Gemeenteraad van Gouda LAATSTE BERICHTEN. Beurs vait Amsterdam. ue raming Oenooüigüe geioen in een ter my u \an tien jaar b'.'^ciujibaar worden geateid, lerwyi Ue munster er vouti* voor zou zorg dragen overmacht voorbehouden dat dot werk binnen dien tijd gereed zou zijn. riierdoor kwam voor li. en W. een van de voornaamste bezwaren tegen den aarUeg van H Ir kanttai door de Gekierachc Vallei te ver- ik en W. reaumeeien hèt volgende: uat de noodige waarWgeii zijn verkregen!, weigeren tijdige voltooiing van het kanaa. verzekeren; dat de leidammen in het iJ-medr, zoo zulks noodig mocht blijken, zullen worden gemaakt overeenkomstig de constructie der gemeente; aJtW% zal de eindbeslissing daaromtrent in elk geval aan de gemeente bi y.ven; dat de bydrage der gemeente zal worden bepaald op ten hQyg>te 27 7/9 '/t dgt als kosten van het werk aangehouden zal worden een maximum-bedrag van 49 milüoeh gulden en dat door de gemeente in geen geval een bijdrage zal behoeven te worden verleend in eventueel hooger< De Kamerverkiezingen. in een te 'Rotterdam gehouden vergade ring van de Centrale Dordrecht van de Li berale Staatspartij De Vrijheidsbond is Je combinatie met den kieskring Zeeland goéd gekeurd. De candidatealyst is ais volgt vastgesteld: i. mr. G. A. Boon, 2. jhr. K. d< Muraltj .3. C. G. Rooa> 4. mr. J. Erasmus, 5 M. v. cj. Hout, 6. G. G. Hage, 7. mevr. Coher TervaentIsraels, 8. candidaat door Zeeland aan telwijzen, 9. F .den Hartog, 19. Ph. J. Arbeidswet 1919. Werktijd i» wasschëryen en strijk inrichtingen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, heeft: huoldeit JxaUurttai* ivtyj, in alle gfc meenteii des Rijks vergund, dat gedurende de tijdvakken van 2 tot en met April 1929 van 6 tot en met 11 Mei 1929 en van Z1 tot e nmefc 25 Mei 1929 in hunne onderneming door de aldaar werkzame arbeideres, arbeid wordt verriaht als volgt: op 2, 3, 4 en 5 April, op 6, 7V8 en 10 Mei en op 21, 22, 23 en 24 Mei '1929 gedurende ten hoogste 9Va uur per dag en op Zaterdag 0 April én 11 en 25 Mei 1929 gedurende ten hoogste b uren per dag, een en andere onder voorwaar de, dat: a. in die tijdvakken de arbeidityd van de betrokken arbeiders op de eerste 5 weikda- gen der week in zyn geheel is gelegen tus schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdagtussclien 7 uur des voormiddags en 2 uur des namiddags; b. in de onderneming, waar van déze vergunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid Tvordt' verricht op Maandag 1 April, Donderdag 9 Mei en Maandag 20 Mei 1929. GEMENGDE BERICHTEN. De diefstal van een posttroinmel -*l -te Amsterdam. De nasporingen vpn de Amsterdamsche politie hebben nog geen licht gebracht in zake den diefstal van de postt rommel, zoo meldt het Volk. Natuurlijk is de vraag gerezen, zegt het blad, wat de dader zou hebben gedaan met de trommel, nadat hy deze had opengebio- kJen, terteihde zich in het bezit te stellen van het daarin aanwezige geld. De mogelijk heid werd aanwezig geacht, dat de dader voor wien het forceeren van de afsluiting de/ïoketkast een peulschilletje moet zyn geweest, dadelijk ook de trommel heeft opengebroken en de leege trommel daaina in het water heeft gewoipen. in verband met deze veronderstelling heeft de politie Zaterdagmiddag he,t water in de naaste omgeving van het Allebéplein afgedregd. En werd echter ruets gevonden. nog toe onbekend persoon aan het werk ge weest. Hij heeft eerst zyn slag trachten te slaan in een villa aan den Daendelsweg, be woond, door de familie Oordies. Daar was niemand .thuis. Ia het kozijn van het W. O raahiïpjé vond hij den ilelitel van de' keuken deur. Hy kon nu gemakkelijk het huis bin nenkomen. In een der slaapkamers trachtte hy een kast te forceeren, wat hem niet ge lukte. Onderwijl kwam het dienstmeisje thuis, dat lienr op heeterdaad betrapte. Zy vroeg hem haar de reden van zijn aanwezig held, waarop hy antwoordde, dat hij het huis kwam zien Omdat het te koop was (tvut geheel bezyden de waarheid was). Er Ont stond eene kleine woordenwisseling, waarna de inbreker zich uit de voeten maakte. On- derwyl nam hjj nog 5 mede uit het tasChje van de dienstbode, dat op de keukentafel afond. Vervolgens trok hy naar de villa van de familie Honig aan de Van Ilasseltlaan, waar eveneens niemand thuis was. Uit de slaapkamer stal hij gouden en zilveren voor werpen en géld uit de portemonnaies van den heer en mevrouw H. Voorts brak hy nog verschillende kasten open, doch liet de zich daarin bevindende voorwerpen, als tafelzil ver, onaangeroerd. Dóór de voordeur heeft hij het huis verlaten. Daarna is hy naar Ho tel Bloemink gegaan, waar hy een en ander gebruikte, om per autobus naar statiën Apeldoorn te gaan en met den trein van 6.45 in de richting Dieren te vertrekken. De waarde van het ontvreemde aan geld en gouden en zilveren voorwerpen wordt ge schat op ongeveer 350.—. N.R.Ct. RADIO-TELEGRAFISCH weerbericht 26 Maart. Verwachting: Zwakke tot prntige .Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Meest half bewolkt, waarschijnlijk met ochtend nevel. Waarschijnlijk droog weer. Iets kou der des nachts, overdag iets zachter. Zitting van Maandag 25 Maart des nam. 8 uur. in de gisterenavond onder voorzitterschap Ynu Burgeuieeser Üaur.anut gehouden open bare vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig, aan vankei ys. met uitzonuermg van de heeren Fokaers en Uverhand, die later verschenen. De notulen der vergadering van 19 Dec. 1928 avondzittirfg, 28 Jan. en 18 Febr. 19z9 worden gearresteerd, die van 20 Febr. en 7 Maart aangehouden. Mevr. RIESZ (lib.) merkt op dat de notu len van 18 Febr. nog al zyn bekort; zy ver meldden o'.a. niet dat de heeren Vei kerk en Folet de vergadering hadden veriaten en dal wethouder Donker daarin aanleiding Vond er op te wijzen dat deze leden zich aan de behandeling van het aanhangige voorstel wilden onttrekken. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 28 Januari 1929 tot wijziging der begrooting, dienst 1928. Voor kennisgeving aangenomen. dat Gedeputeerde Staten voor kennisge ving hebben aangenomen de verordening tot wijziging van die, bedoeld in art. 31, derde lid der Kieswet, houdende verdeeling van de leden van den Raad. Als voren. dat Gedeputeerde Staten ingevolge art. 157 der Gemeentewet de ontvangst berich ten van de op 28 Januari 1929 vastgestelde verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening (éénrichting-verkeer Nieuwsteeg en Stoofsteeg. Als voren. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 20 Februari 1920 tot wijziging der begrooting, dienst 1928. Als voren. dut'.Gedeputcecde.-Stwtuu ingevolge, j Alt- 167 - der-gemeentewet «le ontvangst berich ten van de wijziging der Algemeene Politie verordening (verkeerspolitie). Als voren. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd de verordening tot aanvulling der ver ordening op de Keuring van Waren. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 20 Februari 1929 tot wijziging van het reglement voor de beide Gasthuizen. Als voren. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 20 Februari 1929 tot ingebruikgeving van het gebouw der voormalige Bank van Leening. Ais voren. dat zij met inachtneming van het bepaal de in art. 77, eerste lid der Gemeentewet hebben besloten den heer wethouder J. A. Donker aan te'wijzen om den Burgemeester by ongesteldheid, afwezigheid of ontsten tenis te vervangen en als plaatsvervangers van den heer Donker de heeren» wet houders C. H. Koemans, K. R. van Staal en W. San ders in de volgorde ais hierboven vermeld. Als voren, de verdeeling der functies in het Gollege van Burgemeester en Wethouders. Als voren. dat zij met ingang van 1 October 1923 aan mejuffrouw M. E. Hardenberg, gewe zen directrice van het Hoffman's Gesticht, krachtens de gemeentelijke pensioenaveror- dening, een jaarlyksclie uitkeeiing hebben gere scholen G en No. 2. In de eerste vacature aan «kze school (hoofd Mej. Snoep) wordt benoemd Mej. A. A. Spoor, te Nieuw Leuzen en in de tweede vacature: Miej. Bezemer. Het voorstel tot het verieeuen eener vaste aanstelling met ingung van Jan. 1928 aan den opzichter-teeke- naar by Gemeentewerken aan W. v. Hoorn. Goedgekeurd. Het voorstel tot inrichting van het ge bouw Gouwe No. 2 voor den Stor tings- en Ophaaldienst, annex Spaar bank en het Ontvangkantoor. Het eerste gedeelte komt in behandeling erleend ten bedrage van 1024.volgens een grondslag van 1600.uit de middelen an het Gemeentelijk Pensioenfonds. Als voren. dat Gedeputeerde Staten hun opmerkin gen, betreffende de gemeenterekenjng 1924 nebben medegedeeld. De gewenschte wyzigingien worden aan gebracht. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde geste.de stukken :yai ingekomen van Burgemeester en Wethouders van s-Gravenhage het verslag van den Keu- in gsdienst van Waren voor het gebied 's- Gravenhage over het jaar 1928. Voor kennisgeving aangenomen, van Regenten van het Vereenigd Wees ip Aelemoe*enier»huis dé suppiletoire staat Goedgekeurd, van het bestuur der Neutrale Slagersvcr- eeniging een verzoek al haar leden in de gelegenheid te stellen aan de gemeente instellingen te leveren. Gesteld om advies in handen van B. en W. van J. J. A. Smits een dankbetuiging voor zyn benoeming tot gemeentebode. Voor kennisgeving aangenomen, van den gecommitteerde by de Goudsche Waterleiding-Maatschappij het antwoord op de vraag van 't lid van den gemeenteraad Mi de Witt Wijnen, wat of de gecommitteerde bij de Goudsche Waterleiding Maatschappij wel tot stand heeft weten te brengen en wat hy in verband met de eenige jaren naar voren gebrachte critiek te dien opzichte heeft weten te bereiken. van B. en W. om prae- advies. van den gecommitteerde by de Goudsche Waterleiding Maatschappij een tegen-rap- >ort, naar aanleiding van een rapport der ïeeren Moret en Polano, uitgebracht in Mei 1927. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) merkt op dat hy aich verheugt dat B. en W. die aanvankelijk deze stukken aan de orue hebben gesteld, thans daarop van advies zullen dienen. Spr. verzoekt den Voorzitter, waar deze stukken een zoo sterk persoonJyk karakter dragen dat zy bij het uitbrengen van hun advies gedachtig zullen z(jn aan de spreuk boven het stadhuis hier: „Audite et alteram partem" hoor ook wederparty. Benoemingen. De heer Middelweerd beveelt voor de va cature-Koemans de heer C. H. Heerken s Bij stemming wordt de heer C. H. Heer- kens met algemeene stemmen gekozen tot lid van de commissie van bijstand in het be heer van het' openbaar slachthuis, de com missie van! bijstand in het beheer van het marktwezen en de commissie van sociale aangelegenheden. Benoemd wordt voorts: tot onderwijzeres aan de openbare la- „B. en W. stellen den Raad voor te besluiten: „tot herstel en meubileering van liei voer den stortings- en ophaaluienst, an nex spaarbank en net ontvangkantoor der gemeente bestemde gebouw Gouwe 2 en hiervoor aan B. en W. een crediet te verleenen groot lt).096.bfy welke ko ten t. z. t. zullen worden gedekt door geldleening". De heer VERKERK (a.r.) vindt het be drag zeer hoog en verzoekt nader toeiich- ting hiervan. Mevr. RIESZ (lib.) meent dat aanvanke lijk is gezegd dat het gebouw goedkoop is gekocht voor 16000.—maar nu komt daar I 10.000— by. Spr. vindt dat de kosten nu wel hoog worden en het de vraag zal zijn of dit bedrag voer den daar onder te bren gen dienst niet een Ic zware belasting wordt. De heer VAN WIJNEN (e.g.) merkt op dat de wethouder van Financiën al eens een kantoor heeft doen inrichten en thans we der twee verhuizingen als mogelijk in uit zicht stelt. Spr. vraagt hod" het staat met het kantoor vap den Reinigingsdienst 1* deze dienst thans in het huis van den heer Anemaet gevestigd m krijgt deza.Uaarxoqr vergoeding Spr. vraagt of de wethouder van oordeel is dat brandvrije kasten werkelyk tegen brand bestand zyn. Spr. is daarop niet ge rust en zou liever een eenvoudige kluis pre- fereeren. Wethouder VAN STAAL ^s.d.) zegt dat de inrichting van het gebouw bescheiden geschiedt. Wat gevraagd wordt is voor schil deren, behangen *en eenvoudige entpurage. Een gemaakte begrooting is nog met 1100 verminderd. Spr. acht het mogelyk dat ook een kluis wordt gebouwd, indien dit noodig mocht worden geacht. De verhuizing kost niemendal. Voor de inrichting der kantoren zal overleg worden gepleegd tusschen de wethouders van Fi nanciën en van de Bedrijven. Er wordt waar mogelyk op bezuinigd. In het gevraagde bedrag is ook gerekend op een behoorlijke outillage van het kan toor van den gemeente-ontvanger, dat on voldoende is ingericht. De heer MUIJLW1JK (a.r.) begrypt de ïedeneering van den wethouder niet. Op het kantoor van den Reinigingsdienst is alles wat er noodig if VERKERK (a.r.) De 1 dat de wethouder by den bouw van een kluis en niet-aanschaffing der kasten 2000, op zyn voorstel kan verminderen. Bij overbrenging van liet kantoor van den Reinigingsdienst naar het bureau van den wethouder van Financiën acht spr. de daar aanwezige crapauds voor het kantoor van den Reinigingsdienst overbodig. De heer VAN WIJNEN (e.g.) is niet bevredigd. Spr. vindt het niet juist dat de wethouder al weer een verhuizing in uit zicht stelt. Spr. betwijfelt dan ook of dit wel de meest gewenschte oplossing is. Wethouder VAN STAAL (s.d.) repli ceert. Spr. bestrijdt den heer Verkerk en meent dat aan B. en W. moet worden over gelaten of op die 2000— kan worden be zuinigd. De inrichting van het kantoor van den Reinigingsdienst is thans onvoldoende, daar de kasten en een bureau eigendom zyn van den heer Anemaet. Spr. zegt overleg toe met den wethouder en de commissies. Wat de mogelijke verhuizing betreft, deze zal alleen plaats hebben ter voorkoming dat een deel van den dienst naar elders zou moeten worde» overgebracht. cipieele Kxténeli tegen de instelling van een gemeentelijke ophaal- sn stortingsdienst en stemmen daarom tegen, In stemming gebracht, wordt het eerste gedeelte aangenomen met 15 stemmen voor en 4 tegen. (Tegen Mevr. Riesz. en de heeren Mr. de Witt Wijnen, Verkerk en Po- let. Thans komt aan de orde het tweede ge deelte, waarin, B. en W. voorstellen te be sluiten: „dat aan den ambtenaar ten kantore van den gehieente-ontvanger, die belast zal worden met het toezicht op het schoonhouden in en het bewaken van het gebouw Gouwe no. 2, boven zyn wedde een toelage te verleenen van 300— per jaar, benevens vrye woning, vuur en licht." De heer VERKERK (a.r.) meent dat deze zaak veel te breed is opgezet. Spr. acht een concierge geheel overbodig. In het veel grootere fyksgebouw aan de Karne- melksloot waar 50 personen werken, is er geen. Het is hier een veel te breede en te dure opzet. Mevr. RIESZ (lib.) kan de motieven van den heer Verkerk onderschrijven. Het gaat hier niet om een bedrag van 300—, maar het komt me tvrije woning etc. neer op een bedrag van 1000.per jaar en dat acht spr. voor deze gelegenheid overbodig. Voor het toezicht en het schoonhouden is dat bedrag niet gemotiveerd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) meent dat de vrouw ook heeft te zorgen voor koffie en allerhande werkzaamheden. Spr. meent dat er kleine critiek wordt geoefend. Spr. weet niet of hjj vpor dat bedrag van 300 een gegadigde kan krijgen. Zouden er veel komen, dan zou het beteekenen een ver wording in onze stad. Spr. merkt op dat men aanvankelijk iemand op het oog had en men bedoelde diens salaris op te voeren, dat inderdaad veel te laag is. Onder het oude regiem werd de w.n. ontvanger bezoldigd met een be drag dat ongehoord was bij de financieele verantwoordelijkheid dié hy droeg. D« heer MtJIJLWIJK (a.r.) komt met kracht op tegen dezè aantijging van het vo rig college. Het is toch bekend dat de be- aantijging >ch bekend doelde ambtenaar niet meer salaris kón hebben, omdat hij ée vereischte diploma's milto. Dit anders voor te stellen noemt spr. onbehoorlijk. De heer VERKERK (a.r.) handhaaft z^n bezwaren, die door den wethouder niet zyn weerlegd. Men kan hier wjeer spreken van de gemeente-automobiel en den rijks-krui wagen. Op de Karnemelkslodt werken 50 menschen en bij Slavenburg 5. Op de Kar- nemelksloot kan men,het best zondfr con cierge stellen. Werkvrouwen maken 's mor gens de boel schoon. Dat kan ook hier. Mevr. RIESZ (lib.) komt ook met kracht op tegen deze wijze van bespreking dooi den wethouder. Spr. noemt het oneerlijk het te doen voorkomen alsof het vroegere be stuur een blaam treft dat de bewuste amb tenaar een niet hoogere bezoldiging heeft. Het is bekend dat de mogelijkheid om tot een hoogere bezoldiging te komen door de wettelijke voorschriften was uitgesloten. Dat moet den wethouder volkomen bekend zijn. Wat dat koffiezetten aangaat, het is spr. medegedeeld dat concierges aan de departe- men'v daarvan een niet onaardig voordeel genieten. Wethouder VAN STAAL (s.d.) wijst op dat de bedoelde ambtenaar dan nooit tot w.n. gemeente-ontvanger had moeten wor den benoemd met ten zoo groote finaff- cieele verantwoordelijkheid. Spr. noemt de opmerking van Mevr. Rieaz klein. Koffie wordt tot den kostenden jrrys verstrekt. Dat kantoor zal, als de ophaal- en storting; dien-st werkt, drukker worde» als op het stadhuLs, daar zullen meer menschen komen. Spr. zegt dat 'de heer Verkerk inderdaad blyk geeft achter een kruiwagen te loopen. De VOORZITTER merkt op dat de be noeming van «ie w.n. ontvanger geschied is op grond van en door de instructie van tlyii gemeenté-ontvanger, door diens langdurige ziekte. Met het oog op deze singuliere posi lie zal een voorstel dat deze aangelegenheic regelt, den Raad worden aangebotlen. Het 2e gedeelte .van het voorstel wordt met 164 stemmen jangenomen. Het derde giedeelte, inhoudende de bepa ling dat de bovenverdieping van het Waag gebouw wordt bestemd voer huisvesting van het kantoor van den Reiniging*- en Ont - smettingsdienst, beneveys van het Markt wezen, waarvoor door elk der diensten 200 huur wordt betaald, wordt zonder stemming aangenomen, waarna het geheele voorstel wordt aanvaard. Het voorstel t«t aanleg van een Kolf balterrein aan den Bodegraafschen straatweg. (Kosten van uitvoerini 3350—. Huur 150—). De heer VERKERK (a.r.) heeft bezwaar tegen deze uitgave, nu er geen voldoende huur wordt gevorderd. De heer FOKKERS (s.d.) juicht dit voor stel toe. De VOORZITTER merkt op dat door dit voorstel een zydelingsche steun wordt ge geven aan de korfbalsport, die ook depr vrouwen wordt beoefend. Het voorstel wor^t z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot aankoop van eigendom men aan de Eerste Kade van L. de Vries. Aan^Spoinen. Het voorstel tpt aanleg van een plant soentje aan de Vorstmanstraat. (Kos- sten van aanleg 1560. De heer VERKERK (a.r.) vraagt óf en zoo ja wanneer dit terrein voor uitbreiding der begraafplaats noodig is. Spr. meent dat behalve' de kosten van aanleg ook de kosten an onderhoud behooren te worden aange geven. De heer..MlDlDELWEERD (r.k.) wyst op de beteekenis van dien grond als bouwgrond, die een waarde heeft van 25000— a 30.000.Spr. meent overigens dat wel licht later op een betere plaats een grooter plantsoen in dat stadsdeel kan komen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) yst er op dat wanneer het terrein plant soen wordt het bly'ft reserve-terrein voor begraafplaats. Echter het is spr. bekend dat dit terrein als bouwterrein gezocht is. De ,>va#rde welke door de» heer Midelweerd is geAoemd acht spr. juist. Het fcook -üpï.'s opvatting dat men wellicht elders een beter plantsoen kan vinden, Wanneer de stads uitbreiding zich daar voortzet, zal toch ook onder 't oog moeten worden gezien dat in de toekomst de begraafplaats niet midden in een bewoonde wijk kan komen, zoodat dit terrein niet tot begraafplaatsuitbreiding mag worden bestemd. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) sluit aich aan bij het betoog van Mr. de Witt Wijnen. Spr. is ook van meen ing dat op den duur de begraafplaats daar niet zal kunnen blij- en. Het terrein waarover het hier gaat kan ook worden beplant. Het is bekend dat nabij begraafplaatsen groenten altpd welig tieren. Stemmes: Smakelijk! De heer MUYLWIJK <a,r.) begrijpt niet dat men spreekt van bouwgrond. Zou de ddht bij het kerkhof geoorloofd zijn? Spr. meent van niet. De heer PKBVOO (s.d.) bepleit de tot standkoming van een plantsoen daar ter plaatse voor de arbeidersbevolking. Voor de ouden van dagen kan het een aangename plaats sim om rustig te vertoeven. Wethouder VAN STAAL (s.d.) wil dit terrein niet bestemmen voor uitbreiding der begraafplaats, nu niet en later niet. Voor bouwgrond zal dispensatie dienen te worden afgewacht. (Stemmen: Die staat vast). Spr. wijst er op dat in het uitbreidings plan groote plantsoenen in de Korte Akke- ~n worden geprojecteerd. He.t..§e™a«de plantsoen is bedoeld als van tpdelyken aard in afwachting wat de toekomst kan brengen. Het ligt in de be- doelmg 300.- 's jaars hierop af te schrij- ven Later kan dit terrein als bouwgrond worden oen ut. De VOORZITTER acht een reden aan- wez« om deze aangelegenheid nader onder de oogen te zien. Wanneer de heer v. Staal met vatbaar mocht zyn voor eenig goed idee van een ander, spr. is zoo niet en zou daarom aanhouding gewenscht achten. De heer MIDDELWEERD (r.k.) ver klaart zich niet absoluut tegen, en zou, met germge kosten, wel kunnen iheegaan, zulks met het oog «p de mededeelingen van den het uitbreiOInggr* Spr. is van oordeel dat de wethouder wel zou durven zeggen dat er zou worden gebouwd nyjien de wethouder dat in ziin plan noodig achtte. Van die dispensatie ie men verzekerd. De heer<FOKXERS (s.d.) bepleit de tot standkoming van dit plantsoen in deze ar beiderswijk. Wat tot bestryding wordt aun- gevoerd noemt spr. krentenwegeibpolttiek De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib) wyst er op «lat het vorige college van B. en W. het uitbreidingsplan heeft vast gesteld, maar goedkeuring daarvan is nog niet verkregen. Nu spreekt wethouder van Staal al van nieuwe wijzigingen in het nog steeds niet goedgekeurde uitbreidingsplan. Het is een groot gebaar om te spreken van krenteuwegerspolitiek, maar aan deze zaak zit veel meer vast dan men oppervlakkig denkt. Spr. zegt dat het niet aangaat dat telkens buiten de begrooting om nieuwe uitgaven worden gevoteerd. Ook begrjjpt spr. niet hoe «Ie jeugd pg moet worden uitge houden, als ouden vurt dagen daar kunnen komen. Vroeger was dat ook speelveld voor de jeugd en is het gesloten geworden. Bovendien het terrein is een lange smalle strook, die nooit voor een behourlyk plant soen is in te richten. Laat men eerst zor gen Uat er wat geld komt om een behoor lijk plantsoen in de toekomst in die wyk te Wethouder KOEMANS (r.k.) steunt het betoog van den heer Middelweerd. Het ter rein is ongeschikt. Spr. wyst op het fraaie plantsoen op het voormalig terrein van Ac tiehoven, dat door zyn vorm en 1' mooi is. Spr. is overtuigxl dat vooj] op dit terrein zeker dispensatie s verleend. Er is geen sprake van dat l die ouden van dagen niet een rustig plant soen wordt gegund. Wethouder VAN STAAL (s.d.) herhaalt dat een viertal katholieke leden aan deze zaak hun instemming hebben betuigd. Spr. is er van overtuigd dat Gemeentewerken dit plantsoen zoo goedkoop mogelijk zul in richten. Spr. kan niet nalaten op te komen tegen het betoog van Mr. de Witt Wynen. Het uitbreidingsplan heeft met de nieuwe plant soenen niets te maken. tips. herinnert «an de bezwaren die spr. en de zynen hebben geopperd ook in de Staten tegen een nood lottige brug in dat plan, waardoor Gouda zou worden geïsoleerd. Het gepleegde over leg heeft er toe geleid dat de fatale brug er nu is uitgelicht. De goedkeuring van het uitbreidingsplan is binnenkort te wachten. Zoodra dit is goedgekeurd, zal er een voor stel komen van B. en W. tot onteigening van gronden voor de volkshuisvesting van- al' de Korte Akkeren tot den sluisbouw, waarbij in de wijziging van het uitbrei dingsplan ook groote plantsoenen worden opgenomen. Spr. verwondert zich dat er nog «lenkbeeluen worden geopperd om tot aannouding over te gaan. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) zegt dat wanneer deze zaak 10 maanden by het college heeft gelegen, het zeker noodzakelijk is dat de Raad met hedenavond voor. de beslissing wovdt gezet. Hét is eeu zaak die a tête reposée moet worden be keken. De heer MIDDELWEERD (r.k.) ver klaart na de repliek van wethouder van Staal zyn stem aan het voorstel te zullen iven. Wethouder VAN STAAL (s.d.) repliceert en komt heftig op tegen de bewering van Mr. de Witt Wynen dat deze thans het uit breidingsplan in het geding brengt. Spr. is thans bij deze bestrijding moeten komen met nadere argumenten. Heftige intrrupties! De VOORZITTER zegt dat ingekomen 18 een voorstel van Mr. de Witt Wynen en Mevr. Riesz c.a. om" deze zaak aan te hou- ien. In stemming gebracht wordt dit voorstel erworpen met 16 tegen en 5 voor. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met dezelfde stemmen*, cijfers. Het voorstel tot verkoop van grond afl« Mej. Breebaart. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van grond nan C Hlommenstein De heer VAN WIJNEN (e.g.) maakt aan- merking op de redactie van dit voorstel, waar in het eene gevui gesproken wordt van weiland, terwijl het inderdaad maar een klein stukje weiland is en «Ie rest rietgors. De VOORZITTER zegt deze aangeifigen- ïkt Onder het-Oog (tè ''izullen zien, doch meent dat de aanduiding wel zal zijn over genomen, zooals die op het kadaster is aan gegeven. Het voorstel wordt z. st. aangeno* en. -• Het voorstel tot aanleg van een speel terrein en verhuur daarvan aan de vereeniging „Zomerlust". Aangenomen. Het voorstel tot omzetting der Am* bachtsavondsehool in een 5-jarige avondschool voor ambachtslieden en opheffing der Burgeravondschool. De neer VAN DANTZIG (s.d.) verheugt zich over dit voorstel. Spr. hoopt dat er voor de verdere leerlingen ook nog iets kan wor den gedaan. Spr. wijst op den bouwvallige» toestand van het gebouw dat inwendig door palen wordt gestüt. Spr. geeft den wethou der in overweging zoo spoedig mogelijk van het contract met de Ver. de Ambachtsschool af te komen. Wethouder SANDERS (s.d.) weet dat de toestand van het gebouw slecht is, en daar om zijn dan ook noodmaatregelen genomen. Er moet zoo spoedig mogelyk verandering komen in de bestaande verhouding en in den bestaanden toestand. Spr. schuift de verant woordelijkheid van het voortbestaan van dien toestand van zich af. Spr. wil vast stellen dat er een oplossing moet komen; hy zal deze zaak niet loslaten voor «lat deze erkregen is. Anders zouden er in de toei komst groote ongelukken kunnen gebeuren- Na korte opmerkingen van den heer Mid delweerd wordt het voorstel z. ht st. aan genomen. Het voorstel tot toekenning van ver- goeding aan bijzondere scholen over 1928, ingevolge art. 101 9e lid der L. O. wet 1920. Het voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Vereeniging vf Ambtenaren der Gemeentefinanciw* Aangenomen. Het voorstel tot aanvulling der Veror dening op de heffing van recjjt® voor gebruik of genot van openbare gemeentewerken. Aangenomen- Af-'en overschrijvingen op de Gemeen te begroot ingen dienst 1928 en 1929. Mevr. RIESZ (lib.) maakt aanmerking dat uit dit voorstel blykt dat verschillende oosten van de begrooting zyn overschre den. Spr. dringt aan op nadere toelichting waarom die overschrijding heeft plaats ge- haDc heer Mr. DE WITT WUNEN "(lib? vraagt in 't bijzonder nog inlichtingen om trent de meerkosten van de beschoeiing aan den Ridder yan Catsweg. Wethouder VAN STAAL (s.d.) geeft de gevraagde inlichtingen en zegt dat de toe gestane gelden zijn die der ramingen, waar- tn altyd wijziging kan komen. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Vaststelling van het suppletoir kohier der hondenbelasting over 1929. RONDVRAAG. Controlewoningen. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) vraagt waarom nog geen der controle-woningen in de Willens zyn verhuurd. Men meende toch aanvankelijk 65 woningen te bouwen? De VOORZITTER is werkelyk verwon derd hierover. Er blijkt een zekere schroom te bestaan om deze woningen te betrekken. Er staat inderdaad een kapitaal van eenige tienduizenden renteloos en daarvoor moeten maatregelen worden getroffen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de meerderheid van den Raad de gevraagde 65 woningen van lage huur niet heeft ge wenscht; daarom zijn toen deze 12 woningen gebouwd. B. en W. zuilen zich in «le naaste- toekomst moeten beraden wat hier te doen. Preventief werkt het object. Het is alleen het woord „ontoelaatbare woningen" dat de niet-bewoning heeft veroorzaakt. Wordt er een tuinwijk van gemaakt, dan zyn de wo ningen direct verhuurd, want ze zijn goed. De heer HlEERKENS (r.k.) zou gaarne zien dat dez« woningen tyls gewone wonin gen van lage huur worden verhuurd. Spr. geeft in overweging voor de werke- looze tahgkséewerkers maatregelen te tref fen om hen met steun aan het werk te zet ten. Spr. stelt de vraag of B. en W. onder het oog willen zien de demping van de Nieuwe- httven. Het grachtje stinkt. Spr., zou het ook wenschelyk achten de brandweerkazerne achteruit te brengen. Wethouder KOEMANS (r.k.) deelt meile wat ten deze voor de werklooze sigarenma kers reeds is gedaan en za'l worden gedaan. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zal het denkbeeld van de demping van de Nieuwe huven zeker, in overweging nemen. Hij wil toch ook de Plassen droogmaken! Ook het achteruit plaatsen van de Brandweerkazerne heeft spr.'s aandacht. Een Zondag-Bijcenkonust ten Raad- huize. De heer MUYLWIJK (a.r.) vraagt waar om B. en W. in een land met christelijke tradities op Zondag de raadzaal ter beschik king stellen voor een bijeenkomst. Men doet alles om het gemeentepersoneel op Zondag vryaf te geven. Kan men hierin niet aan dat groote volksdeel tegemoet te komen? Het h voor hen een pyn'lijke maatregel. De VOORZITTER zegt dat het niet ge makkelijk is ieder tevreden te stellen. Spr. geeft een uiteenzetting dat het Genootschap van doktoren niet anders dan op Zondag zijn bijeenkomsten houiien kan, daar allen dag en nacht anders bezet zijn. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.), die in die bijeenkomst van doktoren ais spreker zal op treden, zegt dat waar kardinalen en aarts bisschoppen in Rome op Zondag hebben ge stemd, daarin niets ongeoorloofds is. Ook arbeid op Zondag kan Gode welgevallig zyn. Spr. acht het niet tegen de traditie als dok toren op Zondag in een officieel gebouw bij eenkomen. De brand bij Gemeentewerken. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vi aagt of de verzekering al betaald is van den brand aan Gemeentewerken eri of een expertise-rapport is opgemaakt. Spr. vraagt ook of spoedig voorstellen te wachten zijn tot reorganisatie van de brandweer. Dit is toch een zeer urgente zaslft. De VOORZITTER zegt dat besprekingen met het college van brandmeesters zijn ge voerd die tot voorstellen tot reorganisatie en moderniseering van de brandweer heb ben geleid. Waarschijnlijk zullen die in de eerstvolgende raadszitting aan de orde ko- Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de assurantie nog niet betaald 'is, 1 een bindend er be staat wel een bindend expertise-rapport. Plakken bij de verkiezingen ndige Dienst. De heer FOKKERS (s.d.) geeft in over weging in dit verkiezingsjaar het plakken op allerlei plaatsen te voorkomen door be schikbaarstelling van bijzondere aanplak- plaatsen vanwege de gemeente. Spr. vraagt of spoedig de indiening kan worden verwacht van een voorstel tot in stelling van een geneeskundige diénst. De VOORZITTER zal het denkbeeld van aanplakplaatsen van gemeentewege in over weging nemen. Inzake de geneeskundige dienst wordt gewacht op een rapport van den geneesheer-directeur van het Ziekenhuis, die zeer bezet is, daar er gemiddeld 88 patiën ten in het Ziekenhuis liggen. April-klok. Mevr. v. DANTZ1G-ME LLES (s.d.) vraagt of de plaatsing van een licht-recla- me-klok vorig jaar op 1 April is aange- De VOORZITTER weet niet of deze vraag of de klok zelve als Aprilmop is be doeld. In elk geval kan spr. zeggen dat de betrokken onderfteming is aangeschreven. Het schynt niet gemakkelijk die reclame te verkoopen. De heer OVERHAND (s.d.) vraagt in lichtingen over een man van den Reini- ginsdienst die na een ongeval naar de Wyk- ^®rPleging is gebracht en niet naar het De VOORZITTER zegt met het geval niet bekend te zyn. De openbare vergadering is daarop te ruim half twaalf gesloten, waarna de Raad m besloten zitting is overgegaan. ONDERWIJS. Vrije universiteit te Amsterdam. Nieuwe hoog leeraren. Naar de „Rotterd." verneemt, zullen bin nenkort benoemd worden tot hoogleeraal .aan <fe Vry'e Universiteit te Amsterdam in de faculteit der wis- en natuurkunde de hee ren dr. J. Coops, thans verbonden aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, en dr. L. P. Penning, werkzaam aan het loboratorium der Philipsfabrieken té Eindhoven. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Maart '1929. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend aan T. van Tilburg, en zyne rechtver krijgende» tot het uitbreiden der drukkerij en bijplaatsing van een snelpers met 1 elec tromotor van 3 P.K. in het perceel plaatse lijk gemerkt Gouwe no. 192, kadastraal be- kemf gemeente Gouda Sectie B No. 1470, behoudens het recht van belanghebbende(n.i tot het instellen van beroep binnen 14 da gen bij H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hij tlie het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur, en (by deurwaarders- exploit) aan de(n)gene(n), aan wie de ver gunning is verleend. Verbinding van Gouwe met Hollandsches IJ sol. Een werk van ruim anderhalf millioen. Vanwege het Prov. Bestuur van Zuid- Holland werd gisteren in den Haag aanbe steed het maken van zandstortingen ten behoeve van den bouw van verschillende kunstwerken en van den aanleg van dijken en kaden; verdere grondwerken, wegen en enkele tijdelijke en by komende werken, een en ander deel uitmakende van de nieuwe verbinding tysschen den Hollandschen IJsol en de Gouwe en gelegen onder de gemeente Gouda. Laagste inschrijver was de heer C. J. v. d. Hoeven te Den Haag met 1.140.000. Verder is aanbesteed het maken van twee vaste bruggen, deel hitmakende van de wer ken voor de nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJsel en «le Gouwe onder de gemeente Gouda. Laagste inschrijver was «le heer P. Kunst, Bodegraven met 28.798. Officicele ingebruikstelling vun de nieuwe Doelebrug. De officieele ingebruikstelling van de nieuwe Doelebrug zal plaats hebben op Donderdag 28 Maart a.s., des avonds om 6 uur. -I' 1 ,i-, De Doelestraat zal ter gelegenheid var. deze gebeurtenissen worden versierd en er zal een feestverlichting worden aange bracht. Upenoare verkooping gehouden door Notaris J. Koeman. Gisteravond had in Hotel „de Zalm" een openbare verkooping plaat», gehouden door Notaris J. Koeman van Haastrecht. De uitslag was als vol'gt: Perceel I: Het villatje met grooten tuin, aan de Zwarteweg no. 18 aihier. Kooper werd de heer P. J. Spee q.q. voor 5310. Perceel II: De rentenierswoning aan de Krugerlaun 133 is niet in veiling gebracht; Perceel III: Het burgerwoonhuis met tuin aan de Zwarteweg hoek Platteweg nos. 667 en 667a te Reeuiwijk. Kooper de firma San ders en Co. te Gouda voor 4450.—; Perceel IVHet pakhuis met bovenwoning aan de LangedwarsstraSt nos. 21/23, al hier. Kooper de heer W. M. de Jong q.q. voor 4400.—; Perceel V: Een woonhuis met grond aan ue Langedwarsstraat no. 29, alhier. Kooper de heer C. A. M. Spruyt voor 2800.—. Tentoonstelling van boetseerwerk en van teekeningen. Op de Ambachtsavondschool is een ten toonstelling ingericht van teekeningen en boetseerwerk van de leerlingen van de Avondschool voor Ambachtslieden, vervaar digd gedurende den cursu# 19281929. Deze tentoonstelling is voor belangstel lenden opengesteld. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De uitleenbibliotheek der Openbare Lees zaal aan de Oosthaven heeft thans nog haar boekenschat met de volgende werken ver meerderd: Jenkins: Juffrouw Bindle; De verdwenen uitvinder. Jüneer: De ondergang van de BokelhoeVe. Kellermanri: De dwaas; De 9e November; De tunnel. Kennedy: De trouwe nimf. Kipling: Het licht, dat verdween. Kraemlner: De weg naar het licht. K ne: De avonturiers van de „Maggie"; De groote kaï»; Een rhan Van de daéd; Ter wille van een kind; De vuurproef. Lagerlöf: Anna Svard (verv. op „Char lotte LÖwenskjöid); Charlotte Löwenskjöld; Gösta Berling; Herinneringen; Ingrid; Niels Holgerssöns wonderbare reis; Vonken. Laurent: Vivi's reis. Lindhë: Door de branding. Linnankoski: Het lied van de vuurroode Lokken: De boer Niels Hald; Klaus Bjerg en Bodil. London: Als de natuur'roept. Loti: IJslandsche visschers. Maclaren: Harten van goud. Maltzahn: Op vasten grond; Osanna in excel sis! A Mann: De tooverberg. k Manzoni: De verloofden. Merezjkowsky: Ecce deus-ecce homo; Ju lianus Apostata; De Messias; De veertiende Michaëlis: De zeven zusters. Montg|jnery: Anne van het groene huis; Anne van Avon!ea; Anne van het Eiland; Het huis van Anne's droomen; Het regen boogdal; Rill avan Ingleside; Emily van de nieuwe maan; Emily bergopwaarts; Emily's eerzucht; Valencia's droomslot. Oppenheim: Ryk en geen geld. Orczy: Beau Brocade; Eldorado; De lachende kavalier. Lord Tony's vrouw. OterdahlDe familie Kruse; Inger Skram. Paludan: Vogels om den vuurtoren. Parrish: De eeuwige vrijgezel. Pirandello: De vrouw, die uitgestoten werd. Poole: Zyrt gezin. Popoff: In de klauwen van de Russische Tseka. Porter: Folly-Anna; Polly-Anna's lente leven. i Reuter: Gedroogde kruiden. Ring: Anne-Karine; Petra. t 4 RoUandh Jean Chriatophe. (10 din.), f Rönne: De consulavrouw; En de Noord zee bruist; Het geluksland; Met Kerstmis naar huis; Onder het dak der pastorie; Roo- de rozen van het geluk. Runa: De God z(jner moeder; Wildvogel. Schirokauer: August de Sterke. Scott: Het pad; Visscher Marcus. Sick: Mathilde Wrede. Sinclair: Koning Kool; De wildernis. Smith: Polly-Anna's oranjebloesems. Söjberg: In het land der levenden; De zeekoning. Stahlbeig: Zondag. Stevenson: Goud Eiland; De verkeerde kist. Tharaud en Tharaud: De schaduw van het kruis. Thuaston: De stad der' verbeelding; De tegenstanders; Tolstoy: Kaukasische vertellingen; De Kreutzer-sonhte; Opstanding. Undset: Kristin Lavrgnsdochter. Vautel: Mijnheer pastoor by de ryken; Mynheer pastoor by de armen. Viebig: Als het ijzer gesmeed wordt. Vollquartz: Petersen en haar zusters. Vosz: Twee menschen. Walpole: Drie oude vroywen. Wassermann: Christiaan Wahnschaffe; Laudin en de zynen. Webster: Het John Grier Home; Vadertje Langbeen. Welsh: De onderwereld. Wilder: De brug van San Luis Rey. Zahn: Het gezin van Lukas Hoehstresser; Jonas Truttmann; Vrouw Sixta; De vrou wen van Tannö. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 20 Maart 1929. 1 mach. draaier, 1 afwerker, 4 aardewer kers, 4 pypmakers, 4 drukkers, 5 letterzet ters, 12 timmerlieden, 3 witters, 5 schilders, 1 rietdekker, 20 grondwerkers, 1 ijzervlech- ter, 3 heiers, 2 telegraafwerkers, 1 steen houwer, 7 metselaars, 1 steenbikker, 18 op- p<rrliëden,'l hulpstrfcatflWker, 1 houtdrak'uir, 1 kistenmaker, 2 machinale houtbewerker*, 1 scheepstuiger, 1 «cnoenmaker, 3 bleekers knechts, 2 slagersknechts, 3 scheepsklinkers, 1 meubelmaker, 1 zeilmaker, 2 machinisten, 2 stokers, 1 kopergieter, 2 textielarbeiders, (1 ged.), 2 Wiinlieden, l aut. lasscher, 2 tuinders, 3 brood- en banketbakkers, 1 touw slager, 23 pakhuisknechts, 4 suikerwerker*, 13 sigarenmakers, 2 sorteerders (1 ged.), 2 boerenknechts, 9 schippersknechts, 2 reizi gers, 5 kantoorbedienden, 4 koetsiers, '1 win kelbediende, 2 boekhouders, 78 transport- en fabrieksarbeiders, 2 chauffeurs, 1 stripster, 30 sigarenmakers gedeeltelijk werkloos. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Maart: Dirk, z. v. D. No bel en A. van der End, Bleekers sin gel 48. - Debora Johanna, «L v. A. de Wit en D. Groe nendijk, Heerenstr. 72. 23 Maart:. Marigje Neeltje Helena, d. v F. D. van Nieuwpoort en A. van Limborgh, J. de Haenstr. 26. 24 Maart: Gerarda, v. J. Donk en A, M. de Jong, Speldenm.rteeg 24. Jacobus Hendricus, z. v. H. Spru(jt en M. H. de Bruijn, Spieringstr. 53. OVERLEDEN: 22 Maart: Maria Cathari na van Aaist, 1 j., L. Dwarsstr. 26. 24 Maart: Johannes Pieete, 15 j., Heeren str. 176. Lieuwe Cus vel Ier, 64 j., Raam 85. Agenda. 26 Maart 8 uur Zaal Kunsitmin Soc. „Ons Genoegen", Uitvoering Chr. Muziekver- eeniging „De Bazuin". 27 Maart. 8 uur. Soc. de Réunie openbare bijeenkomst, Comité tot Behoud van, de Reeuwyksche Plassen. Sprekers Dr. W. Zuydam en A. Scheygrond. 27 Maart, 8 uur, Soc. Ons Genoegen. Uit voering „Virea et Celeritas." 28 Maart 6 uur officieele opening Doelebrug. 6 en 7 April Raadzaal Stadhuis, Voorjaars vergadering van het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wis kunde. 8 April 7% u. Soc. „de Réunie" Groote zaal ledenvergadering van de Ver. tot Bestry ding der Tubercul'osè, te 8'Vk uur openbar* vergadering. Spr. Dr. J. J. Th. D'oyer. Apothekers. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, is tot en met 29 Maart, benevens den daar op volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recep ten). RADIO-NIEUWS. UIT DEN OMTRE*. GOUDERAK. Voor den Vryzinnig-Democratischen Bond zal Donderdagavond half acht in het Café Ooms alhier in openbare vergadering spre ken de heer J. Kortland1 van Schoonhoven. De heer Kortland zul spreken over „Wat willen de Vrijzinnig-Democraten en waarom Nationale Ontwapening". Er zal gelegen heid zyn voor debat en de toegang is vrij. MOORDRECHT. De Raad heeft met 4 tegen 3 stemmen af wijzend beschikt op een verzoek van het hoofdbestuur van het Groene Kruis om aan te sluiten by een eventueel op te richten sc hooi art sendienst. Op een verzoek van den heer De Joode alhier, om vergoeding van reiskosten voor zyn kinderen die de school bezoeken, heeft de Raad, omdat de afstand geen 4 K.M. be draagt, afwijzend beschikt.' De Raad heeft aan B. en W. een blanco crediet toegestaan voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubeien. De rekening over 1927 van de stichting „Drost IJzerman" alhier, is door den Rand goedgekeurd. Z(j geeft een batig saldo aan van 13.323.90. De vergoeding op de Zondagssluiting van winkels is nu zoodanig gewijzigd dat ook de Rijkspolitie belast is met het toezieht op de naleving daarvan. Programma voor heden. Hilversum, 1071 M.: 5.006.00' Microfoondebutanten (piano, viool, zang). 6.007.15 Concert door het A.V.R.O.-Trio. 7.157.45 Engelache les. 8.008.80 Tooneelhalfuurtje door James Yoland. .3010.15 Concert. Omroeporkest en S. (en Kate KovalefBka, alt. 10.15 Persberichten. 10.3011.30 Dansmuziek. Huizen, 336.3 M. (na 6 uur 1852 M.). 5.306.30 Gramofoonmuziek. 6.307.30 Duitse!» les. 7.00—7.25 Spr.: Gerh. Krekolberg: De be teekenis van het monumentale Kerkje te Asselt by Roermond. 7.36—8.00 Spr.: A. J. Schaars, pastoor: Katholieken en dierenbescherming. 8.009.30 Lijdensoverweging en gewyde muziek. Meditatie door Kapelaan J. Hooy- man. 9.80 Kamermuziek. 10i30 Nieuwsberichten. De moaird op Graaf Stolberg. De zoon bekend zijn vader te hebben RECHTZAKEN. Veendammer Hypotheekbank. Op 29 April a.s. zal de Hooge Raad be handelen het cassatieberoep van den Haag- schen accountant H. MÜhring tegen het ar rest van het Amsterdamsche gerechtshof, waarbij laatstgenoemde, in verband met «te affaire van de Veendammer Hypothe«;kbank terzake van bedriegelyke bankbreuk ia ver oordeeld tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf, met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis. KERKNIEUWE. Verkiezingswerk in de Ned. Herr. Gemeente. In de voorvergadering van het kiescol lege van de Ned. Herv. gemeente in den Haag gisteravond gehouden, is vastgesteld om in de vacature van dr. F. van GbeeP Gil de meester de aandacht te vestigen op de nagenoemde alfabetisch gerangschikte pre dikanten: ds. A. Adriani te Baam, ds. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel te Rot terdam, ds. J. Ph. Egging te Delfshaven, ds. C. J. van Paassen te Zutphen en ds.G. van Ramshorst te Brammen. Remonstrantsche Broederschap. Op 1 en 2 Juni (Zaterdag en Zondag) zal, de algemeene vergadering der Remonstr. Broederschap, de „Broederschapsdag" wor den gehouden, deels te Haarlem, waar ook de alg. vergadering, deels te Alkmam ('s Zondagsmorgens). Er staat o.m. een or gelconcert in de St. Bavo op het program. („Uit de Remonstr. Broederschap"). SPORT EN WEDSTRIJDEN. LA W NTENN IS. Wedstrijden overdekte banen te Amsterdam. De uitslagen zyn: Heeren-enkelspel: Eindstrijd Koopman slaat Eriksson 86 62. Dames-enkelspel: Eindstrijd mevr. v. Gu llek slaat mej. Spit 62 6—1. Dames-dubbelspelEindstrijd, mevr. v, Gulick en mej. Spit slaan mej. v.. d. Helde en mevr. Mülders 2-6 6—2 6—1. Gemengd dubbelspel: halve eindstrijd me vrouw StraubJansen en Eriksson slaan mevr. v. Gulick en van Olst 61 36 63. Eindstrijd: mevr. Straub en Eriksson slaan mej. Haas en Koopman 63 63. Heeren dubbelspel eindstrijd: Kopman en Erikson 9laan mr. Sigmond en dr. Behrens 6—3 6—4. Heeren enkelspel, klasse B. eindstrijd: dr. Kelilerman Slotemaker slaat van Baaien 6—8 4—6 6—2. MARKTBERICHTEN. Kotterdamsche Veemarkt. 26 Maart. Aanvoer: 248 paarden, 8 veulens, 1633 magere runderen. 266 vette runderen, 340 vette kalveren, 2620 nuchtere kalvpren, 85 schapeii of lammeren, 159 big gen, 9 bokken en geiten, 12 overloopers. Prijzen: Vette koeien le kw. 5062*&, 2e lew. 41—14, 3e kw. 27%—82%. Ossen le kw. 47%—50, 2e kw. 40—43, 3e kw. 38; Stieren le kw. j 40, 2e kw. 37%, 3e kw. 35; Kalveren le kw.. 87%—92%, 2e kw. 72%—77%, 3e kw. 60—65. Melkkoeien 200425; Kalfkoeien 200 —400;; Stieren 140—470; Pinken 60— 130; Vaarzen 150-230; Werkpaarden 200—350; Slachtpaarden 160—225; Hit ten 100—170; FokkalVeren 15—25; Big gen 1214; Biggen p. w. 1.80—2.00; Overloopers 30—45; Veütens 80—110. Handel in koeien en ossen g-em., prijzen bijna onveranderd. Stieren slechte handel, prijzen aanmerkelijk lager. Vette kalveren slechte handel, nauwelijks prijshoudend. Melk- en kalfkoeien tamelijke handel, Stie ren redelijke handel, prijzen hooger. Paar den kalme handel, zelfde prijzen als vorige week. Fakkalveren tamelijke handel, weinig veranderde prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 26 Maart. Aangevoerd 121 partijen Goudsche kaas, w.o. 125 met ryksmerk, 5721 stuks, 48784 K.G. Trijzen le lew. m. r.m. 44—55, 2e kw. m. r.m. 4247. Handel flauw. DRAADLOOZE DIENST. Kardinaal Galli overleden. ROME, 26 Maart. Hedenmorgen te half negen is Kardinaal Galli, na een langdurige ziekte, overleden. Kardinaal Galli werd in 1866 te Ffascatie geboren, en werd in Dec. 1923 Kardinaal. De vlucht ovei den Oceaan. LXJNiDEN, 26 Maart. Het vliegtuig met de beide Spaansche vliegers, die zich op weg bevinden van Spanje naar Brazilië ie heden morgen boven Natale in Brazilië waargeno men. De oudate zoop van Graaf Stolberg*Wer- nigerode die heden opnieuw is gehoord heeft thans een voilledige bekentenis afgelegd. t)e jonge man beweert dat hij b(j het schoon maken van een geweer zijn vader per onge luk heeft doodgeschoten. De plechtige bijzetting van manTechalk Foch. PARIJS, 26 Maart, lu de Dome des In valides heeft heden de plechtige bijzetting plaats gehail van Maarschalk Foch. Het eerst werd het woord gevoerd door Poin- caré. Hy schetste hoe mdn hier stond in liet bewustzijn dat een heldere vlam is uit- gebluscht, een der heidense vlammen die ooit op aarde heeft gestraaN. Hü had vele goede hoedanigheden en betat een groote genialiteit. Foch heeft het commando ge boerd over millioenen soldaten, heeft veld slagen geleid tusschéh geheele volkeren, niet uit eerzucht, maar omdat hij het als zijn zedelijke plicht voelde. Zijn doel was niet vreemde grond te veroveren, maar de bevrijding van het aangevallen vaderland. Hü kende geen eerzucht, hy wilde alleen zijn plicht vervullen. Niet alleen Frankrük maar een groot deel van de beschaafde menschheid is daarom vervuld van rouw. Foch is niet voor goed verdwenen, hü laat een onuitwischbaar iets achter. De „Graf Zeppelin". FRIEDRICHSHAFEN, 26 Maart. Vol gens een ontvangen radiogram bevond de „Graf Zeppelin" zich hedenmiddag te l uur boven de westkust van het eiland Cyprus. De Culemborgsche moordzaak. ARNHEM, 26 Maart. Een der beklaagden uit de Culemborgsche moordzaak, die door het Hof wegens meineed tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld, n.l. Collée, heeft cassatie tegen dit vonnis aangetee- kend. Ken-ernstig»-aanvaring van de „Batavier 1 Een Duitsch tus. gezunkan. ROTTERDAM, 26 Maart. Gisteren is het Nederlandsche s.s. „Batavier 1" van de fa. Muiier Co., te Rotterdam, dat op weg was van Hamburg naar Rotterdam, ten N. W. van Ameland in aanvaring gekomen met het Duitsche s.s. „Venetia" dat met een la ding y*®r °P we8 was naar Hamburg. Bet was een dikke mist toen de schepen op el kaar liepen. De „Venetia" zonk in tien mi nuten. De elf opvarenden van «le „Venetia" konden «loor de „Batavier I" worden opge nomen. Een Nederlandsch a.s. gestrand. Volgens by de directie van de N.V. Stoom vaart My- Millingen J. A. Splerthoff ont vangen bericht is het s.s. Hofplein van deze My. op weg van Narvik naar Rotterdam by het Thorö gestrand. Het schip is lek gesla gen en maakt water. Het.zit bü laag water 3 voet geboeid. Bergingsvaartuigen zün in de nabyheid. Voor de opvarenden bestaat geen gevaar. De bouw van het nieuwe stadhuis te Enschedé. ENSCHEDE, 26 Maart. Na een jreer lang durige geheime zitting behandelde de Ge meenteraad van Enschedé gisteravond laat de plannen voor een stadhuis-bouw. B. en W. stelden voor om ten aanzien van de uitvoe ring van het door de Commissie van beoor deeling uitverkoren ontwerp met deze com missie in overleg te treden. Van een vergadering uit de burgery was een verzoek ingekomen, om het voorstel aan te houden. Dit verzoek werd na stemming niet ingewilligd. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen. Vervolgens werd bekend ge maakt, dat het uitverkoren ontwerp is van ing. G. Friedhoff. Doodgereden. GRONINGEN, 26 Maart. Hedenmorgen is aan de grens van de gemeente Groningen en Haren by het oversteken van het rüwiel- pad naar den weg een wielrijder door een auto gegrepeq en gefjpod- (>e auto reed door. (Iet slachtoffer bleek te *\jty da heer P. Tokens uit Ommen. De verkeerspolitie stalt een onderzoek in, om den bestuurder van «te auto op te sporen. WISSELKOERSEN. 26 Maart 26 Maart. Officieel. Londen 12.10% J2.U% Beriün 59.18% 59.21 Parijs 9.78% 9.75% Brussel 34.64 34.66 Zwitserland 48.00 48.03 Weenen 36,10 35.10 Kopenhagen 66.47% 66.60 Stockholm 66.70 «6.67% Oslo 66.52% 66.57 New-York 2.497m 2.49% Niet officieel. Praag 7.40 7.40 Madrid 38.10 37.90 Milaan 13.07 18.07% Prolongatie 5%5% 3 Té N. W. S. 78. Beursoveriicht. De daling in Wallstreet maakte ter beurze van Amsterdam geen aangename indruk en de stemming werd daardoor in nadeel igen zin beinfluenoeerd, waarby nog kwam, dat de hooge geldkoers een verdere deprim»e- rende invloed uitoefende. Algemeen kwamen de koersen dan ook lager te liggen. Van de Industrieelen boekten de Margarine Unie slechts enkele procenten. Philips aandeelen werden een 10 tal proeenten pryagegeeven. Van Berkels lcwamen beneden 320 Voor oliewaarden kwamen meerendeels lager no- %teeringen tot stand, doch verliezen van be teekenis werden niet geleden. Rubberaan- deelen hadden een kalm verloop en werde op een weinig gewüzigd niveau Verhan deld. Tabakken kwamen weer lager te lig gen. Rubberaandeelen brachten het er niet veel beter of en H.V.A.'s verloren enkele pro centen. De Aeoirik. markt was stil.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2