IEN LEZEIS nerkzaam dat liciteitsmiddel ving is dan de TIE van de NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Me.17031 Woensdag 27 Waart 1020 CODIANT NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Goed* Vrijdag Verzoek aan Adverteerders i dit Blad. uiten e gevallen, FEUILLETON. HET PROCRUSTES-BED. Zaterdag-editie van 6600 exempt oplage a.s. ZATERDAG 30 MAART reads te 12 uur des middags worden, uitgegeven en aan on» bureau verkrijgbaar zijn. 87» Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, vvx/iij vaalaxiwt DUoDkUUrj vxvuiJiiaVuflLlï., llAJlDlIu&VJtlXi nlvvIUJJKEivniy mvlüKvAxlu per week 17 de bezorging ERKOOP LDEN 0.12%, mits Jen Haag. de ten lijdt lekzucht - Maag of iwaarten in islag, roode nz. op elke .heumatiek, r, leverstee- ziekten van Ivleesch. heid. IE OPLAGE 500 EX Eerst vorsclten, dan vragen! Eerst wegen, dan wagen! Eerst denken, dan doen! ’s een :r bei- VRIJDAG 29 MAART a.s. zal wegens den „GOEDEN VRIJDAG” de GOUDSCHE COURANT niet verschijnen. RKT 31 root ZATER- uur. sRHUUR ar deze^goort ipeciaal tarief van '18 i van aanvra gen van SONEEL r het annon- agen en aan bloed, versterkt isopgewektheid. -, 6 fl. 11.—, Uit het Engedsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) Men was -bezig met het laatste werk in de machinekamer en de eerste werkzaamhe den voor de aankleeding der passagiersver- blijven. De Europa was door de werf bij byna alle Duitsche verzekeringsmaatschappijen ver zekerd. By de herverzekering zijn ook bui- tenlandsche maatschappijen betrokken. De oorzaak. Over de mogelyke oorzaak is nog bekend geworden, dat volgens overeenstemmende geruchten de brand op verschillende plaat sen tegelijk moet zyn uitgebroken, zoodat kortsluiting moeilijk als oorzaak beschouwd kan wordeh. meesmidde- vragen aan de Medicij- Markt 7, FRANKRIJK. De begrafenis van Foek. De plechtigheid op het plein der invaliden. Omtrent de begrafenis van maarschalk Foch meldt Havas nog: Op het Plein van de Invaliden waren alle vensters, daken en boomen zwart van de menschen. De mist, die al enkele dagen over de stad hing, trok op. Langzaam naderde de stoet. Het affuit met de kist, het paard van den maarschalk en de onderofficieren, die de onderscheidingen van den grooten doode dragen maken halt tusschen de twee tribunes, waarop de officeele personen ge zeten zyn. Op de eerste ry van een der tri bunes zit president Doumergue met de En gelsche en Belgische prinsen aan zijn zijde. De vereenigingen van oud-strijders stellen zich op voor de beide tribunes. Dan bestijgt Poincaré het.speciale spreekgestoelte, wan neer hij diep bewogen een toespraak houdt, die door luidsprekers wordt verspreid. Dan defileeren generaal Gouraud, de gouverneur van Parys, en de Fransche en geallieerde troepen, die aan den stoet deel hebben ge nomen langs de kist, gevolgd door batal jons en eskadrons van alle wapens. By het voorbijgaan nygen de vaandels, de officie ren groeten met de sabel, de soldaten wen den het hoofd rechts. Het défilé duurde anderhalf uur. De maarschalken Pétain en Lyauty stonden aan weerszijden van de kist. Na de troepen de- De schade valt mee. De directie van Blohm en Vos heeft nog medegedeeld, dat het achterschip en de ketel- en machineinstallaties gespaard zyn gebleven. Een onderzoek door de ingenieurs van de werf bracht aan het licht, dat de schade gelukkig minder groot is, dan oor spronkelijk werd vermoed'. Ook het beneden- dek en de lagere gangen en het voorschip zijn voor het grootste deel gespaard geble ven. Men is dadelyk met het opruimings- werk begonnen. De brandweer is op één pleeg na, die met de brandweer van de werf wacht houdt, ingerukt. zenuwen. Hoorde jy dan niets? Philip liet het gordijn los en kwam op Harry toe. Welneen, was het antwoord. Jij Dan moet het verbeelding zyn, ik denk dat mijn zenuwen een beetje van streek zijn. Waar leek het geluid op? Ik kan het moeilijk zeggen. Het was een doffe slag, maar ik kan niet de plaats bepalen, waar het geluid van daan kwam- Het zou dicht by me of ver af hebben kun nen zijn. En na dien plof was er iets, dat op een zucht leek, maar werkelijk Harry, ik denk dat mijn verbeelding me parten speelt. Maar op dat oogenblik had ik wel kunnen zweren, dat er nog iemand bij ons in de ka mer was. Laten we hier vandaan gaan en naar beneden gaan om te eten; dan kunnen we bespreken, wat we verder zullen doen, kom, Harry! e rwas een zweem van geprik keldheid in zyn toon. Laat die ellendige kast nu maar. Ik veronderstel niet, dat er iets in verborgen is. In ieder geval is hij op slot, antwoord- e Harry, toen hij met zyn vriend bij de deur stond. Maar Philip, vervolgde h(j, je moet me niet vragen om het plan op te geven om hier den nacht door te brengen. Ik geef nooit iets op, dat ik me voorgenomen heb en bovendien ga ik mr. Marden geen vyt pond voor niets cadeau doen. Neen ouden jongen, je moet me dezen nacht myn gang laten gaan, en ik beloof je de rest van den tijd dien we in Dartmoor doorbrengen, ge hoorzaam te zullen zyn. Wat hindert het ah ik hier slaap en jy in de gelagkamer (Wordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. ven. Dat is alles. Na dien tyd heb ik nooit meer iemand in die kamer laten slapen. Philip en Harry keken elkaar in hun ge leende kleeren geamuseerd aan. En nu, heeren, wanneer U klaar bent, zullen we naar beneden gaan. Een oogenblikje, zei Harry, Mr. Mar den, ik zou er buitengewoon veel voor voe len om dezen nacht in die bewuste kamer dooi- te brengen. En ik weet zeker dat mijn vriend er ook zoo over denkt. Het is geen misplaatste nieuwsgierigheid van ons, maar beiden gelooven wy niet aan bovennatuur- lyke dingen. Het zou zonde zyn, wanneei deze kamer ongebruikt zou blijven. Wat Uw bioer betreft, is het best mogelyk dat hij den avond voor zijn dood te veel gegeten en gedronken heeft en 's nachts zichzelf in de lakens verstikte. Harry verstond uitstekend de kunst om zyn zin door te drijven en een bankbiljet van vijf pond deed ten slotte de waard zwich ten. Zooals U wilt, heeren, mopperde hij, toen hy hun met de druipende kaars voor ging, de krakende traptreden af, maar denk er aan dat ik U gewaarschuwd heb en niet verantwoordelijk ben voor de gevolgen. Hij bracht hen tot aan de deur van de ka mer om vervolgens naar de gelagkamer af te dalen. De beide vrienden zagen het licht van zijn kaars verdwynen. HOOFDSTUK V. Daar zyn we nu in de spelonk van het mysterie, zei Harry met een spottende glim lach, terwijl hij de kaars die zij hadden mee- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Groote scheepsbrand te Hamburg. Het s.s. „Europa” geheel vernield. Gisternacht te ongeveer half 4 is aan booixi van het in aanbouw zijnde 46000 ton metende s.s. Europa, dat voor rekening .van den Nord-deutschen Lloyd wordt gebouwd, een groote brand uitgebroken. De werf was in enkele minuten één groote vlammenzee. De ijzeren wanden van het schip waren in In verband met het niet-verschijnen op den Goeden Vrijdag zal de groote Met het oog hierop verzoeken wij onzen adverteerders hunne Adver te n t i n vóór de Zaterdag-editie vooral vroegtijdig, u i t e r 1 ij k Vrij dag a.s. in te zenden, opdat voor een goede plaatsing kan worden geaorgd. Het wordt een belangrijk nummer, dat algemeen de aandacht trekken zal 1 DE ADMINISTRATIE. Ik vind het best, had hy opgeruimd ge zegd en dat waren vrijwel de laatste woor den die hy gesproken heeft. U kdnt U in denken, wat er in my omging, toen wy hem den volgenden morgen dood in bed vonden. De herbergier sprak heesch en ontroerd. We vonden hem dood en we hebben dien nacht toch niet het minste opvallende geluid gehoord. Er volgde een tastbare stilte en Mr. Man den speelde een roffel op den plankenvloer met de toppen van zyn vingers. Vreemd; mompelde Harry, en was de oorzaak van zyn dood niet vast te stellen? Mr. Marden schudde het hoofd. -— Neen, zei hij, alleen zag hij er uit, als- I hij gewurgd was. Het beddegoed lag overal in het rond verspreid en het kussen lag half over zyn hoofd. Het leek alsof hij gevechten had. - Er is toch zeker een gerechtelijk onder zoek geweest? vroeg Philip. Wis en waarachtig, antwoordde Mar den, maar het is altijd een mysterie geble- De moord op graaf Stolberg Wenigerode. De jonge graaf bekent zijn vader bij ongeluk te hebben gedood. Graaf Christiaan Stolberg heeft, zooals wy gisteren nog in een deel onzer oplage konden melden, gedurende het verhoor be kend zyn vader te hebben gedood. De oude graaf en zyn zoon hadden dezer dagen op jacht willen gaan zij wilden daar bij het geweer medenemen, dat op hun ver zoek door den boschwachter was schoon ge maakt. Toen ze de kast openden, waarin de geweren werden bewaard, bleken de patro nen door elkander te leggen. Graaf Eber hard verzocht zijn zoon de patronen op or de te brengen. De jonge graaf begon onmid- dellijk met het sorteeren van de verschil lende patronen. Dp laatste patroon, die paste, bleef in den loop van het geweer steken. Terwijl hy probeerde de patroon te verwijderen, ging het noodlottige schot af. Woiff meldt nog, dat graaf Christiaan in verwarring ujt de kamer was gevlucht en daarna in degang in onmacht was gevallen. De ambtenaren uit Berlijn zullen nu zoo gauw mogelyk de juistheid van deze ver klaringen onderzoeken. Het is nog niet ze ker, dat het lijk weer opgegraven zal wor den. Qraaf Christiaan zu Stolberg heeft giste- ren nog verklaard, dal liyrn den nacht, waarop hij zyn vader heeft gedood, aan een lamilielid alles heeft verteld, maar dit heeft verzocht hem niet te verraden. Het betrok ken familielid, wiens naam in het belang van het onderzoek nog wordt geheim ge houden, zou gisteren worden verhoord. De graaf heeft zyn bekentenis voor den rechter van instructie en den officier van justitie herhaald. re gordynen, waarin ailegorisce voorstellin gen waren geweven. Het is haast niet te begrijpen, meende Harry, dat zoo’n bed naar deze herberg is verdwaald; ik begrijp niet dat de tegen- woordigen eigenaar, Lord Raynour, er nooit over gedacht heeft het terug te koopen. Enfin, in ieder geval lijkt het me een inte ressante gewaarwording om den nacht erin door te brengen. Philip scheen echter minder voor het em- periment te voelen. Als je er niets tegen hebt, .slaap ik vannacht op de sofa en mag jij er in je eentje van genieten. Hij trok een van de gordijnen opzy. Het ziet er niet erg aanlokkelijk uit, zei hy. Ik denk dat onze goede vriend, Mr. Marden, er nooit over gedacht heeft om na die geschiedenis voor een paar behoorlijke lakens te zorgen, antwoordde Harry. Maar ik kleed me toch niet uit. Ik geloof dat ons eerste plan het beste was, meende Philip, om met een paar dekens in de warme gelagkamer te blijven om te slapen. Hij hield nog steeds het gordijn van zijn bed in zyn hand, terwijl hij zyn handen langs den houten kant bewoog. Plotseling keek hy verschrikt over zyn schouder. Wat was dat? fluisterde hy. Harry stond aan het andere eind van de kamer en bekeek den kleerkast. De kaars stond naast hem en dientenge volge was Philip in het half-dui&ter gehuld. Wat er was, vroeg Harry en ernstig voegde hy er aan toe: Kerel, je moet niet toegeven aan je ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgfcring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels f 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheid»-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regel» 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van sol ie de Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agtftten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn van de een zwaar, eiken, antiek meubel- Het tot zinken brengen van den Engeleohen schoener Imalone. Ontstemming in Engeland. 5 Toen het schip zonk en de redding.s- booten van de Imalone uitgezet werden, gingen de Amerikanen door met hun machi- negeweervuur. Na vjjf minuten Waren de Engelsche reddingsbooten doorzeefd en de nog steeds onder machinegeweervuur rond zwemmende Engelsche officieren en matro- i zen van ’t Engelsche schip werden pas kwartier na het tot zinken brengen der de reddingsbooten door den kotter opgevischt en, met de handboeien aan, ondergebraciit in het ba'llastruim. Een negennatroos, die i Britsch onderdaan was, werd gedood. (Vol gens sommige berichten is ook een Fransch- man omgekomen). De kapitein eindigt zyn rapport met de woorden: „Het is de ge- meenste en lafste misdaad, die sinds den i oorlog op volle zee is gepleegd,” i De Engelsche gezant te Washington moet op uiterst scherpe wijze geëisoht hebben, hetgeen hy ook gedaan heeft weten te kry- gen, dat een Engelsch jurist deelneemt aan de leiding van het vooronderzoek- Bovendien heeft de Engelsche consul te New Orleans de aansporing ontvangen on- middellyk zelf een officieel onderzoek in te stellen naar het tot zinken brengen van Me Imalone. Ondertusschen wordt van Amerikaansche zyde een geheele andere voorstelling van ’t geval gegeven. In de eerste plaats wordt beweerd, dat het Engelsche schip binnen de zone van drie mylen is aangehouden. Het krasse optreden tegen de Imalone zou ver band houden met de anti-alcdholwetgeving. - - Te Washington neemt men aan, dat do lading, die naar Mexico gedeclareerd was, in werkelijkheid bestond uit smokkelwaren voor het gebied der Vereenigde Staten. De commandant der Alabama wordt door zijn superieuren en ook dus de officieele instan ties te Washington gedekt. De Vossische Zeitung herinnert eraan, dat het overigens een eigenaardig toeval is, dat reeds voor de tweede maal een schip, dat den naam Alabama draagt, de Engelsch-Amerikaansche betrekkingen ver troebelt: in 1864, tijdens den Amerikaan- schen burgeroorlog, heeft een in Engeland voor de geconfedereerden gebouwd schip van denzelfden naam tot vermaarde volken ree htelijke beschouwingen over de interpre tatie der Engelsche onzijdigheid tegenover de Amerikaansche unie aanleiding gegeven. korten tijd rood-gloeiejid en het voorste ge deelte was al spoedig uitgebrand. Tenge volge van de onophoudelijk in het schip ge worpen watermassa’s ging het schip hoe langer hoe meer scheef liggen. De Europa zou juist vandaag naar het dok gaan en de schoorsteenen waren juist opgezet. Het sohip werd gebouwd op de werf van Blohm en Voss. Te 3.20 uur werd de Haan- burgsche brandweer door de bedrijfsbrand weer van de scheepswerf van Blohm en Voss gealarmeerd voor een brandje aan boord van de Europa. Reeds te 3.44 uur volgde het alarm „groote brand,’’, waarop onmiddel lijk al het materiaal, waarover men op dit oogenblik beschikte, uitrukte. Na eenigen tyd werd het geheele -brandweerpersoneel, dat vry van dienst was ppgeroepen om aan liet blus.schingswerk deel te nemen. By aan komst van de brandweer stond het voorste gedeelte van het schip reeds in lichte laaie. Met vele stralen werd het vuur van de land zijde bestreden, terw(jil van de waterzijde een groot aantal drijvende spuiten het vuur aantastte. Verscheidene' schepen, die in de nabyheid van den brandenden kolos lagen, moesten wegens de rond vliegende vonken naar andere plaatsen gesleept worden. Dank izy den onvernweiden arbeid van de Hamburgsche brandwetr, versterkt door het materiaal van Bloltm en Voss en een groote politiemacht, ia men er op het eind van den middag in geslaagd de brand te localiseeren. Het achterste gedeelte van het schip heeft het minst geleden, in het voorste gedeelte is echter alles vernield, wat niet van ijzer of staal was. Dveral liggen ver koolde resten van deuren, trappen balken enz. De groote ruimte, die voor de elegan- te eetzaal -Iwfcemd, ie een ruïne. Onder de overblijfselen woekert het vuur nog voort. De brandweer tracht thans het vuur met reusachtige scheepskranen op een afstand van ongeveer dertig meter te naderen, Verschillende leden van de directie van de Norddeutsche Lloyd, waaronder geheim- rat Stimming, directeur-generaal van deze onderneming, waren op het terrein van de ramp aanwezig. Het tot zinken brengen van de Engelsche schoener Imalone door de Amerikaansche kustwacht Inoet in Londen, in politieke krin gen nogal ernstig worden opgevat. De Engelsche gezant te Washington heelt leden van het gezantschap en oen bizon- deren verslaggever van Reuter naar New Orleans gestuurd om nader ingelicht te worden over het gebeurde, daar, blykens Londensche berichten, de Amerikaansche autoriteiten tot gisteren elk objectief uit sluitsel geweigerd hebben door erop te wy- zen, dat alle gebeurtenissen zich hebben afgespeeld binnen de Amerikaansche kust wateren en de zaak dus een louter bin- ncnlandsche aangelegenheid is. De kapitein van denEngelschen schoener heeft aan den bizonderen correspondent van Reuter een exposé gegeven (waarby ook de Engelsche consul tegenwoordig was), dat te Londen een geweldige beroering heeft ge wekt. Uit dit rapport blijkt, dat de Imalone, van Canada naar Mexico onderweg met 2800 kisten spiritualiën aan boord, buiten de wateren, waar de Amerikaansche soe- vereiniteitsrechten gelden, Woensdagoch tend een machinedefect had. Het schip wierp het anker uit en werd aangeroepen door een Amerikaansch kustwachtschip. De Engeflsche kapitein seinde door middel van vlagen, dat hy zyn motor herstelde en buiten de Amerikaansche wateren lag- Hy stond aan een officier van ’t kustwacht schip toe zich van de noozakelykheid der .jepaiaüfl.ute De officier keerde naar ’t kustwachtschip terug, dat zich draadloos met de autori teiten aan land in verbinding stelde. Na eenigen tyd heesch het Amerikaansche schip het signaal, dat de Imalone in be- -lag was genomen en moest volgen tot de naastby'zynde Amerikaansche haven. De kapitein weigerde, daar hy buiten de kust wateren lag en zette koers naar het Zuiden. In den loop van dien middag weid hy on geveer twintig maal door het kustwacht- »ehip beschoten. De beschieting duurde zoo lang, dat het kanon op 'het kustwachtschip, omdat het verder weigerde, buiten werking werd gesteld. Terwijl er een zware zee stond, zette de Imalone de reis naar Mexico voort, voortdurend door het Amerikaansche vaar tuig gevolgd. Vrijdagochtend, 225 myl ten Z.O. van New Orleans, ontmoette de Imalone opnieuw een Amerikaanschen kotter, die seinde: ,By- draaien, of ik schiet je naar den kelder”. De Imalone heesch het signaal: „Uw rechts- 1 madht strekt zich niet tot mijn schip uit; vuurt u maar, doch ik geef het schip niet over!” Daarop werd het Engelsche schip onge veer honderd keer getroffen door kogels uit een scheepskanon, terwy.1 tevens met gewone geweren en machinegeweren werd gevuurd. Fitzmaurice verbitterd. Waarom hij ontslag nam uit den lerschen dienst. Kolonel Fitzmaurice, de bekende Oceaan- vlieger, die te zamen met Köhl en baron von Hiinefeld voor de eerste maal den Atlanti- schen Oceaan van Europa naar Aiherika per vliegtuig overstak, heeft zich gisteren op het Duitsche s.s. Prasident naar de Ver. Staten ingescheept. Aan persvertegenwoordigers verklaarde hy op bitteren toon, zoo wordt uit Londen aan het Berl. Tageblatt gemeld, dat hy reeds meer dan vier maanden werkloos was, geen nieuwen arbeid kon vinden en der halve naar Amerika emigreerde. De lersche regeering had al zijn voorstellen tot uit breiding der lersche luchtvloot verworpen, waarop hem niets anders overbleef, dan zijn functie neer te leggen. GOIIISIllE (01 HAM. en* gebracht, meteen aanstak. We zullen tenminste den nacht com,- fortable doorbrengen, beter dan op het toch tige zolderkamertje van onze bygeloovigen gastheer. Ik vermoed tenminste niet, dat wij last zullen hebben van den geest van wijlen den heer William Maiden, in leven vermoedelij'k eerbiedwaardig drankcohsu- ment. Philip was het daar volkomen mee eens. Een nadere inspectie van de kamer deed hen zien, dat de voornaamste deelen van het meubilair, zooals het ouderwetsche bed, met zijn vier stijlen, de eiken kleerkast en eenige van de stoelen, niet van de soort waren, die men zou verwachten aan te treffen in een eenvoudige plattedands herberg. Ze leken afkomstig uit een of ander deftig landhuis, met hun onmiskenbare kenteekenen van ver waarloosde aristocratie! Harry bekeek nauwkeurig een stoelen, stuk. Ik zou wel eens willen weten, waar dit vandaan komt. Het is achttiende eeuwsch en kyk eens, Phil, er staat hier een wapen op den rug, maar het is half afgesleten. Philip hield de kaars er vlak bij en uitte een verbaasde kreet. Dat is het wapen van de Tarrants! Ik herinner het my van brieven, die vader mij wel eens heeft laten zien. Die dingen moe ten van Mandlesham Manor komen! Vermoedelijk op een veiling gekocht, door den oorspronkelijken eigenaar van de herberg, meende Harry. Dit was een groot eiken meubel met zwa- in. 80 S

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1