Kmsival werkt qeneiend b1f/ grnHe kou en morkomt Mi ik gevolgen daanmisk BERICHT. GRATIS CAREL KROPMAN LAATSTE BEKICHTEJN. Beurs van Amsterdam. Geertruida Ballfiazardiua Weiman FRANKRIJK. I>e sterfgevallen bij het Rijnleger. De afgevaardigde Barthe (soc.), die in de Kamer de interpellatie nopen3 de tal- ryke Bterfgevallen onder de Fransche be zettingstroepen heeft ingediend en by het debat omvangryk materiaal heeft verstrekt, heeft aan den minister van oorlog Painlevt- een brief geschreven, waarin hij er op wijst dat de militaire autoriteiten een onderzoek instellen naar de bronnen, waaruit hy dat materiaal heeft geput. Barthe verzoekt den minister het staken van een dergelijk on derzoek te gelasten. BINNENLAND. De Belgische documenten. Een contra-spionnagedienst in Nederland? Vragen van Mr. H. P. Marchant. Het lid der Tweede Kamer, de heer Mar chant, heeft aan den minister van Finan ciën, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen gesteld. Is juist de verklaring, volgens de dagbla den door den Minister Jaspar in het Belgi sche Parlement afgelegd op 19 Maart 1.1., dat „in Nederland de contra-spionnage dienst nog veel belangrijker is dan bij ons? Zoo ja, wat verstaat de Regeering onder „contra-spionnagedienst", hoe is deze dienst georganiseerd, is het een militaire of een burgerlijke dienst en uit welk artikel van welk hoofdstuk der Ryksbegrooting worden de kosten van den dienst bestreden? De ntoties in de Belgische Kamer. Die der socialisten verworpen. Ir. de Belgische Kamer is gisteren ge stemd over de moties, Dinsdag ingediend naar aanleiding van de interpellatie over de Utrechtsche documentenzaak. De socialisten vroegen en kregen prioriteit voor de stem ming over de door hun paxtygenooten Van- dervelde, Huysmans en Fischer ondertee- kende motie, luidend: „De Kamer, akte ne mend van de verklaringen der regeering en van haar voornemen, de noodige sanctie- maatregelen te treffen, gaat over tot de dagorde." Deze motie werd by opstaan en zitten blijven verworpen, waarna op dezelf de manier een motie van den katholieken minister van Staat Vandevyvere en den li beralen oud-minister Neujean werd aange nomen. Deze motie luidde: „De Kamer, akte nemend van de verklaringen der re geering gaat over tot de dagorde". De nieuwe commandant der eerste divisie. Tot generaal-majoor, conunandent der eerste divisie, is benoemd kolonel jhr. W. Roëll, commandant der 4e brigade artillerie. Generaal Seyffardt chef van den Generalen Staf. Naar uit militaire kringen verluidt, zou de generaal-majoor H. A. Seyffardt, com mandant van de eerste divisie te 's-Graven- hage, tevens bevelhebber in de lste Mili taire afdeeling, bestemd zijn tot chef van den generalen ataf, ter vervanging van luit.-generaal Van der Palm, die, zooala gis teren officieele is medegedeeld, niet 1 Mei e.k. als zoodanig aftreedt. Als commandant van de eerste divisie zou alsdan bestemd zyn kolonel jfcr. W. Roëll, thans commandant van de vierde artillerie brigade te Amersfoort, die tegelykei|tüd tot generaal-majoor zou worden bevorderd. De Rijkstelefoontarieven. Adres van ae K. van K. van 1'trecht. De Kamer van Koophandel voor Utrecht heeft een adres gezonden aan het hoofdbe stuur der Posteryen en Telegrafie, waarin zij er op aandringt, dat wordt afgezien van de invoering van een zuiver gesprek- kentarief en overgegaan tot invoering van een klassengesprekkentarief. Subsidiair worde ingevoerd een gesprekkentarief op grond van een juistere kostenverdeeling dan thans isvoorgesteld. Zy heeft een ta riefstelsel ontworpen dat zy daartoe aan beveelt. De proeftocht van het s.s. „Statendam". De bouw van het stoomschip. -- Een onderhoud met Ir. W. Royer. ill. Aan het s.s. „Statendam" wordt thans, na den technische proeftocht, de laatste hand gelegd voordat op 3 en 4 April de officieele proeftocht zal plaats vinden en de eerste reis naar Amerika op 11 April. Het machtige zeekasteel ligt weer aan de werf der firma Wilton te Schiedam, waar het ongeveer twee jaar geleden, ge sleept door een twaalftal sleepbooten, als een ruw casco uit Belfast arriveerde. Bin nen twee jaar werd daar, op de werf aan den Nieuwen Waterweg, uit dit ruwe casco een prachtig geheel geschapen, waarover wij reeds het een en ander schreven. By dit werk waren byzondere moeilijkheden te overwinnen en dit was voor ons aanleiding tegen het einde van den technischen proef tocht eens te gaan praten met den heer Ir. W. Royer, Inspecteur van Scheepsbouw van de Holland Amerika Lyn, die ons namens de directie van de maatschappij de ge vraagde inlichtingen gaarne wilde verstrek ken. De heer Royer is de man geweest, die gedurende den geheelen bouwtijd op het schip heeft vertoefd. Wanneer er moeilijk heden by den bouw waren le overwinnen en door byzondere omstandigheden, waar over hieronder nader, waren dit er vele, werd zyn hulp ingeroepen om te trachten deze moeilükhedetwuit den weg te ruimen. deiwuit den we i JÉMrSf> dat journffWIPn de danken, dat de .stad zoo goed >p zoo uitste- door het schip Vooral hieraan heer Royer in dl den weg wist te kende wyze de jout wist te leiden. Omtrent de byzondere moeilijkheden, die zich bij dop bouw ven de „Statendam" heb ben voorgedaan, deelde de heer Royer ons mede, dat men by den aanvang van den af bouw te Schiedam meende, dat het niet mo gelijk zou zyn een dusdanig omvangryk werk te verrichten. In technische kringen werd dan ook verklaard, dat Wilton met den bouw van de „Statendam" niet zou slagen. Deze meening was evenwel verkeerd, heeft wellicht ge werkt als een stimulans, waardoor allen, die aan het schip hebben medegewerkt, het uiterste hebben gedaan om tot het verkre gen resultaat te komen. Het is vooral het organisatietalent van den heer K. Tesch- macher geweest, dat alle wei kzaamheden tot een goed geheel heeft doen worden. Toen begonnen werd met den bouw van de „Statendam" beschikte Wilton slechts over een timmermanswerkplaats, waar ternau wernood menige herstellinge korfden worden verricht. Binnen drie maanden was een timmerfabriek uit den grond verrezen, waar alle betimmeringen met uitzondering van eenige voor enkele eerste klasse salons werden vervaardigd. Een tweede moeilykheid was, dat men eenige betimmeringen, die bestemd waren geweest voor de tweede „Statendam" nog te Rotterdam stonden, heeft willen inbou wen in deze „Statendam", die veel grooter van inhoud was. Hoe vlot alles is verloopen, dank z>j goe de samenwerking en goede organisatie, mo ge blyken uit het feit, dat er gedurende den geheelen bouw slechts ecu driedaag- sche staking is geweest van pypenbeklee- ders. Dit is op dit gebied een unicum. De heer Royer wees er op, dat van het totale bedrag, dat aan loonen voor den bouw van de „Statendam" werd uitgegeven 75 Ve in Nederland en slechts 25 '/o in Belfast werd verloond. De heer Royer was, evenals de andere leiders, die zich aan boord bevonden, buiten gewoon tevreden over het verloop van den proeftocht. Er is geen enkele gebrek van eenige beteekenis geconstateerd. Van groot belang was de vraag of het schip zou „kra ken", een euvel, dat op vele schepen voor komt en dat vooral op passagiersschepen zeer ongewenscht ie. De noodige maatrege len waren genomen: duizenden meters fla nel waren onder de houten betimmeringen van het schip verwerkt, doch de vraag was of dit voldoende zou zijn. Vooral de Groote Lounge en de kapperssal<?n baarden in ver band met de voor de betimmering in deze inrichtingen gebruikte houtsoorten, eenige zorg. Met voldoening kan evenwel worden geconstateerd, dat ook op deze plaatsen het schip tydens den proeftocht niet „gekraakt" heeft. Tenslotte spraken wy met den heer Royer over de concurrentie met de buiten- landsche maatschappyen wat betreft de groote en de inrichting der schepen. Zooals reeds eerder gezegd, de inrichting van de „Statendam" doet zeker niet onder en is op vele punten nog beter dan van de groot ste buitenlandsche passagiersschepen. Een luxe als in de eerste klasse en een comfor tabele inrichting van de touristenklasse als o pde „Statendam" vindt men nergens. Bo vendien wees de heer Royer er ons op, dat er sinds den oorlog op enkele uitzonderin gen na geen schepen gebouwd zyn, die grooter zyn dan de „Statendam". Alleen het Fransche s.s. „Ile de France" is grooter, dbch zeker niet luxeuser en boter ingericht dan de nieuwste aanwinst van de Holland Amerika Lyn, terwyi voor de Duitsche han delsvloot in aanbouw zyn de „Bremen" en de „Europa", welke beide schepen wel groo ter zyn. Overigens zyn" alle groote schepen van de laatste jaren ongeveer van denzelf den tonneninhoud als de „Statendam". Twee jaar lang hebben de heer Royer en de andere leiders by den bouw van de „Sta tendam" nagenoeg over niets anders ge sproken dan over dit schip. Thans kunnen zy met trotsch op hun werk terugzien: over een paar weken zal de „Statendam" als een der beste en mooiste passagiersschepen ter wereld het ruim sop kiezen voor den ge- regelden dienst tusschen Rotterdam en New-York, op welken wy kapitein P. van den Heuvel vele goede reizen toewenschen. EERSTE KAMER. De begroot ing van Binnenlandse he Zaken en Landbouw aangenomen. De begrooting van Defensie goed gekeurd. De bespreking van de begrooting van mi nister Kan werd ingeleid door het sociaal democratisch lid der Kamer Hermans, die met een oud beestje voor den dag kwam: de, laten wy zeggen, vrijmoedigheid, waar mee de burgemeesters soms optreden als handhavers van de goede zeden en de openbare orde. De burgemeester van Krim pen a.d. IJsel had zich in 't byzonder de ongenade van den heer Hermans op den hals gehaald door inderdaad zeer bedenke- lyke bestuursdaden. Ook laakte hy zeer sterk het wonderlijk optreden van den burgemeester van Schaik, die nadat zyn auto een man had overreden, verder was gereden en bet slachtoffer aan zyn lot had overgelaten, terwijl hy later nog eerst had gedaan alsof hy van niets wist. Minister Kan heeft in deze geen party gekozen. Hij haalde natuuriyk ook zijn schouders op voor een dergelyk optreden, maar hy voelde zich toch niet geroepen om een burgemeester voor zulke betrekkeiyke kleinigheden ter verantwoording te roepen. Alleen had hy den burgemeester van Krimpen een standje doen toekomen door middel van den commissaris der Koningin over zyn optreden tegen Zwarten Piet, ter wyl hy bij onderzoek van de wonderlijke zaak van den burgemeester van Schaik tot de conclusie was gekomen, dat deze door het ongeval dermate de kluts was kwijtge raakt, dat hy tydelyk niet meer verant- woordeiyk was geweest voor wat hy aan vankelijk gedaan en verklaard had. De heer Polak had een heel lystje van grieven en opmerkingen opgesteld en dat heeft veel tyd in beslag genomen. Geluk kig is hy een goed spreker, zoodat het niet al te vervelend was te luisteren naar wat hy opmerkte, al was het niet ultyd nieuw. Zoo hebben wy van hem weer een pleidooi gehoord voor een samenvoeging van alle Gooische gemeenten tot één gemeente, dan heeft hy weer getoornd tegen het gebruik van trekhonden, tegen het vangen en in SIROOP Bij apolhtkm «n drogisUn vtrkrijgbi kooitjes opsluitep van zangvogels, en tegen het bedryf der eendenkooihouders. Minister Kan heeft den spreker nogal moeten teleurstellen. Met den heer De Gyselaar heeft minister Kan een soort van spiegelgevecht geleverd over de vraag of, nu in de Provinciale wet aan Gedeputeerden is toegestaan niet te antwoorden op vragen, welke niet direct het provinciaal belang raken, die vrijheid al of niet als een verbod is op ie vatten. Vermelden wy ten slotte, dat minister Kan mr. Mendels een steen van het hart heeft genomen door mede te 'deelen, dat er van de plannen tot vorming van Kennemer en Gotische vendels niets komt; zy pasten niet in het kader der organisatie van de Burgerwacht. Tevoren was de begrooting van Defensie aangenomen met 23 tegen 11 stemmen. TWEEDE KAMER. Wyziging der Ziektewet. Geeft verlaging van de 30 mo gelijk. Ziektewet en ziektever zorging. Afgezien van de oratorische ontploffin gen van den heer Duys is het debat over de Ziektewet rustig en zakelyk en men wil blykbaar opschieten: gisteren kwam men van art. 46 tot art. 90, al werd het belang rijke art. 60, dat bepaalt wie de premie verschuldigd is, in verband met wijzigings plannen aangehouden. De dag begon met stemmingen over de amendementen op het gisteren besproken art. 46. Evenmin had mr. Duys succes met zyn amendementen om den lermyn van 1 tot 6 maanden te verlengen. Terugkeerende naar het aangehouden art 35 is vervolgens een beslissing gevallen over de af wy king van de als regel gestelde uitkeering van 80 pCt. van den 3en dag af. Het wetsontwerp stelde voor. de Kroon de bevoegdheid te geven voor het gebied van een bepaalden Raad van Arbeii t.a.v. de bij de ziekenkas van dien Raad verzekerden vast te stellen, dat het ziekengeld /.al wor den verlaagd tot uiterlyk 50 r/e of verhoogd tot uiterlyk 90 en voorts van den Jen, 2en, 4en of 5en dag af, over Zondagen er. gedurende ten hoogste 1 jaar, zal worden uitgekeerd. Dit werd aldus aangenomen. De Kamer keurde goed dat t.a.v. de uit keering aan de gehuwde vrouw art. 1637f B.W. overeenkomstige toepassing zal vin den. Hetgeen beteekent, dat zij gerechtigd is over haar ziekengeld '.en bate van het gezin te beschikken. Vervolgens is de beiangryke quaestie aangesneden wie de premie zal betalen. Zooals men weet, legt het ontwerp de pre mie voor de helft op werkgever en werk nemer. Heel radicaal, maar ook heel onver standig, wil een amendement van mr. Duys de verplichting gehéél op den werkgever leggen en hy schetterde zelfs over woord breuk, omdat in het plan Posthuma-Kupers de werkgevers de geheele premie zouden betalen. Mr. van Gyn stelt voor in byzondere ge vallen den Minister van Arbeid de bevoegd heid te geven op verzoek van den werk gever dezen toe te staan een grooter aan deel van de premie in te houden, gelyk ook in het eerste ontwerp bepaald werd. Voorts wil mr. Duys 5 i.p.v. 2 Va '/c van het door de Raden van Arbeid en de bedryfsvereeni gingen uitgekeerde ziekengeld laten stor ten in het prophylaxe-fonds, dat by het tegelijk met art. 60 behandelde nieuwe art. 107 wordt ingesteld. De Regeering heeft nu echter wellicht om een compromis te bereiken een nota van wyziging ingediend, welke de Raden van Arbeid en de erkende bedryfsvereeni- gingen (behalve tot de storting van ge noemde 2 der ziekt ngelduitkeeringen) verplicht jaarlyks in het fonds een by Kon. Besluit vast te stellen bedrag te storten van ten hoogste 20 9F van het totaal jaar loon, welk bedrag voor rekening komt van den werkgever, terwyl deze bydrage wordt aangewend ten behoeve van door de Zieken fondswet toegelaten ziekenfondsen. Vindt dit voorstel, dat opnieuw enkele millioenen laadt op de schouders der ondernemers, ge nade, dan schynt de laatste kans voor het amendement-Duys, dat de geheele zieken geldpremie op den werkgever wil leggen, gelukkig verkeken. Hierover zal waarschijnlijk heden beslist worden. Hetzelfde zal het geval zyn met art. 90, dat de vereischten opsomt, waaraan een bedrijfsvereeniging moet voldoen om erkend te worden. GEMENGDE BERICHTEN. Een postauto gestolen. Een belangrijk bedrag vermist. De auto teruggevonden. Gisteravond is te Amsterdam een post auto, die daar voor het postkantoor aan de Saxen Weimarlaan stond, door twee tot nu toe onbekende personen weggereden. Toen twee postbeambten bezig waren met in de zen auto posttrommels te laden en zij zich even in het kantoor hadden begeven, moe ten beide individuen zich van den auto heb ben meester gemaakt. De wagen is later teruggevonden in de Apollolaan by het August Allebéplein. In den auto bevonden zich twee trommels, een met geldswaardige papieren, afkomstig uit het by kantoor v. Eeghenstraat en een ge vuld met geld en aftngeteekende brieven uit het by kantoor Saxen Weimarlaan. Aangenomen wordt, dat het bedrag, het welk zich in beide trommels bevond, verre d* 19.000 overschrijdt. Toen de auto gevonden was, heeft de re cherche vingerafdrukken" genomen. De beide trommels bevonden zich in een afgesloten yzeren kast in den auto. Het slot van deze kast en een hangslot dat er bo vendien aan bevestigd was, bleken verwy- derd te zyn. Het forceeren van het slot moet geschied zyn met in den auto aan wezig gereedschap, dat op de plaats van den chauffeur werd gevonden. Een trommel hebben de dieven meegeno men, en wel de trommel uit de van Eeghen- laan. In deze trommel was niet zoo'n groot bedrag als in de andere. Hoeveel het bedraagt Kon gisteravond nog niet precies worden vastgesteld. Op de plaats van den chauffeur heeft men een pet gevonden, waarvan aan politiehon den lucht is gegeven om te trachten op die wyze een spoor te vinden. Eiken avond rijden verschillende post auto's elk langs drie of vier bijkantoven en agentschappen der posteryen om de in gel,dtrommels weggesloten des daags ge- inde bedragen over te brengen naar het Hoofdpostkantoor aan den N.Z. Voorburg wal, waar de trommels dan in een groote kluis geborgen worden. De bewuste auto was gisteravond eerst geweest aan het by- kantoor in de Vap Eeghenstraat en was daarna gereden naar het bykantoor in de Saxen Weimarlaan. Toen de trommel van dit laatste kantoor ingeladen en de yzeren kast waarin hy geschoven was, afgesloten was, moest de begeleidende besteller nog even naar binnen. De chauffeur verklaart dat hij op straat op hem stond te wachten met zijn rug naar den auto toe, zoodat hij dien niet in het oog heeft gehouden. Of hy den motor al dan niet afgezet had, daar omtrent loopen de lezingen uiteen. Plotse ling hoorde hy, dat de wagen wegreed en zag hy hem, zich omkeerende, om den hoek van de straat verdwijnen. STADSNIEUWS. RADIO-NIEUWS. Programma >oor heden. Hilversum 5.— Sportprognose. 6.01 Vooravond-concert. 7.15 Engel sche les. 8.01 Zangvoordracht. 815 Aansluiting Concertgebouw-Orkest A'dam. Na afloop A.V.R O. dansorkest. Huizen: 6.— Orgelconcert. 7.Boekhoudenles. 7.39 Stedenavond Katwijk. Daventry: 4.20 Studio-concert. 7.06 Brahm's liederen. 8.05 Concert uit Manchester. 10.40 B. B. C.-dansorkest. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Reorganisatie in den Zweinbond. Vergadering op a.s. Zondag. Zondag a.s. houdt de Nederl. Zwembond in een der zalen van Hoteil American te Am sterdam een buitengewone algemeene ver gadering ter behandeling van eenige spoed- eischende onderwerpen. De Reorganisatie- commissie heeft deze vergadering uitge schreven, zy zal worden geleid door den heer C. F. Kellenbach. De agenda vermeldt de notulen, alsmede resultaat*en conclusie van ingekomen klach ten tegen een bondsofficiaL Hierna komt het voorstel van de Amst. Zwemclub en de Jonge Kampioen aan de orde, om de eerste- klasse waterpolo uit te breiden. De A.Z. w'enscht uitbreiding- der eerste klasse tot twee afdeelingen van zes, terwijl D. J. K de twee eerste-klasse afdeelingen van vier vvenscht samengesmolten te zien, dus een hoofdklasse van acht vereenigingen. De waterpolo-commissie zal, zooais an dere jaren, weer in haar geheel gekozen worden, doch nu zuillen voortaan slechts twee leden jaarlijks aftreden, terwyl de waterpolo-secretaris afzonderlijk gekozen zai worden. Het belangrijkste van deze vergadering is wel de bespreking der principieele lijnen van de reorganisatie-voorstellen. De com missie Ls tot de overtuiging gekomen, dat de bloei \an den bond ten zeerste zal wor den bevorderd door decentralisatie (provin ciale bonden met onderverdeeling in krin gen) waardoor eenerzijds zal ontstaan een meer rationeele werkverdeeling van het bondsbestuur en anderzijds een evenredige vertegenwoordiging ter bondsvergadering, welke de discussie en den geest dezer ver gadering slechts ten goede zai komen. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 21 Maart. Aangevoerd in totaal 3620 stuks, waarvan 361 slachtvarkens. Vette van 0.380.39 per pond levend met 2 r/b korting. I.ondensche van 0.290.83 per pond levend met 7 korting. Zouters van 0.380.38 Va per pond levend met 2 9' korting. 1362 magere varkens 25—50 per stuk. 1128 biggen S18 p. st. 17 runderen f 225—350 p. st. 738 nuchtere kalveren 8—11 p. st. 13 bokken en geiten 2—6 p. st Handel in alle soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 21 Maart. Aangevoerd 139 partyen kaas. Prijzen le kwal. met Ryksmerk 52— 56, 2e kwal. m. r.m. 47—51; le kwal. zon der r.m. 4548, 2e kw. z. r.m. 40—44. Handel matig. EIEREN. Aangeroerd 1785 partyen. Kipeieren 6.25—7.00 per 100 stuks. Eend eieren 6.50—7.00 per 100 sluks. Handel vlug. BOTER. Aangevoerd 610 ponden boter. Goeboter 0.80—0.90 per pond. Weiboter 0.70—0.80 per pond. Handel matig Graanmarkt Gouda. 21 Maart. Tarwe 12.2612.75; Rogge 11.75—12.00; Gerst 11.50—12.00; id. Chev. 12.50—13.00; Haver 12.25—12.76; Erwten 18.0020.00; Bruine boonen/ 46.00 -48.00 per 100 K.G. GOUDA, 21 Maart 1929. 4 Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal worden bij eengeroepen op Maandag 25 de*er des avonds te 8 uur. Benoeming onderwijzeressen school C. Ter benoeming van twee onderwijzeressen in vacatures, ontstaan door de vorming van parallelklassen aan de openbare opleidings school O, hoofd mejuffrouw P. A. Snoep bieden B. en W. den Raad de volgende voor-' dracht aan: A. 1. Mej. A. A. Spoon, onderwijzeres te NieuwLeusen; 2. Mej. E. Bezemer, onderwijzeres te Itenease; 3.' Mej. J. M. M. Spek, onderwijzeres te St. Philipsland. B. 1. Mej. E. Bezemer, onderwijzers te Renesse; 2. Mej. J. M. M. Spek, onderwijzeres te St. Philipsland; 3. Mej. H* E. Leefers, onderwijzeres te Zwyndrecht. Deze voordracht is opgemaakt in overeen stemming met den Inspecteur van het lager onderwys in de inspectie Gouda, wienad vies d.d. 18 Maart j.l. no. 1909 met het be richt van het hoofd der school inlichtingen en .sollicitatiestukken hietby worden over- gelegd. Vergoeding bedoeld in art. 101 9e lid der L. O.-wet 1920 over het jaar 1928. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een besluit tot vaststelling der vergoe ding uit te keeren aan byzondere «cholen voor haar vakonderwijzers. De bedoelde bedragen zyn de volgende: Vereeniging voor Christedyk Nationaal Schoolonderwijs School Groenend, 403.50; School Gouwe 476.25. De School v e reen iging v. byzonder neu traal onderwys voor Gouda e.o. f 548.—; Idem 1131.62. De Vereeniging tot stichting en instand houding van Chr. schollen voor 1. en u.l 0. -160.—; Idem 652.50. De U.K. Inrichting van Liefdadigheid School Lethmaetstr. 45 320. School Nieuwe Haven 310 200. De Vereeniging tot stichting en instand houding van vrije scholen op Gereformeer den grodalag 468.— Idem 39. Vierde Nutsavond. Het was gisteravond voor een goed be zetten Nieuwen Schouwburg, dat de familie Hofman van Amsterdam optrad voor het departement Gouda van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen. Een avond, waarop het komische en het ernstige elkaar afwisselden, eendeeis vol scherts en luim, anderdeels ook af en toe vol gevoel en sentiment. Mlaar in hoofdzaak was het programma samengesteld in den geest, die zoo goed tot uiting kwam in het Lachlied je Lach er liever om. Huilen dat i^ dom. Vermakeiyk was de Amsterdamsche brui- loftschets op de wyze van het welbekende C'onstantinopel, terwyl met vee] gevoel voor gedragen werd een duet naar de motieven van de Groote Parade-film. De beide dames brachten een' satiriek liedje ten gehoore op de arme, hoogst mo derne vrouw, waarop een revue-schetsje „Ik zoek een man" door de heer en mefr. Hof- mann, zeer in den simaak van de aanwezigen vieL Mej. Hofmann toonde haar talenten op de piano, door een knappe vertolking te geven van „An der schonen blauen Donau", van J. Strauss. Na de pauze verscheen de familie in Vo- lendammer kleedy n\et tal van geestige liedjes, waarvan het duet tusschen Hans en Grietje de vroolykheid ten top deed- sty gen. Ook wist de heer Hofmann verschillende amusante anecdoten te verhalen. Het was een avond vod vroolykheid, waar op de bekende artisten van de spreekmachi ne tot slot een harteliyk applaus in ont vangst te nemen hadden. Uitvoering „Vires et Celerita9". De Dames en Heeren gymnastiek- en athletiekvereeniging „Vires et Ge-leritas" directeur de heer Ph. Joh. Bom geeft ren uitvoering op Woensdag 27 Maart des avonds 8 uur in de zaal Kunstmin der Soc. „Ons Genoegen". Muziek onder leiding van den heer van Berkel zal den avond opluisteren, een twee tal humoristen Cobie van der Volden van Rotterdam en WilLem Sirre van Gouda zul len ter afwisseling eenige voordrachten ten beste geven. Ger. School voor L. en U.L.O. Keizerstr. 69. De heer F. Oldenhuis, onderwyzer aan bovengenoemde school, is benoemd aan de Ger. Kopschool voor U.L.O. te Bedum. Nederlandsche Koode Kruis afd. Gouda. De afdeeling Gouda van het Nederl. fioo- ae Kruis hield Dinsdag 19 Maart haar jaar- iyksche algemeene ledenvergadering onder yaesitlium van den heer Burgemeester van Gouda. Het jaarverslag over 1928 werd goedge keurd. Wy ontleenen daaraan het volgende: In den loop van het vereenigingsjaar wer den gehouden 1 algemeene vergadering en 4 bestuursvergaderingen. Op de jaarlyksche algemeene vergadering der Vereeniging te Hilversum werd besloten op uitnoodiging der afdeeling Gouda deze vergadering in 1930 alhier te doen plaats hebben. Tegen het einde des jaars werd een voorstel inge diend om het best^aiyie, vry omslachtige reglement van handelen by een spoorweg ramp te vervangen door een nieuw, dat be knopt en zakelyk zou zyn. De transport colonne, bestaande uit leden van de Ver eeniging E.H.B.O. werd uitgebreid tot 18 personen. Zy nam deel aan een wedstryd op 16 Juni gehouden te Utrecht, ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan der afdeelipg aldaar. De afdeeling nam deel aan de hulp verleening, die noodig bleek vtor een aantal Met 1 April a.s. begint het nieuwe kwartaal van de Goudsche Courant. Aan hen, die zich thans voor hel nieuwe kwartaal op de Goudsche Courant abonneeren, worden de tot 1 April a.s. verschijnende nummers geleverd. Aanvragen te richten tot het Bureau: MARKT 31. bewoners der Vondelstraat alhier, wier wo ningen nwaar geleden hadden by den laat- sten Novemberstorm. De Rekening en verantwoording van den penningmeester, reeds te voren door een commissie uit de leden nagezien, werd vol komen in orde bevonden, zoodat aan den penningmeester onder dankbetuiging dó- charge kon worden verleend. De kas sloot met een batig saklo. De begrooting 1929 werd goedgekeurd. By de verkiezing van een bestuurslid we gens periodieke aftreding werd met alge meene stemmen herkozen pastoor J. A. Rot- seling. Met leedwezen nam de vergadering ken nis van het bedanken van twee bestuursleden ni van den heer W. F. Heshusius als pen ningmeester en van Mevr. L. F. Schroot— Prins, beiden wegens vertrek uit onze stad. De voorzitter sprak een hartelijk woord van afscheid en van erkentelijkheid voor hun toewijding aan de afdeelingjxswezen. In hun plaats werden als nieuwe bestuurs leden gekozen: de heer H. Harms en Mevr. Meeter—van Veen. De avond van Vroolijke Kunst gaat niet door. De tegen hedenavond in den Nieuwen .Schouwburg door liet gezelschap Difraën— Noiret te geven avond van Vroolijke Kunst, gaat wegens omstandigheden niet dóór. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 16 Maart: Hendrik, z. v. A. K. IJsaeLstein en A. van der Laan, Bosch- weg 120. 17 Maart: Petronella Franziska Eii»a- beth, (f. v. A. Blom en E. E. jln-gels, Vos- siuastr. 16. 18 Maart: Aantje, d. v. Th. J. Nobel en A. Sloof, Tuinstr. 73. 19 Maart: Leo, z. v. L. van Veen en D. Verwaal, IJsseliaan 141. Klazina Maria, d. v. N. van Willigen en M. de Weager, 4e Kade 10. Hendrikus, z. v. L. Jonkman en B. ff. Starreveld, Da Costakade 17. GETROUWD: 20 Maart: G. Stubbe e.i M I Baan. D. Bruyniks en J. J. van dei WiSlik. J. van Roseum en N. Ipema M. de Koster en E. H. Wever. OVERLEDEN: 17 Maart: Geertruida Vis- -*r, 1 j., Snoystr. 62. 18 Maart: Johannes Jacobu® Luk, 1 j., L, Tiendeweg 42. 19 Miaart: Jannetje Slingerland, geh. niet M. Padding, 26 j. Reewjjk. Agenda. ül Maart, Hotel „de Zalm", Ledenvergade ring, Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". 22 Maart 3 uur Hotol „de Zalm" yer. voor Huisvrouwen, Lezing van Mevr. Boldwyk- sluit tot verlenging van den ontruimingstei myn voor perceel B No. 7. Id., begeleidende goedgekeurde ge meente- rekening 1927. ld., b(j Koninklijk Besluit goedgekeurde verordening op de Hondenbelasting. id., goedgekeurde comptabiliteitsbealui ten. Proces-verbaal van kasopname by den Ge nieente-ontvanger en de bedrijven. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen is een schryven van den heer P. Blanken, waarin hy ontslag verzoekt als Ambtenaar van den Burgerlyken Stand en a 6 lld der Schattingscommissie. Wordt eer vol verleend. Tot Ambtenaar van den Burgerlyken Stand wordt met 6 stemmen, 1 blanco, be noemd de heer M. Graveland, tot lid der Schattingscommissie eveneens met 6 stemr men en 1 blanco, de lieer H. van den Beide heeren nemen de benoeming aan. Adres van de Haastrechtse!» IJsclub on. subsidie voor de verlichting van de Ijsbaan, met afwyzend advies van B. en W. De heer Reneman licht toe dat in een be stuursvergadering der IJsclub de finan cieele toestand is besproken, dat gebleto is dat aan loonen f 400.— k f 500.— uit gegeven, zoodat veel voor werkverschaffing is gedaan, waaraan de verlichting van de had" °°k belangr^k aandep' heeft ge- 4De heer Scheer had gemeend dat tegen dit voorstel wel geen bezwaren zouden heb ben bestaan, en dat B .en W. graag zouden hebben voorgesteld het subsidie te verlee- nen, waarover hy zyn verwondering uit spreekt. Spr. wijst op de moeilyke tijden welke velen in den afgeloopen harder, win ter hebben doorgemaakt en begrypi niet waarom hier geen gelegenheid gegeven was dezen toestand te bespreken. De Voorzitter merk op dat dit niets met het voorstel te maken heeft. De heer van Dyk meent dat de IJsclub bevoordeeld zou worden, en zegt dat vele burgers hun milddadigheid hebben getoond. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, tegen de heeren Reneman, Rateland en Scheer. Soc. Gez. Ons 2ö Maart 2 uur Zaal Kunstmin. Genoegen. Modeshow firma Dantzig. 25 Maart 's avond-s 8 uur Vergadering van de Vereeniging tot bevordering der bela gen van de Slechthoorenden in zaal „Central", Zeugstraat. 23 Maart, 8 uur, Raadzaal Stadhuis. Ge meenteraad. 26 Maart 8 uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Uitvoering Chr. Muziekver ^eeniging „De Bazuin*'. 2. Maart. 8 uur. Soc. de Iléunie openbare bijeenkomst, Comité lot Behoud van de Jteeuwyksche Plassen. Sprekers Dr. W. Zuydam en A. Scheygrond. 27 Mjiart, 8 uur, Soc. Ons Genoegen. Uit voering „Vires et Celeritas." 6 en 7 April Raadzaal Stadhuis, Voorjaars vergadering van het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wis kunde. Apothekers. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is tot en met 22 Maart, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK HAASTRECHT. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag 20 Maart j.l., voormiddags 10 uur. Aanwezig zyn met den Voorzitter, Baron van Hemert tot Dingshof, alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en gaat allereerst over tot installatie en beëedi- gmg van het nieuw-gekozen lid, de heer W. Dogterom, die hy hartdtyk welkom heet in «en Raad, waarvan hy reeds een lange reeks van jaren deel heeft uitgemaakt, al betreurt de Voorzitter zeer het feit dat deze terug keer veroorzaakt is door het overlyden van «en heer Muurling. De Voorzitter hoopt evenals vroeger in aangename samen wer ing met den heer Dogterom de belangen «er gemeente te kunnen behartigen. Voor «eare vriendelyke woorden zegt de heer Dog- erom dank, waarna wordt overgegaan tot behandeling der agenda. De notulen der vorige vergadering wor- 3» gelezen en onveranderd goedgekeurd. Volgt mededeeling van de volgende inge komen stukken: Schryven van de Gedeputeerde Staten, begeleidend de goedgekeurde Gemeente- begrooting 1929. ld., begeleidende goedgekeurd raadsbe- Op haar verzoek wordt eervol ontzag ver- eend aan de schoonhoudster der Openbare L. School, Wed. P. Donk, ingaande 1 April a-s. en haar een toeslag op haar pensioen toegekend van 40 'i. Ingekomen is een verzoek van Wed. W. M. - irre, om tot schoolschoonhoudster te wor den benoemd; B. en W. bevelen haar daar toe aan. Nil enkele opmerkingen van den heer Scheer, die meende dat sollicitanten hadden moeten worden opgeroepen, welke opmer kingen door den voorzitter worden weer legd, wordt Wed. Sirre met algemeene stem men benoemd op een jaar wedde Van f 260 Adres van de Z. H. Vereeniging „Het Groene Kruis" inzake instelling van een vaSmlv"9181' met afw«2e,ui %*ïtes De Voorzitter zeg dat h(j zich voor inwil liging van het adres verklaard heeft, h« ver wacht van een schoelartsendienst veel „ut terwyl, de kosten voor de Gemeente onge veer 200,- zullen bedragen eu dus niet hoog zyn Hij spreekt zün afkeuring uit over het afwyzend adres van hot gemeente- bestuur van Zevenhuizen. De heer Graveland (Wethouder) heeft ter zake advies ingewonnen, waarom hy meent ui wy zend tegenover het verzoek te moeten staan. De heer van den Berg (Wethouder) zegt ■lat de dienst uitstekend kan werken: hu wqrdt echter ingesteld voor alle scholen, terwyl blyken zai dat de byzondere scholen er geen gebruik van zullen maken. Komen deze dan later om steun voor oen eigen dienst, dan zou deze niet worden verleend. De heer Eeneman verheugt er zich over dat de Voorzitter deze zaak steunt en somt een aantal plaatsen op welke den dienst zul len steunen, terwyl de heer Scheer dacht dat deze kwestie geheel neutraal zou zijn en Wijst op het in 1918 ingekomen advies over een dergelijk voorstel van den Gemeente- De heer Reneman zou in overweging wil len geven om in beginsel tot oprichting van een schoolartsendienst te besluten, waar- <<e Voorzitter zich echter niet kan vereenigen. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht, wordt aangenomen, tegen de heeren Scheer en Dogterom. De heer Eeneman verklaart na de stem ming zich te hebben vergist. Wordt vastgesteld het voorschot voor den dienst 1929 op de vergoeding der Bijzondere GEËTALEERD de nlauwiia [BETER zijn er niet.j Op voorstel van B. en W. wordt besloten een contract aan te gaan met C. Verleun al hier voor het gebruik van zijn slachtplaats als noodslachtplaats gedurende 6 jaren. De heer Scheer vraagt of het niet beter zou zyn bij Gouda aan te sluiten, waarop de Voorzitter antwoordt dat de slaohtplaats aan de eischen voldoet, en dat zij, die dit willen, hun dieren toch naar het abattoir kunnen brengen. Voorstel van B. en W., met gunstig advies der Gezondheids-Commissie te Schoonhoven, tot verlenging van den ontruimingstermijn van het perceel E No. 8. Wordt aangeno- en. Worden vastgesteld besluiten tot af- en overschrijving, dienst 1928. By de rondvraag stelt de heer Reneman voor 50.subsidie ter verleenen aan de Haastrechtsche IJsclub, ter bestrijding van de door haar uitgegeven kosten van werk verschaffing. Wordt aangehouden. Vervolgens worden nog opmerkingen ge maakt betreffende de verLichting van Stol- wykersluis tydens de opening der ysbaan, en het ongerief, veroorzaakt in Boven-Haas- trecht door de bevroren waterleidingen. Ter zake zal een onderzoek word Pluimvee-vereeniging. In de Dinsdagavond gehouden vergadi ring werd vastgesteld het reglement voor c veilingscondities. Tot ophaler der eieren is. aangewezen de heer W. t'. Steenkamer alhier, die daarmede reeds irf de as, week een aanvang zal ma ken, daar het Bestuur bestloten heeft de eer ste veiling te doen plaats hebben op Woens dag, 7 M'aart a.s., namiddags half zeven, by het koffiehuis van den heer A. Donk. Deze tyd is zoodanig gekozen dat event, koopers uit andere plaatsen nog met de autobus van kwart voor acht zullen kunnen vertrekken. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordeiyi&eid der Redactie) Het Gymnastieklokaal te Gouderak. Myne Heeren, Naar aanleiding van het verslag der Ge meenteraadsvergadering te Gouderak m Uw courantvap 15 dezer en het daarop van „ge achte zyde" ingezonden „démenti" in het nummer van j.l. Maandag, zy het ons ver gund in Uw courant op onze beurt de juiste toedracht der feiten inzake het gymnastiek lokaal te Gouderak weer te geven, waar voor wy U by voorbaat beleefd dankzeggen. Volgens art. 195 der Lager Onderwyswet zijn de gemeenten verplicht voor een be- hoorlyke lokaliteit, waarin onderwys in vak j (dat is onderwys in lichamelyke oefenin gen) kan worden gegeven, zorg te dragen. Even wei kan tot 1936 .hiervan ontheffing worden verleend. Deze dagen werd door on zen Raad besloten, dit uitstel aan te vra gen. Onze vereeniging had nog een adres a;in den Raad gericht, waarin zy er den Raad op wees, dat met geringe kosten een behoorlijk gymnastieklokaal gemaakt zou kunnen vyorden, namelylrf door het wegbre ken vaiv een tusschenmuur van twee niet in gebruik zy'nde lokalen der Openbare Lagere School. De leerlingen der Openbare School zouden hiervan evenals onze ver eeniging profiteeren, terwyl door de ge meente aan de letter der wet was \oldaan. Of deze kosten nu of later gemaakt wor den, blijft toch het zelfde. Oks adres werd evenwel zonder commentaar Van de hand gewezen, en besloten werd'hVt bovenvei- meld .uitstel tot 1936 aan te vragen. Daarna richtte onzevereeniging zich met een behoorlyk omlynd verzoek tot fiedep. Staten om dit Raadsbesluit niet. goed te keuren, om redenen hierboven vermeld. Onze secretaris stelde hiervan den Burge meester persoonlyk in kennis. Verschillende vereenigingen betuigden adhaesie aan ons adres, wat echter niet ïocht baten. Ons verzoek werd afgewezen, echter had den wy in zooverre succes, dat slechts tot 1931 uitstel werd verleend. Hiermede nam de Raad onzer gemeente evenwel geen ge noegen en met de traditioneele 4—3 werd besloten in beroep te gaan bij den Kroon. (Zie raadsverslag 15-3-'29. Hierby werd door den Voorzitter opgemerkt dat door onze vereeniging schandalig werd gehan deld eiï* dat zy den weg had behooren te gaan welke het dichtst by was! Zyn Edel achtbare schynt niet te weten dat een ath- leet altijd den weg gaat die het dichtst by eu het kortst is, zoodat wy tot onzen spijt deze opmerking niet kunnen begrypen. Maar dat zal wel aan ons liggen. Wy heb ben evenwel de brutaliteit om te vermoe den dat ons adres aan Gedeputeerde Sta ten een doorn was in het oog van Zyn Edelachtbare. Het was ook een brutaal stuk je werk dat zoo'n vereeniging (al is die dan ook in 1910 opgericht, Koninklyk goed gekeurd en een zestig leden sterk) daar zoo maar eventjes in verzet komt tegen een gemeenteraadsbesluit! Het ergst is dat T.H.O.R. hiermede de medewerking van on zen Burgervader heeft verspeeld. Arm Tor retje... wat nu met de lichamelyke ontwik keling, die de jeugd toch zoo hard noodig heeft, wat nu met de athletiekcompetitie, met de singelloop, met de Nieuwe Zuid- Hollanderwedstryden, met al die mooie zo- mersche sportevenementen en gymnastiek- festynen... Stel U gerust, ouders, donateurs, suppor ters en leden van Thor, het Bestuur kan U_ mededeelen, nooit in de geringste medewer-' king van deze autoriteit te hebben ondei- vonden, ook niet van het Hoofd der Open bare Lagere School, eerder het tegendeel. Dat bleek nog kort geleden, toen ons ver boden werd, ons in het lokaal, gelegen naast het door ons voor de gymnastiek ge bruikte lokaal te verkleeden. Dit lokaal was door ons reeds 18 jaar gebruikt, zonder klachten. Plotseling (toevallig direct nu ons adres aan Gedeputeerde Staten* gedoogde het be lang van het Onderwys* wet langer, dat w\j dit lokaal nog meer gebruikten en werd het ons per 1 Januari verboden. Gelukkig besliste de Gemeenteraad (Oiewel tegen het advies van den Voorzitjfer) in dezen eens anders, zoodat wy na aénige maanden een tochtig portaal met stebn^n vloer als kleedgelegenheid te hpbben gebrokt, bin nenkort weer in onze oude rechten hersteld zullen worden. By de bedoelde gemeenteraadsvergade ring werd ook nog een rapgj>p%"voorgele- zen van dit Hoofd der Openbare Lagere School, waarin deze verklaart lichamelijke oefeningen als een luxe te beschaven, naar aanleiding waarvan onze geachte bur- het nut er niet van in te zien. Hoewel deze laatste zin snede „van geachte zyde" in Uw no. van 18 dezer wordt tegengesproken, kunnen wy mede op gezag van eenige .aadsleden me dedeelen, dat Uw correspondent het ge sprokene volkomen juist heeft weergege ven, en dat, hoe ongeloofiyk het ook is, dit inderdaad gezegd is, anno J929, nog gö"n jaar na de Olympiade in .Nederland, door dorpsautoriteiten, die krachtens hun positie behoorlyk ontwikkeld moeten zyn. Repliek hierop achten wy beneden ons. Dank aan die Raadsleden, <fie onze zaak hebben verdedigd en daardoor onze vereeni ginj£ hebben gesteund in haar streven naar het mooie doel: Een gezonde ziel in een ge zond lichaam. Hoogachtend, Het Bestuur der Gyrnn. en Athl. Verg. T. H. O. R. Gouderak, 20 Maart 1929. 450e STAATSLOTERIJ, le klasse. Trekking van Donderdag 21 Mrt Prijzen van 20. 486 543 1328 1357 1374 '1557 1719 1792 1805 1873 2241 3446 3762 «71 1547 4579 5283 5709 5854 6054 6055 6535 6897 703' 7231 7263 7419 7422 7585 7729 7865 8801 8895 9092 9130 9335 9336 9475 9717 10065 10095 10180 10305 10331 10582 10793 10888 10950 11610 11860 12035 12274 12361 12457 12502 12501 12636 12749 12773 12938 1295 13272 13395 1356-1 13617 14128 14198 1424 14307 14424 14825 14828 14856 15185 155u- 15799 15842 15843 16060 16185 16215 1634 16876 16920 17467 17553 17641 18072 18193 18300 18905 19421 19585 19907 20185 2019» 20325 20399 20412 20758 DUAADLOOZE DIENST. Ernstige mijnontploffing in Pensylvanië. Reeds vyt lijken gebotgen. NEW-YORK, 21 Maart. Te New Ken- ington ia Pensylvanië zouden 200 tot 400 myn werkers waarschymlijk tengevolge van een ernstige mynontploffing van de buiten wereld zyn afgesloten. Iteeds zyn vyf lijken geborgen. Reddingsmaatregelen worden genomen. Het huwelyk van den kroonprins van Noorwegen. Het huwelyk voltrokken. OSLO, 21 Maart. In de Verlosserskerk werd hedenmorgen het huwelyk tusschen kroonprins Olaf van Noorwegen en prinses Martha van Zweden voltrokken. Reeds lang voor het aangekondigde uur vulde een reus-s achtige menigte de straten waarlangs de bruiloftstoet zal trekken. Kort voor 12 uur arriveerde Kroonprins Olaf in luitenants uniform in gezelschap van de Hertog van York by de Kerk. Onder de tonen van Hochzeitsmarsch betrad de bruidegom de Kerk en nam ter linkerzijde yan het altaar plaats. Slechts enkele minuten later arri veerden de verschillende Koninklijke gasten. De bruid had, vergezeld dool, haar vader Prins Karei en voorafgega® door acht bruidsmeisjes, het 'slot verlaten om zich eveneens naar de Kerk te begeven. Onder koorgezang betrad zy aan den arm van haar ader het kerkgebouw en nam ter reebter- zyde van liet altaar plaats. Bisschop Lunder voltrok het huwelijk met het in Noorwegen gebruikelyke ceremonieel. Na gemeenschappelyk gezang, een collec te, koorgezang en een nogmaals gemeen schappelyk gezongen lied verliet het Kroon- prinselyk paar de'kerk en vertrokken ook de overige gasten onder de tonen van een marsch. Op hetzelfde oogenblik begonnen de kanonnen van het fort Akerskus hunne sa luutschoten te tossen. De terugkeer naar het slot vond plaats in omgekeerde volgorde van den tocht naar de kerk. De stoet werd ge opend door een met 4 paarden bespannen galarijtuig, waarin het Kroonprinselijk paar gezeten was, dat door de menigte -chier on onderbroken werd toegejuicht. Na den terugkeer op het slot von«l een lunch plaats, waarbij ongeveer 250 perso nen aanzaten. Hedenavond zal het bruidspaar op de hu- welyksreis naar het zuiden vertrekken. Loonovereenkomst in de metaalindustrie opgezegd. KEULEN, 21 Maart. De metaalbewerker- in de metaalindustrie hebben het arbeidscon tract opgezegd. Zy eischen een nieuw con tract met een verbeterde loonregeling een loonsverhoogmg van gemiddeld 10 De overeenkomst heeft betrekking op 75.000 arbeiders. Een trambotBing. AMSTERDAM, 21 Maart. Hedenmorgen is op de Westermarkt een motorwagen van lyn 14 gereden op een wagen van de Elec- trische tram naar Haarlem. De schok wa- zoo hevig, dat het voorbalcon van den mo orwagen van lyn 14 werd ingedrukt. Ken dame op het achterbalcon van dien wogen kreeg een ernstige hoofd!wonde. Door den ii dienst werd zy in bewuste- oozen toestand naar het Binnengasthuis ge bracht. Een drietal andeiv passagier liepen kleine verwondingen op, die door den geneeskundi gen dienst werden verbonden Overtreding der auteurswet. DEN HAAG, 21 Maart. De Haag^che Rechtbank heeft inzake de vordering van de Telegraaf en de Courant tegen het dagblad de Residentiebode wegens overtreding der auteurswet door het overnemen van artike len uit de Telegraaf en de Courant zonder bronvermelding, de Residentiebode veroor deeld tot betaling van bedragen resp. 200 500 als schadevergoeding van het ge- De gestolen posttrommel. Circa 9000.vermist. AMSTERDAM, 21 Maart. Het politie onderzoek inzake de brutale diefstal van den posttrommel wordt in verschillende richtingen geleid. Van de daders was heden ochtend echter nog geen spoor ontdekt. Wy' vernemen intusscheri dat de vermiste posttrommel c.a. 9000.aan geld bevatte. De Htiikersmokkelarij in Rotterdam. ROTTERDAM, '21 Maart. De Rotterd. Rechtbank heeft heden. u;tspraak gedaan in de suiker.smokkeiaffaire, waarby een drie tal schippers met hun lastgevers zyn betrok ken. De 55-jurige schipper J. 8. uit Dordrecht die 10 reizen gêmaakt heeft werd veroor deeld wegens een 37-tal vergrijpen tot 37 x 100.—. De 40-jarige schipper J. H. dia 7 reizen maakte is tot 28 x 100.— veroordeeld. De civiele vordering wegens ontdoken ac- cyns zyn voor de schippers re®p. 21.122.91, 1.174.50 en 1.126.00, de hechtenis is 4 dagen voor elke boete van schipper M. en 1 dag ,voor de schippers S. en H. De expediteur H. uit den Haag is veroor deeld wegens uitlokking tot dpze smokkelarij tot een geldboete in totaal van 677.550.00 sub». 338 dagen hechtenis, de 32-jarige G. E M. H. en de 66-jarige chocoladefabrikant G. J. K. uit Rotterdam en Londen zyn we gens dezelfde feiten veroordeeld tot 235.500.00 subs. 145 kdagen hechtenis. Ee* liefdesdrama. Een meisje met een slagersmes gedood. Gisteravond heeft te Muntendam de 18- jarige F. Schryver, die met Fyke Bronnu van Medum uit de iierv. Evangelisatie kwam, deze met een slagersmes vier ste ken toegebracht en in minnenyd gedood. Hy gaf zich daarna zelf by de mare - chaussees aan. Een arbeidsconflict in de Waabteen- mdu.trie. Naar wy vernemen had Woensdag te Arnhem een vierde conferentie plaats tus schen werkgevers en de drie samenwerken de arbeidersorganisaties in do Waalsteen- industrie. Deze onderhandelingen zyn, naar men ons mededeelt, vastgeloopen, en de partijen zyn niet tot overeenstemming kun nen komen. Zooals men weet loopt de thans geldende C. A. O. op 31 Maart af. WISSELKOERSEN. 20 Miaart. 21 Maart. Officieel. Londen 12.12 12.11*7 Berlijn 59.24 ft 59.24 Parijs 9.75'i 9.75 V* Brussel 34.67 34.67 Zwitserland 18.031 a 48.04 Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 66.55 66.55 Stockholm 66.70 66.70 Oslo 66.62Vu 66.60 New-York 2.49% 2.49% 84 Niet-officieel. Praag 7.39«a 7.39% Madrid 37.65 38.05 Milaan 13.08 13.08 Beursoverzicht. De beurstendenz was heden ongedecideerd de affaire was van bescheiden proporties. Diverse fondsensoorten werden wat hoogei afgedaan. De Philipsaamteeten liepen na vaste opening verscheidene procenter, terug. De Margarine Unies gaven onder beurst yd teekenen van verzwakking. Kunstzyde-aan- deelen volgden een dalende richting. Op de ieafdeeling vonden groote omzetten plaats. Koninklyken waren goed prijshoudend. Rub- beraandeelen kwamen lager te liggen in ver band met het verloop Jer pryzen. Tabakken trokken wat meer attentie doch hadden een tamelijk gedrukt voorkomen. Suikerwaarden lagen wat zwakker in de markt. Scheep- vaartaandeelen trokken nauwelyks eenige belangstelling. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 21 Maart. Verwachting: Zwakke tot matige, zuid- oostelyke tot zuid-westelyke wind. Aanvan- kelyknog licht bewolkt en droog. Later toe nemende bewolking met weinig of geen re gen. Des nachts m het noorden, iets zachter. Overigens weinigi verandering in temperat- tuur. ADVERTENTIEN. Heden overleed zachten kalm onze lieve Zuster, Behuwdzuster en Tante in den ouderdom van 54 jaar. Gouda Chr. WEURMAN Wed. F. H. WEURMAN Vogelaar en kinderen. Rijswijk C. J. CARRIÈRE—^Veurman G. CARRIÈRK Utrecht C. J. BREENWeurman H BREEN Gouda C. J. WEURMAN J. WEURMAN—van Hofwegen en kinderen GOUDA, 21 Maart 1929 De begrafenis zal plaats vinden Zaterdag 23 Maart des namiddags te 2 uur. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. 45

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2