ris I blaas I NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 9 - -*■ - ww*v Maandag 18 Februari 1828 87* Jaargang 4 bergambacht, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ITS 10 CT. Zn. Tel. 333 WTIKELEN. I i abriok L ESJE ÜBtMysteriö van Balvoir-Minsions FEUILLETON. I a Ro.16888 TT 1JV1/UU1U1. T 1UX1| 1IV0JCLWK f \JV» VIUKUAVZX1X, UAAiJlXUAJAAA) *»*W*W*Z ***-»*-/** u* v***»v-*** worden uit afdoende 60 i. het BUITENLANDSCH NIEUWS. be- Saint Harre, dieft secretaris met den I dezer ten 14 de Zoo zacht- Ber- het trein-, iet Tamopoi .2 regeering on- de Mant ermes- lewone isrdigd nieuw lijpsys- door icherp- brikaat. uit Gevlogen! Ja, kreunde Singleton. In Godsnaam, Uit het Engeisch van BEN BOLT. GOIBSCIIE (OUH VI. et dit J blijft ILANT lit plaitten- i lijdt, man- i uitvoerige zenden aan iicijnen, bij die U alle ing, met de De overeenkomst tusschen het Met betrekking tot de uit Washington af komstige berichten aangaande Groot-Brit- tannië en de maritieme ontwapening, pu bliceert het Foreign* Officé de volgende oi’fi- cieele verklaring: Sedert Chamberlains mededeel ing in het Lagerhuis op 6 Februari j.l. is er geen wij ziging in den toestand gekomen. De regee ring onderzoekt nauwkeurig alle quaesties, welke de betrekkingen met de Ver. Staten en den maritiemen toestand der beide lan den raken. Dit onderzoek wordt ijverig vaortgezet; zoodra het zal zijn geëindigd, zal de eerste stap zijn de resultaten ter ken nis van de regeering der Dominions te bren ger,, welker standpunt nader zal worden overwogen. Het is dus niet waarschijnlijk, dat er vóór .over over eenigen tyd een ni au- we mededeeling zal worden gedaan. l j om te zien was. Het was de tuinman dien zij g aan den achterkant van het huis hadden gezien en die, daarvan was hij overtuigd, was wat hij leek. "Waarheen? weet u dat, vroeg Single- ton verder. Neen, meneer, ergens in het buiten land. En het huis wordt voor langen tijd gesloten, meneer. De man was wel Singleton als Tracy de openhartigheid zelf. Zoo- -y waren overtuigd, dat hij de waarheid sprak, en terwijl zij haastig weer weggingen, riep de laatste Aleck, wat moeten we nu doen? HOOFDSTUK XXIX. Nadenken, ouwe jongen, antwoordde Tracy. Shottelius is niet hier, dat is zeker, fcr is geen enkele wagen bij het huis, het geen er op wijst dat hy gevlogen is. Het beste is naar de stad te gaan en te pro- beeren met een paar van dat tuig in aan raking te komen. Drie kennen wij er nu al deelen van Nisj en in de dorpen in den om trek is de toestand critiek. Gelijkluidende berichten Grieksch Macedonië gemeld. Ook in Zuid-Bulgarije en in ïhracië zijn wolkbreukachtige regens gevallen, die ovcr- stroomingen veroorzaakten. Het telefoon verkeer tusschen Bulgarije en Turkije is verstoord. Het genie breekt zich baan, óf het breekt zich den hals. Plotseling zag hij een telegrambesteller, peddelend op zyn roode fiets, over de plan ken die door de straatmakers over de op gebroken straat waren gelegd. Hij voelde dat het telegram voor hem was, hy voelde het zoo sterk, dat hij de trappen afholde en den jongen in de vestibule opwachtte. Kapitein Singletbn vroeg de jongen onverschillig Ja’, riep Dick en trok den jongen het telegram ongeduldig uit de hand. Haastig scheurde hy d<- imveloppe open, baalde het dunne papiertje er uit en las vliegensvlug het bericht. „Versch .<poor gevonden Zal seinen. Aleck.” Toen hy het telegram nauwkeurig be keek zag hy dat het vyf en twintig minu ten geleden op Euston Station was afge geven en toen hy dat ontdekte, gaf hij een kreet van verbazing. Wat moet hij dóór in ’s hemelsnaam doen? Aleck was van plan geweest naar de kan toren van Lloyds te gaan in de buurt van de Beurs, en nu was hy dóér verzeild ge raakt! Dit bracht Singleton op een nieuw idee. In een paar stappen was hy bij het schryf- bureau waarop zijn spoorgids lag. Hy sloeg vlug de bladen oni, tot hij Vond wat h’j zocht; een lijst van treinen die van het be wuste eindstation vertrokken. Het telegram was om 1.18 af gegeven en twee minuten later was er een trein naar het Noorden weggegaan. Stond dit in verband met el kaar? (Wordt vervolgd.) VER. STATEN. De benden-strijd te Chicago. Bij een nieuw straatgevecht werden 3 smokkelaars door de politie gedood. De „Chicago-Tribune” geeft bijzonderhe den over de barbaarsche bloeddaad, waar door Chicago Donderdag in opschudding werd gebracht. Gemeld is, dat twee auto’s nw bende-Leden, voorzien van revolvers, ge weren en ma», hinegeweren, stopten voor een hu:s in het noorden der stad, waar drank smokkelaars een opslagplaats hadden. De bende, uit meer dan 12 man besl|.andu, drong binnen door eenvoudig de deur met geweerkolven in te slaan. Onmiddellyk werd met de meegebrachte vuurwapens een schietpartij begonnen op de acht dranksmok kelaars. Deze hadden de auto’s zien aanko men en poogden te vluchten. Zij werden achterhaald en tegen een muur geplaatst, waar zij meedoogenloos met een mschine- geweest op korten afstand werden neerge maaid. De schietpartij deed een paniek in de buurt ontstaan. De politie kwam te laat om de moordenaars te kunnen achterhalen. Zij vond slechts doorboorde lijken van zes AFGHANISTAN. Z. O. Afghanistan verklaart zich onafhankelijk. Volgens te Moskou uit Kaboel ontvangen berichten hebben de stammen van Z.O. Af ghanistan zich onafhankelijk verklaard van de autoriteiten te Kaboel en Kandahar. Te Kaboel was er een tekort aan levens middelen merkbaar. Het einde der vijandelijkheden. Naar de' Daily News meldt, heeft Kyaiin I’ashat, de leider der Turksche militair» missie in Afghanistan, in opdracht van A man Oellah met Habib Oellah, onderhon- delingen geopend over het staken der vijan delijkheden. Naar uit Bombay gemeld wordt, heeft Habib Oellah de inbeslagneming bevolen van alle te Kaboel aankomende Indische couranten, daar daarin stemmig gemaakt wordt ten gunste van Aman Oellah. ITALIË. Reislust in het Vaticaan. De Paus krijgt een speciaien trein. Het Italiaansche departement heeft reeds de plannen voor een Pauselyken trein ont worpen. Deze plannen zullen nu'aan het oordeel van den Pau3 onderworpen. De trein zal bestaan uit een reeks bijzondere wagons net als de koninklijke trein; hij zal ook een ontvangsalon bevatten, een particuliere studeerkamer en een kapel. De eetwagen is verdeeld in verschillende compartimenten, waarby een eetsalon voor den Paus, aange zien deze zjjn maaltijden steeds alleen ge bruikt. De stoelen zullen worden overtrok ken met rood fluweel en voorzien van het Pauaelyke wapen. Dit wapen bevindt rich ook in koper op een blauw veld aan de bui tenzijde van de wagens. Met het buitenge wone station van het Vaticaan zal weldra liaansche parlement het verdrag met het Vaticaan zal hebben geratificeerd en auo- wel de Koning als de Paus het verdrag zul hebben onderteekend. Mussolini zal den Grooten Raad in de eerstvolgende zitting in kennis stellen van den tekst van het ver drag, waarna het aan de nieuwe Kamer zal worden doorgezonden. De onderteekening van het verdrag zal met groote plechtigheid geschieden, vermoedelyk in de eerste dagen van Juni, waarop dan in de twetxje helft de Koning eerst den Paus zal bezoeken, die vervolgens dit bezoek zal beantwoorden. FRANKRIJK. Hier en daar 29 gr. C. Slechts in het N. en N.-O. van Frankrijk is de temperatuur iets zachter geworden. In midden- en Zuid-Oost Frankryk duurt de ongewoon hevige koude voort, die hier en daar weer -—29 gr. C. bedroeg. DENEMARKEN. Verkeersstoringen in Denemarken. De hevige Noordooste- storm die gisteren ooven Denemarken woedde en met r.evigen sneeuwval gepaard ging, heeft groot? tnoei- 1 ykheden voor het verkeer veroorzaakt. Over zee waren Donderdagmiddag al Ie ver bindingen verbroken. Op de spoorwegen ontstonden tengevolge van ae sneeuw ern stige moeilijkheden. De w-.-gen werden on begaanbaar. Ln de Groote Belt iè de toestand, na een tijdelijke verbetering m Jen ochtend, Don derdagmiddag weer verergerd. Vyf veer- booten bleven in het ys steken. Ook in den Oresund moest de veerveruinding tusschen Kopenhagen en Mjalmö worden gestaakt. In het Kattegat zit een a.uital stoomsche pen in het ijs. F»enig< scheper loopen ge vaar. Te land moest het sp orwevxerkeer op verschillende lijnen in See’and en Jutland gestaakt worden De meeste autobusdien sten moesten eveneens stopgezet worden. Ontelbare wagens zitten in de sneeuw vast. In Kopenhagen wordt de melk gerantsoe neerd. Over den inhoud der overeenkomsten rus- M-hen het Vaticaan en het Quirinaal hebben de berichten uit Rome uitvoerige niededee- Imgen gedaan. Thans wordt nog gemeld, dat de Paus vooral waarde hecht aan het con cordaat en de bepaling, dat het Kerkeiijk huwelyk met het burgerlijk huwelyk wordt gelijk gesteld. De Messagero wijst er op dat het burgerlijk huwelijk niet wordt afge- schaft doch voor niet-katholiekcn en onge lovigen in kracht blijft, die zich voor onc- binding van hun huwelyk natuurlijk ook tot den burgerlijken rechter moeten wenden. Ten gevolge van de afschaffing van de i'xequatuur zal de Paus de bissenoppen rechtstreeks benoemen. Hij zal echter voor af overleg plegen met de Italiaansche over heid. Het handhaven van wet en orde wordt aan den Italiaanschen staat overgelaten, maar slechts voor zoover de Paus zulks goedkeurt. Gewoonlijk zal dus de Italiaan sche rechter volgens Italiaansch recht ue misdadigers in de Citta del Vaticano straf fen. Maar in bijzondere gevallen kan Paus van dien gewoonteregel afwyken. is zyn souvereiniteit gehandhaafd. Wat het Vaticaansche burgerschap treft, is men volgens de Messagero besloten het beginsel te handhaven,, dat dubfafl b’iv- Da ontwapening tar Zee, Vaticaan en het Quirinaal. Tal van vragen zyp nog niet beantwoorde Voor staten, die tot nu toe niet of niet meer vertegenwoordigd zijn bij het Vat.:- caan, zal de vraag rijzen of zij nu geen ver tegenwoordiger moeten benoemen bij de staf van het Vaticaan. Zal de Heilige Stoel wijziging brengen in zyn vertegenwoordiging, die nu voor hel gerschap onmogelyk is. Het concordaat bevat voor de kerk be langrijke voordeelen pp fiscaal gebied! Het beheer over de hoofdkerken heeft de Koning aan den Paus afgestaan, behalve ten aan zien van het Pantheon, ten opzichte waar van het recht tot benoeming van he-, kapittel den Koning blijft voorbehouden. Het Godshuis van Loretté, dat over honderden millioenen aan inkomsten be schikt, zal evenmin door de geestelijke overheid beheerd worden. Ten slotte zal het gezag van de bisschoppen aanzienlijk versterkt worden en zullen eenige over bodige bisschopszetels vervallen zoodra zij vacant komen. moelijijk bereiken, doordat de omliggende straten versperd waren door het puin. Ter plaatse bleek, dat de reusachtige gashouder loodrechte de lucht in was gevlogen met de geheele bovenconstructie. Met een donde rend geweld was de gashouder vervolgens weer naar beneden gestort op het ijzeren hekwerk, dat rondom den houder is aange bracht, en terecht gekomen op de steenen fundamenten. De explosie is ongetwijfeld een gevolg van de koude. De gashouder schijnt door de vorst gebarsten te zyn en de ramp moet door zelfexplosie van het gas zyn ontstaan. De Rijksdag heden bijeen. Uit Berlijn wordt ons gemeld dat heden middag te 3 uur de Rijksdag weer bijeen komt. Het is nog niet bekend, of er nog derhandelingen over de vorming van groote coalitie zullen worden gevoerd. POLEN. Zware sneeuwval in Polen. Steenkolen en levensmiddelen uitgeput. Op de felle vorst van het begin der week is in geheel Polen een hevigé sneeuwval gevolgd, waardoor hei spoorweg-, telefoon- en teiegraafverkeer nog meer* ontwricht is dan reeds het geval was. In O^st-Galicië u de toestand zeer ernstig en daar zyn eenige steden geheel van de buitenwereld afgesne den. Zoo is b.v. sedert 9 Februari telefoon- en teiegraafverkeer mei geheel ónmogelijk geweest. £>e kan zich met deze geïsoleerde iteden al'een nog met behulp van de radio in verbinding stellen. Er zijn pogingen gedaah om de post per vliegtuig van en naar deze steden te brengen, doch in verband met^ie weersge steldheid konden deze pogingen, niet slagen. De regeering is nu begoniWfcX’erkeer per slede in te stellen naar de geïsoleerde steden, waarbij de paarden van dorp tot dorp wor den verwisseld. De steden Iwow en Stanislawow zyn ook geïsoleerd en eenige treinen zyn niet ver van deze steden in de sneeuw bly ven steken. De voorraden steenkolen en levensmidde len zyn in de meeste steden van Oost Gali- eië bijna geheel uitgeput; vooral steenkoo. is zeer schaarsch. Men vreest, dat vele zie kenhuizen en krachtstations spoedig gebrek aan brandstof zullen hebben. De regeering 1 te Warschau heeft speciale troepenafdeelin- gen gezonden om de spoorlijnen vry te ma ken en men hoopt o/> deze wijze het verkeer te kunnen herstellen. Er is vandaag echter weer veel sneeuw gevallen. Te Lodz moesten 51 fabrieken wegens ge brek aan kolen worden stilgelegd. ZUID-SLAVIë. Plotseling ingevallen dooi. In Zuid-Slavië is plotseling dooi ingeval len, met overstroomingen als gevolg. Een warme Zuidenwind heeft in het grootste deel van het land de sneeuw plotse ling tot smelten gebracht. In de steden Monastir en Nisj heerscht een temperatuur van 4-12 graden Celsius; de straten zyn in rivieren herschapen. Voora' in de lagere smokkelaars, de twee anderen leefden nog, maar bezweken spoedig. De gehee.e opslag- piaats was met kogels doorzeefd. De moordenaars waren ieuon van een con- curreerenoe sinoKxeiaaxsoenue. Volgens een bericnt uit Umcago is het Vrydag geluld een dtr leden van de bende, die zich aan den opzienbarenden overval heeft schuldig gemaakt in handen te krij gen. Enkele leden van de bende werden op straat aangehouden, doch openden terstond 't vuur, dat door de politie werd beantwoord. Drie der smokkelaars zyn daarby gedood. Volgens een verklaring van den chef, be last met de uitvoering van de drankverbods- wet, zou deze zaak nog een achtergrond heb ben. Onlangs zyn n.l. 500 kisten met whisky op straat in beslag genomen, waarna de smokkelaars getraciit hebben om door be middeling van politieke kanalen deze kisten weer in hun bezat te krygen. Daarby zouden onderhandelmgen door drankwetsambten*- ren met de smokkelaars hebben plaat, ge had en zouden thans de ambtenaren, om zich van ongewenschte getuigen te ontdoen, drie smokkelaars doodgeschoten hebben zonder dat daartoe feiteijjk voldoende aanleiding bestond. zyn vertegenwoordiging, die nu voor overgroote deel uit Italianen bestaat Ten slotte iets over de uiterlijke bezejja- ling van de verzoening tusschen Vaticaan en Quirinaal. Dit zal geschieden met wisselen van bezoeken tusschen den Paus en den Koning van Italië. Deze bezoeken zijn echter eerst mogelyk, nadat het Ita- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.16, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopors, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beeorgfcring) 1—6 regels 1.30, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda ea den beeorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Adyertentiën in het Zatardagnuramer 20 bjjaiag op den prys. Liefdadigheida-advertentiön de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0J». O* de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerd*» prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daajps vóór de plaatsing aan het Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd be rijn. DU1TSCHLAND. De Rijn bij Mannheim dicht. Maatregelen voor het invallen van den dooi. Volgens eene mededeeling van de Deut sche Seewarte te Hamburg zuilen weldra warme luchtstroomen, van de Middelland- sche Zee komend, naar Midden en Noord- Europa doordringen en een afnemen van de vorst teweegbrengen. De Ryn is ook bij Mainz geheel dicht ge vroren. By Mannheim kan men den Rijn te voet oversteken. De Hessische minister van financiën heeft Zaterdag in de financieele commissie van den Hessischen Landdag de (eden gewezen op de gevaren van een plotseling intreden van den dooi. Een uitgebreide inlichtingen dienst zal langs beide oevers der rivieren ingericht worden, terwyl ook alle voorberei dingen voor het doen springen van het ij* getroffen zijn. Een gashouder in de lucht gevlogen. In den afgeioopen nacht is in het noorden van Berlijn een groote gashouder van 37.000 M3, inhoud der gemeentelijke gasfabriek gesprongen, waardoor aanzienlijke ver woestingen werden aangericht en onder de bewoners van het district een paniek ont stond. Aanvankelijk vreesde men, dat tal rijke slachtoffers waren te betreuren, doch by het nadere onderzoek bleek, dat slechts zes personen waren gewond. De brandweer, die met groot materieel aanrukte, kon de plaats des onheils slecht* brii en dien donkeren vent, die we gister avond hebben aangereden en die er wel zoo beroerd aan toe zal zyn dat ze hem van morgen naar een ziekenhuis gebracht moe ten hebben. Als we nu maar een van die drie op' het spoor kunnen komen. Die kerel die we gekraakt hebben, woont in de stad vlak naast Shottelius. En Shottelius betaalt de huur natuur lijk! Maar je hoeft niet aan de voordeur netjes aan te bellen en hem te spreken te vragen, want dat geeft toch niets. Hy is niet thuis, of hij is op jacht, of ze maken je iets anders wijs. Je krijgt hem niet te spreken, of je moet geweld gebruiken. Weet je wat we dan doen moesten? Het huis la ten bewaken. Het is zelfs mogelyk dat Miss Berington daar is, ofschoon ik het niet heel waarschijnlijk vind Maar als we met hem in aanraking kunnen komen, kan dat wel zyn nut hebben. Zyn nut! Als ik hem tref, wurg ik hem als hy my de waarheid niet zegt, bul derde Singleton terwijl zij instapten. Een poosje zat Tracy in gedachten jes te fluiten;daarop zei hij: Tony rington wil je zeker niet opofferen? Wat bedoel je? Denk eens aan inspecteur Lavers. Als we dien de heele geschiedenis vertelden, zou die alles in het werk stellen om Tony in handen te krygen en als die eenmaal gepakt was, zou Shottelius er geen belang meer bij hebben zyn zuster vast te houden. En denk je dan dat Nerica me dan nog een gezicht zou aankyken? Ik had ook niet gedacht dat je daarin 49 - Tracy kwam haastig naderbij wie het was. Het was de tuinm den vorigen dag het huis LnHrlon n zou toestemmen. Ik vond het echter noodig je te wyzen op een vlugge manier waarop het meisje uit dien val verlost zou kunnen worden. Dus moeten we Tony Berrington evengoed redden als zyn zuster, aangeno men dat dit mogelijk is en we moeten de manier en de middelen bespreken om Shot telius op het spoor te komen. Die bespreking leidde echter tot niets. Het was gemakkelyk genoeg allerlei plan nen te maken, maar die moesten ook wor den uitgevoerd, en toen zy reeds lang weer in hun woning teruggekeerd, aan het einde van een lange discussie waren gekomen, was Dick wanhopig. We kunnen niets beginnen, zei hij. We zyn schaakmat gezet, of een gelukkig toe val moest helpen. Maak je geen illusies over een gelua- kig toeval, het kan best een ongelukkig toe val zyn, waardoor we ze weer op het spoor komen. Of denk je misschien dat ze ons nu met rust zullen laten Scouthwell was ten doode opgeschreven omdat hij te veel wist, en omdat wij te veel weten, zullen er tegen ons ook drastische maatregelen genomen worden. Nu, laat die schurk dan maar komen, hoe eerder hoe liever, want voordat we we ten waar Shottelius uithangt, of tegen een van zyn trawanten aanloopen, kunnen we niets doen - Dat is zoo, beaamde zijn, vriend. Als hij werkelijk naar het buitenlandd gegaan is kunnen we dat misschien nazien in de passagelysten van de schepen ai met één je je troosten, Dick, en dat is, dat zoo’n bekend persoon als Shottelius ónmo gelijk Miss Berrington kan meenemen te gen haar wil. Zulk soort dingen kunnen op een schip dat uit een Engelsche haven uit vaart, niet gebeuren Neen! Maar je vergeet wat Hij heeft een eigen stoomjacht, een drijvend paleis zooals de kranten het noemen. Ik heb er onlangs een afbeelding van gezien in een geïllustreerd blad. Allemachtig kerel! Dat kon wel eens een bof zyn. Het is gemakkelyk uit te vin den waar dat jacht voor anker ligt, en, als het pas zi'élirokken is, welke bestemming het heeft. Tegenwoordig kun je door Lloyds en de nadio van elk schip de route te weten komeiu Blyf JÜ bier, voor het geval dat zich hier wat bijzonders voor mocht doen. Ik ben nog al goed met zulke dingen op de hoogte. Ik ga op onderzoek uit en het zsl me verwonderen als ik in een uur niet terug ben met iets waarmee we wat kun nen beginnen Hy zette zyn hoed' op en onder het loe pen zyn jas aansschietend, rende hy naar beneden. Dick, die aan het raam stond, zag dat hij een voorbijgaande taxi aanriep en instapte Een uur kroop voorbij. Het was voor Singleton een foltering, daar werkeloos te moeten zitten wachten, terwyl Nerica in handen was van die gevaarlijke schavuiten. Wat voert die vent toch in Godsnaam uit mopperde hij in zichzelf, ontstemd om dat Tracy zoolang weg bleef. Ik zal nog tien minuten wachten, en dan...

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1