KREWAtfMh v.ROSSEH's ZEEPAARD I5cr V siroop A Al/ BERICHT. QRATIS LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. fileerden afgevaardigden van oud-*tryders uit alle deelen van Frankrijk; de Klussers cn Loth wingers in hun nationaal costuum, vervolgens oud-strijders uit de geallieerde landen. Na de plechtigheid reed de affuit met de kist het Paleis der Invaliden binnen, slechts gevolgd door de familie, president Doumer- gue, de prinsen, de geranten, de ministers, de maarschalken van Frankryk en eenige geestelijken en vrienden. Daarop wordt het hek gesjoten. De kist is in afwachting van de defini tieve by setting ter zijde Van het graf van Napoleon in een gouverneurskclder bijge zet. 'Dit geschiedde in allen eenvoud onder liturgische gezangen en het zeggen van ge beden, -y NOORWEGEN. - Geschenken van Sig rid Undaet. Voor zieke en arme kinderen. De dichteres Si^rid Undset, die onlangs den Nobelprijs''foor letterkunde 'heeft ge kregen én daarvan een aanzienlijk bedrag als geschenk voor zieke kinderen afstond, heeft thans een bedrag geschonken van 60.000 kronen. Dit geschenk is bestemd om kinderen uit behoeftige katholieke gezinnen in Noorwegen In katholieke scholen onder wijs te kunnen doen genieten. Nog een „Latham"-onderzoek? Luitenant Amundsen,"de neef van Roald Amundsen, heeft zich tot dén gezant van sovjet-Rusland te Oslo gewend met het ver zoek, de Russische wëtensohappeJyke WhlvIsch-eXpedities opdracht te geven, om tijdens de expedities uit te zien naar over blijfselen van de „Latham". Hij drong ook aan op het uitzenden van een bijzondere Russische ondefzoekings-expeditie, doch verklaarde, dat middelen daarvoor in Noor wegen Wel niet samengebracht kunnen wor den. Hy Verklaarde zich bereid, aan een der gelijke expeditie als particulier deel te nemen. "wa?ÏE i no n promotie vah'ëehtraihcóndücteiir. Donderdagmiddag is aan de Boedape -ter universiteit de tramconducteur Jozef Czisa t«t doctor in de rechten gepromoveerd. Czisa werd conducteur om zyne studie te kunnen voortzetten. Hy trad 's morgens om vijf uur in dienst, om acht uur kwam hy in het college en was 's namiddags weer in dienst. Daarbij studeerde hy 's nachts en be haalde het diploma in vier jaar. De studen tenorganisatie Turul zond eene eere-cora- pagnie om den conducteur dr. Czisa geluk te wenschen. ENGELAND. De prins van Wales. Per vliegtuig naar Londen. Na de begrafenis van maarschalk Foch is de prins van Wales, ondanks den dichten mist per vliegtuig naar Croydon terugge keerd, waar hy om 6 uur is aangekomen. Het vliegtuig moest tot 1600 M. stijgen om boven,-de mistbanken uit te komen en het wenj den geheelen weg draadloos door Croy- doh op de hoogte gehouden van den toe stand in de lucht. fleur- ibt ij BINNENLAND. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft het voornemen om na Paschen voor eenigen tyd naar Het Loo te vertrekken. Rijnverhinding. Een nieuw project. Dé schutsluizen bewesten Utrecht kunnen vervallen. Het dagelyksch bestuur van Utrecht heeft zich telegrafisch tot den gemeenteraad van Amsterdam gewend met de mededeeling dat de Hoofdingenieur van de Provinciale Wa terstaat Utrecht een plan heeft ontworpen waarbij het aan Amsterdam bekende pro ject Wijk bij Duurstede in dier voege wordt gewijzigd, dat de bewesten Utrecht ontwor pen schutsluizen kunnen vervallen én men mitsdien zonder schutten van Amsterdam tot Wijk bij Duurstede zou kunnen door varen. Dit plan geeft voor Amsterdam zon der kostenverhooging de meest ideale op- '-lo«dfcg van 'hetvmdgstak dèF J$yVweiUiiV\ ding. Deh Rfiad 'wofdt daarom rtTët Aan drang verzocht geèn beslissing te nemen over het voorstel van den Minister van Wa terstaat betreffende het kanaal Geldersche Vallei alvorens de Raad van dit plan heeft kunnen kennis nemen. De Krassin in de ijsvelden. Veel nut van de radio. Tsjoech- nowski en SamoilowiLj in ons land. Een „diplomatieke" foul. De leiders van dé Krassin-expeditie, prof. Samoilowitsch en de vlieger Tsjoechnowski die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de redding van een deel de bemanning van Nobilé's Italia, en die bhans onder auspiciën van het Genootschap NederlandNieuw Rusland in Den Haag en Amsterdam lezin gen houden over hun ervaringen in het Poolgebied, hebben gistel-middag in een persbijeenkomst In hotel Central eenige mededeel ingen in verband niet de door dé Krassin verrichte expeditie gedaan. Prof. SantoilttWitsj wees erop, dat de Kras.sin-ebxpedilie een tweeledig doel had: hulp te verleenen, zoo mogelijk, aan Nobile en zijn mannen, en weten schappelijke onder zoekingen in het Poolgebied te verrichten. Tot degenen, die zy hebben weten te red den, behoorden naar men weet, Zappi en Ma riano, die met prof. Malmgren van de ove rige bemanning der Italia, door het beken de ongeval, waren afgscheiden. De weten schap, dat Malmgren die door Zappi en Mariano was achtergelaten niet verder kon en dat hy op het ijs wilde sterven, heb ben de mannen van de Krassinexpeditie van Zappi vernomen. Mariano ia wegens ernstige beenverwonding door deze ex peditie naar een ziekenhuis overge bracht. Zappi heeft - hun ook nog te Kingsbay verteld, dat hij Malmgren nog eenmaal, nadat de beide mannen hem aanvankelijk hadden moeten verlaten, weer heeft opgezocht en toen nog levend aange troffen, doch ook toen was Malmgrens eenige verlangen ter plaatse den dood in te gaan. De drie mannen van de Malmgren groep hadden zoo had Zappi verteld: na 8 dagen hadden zy van Malmgren afscheid genomen, toen de laatste niet meer in staat was, voedsel tot zkh te nemen. De beide overigen hadden toen den voedselvoorraad meegenomen, die dus nog voor 22 dagen voor 8 man voldoende zou zyn geweest. Het praatje van anderen, dat Zappi en zyn met gezel den achtergeiatene, Malmgren, zouden hebben gedood en opgegeten, verwees prof. Samoilowitsoh dan ook met een gerust ge weten naar het ryk der fantasieën. Verder gaf prof. Samollowisch een kort verhaal van zijn kennismaking met kap. Sora en onzen landgenoot Sjef van Dongen, over wie hy zich in zeer waardeerenden zin uitliet. Men zal zich herinneren, dat Sora en Van Dongen door het vliegtuig van de Kras sin zyn opgepikt en naar Kingsbay in vei lige haven gebracht. Gezocht is nog naar de derde groep ver misten van de Nobile-expeditie, doch dat zoeken heeft helaas niet het gewenschte re sultaat gehad ook al omdat men op geen zooveel K.M. na wist waar die mannen zich bevonden. Nog ^vertelde prof. S. van de hartelijke ontvangst, hem en Tsjoechnowski ten deel gevallen in Italië en te Berlijn, Parys Bru.v sel, en andere steden. Ook Tsjoechnowski heeft een relaa3 van zyn ervaringen gegeven, dat echter uiter aard, na de uitgebreide verslagen in de pers, weinig nieuws meer kon bevatten. Groot nut heeft, naar de vlieger verzekerde, zyn expeditie van de radio gehad; zonder deze zou behoorlijk contact met het vliegtuig on iOgelyk zijn geweest. Voorts wees hy op dé mogelijkheid van het landen op het ijs in ha Poolgebied, dat veelal groote onregelmatig heden, schotsen, open vlakken enz. vertoont. Tevens vertelde hy een en ander omtrent een door hem bedachte en toegepaste me th^ (fjft.jjjlvlaktren. tijken dfir banen, om de verschuivingen van hét in het poolgebied te controleeren. Dat kleu ren geschiedt met anilline-poeder in diverse tjnten, welk poeder uit het vliegtuig werd gestrooid. Het oordeel van <ie leiders der Krassin- expeditie over Nobile was zooal niet onver deeld gunstig dan toch zacljt, en stellig ob jectief. De voorbereiding der Nobile- expeditie is h. i. te snel geweest, lntusschen len zy gaarne, dat Nobile een snel heidsrecord heeft geslagen, in zooverre, dut hy in den kortst mogejyken tyd een groot üeel van het poolgebied heeft bezocht. Wan neer straks Nobile's boek zal zyn versche nen, dan zullen zy daarin wellicht nadere gegevens vinden ter beoordeeling van diens expeditie. Dat Nobile het eerst de expeditie heeft verlaten werd door prof. S. een „diplomatie ke" fout geacht. Boottrein Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Het Agentschap van de Stoomvaart- Maatschappy „Nederland", de Firma Kuy- per, van Dam Smeer te Rotterdam, meld, dat de boottrein van het s.s. „Prinses Ju liana", hetwelk 29 dezer te Genua wordt verwacht, Zaterdagmorgen, 80 dezer, om 9.52 uur aan het Maasrtatkm te Rotterdam zal aankomen. Aankomst te 's-Gvavenhage 9.45 uur (S.S. station). Dr. C. de Lind van Wijngaarden, ('hef der kliniek voor allergische ziekten te Leiden. Naar wy vernemen is dr. C. de Lind van Wijngaarden, assistent van wylen prof. R. Magnus, en huisarts te Utrecht, benoemd tot chef der kliniek voor allergische ziekten van prof. Storm van Leeuwen te Leiden. Rotary-Landdag. In het Brongebouw te Haarlem werd Za terdag na voorafgaande gezelligheids samenkomsten, die Vrijdag plaats hadden, de landdag gehouden van het 59e district van „Rotary International". De heer Ir. W. J. Burgersdyk, voorzitter van de Haarlemsche clubs, sprak een in leidend woord. fdTÖB P»t«èts-4Io«verneur, de*heef>W| de Cock Buning, hield daarna een rede, w'aar- in hy verschillende gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, die in verband met de Ro tary-beweging van belang waren, de revue liet passeeren. Mr. A. C. Josephus Jitta hield vervolgens een rede ovér „Rotary en de verhouding tusschen werkgever en werknemer". Dr. A. H. Haentjes sprak vervolgens over Rotary-arbeid. Bjj verheldering van den heer Ed. J. Gerzon sprak de heer Kok in diens plaats over Rotary-beginselen en de kleinhandel. Spreker vertelde een en ander over het doel en de werkwijze van de vakschool tot opleiding van verkoopsters te Amsterdam. Ook aan den kleinhandelaar, die zyn clien tèle voorkomend en mei inzicht en vakken nis behandelt, zal het „the profits most, who serves best" vervuld worden. Hierna werden enkele internationale aan gelegenheden behandeld. LICHTE MARYLAND BAAI der begrippen aanvals- en verdedigings oorlog. Deze zienswijze vond weinig instemming. Zoo merkten sommige leden op, dat zij het verdrag beschouwden als uiting van het .streven om aan den drang naar vrede te gemoet te komen. Reeds uit dien hoofde achtten ?y toetreding noodzakelijk. Vele andere leden achtten het zeer be langrijk, dat als gevolg ervan de Vereen. Staten van Amerika nader zyn gebracht tot den Volkenbond. Zy wenschten dit part le zien als de vrucht van een rijpende over tuiging tegen iederen onrechtmatige kryg en tevens als een prikkel om voort te gaan op den weg van organisatie van den vrede, rn ontwapening. Uitvoerig werd de vraag besproken, of het boven allen twijfel verheven is, dat het Kelloggpact den verdedigingsoorlog in geen geval uitsluit. Het werd van belang geacht één en ander duidelijk te doen uitkomen, maar van zekere zijde wordt betoogd, o.m. in een brochure, die op ruime schaal wordt verspreid, dat „ook de verdedigingsoorlog is een oorlog, die een nationaal belang dient: ook van den Staat, die tot een ver- dedigingsoorlog besluit, geldt dus, dat hy oorlog bezigt als een instrument van natio nale politiek. gemeester is de moeder, die Zondagavond ongeveer 11 uur te Utrecht door de politie aldaar is gearresteerd in observatie ge bracht om geneeskundig te kunnen uitma ken in welken geestestoestand de arme moeder deze onnatuurlijke daad heeft ver richt. Moord te Horst. Gistermorgen omstreeks half tien heeft in het woonwagenkamp te Horst een vecht partij tusschen twee vrouwen plaats gehad. De jonge gehuwde vrouw Claassen werd met een stuk ijzer zoodanig geslagen dat zij onmiddellijk dood was. Dr. van den Meerendonck constateerdo den dood. De daderes is gearresteerd. Om naar Scheveningen te komen. Dezer dagen heeft in de strafgevangenis le Breda een der gevangenen een steel van een lepel ingeslikt, om zoodoende verpleegd le worden in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De lepelsteel-slikker is naar het St. Igna- tius-ziekenhuis vervoerd, waar de steel langs operatieven weg is verwijderd en waar de patiënt thans door de marechaus sees en rijkspolitie wordt bewaakt. x de algemeen* politieverordening dier meente hij had op den openbaren weg in Willige Langerak, voor den uitgang van w weiland van Van Elk, palen in den grond geslagen, onderling verbonden door prikkel draad was veroordeeld tot 25 boete* subs. 25 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw recht doende, verdachte veroordeeld tot f 25 hn»il subs 5 dagen hechtenis. In een zaak van A. H„ 53 jaar, koupmOT (he m hooge beroep had terecht gestaan ter zake van het op 18 September op de mUi op de Gedempte Binnenrotte voorhand.» hebben van varkenshuiden, die niet voor zien waren van de vereischte merken voor geslacht vee de kantonrechter had de dagvaarding nietig verklaard, aangezien zi hinden niet vallen onder de Vleeschkeü' ringswet heeft de rechtbank de dagvaar' ding geldig verkjaard en opnieuw recht doende verdachte veroordeeld tot f ló h»ot„ subs. 2 dagen hechtenis. LAND- EN TU INHOUW. RADIO-NIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Verhooging der Margarine-prijzen. Niet voor de standaardmerken. De kleinhandelsprijzen nog onveranderd. N Het HbJd. heeft reeds eenige malen mel ding gemaakt van een verhooging, die voor de margarinepryzen hier te lande zou zijn ingevoerd, welke geruchten echter van be voegde zijde werden tegengesproken. 'Intusscheri Verba1™ het Wad 'ttihiVs j Vafl verschillende kanten nieuwe inlftlltingëii, die de overtuiging geven, dat de margarine engros-prijzen wel degelijk zyn verhoogd. Deze verhooging geldt niet voor de bekende standaard-merken, maar voor de z.g. blindt merken, dat zyn de goedkoope soorten. Tot nu toe werd betaald 46 per 100 K*G. terwijl die pry's sedert 1-1 Maart is gebracht op 54 per 100 K.G., een verhooging dus van 8 cent per K.G, Deze prysverhooging, welke aan de Mar garine Unie moet worden betaald, heeft to: nu toe nog geen verhooging van de klein handelsprijzen tengevolge gehad. Zeer waar schijnlijk zal het hiertoe echter wel komen. Van de bedoelde goedkoope merken word. in ons iand veel verbruikt. Tweehonderdduizend kilogram hooi te Os* verbrand. Ook twee auto's en landbouwmate- riaal vernield. Gisteravond te ongeveer elf uur brak brand uit in de tot de nok gevulde hooi schuur der firnm Weiten en Zn. te Oss. De schuur, die een afmeting had van ongeveer 0 by 25 meter, brandde geheel af en daarbij werd tweehonderdduizend kilogram hooi eet prooi der vlammen. Behalve het hooi, dat juist eenige dagen geleden ingereden was, werden een tweetal personen-auto's en de tot het bedrijf behoorende machinerieën en gereedschappen, door het felle vuur ver meid. Ook een paar d kwam in de vlammen om. Alles was op beurspolis verzekerd. Daar de hooibroei, volgens den eigenaar uitgesloten is, moot de oorzaak van den brand in andere richting worden gezocht. Door het spoedig en krachtig ingrijpen der brandweer bleven de in de nabijheid staande huizen gespaard, ofschoon alle ruiten, ten- gevlge van de groote hitte, gesprongen va ren. Industrie-grondprijs voor melk zeven cent. uit van den bond van melk- Frogramma voor heden. Hilversum: 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 Landbouwhalf uurtje. 6.15 Vooravond-concert. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 8.30 Tooneel „Mensch en Oppermensch' Na afloop: Dansmuziek EERSTE KAMER. Het Kellogg-pact. Eenige leden sceptisch gestemd. Sluit het den verdedigingsoorlog uit? Verschenen is het Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het voorbehoud tot toe treding tot het verdrag van Parys van 27 Augustus 1928 tot uitbanning van den oor log. Eenige leden verklaarden, dat zij zeer sceptisch stonden tegenover het hier ter goedkeuring voorgedragen tractaat. Z\j koesterden weinig verwachting van de wer king ervan in de" toekomst en vreesden zelfs, dat het in sommige gevallen nadee- lig zou kunnen zyn, doordat het practisch uitsluit, dat hulp geboden wordt aan vol keren, die in onrechtmatige en internatio nale verdrukking dreigen te geraken. Deze leden achtten het bijna onmogelijk, een, goed criterium te vinden ter onderscheiding In de gistermorgen te Rotterdam gehou den vergadering van den Bond van Melk veehouders kwam in behandeling het voor gelvan het hoofdbestuur, „ip ,„et ingang Bl genoegen te neme.p.met, eej in- dustne-grondprtfs voor de melk van zeven cent per liter, met een opzegtermijn van drie dagen. Een vondeling. Een kind gevonden op een kerkhof, /.ondagmorgen, ongeveer 6 uur, werd den gemeenteveldwachter van Harmeien ge boodschapt, dat op het R.K. kerkhof kinder geschrei werd gehoord. Dadelijk op onder zoek uitgaande, vond de veldwachter wer kelijk op dat kerkhof onder het kruis een nog levend kind. Hij nam het op en gevolg gevende aan zijn menscheltfk gevoel, bracht hl! het kind onder de hoede van z«n vrouw, die het dadelijk met moederlijke zorg be handelde. Toen ging de veldwachter den burgemeester kennis geven van zijn vondst en riep tegelijkertijd de geneeskundige hulp in. Het bleek te zün een kindje van het vrouwelijk geslacht, ongeveer 10 maanden oud. Toen in het dorp het voorgevallene be kend werd, kwamen personen vrijwillig den Burgemeester inlichten, dat Zaterdag avond uit den trein die hier 11 uur stopt uit de richting Utrpcht een vrouw was ge stapt, bij zich hebbende een klein kindje. Na verder onderzoek was men te weten ge komen, dat de móéder een vroegere inge zetene van Harmeien en door zich alhier nog bevindende familieleden werd ook het kindje en de kleertjes herkend. Men meende reeds te ongeveer 12 uur in den nacht kindergeschrei gehoord te heb ben. Is dit werkelijk zoo geweest, dan heeft dit kindje 6 uren blootgestaan aan de nach telijke koude en wekt het verbazing, dat het kindje nog leefde en bü het eerste onderzoek slechts verkoudheid werd gecon stateerd. Door de voortreffelijke maatrege len door den Burgemeester getroffen is het kindje ter verpleging opgenomen in het St. Anthonius Gasth. te Utrecht voor rekening van een liefdadige H.K. instelling. Mede als gevolg van de goede zorgen van onzen Bur- 6.Gramofoonplaten. 6.30' Frpnscftè les. 7.-- óramofoonplatéri. 7.80 Spreekbeurt. 8.Uitzendavond. Daventry: 5.05 Orgelrecital. 7.06 Bach-sonates. 8.20 Opera („Ivanhoe"). 11.20 Dansmuziek. Wat er uitgezonden wordt. De „Riche Rundfunk-Geseülschaft" heeft reeds gedurende enkele jaren een statistiek samengesteld, waaruit blykt, wat door Duit- sclie en andere omroepstations wordt uitge zonden, en heeft thans het resultaat over 1928 gepubliceerd. Uit deze gegevens kan men zien uit hoe veel procent muziek, voordrachten en litera tuur de programma's ran de voornaamste Europeesche omroepstations bestaan. De Duitsehe station^ geven betrekkelijk weinig muziek, gemiddeld slechts 64 (Frankfurt 58 Vc, Stuttgart 08 V Tegen over 1926. waarin voor 44 aan muziek weid uitgezonden ia dit echter een aanzien lijke toeneming. Ook in andere Europeesche omroeplanden blykt het, dat er meer mu ziek wordt gespeeld dan vroeger. Stations, die veel muziek geven zyn Rome (81 Vo) Hilversum (80 Vc), Zurich (80 Vc), Parij' (78 Vc), Warschau (75 Kopenhagen (74 en Londen (70 Vc). Het aantal uren, dat aan voordrachten besteed wordt en dat in 1926 in Duitschland het abnormaal hooge cijfer van 40 had bereikt, is in 1928 bij alle zenders gedaald, in Duitschland zelfs tot 23 1/8 Vc. Hilver sum, Kopenhagen, Warschau en Londen be steden 15 Vc van den zendtijd aan voor drachten, lezingen e.d., Praag 21 Vc, Wee- nen '19 V, Ziirich 18 Vc en Rome 5 Vc. Aan literatuur wordt by de Europeesche zenders'gemideld 11 van het programm: gewijd (Hilversum 5 V De uitzending van actueele gebeurtenis sen nam bij1 Parijs 4 Vc in beslag, by Londen 3 '.IWarschau 4 Langenberg 3 Bres lau 2 Vc, Leipzig 2 VcPraag 1 r(c, Kopen hagen 1. V, Frankfort 1 Vc. De overige Europeesche stations zonden minder dan -1 V' hiervan uit. RECHTZAKEN. De optocht te Krimpen. In een zaak van L. J. v. d. L. 38 jaar; L. W. 25 jaar en P. de G. 24 jaar, respectieve lijk voorzitter, secretaris.en penningmeestei van een muziekvereeniging te Krimpen a.d. ljssel, allen appellanten van een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarbij zij wegens overtreding van de algemeene politieverordening van Krimpen a.d. IJssel zij hadden als dagelyksch bestuur van de muziekvereeniging Kunst in Strijd op 15 September op den IJsseldyk een optocht ge houden waren veroordeeld ieder tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis, heeft de Rotter- damsche Rechtbank het vonnis vernietigd, en opnieuw rechtdoende de verdachten ver oordeeld ieder tot 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Overtreding Motor en Rijwielwet. In een zaak van J. Z. B., 37 jaar, koopman te Krimpen a.d. Lek, appellant van een von nis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarbij hy wegens o\ertreding van de Mo tor- en Rywielwet hy had op 6 Septem ber op den Lekdijk in Lekkerkerk eerst een stilstaanden auto aangereden, was daarna den weg overgestoken en toen op een fietser afgekomen, die zich echter in veiligheid wist te brengen en was tenslotte tegen een Hek gebotst was veroordeeld tot 3 maan den hechtenis met ontzegging van het recht tob' een auto te besturen voor den tyd van 2 jaren, heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte veroordeeld tot 1 maand hechtenis, en ont zegging van de bevoegdheid om motorrytui- gen te besturen voor den tyd van 2 jaren. Overtreding Politie-verordening. In een zaak van E. v. A., 63 jaar, koop man te Willige Langerak, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schoonho ven, waarby hy wegens een overtreding van rovinciale commissie der veilingen iT~ Zuid-Holland. De provinciale commissie der veilingen in Zuid-Holland heeft haar jaarlyksche ver gadering gehouden in Den Haag. Vertegen woordigd waren 24 vereenigingen. De voor zitter, de heer J. Barendse te Poeldijk, zei- de in zyn openingswoord, dat het jaar'1928 bevredigende resultaten heeft gegeven be halve wat betreft de opbrengst van de kou- cie-kastomaten, die ver beneden het rede lijke bleef. Hy wees op de sterke uitbrei ding van deze teelt, welke hy schatte op 26 a 30 Vc, en hy achtte de mogelykheid met uitgesloten dat by doorgaande uitbrei ding, welke vetwacht kan worden, de afzet wel eens minder vlot kan^toporf, waarom naarstige reclame diende te worden ge maakt voor dit' product. Het jaarverslag vermeldde, dat er 34 ver eenigingen tot het provinciaal verband zijn toegetreden. De omzet bedroeg in 1928 in totaal 52.162.510, tegen 42.267.000 Sn 1921. De meerdere opbrengst komt grooten- deels van de enorme uitbreiding van de to- motenteelt. De rekening werd goedgekeurd tot een bedrag van 2211 in ontvangst en uitgaaf en de begrooting werd vastgesteld op 2560, op den grondslag van 5 ets. per 1000 veilingsbesomming. De heeren H. Renesse te Delft, Q. A. Ne- derpelt te Loosduinen en J. Vellekoop te Rockanje, werden als bestuurslid herkozen. 1 De vergadering besloot, dat de „eenma lige" pootesbak by tekort aan gewicht, voor de aflevering door den tüinder moet worden aangevuld. De minimum-pryzen van het vorige jaar zullen gehandhaafd blyven. Naar aanleiding vai> de genomen proeven met het venverken van tomaten-uitschot tot puree, deelde het bestuur mede, dat de uit komsten gunstig en moedgevend waren, zoo dat de kans bestaat, dat ook de soorten C en CC by scherpe prijsdaling voor dat doel gebruikt kunnen worden. By de rondvraag werd geklaagd over de heffingen van dividend- en tantièmebelas ting van de veiiingskosten. De veilingven eenigingen gevoelen zich in deze de dupe va spitsvondigheden, daar te veel betaalde veilingkosten niets met winst hebben te maken. NIEUWE UITGAVEN. 4 De Wandelaar. Een nieuw maandblad. lij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren zag dit jaar het licht effn nieuw maandblad „De Wandelaar", dat gewyd is aan natuurwaardeering, natuurbescherming, mschut, geologie en folklore. Rinke Tol man voert de redactie ervan. Met vreugde voldoen we aan het verzoek om het zoo juist véPsc'heheïi Maartnummer in dit blad aan te kondigen. Het is dan ook niet bedoeld als de gebruikelijke beleefdheid jegens den uitgever van een tijdschrift, wanneer wy meenen te moeten zeggen, dat dit blad rrt vele opzichten beter is dan de meeste an. dere tijdschriften die in ons land een Soort gelijk terrein bestryken. Deze zyn ó'f onbe- langrijk óf vaak voor den doorsnik ^„„tuur- liefhebber te geleerd. „De Wandelaar" tracht beW.Ê foutan ontwaken. De artikelen, die i,m nummer •oorkomen zyn van de bekwaam„te styUl- ten op natuurhistorisch geb>,ed, 0nze goede vriend Strjjhos vertelt V<j een prachtige serie foto's, die op het \v .xueuse glanzende n kleurige papier 00 fraaj uitkomen, van zn bevindingen ir, een reigerkolonie. Een oude knotwilg hird de aandacht van J. Vyverberg, die by <yanige superieure kiek- jes uitweidt oVer al wat er leeft op, om en -f in zoon gehavende boom. Uitstekend ge slaagd zyn de foto's van Ds. J. I. van Schaick, die ons. vertelt van wat er gedu rende den wintey in het Eemgebied valt te beleven. Van dec Gen, wiens mooie boekjes over planten wij hiec vroeger mochten aankon digen, schetst op instructieve wyze by zon derheden van de bloemen, die in 't voorjaar tuin en veld sieren. Vele andere- «rinkelen- vullen dit 32 pag. dikke nummer, Een war- aanbeveling willen wjj dit tijdschrift gaarne meegeven. Van harte wenschen wy redactie en uit gever van dit frissche maandblad, dat op eenvoudige en beminnelyke wyze weet te vertellen van al het schoone, dat ons om ringt, veel succes! Goede, maar dan ook werkelyk goede, populaire lectuur over het natuurleven kunnen we maar al te wel ge- iruiken. Moge de Wandelaar op dezen weg blyven voortgaan! Velen zal hy dan een bron van diep en zuiver genoegen zyn! A S. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Maart 1929. De Israëlitische Begraafplaats. De Gemeenteraad heeft na de openbare zitting Maandagavond laat in besloten ver gadering de aanhangige aangelegenheid van de Israëlitische Begraafplaats besproken. Nadat de besloten zitting te half één m den nacht was opgeheven is in de direct daarop volgenden openbare vergadering met algemeene stemmen besloten tot aankoop van twee huizen aan de Boelekade, sectie A 1749 en 1751, eigendom van den heer Stol wyk, voor 3600.— en voorts tot ruiling van deze perceel en met het Israëlitisch Kerkbe stuur tegen overdracht van dén grond ver kregen door de plaatsing van de scheiding sectie A 2238 van den openbaren weg der Boelekade tot aan de rooilyn van het pak huis der firma Reneman, gelegen ten Oosten van dezen muur, met verplichting (ie huizen af te breken voor 1 Oct. 1929. Verder besloot de Raad tot terugkoop van grond, sectie A 5539, groot 4200 M2„ van het Isr. Kerkbestuur voor de som van 2100.—. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegxl een verzoek met bylagen van J. M. A. Schuttelaar, alhier, om vergun ning tot het uitbreiden der koffiebrandery en het hebben daarin van 11 electromotoren met dln totaal vermogen van 31.625 P.k. voor het dryven van eenige machines in de perceelen gelegen Nieuwe Veerstal 5, Punt 4 en 6, kadastraal bekend sectie C no. 3359 en 3360. Dat op Dinsdag 9 April 1929, des namid dags ten 2 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergun ning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis, genojnen. Benoeming. De heer H. v. d. Jagt, hoofd der openbare school aan'de Prins Hendrikstraat, is be noemd tot hoofd der school aan de Paul Krugerstraat B te l eiden. Aanbesteding. ^Door den Architect Dirk Stuurman, Bur gemeester Martenssingel 97, werd aanbe steed het bouwen van een Varkensschuur, hooiberg en bykomende werken voor reke ning van Dr. G. H. Nikkels te Arnhem. Ingeschreven werd ais volgt: C. J. Smit, Reeuwjjk 8696.— H. E. van ©eest, Gouda 8030.— P.- Macdaniël, Reeuwijk 7640.- J. R. Vermey, Hekendorp 7610.— Gebr. v. Bodegraven, Reeufwyk 6980. Verwoerd de Bruyn, Gouda 6694.— J. Ph. den Hertog, Gouda 6690.— Gebr. Middelkoop, Gouda 5647.— Het werk is gegomd aan J. Ph. den Her tog te Gouda. Sportdag voor Goudsche scholieren. In navolging van andere plaatsen, zooals Den Haag, Utrecht, Delft, is op initiatief an den Goudfichen Athletiek Kring hier ter ■stede een commissie gevormd voor de orga nisatie van een schoolsportdag voor de leer lingen van alle onderwysinrichtingen, dus van Gymnasium, R.H.B.S., Ambachtsschool, U.L.O., Kopschool en Lagere scholen. Naast deze commissie is een eere-coniité samengesteld, waarvan bereids de heei* E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda, het eere-voorzitterschap heef aanvaard. Als voorzitter van dit eere-comité treedt op de heer W. Sanders, Wethouder van Onderwys, terwyl verder uitgenoodigd zyn zitting te nemen de heeren J. A. Donker. C. H. Koe mans en K. R. van Staal, wethouders van Gouda, G. J. J. Pot, gemeente-secretaris, dr. H. A. Mulder, rector Gymnasium, dr. S. S. Hoogstra, directeur R.H.B.S., H. de Blouw, inspecteur L. O., P. N. Jelsma, directeur Nyverheidsonderwijs, A. J. Gideonse. chef ufd. Onderwys en G. van 't Clooster, voor zitter van den Goudsohen Athletiek Kring. Onder goedkeuring en met medewerking van het gemeentebestuur en besturen van bet byizonder onderwys zal deze .schoolsport dag dezen zomer in de maand Mei of Juni worden gehouden. De organisatie van dien dag zal berusten bij den Goudschen Athle tiek Kring met medewerking van alle leer krachten in de lichamelyke oefening. Er wordt gehouden, iwat betreft athletiek een driekamp, bestaande uit een Joop-, spring- en werpnummer en een estafette en wat betreft gymnastiek een vrye oefening voor jongens en een voor meisjes. Uitvoering der Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin". Gisteravond gaf de Chr. Muziekvereen. „De Bazuin", directeur den heer J. P. Ob- kam, haar tweede jaarlyksche uitvoering in zaal Kunstmin der Soc. OnOs Genoegen. De heer Hamerslag richtte een woord van hartelyk welkom tot alle aanwezigen, en merkte op dat thans, de dag aangebro-i ken is, om te herdenken het feit dat twee jaar geleden „De Bazuin" werdvopgericht. Er is heel veel muziek in de wereld, maar niet alle muziek wordt gebruikt om God te loven. Daarom welt een danktoon op uit ons hart. Dit jaar waren er weer tal van wisselingen, waarby ook vele zegeningen. Daarvoor kunnen we God danken en pry- zen. Wy gelooven dat elkeen de orde zal handhaven, zoodat dezen avond tot een on- vergeteiyke wordt. Ook hoopen we op aller medewerking in den toekomst. Een berichtf van den Burgemeester is in gekomen, dat deze verhinderd is aanwezig te zyn. Spr. verklaart hierna den avond voor ge opend. Na het zingen van Psalm 103:1 ging den heer Hamerslag voor in gebed, waarna zeer mooi ten gehoore gebracht werd Houte- Loire, marsch van G. Gadenne. Hierop volgde een uverture n.l. Mosaique sur l'opera Martha van Tlotow. Al dadel yk bleek dat de Chr. Muziekver eeniging „De Bazuin" over zeer goede krachten beschikt, en dat, hoe jong de ver- Het beate bij hoesten en heeschheldjt.\\y. Bij apothekers an drogisten verkrijgbaar. eeniging ook nog mag zyn, ze er een is die er wezen mag. Tal van stukken werden zeer gevoelvol ten beste gegeven, en gaven blyk, dat er onder de uitstekende leiding van den direc teur, zeer groote vorderingen gemaakt wa ren. Noemen we slechts het welbekende „La Dame de Coeur" ouverture van Gerh. Du- val en de niet minder bekende marsch van J. de Wolf „Salut au Drapeau". Eenige vaderlandsche liederen werden door de aanwezigen spontaan meegezongen. Mej. A. Grendel en den heer L. Boer Jr., piano en viool brachten eenige heel aardige muziek nummertjes ten gehoore. Ter afwisseling werd een tooneelstukje in een acte opgevoerd, en kregen we een buitengewoon aardig tableau, „Overhalen" getiteld, te zien. Ds. Knoop verscheen voor de pauze ten tooneele, en herinnerde aan zyn belofte, indertyd gegeven, om nog eens in Gouda te komen, wanneer men hem noodig had. Daarom moet ik aldus spr., thans een kort opwekkend woordje tot U allen spreken. Kort is gemakkelyk genoeg. Maar op wekkend. Is er nog wel tot iets op te wek ken? De muziekvereeniging maakt schitteren de vorderingen, en ook met de belangstel ling in de vereeniging gaat het opperbest. Maar als we het alleen hebben moeten van de uitwendige dingen, dan behoeft de zaak wel terdege opwekking. Het gaat om zeer veel meer. Het gaat hier ojn de djenst van het koninkryk Gods. Het gaat om de waarachtige bezieling. Al die belangstelling en al die krachtprestatie's zyn hol en leeg en nietswaardig, als het niet komt uit waarachtige bezieling. Daarom wek ik U op tot den waarachtigen geestdrift. Ook „De Bazuin" kan dienstbaar wezen tot Gods heerlijkheid. Er is, by alles wat wq doen, iets op te wekken. Altijd weer dat eene: Het gaat niet om ons, maar om Hem, om Gods koninkryk. De heer Hamerslag sloot, na het door alle aanwezigen zingen van „Dank, dank nu allen God", deze welgeslaagde uitvoe ring. Gemeente Ambachtsavondschool. Het is een goede gewoonte aan de Ge- meentelyke Ambachtsavondschool dat jaar- lyks een tentoonstelling wordt gehouden van het teekenwerk dat door de leerlingen is vervaardigd. Daardoor wordt een verge lijkend overzicht verkregen, waaruit de leer lingen kunnen leeren. In de school aan de Houtmansgracht was gisterenavond weer zulk een expositie in gericht, waarvoor de teekeningen aan de wanden waren bevestigd en op de tafels waren uitgespreid. Er was zeer goed werk by, dat doet zien dat deze school nuttig werkverricht voor den a.s. ambachtsman. De .teekeningen van bouwkundige ont werpen zoowel als de machine-teekeningen waren ditmaal met kryt gekleurd, in tegen stelling met vroeger, toen waterverf werd gebezigd. Vele ouders en leerlingen bezochten deze aantrekkelyke tentoonstelling. Ter beschikking gesteld. Door de ryksveldwacht is naar den Offi cier v. Justitie te Utrecht overgebracht de 12-jarige G. Z. die ter beschikking van de Regeering is gesteld. Enkel gekneusd. Mevr. S. is gisterenmiddag zoodanig op de Markt gevallen dat haar enkel iflwendig werd gekneusd. Het oprichten van een kweekkas. Heden diende ter terechtzitting van Kantongerecht te Goiida de zaak tegeft K. B. te Gouda tegen den Ambtenaar van het Openbare Ministerie by voornoemd Kanton gerecht. Verdachte was ten laste gelegd, dat hy zonder schriftelyke vergunning van B. en W. te Gouda had opgericht een gebouw n.l. een kweekkas. Verdachte was niet versche nen. De Ambtenaar van het O. M. overwoog in zyn requisitoir dat een kweekkas is een gebouw in den zin der Woningwet en vroeg voor verdachte een veroordeeling van tien gulden boete subs. 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter, onmiddellyk uitspraak doen de, veroordeelde verdachte conform den eisch. De veiligheid van het verkeer in Gouda. De verdachte J. D. van der L. te Schoon hoven, wien o.m. ten laste was gelegd dat hy als bestuurder van een vierwielig mo torrijtuig te Nieuwerkerk aan den IJssel op zoodanige wyze heeft gereden op den VGravenweg, dat hy de veiligheid van het verkeer dahr ter plaatse heeft in gevaar gebracht. Verdachte verklaarde dat 'de bedoelde brug ter plaatse 4.36 Meter breed was, zoo dat twee automobielen elkander gemakke lyk konden passeeren. Z. i. was de aanry- ding veroorzaakt door het feit, dat getuige plotseling had gestopt, zoodat hy schnin op den brug terecht kwam. De getuigen k charge verklaarden beiden dat verdachte met een zeer groote snelheid de brug was komen opryden, zoodat hy, ge tuige, onmiddellyk moest stoppen, om aan- ryding te voorkomen. De brug was ternauwernood breed genoeg om met zeer groote voorzichtigheid twee automobielen te laten passeeren. De getuige a décharge verklaarde opge meten te hebben dat de brug daar ter plaatse op zyn minst 4.35 Meter breed was, zoodat er voor passeeren voldoende ruimtë was. De ambtenaar van het O. M. vroeg, we gens gebrek van wettig en overtuigend be- wya vryapraak van den verdachte. Verdach te werd vervolgens door den Kantonrechter vry gesproken. Uitspraken Kantongerecht. Verder werden nog de volgende uitspra ken gedaan: Wegens overtreding motor- en rywiel- reglement: H. van M. te Gouda 2 subs. 1 d.; P. A. A. van R. te Rotterdam 10. subs. 4 d.; G. P. J. J. K. te Heemstede 3 subs. 2 d.; P. de V. te Bodegraven 5. subs. 2d.; W. P. van der K. te Gouda 2 subs, ld.; W. de H. te Vlaardingen 3. subs. 2d.; G. J. S. te den Haag 8.subs. 2 d.; H. J. de B. te Gouda 2 x 4.— subs. 2 x 2 d.; J. Z. van G. te Moordrecht 3. subs. 1 d.; N. J. Zuidplaspolder 3 subs. 1 d.; J. M. B. te Moordrecht 3 subs. 1 d.; P. N. van D. te Alphen a. d. Ry'n 3. subs. 2 d.; C. G. te Gouda 3 subs. 2 d.; J. P. B. te Nieuwkoop 3 subs. 2 d.; N. van D. te Nieuwerkerk a. d. IJssel 6. subs. 3 d.; idem 4 subs. 2 d. Agenda. •27 Maart. 8 uur. Soc. de Réunie openbare byoonkomst, Comité tot Behoud van vlo Reeuwyksche Plassen. Sprekers Pr. W. Zuydam en A. Scheygrond. 27 Maart, 8 uur, Soc. Ons Genoegen. Uit voering „Vires et Celeritas." 28 Maart 6 uur officieele opening Doelebrug. 6 en 7 April Raadzaal Stadhuis, Voorjaars vergadering van het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wis kunde. 8 April 7% u. Soc. „de Réunie" Groote zaal ledenvergadering van de Ver. tot Bestrij ding der Tuberculose, to 8Va uur openbare vergadering. Spr. Dr. J. J. Th. Doyer. Apothekers. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, is tot en met 29 Maart, benevens den daar op volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recep ten). t UiT DEN OMTREK. BOSKOOP. By de werkzaamheden voor het in aan bouw zynde gemeentehuis had gisteren een der werklieden het ongeluk terwyi in een muu^een gat gehakt moest worden, een col lega unét den voorhamer tegen diens hoofd te slMm. De getroffene H. uit Alphen, werd, na verbonden te zyn, naar zyn woonplaats vervoerd. De Burgemeester heeft tegen Donderdag 28 Maart des avonds 7 uur een openbare raadsvergadering belegd. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Onderzoek dér' geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid van den Raad A. Ab- liebroek. 3. Beëediging van den heer A. Abben- broek als lid van den Raad. 4. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 5 Maart 1929. 5. Ingekomen stukken. 6. Advies van B. en#W. op een verzoek van het Bestuur der Chr. Ned. Herv. School, om medewerking te verleenen voor de ver strekking van gelden uit de gemeentekas, ingevolge art. 72 der Lager Onderwyswet 1920. (No. 20). 7. Voorstel van B. en W. om een crediei te verleenen uit het wegenfonds voor liet verplaatsen en aanbrengen van bruggen in de Biezen. (No. 21). 8. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen uit het wegenfonds voor ver nieuwing van een beschoeiing 'langs de Zuid kade. (No. 22). 9. Voordracht van B. en W. om een cre diet te verleenen uit het wegenfonds voor aankoop van boomen, ten behoeve van de Boezemkade en wegen op het gemeentel yk bouwterrein. (No. 23). 10. Rondvraag. 11. ^uiting. GOUDERAK. Gisteren is den heer A,. T. Macdapiël, Jtart'iiemer alhier, een ernstig, ongeluk oVer- komen. Terwyi hy op een dak bezig was werkzaamheden te verrichten, zakte hy er door heen en viel naar beneden. Inwendig gekneusd werd hy opgenomen. Eerste hulp werd verleend door Dr. T. Beekenkamp al hier, die overbrenging naar het van Iter- son Ziekenhuis noodzakelyk achtte. WOERDEN. Geheime branderij. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren den groentenhandelaat E. P. H. alhier we gens overtreding van de Gedistilleerdwet (geheime brandery) veroordeeld tot 3 we ken gevangenisstraf, met een proef tyd van 3 jaar. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Gymn. en Athletiekvereen. T.H.O.R. Gouderak. Myne Heeren! Nog eenmaal roepen wij Uw welwillend heid in, en verzoeken U beleefd onderstaand stukje in Uw courant op te nemen, waar voor by voorbaat onzen dank. Zeer vereerd waren wy, de belangstelling van Zyn Edelachtbare in die mate opgewekt te hebben, dat hy zich verwaardigde ons persooniyk te antwoorden; jammer vonden wy het alleen, dat dit niet op rijm geschied de, dit is immers tegenwoordig zoo'n beetje usance, «n wy weten, dat onze burgervader daar ook heel sterk in is. Naar aanleiding daarvan kunnen wy mededeelein dat de raadsleden de Bruyn en Vleggeert ons be vestigden, dat de voorzitter had verklaard, dat het hoofd der school lichaamsoefenin gen als een Iqoce beschouwde, terwyi hy zelt ook het nut er niet vah in zag- Een onzer bestuursleden, die de vergadering als toe schouwer byiwoonde, nam van een en ander natuurlijk speciaal nota. Zijn Edelachtbare vraagt zich verder af, waaraan wy onze be voegdheid verleenen, one met het Onderwys Met 1 April a.3. begint het nieuwe kwartaal van de Coudsche Courant. Aan hen, die zich thans voor het nieuwe kwartaal op de Goudsche Courant abonneeren, worden de tot 1 April a.s. verschijnende nummtrs geleverd. Aanvragen te richten tot het BureauMARKT 31. te bemoeien. Voorwaar een stukje stemming- makery. T.H.O.R. denkt er niet aan, zich ergens anders dan met het onderwy» in lichaamsoefeningen te bemoeien, en wan neer de meerderheid van den Raad en het Hoofd der School niet Competent of bereid is, iets voor de lichamelyke ontwikkeling van de jeugd te doen, beschouwt T.HO..R. het als haar plicht,' zich er voor te spannen. Wat zy gedaan heeft was haar recht, trou wens het antwoord van Ged. Staten bewö'st zulks. Dat Zyn Edelachtbare uit ons schrij ven wenscht te putten dat wy twyfelen aan zyn ontwikkeling, is zyn zaak. Verder ver schuilt hy *zich heldhaftig achter het Rap port van het Hoofd der School. Als men weet hoe deze tegenover onze vereen, staat, weet men meteen, hoeveel waarde men aan een dergel yk rapport moet hechten. Het be treffende lokaal wordt door 4 vereenigingen gebruikt, als er dan eens een lucifer op den grond gevonden wordt of zelfs een eindje sigaret, moet men wel met koffiedik of een ei werken, om uit te maken, wie hiervan de schuldige is. Trouwens onze vereen, kreeg ook de schuld dat de inmaakflesschen in den kelder van het Hoofd der School waren ge sprongen. Moet een weldenkend mensch der- gelyke klachten serieus -nemen en zou het onderw-ys zëlf$ van écn lucifer dié gevon den wotfdt, nadéefl ondervinden? Eriistiger was de gebroken grendel waarvan wy de schuld krygen, -maar waarvan de bewijzen nooit geleverd zyn. Van het 7e leerjaar heb ben wy inderdaad gehoord, of dit eihter de gevolgen zal hebben, die de heer Smalbil aanvoert wenschen wy te betwyfelen. Trou wens, aan onze stelling doet dit niets af. De gemeente heeft te zorgen voor een naar de eischen des tyds ingericht gymnastieklokaal, of dit nu of eenige jaren later gebeurt, geld moet er toch voor uitgetrokken worden. Ten slotte, hoe vriendelijk, raad het hoofd der school T.H.O.R. aan om te streven naast een gezond lichaam ook een gezond verstand te bewaren of te verkrijgen. Aar diger was het geweest ons met Nieuwjaars dag een wensch in dezen zin toe te zenden. Wy hadden dan kunnen antwoorden: „lns- geiyks, geachte heer, wy wenschen U het zelfde, jammer dat dit U op Uiw leeftyd niet gemakkelyk meer zal rallen"... Mylne heeren, de kwestie is deze, de dorpspotentaatjes zyn op hun èeentjes ge trapt. Ze leefden hun leventje toch zoo echt kalmpjes genoegel'yk, geen wolkje aan het firmament dat hun helder hemeltje ver duisterde. Hun woorden worden in hun om geving als orakeltaal beschouwd, iedereen ziet naar hen op... Daar komt me zoo'n Thor „zoo'h stelle tje jongen" (eeretitel, ons gegeven door onze beminde burgervader)*roet in het eten gooien. Die schrijven me daar naar Ged. Staten, en in de krant, iedereen leest dat, aller aandacht wordt er op gevestigd... is 't geen schande. En dan al die drukte, alléén om die flauwe kul die ze daar in school ma ken, en dat harddraven dat ze 's zomers doen... waar dient dat nou voor... En dan willen ze nog een lokaal hebben... Maar dat zal niet gebeuren, dan zullen we toch eens laten zien, dat we ook wat te zeggen heb ben... In een dergel yke gedachten gang komt het nut van lichamelyke opvoeding der jeugd natuurlijk in het geheel niet in aanmerking, trouwens de Heeren walken er angstvallig voor, dit punt aan te roeren. En juist dit is hei doel van onze actie- dot w(j hiérbij-: noodzaakt waren eenige opschudding ie ver wekken, kon ons niet weerhouden. HET BESTUUR der Gymn. en Athlet-vereen. T.H.O.R. Gouderak, 25 Maart 1929. ONZE KOLONIËN. Twee inlanders gedood door amokraaker. Drama aan boord van s.s. „De Klerk" op Lombok. Een amokmaker aan boord van hot stoom schip der K«n. Paketvaart My. „De Klerk" liggende te Laboea Hadji (eiland Lombok) stak, volgens een Aneta bericht, den iitland- schen kok en een inlandsch passagier over hoop. Vervolgens stak hy den gezagvoerder van het sdhip Oh. J. v. d. Meyden, in den rug en bracht bovendien den eersten stuur man een kaprwonde in den arm en den twee den stuurman W. J. Butteding, een ernstige verwonding in den buik toe- De toestand van laatstgenoemde is echter niet zorgwekkend. De amokmaker zelf werd neergeslagen en diens toestand is zeer ernstig. De gewon den werden overgebracht aan boord van de „van Riebeek". Geen Centrale K. v. K. voor Ned.-Indië. Uitblijven van goede samenwerking gevreesd. Het resultaat van de besprekingen tus schen den directeur van Landbouw, Nyver- heid en Handel en de belanghebbenden in zake instelling van een Centrale Kamer van Koophandel voor Ned.-Indië is, volgens een Aneta-tedegram, zoodanig, dat geen voorstel tot stichting van een dergetyk instituut aan de Regeering zal worden gedaan. De bespre kingen hebben aangetoond, dat de meenin gen zeer verdeeld waren. De indruk was dat na de totstandkoming van een lichaam als bedoeld, geen goede samenwerking verkre gen zou worden. Daarom heeft men het beter geacht de situatie, zooals die thans bestaat, te handhaven. Verschillende gou verneurs spraken zich eveneens uit tegen centralisatie, aangezien men meer voelt Voor de bestaande plaatselijke voordicht Ing. SPORf BN WSPSTBUDSW. Ken Veldloop. Op Zaterdag 27 April a.s. wordt door deir Goudschen Athletiek Kring een veldloop met hindernissen gehouden over een afstand van 3.6 KM. De inschrijving js opengesteld zoowel voor leden als niet-leden van den GA.JL MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 27 Maart. Aangevoerd 67 partijen. Pryzen. le kw. 3842; le kw. m. rykam. 46—50, idem 2e kw. 40—46 Handel stug. ÜRAAJJLOOZE DIENST. Bekentenis van den jongen Graaf .Stolberg. BERLIJN, 27 Maart. De Officier van Justitie verklaarde dat men de medodeelin- gen van de beklaagde niet zonder meer aan neemt, doch de juistheid ervan nauwkeurig zal onderzoeken. Graaf (Jhristiaan, die na een verhoor van 6 uren, geestelyk totaal gebroken was, heeft aan het Parket en aan de Recherche zyn verontschuldigingen aangeboden, omdat hy hen zoolang met valsche verkeringen hau opgehouden. Het aftreden van Primo de Rivera* PARIJS, 27 Maart. Primo de Rivera heeft naar uit Madrid wordt gemedd, officieel medegedeeld, dat hy nog voor Paschen zyn ambt zal neerleggen. De Quotidien meent te weten dat de voor nemens van Primo de Rivera yi geen geval zyn oorzaak vinden in physieke «wakheid. De koning zou echter 'geweigerd hebben nieuwe besluiten te onderteekenen waaiby de dictator onbeperkte volmachteen kreeg. De koninger/aiak eindelijk rekenschap van hebben gegeven, dat de meerderheid in Spanje tegen de dictatuur en tegen het di rectorium ia. Volgens het blad heeft het bericht van Prime's aftreden groote vreugde verwekt in Spanje. De vlucht van den Graff Zeppelin. ATHENE, 27 Maart. Het luchtschip Gyaff Zeppelin vloog om negen uur voor de tweede maal over de stad Athene. Het geheele ver keer in de stad stond gedurende een kwar tier stil. FR1EDRK1HSHAFEN, 27 Maart. Het luchtschip Graff Zeppelin vloog boven het eiland Skyros. Het luchtschip vloog in de richting van de Adriatische zee. De toestand in China. LONDEN, 27 Maart. Uit Nanking wordt gemeld, dat Tsjang Tsjek tracht zyn front naar het zuiden te verbroeden. Aangezien men er op rekent, dat de troepen van Kan ton de vyandelykheden zullen openen. Op het oogenWik is Tsjang Tsjek de sterkste, aangezien hy de beschikking heeft over on geveer 150.000 man tegen 50.000 man van Woehau. Doordat Woehau echter binnen zeer korten tyd een versterking van 100.000 man zou kunnen krygen, kunnen deze krachtsverhoudingen spoedig in zy'n nadeel gewijzigd zyn. Omtrent de houding van Ge neraal heng staat nog niets met zekerheid vast. Een onvriendschappelijke houding van Feng tegenover de Nanking-regeering zal voor de troepen van Tsjang Tqjek vernieti gende gevolgen kunnen hebben. De overtui ging, welke men in regeeringskringen te Nanking heeft, dat Feng in ieder geval ach ter de regeering staat, wordt door sommige personen niet gedeeld. Het congres der Kwoo-min-Tang trekt nauwelyks belangstel ling en men verwacht, dat het vroegtydig zal worden opgeheven. De nieuwe centrale raad, die een overwel digende meerderheid heeft voor de Nanking- regeering, zal de partyleiding vormen voor de volgende twaalf maanden. A'fmwi'li'-'r tJ'i. VleMchdiefstalkn. USIDBN, 27 Maart. SSj da tinna Viel: man en Dros te Leiden werden den laatsten tyd herhaaldeiyk groote hoeveelheden \leesch vermist. De politie heeft thans een onderzoek ingesteld en als verdacht van he ling in arrest gesteld A. J. M. C. V., slager te Zoeterwoude. Het staat vast dat de diefstallen den ge heelen wihter hebben plaats gevonden en eenige duizenden guldens bedragen. VVLSHELKOERSHN. 26 Maart. 27 Maart. Officieel. Londen 12.1194 12.111 Beriyn 50.21 59.19 Parys 9.76% 9.76% Brussel 34.66 34.66 Zwitserland 48.03 48.03 Ween en 35.10 36.10 Kopenhagen 06.60 66.57% Stockholm 66.67% 66.67% Oslo 66.57% 66.50 New-York 2.49% 2.49*/» Niet-officieei> Praag 7.40 7.89% Madrid 37.90 87.70 Milaan 18.07% 13.08% Prolongatie 0ti6)4 Vc. 3 Vc N. W. S. 77%. Beursoverzicht. De bedryvigheid ter beurze van Amster dam was niet groot en van kal men aard. Met den handel in rubberaandeel en was het poorer gesteld. De stemming voor deze fondsen markt was overigens niet slecht. Suikerwaarden trokken nauwelijks eenige attentie. De scheepvaartmarkt had e«i stil verloop. De Amerlkmansche fondsen waren hier en daar lager. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht bewolkt. Droog weer. Wei nig verandering In temperatuur. Des nachts en overdag iets zachter.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2