a II i en Kachels Machines Fornuizen Min lij, iendeweg 54, ara hl mfabriek 7DA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in meer dan 6500 gezinnen in Gouda en Omgeving MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCI en in Hnur. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen IUDA, uwzwakte. sg altijd ndheid ’t leven. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP,’ GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx EERSTE BLAD. Arbeid en Natuur. FEUILLETON. Het Mysterie nu lelnir-Mmsiiiis Uit het Engelsoh s Gij Ho. 17046 tl 2697 Dit nummer bestaat uit twee bladen. HAGENAAR. Den Haag. 66 voor? bang vermoeidheid >rek aan eetlust. zijn hiertoe iet lichaam meest ver- i zij bij vele onzen snel Jroot voor- maar van Rotterdam nn, Briukbanden IJicourant gratis 12 fl. 21.--. in. aagarand—rda oplay 6»OO a» 67a Jaargang voldoende benut- f heeft over de van andere landen, rialisme eene be- arbeidersbevol- C zou, door aan het 9 maken, zich zelf een smake- soep, om GO UDSCHE COURANT. vraagstuk- De mart^kheid, “Waarin boerenbevolking in verschillende 'anden verkeert, is, zegt hij, het gevolg van het kapitalisme. Dit laatste kan de boerenbevol king dan ook niet helpen. Afdoende hulp is alleen te verwachten van het «communis me. De boeren moeten zfich stellen onder de leiding der industrieele arbeiders, die aan gevoerd door Sovjet-Rusliand ein in samen werking met de koloniale volken een eind zullen maken aan het imperialisme. Dit is het kwaad waaruit alle ellende in die wereld voortvloeit. De communisten, en naar het ons voor komt ook de socialisten, beschouwen het im perialisme als een uitvloeisel van het kapi talisme, van de zucht naar winst. Het is dit streven naar winst, dat de kapitalisten der West-Europeesche volken aanzet tot het onderdrukken en exploiteeren der koloniale volken. Wie de zaak zoo ziet, ziet haar o.l. zeer verkeerd. In den grond der zaak is de oorzaak van wat men imperialisme noemt, gelegen in de verhouding tusschen arbeid en natuurlijke hulpbronnen. Het dichtbevolkte West-Europa en inzonderheid Nederland MODEPRAATJE. Nieuwe Tafelgoederen. Elk seizoen brengt nieuwtjes in tafel goederen en „de groote witgoedweken" wor den uitgekozen om deze in groote menigten aan het publiek vóór te leggen. De eene tyd zijn deze nieuwtjes veel op vallender dan de andere, omdat er een al- geheele ommekeer gekomen is in de weef sels, de dessins, de formaten. Dit seizoen is eral bijzonder veel nieuws op dit gebied. De kleine patroontjes, die voor katoenen, halflinnen en heel-linnen damasten tafel lakens in de mode waren, komen nog wel voor, doch beginnen te wijken voor het groote-middendessin, dat meestal uit een in gladde banden gehouden en met tirelan- tyntjes versierde médaillon bestaat. Ook ineenvloeiende schuine ruiten worden tot een prachtig middenmotief verweven en de guirlandes van den rand, slingeren zich in iussen tot aan dat motief, dat daardoor een prachtige versiering krijgt. Op sommige tafellakens worden de ovale médaillons geheel effen gelaten, zij worden in glanzender weefsel genomen en zijn als het ware uitgespaard op het verdere des sin, om by het tafeldekken gelegenheid te geven tot het inleggen van een juist pas send ovaal kanten middenstuk, dat de tafel niet weinig opsiert en haar een deftig ca chet geeft. Bij een glanzend linnen tafellaken, dat voor een ronde tafel bestemd is, heeft het druk leven ge- e spijsvertering heeft en nieuwe verbindingen heeft ge maakt. Hoe veel gunstiger steken daarbij de nieuwere af zooals de departementen van arbeid en onderwijs, het hoofdbestuur der Posterijen, die van jongsten datum zijn, monumentale gebouwen met flinke ruime lokaliteiten, zonder zijgangetjes enmyate- rieuse hokken, die zoo kenmerkend zijn voor de oude gebouwen. De liften en de telefoons maken trouwens het verkeer in die gebou wen heel wat eenvoudiger. Op den duur zal ons gemeentebestuur aan een betere huisvesting moeten geioo- ven. Naar verluidt, zijn de allernieuwste plannen en rapporten weer spoedig te ver wachten en kan dus het spel weer opnieuw beginnen. In de eerste plaats om de keuze van het terrein, dan om den gevel en het zal heel wat stryd kosten eer dat alles is beslecht. In dit opzicht kunnen wij Rotter- dambenyden dat in korten tijd het vraag- stuk heeft opgelost. Er zijn er die de oplos sing niet fraai vinden, maar die zullen er by iedere oplossing altijd zijn. Hoofdzaak Ijjkt ons dat men den opzet zóó maakt, dat uitbreiding mogelijk en gemakkelijk is en daaraan voldoet het Rotterdamsche sttad- huis niet en wij vreezen zeer, dat het Haag- sche als het er eenmaal is, ook in dit op- zicht zal tekortschieten. Amsterdam heeft dezer dagen een bezoek gehad van den heer Simmons, den voorzitter van die New-Yorksche effectenbeurs. Zyn bezoek aan het oude geldcentrum had ten doel, de methoden van geldbelegging te be- studeeren, om dearvan party te trekken by de belegging van de kapitaaloverschotiten, welke Amerika langzamerhand heeft gekre gen. Door het Bestuur der Vereend ging voor den effectenhandel werd den heer Simmons een maaltijd aangeboden, waarbij hij oen rede hield speciaal over Nederland als i mandeel centrum, in deze rede wees hy er op, hoe weinig Nederlands oeconomische po sitie in de wereld afhankelijk ié van de natui|riy(ke hulpbronnen binnen haar eigen grenzen. Bankiers, zoo zei hy, zijn veelal geneigd de waarde van natuurlijke hulp bronnen te overschatten. Niet zoolang gele den heette het, dat Russische staatsobliga ties een prachtige belegging waren in ver band met de vele nog niet ontgonnen natuuriyke rijkdommen daar te lande. Maar de ervaring heeft geleerd, dat deze opvatting, in dit geval althans, niet geheel juist was. Men moet niet alleen rekening houden met natuuriyke ryltyommen, maar evenzeer met de vraag, in hoeverre hun bezitters in staat zulten zijn, daarvan ge bruik te maken. Deze hulpbronnen komen eerst in de tweede plaats. Dat is, zoo ein digde de spreker, wel de voornaamste lee ring, die men kan trekken uit het aanschou wen van hetgeen dit kleine land 00 oecono- nrisch en financieel gebied heeft weten tot stand te brengen onder omstandigheden, die een minder stoutmoedig of minder ver standig volk zeker ontmoedigd zouden heb- 1 ot zoover de spreker. Hij roerde hier een voor de volkswelvaart zeer belangrijke vraag aan, nd. de verhoudling tusschen ar beid en natuur. En wy willen wel zeggen, het niet met hem eens te zyn, waar hy zegt, dat de arbeid in de eerste plaats komt en de natuuriyke hulpbronnen eerst in de. tweede plaats. Zeker, de natuuriyke hulpbronnen kun nen geen welvaart brengen als de bevolking te lui of te onontwikkeld is, om ze te exploi- teerem. Het ligt echter in die macht der ben volking dit te veranderen. Anders staat het- met ijver en bekwaam heid. Zij kunnen ook niets zónder natuur iyke hulpbronnen. Maar hier komt bet groote verschil, dat, als die natuuriyke hulpbronnen ontbreken, de bevolking ze niet kan scheppen. Zij staat machteloos ten op zichte van dit gebrek. Het is dit, dat wij Nederlanders goed zullen doen voortdurend in het oog te houden. Hierin is de oorzaak gelegen, dat by alle welvaart, welke ons land oogensdhtfinllijk geniet, het leven hier toch zoo moeilijk is. Onze welvaart berust op onzen arbeid en onze kennis, die wy ech ter alleen kunnen benutten, zoolang andere volken bereid zyn een deel van hunne natuurlijke hulpbronnen te onzer beschik te stellen in ruil voor onzen arbeid. By dien ruil is hij, die de grondstoffen bezit, ten slotte de sterke en hy, die den arbeid levert, de zwakke party. Het is in dit verband, dat wy eene opmerking willen maken ten aan zien van Dusland. Dit land is rijk aan na tuurlijke hulpbronnen en daaraan is het te danken, dat het de ontreddering, welke het gevolg is van de toepassing van het com munisme, kan doorstaan zonder geheel te gionde te gaan. Wilde men in ons land dezen weg opgaan, dan zou de ellende voor de bevolking niet zyn te overzien. Dit brengt ons op een boekje, waarvan wy dezer dagen kennis namen en dat ge schreven is door den communistische inge nieur S. J. Rutgers ,die, naar wy meenen,- eene belangrijke functie heeft vervuld of misschien nog wel vervult, in Sovjet-Rus- land. Hy behandelt in dit boekje het boeren zaten twee personen in ,en toen de wagen het hek inreed, herkende ze in een der bei de passagier de vrouw met de donkere oogen die ze bij Medici in gezelschap van Shotte lius en zyn secretaris had gezien. De komst van de vrouw scheen eenige op schudding in het 'huis te verwekken. Ze hoorde luide kreten van verwondering, zelfs van ontsteltenis, meende ze. Ze ging naar de deur, hoopende te kunnen hooren wat al die drukte bêteekende, maar het eenige wat flauw tot haar doordrong was de stem van Shotted iu# die naar het voorkwam op gebie dende toon sprak. Daarop ging ze op het geluid van voetstappen op het grint weer naar het raam en ze zag dat haar overwel diger naar het vliegtuig ging: Shotteliur liep naast hem en achter hen kwam nog een derde man. De Franschman nam opnieuw zyn plaats ails bestuurder in en steeg even later op. Een oogenblik keek Shottelius het vliegtuig na; toen hij weer naar huis wilde giaan keek hij naar boven en zag haar by het raam staan. Hy lachte haar toe en wuif de joviaal met de hand. Een half uur later werd de sleutel aan de buitenkant van haar deur omgedraaid, daar op werd geklopt, de deur ging open die milliionair trad binnen, in gezelschap van de mooie vrouw met de donkere oogen. Goeden morgen, mijn beste juffrouw, begroette Shottelius haar. De hoop dat die tudmeding uit het klimop gisteravond u geen kwaad heeft gedaan. Het Was e neemt u me niet kwalykl wel een beetje dwaas en u zult zeker in het vervolg wel beter op passen. en gedaan, dat na andacht der autori- I is gericht op het de oude gebouwen als dit te Leiden l Voor onze stad zfcker in bizondere Nerica wendde zich af en gaf geen ant woord en de man liachxe alsof hij haar min achtende houding vermakelyk vond. Daar op begon hij weer: Ik heb een vriendin voor u mee ge bracht om u een beetje gezelschap te hou den, want u zult het wed' wat vervelend vin den altyd maar alleen te zyn. Zij zal u een paar dingen vragen en daar er van de ant woorden die u daarop geeft veel afhangt, hoop ik dat u het haar niet al te moeilijk zal maken. Van uw meerdere of mindere openhartigheid kan zelfs uw eigen in vrij- heidsstelling afhangen! Trude laat ik jullie even aan elkaar voorstellen. Mevrouw Vandaloff juffrouw Ber- rington. En nu zal ik de dames maar alleen laten Ais je weer weg wilt. Trude, klop je wel op de deur. Ja, zei de vrouw kortaf. Shottelius ging de kamer uit en sloot de deur achter zich op slot. Nerica keek haar bezoekster met een on verholen vy’andigen blik aan, draaide zich toen zwijgend om en ging naar het raam. Nauwelijks stond ze daar, of de vrouw zei fluisterend, doch dringend: Arm kind, u moet niet zoo boos tegen my zijn. Ik heb het heusch goed met u voor. Goed met my voor’ Het meisje keek naar haar met van verontwaardiging vlam mende oogen. Ja, en ook met onzen armen Tony. U Met Tony Het is me een raads»’ hoe u tegenover mij zijn naam durft noe men! Dick, wist waar zy was en het leek haar weinig kans te bestaan dat ze haar zouden vinden in dit afgelegen huis in een verlaten en woest gedeelte van de Sol way-kust. Het werd steeds later, de duisternis weid nog dïeper en ten slotte ging zy maar naar bed. Uitgeput dbor alle emoties die ze had doorstaan, viel ze in een lichte, telkens door angstige droomen verstoorden sluimering. Maar eindelijk kwam toch de échte slaap, waarin ze niet door droomen verontrust werd en waaruit ze wakker schrikte door een Eiwaar-ronkend geluid. Toen ze uit het raam keek ontdekte ze de oorzaak. Van een drassig situk weiland vlak bij het huis, steeg juist een vliegtuig op. Het was zoo dichtbij dat zij het gezicht van den bestuurder kon zien, en met een lichte hui vering herkende ze in hem den Franschman die bij haar in de auto was gestapt en be dwelmd had. Toen ze het vliegtuig zag herdacht ze dat het best mogelijk was, dut zy daarin naar Craighdarrock was vervoerd en die gedlachte maakte haar nog wanhopi ger. Was ze hier per trein of auto heenge bracht, dan zou het Dick nog mogelijk zijn geweest haar spoor te vinden; maar wie kon den weg van een vliegtuig volgen dat heele- maal geen spoor achterliet? Haar ontbijt werd haar gebracht; ze at iets en ging toen weer naar het raam. Na een uur zag ze het vliegtuig terugkomen en daarna gebeurde er twee uur lang niets. Eindelijk kwam er op den verlaten weg die naar Craighdarrock voerde een auto aan, Nog nooit zagen wij de belangssteliing voor de aanstaande verkiezingen zóó ver beneden nul staan als thans het geval is. Buiten het kringetje, dat bezig is de zetels te verdeelen om maar geen onvriende lijk woord te gebruiken is er nog nie- mand, die er naar omkykt. Hoe anders was 1 dat vroeger. Wy herinneren ons den ver- kiezingsstryd van het jaar 1905. In October van het daaraan voorafgaand jaar was er al spanning, werd er al met ijver gewerkt en in Maart was al de kookhitte bereikt Thans is het Maart en de spanning is nog onder nul. Op de oorzaken hiervan zullen wy ook op deze plaats niet verder ingaan: volstaan wij met het feit te constateeren. Trouwens het is overal in het land op dit oogenblik zóó en ieder weet wel wat daarvan de aanlei dende oorzaken zyn. Natuurlijk zal zoo te gen Juni de toestand wel iets veranderen, maar veel is er toch niet te verwachten, omdat er weinig aanleiding is om zich erg dik te maken. Groote klinkende leuzen zyn er niet en een verkiezingsstrijd zonder dat, zakt altijd in elkaar. Het heeft ons genoefte denbrand te Leiden de teiten nog eens scherp! gevaar, dat juist inf dreigt op dezelfde wyae noodlottig is geworde^ klemt een goede controle mate omdat wij hier zoovelè van die oude gebouwen hebben. Als ge eei in de burgerlijke stand nu a ondergebracht, zoudt ge zit in een noodgebouw,, een winkel is schikte lokaliteit, maar die in het leven Maar, arm kind, u begrypt er niets van. Tony en ik houden van elkaar. We zijn van plan om te trouwen ails... als hy vry i van dien vreesetyken man die daar net van ens is weggegaan. Trouwen? U en Tony? Ik wou nog liever dat hij dood was! De vrouw begon opeens hevig te snikken. Ik ben zoo bang dat hij misschien a dood is! De ontroering van de vrouw scheen Ne rica, hoe vijandig deze ook gestemd was, volkomen echt toe en wekte weer een nieu wen angst in haar op. Waarom bent u daar vroeg zij. Omdat hij... O! omdat hy alle hoop had opgegeven, zich ooit van Dr. Steinmetz los te kunnen maken. Van wien? Van Dr. Steinmetz, dien u kent als meneer Shottelius. Er zijn er al zoovelen gestorven die hem gediend hébben en Tony, hy hield van mij en nu is hij weg, spoor loos verdwenen en hij heeft geen woord voor mij achtergelaten. Nerica keek naar de vrouw; ze begon te weifelen. Dat verdriet was ongetwijfeld echt, het meisje wist niet wat ze ervan moest denken. Zeg me toch eens, weet u waar Tony is? vroeg Mevrouw Vandaloff dringend. AHe argwaan kwam weer by Nerica boven. O! riep zij minachtend. Dat moet u me zeker in opdracht van meneer Shottelius vragen? (Wordt vervolgd) van BEN BOLT HOOFDSTUK XL. Poen Nerica uit haar bewusteloosheid ont waakte, kwam er een gevoel van diepe wan hoop over haar. Ze was naar een andere ka mer gebracht waarin ze de kinderkamer uit haar jeugd herkende, waarvan de ramen met ijzeren bouten waren afgesloten. Deze zekerheid, gevoegd by het feit dat zy tot dusver noch van haar broer noch van Dick Singleton iets gehoord had, verjoeg alle hoop uit haar hart. Ze geloofde niet dat Tony, als hy wist hoe ze er aan toe wa.;, haar in handen van deze menschen zou laten en al had zij liever haar 'leven gegeven dan dat hij ter wille van haar weer in de macht van Shottelius terugkeerde, was zij toch vast overtuigd dat hy haar, op welke wijze dan ook, zou zijn te hulp gekomen als het hem mogelijk was geweest. En van Dick was ze meer dan zeker. Zyn liefde, hoe snel ook geboren, was eerlijk. Hy zou alles op het spel zetten om haar te redden als hy maar wist waar zjj zich bevond. Het feit dat er reeds zooveel tijd verloopen was zoty- der dat een van beiden iets van zich had naar vriugnuarruc». vuerue wu juulu aan, aten hooren, bewees dat nodh Tony noch die rechtstreeks naar het huis toereed. Er age ontlasting, koortsigheid, ioofdpijn, geen slechte spijs- enz. neem dan er*» Kruiden Iboer’z Pillen Maria Wortel ende Pekela es •«dig weer her- rljgbaar A 60 ct. ers en Drogisten. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De vinnigste kemphaan wordt stilets niemand hem antwoordt. '—"kan^z^a^^^^^^^ ten, als het de beschik natuuriyke huilpbronnfl Zoodoende is het imj staansvoorwaarde voor onze king. En deze bevolkirJ- ~- imperialisme een einu aan ellende en gebrek trijs geven. Er is slechts eene voor waaide, waaronder wij onze koloniën zouden Ijunnen misóen, nJ. indien ons land in plaat# van ruim 7 millioen 3 a 4 millioen inwoneri- telde. BRIEVEN UÏT DE HOFSTAD. CML». Het onderwerp van den dag van de laat ste tien dagen zelfs ia.aatuurlyk niet an ders geweest dan politieke- en andere be sprekingen over de geruchtmakende publi catie. Iedereen hier mogen wy nu zonder overdrijving wel van ifedereen spreken iedereen heeft die kwestie van het begin tot het einde iederen avond en iederen morgen in de krant gevolgd en erover gepiekerd zijn meening er over gevormd en zich ge reed gemaakt om met ieder die een andere opvatting moéht hebben, daarover aanstonds in hevige discussie te treden. Het is merk waardig hoeveel menschen er plots ver stand hebben van vervalsching van papie ren, hoevele detectivebloed in de aderen hebben, hoevele diplomaten, generaals en andere hooge leiders er onder ons zijn. Het merkwaardigste is voor ons journa- listenaltyd wel, dat van de meeste gevallen -n~ de opinie .die verkondtoai, wordt, overeen- d^Tötemt met che welke’^nans lijfblad heeft gegeven. Natuurlijk gaan wy te dezer plaatse niet op alle dergelyke beschouwingen en be sprekingen in. Het is alleen wel eens aardig na te gaan hoe de menschen zich tegenover dergelyke algemeen boeiende kwesties hou den. Er zyn heethoofden en flegmatici door elkaar; er zijn gewichtige denkers en ge weldige fantasten, er zijn detectieves en aiarmeerders, er zyn inderdaad van allerlei slag. De belangstelling was algemeen op dit punt gevestigd en het is in de kranten dan ook alsof er geen andere onderwerpen van belang' meer bestaan. We waren juist het gepraat over het y’s en de koude te boven, we kwamen weer een beetje op verhaal en eensklaps hebben wy een onuitputtelijke bron voor gesprekken, waaraan iedereen kan deelnemen zooveel hy maar wil. Jam mer alleen dat daaronder andere dingen die juist moeten gebeuren, op den achtergrond der belangstelling raken. De politici, die ijverig in de weer zyn om het publiek warm te maken voor de aanstaande verkiezingen, hebben nog niet veel succes, omdat eerst de schaatsen, nu de kranten te veel aan- dachtwegsleepen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal f 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82' Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. zaagt waar- pfl jaren lang is rbaasd zyn. Dit it indertijd voor gesticht. Een totaal onge- wordt gehouden omdat de stadhuisplannen maar steeds niet tot een oplossing komen. Men houdt maar altyd vast aan het denk beeld van een heel groot stadhuis waarin alle diensten onder dak gebracht kunnen worden. Het is jammer dat men dat denk beeld niet kan loslaten en de diverse dien sten in passende gebouwen onderbrengt, terwijl het eigenlijke raadhuis zich tot den algemeenen dienst beperkt. Om op de voorschriften tegen het brand gevaar terug te komen .overal is hier nog eens een onderzoek ingesteld en diverse kleine ongerechtigheden zijn aan den dag gekomen. We mogen nu hopen, dat men alle maatregelen heeft genomen die noodig •zijn. Het is wel eens aardig in die oude ge bouwen rond te gaan. Het merkwaardigste is op dat gebied het departement van oor log op het Plein. Als je daar geen gids meekrijgt, kan je er heusch zóó in verdwa len dat het ónmogelijk wordt er uit te ko men. Dat is een doolhof van gangen en trappen waar men niet uit wijs wordt. Het is natuurlijk een gevolg hiervan dat men altyd maar weer panden erbij getrokken 40 50

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1