BERICHT. GRATIS LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. JANNIGJE VAN DER LEK ting niet is voorzien. Het geheime karakter van zoodanige maatregelen maakt het bo vendien wenschelyk, dat de daaruit voort vloeiende kosten in uitgaaf kunnen wor den gesteld, zonder dat daarvoor de over legging van bewijsstukken wordt gevor derd. Wel is waar kan een zoodanige ver evening, ingevolge arta 30 van de Instruc tie voor de Algemeene Rekenkamer (wet van 5 October 1841, Staatsblad no. 40), tot stand worden gebracht ten laste van het hoofdstuk der Staatsbegrooting, dat voor „Onvoorziene uitgaven" bestemd is, maar het geldt hier uitgaven, die, te allen t(jde, uitsluitend op last van het departement van oorlog moeten kunnén geschieden en het hoofd van dat departement behoort dus, zoodra de noodzakelijkheid zich voordoet, zonder verderen omslag over de daartoe be- noodigde gelden te kunnen beschikken. Op het voetspoor van hetgeen reeds se dert jaren op enkele andere hoofdstukken der Staatsbegrooting geschiedt (zie art. 41 van hoofdstuk II en art. 32 van hoofdstuk IV voor het dienstjaar 1912), wordt mits dien een bedrag van 2500 voor „geheime uitgaven" aangevraagd, van welk bedrag uitsluitend aan de Koningin verantwoording zal worden gedaan." De post, in 1918 en 1914 uitgetrokken op 2500, werd op de begrooting voor 1915 verhoogd tot 25.000 en op dit bedrag ge handhaafd tot aan het jaar 1918. Op de be grooting voor 1918 werd de post verhoogd tot 40.000, terwijl op de begrooting voor 1923 de post weder werd verlaagd tot 30.000) het bedrag, waarop hy ook thans nog in artikel 216 staat uitgetrokken. De verhooging tydns den oorlog beoogde niet spionnoge of contra-spionnage, maar, voor zoover met spionnnenwerk in verband staande, een zeker toezicht op de gangen van vreemde spionnen, waarmee ons land overdekt was. Al was het werk dier spion nen minder tegen ons land dan tegen ande- deren gericht, zoo werd het toch een lands belang geacht, van hun verblijf en gestie zoovwl doenlijk op de hoogte te blyven. Na den oorlog, toen het aantal vreemde spionnen wel verminderde, maar niet ver dween, werd, mede in verband met nieuwe elementen van onrust, die hier te lande even als trouwens elders) optraden, een gelijk toezicht op de gestie van sommige perso nen noodig geacht. Daartoe werden geen spionnen d. w. z. menschen, die een an deren rol voorwenden dan zy' vervullen in dienst genomen, maar werd en wordt slechts gebruik gemaakt van den legalen recherchedienst. Rijkswegen en rijwielpaden. Ken verzoek om geljjktjjdigen aanleg. Bij de verbetering van de Rijkswegen wordt niet altijd gelijktijdig de aanleg van de daarlangs ontworpen rijwielpaden of dc verbetering van de bestaande rijwielpaden Ier hand genomen. Daardoor ontbreekt dik wijls voor langen tyd een afzonderlijke baan voor de wielrijders, of komt een be.-taan rijwielpad in minder goed berijdbaren staat •e verkeeren dan de rijweg. De ervaring beeft geleerd, dat dan de wielrijders gebruik maken van den rijweg en niet van het rij wielpad, hetgeen zeer ten nadeele is van dt veiligheid van het verkeer. In het belang van de verkeersveiligheid is het daarom noodig, dat b\j wegenverbet' ring zooveel mogelijk de ryweg en het r wielpad tegelijkertijd onder handen worden gjenomen. Dit is niet altijd mogelyk, hetzij omdat de daarvoor benoodigde grond nog niet be schikbaar is of wel om andere redenen, maar er zyn toch dikwijls gevallen, waarin die mogelijkheid wèl bestaat en daarom hebben de besturen van den A. N. W. B.. Toeristenbond voor Nederland en de Kon. NeA Automobiel Club in een gezamenlijk adres aan den minister van Waterstaat ver zocht, zooveel mogelijk te willen bevorderen, dat gelijktijdig met de verbetering van het wegdek, ook de aanleg van de langs de Rijkswegen ontworpen rijwielpaden, of de verbetering van de bestaande rijwielpaden zal geschieden. Een studie-record. Zijn leeien leek wel spelen. Do Maandag onder groote belangstelling plaats gehad hebbende promoti met lot' tot doctor in de technische wetenschap van ir. A. Klinkenberg, was, naar wordt gemeld, om verschillende redenen merkwaardig. Heeft men ooit van zoo iets gehoord 14 jaar eindexamen H.B.S., 15 jaar student 1 H.S., 17 jaar candidaatsexamen met lof, 19 jaar ingenieursexamen met lof, 20 jaar reserve-officier en 1 jaar militaire dienst, 22 jaar doctor in de technische wetenschap. In de volgende maand wordt de jonge doc tor 23 jaar. K. W. Kiel veld. t In den ouderdom van 72 jaar is gisteren te Utrecht plotseling overleden de heer K. W. Rietveld, directeur van de Crediet- en Depositokas aldaar, eenb ekende Utreeht- sche finantieele instelling. De overledene, die in het kerkelijk leven het ambt van notabel by de Ned. Herv. ge meente vervulde, was ridder in de Orde van Oranje Nassau en in vele kringen zeer ge zien. Nederlandsche Reisvereeniging. Verkiezing voor het Hoofdbestuur. In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur der Nederlandsche Reisver eeniging is besloten tot oprichting der af- deelingen Tilburg en den Helder. Uit de ingekomen candidaatstellingen voor de benoeming van leden voor het hoofdbestuur voor de algemeene vergade ring op 10 Mei a.s. te Eindhoven blijkt, dat herkozen zyn de heeren T. Coini te Am sterdam; Mr. M. J. van der Flier te Sche- veningen; C. de Jonge te Dordrecht; J. A. Landstra te Leeuwarden en V. J. Uri te Groningen. In de vac. Kortiim zyn candidaat gesteld de aftredende, en de heeren J. G. Beurs te Utrecht; A. C. Dijkman te Rotterdam en J. Th. K. v. d. Hoorn te Utrecht. i EERSTE KAMER. De publicaties van het „U. D." In de gisteren gehouden vergadering werd voortgezet de uehandeling van hoofd stuk III (Buitenl. Zaken) d)er) ))R)y)ks- begrooting voor 1929. Onvruchtbare pogingen. De heer VAN EMBDEN (v.b.) besprak thans de onvruchtbaarheid van de pogingen om tot internationale ontwapening te ko men. Voor den Volkenbond is de oplossing dezer quaestie er een van leven of dood, en zy houdt nauw verband met de nationale ontwapening, want de internationale ontwa pening wordt gebruikt om de nationale ont wapening te ontkomen. Reeds tien jaren wijdt de Volkenbond zijn arbeid aan het vraagstuk en de minister toont zich over de resultaten niet onievre- uen, als zyn zij weinig tastbaar, volgen.- den minister een quulificatie, die minder juist is. In materieeien zin is zy onjuist, want er zjjn 121 vergaderingen over gehouden. 111 resoluties aangenomen, waarvan drie-en- vijftig door de assemblee en acht-en-vyftig door den Raad. Is geestelijken zin is de qua- lificatie echter onjuist, omdat er in dien zin in het geheel niets is bereikt. Wanneer ir.cn wel resultaat bereikte zou er nieuw gevaar dreigen, want met internationale ontwape ning wordt bedoeld vermindering der bewa pening en daarmee weer beperking dev be wapening, wat beteekent fixeering op eer. bepaald niveau dat zelfs hooger kan zijn dun het bestaande. De quaestie der „U. D. '-pubhcatie heeft tweeërlei aspect. Spr. komt nu tot de publicatie van het „Utrechtsch DagbladZijn voorstel tot be spoediging der behandeling van deze b - grooting bedoelde geen agressie, doch paci ficatie door een spoedige behandeling dezer quaestie. Wie sensatie verwacht zal dan ook teleurgesteld worden, al beteekent dit niet, dat spr. geen critiek zal oefenen op de hou ding der regeering. Bij onthouding zou (li- Kamer niet de taak vervullen, waartoe zij geroepen is, reeds in het belang der preven tie. Immers het spel kan hervat worden bijv. tegen de verkiezingen met de -tuk ken van den heer van Beuningen. De quaes tie heeft een buitenl andsch en een binnen- landsch aspect. De houding der Regeering. Het eerste punt is de vraag, waarom de legeering niets gedaan heeft om de publi catie te voorkomen. Spr. kan ten deze de houding der regeering niet veroordeelen. Was het geschied, dan zou een diplomatiek* viaag en ontkenning der authenticiteit ge volgd zijn en er zouden geruchten ontstaan zyn. Bovendien zouden ons de gunstige gv- \olgen der publicatie zyn ontgaan, wan*- ge bleken is, dat de valsche stukken gemaak. zyn door de Belgische contra-spionnage. Hieruit is duidelijk gebleken, dat geheime verdragen onvereenigbaar zijn met het handvest van den Volkenbond. In de tweede plaats is verkregen dat de regeeringsverkla- ringen achterdocht hebben weggenomen, die anders had voortgesineuld. In de derde plaats zal de geheime politie in België wor den gereorganiseerd en wellicht eerlang af geschaft. In de vierde plaats is gebleken wat eigenlijk het werk is van generale sta- Men moet dan ook in objectieven zin goedkeuren, dat de regeering geen poging heeft gedaan om de publicatie te'verhinde- maar in subjectieven zin kan men die goedkeuring niet geven, daar de regeering op een ander standpunt stond: zij betreurde d" publicatie, en heeft alleen geen poging gedaan van verhindering, omdat zij daarvan geen heil verwachtte. De houding van de redactie van het „U. D." Een ander punt van het regeering.-beleid acht spr. bedenkelijker n.l. „waarom de re geering niet aanstonds, na de eerste publi catie van het „U. D." den volledigen tekst heeft doen publiceeren. Hierby wenscht spr. aan het adres van het „U. D." op te merken, dat de eerste publicatie een zoo tendentieus en arglistig uittreksel was, dat het moei lijk is, aan goede trouw te gelooven. In de eerste publicatie stond, dat het forceeren van Limburg zou geschieden in eiken oorlog ook in een aanvalscoorlog. Hier waren weg geknipt de qualificeerende woorden uit den tekst, waaruit blijkt, dat liet gaat om dool tocht, die door den Volkenbond wordt ge- ëischt. Wat hier gesupprimeerd is, is juist datgene wat recht onderscheidt van on recht. Het gaat hier om een doortocht dien wy niet mogen weigeren. Zelfs in het mate rieel valsche stuk. hadden de vervalscher- dit niet durven weglaten; de redactie van het „U. D." was lichtzinniger dan de ver vaJscher. Waarom heeft het toch dagenlang de in Utrech"gebrouwen giftdrank zyn werking laten doen 7 En waarom heeft de minister vragert gesteld aan de regeeringen, terwy hü wist dat het uittreksel in eLk geval valsch was? Waarom hebben de vyf aanziei lijke Nederlanders gezwegen, toén zy zagen dat de eerste publicatie in efk geval valsch moest zijn Spr. kan dat niet byzonder aan zienlijk vinden. Is het in het leven roepen van „rampzalige dagen" niet strafbaar? Spr. hoopt dat de minister den voor de re geering niet gunstigen indruk nog zal weten te verzachten en de middelen zaJ weten te vinden, waardoor in hot vervolg geen vry spel zal zijn voor hen, die dfn vrede ver storen. De onderhandelingen met België. De heer DE SAVORNIN LOI1MAN (c.h.i meent, dat de heer Vandervelde in de Bel ji be Kamer een teg*mstelling heeft gecon strueerd tusschen de meerderheid der Ne derlandsche volksvertegenwoordiging en den minister inzake de onderhandelingen met België. Een duidelijke uitspraak van den minister zou spr. op prys stellen, waar door de onjuistheid deaer opvatting duide lijk hlykt. Spr. wendcht een goede gezind- jegens België, maar als men in Bel gil spreekt van „revendications légitimes" dan moet dat worden afgewezen. De heer POLAK (s.d.) Ijeeft hulde voor onze afgevaardigden naar den Volkenbond. Hy brengt voorts in herinnering den geest drift, waarmee de stichting van den Vol kenbond werd begroet. Men verwachtte er zeer veel van ten opzichte van ontwape ningsmogelykheden en wereldvrede. Wy zyn thans 10 jaar verder, doch wat is er van al die mooie verwachtingen terecht geko men? Spr. sluit zich ten deze bij de door den heer Van Embden geuite teleurstelling aan. Wat de publicatie van stukken door het Utrachtsch Dagblad betreft ook te dien op ztchte sluit apr. zich bij den heer Van Etub den aan en hy' vraagt hoe het mogelijk was, nat een dagbladredactie of anderen konden gelooven, dat die stukken echt waren, .v tien jaren Volkenbond moest zoo iets onnio- gelijk worden geacht, lntusschen blykt hier uit dat er in Europa nog een atmosfeer hangt als v o o r 1914; de geheime dip.oma- tie gaat voort, er is een netwerk van min taire verdragen. Gelukkig is-ons iand buiten het geheime geknoei gebleven, niettemin zyn we buiten onzen wil toch in de Jcwestie betrokken. De lucht kan nog niet volkomen heider zyn zoolang er nog een jnysterie heerscht. De heer Van Beuningen heeft ver klaard, nog stukken te hebben, welken aan. hij zelfs nog niet heeft aangeduid. Kent de Minister die stukken? Zoo ja, is hij herein -aan te sturen op openbaarmaking? De heer VA>I LANSCHOT (r.k.i wijdt ook een woord aan den Volkenbond, is ter minder pessimistisch dan de heer Polak. Hy wil blyven hopen op de toekom>t, r wy meer nog dan vroeger onze belangstel ling aan het werk van den Volkenbond blij ven vvjjden. Aan dezen minister sprekers hulde vooi zyn werk ten gunste van de arbitrage er spr. heeft met vreugde de aankondiging ge zien van een ontwerp tot toetreding vav Alg. Akte voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen. Hebben andere landen plannen daaromtrent, b.v. Zwitserland De heer COL1JN (a.r.) is van oordeel dat de man dien wij naar Genève gezonden heb ben In verband met de voorbereidend- ont wapeningsconferentie, n.l. prof. Rutgers, van den beginne af oj; het standpunt van den vrede en de goede Volkenbondsgedachte heeft gestaan. Wat de militaire deskundigen betreft die slechts ten gerieve van den gedelegeerde zjjn toe gevoegd zou spr het onbillijk achten indien wel de buiten- landsche, doch niet de Nederlandsche -ifge vaardigde(n) over militaire deskundige ad viseurs kon (den) beschikken. In verband met de Utrechtsche publica ties kan spr. onderschrijven wat is gezegd over de onthouding van de zjjde onzer Re geering, die niet kon beoordeelen of het .-tuk echt was of niet. Indien het echt ware, dan zou de publicatie volkomen begrijpelijk zijn geweest. De Regeering had kunnen zeggen dat zy niet wenschte in te grijpen en zy had zich niet moeten beroepen op verondersteldeif on wil van ligt „U. D." Met den heer van Embden erkent spr. dat de eerste publicatie een geheel anderer. in druk moest wekken dan de tweede. Maai dat de Regeering ertoe over zou moeten hebben gegaan, het volledige stuk dat nog geenszins een onschuldig stuk was te publiceeren, dat wil er bij spreker niet i'). Meen, de Regeering behoorde, geljjk zy deed zich van een dergeljjke publicatie te ont houden. Mocht de lucht nog niet gezuiverd zijn, dan zou het wenschelyk zijn, daartoe nog het noodige te verrichten. Het is mogelijk, dat samenstellende dee- len van het stuk echt zjjn, maar dat zou al leen kunnen worden aangetoond of tegenge sproken na opening der geheime arch ie v- van de beide generale staven. Dit nu k.u:- spr. onwaarschijnlijk voor. Van eenig bestaan van een spionnage- of contra spionnagedienst in ons land, i.- spre ker niets bekend. We zullen de beroering-, die door de.-.e zaak is gewekt, moeten laten uitstel ven. Spr. komt nu tot de onderhandelingen over het Verdrag van 1839 met België. Misschien verdient het aanbeveling op het oogenblik de onderhandelingen maar even te laten rusten. De komende onderhande laar* worden anders wellicht met een niet geringe hypotheek belast. De officieele grondslag, waarop België de onderhandelingen schijnt te willen hervat ten is volgens de Belgische parlements- stukken de erkenning, dat Nederland zyn rechtsverplichtingen niet is nagekomen. Spr. vraagt den minister of deze eveneens die meening is toegedaan dan wel zijn stand punt daartegenover wi! stellen. Omtrent het rechtsstandpunt moet men allereerst een basis scheppen, waarop voort gang der onderhandelingen mogelyk is. De vergadering werd daarna verdaagd tot heden. TWEEDE KAMER. Wijziging der Ziektewet. De Kamer heeft gisteren langdurig ge confereerd over het vraagstuk der verdee ling van den premielast in verband met grondslag van- en storting in het prophy- laxe-fonds besteed. Men kwam nog niet tot een besluit. Als echter niet alle voorteekenen bedriegen, heeft de Minister met zyn jongste nota van wijzigingen een bod gedaan, dat aanvaard zal worden en waarmee afgewend is het ge vaar, dat een meerderheid zich zal uitspre ken voor het „royale" amendement, dat den geheelen premielast op tien werkgever wil leggen. Nadrukkelijk heeft mr. van Gyn ver klaard, dat algeheele premiebetaling door den werkgever voor de liberalen de wet on aannemelijk zou maken. In de avondvergadering werd de behan deling van het ontwerp Ziektewet voortge zet. De eerste spreker was de heer Sr.oeck Henkemans (C.H.),die bezwaren ontwikkel de zoowel tegen het amendement Kuiper als tegen de nota van wjjaaging der regeering. Mr. Aalberse (RXj bepleitte de betaling er en door den werknemer. Het rusten van de ge- heele premiebetaling op den werkgever zou lot loonsverlaging kunnen leiden en wan neer die op den arbeider drukt tot het vra gen van loonsverhooging. Ook wat de con tracten betreft is het medebetalen door den arbeider gewenscht; dat de uitvoering der wet voor 80 en 90 pCt. juist bjj de bedryfs vereeaigingen zal komen te berusten acht Mr. Aalberse zeer gunstig. De moreele positie van den arbeider m de bedrijfsvereenigiugen zal zijns inziens in hooge mate versterkt worden indien de ar' beiders tot de premiebetaling bijdragen. Wat spr. het groote amendement-Kuiper noemt bleek in menig opzicht sympathiek doch hij deinsde terug voor de kosten, die het zal berokkenen. De Minister van Arbeid, Handel en Ny verheid, wees erop dut waar verdedigd weru de geheele premiebetaling door de patroon- de collectieve contracten werden genoemd Bij deze beschouwingen werd intusscher. niet gezinspeeld op de vraag of 't bedrijfi Leven de lasten der geheele premiebetaling door den werkgever zal kunnen dragen. Er zjjn machinale bedrijven, waar dit niet ge makkelijk zou gaan, zoowel werkgever al- arbeider hebben het thans wel eens moei lijk. In arbeiderskringen wordt de gedacht' der gedeelde premie verdedigd. Zoowel de belangen in de zaak welke het hier geld al de invloed der arbeider staan hier op het spel. De Minister dringt aan op verwerping van het amendement-Duys. Men moet een besli sing vasthouden anders ontstaat er stagna tie. De heer Duy* trok een wissel op de toe komst. .Spr. ontwikkelt verder bezwaren te gen het amendement-Kuiper. De weg door den heer Kuiper aangewe zen is niet begaanbaar. De minister is dank baar voor de wyze waarop de Kamer zijn nota van wijziging beeft ontvangen. In die nota brengt hy deze wijziging, waar er van 2 pCt. gesproken wordt brengt hy dit gethl op 4 pCt. Indien het amendement-Duys werd aan genomen zou de minister de verdediging dei- wet niet verder op zich kunnen nemen. Tegen het amendement van Gyn heeft hij geen bezwaren. In verband met de verklaring des minis ters dat hij het amendement-Duys onaanne melijk acht verklaarde de heer Kuiper, (Kath.) dat hy om de wet zelf niet in ge vaar te brengen zyn amendement intrekt. STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Voorjaarsnieuws uit de Rotterdamsche Diergaarde. Voor drie Zondagen winterde het nog vol. Toen kwam met den dooi voor de be zoekers der Diergaarde de slechtste tyd. pe hal in den grond belette het water uit de ontdooide bovenlaag weg te zakken en dus moesten de schoenen, laat ons hopen overschoenen, van het publiek wel in de modder wegzakken. Gelukkig is dat leed nu weer geleden en men krijgt niet alleen in de lucht maar ook aan den bodem een voorjaarssensatie. Het nieuwe seizoen heeft voor de Dier gaarde goed ingezet door den aanvoer van een mooi transport Australische dieren on der de beproefde zorg van Kapt. Ph. v. d. Land, van het s.s. „Abbekerk". Er zyn verscheidene mooie kangeroesoor- ten meegekomen: Rugslreep-, Zwartstaart- en Kortstaartkangaroe# behoorende tot de kleinere soorten, in Australië „Wallabies" genoemd, terwijl ook de verzameling Roode kangaroes aangevuld werd. Een exemplaar i« hiervan zelfs van een bijzondere soort, die totdusverre nooit in de verzame ling aanwezig was. Ook een aardig makke Dingo (Australische hond) is op het appel. Verder bracht Kapt. v. d. Land zwarte zwa nen, emus, verschillende parkieten en een speelvogel mee. In het Reptielenhuis if de verzameling Koraalvisschen, die in de donkere winter maanden wat gedund was, prachtig aange- uld door de zorgen van een der bootslie den van de Rotterd. Lloyd, den heer Heus- dens. Hoewel met zeer eenvoudige middelen werkend wist hy een aantal schitterende koraalvisschen levend over te brengen, waaronder meerdere soorten die nieuw zyn voor de verzameling, zooals Chaetodon va- gabandus een bijzonder fraaie en kleurrijke visch. Opnieuw geeft deze mooie collectie een altijd weer gevarieerd beeld van den rijkdom der Indische zeeën. Een luxe auto te water. De bestuurder verdronken. Hedennacht is een luxe auto, bestuurd door den heer D. v. d. Lugt uit Rijswijk, by Moriaan te water gereden, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting. Door het optreden van den lieer L. Koene van Rijs wijk, die te water sprong is de vrouw van den heer v. d. Lugt gered, haar echtgenoot is echter verdronken. Fraude te Barendrecht. Naar wordt medegedeeld, zou er door den ambtenaar der posterijen P. te Barendrecht fraude gepleegd, waardoor een vry groot te kort in de kas is geconstateerd. Na een scherp verhoor door den burgemeester, te vens hulp-officier van justitie, heeft P. be kend zich aan onregelmtigheden te hebben •huldig gemaakt. jHet justitioneel onder zoek wordt voortgezet. RECHTZAKEN. De C'ulemborgsche moordzaak. De meineedigen. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan ijj de zaak tegen de vier van meineed verdachten uit de Culemborg- sche moordzaak. Het hof heeft jufrouw H. vry gesproken van het haar ten laste ge legde. De procureur-generaal had een voor waardelijke straf van 6 maanden geëischt. J. A. C. en A. C. werden ieder tot 5 maan den gevangenisstraf veroordeeld en M. de S. werd veroordeeld tot 2 jaar, met last tot z(jn GOUDA, 22 Maart 1929. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Gouda op Maandag 25 Maart '1929, des namiddags te 8 uur. Aan de orde: Benoeming van een lid in de commissie van bijstand in het beheer van het openbaar slachthuis, de commissie van bijstand in het beheer van het Marktwezen en de commissie voor Sociale Aangelegenheden, tengevolge van de benoeming van den heer C. H. Koe man tot wethouder. Voordracht ter benoeming eener onder wijzeres aan de openbare lagere school C en no. 2. Het voorstel tot inrichting van het ge bouw Gouwe no. 2 voor den stortings- en ophaaldienst, annex spaarbank en het Ont vangkantoor. Het voorstel tot aanleg van een korfba'- terrein aan den Bodegraafschen straatweg. Het voorstel tot aankoop van eigendom men gelegen aan de Eerste Kade van L. de Vries. Het voorstel tot aart Leg van een plantsoen tje aan de Vorstmanstraat. Het voorstel tot verkoop van grond aar. Mej. Breebaart. Het voorstel tot verhuur van grond aan C. Blommestein. Het voorstel tot aanleg van een speelter rein en verhuur daarvan aan de Vereeniging „Zomerlust". liet voorstel tot ontzetting der ambachts avondschool in een 5-jarige Avondschool voor Ambachtslieden en opheffing der Bui- geravondschool. Het voorstel tot toekenning van vergoe ding aan bijzondere scholen over 1928, inge volge art. 101, 9e lid der L. O.-wet 1920. Het voorstel tot aanvulling der Verorde ning op de heffing van rechten voor gebruik of genot van openbare gemeentewerken. Af- en ^verschrijvingen op 'de .gemeente- begrooting', dienst 1928 en 1929. Vaststelling van het suppletoir kohier der hondenbelasting over 1929. En verder voorkomende zaken. Wijziging verordening op de heffing vin rechten voor gebruik of genot van openbare gemeentewerken, enz. In overleg met de Directie der Nederland sche Spoorwegen, is door B. en W. het recht voor het gebruik van het Stationsplein al- standplaats voor autobussen bepaald op 5.per M2. per jaar tot een maximum van 50.— per-standplaats per jaar, terwijl voor reservestandpiaatsen, in te nemen op drukke dagen, per jaar 7.50 per bus word. geheven. Van de reserve standplaats mag echt ei slechts op 1 dag per week worden gebrul gemaakt. De verschuldigde rechten zijn in de stand plaats-vergunningen voor het Stationsplein opgenomen en in de vergunningen tot het innemen van standplaatsen met autobussen op andere plaatsen in de gemeente, hebben B. en W. eenzelfde recht bepaald. In gevolge de bepalingen van de met de spoorwegen af gesloten overeenkomst, betreffende het ge bruik van het .Stationsplein, heeft de Direc tie der Nederlandsche Spoorwegen mede zeggenschap in de regeling van de in ge- bruikgeving aan derden van het Stations plein en dientengevolge is bepaald, dat de helft der opbrengst voor rekening Spoor wegen is. In het belang eener uniforme regeling acht ten B. en W. het gewenschtnoor alle stand plaatsvergunningen voor autobussen een zelfde recht te heffen en namen dat daar om op de in de standplaatsvergunningen. Een ontwerp-wijziging in dien geest sto len B. en W. den Raad voor. Subsidie vereeniging ambtenaren der gemeente-fmanciën enz. De vereeniging van ambtenaren der ge- meente-financiën, gemeente-bedrijven en gemeentediensten, heeft een drietal com missiën in het leven geroepen, aan hetwelk de bestudeering en het uitbrengen tan rap port, omtrent de navolgende onderwerpen is opgedragen: u. verdient de volledige liegrooting- - boekhouding bij gemeenten en gemeente bedrijven op den duur al dan niet aanbeve ling? b. wenschelykheid van de uitbreidlhg :.q. invoering van gemeente-giro; c. opleiding en examens van financieel e n comptabele gemeente-ambtesaren. 'l\j zit evenwel voor de moeilijkheid, dat haar middelen niet toelaten de noodzake lijke kosten der commissiën geheel te haren loste te nemen, zoodat het hoofdbestuur zich genoodzaakt ziet een beroep te doen op de medewerking der gemeentebesturen. Aangezien de namen van de leden dev ge noemde commissiën voldoende waarborg yn, dat van de onderwerpen een diepgaan de studie zal worden gemaakt en de kenni- leniing van de resultaten dezer studie stel lig bevorderlijk zal zyn aan een goed finan cieel-, technisch- en economisch gemeente- beheer, meenen B. en W. dat er alle re ien i* de gevraagde medewerking te verleenen, en zij stellen den Raad voor aan de vereeniging voor bovengenoemd doel een subsidie ineens van 50.— toe te kenen. Verkoop van grond aan Mej. Ja. Breebaart. Bij Raadsbesluit van 28 Januari 1929. goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie op 11 Februari daaraan vol- geilde, werd verkocht aan mejuffrouw Jo hanna Breebaart, alhier, het perceel grond sectie B no. 2275. groot 36 c.A., benevens het aan de gemeente Gouda in eigendom be hoorende gedeelte, groot 25 M2. van bet eel sectie B 2064, welken grond mejuf frouw Breebaart in erfpacht heeft. Behalve voor de genoemde 25 M2. in erf pacht gegeven grond, is de gemeente Gouda in het perceel, sectie B 2064 nog medege rechtigd voor 3 M2. Het is B. en W. gebleken, dat mejuffrouw Bicebaart ook deze 3 M2. in eigendom wenscht te krijgen. Met 1 April a.s. begint het nieuwe kwartaal van de Goudsche Coiirant. Aan hen, die zich thans voor het nieuwe kwartaal op de Goudsche Courant abonneeren, worden de tot 1 April a.s. verschijnende numnn geleverd. Aanvragen te lichten tot het Bunsau: MARKT 31. In verband hiermede stellen zy den Raad voor te besluiten tot verkoop, aan mejuf frouw Ja. Breebaart van de bedoelde 3 M2. grond voor een som van 12.per M2. Inrichting gebouw Gouwe 2, bestemd vooi kantoor gemeente-ontvanger c.a. B. en W. schryven aan den Raad: Krachtens besluit van Uwen Raad d.d. 26 September 1928, werd ter huisvesting het ontvangkantoor dezer gemeente, in sief den nieuw op te richten stortings ophaaldienst, annex .-paarbank .aangekocht het perceel Gouwe 2, alhier, vroeger in bruik by de N.V. Slavenburg's Bank, alhier. Nevens de genoemde diensten ovrwi w wy overbrenging van den dienst der controle van de financiën naar dit gebouw, terwijl o.i. het ook niet van belang is ontbloot, dat de wethouder van financiën in dit alsdan geheel voor de huisvesting der finaticieeie administratie der gemeente te bestemmen gebouw gelegenheid vihdt de hem dragen werkzaamheden naar behooren te verrichten. Zooals Uwen Raad bekend, zyn de wet houder voor de financiën en de controle dienst titans gehuisvest in het Waaggebouw welk gebouw dus zou worden ontruimd. Na overleg met de Directie voor den Rei niging*- en Ontsmetting sdien-t, benevens het Marktwezen en de commissies van by stand voor deze laatstgenoemde diensten, is het ons evenwel gebleken, dat het voor deze diensten, in het byzonder voor den markt- dienst, zeer gewenscht is, dat zy hun admi nistratieve diensten vestigen in het centrum der stad, in de onmiddellyke nabyheid van de terreinen hunner werkzaamheden. Zy zyn bovendien zoodanig uitgegroeid, dat blijvende huisvesting in de woning van den Directeur niet langer wenschelyk mogelyk wordt geacht. Dit is een reden te meer voor ons geweest huisvesting voor den wethouder van fin: ciën en voor den controledienst der geinei L-financiën in het aangekochte gebouw, Gouwe 2, ernstig te overwegen. Uiteraard zulllen aan het geruimen tyc leeg gestaan hebbende gebouw vry belang rijke onderhoudswerken moeten worden ver richt. terwyl ook de meubileering der ver trekken voor den nieuwen dienst en het go- reorganiseerde ontvangkantoor bestemd, nadere eischen stelt. Ook vraagt een veilige, brandvrije opberging van bescheiden, naast de aanwezige kluis in het voormalige bank gebouw, voorziening. Volgens een door den dienst van gemeen tewerken opgemaakte begrooting, welke ook door de commissie van bijstand in het "be heer der Gemeentewerken onder de oogen j? gezien, vragen herstel en inrichting een uit gave van 8.996.85, n.L 4.446.60 voor her stelwerken, en 4.649.25 voor meubileering-, inclusief aanschaffing-van brandvrije stalen kasten (geraamd op j 2000. Hierby zy opgemerkt, dat de inrichting der vertrekken, bestemd voor den controle dienst en voor den wethouder van financiën, geen uitgaven van inrichting zullen eischen. I iteraard kunnen de thans in gebruik zijn de meubelen, enz. worden overgebracht en oor de nieuwe huisvesting benut. De genoemde bedragen zullen nog ver hoogd moeten worden met de kosten van verwarmingsinstallaties (gas), die waar- schynlyk een uitgave van plusmin, 1600. zullen eischen. De totale kosten van herstel en meubileering zullen dus bedragen rond 10.600.—. By een en ander is de grootst mogelijke zuinigheid betracht. Van luxe is bij deze in lichting in geen enkel opizicht sprake. Slechts het strikt noodzakelijke wordt Uwen Raad voorgesteld. Opgemerkt wordt nog ten opzichte van d-- huisvesting van den wethouder van finan ciën in dit gebouw, dat dleze daaraan uit drukkelijk de restrictie heeft verbonden, dat, wanneer blijken mocht, dat de finaai- eieele administratieve dienst der gemeente de beschikking over het door hem in gebruik te nemen vertrek eischt, dit onmiddellijk zul moéten worden ontruimd en voor hen: elders huisvesting zal moeten worden gezocht. De tweede verdieping van het gebouw wenschen wy bestemd te zien voor de wo ning van een der ambtenaren ten kantore ontvanger, welke tevens het toezient op het schoonhouden, em. ware op te dra gen. Hiermede zal teven# in een intensieve bewaking dep kantoorlokaliteiten zijn te voorzien. Al# e*tra-vergoeding geven wij Lwen Raad in overweging een bedrag van 300.— per jaar, benevens vrye woning, v uur en licht; de verdere kosten van schoon houden komen ten laste der gemeente. Zoodra vaststaat, welke ambtenaar met Jeze taak zal worden belast, zullen wij Lwen Raad hiervan mededeeling doen. Ten slotte geven w\j U in overweging te bepalen, dat de Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst en de dienst van het Marktwe zen voor het gebruik der bovenlokaliteiten van het Waaggebouw, jaarlijks voor huur aan de gemeente zullen vergoeden een be- van 200.— iedter, in totaal alzoo f 400.— Resumee rende stellen wy Uwen Raad voor te besluiten: tot herstel en meubileering van het |^voor den storting»- en ophaaldienst, nr.nex «paarbank en het- ontvangkantoor der ge- iimg vai an den o op het sk meente bestemde gebouw, Gouwe 2 en hier voor aan ons College een crediet te verlee nen groot 10.595.85, welke kosten t.z.t. zullen worden gedekt door geldleen ing. 2. aan den ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger, die belast zal wor den met het toezicht op het schoonhouden ii» en het bewaken van het gebouw Gouwe 2, boven zyn wedde een toelage te verleenen van 300.per jaar, benevens vrye wo ning, vuur en licht. 3. de bovenverdieping van het Waagge bouw te bestemmen voor huisvesting van de administratie van dea Reiniging*- Ontsinettingsdienst, benevens voor den dienst van het marktwezen dezer gemeente en de huurvergoeding door deze diensten voor dit gebruik te betalen, te bepalen 200.— voor ieder per jaar. By de betrokken commissies van bijstand bestaat tegen een en ander, voor zoover ieder van hen aangaat, geen bezwaar. Benoeming tot Gemeente-Secretaris. De aan de afdeeling Onderwijs der Ge meente Secretarie verbonden 2e commies, de heer F. Vernède, is benoemd tot Ge meente-secretaris van Laren (bij lxtchem) in de provincie Gelderland. Aanbesteding. Vanwege den Rijkswaterstaat is gisteren aanbesteed het wijzigen van den Delftweg naby de Hoornbrug in de gemeente Rijs wijk ('Z.-H.) met bijkomende werken, be hoorende tot den aanleg van een nieuwen weg van Rijswijk naar Rotterdam met zy tak naar Delft. Laagste inschryfster was de N. V. Beton en Woningbouw Mij. te Gouda voor 16.300. Ver. van Vrijz. Hervormden. Voor de afd. Gouda van 4e Vereen, van Vryz. Herv. in Z.-H. zal a.s. Zondag 24 Maart v.m. 10*6 uur in de groote zaal der Sociëteit „de Réunie" voorgaan Ds. J. N. Pattist van den Haag. Ds. Pattist heeft tot onderwerp van zyn rede gekozen „Eenzaamheid en geloofsver trouwen". i Jaarvergadering van de Roei- en Zeil vereeniging „Gouda". Gisterenavond had in Hotel „de Zalm" de gewone algemeene vergadering plaat- Om kwart over acht opende de voorzitter, de heer H. N. Valckenier de Greve, de vergade ring en heette de talrijke aanwezigen harte lijk welkom. Het seizoen 1929 wordt begon nen met 160 leden en 54 donateurs, terwy een aantal nieuwe leden 2ich bereids hebben laten voorhangen, zoodat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Medegedeeld werd dat de heer P. Bokhoven wegens drukke werkzaamheden als be stuurslid heeft bedankt; hem werd dank betuigd voor de vele diensten door hem be ien. Daarna kwam de secretaris aan hel woord. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd goedgekeurd, waarna het jaarverslag werd voorgelezen. Hieruit kregen de leden een goed over zicht van het vorige seizoen, wat in alle op zichten zoowel ledental, activiteit van de leden en prachtig weer, een prettigen indruk achterliet. De voorzitter roemde terecht de activiteit van den secretaris, waarmee de rgadering zyn instemming betuigde. De balans 1928 gaf eveneens- reden tevredenheid, en de penningmeester kreeg een kledne hulde in ontvangst te nemen voer zijn nauwgezet beheer. Overgegaan werd daarna tot verkiezing an een bestuurslid in plaats van den he< F. Bokhoven. Uit de vergadering werden niet minder dan 4 candidaten gesteld, wat enkele herstemmingen tengevolge had. ren ;lotte verkreeg de heer J. Verschoor de meerderheid, die de benoeming verklaarde aan te nemen. De roei-commissie, betaande uit de heeren Bicknese en Kamerling-, werd herkozen, ter wijl in de zeil-commissie, naast de heer H. D. Boot ails nieuw lid werd gekozen de heer W. v. Wijnen, wat voorwaar een aanwinst van deze commissie beteekent. Met het nazien van de rekening werd' belast de heeren Kuypers, Bicknese en A. Dortland Jr. Namens het bestuur werd medege leeld, dat dit jaar als proef een radio-installatie op het Clubgebouw zal worden aangebracht, lat de bezoekers, naast de mooie natuur, ook van muziek enz. zullen kunnen genieten. Met applaus werd deze mededeeling be groet. Evenals vorig jaar werd ook nu weer be sloten tot het houden van een boottocht. Over het doel zal nog nader worden geco By de rondvraag werden nog enkele aai gelegenheden van huishoudelijken aard ter sprake gebracht, welke door het bestuiur werden afgedaan. Niets meer aan de orde zy'nde sloot de voorzitter om 10.30 de geani- Het clubgebouw wordt Vrijdag 29 Maart a.s. geopend. Men meldt ons van de H.B.S.:: Gistermiddag had de H.B.S.-er C. H. de B(louw) het ongeluk met fiets en al in het natte gedeelte der Karnemelksloot te ge raken. Gelukkig wist hij zichzelf te redden en kwam dus met de schrik en een nat pak vrij. Eenige leerboeken echter verdron- jammerlyk. De fiets is later opge- vischt. Soc. Ons Gez. van Maart 's avonds 8 uur Vergadering van de Vereeniging tot bevordering der belan gen van de Slechthoorenden in zaal Maart 2 uur Zaal Genoegen. Modeshow 25 Maart, 8 uur, Raadzaal Stadhuis. Ge- 26 Maart 8 uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Uitvoering Chr. Muziekver- eeniging „De Bazuin". 7 Maart. 8 uur. Soc. de Réunie openbare bijeenkomst, Comité tot Behoud van de Reeuwyksche Plassen. Sprekers Dr. W. Zuydam en A. Scheygrond. 27 Maart, 8 uur, Soc. Ons Genoegen. Uit voering „Vires et Ceieritas." 6 en 7 April Raadzaal Stadhuis, Voorjaars vergadering van het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wis kunde. Apothekers. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is tot en met 22 Maart, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alle» voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALl'HEN a. d. RIJN. B. en W. hebben den raad voorgesteld het vermenigvukligingscijler voor 1929'30 tóist te stellen op 1.5. Ter benoeming van een directeur van ge meentewerken is voorgedragen ir. J. D. J. Waardenburg, thans gemeente-architect. In verband met desbetreffende besluiten van den Nederlandschen Aannemersbond en den Ned. R.K. Bond van Bouwpatioons stelt het college voor, geen borgen te eischen bij aanbestedingen behoudens bijzondere, doov B. en W. te beoordelen uitzonderingsgeval len. riEKKENWOUDE. Het fanfarecorps „D. H. T. S. G.", direc teur de heer C. Korevaar alhier, heeft be sloten op 2e Pinksterdag a.s. deel te nemen aan het Groot Nationaal Zang- en Muziek concours te ZevenhÖizen. OUDEWATER. De heer-1. Vink, overleden te Snelrewaaid, heeft, volgens „de Ned.", aan de Ned. Herv. Gem. te Oudewater, de boerenhofstede met landeryen, bewoond door den heer G. P. Lekkerkerker, vermaakt, beneven- het ren teniershuis ^an den heer V. en bovnidien 80.000. De hofstede met rentenieishuis heeft een waarde van 70.000. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het gymnastieklokaal voor T.H.O.R. Mijne heeren, Het ingezonden stuk in Uw nummer van gisteren geeft my aanleiding de volgende regelen te schryven: Daar lees ik: Ons adres werd evenwel zonder commentaar van. de hand gewezen Waarom? Tijdens de raadszitting stelde één der raadsleden, de heer P. H. Vleg- geert, my een schryven ter hand van de Gymnastiekvereeniging T.H.O.R. Aangezien dit stuk niet gezegeld was, werd het niet in behandeling genomen. Eepe eigenaardige manier om „een stuk aan den Raad te rich ten". Na deze handelwyze, die vanzelf geen praktisch gevolg had, is T.H.O.R. een adres aan heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie gaan richten, ten einde het raadsbe sluit, waarbij vrijstelling was gevraagd van de verplichting tot het geven van onderwij. in lichamelijke oefening tot 1 Januari 1981, vernietigd te krijgen. Het voornamen daar toe werd mij door den secretaris der ver eeniging aangezegd. Ik heb niet getracht T.H.O.R. tot andere gedachten te brengen, mij zeiven dit slechts afvragende, waaraan deze vereeniging hare bevoegdheid tot het in beroep gaan van een raadsbesluit, uit sluitend het openbaar lager onderwijs be treffende, verleent. Dat T.H.O.R. schrijft, nooit de geringste medewerking van my te hebben ondervonden, eerder het tegendeel, laat ik voor haar rekening. Dat ik advi seerde geen 2e lokaal voor kleedgelegen heid af te Rtaan, was niet, omdat ik positie wenschte in te nemen tegenover T.H.O.R., maar was gegrond op het uitgebrachte rap port van het hoofd der school. Slechts en kele dingen zal ik er uit noemen: smyten met de schoolbanken; schoolmaterialen ka pot of weg; verontreinigingen op den vloer; sigaretten-eindjes op den grond; brandplek- ken werden aangetroffen; een doosje luci fers laten staan op de nog niet uitgebrande kachel. Het rapport van het hoofd der school, waarin deze verklaart lichamelijke oefenin gen als een luxe te beschouwen, heeft my tot op heden nog niet bereikt. Dat zulks in Uw nummer van den 18 dezer is tegenge sproken, schijnt het bestuur van T.H.O.R. niet daarvan te overtuigen. Welke raads leden eiiieve, waarom de namen niet ge in nochtans kunnen verklaren, dat het verslag van Uw correspondent in Uw blad van den 15 dezer in dit opzicht juist is, is voor my een raadsel, welks oplossing ik niet zal pogen te vinden. Ten slotte blykt my uit het schryven van T.H.O.R., dat ik volgens haar geen aanspraak er op kan maken „behoorlijk ontwikkeld" te zjjn. Evenals T.H.O.R. acht ook ik repliek hierop beneden, my. Onder mededeeling, dat het my niet lust omtrent deze aangelegenheid meerdere „in gezonden stukken" te zenden, U, geachte Redactie, inmiddels dankende voor evenT tueele opname, gaame onverkort, verblijf Hoogachtend, Uw dw. H. BERGMAN, Burgemeester. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Eduard Meyer, t De bekende zwemmer op 51-jarigen leeftijd overleden. Het Hbld. verneemt, dat te Amsterdam is overleden, 51 jaar oud, de bekende zwem mer de heer Ed. Meijer. Omtrent den vroeger zoo bekenden thans overleden zwemmer Eduard Meyer werd in de laatste jaren heel weinig meer vernomen, zoodat voor de jongeren in de zwemwereld deze naam alleen maar een klank is geworden. Voor hen, die nu al jaren in de zwem beweging meeloopen, is Ed. Meyer een van de pioniers van lange afstandzwemmen en van waterpolo. Maar van het eerste vooral. Met z(jn typische Engelsche (zij-) slag kon h(j uren achtereen doorgaan, met onver woestbare energie trachtend naar het eind doel. Hoe langer afstand hoe liever. De Traversée de Paris, waaraan hy voor het eerst den naam van Nederland verbond, de Swim through Londen, en in Duitschland de tocht van Danzig naar Zoppot, waren zwem- gebeurtenissen waaraan hy regelmatig deel nam. In 1910 slaagde hij er in, vergezeld van een roeibootje waarin o.a. de vroegere secr.-penn. van den N. V. B. Jan Hylkema zat over de Zuiderzee te zwemmen van Enkhuizen naar Stavoren, waarvoor h(j on geveer acht uren moest zwemmen. Hy heeft jaren waterpolo gespeeld, voor De Jonge Kampioen en hywas als zoodanig een ge vreesd tegenstander. Oprichter van de Am- sterdamsche Reddingsbrigade, heeft Ed. Meyer verschillende malen menschen uit het water gehaald. Nadat hotel Palais Royai waarvan hy een der directeuren was. verdwenen was, heeft Ed. Meyer zich metterwoon in Italië, te San Vincenzo al Volturno, gevestigd, zoodat de laatste jar#n slechts sporadisch iets van hem gehoord werd. Voor een ope ratie teruggekomen, daarna weer terugge gaan, is Ed. Meyer voor een tweede ope: ratief ingrypen te Amsterdam terugge keerd. Helaas slechts om hier te sterven. KORFBAL. Korfbal-nieuws. Zaterdag a.s. belegt de Korfbalclub „Ter Gouw" in de bovenzaal van de Melksalon „Hollandia" aan de Markt een intieme uvonu voor zijn leden, donateurs en verdere be langstellenden. Het programma vermeldt: muziek, tooneel, voordracht enz. Terwyl bal na niet ontbreekt. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.Gramofoonplaten. 5.30 Radio-dokter. 6.01 Dinermuziek. 7.16 Onderwijsfonds binnenvaart. 8.01 Lezing. 8.40 Concert. 10.10 Stedenkennismakingsavond A'dam. 5.Vooravondconcert. 6.40 K. R. O. Spreekbeurt. 7.35—10.30 V. P. R. O. Lezingen en mu ziek. Üaventry: 7.06 Brahm's liederen. 8j05 Vaudeville. 10.40 Vocaal concert. 11.35 Dansmuziek. In twee jaar ttfd! "Er kan in twee jaar tijd zeer veel ge beuren. Dat blykt zeer duidelijk uit de ge schiedenis der radio. Een interessant voor beeld hiervan is wel het volgende: Twee jaar geleden heeft sir Thomas Bee- charti zich als volgt geuit over de radio „Van het begin tot het eind klinkt er een afgrijselijk gekerm en gegil, dat evenveel van goede muziek weg heeft als het loeien van een stier van het schit terende zingen van Galli Curci". Op een vraag of Sir Thomas speciaal te gen den omroep was, antwoordde hy: „Het kan me niet schelen* of er iets „omgeroepen" wordt, als het maar niet doorgaat voor werkelyke muziek. Wan neer er menschen zyn, die denken, dat het lawaai, dat zij door de radio hooien even mooi is als de origineele muziek, laat ze het dan maar denken!" Dat was sir Thomas' opinie twee jaar geleden. Thans is de toestand geheel ver anderd. Sir Thomas treedt zelfs als diri gent voor de radio op. Onlangs heeft hij een radio-concert van werken van den Franschen componist De- lius gedirigeerd en de componist, die blind en verlamd is, beluisterde het concert in zyn woning in Frankrijk. Na het concert schreef hy een brief aan Sir Thomas Bee tham, waaraan wy het volgende ontleenen: „Met myn nieuwe radio-toestel heb ik het concert volmaakt kunnen beluiste ren en ik kan u niet zeggen, hoeveel ge noegen me dat gedaan heeft. U heeft getoond myn muziek volledig te begry- pen! Iedere nuance werd op de juiste w\jze weergegeven. Ik hoorde de tweede dans-raphsodie voor het eerst en ik ben meer dan verrukt over het resultaat dat door u werd bereikt!" DRAADLOOZE DIENST. Brand gedurende een bioscoopvoorstelling. Vele dooden en gewonden. MOSKOU, 22 Maart Uit Moskou wordt gemeld, dat in het Iqrp Igolskino tijdens het vertoonan van een film in een school brand is uitgebroken. De film was gewyd aan de herdenking van de Commune van Parys. Het vuur greep snel om zich heen zoodat het geheele schoolgebouw afbrandde. Tot nu toe zijn 117 dooden en gewonden gevonden. De voorstelling werd niet alleen door volwassenen, maar oók door de ge heele dorpschooi met 47 leerlingen bijge woond. Het is niet uitgesloten, dat onder de puinhoopen nog meer slachtoffers woricn gevonden. Door het *lechtc weer werd het blusschingswerk ten zeerste belemmerd, merd. KQWNO, '22 Maart. Uit Moskou wordt gemeld dat een commissie jsal worden ge zonden naar Igolskino in het Gouvernement Wladimir teneinde een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van den brand tijdens de bioscoopvoorstelling, welke aan zooveel menschen het leven kostte. lntusschen is het aantal slachtoffers gestegen tot 129, terwijl het aantal gewonden 121 bedraagt. Ook een oqderwyzeres en 2 onderwijzers die zich tijdens de voorstelling in hêt school gebouw bevonden, zyn verbrand. Mijnongeluk in Pcnaylvanië. LONDEN, 22 Maart. De reddingswerken in de myn naby Pittsburgh waar gisteren een hevige ontploffing plaats vond, wor den nog steeds voortgezet. Gisteravond laat werden nog 27 mijnwerkera gered. Het aantal mijnwerkers, dat nog in de rayr is opgesloten, wordt geschat op onge veer 60. Het vqur in de myn woedt nog onveiminderd voort. Volgens de laatste be richten zijn intusschen 21 dooden geborgen, Uitgeleverd. ROTTERDAM, 22 Mlaart. Op verzoek van de Ned. Justitie is door de Zweedsche Re geering uitgeleverd een 44-jange Noor B., üie met behulp van een valsche cheque een Rotterdamsche bankinstelling heeft opge licht voor een bedrag van 700.—. Hij is duov een inspecteur van de Centrale Recherche uit Gothenburg gehaald en te Rotterdam ter beschikking van de Justitie gesteld. EERSTE KAMER. Minister Beelaei ts van Dlokland over de publicaties in het U. D. By de voortgezette behandeling van de begrooting voor buitenlandsche zaken, be pleit Mr. Briët verbeterde voorlichting van Nederland in het buitenland De critiek van Prof. van Embden op bet L. D. acht hij overdreveR «cherp> aangezien, in-België de bronnen zyn te zoeken en niet in Utrecht. Ten slotte wenscht hij de nieuWe onder handelingen over een verdrag met Belgic vel band te houden tusschen de economirche en politieke beteekenis der overeenkom-t. Minister Beelaerts van Blokland sprak zijrt vertrouwen in den Volkenbond uit even als in Mt. Rutgers. Hy ontkent de geheim zinnigheid van zijn Departement. Wat betreft de Utrechtsche publicatie* zegt spr. dat v. Beuningen het *Cuk heeft gekocht toen hij merkte dat de Regéering er zich voor interesseerde. Van Beuningen heeft niet aan de publicatie medegewerkt. De Itegeering wil de echtheid doert onder zoeken. door tuschenkomst van de Belgische Itegeering maar Wenschte geen publicatie. De publicatie kon echter toch niet worden verhinderd. De Belgische Regeering heeft thans alle gegevens en fotografische copieën Van de stukken waarover van Beuningen beschikt. WKSELHOEKSEN. 21 Maart. 22 Maart. Officieel. Londen 12.11'V M 12.127* Berlyn 59.24 59.24*4 Pary# 9.76*4 9.7644 Brussel 34.67 34.67 Zwitserland 48.04 48.94 Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 66.55 66.56 Stockholm 66.70 66.72*4 Oslo 66.60 60.60 New-York 2.49% 2.49% Nidt-officieel. Praag 7.39*4 7.39% Madrid 38.05 38.05 Milaan 13.08 13.08 Prolongatie 5 8 rA N. W. S. 78%. Beursoverzicht. Een van de voornaamste kenmerk' n wa ll eden een groot gebrek aan orders en de handel was dientengevoilge van kleine afme - tingen. De grootste beweging ontstond nog op de mynafdeeling in Boetons, die ge vraagd waren, en een vaste houding aan den dag legden. Margarine unies werden op bo- schen voet verhandeld en waren daarbjj een kleinigheid lager. Van BerkePs lager ierder wat gedrukt in de markt. De Philipsaandee- len waren nogal aan den ongeanimeerden kant, doch overigens niet veel veranderd- Oiiewaarden waren iets zwakker gestemu. Koninklyken kwamen iets lager te liggen. Rubberaandeelen waren by kalme handel prijshoudend. Tabakken hadden een onge animeerd voorkomen en werden daart>y op zeer bescheiden voet verhandeld. De Ameri kaanse he markt was stil. RADIO-TELEGRAFISCH WEKRBEKICH t 22 Maart. Hoogste stand 770.3 te Breslau. Laagste stand 738.7 te Vestmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige zuid oostelijke tot zuid-westelijke wind. Half be wolkt tot betrokken. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. ADVERTENTIEN. Heden behaagde het den Heere, na een korte ongesteldheid, uit ons midden weg te nemen, onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej. Wed. van den Heer Boris van Dort in den ouderdom van 91 jaar. W. v. DORT. G. v. DORT—de Jong A. v. DORT. N. v. DORT. IJ muiden, M. B. S. GEEVERD1NG— v. Dort. N. GEEVERD1NG. GOUDA, 22 Maart 1929. Turfmarkt 84. De teraardebestelling zal plaats hebben D V. Maandag 25 Maart, des namiddags 12 uur vanaf het Sterfhuis. 36

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2