis. Ver gadering Kamer vun Koophandel en Fa- 23 Jan., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Op treden familie Speenhoff. 24 Jan. 8 Y* uur Vereenigingsgebouw Hee renstraat 5, Evangelisatie-Samenkomst. Apotheken De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is tot en met 25 Januari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Medische dienst. Van hedenmiddag 3 uur tot Zondagavond kan men zich voor medische hulp wenden tot de doktoren Dr. de Boer, Gouwe en Dr. Evers, Oosthaven. UIT DÉN OMTREK. STOLWIJK. De Afd. Stolwyk hield, naar de Producent meldt, op 14 Januari 1.1. een openbare ver gadering, waarin rekening en verantwoor ding werd gedaan en het jaarverslag werd uitgebracht. Een en ander werd onder dank aan den secretaris en penningmeester goed gekeurd. Als spreker trad daarna op de WelEd. gestr. heer Mr. Ryksen te Gouda, met een in/leiding over het arbeidscontract. Op dui- deiyke en eenvoudige wyze werd een uit eenzetting gegeven van de bepalingen van deze wet en de rechten en plichten van hen, die er mee te maken hebben. Waar door dit arbeidscontract zoo vaak conflicten tusschen den boer en het perso neel zyn voorgekomen, was 'het te verkia- ren dat van de gelegenheid tot het stellen van vragen een zeer ruim gebruik werd ge maakt. Uitvoerig werden de gestelde vra gen door den spreker beantwoord. Een en ander had zooveel tyd in bes'.ag genomen, dat de andere punten van de agenda n.l. behandeling van het vooront werp Pachtwet en Landbuuw-arbeidswet In godrang kwamen. Unaniem besloot de ver gadering, hiervoor een afzonderlyke avond Met dank jian den spreker en aan de vrij talrijk opgekomen aanwezigen sloot de voorzitter de vei Dinsdag 22 Jan. hoopt de Ned. Herv. Jong. Ver. „Het Mosterdzaadje" alhier haar 9e Jaarvergadering te houden in de Ryz. school. Aanvang 7 uur. Toegang vry. HAASTRECHT. Gemeenteraad. Vergadering op Vrydag 18 Januari 1929, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig met den Voorzitter, Baron van Hemert tot Dingshof, alle leden. Er is één vacature: A. Muurling. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat de Raad het overlyden te betreu ren heeft van den heer A. Muurling, die voor eenige weken nog in de kracht van zyn leven uit den Raad is weggerukt, en wiens gewaardeerde kennis steeds by den Raad in dankbare herinnering zal blyven. De Raad hoorde deze woorden staande aai^, Vervolgens wenscht te Voorzitter de traditie getrouw in deze eerste verga dering in 1929 den leden alle voorspoed toe. zoowel voor zichzelf als in gezin en zaken, en spreekt het vertrouwen uit dit jaar in te De heer van Dyk, als zegt zeker de tolk van d< als hy den Voorzitter gekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: ken schryven van den heer F. Berkhout, houdende mededeeling van het overlyden tan den heer A. Muurling, waarop namens den Raad een schryven van rouwbeklag is verzonden. Missive van de Ged. Staten d.d. 24/28 De cember j.l„ houdende verdaging der be slissing op de begrooting voor 1829. Missiven van de Ged. Staten d.d. 24 De cember/4 Januari, 3/12 December en //14 Januari, houdende goedkeuring van comp- tabiliteits beslui ten. Missive van de Ged. Staten d.d. 10/15 De cember j.l., begeleidende goedgekeurd be sluit tot onderhandsche aanbesteding ver bouw van de voormalige onderwyzerswo- ning. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Raateland bespreekt de voor- dracht en meent met het medelid, den heer van Diest, besproken te hebben den heer Luteyn voor te dragen. De Voorzitter verwondert zich over deze niededeeling en zegt dat de voordracht met den heer van Diest besproken is, terwyl bet bekend is dat de h.h. Luteyn en Bakker beslist weigeren een eventueele benoeming te aanvaarden. De heer Scheer heeft de voordracht aan dachtig bezien, en zegt er in de vorige ver gadering uitdrukkelijk op gewezen te heb ben dat het met die voordracht zonderling ging: toen de toestand veranderd is, heeft de heer Muurling de benoeming aanvaard. Nu door het overlyden van den heer Muur ling weder een vacature is ontstaan, hebben B. en W. met den heer van Diest overleg gepleegd. Hy ziet in deze voordracht iets persoonlijks, daar in de vorige vergadering is gezegd dat het wenschelyk is dat in het Armbestuur ook een lid van den Baad zit ting heeft. Hy heeft niets tegen 'de voor- gedragen personen, maar ziet het zoo in dat hy persoonlijk is gepasseerd. Hü heeft zich afgevraagd waarom er nu geen raads lid wordt voorgedragen; zijn er nu geen goede? Er is eenzelfde vacature en na on derzoek is hem gebleken dat er in B. en W. geen woord over gesproken is. Het is de gewoonte rekening te houden met de stroo ming in de gemeente, zoodat het wensche- Iijk is een vertegenwoordiger van de arbei dende klasse in het College te benoemen. De heer Scheer bedoelt hier niet zyn eigen persoon, maar den ongewenschten toestand aan te duiden. De heer Graveland zegt niet bekend te zyn met de werkkring van het Burgerlijk Armbestuur, bespreekt de werking van het Kerkelyk Armbestuur waar alle behoefti- gen behoorlyk worden verzorgd en wyst er op hoe sommige bedeelden met den ont vangen steun omspringen. De Voorzitter zegt dat de in B. en W. besproken motieven niet voor openbare be handeling vatbaar zyn. De heer Scheer protesteert er tegen dat de Voorzitter er zich op zoo'n gemakkelyke wyze wil afmaken en hy dus met een kluit je in het riet wordt gestuurd. De Voorzitter zegt de zaak objectief te willen blyven behandelen en stelt de be noeming aan de orde. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer F. W. Gronert. In de vacature Muurling wordt tot plaats vervangend lid van het Stembureau in Dis trict III benoemd de heer C. Boer. Komt in behandeling het adres der Ne- derlandsche Vereeniging tot bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Ar beidskrachten om de vereeniging als lid te steunen. De Voorzitter zegt dat het niet op den weg van de kleine gemeenten ligt alle ver- eenigingen te subsidieeren, waarom B. en W. af wy zend adviseeren. De heer Scheer kan over deze vereeni ging weinig zeggen, hoewel het hem toch wel toelykt dat zy steun verdient, daar zy een zeer nuttig doel heeft. Hy zal dan ook blanco stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Adres van de Koninklijke Nederiandsche Politiehond Vereeniging om als begunstiger toe te treden. B. en W. adviseeren afwyzend. De heer Reneman vraagt of dit geen nut voor de politie kan hebben, waarop de Voor zitter antwoordt dat by den te Stolwyker- sluis gestationneerden Rijksveldwachter een politiehond aanwezig is, waarvan de hulp kan worden gevraagd en waaraan geen kosten verbonden zyn. De heer Scheer vraagt eenigen steun te verleenen, daar deze vereeniging algemeen nuttig werk verricht, waarop de Voorzitter nog zegt dat het Ryk voor opleiding van politiehonden zorgt. Het voorstel wordt aangenomen, tegen de heeren Reneman en Scheer. In verband met een circulaire van de Ge deputeerde Staten wordt de verordening op de keuring van waren gewijzigd. Hierna komt in behandeling het voorstel tot vaststelling van een keur op de wate ringen in de kom van het dorp. De heer Scheer acht zich niet bevoegd opmerkingen te maken, maar wyst er op dat aan derden opdracht wordt gegeven op te ruimen, waar door anderen vervuild wordt; dat kan z. i. niet door den beugel, te meer daar de Gemeente zichzelf hier aan schuldig' maakt. De heer van Dyk zegt dat in alle polders zich dergelijke kwesties voordoen, en dat wanneer zich dit hier voordoet men de schuldigen dan maar moet vervolgen. Hy merkt echter op dat volgens het voorstel de schouw in de maanden Juli en Novem ber gedreven zal worden dit is z. i. te laat; waarom bepaald wordt dat in de eerste helft der maanden Juni en October de sloo- ten moeten worden schoongemaakt. De heer Graveland w\jst er op dat het voor belanghebbenden nuttig is vroegtijdig de slooten uit te baggeren. De heer Scheer vraagt nogmaals wie het vuil van de gemeente moet opruimen. Vroe- ger gelastte het gemeentebestuur den be- woners om riolen aan te brengen; hy acht den toestand nu evenmin goed als vroeger. De heer Reneman wyst op de vuile sloo ten die vroeger langs het Kerkewegje la gen en die thans zooveel verbeterd zyn. De heer van Dyk acht het gewenscht dat wanneer zich aan het einde der riolen zand ophoopt, dat dit van gemeentewege wordt opgeruimd, waarop de Voorzitter zegt dat met dergelyke bijzaken rekening zal wor den gehouden, en dit dan eenvoudig zal worden uitgebaggerd. Vervolgens wordt de verordening met al gemeene stemmen vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot afkoop van den huur van dienst leidingen in gemeentewoningen en voor de btraatverlichting voor de som van 1580. af te lossen in vier jaren met by bereke ning van 4 c/o rente over het restant, over eenkomstig het advies der commissie voor de bedrijven. De heer Scheer vraagt het aan particu lieren ook gemakkelijk te maken den huur af te koopen, waarop de heer van den Berg zegt dat naar zyn oordeel deze dit tegen een prys van ongeveer de helft der aanleg- kosten ook zouden kunnen doen. De Voorzitter stelt voor dat wanneer iemand den wensch tot afkoop te kennen geeft, dit verzoek om advies in handen der bedry vencommissie te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Komt in behandeling een adres van P. W. van Leeuwen e.a. om weer een lantaarn aan te brengen tegenover het voormalig stoom gemaal van den polder Bergambacht. De Voorzitter zegt dat de lantaarn goede diensten bewees, en dat de verandering geen verbetering heeft gebracht. Hy acht het gewenscht spoedig de gevraagde ver betering aan te brengen daar de toestand thans werkelijk gevaarlijk is. De heer van Dyk meent dat er tegen ver andering in de verlichting op dit wegge deelte, dat geheel recht is, en waarby be trokkenen gebaat zyn, geen bezwaar kan bestaan, terwijl de heer Reneman meent dat wanneer het zonder bezwaar kan ge schieden, z. i. dan nog een lantaarn moet worden aangebracht. Ook de heer Scheer oordeelt dat de toe stand, zooals deze thans is, aanleiding geeft tot ongelukken en wenscht verbetering aan te brengen. De heer Graveland zegt geen pressie te willen uitoefenen, doch wijst er op dat de vorige toestand veel beter was. Besloten wordt het bestaande lichtpunt een eind terug te brengen en op de ge vraagde plaats een nieuw lichtpunt aan te brengen. De Voorzitter vraagt den Raad aan B. en W. machtiging te verleenen in dergelijke kleine zaken als voor het aanbrengen van lichtpunten, kranen e.d. in het vervolg te Voorzien, hetgeen wordt goedgevonden. De geloofsbrieven van het nieuw geko zen lid, de heer W. Dogterom, worden door de heeren Raateland «ft.van D«k nagezien en accoord bevonden, waarna tot zijn toe lating wordt besloten. Een tweetal af- en overschrijvingen, dienst 1928, worden vastgesteld. By de rondvraag bespreekt de heer Scheer nog het rapport betreffende het Kerkplein, waarop de Voorzitter zegt dat B. en W. dit nogmaals ernstig onder het oog zullen zien. De heer van den Berg deelt mede dat in verband met de verharding van den dyk een 100-tal straatpotten zullen moeten worden geplaatst. De Voorzitter deelt in verband met het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aanbieden van een huldeblijk aan de gemeente-verloskundige, mede dat zij den wensch heeft te kennen gegeven dien dag niet te herdenken. De heer van den Berg bespreekt nog de storingen in het electrisch net in Roozen- daal, welke zich nog driemaal hebben her haald en waarnaar een onderzoek wordt in gesteld. Hierna sluiting der vergadering. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt; Utrecht. 18 Jan. Aangevoerd waren y3 wagens wegende 920 K.G.; mlleen rijksmerk prys 54—55. ADVERTEHTIEN. Gevraagd een voor dag en nacht. Aanm: J. G. Steen kamer, Pierson- weg 3, Gouda. 10 voor direct gevraagd* Aanmelden hedenavond tusschen 7 en 9 uur. 10 LEWENSTEIN, Kleiweg 88. gevraagd voor loopwerk en lichte kan toorwerkzaamheden. Salaris f 20.— per maand. Brieven onder No. 207 bureau Goud sche Courant, Markt 31. 10 Voor zoo spoedig mogelijk gevraagd in klein gezin kunnende koken. Brieven No. 288 bureau Goudscite Courant, Markt 31. gevraagd, voor hulp in den winkel, leeftijd plm. 14 jaar. 10 Boekhandel van Burk, Kleiweg 39. GEVRAAGD te WASSENAAR by Den Haag, in gezin van twee personen. Zelf standig kunnende werkem en koken. Voor zien van goede getuigen. Brieven aan Mep>--ffïEM!STRA, Sant horstlaan 51, W«t$senaar. Wördt gevr. Den Haag 15 Maart of later in modern flatgebouw op len stand in kl. gezin, wegens huw. der tegenw. die 6 j. in deze betr. was, een eenv. P.G. boven 25 j./roor alle werkzaamh. Ook koken. Niet alleen. Goed loon. Wasch- en reisgeld. Prima get. ver eischt. Uitv. brieven onder Letter L. Boekh. BESCHOOR, Niouwstr. 6, Den Haag. 21 GEVRAAGD grondig bekend met Boekhouden en Duitsche Handelscorrespondentie. Brieven onder No. 188 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 12 Fa. C. VAN TONGERLOO vraagt nog een nette leeftijd niet beneden 15 jaar. Adres: GftOENENDAAL 4. 10 vraagt Learaar ter opleiding voor Brieven onder No. 170, bureau Goudsche Crt.. Markt 31. 15 arts Kattensingel 79 Telef. 770 Spreekuur 8-9 en 1-2. Donderdags 10—11 De Commissie van Toezicht op de Sted. Badinrichtingen brengt ter ken nis van het publiek, dat het Badhuis aan den Groenendaal voorloopig op Zaterdag zal zijn geopend 15 voor heeren 's middags van 2*/a 5 uur. voor dames 's avonds van 7—9 uur GEVRAAGD. Vast salaris en provisie. LEWENSTEIN, Kleiweg 88. TB KOOP GEVRAAGD een Aanbiedingen onder No. 181 a*n het bu reau Goudsche Crt., Mart 31. GEVRAAGD door jongmensch. Brieven met prijsopgave onder No. 175 bureau Goudsche Qrt., Markt 31. 10 TE HUUR AANGEBODEN: Een geheel vry gedeelte van bev. 2 kamers en suite en tuin, kamer en keuken, W.C., voorzien van alle gemakken, met mooie voortuin, voor klein gezin of twee dames. Naar verkiezing gemeubileerd of ongemeubileerd. Huurprijs 7.50 gem. en 5.— Brieven onder No. 196 bureau Göudsche Courant, Markt 31. TE HUUR of TE KOOP: met vrye poort en schuur, staande Zwarte- weg. Huurprijs 5.per week. Koopsom 3000.Hypotheek beschik baar. Brieven onder No. 197 bureau Goudsche Courant, Markt 31. 12 TE HUUR aan de Houtmansgracht 10. Te bevragen alle werkdagen by j 8 W. M. DE JONG, Kattensingel 36. Vanaf heden zal ons Telefoon nummer cijn Goedkoopste Foto- on Optlokhondol Nl| man A Viisehorsëijk 101 Rottoréom MI Wat neemt U voor Zondag aan de Koffietafel? uitgesneden 40 ct. per ons. Aanbevelend, Ttlephton 120 Schilders, Oosthaven 65. Tel. 280 - GOUDA. - Wlnterhandenzalf „QRAHA" PUROL t«n bate «entr ■•waaraohool. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 27 Sept" 1928, No. 64. HOOFDPRIJZENChevrolet Sedan, nieuwste model, Saloaameuble- ment, Compleet Radiotoestel, Haard, Eikenhouten Schrijfbureau of dito Buffet, enz. enz. aoooo Loten. 8oo Prijzen. Prijs per Lot f I,— WEDERVERKOOPERS QEVRAAQD. 30 Aanvr. hiervoor te richten aan den Secr.-Penningm. R. BROUWER, te Dalfsen. I R.K. Pramlar Tabakspijpen m voor don halvon prijs, sa 20 L. BINNENDIJK - KLEIWEG 87 I

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1