v.ROSSEM's ZEEPAARD IS» IMiïtiïiïXï!,AC" Drie weken gratis GRATIS TÜi^ê^^ènd^tuMcbc^^e^èdachtrTnTirT LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ten, den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland te verzoeken, het eerevoorzitterschap van het instituut te aanvaarden, waaraan deze gevolg heeft ge geven. Het instituut heeft thans ook een provin ciale schoonheidscommissie benoemd, zoodat het een aanvang kan maken met het voor naamste deel van zyn werkzaamheden, be staande uit de beoordeeling van bouw- en verbouwingsplannen, indien gemeentebestu ren, particulieren of vereenigingen in Zuid- Holland daaromtrent van advies willen wor- In deze schoonheidscommissie hebben zit ting genomen de heeren J. van Hoey Smith, voorzitter; Jac. Jongert, N. P. de Kooi, ir. J. B. van IiOghem, W. P. Meyer, ir. P. Ver hagen en L. C. van der Vlugt, allen te Rot terdam; H. van der Kloot Meyburg te Voor burg, J. W. Janzen te 's-Gravenhage, W. Verschoor te Rijswijk, A. J. Kropholler te Wassenaar, P. K. van Meurs te Delft, H. A. Reus te Dordrecht en ir. Alph. Siebers, giecretaris. Het secretariaat der. provinciale schoon heidscommissie is gevestigd aan de Boom- pje» 76 te Rotterdam, waar bouw- en ver- bouwingsplannen kunnen worden ingezon den. Belangstellenden kunnen zich al'e ge- wenschte inlichtingen verschaffen aan liet Algemeen secretariaat, hetwelk gevestigd is aan de Gedempte Bierhaven 8 te Rotter dam. Prof. L. K. Wolff. ij De heer L. K. Wolff, arts te Amsterdam, ie benoemd tot gewoon hoogleeraar in de gezondheidsleer aan de Utreehtsche Univer siteit. De nieuwe hoogleeraar werd in 187Si te Ztirich uit Nederlandsche ouders geboren. Hij ontving zyn opleiding aan het gymna sium en de universiteit te Amsterdam en werd in 1905 tot arts bevorderd. Hy werd dftarna assistent bij prof. Straut en ves tigde zich in 1909 als oogart en bacterio loog. Later werd hy assistent bij prof. W. M. de Vries. .Na in 1914 te zijn gemobiliseerd, werd hy in 191G benoemd,tot seroloog by het kankerinstituut. Het volgend jaar werd hfl benoemd tot assistent bij de hygiene onder prof. Saltet en daarna was hij als bapterioloog medewerker van prof. La- queur. Boottrein Stoomvaait-Maatschuppy „Nederland''. Het Agentschap van de Stoomvaart- Maatschappy „Nederland", de Firma Kuy- per, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s„Johan de Witt", hetwelk 15 dezer te Genua ver wai-ht wordt, Zaterdagmorgen, lö dezer om 9.52 uur aan het Maasstation te Rotterdam zal'' aankomen. Aankomst te 's-Gravenhage 9.45 uur (8.S. Station). Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. Het hoogleeraarsambt neergelegd- Prof. dr. J. H. Guniung Wzn., geboren op 13 Juli 1359 te Utrecht en ongeveer zes jaren geleden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek aan de uni versiteit aldaar, heeft wegens het bereiken van den 70-jarigen leeityd dit ambt neer gelegd. Dat leeftijd niet steeds samengaat met vermindering van levenskracht kunnen zy weten, die prof. Gunning den laataten tyd ontmoet hebben; alles aan hem is nog pittig en krachtig al» voor vele jaren en het is niet te verwachten, dat prof. Gunning met het ophangen van de hooglet raarstoga zyn Werk zal opgeven. Wat Gunning voor de wetenschap der op voedkunde heeft gedaan en wat hij betee- kent, kan alleen gewaardeerd worden door hen, die zyn geschriften kennen waar onder in de eerste plaats genoemd moeten worden zijn voortreffelijke, en inhoud stoere Verzamelde paedagogische Opstel len, tyn artikelen in „Het Kind'dat hy meer dan een kwart eeuw redigeerde en in andere tijdschriften en die hem als uit muntend en geestig spreker hoorde. Prof. Gunning heeft opvoeding en onder wijs jn zoovele opzichten gediend, dat hij een merkwaardige staat van dienst zou kunnen overleggen: hy was leeraar in de óude talen aan het gymnasium te Utrecht, conrector in Zwallèn, daarna rector. In 1898 nam hy ontslag en ging naar Je na, om paedagogiek te studeeren, was van 1900—1923 afwisselend privaat-docent te Utrecht en te Amsterdam, 'en van 1912— 1917 schoolopziener in het district Amster dam. Vari deoprichting af was hij lid van het algtméen college van bijstand en advies voor Het Rijks-Tucht- en Opvoedingswezen, van dpn Onderwijsraad, leeraar aan de school s voor maatschappelijk werk te Am sterdam, paedagogisch adviseur der Konin gin, en leeraar in de oude talen van prinses Juliana. RADIO NIEUWS. Programma voor beden. Hilversum: 5.Gramofoonplaten. 5.45 Landbouwhalfuurtje. 6.15 Dinerinuziek. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 8.01 Concert. 9.20 Populaire muziek. 10.30 Dansmuziek. Huizen: 5.50 Kinderuurtje. 6.— Causerie. 6.30 Fransche les. 7.Eng. les. 7.30 Itezing. r.^ 8.Uitzendavond. Daveniry: 10.40 Omroeporkest. 11.05 .Dansmuziek: MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 13 Maart. Aangevoerd 52 partijen. Prijzen le kw» 43-50, le kw. met Bjjksm. 6265, idem 2e kw. 49—51. Handel matig. De eere-promotie van Sij; Henii Deterin# en Ir. C. F.» Stork. Heden heeft te Delft in de aula van de Technioche Hoogeschool de eere-promotie "plaats gehad van Sir Henri Deterding en van lr. C. F. Stork. Bij deze eere-promotie waren tegenwoor dig Prins Hendrik, vele professoren en an dere autoriteiten. De uitreiking van het diploma honoris causa in de technische wetenschappen aan Sir Henri Deterding geschiedde door Pro fessor Dr. J. G. C. Volmer. De Senaat der Technische Hoogeschool heeft in zijn vergadering van dm 3en De cember 1928, op voorstel van de afdeeling der Algemeene Wetens happen, besloten den graad van doctor inrite technische weten schappen, honoris causa, te vl»rl eenen aan Sir Henri Wilhelm Auggst Deterding. Mij gewerd, aldus Prof. Volmer, de taak, om naar goed gebruik de gronden van dit besluit in openbare vergadering uiteer U zotten. De wetgever toch heeft gewild, da hot eere-doctoraat zou zijn en blijven een even zeldzame als hooge onderscheiding, a.ieen toekomend aan mannen van zeer uit stekende verdiensten. Het ligt voor de nand, dat, al is de Se naat in zyn recht niet beperkt, zijn aan dacht vooral wordt gelrokken door verdien sten ten opzichte van de ontwikkeling dei- techniek of van de technische wetenschap pen. Tot de ontwjkkeling dragen in de «er-U plaat* bij de technici ui engeren zin, de in genieurs, zy die: door het vinden en toepas sen van betere ijiiddelen de nationaliteit der productie verhoogen, of wel door het gev«n van reiner vornjen aan het goed de bruik baarheid ervan paren aan en verhoogen door schoonheid. Verder de mathematici en dienaren der natuurwetenschappen, wier arbeid nieuw technische mogelijkheden schept. En dan maar ook hier g^ldt last not least de on dernemer.-, zij, dip den band leggen tu.-.-choii den technischen en den economischen arbeid, die een zyn in ooir.sprong en doel. Dit gegeven zijnde, i» myn taak geen an dere dan de byzjomleie verdiensten in h-*t licht te stellen van den nieuwen eere-doclor als ondernemer en te doen uitkomen, lioe hij als zoodanig invloed uitoefende <»p de ontwikkeling \fan hot technisch weten en kunnen in het bijlzonder in on.- land. De heer Deterding word 19 April 1866 te Amsterdam geboren, waar zijn vader woon de, een koopvaafdij-kapitein, een van hm, iüe zich naa-t Gvd fthipper op hun schip voelden. Tot zyn 20e jair bioof liy in de hoofd stad, waar hij de lagere school en «ie 3-jari- ge H.B.S. doorliep, utm daarna in dienst U treden bij de Twejitoche Bank, waar hij i»« de effectenafdeeliijg rijn eerste ervaring van het bankwezei) opdeed. In 1866 deed hy mede aan bet examen by de Nederlandsche Handel-Mautsehappij. Van de 200 sollicitanten, die zich meldden, .slaagden er 10 ei) daarvan was de jonge Deterding No. 1. Ze.- weken na z{jn examen zat hij op ''e boot naar Indië, wfaar hij bij het agent schap der N.H.M. |e Medan werd geplaatst. Hier klom hij op tot plaatsvervangend agent in 1889 en in 1891 werd hij op ongewoon jeugdigen leeftijd +-• ale agent der Maat schappij overgeplaalt-t naar J'enang. In 1896 trad hij. met den tlitel van inqpectmn in dienst van de Koninklijke Maatschappij tut Exploitatie van Petroleumbronnen in Ne- derlandsch-lndië. ln 1900 stierf de (heer J. B. August Ke--- ler, de geniale grondvester \an de organi satie der „Koninklijlke". Tot zyn opvolger! werd Deterding aange wezen. Den I7en December 1892 volgde hier op zijn benoeming tot Directeur-Generaal dier Maatschappij, Welke functie hij tot den dag van heden vervult. Deluding weet dior eigen aanschouwing, hoe groot het gevair voor de zeif-tandip - heid der „Koninklijke in die jaren was ge weeat, en hij ging, Directeur geworden, don ook vastberaden voort op den door Keu-der ontworpen weg van overeenkom-ten met andere belanghebbenden. Dit leidde in 1902'03 tot een aaneensluiting der Neder- .andsch-Indische Olie-producenten en de oprichters der „Asiatic", waardoor de sa menwerking tusschen Koninklijke, Bhell en via de Société Comnierciale et Minière de Rothschildgroep, vasten vuim verkrëeg. Wat den bloei der „Koninklijke" betreft, is men uiteraard geneigd die voor de jaren, waarin hy op de commandobrug stond, aan Deterding toe te schrijven. Op den arbeid van den heer Deterding heeft zegen gerust; maar men mag daarbij ook erkennen, dat zijn buitengewone gaven den weg tot slagen hebben gebaand". „Wy kunnen alleen in den weg van vreed- zaïnen wedijver onze nationale beteekeni- behouden. In die richting te hebb'-n gewerkt en daardoor de beteekenis van Nederland in den vreemde te hebben verhoogd in een mate al.- met geen ander Nederlander van onze generatie het geval is geweest, is een eere, die U „Deterding" nooit ontroofd kan worden. Professor Volmer z«»tte verder uiteen de verdienste van dezen grooten Nederlander, die van zichzelf getuigd, toen «ie EngeLsche regeering hem benoemde tot Knight Com mander of the British Empire, waaraan de persoonlijke titel van Sir is verbonden: ik ben Nederlander, ik gevoel mij Nederlander en zal dit altijd blijven; en die aL- de tyd heeft doen verkwijnen en verdwijnen, wat middelmatig en onbeteekenend was, zal tellen onder hen, die hun stempel gezet heb ben op onze tijd. Professor van Rooyen was opgedragen het diploma van doctor honoris causa te overhandigen aan Ir. C. F. Stork. De heer C. F. StoTk werd 6 Febr 1865 te Oldenzaal geboren, bezocht aldaar de lagere school en de z.g. „Fransche School" te Hen gelo tot in zyn 14de jaar, om daarna over te gaan naar de 3de klasse van de H.B.S. te Arnhem, alwaar h\j op 17-jarigen leeftijd in 1882 het einddiploma behaalde. Van zyn groote begaafdheid gaf hy toen reed.- blijk. Hoewel het zijn bedoeling was te Delft aan de Polytechnische School te gaan stu deeren, besloot hjj eerst eenigen tijd als vo lontair aan de fabriek van zijn vader werk zaam te zijn, om eenigermate thuis te ge raken in de techniek om daarna de colleges aan de Polytechnische School met beter be grip van zaken tc kunnen volgen. Van deze voorbereiding voor Delft is hy op grond van zijn eigen daarbij opgedane ervaring steeds een voorstander gebleven. Na drie jaar vo lontair te zyn geweest en zich gedurende dien tijd te hebben bekwaamd voor het examen B. dat door hem met goed gevolg werd afgelegd, kwam hij in 188') te Delft aan, alwaar hij op 'i Juli 1888 het inge nieursdiploma als werktuigkundig «genifug, verwierf. In zijn studententijd vond hy gelegenheid om zich met verschillendt zaken benevens zijn studie in te laten. Op 1 September 1888 trad hy als inge nieur in dienst der fabriek en we', zooals hij zelf vertelt, op de mededeeling van zyn va der, dat hij het voor die dagen abnormaal hooge salaris van f 100.— per maand zou erdienen. Van October 1890 tot half Januari 1892 bestudeerde hij de suikerindustrie, in het bi/zonder het diffucieproces, in Britsch- West-Indië en bezocht Suriname, Cuba, Mexico, Noord-Amerika en Japan, waarna een langer verblijf op Java volgde. Terugkomende in Hengeilo, was de heer Strumpher vertrokken naar Werkspoor in Amsterdam en werd hem de technische lei ding der fabriek opgedragen, welk hij sinds dien onafgebroken heeft gevoerd. In 189.3 werd hij als firmant in «le zaak opgenomen, terwijl in 1895 na het overlij den van C. F. Stock de fabriek gehee' on«ler de leiding der drie gebroeders I) W. Stork, H. C. Stork en C. C. Stork kwam. De eer ste overleed 15 Febr. 1928 na een vrucht baar leven in dienst «Ier gemeenschap, do tweede trok zich uit de zaken terug en al leen de jongste der diie is overgebleven. Zyn functie van leider van een groote vereeniging van industrieel en bracht steed* wevk/.aamheden ter vertegenwoordiging van industrieele belangen in adviescolleges «Ier regeering of «Aders mede. Zoo had Stork jarenlang zitting in den Hioogen Raad van Arbeid terwijl hij tevens werkgevcregedelr geerde werd ter Int. Arbeidsconferentie. Op grond van wat de techniek aan hem te danken heeft, maar in het bijzonder we gens zijn zeer uitstekende verdiensten als technisch leider van groote industrieele on dernemingen efi bevorderaar van den werk tuigbouw in ons land, verklaarde ten slotte Professor van. Roven namens oen Senaat Coenraad Frederik Stork te zijn Doctor in de Technische Wetenschappen met alle rechten, die door de Wet of gewoonte aan dit doctoraat zyn verbonden, honoris causa. Na afloop van de plechtigheid weril de heeren Deterding en Stork een lunch aange boden waaraan ook Prins Hendrik aanzat. Aan deze lunch kon evenwel Dr. Lr. Stork wegens ongesteldheid niet deelnemen. GEMENGDE BERICHTEN. Steekpenningen. De strijd te Doetinchem. De burgemeester van Doetinchem, de heer W. P. j. Duval Slothouwer, heeft ge weigerd zich te onderwerpen aan een ver hoor door de raadscommissie inzake cor ruptie en haar schriftelijk medegedeeld, dat hij, op grond van de opgedane ervaring de vragen uitsluitend schriftelijk wenscht te ontvangen om daarna te overwegen of hy ze zou beantwoorden. De commissie zond den burgemeester daarop een schrijven met de volgende drie vragen: 1. Hebt u ook gelden uit de z.g. Hout- kas ontvangen of genomen voor gemeente lijk of privé-gebruik 2. Hebt u nooit gelden uit de z g. Hout- kas ontvangen, direct of indirect? 8. Welke ervaring hebt u met de com missie opgedaan, dat het u voorkomt deze vragen in plaats mondeling eventueel stjiriftelijk te beantwoorden? De burgemeester heeft de commissie zon der antwoord gelaten. J. H. Berghuis, t Gistermiddag is, na de behandeling door het Gerechtshof te Leeuwarden van het hooger beroep, tegen zyn faillietverklaring ingesteld, notaris J. H. Berghuis aldaar plotseling overleden. Nadat hij zich van het Paleis van Justitie huiswaarts had hegeven om met zijn advocaten het aan het Hof over te leggen dossier te rangechikken, zakte hij plotseling ineen en stierf. Een geneesheer, constateerde, dat de heer Berg huis aan hartverlamming is overleden. De heer Berghuis is een bekende figuur te Leeuwarden geweest, oud-wethouder van Financiën, oud-voorzitter van de Friesche Biljartclub, voorzitter van den Frieschen Kegelbond, oprichter van de Maatschappij Zeebad Hindeloó?>en en commissaris» van vele instellingen. Predikanten in de vorige eeuw. „Scheef, Mina!" Een lezer van het Hbld. schrijft naar aanleiding van een in het „Handelsblad" voorkomendstukje om te bewijzen, dat de predikanten vroeger zeer schraal bezoldigd weiden, waartoe ook iets uit eene preek van den beroemden Dordrecht«chen Jacobus Borssius aangehaald werd: maar zoover be hoeft men niet eens in «ie geschiedenis te rug te gaan. In 1872 overleed n.l. op 86 jarigen leeftyd, toen ik reeds theol. cand. was, myn oud-oom ds. L. M. B., die ons dik wijls verteld heeft, dat het eerste kwartaal tractement, hetwelk hy in zijne eerste ge meente Oudwoude in Friesland ontvangen had, bedragen had de somma var. honderd en achttien gulden. En in de nabijheid van mijn geboorteplaats stond insgelijks in 1872 en volgende jaren een predikant wiens echi- genoote een dochter was van een der voor gang-er van myn vader. Dientengevolge bracht zij ons van tyd lot tijd een bezoek. Bij een van die bezoeken vertelde zy ons ook eens, hoe zuinig zy het vroeger gehad hadden, vooral toen haar vader ha den dood van hare moeder van zijn klein tractementje ook nog een huishoudster had moeten beta- len.Want als hij met zyn groot huifigezie» rondom de tafel zat en die huishoudster. Mina geheeten, boterhammen moest maken, dan fluisterde zij haar in: „scheef Mina!" Nu bestonden die boterhammen uit een paar sneden van een achtponds roggen- brood, gelijk er nog altijd in de provincie Groningen gebakken worden, en op die bo terhammen kwam dan, als het wel ging, een beschuit of een sneedje Friesche kaas, maar ook wel alleen boter met een weinig siroop er over» En dan moesten er van zulk een brood altyd een bepaald getal gesneden kmèn, daar haar vader niet meer dan zoo veel brooden in de week kon koopen, of schoon de kinderen aan die portie niet of nauwelijks genoeg hadden, en daartoe dien de dan het gefluister: „scheef Mina"; het mes moest scheef door het brood gaan, op dat de sneden aan één kant ten minste iets dikker werd, en zij daardoor i«ts meer kre gen. Dit gebeurde nog geen honderd jaar geleden in de pastorie niet ver van Appin- ge-dam. RECHTZAKEN. Verboden optocht te Krimpen. Burgemeester Aailbers tegen feest vierde ry. Op Zaterdag 15 September zou er een soort festival plaats hebben te Krimpen aan den IJssel onder de auspiciën van de man- luMizangvereeniguig ('«mcordia. De andere vereenigingen in Krimpen, die zidh de be oefening «Ier muziek ten doel stellen, er zijn er in «le laatste jaren «laarvele -- had den besloten daaraan mee të doen, maar burgemeester Aalbers schoot een stokje voor de feestvierderij. Men wilde zich in optocht naar het feestterrein begevetn, maar daarvoor werd de vergunning geweigerd. De burgemeester motiveerde die weigering op verschillende gronden. De eerste was, dat een optocht «>p Zaterdagavond de stemming voor den Zondag zou verstoren en de twee de, dat het opmaken van het pas ontvangen werkloon schade zou toebrengen aan de volkskracht. Murziekminnend Krimpen heeft de burge- meesterlijke weigering aan zijn laarzen ge lapt en toch een optocht georganiseerd. Met vliegende vaandels en baande trom, juichen de kelen en klinkende mondharmonicaw men, in ryen van vieren ordelijk voortstap pend'», langs den Lekdijk getrokken. Op last van den burgemeester heeft een Krimpen- sche agent toen pro» es-\ erbaal opgemaakt, niet tegen alle deelnemers, maar tegen de dagelijksche bestuurders van de nuiziekver- eeniging Kunst en strijd. Voor den kanton rechter te Schoonhoven hebben zy in het be gin van het jaar wegens overtreding van art. 55 van de algemeene politie-verordening te Krimpen terecht gestaan. D«» ambtenaur van het O. M. had toen, niet bewezen ach tende, dat verdachten te zamen en in ver- eonigine een optocht hadden gehouden, vrij spraak gevraagd, maar de kantonrechter had hij breedvoerig gemotiveerd vonnis ver dachten veroordeeld ieder tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Verdachten en de ambtenaar van het O. M. waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Gisteren is de zaak in appèl voor de rechtbank te Rotterdam behandeld De verdachten, van Kunst en stryd gaven de feiten, zooals ze hierboven zijn weerge geven toe. Ze hadden ook op het feestter rein nog bloempjes ter bevrijding van de gemaakte kosten laten verkoopen. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. j-folsteyn achtte de feiten bewezen. De eenige kwestie, die hier nog zou kunnen rijzen, is of wel een optocht is geh«>uden. Maar het O. M. is van oordeel, dat dit wel degelijk het geval is geweest. Het vonnis van den kantonrechter is overigens breed gemotiveerd. De opvatting dat de motieven, waarop de vergunning is geweigerd waren, is een subjectiever! opvatting:, maar bot récht van ai of niet weigeren is aan ilea burgemeester. Wil men daarop wijzen of in de opvatting van den burgemeeser wijzi ging brengen, dan zal men andere wegen moeten inslaan. Dan moet men bijvoorbeeld een gemeenteraadslid in de arm nemen, die den burgemeester in den raad interpelleer!. Er heeft dus inderdaad een overtreding ran de politieverordening plaats gehad, het O. M. is het er mee eens, dat de kantonrech- ter deze zaak min of meer als een princi- pieele kwestie heeft beschouwd en een ge ringe boete heeft Opgelegd, het eischt dus bevestiging van het vonnis. De verdediger, het kamerlid mr. J. E. W. Duys, had gedacht, dat cok hier, evenair te Schoonhoven, het O.M. vrijspraak zou heb ben gevraagd Het is overigens een kwestie waarin een subjectieve opvatting mogelijk i- blijkens wat het O.M. reeds zegt van de motieven tot de weigering van den burge meester, laat de rechtbank dan ook haar subjectieve opvattingen neerleggen in baar vonnis en deze gedachten vrijspreken. Er zijn in Krimpen dwaze en onaangename din gen gebeurd, men kan bijna zeggen, dat er voor de burgers een force majeure is ge weest. Welke andere weg Weef er opat met een burgemeester, die zulke opvattingen huldigde. Er leiden vele wegen naar Home, als de burgerij bescherming van de rechter- lyke macht zoekt tejren «le administratieve zal de rechtbank zeker een modu* kunnen vinden, als zy tot een vrijspraak wil komen. Er zyn zeker andere wegen om dezen burge meester tot andere opvattingen te brengen. Die zijn ook al inge.jagen. Men vindt het resultaat van de bemoeiingen in dezen in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer, vfaamit blijkt, dat minister Kan de commissaris il- r. Koningin reeds opdrachtheeft gegeven de zen burgemeester tot de orde te roepen. Hoe de mentaliteit van dezen burgmees- tei is, loan men weten uit zyn optreden bjj het Sinterklaasfeest toen liij Sinterklaas en Zwarte Piet heeft laten bekeuren Hoe staat het met ae toestanden in Krim pen? Pleiter legt een brief over van een andere autoriteit in die gemeente, die schrijft, dat het in, 1918 een bandelooze bende was, maar onder burgemeester Van Wal sum, die een groot voorstander van het vereeniginigsileven was is er veel .ten goede veranderd. F.r behoefden maar enkele pro- cessenvevbaal per jaar meer te worden op gemaakt wegens openbare dronkenschap, tegen vroeger zeker 30. De nieuwe burge- J meester staat het vereeniging;»!even in den weg, past men niet op, dan keert de oude toestand terug. Een bittere bijsmaak aan het geval is, dat va nde C deelnemende veree nigingen alleen de zrg. roode muziek be- kf»urd is. De president, nir. Suringar: Dat is toe vallig. Mr. Duys wyst.er dan ook op, dat de bur gemeester zich tot het O.M. heeft gewend, met het verzoek een voorbeeldig» straf op te leggen. Het requisitoir van den ambte- naar was daarop het beste antwoord. Zou de' rechtbank een grond voor vrij spraak willen vinden, dan vindt ze dit in de motfveering van den kantonrechter, die spreekt van een weigering van een vergun ning van den burgemeester, terwij.1 het gaat om de weigering van een ontheffing. Als de verhouding van de overheid tot het volk die is van een contract social, dan mag men hier zeggen, dat het contract van de zijde der overheid niet te goeder trouw wordt nage streefd. Heel Nederland zal de rechtbank dankbaar zijn als ze tot vrijspraak komt. Het betreft hier ordelijke menschen. Voor Krimpen zou het een opluchting zyn als de burgemeester niet gesteund werd in zijn terroristisch op reden. Pleiter hoopt, dat de rechtbank de vrijheid der burgers zal ver dedigen tegen «ie Russisdhe practyken In Krimpen. In zijn repliek zeide het O M. er hij te blijven dat op 15 Sept. wel degelijk een op tocht heeft plaats «gehad te Krimpen De zwak moet voor de verdediging wel zwak staan, als ze de rechtbank vraagt een mo tief te zoeken voor vrijspraak. Het 0. M. wil men aanstippen, dat het bewuste artikel 55 staat in het hoofdstak: openbare vermakelijkheden, en daartegen zou misschien verzet verwacht kunnen wor den. Maar èn in de kwestie of hier een op tocht heeft plaats gehad èn in de laatst op geworpen kwestie is jurisprudentie. Mr. Holsteyn verwijst naar een vonnis van de rechtbank te '.s-Gravenhage van 20 Mei 1915 Ned. Jurisprudentie 1915 bl. 1118 en een arrest van den Hoogen Raad van 28 Oct. 1918 Ned. Jurisprudentie 1918 bl. 180. In geenen deele wil het O. M. zeggen het eens te zijn met de motieven van den bur gemeester, maar die motieven staan niet ter beoordeeling van de i echter lyke macht. In de meening van den verdediger, dat heel Ne derland dankbaar zal zyn voor een vrij spraak, schuilt waarschijnlijk eenige over drijving. Een zekere categorie burgers zal ook de leerstellingen van dezen burge meester wel aanhangen. Het zou gevaarlijk zijn, als we er hier toe overgingen de doel matigheid van verordeningen en haar toe passingen te beoordeelen. Mr. Duys heeft in zyn dupliek er nog na druk op gelegd, dat een vrijsipraak zijn Pe dagogische uitwerking op dezen burge meester zeker niet zou missen. Moeten we ons maar bij de motiveering van den bur gemeester neerleggen? Waarom moeten we ons 's Zaterdags voorbereiden voor den Zondag? Waarom niet 's Maandags al te be ginnen? Moeten we nu maar staan onder het toezicht van één of anderen sectarischen drijver? Uitspraak 26 dezer. Uitspraken. Belastingontduiking. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken van een vijftal landbouwers en veehouders, allen bewoners van het eiland Voorne, die terechtgestaan hadden terzake, dat zij een zeer belangrijk deel van hun ef fectenbezit voor de vermogenbelasting had den verzwegen en als gevolg daarvan ook hun aangiften voor de inkomstenbelasting^ niet nauwkeurig hadden opgegeven. In ai deze zaken had het O. M. geëischt een boets van f 10.000 subs. 6 maanden hechtenis. De rechtbank heeft veroordeeld; T. H. K„ veehouder te Rockanje tot 12.500 boete subs. 6 maanden hechtenis A. W. M., landbouwer te Rockanje, tot 13.300 boete subs. 0 maanden hechtenis. J. M., veehouder te Vierpoiders, to< 10.000 boete subs. 6 maanden hechtenis. W. 'A. M, veehouder te Vierpoiders, w 12.500 boete subs. 6 maanden hechtenis. T. V., landbouwer te Biert, tot 10.000 boete subs. 6 maanden hechtenis. RADIO-TELEGRAFISCH WEERRERICH' 13 Maart. Hoogste stand 776.7 te Chils. Laagste stand 746.8 te Haparanda. Verwachting. Zwakke tot matige, noordoostelijke tot noordwestelijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken. Wkinig of geen re- gen. Weinig verandering fti temperatuur. Met 1 April a.s. begint het nieuwe kwartaal van de Goudsche Courant. Aan hen, die zich thans voor het nieuwe kwartaal op de Goudsche Courant abonneeren, worden de tot 1 April a.s. verschijnende nummers geleverd. Aanvragen te richten tot het Bureau: MARKT 31. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Maart 1929. Do Reeuwijksche Plassen en de plannen tot droogmaking daarvan. Naar wij vernemen zullen de heeren Dr. W. Zuydam en A. C. Scheygrond, beiden alhier, op Woensdag 27 Maart a.s. in d» zaal der Sociëteit „de Réunie" aan de Oost haven op uitnoodiging van het Comité tot behoud der Reeuwjksche Plassen en in sa menwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Ned. Reisver- eeniging afd. Gouda en de Vereeniging voor Huisvrouwen, een lezing houden over „De Reeuwijksche Plassen »n de plannen tot droogmaking daarvan. Deze lezing zal met fraaie lichtbeelden worden opgeluisterd. Het beroep aangenomen. Naar wy vernemen heeft Ds. H. van Dtf- ken Gzn., pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Leidschendam, het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier, in de vacature Ds. J. Borger aangenomen.. Vertooning Olympiade-film. Binnenkort zal hier ter stede een film vertoond worden van de in het vorig jaar te Amsterdam gehouden Olympische .spe len. Deze film omvat opnamen van alle tak ken van sport, ook in vertraagd'tem po. In sportkringen vooral ziet men de ver tooning met belangstelling tegemoet. Mondharm. Vereen. „Excelsior". De Eerste Goudsche Mordharmonica- Vereeniging „Excelsior", directeur de heer G. J. Bouman, zal deelnemen aan het op Zondag 19 Mei a.s. (late Pinksterdag) in Oudenbosch te houden groot internationaal concours, uitgeschreven door de Harmonie- vereeniging „Phiiocalia". De Goudsche vereeniging komt uit in de afdeeling „Supérieure". Modeshow Wisbrun en Liffmann. Het bekende ltotterdaansche Modehuis Wistorun en Liffmann heeft gisteren in haar kwistig met bloemen getooide magazynen, vele gasten ontvangen, die allen gekomen waren om te zien wat de nieuwe mode bren gen zal. Bijna gelijktijdig met de grooto modemagazijnen in Den Haag «»n Amster dam hield deze Rotterdamsche firma haai voorjaarsrevue. Zy heeft alle aanwezigen in verrukking gebracht door de vele nou v eauté's, door de zeer aparte toiletten, door de groote verscheidenheid die door de man nequins met gratie werden gedragen. Wat de nieuwe mode ons brengt, aller- «■erst het mantelcostuum, verder het com plet met kort manteltje. Als nouveautc gekit veel bedrukte zijde, als Crope de Chine iinprimé, crepe satin imprimé, georgette imprimé etc. In wolion stoffen i» de mode, het speldenruitje, in marine-wit en zwart wit, bijzonder apart voor mante'costuuir.s en is fantasiestof zonder twijfel het artikel voor den modernen mantel. Opvallend is, dat buiten vossen, marters en zobel, bijzon der weinig bontgarnetring voorkomt. De taillelyn der japonnen is aanmerkelyk v erschoven, hetzy omhoog of omlaag, want zoowel empire-achtig',' japonnen als japon nen met heupstukken zijn modern. Trouwens het onsymmetrische in deze mode is opval lend. Lanvin en Agues brengen avondjapon nen voor kort en achter met een sleep, l'atou brengt mantels aan den eenen kant normaal, aan den anderen kant met een lange punt. Jenny toont japonnen met kan ten bovenstuk, aan den voorkant vrij hoog, aan den achterkant diep in den rug. Ook het decolleté der avondjaponnen, welke Chanel, Jenny en Lanvin brengen, is voor normaal, maar achter zeer laag, veelal tot in de taille. Het is duidelijk dat men hier deze exces sen der groote modehuizen niet geheel kan volgen, maar ondank-, dat werden op de show een groot aantal origineele modelien der Haute Couture huizen getoond. Wij noe men hier speciaal een zeer mooie japon van Jenny, alsmede japonnen van Agnes, Mar tial en Armand en ettelyke complets, als mede mantels van Jean Patou, Bernard, Molyneux, Lucy Lelong, Worth. Van Patou zagen we toiletjes en ensem bles in de niewyste modekleuren, Capucine Yellow, Capucine Medium en Capucine exen- trlc, of om het een beetje duidelijker te zeggen bleu-grijs," zacht geel, een nieuw soort groen en zacht rose. Ook wordt weer veel zwart gedragen, zelfs voor jonge meis jes. Bijzondere zorg was besteed aan het arti kel regenmantels. Eigenlek deugt het woord regenmantel niet meer, men moet 2eggien een „en tout cas"-mantel, want vele van deze mantels zagen we van stof, zijde en leer, in zulke schitterende variaties, dat meti deze mantels heel goed kan dragen als elegante middag-mantel. In het byzonder werd op dezen show de aandacht gevestigd op de voortbrengselen van de VUaoo-fabrUken te Helmond. Deze Vlisco-fabrieken brengen voor den a.s. zomer een allerliefste stof, „Indanthren" gedrukt, in zoo groote verscheidenheid en in aller liefste patroontjes, daarby zeer voordeelig er vol elegance. Van deze Vlisco friasdhe, origineele en modieuse dessins werden een zestal reclame toiletjes door de mannequins gedragen. Rest ons nog de hoedjes en hoeden. Dit laatste klinkt een beetje vreemd maar er zullen dezen zomer vele groote hoeden ge dragen worden, 't Is alles stroo, stroo en nog eens stroo in de meest exotische soorten. Nieuw zyn dit jaar Racello, Yeddah en BaWynag, ook Bangkok, dat vorig zomer reeds zooveel gedragen werd en ook Visca. In het begin van het seizoen zal, zooals gewoon! yk, veel zwart en marine gevraagd worden, maar men verwacht voor den ko menden zomer een uitgebreide keuze in kieuren, vooral veel beige, bleu en citroen geel. Allerliefste parapluietjes droegen de man nequins bij sommige toiletjes, een met roode bloemen was een gedicht op zich zelf. De exposeerende firma bood haar gasten thé complet aan. Eerst laat in den middag w&s dit modefestyn geëindigd. Simon van Milügen. f Te Amsterdam is op 79-jarigen leeftijd overleden de heer Simon van Milligen, van 1875 tot 1888 directeur van de Stadsmuziek- school alhier. De heer van Milligen werd in 1849 te Rot terdam geboren, hy ontving daar zyn op voeding en studeerde van 1857 tot 186J tevens aan de muziekschool der „Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst". Na zyn studiejaren werd hy in 1871 mu ziekonderwijzer te Middelburg en in 1873 muziekonderwijzer, organist en leider van zangklassen te Groningen; in 1875 werd hij stedelyk muziek-directeur te Gouda; van 1888 tot 1890 woonde hy te Parijn. Na te rugkeer in het vaderland opnieuw muziek leeraar en criticus aan dag- en weekbladen, 0.a. aan het toen nog bestaand» dagblad „De Amsterdammer". Van 1897 tot 1906 was hij als muziekredacteur aan het „Handels blad" verbonden; van 1902 tot 1917 was hy redacteur van het maandblad „Caecilia". In 1913 werd de heer Van Milligen hoofd leeraar aan het Conservatorium te Amster dam. Hij heeft deel uitgemaakt van ver scheidene vereenigingsbesturen, o.a. van het hoofdbestuur der Maatsöhappy tot bevorde ring der Toonkunst en van de Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars-yereeniging, waarvan hy voorzitter was. Hy schreef verschillende bundels liederen; twee (kinder) cantates; liederen voor kin derzang; „Algemeene Muziekleer" (Worp- v Milligen); „Ontwikkelingsgang der mu ziek" (le druk), de tweede druk met mede werking van Sem Dresden. I)e voordracht van den lieer I. Aler voor de Volkaunvereiteit. Zooals bekend zal Vrijdag a.s. in de Soc. de Réunie voor de Volksuniversiteit de heer 1. A. Aler, een van de stoutmoedige vlie gers die met den bekenden vlieger Smir noff naar Indië vloog, heen en terug, ver tellen van zyn tocht en daarbij ook een uit eenzetting geven van de mogelijkheden van het luchtverkeer. Op deze zeer bijzondere gebeurtenis voor Gouda willen wy gaarne nog eens de aan dacht vestigen. Men zal zich herinneren dat de heer Aler met den piloot Smirnoff en den mecanicien Veenendaal de reis naar Indië volbracht met de driemotorige H. N.- A.E.N., hoe het vliegtuig met vele moeilijkheden te kampen had, maar toch doorzette en behouden in Batavia arriveer de. Na een tiendaagsch verblijf op Java, werd de terugtocht ondernomen en vol bracht in 10 vliegdagen, waarmee men het record van „De Postduif" evenaarde. De heer Aler zal Vrijdagavond van zijn ondervindingen op dezen tocht door de lucht zeker veel interessants vertellen. De voorbereiding tot een dergelüken tocht is nagenoeg even moeilijk als de uitvoering, Er komen ettelijke problemen in het geding, de indeeling der trajecten, in verband met de werkingssfeer van het vliegtuig, d» weersomstandigheden, moeilijkheden van administratieven- en diplomatieken aard en talrijke andere bezwaren, zonder welker op lossing de onderneming niet mogelijk is. De piloten hebben zich tevens vooraf bezig te houden met 't bestudeeren der route, en wat overigens met een goede navigatie ver band houdt. Van dit alles weet de heer Aler op aan trekkelijke wyze te verhalen. Weet men wel dat de bemanning het sterkst opzag tegen de eerste trajecten Amsterdam—Boedapest, BoedapestKonstantinopel en Konstantino- pel—Aleppo. De ondervindingen bevestig den dit sombere voorgevoel, want in Bu dapest kon niet tijdig genoeg gestart wor den om nog voor het donker werd Sofia te bereiken, in Joego-Slavië vergiste men zich in de ligging van Belgrado en landde der halve op een verboden vliegveld in de na bijheid, en Konstantinopel bradht tenslotte de verhindering tot starten op Vrijdag. Bo vendien had Veenendaal hier het ongeluk van een ladder te vallen, waarbij hy zich vrij ernstig bezeerde. Toen was de maat vol. Tenminste, dat meenden de luchtvaar- ders. Maar de derde dag moest nog komen en deze leverde de grootste teleurstelling op. Wat er toen allemaal weer gebeurde en hoe alle moeilykheden ook weer werden op gelost, de heer Aler, die vergezeld zal zyn van den koenen vlieger Smirnoff zal dat alles vertellen. Men verzuime niet deze zeer byzondere avond by te wonen. Nooit meer oorlog federatie. Een bijeenkomst in de llemonstr- Kerk. Gisteravond 8 uur hield in de Renwn- strantache kerk alhier de „Nooit meer oor log federatie" een bijeenkomst. De Voorzitter der afdeeling Gouda, de heer Ryksen, richtte allereerst'een hartelyk woord vin welkom tot de «aanwezigen. Den Jaatsten tyd komt de vredesgedachte steeds meer op den voorgrond. Spr. hoopt dat dezen avond veel mag bijdragen tot heii der v redesbeweging. Ds. Hugenholtz uit Bergambacht, hierna het woord verkrijgende, wil spreken naar aanleiding van het onderwerp: „De nieuwe oorlog die voorbereid wordt". Dit ;s op zich zelf een beschamend iets, $ver een dergel yk onderwerp be kunnen spreken. Massa'» menschen in Nederland denken, dat er wel geen oorlog meer zal komen. Maar na de publicaties van het Utr. Dag blad is men daar iets ahders over gaan den ken. Tusschen de verchillende volken be-' -taat steeds nog voort, de geest van wan trouwen en angst, ondanks de verb'ydend»- dingen die gebeurd zyn, zooals b.v. de Vol kenbond, Locarno en het Kelloggpact. Lr leven voorts maar al le veel menschen voort ir de oude sleur van: Wat raakt het mij. De geest van laksheid, van onverschilligheid en onbroederlykheid leeft nog maar al te veei voort bij de volken, daardoor mogelyk n.a kende de machinaties Van generale staven, enz. De vorige oorlog werd gevoerd onder dt leuze: Deze oorlog voeren we, om verdere oorlogen onmogelyk te maken. De tyd leer» ons thans wel iets heel anders. Daarvoor hebben zoo onnoemelijk velen zich opgeof ferd En het is wel mooi, om te zeggen een offer te brengen voor het vaderland. Maar dat gaat gepaard met het nemen van offer* van den vijand. Daarom is dat offtr valsch. Het ware offer geeft zich ook voor den vyand. De vrede van Versailles is een vrede van geweld. De oude geest van: „Indien 8 'J den vrede wilt, bereidt u ten oorlog", leeft meer dan ooit voort. De bewapening in Europa is op het oogenblik, vergeleken bij 1914, verdubbeld. Duitschiand is ontwapend geworden. Maar er is daar thans een leger, dat paruat is, dat zich volkomen aangepast heeft aan de moderne bewapening. In den nieuwen oorlog zal niet de groote van een leger de sterkte bepalen. Het verdrag van Versailles heeft de meest schrijnende onrechtvaardigheden ge bracht. En juist uit de militaire bewegingen, zyn de laatste tien jaren alle revoluties voortgekomen. De nieuwe oorlog die voorbereid wordt, onderscheidt zich van de vorige wijzen van oorlogvoeren n.l. op drie wijzen. Ten eerste zal hy veeJ beweeglijker zyn. Het vliegtuig presteert thans, wat betreft snelheid, draagvermogen, enz., veel meer als voor 10 jaar, toen het pa* in opkomst was. Ten tweede zal de nieuwe oorlog niet zoo zeer gericht zyn tegen het lege, als wel tegen de voedselvoorziening. D.w.z de nieu we oorlog zal in hoofdzaak gericht zyn tegen de burgers. Dus zal het moediger zyn, om thuis te blijven, dan naar het front te trekken. En tot dien moed worden de vrou wen, de kinderen en «le ouden van dagen op geroepen. Ten derde zal vooral bet gaswapen in den nieuwen oorlog benut worden. Hieraan wordt in alle landen met koortsachtigen ijver gewerkt. Maatregelen ter bescher ming tegen een gasoorlog zyn absoluut on mogelijk. Italië heeft momenteel zelfs ziek- tev erspreiders-korpsen of bacteriologische- genie, d. z. korpsen bestaande uit doktoren, die zich speciaal toeleggen op het versprei den van ziekten. Mussolini zegt: „Alreeds in den lautsten oorlog is het onderscheid ge- validen, tusschen soldaat en burger. Vyand is vyand. We mogen nu alles doen." Er zijn zelfs dominée's en pastoors, leger predikanten en aalmoezeniers, die er voor zorgen, dat de soldaat de oorlogswreedheden met zyn geweten overeen kan brengen. Die at gruwel werktuigen van den oorlog zeifs zegenen. Wat is er nu te doen tegenover deze groo- t«.- verschrikking? Er is maar één midael. Wordt u bewust, weet wat er aan de hand ij, en geef een deel van uw leven, om te komen tot eén nieuw, meer menschwaardi- ger bestaan. Tachtig jaar geleden bestond de siaverny nog. Thans is ze reeds geruimen tyd afge schaft. Maar op het oogenblik leven we nog in een staat van staatsslaverny. Men behoor: de onzedelykheid in te zien van dit stelsel, van het op elkaar loslaten van menschen. Men behoort zich tc organiseeren. Een ieder moet zich vereenigen, tegen den oorlog. l>at ia te doen in de, ook in Nederland zoo tul- rijke, redes-vereenigingen. De „Nooit meer oorlog federatie.".ontval een 28-tal vereenigingen voor den vrede- Met de enkele betuiging, dat we nooit geen oorlog meey willen, komen we er niet. In de leuze: „Nooit meer oorlog", moet opgesloten liggen: „Ik doe nooit meer mee aan den oorlog. Liever laat ik me doouachie- ten dan oorlog te ga## voeren". In de hoop, dat het eens nog zoo ver komen mag, dat elkeen deze leuze voor zal staan, eindigt .-«pr. zijn redevoering. Mej. v. Wijngaarden vraagt zich hierna af wat aan de redevoering van Ds. Hugen holtz nog toe te voegen is. Wat er afge speeld is, hebben we gehoord. En nog slechts drie jaar, en dan loopt het Verdrag van Versailles af. Dan moeten we klaar zyn niet onze leuze „Nooit meer oorlog". Spr. heeft het vorig jaar in den Haag een conferentie voor religie en vrede bijgewoond welke in het esperanto gehouden werd, en waar zij verschillende indrukker» verkreeg, waarover wel eens een enkel woord gezegd mag wor den. Men kan het woord religie, tweeërlei opvatten. Ten eerste als godsdienst, en ten tweede als een samenvatting van de hoogere aspiraties van den mensch. Personen van tal van godsdienstige richtingen waren daar aanwezig, dus werd aan religie de tweed-» beteekenis gegeven. De sprekers konden verdeeld worden in vier groepen. De eerste, d>? bidders zeiden met ronde woorden dat alleen het gebed den vrede brengen ksn D« tweede, de daders waren van meen ing dat slechts energiek werken vrede brengt. De derde groep bestond uit menschen die ge- daad. De vierde groep, de werkers en bid- I der» zeidenMen kan gedachte en daad mei I scheiden. Die hooren by elkaar. Alleen door 1 het gebed kan men komen tot de verlossen de daad. ln den regel kykt men hoog op tegen hooggeplaatste regeeringspersonen. Die al leen. zegt men, kunnen den vrede bewaren. Maar dat is in het geheel niet waar. Dat kan ook komen door de gewone, eenvoudige lieden. Door allle tyden heen luisteren we naar den invloed van het eemoudige. We kunnen komen tot dezen invloed; door een zaamheid in onze gedachten; door onvoor waardelijke gehoorzaamheid aan onze over tuiging, en door vertrouwen en blydschap in de overwinning. De menschheid heeft iedereen noodig. Strydt allen mede voor den vrede. Het gx>e- de is krachtiger dan het kwade. Meldt u allen aan, te willen helpen voor dit mooie werk. Schuldig zyn we al'en. Dit is een Wijden oproep tot den arbeid. Ds. Hugenholtz deelt dan nog mede da de „Nooit meer oorlog federatie" een vfcr- eeniging van vereenigingen is. Verschillen- ae afdeelingen van verschillende vereeni gingen komen tot elkaar om eensgezind voor een en hetzelfde doel te werken. Dat alleen kan uitkomst geven. Elke organisa tie moet gedragen worden, door den geest van het geloof. Men verzekert zich tegen brand, tegen inbraak, enz. Waar verzekert gij u voor den vrede? Jaarlyks betaalt ge zeer veel voor h<; militarisme van belasting. W anneer ge een I kopje koffie drinkt zelfs, betaalt ge aan I liet militairisme, want ook een gedeelte dei- indirecte belastingen zyn daarvoor bestemd. Stort dan jaarlijks een klein bedrag ter verzekering tegen den oorlog en voor den vrede. Het komt u aan den anderen kan! weer ten goede. De heer Ryksen dankt hierna beide spre kers dezer avond voor hun uiteenzettingen en wekt nogmaals ulle aanwezigen op lid te worden van de „Nooit meer oorlog federa tie". Hierop wordt de byeenkom>t gesloten Vierde Nutsavond. Op de vierde Nutsavond, te houden op Woensdag 20 Maart te 8'i uur in den Nieu wen Schouwburg, zullen optreden de fami lie Hoffman uit Amsterdam, de bekende artisten voor de radio. Defamilie Hoffman zal komische en ern stige duo's en trio's ten beste geven. Boete betaald. Door de politie is aangehouden zukere H. K. De man, die nog j 10.boete moest betalen of 10 dagen hechtenis ondergaan, kooshe^ eerste, hy betaalde de boete. Door de politie werd overgebracht naar Rotterdam zekere F. de B., die nog 4 dagen hechtenis moest ondergaan. Een gezellige avond van „Ons Voordeel". De Goudsche Coöperatie „Ons Voordeel' houdt hedenavond in de zaal Kunstmin van Ons Genoegen een gezellige avond. De heer R. van Shiia, secr. van den Ontr. Bond van >'ed. Verbiuiks Coöperaties, zal spreken over „door Coöperatie, Vrede en Welvaart". Zang en declamatie staan verder op het pro gramma, verder ook optreden van Prof. Kulkulo. Kantongerecht. Uitspraken van 13 Maart. In de heden gehouden zitting van het Kan tongerecht wérden de volgende uitspraken gedaan: Wegens schoolverzuim: T. de L. te Zeven huizen 6.subs. 2 d. h. N. van H. te Gouda, schuldig zonder toe passing van straf. K. R. te Zevenhuizen 8.subs 4 d. h K. A. V. te Zevenhuizen 8.— subs. 4 d h Wegens overtr. alg. regjl. voor politie en rivierén: A. O. en P. O. beiden te Katwyk a. Zee 8.— subs. 4 d. h. Wegens noodeloos luidkeels schreeuwen: J. C. te Goude, 6.— subs. 3 d. h. Wegens overtr. motor- en rywieJregleni.: J. R. te Ouderkerk a. d. IJssd, W. J. K. te Gouda, A. M. te Waddinxveen, ieder 3.— sub». I d. h.. D. B. te Stolwyk 4.subs. 2 d. h., H. F.'V. te Gouda en S. L. te Bleis- wyk ieder 3.— subs 1 d. h. Wegens overtreding ijkwet: P. D. te Gou da 1.subs. 1 d. h. met verbeurdverkla ring maat. Overtreding art. 1 der Veiligheidswet. Heden diende voor de Kantonrechter de zaak J. K. te Gouda, wien ten laste was ge legd dat hy als hoofd van een gedeeltelijk open, gedeeltelijk besloten ruimte, waarin, althans vóór zyn verdachtes bouwoeflrij f, placht gewerkt te worden aan liet vervaar digen van woningen, alwaar meer dan 5 I personen plachten verblyf te houden, niet heeft gezorgd, dat een aldaar in gebruik zynde *teiger met toehehooren, voldeed aan den eisch van goed en veilig werk, aangezien van dien steiger die 5.5 meter boven den be- ganen grond was gelegen, de vloer slechts 1 meter breed was, terwyi op den vloer geen kantplank was geplaatst om het afvallen der materialen te .voorkomen, en er geen leuning aan de steigerpalen was bevestigd. Verdachte was niet verschenen. Het O. M. requisitoir nemende, vroeg vryspraak van verdachte, op grond dat niet bewezen is, dat een bouwwerk een ruimte is als bedoeld in art. 1 der Veiligheidswet. De Kantonrechter zal over 8 dagen vonni* wyzen. A genrfa. 14 Maart, 8 uur. „De Réunie". Natuurkun dig Genootschap. Lezing van A. R. van Dynse, over: Walvischachtige dieren. 15 Maart 8 uur. Soc. de Réunie. Vólksuni versiteit. Lezing over de Holland-fndië Luchtverbinding. 19 Maart 8 uur Zaal Kunstmin, Vrijheids bond afd. Gouda, vertooning van de film de „Vrijheid". 2f> Maart Gebouw Daniël 8 uur E.H.B.O Onderlinge wedstrijden. 20 Mlaart, 8)4 uur, Nieuwe Schouwburg. Vierde Nutsavond. UfT DJ5N OMTREK. BOSKOOP. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren veroordeeld den timmerman A. C. H. S. uit Boskoop, recidivist en gedetineerd, wegen* diefstal onder verzwarende omstandigheden, tot 1 jaar gevangenisstraf. DRAADLOOZE DIENST. Amerika en bet Int. Hot te Den liaag. GENèVE, 13 Maart. De Juridische Com- miasie onder voorzitterschap van den Italiaan Sialoja is tot overeenstemming ge komen inzake het voorstel tot toetreding van de Ver. Staten tot het Permanente Hoi \an Int. Justitie te Den Haag. De voorstelten van den Ameiikaanschen vertegenwoordiger Root zyn door de ('om- missie slechts onbeteekenend gewyzigd. Generaal Akyrre terechtgesteld. MEXICO, 13 Maart. Generaal Sünon Akyrre is terechtgesteld. Uit Mexico wordt gemeld dat iuderdaad Generaal Akyrre de leider der opatandelin gen te Veracruz, na door den krygsraad te zyn veroordeeld, te Santa Lucretia is te rechtgesteld. De opstandelingen hebben de stad ontruimd, nog voor zy daartce werden genoodzaakt. Volgens een nader bericht zou de gevan gen genomen en terechtgestelde generaal Akyrre niet de leider der opstandelingen generaal Josua Akyrre z(jn geweest, maar zyn broer generaal Simon Akyrre. Door het ys ingedrukt. BERL ,N, 13 Maart. De Baltische ree dery te Hamburg deelt mede, dat het haar toebehoorende stoomschip „Goetaelf", dat deel uitmaakte van de sleep, die door den Russische» ysbreker Jermah naar een Duit- sche haven wordt gesleept, door het (js is ingedrukt en gezouken. De bemanning werd gered, en bevindt zich aan boord van den ysbreker. Het s.s. „Lutaelf", eveneens van de Bal tische reedery, moest uit de sleep van de Russische ysbreker „Truveor" worden los gemaakt en voor anker gaan. Duitsrh schip by de Vangt.se vergaan. Het schip middendoor gebroken. BERLIJN, 13 Maart. De B. Z. am Mittag meldt uit Shanghai dat het 7090 ton meten de s.s. Gieasen van de Nord Deutsche Uoyd bestemd ,voor Shanghai en eenige Japan -iche havens op 23 mijlen ten zuiden van vuurschip Fairway aan de monding van de Jangt.«e op een rots is geloopen. Het Brit- sche s.s. „Khyhe" heeft het grootst*; fcoueel- te der bemanning en drie passagiers aan boord genomen en zal vermoedelijk heden avond tc Shanghai arriveeren De overige passagiers hebben op de roti een 'toevlucht gevonden. Het schip is mid dendoor gebroken. De Nord Deutsche Lloyd bevestigde dit bericht. Talrijke gevallen van (riep. TRIER, 13 Maart. Uit het district Priuin worden talrijke gevallen van griep van ern- stigen aard gemeld. In verschillende plaat sen moesten de scholen gesloten worden, daar de onderwijzers en leerlingen voor het grootste gedeelte ziek waren. In een dorp van 270 inwoners zyn tot nu toe 160 personen door de ziekte aangetast. Opkomst dienstplichtigen. DEN 11AAG, 13 Maart. Volgens een of- ficieele mededeeliag zullen de dic-nstplicn- tigen bij de landmacht, die aanvankelijk 18 Februari of 4 Maart ter inlijving voor de eerste oefeningen of voor herhalingsoefe ningen hadden moeten opkomen, maar wel ke opkomst wegens heerschende griep onder de militairen werd uitgesteld, thans Woens dug 20 Maart opkomen en voor hen die be- hooren tot hen die aanhankelijk 25 Ferbauri of 11 Maart hadden moeten onkomen, is de opkomst bepaald op "Woensdag 27 Maart Voor hen die op 1 Maart hadden moeten onkomen ter inlijving of voor eerste oefe ning, blijft de opkomst bepaald op 20 Maart. Voor de overige dienstplichtigen der land macht die dit jaar voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen moeten opkomen zal de opkomst, behoudens onvoorziene om standigheden, op de gewone tijdstippen plaats hebben. De motie van Embden ingetrokken. DEN HAAG, 13 Maart. In de vergadering van de Eerste Kamer van hedenochtend L bericht ingekomen van den heer van Emb den dat hij zijn motie inzake bespoediging van de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken intrekt. WISSELKOERSEN. 11 Mlaart. 12 Maai t Officieel. Londen J2.11"/« 12.12* Berlijn 59.25 59.24* Painj» 7.75* 9.75 V* Brussel S4.67 34.69 Zwitserland 43.03 «.03 Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 60.67)4 6A5T* Stockholm 66.70 66.72* Osk» 66.70 66.60 New-York 2.49* 2.49"/a Niet-officieel. Praag 7.39)* 7.39* Madrid 37.10 37.10 Milaan 13.07 Mi 13.07* Bcursoversicht. De algemeene beu rest emming was van daag veel beter, doch de affaire was daar door niet bepaald omvangrijk geworden. Op d« mynafdeeling was de belangstelling voor Boetons en de Claims merkbaar afgenomen, doel# desniettemin waren die heden hooger geprijsd. Van de Industrteelen werden de Margarine Unies druk verhandeld en daarbij waren die vast gestemd. De Philips aandee- len werden tets hooger genoteerd. Voor oli"- waarden was de tendenz eveneens verbet- r i en dodelijk bleek dit uit de gedragingen va» de Koninklijken die boven de koersen van gisteren kwamen. Tabakken werden op kleine schaal verhandeld en waren goed prijshoudend.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2