BERICHT. GRATIS LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam* AALSMEER Openbari Vrijwillig! Virkoiping Het Heerenhuis in Limburg benoemd wordt, zelfs niet ;u»n de weinige openbare scholen, die er nog zijn. Toch zou het te betreuren zyn, dat de eenige openbare opleidingsschool voor onderwy^ krachten in Zuid-Liirtburg zou verdwijnen. Waar moeten niet-katholieke of liberale ouder* met hun kinderen, die zij voor hel onderwijs bestemmen, 'neen? Eri behalve de Rijkskweekschool zou dan de leerschool, aan die inrichting verbonden, die clan geen reden van bestaan meer zou hebben, ook moeten verdwijnen. Maai die school, waar aan men verleden jaar duizenden gulden» ten kaste heeft gelegd en waar de klassen vol zitten, ja, waar nog leerlingen moesten worden afgewezen, vooreiet in een behoefte aan openbaar onderwijs en kan niet worden gemist. Het is dan ook te hopen, dat het be richt in dp „Limburger Koerier" .slechts loos alarm i-i geweest. Het Kamerlid Staalman behoudt zijn zetel. Naar aanleiding van het tot hem door het dagelijkse!' bestuur van de liberale Staats partij ,lDe Vrijheidsbond" gerichte -chrij- ven, waarin hem verzocht werd het Kamer- lidmaatdcbap neer te leggen, heeft de heer Abram Stpalruan een schriftelijk antwoord aan dat. bestuur gezonden. Daarin zegt de .schrijver zich te verwon deren over het feit, dat het dageiijksch bo Btuur aan een oprichter van den Vrijheid- bond kop schryven, zoouls het deed. „De Dreaselhuy.-satichting kwam naar de heer Staalman zegt, „tot stand toen d" partij nog niet beschikte over do geldmiddelen van thans. Voor de inst aivdhouding van een Bureau moest zelfs een beroep worden ge daan op de Kamerleden voor hel afstaan van een deel van hun Kamertoelage." „Dat is veranderd, de Vrijheidsbond be -schikt thans over bezondigde propagandisten en bezoldigd personeel, groote sommen wor den besteed, wat .slechts mogelijk is door den steun van een kleine groep kapitaal krachtige per/ünei». „U kunt het feit niet verbloemen", aldu» schr., „dat ik moest plaats maken voor een man, die voor de leden uwer party zoo goed als volkomen onbekend is en die in h"t „Weekblad gewijd aan de be angen van Rotterdam" van 2 februari j.i. door di v. R. 'werd gequalifi-.eerd als „iemand, van wien ieder weet, dat 'rij daar (in Je Kamer gewoon 'zal Kitten ah represent ar. I voor J< belangen van de Indiscle ondern«miers, ja, men mag Haast wel zeggen als vrijgestel de!" IJ kunt niet weerspreken, dat ik, die de belangen van de uiilddenrtatider> wel haast gedurende drie zittingsperioden ir de Kamer naar hun volkomen tevredenheid be hartigde, bij dezen achteruit werd gesteld en uwerzijds ook verzuimd werd een andere middenstander een, althans belangrijke kan. op verkiezing te geven. De plaat- van heer Sehürmaim geeft slechts weinig kans op verlrireing. Deze heer maakte deel uit van een omvangrijk comité van in den Vrij heidabond vooraanstaande middenstanders uit alle deelen van het land, hetwelk zich rij het dan vergeefsch, zeer beijverd heeft om mijn herkiezing te verkrijgen. De heer SchUrmann heeft deze plaats aanvaard, niettegenstaande de leiders van dit com it1 hem te kennen hebben geg-even, dat zij zulks zeer zouden betreuren." Ten slotte verklaart de heer Staalman aan het verzoek om zijn zetel t" ontruimen niet te zullen voldoen. „Hij is in 1925, on danks de tegenwerking van den Vrijheid: bond op een afzonderlijke lijst gekozen, zo< dat, aldus de korte zin de Vrijheid: bond niets over den zetel heeft te zeggen. Vrouwen in Commissies. Voor de Kol. Tentoonatelling Parijs 193 Op de vragen van mevrouw HakkerNorl betreffende aanvulling van de N'oderl. t.'oi missie voor de in 1931 te Parijs te houden Koloniale Tentoonstelling met vrouwen, die zich verdienstelijk hebber gemaakt op eenig gebied van het Indische maatich appel ijk leven, antwoordde de Minister van Koloniën o.rn. dat bij de samenstelling van de hier bedoelde Commissie tot leidraad heeft strekt de wenschelijkheid om in func ties personen te benoemen die repre sentatief geacht konden worden voor lichamen, instellingen en groepen, welke medewerking voor het welslagen der Ned«i landsche deelneming boocHg voorkwam. Uitbreiding van de commissie met het oogmerk alleen om daarin ook vrouwen zit ting te doen nemen, acht de minister niei gf.wenscht, doch hij zal tot het Uitv. Comité het verzoek richten om by het opmaken van de A-oordrachten voor •vellicht nog in te .stel len speciale tentoonstellingscommbsie, aar. dacht te willen schenken aan de wenschelijk heid oan, zoo ihogelijk, in die commissie ook Nederlandsclie vrouwen te benoemen, di< haar krachten wijden aan de verzorging v de belangen van de overzeesche veweston, EERSTE KAMER. De begrooting van financiën en van onderwijs aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteren van Rijksbegrooting voor 1929 de begrooting van het Departement van Financiën zonde: hoofdelijke stemming goedgekeurd, cvetia' het wetsontwerp tot wijziging van en hooging van het zevende hoof',-tuk B der Staat-begrooting- 1928 o.a. in zake de uil keering aan de Naarder kweek er- Voorts zijn nog goedgekeurd zonder hoof de'ijke stemming Je begrootingen van het I.eett'ing-fonriv 1914, oor 1929 en hoofdstuk 2 der Ryk.-begrootinvoor 1929, n.l. Hooger college van Staat «-n Kabinet der Koningin Vervolgens heeft de Kamer de begroo ting van minister Waszink afgedaan. Hier wae het weder de heer Polak, die zjjn leed weten uitte over het verdwijnen van het Pesthuis te Amsterdam, een historisch mo nument. De minister deelde dat leedwezen, maar er was nu eenmaal niets aan te doen, daar de gemeente Amsterdam definitief tot afbraak had besloten. Ook klaagde de heer Polak, met alle waardeering voor den di recteur van het Rijksmuseum, den heer gjchnüdt Degener, over ontsiering van het museum-interieur. De minister verklaarde daartegenover dat de wijze waarop die di recteur zijn taak vervult, alleszins lofwaar dig is. Een verblijdende mededeeling niet slechts voor den heer Polak, maar voor vele anderen in den lande, die op het behoud van historische monumenten prya stellen, as de verwachting, door den minister uit gesproken, dat, nu hij het advies heeft ont vangen van een hoogleeraar, wiens advies was gevraagd, binnen afzienbaren tyd het lang verbeide ontwerp-nionumentenwet zal kunnen worden ingediend. Daarentegen kon de minister den heer Polak niet toezeggen ook een natuurbeschermingswet te zullen indienen. Mevrouw Pothuis-Smit (s.d.) heeft van den minister de toezegging ont vangen, dat hij zou trachten iets te doen ter bevordering van het landbouwhuishoud- onderwys. Over het spellingsviaag.stuk is de minis ter door den heer De Gyselaar aan den tand gevoeld. De heer De Gijselaar klaag de over verwaarloozing van het taalonder wijs: het jonge geslacht kan niet meer schryven zonder grove taalfouten te ma ken. Er diende een behoorlijk spellingsysteem te worden gehuldigd. De minister verklaar Je, dat de tijd daar was om aan de anar chie op dat gebied een einde te maken; maar het oogenblik was nog niet aange broken geacht om een keuze te doen tus- schen twee stelsels. Den heer Smeenge (lib.) bevredigde de minister door hem toe te zeggen, dat hy diens wenschen tot verruiming der subsi - dieering van instellingen tot veredeling het ambacht in overweging zou nemen. Een tweetal oude grieven werden door den heer Verkouteren (c.h.) naar voren ge bracht: het onderwijs was vedl te duur er de Universiteiten worden met studenten overstroomd. Wat dit laatste betreft, ver klaarde de minister geen middel te weten om den vloed van studenten te stuiten. Ook de vermindering van de kosten van het on derwijs is zoo gemakkelijk niet. Er is zelfs een staatscommissie die daarover nu al een paar jaren doktert. Nadat ook deze begrootiffc. was aangeno men, is de Kamer begonnen met de behan deling der Justitiebegrooting. Daarmede is zij echter nog niet verder gekomen dan tot den aanvang van één redevoering, van den heer Heerkens Thijssen' (r.k.), die meer toezicht op werkinrichtingen wenschelijk oordeelde. TWEEDE KAMER. Wijziginy tk*i Ziektewet. De gelijkstelling van zwangerschap en bevalling met ziekte. Het wa« in de Kamer gisteren een inte ressante middag onuh^t, by de voortgezette behandeling van het wetsontwerp lot w'yzi- ging der Ziektewet, een vraagstu* aan de orde was, dat de gemoederen ook buiten «Je Kamer tamelyk warm heeft gemaakt. Zoo als men weet, wordt 'n de Ziektewet zwan gerschap en bevalling met ziekte gelijk ge steld. Dit beginsel, reeds voorkomende in de Ziekte. wet-Talma, was door den minister ge handhaafd; alleen was die regeling voor de itkeering by zwangerschap iets vrijgeviger ior hem gemaakt en werd bij bevalling ook geneeskundige hulp .erleend, terwijl, >ir tegemoet te komen aan bezwaren der rech terzijde, bepaald was dat voor de ongehuw de arbeidsters bij a^emeenen maatregel n bestuur een afzonderlijke r>g<>iing zou j i-den getroffen. Nu waren er twee bezwaren tegen de re geiing ten aanzien van dit punt, welke hun uitdrukking vonden in een tweetal amende menten, ieder van een motie vergezeld. Aan den isuien kant waren er velen die de gun sche regeling betreffende de gelijkstelling van zwangerschap en bevalling met ziekt' niet in de Ziektewet achtten thui.- te beho« ren en deze in een afzonderlijke wet betref fende de moederschapszoig wilden zien op genomen. Dit standpunt was belichaamd in een door mej. Westerman (Kb.) verdedigd amendement-Van Gyn om de betreffende bepaling te -chrappen, waaraar. toegevoegd was een motie, waarin om een spoedige in diening van een ontwerp-moederschapszorg wet gevraagd werd. Het tweedi bezwaar, hoofdzakelijk bij de rechterzijde bestaande tegen de regeling, was de gelijkstelling van de gehuwde met de ongehuwde moeder. Men achtte het onzeddyk hit meisje te dwingen zich te verzekeren tegen de gevolgen van een immoreele handeling; zooai de lieer Heemskerk (a.r.) liet uitdrukte, kwam dit overegB^met het van overheidswege nood- zSicen van een overeenkomst tegen de goede z«-den af te sluiten. Vend aar een amende ment A albe rse (r.k.) om de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte en zwangerschap te beperken tot de gehuwde arbeidsters. Hierbij was een motie gevoegd, waarvan de bedoeling wa® te doen uitko men, dat dit amendement geïnspireerd werd door hardheid tegen de ongehuwde moede» immers daarin weid geviaagd lat de Staat vereenigingen en in-tellingen, die ten doe' hadden steun aan en zorg voor ongehuwde moeders en haai- zuigelingen, het/y in in richtingen, hetzij in haar gezinnen of in die- van andere, bijdragen zou verleenen. By de discussie ovei deze amendementen botsten de verschillende opvattingen vry sterk tegen elkaar in. f»e sociaal-democra ten, als wief- woordvoerster mej. Groenewe. optrad en de vrijzinnig-democraten, namen wie mevrouw Van ItalJie—iVan En Lden op trad, waren voor geen van beide ajnende- meriten te vinden, i Ds. Lingbeek (HAJ.S.i, betoogde dat dien uit keering krachtens verzekering een premie op de onzedelijkheid is, ook indien andere steun van overheidswege als zooda nig zou kunnen worden aangemerkt en dat indien men deze vrouwen niet hielp men een veel grooter onzedelijkheid nieuw mal thusianisme, abortus en kindermoord in de hand zou werken. Scherpe bestrijding' ondervond de heer Lingbeek vanwege dit standpunt van xyr« ambtgenoot Kersten (S.G.P.), die deze op- tting- onschriftuurlijk noemde l-.\ den heer ngbeek verweet, dat ue overheid geroe pen is de zonde te, straffen. Wat niet weg nam, dat de heef Kersten deze vrouwen toch wel lang.-, den weg van barmhartigheid met overheidssteun wilde geholpen zien. Het amendement—van Gyn—Westerman om de geheele gelyk-teUing van zwanger schap en bevalling met ziekte uit de wet te schrappen, heeft het slechts tot 20 stemmen de 77 kunnenjprongen; alleen <le libera len cn christ.-hjstflrisclien en de heeren Beumer, Visscher, Kersten e.i Lingbeek hebben hieraan hun stem gegeven. Mej. Westerman achtte het beter de moeüer- -hapezorg voor gehuwden en ongehuwden in een aparte wet te regelen. Een dergelijke wet heeft zij met spoed in een motie ge- aagd, die later werd ingetrokken,, nad-it de Minister had uiteengezet, dat ook zonder motie daarin voorzien wordt, dat een verbod van ontslag wegens zwangerschap tusacben Justitie en Arbeid in bespreking is, "terwij 'net andere nog ontbrekende, ten algemeen oederioon, van hem niet te verwachten i; GEMENGDE BERICHTEN. N ederlandBelgië. Twee nota's van België aan Neder- land. B(j de behandeling van de begrooting voor Byitenlandsche Zaken heeft in de Bel gische Senaat de socialistische leider De Brouckère en de minister van Buitenlanrf- sche Zaken onder meer ook over de Neder- landsch-Belgische verhoudingen het woord gevoerd. De Brouckère meende, dat over den stand der onderhandelingen niet kan worden ge sproken zonder te gewagen van de betreurenswaardige gebeurte- Twee branden tegelijkertijd in dezelfde slraat in Rotterdam. Gisteravond omstreeks zes uur, waar hijnlijk tengevolge van papierschroeiing, is brand uitgebroken in het souterrein de firma Van den Hor glit Frères aan den Mauritsweg 22 in Rotterdam, lu dit terrain, waarin meubelen, gordijnstoffen tapijten wureu opgeslagen vond het vuur gretig voedsel. Een achterkamer, tusscben- kamer en voorkamer zy» vrijwel geheel uit gebrand. Terwijl de brandweer nog bezig was met het blusschingawerk, brak er in een pand gelegen aan den hoek van de Mauritsweg en de Aert van Nesstraat een brand uit, die zich ernstig liet aanzien. Dikke rook wolken stegen uit het dak op, en kort daar na sloegen ook vlammen door het dak heen. Kort voor het materiaal van de brand weer verscheen, werd eén van de brand spuitmeesters dpor een voorbijganger er op attent gemaakt, dat er zich menschon op de vierde verdieping van net in brand staande pand bevonden. De brandweerman ging on middellijk het pand aan de zijde van «h: Aert van Nesstraat binnen, maar boveng»\ komen, stuitte hij op zoo'n geweldige hitte, en op zoo groote vlammen, dat hy terug moest keeren. Hij is toen in allerijl wederom naar bo ven gegaan, ditmaal echter door een woning aan den Mauritsweg, vanwaar hij over den zolder op het dak van het brandende ge bouw kon komen. Op zyn tocht over de da ken zag hij de fiunilie Hol, man, vrouw :n een meisje van v^er jaar jn gezelschap van nog twee mannenT Het kind, dat ziek te beJ lag, toen de brand uitbrak, is met de moe der naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De derde en vierde verdieping zijn geheel uitgebrand. Onregelmatigheden bij een Burgerlijken Bevolking van Lichtenvoorde met 32 zielen te hoog opgegeven. De Telegraaf verneemt uit Lichtenvoor de: Voor eenige weken maakte wy melding van onregelmatigheden, die in het bevol- kingsregisten van den burgerlijken stand zouden zyn ontdekt. Het was gebleken dat op 1 Januari 1927 een hooger zielental dan 7000 was opgegeven, terwijl het in werke lijkheid niet meer bedroeg dan 6981. Het gevolg hiervan was dat salarissen van bur gemeester, wethouders en gemeente-secre taris naar de nieuwe salarisschaal van Ged. Staten van Gelderland belangrijk werden verhoogd. Naar aanleiding hiervan werd door een raadscommissie een onderzoek ingesteld deze heeft nu in een rapport aan den Raad duidelijk gemaakt, dat deze onregelmatig heid werkelijk is gebleken en de bevolking 32 zielen hooger was opgegeven dan de wer kelijkheid is. Deze onregelmatigheid moet zyn te wyten aan de onregelmatige controle en doordien de secretaris niet geregeld ter secretarie aanwezig is. De comntfesie is overtuigd dat de began fout moeilijk is te herstellen, doch acht het noodig, dat zij, die het hoogere salaris ten onrechte genoten, dit weer in de gemeente kas zullen storten en dat het te veel als aan deel van het Rijk ontvangene als gewetens geld zal wordeff-terugbetaald. De noodzake lijkheid werd betoogd dat van gemeente wege de beide veldwachters op geregelde tijden als verantwoordelijke controleurs zul len optreden en nagaan of het bevolkings register wel met de werkelijkheid klopt, terwijl de tijd dat de gemeente-secretaris als chef der gemeente-administratie ten ge meentehuize moet aanwezig zyn, met drio uur per werkdag zal worden verlengd. .Men moei op de kleintjes passen! Rentetrekker dr. J. K. van Aalst. Wij lezen in Het Volk: De heer C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Handel-Maatschappy, is langs in het nieuwe kantoorgebouw vennootschap aan de Vijzelstraat gevallen en heeft zich daarbij min of meer ernstig aan een der beenen bezeerd. Nu is de Handel-Maatschappij een ver- zekeringsplichtig bedrijf in den zin der On gevallenwet. En haar hooge dienaar staat dus evenzeer in de registers van de Rijks verzekeringsbank als verzekerde inge schreven. Het ongeval werd correct in den vorm aangegeven. De controleerende arts kwam op bezoek en de heer Van Aalst kreeg zyn uitkeering. Zy werd bepaald op het wettelijk maximum, zijnde 70 pet. van dezer laatste dagen, waardoor aan beide zijden der grens zooveel kwade drifter, weer zijn gewekt. Daaromtrent meende De Brouckèfe, dat de Belgische regeering nooit de afschuwelijke politiek zou hebben ge wild, noch de openbare meening die zou hebben geduld, welke uit het valsche docu ment moest blijken- Nooit zouden regeering en bevolking hebben goedgevonden, dat door om het even welke manoeuvre van lag* politiek, officieele diensten zonder toestem ming der regeering een politiek zouden voe ren die bestemd was den nabuur in eer. valfttrik te lokken. Omtrent de falsificatie zelf zeide de so cialistische leider, dat het volle licht over de medewerking van sommige diensten moest worden bereikt en maatregelen wor den genomen om een herhaling van derge lijke verfoeilijke feiten te beletten. In België mag een dergelijke politiek, wuarbij uit vaderlandsliefde valsche stuk ken worden vervaardigd, niet worden gevoerd. Welke maatregelen dienen te worden genomen, liet De Brouckère aan de pru dentie der regeering over. Zij leenen zich trouwens niet voor het openbaar debat. Omtrent de vraagstukken in verband tot de Nederlandsch- Belgische onderhandeling zei de spreker, niet in bijzonderheden willen treden. België's buren bezitten ue mondingen van Maas, Schelde en Rijn, meende hij, en het is natuurlijk dat zij ons laten passeeren naar de zee en onze ver bindingen met het vasteland, met name Duitschland en het Donaubekken, niet be- •m me ren omdat zij het keerpunt der wa terwegen, die naar die gewesten leiden, in hun macht hebben. België moet afzien zoo meende de Brou kère van de domnie politiek van annexatie triges, waarvan sommigen na den oor log hebben gedroomd. Nederland moet af zien van het beleedigend droombeeld, d* Vlamingen te willen beschermen. Tot Ne derland moet worden gezegd:: willen wij goede buren leven, wy hebben niet di bedoeling Luik van Rotterdam af te snij den, maar dan nioogt gij Nederlandsch Limburg niet berooven van zyn verkeer met Antwerpen. En leg ook niet naar R(jn een slecht kanaal aan, wanneer voor minder kosten een goed kanaal kan worden, aangelegd, zoowel ten voordeele van Ro' terdam als van Antwerpen. De Brouckère hoopte dat Nederland dit zou begrepen, en als het dat niet begrijpt dan moet België, over eigen grond geleid, uit eigen geldmiddelen de zaak organisee ren. Nederland zal in dat geval ook begry pen dat België nog het beste deel heeft. Minister Hyman's betoog. De minister van Buitenlandsche Zaken de heer Paul Heymans, na even de Utrecht- sche publicatie te hebben aangestipt, meen de dat het goed was de Belgische politiek nogmaals nader toe te lichten. Voor de .zooveelste maal verklaarde hy dat deze p« litifck loyaal en vredelievend is. Die poli tiek wenscht België door te voeren. Nooit zal België zich leenen tot manoeuvres, die een gevaar voor de internationale orde zou den zyn, of welke mogendheid ook zouden bedreigen. Alleen den wil tot den vredes wil bezielt België. Verder zeide Heymans dat de Utrecht- sche publicatie de regeering niet van haar zaak zou afleiden. De nota's aan Nederland. Twee nota's heeft Hymans in de laatste dagen aan de Nederlandsche regeering la ten overhandigen. De eene bevat een uitvoerige uiteenzet ting van het Belgische standpunt met de concessie», waartoe België bereid is. Spr. metnde dat deze in vriendschappelijke woordingen gestelde nota een goeden in druk had gemaakt. De tweede nota heeft betrekking op de jongste incidenten. In verband met deze incidenten was de gegrondheid gebleken van België's vrees omtrent de verbinding met den Rijn. In deze nota's wordt den nadruk gelegd op de gevaren van den doorgang in de Zeeuwsche wateren, waaruit eens te meer de noodzakelijkheid blijkt voor het treffen van maatregelen tot verbetering van het verkeer. Op die nota's verwacht de minister ant woord. Hymans besloot met nogmaals te verkia ren dat België geen egoïstische doeleinden nastreeft, dat het alleen vraagt dat de ver keerswegen, die voor alle volken openstaan ontwikkeld en verbeterd zouden worden. Zijn actie is alleen een gevolg van zijn zorg voor de gemeenschappelijke belangen van beide volken en tevens voor het algemeen belang van Europa. Hy wenschte een rechtstreeksche over eenkomst tusschen België en Nederland, di* een eeuw van gelukkige en vriendschappe lijke samenwerking zal openen. 8.—, dus 5.60 per dag. De rente werd regelmatig in ontvangst genomen. Ja, men moet op de kleintjes pas sen! RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige, noorde lyke tot noordoostelijke wind. Afnemende bewolking. Waarschijnlijk droog weer. Zachter overdag. STADSNIEUWS. GOU-DA, 15 Maart 1929. Plantsoentje Vorstmanstruat. Tusschen de Vorstmanstraat en de Aige- meene Begraafplaats ligt een strook grond van de gemeente, welke als grasland waar- detoos is en tot heden niet voor eon anct^r doet werd benut, hoewel reeds meerdere ma len de aandacht van B. en W., zoomede die an"1 de Commissie van Bijetand in liet be heer van Gemeentewerken er op is ge vestigd geweest. De genoemde Commissie deeïde. B. en W. onder verwijzing naar het door den Direc teur van Gemeentewerken op 21 Februari J929 op haar verzoek uitgebracht rapport, mede, dat een weinig kostbare opbv.ing voor het bedoeld terrein is gevonden Het blijkt namelijk mogelijk voor een bedrag an 1560.een plantsoentje op dat ter rein aan te leggen, door er wat cenvoiidig beplanting op aan te brengen, een wandel pad aan te legtgen en een 4 of 6-tal banken er op te plaatsen. Zij adviseert B en W. te bevorderen, dat op de bovengeschetste wyze liet bedoeld stuk grasland voor den publie- ken dienst worde bestemd. B. en W. kunnen zich met beide adviezen, welke zij hebben ter visie gelegd, wel ver- eenigen en achten de gevonden oplossing een gelukkige. Het stadsbeeld zal er ter plaatse door winnen en ook voor de bewo ners van deze fabriekswijk zal de aanleg van een plantsoentje zeker welkom zijn. Diploma Koorleider. De heer Gustaaf de Vries, dirigent v;ui Advendo's Koren te Moordrecht, en „Nieuw ven' 'te Nieuwerkerk a. d. IJasel, verwierf op het Donderdag j.l. te 's-Gravenhage ge houden examen voor Koorleider, uitgaand i de Bond van Chr. Zangverenigingen in Nederland, het Diploma Koorleider. Een defecte kachelpijp. Gistermorgen riep de heer v. d. J. hoofd eener school alhier Je hulp in van (ie politie oor een begin van brand wegens het uit ilkaar springen van eer kachel. Toen de politie ter plaatse kwair. bleek het dat een kachelpijp defect was, waardoor de v'am- men uit de pijp sloegen. Nadat de kachel was iceggehaaM en fris- sche lucht weer was toegestroomd, konden de lessen in het schoollokaal weer een aan vang nemen. Van springen van ue kachel was geen prake. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" In de jongste bestuursvergadering van le afd. Gouda vpn de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft Je lieer Ir. "W. J. Huls man wegens drukke werkzaamheden zijn functie van .secretaris neergelegd en is in zijn plaats gekozen de heer A. Doigëlo. De heer Huisman blyft deel uitmaketi van het bestuur. In de andere bestuursfuncties L geenerlei wijziging gekomen. Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda. Het Bestuur van de afd. Goudu van de Ver. van Huisvrouwen deelde aan de leden mede, dat op Vrijdag 22 Maart de» middag- te 3 uur in Hotel „de Zalm" Mevr. Bold ijk-Goeman» uit deii Haag een lezing aai houden over „Het Boek in ons huls en de levensvreugde, die goede lectuur in ons huis brengen kan". Op Woensdag 27 Maart wordt in overleg met het Bestuur een lezing met lichtbeelden georganiseerd door het Comité tot Behoud van dè Reeuwijksche en Sluipwpsehe Plas sen in samenwerking ook met de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de afd. Gouda van de Ned. Reisvereeniging en het Bestuur van de Roei- en Zeilvereenigmg „Gouda". Voorts er Zaterdag 6 April de reeds in vooruitzicht gestelde middag voor de kin deren, aangeboden door de firma Sluis en waarbij Mevr. Antoinette van Dijk merte- -erking zal verleenen. De excursie naar de fabriek van de firma van Dissel te Eindhoven zal in de 2e helft au April plaats hebben. Dames die zich nog niet hebben opgege ven, kunnen dit alsnog doen tot 5 April b(j Mevr. v. Reedt Dortland—-de Kat, of by Mevr. Vroman—Vromen, resp. Krugerlaaii 5 en Krugerlaan 87. Lezing Natuurkundig Genootschap. Donderdagavond j.l. belegde het Natuur kundig Genootschap vooi Gouda en Onntre- ken een bijeenkomst in de Sociëteit „de Réunie", waar als spreker optrad, de heer Dr. A. B. van Deinse, leeraar aan het Krasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, met als onderwerp. ..Walvischachtige Die ren". De heer Dr. van Deinse begon met te zeg gen, dat aan de Nederlandsche kust talrijke walvischachtige dieren aanspoelen. Mee sta. zyn het bi-uinvi-sschen, maar ook andere soorten worden af en toe gevonden. Ze zijn te verdeelen in twee groepen n.l. Ie met tanden in den bek, de dolfijnen en 2e m^t baarden of baleinen. Wanneer een dergelijk bees-t voor ons ligt, dan is het steeds moei- lyk, om ons in te denken dat het een zoog dier is. Dit komt echter door de omvormen de invloed van het water. Bij den watvisch vinden we al'fl kenmer ken van ons eigen lichaam terug, maar <M kenmerkende eigenschappen zijn allen ver vormd, zoodat men zeggen zou met een visch te doen te hebben. De bruinvisch heeft een gemiddelde leng te van 1.20 M. tot 1.60 M. en heeft haar haarkleed, tot op een zeer klein rudimem na, bij de jonge dieren, verloren. De haren zijn steeds te tellen en zitten op den boven lip. De haren dienen ter verwarming, naarmate de speklaag afneemt, wordt, he aantal haren grooter. Ook de rugvin, met zijn hoornwratten, is zeer eigenaardig by de bruinvisch. In het verlengde van den mondhoekbj het oog, vervolgens een buitengewoon ki«n oorgat. By de dolfijnen en bruinvisschen w de neusopening slechts een spleet, terwyV ze bij de andere walvischachtige dieren wee bestaat uit twee openingen In V-vorm. Met 1 April a.s. begint het nieuwe kwartaal van de Goudsche Courant. Aan hen, die zich thans voor het nieuwe kwartaal op de Goudsche Courant abonneeren, worden de tot 1 April a.s. verschijnende nummers geleverd. Aanvragen te richten tot het Bureau: MARKT 31. De ademhaling geschiedt door het spuit- of neusgat. l)e vinnen zyn dit eigenlijk maar in ochyn, wat samenstelling betreft geheel ge lijk aan de voorpooten van eën zoogdier, De inelkklieren zijn inwendig gebouwd. Ook bij het skelet vinden we weer alle kenmerkende eigenschappen van het zoogdier terug. Zelf-, de achterpooten ontbreken niet, hoewel er riiet veel méér van te vinden is. Ook het hekken is aanwezig. De walvischachtige dieren hebben geen hals, maar wel zyn zeven zeer platte hals wervels op te merken, welke aan elkaar versmolten zijn. De schedel heeft een gewel dige vervorming ondergaan. Zwemmen ge schiedt met den staart, terwyl de vinnen als evenwiohts- en stuurinrichting dienst doen. Het aantal soorten der walvischachtige dieren L buitengewoon groot. Zoo werden in Nederland in den loop der tijden reed» '1/' verschillende soorten aangetroffen. Spr. ging hierna verschillende merkwaar dige exemplaren na, zooals de voor-histoii- sche Zeug-lodon en de nog hier en daar voor komende potvirtch met hun enorme afmetin gen. Tot «Lot brachten talrijke lantaarnplaat jes het gesprokene in beeld, en werd een en ander ten zeerste verduidelijkt ooor vel? zeer merkwaardige en origineel» stukken uit de verzameling van den spreker. Nieuw Kledingmagazijn „De Adelaar". In het fraaie ruime winkelhuis Markt 26, waarin vele jaren het dames-modehuis van de firma Samsom was gevestigd, is heden een filiaal geopend van hel kleedingmaga- zyn „De Adelaar", waarvan het hoofdir.a- gazjjn sinds jaren te 'Utrecht in de Lange Vieatraat 26, een groote bekendheid geniet. In het nieuwe magazijn zul evenals te Utrecht een groote collectie kleeding in ver scheidenheidvan keuze aanwezig zyn. Blykens de aankondiging van het nieuwe magazijn in dit blad zullen de eerste „0 koopers, die voor minstens 25.- besteden, uls geschenk een Amerikaansch heeren- remontoirhorloge ontvangen! Dichters van dezen tijd. In de voorlaatste Zondagraorgenbyeen- 1 komst der Afdeeling Gouda van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling op 17 de zer hoopt Mej. Marie van Itooyen uit Den Haag werk voor te dragen van Mevr. HUle- Uaerthé4 Jan Prins, Martien Beversluis en Nico van S uchtelen. De bijeenkomst wordt opgeluisterd met pianomuziek. Agenda. 15 Maart 8 uur. Soc. de Réunie. Volksuni versiteit. Lezing over de Ho'.land-Indié Lucht ve rbind in-g. 10 Maart 4% uur. Hoe. On» Genoegen. Zaal Kunstmin. Kunstavond ten bate van het Dr. Rutgersfonds. 19 Maart 8 uur Zaal Kunstmin, Vrijheids bond afd. Gouda, vertooning van de film de „Vrijheid". 20 Maart Gebouw Daniël 8 uur E.H.B.O Onderlinge wedstrijden. 20 Maart, 8JA uur, Nieuwe Schouwburg. Vierde Nutsavond. 22 Maart 3 uur Hotel „de Zalm" Ver. voor Huisvrouwen, Lezing van Mevr. Bolthvijk 23 Maart 2 uur Zaal Kunstmin. Soc. On: Genoegen. Modeshow firma Gez. vai Dantzig. 27 Maart. 8 uur. Soc. de Réunie openbare bijeenkomst, Comité tot Behoud van de Reeuwijksche Plassen. Spreker» Dr. W, Zuydam en A. Scheygrond. Apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg 9, is tot en met 15 Maart, be nevens den daarop volgenden nacht, ge opend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UiT DEN OMTREK. BERKEN WOUBE. Woensdag j.l. had m het Cafe van den heer P. Berkouwer alhier een uitvoering plaats van de Zangvereeniging „Nieuw Leven". Behalve eenige zangnummers die sroed werden uitgevoerd werden opgevoerd, het kluchtspel „Dolle Dries" en het blijspel „Arme Rijken". Ook dit viel zeer in de smaak van het niet zeer talrijk opgekomen publiek Naar men verneemt worden pogingen aangewend om in de buurtschap den Ach- terbroek alhier te komen tot stichting van een School met den Bijbel. Reeds moet het daarvoor benoodigde aantal kinderen uit die buurt voldoende .aanwezig Zyn. Van andere zijde verneemt men dat pogingen in het werk worden gesteld om te vereenigen met de te bouwen school op Geref. grondslag- Het schynt dus niet tot de onmogelijkheden te behooren dat men hier in het bezit komt van drie scholen. BODEGRAVEN. Ged. Staten van Zuid-Holland. In, de openbare vergadering van Ged. Sta te nvan Zuid-Holland op Maandag 18 Maart des middags te 2 uur zullen worden behan deldi de bezwaren, door de directie der Ned. Spoorwegen ontwikkeld tegen een voorge stelde herziening van het uitbreidingsplan 1926 der gemeente Bodegraven. Rapporteur is de heer H. van Boeyen. GOUDERAK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam heden morgen in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig waren met den Voorzitter den Burgemeester H. Bergman en a'.le leden. Op de gebruikelijke -.vy'ze werd de verga dering geopend, waarna de notulen werden voorgelezen en onveranderd goergekeurd. Hierna was aan Je orde „de vrye over tocht over het veer voor de keurmeester.' De heer Both vreest, wanneer hierin niet wordt tegemoet gekomen, dat schade voor de .slagers daardoor kan ontstaan. Met 5 tegen 2 stemmen werd in beginsel besloten het nieuwe contract hierin tegemoet te Van den heer S. Verdoold was ingekomen een schryven dat hy zyn benoeming tot liu van h$t Burgerlijk Armbestuur niet aan ejnt. Voorts was er bericht van de Muziekver- eoniging-dat zy aan Je gemeente zal tege moet komen voor het gebruik van electrisch licht. De voorzitter deelde mede dat het G.E.B. over 1928 een winst heeft opgeleverd van 42)1. Ingekomen was ook een afschrift \an het schryven van Ged. Staten aan het Bestuur van de school met den bijbel, waarin Ged. Staten zeggen geen teimen aanwezig te achten om het raadsbesluit niet goeu te keu- n. De heer de Bruyn vraagt inlichtingen over de berekening- van het openbaar onder wijs tegenover dat van het BijizoiuL'r ondoi- wys. De Voorzitter zegt deze zaak in orde te zullen brengen. Door Ged. Staten is bericht dat te vee' is betaald voor den keuringsdienst 22. Hierna werden verschillende tukken voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam de benoeming van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand (Vacature D. Tom.) Op de aanbeveling heeren J. W. Oom» e Tom werd benoemd n Benoeming Voorzitter, vervangers. De Voorzitter zeide dat B. en W. hebben gemeend de aftredend'? bij acclamatie te herkiezen en in een vacature aan te bevelen M. v. Dam Man. en C. Noorlander. B. en W. stelden voor aldus te besluiten. Daarop werd gekozen voor stemdistrict 2 «le ier M, v. Dam Mzn. Als lid van het Hoofdbestuur werd geko zen den heer Jac. Je Bruyn. Wijziging gemeentebegrooting 1928 werd evenals die yan 1929 goedgekeurd. Wijziging verordening Beheer Geni. E'ec- tricitoitsbedryf werd evenals die van het Beheer van het Geni. Waterleidingbedryf waren geplaatst Je n S. Tom. De heer i iet 4 stemmen leden en plaat: Zoo ook Wijzigingsverordening Keuring.» De Voorzitter decide mede dut de hui» nummering op de agenda is geplaatst, om dat het hier bedroefd is, vooral .n het nieu we gedeelte achter het dorp. Een en ander zal onderzocht worden. Het contract tot levering van water door de Goudsche Waterleiding Mij. werd goedge keurd, behoudens art. 4 welk artikel zal ver zocht worden te wijzigen in dien zin dat be taald zal worden naar het aantal aangeslo ten gemeenten, doch geen vast bedrag. Behandeld werd het verzoek van het Bur gerlijk Armbestuur om het ledental te bc- ptulen op 5 in plaats van 6. ^De heer V'leggeert zegt zich niet te kun nen vereenigen met dit verzoek. In de vorige raadsvergadering is het besluit genomen om te komen tot 6 leden. Als wy dien weg «»p moeten behoeven wy geen besluiten meer te nemen. Spr. meent dat hier een addertje onder het gras schuilt. De heer de Bruijn zegt dat het Burger lijk Armbestuur tot dit schrijven is geko men om een oneven getal te behouden. De heer Noorlander zegt het op 7 te Wil lem brengen. *et voorstel van den heer Vleggeert om het raadsbesluit te handhaven, werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Aan de orde kwam nu het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan b(j de Kroon inzake het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland betreffende lichamelijke oefe ning. De Voorzitter zegt dat deze zaak breed voerig is besproken in de vergadering van B. en W. en deze zien het nut van licha melijke oefening niet in. Ook het hoofd van de school, aan wien advies is gevraagd, be- sqhouwt deze leerwijze als een luxe. De heer de Bruijn betreurt deze gang van zaken en is van oordeel dat wy ook de be hangen der vereenigingen niet uit het oog mogen verliezen. Het spijt spr. werkelijk dat de Voorzitter, als bestuurslid van het Groene Kruis, hier zyn medewerking aan betreurde spr. het dat B. on W. ingaan op het rapport van het hoold der school. Deze man, die alles wat van den raad komt, sab- boteert, heeft voor spr. niet de minste waarde. De heer Noorlander betreurde dat de moederschoot, dat is de openbare school, verstoken is van God's Woord. Het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan by de Kroon werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Hierna kwam aan de orde een adres vai: de Gymna»tiekvereeniging T.H.O.R. om een verkleedlokaal van de o. 1. school. B. en W. adviseerden afwijzend op liet verzoek te beschikken. De heer Vleggeert wilde de zuak nuchter bekyken en alle antipathie tusschen de pkV- tyen wegcijferen. Het voorstel van B. en W. werd hierna verworpen met 4 tegen 3 steramen. Hierna kwam aan de orde het instituut schoolartsen. B. en W. stelden voor om in beginsel te besluiten tot instelling van het instituut schoolartsen. Werd aangenomen met (i tegen 1 stem. Hierna ging de raad in besloten zitting ter behandeling van reclames. haastrecht. Keuring. De keuring der ingeschrevene?! der lich ting 1930 zal plaats hebben op Donderda;, 11 April a.s., 1 uur, in het bijgebouw van het voormalig Hospitaal te Gouda, Kurne- melksloot 20. Vrijstelling. Aan den dienstplichtige der lichting 1924 F. van Vliet is door den Minister van De fensie voor goed vry stelling. verleend wt - gens kostwinnerschap. Inlyvmg. De dienstplichtige der lichting 1923 P. van Dam is opgeroepen op 8 Augustus voor herhalingsoefeningen by hef 6o Reg. Veldart. te Leiden onder tie wapenen te ko men. Bouwvergunning. Door Burgemeester eft Wethouders is aan M. T. Hagen alhier vergunning verleend tot het bouwen van een loods achter zyn woon huis aan de Hoogstraat, C No. 79. Warenwet. Aan het verslag van den Keuringsdienst an Waren over 1928 ontleenen we ten 'tin- zien van deze Gemeente dat door de Keur meesters hier 116 inspecties zyn gehouden, •a a ar bij 1065 monsters genomen zyn. Hier- •an werden 154 monstert op het laborato rium en 911 monsters ter plaatse gekeurd S partyen waren zijn buiten de consumptie gebracht daar zij in ondeugdelijken toestand rkeerden, terwijl eenmaal proces-verbaal werd opgemaakt, t.w. wegens watertoevoé- ging aan melk. Het gemiddeld vetgehalte van melk was zeer laag, n.l. 3.01 r/c, tegen een gemiddelde van 3.13 in het geheele gebied van den keuringsdienst. Het hoogst was dit in Veur, n.l. 3.25 het laagst ill Zoetermeer, n.l. 2 99 Er werden 20 partijtje»' visch gekeurd; waarna éénmaal een WfÜtrschuwing werd gegeven Wegens het in voorraad hebben van ondeugdelijke waar. OUDEWATER. r Oudewatersche Bank. Naar wy vernemen, zal aan aandeelhou ders der Óudewaté^%che Bank over 1923 een dividend ter betaling worden voorge steld van 6% pet. VLIST. Door Burgemeester en Wethouders is ver gunning verleend aan J. W. de Jong tot het bouwen van een woonhuis op hel perceel Sectie B No. 552, en aan J. Streng tot het bouiwen van een varkensschuur op het per ceel, Sectie B No. 767. De Voorzitter zeide dat de gymnastiek- vereeniging schandalig heeft gehandeld. Zy had behooren te gaan den weg welken het dichtst by is. Spr. zegt zeker de belangen van de vereenigingen te willen in 't oog houden, doch voor de gymnastiekvereeni- ging is dat anders geworden. Het gaat bij spr. persoonlijk tegen de handelwijze van de gymnastiekvereeniging; en daarom kan van spr. op geen enkele medewerking meer worden gerekend. Spr. heeft gemerkt uit de bladen dat zelfs de Inspecteur achter de gymnastiekvereeni ging staat, want het was het college van B. en W. niet bekend welk schrijven uit den Haag was ontvangen.. De heer de Bruyn diende van repliek en zeide dat het niet getuigt van een vooruit zienden blik als wij hier aan gaan tornen. De heer Vleggeert zeide ook de houding van B. en W. te betreuren, maar nog meer RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.Gramofoonplaten. 5.30 radio-dokter. 6.01 Dinermuzlek. 7.15 Onderwijsfonds Binnenvaart. 8.01 militair concert. 9.— Piano-recital. 9.30 Militair concert. 10.15 StedenkennLmakingavond Huizen: 5.Vooravondconcert. K.R.O. 6.45 en 7.~ Spreekbeurt. V.P.R.O. 8.15 Muziek. 9.30 Debussy-cyclus. Daventry: 7.05 Chopin-mazurka's. 8.20 B.B.C.-symphonie-concert. 10.40 Piano-recital. 1-1.20 Dansmuziek. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWNTENNIS. Open wed»trijden op de overdekte baan te Amsterdam. Op de verdekte tennisbanen te Amster dam zullen van 17 tot en met 24 dezer ten niswedstrijden gespeeld worden. Voor de verschillende nummers kwamen bereids de volgende inschrijvingen binnen: Heeren-enkelspelKoopman, Van der Heide, Eriksson, Van Olst, Marinkelle, dr. Behrens, Hughan, Sigmond, Nienaber e.a. Dames-enkelspel: mej. Canters, mevr. Van Gulick, mej. Spit, mevr. „Bobska", mej. Haas, mej. Douglass, mej. Kerkhoff. Heeren-dubbelspel: Van der HeideSig mond, Koopman—Eriksson, Van Olst—Nie naber, MartensHughan. Gemengd dubbelspel: mej. Canters Eriksson, mej. HaasKoopman, e.a. dan ooit in Stavanger gewoed heeft. Het vuur brak uit aoor een ontploffing in :n kelder van het in het centrum der »tad gelegen stadhuis opgeslagen spiritus. Het itadhuis stond spoedig in lichte laaie, ook de kantoren der electriciteitswerken en de handelsschool waren er in ondergebracht. Slecht.» een gedeelte van de archieven van het stadhuis kon gered worden. Tengevolge van den hevigen wind vatten acht winkelpanden eveneens vlam, al'e acht werden geheel verwoest. De schade is zeer groot. Zware overstroomingen in Amerika. NEW-YORK, 15 Maart. De overstroo mingen in het Zuiden en centrum van de staten Allaboma en Georgia hebben twee spoorwegongelukken veroorzaakt. De rivie ren blyven angstwekkend stygen. Zjj stij gen ongeveer een voet per uur. De over strooming zet zich thans ook voort in deii staat Kentucy en in het westen van de staat New-York. Uit een der gemeenten komt bericht dat daar 350 kinderen reeds gedurende twee dagen zyn geïsoleerd in Aet schoolgebouw. Het water staat in de straten 6 M. hoog en heeft een paniek onder de bevolking ver oorzaakt. Te Barlington in de stad louw vluchtte de bevolking op het gerucht dat een dijk breuk had plaats gehad. Het bleek echter dat het hooge water door rottengaten door den dyk was heengedrongen. Door middel zandzakken kon een ramp voo: worden. De Hertog van York in Berlijn. Op weg naar Oslo. BERLIJN, 15 Maartu De tweede an den koning van Engeland, de hertog an York, is in gezelschap van zyn gema lin hedenmorgen te Berlijn aangekomen. Van hier zal hy zich als vertegenwoor diger van den Engelschen koning naar Oslo begeven ter bijwoning Van het luiArelyk van kroonprins Olaf van Noorwegei Dit is de eerste maal na den oorlog dat een lid van het Engelscne koningshuis Ber lijn bezoekt. Sterftecijfer by «Ie bezettingstroepen. PARIJS, 15 Maan. De „Populaire" steit vost, dut het aantal sterfgevallen in het bezettingsleger van iiet Rijnland 348 be draagt. In verband hiermede schrijft het blad, dat de bezetting van het Duitache ge bied door Fransche troepen 10 jaar na het vredesverdrag zonder eenig nut voor de na tionale veiligheid en verdediging een onzin nige politiek is, die een hindernis vormt voor de waarlyke vrede, die men by het tot stand komen van het KeUogg-paci zoo heeft toegejuicht. Al® echter de Fransche soldaten door de schuld der militaire autoriteiten bovendien by honderden sterwen, i» een ongehoord? misdaad, waarvan Pairdevé verantwoorde lijk is. De overstrooiuingsramp in het Missisippigcbied. Nader »Ardt uit Montgomery gemeld de overstrooming is veroorzaakt door dijkbreuk vah de Pearivier. De gouverneur heeft door middel van de radio assistentie verzocht en aanwijzingen gegeven voor het zenden van troepen die de bevolking assis tentie zullen verleenen. Abortus provocates. MAASTRICHT, lo Maurt. Woenadag te Wauboch een Duitsch meisje ten huiz van vroitw G. onder verwachte omstandig heden overleden. De Justitie stelde gisteren een onderzoek in en by de sectie bleek dat er een overtre ding had plaats gehad van art. 51 bis het wetboek van strafrecht. Vrouw G. die inmiddels naar Duitschland was uitgeweken is op verzoek van de Ne derlandsche autoriteiten door de Duitsch- politie gearresteerd. Een noodlanding van een Duitsch vliegtuig. MAASTRICHT, lo Maart. Het Duitsch. vliegtuig D 1081 van Je Duitsche Lufthansa heeft naby Schaerbetg bij Heerlen een nood landing gemaakt. Het vliegtuig was op weg van Berly naar Keulen, en was tengevolge van mist den koers kwijtgeraakt. Bij de landing is de propeller gebroken. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaat gehad. In liet vliegtuig z'aten drie personen, Door de* tram Overreden. NIJMEGEN, 15 Maart. In de H. Anna- straat te Nijmegen is de 62-jarige Mevr. Houben uit Druten door de tram overreden. Na korten tyd is zy aan de gevolgen over leden. Duitsch stoomschip gestrand. HOEK VAN HOLLAND, 15 Maart. Het binnenkomende stoomschip Oldenburg van de Noorddeutsche Lloyd is bij rood voor den Waterweg gestrand. De sleepboot Seine van L. Smit is uitgevaren en bevindt zich bij het schip. De Wadden-eilanden. TERSCHELLING, 15 Miaart. Voor het eerst na 7 dagen is de „Volharding" heden morgen in de haven van Terschelling aan gekomen, zoodat het isolement van Vlieland en Terschelling is opgeheven. De „Volhar ding" had behalve de post en goederen 70 passagiers aan boord. Ne% Herv. Kerk. De vacature Ds. Vermeer in Den Haag. ZANDVOORT, 15 Maart. Aangenomen naar Den Haag (vacature Vermeer)' Dr, A. K. Straatsma te Zandvoort. 12 jaar gevangenisstraf wegens moora. MIDDELBURG, 15 Maart. De Rechtbank te Middelburg veroordeelde heden den 28- jarigen J. R., arbeider te Waterlandskarkje, thans in voorarrest wegens moord tot 12 jaar gevangenisstraf. De eisch was 20 jaar gevangenisstraf. De kwestie Dr. Geelkerken. AMSTERDAM, 15 Maart. De Ned. Bond an Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden grondslag te Amersfoort hee^ le zer dagen geroyeerd le jongeling.»vereen i- ging spreuken 1 ver» 7a te Amsterdam Zuid en de jongelingïvcreeniging Nathaniel i, eveneen» te Ar Aerdum Zuid, in verband met het feit, da' deze vereenigingen behoo reu tot do Gereformeerde Kerk in het her steld verband te Ains/terdam Zuid, Geen ys «neer voor de Lemmer. LEMMER. Tengevolge van den Noorden wind is te Lemmer lie den morgen voor de haven in zee geen ys meer te zien. Het (js in het vaarwater LemmerSneek vla net Tjeukemeer en het Lemsterdiep is heden morgen door -stoombooten opengebroken. Twee boerderyen afgebrand. Veel vee kwam In de vlammen om. Te Banholt by Maastricht zijn gisteren d» twee boerderijen van de weduwe I en van L. totaal afgebrand. T'wee paarden, zeven runderen, zes var kens kwamen in de viammen om Ook alle aanwezige landbouwwerktuigen gingen verloren. DRAADLOOZE DIENST. Groote brand in het stadhuis van Stavanger. Acht winkelhuizen afgebrand. OSLO, 15 Maart. Stavanger werd Don derdag geteisterd door een brand, grooter WlSriÉLivOEHSHiN. 14 Maart 15 Maart. Ufficiel. -ouden 12.11*/» 12.11% Jerlyn 59.24 Vü 59.24 ta ?ary» 9.75 fe 9.76fc Brussel 34.68 34.67 Zwitserland 48.03 48.08 W oenen 35.10 35.10 Kopenhagon 66.67 66.55 Stockholm 06.70 66.70 Jsdo 66 60 66.60 New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag' 7.39Hi 7.89% Madrid 37.70 37,70 Milaan 13.08 Vb 13.08 Prolongatie 5 3 N S. 78. Beursoverzicht. De vaste stemming die de laatste dagen op de Amsterdamsche effectenbeurs viel waar te nemen, bleef ook heden bestaan en tevens onwikkelde zich op diverse afdee- lingen nogal wat affaire. Vooral industrie- papieren gaven een drukke beweging te zien. De kunstz(jde-aandeelen ontmoetten goede vraag en werden dan ook meer dan eens hooger genoteerd. De margarine-unies konden zich van een koerswinst meaatei maken en eveneens verkeerden do Phlllps- aandeelen in zoodanig geval. Een gunstige tendenz bestond voor de Koninklyken, die enkele procenten mon teerden. Vast in de markt lagen voorts de Suikerwaarden, die eqhter op bescheiden voet verhandeld werden. Op de Scheepvaartafdeeling ging byna alleen wat om in Jijden. Scheepvaartunie, die goed prijshoudend waren. Tabakken en rubberwaarden waren zoo goed als onveranderd. t Van de mijnwaarden openden Boeton» wat lager, doch nadien \olgden zy een op- waartsche richting. De Amerikaansche markt had een stil verloop. In meerdere gevallen kwamen ech ter veel hoogere noteeringen tot stand. ADVERTENTIEN, Drie jaar geëiadf wegens brandstichting. ASSEN, 16 Maart. De Rechtbank te As sen behandelde heden de zaak tegen F. J. Dekker, verpleegde te Veenhuizen, die te rechtstond wegens brandstichting op 31 Jan. j.l. Het O. M. eischte tegen hem 3 jaar ge vangenisstraf. Belangrijke ten overstaan van de Notarissen C. P. OE BERT te Aalsmeer en J. S. L. KORTEWEG te Zierikzee op Woensdag 20 Maart 1929 des morgens te elf ure in het Café-Hotel van den Heer A. MET te Aalsmeer van met graanschuur, paaiden- en veestal drie korenbergten, boomgaard, twee arbei derswoningen benevens ongeveer 32 Hec taren Bouw- cn Weiland, alles zeer gunstig gelegen te Aalsmeer Oost ten Noorden van den Uornweg, nabij het Station en Veilingsgebouw en behoorende tot de nalatenschap van den WelEd. Heer C. van den Bout. Het land is uiterst geschikt voor kas senbouw, voor cultuur van rozen en andere bloemen. Oe verkoopin£ geschiedt, behalve de, perceelen 1 en 2, in perceelen van on geveer 1 Hectare, en is kadastraal bekend Gemeente Aalsmeer, Sectie B nummers 1342, 1343, 1344, 1345, 1214, 1414,1415, 956, 957 958, 959, 960, 961, 962, 963. 964, 965, 966, 967 en 968. Het buis is bewoond door Mejuffrouw- de. Weduwe M. Noordam Aanvaarding bouwland blootachoóf 1929 het weiland Kerstmis 1929, de gebouwen 1 Maart 1930. 55 Betaling op 17 April 1929. Alle werkdagen te bezichtigen. Verkoopboekjes met kaart zijn be^in Maart verkrijgbaar bij genoemde Notaris sen, die mede inlichtingen verstrekken. Aanwijzing geeft de heer A, Noordein Hornweg te Aalsmeer.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2