hoeden ifbloc VEN REN prima I URG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Na, f7023 Maandag 18 Maart 1829 87" Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen iren ij I0R- ASSEN nodellen •ntbreken ot. ij Zn. WINST” eweg 22 644 20 ctring ludpapier ilng. iw KiirpriB FEUILLETON. Bot Mystirii van Bilnir-Minsiins BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz i- en eens vakkundig 1 en ge- J MULLER, 4 750 20 4 •- or (Wordt vervolgd.) isndel. Telefoon 833 en bleven op 20 r gewond liggen, tin de cabine he rwerden letterlijk las zoo hevig dat Br ”uit het toestel |e passagiers te- vóór de plaatsing aan het zijn. toffeer-, Gordynen- 731 15 rE No. 10 N 419 EEG 22. poedige aflevering. 10 cent. el May en oeken prima DE 56 ,rd Usters, Buffalo -8 uur. I TEL. 375 30 I De General Motors blijft op zichzelf staan en zal haar eigen wagens door eigen organi satie vervaardigen. j 10.— en f 60.— COSTUUM. Kleermaker, Gouda. Lil het Engelsch ian BEN BOLT. LNDS PRIJZEN, zoo kort als de oor slechts 41. nt sigaar. I] SNENDAAL.JI ■■MMMMMMB goederenwagen die op de de Jersey Centr. Spoorweg werden daaruit geslingei: a 30 Meter afstand zwai De 13 personen die zich vonden, w.o. een vrouw] verpletterd. De botsing 1 de zware middelste mot werd geslingerd en op 1 rechtkwam. Het toestel was een taire transportvliegtuig kolonialen vliegdienst gel en ijii laatste rondvlud eigenlijke ingebruik stel ijk schoeisel, met kte steunzoolen. ERSTRAAT !1* grootste mili- dat voor «len uikt zou worden, maakte voor de ng. 30 geld worden en ruin verkrijgbaar, n een dag weder schta f 41.— PE RIJWIELEN e uitwerking der •ope aanbieding koop aangeboden en Kettingkast 80UDSCH E CftlRINT. rfiten hebben de tat Alabama den ï^ertonien. Het Ben staat is er voren. De stad kir water; op de water nog 90 m dorpen in. het fhe’t Noord-Wes- fcyid-Westen van lerd. Ken getracht de brl&^meest ha< he- redden. Het ge- bLooten verschel- B te brengen. De kn reddingswerk mogelijk. In dit ■fcsgebied begin- Bte' zakken maar gwton is de toe ft’alrjjke huizen hnik' van het stij nn en zijn inge- De overstroomingaramp in het Mississippi- gebied;. Volgens de. laatste bajeïi4-- - overstroomingen in den fitna omvang van een ramp wnj Zuidelijk gedeelte van -Mëz( erger aan toe dan ooitÜë i Geneva staat geheel oi hoogste plaatsen staatf c.M. hoog. Alle steden Zuid-Oosten van Alabafl ten van Florida en lid Georgia zijn geheel geïl Zaterdagnacht heeft personen, die te Elba 1 lijke positie verkeerdeiu lukte den soldaten m4 dene gezinnen in veilig) duisternis maakte echta van grooteren omvang deel van het overstrod nen de rivieren langzaJ zoowel in Elba als in i stand nog zeer ernstig konden den geweldigere gende water niet ween stort, Omtrent het aantal slachtoffers van de ramp is nog niets met zekerheid bekend, maar te Elba vreest men dat ten minste honderd personen verdronken zyn, terwijl honderden anderen zich in onmiddellijk ge vaar bevinden. Een vlieger, die geruimen tyd boven het overstroomde gebied heeft gekruist, bericht, dat de stad Castleberre bijna geheel vernield is. Te Ozark in Ala bama is bericht ontvangen dat te Elba een hotel door den druk van het water zou zyn ingestort, terwijl honderden personen die in het hotel gevlucht waren, zich op de boven ste verdiepingen gevonden. Een later bericht meldt dat in Alabama en de aangrenzende staten slechts 13 geval len zijn geconstateerd van personen, die bij de overstrooming zijn omgekomen. Het red dingswerk vordert snel. In de overstroom de gebieden moesten tot nu toe 20.000 men- schen hun woning verlaten. Te Geneva, een plaats ten Zuiden van Elba, staat het water 7 M. hoog in de straat. De aanleiding van dien hoogen wa terstand daar is dat de rivier Choctawath- cee buiten haar oevers trad. De c.a. 3500 inwoners van Geneva zijn echter.gered. Uit Madison Park (Alabama) wordt nog gemeld, dat de Alabama-rivier het land tot zes mijl ter weerszijden van de rivier heeft overstroomd. Er staat op sommige plaatsen 1SM. water. Er verkennen vliegtuigen ho ven het overstroomde gebied, die levens middelen en geneeskundige middelen laten vallen op de daken der huizen. Het Roode Kruis neemt maatregelen op groote schaal ter voorkoming van ziekten in de vluchtelingenkampen. Uit een vluch telingenkamp ten Noorden van Elba wordt reeds het uitbreken gemeld yan een maze- len-epidemie. In elk geval is het aannemelyk, daar de federale troepen numeriek in de meerder heid zijn, dat z\j tensloito «ie overwinning zullen behalen en erin Hagen den opstand den kop in te drukken. Dat de federalen den toestand eindelijk meester worden is niet in de allerlaatste plaats toe te schrijven aan den steun, dien Amerika de regeering van Portes Gil bieut: deze steun is niet alleen van moreelen aard, doch ook practisch va» groote beteekenis, daar de regeering van Hoover de Mexicaan- sche autoriteiten in daal stelt zich in dö Vereenigde Staten vliegtuigen, bommen, pa tronen, geweren en wat zerder noodig is voor de oorlogvoering, in overvloed aan te schaffen. Op deze wijze krijgen de b<»nds- troepen een belangrijken voorsprong op de rebellen, -die hun munitie niet kunnen aan vullen. Geïnterneerde Mexicaansche solda ten van Calles’ leger, die over de Anieri- kaansche grens werden gedrongen, worden niet tot na afloop van den strijd liewaakt, doch verkregen de vrijheid, zoodat zij op nieuw in de gelederen der bondstroepen kun nen meevechten. Zoodoende lijkt het, dat het verzet der op standelingen op den duur we! moet breken. Ondertusischen is er één bizonderheid, die in de vele berichten over de gevechten voor al de aandacht trekt: Amerika zendt niet al leen vliegtuigen, die weldra actief aan de gevechten kunnen deelnemen, maar stelt ook gasbommen ter beschikking. Beteekent dit, dat terwijl de burgerbevol king tot dusver niet zoozeer in den strijd werd betrokkerf, zy in den vervolge wellicht ook zal hebben te lijden van de toepassing van het verwerpelijke gaswapen, waartegen hoe langer hoe meer stemmen opgaan, om dat het gebruik ervan een barbaarsche strijdmethode is? BUITËNLANDSCH NIEUWS. VER. STATEN. Een vreeselijk ongeluk op het vliegveld Newark. 13 personen gedood. In de nabijheid van het vliegveld Newark in den staat New-Jersey in de Ver. Staten is een vliegtuig bij een poging tot het ma ken van een noodlanding naar beneden ge stort. Van de inzittenden werden 13 per sonen gedood en drie zwaar gewond. Het toestel maakte een pleiziervlucht in de richting Manhattan en stortte drie mij len ten noordoosten van het vliegveld naar beneden. Het vliegtuig was een groot model driemotorig Fordvli&gtuig, dat met 15 pas sagiers aan. boord een pleizierreis boven New-Jersey en New-York zou gaan maken. Reeds by den «tart merkte men dat de i motoren niet volkomen goed werkten en dat het toestel moeilijk van den grond los kwam. Toen het vliegtuig zich op ongeveer 70 Meter hoogte bevond, stopte plotseling een der motoren en de piloot maakte aan stalten om tc landen. Het vliegtuig daalde vlot, tót het toestel plotseling in botsing kwam met een rails stond van Mij. Het was den piloot niet gelukt over den goederenwagen heen te vliegen, om op het daarachter liggende ilakke terrein neer te komen. Met geweldige vaart vloog het toe stel op de goederenwagen en werd geheel An elkaar gedrukt. De piloot en de mecani cien, die zich in de open cockpit bevonden, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopeis, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82' Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. doen was, en Nerica was voor zyn gevoel toqh de belangrijkste persoon in dit drama. Hy schoof zijn schoenen van zijn voeten, liep de kamer door en taste naar de deur. Heel voorzichtig draaide hij den knop ony. gluuurde even naar buiten en zag dat dr kamer uit kwam in een ruime vestibule, die op dat oogenblik leeg was. Hij luisterde. Er gens verderop hoorde hij iemand spreken; het was een zware stem die van Shotte- lius. Hy stak zyn hoofd verder mt de deur opening en bemerkte toen dat de stem nit een kamer kwam, waarvan de deur op een kier stond, en die bijna tegenover het onder ste gedeelte van de^trap lag. Hy lieip kans, dat ze hem vanuit die kamer zouden zien; maar dat moet hij riskeeren. Hy sloqp de vestibule door en schoot vlug naar den voet van de trap, die hij zachtjes beklom. Na vier treden stond hy stil, en keek naar de ge deeltelijk openstaande deur. Hy kon de man nen daar binnen niet zien; wel kon hij hoe ren wat er gezegd Srerd. Op de eerste reis nemen we Hampshire en Trude en het meisje mee. Misschien ga ik er ook nog by; dat hangt ervan af of er ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prfjs. INGEZONDEN MEDEDEEL! NGEN 14 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer geredticeerden prijs. Groote letters en randen Worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te GEHEELE OF UIMINGEN 73 Door den mist hoorde hij stemmen, doch of deze naderbij kwamen, kon bij niet uit maken, want dadelijk ging het geluid verlo ren in het gillen der sirene, dat opnieuw weerklonk. Haastig liep hij terug, vond Tracy, wankelde naar het raam, tilde hem er door en voelde toen dat hem een sleutel in de hand geduwd werd. De eerste deur aan uw rechterhand in wt portaal boven. Maar wees voorzichtig, kapitein. Als die „Doctor” u ziet Nu verloor hy geen moment meer. Voer het oogenblik had hy voor ztfn vriend en Jony Berrington gedaan wat er voor hen te vuurproef die zij nog ih de vestibule moes ten doorstaan en bang dat zij in zwijm zou vallen, fluisterde hij. Wees dapper, lief ste. Als eenig antwoord klemde zij zich aan hem vast en hij fluisterde weer: We moeten dadelyk weg dadelijk, hoor je? Shottelius is beneden en... Tony, fluisterde zy. Hij Hy is in veiligheid’ Kom li.'fste heel stil hoor. En wat er ook gebeurt, vooral niet schreeuwen. Hy leidde haar naar de trap. Toen ze de eerste treden afdaalden klonken er nog stemmen uit de kamer beneden. Singleton was daar bly om. Als ze iemand tegen kwa men voordat-ze de openstaanden buitendeur bereikten en zoolang die stemmen daar in die kamer klonken, zou alles goed gaan. Doch toen zij halverwege de trap waren, hield het praten op en hy wist dat nu he-t beslissende oogenblik gekomen was. Al» die deur openging, als er iemand uit die' kamer kwam t Gauw! fluisterde hij in doodsangst - gauw liefste De sterfgevallen in het Rijnland. Poincaré erkent dat er fouten gemaakt zijn. De strijd in Mexico. De Franse he Kamer heeft ha een lang durige discussie die lot laat in den nacht voortduurde een motie van vertrouwen in het kabinet Poincaré aangenomen, nadat de minister van Oorlog Painlevé het ministerie jen ook de militaire autoriteiten in liet Rijn land in bescherming had genomen. Hy wees er op, dat ook in vroegere jaren gedurende de wintermaanden de sterf te ge vallen talrijker geworden waren. Onmiddel- lyk na het uitbreken van de griep-epidemie had hij op 6 Febr. een inspecteur en alje be schikbare artsen naar het Rynland gezon nen. Het is niet zyn schuld, dat er niet meer personeel tot zijn beschikking had gestaan. De bezettingstroepen zijn overvallen door de groote koortsgolf, die over de streek ge gaan was. De sterftegevallen onder de bur gerbevolking was veel talryker geweest dan onder de soldaten. Vervolgens ging de minister in op speci ale gevallen. In Trier heeft het commando geen begrip getoond voor de moreele uit werking van zekere gebeurtenissen. Daar is een groote fout begaan, die dan ook zwaar gestraft zal worden. Ook hebben bij zware koude parades plaats gevonden, zonder dat de noodige voorziehtigheidsmaatregelen ge nomen waren. Ook hier worden maatregelen genomen ter bestraffing. Het is onbegiype- lijk hoe er een tekort ontstaan is aan kolen. Ook hier zal worden onderzocht wien de schuld treft. De lijken zullen n8ar Frank rijk wQfden overgebracht en allen families zal pensioen ep rijkelyk schadevergoeding gegeven worden. De minister besloot niet de verklaring, dat de kamer óf hem zoU be rispen, of verklaren, dat hij zijn plicht ge daan en dat er onder de gegeven omstandig heden niet meer gedaan kon worden. Ook Poincaré heeft in de Kamer toege- geven, dat er fouten zyn begaan, die ech ter noch op de regeering noch op het mi nisterie van oorlog neerkomeii. Er zijn drie sancties voorzien. De tenslotte aangenomen motie, door den blinden afgevaardigde, Scapini, opgesteld, zegt dat de Kamer het Rijnleger haar na tionale sympathie betuigt; dat de Kamer er op rekent, dat de regeering gerechtvaardig de sancties zal nemen en met alle middelen de gezondheid der troepen zal beischermcn. De rebellie die Mlexico sinds eenlgen tijd in beroering houdt, was geenszins van zoo onbeteekenenden aard als de regeering van president Portes Gil het meermalen heeft trachten voor te stellen. Wanneer de officieele beweringen waren -uitgekomen, zou de opstand reeds lang ten einde zijn ge veest. Dit is echter nog niet het geval, De stryd moet nog worden beslist. Ontegenzeggelijk hebben de federale troepen in de week, die thans verstreken is, belangrijke vorderingen gemaakt <>n den op standelingen ernstige nederlager toege bracht. Verschillende verzet plegende offi cieren hebben hun handelwijze met den dood moeten bekoopen. Ook valt nu reeds te beschikken over de berichten die echter nog bevestiging be hoeven dat het belangijko spoorwegknoop punt Durango in het bezit der bondstroepen is overgegaan. De verdere strijd geldt nu Torreon, dat de federalen den rebellen, die er hun hoofdmacht hebben sameh getrokken afhandig trachten te maken; in verschillen de colonnes marcheeren zij op in de richting van deze stad, wier val aanstaande heet te zijn. *Aan 't onkruid kent men de soort van grond, aan kleinigheden het karakter. nog plaats in de barkas is. Den tweeden keer halen jullie die drie mannen die in de andere kamer liggen. Zoodra de mannen terug zyn om Hampshire te dragen, begin nen we, begrepen? Ja, Doctor. Singleton bleef niet langer lui-teren. Hij had geen oogenblik meer te verliezen. Viug liep hij verder de trap op, Sing langs den rechter kant van het portaal, bleef voor de eerste deur staan, stak de sleutel vlug in het slot en draaide hem zoo geruischloos om. Toen deed hij de deur open, terwijl hij zijn vinger op den mond legde, ten teeken dat er niet gesproken mocht worden. Hy zag Nerica, bleek en met donkere kringen onder de blauwe oogen, die wijd open van angst waren. Hij zag haar vrees plaats maken voor ongeloovige verwonde ring en die ivederom voor opluchting en blijdschap; hij zag dat ze op het punt was qm een kreet van verrukking te slaken, doch fhor een snel en waarschuwend sssst! voor kwam hij dit. Toen liep hij op haar toepen sloeg zijn arm om haar heer en voelde dat zij beefde als een blad. Denkend aan de BULGARIJE. Philippopel gedeeltelijk overstroomd. Vele huizen ingestort. De Maritza heeft een groot deel van Phi lippopel onder w-ater gezet. De inwoners zyn in paiiiek naar de hooger gelegen ge deelten gevlucht. JAPAN. Een groote treinramp. Vele dooden en gewonden. Telegrammen uit Tokio melden, dat by Sanjo een express-terin is ontspoord. Vier rijtuigen werden omver geworpen. Het aan tal dooden en gewonden wordt op 200 ge raamd. Bijzonderheden ontbreken nog. Volgens officieuse berichten zouden tot nog toe 157 dooden en gewonden geborgen zijn. Andere berichten spieken zelfs van een nog grooter aantal. Vier hulptreinen zyn naar de plaats van het ongeval ver trokken. De Japansche minister voor ver keerswezen heeft zich per vliegtuig even eens naar-de plaats des onheils begeven. De oorzaak van de ramp is onbekend. Bloedige botsing tusschen politie communisten. Negen dooden, 27 gewonden. In Tokio hebben de links-georiënteerde vak organisaties een herdcnkingsplechtig- 'heid georganiseerd tér eere van den on langs vermoorden Japanschen communisten leider Jamamoto. Tydens de demonstratie werd een der spekers door de politie ge- arresteerd. Na afloop van de bijeenkomst kwam het tusschen de politie en de commu nisten tot een botsing. De politie, die door de communisten werd aangevallen, moest van de wapens gebruik maken, waarby 9 communisten gedood en 27 gewond werden. NOORWEGEN. Het a.s. huwelijk van den Kroonprins. De hertog en de hertogin van York zyn te Oslo aangekomen ter bywoning van het aanstaand huwelijk van kroonprins Olaf van Noorwegen met prinses Martha van Zweden. Aan het station werden zij harte lijk verwelkomd door koning Haakon en koningin Maud van Noorwegen. Het gezelschap reed naar het koninklijk paleis, waar de hoogt* gasten hun intrek iiebben genomen. Een dichte menigte juich te hen hartelijk toe. In alle straten zyn F.n- gelsche en Noorsche vlaggen uitgestoken. Naar gemeld wordt is naar aanleiding van het huwelijk van den Kroonprins, amnestie verleend aan zeventig arbeiders uit het bouw bedryf die verleden jaar tot gevangenis straffen waren veroordeeld in verband met de rol die zij tijdens een staking hebben gespeeld. De in geheel Noorwegen gehouden col- lecte voor een huwelijksgeschenk voor den Kroonprins heeft 330.000 kronen opgebracht DUITSCHLAND. Opel en General Motors. Een communiqué der Opel Fabrieken. Over de aansluiting der Opel-f abrieken te Ruesselheim met de Amerikaansche General Motors is thans, door de betrokkenen eeh communiqué aan de pers verstrekt. Daarin wordt gezegd, dat een vereeniging der bei de maatschappijen niet veikregen is.» Wel heeft de General Motor (en groot aantal Opel-aandeelen overgenomen. Dj familie Opel behoudt echter eveneens een groot aantal aandeel en, behoudt de leiding en overwegenden invloed. In de Opel-fabrieken zullen ook in de toe komst uitsluiten Op<*l-auto’s gebouwd wor den. BINNENLAND. Het militaire verdrag tusschen Frankrijk en België. Ward Hermann. In goed ingelichte Vlaamsche kringen wordt naar de N. R. Crt. vemeeffit, verze kerd dat Ward Hermans thans de noodige documentatie heeftbijeengebracht, om zich met succes tegen de beschuldigingen van Frank Heine te verdedigen en dat hy zich dan ook binnen een paar etmalen bij de Belgische justitie zal komen aanmelden. Naar van officieuse zyde vermeld wordt, zouden de ambtenaren van den militairen veiligheidsdienst, die in de zaak Frank Heine betrokken zyn, enkel een berisping krijgen en vervolgens heel eenvoudig naar den nieuwen veiligheidsdienst overgaan. Verder heeft de minister van justitie het plan een voorstel in te dienen tot verscher ping van de wetsbepalingen van 4 Augustus 1914 inzake spionnage en zou de regeering ook nog een wetsvoorstel gereed maken’, waarbij vreemdelingen voortaan aan veel strengere controle zouden onderworpen zijn dan thans het geval is. Het V. l>. verkiezingsprogram. De medezeggenschap geschrapt. De „Nationale ontwapening” evolueert tot een „gewapende macht" voor „militaire bewaking*- en politie diensten”. De Vrijz. Democraat bevat thans het V. D. verkiezingsprogram, waarop ui in een rede van mr. Marchant ia vooruibgdoopen: 1. Kabinetsvormiflg'“wtfens het parle mentaire stelsel. 2. Handhaving van provinciale meentelijke zelfstandigheid. 3. Handhaving van het recht voor alle maatschappelijke groepen. 4. Verbetering van de rechtspositie der vrouw in en buiten huwelijk. 5. Bevordering van de georganiseerde samenwerking van werkgevers en werkne mers, om de gestadige en ongestoorde ont wikkeling van het bedrijfsleven te verzeke ren en de organen te scheppen voor de uit voering der pociale wetgeving door de or ganisaties zelve. 6. Vereenvoudiging van de organisatie der sMfitsdiensten. 7. Wationale ontwapening. De gewapen de macht worde gereorganiseerd voor het uitsluitend doel van militaire bewakings- en politiediensten. 8. Invoering van een premievry staats pensioen van tenminste 8.per w*eek voor een ongehuwde en 5 per week voor een echtpaar voor 65-jarigen en ouderen, wier inkomen minder dan 1200 |K>r jjïar bedraagt. Afschaffing van fondsvorming hij de sociale verzekering. 9. Verbetering van de bestaansvoor waarden voor de middenstandsbedrijven. 10. Bestrijding van de misbruiken van trusts en kartels. 11. Verbetering van de rechtspositie van hoofdarbeiders. 12. Bevordering van het landbouwbe drijf. Bevordering van het grondbezit van den grondgebruiker. Herziening van de wettelijke regeling der pachtsovereenkomst. Maatregelen tegen onredelijke opdrijving der pachtprijzen. 13. Regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. Zorg voor een behoorlijk le venspeil. M^t wa> al te laat! Voordat zy de ste treden bereikt hadden, zag hy eeh deur open gaan en toen zij in de vestibule ston den, stapte een.man de kamer uit Een se conde «taarde hy hen stom van verbazing aan entoen brulde hij Vobr den donder! Dat meisje en... Loop! riep Singleton, toen de kerel vooruitsprong om Acm tegen te houden. Loop leveling! Hy duwde haar byna ruw vooruit en zelf .-prong hij op den man toe en gaf hem een stoot tegen de keel, de pjjiüylcste plaat- waar hy hem treffen kon. Niet n’leen door Dick’s gewicht en kracht, maar vooral ook <toor de onstuimigheid van zyn aanval kwam de stoot zóó hard aan, dat de man met een schorren kreet, op den grond viel en lag te krimpen van pijn, jui t toen Shottelius zeir met een pistool in de hand kwam aanzetten.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1