p< m Hi«torwch. Unie. v.ROSSEH's ZEEPAARD IScr. T LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ljjke wjjze geschrevene'moest ljjken. Ik heb tot dusverre niet de gelegenheid gehad te onderzoeken, of deze veronderstelling in derdaad bevestigd werd." Boottrein N.V. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart- Maatschappü „Nederland", de Firma Kuy per, van Dam Smeer te Botterdam, meldt dat de boottrein aansluiting gevend op het s.s. „Chr. HuygenS", hetwelk as. Vrjjdag van Genua zal afvaren, Donderdagmorgen 4 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (M.) te 7.09 uur en van 's-Gravenhage (S.S.) te 8.00 uur. l'rof. Dr. Siemens. Benoemd tot hoogleeraar te Leiden. De „St.-Crt." van gisteravond bevatte de benoeming tot hoogleeraar in de nuid- en geslachtsziekten a^ui de. Rjjks-Universiteit" ie leiden van dr. H. W. Siemens te Mün- chen. Met de benoeming van dr. Siemens wordt, de eerste hoogleeraarszetel in de huid- en geslachtsziekten aan de Leid scha universi teit bezet, hetgeen aanvankelijk zou ge schieden door prof. Van der Valk uit Gro ningen, welke echter na zjjn benoeming be dankte. Tot dusver werd het leervak tot voor eenige maanden terug gedoceerd door den lector dr. J. H. P. van Kerckhoff te l4«iden, De benoeming van prof. Siemens heeft een bijzondere beteekenis, omdat daarmede te Leiden een nieuwe school wordt geïntro duceerd. De scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Uoven-Kijn. De groot* reeder yen te Amsterdam: de stoomvaartmy. Nederland, de Holland-Ooet- Azië-lyn, de Nederl. stoomvaartmij. Oceaan, de Kon. Hollandsche Lloyd, de Hollandsche Stoombootmij. en de Holland-West-Afrika- lyn hebben een open brief aan de leden van den gemeenteraad van Amsterdam gericnt, waarin zjj o.m. schrijven, dat ook voor het massale vervoer de verbinding door de Gel- dersche Vallei naar haar meening niet bij andere plannen zal ten achter staan, o.m. niet, omdat de te Amsterdam vol van den Kjjn aankomende sleep-Rynscliepen voor P-u gr,oot gedeelte weer geladen daarheen, vertrekken, en voor zoover zjj ledig naar Rotterdam moeten gaan, om daar terugla ding te vinden, daarvoor den weg door het Merwedekanaal blyft bestaan. Zij verklaren, dat zij de bedenkingen, oie tegen het Geldersche Vallei-kanaal zijn aan gevoerd, deels ongegrond, deels zeer over dreven voorgesteld achten, en dat zij dan ook niet aan het wankelen zijn gebracht in haar overtuiging, dat het Geldersche Val- teikanaal een verbinding met den Ryn zul geven, die aan de eischen, .welke mea voor den toekomstigen kunde' en de scheepvaart van Amsterdam daaraan moet stellen, vol doet en bovendien liet voordeel heeft, dat daardoor een spoediger gereedkomen van de Zuidelijke Zuiderzeepolders, 'die Amster dam een gewichtige uitbreiding van zijn achterland zullen .geven, wordt hevorderd. Daar bovendien de aanneming van bet' voorstel van B, en W. .redelijkerwijs gespro ken, de zekerheid verschaft, dat de zoo ur gent noodige verbinding! met den^Ryn m den kortst mogeljjken ujjd verkregen zal worden, terwyl die zeker)*id bij verwerping van het voorstel van B. en W. jn geenen deele zal bestaan» dringen zy met klem by den raad op aannemingvan het voorstel aan. t k b v Ned. Natuur- en Geneeskundig Congres. Te Rotterdam is gisteren het 22e Neder- landsch Natuur- en Geneeskundig Congres geopenu door den algemeenen voorzitter prof. P. E. Verkade. Deze opemngsvergadering werd bijge woond door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, den burge meester van Rotterdam, den voorzitter van den Gezondheidsraad, dr. Jowephus Jitta, den nestor der Rotterdamsche medici, dr. H. Klirtkért, die in 1901 toen het congres ook in Rotterdam bijeenkwam, algemeen voorzitter was, en een deputatie van het Vlaamsch Natüur- en Geneeskundig Con- 8™; A, ,1 ;tu> Na de openingsrede, waarin de voorzitter de verschillende autoriteifen had welkom geheeten, heeft prof. Verkade een rede ge houden over Organische chemie en levens kracht. Hij schetste de geweldige beteeke nis, dip de organische chemie voor onze hui dige, samenleving heeft. In 1910 waren ruim 1*4.000 koolstofverbindingen geregistreerd. De leider van het chemisch denken en on- t derzoek in de eerste decenniën der .vorige; eeuw, de schepper van de begrippen „orga nisch e chemie", en „organische verbindin gen", wits Berzelius. Maar Wöhlcr gelukte het reeds" in' 19S8 te bewijzen, dat het ureum, een reeds sinds 177S bekend pro duct der dierlijke stofwixseling, m het labo ratorium langs synthethïchen weg kon wor den verkregen, flpr. ging dan dieper in op de geschiedenis van de synthese der onder den invloed van «le zjj. levenskracht ge vormde stoffen. -• Het is Berthelot geweest, die tusschen 1S64 en 1867 door 'een reeks van weldoor dachte, schitterende onderzoekingen het ex perimenteel»» bewijjs geleverd heeft, dat de organische verhoudingen, alle, zonder me dewerking der levenskracht kunnen worde» opgebouwd. Hy erkende geenerlei scheiding tusschen de levende en de stoffelijke we reld, er. van Tiet oude dogma der levens kracht door "Berzelius verdedigd, is vrijwel niets meer over. Al -is-het nog aarzelend, toch is thans dé weg betreden, naar hot door Berthelot ge stelde doel: de verbanning van het leven uit alle verklaringen, die de organische che mie raken. Dit doel kan hoogstens gelei delijk, benaderd worden, naarmate het zal gelukken het chemisrne der in het levend organisme zich afspelende processen te ont raadselen, de haerbjj werkzame katalysato ren te lëeren kennen tin in het laboratorium te synthetiseeren en ten slotte deze pro cessen voltooien buiten het organisme om, door te voeren. Gistermiddag zijn de deelnemers aan het congres officieel ten stadhuize ontvangen. Deze ontvangst werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik. Ten huize van Mr. P. J. van Wyngaarden aan bet Haringvliet heeft de Prins gister avond den maaltyd gebruikt. De luchtverbinding Nederland—Ned. iodic. In September 14-daagsche vluchten. Het Departement van Waterstaat deelt mede, dat de Britsche regeenng than.- toe stemming heeft verleend om van I April a.s. af van de luchtvaartterreinen in Irak gebruik te maken. Met de voorbereiding van een vlucht is een maand gemoeid, zoodat de vluchten niet voor Mei a.s. zouden kunnen worden hervat. Daar het thans bezwaarlijk is meer dan één vlucht per maand uit te voeren en in de maanden Juni, Juli, en Augustus in ver band met de regenperiode op een gedeelte van de route niet kan worden gevlogen wegens den toestand van enkele luchtvaart terreinen, wordt het beter geacht de vluch ten niet vóór Sept. van dit jaar te^herva*- ten. Zy zullen dan om de veertien (lagen in beide richtingen worden uitgevoerd. De officieele proeftocht van de Statendam. Prins Hendrik heeft zich hedenmorgen weer naar Rotterdam begeven teneinde zich in te schepen aaii boord van de Statendam, welke om half elf vertrok van de Wilhel- mingkade voor het houden van den offi- cieelen proeftocht. Tot verdere gasten behoorden o.a. ook de ministers van buitenlandsche zaken, van justitie, van onderwijs, van waterstaat en koloniën, de voorzitter van den minister raad, jhr. de Geer, en <le minister van ar beid, prof. Slotemaker de Bruine. EERSTE KAMER. Nederland en België. Verdrag betreffende de territoriale rechterlijke bevoegdheid en/. Verschenen is de Memorie van'Antwoord op het V oorioopig Verslag over het ontwerp van Wet tot goedkeuring van. het, op 2 Maart 1925 te Brussel tusschen Nederland en Bel gië gesloten verdrag betreffende de terri toriale rechterlijke bevoegdheid, betreffende het faillissement en betreffende het gezag en de ten uitvoerlegging van rechterlijke beslissingen, van scheidsrechterlijke uit spraken en van authentieke akten, alsmede van het by het verdrag gevoegde additio neel protocol. Aan deze Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend: De leden, wier instemming het verdrag niet vermocht te verwerven, zien in dat verdrag een bljjk van gebrekkig, inzicht van de Nederlandsche Regeering in de politieke verhoudingen en in de gezindheid en de ge aardheid van het Nederlandsche volk. Tot gebrek aan'zin voor politieke verhoudingen wordt geconcludeerd, omdat dit verdrag ons doör het buitenland zou zyn aangebracht, terwijl1 uitvoerbaarheid van buitenlandsche vonnissen niet vereenigbaar zou zijn met de Vereischte zelfstandigheid. Gemis aan ken nis van den Nederlandschen volksgeest zou er zyn, omdat niet wordt gerespecteerd het gevoelen van een verliezende proces-party. Hier tegenover merkt, de Regeering het volgende op. Reeds in de 19e eeuw zyn door de Neder landsche Regeering pogingen gedaan om te komen tot een regeling met andere staten op voet van reciprociteit nopens ten uitvoer legging van vonnissen. De voorstelling als of de aandrang tot het sluiten van een ver drag inzake deze materie bijzonderlijk uit het buitenland zou zijn gekomen, is dus niet juist. De behoefte aan een regeling werd iiier reeds eerder gevoeld. Dienovereenkom stig is, toen België in het einde van 1908 het denkbeeld opperde om een verdrag te sluiten, dit denkbeeld by de Nederlandsche Regeering dadelijk in goede aarde gevallen. Aan de Nederlandsche zelfstandigheid is door dit verdrag, dat een onderwerp van in ternationaal privaatrecht regelt, niet tekort gedaan. Een politiek van zelfstandigheid verzet zich er niet tegen, dat Nederland sche vonnissen in België kunnen worden ten uitvoer gelegd. Dit kan natuurlijk niet wor den bereikt, zonder wederkeerigheid. Aan de Nederlandsche openbare orde en de be ginselen van publiekrecht kan 'niet worden geraakt. Tegen de wederkeerigheid bestaat geen overwegend bezwaar; indien daarmede een tegeling van de competentie gepaard gaat, welke in acht neemt den eisch, dat er een voldoende verband zij tusschen de bevoegd heid en rechtszaak. Ook daarin schiet het verdrag niet te kort. Het verband kan zyn persoonlijk, b.v. omdat de gedaagde ter plaatse woon- en verblijfplaats heeft, of zakelijk, b.v. omdat de verbintenis ter plaat se ontstaan, is uitgevoerd of moet wor den uitgevoerd. Ten slotte is nog opgemerkt, dat het on derhavige verdrag groote overeenstemming véfrtoortt met het tractaat van gelijke strek king, dat in 1899 tusschen Frankrijk en België is gesloten. Inderdaad heeft laatst genoemd tractaat bij de samenstelling van het Nederlandsch-Belgische diensten ver richt. Naar de Regeering voorkomt, terecht. Het ligt toch voor de hand, dat gebruik is gemaakt van aanweizge bouwstoffen. Intus- schen nadere beschouwing zal doen zien, ((dat er ook verscheidene afwijkingen zyn. Het was de Regeering aangenaam te ver nemen, dat vele leden met dit verdrag ten zeerste zjjn ingenomen, en dat zij het een stap van beteekeni» achten op den weg der ontwikkeling van het internationale recht. MARKTBERICHTEN. Kaaattiarkt Woerden. 3 April. Aangevoerd 130 party en. Prijzen le kw. 34—38, ïëkw. m.r.m. 40—42, 2e kw. m.rjn. 35—88. Handel traeg. Het gouden jubileum van de A.-R. Party. Deputatenvergadering. Dinsdagmiddag werd te Utrecht de jaur- lyksohe Deputaten vergadering gehouden, die in verband niet de herdenking van het ij ft ig jarig bestaan der georganiseerde Anti-Revolutionaire Partij een -senigszins feestelijk karakter dtoeg. De Voorzitter, de heer H. Colyn, deelde in zyn openingsrede mede dat, al zou dan de officieele harden king den tweeden dag plaats hebben, toch nu reeds alle aanleiding bestond om zich in het kort te verdiepen ir. het machtig verleden der A.-R. Partij. VN ij willen óns verdiepen m het geloof onzer voorgangers om het onze te helpen verster ken, ons afvragen of onze trouw gelyk is aan den hunne. Bovenal willen wij ons ver blijden in de leidingen en zegeningen Gods. Hoe dikwyls hebben raenschen getracht in den loop der-laatste 50 jaar ons werk af te breken, maar hoe heeft de Heer steeds weer dat werk in stand gehouden. Wjj mogen met recht zeggen: Kehobuth „Wy zyn gewas sen in dit land". Met het uitspreken van den wensoh, dat allen in de overtuiging van de klacht vaan het geloof naar deze vergadering waren opgegaan, verklaarde de heer Colyn haar voor geopend. Vervolgens werden eenige huishoudelijke aangelegenheden afgedaan, waarna het pro gram van actie aan de orde werd gestold, zooals flit voorloopig door het Centraal Co mité was opgemaakt. Program van actie. De inhoud van haar program van actie in enkele hoofdgedachten samenvattend, vort ch' A.-Rr Party den verkiezihgsst rijd aller eerst voor de bewaring van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, in overeen stemming met de gedachte, die in art. 1 van het beginselprogram hare uitdrukking vond en legt daarbij den nadruk op: 1. het tegenstaan van de invloeden die de ont kerstening der natie lie vorderen; 2. de nood zakelijkheid van- de handhaving van het ge zag, zoo hier te lande al» in Indië; 3. de handhaving' van ons huwelijksrecht en de be veüiging van het gezinsle&n; 4. de beoefe ning'der sociale gerechtigheid; 5. de hand having onzer nationale zelfstandigheid. Daarnevens heeft de bevordering der volks welvaart haar volle aandacht. Het Gouden Jubileum herdacht. Vandaag werd het gouden jubileum van de party herdacht. Toen de heer Colijn hedenmorgen te 11 uur het podium betrad werd hy met luid applaus begroet en ten slotte zong men spontaan „Dat 's Hoeren zegen op U daal!" Daarna werden aan H. M. de Koningin een telegram gezonden waarin de A. R. Party te Utrecht in haar Oeputatievergadering bij een riep ter herdenking van het 50-jarig be staan harer organisatie met groote dank baarheid gedenkt de zegeningen voor lan.i dn volk en deze halve eeuw onder het be stuur van het Oranjehuis genoten en hij bid Hare Majesteit «n Haar Huis Gods ryken zegen toe. Spontaan werd daarna het Wilhelmus* ge^ zongen. Daarna hield de heer Colyn een rede. In de ochtendvergadering hield de leider der partij, de heer H. Colijn, een rede waarin hy o.m. in een historisch overzicht er op wees, hoe Kuyper in zyn correspondentie met Groen van Prins tere r, m.n. na 1871, er bij dezen op aandrong dat er een landelijke organisatie van Antirevolutionaire kiezer* zou komen. Er whren in dien tjjd al wel eenige kies- urreenigingen, maar wat ontbrak was een centrale leiding en een centrale organisa tie. Die afzonderlijke kiesvereenigingen hadden veelal haar punt van saambinding en haar adviesbureau gevonden in Groen. In 1873 werd een voorloopig comité in het leven geroepen om bij dé verkiezingen lei ding en advies te geven. De behoefte bleek ook aan nog wat andejv dan betere organisatie alleen. De Antirevo lutionaire partij miste ook een program. Reeds in 1869 verlangt Kuyper van Groen een politiek testament. Wanneer Kuyper, in 1§74 Kamerlid geworden, zelf een program ontwerpt en daarover het oordeel van den leider vraagt, kan Groen zich met de hoofd strekking daarvan vereenigen. Maar toen kort daarna Kuyper, wegen* ernstige ongesteldheid, gedurende byna an derhalf jaar (midden Februari 1876 tot ein de Me» '77) in het buitenland moest vertoe ven, bleven zoowel de organisatieplannen als de opstelling van een program ra sten tot de tweede helft van 1877. Het was G o u da, dat de zaak weer op gang bracht door om «en schets van een staatkun dig program te vrageh. Aan dat verlangen werd door Dr. Kuyper voldaan en die schets, die, na eenige aangebrachte wijzigingen, de goedkeuring verkregen had van enkele der meest vooraanstaande mannen uit de party, werd vervolgen^ den 7en Februari 1878 met een begeleidende circulaire aan de Kiesver enigingen toegezonden. Dende; inderdag den derden April 1879 om 12 uur kwamen ze dan te Utrecht byeen, de 24 Deputatfn eu 4 redacteuren van bla den Standaard en een paar weekbladen) met Kuyper als voorzitter en J. A- Wormser als secretaris. Het was alle», naar het udteriyke, nog nietig en onaanzieniyk. Maar als dien mid dag om kwart «voor vier de vergadering, by nvonde van Ds. Derniout, haar dank aan den Schepper van hemel en aarde opdraagt, dan is de A.-R. Party in het bezit van een party- reglement, dat de organisatie regelt; dan heeft ze eep Beginselprogram, dat in de hoofdzaken tot op dezen dag onveranderd gehandhaafd kon blijven, dan is er een Cen traal Comité van 13 leden gekozen, waarvan Dr. Kuyper 40 jaar lang de ziel is geweest en slecht» weinige jaren minder Het voorzit- tei.schap heeft bekleed. Spr. wees er op: Van •1879 tot 1888 was de vooruitgang langzaam. Maar dan komt in 1889 de keer. Op de eer ste Deputatenvergadering onder het regiem denieuwe Grondwet blykt het aantal Ktes- vertenigingen gestegen tot 250 en ging dfc totale opkomst de 600 reeds te boven. En van dien tyd af gaan de cijfers voortdurend in stijgende richting ondanks de in 4894 in getreden splitsing, tot we dan heden in het land staan met 725 kiesvereenigingen en het teilen der aanwezigen op onze Deputaten- vergaderijlgen reeds lang tot een te ver- moeienden arbeid is geworden. Ook nu, op dezen gedenkdag, willen we die belijdenis van het voorgeslacht herhalen. Voor wien het met dat beljjden waarlijk ernst is, vloeit er antithetisch onmiddel'ijk uit voort, dat we blijvend en doorloopend vei zet hebben te bieucn tegen den geest, waaruit de Revolutie van 1789 opkwam waardoor ook de revolutionaire gezindheid onzer dagen nog steeds gedragen wordt. De antithese, die bestaat tusschen ons levensbeginsel en den geest, die de Revolutie kenmerkt, is niet door een mensch uitgevon den. Ze is niet van Groen; ze stamt niet van Kuyper. Die beide hebben slechts haar be staan aangetoond en voor ons bewustzijn verduidelijkt. De tegenstelling zelf is in den grond der zaak van den beginne. Ze wortelt in het satanisch streven om de wereld van i God te vervreemden, haar tot opstand tegen Zyn geboden te vervoeren. jfl Maar daarom ook is het in lfetö precies even noodig als in het beginjaar der vervlo gen 50-jarige periode, om op het bestaan dier tegenstelling te wijzen; op haar all es- beheerschende beteekenis nadruk te leggen; tegen verslapping in onzen strijd te waar schuwen. Eigenlijk klemt die eisch thans nog meer. Omdat de naar voren tredende openbaring van het revolutiebeginaël in het staatkundig en maatschappelijk leven zooveel talrijker geworden zijn. Spr. noemt allereerst de zooveel uitge breider staatsbemoeienis van onze dagen. Voorts wees spr. op de hedendaag.sche stroomingen, die erop gericht zyn, om de menschelijke inzichten, ook op ander gebied dan dat van het Staatsgerecht, te doen triomfeeren over wat van Godswege ons aangezegd ia. In die afwijzing van de uit de revolutie-ideeën voortkomende opvattingen over de Staatsalmacht; in het vasthouden aan de Souvereiniteit Gods en aan den eisch, dat ook de Staat zich aan Zyn Woord onder werpen zal, ligt waarborg tegen Staats wille keuren wordt tegelijk steun geboden aan de handhaving der Souvereiniteit, die aan de onderscheidene levenskringen krachtens schepping toekomt. Daardoor wordit tevens aan die alle tezaam, naast het anker dei- vastheid, ook de beperking getoond, waar aan zij elk voor zich onderworpen zijn. Geen aardsch gezag, in welken levenskring ook, kan ooit absoluut zyn, omdat Qod zelf aHeen de absolute is, als het eeuwig en almacfltig Wezen, dat al wat is tot aanzyn riep. Het beginsel daaraan tegenovergesteld en dat fan de autonomie van dén mensch uit gaat, leidt tot verderfelijke opvattingen op elk levensterrein en vervalt in den regel of tot ongebreidelden dwang of tot bandeloos heid. Aan die beschouwing ontbreekt eenheid, want zoodra zjj zich in de realiteit van het leven openbaart, versehynt zy eenerzyds als een verdediging van den omnipotenten staat en anderzyds tevens aks oivdergraving van het gezag, zonder hetwelk geen Overheid zyn en functioneeren kan. Tegen deze beide verschijningsvormen eener menschelyke autonomie op staatkun dig gebied gaat op grond van Gods Woord, ons principieel en dus onbreekbaar verzet. Dqarom ook gaat ons protest tegen den tijdgeest, die geen hooger doel meer schjjnt te kennen dan dé vrijmaking van het vleesch; daarom richten wy ons niet slechts tegen de ernstige uitwassen op zichzelf, maar ook tegen dp dwalingen die tot zulke uitwassen leiden. spr. laat het bij dit negatieve n»et, maar wyst ook op wat ons beginselprogram in po sitieven zin ons zegt. Overheid en Kerk staan niet los naa.-t elkaar. Integendeel, ze hebben beteekeni* voor elkander. Heeft de A.-R. Party immer gepleit voor de onderscheiding tusschen bei der levenssfeer en beider taak, niet minder heeft zij zich gekant tegen een zoodanige onderscheiding, die op niets dan scheiding* zou uitloopen en die den Staat zou maken tot een atheïstische volksgemeenschap. Spr. herinnert er aan, dat de moeilijkheden, die piet dit onderwerp saam hangen, niet zijn opgelost, Wy achten, zoo ging spr. voort, nog steeds een saamwerking met groepen, die in. het staatkundig leven van gelijke grondbe- schouwingen als de onze uitgaan, om zoo doende tot steun van een oprtredend Kabinet te gerhken, den meest verkieslijken weg. Omdat alleen in dien weg onze beginselen in daden en verordeningen tot hun recht kunnen komen en omdat het algemeene landsbelang herstel der parlementaire prac- tijk wenscheJyk maakt. Maar we moeten dan vorderen, dat zulk een saumgaan met waarborgen omringd za' worden. Dat onzerzijds voorwaarden gesteld zullen worden, die niet alleen recht doen wedervaren aan de groote volksbolawgen, zooals wij die zien, maar die ook gericht zullen moeten zyn op de redelijke zekerheid eener rustige afwerking van een Program, waaraan men steun belooft, opdat geen cri sis den aangevangen arbeid ondierbreker». Komt zulk «en saamwerking niet, weli.u, dan«bljjven we alleen t taan. Neen, niet alleen! Want dan herinneren we ons dat woord, eenmaal met heilige beving neergeschreven: On*e htilpe is in den Naam de» Heérenl God heeft geholpen al deze 50 jaren. Op Hem blyve onder alle» onze hope. Hy i.*. d rotssteen van ons vertrouwen. Na deze rede werd de ochtendzitting ge- -loten. De middagzitting ving te kwart over twee aan. Des middags hield Staatsraad Prof. Mr. D. 1'. D. Fabius, de eenige overgeblevene van het comité, dat voor 50 jaar. het voorloopige centrale comité vormde, een rede, terwyl het Tweede Kamerlid Prof. Dr. H. Visscher de slotrede uitsprak. 450e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 3 April 1929. 2e ki. Hoofdprijzen: j 1000.17733 400.1428 11452 16013 S 200.—: 3790 4532 8298 100.—: 6761 7084 7151 11597 11760 12357 16404 16657 19042 20950 Prijzen van 30. 38 83 100 108 1161 182 - 221 230 255 265 274 316 320 344 420 424 492 495 49H 545 665 681 684 727 768 799 816 828 832 863 867 960 1027 1045 1073 1103 1109 1121 1136 1133 1139 1151 1154 1171 1209 1211 1266 1291 1299 1323 1389 1412 1415 1424 1442 1450 1482 1486 1487 1488 1493 1505 1591 1594 '1600 1623 1632 1649 1650 1671 1707 1737 1786 1825 1831 1844 1845 1852 1878 189» 1919 1921 1967 1974 2004 2052 2062 2158 2205 2248 2262 2272 2278 2282 2285 2337 2372 2410 2425 2491 2548 2574 2586 2610 2ul6 2627 2634 2653 2747 2762 2858 2883 3083 3098 3113 3149 3180 3234 3251 3258 3261 3275 3282 3351 3874 3389 3409 3410 3510 3513 3518 .3541 3546 3548 3568 3574 3597 3647 3679 3730 3759 3806 3815 3816 3882 3889 3906 3981 4015 4096 4161 4165 4174 4184 4219 42.18 4250 4306 4310 4358 4363 4382 4476 4498 4606 4508 4523 4568 459Ö 4621 4668 4673 4750 4781 4805 4800 4808 4834 4843 4857 4908 4973 5067 5124 5140 5141 5152 5164 5218 5297 5299 5347 5404 5450 5522 5574 5615 5661 5667 5708 5755 5788'5922 i 6108 6122 6126 6139 6058 6077 6086 6J1Ó 6416 6424 6470 6471 6490 6493 6515 6708 6746 6774 6802 7028 7036 7180 7180 6606 6655 6665 6694 6864 6905 7006 7027 7028 7217 7315 7316 7353 7379 741 7575 7609 7623 7654 7770 7819 7881 7854 7861 7870 7921 8004 8018 8038 8053 8110 8144 8150 8180 8188 8186 8237 8284 8293 8314 8358 8408 ,8580 8583 8604 8645 8664 8688 8713 8741 8823 8842 8901 9033 9044 9056 9058 9078 9088 9105 9195 9199 9210 9254 9265 9342 9378 9406 9446 9531 9535 9572 9576 9578 9530 9646 9651 9684 9726 9729 9761 9819 9824 9835 9865 9883 9909 9910 9916 9926 9947 10000 10009 1O089 10105 10160 19170 10187 10225 10239 10255 10259 10267 10279 10395 10396 10397 10409 10447 10457 10460 10507 10534 10681 lOfllÖ 10623 10635 10636 10682 10699 10750 10768 10773 10820 10823 10845 10902 '10927 109',1 10991 11048 11063 11109 11150 11170 11216 11228 11254 11258 11285 11286 11316 11849 11358 11364 11395 U406 11466 11504 11505 11562 11569 11671 11629 11662 11669 11675 11685 11697 11714 11729 U732 11736 11787 11754 11796 '11797 11822 11888 11896 11896 11931 11937 12001 12005 13037 12059 12064 12080 12092 12115 12116 12131 12142 12166 12189 12246 12251 12307 12309 12330 12333 12395 12409 12419 12454 12513 12524 12549 12604 12667 12674 12729 12748 12755 12789 12824 12841 12858 12865 12918 12935 12959 13051 13077 13081 13102 13136 18200 13225 13236 13253 13287 13370 13390 13391 13398 13404 13410 13465 13467 13474 13548 13551 13616 13624 13630 13667 13706 13728 13735 1376(1 13783 13785 13849 13850 13857 13888 13902 13928 13934 14020 14046 14077 14082 14127 14151 14194 14214 14216 1§237 '14261 14275 14297 14308 14367 14390 14440 14520 14562 '14577 14626 14643 1466# 14698 1 4711 14758 14764 14798 14820 14855 14916 149TÏ 14933 14988 15011 15093 15099 15110'15117 15147 15164 15170 15177 16188 '15325 15333 15340 16468 15503 15544 15647 15556 15580 15648 15706 15772 15778 15783 15807 15814 15825 15849 15858 15865 15939 15944 15955 15952 15967 15980 16990 16040 16090^6098 16117 '16125 16140 16241 16277 1634^6389 16411 16435 16444 16463 16507 16529 16612 16631 16640 16674 16719 16749 '16794 16821 16889 16900 16921 16935 16942 16954 16963 17007 17017 17053 17127 17189 17300 17309 17388 17417 17421 17463 17482 17491 17525 17604 17635 17764 17779 17798 '17825 17834 17844 17853 17878 17889 17928 17931 17934 17957 17996 18013 18017 18044 '18051 18106 18133 18139 18152 18183 18288 18261 18295 18308 '18371 18507 18511 18521 18524 18536 18624 18633 18687 18049 18738 18741 18782 18790 18859 18948 18949 18952 19012 19053 19061 19063 19095 19118 19170 19245 19278 19279 19304 19374 19383 19386 19441 19464 19499 19601 19644 19774 19780 19792 19793 19844 -19845 19851 19854 19861 19909 19922 19937 19051 19954 19975 19979 20008 20021 20046 20116 20162 10284 20206 20210 20213 20215 20217 20256 20302 20303 20367 20388 20398 20413 20429 20436 20550 20579 20596 20628 20639 20699 20706 20713 20714 20720 20729 20764 20777 20780 20807 20821 20847 20860 20878 20904 20fcl5 20959 20996 GEMENGDE BERICHTEN. Twee dames aangerand. De dader wist met geringe buit te ontkomep. Op den weg van 's Gravenhage n»»r Kijkduin wandelden Vrijdgg twee dam*"- By het Quick-terrein zat aan den kant van den weg een man, die blijkbaar niet min der eerbare bedoelingen de dames op wachtte. Deze hadden daar echter niet zoo spoedig erg in en bemerkten het eeret teen het te 7 laat "was zich in veiligheid te brengen. De man greep de jongste der beide da mes -beet en trachtte haar met geweld op den grond te werpen. De andere dame kwam haar vriendin echter te hulp en sloeg den onverlaat met haar taschje op zyn ge licht. De man greep het taschje vaat en ontrukte het aan de dame. Deze wist echter nog een bankbiljet en' een sleutelbosje er uit te trekken, zoodat de buit, welke den dief ih handen gevallen is, van bizonder weinig beteekenis is. De man wist te ontkomen. De moord le Grootegast. Uje Wijkstra, de man die 4 veldwachters doodschoot, zal 23 April a.s. voor de recht bank te Groningen terecht staan. Vader van 26 kinderen. Door het bestuur van de Messe te Verona was eén. prys uitgeloofd voor den vader van het talrijkste gezin. De prys werd gewon nen door een K0-jari^en Zuid-Tiroler, Sta- blum genaamd, uit het Rubbi-dal, die vader van 26 kinderen is. Arnold Spoel. Uitgenoodi gd voor een tournee door üuitschland. Arnold Spoel is uitgenoodigd tot het ma ken van een tournee met het Volkszangkoor der Haagsche Afdeeling der Nederl. Ver- eeniging voor den Volkszang, om zang- avohden te geven in Frankfurt a.M. (Twee- meal), Wiesbaden, Heidelberg, Mannheim, Darmstadt ert de badplaatsen Homburg én Nauheim, De tournee begint met Pinkste ren. 1 Het contract in het schildersbedrijf. Het buitengewoon congres ver werpt de patroonsvoorstellen. Zaterdag heeft in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand eenbuiten gewoon congres plaats gevonden v»n den Alg. Ned. Schildersgezellenbond, ter behandeling van de contract-actie. Het advies van het hoofdbestuur en den bonds raad aan het congres strekte tot verwer ping van het voorstel der werkgevers. Het congres keurde de houding van het bondsbestuur in de conferentie goed en bracht den onderhandelaars hulde. Het ad vies van het bondsbestuur werd met alge meene stemmen aanvaard. Als gevolg hier- vah zal thans gepoogd worden in een nieu we conferentie met den Ned. Bond van Schildérspatroons een beter voorstel te krij- waafover dan het congres in een vervolg- vergadering op 13 April zal beslissen. Indien van de werkgevers geen verder strekkende voorstellen ten aanzien van va- cantie en de loonen wordt verkregen, zullen in deze vervolg-vergadering de maatrege len voor de te voeren actie worden vastge steld. (Volk). Een zeldzaam record. 6.250.000 eieren in één *eek. De Coop. Roermondsche Eierinyn te Roer mond zal heden, Dinsdag, een wereldrecord slaan door den aanvoer in één week van 'i.260.000 eieren, die geveild worden. Deze hoeveelheid werd in denjare 1906 en 1907 te samen bereikt, zoodat dit bedry? ongetwijfeld met reuzenschreden vooruit gaat, want het afgelöopc-n jaar was de om- zèt der eieren te Roermbnd 10 000.000. STADSNIEUWS. RADIO-NIEUWS. l'.L^ ümi.:» u-oï heden. Hilversum: 5.45 Landlbouw-halfuuitje. 6.15 Vooravond-concert. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. p.61 Tooneel („Abie's Rose-Mary). 11.— Gramol'oonplaten. N.C.R.V. 6.— Gramofoonplaten. 6.30 Fransche les. 7.30 Boekbespreking. 8.Uitzendavond. Daventry 5.05 Orgelrecital. 7.05 Schumannmuziek. 8.05 Liederen. 8.20 Concert. 10.45 Orkest. 11.20 Dansmuziek. Langenberg: L 7.20 Omroeporkest. 8.20 ,)De Duitsche Symphonie" (omroep orkest). 10.30 Dansmuziek. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWNTENN1S. Miss Wills in ons landl Op 11 en 12 Mei. Ten tweeden male zal miss-Wilfls een ten- uisbezoek aan ons land brengen. Ten tweede male zal zy in een dameswedstrijd HoLland Amerika, een officieelen wedstrijd, uitko- men tegen onze sterkste speelsters. De Amerikaan.se he L. T. B. heeft n.l. de uitmoodiging van den Nederlandschen L. T. B. aangenomen om miss W'ills en miss Edith Oroa zulk een wedstrijd in ons land te doen spelen. Als data stelde de Amerikaanscho bond vast Zaterdag 11 en Zondag 12 Mei, twee dagen dus. Op den eersten dag zullen ttvee èbkelspelen en een dubbelspel gespeeld worden, op dén tweeden twee enkelspelen. KERKNIEUWS. Gedenksteen ds. G. Beekenkamp. Onder zeer groote belangstelling is gister middag op de begraafplaats Rhijnhof Oegrtgeest by loeiden een steen onthu;d op het graf van den den 2Gsten November 1 overleden ds, G. K. Beekenkamp, in leven pfwHkar.; bij de Ned. Hew. gemeente te I-ei hen, Namens het daartoe opgericht comit ''•«ft de. C. Hartwiggen de gedenksteen aan dé familie van der. overledene overgedragen. De oudste zoon, mr. Beekenkamp, dankie ten slotte v»or de betoonde belangstelling. Ned. Here. (Ark. Bedankt voor (toezegging) Oudewater ds. W. L. Mulder te Voorthuizen. GOUDA, 3 Aprid 1929. Eervol ontslag verleend aan Dr. S. S. Hoogstra. Bij Kon. besluit van 28 Maart is aan dr. S. S. Hoogstra, op zyn verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend als directeur van en 1 eeraar aan de Ryks- Hoogereburgerschool te Gouda, met dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Nederlandsche V«*reeniging van Kaashandelaren. In de jongste vergadering van het bestuur der Nederl, Vereeniging van Kaashandela ren is besloten, instemming te betuigen met de actie van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Leiden tegen de voorgestelde telefoontarieven. Bij den waarn. directeur-generaal van den landbouw zal worden geprotesteerd tegen het opfenen door de Zuivelinspectie van blik ken kaas, nadat ze de douane reeds zyn ge passeerd. De afdeeling handel van het departement van buitenlandsche zaken zal erop gewezen worden, dat op Cuba goederen eerst moeten worden ingeklaard, alvorens de ontvanger die mag keuren. Dientengevolge ontstaan kosten en bezwaren, indien de ontvanger de goederen weigert en terugzending moet plaats hebben. Aan den minister van binhenllandsehe za ken zullen schriftelijk de bezwaren van het bestuurtegen het wetsontwerp hohdende voorschriften betreffende het toezicht op den uitvoer van voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbe drijf worden kenbaar gemaakt. Afscheid I)s. J. Voorsteegh. Ds. I. Voorsteegh, Ned. Hew. predikant t" Gouda, heeft Zondagavond afscheid van zijn gemeente genomen wegen» zyn veitrek naar 's-Gravenhage, waar hij de vacature van dr. A. Troelstra gaat vewullen. De cheidende leeraar bepaalde zyn talryk ge hoor by Lucas 24 34b. Na depredikatie vertolkte ds. T. W. (i. Verheul de gevoelen van kerkeraad en gemeente. Staande werd ds. Voorsteegh de zegenbede uit P?. 21 toe gezongen. Zondagavond zal ds. R. P. A. Rutgers van Katwyk a. Zee ds. Voorsteegh in de Groote Kerk te Den Haag bevestigen. Uitslag verkooping gehouden door Notaris J. van Kranenburg te Gouda op 2 April 1929 in Hotel de Zalm. Heerenhuis en erf aan de Crabethstraat no. 5, kooper de heer J. H. de Wilde te Gouda voor 8000. Woonhuis en erf aan de Steinkade no. 5," kooper de heer C. Teekens te Soest voor 4950.—. Woonhuis en erf Achter de Vischmarkt no. 25, kooper de heer G. J. van Willigen te Gouda, voor 120Ö. Woonhuis en erf aan de Wilhelminastraat no. 32, kooper de heer A. Fokkers te Gouda voor 500. Woonhyjp en erf aan de Wilhelminastraat no. 34, kooper de heer A. Fokkers te Gouda voer 570. De andere perceelen zyn niet verkocht. Een 25-jarig jubileum. Donderdag 4 April a.s. herdenkt Mejuf frouw Jen Oort den aag waarop zy voor 25 jaren in dienst trad van de familie Riesiz— Noothoven van Goor. Het zal Mej. Oort, die naast haar huishou delijk werk, ook veel doet aan maatschappe- lyk werk, naar velen weten is zij sinds ja-' ren aan het Leger des Heils verbonden, op haar feestdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Auto tegen een boom gereden. Hedenmorgen reeds de heer N. Burger, handelaar in huiden, uit Gouda, in den Ro- zendaal nabij Oudewater tegen een bocwn, tengwolge van de gladheid. De voorkant werd geheel in elkaar gedrukt. De chauffeur kwam er goed af. Minderjarigen aangehouden. Hedenmorgen zijn door de politie naar Rotterdam overgebracht de minderjarigen W. B. en Th. J. S. Stormschade. Dhof den storm zijn Maandag van de school aan de Prins Hendrikstraat een aan' tal pannen afgewaaid, terwijl een ruit werd ingedrukt. Ook de heining van de school moest het ontgelden. Ook van het voorma lige poLitieposthuis ir» de Prins Hendrik straat woeien eenige pannen af. Vechtpartijen. De politie heeft gisteren assistentie moe ten verleenen toen de veehandelaar J. v. O. bij de caféhouder M. aan den L. Tiendewe^ onder den invloed van drank met eenige be zoekers slaags was geraakt. Ook moesit de politie ingrijpen toen in d>- St. Anthoniestraat eenige vechtersbazen silag leverden tegen elkaar. De politie maakte een eind aan het kabaal. Auto te water. Tengevolge van den mist geraakte de autobestuurder H. G. B. R. uit Arnhem met zyn lifSte auto in het water van den Moordr. Tiendeweg. Met behulp van den kraanwagen van den autohandelaar Hulle- man alhier is de auto' op het droge ge bracht. Persoonlijke ongelukken hadden nfet plaats, de wagen bekwam weinig schade. Aanrijding. Hedenmorgen pl.m, 11.30 had op den hoek Kattensingel-Crabethstraat een aanyrding plaats tusschen de vrachtauto van W. de J. uit Haastrecht en een luxe auto, hetgeen waarschyniyk tg wijten is geweest aan het harde rijden van den bestuurder der luxe auto, die niet bytyds kon remmen. Beide wagens bekwamen eenige schade. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Kantongerecht Gouda. Zitting van den 3dên April 1929. Ter terechtzitting van het Kantongerecht werd heden behandeld de zaak van N. van V. te Stolwijk, die terecht moest Staan we gens overtreding van de maximum-snelheid in de gemeente Gouda. Verdachte waa als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig de Bleekerssingel komen afzetten niet een gangetje van pl.m. 40 K.M. Verdachte was niet verschenen. De Kantonrechter veroor deelde hem conform den eisch /an den amb tenaar van het Openbaar Ministerie tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verder werden nog de navolgende vonnis sen gewezen: wegens schoolverzuim: J. O. te Gouderak en A. O. te Waddinxveen, beiden schuldig zonder toepassing van straf; wegens overtreding motor- en ly Wiel re glement: L. E. S. te Waddinxveen O.ÓO subs. 1 d. hechtenis; S. G. te Dordrecht 4 subs. 2 d. hechtenis; F. J. M. G. te Delft, 10.'subB. 4 d. h.; H. H. te Boskoop 3 subs. 1 d. h.; C. W. F. te Gouda subs. 2 d.^i.; M. S. te Gouderak 3.— subs. 1 d. h.; W. van B. te Gouda 4.subs. 2 d. h.; W. B. te Haastrecht 4 subs. 2 d. h.; Wegens overtreding motor- en ryiwel- wet: J. H. H. te Gouda 12.— subs. 3 we ken tuchtschool; wegens overtreding alg. regl. van politie voor rievieren en rykskanalen: G. V. te Werkendam 20.subs. 4 d. h. Valt een bouwwerk onder art. 1 der Veiligheidswet? De Ambtenaar van het Openbuar Minis terie by het Kantongerecht te Gouda is in hooger beroep gegaan van het vonnis van den Kantonrechter gewezen den 20 Maart j.l. tegen J, K. te Gouda, waarby verdachte werd veroordeeld tot 20.— boete subs. 5 dagen hechtenis, wegens overtreding der veiligheidswet. De ambtenaar van het Open baar Ministerie had vrijspraak gevorderd op grond dat een bouwwerk niet valt onder art. 1 der veiligheidswet. Agenuw. i 3 April, 8 uur, Gebouw Daniël, Cursus E.H.B.O. onder leiding van Dr. M-.»n- tagne. 3 April, 8 uur, Soc. de Réunie. Concert Mien Potharst en Sietske Bolten. 4 April, 7'.6 Uur. Heil des Volks. Ver. Ma- ranatha. Bijbelbespreking Openbaringen I. 6 April, 8 uur, Soc. Ons Genoegen, Zaal Kunstmin. Concert Zangver. „Gouda". 6 en 7 April Raadzaal Stadhuis, Voorjaars vergadering van het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wis kunde. 8 April u. Soc. „de Réunie"' Groote zual ledenvergadering van de Ver. tot Bestrij ding der Tuberculose, te 8% uur openbare vergadering. Spr. Dr. J. J. Th. Doye'r. UIT DEN OMTREK. 187.15. Het vorige jaar bedroeg dit ruim j 225.deze mindere opbrengst zal wel ooi een groot deel aan het ongunstige weer moeten worden toegeschreven. Ned. Herv. Kerk. l ijden.* de jd. Zondag gehouden Gods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk wera bekend gemaakt dat gecollecteerd waren -2 giften ad 100.--, t.w. 100.— ten behoeve van de kerk en 100 ten behoeve van «de Diaconie. STOL WIJ k. Door de Tooneelvereeniging „De Stolwyk- sche Amusante Club" werd 2e Pauschdag in het lokaal van A. Romeyn de 4e liefda digheidsuitvoering gegeven ten bate der T. B. C'.-bestrjjding. Oe opkomst waa bevredi gend en het stuk getiteld „Stryd" werd zeer goed ten tooneele gebracht. Na elk bedryf werd dan ook flink geapplaudiseerd. Tus schen het derde en vierde bedry f worden door een paar damesleden het Emmahloeui- pje verkocht. Een zeer gezellig bal besloot dezen voor S. A. C. succesvolle avond. Als een by zonderheid kan worden ge meld dat een geit van den heer T. Schaar jongen ter wereld heeft gebracht. De eerste 3 werden geboren op Goede Vrydag, tertvijl de 2 laatsten op le Paaschdag ter wereld kwamen. Het geval waa voor S. ech ter niet voordeelig, daar de 2 laatsten met de moeder het leven er by lieten. Door den bouwmeester Jan Baas alhier werd heden aanbesteed het verbouwen van de woning G. 90 aan het Beyers^che, bene vens het bouwen van een wagenschuur, paardenstal en hooiberg. Ingeschreven werd door de heeren: L. Koot, Stolwjjk, voor 48.90. L'. Macdaniël, Reeuwyk, voor 4785. A. P. Maay, Stolwjjk, voor 47.30.— H. IIoogendoorn, Stolwyk, voor. 4690. De gunning geschiedt later. BOSKOOP. Bij de op 30 Maart gehouden aanbesteding vun den bouw van een garage voor den heer J. Kok te Boskoop, architect J. H. van Osnabragge werd ingesohreve als volgt: plan A plan B Jac. v. d. Wilden, Boskoop 16000 1585U Jb. Loef, idem - 16450 - 15400 Joh. van de Vliet, idem h. - 15350 - 14650 O. Verwejj, Reeuwyk - 12948 - 1289(1 Gebrs. Bodegfaven, id- -12935 - 1234Q Gebrs. Koren, Boskoop - 12950 - 12875 J. Sluis, idem - 12687 - 12224 Gebrs. Vrisekoop, Alphen - 12524 - 12886 A. J. J. v. Engelen, idem - 12824 - 12666 J. Reim, Waddinxveen - 12240 - 12210 KJ. de Jong, Alphen - 12-195 - 12085 t'oöp. Vereen. „De Boskoopache Veiling" Veilingen van 30 Maart en 1 April 1929. 30 1 Ophèlia p- stuk 8 8 Golden Ophelia U.3 11W Hadley 21—26 24 Columbia 1013 11 Butterfly 1618 21 Mac Keiler 1825 1722 Rhsalandia 18 11 Polyantharozen 2630 Qeonatis Prins Hendrik 27 Ldthyrus p. 10 st. 2533 2531 Tulpen ii 3135 41 Cerasus Hisakura p. tak 4051 3141 £1. roseo pi. 9 12 Prunus triloba 68 10—11 Aan het postkantoor Boskoop werd gedu rende de maand Maart 1929. Ingelegd 4.861.27 Terugbetaald 7.780.65 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4812. BERKENWQUDE. Door het Kinderkoor „Vriendschap Klein Koor" alhier is, ter versterking der kas, een Icterjj georganiseerd. In een week tyd wer den meer dan 500 loten geplaatst, wel een bewys dat men medeleeft met de kinderen en de Vereeniging. Van vele inwoners komen hoewel de* trekking pas 1 Juni aanstaande zal plaats hebben, thans reeds schitterende prijzen voor deze verloting binnen, terwyl vele bekende firma's uit groote steden, even eens prachtige gggchenken zonden. De loten zyn uitverkocht. Maandagavond 2,e paaschdag gaf het fan farekorps „Door hulp tot stand gebracht' alhier een uitvoering in de zaal van den heer P. Berkouwer. De muziekstukken die ten gehoore werden gebracht, werden zeer gejed uitgevoerd, daarna werd opgevoerd het kluchtspel .,Jan Ongeluk". Ook dit heële üooie stuk werd uitstekend vertolkt. Men had èh muziek èn tooneel1 veel werk gèmaakt. Het opgekomen publiek heeft zich goed geamuseerd. Na' af 'loop was er bal dat nog velen lang bijeen hield. Burgerlijke Stand. GETROUWD: J. Slingerland, 28 jaar, won. te 'Lekkerkerk en M. C. Van Vliet, 2f j. GEBOREN: Comeli», z. v. L. Dekker en E. Boef. OVERLEDEN: 1 ^venloos aangegeven kind, vrouwelijk' geslacht, vtef J. Berkouwer, en H. Stübben. 0 HAASTRECHT. Emmabloem-collecte. De bruto-opbrangat van de op den 2en Paaschdag gehouden Emmabloem-collecte is luchtvaart. De drie Dornier Walvliegbooten naar Indië vertrokken. Hedenmorgen tegen het aanbreken va» oen dag zjjn de drie Dornier Walvliegbooto» van de Marine van het vfiegveld de' Mok naai India vertrokken. Bjj het vertrek waren aanwezig de Mi nister van Defensie nambooy en de vice admiraal Quant en een kiem aantal belang- tellenden o.w. familieleden van de bema» ning. Voor het vertrek hield Minister Lambooy een kort toespraak, ttjj zeide dat nu de 1 andvliegers hun weg naar Indië gevonden hebben, ook de Marine de luchtweg naar In dië wil banen. Namens de Regeering-, de Minister van Koloniën en de Neder tamdsche Marine wenschte hy de bemanningen veel succes. Zjj zjjn de eefaten van de Nederlandsche dia Neerlands vlag op deze wyze hoog moeten houden. Dit geldt echter niet alleen voor de marine, doch ook voor de vlag der Neder landsche Industrie, die voor deze vliegjjoo- ten het beste heeft gelewerd, wat gelevem kon worden. Daarna drukte de Minister, alle negen leden leden der bemanning van de drie vliegibooten de hand. Te 5.50 startte de eerste vliegboot, direct door de beide andere gevolgd. De drie vlieg- booten werden uitgeleide gedaan door een escadrille bommenwerpers van de Kooy. DRAADLOOZE DIENST. Sneeuwval in Hamburg. HAMBURG, 3 April. By een temperatuur van eenige graden onder nul is in den afge- loopen nacht boven Hamburg sneeuw ge vallen, welke hedenmorgen de straten met een dunne laag bedekte. De temperatuur was hedennacht drie graden ouden nul. He denmorgen vroor het nog twee graden. Vijfhonderd Bedoeïnen gedood. Uit Jerusalem wordt gemeld dat by een inval in een kramp in Transjordanië 500 Bedoeïnen door Wahabieten zijn gedood. Omtrent dezen overval der Wahabieten op een groot legerkamp der Howeitatutam kan nog worden gemeld, dat 300 i 400 per sonen dezer stam werden omgebracht. Aan slechts vjjf hunner zou het gelukt zyn te ontkomen. Een leger van Wahabieten is onder beval van den zoon van Aben Saoed saamgetrokken. Men vermoedt dat het in bedoeling ligt strafmaatregelen te nemen tegen de Sheiks, die eehigen tjjd geleden tegen Iben Saoed in opstand zjjn gekomen. Britsche troepen zyn in gereedheid ge bracht voor het geval dat deze strjjdmacht van plan zou zyn een aanval op Transjor danië te ondernemen. De opstand in Mexico. Jeminez en la Cruz door de Regee- ringstroepen bezet. LONDEN, 3 Aprilé Uit Mexico City wordt gemeld dat de Regeeringstroepen na Moe digen strijd de stad Jeminez hebben bezet. De opstandelingen hebben de stad ontruimd doch bondstroepen, uitgerust inet vliegtui gen hebben getracht hun den terugweg af te snyden. De stad Jeminez moet een vreeselyken aanblik bieden door de veip doodfen, die in de straten liggen. Generaal Carillo, de commandant der fe derale tfoepen aan de Westrand heeft ge meld dat hjj de stad la Cruz op de rebel len veroverd heeft. Door deze overwinnin gen acht men de kracht der opstandelingen in het Noorden gebroken. Door een vrachtauto overreden. MAASTRICHT, 8 April. Gieterenmiddag is te Houthem (Limburg)'dé landbouwer Lattem door een-vrachtauto overreden. Hjj ia 's avonds in het Roode Kruisgebouw te Valkenburg overleden. De bestuurder W. uit Hulsberg is aan gehouden. Hem treft waarschjjnljjk geen séhuld. Jaarvergadering te Amsterdaa». AMSTERDAM, 3 April. Heden werd al hier de jaarvergadering gehouden van de Chr. Hist. Unie onder leiding van Mr. J. Schokking. De drukbezochte bjjeenkoiust werd geopend met het zingen van Psalm 138 vera. 1. Hierna hield de voorzitter een uitvoerige rede, waarin hjj o.a. wees op de belangrijk heid van 'de vergadering in vefband met de verkiezingen. Spr. achtte het noodig in het aangezicht van de nieuwe verkiezingen op het Belang van een juist opgevatte poli tiek ook op den binnenlandsche vredi de aandacht te vestigen. Ons uitgangspunt is dus dat hoofddoel an den strjjd moet zyn verweer tegen een revolutionnair ombuigen van onze staats instellingen, waaronder ik ook begrjjp het vermaatschappeljjken daarvan in dezen zin dat het onderscheid tusschen staat en maat schappij hoe langer hoe meer wordt weg genomen. Voort» sprak Mx. Schokking een woord van gelukwensch aan het adres van de A. R. partij, niet de herdenking van haar 50- jarig bestaan. Hierna sprak spr. nog over het verkie zingsmanifest, waarin sterk naar Voren treedt de handhaving van* het overheidsge zag en evenzoo vun de daadwerkelijke in vloed des volks door zjjn vertegenwoordi- ging- Mr. Schokldng's rede werd langdurig toe gejuicht. Na de behandeling van de rekeniftg en erantwoording over 1928, kwam aan de orde de vaststelling van het verkieaings- nianifeat 1Ö29, waarby door een aantal af- deelingen amendementen waren ingediend. De Statendam officieel overgedragen. Uit' Hoek van Hollwtd: wordt aan het Persbureau Vaz-Dias Aeind: Hedenmjddag te hal^én is het s.s. .Sta tendam" dat door de werf Wilton te Schife- dam was afgebouwd aan de directie vafl de Holland-Amerika lyn overgedragen. Op dat tjjdstip verzamelden alle genoödigden zien op het aioependek, waar de heer J. Rjjp- perda Wierdsema, president- directeur der Mjj. het schip aanvaardde. Daarna werd door Z. K. H. Prins Hendrik, die den offi cieel en proeftocht mede maakte, de vlag der Mjj. op de „Statendam" ontplooid. Hierby hield Prins Hendrik een korte toespraak, waarbjj hjj er aan herinnerde dat de over dracht van dit stoomschip geschiedde op eep historische plek, n.l. buitengaat» op de plek waar de Berlin is vergaan. De plechtigheid werd o.a. bjjgewoond door alle Ministers, met uitzondering van de heereiT Lambooy en Kan, verder waren nog aanwezig de heeren Mr. Droogleever Bor- tuyn, burgemeester van Rotterdam, Gene raal Snijders, Mr. A. R. Zimmerman, oud- burgemeester van Rotterdam, Baron van Geen en E. heldring, voorzitter van de Ka mer van koophandel te Amsterdam. Noodland'.ig' K. L. M.-vUegtuig. AMSTERDAM. 6 April. Hedenmiddag half twee moest i»et K. L. M. vliegtuig de PÜ.A.E.T. op w^g naar Hamburg bjj Win- desheim nabjj Zwolle wegens een motor storing een noodlanding maken, waarby het onderstel licht bëschadigd werd. l)e passagiershebben de reis per trein voortgezet. Doodrljjk ongeval. TILBURG, 8 April. In het Wilhelmina- pnrk is gisteravond de 13-jange wielrjjde» NV. U. door een vrachtauto die hem achterop reed overreden en gedood. De jongen ge raakte nJ. m?t zjjn rjjiwiei in de tramrail* bekneld, waardoor hjj onder den wagen te recht kwam met het genoemde noodlottige gevolg. WJbrtE LKOEKSEiN 2 April 3 April. -y> Officieel. Londen 12.11 Va l2.liki Berljjn 69.18V» 39.17. Farjj» Brvesaol 34f65Vk 3é.66 Zwitserland 4K02 48.0* Weenen 36.10 36.10 Kopenhagen 66.50 66.60 .Stockholm 60.65 66.60 Oslo 60.57Va 66.57Va New York 2.49Va 2.49Vi niet-officleel. Praag 7.89V6 7B6 Madrid 87.99V4 37.66 Milaan l3.06Vk 13.Ö6V* Prolongatie 5 Vb Ueursoverzicht. De belangstelling concentreerde zich he den in hoofdzaak op tien petroleumwaarden, oie eeu zeer vaste houding aan den dag leg den en daarbjj een omvangrijk affall» te- zien gaven. In de,allereerste piaats werden koninkljjken druk, verhandeld waarbjj die zich op een verhoogd koerspeil stelden. Di verse buitenlandsche soorten veRmrxaakten een groóte beweging. Op de industrierafd. vonden de grootste omzetten plaats in Margarine-Unie, die prijshoudend' maar weinig veranderd waren. Vun de kunstzijde uandeelen trokken vooral Enk» de aandacht door boven 400 rA te ko men. De ^Philips aand. bleven goed op pei'. Rubbers veroorzaakten meer beweging dat» uen laatsten tjjd het geval was. De koeren ondergingen een kleine verbetering. Tabak ken waren hier en daar aan den gedruktcvi kant. Suiker waarden en scheepvaart aand. waren «oo goed als geheel veronachtzaam. KADIOTKLKGH AKISC'H WEBB BK RICH 1 31 April.' Hoogste stand 768.3 te Valencia. Laogste stand 75Ó.9 te Warschau. Verwachting. Meest matige noordelijke tót noordweste lijke wint}. Afwisselende béwol km gif Weinig of geen "neerslag. Iets zachter. H

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2