Stoom-VerverljDe Pelikaan" Gemeenteraad van Gouda LAATSTE WEEK radio-nieuws: LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Zitting vut Maandag 28 Jjn. des n.m. In de onder voorzitterschap van Burge meester Gaarlandt gisterenavond gehouden openbare vergadering van den Raad, waren alle leden tegenwoordig met uitzondering van Mevr. van üantzjgiMeiles. De notulen van 12 Dec. (avondjitting) en van 14, 17 en 19 Dec. 1928 worden aange houden, de vorige vastgesteld. Herdenking Feestdag H. M. de Koningin-Moeder. Dames en Heeren, Alvorens onze werkzaamheden aan te vangen, wil ik in herinnering brengen, dat ons land kort geleden in dankbaarheid den dag herdacht, waarop 60 jaar geleden Hare Majesteit de Koningin-Moeder ons land binnentrad. in de volle be teekenis van het woord heeft zjj te midden van Haar volk geleefd en gewerkt. Wy erkennen, ik meen te mogen zeggen, zonder uitzondering, Haar Konink lyke zorgen, Haar Moederlijke Liefde. iBij Haar bezoek aan onze stad ten vori- gen jare èn bjj Haar verschijnen in deze zaal is de genegenheid van Gouda's bevol king en vdsj de Haar ontvangende raadsle den op ondubbelzinnige wijze aan het licht getreden. Moge de Koningin-Moeder nog langen tijd voor Haar gezin en voor ons volk bewaard blgreo. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. DJ), en H.H. Ik wensch U toe, dat Gij in gezondheid en voorspoed den lust tot arbeid voor de gemeenschap, ook in dit jaar, dat vóór ons ligt, moogt behouden. Wat in 1928 tot stand kwam. Vóórdat wij overgaan tot de behandeling der zaken, waarvoor ik U heb samengeroe pen, moge ik in de eerste raadsvergadering van het jaar 1929, in herinnering brengen de belangrijkste besluiten, die de Raad van Gouda in de 40 vergaderingen, benevens eenige na afloop van de geheime vergade ringen gehouden bijeenkomsten, van het ai- geloopen jaar genomen heeft. Tot het verkrijgen van een goede verbin ding met het abattoir, hetwelk in 1928 is afgebouwd, werd over de Karnemelksloot, tegenover den Burgemeester Martenssingel, een ophaalbrug gelegd. Voortgegaan werd met het aanbrengen van noodzakelijke verbeteringen der bestra ting en met het leggen van trottoirs, waar zulks noodig werd geacht. Inzonderheid zy hier gewezen op het verbouwen van de brug aan den Graaf Florisweg-hoek Ridder van Catsweg en de straatverbreeding en verbe tering der schoeiing bij den spoorwegover gang bij de Spoorstraat, die een groot gerief voor het verkeer opleveren en het aanzien van den toegangsweg tot onze stad belang rijk hebben verhoogd. Om in den terreinnood voor de verschillen de alhier gevestigde sportvereenigmgen te voorzien, besloot Uwe Vergadering tot het inrichten van een drietal voetbal-terreinen, met parkeerterrein, aan den Rodegraaf- schenr straatweg; tot het beschikbaar stel len van een ander terrein in de Korte Ak keren aan de voetbalvereeniging „O.N.A.", alsmede tot het inrichten van het z.g. „Manege"-terrein tot speeltuin voor de kinderen van de Speeltuinvereeniging „Het Oosten". Teneinde te kunnen blijven voldoen aan de geregeld binnenkomende aanvragen om beschikbaarstelling van bouwterrein, wer den voor de uitbreiding van het stadsdeel „Korte Akkeren" van verschillende eigena ren gronden door de gemeente aangekocht, ter grootte van 26.38.07 H.A. voor een to taal 'bedrag vmi 188.787.55, daaronder voor eventueele aanvragen om industrie terrein zijn begrepen eenige perceelen grond en water langs de Gouwe, ter oppervlakte van 14.26.30 H.A., voor de som van 62.657.75. De opbrengst van den verkoop van ge meentelijk bouwterrein tot een oppervlakte van 1.93.31. HA. bedroeg 94.554.50. Voor het oude „O.N.A."-terrein in de Korte Akkeren werd mede een bebouwings plan vastgesteld. Een gedeelte van het uiterwaard-terrein t jyoend: langs den Hollandschen IJssel werd als in- dustrie-terton in erfpacht gegeven aan de Bataafsche import Maatschappij. De sluis „Reeuiwijksche Verlaat" werd aan een grondige herstelling onderworpen. Tevens werd in den loop van het jaar met den bouw van een nieuwe brug voor groot- verkeer over de Fluweelensingelgracht be gonnen. Deze brug nadert hare voltooiing en zal spoedig voor het verkeer kunnen wor den opengesteld. Uw Raad besloot tevens tot het verplaat sen van het aan den Goejanverwellendyk gelegen woonwagenkamp naar een terrein aan den Bodegraafschen straatweg; het is inmiddèls in gebruik genomen. Nog een belangrijk feit op het gebied van woningbouw vinde hier vermelding, n.l. de bouw van HTcontrole-woningen in den Ach terwillens welke openstelling eenige maan- aen geleden onder zeer veel belangstelling van verschillende zijden heeft plaats ge vonden. Uw vergadering besloot tot het samenvoe gen van de' diensten Gemeentewerken en Bouw- en Woningtoezicht, en tot het om zetten van de diensten van Gemeentewerken en Brandweer in een bedrijf. Overgegaan werd tot het benoemen van een nieuwen Directeur van Gemeentewerken (in de va cature van der Ven) en van een ingenieur in algemeenen dienst tevens opperbnmd- meester. Het gebouw aan de Turfmarkt, voorheen dienend tot woning van den Directeur van Gemeentewerken, werd mede in verband met het overbrengen van den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht naar Gemeente werken.*— ingericht voor den dienst van Ge meentewerken. Aan de Gouwe werd perceel no. 2 aange kocht, zulks met het voornemen daarin den gemeentelijken stortings- en ophaaldienst te vestigen. B\j de lichtfabrieken had een reorganisa tie plaats; de voormalige directeurswoning werd ingericht tot kantoor voor de boek houding. Overgegaan werd tot het bouwen eener pompenruimte in de Electrische CentrdTe en het inrichten van een transformator-reinl- fo het voormalig Beitedelfngen- huLs aan de Rotterdamsche Veer. Gouda is in den loop des jaars eene be lang rij ki instelling ryker geworden. Dans zy den i nancieelen steun der gemeente kon eindelijk .worden overgegaan tot de stich ting var gen apenbare leeszaal, een insti tuut, da wij reeds te lang hadden gemist. Ook op onderwijsgebied deed zich een goede ai nwinst voor. Uwe vergadering toch besloot ot het stichten van een school voor buiteng» wpon lager onderwijs, van welke is gebleken, dat zij inderdaad in een gevoeule behoefte voorziet en een school voor g. I. o. In vetbfcnd mede met het verpiichteud stellen f van het 7e leerjaar aan de O. L. scholen/ werd besloten de woning van hei schoolhoofd aan de Prins Hendrikstraat aan de bewoning te onttrekken en in te rich typ tot twee schoollokalen, terwijl daartoe tevens twee lokalen aan de Centrale Kop- school zijn bijgebouwd. Ook de'Groen van Prinstererschool werd voor het 7e leerjaar ingericht. Ter uitVoering van het Provinciaal We genplan werd besloten tot het verleenen eener bijdrage in de onderhoudskosten voor de wegen leidende naar Schoonhoven en Alphen aan den Rijn. In verband hiermede worde nog herinnerd aan de onlangs plaats gehad hebbende be langrijke wijziging van de Algemeene Poli tieverordening (op grond van het nieuvSfc motor- en rij wiel reglement), waarbij nieuwe bepalingen ten aanzien van het verkeer zijn vastgesteld. Wegens zijn benoeming te Delft van dr. Cleyndert heeft aan het Van Iterson-Zieken- huis eene verandering plaats gevonden door de benoeming van een nieuwen geneesheer- directeur. De Bouwnijverheid. De bouwnijverheid was bevredigend. In 1928 zijn 276 woningen gebouwd. Door her en verbouw werd dit getal vermeerderd met 9.^Onttrokken aan de bewoning (os. we gens het inrichten voor pakhuis, etc.! 19. Ontruimd zijn 36 onbewoonbaar verklaarde woningen. Onbewoonbaar verklaarde in /1928:, 33. Op 1 Januari 1928 waren er 26 onbewoonbaar verklaarde woningen be woond! Einde 1928 waren 23 onbewoonbaar verklahrde woningen nog bevtoond. ■j/(Vermelding verdient nog de onlangs piatots gehad hebbende vaststelling van een nieuwe Bouw- en Woningverordening voor deze gemeente. De Gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand was in het alge meen jgunstig. In 1928 kwam een gering aantaj besmettelijke ziekten voor, t.w. tvphui '2 gevaHen; roodvonk 28 gevallen; fèbris tfrphoïdea 1 geval; diphteritu? 8 ge vallen. 7 DeTwerkloosheid. De werkloosheid is eerj nog immer zorg gever i vraagstuk. Op 1 Januari 1928 waren by d< arbeidsbeurs ingeschreven: 564; op I Janus ri 1929 446 -f- 52 werkloozen (door vorst -f 64 gedeeltelijk werkloozen. Na r* Witteveen (Drente) werd by wijze van i róef een aantal werkloozen gezonden. Behoi dens eene moeilijkheid in het begin, deed tich verder geen stagnatie voor. De proef" kan mitsdien als geslaagd worden be schot wd. 1 bevolking. De werkelijke bevolking der gemeente be stond o(p 31 December 1927 uit: 28090 per- sonerVermeerder gedurende het jaar met 221 t >t 28311 personen. Het geboorten-over schot bewerkstelligde deze toeneming. 11* Mark wezen. He marktwezen werd in een bedrijf om' gezel De totale aanvoer in 1928 isi lager dan (Lie van 1927. Deze bedroeg 129829, waaronder aan magere varkens: 40753; s 1 achat vb rkens: 18483; biggen: 51493. Da ctorzaak daarvan is een algeheele ver- mindferiie qanfok van varkens. Vandaar ook dat ljet van de varkens alléén de biggen zijn, waarvan de aanvoer terug ging; een terug- QfMtg echter die in verhouding tot de in dit geconstateerde algeheele inkrimping de varkensstapel van 25 in wer kelijkheid een vooruitgang beteekent van i 10 tan de slachO- en van de magere varkens ging de'aanvoer met respectievelijk ,£0.7 f/o en 4 vooruit. Op de algemeene markt werden aange- .496.564 K.G. kaas; 31.770 K.G. boter; 20.136 partijen eieren;*439.370 st. pluimvee enz. Het voordeelig verschil tusschen de ont vangen markt- en waaggelden van 1928 en 1927 en van 1928 en 1922 bedraagt onder- scheidelyk 8.816.56% en 33.817.22. In totaal werd aan markt- en waaggelden ontvangen 64.598.28. De Scheepvaartbeweging. Ten aanzien van de scheepvaartbeweging zij nog het volgende opgemerkt: Door de gemeentelijke IJsselhavensluis en door de gemeentelijke bruggen was heti scheepvaartverkeer als,volgt; In 1928 86.674 vaartuigen, plaatselijk verkeer door alle ge- meentebrugen; in 1928 4208 vaartuigen, scheepvaarte door hot Moordrechtsche Ver laat; in 1928 15.774.90, ontvangsten aan havensluis-bruggeld door den havendienst. Gouda's toekomst. Wij hebben niet stil gezeten in het jaar 1928. Een werkzame periode, waarin veel van Uw tijd en oplettendheid werd gevergd, ligt achter ons. Maaf wy zyn nog slechts aan het begin, en al zhl gestreefd worden ïlaar een regel matige afdoening v*n zaken en nanr een redelijk tempo van werken! er wacht ons nog voor de ontplooiing van fde bestaansmo- gelyköfeden onzer stad een voorraad arbeid, die oift tevreden moet stemmen. W^in hèt bijzonder van Uwe aandacht en vflfrÖe voorbereiding va®het dagelyksch bestiuir zal worden gevraagd, het is onlangs bij dm behandeling der gemeentebegrooting gen<mg*am tot uiting gekomen. Ik wil het niet lMhalen. Het gaat, kort gezegd, om den opjjtuw van onze stad. Ona$ebroken inspanning zal er mede ge moeid zyn. Het is de inzet. Grootere welvaart moet ons voor oogen staaJk Het is de pry s. Wij moeten trachten te behouden wat wy hebtagi: elke vermindering van het belast bare Inkomen moet onze bedachtzaamheid verlagen. Jammeren over wat wy verloren heblten brengt ons echter geen stap verder. We «Uden erdoor verslappen in onze taak, de bdnnenJandsche nijverheid naar onze zoo by uitstek gunstig gelegen industrieterrei nen t<w te trékken; den natuurlijken groei van onze markt in goede banen te leiden. I Gouda is binnenkort het knooppunt van 6 I spoorlijnen, van zeven grootendeels nieuw I aanVe leggen primaire en secundaire ver- I binfflngswegen. terwyl de provinciale wa- terweg, die onze gemeente doorsnijdt en die in snel tempo wordt afgewerkt, voor zee schepen bev aarbaar wondt. Moge elk jaar, dat voor ons ligt, ons ver der brengen op den weg van vooruitgang, laat geen teleurstelling onzen arbeid ver slappen, geen onhoodige verdeeldheid ons streven belemmeren, geen ontmoediging in onze gedachten post vatten! laat ons over alle hindernissen heen, tegen alle bezwaren in, den geest der overheid levendig, het ver trouwen in den bloei onzer stad onverzwakt houden. Zoo zie ik de toekomst en onze taak. (Applaus). De heer VAN DANTZ1G beantwoordt den Voorzitter. Spr. zegt dank voor de goede wenschen. Spr. hoopt dat de goede stem ming den Voorzitter zal byblyven. Spr. uit de hoop dat de Raad zich zelf beperking zal opleggen. Spr. betrekt ook in de goede wenschen den Secretaris en de wethouders. Spr. ver trouwt dat een goede verdeeling van arbeid kan plaats hebben, opdat overlading van nog jonge menschen wordt voorkomen. Mededeel ingen. Burgemeester en Wethouders declen den Raad mede: dat hun voorstel d.d. 23 Januari 1929 no. o2 tot benoeming van een 1 eeraar in het electro-technische teekenen aan de avond school voor ambachtslieden, in verband met de benoeming van den heer J. J. Lankhorst tot 1 eeraar in de electro-techniek aan de ambachtsschool te Bergen'op Zoom als ver vallen kan worden beschouwd. /lat zy onder goedkeuring van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land- tkrnw hebben besloten de 2e periode, be doeld by art. 6 der regeling voor «1e gem. uitkeeringen aan werkloozen, opnieuw met één jaar te verlengen. dat zy van de belanghebbende plaatse lijke voetbalvereenigingen, zoowel ais van den Hoofdconsul Van den Nederlandsehen Voetbalbond, tevredenheidsbetuigingen mochten ontvangen betreffende den aanleg cn de afwerking der gemeentelijke sport terreinen aan dfn Graaf Florisweg-hoek Bodegraaf schen straatweg. dat zy opnieuw aan de orde zullen stellen het in de raadsvergadering van 29 Augus tus 1927 Aangehouden voorstel betreffende het uitbreidingsplan. dat zy met instemming der commissie van bijstand in het beheer der gemeente werken besloten hebben by aanbesteding in het algemeen geen persoonlijke of zake lijke borgtocht meer te eischen. dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 1616 December 1928 hebben goedgekeurd bet raadsbesluit d.d. 15 November 1928 tot overname van grond voor den aanleg van trottoirs aan de Blauwstraat, de Naaier- straat en de Nieuwe Markt. dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 2/10 Januari 1929 B hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 17 December 1928 tot vaststelling der huurprijzen van de wonin gen type F betere woningen der gemeen telijke woningen (twee complex) op 8. per week. dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 15/18 Januari 1929 hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 17 December 1928 tot den bouw eener school voor gewoon lager on derwijs op een terirein, gelegen aan de Eer ste Kade. dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 14/17 Januari 1929 hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 19 December 1928 tot toe kenning van een subsidie aan het Israëli tisch armbestuur. dat de Voorzittér,van. het College van Ge deputeerde Staten bij schryven d.d, 17 Ja nuari 1929 mededeeling doet van een uit treksel uit het Kon. besluit d.d. 31 Decem ber 1928 no. 10, waarby wordt goedgekeurd de verordening op de heffing van school geld voor de inrichting tot opleiding van onderwijzeressen en hoofdonderwijzeressen aan een bewaarschool. dat de Voorzitter van het College van Ge deputeerde Staten by schryven d.d. 24 De cember 1928 mededeeling doet van een uit treksel uit het Kon. besluit d.d. 28 Novem ber 1928 no. 14, waarby wordt goedgekeurd de verordening op de heffing van school geld voor het buitengewoon lager onder wijs. Alle voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zyn nog ingekomen: Van den heer B. G. J. Evers zyn ontslag name als lid van de commissie van toe zicht op het Stedelijk Museum van Oudhe- denen Librye. Voor kennisgeving aangenomen. Van A. P. Kruyt een verzoek om eervol ontslag als onderwijzer van school B met ingang van 19 Maart a.s. of zooveel eerder als in de vacature voorzien is. Wordt eervol verleend. Van de heererf L. Overhand, A. Fokkers en J. H. Prevoo, leden van den gemeente raad, een voorstel om Burgemeester en Wet houders uit te noodigen aan den duidelijk uitgesproken wensch van den Raad in zyne vergadering van 15 Nov. 1921 om in te stellen een Commissie van bijstand voor de personeelszaken te voldoen, zoomede art. 41 van het werkliedenreglement opnieuw vast te stellen. Gesteld om advies in handen van B. en W. Van de landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders in Nederland en van den Ne derlandsehen Federatieven Bond van Per soneel in Openbaren dienst een verzoek zoo danige besluiten te nemen dat de bouwwer ken der gemeente voortaan in eigen be heer worden uitgevoerd. Gesteld om advies in handen van B. en W. Van de bewoners-Ajenaars of gebruikers van panden, gelegen Ban de Nieuwsteeg een verzoek niet over te gaan tot de invoering van het éénrichtingsverkeer dier steeg. Wordt behandelt by punt 9 der agenda. Van den Directeur van den Handelscur sus het jaarverslag van dien cursus over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie jtot Wering van school verzuim het verslag van hare werkzaam heden over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. Benoemd worden: tot tydeiyk leeraar aan de Ambachts avondschool in vakteekenen en vak theorie: J. H. van den Engel alhier; tot tijdelijk leeraar aan de Ambachta- avondsrhool h» het vakteekenen en vaktheorie: J. de Bruyn; tot brugwachter voor de brug by de P. C. Bot hst raat: De heer KAMPHUIZEN (c.h.) kan zich met deze voordracht niet vereenigen. Spr. meent dat een ander sollicitant, die het hard noodig heeft voor deze functie meer in aan merking komt. Spr. beveelt aan te stemmen op A. Byl. Mevr. RLESlZ (lib.) sluit zich hierbij aan. De VOGKZl'i'I'ER zegt dat er geen aan leiding is om af te wijken van de voordracht van den havenmeester. De heer OVERHAND (a.d.) begrijpt niet dat buiten de voordracht om niet kan wor den benoemd. In dat geval verzocht spr. de voordracht terug te nemen. De heeren VAN DANTZ1G (s.d.) en an deren meenen dat het niet juist is dat u i t de voordracht moet worden benoemd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) dringt op beperking aan, zooals de heer van Dantzig heeft aanbevolen. De heer VERKERK (a.r.) wil gaarne nog weten op grond waarvan een voordracht is gemaakt. De heeren Overhand, Kamphuizen en Mevr. Riesz dienen een voorstel in deze voordracht terug te nemen. In stemming gebracht, staken de stem men 1010. Aan den heer G. D. Hey wordt wegens het bereiken van den 66-jarigen leeftijd ontslag verleend als leeraar aan de Handels- cursus, doch direct daarop tot tydelyk leeraar benoemd, op zyn tegenwoordig sala-' ris van 900. Tot leden van de Commissie van Toe zicht op de Stedelijke Bad- en Zwem inrichtingen worden benoemd: üe heeren A. Fakkers Jr. (aftr.); in de vac.Wan Catz: de heer G. A. M. Weck; in de vac.-P. C. Cleyndert Jr.: de heer H. W. de Planque. Het voorstel tot het bijplaatsen van een stoomketel in de electrische centrale. De heer MUYLWIJK (a.r.) heeft niet ge vonden of het ketelhuis niet moet worden verbouwd. De heer FOKKERS (s.d.) verklaart zich tegen een onderhandsche opdracht van de werkzaamheden, welke met de plaatsing van den ketel verband houden. Wethouder DONKER (r.k.) deelt mede dat de pompinrichting is verplaatsjt, zoodat ruimte voor den stoomketel is verkregen. Wat de vraag van den heer Fokkers be treft, spr. deelt mede dat het in hoofdzaak de instrumenten zyn, die niet kunnen wor den aanbesteed. De heer Mr. DE WCTT WIJNEN (lib.) heeft ook hetzelfde bezwaar als de heer Fokkers. Spr. dient een wyziging van het voorstel in, waarmede de Raad accoord gaat. Het voorstel wordt daarop zonder st. aangenomen. Het voorstel tot uitbreiding van het ko- lenpark der electrische centrale. De heer VERKERK (a.r.) heeft in dit voorstel niet gevonden de grootte van het perceel ter berekening van den grondprijs. Wethouder DONKER (r.k.) weet niet de juiste grootte; er kan 200 ton kolen worden geborgen. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot uitbreiding van het aantal vaste hokken op het veemarkt terrein. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van 2 nieuwe boilers voor het Badhuis. De heer MUYLWIJK (a.r„) meent dat dit werk in de stad kan worden uitgevoerd. De heer VERKERK (a.r.) vraagt hoe die uitbreiding wordt gemotiveerd. Is die beslist noodig. Spr. vraagt inlichtingen waaruit moet blijken dat deze boilers, regelmatig noodig zyn, of wel alleen by groote drukte. De heer FOKKERS (s.d.) zegt dat dit een oude zaak is, die reeds van Mei 1927 dateert. Er was niet voldoende reserve aan wezig by schoonmaken der ketels. Op dit oogenblik kan zoo niet worden voortgegaan. Des Zaterdags is er groote stagnatie. Het badhuis neemt in bezoek toe. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de heer Verkerk alle inlichtingen had kun nen vinden by de stukken. By de inschry- ving zullen de Goudsche firma's niet worden vergeten. Het voorsitel wordt z. st. aangenomen. Het voorstel tot bestrating en be schoeiing van de Oostzijde van den Ridder van Catsweg. Aangenomen. Het voorstel inzake het verzoek om be strating van den Zwarteweg. De heer VERKERK (a.r.) vraagt of in de provincie ZuidnHolland ook bestaat de ver plichting tot wegenschouw. Zoo ja, hoe is het rapport dan van yen Zwarteweg? In Gelderland is het spr. wel gebleken dat by schouw een weg aan elke zyde een halve meter te smal was. Spr. vraagt of het juist is dat door den Inspecteur van het Bouw- ,en Woningtoe zicht een toezegging is gedaan dat daar een weg zal komen van'10 M. breed. Zoo ja, met welk recht is die toezegging gedaan? En meent men dan dat de gemeente een mo- reele verplichting heeft tegenover de be- Spr. noemt het onjuist dat aan de bouw ondernemers geen verplichting kan worden opgelegd voor rioleering en verharding, ook van bestaande wegen. Spr. haalt een recent geval aan, waaruit blijkt dat wel degelijk recognitie kan worden gevorderd. Spr. geeft een uiteenzetting hoe de toe stand ter plaatse is om te doen uitkomen dat er in deze een tekortkoming is. De regelmatige gang van zaken zou zyn ge weest den weg over te nemen van den pol der Willens. De gemeente verkeert nu fei telijk in een toestand van onmacht daaraan iets te kunnen doen. Spr. zou het wensche- lyk vinden dat de Raad uitsprak dat het gemeentebestuur zal onderhandelen met den polder Willens tot overname of beheer en onderhoud van den weg onder verplichting tot vergoeding van een jaarlyksch bedrag overeenkomend met de gemiddelde kosten gedurende de laatste 5 jaar. Spr. dient daar toe een motie in. De heer FOKKERS (s.d.) wil gaarne eerst weten of de eigenaren der huizen aan de kosten willen medebetalen. Spr. zou daar om wenschen dat B. en W. overleg zouden plegen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) is van oordeel dat de gemeente aan deze zaak niets kan doen. De polder Willens is de eigenaar. Spr. meent dat het gewenscht is te doen zooals B. en W. voorstelden, ech ter iB. en W. kunnen overleg plegen met het polderbestuur op welke wij-re de rep"; op loj-sing kan worden gebracht. Spr. vraagt ook of de Inspecteur vart Bouw- en Woningtoezicht in deze is gehoord en wat diens advies is. De heer VAN DANTZIG (s.d.) wijst er op dat hoofdambtenaren niet mogen belo ven, wat B. en W. niet kunnen nakomen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) meent dat B. en W. het juiste oordeel in deze hebben gegeven. Spr. vraagt# de polder Willens hare rechteriyke verrichtingen is nageko men. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat er doorloopend wegenschouw moet worden gehouden om elkaar te kunnen controleeren. De schouw hier berust by den polder. Het is volgens spr. niet juist dat de heer Bakker de genoemde inlichtingen heeft gegeven. Het zou door de heer Van dé Ven moeten zyn geweest. Voor voorkoming van derge lijke toezeggingen zal toch worden ge waakt. Spr. is ontstemd over dit adres. Het adres is niet gericht aan B. en W. maar aan den Raad. Spr. heeft daartegen bezwaar. Het is een zaak waaraan de ge meente niets kan doen. Dat de gemeente aleer den weg had moeten overnemen, acht splr. ook niet juist. De adressanten erkennen dat de polder in deze aan hun wenschen niet heeft voldaan. Spr. wil de zonden dier adressanten mild in ontvangt, nemen en daarom met aanvaar ding van het afwyzend advies den directeur van gemeentewerken opdracht geven met de betrokkenen overleg te plegen. De VOORZITTER geeft in overweging de motie-Verkerk te doen intrekken. Spr. meent dat een overleg wel het résültaat zou kun nen hebben dat een oplossing zou kunnen worden gevonden. De toestand laat te wen schen over. De Zwarteweg is inderdaad: een zwarte weg. De heer VERKERK (a.r.) meent dat de eenige juiste weg Ls dat de juridische be zwaren worden weggenomen door overname of beheer van dien weg. Spr. handhaaft zyn motie. De heer FOKKERS (s.d.) acht de motie overbodig, daar overleg hetzelfde resultaat kan opleveren. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) sluit zieh by den heer Fokkers aan. Echter spr. zou het niet juist achten dat overleg zou worden gepleegd door den heer Bakker, maar door B. en W. of de betrokken wethou der. Het blykt uit alles dat de verhouding tusschen den ^eer Bakker en die eigenaren te wenschen overlaat. De heer MUYLWIJK (a.r.) acht het standpunt van den heer Verkerk niet juist dat vroeger reeds overhame van dien weg had moeten plaats*hebben. Wethouder VAN STAAL (ad.) heeft den heer Verkerk willen sparen. De heer VERKERK (a.r.): U behoeft m« niet te sparen. |>e heer Dr. HOFFMAN (r.k.): Dat doen wo by de Nutssipaarbank. (Gelach). Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat B. en W. en of de wethouder onderhandelin gen zullen yderen. Dat zal niet geschieden door dien heèr Bakker alleen. De motie-Verkerk wordt nu in stemming gebracht en verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt z. st. aangenomen. Het voorstel inzake het verzoek van L. v. d. Pol om ontheffing van het ver bod tot het beryden van den Bleekerg- singel in de richting der brug over het Bloemendaalsche Verlaat. De heer MUYLWIJK (a.r.) en ook de heer VERKERK (a.r.) vragen of dit adres een vergissing is. Zoo ja, waarom wordt dan die lange weg gevolgd. De VOORZITTER verzoekt nu aanneming van dit voorstel. Z. st. aangenomen. Het voorstel tot wyziging der Alg. Po litieverordening (invoering van het één-richtingsverkeer voor de Nieuw steeg en de Stoofsteeg). Aangenomen. Het voorstel betreffende de openstelling van de Jan Kattenbrug op Zon- en Feestdagen. )De heer OVERHAND (s.d.) herinnert er spr.'s voorstel 12 April 1928 is in- Dit gediend. Dit prae-advies heeft acht maan den n ting v noodig geacht. Spr. geeft een uiteenzet- g van de. geschiedenis om ,de totstandko- an den aanleg der aanlegsteigers. Daarvan is geen gebruik gemaakt. Spr. acht geen bezwaren aanwezig voor de bezitters van jachten om deze 's Zaterdags buiten de brug te brengen. Het bezwaar van de Bos- koopsche boot bestaat volgens spr. ook niet, daar zoo goed als alle passagiers vóór de brug afstappen en niet dóórvaren naar de aanlegplaats by de Crabethstraat. Spr. heeft aanteekening gehouden van verschillende gevallen dat de boot zonder passagiers is doorgevaren. De VOORZITTER beantwoordt den heer Overhand. In dezen tyd van het verkeer moeten er geen obstakels in den weg wor den gelegd. De gemeente getroost daarvoor offers, land- zoowel als waterwegen moeten zoo goed mogelyk in orde wezen. Spr. zegt dat voor alle verkeersmiddelen medewerking moet wordep verleend. Ook de toeristen'be- langen moeten worden gediend. Sluiting van de brug beteekent beperking daarvan. Spr. gelooft niet dat alle passagiers van de Boskoopsche boot by „De drie noteiboo- men" afstappen, en zeker is het gewenscht de gelegenheid tot opstappen aan de Cra bethstraat te laten. De heeren KAMPHUIZEN (c.h.) en MID DEL WEERD (r.k.) verklaren zich vóór de sluiting op grond van bevordering van Zon dagsrust. De heer OVERHAND (s.d.) repliceert. Spr. vraagt aan te toonen met feiten en cij fers waarin het belang der openstelling sit. De VOORZITTER repliceert. Spr. acht het niet in het belang van de gemeente tot sluiting over te gaan. Het afwyzend prae-advies van B. en W. op het voorstel-Overhand c.s. wordt met 11 st. tegen en 7 voor verworpen. Vóór het open houden van de brug op Zondag hebben gestemd de heeren Donker, Van Wymen, Van Staal, Fokkers. Van Vliet, Mr. de Witt Wynen en Mevr. Riesz. Tegen hebben gestemd de heeren Muyl- wyk, Verkerk, Folet. Kamphuizen, Heerkens, Middelweerd, Steenland, Dr. Hoffman, Koe' mans, Sanders, Prevoo, Overhand en van Dantzig. Het voorstel tot het brengen van wijzi gingen in de indeeling van de kringen en stemdistricten. Aangenomen. Het voorstel tot het vaststellen van het uitbreidingsplan. Aangenomen. Het voorstel tot opheffing dér oirt»*- iroonbaarverklaring van de woningen r Slapperdel No. 1 en 3. Aangenomen. Het voorstel tot opheffing van de onbe woonbaarverklanng van de woning Achter de Vischmarkt no. 4. Aangenomen. Het voorstel tot het nemen eener afwy- aende beschikking op het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot stich ting en instandhouding van Chr. scho len voor L.O. en U.L.O. om beschik- bsarstelling van gelden voor de aan schaffing van een radiotoestel. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) kan zich inet het standpunt van B. en W. niet ver- «enigen, dat art. 72 der l/).-wet hiertoe geen vrüneid geeft. Mocht afwyzend worden be schikt dan zal het schoolbestuur in hoogere instantie een beslissing vragen. De heer VERKERK (a.r) wyst er op dat nog moet worden bewezen of de radio voor hst onderwya gewenscht is. De meeningen daarover zyn verdeeld. Men zegt wel dat de radio het isolement van het platteland op heft veel wordt ook door de radio uit zyn verband gehaald. Wanneer men de radio een paar graden verder zet dan noodig is, dan arygt men vaak allerlei te hooren, dat voor het onderwys zeker ongewenscht is. Wethouder SANDERS (s.d.) zegt dat het ar alleen om gaat of art. 72 der wet L. O. toelaat een dergeiyke beschikking te nemen. Het afwijzend prae-advies wordt aange nomen. Het voorstel tot toekenning der ver goeding, bedoeld by art. lüü der L. O.- wet 1920 over 1927 voor de byzondere schooi voor U.L.O. De heer KAMPHU123EN (c.h.) vraagt of de byzondere school geen vergoeding meer krygt voor de boventallige onderwyzers wanneer deze er by het openbaar onderwys gedurende twee jak* niet metr zyn. Wethouder SANDERS (s.d.) antwoordt hierop bevestigend. Krygt het openbaar oiiderwys weer boventallige leerkrachten, dan krygt de byzondere school weer nieuwe rechten. Het voorstel wordt z. st. aangenomen. Het voorstel tot toekenning der ver- *0 goeding bedoeld bij art. 1U0 L. O.-wet 1920 voor de byzondere neutrale school voor L. O. Aangenomen. Het voorstel tot onderhandsche ver pachting van het café-restaurant op het Veemarktterrein. - Aangenomen. Het voorstel tot toekenning eener gra tificatie aan den chirurg .van het Van lterson-Ziekenhuis voor dc waarne ming van het directoraat. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond aan Mej. J. Breebaart. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond aan de fa. E. Sanders en Co. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van de percee len sectie A nos. 1261 en 1547 gelegen aan de Boelekade van J. Nederend. De heer VERKERK (a.r.) vraagt inlich tingen omtrent deze beide huisjes. Mevr. RIESZ (lib.) vindt den prijs nog al hoog. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de aankoop beide perceeden betreft. De prys is hoog. Wanneer de gemeente gaat koopen probeert men ze aityd te villen. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot wegverbreeding van den ingang van Boelekade en Ulee- kerssingel en tot het aangaan eener overeenkomst daarvoor met de fami lie Overbosch. Aangenomen. Vaststelling van het 3e suppletoire kohier der Hondenbelasting voor 1928. t* Aangenomen. Af- en overschryvingen op de gemeen tebegrooting, dienst 1928. Aangenomen. RONDVRAAG. Gemeenterekening. Mevr. RIESZ (lib.) vraagt hoe het staat metde gemeenterekendng, die is nu nog niet Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat deze in de eerstvolgende vergadering aan de orde zal worden gesteld. De Raadsvoorstellen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) herinnert -aan het gesprokene van den Voorzitter by den aanvang der vergadering. In verband daarmede doet spr. een beroep op het college om de raadsvoorstellen en agenda ttfdiger te doen inzenden by de leden, vdaar ook nu wederom de toezending zoo lalt was dat gelegenheid voor bestu- deerinjJ heeft STADSNIEUWS. gere De VOORZITTER zegt toe dat naar trending zal worden gestreefd z(jn nog tal van stukken in de laatste vergadering van B. en W. pas behandeld. Waterleiding in de Willens. De heer VAN WIJNEN (e.g.) vraagt hoe het staat met de watervoorziening aan de bewoners in de Willens. Is de aangelegen heid door de Waterleiding-My. tot oplossing gebracht Uit een gezondheidsoogpunt is het noodig dat zoo spoedig mogelyk aanslui ting plaats vindt. De VOORZITTER deelt mede dat de Goudsche Waterleiding-My. in deze zeer coulant is en allee doet om tót een goede oplossing te geraken. De aangelegenheid heeft de volle aandacht van B. en W. Eenheidspapier. De heer VERKERK (a.r.) vraagt of het wet mogelyk is dat de gemeente zou ge- bruiken het eenheidspapier A 4, zooals het Ryk dat heeft. Spr. meent dat dit tot be sparing zal leiden. De VOORZITTER is van oordeel dat zulks niet het geval is. Het bedoelde formaat wordt wel gebruikt, maar aJleen vooY offi- cieele correspondentie. Verontschuldiging Dr. Hoffman. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) maakt zyn verontschuldiging dat hy in de vorige raade- zittmg zich niet aan de leiding van-den voor zitter heeft gehouden en de zaal he#ft ver laten. Spr. zegt van meening te zyn ge weest zyn stem nog te moeten motiveeren. ~e «JBpnbare vergadering wordt te even half elf gesloten. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 29 Januari. Hoogste stand 784.0 te Vardö. Laagste stand 749.8 te Blacsod. Verwachting: Matige zuidelijk tot zuid westelijke, wind. Betrokken tot half bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Lichte tot matige in ■•4 •••ton strenae verrt. GOUDA, 29 Januari 1929. De Jan Kattenbrug gaat Zondags weer dicht. De meerderheid van den Raad heeft gis teren het besluit genomen de Jan Katten brug op Zon- en Feestdagen gesloten te houden. Men kan zich niet beat voorstellen hoe in den huidigen tijd van ontwikkeling van het verkeerswezen een dergelijk besluit wordt genomen. Zulks te meer niet, daar men weet dat dit besluit, in een vroegere periode genomen, aanleiding tot groote ont stemming hééft gegeven, zoowel in Gouda als in Boskoop. Terwille van één enkelen bruggeman, die niet in gemeentedienst is, wordt een ver keersobstakel in den weg gelegW Wat baten nu speeches over bevordering van het verkeer als een Raadsmeerderheid door een besluit als thans tegenwerkt? Wedstrijd hardrijden voor jongens. Voor de gisteren op Stolwykersluis ge houden hardrijderij voor jongens tot 14 jaar. hadden zich 48 deelnemers aangemeld en werden de pry zen als volgl behaald: le pr. Emiel Miedema, Gouda; 2e pr. C. v. Z^ll, Gouderak; 3e pr. D. J. v. Houten, Gouda; 4e pr. J. Donk, StoLwykereluis; 5e pr. F. Noorlander, Gouda; 6e pr. G. v. Eik, Goude- fak. De baan is zeer mooi en er was veel belangstelling. Groot gemaskerd bal in „Ons Genoegen". Maandag II Februari a.s. zal in de Zaal Kunstmin van de Sociëteit „Ons Genoegen" het jaarlyksch groot gemaskerd bal plaats vinden voor de leden met hunne dames. Prijzen zullen worden uitgeloofd voor de mooiste groep, de origineelste groep, het mooiste paar, het origineelste paar, het mooiste dames-costuum, het origineelste dames-costuum, het mooiste heeren-costuum, het origineelste heeren-costuum. Zjj die voor een prys in aanmerking wil len komen, moeten vóór tien uur in de za len aanwezig zyn en tot na de prijsuitrei king geco8tumeerd blijven; de prijsuitrei king geschiedt in de pauze, welke om 12 uur aanvangt en geopend wordt met een defileermarsch der gemaskerden. Het gemaskerdbal vangt te half negen aan. Werkeloosheidsverzekering. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft voor het tijdvak van 1 Jan. 1929 tot en met 31 Dec. 1931 benoemd in de Rijkscommissie van advies voor de Werkloosheidsverzekering o.a. tot lid onze oud-burgemeester de heer Ulbo J." Mys. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te den Bosch geeft in overweging aan een ieder, alvorens handelsrelaties aan te gaan met de zich noemende firma Gevers Co., hoveniers, groothandel in aardappelen, groenten en fruit het Westland, den Bosch, Windmolen bergstraat No. 22, inlichtingen in te win nen aan het commissariaat van politie afd recherche. Aanhouding. Door de politie is een persoon' aange houden die in het Algem. Politieblad stond gesignaleerd tot 'het ondergaan van acht dagen hechtenis. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. Een ongelukkig toeval. Hedenmorgen om 9 uur, toen de heer V. in zyn winkel voor het raam bezig was met het repareeren van schoenen, kwamen eenige schooljongens voor dat venster staan en begonnen den heer V. te plagen. Driftig stond deze op om de jongens te achter halen. Hy liep vlug zijn woning uit en be merkte niet dat in de straat van achter een daar staande groentewagen een vrachtauto aankwam, waartegen hy opbotste. De heer V. verwondde zich aan het hoofd en sloeg achterover op de straat. Hy werd bewuste loos opgenomen en zyn woning binnenge dragen. Op advies van Dr. de Boer werd de heer V. naar het v. Iterson Ziekenhuis vervoerd. Zyn toestand is bedenkelijk. Den bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 24 Jan.: Johanna Catharina. d. v. G. J. Ploeg en E. Slaman, Messemaker- st, 1. 25 Jan.: Lysje, d. v. L. J. Grooten- dorst en P. van der Louw, Gr. van Bloistr. 59. 24 Jan.Dirk, z. v. P. den Hertog en A. Qualm, Drapiersteeg 10. 25 Jan.: Cor nelia Christina, d. v. G. J. Baksteen en M. de Stigter, Pr. Hendrikstr. 141. 26 Jan.: Christiaan, z. v. L. C. Suik en A. C. van Mourik, Boelekade 119. 28 Jan.: Cornelis Richard, z. v. R. van der Klip en M. K. Voigt, Kleiweg 93. OVERLEDEN: 25 Jan.: Hartje Hol, geh. met C. F. Schouten, 41 j. 26 Jan.: Lena Moóyekind, geh. met B. Okkersen, 71 j. Agenda. 29 Jan., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Con cert Symphonia. 29 Jan. 8 uur Soc. „de Réunie" Lezing voor de My. v. Nijverheid Dep. Gouda door Prof. Dr. Mohr. 30 Jan. 8 uur precies Zesde abonnements- voorstelling Tooneelgezelsch. „De Speel doos". 81 Jan. 8% uur Kerkgebouw Remonstrant- sche Kerk Ledenvergadering Rem. Geref. Gemeente. 2 Febr. 7% uur, Ned. Reisvereeniging Soc. „de Réunie" Jaarvergadering, te 9 uur Jaarfeest. 7 Febr., 3 u. Hotel de Zalm. Ver. Huis vrouwen. Jaarvergadering. 11 Febr., 8% u. n.m. Soc. „Ons Genoegen". Groot Gemaskerd Bal. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Door de (jsclub „Berkenwoude" alhier, was Maandag j.l. een wedstrijd uitgeschre ven voor jongens en voor meisjes. De prij zen voor jongens van 14 10 jarigen leeftijd werden behaald door A. Berkouwer, C. Scheer en W. van Herk.; voor meisjer door A. Smidt, W. den Besten en A. Scheer. Voor jongens van 16—18 jarigen leeftijd door A. Vonk, J. Scheer en J. B. van Vliet; voor meisjes door L. Both, J. Versluys gn L. Oudenes. Aan de overigen werd kwatta uitgereikt. Bij de Maandag door de ysclub „Nooit Gedacht" in den Achterbroek gehouden wed strijd werden de prijzen behaald door M. v. d. Heuvel te Stolwijk le pr. 26IV; Se pr. 10.-— J. Mudde, Lekker kerk; 8e Sr. 5.G. Oskam te Lekkarkerk; 4e pr. 1. Schmidt alhier. GOUDMAK. De IJsclub „De IJsmT alhier zal Woens dagmiddag iets nieuws te zien geven. Er zal gereden worden een koppelwedstryd, waar bij 3 man aan een stok zullen rijden, zoo dat telkens 6 man tegelijk in actie zullen zyn. Voor dezen wedstrijd zijn prijzen uit geloofd van 30.—, 16.-g 7.50 en 5. By de gisteren gehouden nationale hard rijderij, uitgeschreven door de IJsclub „De IJsael" hadden 16 deelnemers ingeschreven, waarvan de prijzen als volgt werden be haald: le pr. 60 W. Knosse te Haarlem; 2e pr. 30 J. Oskam te Gouderak; 3e pr. 10 F. de Jong te Ouderioerk a. d. IJssel; 4e pr. 5 K Verduin te Krimpen a. d. IJssel. De 180 Meter werd het snelst gereden door W. Knosse met 17.2 seconde. GEMENGDE BERICHTEN. De malversaties by de Vereeniging Boerenleenbank te Barendrecht. In aansluiting op ons boriOüt bxrdUeode de malversatie» te Bansidreoht vernemen wij nog bet volgende De kassierster is een vrouw van uu 28 |aar,*zij is een clochttor van het in 1924 overleden Iwofd van een bijzondere schooi in luet plaatsje. De vader had de functie van kaasier ja renlang waargeuonMi en bij zijn dood had het bestuur de döobtér, die onderwij zeree uan de school van haar vader was, aan gesteld. Waarschijnlijk is de boekhouding van mej J. v. Gt. tot in het laatst van 1926 toe in orde gpweest. Toén zijn, zoo ver man thans kan nagaan - het onder zoek is nog maar in het beginstadium - de malversatie» begonnen. Juffrouw v. G. was n.l. in kennis ge komen raat zekeren Winner, oen man, die plotseling zich in de gemeente gevestigd had als boekhouder Wj een - later gefail leerde - molenaar en men houdt het er voor, dat deze het meisje heeft bewogen lican geld voor to schieten. De kasaicrsiter had een borgstelling maar tot een belangrijk lager bedrag dan lmt gield, dat nu verdwenen is. Die borgstel ling schijnt van een inwoner van Alphen aan den hljn te zijn, een goede bekende van de ïamilie der nu gearresteerde vrouw W. was in Barendredht een ongewon figuur. Hij deed zeer giroot over zijn zaken, beweerde dan ween" eens eenige maanden in Engeland te vertoeven, dan weer in België of Duitschland, maar niemand heeft ooit geweten welik sport zaken W. dreef. De vorige week wras het echtpaar uit Barendracht verdwenen, het zou zich naar het hadbeweerd, in Glasgouiw gp4in vesti gen. Beiert Woensdag vertoefde het in a hotel in Den Haag, in afwachting van ^et vertrek naar den anderen kant van de Noordzee. Het bestuur van do Veroenigjng Boeirmleenbank heeft zioh toen vraarsehyn lijk tot de Haagsche politie gewend, die Zaterdag j.1. man en vrouw heeft aange houden. De man is door de politie naar Barendredht oveflgeforacht en moet voor den burgemeester, hulpofficier van Justitie, be kend hebben züoh aan heling van het vor- tfuisterdc geld te hebben schuldig gemaakt. Windasr ié hij getransporteerd naar Dor drecht, waar hij is opgesloten. Do vr°ï^ verkeerde in. zoo overspannen toestand, dat zij tn Den Haag In een ziekenhuis mo-s't worde*/ opgenomen. Gifttéren is zij ook noair Dordrecht over gebracht. Miss Holland. Onze schoonheidskoningin gekozen. Mej. Koopman uit Zaandam. De Vitslag van don sdhoonheidswedstrijd ter verkiezing van een „Miee Holland luidt ars volgt Eereten prijs. Mk»j. 1° KoopmMi te Z«,n- dam la 2 Mei. Lydie Mhschmeijer te Amsterdam; 3. Mej. Beppie Zadick te Amsterdam 4. Miej. M. A. Wilde te Rotterdam. 5. Meó Jo Weetarvaid te Nijmegen. Maandagmorgen vertrekt Miss Holland naar Parijs onder leiding van Jhr. Jan Faith en den heer Schiphorst, hoofdredac teur vam ,,Het Lev en 0 Programma voer heden. Hilversum: 5.00-6.00 Concert. 6.00-7.15 Concert door het Boris Leüsky Trio. 7.15—7.45 Engelsche les. 8.00-8.30 Concert. Mhunenzangver een ,,Zajng en Vriendschap 9.30 Populair concert door het Omroep orkest. 11.00-11.30 Gramofoontauziek. Huizen 6.36-i7.00 N.D.O. Uitzending Instituut ,Sciu>evers"Cursus Duitsch beginners. 7.00-7.30 en 7.30-8.00 Cuaeus Kerklatijn 8 00-8.30 Spreker Mk\ N. N. G. Th. de Kort. 8.30 Concertavond in Tegeleti MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche veeraark. 29 Jan. Aanvoer: 190 paarden, 8 veu lens, 994 magere runderen, 971 vette runde ren, 240 vette kalveren, 1620 nuchtere kal veren, 105 schapen of lammeren, 25 biggen, 6 bokken en geiten, 70 graskalveren, 16 cwerloopers. Prijzen: Vette koeien, le kw. 0.48—0.50, 2e kw. 0.41—0.45, 3e kw. 0.2o—0.38; Ossen le kw. 0.4fia-0.49, 2e kw. *).41— 0.43, 3e kw. 0.4lederen le kw_. 0.46— k, 3e kw. 0.35; Kal- |>.85, 2e kw. 0.70 I; Kalfkoeien 200 Pinken 100 0.44, 2e kw. 0.37- veren le kw. 0.8L 0.75, 3e kw. 0.59. Melkkoeien 20T —395; Stieren Iau»u», - 150; Graskalveren 60—110; Vaarzen 160 220; Werkpaarden 206—300; Slacht- paarden 100—260; Hitten 100—200; Nuchtere kalveren 76—100; Fokkalveren 20—26; Biggen 10—18; Overloopers 3088; Biggen p. w. 1.702.00. Handed in koeien en oasen langzaam, prya> zen van gisteren. Stèren kalme handel, nau welijks prijshoudend. Kalveren kalme handel en terugioopende prijzen. Melk- en kalf1 koeien langzame handel, prtyaen van vorige week. Paarden slechte handel, zelfde prijzen. Biggen weinig handel, hoogere prijzen. Over loopers kalme handel en onveranderde prij-, zen. Kaasmarkt Bodegraven. w 29 Jan. Aangevoerd 147 partyen w.o. 136 m. r.m., 5983 stuks, 47872 K.G. Prijzen le kw. m. r.m. 6568, 2e kw. m. r.m. 50 63; Zonder r.m. 4868. Handel matitfi1 Coöperatieve Tuiniersvereeniging „Gouda ea Omstreken". 28 Jan. Witlof I 28—28, idem li 13-17 per 100 K.G.; Seldery 0.60—2.30.A- prei 2.30—6 per 100 boa; Groene kool^,. 2.JO—3.70 per 100 stuks; Boerekool 21—v 26 ct. per ldst. H r 4o 449e STAATLOTERIJ. u 5e Klasse. Trekking van Maandag 28 Jaoe Nieten: 23 54 83 84 101 120 131 147 209 227 235 366 384 398 411 416 428 434 453 461 472 487 490 548 559 578 582 601 640 763 761 808 821 831 843 850 914 942 965 1015 1033 1089 1252 1277 1284 1285 1288 1292 1324 1359 1376 1430 1443 1466 1518 1540 1575 1686 1689 1680 1684 1696 1760 1771 1822 1837 1848 1887 1897 2026 2133 2150 2176 2245 2262 2286 2291 2304 2311 2317 2322 2416 2453 2486 2500 2562 2572 2574 2602 2603 2614 2658 2676 2692 2726 2746 2783 2791 2804 2840 2843 2849 2874 2892 2926 2990 3033 3061 3081 3098 3124 3130 3146 3164 3183 3192 3246 32fiT' 3334 3353 3396 3488 3496 3501 3609 3520 3673 3595 3608 3619 3642 3646 3664 3688 3727 3733 3816 3831 3861 4044 4133 4137 4164 4216 4281 4286 4295 4301 4326 4356 4358 4408 4449 4478 4483 4492 4648 4619 4662 4711 4721 4723 4729 4731 4769 4792 4844 4901 4921 4936 4950 4976 4967 5028 6097 5181 6189 5190 5234 5258 5297 5298 5314 5329 6342 5344 5370 5520 5572 5590 5592 5614 5667 5732 5741 5744 5884 5890 5898 5914 5965 6011 6039 6044 6092 6110 6114 6135 6168 6181 6185 6201 6216 6260 6301 6308 6451 6523 6543 6580 6583 659$ 6607 6647 6670 6784 6826 6851 6854 6876, 6888 6911 6944 6959 6962 6976 7005 7013,. 7035 7040 7118 7143 7166 7176 7188 7312 7402 7413 7463 7528 7545 7671 7679 7797 7807 7866 7951 7967 7970 7978 8006 8046 8057 Ï105 8110 8137 8165 8226 8230 8267 8301 8337 8347 8349 8354 8418 8425 8430 8431 8507 8533 8545 8552 8553 8560 8598'' 8604 8634 8682 8743 8744 8814 8864 8869 8919 8924 8926 8952 8957 8980 8986 9020, 9085 9142 9296 9327 9336 9878 9387 9397 9406 9421 9471 9513 9548 9651 9628 9677 9699 9729 9739 9758 9874 9887 9909 9949" 9952 9982 9991 10026 10049 10112 10114' 10138 10139 10149 10206 10208 10228 10340" 10355 10371 10397 10399 10429 10448 1058Z 20600 10601 10603 10616 10682 10724 10785-, 10803 10805 10806 10816 10820 10866 10870/ 10871 10888 10926 10979 11059 11062 110710, 11088 11122 11206 11861 11364 11304 11396i 11401 11415 11420 11427 11431 11461 11480^ 11520 11625 11655 U6fi? 11667 11710 1171^ 11739 11751' 11762 11768 11818 11851 11862, 11882 11896 11947 11978 11990 12019 J2031 12095 12126 12156 12203 12277 12371 12374 12452 12510 12648 12602 12607 12613 12774k t 12776 12813 12823 12828 12830 12831 12849' 12912 12929 12974 12981 13075 13082 13096H 13104 13109 13160 13152 13194 13195 13208 13248 13250 13376 13379 13413 13459 1341 13576 13582 13614 13660 13748 13862 1381 13891 13983 14023 14034 14039 14057 14ltó 14163 14177 14203 14240 14241 14242 14264) 14274 14295 14307 14329 14338 14352 14383' 14423 14427 14471 14528 14554 14673 14684 14796 14811 14865 14871 14943 14944 15005 15157 15198 15210 15294 15331 15337 15347 16387 15435 15439 15442 15454 15470 15492 15517 15525 15655 15661 15676 15643 15645 15649 15668 15733 15772 15809 15840 15891 15894 15913 15915 15929 15947 15972 1597^, 15985 16015 16074 16081 16150 16221 16291 16383 16416 16427 16438 16473 16516 16550 16554 16680 16697 16718 16757 16925 16958 16988 17023 17057 17070 17080 17111 17117 17439 17455 4912345 12345561234561234122 17131 17139 17157 17186 17283 17312 17328 17339 17355 17360 17390 17392 17398 17401 17419 17427 17438 17641 17590 17604 17629 17757 17849 17900 1/924 17987 18056 18057 18064 18101 18129 18142 18143 18197 18243 18272 18361 18419 18466 1S492 18536 18570 18573 18693 18602 18609 18618 18625 18628 18667 18677 18694 18766 18773 18777 18793 18809 18825 18858 18916 18926 18945 18948 18961 18992 19004 19016 19024 19069 19113 19160 19162 19227 19234 19261 19329 19333 19336 19349 19367 19407 19408 19436 19439 19461 19513 19521 19529 19574 19589 19598 19629 19689 19728 19733 19817 19897 19929 19936 19947 19982 19984 19991 20062 20067 20148 20163 20184 20192 20258 20263 20286 20314 20417 20565 20704 20733 20776 20786 20812 20629 20841 2086® 20672 20886 20914 20966 20960 20983 20991 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 29 Jay. 1000.—1561 4887 8525 9753 11210 11271 11842 15049 t ƒ400.—: 1383 4079 8222 8722 20642.' i ƒ200.—: 14802 19432 20622 ƒ100.—: 156 1080 5561 5620 7209 972# 10930 11688 13261 13781 18383 17998 205 Prijzen van 70,—: 199 213 297 303 446 457 589 619 670 986 1013 1026 1066 1296 1682 1710 1881 1033 2056 2092 2161 2233 2243 2253 2277 2417 2546 2634 2888 3043 3122 3139 3208 3261 3267 3339 3433 3449 3646 3681 3836 3950 3967 3983 4008 4067 4121 4384 i 4469 4775 4863 4927 4968 6095 5121 6194" 6640 5707 5718 5897 6964 5990 6128 6212 6214 6421 6470 6616 6508 6666 6621 6681 6632 6678 6733 6805 6868 6935 6940 7076 7125 7371 7457 7481 7529 7570 7583 7681 7743 7787 7887 8062 8140 8164 8204 8414 8471 8622 8778 8803 8867 8007 8913 8948 9070 9200 9338 9623 9672 9890 9979 1O150 10157 10168 10226 10234 10278 10311 10351 10440 10518 10689 10696 10736 10756 10787 10796 10909 10976 10978 11000 11047 11001 11087 11228 11303 11338 11361 '11404 11515 11556 11777 11827 11910 1'1940 11970 12170 12195 12228 12229 12455 12483 12567 12623 12642 12669 12917 12937 13082 13105 18106 13267 13291 1330» 13327 13377 13436 13484 13638 13617 13751 13878 14022 14065 14092 14275 '14359 14416 14461 14605 14564 14686 145O0 14653 14749 14801 14803 14807 14903 14929 14947 15600 15636 16878 16055 16147 16182 16191 16277 16287 16311 16364 16379 16400 16662 16717 16761 16806 16814 16821 16861 16881 16981 '17061 17100 17248 17252 17270 17302 17318 17860 17403 17494 17504 17561 17616 17621 18059 '18103 18161 18390 18479 18698 18718 19092 19163 19389 19478 19502 19549 19591 19603 '19674 19786 19912 20264 20302 20420 20465 20635 20582 20001 20620 20811 20831 208Ö1 20867 DKAADLOOZE D1KNST. De Europeanen verlaten. Kaboel. CAIRO, 29 Jan. Naar uit Kaboel gemeld wordt, is de politieke toestand aldaar op nieuw ernstiger geworden. De buitenlaiul- sche gezanten plegen overleg met den Brit- bchen gezant over het vertrek der diploma tieke missies uit Kaboel. De Britsche ge zant heeft zich bereid verklaard, vliegtui gen ter beschikking te stellen, om hen in veiligheid te brengen. Heden worden te Ka boel 4 Engelse he vliegtuigen verwacht, die de buitenlandsche gezanten en hun missies naan Peschawar zullen brengen. Allereerst zal/Waarschijnlijk de Turksche gezant Ka- bodi verlaten, gevolgd door den Italiaan- schen gezant wiens huis door de beschieting van de opstandelingen beschadigd is. /Er worden verder voorbereidingen ge- twaïfen om alle Europeanen die zulks wen- fsefcen, te doen vertrekken. Een vrouwelijk politie-inspecteur. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd >tot inspectrice van politie 2e klasse bjj dw .gemeente-politie te Groningen Mej. M. A. Prins cand. notaris thans te Amsterdam. Mej. Prins, zal de eerste vrouwelijke politie-ambtenaresse zyn te Groningen. Uioleeringawerken in Tilburg. i Een ^ijk doorgebroken. T lLBURji, 20 Jan. Gisterenavond je de i 'tiloevtMtöoike kanaaldijk alhier over eeu breedte van 5 Meter, tengevolge van de "riolecringswarkeu langs den dijk, doorge- c broken. in den ufgeloopen naoht ie het de brand- 1 weck gelukt een iKKxklam te maken en het fg»1 la Bloppqn. 9 De/€&%*rieeie aohaide ie vrij aanzienlijk, x mede doordat vele hectaren land onder we i-ter kwwmn te staan. De installatie van den Radio-Raad. DEN HAAG, 29 Jan. De Minister van Waterstaat heeft hedenmiddag de dezer dagen ingestelde Radio-Raad geïnstalleerd met een rede waarin hij met weemoed her- daóht Ir. Dr. Lely, die zich dadelijk bereid verklaarde het lidmaatschap van den Rqad te aanvaarden en die nog voor de in- 'staVatie van den Raad op onverwachte wijze aan den Raad is ontvallen. De Minister wees er op dat de Raad zal hebben na te gaan hoe een goede nationale ftWiroep in het leven kan worden geroepen, 'WUfarmee een groot nationaal belang ge- rtrtfeid is en waaraan allen naar beste krach- teh én eensgezind moeten meewerken. D<| Minister wees er op dat de Raad zal hebben te bespreken het vraagstuk betref fend^ den omroep naar de overzeesch Ne- derilndsche gebieden, voorts het geven van advies, omtrent den eisch waaraan eqn om roeporganisatie moet voldoen, om tot uit zending te worden toegelaten, zoomede het vraagstuk betreffende verdeeling van de zendtijden aan de tot uitzending toegelaten en e.v. nog toe te laten omroeporganisaties. 's Ministers rede werd beantwoord door den voorzitter van den Radio-Raad, oud minister de Visser. WISSELKOERSHN. 28 Jan. 29 Jan. Officieel. Londen 12.0®% 12.09"/m Berlyn 59.26% 59.26 Parys 9.75% 9.76% Brussel 34.67 .*4.67 Zwitserland 47.98 47.96 Weenen 36.07% 35.07% Kopenhagen 66.55 66.56 Stockholm 66.70 66.70 Orto 66.50 66.50 New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.38% 7.38% Madrid 40.74 40.74 Milaan 13.05% 13.06 Prolongatie 4% *qo (ÏSi i bi der geldigheid onzer COUPONS! Profiteert nog van de voordeelige prijzen! GOUDA Talefoon 198. 40

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2