LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. van de Katholieke gemeente en huwde een Duitsche vrouw uit Keulen, bij wie hij zes kinderen kreeg. Na haar dood trad hy in het huwelijk me een Duitsche uit Hamburg-, die de moedei werd van Albeit Krank. Na het overly den van Frederik Frank, wiens fabriek en villa, naar onze aegs meende, nog te Brussel staan aan de Ru> d'Anvers no. 7, werden moeder en zoon au hun lot overgelaten. De vrouw leeft than weer getrouwd in Duitschland. De jon gei: ging liet slechte pad op. Albert Frank is d/us volgens zijn 00111 ge boren te Brussel. Het is, zoo zeide deze, mo- gelyik dat hy gehuwd is of geweest is» met •pen vrouw die Heine héét, maar z\jn naar is Albert Frank en verder niets. Ken loensch personnage. in De Scheld» schryft de heer H(erman V(os) onder het opschrift: „Ken hienarh Personage" het volgende; Le Soir is gister met een ophefmakend it. terview gekomen met den genaamden Al- bert Frank Heine, Volgens wat dit ind-h idu verklaart, zou onze medewerker Ward Hermans bij de zaak betrokken zijn en de valse he documen ten uit zyn liamien ontvangen hebben. Van het geheele interview gelooven wij voor hands geen woord. Mr. Somedhausen wae» het die on.- per soonlek inlichtte over den man, opdat wy op onze hoede zouden zyn. Onze vriend, Mr. Borginon, deed het na hem. Toen Ward Hermayg niet liem iu de dactie van Les nouveaux Jours trad, waren wy het die onzen medew erker waai schuw Toen geloofde by ons eerst niet en wy van Heine oen open kaart ontvan gen met een bedreiging, dat hij zyn oude matrozenhamt op ons gezicht zou leg-„ indien wij voortgingen met kwaad over hem te spreken. Wij zouden ons daarbij dan nog voor het gerecht ve verantwoorden hebben, voegde hij er met dqodelyloen ernst aan toe. Wy antwoordden daarop alleen niet i briefje aan Heine, dat hij ons drie dagen de week in die Kamer kon vinden, fcln zagen Heine niet komen. Toen gebeurde het dat men aan De nieu we Dag door een toeval het strafregister van Heine te zien kreeg. Kn Ward Hermans, een der eersten, kwam ons verklaren dat w y gelijk hadden voor dien man. te waar.se.hu wen en (hit men hem uit de redactie gesme ten had. Heine verdween. Toen wy de hoofdredactie van dit blad opnamen, hebben wy er voor gezorgd, «at Diplomaticus, alias Frank Heine elke plaatsruimte voor zyn bijdragen, die vroeger een paar maal in verschenen, geweigerd worden. En nu komt de man, die om altyd Voor zichtig uit den weg is gegaan, die herhaal de keeren niet enkel deai schyn maar meer dan dat van agent provocateur aangenomen heeft, beweren, dat hy in Januari 1929 aan Ward Hermans dc valsche documenten te i in een koffiehuis zou overhandigd In 1929, na al de ervaringen, die Ward Hermans zelf, na onze waarschuwingen dit gegrond bleken, heeft opgedaan, is dit on denkbaar. Wy wachten ,u*. maar dat is voor ons reeds uitgemaakt; Heine is de onvertrouw- baarheid zelve. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. De prinss van Wales vervangt zyn vader. Naar de „Star" vernemt moet het in de bedoeling liggen dat de Prins van Wales weldra eenige plichten op zich zal nemen, die anders door den Koning worden ver vuld. Dit zal den Koning gelegenheid ge ven gedurende den geheelen zomer rust te houden. Een van 's prinsen plichten zal zyn de opening van het parlement na de algemeene verkiezingen en het voorlezen van de Troon rede door hem in plaats van door den Lord- K anselier. BULGARIJE. Het arsenaal te Sofia verbrand. 28 dooden. In het militaire arsenaal te 'Sofia l: in de vuurpy laf deeling brand uitgebroken, die zich tengevolge van de ontploffing der licht brandbare stoffen met groote snelheid over het gebouw verspreidde. Brandweer en soldaten waren het vuur spoedig meester, maar de snelle uitbreiding van den brand over h?t geheel gebouw was oorzaak, dat 28 arbeiders tengevolge van de bekomen ernstige brandwonden het leven verloren. Twaalf anderen konden slechts niet bijna bovenmenschelijke pogingen wor den gered. VER. STATEN. De eedsaflegging van President Hoover. Ondanks den bedekten hemel had zich gisteren een grooto menigte per trein en auto naar Washington begeven om het dé filé te aanschouwen ter gelegenheid van de installatie van Hoover als president der republiek. Om elf uur begaf Hoover zich van zyn woning te Washington naar het Witte Huis waar Senator Curtis, tot vice-president ge kozen, zich by hem voegde. Daarna reed Coolidge, de aftredende president, met Hoo ver naar hc-t Kapitool. Dawes nam Curtis den eed af, doch Hoo ver legde hem van de tribune vóór het Ka pitool af tegenover het volk. Zijn boodschap werd draadloos verspreid. Na den eed als 31e president der repu bliek te hebben afgelegd, hield Hoover zyn inauguratie-rede. BRITSCH-INDIE. Uit Londen wordt geseind: Na afloop van een betooging van den Swarajisten party te Calcutta zyn gisterenavond de bekende lei ders dezer partij Ghandy en Dr. Karin San- kar Roy, secretaris van het congres van Ben galen door de politie gearresteerd. Ghardy had voor den boycot van «41e I.uropeeschen invoer betoogd. Groote bun dels kleerèn werden opgestapeld en in brand gestoken. Toen de politie zich met de be tooging ging bemoeien, werd door de me nigte met steenen gegooid, waardoor ver scheiden politiemannen gewond werden. Een inspecteur van politie ontruintde het plein en arresteerde Ghandy en Roy. MEXICO. Een opstand te Veracruz. Troepenbewegingen in de hoofdstad. Oorlogsschepen aan de zijde der re bellen. Uit Mexico City wordt d.d. 4 Maart ge meld, dat de hoofdstad in groote opwinding verkeert naar aanleiding van geruchten over een opstand te Veracruz, waarmede de verbindihgen verbroken zyn. Gemold wordt dat de censuur is ingesteld. Des middags trokken vrachtauto's, met soldaten beladen door de hoofdstad. Volgens een bericht uit New-Vork mank ten de opstandelingen zich des middags om vijf uur meester van de stad Nogales, jn den staat Sonora, waarbij zij gesteund wer den door bondstroepen, die optraden op or der van generaal Je?us Aguirre en genei aal .Manzo, gouverneur van Topete. Verschei dene steden in den staat Veracruz zijn eveneens in opstand gekomen. Calles, de vorige president der republiek, is door de regeering teruggeroepen. Portos Gill riep alle militaire leiders tot een krijgs raad bijeen. Een bericht heden uit Londen ontvangen, zegt dat de censuur niet veel berichten doorlaat om nauwkeurig te kunnen nagaan hoe de omvang van den opstand in Mexico eigenlijk is. In berichten zoowel van de Amerikaan sche Mexicaanscho grens als uit Vera Cruz wordt er op gewezen, dat de opstandelin gen niet alleen over belangrijke strijdkrach ten beschikken, maar ook dat zy in de an dere provincies onder de bevolking grooten aanhang hebben. De Regeering te Mexico City beschouwt den toestand aks zeer ernstig, hoewel klaard kan worden dat de Regeering er niet aan twijfelt den opstand te onderdrukken. Uit Vera Cruz wordt gemeld dat een deel der opstandige troepen op marsch zou zijn naar Mexico.. Uit New-York wordt gemeld dat de te legrammen uit Texas, volgens welke presi- dent Portes Gill en oud-president irl c- door de opstandelingen zouden zijn gevan gengenomen, van alle zijden worden tegen gesproken. Volgens de laatste berichten zouden zy thans in 10 staten de macht in handen heb ben. Om Washington gerust te stellen hebben zij medegedeeld dat de Amerikaanse he b' langen in Mexico door hen niet geschaad zullen worden. Het voornaamste doel is de uitwy/.i van Calles uit Mexico. ITALIË. Opnieuw winter! Een cycloon by Florence. Na een korte pauze, is in Midden-Italic er een strenge winter in get rede ji. Uit de Romagna worden zware sneeuwval en vei- cheidene graden vorst gemeld. In de ori- geving van Florence heeft een cycloon groo te verwoestingen aangericht. Reusachtige cypressen zyn ontvortedd, telefoon- en tele graafpalen omvergeworpen, daken van hui zen afgerukt en choorsteenen omgewaaid Door vallende steenen zjjn verscheidene per sonen gewond. BINNENLAND. De Koningin-Moeder naar Londen. De Koningin-Moeder zal Donderdag strikt cognito de tentoonstelling van Nederland sche kunst te Londen bezoeken. De Ko- ingin-Moeder vertrekt Woensdagavond a.s. .it Rotterdam met een boot van de Bataviei- lijn, die door de directie te harer beschikking gesteld, en zal met dezelfde boot Donder dagavond uit Londen vertrekken, zoodat sy Vrydagochtend te 's-Gravenhage terugge keerd zal zyn. Hulde aan Minister de Geer. Het Commissoriaal Verslag. Inzake het wetsontwerp financieele ver houding Rgfe en gemeenten. Personeele belasting gehandhaafd. Aan het verschenen verslag van de com missie van voorbereiding inzake het wets ontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Ryk er. de ge meenten en wijziging van eenige bepalin gen der Gemeentewet, ontleenen wij het olgende: Algemeen was de commissie van meening dat de minister hulde moet worden ge bracht voor de poging om een oplossing te geven aan het moeilyke vraagstuk van de financieele verhouding. Met het oog op de mogelijkheid, dat het onderhavige wetsont werp niet in dit zittingsjaar tot stand zal komen, vroegen eenige leden, of, in afwach ting van een definitieve regeling, de zwaarst belaste gemeenten niet met een ty- de)yken maatregel, die geen duurzame ver plichtingen zou moeten scheppen, zouden kunnen worden feholpen. In haar antwoord zeide de Regeering echter daarin niet te kunnen treden. Een tijdelijke regeling heeft de tendene, dat de definitieve verschoven wordt. Dat aan het stelsel van nivelleering ook bezwaren verbonden zyn, beaamt de Re geering volkomen. De indruk mag ook niet worden gewekt, alsiof volkomen gelijkma king van de gemeentelijke belasting een ideaal zou zijn. Voorts merkt de Regeering op, dat in een doeltreffende regeling naast maatBtaf van het inkomen der inge zetenen, die van de behoefte der gemeente niets kan worden gemist. Dat eenige leden aan het stelsel der Staatscommissie de voorkeur geven boven het ontwerp doet de regeering leed, al juicht zij toe, dat die le den toch aan de tot. standkoming van het ontwerp willen medewerken. Het in rekening brengen van de uitgaven \oor interlocale wegen stuit af op de on mogelijkheid, deze met juistheid van die voor de andere wegen af te scheiden. De uitgaven voor de volksgezondheid zul len, voor zoover geneeskundige armenzorg betreffende, In het artikel begrepen zyn; de in bewerking zynde algemeene bestuurs maatregel zal twijfel hieromtrent uitslui ten. Het denkbeeld, dat het Ryk 20 pet. van de verplichte uitgaven zou vergoeden, al- xorons tot toepassing von de verdeelings- formulen wordt onvergegaan, schynt der Kegeering weinig aanbevelenswaardig. Aan den wensch, de uitgaven, welke tot basis van de berekening zullen worden ge nomen, niet te beperken tot die van het jaar 1927, is de Regeering bereid tegemoet te komen. Bu nota van wijziging wordt daarom aangenomen het gemiddelde over de jaren 1926, 1927 en 1928. Het denkbeeld, de gemeenten te verdee- len in groepen en voor die gr<®pen mini mum-normen voor verschillende uitgaven vast te stellen, zou overweging verdienen, indien het ontwerp een stelsel van vergoe ding voor bepaald»' uitgaven huldigde. By den gekozen opzet van het ontwerp meent de Regeering dat daartoe niet alleen geen aanleiding bestaat, maar dat het ook groote onbillijkheden in het leven zou roe pen. By het mondeling overleg verklaarde de Regeering zich alsnog bereid om bij de be rekening van het bedrag der uitkeering ook in aanmerking te nemen de halve salaris sen van burgemeesters en secretarissen, echter tot een gezamenlijk minimum van f 2500. Daardoor komt de bepaling alleen ten goede aan de" kleine gemeenten. Deze verandering is in de nota van wij zigingen opgenomen. Waar de fondsbelasting voor een groot deel in de plaats komt van de tot dusver geheven gemeentelijke inkomstenbelasting heeft de regeering gemeend, dat, ton einde groote schokken te vermijden, een bepaald deel van de opbrengst der oude inkomsten belasting in elk geval aan de gemeente be hoorde te worden gegarandeerd. Om aan gerezen bezwaren tegemoet te komen en mede in verband met het iets hoogere be drag dat ter uitkeering uit het gemeente fonds ter beschikking zal komen voor an dere wyzigingen, tengevolge waarvan de kosten der garahtiebe paling zullen dalen, is de regeering bereid, in de minimum grens een differentiatie aan te brengen ten behoeve van de zwaarst belaste gemeenten. Het percentage van 50 zal met 5 worden verhoogd voor iedere honderd percent, waarmee de gemiddelde opbrengst van de gem. inkomstenbelasting in de betreffende jaren de gemiddelde opbrengst van de Rijksinkomstenbekisting heeft overschre den. Een en ander is in nota's van wijzi gingen verwerkt. Vele gemeenten zullen uiteraard door de normale uitkeering bul ten de garantie-bfepaling vallen. Maar voor zoover dit niet hot geval zal zijn, wordt de garantiebepaling te haren aanzien milder gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN. De Vorst en het IJs. Een auto op dc Zuiderzee voor an ker! Bezuiden het eiland Marken is een vrachtauto, op weg naar het Gooi, door het ys gezakt. Het voertuig kon niet gelicht worden. Om te voorkomen dat het geheel in de diepte zal verdwijnen heeft men liet met een ander aan het ijs vastgelegd. Dc ysdam bij HardinxvelJ. Zondag hebben de torpedisten uit Gorin- chem onder leiding van kapitein Mussert den geheelen dag, aan het opruimen van den ijsdam tusschen Gorinchem en Har- dinxveld gewerkt. Het is gelukt een vaar geul in den dam te maken, over een lengte van circa 300 meter, hetgeen dus ongeveer een zevende is van de totale lengte van den dam. Gisteren is men met het werk voort gegaan. Nu men op een wat grooteren af stand van de woningen is gekomen, kan men de zwaardere mijnen leggen, waardoor het tempo van dit opruimingswerk iets kan worden versneld. Men hoopt het werk zoo ver te krijgen, dat heden de ijsbrekers by den dam aan het werk kunnen gaan. De ontwrichting van het Goederenvervoer. Op het goederenterrein der Ned. Spoor wegen hoopt het verkeer zich enorm op. Duitschland zoo schryft men uit Venlo aan het Hbld. heeft met de binnenlandsche aan nemingsbepalingen niet te maken ey zend zware treinen met stukgoederen en wagon ladingen door. De wagens blyven zich op- hoopen, tengevolge van onvoldoende door zending. Een dertigtaj personen worden als e remmers reeds in dienst genomen om élken dag te voorzien in de verplichte rem- l>ezetting der goederentreinen. Een massa materieel is defect, zoowel ipen als gesloten. Op het voormalige Duit- sche goederenstation zyn een honderdvijf tig open en gesloten wagens gedeponeerd, wachtend op herstelling. Van de Duitsche Spoorwegen zyn een honderdtal gesloten wagens ter leen ont- angen ter voorziening in de behoeften van levensmiddelen voor de verschillende steden in ons land. Verschillende groentehandelaren recla meeren dringend hun reeds dagen afgezon den wagens kool, uien, enz. uit Noord-Hol land. Vier auto's in het ijs van de Gouwzee. Gisteren zyn op de Gouwzee Vier auto'if waaronder een autobus met negen inzitten den door het ys gezakt. De autobus was in de diepte verdwenen en de inzittenden konden slechts met veel moeite gered worden. Door het stukslaan van de ruiten uit den autobus hebben de negen passagiers, die allen op het droge gehaald konden worden, kwetsuren aan de handen bekomen. Op Marken zyn ze door een dokter verbonden. De inzittenden met de drie andere door het ysgezakte auto's kwumen er zonder kwetsuren af. Er waren gisteren vermoedelijk de laatste ys-Zondag in dit seizoen, zeker wel 500 auto's en nuar schatting c a. 20.000 menschen op de Gouw zee. Stremming van verkeer over de rivieren. \s GRAVENHAGE, 4 Maart. Stremming van het verkeer; Grave: Overtocht voor voetgangers en wielryders. Hedel: overtocht by dag per veerpont. Keizersveer: overtocht over het ijs voor voetgangers en wielryders. Moerdyk: veerdienst ongeregeld. Nymegen: veerdienst geheel gestremd. Zaltbommel: overtocht uitsluitend voor voetgangers. Gorinchem-Sleeuwyk: overtocht per schouw: geen rywielen. Dordrecht-Zwyndreeht: overtocht vry regelmatig met gewone stoompont. Arnhem: overtocht voor alle verkeer. Culemborg: overtocht alleen voor voet gangers. Vreeswyk overtocht over het ijs lit ht ry verkeer en voetgangers. Doesburg: overtocht met motorboot voor passagiers en goederen vau 5.45 uur v.m. lot middernacht. Katerveer: overtocht door geul. Ziekte onder de dokters. Semi-urtscn krijgen tijdelijke vol ledige bevoegdheid. Naar het Vad. verneemt.is m N-rband nu4 het gico-, aantal ziéktegcv a len onder cn medici een Kou. tenluit ie venvachten, v-aarby aan senii ,trt<*m vergunning wore verleend voorloop!,? de gele;* geneeskun ciige practy-k uit te oefenen. De Waal te Nijmegen aan het kruien. Zondagmiddag om luvlf'irie ging de rivier te Nymegen zonder eeivge aankondiging kruien, 't Duurde maur kort. eenter king genoeg om de aanvJt-niwore ervan te over tuigen, dat bet ee-i geweldige kracht is, welke dik, gaaf ys over een groote opper vlakte in beweging brengt. In een ondeelbaar oogenblik is het ijs hit en daar lang- do kade ruim 1 meter hoog geschoven. Het open water van de Electrische Cen trale af tot ver voorbij de spoorwegbrug, over bijna de halve breedte van de rivier, heeft, wordt algemeen geoordeeld, den zwellenden stroom een handje by haar ver se huivingswerk geholpen; het veerpad is ongeveer 4 M. verschoven. De Waal was nauwelyks weer tot rust of kleinen en groo- tcn liepen weer erover, van stad naar I^ent of omgekeerd, tot groote erger- of ontstel tenia van nieenigeen onder de duizenden menschen, die door tijding: „de Waal kruit" kadewaarts waren getrokken. Het is by een eerste krachtproef van den stroom gebleven. Deze heeft by de men schen, wonende aan de Wraal, het besef by- gebracht dat er moet worden gewaakt. De vermiste kinderen van den heer Floris Vos. De 19-jarige Walet en de 16-jarige Greta Vos, zoon en dochter van den heer Kloris Vos uit N'aarden, waren Zonding om 12 uur per fiets van Naarden vertrokken ten einde over het ys naar Marken te ryden. Nadat zy Marken bereikt hadden, vingen zy den terugtocht aan, doch door den mist, die kwam opzetten, verdwaalden zy. Uren heb ben zy over het Zuiderzeeys geloopen en toen zy moe werden zyn zy op hun jassen op het ijs gaan liggen Toen het zicht weer bter werd, ontdekten de beide kindieren het licht van een vuurtoren, wat Hater bleek af komstig te zijn van den vuurtoren van Urk. Soms tot aan de kuiten door het water wa dend, kwam zy vannacht om half twee op Urk aan en zochten naar een onderdak. Een zoon van den heer A.. Hoekman, die toeval lig nog langs kwam, ontdekte hen, nam de beide totaal verkleumde kinderen mee naar huis, waar ze door middel van thee, warm eten, spoedig weer op hun verhaal kwamen. Nadat zy den nacht by hun gastheer had den doorgebracht, zijn broer en zuster he rn 10 uur weer op de fiets vertrok - RECHTZAKKN. RADIO-NIEUWS, Hilversum: 5.30 Vooravond-concert. 6.15 Piano-recital. 7.15 Eng-, les. 8.01 Boekenhaifujrtje. 8.30 Blyspel („Een jaar getrouwd"). Na afloop gramofooniplaten Huizen: 5.45 Dinermuziek. 6.30 Cursus Duitseh. 7. en 7.35 Cursus Kerklatijn. '8.Gewyde muziek. 9.30 Concertavond. Daventry 4.20 Concert. 7.05 Piano-sonates van Mozart. 8.05 Concert. 9.10 Kwintet. 10.Zang en piano. '10.20 Concert. 11.Dansmuziek. Langenberg: 5.05 Voor-avondconcert. 7.20 Opera uit Keulen („De barbier van Seviila''). 10.80 Dansmuziek. Motala: 5.50 Boerenmiuziek. 7.85 Concert. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Matige tot zwakke, weste lijke tot noord-westeliyke of noordeiyke wind. Meeat zwaar bewolkt. Waarschynlyk eenige regen of natte sneeuw. Temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. l'oging tot doodslag aan hot Station te Gouda in Nov. 1928. Heden diende /oor de Rotterdamsche Rechtbank die. zaak. tegen VV. van O., vee handelaar te lteeuwyk, beklaagd van opzet telijk te hebben gepoogd zyn broeder J. v. O., veehandelaar te Haastrecht, op 10 NeV. 1928 op het Stationsplein te Gouda va nhet leven te berooven, door met een revolv er een'drietal schoten te lossen, waardoor J. v. O. op eenige plaatsen verwond was. Beklaagde verklaarde op zyn broeder te hebben geschoten, doch niet met het opzet hem te dooden, doch uit noodtweer, daar hy door zyn broer met een mes werd bedreigd In deze zaak waren van de zyde •van het O. M. 12 getuigen gedagvaard en van de zyde van den verdediger 2. Uit het getuigenverhoor van den hoofd agent van politie Negrijn te Gouda bleek dat verdachte het feit terstond ter kennis van de politie had gebracht, zeer zenuwach tig was geweest en niet wist dat hy zyn broer geiaakt had. Getuige voegde hier aan toe dat eenige dbg en geleden de getrof fene v. O. uit Haastrecht door de politie te Gouda was gearresteerd wegens het in staat van dronkenschap bedreigen van z'n vrouw. De getroffene J. v. erkende dien och tend zyn broer te hebben bedreigd en ook diens compagnon P. de Vos, doch niet met een mes, wel met een stok. Hy gaf op dat de uitdrukking „Ik zal juliie de hersens inslaan", niet zoo ernstig bedoeld was. Ook verklaarde ijy er prys op te stellen dat de strafzaak geen voortgang zou hebben, om dat hy zelf de rekening met zyin broer wilde verefffenen (Gelach op de tribune). Nadat nog 4 getuigen gehoord waren, uchtte de Rechtbank zich voldoende inge licht en de overige getuigen werden niet gehoord. üp verzoek van de verdediger werden nog gehoord de 2 getuigen décharge en de marktmeester uit Leiden. De officier Mr. J. G. HoLsteijn, requisitoir nemend, meende dat poging- tot doodslag niet was bewezen, doch wel het veroorzaken van zwaar lichamelijk letseldoch dat ver dachte niet strafbaar was w(jj hy uit nood weer had geJiandeld. De officier wees or op dat verdachte na politieonderzoek reeds 2 jaar geleden gerechtigd was, wegens her haalde bed redding, een revolver te dragen. De officier meende te moeten requiseo- ren: ontsiag van rechtsvervolging. De verdediger, Mr. H. P. C. M. de Witt Wynen te Gouda, merkte op dat de zaak geheel anders was geloopen dan hy zich had gedacht en dat het gras hem door den Officier voor de voeten Was weggemaaid. Hy sloot zich by het requisitoir aan en be toogde dat, al zou de Rechtbank niet aan- len dat verdaente's zelfverdediging niet noodzakelyk was, in ieder geval verdachte straffeloos zal moeten blyven, omdat even- tueele overschrijding van de noodzakeiyke •erdediging het gevolg is geweest van een hevige gemoedsbeweging by verdachte, ver oorzaakt door den voorafgaanden aanval. Ook op dien grond bepleitte verdediger ont slag van rechtsvervolging. Er was voor deze zaak op de publieke tri bune groote belangstelling uit veehande laarskringen, die na afloop voor het gebouw den verdachte geluk wenschten. Verduistering en poging tot moord. 1 en 8 jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam wees he den arrest tegen den 48-jarigen koopman J. H. uit Diemen, die in hooger beroep heeft terecht gestaan wegens verduistering en wegens poging tot moord. Wat de verduistering betreft wordt ver dachte ten laste gelegd dat hy zich een bankbiljet van 1000.—, hetwelk hy van een vrouw, die hy sinds eenigen tyd kende, ontvangen had om een haar toebehoorende obligatie van de Incassobank alhier af te halen,' wederrechtelyk heeft toegeëigend. Het Hof heeft te dier zake het vonnis van de 4e Kamer der Rechtbank bevestigd en H. veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. Het tweede misdryf, de poging tot moord, daar hy de vrouw nadat hy de 1000.— in zyn handen had, te middernacht in een vaart wilde verdrinken, hetgeen ech ter niet gelukte, achtte het Hof bewezen. Het vonnis der Rechtbank waarby verdach te te dier zake waa vry gesprokén, vernieti gend, opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof hem tot 8 jaar gevangenisstraf. Strafzitting. Vrijdagmorgen is voor de Rotterdan»- che Rechtbank voortgezet de behandeling van de zaak tegen A. C. t. H., chauffeur van de Megam, een autobusdienst van Rot terdam naar Capelle a. d. IJssel, verdacht overtreding van de Motor- en Itywlel- wet. Hy zou gereden hebben met een auto bus, niet voorzien, van deugdeiyks remmen. Verdachte was op den Honingerdyk be keurd door 2 agenten van de verkeerspoü- tie en met zyn wagen op last van de poli tie naar de garage gereden. Van de garage zou naar verdachte's bewering en ook zyn chef als getuige gehoord, nevestigdé. dit de auto, zonder dat er iets aan ge- :urd was, naar den vervoerdienst aan de Zalmhavèn zyn gebracht en daar goedge keurd. Het O. M. had bevestiging van het vonnis gevraagd. Na het pleidooi van mr. Craan- :iyk was de zaak uitgesteld ten einde als nog eenige getuigen te hooren. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. HL Schutter, achtte ook na het getuigen verhoor het bewijs niet geleverd en vroeg vry spraak. De verdediger, mr. Craandijk, sloot aich daarby aan. Uitspraak 14 Maart. STADSNIEUWS. GOUDA, 5 Maart 1929. Penningmeester Comité voor Steun. Als een vervolg op myn ingezonden stuk je d.d. 1 Maart j.ï., wil ik volledigheids halve nog hieraan toevoegen dat in het ge noemd bedrag van 4529.10 onder meer be grepen zyn, een door een oud-Gouwenaar toegezegde 50. Nog ingekome^ by Mevr. Riesz-Nootho- ven van Goor van N.N. 25.—, Moeders verjaarscadeau 10.—. Voorts heeft een der winkeliers te dezer plaatse de bonnen waarop hy geleverd heeft vernietigd, aangezien door hem aan het Co- piité ter zake deze levering geen vordering wenscht in te dienen. Voor deze zeker mooie handeling past een harteiyk woord van dank. BU het bedrag van 4520.10 is Zaterdag avond j.l'nog ingebracht door X. vyf gul- den. v De Penningmeester, C. J. M. KROON. Aankoop van eigendommen aan de Eerste Kade. B. en W. achten het van belang dat de gemeente de beschikking krygt over den eigendom van het perceel Eerste Kade, ka dastraal bekend Sectie A No. 3581, huis met tuin groot 442 M2., toebehoorend aan L de Vries, instrumentslyper alhier, waar voor de koopprys 5000.bedraagt, en stellen voor onder bepaalde voorwaarden tot aankoop daarvan over te gaan. Goudsche H. B. S.-Vereeniging. Men meldt ons dut door bestuursverande- ring het secretariaat van de Goudsche H. B. S.-Vereniging voortaan gevestigd is: van Borgen IJzendoornpark No. 7, terwyi het adres van den penningmeester is geworden Plersonweg No. 2. Een brandje op het terrein der Staatsspoor. Hodeauianviddag streeks half één is 1 oorzaak brand ontstaan op van de g'oederenloods van de N'ederlandsche Spoorwegen. De trap, die naar de loods voert, was reeds in brand geraakt en de deur, die toegang g>eeft was reeds ernstig beschadigd. Door het sbationspensoneel is door snel ingrijpen de brand direct in zyn voortgang gestuit, zoodat Inet eigen middelen het vuur Icon worden gwbluscht en de inmiddels ter plaAtse verschepen brandweer geen water behoefde te geven. De spuit kon, zonder diénst te hebben gv- diaftn, direct weer inrukken. De Nulsspaarbank. In de korte 'be.senouwmg welke wy Zater dag j.l. hebben gewijd aan het 5-jarig over zie/ut van de Spaar en Hulpbank aühier zijn c«n paar fouten ingasjopen, die wy eren willen herstellen. Wy hebben er op gewezen dat het aantal inlagen in '1928 zoo enorm was toegenomen, ttouc zy de dagelijkse he opens tewing der bank en de instelling van den ophaaldienst 5980 in 1927 en 15548 in 1928 en daarby vermeid dat onder dit laatste aantal 69i nieuwe inleggers zyn. Dit aantal bedroeg in 1928 1394 en in 1927 703, zoodat het aantal nieuwe inleggers Jat in 1928 er bij is ge komen het aantal an 1927 met 691 heeft overtroffen. Vermeldden wy net teg-oed der inleggers aan het eind van 1928 op 1.113.430.62%, dit moet zyn het begin van 1928, daar het boekjaar 1928 eindigde met een totaal te goed der inleggers van 1.351.782.77 Vi, een toename dus van 238.348.15. Zoowel het hoogere aantal nieuwe inlagen uU het hoogere eindbedrag van het tegoed der inleggers versterken ons betoog dat de Xutsspaarbank zich in stygende mate mag in de belangstelling en het ver van Gouda's bevolking. Volks- en Schoolbad. Gedurende de week van 25 Pebt. tot er. m«t 2 Maart werden in het Volks- en School bad verbruikt 200 kuipbaden, 264 «preeiba- d«i «n 876 schoolbaden, totaal 1340 baden! Verkeer op de wegen. Bjj beschikking van den minister van Wa terstaat is benoemd lot lid van de Commis sie betreffende herziening der bepalingen betreffende het verkeer op de wegen en de njwieflpadén in v'eiband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen; mr. H. A.-J. Beeemer, ambtenaar van het Openb. Min. by de Kantongerechten Rotterdam, Gouda en Schoonhoven, te Rotterdam. Tentoonstelling van Kunstnijverhcid- voorwerpen. 6 Mlaart a.s. houdt de afdeeling Gouda der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen in Hotel ,4e Zalm", op de Markt, een tentoonstelling van verschillende Kunstny- verheidsvoorwerpen uit de werkplaatsen van het Sanatorium Maria-Oord te Gennep. De expositie is dien geheelen dag geopend. Dc aanwezige artikelen worden verkocht ten bate van de nazoi gaf deeling van het sana torium. Deze afdeeling is opgericht met het doel., patiënten, die in het sanatorium of el ders gekuurd hebben en nog niet in staat de onbeschermde maatschappij te leven, korten of langer tyld, desnoodb blij vend!, in dé gelegenheid te stellen. onder be voorrechte omstandigheden, met het veilige sanatorium op den achtergrond, verder te herstellen en opnieuw te leeren arbeiden. Het sanatorium heeft afdeelingeh voor we- ran, kunstnaaJdwerk, lampekappen, raffia- produeten en cartonnage. Het is van groot belang, dat de voorwerpen die gemaakt wor- den, goed verkoopbaar zyn. Er wordt naar gestreefd, een goed ontwerp te paren aan doelmatigheid en accurate afwerking. Het ligt in de bedoeling der leiding, dat de aiti- J«d*n zoo zyn, dat de gedachte liefdadigheid omdat men i wil. Alleen by i verkoop is na- zorg op een gezonden basis mogelijk, daar I MOT hoog zyn. Elke afdeeling in Moria- werkpljaats de vrouw heeft (een gesalarieerde leidster; de leidsters woneri in een apart huis, de arbeldstyden zyn kórt Daartegenover mogen nooit fancy- pryaert gevraagd worden, en is concurrentie met gewone winkel pry zen een edsch. De tlentoonotelling in „de Zalm" geeft een goed tjverzicht van de producten, zooals zy iria-Oord vervaardigd worden, itsen staan onder hoofdleiding van luw van den Direeteur-geaiee,sheer, Mevrouw M. M. Stiemens—Hopman. De leidster der weefafdeeling, Mej. M. Boerhout, zal den geheelen dag aanwezig zyn, voor het geven van alle gewenschte in- iichtangen. Op veel bezoek en belangstelling wordt ilatuurlyk gaarne gerekend. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkz®kenden. Lyst van 27 Februari 1029. 1 mach. draaier, 1 afwerker, 5 aardewer kers, 4' pypmakers, 5 drukkers, 5 letter zetters, 10 timmerlieden, 3 witters, 8 schil ders, 1 rietdekker, 38 grondwerkers, 2 y'zer- vlechters, 16 heiers, 2 telegraaf werkers, 1 steenhouwer, 16 metselaars, 1 steenbikker, 3 straaimakers, 7 stucadoors, 29 opperlie den, 2 jhulpstraatmakers, 1 houtdraaier, 2 kistenmakers, 3 machinale houtbewerkers, 1 stoffeerder, l scheepstuiger, 1 schoenma ker, 3 bleekersknechts, 2 slagersknechts, 4 scheepsklinkers, 1 meubelmaker, 1 kleer maker (|halfwas), 1 zeilmaker, 2 machinis ten, 3 stokers, 1 kopergieter, 3 textielar beiders (1 ged.), G tuinlieden, 1 boekbin der, 1 autolasscher, 6 tuinders, 4 brood- en banketbakkers, 1 touwslager, 27 pakhuis knechts, '4 suikerwerkers, 30 sigarenmakers, 2 sorteerders (1 ged.), 2 plakkers, 5 boe renknechts, 18 schippersknechts, 3 reizigers, 5 kantoorbedienden, 6 koetsiers, l winkel bediende, 2 boekhouders, 127 transport- en fabrieksarbeiders, 2 chauffturs, 1 stripster, 66 arbeiders door voorst ^srkloos, 46 siga renmakers gedeeltelyk wwklooe. Concert uitgesteld. Men mjektt ons dat de Zang- en i'iano- avond, wfelike Woensdagavond in ,,de Réu- nie" zou jplaats hebben, wegens ongesteld heid van de concertgeefster niet kan door gaan. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 2 Maart: Alida WiThelmina Maria, d. v. C. J. van Mam en W. M. Stolk, Lange Dwarsstraat 45 Johanna Carolina, d. v. W. G. PJlokkaar en W. Zielhorst, "W. Tonnbergsiratrt 8. Johanna Maria, d. y. A. de Mol ep J. M. Thoen, Groenendaal 25. 4 Mhartj: Willem, z. v. W. Goedhart en G. Berg, Wil ens 65. Adriana, d. v. N. E. Tak en J. A. van Tuyl1, 4e Kade 110. Simon Johannes, z. v. J. C. A. Roodbol en J. M. Booti Da Costakade 13. OVERLADEN: 1 Maart: Adrian us van Reede, 77 'j., Boomgiaandstr. 32. 3 MaartJohannes Baan, 6 mund,, Goe- janverweUéndlyk 10. 3 Maart) Guurtje Groot, 76 j., Wed. C. Ots, Fluweelensdnged 87. Agenda. 5 Maart 8 uur Raadzaal Stadhuis, Gemeen teraad. 6 Maart 8|uur Soc. „de Réunie" Concert Mien Potharet en fjietske Bol ten. 6 Mlaart 7 uur, Stolwyk, Café Noomen Le- denverg. Gouda Holl. My. v. Landbouw. 6 Mtaart 10 uur 's morgens Hotel „de Zalm' Ned. Vereen, van Huisvrouwen Tentoon stelling vin Raff ia handwerken en lampe kappen van de nazorg-patiënten v. h. Sa natorium iMaria-Oord te Gennep. 6 Maart 8 uur Gebouw Daniël, Cursus E.H. B.O. onder leiding van Dr. Montagne. On derwerp: Beenbreuken met toelichting door "Röntgenfoto's. UIT DEN OMTREK. STOLWIJK. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag- 4 Maart v.m. 11 uur. Tegenwoordig met den voorzitter, den Burgemeester Baron van Hemert tot Dings- bof, de heeren M. Verdoold, W. Both, C. Graveüand, C. Dogterom en A. C. v. d. Graaf. Afwezig de heeren T. Dekker, wet houder en D.i Burger. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd 'vastgesteld. Ingekomen was: Ken schry-vjen van den Pensioenraad om vaststelling van den pensioengrondslag voor de werkster der 2e O. L. S. B. en W. éteüen voor dit te bepalen of 35.-. 1 Aangenomen. Idem van de Comm. van Toezicht op h Idem van de Comm. van Toezicht op het Lager Ondertvys on. aan te sluiten bij de gemeenten vóór het geneeskundig schooltoe zicht. JaarverslagVan de Comm. van Toezicht op het Lager Onderwys. Ter visie gelegd, kasopname by den t Verifieatie- buieau van ijled. gemeenten. In kas <vaR 3804.38. Idem by |len Administrateur G.E.B. 1516.47. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven vak Ged. Staten van Zuid-Hol land, houdende goedkeuring van de af- en overschryvingek welke in de vorige verga dering zyn aanjgenomcji. Schryvem vah den Ministet tot wyziging van de verordening op de keuring der waren. De Voorzitter zegt dat de wijziging geen ingrijpende is. Aan het artikel waarin wordt genoemd welke personen onder dezen dienst va Kien moet woelen toegevoegd: Melkvee houders. I Goedgekeurd. Verzoek tot Verlenging van den tennyn tot bewoning dter afgekeurde woningen voor de neg bewoonde peroeelen. B. en W. stellen voor dien termyn met 6 maanden te verlengen. Aangenomen. Proces-verbkal van 1 geroeente-ontvange r dc Eenige af- en overschryvingen worden op voorstel van B. en W. goedgekeurd. Aan Je orde is een voorstel van B. en W. om tegen het besluit van Ged. Staten, waar het verzoek van het bestuur dier School niét den By bel, tot het stichten eener school uan de Beierscheweg ontvankelyk is verklaard, in beroep te gaan by de Kroon. De heer Graveiand vraagt naar aanleiding luiervan het woord. Spr. zou gaarne de mo tieven weten waarom B. en W. zuiks voor stellen. 11 ij ziet, nu het bestuur in het geaji. is gestoLd door Ged. Staten, er geen voor deel in om zulks te doen. De Voorzitter zegt dat er hier bijzondere omstandigheden zyn, daar er nu al onder de aanvragers verschil van meening is ge rezen en de geruchten gaan dat met de hand- toekewingen niet al Les in orde is. De heer Gravéland merkt op dat er voor- dit "beroep niet helpt. Ook in Berkenwoude is het geprobeerd en daar zyn de aanvra gers ook in het gelyk gesteld. De heer de Graaf zou een en ander gaarne toelichten. De commissie welike met het be hartigen der belangen der gemeente was be last, waarbij ook spr., is in den Haag ge weest. Op de vraag oi' een onderzoek naar de handteekendngen zou worden ingesteld is bevestigend geantwoord. Het komt spr. voor dat dit niet is geschied en is dlit een motiet voor hem in beroep by de Kroon te gaan. De heer Graveiand heeft naar die geruch ten geïnformeerd en is tot de conclusie ge komen dlat de hand tee keningen zonder pres sie zyn verkregen. De heer Both acht het in beroep gaan niet noodag daar toch tot stichting moet worden De Voorzitter steiU voor daar deze zaak voldoende is besproken het voorstel van B en W. in stemming te brengen. Het voorstel wordt aangenomen ïrvet 32 stemmen. De heer de Graaf vraagt naar aanleiding van dlit besluit ot' de Jtaad in zyn geheel er by tegenwoordig mag zyn of enkele per sonen mag aanwijzen hiervoor. De Voorzitter zeigt dat ter gelegener tiju dit zal besproken vorden, tenzy de heer de Graaf er een' voorstel van zou maken. De heer de Graaf stelt zich voor dat voor een goede verdediging eenigen tyd noodig is oon zich a iuï een en ander op dé hoogte te stellen. Het hoofdbestuur van Volksonder wijs zou zich zeer gaarne met een en andei belasten. Ingekomen is een tchryVen van P. Stout om' tegemoetkoming in de kosten van ver voer voor zyn zoontje dat ongelukkig is. Het verzoek wordt ondersteund door Dr. Kieviet alhier en Prof. Bournan te Utrecht. B. en W. advisee ren de tegemoetkoming te bepalen op 30.— per jaar. Aangenomen. Schryven van do vereeniging van oud- leerlingen der landbouwschool om subsidie. Wordt op voorstel van B. en W. goedge keurd. Besloten wordt aLanog een gemeente-wo ning te verhuren aan G. Bitman, terwyl op voorstel van deaj heer Verdoold alsnog aan B. on W. machtiging w ordt verteend de ge meentewoning, thans verhuurd aan H. v. d Vlist, by diens vertrek uit die woning te verhuren aan B. Kleiger. Goedgekeurd. I>aar niemand iets voor de rondvraag heeft wordt de vergadering gesloten. FINANCIEELE BERICHTEN. Philips in Duitschland. De Kargerfabriek aangekocht. Door de N. V. Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven is de meerderheid der aandeelen aangekocht van de J. Karger Fa brik fiir Werkzeugmachinen A. G. te Berlyn, welke fabriek in 1869 werd opge richt. Door de groote uitbreiding van het Fhilipsbedryf te Eindhoven, en het feit, dat men niet de beschikking heeft over voldoen de geschoolde fynmechanikers, is het than6 niet meer mogelyk de talryke machines, welke voor de fabricage worden gebezigd, zelf te vervaardigen. Ook is het niet mo gelyk gebleken deze in voldoende mate uit Nederland te betrekken. De directie der N. V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft om deze redenen besloten tot bovengenoemden aankoop over te gaan. v Calvé-Delft." Belangrijke overeenkomsten aangegaan niet de Margarine Unie. In de gisteren te Delft gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders van Calvé-Delft heeft de voorzitter, de heer mr. W. A. Mees, eenige nadere inlichtingen ge daan inzake de nieuw opgerichte vennoot schap, in verband met de overeenkomsten met de Margarine Unie. In antwoord op een vraag van den heer Bernard, of het geheele bedryf is overge gaan aan de nieuwe vennootschap, zeide de voorzitter, dat de Unie zelf mede-opricht ster is van deze vennootschap. Zeer ernstige overeenkomsten zyn er aan gegaan met de Margarine Unie, waardoor t positie der vennootschap belangryker is rsterkt. Het is overigens moeilyk om de vragen te beantwoorden en hij verwyst daarvoor naar de statuten. SPORT BN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Nederlandsche Zwem bond. De eerste buitengewone algemeene ver gadering, uitgeschreven dopr de Reorgani satie-commissie van den Nederlandschen Zwembond, zal op Zondag 24 Maart in het American-hotel te Amsterdam gehouden worden. De punten die op de jaarvergadering niet zyn behandeld, n.l. wyzigingen waterpolo- reglement, wedstrydregelement en huis- houdeiyk reglement, komen wederom op de agenda voor. Voorts als afzonderlyk punt: resultaat en conclusie ingekomen klachten tegeneen bondsofficial; de verkiezing der Mlocomissie en benoeming kascommissie alsmede eene bespreking over de principi- eele ïynen van de reorganisatie-vooretellen. MARKTBERICHTEN. Rotterdamschc Veemarkt. 5 Maart. Aanvoer: 177 paarden, 11 veu lens, 905 magere runderen, 882 vette run deren, 264 vette kalveren, 1774 nuchtere kalveren, 66 schapen of lammeren, 40 big gen, 8 bokken en geiten. Pry zen: Vette koeien le kw. 0.500.52, 2ekw. 0.39—0.43, 3e kw. 0.27%—0.82'A; Ossen le kw. 0.470.50, 2e kw. 0.41 0.44, 3e kw. 0.38; Stieren le kw. 0.44— 0.45, 2e kw. 0.400.87, Kalveren, le kw. 0.80—0.85, 2e kw. 0.70—0.76, 3e kw. 0.57%—0.62%. Melkkoeien 200450; Kalfkoeien 200 -400; Stieren 100—480; Pinken 90— 14Q; Vaarzen 150'225, Werkpaarden 200320; Hitten 100; Slachtpaarden 100190; Fokkalveren 1528; Slacht- kalveren 79.50; Biggen 1015; Big gen per week 1.70—1.90. Koeien en ossen goede handel, de pryzen van gisteren konden niet worden bedongen. Stieren tamelyke handel, prijzen als vorige week. Kalveren pryzen en handel als gis- tren. Melk- en kalfkoeien redeiyken han del, goed pryshoudend. Slachtpaarden iets williger handel, pryzen als gisteren. Fok kalveren stille handel, pryzen lager. Biggen zee^ flauwe handel, oude pryzen. Kaasmarkt Bodegraven. Aangevoerd 88 partyen Goudsche kaas, waarvan 81 mot Ryksmerk, 3822 stuks, 30576 K.G. Prys le srt. met RlJksmerk 5357, 2e srt. 4862; le srta zonder Ryksmerk 4752. Handel matig. DRAADLOOZE DIENST. Regeringsverklaring ter zake de publicatie van de Ltrechtsche Documenten. DEN HAAG, 5 Nov. De minister-president de heer de Geer, heeft heden in de 2e Kamer een verklaring utgelegd naar aanleiding van het betreurenswaardig incident, dai. zich de laatste dagen heeft vooigedaan. Voordat de Minister van Buitenlandsche Zaken naar Londen vertrok, heeft de minis ter aan Jhr. de Geer medegedeeld, dat de publicatie stond te wachten van een op zienbarend stuk, waarvan de heer v. Pennin gen een afschrift by den Secretaris-Gene raal had achtergelaten. De heer van Beu- ningen had het origineel vertoond. Beide ministers betreuren in hooge mate de publicatie, welke echter niet te voorko men was. De eenige weg was de buitenlandsche regeeringen gelegenheid te geven zich te verklaren. De regeering is overtuigd dat van geen enkele regeering eenig gevaar dreigt. De heer de Geer sprak den wensch uit, dat deze onaangename dagen spoedig zullen worden vergeten. Het geheime Fransch-pelgisch verdrag. Zelfmoord van Vard Hermans. BRUSSEL, 5 Maart. De Independance Beige, meldt onder voorbehoud uit Antwer pen, dat Ward Hermans, de helper van Frauk Heine by het begaan der vervalschin- gen der Fransch-Belgische documenten, na- ,by de Nederlandsche grens zelfmoord zou hebben gepleegd. Het blad heeft van dit bericht nog geen bevestiging ontvangen! De Utrechtsche Documenten. De Interpellatie-Vos ingetrokken. BRUSSEL, 5 Maart. Het lid der Belgi sche Kamer Vos, afgevaardigde van de Vlaamache Frontpartij heeft zyn verzoek om een interpellatie over het verdrag der Fransehe en Belgische generale staven inge trokken. De Belgiseihe regeering heeft heden jree'» enkele verklaring afgelegd. Incidenten in den Pruisischen Landdag. BERLIJN, 5 Maart. In den Pruisischen Landdag kwam het tydens de discussie over de vlaggenwet tot stormachtige tooneelen. Toen de Duitsch-nationale afgevaardigde Steuer by de bespreking van het voorstel sprak van het revolutiegespuis van 1918, ontetond een oorverdoovend kabaal, speciaal by de communisten en sociaal-democraten. De communisten drongen met dreigende ge baren voor het spreekgestoelte en na veel moeite gelukte het den voorzitter hen te bewegen naar hun plaatsen terug te kee ren. Toen de afgevaardigde Steuer wilde probeeren zyn rede voort te zetten, werd hy daarin door oorverdoovend geroep van Schusz verhinderd. Voorzitter Bartel zag zich genoodzaakt de vergadering te schorsen. De Rumeensche Minister van Buiten landsche Zaken op bezoek by Stresemann. GENEVE, 5 Maart. Hedenmorgen bracht de Rumeensche Minister van Buitenland sche Zaken Titulescu een bezoek by zyn Duitschen collega Dr. Stresemann. Tusschen Brand en Stresemann hebben tot nu toe nog geen besprekingen plaats gevonden. Men verwacht nog heden een onderhoud tusschen hen beiden. Een beslissing inzake het minderheden vraagstuk, waarover door de andere afge vaardigden levendig van gedachten wordt gewisseld, zal men waarschyniyk toch niet kunnen verwachten vóór de Assemblee Vol kenbond Sept. a.s. Een assistent vermoord. MEDAN, 5 Maart. Een Javaan sche koe'ie vermoordde met 3 paranghouwen den assis tent H. Arbman Berg, van de Ond. Soeko- runda in Langkat. De oorzaak van den daad is vermoedelijk dat dte assistent een aanmerking op het werk van den koelie maakte. Vrachtauto met steenkolen naar Urk. LEMMER, 5 Maart. Gistermiddag heeft de steenkolenhandelaar Wierda te Lemmer op dringend verzoak van den burgemeester van Ürk 1000 K.G. zuiggasanthraciet per vrachtauto van de electrische centrale van lemmer naar Urk vervoerd. De tocht was zeer gevaariyk; het y« na- by Urk vertoonde ernstige scheuren tenge volge van den %oi on het opkomende water. Het ys is nieten eer betrouwbaar. Vliegtuig geland op Urk. URK, 5 Maart. Een vliegtuig dor K. L. M. is te 10 uur geland met 10 zakken poat, wegende 309 K. G. en 2 passagiers, onder wie Ds. Gerritsma van Oudegast (Fries land) om Woensdag den plaataeiyken bid dag te houden. Het vliegtuig vertrok weer te 10.20 met 3 zakken post en één passagier. IJsbrekers op het Mtrwedekanaai. AMSTERDAM, 5 Maart. Met het brokon van hot ys op het Merwedekanaal is heden veer onder leiding van den havenmeester, don heer van do Pol, begwinen. Gezien lu. grooto belang van 'ie spoedige heropening van de vaart n%ar Utrecht, Vreeswyk, Rot terdam en het Zuiden, heeft naar wij ver nemen, de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor A'dam besloten de aan htt werk verbonden kosten voor haar rekenin^ te nemen. Wy vernemen verder dat van Rotterdam uit met het breken van het y« op de Lek oen aanvang gemaakt wordt, zoodat men naar elkaar toewerkt. AMSTERDAM, 5 Maart. IJsbrekers heb ben het Merwedekanaal in A'dam tot nabij Utrecht opengebroken en rjjn reed3 tot Vreeswyk gevorderd. De tem|eratiiur in Duitschland en andere landen. BERLIJN, 5 Maart. De styging, die Zon dag en Maandag speciaal in Noord-Duitsch- land werd waargenomen, was niet van lan gen duur. Hedenmorgen werden in het ge heele ryk weer temperaturen beneden het nulpunt gemeld. In de binnenstad te Ber lyn vroor het 5 graden en in de buiten- wyken 11 graden. Ook in Silezië on Oost- Pruisen waa do temperatuur weer gedaald tot 813 en 14 graden vorst. In West-Duitschland was het iets minder koud, n.l. 46 graden vorst. Merkwaardig is het dat in de streken van het Duitsche Ityk waar hot normaal het warmst hoort te zyn, thans de koudste temperatuur heerscht Aan den bovenloop van dé Main vroor het zelfs tot 13 graden. In Italië en op den Balkan heerscht nog zeer slecht weer. De temperatuur in Denemarken komt overeen niet die in Noord-Duitschland. Geen Roodvonk. AMERSFOORT, 5 Maart. By de drie mi litairen der infanterie te Amersfoort, die gisteren in het Mil. Hospitaal werden opge nomen onder ve: enking roodvonk te heb ben, kan deze zie. o nog niet worden vast gesteld. Mogelyk heeft men hier met een der vor men van griep te doen. Byzondere raa^rtb- gelen in de kazerne zyn niet noodig gooof - deeM. Internationaal Stedebouwkundi «Congres in Seville. Te Seville in Spanje zal van 1923 Maait a.s. een internationaal Stedebouwkundig congres worden gehouden, dat gepresideerd zal worden door Dr. F. M. Wibaut, oud-wet houder van Amsterdam. Fraude by Publieke Werken. AMSTERDAM, 5 Maart Van de afd. be stratingen van „Publieke Werken" zyn 2 ambtenaren door de Justitie in arrest ge steld, wegens het vermoeden van fraude. Zy zouden meer asfalt hebben opgegeven dan was gelegd en daaruit financieel voor deel hebben getrokken. Naar aanleiding van die ontdekking is gisterenmorgen door de justitie een huis zoeking gedaan by de Neuchatel Asfalt Company aan het Damrak. Deze huiszoe king heeft de Justitie aanleiding gegeven den directeur ey den boekhouder in arrest te stellen. Wy vernemen dat deze rechteriyke ver volging is ingesteld op verzoak van het col lege van B. en W. WISSE LKOEKSBN. 4 Maart 6 Maart. Officieel. Londen 12.11% 12.11'/u Beriy'n 59.29 59.23% Farys 9.75% 9.75 V. Brussel 34.66% 34.66 Zwitserland 48.02 48.02% Weenen 35.10 86.10 Kopenhagen 66.57% 66.60 Stockholm 66.72 66.67% Oslo 06.60 66.57% New-York 2.49"/.. '2.4?'/* Niet-offici||l. Praag 7.40 7.89% Madrid 88.10 37.80 Milaan 38.08% 13.08 Beur so verzicht. De beurs had heden een eenigszins onre gelmatig voorkomen. Het meest opmerke lijke was de drukke affaire die zich in de Suikerwaarden ontwikkelde.. Binnenlandsche Tndustrieelen hadden ann- vankeiyk een gedeprimeerd uiteriyk. Mar garine Unie gaan reeds spoedig teekenen van flinke verbetering. De PhilipBaandeelen wisten onder beurstyd verscheidene procen ten op te komen. Oliewaarden lagen meerendeelu open en de markt en Koninklijken kwamen wederom beneden 400 Op de Scheepvaartafdeeling vormde zich een hoek in aandeelen Holland-Amerikaiyn waarvoor goede vraag bestond. Aandeelen Ned. Scheepvaart Unie legden thans een flink weerstandsvermogen aan den dag. Tabakken werden hier en daar wat lager genoteerd. Rubberaandeelen wil ren eerder iets aan den luien kant. Op de Mynafdeeling golden Alg. Explo ratie een kleinigheid lager.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2