:;^AÓió-wrt:uws. LAAT8ÏU BËKIOITKN. Beurs van Amsterdam. STADSNIEUWS.-* ^^equIn^^e^ragenT^fge^gselT^oo? sporttoiletjes, tailor-mades, deux-pièces, complets en vele andere nieuwigheden. Tot deze laatste mag men zeker wel rekenen de mouwlooze casaque en de leuke korte zijden of veloutine of crêpe georgette jasjes. Allerliefst waren deze in donkerblauwe glanzende stof. Natuurlyk worden zij ge dragen op een toiletje van delfde stof en kleur. Dit is een aardige dracht en deze leuke complets zullen zeker 'vele koopsters vinden. Nooit te voren zagen wij bij de ex- poseerende firma zoo'n buitengewone col lectie in gedistingeerde complets, veelal in zwart en donkerblauw. De japonnen, meestal van crêpe georgette of crêpe imprimé, de mantels van crêpe marocain, veloutine en crêpe de chine. Zeer mooi deze complets en voor een warme mer een ideale dracht. De meeste mantels zijn nogal getailleerd, maar loopen vrij wijd uit, de meeste hebben ingezette klokken. Er waren er bij die zeer elegant en mooi vielen. Rij deze complets droegen de mannequins heel mooie hoedje^, Een donkerblauw com plet had een mouwlooze mantel. De meeste mantels hebben slechts een klein kraagje, enkele versierd met een randje glad bont, de meeste evenwel zonder bontgarneering. Veel kjeurige shawls, een kleurige afwer king van de mantel in de tint van het toi let, vormt de finishing touch. Beeldige toiletjes in veloutine, crêpe georgette, foulard zijde werden daarna door de verschillende mannequins met veel gra tie gedragen. Van de nieuwe kleur capu- cinetint genaamd, het midden houdend tus- schen lichtgeel en oranje, zagen we enkele lieve toiletjes. Een mooie collectie middag en avondtoiletten werd na de pauze ver toond. Een strijkje luisterde de show op. Aan de dames werd thé complet geoffreerd. Promotie der leerlingen van de Ambachtsschool. Zaterdagmiddag j.i. had de jaarlijiksche promotie plaats .van de leerlingen van de Ambachtsschool. De heer Muylwijk, vice-\oorzitter van hel bestuur der school heette allereerst de wet houder van onderwijs, de ouders der leerlin gen, de directeur en leeraren en de leerlin gen welkom. Bericht vaij verhindering wa.- ingekomen van den Burgemeester, den Se cretaris van het bestuur en de bestuursleden Vos en Goedewaagen. In het afgeloopen jaar verliep alles regel matig# Er werd met een zeer groot aantal leerlingen begonnen, zoodat zelfs parralel- klassen gevormd, en van de metaalbewer kers er eenigen afgewezen moesten worden. 5 Juni van het vorig jaar kwam de duizend ste leerling ter school. Door meer voldoende materiaal, konden ditmaal grootere stukken afgeleverd worden. De plannen tot uitbrei ding liggen thans gereed. Jammer is hel, dat de goedkeuring hierop niet spoedig ver wacht kan worden, want de opleiding van autoherstellers en electriciens is in vak kringen algemeen erkend. Zeer jammer is het ook, dat het gedrag en de vljjt van enkele leerlingen veel te wen- schen overliet, en niet -was zooals het be hoort. Spr. brengt een woord van dank aan den directeur en de leeraren voor het vele door hen voor de leerlingen gedaan. Moge de leerlingen nog na vele jaren dankbaar aan hen terugdenken. De directeur, de heer P. N. Jelsma, wil tot de ouders zeggen, dat de taak der leeraren niet altijd dankbaav is. Het inhouden van een diploma wordt niet gedaan in de laatste drie maanden, maar over de geheele drie jaren. De ouders moesten de rapporten boekjes eens beter inzien. Dan zou het niet zoo onverwacht komen, wanneer hun zoon geen promotie maakte, of geen getuig schrift ontving. Spr. leest hierna voor de promotie dei- leerlingen. Verhoogd van de 1ste tot de 2de klasse: Smeden: O. Arends (voorw.), I„ J. huwelijksreis op onconventioneele wijze. Zy reizen naar de Telegraaf verneemt thans in Midden-Europa, zonder dat zij een bediende by zich hebben en in vele gevallen dragen de jonggehuwden hun eigen bagage. Dit was bijvoorbeeld het geval, toen zij Vrijdag te Hamburg uit den trein stapten. Zij had-, den het laatste deel van de reis in eeh ge wonen eerete-klas coupé afgelegd én gedu rende de reis ontbeten tusschen de andere reizigers. Op het station te Hamburg over handigde de prins enkelë koffers aan ^fn kruier, terwijl hy zelfs ook een tweetal kof fers voor zijn rekening nam. Prinses Mhr- tha- droeg bovendien een roode handtasbh. Vrijwel niemand herkende hen en al spoedig waren zy in de menigte, die zich op het station bevond, verdwenen. BINNENLAND. Een nieuw Regeeiinscommuniqué «vei- de Utcechteche publncatits. De authenticiteit der documenten. Het NederUndsch Correspondentie Bu reau meldt: De twee documenten wawvan, in het Vrijdagochtend in de bladen verschenen communiqué, sprake was, zjjn het in het Utrechtsch Dagblad gepubliceerde volledige stujc, waaronder de handteekening van Ko lonel Michem stohd, en één niet. gepubli ceerde begeleidende brief bij dat stuk waar onder de handteekening van generaal Ga let stond. Beide "handteekeningen zjjn vaisch gebleken. Gok de valschheid van de andere docu menten die reeds op- zichzelf duidelijker was dpn deze staat hierna meer dan ooit vast. Het U. D. teekent hierby aan: Het ia dus op het oogemblik alle^ vaisch wat de klók slaat. Wy blijven echter de vraag stellen: Zyn de gegevens van het buitenlandsch ver- valschingsbureau, waarop de regeering zich baseert, echt? Wij weten, dat de beroemde grafoloog Spudek de echtheid heeft gewaar- vuNÉ&mÈStó niet zeer lichtvaardig het.oojr-' deéT omtrent echtheid of veischheid te ba seeren pp eenzydig-Belgische gegevens? Wij ^tellen deze vraag ten overvloede. Want zooplö de heer Colijn in «de Eerste Kamer deqd uitkoken er moet ook nog uitgemaakt worden in hoeverre de materieele echtheid, van het document bestaat, d. w. of de situatie in het document omschreven juist is. 'En dat is de eigenlijke vraag, waar het op aan komt'. Onderhandelingen in het Bouwbedrijf. Een compromis tot stand gekomen. Te Haarlem heeft gisteren een bespre king plaats gehad tusschen de vertegen woordigers van den Alg. Pattoonabond voor de Bouwbedrijven in Nederland, de neutrale werkgeversorganiatie, en van de samenwer kende arbeidersbonden. Het betrof een voortzetting van de onderhandelingen, wel ke gevoerd zijn over eventueele afsluiting van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. Deze onderhandelingen werden oor spronkelijk met de genoemde bonden en den R. K. Bond van Bouwpatroons -geza menlijk gevoerd. De samenwerking werd to«n verbroken en de R. K. Patroonsbond ging een afzonderlijke overeenkomst aan met de arbeidersorganisaties. De Alg. Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven had kort geleden de onderhandelingen met de arbei dersbonden weer aangevangen en'dit heeft tenslotte tot een compromis voor een col lectief contract geleid. Hierby is rekening gehouden met de werkgeversbezwaren te gen doorvoering van vacantie van drie da gen voor het geheele land, welke voor het platte land en kleine plaatsen nog niet door- voerbaar is. Voor dat gedeelte des land-, zoü dan de invoering van vacantie uitge steld wórden tot 1931. In 1930 komt er vol gens het compromis dus wel vacantie tot en met de 3e loonklasse, benevens in Alphen a. d. Rijn, Vlissingen en Middelburg. Óp 1 Juli 1929 zal verder een loonsverhooging van 2 cent per uur worden ingevoerd voor Almelo, Enschedé, Hengelo, Leeuwarden, Nijmegen en Zwolle. Programma voor heden. Hilversum: 5.00 Kinderuurtje. 6;Ó1 Vooravond-concert. 7.15 Eng. les. 8.01 uitzending v. h. plan „Boot, Jongeren van Nederland". 9-30 lezing. 10.20* A.VR.O.-dansorkest. Huizen: 6.30 Ut. lezing.. 7.00 Gramofoonplaten. 7.30 Gramofoonplaten. 8.00 Uitzendavond uit Nytnegen.. Daventry: 8.05 Concert. 8.55 Orkest. 9.55 Kamermuziek. 11.00 Kwartet. 11.20 Dansmuziek. 12.20 Beel uitzending. GEMENGDE BERICHTEN. Een tragisch ongeval in Rotterdam. 'Ejyee dames door gas bedwelmd. De moeder overleden. In het Victoria-Hotel op het Willemsplein in Rotterdam nam men Zaterdagnacht een sterke gaslucht waar. Toen men op onder zoek ging vond men in een badkamer be- lioorende bij een logeerkamer twee dames bedwelmd door gas. bewusteloos op den grond liggen. Het waren Mevr. Gelderblom en baar dochter. Onmiddellijk werd medi sche hulp ingeroepen, maar de medicus, die spoedig ter plaatse was, kon bij de -moeder slechts den dood constateeren. By het jonge meisje, de 22-jarige Mej. Gelderblom, wer den na -langdurige toepassing van kunst matige ademhaling de levensgeesten weder opgewekt. i.- Het meisje, dat naar een Ziekenhuis werd overgebracht, vertelde dat zij en haar moe der een bad hadden willen nemerr. Vermoe delijk hebben zy by het ontkleeden een gas kraan opengestoten, met het noodlottige gevolg. Gebruik altyd een bus-opener 1 Onvoorzichtigheid by het openen van conaervenbusje is den heer C. te Horst by Maastricht noodlottig geworden. In plaats van een bus-opener te gebrui ken, trachtte de heer C. met een mesje de bus te openen, hierby schoot zijn duim uit, waardoor hy een niet veel beteekenende wonde opliep. Na eenige dagen zwol de duim echter op, waarbij de heer C. veel leed. De ontboden dokter constateerde bloed vergiftiging en achtte operatief ingrypen noodzakelyk. Medische hulp mocht echter niet meer baten. De heer C. overleed kort na de ope ratie. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het gymnastieklokaal voor Thor.. Geachte Redactie, Van bevriende zyde mocht ik een exem plaar ontvangen van Uw blad van 21 Maait, waarin een „Ingezonden" voorkomt van de gymnastiek-vereen Thor te Gouderak. Mag ik U wel verzoeken my in Uwe courant eenige ruimte af te staan om de, op zyn zachtst uitgesproken, onjuiste mededeelin gen, en voorzoover die op my betrekking hebben, recht te zetten. Er wordt in gespro ken over klachten, die nooit vernomen zijn. Weet Thor dan niet, dat er eeh paar jaar geleden grendels op de toegangsdeuren tot andere lokalen, uitkomende op het gymnas tieklokaal, aangebracht zyn om aldus de leden daaruit te houden, nadat herhaalde klachten zonder resultaat bleven Die gren dels, waarvan in 't laatst van 1928 een door een Thorüd werd afgerukt, zijn de stille tastbare getuigen. „Plotseling enz." lees ik dan. Neen, Thor, niet plotseling. Al een maand ongeveer vóór ec:-van* eenige Thoraetie .sptakê-Wa^, had ik hfet betrokken personnel van mijn school tie mededeeling gedaan, dat ik de niet-officiëele vergunning om een lokaal als kleedkamer te gebruiken met 1 Januari 1929 zou doen eindigen en ook andere vereepigingen uit dit lokaal zou houden om de school een onderwysinstituut te laten blyven. Verder zou ik in een ander rapport heb ben geschreven, dat ik lichamelijke oefe ningen als luxe zou beschouwen. Deze me dedeeling is al even, laat my niet zeggen schaamteloos doch, onwaar. Is de Olympiade van '28,-den heeren en kinderen gymnasten in 't hoofd geslagen? Thor wil van twee lokalen één maken; maar hebben de leden dan nooit gehoord van het 7e leerjaar en, zoo het zich laat aanzien, de daarmee bin nen afzienbaren tyd gepaard gaande uit breiding van personeel Moet er dan even tueel weer een uitgebroken muur ingemet seld worden 11c raad Thor aan om te stre ven naast een gezond lichaam ook 'een ge zond verstand te bewaren of te verkrygen. U, M. de R., by voorbaat myn beleefden dank voor plaatsing, Hoogachtend Uw Dw. B. SMALBIL, Hoofd O. L. S. Nog meer belasting? Meneer de Redacteur, vergun mij eenige regelen in Uw blad. Eenige dagen geleden las ik in een der bladen dat B. en W. van Gouda er over denken om subsidie toe te kennen aan het Autb-stadsverkeer te Gouda. Zou Gouda nog geen uitgaven genoeg gedaan hebben den laatsten tyd, en de Middenstand nog niet genoeg op te brengen hebben? Gezien de kleine afstanden te Gouda leent Gouda zich in 't geheel niet voor Auto stadsverkeer, zoodat het geld totaal in 't water gegooid kan worden beschouwd. Laten we hopen, dat de Gemeenteraad zich niet zal inlaten met zaken te klein voor Gouda. EEN MIDDENSTANDER. MARKTBERICHTEN. RotteTftamsche Veemarkt. 25 Maart. Aanvoer: 513 vette runderen, 316 vette en graskalveren, 1585 varkens, 198. schapen en lammeren. Prijzen Koeien le kw. 0.50—0.52, 2e kw. 0.41—0.45, 3e kw. 0.270.32%; Ossen le kw. 0.47%—0.50, 2e kw. 0.40— 0.43, 3e kw./ 0.30; Kalveren le kw, 0.78% -41.92%, 2e kw. 0.72%—0.77%, 3e kw. 0.60—0.65; Schapen le kw. 30—35, 2e kw. 0.75—80, 3e kw. 0.G0—0.65; Lamme ren le kw. 2432, Varkens le kw. 0.39, kw. 0.38, 3e kw. 0.87. Koeien en ossen kalme handel, pry zen van vorig» week; vette kalveren kalhien "handel, prijzen iets hooger; schapen en lammeren kalmen handel, prijzen van Vo rige week; varkens bevredigenden handel, prijzen iets lager. Aardappelprijzen Rotterdam. 25 Maart. Brielsche eigenheimers 2.853.25; Zeeuwsche blauwen 3.103.60; Zeeuw- sche eigenheimers 2.68—2.70; Zeeuwsche bonten 3.25—3.75; Bravo's 3.00—3.30; Pooters 1.602.20; Rood star 2.80— 8.—; Bevelanders 2.402.80. Kalverenmarkt Gouda. Maart. Aangevoerd 284 stuks. Prij zen van 7—11%. Handel matig. Kaasmarkt Groot- Ammers. 23 Maart. Aanvoer 25 partijen, 950 stuks, 6125 K.G. Prijzen: met Ryksm le srt. 43—47, idem 2e srt 4042. Handel traag. Kaasmarkt Oudewater. 25 Maart. Aangevoerd 8 partyen, 360 stüks, 1800 K.G. Prys Goudsche kaas le soort met Ryksmerk 4043. Handel traag. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige weste- lyke tot zuidelijke wind. Meest half bewolkt. Wéinig of geen regen. Iets zachter. GOUDA, 25 Maart 1929. Kaadsagenda. Aan de orde kon» hedenavond in den Raad nog ?4iet voorstel tot het verenen eener vaste aanstelling met ingang van Januari 1928 aan den opzichter-teekenaar by Gemeentewerken, W. van Hoorn. Verhuur speelterrein, aan de vereeniginj- ^Zomerlust". B. en W. stellen den Raad voor by de ver huring van een speel terrein, ten behoevi van en aan de speeltuinvereniging „Zomer lust", te bepalen (kt de huur ten allen tflde, inet inachtneming van een opzeggingster- myn van zes maanden, door B. en W. ka* wórden beëindigd. Wijziging Politieverordening. Door Burgemeester en Wethouders van Gouda is op 23 Maart 1929 door aanplak king aan het Stadhuis afgekondigd de op 27 October 1928 vastgestelde verordening tot wyziging en aanvulling der Politieverorde ning, betreffende verkeersbepalingen. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen voorts ter kennis dat door den Raad in zijne vergadering van 28 Januari 1929 it vastgesteld de volgende wijziging in de Po litieverordening: het is verboden de Nieuwsteeg van de zyde van de Varkens markt en de Stoofsteeg van de zyde van de Zeugstraat in te ryden, met handwagens, aangespannen ry- en voer tuigen en motorrijtuigen. Deze wijziging is ter kennis gebracht van Ged. Staten van Zuid-Holland en er i.-j voorts afkondiging van geschied. Lieuwe Cusveller. t Een oude getrouwe in den gemeentedienst is heengegaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is Lieuwe Cusveller, opzichter by de bestra tingerf, plotseling overleden. Zaterdag nog was hy aan „Gemeentewerken" nog dienst en Zondagmorgen- bleek dat gedi rende den nacht zijn levensgeesten warfcn geweken. Baas Cusveller jarenlang droeg hij den titel van stadsbeas, was een oude ge trouwe in den gemeentedienst. Meer dan ;;9 jaar was hy aan de gemeente verbonden en in die lange periode heeft hij de geheele ontwikkeling van het gewijzigde stadsbeeld meegemaakt. Hy was dan ook van alles wat tot den aanleg en het onderhoud van de openbare wegen kan worden gerekend, vol komen op de hoogte: het rioleeringsstelsel in de gemeente kende hy precies. Hy wist alle bijzonderheden daarvan uit zyn hooft}, zoodat hij op dit terrein steeds de vraag baak was. Cusveller was een eenvoudig plichtge trouw en gemoedelijk man, die stond voor de taak, die hem was opgedragen en die hy nauwkeurig vervulde. Wanneer er gevaar dreigde voor hoog water was Cusveller mede één der eersten, die op zijn post was om door het snel doen inbrengen van de stut balken het watergevaar te keeren. Ook bij de brandweer had hy zijn taak, waarin hy nooit tekort schoot. Hij heeft de brandweer meegemaakt,in de verachtende stadia van ontwikkeling, vanaf de periode der liandspuiten alleen tot den huidigen tyd, die zeker een nieuwe gemoderniseerde brandweer zal brengen. Baas Cusveller was by het geheele perso neel, zoowel by de werklieden als by zyn superieuren zeer gezien. Dat is vooral ge bleken toen Cusveller eenige jaren geleden het feest vierde van zyn 35-jarige dienst betrekking! Het is hem helaas niet gegeven geweest om aan zyn verlangen te voldoen om volgend jaar den gemeentedienst niet pensioen te verlaten. Het heengaan van den eenvoudigen stads- baas Cusveller zal voor de gemeente in me nig opzicht een gemis blyken. De Kamerverkiezingen. De voorloopige candidatenlijst van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". De Centrale Kiesvereeniging van de li berale Staatsparty „De Vrijheidsbond" in Rijkskiflskring Leiden» waaronder dq Provinciale Kieskring Gouda ressorteert; heeft dezer dagen besloten zich te combi neeren met de centrales in de kieskringen Amsterdam, Haarlem, den Heider en Zwolle, teneinde een gelijkluidende lijst van candi- daten in te dienen. Deze combinatie heeft thans de volgende lijstvan candidaten opgemaakt: l. Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van Amsterdam; 2. C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Su matra's Oostkust; 3. Mej. Joh. Westerman, lid van de Tweede Kamer; 4. Prof. Dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar te Leiden, oud lid van de Tweede Kamer; 5. E. M. Teen stra, oud-lid van de Tweede Kamer; 6. C. G. Roos, burgemeester van Lekkerkerk; 7. Mr. J. Rutgers, wethouder van Amsterdam; 8. Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, Rotterdam; 9. A. F. Stroink, Stad-Vollenhove; 10 Mevr. Boissevain-Pynappel te Blaricum; 11. P. Stapel, Hoogkarapel en 12. Mej. L. C. A. van Eeghen te Amsterdam. Deze lijst wordt ter goedkeuring aan de algemeene vergadering van den Vrijheids bond, welke gehouden wordt te Arnhem op Zaterdag 6 en Zondag 7 April a.s., voor gelegd, welke vergadering alle candidaten- lysten definitief vaststelt. Modeshow Gezusters van Dantzig. De Modeshow, Zaterdagmiddag in de Zaal „Kunstmin" van de Sociëteit „Ons Ge noegen" door de firma Gezusters van Dant zig gehouden, is ook ditmaal weer door vele dames uit Gouda en omgeving bezocht. Evenals de! vele shows die dit modehuis hier ter stede reeds eerder gehouden heeft, Is "deze weder zeer geslaagd. Zooals gebruikelijk opende de show met mantels en daarbij passende hoedjes. Vele eenvoudige leuke sportmantels, gezellige jonge meisjes-modellen, maar ook duurdere en zeer chique modellen werden door de ruyn.J. J. van Eyk, A. A. Groenheide, J. H. Hüile- man, J. W. Hakker, J. C. B. Kok, II. van Muiswinkel, W. Mjul, Th. Ricke, J. H. Roel (voonv.), G. Sehelliugerhout, W. P. Ver- kerk, L. Vermeulen, W. de Waal. Niet ver hoogd 6 leerlingen. T i m m e r 1 i e d e ri, T Ia: D. v. d. Benjh, J. Bouter, C. v. Bunschoten, J. Burger (voor- w.), G. v. d. Horst, Wyn. de Jong, A. L. Kas- bergen, A. Kooy, W. de Lange, A. Limborgh, J. Muit (voorw.), H. Priem, C. Itozeboom, E. J. Schmohl, C. Stoppelenburg, C. Ter- morshuizen, Fr. Vermeer, A. V< d. Werken. Niet verhoogd 6 leerlingen. T lb: P. Rot, A. Cattel, J. J. Jansen, J. Rietveld, P. Spieringshoek, W. A. Stolk, II. Vink (voorw,). Niet verhoogd 3 leerlingen. Ververs: D. Brand, C, van Blitters- wyk, P. Heuvelman, J. Koemans, G. Rook, M. van ReeuWyk, A. Schouten, P. Stoppe lenburg. Meubelmakers: C. A. Bakker, KI. Reinders, W. v. d. Valk. Niet verhoogd 2 leerlingen. Verhoogd-van de 2de tot de 3de klasse: Smeden: C. Brand, H. P. DuLlemeijer, J. v. Duuren (voorw.), W. v. Duy venbode, G A. van Helden, J. W. den Hertog, J. M. C. Jonkheid, M. Klaassen, KI. Kraaycn- brink (voorw.), C. Meilof, M. C. Muylwijk, Chr. Streefkerk, A. D. Vis, J. v. d. Wolf. Niet verhoogd 2 leerlingen. Timmerlieden, T Ila: C. de Bruijn, W. Dekker, J. v. Eyk, A. Frederik.se. A. W. ai ten, H :rs, A. 1 gers, A. M. van 't Sant (voorw.), J. Spruyt (voorw.). T lib: C. Blonk, G. L. den Hoed, L. G. den Hoed, D. de Jong, P. den Ouden, A. W. Pee rboom, G. L. Slootjes, G. v. d. Straaten, P. Swanenburg, C. Woudenberg, W. van Zon neveld. Ververs: H. Admiraal, G. Janssen, J. van Wees, G. Aarts (voorw.), G. van Kranenburg (vo:rw.). Meubelmakers: D. P. Stolk. Het getuigschrift werd toegekend aan de leerlinge»: Smeden: H. van Bergen, G. Brand i D. v. d. Heuvel, C. Huisman, W. Lansen, berg, C. F. v. d. Lop, C. Meilof, G, L. Rauw* A. C. Rietveld, D. A. Vis. 7 Timmerlieden: J. W. Baas, B. ten Brink, C. J. Benschop, G. Burger,' tt. j Dammes, Chr. Deesing, Chr. den Hoed, 1 an Huis, M. Janssen, J. J. Oosterling j J Oostening, A. den Ouden, G. Oudenes p Post, C. A. Schouten, W. van Tol, j. V Heels, H. K. Visser, H. li. Wiezer, C. *tyJi;.'4, zer. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. Ververs: P. Gert*, D* van Zwieten. Meubelmakers:! C. J. Boer. De heer Muylwyk zegt dat er vier iea. lingen niet gediplomeerd zyn. Spr. wil voor al deze op het hart drukken, wat de ouders zich voor hen getroosten. Doen ze niet beter hun bést, dan is er maar weinig voor noodig om hen te doen mislukken in de Maatschap pij- De heer Jelsma deelt mede dat evenals elk jaar ook thans w eer de leerlingen der hoog ste klassen in de laatste maanden hun eigen gereedschap maken mogen. Ze mogen het allen weer meenemen, behalve de smeden. Dit geschiedt by wyze van straf voor de aard van het optreden van enkele van hun, de gunstige» uitgesloten. De timmerlieden maken hierop een gunstige uitzondering. Spr. wenscht tenslotte de vertrekkenden voet succes in hun verder leven. Namens de leerlingen brengt Langen berg een hartelyk woord van dank aan den direc teur en leeraren voor al het geleerde in den atgoloopen cursus, verzoekt hen alle afkeu- ringswaardige duigen, die er gebeurd zyn, te vergeten, en hoopt dat de school nog lang gloeien en bloeien mag onder het tegen woordige bestuur, directeur en leeraren. Namens de leerlingen die de school thans gaan verlaten dankt Dessing den directeur en leeraren en verzekert dat zy alien nog vele jaren dankbaar aan hen terugdenken zullen. De heer Muylwijk wil nog even memoree- ren het feit, dat de heer Kroon, we^en ziek te dit jaar genoodzaakt werd z(fp'secretaris schap neer te leggen. Als zoodanig heeft den heer Kroon recht op ons aller dank. Als aandenken aan zyn bestuurslidmaatschap zal den heer Kroon een meubelstuk aange boden worden, door de leerlingen vervaar digd. Een woord van hartgrondigen dank zjj hem gebracht voor al hetgeen h(j gedaan heeft voor de school, en voor zyn medewer king met het bestuur. De heer Kroon was het bijzonder aange naam hier aanwezig te mogen z(jjn. Nog aangenamer waren de woorden van den lieer Muylwyk. Spr. heeft steeds op de meest aangename wyze mogen samenwerken met het bestuur, den directeur en de leeraren en brengt daarvoor dank. De heer W. de Jong spreekt namens de ouders der leerlingen verschillende woorden van dank aan allen die tot het welzyn der leerlingen medewerkten en hoopt dot het volgend jaar alle redenen tot tevredenheid mag geven. Hiermede was de promotie-plechtigheid afgeloopenen werd vervolgens bewonderd het werk van de leerlingen, dat tentoonge steld was, om kennis te maken met de on derwijsresultaten. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. 1 Burgemeester 'en Wethouders brengen ter kennis dat verdaagd Is de beslissing op het verzoek, ingediend door de fa. Nieuw- Iveld Co., in behandeling genomen den leen Februari 1929, waarbij vergunning [wordt gevraagd tot het uitbreiden der tim mermanswerkplaats en bijplaatsing van i electromotoren van 5 en 4 P.K. voor het dry ven van eenige machines in het perceel Pe perstraat no. 98, kadastraal bekend in Ge meente Gouda Sectie D no. 1548, op grond dat nog niet is ingekomen van den Hoofd inspecteur van den Arbeid, de verklaring bedoeld in art. 12bis der Hinderwet. Ned. Ver. v. Huisvrouwen Afd. Gouda. Vrijdagmiddag hield mevr. Boldingh Goe- mans uit den Haag een lezing over Het Boek in ons Huis, en de levensvreugde die de litteratuur ons kan geven. Het is de taak van letterkunde en dichtkunst den jnenwhe» te leeren hun.leven lief te hebben hen aan zichzelf te openbaren, hen de eigen ziel te doen vinden. Het publiek begrijpt dit nog te weinig, beschouwd lezen als een verpoozing, waarbij niet behoeft nagedacht. Daarom moet dé mensch leeren lezen, d.i. luisteren naar wat de kunstenaar te zeggen heeft. De kunst staat niet buiten het leven, maar is het leven zelf, uitgebeeld door den kunste naar, die intens leeft en zich op z'n onder werp heeft geconcentreerd. Men staat te nuchter en te kritisch tegen over de kunst, heeft niet leeren bewonderen. De school heeft daarvoor niet voldoenden tyd, en bovendien zijn we in onze schoolja ren, als het leven ons nog niets geleerd heeft nog niet rijp. Voor hen, die alleen lezen om 't verhaaltje, is een boek een dood ding. Of ze elkaar ten slotte krygen is heelemaal niet belangrijk. Spreekster bewees aan de hand van ver schillende voorbeelden, hoe het boek ons leert kenpen de tijden, die we niet beleefd, de landen die we niet gezien hebben, en noemde in de eerste plaats: Sc hart en- Antink, die in: Een huis vol' menschen Parijs beschrijven gezien door de verwonderde oogen van een Hollander. In ,,'t Geluk hangt als een druiventros" en de Francesco's lee ren zy ons Italië kennen. Werken over de middeleeuwen, Renaissance en oudheid wer den achtereenvolgens genoemd: Augusta de Wit, die ons de ziel van den inlander doet kennen, Ina Boudier Bakker, die hoewel ze zelf geen kinderen heeft, als geen ander de kinderziel heeft begrepen. Laten alle moe ders haar boeken lezen, en haar eigen kin deren eruit leeren kennen. Omring u met boeken, een huis zonder boeken is als een mensch zonder ziel. Door dring de menschen van het besef, hoe noo dig het lezen voor hen is. Zelfkennis en menschenkennis leert het hen. Het voert hen boven het alledaagsqh bestaan. De tijd, dat lezen als een soort luiheid werd be schouwd is gelukkig voorby. Laat de kinde ren jong beginnen met lezen op de goede manier. Een bibliotheek zonder voorlichting is een onding; de openbare leeszalen zyn een groote verbetering omdat daar personen aanwezig zyn, die het publiek raad kunnen geven. Na de pauze kwam Mevr. B. terug op de Levensvreugde, die het boek ons geven kan. De moderne dichter gaat de levende men schen tegemoet, en zit niet meer in een ivoren toren. Romain Rolland zegt: de nieu we kunst moet zyn als de Kathedraal uit de middeleeuwen, waaraan het geheele volk meewerkte, door en voor het volk. Van Collem zegt: een groot dichter is al truïst; hij wil steeds schenken en uitdeelen en is vry van zelfbegeerte. Spreekster las ten slotte nog enkele gedichten voor van Jan Prins, en een bijdrage van Heyennans, die niet in druk verscheden is, maar haar werd toegezonden naar aanleiding van haar bundels: Poëzie voor onze kinderen. Het was jammer, dat de boeiende lezing slechts door een klein publiek werd aangehoord. De Presidente sprak een woord yan dank en drukte den wensch uit, dat we nog dik wijls in de gelegenheid zouden zyn Mevr. BoldinghGoemans hier te hooren. Besmettelijke ziekte. Gedurende de week van 18 tot en met 23 Maart werd ten stadhuize aangifte gedaan van drie gevallen van besmettelijke ziekte, en wel een roodvonk en twee diphtheritus. Volks- en schoolbad. Gedurende de week van 18 tot en met 23 Maart werden in het Volks- en School bad verbruikt 198 kuipbaden, 307 sproei- baden en 921 schoolbaden, intotaal 1426 ba den. Beroep Geref. Kerk. Tot predikant b(j de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. J. Smit van Dwingeloo. Volksonderwijs aid. Gouda. Op de afdeeling.svergadering gehouden op 22 Maart, werden, de aftredende bestuurs leden Mevr. GondaiDerksema en Mej. Labryn herkozen. Het secretariaat zal in het vervolg \yoroen waargenomen door den heer H. J. C. v. d. Snoek, F. W. Reitzstraat 4. Voorts besloot de verg. toe te treden als lid van de Openb. Leeszaal ad 10.per jaar. I)e film der Olympische spelen. De eerste vertooning in ons land. Men kent de ietwat ^ombere historie van de verfilming der Olympische Spelen, welke het vorig jaar te Amsterdam zyn gehouden. En dus tevens het gevolg van het conflict tusschen Nederlandschen Bioscoopbond en Comité Olympische Spelen 1928, n.l. een boycot over den door een ItaJiaansche firma vervaardigden filtm, zoodat tot nu toe deze rolprent niet in ons land werd vertoond. De drukkerij Joh. Muider alhier heeft den film thans gekocht, nadat de heer Jules Pe- rt'l in den Ufa Studio te Berlijn voor een Nederlandsohe bewerking heeft gezorgd. Max Tak ontwierp de muzikale illustratie, en Vr(j dagavond is het geheet in besloten kring in den Haag opgevoerd in Gebouw Ex celsior. Het contract betreffende het opnemen van de film is op een zoodanigJiijdstip gesloten, dat hockey niet is opgenoffien, van voetbal alleen de wedstrij UruguayArgentinië. Het is zeer te betreuren, dat onder de 12.000 Meter film die zijn opgenomen en waarvan bijna 4000 M. zyn samengesteld tot de film, die thans vertoond wordt, niets te vinden is geweest van wielrennen, gewichtheffen, worstelen en vyfkamp, en slechts betrekke lijk weinig van boksen en schermen, althans geen ruimte biedend tot het kiezen van de beelden, welke het Nederlandsche publiek het meest intereaseeren. Van de organisatie en van den bouw van het Stadion (zoowel den gang van zaken ais de handelende personen) is niets opgeno men, zoodat ook hiervan niets vertoond kon worden. Getracht is door het tusachenvoegen van foto's in deze hiaten te voorzien. De beste gedeelten van de film zyn onge twijfeld de zwemwedstrijden, de lange af standnummers athletiek en vooral de Ma rathon-loop, welke thans feitelijk voor hot eerst volledig in beeld is gebracht. Ook de voetbalwedstrijd UrugguayAr gentinië, de officieele opening en de slot ceremonie zyn uitstekend opgenomen. De film blijft in elk geval haar histori sche waarde behouden voor ons nageslacht, dat daardoor een juist beeld krygt van de beteekemis van en de belangstelling voor de •-port in dezen t(jd. Verbouwing Modemagazijn Bahlmann en Co. Hebben wy Zaterdag j,l. met een enkel woord melding gemaakt van de verbouwing van het bekende modemagazijn van de firma Bahlmann en Co. aan de Markt, tot een fraai gemoderniseerd modehuis, dat zeer de aan dacht trekt en die ook ten volle verdient, zeowel om die fraaie etalages aan de Markt- 2yde, als om de zeer groote voorraden, wel- in het ruime en door zijn uitnemende be-1 lichting zoo aantrekkelijke magazijn in ver scheidenheid van stof en kleur aanwezig zijn, toch zullen wy daaraan nog iets toe voegen. Wy hebben reeds gewag gemaakt dat aan de achterzijde eem flinke ruimte door bij bouw is verkregen, die tot pasruimte is in gericht. Thans willen wy er nog op wijzen dat daar aan die zyde niet minder dan vier ruime keurige en afgesloten paskamers zyn ingericht, wyi de behoefte daaraan was ge bleken. Thans is daarin voorzien en kunnen de wenschen der cldëntèle ook in dit opzicht ten volle worden bevredigd. Voor het magazijn is dit een verbetering van beteekenis. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 21 Maart: Gerard us Anto- nius, z. v. A. M. Kraan en M. J. van der Kroeg, Willens 22. Willy en Dirk Willem, d. en z. v. G. van Muiden en E. Oliëroek, 3e Kade 54. ONDERTROUWD: 21 Maart: J. Verbij en C. K. Decker. L. A. Schilt en J. O. Luitjes. OVERLEDEN: 20 Maart'. Gijsbert Ofke Jonkheid, 6 j., Karn.sloot 9. Cornelia Hen drik Blonk,1 m., Vest 34. 21 Maart: Geertruida Balthazardina Weur- man, 54 j., Peperstraat 58. 22 Maart: Jannigje van der Lek, 91 j. wed. G. van Dort, Turfmarkt 84. Agenda. 25 "Maart 's avonds 3 uur Vergadering van «de Vereeniging tot bevordering der belan gen van de Slechthoorenden in zaal „Central", Zeugstraat. 25 Maart, 8 uur, Raadzaal Stadhuis. Ge meenteraad. SPORT BN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 24 Maart 1929. N. V. B. Den Haag: V.U.C.—H.^D.V.S3—3 Haarlem: H.F.C.—Hilversum 32 Amsterdam: Ajax—tt.C.H01 Utrecht: U.V.V.Stormvogels 2l Rotterdam: Sparta—AJ).06—0 3e klasse D. Haarlem: E.H.S.—Hillinen 2—4 Scheveningen: Schev U.V.S24 Haarlem: T.H.B.—Alphia 2—2. Alphen: Alphen—L.F.C3—2 Aid. II lste Klasse. Zaandam: Z.F.C.Excelsior 41 Rotterdam: FeyenoordiBlauw Wit 21 Velsen: V.S.V.H.V.V11 Den Haag: H.B.S.—E.D.O20 Hilversum: 't Gooi—D.F.C02 2e klasse B. Rotterdam: C.V.V.Fortuna 25 Dordrecht: MerwedeHercules60 Dotterdam: NeptunusR.F.C52 Rotterdam: St. HoogerGouda 0--2 Gorinchem: S.V.W.—S.V.V3-3 3e klasse B. Bodegraven: BodegravenO.N.A. 41 Rotterdam: LeonidasCoal 11 Schoonhoven: SchoonhovenV.F.G. 1—1 Schiedam: D.H.S.'t Noorden 1—2 3e klasse C. Gouda: G.S.V.—Kampong 11 Utrecht: Holland—Utrecht 3Q Gouda: OlympiaVoorwaarts 61 Zeist: Zeist—L.S.V2—1 4e klasse C. Rotterdam: The R. Hope—E.D.S00 Schiedam: Schiedam—-Sliedrecht 0—2 Rotterdam: S.I.O.D.—Moordrecht 3—4 Gorinchem: D.O.S.B.—Fluks ±--2 Res. 2e klasse B. Den Haag: H.V.V. 2—Olympia 2 6—1 Dordrecht: O.D.S. 2—Feijenoord 3 1—2 Dordrecht: D.F.C. 3—Excelsior 2 0—7 Rotterdam: Sparta 3—St. Hooger 2 2—0 Res. 3e klasse A. Den Haag: A.D.O. 3—H.V.V. 4 1—2 I-eiden: A.S.C. 2—U.V.S. 2 2—3 Gouda: Gouda 2—V.LO.S. 2 2—4 Den Haag: R.V.C. 2Alphen 237 Res. 3e klasse C. Gouda: O.N.A. 2Bodegraven 2 42 Schiedam: S.V.V. 3—S.I.O.D. 2 0—0 Rotterdam: Leonidas Z—Overmaas 2 1—4 Rotterdam: Neptunes 2—G.S.V. 2 2- 1 Afd. III lste Klóase. Wageningen: Wagen.En ach. Boys 2—3 Zwolle: Z.A.C.Vitesse 101 ApeldoornA.G.O.V.V.Heracles 11 Deventer: Go Ahead—Tubantia 4--0 Enschedé: Enschedé—Rob. etf'Vel. 3—2 Afd. IV lste Klasse. Eindhoven: Eindhoven—B.V.V1—1 Maastricht: M.V.V.—L.O.N.G.A1—0 Den BoschWilhelminaP.S.V0—7 Brede: N.A.C.—N.O.A.D3-1 Tilburg: Willem II—Roermond 4—0 Afd. V lste Klasse. Assen: Achilles—G.V.V2—3 MeppelAlcides—Be Quiók 2—1 Leeuwarden: Leeuwarden—W.V.V. 2-4 Veendam: Veendam—Friesland 30 Groningen: G.V.A.V.—Velocitas 0—2 G. V. B. lste klasse. Haastrecht 1Alphia 2 13 Gouda 3—Waddinxveen 1 11 Olympia 3O.N.A. 3 71 2e klasse. Waddinxveen 2O.N.A. 4 42 3e klasse A. Alphia 4—Woerden 1 10 Alphen 4—Gouda 5 90 Waddinxveen 3—Lekkerkerk 2 16 3e klasse B. Moordrecht 3Haastrecht 2 01 O.N.A. 6—G.S.V. 4 Ar-1 Lekkerkerk 3—Zevenhuizen 1 05 Overzicht. 't Ziet er naar uit, dat we in Rotterdam twee afdeelingskampioenen zullen krygen. Sparta verdrong A.D.O. naar de vierde plaats en aangezien V.U.C., de leiders, ge lijk speelde tegen H.-D.V.S. is 't nog slechts een kwestie van enkele weken, dat de Spar tanen de leiding overnemen. In de andere afdeeling heeft Feyenoord dit gisteren ge daan, door de kleine zege op Blauw-Wit. Weinig zin om de laatste plaats te bezet ten .toont men vooral in Afd. I. U.V.V. ver sloeg de Stormvogels en daar Ajax op eigen veld van R.C.H. verloor, hebben de drie eer ste clubs elk 8 punten. In Afd. II werd de positie van Excelsior zeer verzwakt, omdat de Rotterdammers zelf verloren en H.B.S. en H.V.V. weer iets uitliepen. Voor de Goudsche clubs en die uit de om geving was het een goede dag. Alleen O.N. A. kreeg in een vooral na rust door haar slecht gespeelden wedstrijd een nederlaag te slikken en waarvan de punten Bodegraven wel toekwamen. De Gouwenaars zullen goed doen de hoognoodige puntjes binnen te halen om het volgende seizoen met nieuwen moed en hopenlyk met minder tegenslag opnieuw te beginnen. Wat de eerste elftallen betreft, werden geen nederlagen meer geboekt. Gou da behaalde een verdiende overwinning op Steed Hooger, waardoor de pap door de rood-witten voor Fortuna werd klaarge maakt. Fortuna zelf herstelde zich weer en het kampioenschap kan haar niet meer ont gaan. Alphen behaal4* **sn 3—2 zege op de L.F. C om daardoor haar kansen te versterken. Olympia deed insgelijks en hield Voorwaarts er met 6—1 onder. Op vreemden grond be haalde Moordrecht ook succes door het niet sterke S.I.O.D. te overwinnen. Aan gelijke .spelen was geen gebrek. Alphia deelde in Haarlem met T.H.B. de eer, Schoonhoven moest een kostbaar puntje aan V.F.C. af staan en nog kostbaarder is dit, omdat ook Leonidas een veer moest laten. Ten slotte behaalde ook G.S.V. een winstpuntje, maar 't baatte haar niet veel, want Kampong zorgde er nu voor, dat de afstand onveran derd bleef. Toch zullen de Gouwenaars wel vol weten te houden. By de reserveploegen, waren het nederla gen wat de klok sloeg, alleen O.NJV. 2 maakte een uitzondering, door van Bodegra ven 2 te winnen. Er werd hier zeer ruw ge speeld, wat door de leiding niet werd onder drukt. Ook Alphen 2 won wederom van R. V.C. 2. De Olympia-reserves verloren van die van H.V.V., G.S.V. 2 bracht 't er nog goed af, door slechts met den oneven go«ii te verliezen en ten slotte kreeg Gouda 2 na een voorsprong van 2—0 nog met 42 op zijn huid, waardoor V.I.O.S. 2 thans de beste papieren hebben gekregen. Steeds HoogerGouda 02. Op een onbespeelbaar terrein is het Gou da gelukt Steeds Hooger beide punten al- handig te maken, hoewel het er voor de ruat niet naar uitzag. In de tweede helft geraak ten de Rotterdammers al gauw vermoeid, en verkeerde hun doel menigmaal in gevaar. Dat er toen maar éénmaal gedoelpunt is, is te wyten aan het zeer slechte terrein. De spelers moesten op sommige plaatsen eerst hun schoenen uit de grond trekken, om te kunnen schieten. Hierdoor ging menige kans verloren. In de eerste Jielft wogen de partijen vrij wel tegen elkaar op. Nauwelijks was er af getrapt of H. Spee loste een keihard schot dat de S.-H. doelman neg juist kon stoppen. Uit een doelworsteling' nam Gouda de lei ding door H. Spee (9—1). Na de rust werd er hoofdaakelyk op de Rotterdamsche helft gespeeld. Uit mooi samenspel tuséchen Walt hie en v. Maaren weet Laatstgenoemde met een hard schot dat door het net en al heenging, voor de tweede maal te scoren, maar tot ieders ver wondering wordt dit doelpunt niet toege kend. Een kwartier voor het einde vergrootte Gouda toch haar voorsprong, door Walthie die een schitterend schot loste, en de stand op 02 bracht, waarmede ook het einde kwam. Er was weinig belangstelling, vo.or het meerendeel nog Gouda-supporters. G.S.V.Kampong 11. v Een matige vertooning. In een door beide partyen slecht gespeel- den wedstrijd, zijn de punten door de degra- datie-candidaten eerlijk gedeeld. De meeste kans om een zege te behalen, hadden de Gou wenaars, want toen voor rust met wind mede gespeeld werd, had reeds zeker gedoelpunt moeten worden. G.S.V, Was haast steeds in den aanval, maar de voorhoede, waarin Jansen door Geukens was vervangen, hing als zand aan elkaar, terwijl eik samenspel ontbrak. Een fraaie kopbal van Antonlssen en een hard schot van Tolboom, die Revet verving, brachten het doel der tegenpartij even in gevaar. Siaman en Ernst zorgden er voor dat den Riet weinig te doen kreeg. Na de hervatting kwam in de speelwijze geen verandering. De verdediging der gasten met van Rijn aan het hoofd hadden geen zwaar werk om de slappe aanvallen te weerstaan. Toen Kampong even in de meerderheid was doelpuntte G. Colenbrander met een laag, keihard schot. Het begon er toen voor de Gouwenaars leelijk uit te zien. Den Edel, Antomssen en Wemmers trachtten het ter rein met verre trappen te zuiveren, maar de voorwaartsen presteerden niets. Reeds be rustte men al in de zooveel ste nederlaag, die ook een overwinning had kunnen zyn, toen de Grauw een blessuur opliep en Jan sen, die als reserve langs het lijntje had ge staan, voor hem inviel Onmiddellijk kwam er bezieling in den aanval, by het eerste ge vaarlijke schot, dat door Jansen werd gelost, werd hands gemaakt en de penalty werd door hem keihard langs den paal in het net geplaatst. Dadelijk na den gelijk maker, zaten de groavwitten weer voor het doel, waar de keeper eenmaal nog op het kansje af kon redden. Had de speeltyd nog iets langer geduurd, zonder twijfel was er door G#S.V. gewonnen geworden. Door de grootste kracht uit de voorhoede te vervangen, heeft men een groote vergissing begaan, die voor de club minder prettige gevolgen had kunnen heb ben. Olympia IVoorwaarts I 6—1. In dezen wedstryd kwam Olympia voor zeker de overwinning toe, maar de uitslag 6>1 is wel eenigszins geflatteerd. Al dadelyk nadat de Utrechtenaren den bal aan het rollen gebracht hebben, gaan zy tot den aanval over. Inderdaad gelukt het hun rechtbuiten, met een ver schot, den Olympia-doelman te verrassen. De Gouwe naren pakken stevig aan en er ontwikkelt zich een geiyk opgaand spel, met Olympia een' weinig meer in den aanval. Aan weers kanten worden eenige opgeiegde kansen ge mist. Dan na ongeveer 25 min. spelen zet Hans Krom goed voor en zyn broer is er dadelyk by om onhoudbaar in te schieten. Olympia komt hoe langer hoe meer in de meerderheid, maar door te ver doorgevoerd samenspel en slecht schieten gaat de rust met gelyken stand in. Na dehervatting weer hetzelfde matige spel, waarby grootendeels op den Voor- waartshelft gespeeld wordt. Ala de tweede helft dan 20 min. oud is, weet Maarschal- kerweerd vry onverwacht, op zuivere wyze, te doelpunten. E. Krom volgt een minuut later dit goede voorbeeld en brengt de stand op 31 Voorwaarts speelt dan een verlorenspel en binnen de 10 minuten sco ren E. Krom èn Braedyk ieder nog een keer, waarop de eerste tenslotte hierby nog een zeer fraai doelpunt weet toe te voegen, aldus het halve dozyn volmakende. Er is dan weinig aantrekkelijks meer aan de wedstryd en de scheidsrechter, die op bevredigende wyze leidde, maakt tenslotte hieraan een einde, door af te blazen. De stand luidt thans: 2e klasse B Afd. 1L Fortuna 15 11 3 1 62—31 25 Gouda '16 9 3 3 46—20 21 St. Hooger 12 7 1 4 34—2» <16 S.V.W. 15 6 3 6 36—42 15 S.V.V. 12 6 2 4 26—25 14 C.V.V. 16 5 2 8 3236 12 R.F.C. 13 4 2 7 26—31 10 Neptunes 14 5 0 9 36—46 10 Merwede 15 4 2 9 37—62 10 Hercules 14 4 0 10 30—60 8 3e klasse B. Afd. II. Leonidas 10 7 2 ll 28—15 16 Schoonhoven 10 5 3 2 26—12 13 Transvalia 11 6 0 5 33—30 U DJHL.S. 12 6 0 7 30—29 10 V.F.C. 11 4 2 5 27—27 10 Coal 11 4 2 5 22—26 10 Bodegraven 11 5 0 6 2539 10 O.NA. 11 2 6 4 ai—24 9 't Noorden 11 3 2 6 22—31 8 3e klasse 'J. £fd. II. Olympia 11 9 1 1 56—21 19 Holland 11 8 0 3 36—29 16 Zeist 12 7 1 4 32—26 15 Culemborg 10 5 1 4 21—26 lV L.S.V. 10 4 2 4 23—17 10 Voorwaarts 10 3 2 5 20—28 8 Utrecht 11 3 2 6 16—26 8 Kampong 10 2 2 6 1336 6 G.S.V. 11 119 12—23 3 Hes. ie klasse B Aid. II. H.V.V. II 12 9 2 1 55—28 20 Excelsior II 8 5 1 2 32—17 11 Feyenoord II 8 5 1 2 2619 11 Sparta III 9 5 1 3 26—21 11 Olympia U 7 3 0 4 17—23 6 D.F.C. III 8 2 1 5 14—27 5 St. Hooger II 8 2 1 6 19—26 i 5 O.D.S. II 10 0 «1 9 13—40 1 Re». 3e Ida»» A Afd. II. A.D.O. III '13 7 2 4 44—30 16 Alphen II 9 5 2 2 42—18 12 V.I.O.S. II 8 5 1 3 40—23 11 Gouda ll 8 4 2 2 19—16 10 U.V.S. II 7 4 0 3 16—13 3 A.S.C. II 9 4 0 5 32—29 8 H.V.V. IV 9 3 0 6 20—25 6 R.V.C. II 9 0 L 8 14—72 1 Res. 3e kiLa&se C. Overmaas II 10 8 2 0 367 18 S.V.V. III 8 5 2 1 17—6 12 Neptunus II 9 6 0 3 2715 12 O.N.A. II 9 5 2 2 25—22 12 S.I.OjD. II 10 4 2 4 21—18 10 Bodegraven II 11 3 17" 2336 7 Leonidas II 9 1 3 5 16—27 5 G.S.V. II lp 0 0 10 -10—44 0 KORFBAL, le Klasoe It. K. B. Ter Gouw—Spangen 2—2. Gisteren speelde „Ter Gouw" ophet Sport terrein tegen Spangen I weer haar eerste wedstryd, na circa 3 maanden rust genoten te hebben. Ale scheidsrechter van Tiel be ginnen blaast, ontwikkelt zich direct een vlug, aantrekkeiyk spel. Van Dyk consor ten in het middenvak zetten herhaaldeiyk hun aanval aan t werk. De Spangen-ver dediging heeft de eerste periode volop werk om de „Ter Gouw"-aanval te bedwingen. Baarman, Boot en damea werken hard voor een doelpunt. Spangen zwoegt eveneens en het spel verplaatst zich heen en weer. sy een goed opgezette aanval van de bezoe kt rs weten dezen met een mooie verre worp te doelpunten 01. Ter Gouw niet ontmoe digd, zit vinnig op den bal en Baaiman weet spoedig gelyk te maken. De vakwisseling brengt van Dyk c.s. in den aanval en ze werken geweldig By een te forsche spel- wyze van de zyde van Spangen krygt Ter Gouw een strafworp te nemen, welke van Dyk keurig benut en. de stand op 2—1 brengt. Met dezen stand gaat de rust in. Na rust biykt Ter Gouwe wat vermoeid te zyn, want meerendeel* is Spangen in den aanval nd. Hun spél is beter als voor de rust. Ter Gouwe begaat nu een overtreding en krygt een strafworp tegen zich, welke Spangen eveneens benut om de geiykmaker in de korf te werpen. Lafeber en c.s. ko men in den aanval. Hun spel is echter door schynbare vermoeidheid wat slapjes en ze weten dan ook het winnende punt niet te brengen De stand biyft alzoo 22 en is het onze stadgenoten niet gelukt de kam pioenspretendenten te slaan. Scheidsrechter v. Tiel leidde zeer correct Goudsche Korfbal-competitie. M. K. C. II—Ter Gouw II 1—10. Ter Gouwe II trok naar Moordrecht en kwam er met een groote doelpuntenwinst vandaan. De lange winterslaap had bet tweede 12-tal van Ter Gouwe biykbaar goed gedaan, want het kon byna niets on dernemen ofhet lukte. Daarentegen mist M. K. C. nog het zuivere schot en het juiste plaatsen. Deze club is echter nog jong en veel oefe nen en wedstryden spelen zal haar omhoog moeten brengen. Dank zy de sportieve geest die er heerschte had deze wedstryd ondanks de hooge scores', een aangenaam verloop. Scheidsrechter Frissel van Boakoop leidde goed. De ontmoeting Krachtsport IKracht sport II eindigde in een 6O overwinning voor eerstgenoemde. ZWEMMEN. Buitengewone Vergadering van de Nederl. Zwembond. De waterpolo-voorstellen teruggetrokken. Gistermorgen had in het hotel „Ameri can" te Amsterdam de buitengewone alge meene vergadering van den N. Z. B. plaats. De heer C. F. Kallenbach welke deze ver gadering als voorzitter van de reorganisa tie-commissie presideerde, betreurde de wijze waarop het oude bondsbestuur op de vorige vergadering werd behandeld. Hy hoopte verder, dat de vergadering de plan nen van de reorganisatie-coj steunen. Het voorstel van de Amsterdamsche Zwemclub om jaarlijks twee leden van de Waterpolocoromissie te doen aftreden, werd met groote meerderheid van stemmen aan genomen. De voorstellen van De Jonge Kampioen en de Amsterdamsche Zwemclub om de eer ste klasse uit te breiden lot reap, acht en twaalf zeventallen, werden uitvoerig be sproken. De heeren J. den Boer (G.Z.U.J en B. Planjer (UZ.C.) stelden voor om deze voor stellen eerst door de waterpolo-commlsaie te laten onderzoeken. In verband hiermee stelde do voorzitter voor om alle voorstel len betreffende waterpolo in te trekken en deze naar de Polo-commissie te zenden, die deze voorstellen onmiddellijk in behandeling zal nemen. Aldus geschiedde. Het voorstel van de Maas, om startkaar ten te verstrekken aan hen, die alleen In waterpolo-wedstrijden uitkomen, werd var worpen. De wateryoio-comnussie werd ala volgt samengesteld: G. Blitz (Y), voorzitter; P. van Goor (A.Z. en P.O.), secretaris en J. C. den Boer, C. Minnes Jr., J. de Vries Aan., Mej. Treffers en J. de Vries. Enkele voor stetien van de Reglements-commissie wer den in gf wijzigden vorm uangenomen. De Kotterd. Zwemclub kwam met het voorstel betreffende het uitkomen voor een andere vereeniging voor den dag, in dier voege, dat een zwemmer eerst na een vol jaar na de aanvrage voor een andere zwem- vereenigiag mag uitkomen. Over dit belang rijke voorstel werd uitvoerig van gedachten gewisseld en algemeen vond men de termyn van een jaar te lang. Teh slotte werd be sloten om dispensatie-formulieren in te stellen, waardoor het overloopen naar an dere vereenigingen «enigszins wordt tegen gegaan. Enkele andere voorstellen van technischen aard Wórden na uitvoerige bespreking, hier en daar gewyzigd, aangenomen. Voorts werd besloten het verzweinmen der kampioenschappen te doen plaats heb ben tusschen 16 Juli en 15 September. Na de pauze werden de waterpoio-kam- pioens-dipioma's uitgereikt, alsmede de her inneringsdiploma's en -medailles voor de genen, die een functie by de Olympische Spelen hebben vervuld, alsmede de prys- winsters de dames Braun en Baron, terwtyl verder alle deelnemers aan deze spelen met een herinneringsmedaille werden vereerd. Verscheidene voorstellen van reglemen tair zwem technische» aard werden hierna behaudeld, die echter niet van lngrypenden aard waren, behalve dan het voorstel van de Onderlingen Dames-Zwemclub om de toe laatbare leeftyd van adspiranten op 18 jaar te stellen, werd aangehouden. De benoeming van een kaacommissie werdafgeschaft, voortaan zal een accoun tanteen rapport uitbrengen. De technische commissie werd voor het eerst samengesteld en wel uit de heeren A. Sirks (Rotterdam), W. C. Spruiten berg (Amsterdam), secretaris, J. van Doorn (Utrecht), J. Veldhoff (Haarlem) én F. Feenstra (Groningen). De „Zwemkroniek" werd weer als offi cieel orgaan aangenomen. UltAADLOOZË DIENST. Ex-Gouveneur wegens verduistering gearresteerd. BUENOS AIRES, 25 Maart. Op bevel van de Argentijuscbe re gee ring is naar de Prensameldt de voormalige gouveneur der provincie Mendoza, Wassinghton Leucines wegens het verduisteren van geiden uit pu blieke kassen gearresteerd. Dit zou de twee de gouverneur zyn, dien President Irogoyen laat arresteeren. Het oericht is echter nog niet bevestigd en moet geheel voor rekening van de Prenaa gelaten worden. V F spoorwegongeluk, i :.Negek'*eWiger» Naby Moekden is een D-trein ontspoord. Vier wagons werden totaal verwoest. Negen reizigers werden gedood en elf gewond. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De verkiezingen in Italië. ROME, 26 Maart. Volgens den officieelen uitslag is de ïyst van door den grooten fascistischen Raad gestelde candidaten met groote meerderheid door de kiezers aan vaard. Van de 9.660.570 kiezers zijn 8.660.740 ter stembus gegaan of 89.63 7t. Hiervan hebben 8.606.676 kiezers zich voor de lijst en 136.198 zich tegen de lijst uitge sproken. - In Milaan, het fascistische bolwerk, kreeg de fascistische lyst het minste aantal stem men. De Nederlandsche motorrijder Baar om je komen. By de Eillenzieder-wedstrijden op race motoren te Hannover ia de Nederlandsche motorrijder Baar tegen een boom gerede». De man bekwam een schedelbreuk en is na enkele uren overleden. wisselkoersen. 23 Maart 25 Maart. Officieel. Londen 12.12% 12.10% Beriyn 59.24% 69.18% Pary« 9.76% 9.76% Brussel 34.67 Vb 34.84 Zwitserland 48.05 48.00 Weenen 85.10 86.10 Kopenhagen 66.55 66.47% Stockholm 66.70 0&7O Oslo 66.60 60.62% New-Yoik 2.49% 2.4f7* Niet-officieel. Praag 7.40% 740 Madrid I7J6 88*lf Milaan 18.08 18.07

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2