IfyésÜ jS "M: Gemeenteraad van Gouda Mi yuap dwigt,W LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. i geheel is vol gebouwd, in verband waarmede de hoofd ingang van de Jaarbeurs is verlegd naar de andere zyde van het Vredenburg, tegenover hotel de 1' Europe. Zoo vindt daar de be langrijke groep bouwmaterialen en wegen bouw een behoorlijk onderdak; ook het pa viljoen, dat de Fordcompagny voor zich heeft gereserveerd, trekt daar zeer de aan dacht. Op dit terrein, dat een Jaarbeurs op zichzelf is, bevinden zich ook de stands der vreemde mogendheden. Voor de eerste maal heeft ook Hongarije een stand; het stede lijk verkeersbureau is de inzender. In het Jaarbeursgebouw zelf is geen me ter ruimte onbezet gelaten; bij de oude zich hier veel nieuwe gevoAi. rgeten noofdstuk" van zijn inlei; )r. tenslotte de reeds in den aanvang van ons verslag gememoreerue koude aan, welke vooral den voorbereiden den arbeid op het gedeelte der beurs, dat buiten het gebouw Valt, heeft belemmerd. Ook met den aanvoer van goederen had het, gezien de door de Nederlandsche Spoorwe gen getroffen regeling voor vrachtvervoer, spaak kunnen loopen, maar gelukkig heeft de directie der Spoorwegen bepaald, dat Jaarbeursgoederen met brandstoffen en le vensmiddelen op één lijn moeten worden ge steld, zoodat alles op tijd is gearriveerd. De Spoorwegen hebben de Jaarbeurs daarmede Als Na deze met veel applaus beloonde in leiding werd de Jaarbeursfilm vertoond, welke is vervaardigd om in kleine plaatsen propaganda voor het Jaarbeursinstituut te Prof. ir. J. Nelemans, c.i., heeft tegen het eind van den loopenden cursus ontslag verzocht als hoogleeraar aan de Technische H j Mr. G. 'L. de Vries Fyan, president van dke Alliance Frangaise te Amsterdam, is benoemd tot Officier in de Orde van het legioen van Eer. Dr. Borms te Delft. Zijn leven in de gevangenis. Te Delft heeft de Vlaamscher. leider Za terdag gesproken over zijn gevangenisleven. Aanvankelijk werd hij behandeld als gewone misdadigers; mocht geen bezoek ontvangen en niet schryven. In Augustus 1919 werd de behandeling iets menschelyker. Vreeselijk was hft om by de behandeling van enkele pVpcessen tegen activisten te Mechelen en te Antwerpen te moeten verschijnen tus- schen de gendarmen en door hen te wore'en begeleid. Eindelijk kwam er voor de politieke ge vangenen, in 1920 verbetering, zij mochten langer wandelen op de binnenplaats der ge vangenis, en met elkaar spreken, huisgenoo- ten in de cel ontvangen en meer briefwisse ling onderhouden. Over het voedse' Jiad spr. niets dan lof wat de qualiteit betrof, doch de eindelooze eenvormigheid der spijzen jaar in jaar uit was een kwelling. Het werk dat hem werd opgedragen be stond uit het redigeeren van het gevargenis- krantje, dat werd samengesteld uit bijdra gen van de gevangenen. Ook bezat de gevangenis te Leuven een muziekcorps bestaande uit 16 man/dat Zondags voor de gevangenen een uur speel de. In zijn krantje probeerde dr. Borms zijn Vlaamsche gezindheid te uiten, 't Gevolg was dat hy in conflict kwam met het ge- vangenisbestuur en zich aan kleine plage rijen bloot Btelde. Bij wijze van straf werd hem opgedragen het plakken van zakken. De plagerijen ein- m verschy- artikelen te Mét het zingen van de Vlaamsche Leeuw en van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten. Mr. Duys als paladijn. Nuttige publicatie-arbeid van de De „Locomotief", die onlangs een uitvoe rig artikel publiceerde over het voornemen van mr. Duys, lid der Tweede Kamer, om naar Indië te komen, levert thans, volgens Aneta, repliek op de tegenspraak, die mr. Dvys op dit bericht heeft ge. evera. Het blad acht het van belang; dat mr. Duys alleen het feit ontkent van het bedrag van 6000, terwij! al het andere erkend wordt, en wel ten eerste dat mr. Duys niet komt als belangstellend 'jezoeker; ten twee de, dat hij komt als politicus) niet een be paalde opdracht, ten derde dat do opdracht afkomstig is van familieleden der geschors te radja's der Sangir-eilanden; ter. vierde dat daarbij voorgegeven wordt als ware voor hem als zoodanig nuttig werk te doen; ten vyfde dat men na telegrafisch overleg tot overeenstemming kwam. iHet bldd vervolgt: „Mr. Duys voegt hier aan nog toe, dat hij ook komt om politieke tegenstanders te treffen. Hiermede beweert hij dus reeds bij voorbaat, dat het Europee- sche B.B. op de Sangir-eilanden de zelfbe- stuurders in quaestie niet géscnorst heeft omdat zij landschapsgelden niet kunnen ver antwoorden, maar omdat zij „politieke tegenstanders" zyn. De „Locomotief" noemt dit een praatje, dat in Indië uiteraard doorzien wordt, maar dat voor de Hollandsche partyg enooten na tuurlijk plausibel genoeg geacht wordt. Het blad betuigt zich uiterst tevreden over het resultaat van zijn publicattei waardoor is komen vast te staan, dat mr. Duys inder daad kwam zoeken naar de rol van „pala dijn der verdrukten", welke verdrukten in dit geval drie wegens het doen verdwijnen van gelden der bevolking geschorste zeltbe- i zyn. Zitting van Maandag 18 Februari, In de gisterenavond onder voorzitter schap van Burgemeeser Gaurland gehouden openbare vergadering van den Gemeente raad, waren alle leden tegenwoordig. Als w.n. secretarL was aanwezig de heer G. C. van As. De notulen der vergaderingen van 12 De cember (avondzitting) en 14 December 192S worden gearresteerd, die van 17 en 19 De cember 1928 en 28 Januari 1929 aangehou den. MededeeUngen. Burgemeester en Wethouder- deelen Oen Raad mede: le. uat Gedeputeerde Staten by schrij ven d.d. 28/31 Januari i929 hunne beslis sing hebben verdaagd op het raadsbesluit d.d. 3 December 1928 tot vaststelling vun een nieuwe bouw- en woningverordening. 2e. dat Ged. Staten by schrijven (Ld. 28 Januari/4 Februari 1929 hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 3 December 192s tot wijziging der begrooting, dien«t|aai 1928. Se. het proces-vgjJbaal van de opneming van kas en boekpft van den Gemeente-Ont vanger d.Q. 7 Januari 1929. 4e. dat Ged. Staten by schrijven d.d. 11. 14 Februari 1929 hebben goedgekeurd de raadsbesluiten d.d. 28 Januari 1929 tot uit breiding van het koTénpark der c evirische eenierale en bijplaatsing van een stoomketel in die centrale. 5e. dat Ged. Staten by schrijven d.d. 11/ 13 Februari 1929 hebben goedgekeurd de raadsbesluiten van 28 Januari 1929 tot ver koop van grond aan de fa. Sanders en Mej. J. Breebaart, tot verpachting van het restau rant op de Veemarkt tot ruiling van grond met Mevr. Overboscn en tot aankoop an grond van J. Ned erend. Alle voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zyn ingekomen: Van den gemeente-ontvanger een opgaaf van oninbare posten van de inkomstenbe lasting, jaren 1921 esn 1922 en van de hon denbelasting over de jaren 1924 tot en met 1927. Oninbaar verklaard. Van de vereeniging openbare leeszaal en boekerij voor Gouda en Omstreken een be grooting voor 1929 die sluitende is. Voor kennisgeving aangenomen. Van H. C. German een verslag van den cursus in handenarbeid en huisvlijt over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur der Gereformeerde school Keizerstraat 69, een bericht waarbij het zyr aanvraag om leermiddelen voor de 2e klasse U.L.O., volgens art. 72 der L.O.-wet 1920, ingediend 12 December 1928, intrekt. Voor kennisgeving aangenomen. Van de eigenaren van perceelen aan den Kattensingel, de Van Swietenstraat en de Van Beverninghlaan een beroep tegen net verleenen van een bouwvergunning aan dt N.V. Groothandélsvereéniging „De Handels kamer" op perceelen aan den Kattensingel nos. 37—40. Van de Gezondheidscommissie een beroep avoren. Bijzondere maatregelen van B. en W. m verband met de abnormale koude. De heer FOKKERS (s.d.) betuigt zijn vreugde over de maatregele'n door B. en W. genomen. Daar uit de rnededeelingen van B. en W. niet bleek dat B. en W. met die steun zullen voortgaan zoolang deze buitengewone omstandigheden voortduren had spr. een inQtie ter zake ontworpen. Spr. meent nu alsnog die motie te moeten indienen ook uit een oogpunt van gemeentepolitiek. De heey KOEMANS (r.k.) verklaart zich \e verheugen in hetgeen B. en W. hebben gedaan en kan dan ook het thans voorge stelde gaarne steunen. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) vraagt of het de bedoeling is niet alleen de werkke- loozen, in die maatregelen te doen deelen, maar ook de armen, die zulks van noode hebben. (Stemmen: Ja!) Dit komt in de motie niet tot uitdrukking. Spr. vindt het ook niet goed om de neriug- lenden uit te sluiten van levéringen. Het is goed dat de armen worden geholpen, maar ook de middenstanders moeten deel kunnen nemen aan de leveranties, daar deze winkeliers in hun verkoop anders worden geschaad, en de zaken hebben dien verkoop noodig. De heer Mr. iDE WlTT WIJNEN (lib.» kan zyn sanctie aan deze motie geven. Ech ter waar de voorsteller gesproken heeft dat ze is ingediend uit een oogpunt van ge meentepolitiek, daar uit spr. zijn ontstem ming daarover. Er zyn zakeiï waarover een eenheid moet bestaan in den Raad en dit geval is een daarvan. Spr. zou tot de S.D.A.P. een ernstig woord willen richten de gemeentepolitiek buiten deze aangelegenheid te laten. Deze behoort hier niet by. Een uitspraak als deze oet komen van den Raad als eenheid. De heer MUYLWIJK (a.r.) begrijpt niet waartoe deze motie dient, daar B. en W. toch hetzelfde hebben voorgesteld. De heer OVERHAND (s.d.) meent le spreken namens de Goudsche arbeidersbe weging wanneer hij B. en W. llank betuigt. Spr. begrijpt niet het bezwaar van den heer Muylwyk. De vorige week zijn deze aangelegenhe den in de fractie besproken. Daarom is de motie opgesteld. Nu zyn B. en W. hiermede gekomen, feitelijk achteraan. Spr. gelooft dat Mr. de Witt Wijnen daar tegen geen bezwaar behoeft te hebben. De niet-aanbieding der motiAaan den heer de Witt Wynen mag wel een vergissing wor den genoemd. De houding van B. en W. van Gouda steekt torenhoog uit boven andere gemeen ten waar de sociaal-democraten niets te ver tellen hebben. Wethouder HEERKENS (r.k.) zegt zeer ernstig de wyze van inkoop onder het oog te hebben gezien. 3pr. zet uiteen dat de van ïeentewege aangeschafte dekens beneden vaarde zyft gekocht. Ook is een partijtje gekocht voor een vierde van de waarde door ichenkomst van het Roode Kruis. Er zyn op deze wijze veel meer dekens gekocht dan eenige winkelier voor dit bedrag had kun- De VOORZITTER dankt voor de instem ming van den Raad. B. en W. nemen de inmiddels gewijzigde motie gaarne over, die 8 uur. inmiddels ook door andere leden, nagenoeg uen ueneeien Juutu is geieenena. we muue, döor lu leuen geieesend, luidt: De KauU VU openbare' veiguaering öyeen op «uuuiuag 1b reor. 19*9i Keiuus geuoiuen neuiK-nue van de door en w. geuouen. maitrcgeien mzaae de by- zomiere steuiiverieeiuug »an ue wwrmoozwn en verdere personen, genoemd in ae meoe ueering no. 81), spree iet naar waardeering uit voor de m deze oeuMMioe Mtmunt, verieent net MUteye viui B. en Wmachti ging oeae maatregelen te laten voortSuren tooiuivg de buitenge vone omstandigneuen uit noodzaken, en gaat over tot do orde van den dag. L»e motie wordt zonder stemming aange nomen. net voorstel tot aanhouding en terug zending aan U. en W. van net voorstel tot benoeming van een brugwaenter voor de brug aan de 1'. C. «omstraal. by herstemming verworpen. Nu komt aan de oroe: Benoeming van een brugwachter aan de brug r. U. Bothal raat. Benoemd wordt ue lieer boonhout. oordracht ter benoeming eener onder- wijzer es aan de O. L. school no. 2. Wordt benoemd Mej. O. M. \ersioot, on derwijzeres te Uapene u. d^ajssel. benoeming van een lid in de commissie voor het Stedeiyk iviuseum van Oud heden, tevens Librjemeesier. De heer vAN DA.Nl/dli (s.d.) vestigt er de aandacht op dat de Commissie voor niunt-onaerzoek nog wel eens gaarne inlich tingen inwint by den heer A. R. van de Dutte. By een volgende vacature kan deze weuicht m aanmeraing komen. benoemd wordt ae neer f. b. Sips. Het voorstel inzake de steunregeling De heer OviMCttAND (s.d.) wil hierover enkele aigemeene beschouwingeu houden, bpr. herinnert aan het voorstel van 20 Juu 1U28 waarop door B. en W. prae-advies is uitgebracht. Dat prae-advies is een gewich tig stuk, dat studie vcreischt. itr«is een tyd geweest dat georganiseerde werkioozen precies op dezelfde wyze werden behandeld ais zy, die zich nooit eenig offer hebben getroost en krachtens de Armenwet uitkeenng kregen, bpr. gaat na hoe de uit- keenngen waren en noe hy ook heeft moe ten medewerken aan een regel mg, die thays spr.'s sympathie niet heeft. J'nans mag men spr. met lastig vallen dat hij vroeger zyn medewerking verleehde aan hetgeen spr. thans onvoldoende acht. Spr. kan zich met ck strekking der .ingekomen adressen ver eenigen. :ne beschouwingen worden ge- besprekingen over art. 1 ge- r OVERHAND (s.d.) zet nu zyn detailbespreking over de uitkeeringën amus voort. Spr. noehit liet onjuist dat B. en W. meenen gehouden te zyn aan kasuitkeerm- gen op grond vjm hetgeen elders geschiedt. Spr. dient een voorstel in om de minima van art. 6 te wïjzigen in den zin als de min derheid van B. fen W. die gewenscht acht (verhoóging 'van den normen met 0. c5, kostgangers 9.50) en van den toeslag met 0.25 per kindi De heer KOKMANS (r.k.) meent dat by art. 1 ook andore artikelen zullen moeten worden besproken. Het gaat nu alleen om de gevraagde uit- keeringen der órganisaties, het antwoord van B. en W. en de voorgestelde grondrege- ling der uitkeeringen. Spr. geeft ook een uiteenzetting hoe de uitkeeringen vroeger waren en hoe daarin verandering is gebracht. Vroeger waren de reorganiseerden zelfs in ongunstiger con ditie. Dat is toen verbeterd. Het doet spr. byzonder leed dat thans de heer Overhand, die met spr. de nu bes-taande regeling heeft entworpen, dit geesteskind van spr. om hals brengt. Spr. vraagt of nu de levensomstan digheden zoo zyn veranderd, dat thans moet worden vernietigd hetgeen vroeger roden gaf tot verheugenis. Spr. vraagt waar de grens is. Was er een communist in den Raad, die vroeg het dubbele der uitkeering. De draagkracht der burgerij Is sinds 3 jaar aanmerkelijk slechter geworden. Spr.. kan zich wèl indenken dat arbeidersorganisaties meer vragen, maar spr. kan dat, als verant woordelijk voor de uitgaven, niet ondersteu nen. Het systeem wordt door die Voorstellen aangetast. Er bestaat inderdaad een couraal verband tusschen de uitkeeringen en de pfaatselyke loonen. Vroeger is dat ook dui delijk gebleken. Dat verband bestaat nog. Er is voor zeer velen een prikkel noodig om uit de steunregeling te geraken. Die mag niet worden weggenomen. Spr. herinnert er aan dat er werkioozen aan den arbeid zyn gegaan, die van 27 jaar werkloos zyn ge weest. Daaruit ^blijkt de opvoedende kracht der geldende regeling. Daaraan wi! spr. De heer Dr. HOFFMAN (rk.) herinnert er aan dat de overheid heeft te zorgen voor een goed loon, dat los staat van het parti culiere loon. Het gemeentepersoneel moet /ijze kunnen leven. Die loonen niet in verband worden gebracht met hetgeen in part iculieren dienst wordt betaald. Spr. ondersteunt de conclusie van den heer Koemans. Wethouder HEERKENS (r.k.) wyst er op dat de geheele regeling staat in het tee- ken van afloopen. Dat is spr. niet sympa thiek, maar het is een feit, waaraan moet worden vastgehouden. Het is thans niet de tyd om tot verbetering eener steunregeling te komen. De tyd is daarvoor voorbij. Een vefhooging van steun is, naar spr. riteiten heeft geïnformeerd, uitgest Minister Ls niet ongeneigd blijkens' quête door de Vereen, v. Ned. Gem. de steunregeling te verLengen, maar ze m' afloopen. Spr. wil de steunregeling vergelijken met een afgekeurde woning, waarvoor geen nieuwe gelden worden «uitgegeven daar ze toch uiteindelijk wordt gesloopt. Zoo is het ook met deze steunregeling. Wethouder SANDERS (s.d.) wyst er op dat de voor- zoowel als tegenstanders van oordeel zyn dat de uitkeering voor gerui- men tyd van werkloosheid te laag is. Spr. is van oordeel dat verhooging der uitkee- ring niet wegneemt de prikkel om aan den arbeid te gaan. Er is altyd een categorie van bona-fido werkeloozen, waarvoor een betere regeling gewenscht is. Uitkeeringen tot een vol loon moeten naar het land der fantaisie worden verworpen, maar spr. acht het gerechtvaardigt een billijk verzoek te doen de uitkeeringen met 75 cent te verhoo- gen en 0.25 per kind. Niet arbeiden werkt aemoraliseerend. De gevraagde uitkeenng biyft aan den lagen kant. Spr. meent dat de regeling van 1926 moet worden beschouwd aLs een basis waarop verdbr moet worden gebouwd. De heer KOBMANS (r.k.): Geen quaestie van! Wethouder SANDERS (s.l.) kan zich niet begrypen dat (le heer Koemans de belasting in het geding brengt. ,Het is ten volle te ver dedigen dat zoo noodig de belasting zou moeten worden verhoogd om die armen bij te staan. Spr. zou niet kunnen begrijpen waarom van hoogerhand die rqgeling /.ou worden afgekeurd. Spr. meent dat de Raad moet trachten het minderheidsvoorstel te aanvaarden. Het voorstel wordt niet in zyn wezen aangetast, slechts worden de normen eenigszins verhoogd. De VOORZITTER is van oordeel dat de steunregeling de sanctie der regeering niet zal krygen in verband met de steun voor de werkverschaffing. De heer OVERHAND (s.d.) repliceert. Spr. wil het geesteskind van den heer Koe- mans niet om hpls brengen, maar het ver sterkende middelen toedienen. Spr. Wil dat kind groot brengen. <De heer Ko e m n n s: Maar niet op afbetaling!) (Gelach). De heer OVERHAND (s.d.) komt er tegen op dat de adresseerende organisaties swn verantwoordelijkheid dragen (De heer Koe mans: Welke dan?) Spr. herhaalt zijn betoog dat een verhoogde uitkeering volkomen gemotiveerd is. Het kosten motief kan spr. niet als klemmend aanvaarden, het bedrag van 4000.— zal de factor niet \fcj- hoogen. Het belastingspook moet hierbij niet worden opgeroepen. Spr. meent op grond van de uitspraak van den Minister dat de regeering niets te maken heeft met het bedrag der uitkeering, dat is een zaak, die de gemeente zelfstandig heeft te rege len. De gemeente heeft het causaal verband gezocht tusschen deze uitkeering en de van rijkswege gesubsidieerde werkverschaf fing. Spr. ontzegt alle waarde aan de mo tieven, door wethouder Heerkens aange voerd. Spr. dient thans zijai voorstel in tot verhooging der normen met 0.75, 0.50 voor kostwinners) en een toeslag van f 0.25 per kind. De heer KOEMANS (r.k.) repliceert en wyst er op dat de heer Overhand thans scherp van leer is getrokken tegen een be vriende mogendheid. Spr. herhaalt dat de levensomstandigheden niet ongunstiger zyn dan in 1926. Die regeling is niet op afbeta ling aanvaard; men achtte ze voldoende en men was daarover unaniem zeer tevreaen. Men heeft zich nimmer uitgesproken dat verhooging zou moeten plaats hebben. Spr. denkt er niet aan de pruimenboomschudders van de S.D.A.P. by te vallen die den uiter sten vleugel der sociaal-democraten uitma ken. Spr. gaat met die opdryving absoluut niet mee. Spr. herinnert ook aan het politie ke voorstel van Mei 1927 om steunverhoo- ging in het zicht van de gemeenteverkie zing, waarmede de steunregeling in de war is gestuurd. Spr. wyst er op dat er wel de gelijk door den Minister verband is gelegd tiaéechen de steunverleening en de subsidie voor de werkverschaffing. (De heer Over- hand:-PEr is geen werkverschaffing). De heer KOEMANS zegt wanneer er thans geen werkverschaffing is, dan is er nooit werkverschaffing geweest. Er is geen enkel werk hier uitgevoerd dat anders niet zo i zijn uitgevoerd! iDe heer Dr. HOFFMAN (r.k.) meent dat de heer Overhand gesproken heeft van een causaal verband en verhaalt in verband hiermede ^van een geval uit spr. als co- assistent van Prof. Treub, waarover de Raad onbedaarlijk lacht. Spr. heeft bezwaar tegen deze nieuwe uitgave) zooals spr. ook bezwaar heeft tegen de gelden ivoor den geneeskundigen dienst, die spr. onnoodig "acht. Wethouder HEERKENS (r.k.) repliceert en merkt op dat wanneer het minderheids- voorstel wordt aangenomen, het de ge meente wel 10.000 kost. Spr. citeert uit stukken dat wel degelijk de Minister in grijpt, indien dit noodig is. Op dit oogenblik heeft het Burger!. Arm bestuur met de steunregeling nog niets te maken. Getracht wordt de uitkeering te ver lengen. Het is niet juist met het voorstel illusies te wekken, die niet voor inwilliging vatbaar zyn. Wethouder SANDERS (s.d.) vraagt waardoor die meerdere uitgaven zijn ver oorzaakt. De evolutie en de soc.-dem. frac tie, waarop door den heer Koemans is ge wezen, geeft spr. aanleiding tot de opmer king dat spr. noch links, noch rechts staat in de party. Spr. beschouwt elk voorstel apart. Hy past er voor op de ruggen van die arbeiders waarom het hier gaat een politiek spel te spelen. Spr. beschouwt het voorstel volkomen serieus. De-heer MIDDELWEERD (r.k.): Niet rieus. Wethouder SANDERS (s.d.) noemt het volkomen serieus. De heer MIDDEI WEER, daarna de heer OVERHAND vragen het woord over een persoonlijk feit. Wethouder SANDERS (s.d.) gaat daarna voort. Spr. concludeart dat weth. Heerkens die voorstellen niet ter tafel had belmoren te brengen en dat spr.'s voorstel de voor keur verdient. De beraadslaging wordt gesloten. Thans komt in stemming het wijzigings voorstel-Overhand c.s. op art. 1 tot "erhoo- ging der uitkeering. Het wordt aangenomen met 12 stern en vóór en 9 tegen. Tegen stemmen: de heer Van Wynen, Donker, Heerkens, Koemans, Dr. Hoffman, de Witt Wynen, Middelweerd, Kamp- en en Mevr. Riesz. Thans komt aan de orde punt 2: „Gelijkstelling van alle werkioozen, die in de gemeentelijke steunregeling zyn opgenomen, zonder beperking van den steun tot het bedrag der kas-uitkee- ring. De heer OVERHAND (s.d.) verdedigt :ze gelijkstelling op grond van billijkheid. Wethouder HEERKENS (r.k.) kan dit uidpunt niet deelen. Spr. wyst er op dat uitkeeringen verband houden met de risico's van de diverse groepen. Wordt be rekend wat per hoofd wordt getrokken, dan komen de bouwvakarbeiders per lid ruim 8.— aan uitkeering meer dan de andere. Het is dus onjuist dat deze categorie voor- deelig is voor de gemeente en deze groep onbillijk wordt behandeld. Spr. geeft verder een uiteenzetting, welke uitkeeringen andere categorieën ontvangen, om aan te toouen dat de bouwvakarbeiders voor de gemeente de grootste risico's meebrengen en de duurste zijn. Wethouder SANDERS (s.d.) bestrijdt het standpunt door wethouder Heerkens in genomen. Wanneer dat standpunt mnet wor den aanvaard, ".nut .r.en ook de consequen tie aanvaarden cn uan ook hoogere uitkee ringen te verleenen. Spr. verdedigt de ge lijke berechtigheid der verschillende groe pen. Andere eischen mogen en kunnen, naar spr. meent, worden gesteld. De hoeren VERKERK en POLEI' (a.r.i verlaten de zaal. Vervolgens vertrekken ook alle sociaal-democraten met uitzondering van de wethouders Sanders en Van Staal. De heer Mr. DE W'ITT WIJNEN vraagt nadere uiteenzetting waarom de Bouwvak arbeiders anders woiden behandeld dan de andere arbeiders. Wethouder HEERKENS (r.k.) zet dit na der uiteen, terwijl in den Raad nog slechts '12 leden aanwezig zijn. Wethouder SANDERS (s.d.) zegt dat en kele leden zijn weggegaan wijl ze bezwaar hebben tegen later /orgaderen dan 11 uur. Daarom zijn ook anderen weggegaan om te voorkomen dat de aanvaarding van het min derheidsstandpunt bij stemming ge "aar zou loopen. Spr. zal zich nu alleen bepalen lot de discussies. Stemmen: Er wordt politiek spel ge speeld. De heer KOEMANS (r.k.) wil een motie van orde voorstellen. Wethouder SANDERS (s.d.) zet zijn be toog voort om de gelijkrechtigheid to blij ven verdedigen. Wethouder DONKER (r.k.) meent naar aanleiding van de zich thans afspelende co- medie iets te moeten zeggen. Twee a.r. leden zyn'vertrokken om de verantwoordelijkheid niet te willen dragen van hun stemmen en de soc.-democraten hebben de zaal verlaten om te trachten de stemming onmogelijk te maken. Spr. noemt dat geen houding. iDe VOORZITTER wil stemming over punt 2, tenzij de Raad zich uitspreekt dat deze stemming niet zal plaats hebben. De heer KOEMANS (r.k.) stelt thans by motie van orde voor niet tot stemming over te gaan, maar de behandeling te verdagen. Wethouder VAN STAAL zegt naar aan leiding van de opmerkingen Van wethouder Donker dat er een kern van waarheid in zit. Een stemming verhinderen geschiedt wel door alle partijen. Maar wanneer by een groep de ernstige wil bestaat om de werk loozen een betere positie te verschaffen, dar moet men begrijpen dat men ook datgene moet doen wat noodig is om zulks mogelijk te maken. Spr. acht het ook beter dat de ge heele Raad zich over deze zaak uitspreekt. De VOORZITTER wil thans de motie- Koemans aan de orde stellen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN» (lib.) heeft nog nimmer van principieele bezwaren gehoord. Wanneer het hier gaat om ernstige zaken als thans, dan mag men niet terwille van een half of heel uur zich aan den beslis sing daarover onttrekken. Spr. protesteert tegen het afdwingen van de leiding van den voorzitter door den Raad door de beslissing die thans zal worden ge nomen door de aanvaarding der motie. De Voorzitter wordt daarmede gedwongen de behandeling af te breken. Door den Raad wordt hiermede een prin cipieele fout begaan, maar spr. doet daar aan niet mee. Mevr. RIESZ (lib.) sluit zich volkomen hierbij aan en spreekt er haar scherpe af keuring over uit dat men door net verlaten der zaal de verdere behandeling onmogelyk maakt. Spr. herinnert er aan dat zy, waar het noodifc was, steeds tot een zeer laat uur is gebleven, omdat zy dat als een plicht be schouwt, die het lidmaatschap van den Raad als men dat ernstig opvat, medebrengt, legen de thans gevolgde wyze van doen heeft spr. ernstig bezwaar. Ook Dr. HOFFiMAN kan zich hiermede niet vereenigen en verklaart tegen de motie te zullen stemmen. De heer VAN WIJNEN (e.g.) zou aan deze motie wel steun hebben willen geven, indien ze om 11 uur was ingediend, met de bedoeling om de vergadering niet te laat te maken. Nu dat motief niet geldt, maar een gansch andere beteekenis daaraan ten PtemdSlag 'i8t' Za' '*Pr' d°' m0tie De heer FOKKERS, die inmiddels met zijn fractie-genooten is teruggekeerd, zegt dat de S.D.A.P. demonstratief de zaal heeft ver laten wyl een ander deel van den Raad te voren was vertrokken. Spreker en de zynen zyn niet om het late uur weggegaan. De motie-Koemans hierop ir i stemming gebracht, werd aangenomen met 14 stemmen vóór en 5 tegen. (Afwezig zijn de heeren Verkerk er) Polet). Tegen: Mevr. Riesz en de heeren Van Wynen, Dr. Hoffman, Mr. de Witt Wynen en Kamphuizen. De heer MUIJiLWIJK (a,r.) vraagt nog -.■voor 6011 Steele zaak maar de VOORZITTER verleent dit niet en verdaagt de vergadering tot Woensdag 20 Februari, aes avonds 8 uur. ONZE? KOLONIËN. Radio-omroep in Ncd.-Indië. Concessievoorwaarden voor de N. I. R. O. M. De stukken betrekking hebbende op de concessie aan de Nederlendsch-Indische Radio Omroep Maatschappij zullen volgens Aneta ten spoedigste het Departement van Gouvernementsbedryven vuisten, om naar de regeering te worden verzonden. Het de partement 1 ïeeft ter zake het gouvernement voorgesteld, dat het zich voor de controle der uitzendingen zal laten bijstaan door commissies van particulieren. In verband daarmede acht het advies het van belang, dat de radio-amateurs in Neö.-Indië in de toekomst georganiseerd zullen blijven. Het advies zet ten slotte uiteen, dat daardoor de belangen van de luisteraars behartigd zullen worden. DtoiatülKXN. Llsbreken in den waterweg. Men vreest bij dooi voor de bruggen. De laatste dagen vreest men te Rotter dam met gerechten vreeze dat men, wan neer de dooit zal invallen, voor moeilyke .mtuaties zal 'komen te staun. Er ligt in de uabuheid van Rotterdam een geweldige hoeveelheid ijs in het water, en verderop is de Maas en zyn de andere rivieren zwaar toegevroren. Men kan dus verwachten dat ontzaglijke hoeveelheden ys langs den N. Waterweg naar zee zullen gaan afvloeien, en hoogst waarschijnlijk zuilen kaden en schoeiingen, om niet te spreken van de bruggen, daar zeer ernstig van te lyden neboen. Vooral ten aanzien van de hulp brug, die men over de Koningshaven heeft gelegd een noodbrug die men heeft aan gebracht zoolang de groote Koninginnebrug die sinds maanden in aanbouw is nog niei gereed is vreest men het ergste. Men had de levensduur van de brug zoo bere- htnd, dat zy in Februari buiten bedrjjf zou kunnen worden gesteld en het is op het oogenblik zoover. Toch zal het nog wel eeni ge maanden duren, voor dat de andere klaar is. Waar er den laatsten ,tyd herhaaldelijk over geklaagd was dat de brug teekenen van slapte begon te vertoonen, werd by het opendraaien de grootste voorzichtigheid en „zuinigheid" in acht genomen. Zware stoo- ten van het kruiende ijs zal de brug niet ineer kunnen verdragen. Reeds is men ter bevoegder plaatse be zig met het beramen van maatregelen, hoe ,nen de gevolgen van den zwaren ijsgang dien men kan verwachten, zoo gering mo gelijk zal kunnen maken; in afwachting daarvan is Zaterdag al een poging gedaan om het ijs dat vlak by Rotterdam zit, zoo veel mogelijk kwijt te raken. Deze poging ging uit van de lseepboot- onderneming van de fa. P. Smit Jr., de grootste in de Rotterdamsche, havens die met verschillende van de werven en ryn- vaartondernemingen in heel nauw finan cieel verband staat. Het zware werk is opgeknapt doör de „Siberië", de eenigste speciaal gebouwde sloopbaat die Holland bezit, en eigendom van de fa. Smit is. Deze zware boot, die ten geweldige capacitiet bezit, en ijs van meer dan een meter dikte gemakkelijk nog kan verbrokkelen, heeft geholpen door een paar stevige sleepbooten, de Maas eenige dui zenden meters ver open gemaakt, zoodat de werven tenminste weer bereikbaar zyn, en er een groote hoeveelheid ijs met de eb naar zee is afgedreven. Reeds heel vroeg 's morgens is de ijsbreker zyn werk begon nen en nog voor dat het middag was, was i het grootste deel al voltooid. Brand te Rotterdam. Een café aan den Schiedamschen dijk uitgebrand. Gisternacht is brand uitgebroken in een oerceel aan den Schiedamschen Dyk te Rot terdam. De brand werd ontdekt door eenige agenten die kort na sluiting in het beneden gevestigde café van den heer A. de Vries waren. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die spoedig met groot mate riaal ter plaatse kwam. De vlammen die zich reeds een weg naar boven gebaand hadden, laaiden hoog op, toen de brdndweer het vuur met tien stralen aanpakte. Door het krachtdadig optreden van de brandweer was de brand, die aan twee kanten werd bestreden, met een uur geheel gebluscht. Het café is geheel uitgebrand. Van de eerste en tweede verdieping is alleen de achterkant uitgebrand, terwyl de zolder en het dak heelemaal door het vuur zyn ver woest. Het mag een geluk heeten dat de beide bovenverdiepingen niet bewoond wa ren. Het pand is verzekerd voor een waarde van vyf duizend gulden. De griep te Arnhem. De griep schynt te Arnhem nog steeds zyn hoogtepunt niet te hebben bereikt. In aen loop van gisteren bleek het aantal olachtoffers sedert Zaterdag niet onbelang rijk vermeerderd te zyn. Het gevolg daar van is, dat vrijwel alle scholen thans ge sloten zyn, ook de avondscholen en bijzon dere dagscholen, zoodat het onderwijs vrij wel geheel gestaakt is. Ook in het militair invalidehuis Bronbeek maakte de ziekte on der de oude invaliden vele slachtoffers. Ook onder de doctoren en onder het ver plegend personeel zyn vele zieken, wat de behandeling van de patiënten zeer bemoei lijkt. De apothekers hebben reeds uit an dere plaatsen tijdelijke assistenten gevraagd daar zy alleen het werk niet meer af kun nen. De ziekenhuizen zijn overvol, waar door de gemeente genoodzaakt werd maat regelen te nemen door een van de scholen als tjjdeljjk ziekehuis in te richten. RADIO-NIEUWS. Programma vtfor heden. Hilversum: 5.30 Gramofoonplaten. 6.01 Dinermuziek. 7.15Eng. les. 8.01 Boekenhalfuurtje. 8.30 Omroeporkest. 9.Concert op 2 vleugels. 9.30 Omroeporkest. 10.30 Dansmuziek. Huizen: 6.30 Cursus Duitsch. 7 en 7.35 Cursus Kerklatijn. 8.Gewyde muziek. 9.30 Studio-opvoering van „Pilatus". Daventry: 7.05 Handei's vioolsonates. 8.05 Concert. 9.04 Orkest. 10.— Tooneel. 1LDansmuziek. Proefuitzendingen Phohi-zender. De proefuitzendingen van oen Phohi-zen der te Huizen zullen deze week plaats vin den op Woensdag van 16—IS G.M.T., Don derdag 12—16 G.M.T., Vrijdag 11—16. De golflengte is 16.83 meter. STADSNIEUWS. GOUDA, 19 Febr. 1929. Gemeenteraad. De Gemeenteraad heelt gisterenavond van de agenda, welke 20 punten bevatte,' er slechts 2 afgedaan, in de behundelir-g van het voorstel betreffende de steunver leening aan wer uloozen is den Raad blyven steken, nadat eerst was beslist dat de nor men der uitkeeringen, in tegenstelling met het advies van de meerderheid van B. en W. op voorstel van de heeren Overhand c.s. was verhoogd met 0.75 (voor kostgangers met 0.50) en met 0.25 per kind. De behandeling moest worden opgegeven, wijl de soc.-dem. raadsfractie in het vertrek der heeren Verker en Polet aanleiding vond op demonstratieve wyze de zaal te verlaten, wijl zy daarmede een stemming over de al of niet gelijkgerechtigdheid der arbeiders groepen wilde verhinderen. Na de aanvaarding van een motie-Koe mans tot uitstel van behandeling, waarbij Mr. de Witt Wynen, Mevr. Riesz, Dr. Hoff man en van Wynen protesten deden hooren, werd de vergadering verdaagd tot Woens dagavond a.s. Aan B. en W. is dank gebracht voor hun steunverleening en hen is machtiging ver leend tot het treffen van verdere maatre gelen by het voortduren der buitengewone koude. Een motie waarmede de heer Fokkers deze byzondere steun in een politieke sfeer bracht, werd na ernstige bezwaren van Mr. de Witt Wynen gewijzigd en zonder stem ming aangenomen. Steun voor onze behoeftige medeburgers. In ons bericht betreffende de sleunactie voor behoeftige ingezetenen stond dat het giro-nummer van den penningmeester van het Comité, den heer C. J. M. Kroon is 90440, dit is niet juist, het is 90446. Steunverleening der Goudsche bakkers. De Goudsche Broodbakkers Patroonsver. „De Eendracht" heeft in hare jongste ver gadering besloten, gaarne hare medewer king te willen verleenen aan de algemeene oproep tot steun in deze barre tijden hier ter stede en wel door aan de plaatselijke armbesturen voor hare bedeelden een brood per dag gratis beschikbaar te stellen. Bevroren waterkranen. De heer K. R. van Staal, gecommitteerd^ bij de Goudsche Waterleiding Maatschappij, \erzoekt ons het volgende ter kennis van onze lezers te willen brengen. By tal van inwoners zyn de waterkranen bevroren, waardoor het niet mogelijk is door eigen kraan zich van water te voor zien. By die omstandigheden zijn de door aen vorst gedupeerden erop aangewezen by buren in de omtrek, die nog het voorrecht genieten over een loopende kraan te kun nen beschikken, water te halen. Het blijkt me echter dat tal van deze ge lukkige ingezetenen, die gaarne de vorst- slachtoffers van water voorzien, Deangstigd zyn dat het meerdere hieruit voortvloeiende waterverbruik op hun kwartaalnota zal pry- ken, in den vorm van een extra byreke- ning. Ter geruststelling zy thans medege deeld, dat de Directie van de Waterleiding Maatschappij onmiddellijk met intreding van den sterken vorst het standpunt heeft ingenomen dat van berekening voor hen, die anderen onder deze omstandigheden hel pen aan water, géén sprake is. Het eenigste wat gebeuren moet is dat de gelukkige inwoner, die het voorrecht heeft anderen te kunnen helpen, even een briefje bezorgt aanhet Bureau, Turfmarkt, en daarin mededeelt dat zij of hij, door den vorst gedupeerden aan water helpt. De crematie van het stoffelijk overschot van den heer 11. W. H< Pitlo. Zaterdagmiddag heeft na de aankomst van trein 15.16 te Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer R. W. H. Pitlo, tot voor korten tjjd een lange .reeks van jaren Notaris alhier,, thans wonende te Velp, waar hy hoopte met zyn vrouw nog jaren lang te mogen blijven Wonen. Er was heel veel! belangstelling van vrien den en van hen die met den overledene zit ting hadden in verschillende colleges, welke vroeger in de stad zijner inwoning zoozeer de sympathie van den overledene hadden. Aanwezig waren uit Gouda o.m.: de hee- ren J. v. Kranenburg, Notaris; P. Bokhoven, L. C. Bekking, M. A. J. Kortenoever, H. de Blouw, A. H. Teepe, B. D. Grootendorst, C. W. v. Stapele, G. W. v d. Velde. Dr. D. Zuy- dam, I. van Dantzig en C. J. M. Kroon. Tijdens de plechtigheid werd het woord gevoerd door de heer H. de Blouw, namens de Loge „de ware Broedertrouw" te Gouda, de heer A. Teepe sprak woorden van afscheid cn dank namens het Departement Gouda van de Miy. tot Nut van 't Algemem, de heer Grootendorst namens de Soep Commissie „Vriendschap en Weldadigheid". Zij allen herdachten den overledene als een goed mensch die in breeden kring zeer gewaar deerd werd. Tenslotte sprak de heer C. J. M. Kroon mede namens alle vrienden uit Gouda die niet aanwezig konden zyn eenige afscheids woorden. Nadat de oudste zoon, de heer A. Pitlo uit Groningen, namens zyn moeder en familie hartelijk dank had gezegd voor de groote en hartelijke belangstelling, verliet een ieder zichtbaar onder den indruk van deze zoo treffende plechtigheid die plaats van .samenkomst. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". De Coöperatieve Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken" hield j.l. Donderdag ii „Concordia" haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris over 1928 bleek, dat er 136 veilingen werden ge houden en voor een bedrag van 529.132.69 werd aangevoerd. De balans en resultatenrekening, toege licht door den heer L. O. Rutten, werden zonder hoofdelijke .stemming goedgekeurd. Het rapport van de commissie van toe zicht getuigde van een goeden gang van zaken. De voorzitter, de hoer M. van Vliet, Mg zich genoodzaakt, wegens drufcjte werk zaamheden zyn functie neer te leggen, lhj monde van den tweeden voorzitter, de heer P. van Leeuwen, werd hem dank gebruoht voor het zeer vele, wat hy vanaf de opricn- ting in 19U3 voor de vereeniging heelt ge daan. De vergadering benoemde den heer vun Vliet tot eerelid der vereeniging, evenals uen heer D. Steeniand, weise ook een der rnede-oprichters is en niet meer in het be stuur terugkeerde. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Fredrikzete Stolwyk, terwyi als bestuurslid ■verd herkozen de neer P. van Leeuwen ui g-kozen de heer W. Treuren. Als leden vun ae commissie van toezicht werden gekozen de heeren Hofland en Verboom. De vereeniging, weike in 1903 werd opge richt met 34 leden, telt thans 174 leden. IJ stee ten op de Turfmarkt. Gisterenavond had op de Turfmarkt een behendigheidswedstryd plaats voor dames en heeren, aile bewoners van de Turfmurkt. Er was een verlichting aangebraent van etpotjes en lampions. Maar vanwege de kou wilde de vetpotjes niet oranden. De wedstrijd, die door muziek werd opgelui sterd had verder een zeer geanimeerd ver loop. Er waren vers »:illende hindernissen i p het ys opgesteld wat voor menigeen oen lastig oogenbiikje was. Vooraj door sommi ge dames werden zeer goede tyden gemaakt Een der deelnemers was zoo onfortuimyk om in een byt te rijden, doch niettegen staande dat wist hjj nog «ie le prijs te be halen in een prachtigpn tyd. Hedenmiddag en -avond is er nngrijdery weer opgeluisterd met muziek «n nu met electrisahe verlichting. Ijs en weiierdie- nende Donderdagavond groot gecosiumeerd ysfeest op de geheele Turfmarkt met ul Ier- lei vermaken. Alles alleen voor ae bewoners van de Turfmarkt. Wedstryden op de schaats op de Fluweelensingel. De wedstrijden op de Fluweelensingel on. levensmiddelen en andore practLsche pry zen hadden hedenmiddag plaats onder geweldig groote belangstelling Aan de wedstrijden voor ouderen werd door 40 mannen deelgenomen, .oor de wed stryden voor de schoolgaande jeugd gaven zich 160 deelnemers op. De SingeLgracht was .net vluggen ver sierd en muziek vroolijkte het ysfeost op. Aanbesteding hanJwerkbenoodigdheden. Hedenmiddag hebben Buige meester en Wethouders ten stadinuize opnieuw aanbe steed, de levering van hanclwerkbenoodigd- heden voor de openbare legere scholen. Ingeschreven werd Iqor de firma Grooten dorst Co. voor 1248.15, door den heerJ. van Roosendaal voor 1283.62Vi en aoor de firma J. van. 'Gent—Fokker? voor 1332.31. De gunning zal later geaefiieden. Afd. Gouda Volksuniversiteit. Bach's Matthias Passion. Buitengewone ledenvergadering. Het Bestuur van de Volksuniversiteit ver zoekt ons onder de aandicht te brengen dat er voor de leden van de. affdeeling Uit jaar weder gelegenheid bestaat de uivoe ring byte wonen van Bach's Matthias Pas sion op Maandag 18 Maart, 7 uur, in de Zuiderkerk te Rotterdam. Zy" die hiervoor kaarten willen hebben, gelieve zich spoedig te wenden, in elk geval voor 1 Maart, tot de secretaresse Mevr. de Vooys, Markt 8. Voorts dat het concert dat op *27 Feor. gegeven zou worden 'is uitgesteld tot 19 April. Op 27 Febr., 8 uur, is er in de groote zaal van „de Réunie" een buitengewone ledenvergadering. De agenda voor deze algemeene vergade ring luidt als volgt: Opening. Voorstel tot reorganisatie. a. Toegang tot de cursussen ut verband met lidmaatschap. b. Benoeming Raad van Advies. Rondvraag. Sluiting. Deze vergadering zal opgeluisterd worden dor muzikale voordrachten van enkele leden. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 15 Febr.: Pieter Johannes, z. v. C. P. Spee en J. H. M. Nederhoed, 3e Kade 39. - 16 Febr: Gysberdina Tjeerds, d. v. D. van Bekkum en W. T. de Jong, Hee renstraat 118. Nicolaas Hendricus, z. v. H. G. van der Wouden en-E. H. Barbier, Varkenmarkt 21. Jan Jacobus, z. v. J. J! den Hollander en W. Boot, A. Willens 9. Quirinus Antonius Maria, z. v. G. Rynbeek en A. M. Barendse, Erasmusstr. 15. 17 Febr.: Gerardus Harmen, z. v. H. Ravensberg en J. van den Hoek, 2e School straat 17. Wilhelmus Johannes, z. v. G. A. van Kooten en W. B. C. Steenwinkel, Pr. Julianastraat 7. 18 Febr.: Hendrika, d. v. A. H. Kulik en P. A. de Haas, Goud kade 7. Jansje, d. v. W. van Oudshocrn en J. P. F. Tempelman, Pr. Hendrikstraat 85. Johannes Frederik Gerrit, z. v. J. Prang en E. van Barlingen, Goudkade li. OVERLEDEN: 16 Febr.: Vincentius de Keizer, 70 j. Nicolaas Willem van Dorp, lj. Martha Wilhelmina Slot, 17 j. Judith van der Hoeven, 84 j. 17 Febr. Johanna Anthonia van den Berg, wed. van L. C. Looy, 67 j. Maria Dirkje Stoppe lenburg, geh. met C. Molenaar, 30-j. Agenda. 20 Februari, 814 uur. Nieuwe Schouwburg. Derde Nutsavond. 20 Febr. 2 u. Raadzaal stadhuis Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 20 Febr. 8 uur Gebouw 'Daniël Cursus E. H. B. O. 26 Febr., 8 uur. Zaal „Concordia". Ver. Ziekenkas. Spr. de heeren H. v. d. Graaff van Gouda en J. J. Kuyef, Den Haag. 27 Febr., 8uur. Volksuniversiteit, Soc. de Réunie, groote zaal, Buitengewone Leden vergadering. 26 Februari 8 uur. Nieuwe Schouwburg Rot- terd. Hofstad-Tooneel. Meryntje Gijzen'a Jeugd. UIT DEN OMTREK. ALPHEN d. RIJN. De gasvergiftiigng. Ook Mej. v. W. overleden. In verband met het gasvergiftigingsgeval alhier, b)j de familie v.W., door het sprin gen van een gasleiding in de woning, kun nen wy nog mededeelen dat thans ook de dochter in den aigeioopen noch: auit de ge volgen van deze vergiftiging is overleden. bekkenwuudk. Maandag ontstond door een defect .«on de schoorsteen een begin van brand in de schuur van den landbouwer D. van der Wou den alhier. Daar de vlammen zich reeds oen toegang tot het rieten dak baande, is door flink optreden slechts erger voorkomen. Heden kwam bericht in van de gemeente Ammerstol, dat de Raad dier gemeente in zijn op één dezer dagen gehouden vergade ring besloot toe te treden tot een te stich ten district8schoolartsendienst voor deze omgeving. Maandag Rad alhier een harddravery plaats op de ysbaan „Berkenwoude" met paard en arreslede. Er waren 14 deelne mers. Na een vinnigen stryd met veel kampritten, werd de le pr. 25.— behaald door Jac. Kool te Gouderak; 2e pr. 16. J. Both te Ouderkerk a. d. IJsel; 3e prys 10.C. J. de Vriete te Stolwyk; 4e prys 5.P. de Vries alhier. Er was voor deze wedstrijd veel belangstelling. GROOT-AM MERS. Nationale hardrydery. Morgen, Woensdag 20 Februari, wordt door de Ysclub „de Telegraaf" een natio nale hardrydery voor mannen op de korte baan gehouden om pry zen van 200. 100.—, 50.— en 25.—. N1EUWEKKERK a. d. IJSSEL. De gemeente-begrooting, dienst 1929, is nader vastgesteld in ontvangst en uitgaaf van den1 gewonen dienst op 130.338.3914. De ontvangsten van den kapitaaldienst op 39.576.68; de uitgaven op 21.000, batig saldo 18.676.68. Hierin is begrepen een bedrag van 12.392.90, reserve van het vV aterieidingbedryf INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie.) Nog eengroeD koude-lydenden. Mynheer de Redacteur, De vele pogingen, van alle zyden aange wend tot leniging van den nood en de ont bering Van onze stoffelyk minder bevoor rechte medemenschen, doen zeker sympa thiek aan. Het zy my vergund, door dezen de aan dacht te mogen vestigen op een zeker niet onbelangrijke groep van medeburgers, die wel niet behoeven gerangschikt'te worden onder de noodlijdenden, maar die niettemin veel te 1 ij den hebben van het koude jaar getijde- Ikbedoel namelyk de zeer velen, die langs de Btraat hun brood moeten ver dienen met het bezorgen van voedingsmid delen en andere handelsartikelen. Waar iedereen zich haast om zoo spoedig moge- lyk te kunnen profiteeren van de behage- lyke kamerwarmte, zyn deze menschen ge noodzaakt, uren aaneen op straat door te brengen. Nu is het bekend, dat niet iedereen er even vlUg by is, den aanbellenden bezorger of venter aan de deur te helpen, zoodat hun dikwyls toch al lange dagtaak aanmerke- lyk wordt verlengd. Ik weet wel, dat hier geen opzet in het spel is, doch ook onze onnadenkendheid kan den. medemensch heel wat last berokkenen" en zyn taak verzwa ren. Laat ik daarom in alle bescheidenheid een beroep mogen doen op aller welwillend heid, om hen die ons dagelyks van allerlei levensbehoeften voorzien, geen oogenblik langer aan de deur te laten wachten dan hoogst noodzakelijk is. Men zal zich dan zeker overtuigd kunnen houden van de war me dankbaarheid van zeer velen. Deze wenk is niet enkel dienende voor het koude jaargetyde, doch zal immerdoor zyn goede zyde hebben. Een en ander vriendelijk in de welwil lendheid van mijn medeburgers aanbeve lend, en U, Mijnheer de Redacteur danken de voor de opname, R. VAN DEK BRUG. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 19 Febr. Aanvoer: 119 paarden, 6 veu lens, 855 magere runderen, 816 vette run deren, 223 Vette kalveren, 1623 nuchtere kalveren, 47 schapen of lammeren, 7 big gen, 1 bok of geit, 21 overloopers. Prijzen: Vette koeien le kw. 0.500.52, 2e kw. 0.42—0.46, 3e kw. 0.28—0^3; Ossen le kw. 0.470.50, 2e kw. 0.42 0.45,"3e kw. 0.38; Stieren le kw. 0.44 0.45, 2e kw. 0.40—0.37%; Kalveren le kw.. 0.82%—0.87%, 2e kw. 0.70—0.75, 3e kw. 0.55—0.60. Melkkoeien 190—400, Kalfkoeien 200 —400; Stieren 160450; Werkpaarden J 200—340; Slachtpaarden 130—190; Hit ten 100—170; Veulens 80—110; Fok- kalveren 105150; Biggen f 11.15; Overlooper 20—22; Slachtkalveren 9— 12. Handel in koeien en ossen matig, pry zen van vorige week; stieren stugge handel. Mêlk- en kalfkoeien kalme handel, prijzen vhnvorige week; paarden stugge handel, prijzen van vorige week konden niet ge handhaafd blyven; fokkalveren slechte han del, prijzen aanmerkelijk lager; overloopers kalme handel en weipig veranderde prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 19 Febr. Aanvoer 74 partijen, waar van 67 met Ryksmerk, totaal 8194 stuks, wegende 25552 K.G. Prijzenle kw. met r.m. 5254, 2e kw. met r.m. 5051, zonder r.m. 4649. Handel flaufv. UKAADLOOZE DIENST. Het proces van de Vorwarts redacteur Schwarz. HERLIJN, 19 tebr. Hedenmorgen begon het proces tegon do lieden, die veneden jaar de redacteur van de Beri. Vorwats Schwartz hebben ontvoerd, teneinde hem te beletten een radio-rede te Houden. Het O.M. eischte tegen alle drie beklaag den 3 maandw/i gevangenisstraf wegen.; v ryheidsberooving. Het vonnis luidde: - Dr. Frank werd veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, de beki. Peutte en Scberlinaki ieder tot 3 mhanden gevangenis straf, allen wegens vryheidsberooving. Bo vendien werd Dr. Frank wegens het zonder bevoegdheid zyn in het bezit zyn van wa pens veroordieeJd tot 20 mark boete. Urk in het ijs. URK, 19 Febr. Hedenmorgen te ongeveer elf uur is de mfttVlet van Schokland hier aangekomen nfct 28 zakken post, tezamen meer dan 1000 K.G. Dit is de post vau 3 dagen. Heden zyn weer twee personen uit Enkhuizen per fiets hier aangekomen. Tengevolge van drankmisbruik overleden? RIJSOORD, 19 Febr. In den ofgelooj>en nacht omstreeks 2 uur heeft alhier eon tragisch voorval plaats gehad. De reiziger Ph. G. den Hartogh, wonende te Rotteroan', geraakte alhier op het ijs in gezelschap van enkele dronken personen. Verschillende café's in Ridderkerk werden daarna be zocht,waarna zy te 11 uur 's avonds met 2 auto's naar Rotterdam vertrokken, om daar het feest verder voort te zetten. Op den straatweg onder Wevershnek reed de eer ste auto, waarin 3 personen gezeten wa ren, tegen een boom. 3 personen kregen zoo goed als geen letsel, de auto werd totaal vernield. In de tweede auto was intusschen de rei niger den H. onwel geworden. Hjj werd door de andere personen een woning bin nengedragen, waar hy spoedig overleed. De beschonken personen hebben daarop het lyk naar de politie te Ridderkerk gebracht, al waar het in het lijkenhuis is oudergebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Met een auto over de >Vadden. AjMELANiD, '19 Oct- Hedenmorgen te hall' elf is een auto met vier inzittenden van Ho' werd vertrokken en heeft over het ijs van de Wadden te omstreeks 12 uqr het eiland Ameland bereikt. Het y« waa niet heel goed f en de reis ging met moeilijkheden gepaard. Heden is de auto bestuurd aoor den eigenaar (ie heer J. Heringa uit Minnerscha weer naar den vasten wal teruggekeerd. Dit is de eer ste maal dat met een auto over het wadden- ijs is gereden. V Als de dooi invalt. ARNHEïM, 19 Febr. In verband met het gevaar van hetkruien van het ijs worden op verschillende plaatsen maatregelen getrof fen. IJsbrekers worden gereed gehouden, zoodra het ijs gaat werken, zal dï bevolking ('oor schoten, het luiden der klokken en hoornsig-nalen gewaarschuwd worden. Bij het rangeeren gegrepen, ZUTFEN, 19 Febr. Aan den overweg te Zutphen is tydeins het rangeeren vun gce- deren de rangeerder J. A. Wel mors met dei. hak van zyn schoen tusschen de rails vast komen te zitten en daaroo door een hem achteropkomenden machine aangereden. De linkerarm werd den man afgereden cn zijn linkervoet zeer ernstig gekweut. De Nederl. Bank. Benoeming directeuren en com missaris. AMSTERDAM, 19 hebr. Op de buiten gewone algemeen vergadering van aandee - houders van de Nederl. Bank op Dinsdag 19 Febr. 1929 te half een in het Bankgebouw werden herkozen tot directeuren d" heeren Mr. P. J. C. Tetrode en J. P. de Beaufort «Gekozen tot commissaris de heer Jhr. Mi. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. WISSELKOERSEN. 18 Febr. 19 Febr. Officieel. Londen 12.11% 12.11*/.. Berlijn 69.26% 59.28% Parijs 9.75% 9.75 Brussel 34.64% 34.68 Zwitserland 48.02 48.01% Weenen 35.10 36.19 Kopenhagen 66.60 66.60 Stockholm 66.75 66.75 Oslo 66.60 66.60 New-York 2.49'Vm 2.49"/,. Niet officieel. Praag 7.39% 7.40 Madrid 38.58 38.15 Milaan 13.07 13.07 Prolongatie 4^6 3 9r N. W. S. 93'U Beursoverzicht. Verschillende fondsensoorten plaatsten zich heden ter beurze belangrijk boven het peil van griste ren. Groote omzetten vonden plaats in Iridustrieelen. De Margafine Unie's en de claims werden aanzienlijk boven de koersen ingezet, doch daarna kwam eenig materiaal in de markt, dat een kleine te ruggang veroorzaakte. De Philipsaandec'en behaalden een flink avans. Voor Oliewaarden was de toon veel very beterd en bijna algemeen kwamen dan ohk hoogere noteeringen tot stand. Tabakken kwamen boven 200 7c. Rubberaandeelen waren goed prijshou dend, maar per saldo toch niet veel ver anderd. KADIO-TKtEGRAFISCn WEER BEK IC H i 19 Februari. Hoogste stand 782.4 te StenseW Laagstestand 744.1 te Veatmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige Westelijke wind, betrokken tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw. Lichte tot matige vorst des nachts, in het Oosten strenge vorst.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2