■I 1 RDEGRilF <1 VNN I NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho. 17029 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ■ahlmann Co. 'U I (PER r 864 50 jdpapier ng. - B FEUILLETON. Elegante Dames- en Kinderkleedlng -- Hoeden en Stoffen hi ien ij I Maandag 29 Maart 1929 97* Jaargang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz i Enorme lllfflIlMIllllllllliMIIIII W’I r Gouda: L IPENHJN UMWAS N ZOUT DER WAS rwrijver. (Wordt vervolgd.) toch wel een kleur- en -echt. i>ewasschen ze wordt. >n wasch- :ht. Zijn kwade gedachten niet altijd te weeren, Toch kunnen we ons wachten dat ze ons overheeren. ventfe-pol'itieilt, ook met betrekking tot Mexico voort te zetten. 2 Telef. 602 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar Frai -- - - - - TEL. 520 HET PROCRUSTES-BED. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) het is nog niet bekend, of er slachtoffers zyn te betreuren. In Kentucky is, voor zoover bekend, nie mand om het leven gekomen, doch 5000 per sonen z(jn dakloos en vele spoorbruggen en wegen zijn vernield. In Missisippi heeft de tornado 15 hutten, bewoond door negers, vernield, waarbij drie kinderen werden ge dood. kauza in alle Afdeellngen. Aparte Modellen In elke prljalage, int -, kunst- Chine. door de Francesco wijst niet altijd den menschen den goeden weg. Kom binnen, dan zal ik eens zien, wat ik voor U doen kan. Hij gang hen voor en een oogenblik later bevonden ze zich in een laag, berookt ver trek met een met zandbestrooiden vloer, waar een lange, houten tafel tegen den verst verwijderden muur was geplaatst. Aan deae tafel waren vier mannen gezeten die juist met hun eenvoudig maal klaar wa ren. Twee van hen droegen de uniform van bewakers van de Prince town gevangenis, hun geweren stonden naast hen tegen de bank. De andere twee waren burgers en schenen vrienden te zijn van den herbergier. Deze stond nu achter het buffet en zijn elle bogen rustten op de toonbank, hij .«-cheen met aandacht te luisteren na^r het gesprek dat de bezoekers voerden. Er is een gevangene ontsnapt, legde hij de twee reizigers uit, toen ze bij hét buf fet kwamen, en deze mannen zijn hem op het spoor. Hij is twee dagen weg en ze den ken dat hij daar ergens achter in het moe ras zit. Het verbaasd me, dat U er niets van gehoord hebt. Als U van Princetown komt, zouden ze U wel gewaarschuwd hebben den rechten weg te houden. We komen van Priscetown en we zijn inderdaad gewaarschuwd, antwoordde Phi lip, maai' we zagen geen reden om ons plan te veranderen. Hij strekte zijn gespier de armen uit en lachte, om een onnoozele veroordeelde. Toen keek hij naar de bewa kers. Arme duivel! voegde hij er aan toe. - Ze schieten hem op slag dood, zei de waard zefcht, terwijl hij een veelbeteekenen- Generaal Sarrail. f Gister is te Parijs een ander bekend Fransch generaal uit den oorlog overleden, n.l. généraal Sarrail, die later Fransch hooge-commissaris in Syrië is geweest. In den oorlog was hij eerst commandant van het 5de leger en later bevelhebber van den linkervleugel van het geallieerde leger te Salonika.. Maurice Sarrail was op G April 1856 te Carcassone geboren en is dug 72 jaar ge worden. Bij het begin van den wereldoorlog was hij bevelhebber van het zesde leger corps en kreeg in den slag aan de Marne het opperbevel over het derde leger, aan welks hoofd hij een werkzaam aandeel nam aan de vervolging van de terugtrekkende Duitschers. In den daarop volgenden positie-oorlog SPANJE. Een nieuwe Oceaanvlucht. Zondagmiddag is het Spaansche vlieg tuig „Jesus Del Gran Podër” voor een Oceaanvlucht naar Zuid-Amerika zonder tusschenlanding vertrokken. Het vliegtuig wordt bestuurd vliegers Fransisces Jiminez en Iglesias. FRANKRIJK. De uitvaart van Maarschalk, Foch. De regeling der plechtigheid. Het stoffelijk overschot van maarschalk Foch is Zondagochtend om kalf negen zon der praal onder den Are de Triomphe op gebaard en blijft daar tot Maandagavond tien uur tentoongesteld. Daarna zal het naar de Notre Dame worden overgebracht, waar Dinsdagochtend om half tien de uit vaartdienst wordt gehouden. De Are 'Iriomphe, was evenals bij de be grafenis van Victor Hugo van boven tot beneden met zwart krip bedekt geworden. De kist stoi.J er op een hoogen catafalk onder. Er omheen hield een eerewacht van was hij bevelhebber in Argonne, vanwaar hij in het laatst van 1915 naar het Naburige Oosten werd verplaatst. Twee jaar later werd hij hier door generaal Guillaumet ver vangen en ging in April 19188 naar de re serve over. Na den oorlog heeft hy met Herriot en Painlevé de Republikeinsche Liga opgericht die zich tegen Poincaré keerde. Na de ver kiezingszege dor linksche partyen werd hy toen in Mei 1924 weer in actieven dienst gesteld en in November van dat jaar tot hoogen commissaris in Syrië en tot bevel hebber van het Fransche Levant-leger be noemd.. Fransch visschersvaartuig gezonken. Het Duitsche s.s. Seydlitz van de Nord- Deutsche Llyod is bij het vertrek van de haven Boulogne sur Mer in botsing geko men met het Fransche stoomvisschersvaar- tuig „Ines”, waardoor laatstgenoemd vaar tuig onmiddellijk is gezonken. Alle opvarenden van de „Ines”, in totaal 22 man, geraakten te water. Het schy’nt evenwel dat allen op één na gereed zijn. Het Duitsche s.s. wist de schipbreuke lingen te redden en heeft hen later aan een loodsvaartuig uit Boulogne sur Mer over gegeven. op Tarrant terug te komen, het was zyn schuld niet dat hy zijn geld verloor, dat w zeggen, het kwam door dwaze speculatie, je kent Pierce Ruthven? Iemand die wy in onze kringen toegelaten hebben zonder dat wy weten wie hy is of hoe hy aan zyn geld komt. Nu, die Ruthven was toen nog niet zoo bekend als hij nu is, en vader zegt dat hy aanleiding was dat Tarrant in moeiiyk- hedem kwam en dat hy hem in de modder liet zitten, toen de boel spaik liep. In ieder geval zullen we er wel meer van hooi-er. wanneer wy- in LJ’dford zyn want Dora zou schryven en het bal is al drie dagen geleden geweest. Dora Arkwright had een uitnoodiging ontvangen van Lady Kentards, een school vriendin die niet lang geleden getrouwd was om een paar dagen in Londen door te bren gen by de Earl of Bridge town, Lord Ken- tard’s vader, waar een groot bal gegeven zou worden. Dora haó de uitnoodiging met tegenzin aangenomen, want ze was een stills natuur, die zich het meest op haar gemak voelde in hun rustig huis in Wimbieton. John Arkwright had het echter wenschelyk gevonden dat zij ging en ze was er heen ver trokken ongeveer op den tijd dat de beide vrienden hun uitstapje naar Devonshire gingen maken. Vader vond het niet plezierig, dat Ruthven ook op de party kwam, vervolgde Philip, maar toen hij het hoorde had Dora de invitatie al aangenomen. den blik naar de gevangenisbewaarders wierp. Wat was de veroordeelde voor een ke rel? vroeg Harry geïnteresseerd: Waar om zat hij eigenlijk in de gevangenis? De herbergier haalde zyn schouders op. Ze spreken hier alleen over hem met een letter en cijfers, maar ik kan er U wel wat meer van vertellen. Zyn naam is Tarrant, iemand van heel goede familie. De Tarrants z<yn hier geslachten lang landeigenaars ge weest; Wendlesham Manor, dat zoowat een my l verder op ligt, hoorde onder andere van hen. Deze Tarrant is de laatste van de fa milie... Twintig jaar geleden ging hij fail liet. Toen kwam hij in steeds grooter moei lijkheden, moord nou toen kreeg hij levenslang. De bewakers zeggen dat het een rustige, stille kerel was en daarom is het zoo vreemd, dat hij er van doorging, terwijl hij vermoedelyk binnenkort gratie zou heb ben gekregen. Ze denken dat hy hier in de buurt rondhangt, omdat het vlak bij zyn oude huis is. Philip had tijdens het gesprek vage herin neringen voelen opkomen. Ik kende den naam Tarrant, zei hij, zich meer tot Harry dan tot den waard wen dend, Spencer Tarrant was vroeger de beste vriend van mijn vader. Ze zijn samen nog op school geweest. Vader heeft dikwijls op Wendlesham gelogeerd toen hij jong was; ik heb hem vaak dien naam hooren noemen. Naderhand kocht Lord Raynour het, je kent hem wel en zyn dochter, Gre ta Franklyn zou ook naar het bal bij de Ken tards gaan, waar Dora heenging. Maar om Da strijd in Mexico. De houding van de Ver. Staten. Op dezen tegenslag hadden de federale troepen niet gerekend, ondanks het feit, dat zy op den moreelen en feitelyken steun van Amerika kunnen rekenen, dat de regeering van Portes Gil van alle gewenschte moderne strijdmiddelen voorziet, terwyl de rebellen geheel op zich zelf zyn aangewezen. Bovendien is het njet uitgesloten, dat Amerika zich zal laten verleiden tot een in terventie, die de Mexicaansche regeering wel zeer welgevallig zal zyn. Wel schijnen de officieren der Amerikaansche grenswacht order te hebben gekregen zooveel moge I ijk de onzijdigheid te betrachten, maar tevens is hun op het hart gedrukt, dat zy er vooi dienen te waken, dat lyf en goed der Ame rikanen niet worden gedeerd door kogels en bommen, die bij gevechten aan de grens al licht kunnen verdwalen. Vooral de strijd om de grensstad Juarez zou tot moeilijkhe den kunnen leiden en het wordt dan ook niet uitgesloten geacht, dat Amerikaansche troepen Mexicaansch gebied betreden, wan neer men in de Vereenigde Staten van oor deel is, dat er gevaar voor grensschending bestaat. Ook Kellogg, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft reeds toegegeven, dat rekening moet wor den gehouden met de eventualiteit van een Anierikaanschen inval op Mexicaansch ge bied. Zelfs is aan de bevelhebbers der Ame rikaansche grenstroepen opgedragen des noods Mexico binnen te dringen, wanneer het verloop van den strijd aan die grens in terventie wegens bedreiging van Ameri- kaansch leven en bezit noodzakelijk maakt. Men ziet dus, dat Amerika er niet voor andere berichten behelzen, dat deze troepen- terug zal deinzen zijn traditioneele inter* macht het niet zoo gemakkelijk zal hebbeh, - ««v «jm daar zij door de rebellen van verschillende zijden wordt bedreigd. 3 Philip was het volmaakt met hem eens. En zoo traden zij de herberg, die den naam van ,.The Running Horse” droeg, binnen. Ze kwamen in een nauw gangetje; aan het einde waarvan een deur was, die naar de aangrenzende kamer leidde. Van binnen kwam het geluid van stemmen en het vroo- ly'k gerinkel van glazen. Het schijnt wel dat wij niet de eenige verdwaalde reizigers zijn, merkte Philip op. Dat zou ook wat moois zijn, als we niet eens logies konden krygen. Heb je gezien dat ze in den stal ook druk bezig waren? Harry knikte en klopte op de deur. Na een oogenblik verscheen achter een luikje dat geopend was, een rood gezicht met een zwa ren donkeren baard'. De uitdrukking van dat gezicht was niet bijster uitnoodigend. Het spijt me, zei de man,-nadat Philip om onderdak had gevraag ik heb geen enkel bed disponibel. We hebben toch al niet veel ruimte, juist nu Och, maar U kunt ona eens t óns leeste )p de op. De president van Mexico, Portes Gil, heeft den laatsten tyd zich werkelijk uit- gesloofd om met de opstandige - militairen af te rekenen, doch de taak, die hy zich op legde, heeft hij nog niet tot een goed einde weten te brengen. Gebrek aan activiteit kan de fdderale regeering niet worden verwe ten, maar Blijkbaar heeft zy de kracht der rebellen onderschat. Al meermalen is aan- gekondigd, dat de opstand binnen enkele dagen zou zyn afgeloopen en de krasse maatregelen, die de regeering van Portes Gil nam de gevangen genomen leiders der rebellen werden zonder pardon terecht gesteld en alle vredesonderhandelingen wer den botweg van de hand gewezen waren wel geschikt om de opstandelingen te inti- mideeren. Dezen bleven echter voortvechten met. den moed der wanhoop en wisten den laatsten tijd zelfs belangryke sucessen te boeken. Hun contra-offensief is zelfs, nadat een bestorming der stad hieraan was voor afgegaan, uitgeloopen op de overgave dooi de bondstroepen van het in den staat Sina loa aan den Stillen Oceaan gelegen Ma- zatlan, al ontkennen sommige berichten den val der stad. De numerieke meerderheid der rebellen, die op krachtige 'wyze een aanval op de stad deden, noopte de federalen zich over te geven, maar ondertusschen heeft Portes Gil, die veel steun ontvangt van zyn 'voorganger Calles, die thans minister van oorlog is, reeds een belangryke troepen macht uit Torreon, waar hij zijn strijdkrach ten had geconcentreerd, in de richting van Mazatïan gedirigeerd in de hoop zich op nieuw van deze stad meester te maken. Doch ENGELAND. De Koniag naar Windsor Gastle. Het is waarschijnlijk dat de Koning eind April of begin Mei voor een kort verblijf naar Windsor Gastie zal gaan. VER. STATEN. Een hevige storm richt millioenen-schade aan. Tal van personen verdronken. Heuter seint uit Georgia dat tengevolge van den hevigen wind en de voortdurende stortregens de overstroomingen zich ook tot Kentucky en oostelyk Tennessee hebben uit gebreid. Het staat vast dat 15 personen zijn omgekomen; nog eenige anderen worden vernist Door een wolkbreuk boven het plateau van Cumberland, zyn vele kleine rivieren in Tennessee buiten de oevers getreden, waar door vele kleine steden van de buitenwereld zyn afgesloten. In Harriman zyn 19 per sonen verdronken toen de stad verrast werd door een plotselinge overstrooming. Vyf fabrieken en 68 huizen werden vernield. Het water in deze stad stond gedurende eenigen tyd 10 meter hoog. Nog vijf andere steden in de omgeving werden overstroomd, doch BUITENLANDSCH NIEUWS. BELG IE. Het Hooge-Commissariaat in Rijnland. Forthommhe treedt af. Forthomme, de Belgische hooge commis saris in het Rijnland, heeft zich ontslag in gediend om zijn candidatuur voor de Belgi sche Kamer te verdedigen voor het district Venders. laten vertegenwoordigen door zyn vierden zoon, prins George, maai op uitdrukkelijk verzoek van den Prins vah Wales heeft de Koning goedgevonden dat de Prins van Wa les zelf naar Parijs zal gaan, om den.over leden maarschalk de laatste eer te bewyzen. De maarschalken lord Plumer en Sir George Hilne, chef van den generalen staf van het Ryk, zullen het Engelsche leger vertegenwoordigen. Ook de maarschalken lord Methuen, lord Allenby en Sir Claud Jacob zullen tegenwoordig zyn. In den stoet zal een afdeeling van 50 man, gekozen uit de brigade van de garde en het Engelsche leger vertegenwoordigen de. De Engelsche vloot wordt vertegen woordigd door admiraal van de vloot, lord Wemyss, die met maarschalk Foch tegen woordig was bij het vaststellen van den wapenstilstand. Vice-admiraal Haggard zal de Engelische admiraliteit vertegenwoordi gen. De luchtvaart wordt vertegenwoordigd door luchtmaarschalk Sir Hugh Trenchard met een afdeeling van twee officieren en 20 vliegeniers. In de Kamer is een speciaal verzoek in gediend, om Dinsdag tot jiationalen rouw dag te verklaren. De banken, de beurs, win kels, kantoren en theaters zullen dien dag gesloten blyven, evenals de-scholen,. Voor Parijs is de order uitgevaardigd Maandag en Dinsdag de lichtreclames niet aan te steken. Onder de ontelbare betuigingen van deel neming, die by den president der republiek nog steeds inkomen, bevindt zich ook een van den paus, die door den nuntius werd overhandigd. Om half zeven gisteravond kwamen de maarschalken Joffre,. Jfctain, Lyauty en Franchet d’Espérey naar den Are de Triom phe om een laatste saluut te brengen aan den grooten doode. Joffre ontstak de vlam op het graf van den-Onbekenden Soldaat. Naar schatting zyn ongeveer 200.000 per sonen gisteren langs de baar getrokken. Gisteravond is het stoffelijk overschot van Maarschalk Foch overgebracht naar de Notre Dame. De straten waren overvol. plaatsje bezorgen, interompeerde Philip een beetje geprikkeld. We zijn door en door nat, een moeilijke tocht over het moei as en we kunnen zoo toch niet naar Lydforc’ door gaan, in dezen mist. De man staarde hen van onder zijn zware wenkbrauwen aan en zyn stom werd wat vriendelijker. U schijnt het niet naar Uw zin gehad te hebben, merkte hij op. Ver dwaald, is het niet Het is hier ook niet ver trouwd met dezen mist in de buurt van Tor ren Mire en dan in het donker. We zijn dwars over Torren Miren ge komen, viel Harry hem snel in de rede. De herbergier liet een zacht gefluit hoo ren om zyn ongeloof te kennen te geven. Dat kunt U niet gedaan hebben, merkte hij laconiek op. Er zyi^hier maar enkele uit den omtrek, die den weg kennen en een en kele misstap beteekei.t je dood. Het aantal boerenpaarden dat ik naar den kelder heb zien gahn.... U hebt er gewoon geen begrip van. En toch zyn we dwars over de Mire gekomen, hernam Harry, we werden ge leid door een vreemd uitziende vrouw, die doof scheen te zyn of in ieder geval wei gerde te spreken. We hadden het natuur'yk niet alleen kunnen doen. Kijk maar eens naar onze kleeren, we zoeken een gelegen heid om ze te drogen en bovendien om te eten en te slapen. Kom in de' gelagkamer, zei de man, met opkomende interesse. Als het waar is wat U zegt, heeft Uw leven Aar. een zijden draad gehangen. U heeft „Wilde Barbafa” zooals wij haar noemen, ontmoet f maar ze troepen in veldtenue voortdurend onbewee- gelijk de wacht. Op de kist lagen de helm van den maarschalk, zyn sabel en zyn maarschalkstaf. De byzetung in de Invalides zal naar alle waarscb ;inlykheid geschieden in één van de zes ruimten, die het graf van Na poleon omringen. Vyf er van zyn ingeno men door de resten van twee broers van Napoleon I, Joseph en Jérome Vau- ban, Turenne en La Tour d’Auvergne. De zesde ruimte, onmiddellyk grenzende aan de kapel en die pendant vormt met die van La Tour d’Auvergne, zal dan door den maarschalk worden ingenomen. Het vreem de voorstel, de begrafenis onder den Are de Triomphe te doen plaats hebben, is ter stond verworpen, en op deze wyze bewijst men aan de nagedachtenis van Foch de grootste eer, die hier mogelijk is. De buitenlandsche delegaties. By de begrafenisplechtigheid zal koning Albert van België worden vertegenwoordigd door zyn tweeden zoon, prins Karei, graaf van Vlaanderen. Koning George van Engeland zou zich ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorande tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. LiefdadigheidS^advertentiën de hedft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerdan pr(js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daag» vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. ITALIË. De „verkiezingen.” Grootsche toebereidselen zyn gemaakt voor de parlementaire „verkiezingen”, wel ke morgen in Italië worden gehouden van de 400 candidaten, wierverkiezing reeds vaststaat. Van alle openbare gebouwen wapperen de vlaggen. Om vier uur hedenmiddag zou den vliegeskaders over de verschillende ste den vliegen; om zes uur luiden alle klokken en om half zeven worden er massavergade- ringen belegd, waar de kiezers voor het laatst de weldaden van het fascisme zullen worden uiteengezet en hun de beteekenis der verkiezingen duidelijk zal worden ge maakt. Hedenavond zai Rome worden ge ïllumineerd en zullen er vuurwerken wor den afgestoken. Omzeven uur morgenochtend worden de stemlokalen geopend. Zij blijven tot 's avonds zeven uur open. DU1TSCHLAND. De „Zeppelin” gestart. Hedenmorgen te 10 uur boven Marseille. In de afgeloopen nacht om 6 minuten voor 1 uur is by een helderen maan, doch met iets mistig weer de „Graf Zeppelin” gestart voor zyn Oostersche reis. Het lucht schip kruiste korten tijd boven het terrein en vloog vervolgens in de richting Bazel. Aan boord bevonden zich behalve het per soneel 25 passagiers. Hedenmorgen om 6 uur was het lucht schip boven Bazel, om 10 uur bevond het zich boven Marseille. De huwelijksreis van Prins Olaf. Prins Olaf en prinses Martha maken hun GOIIMIIL COIIllM. - - - «- - -- -- per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overpl waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. 'OOI

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1