Kachels ichines muizen tol Mij. bank )9"/. nten REGENMANTELS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 87» Jaargang Woensdag 10 ftpril 1929 No. 17041 BOSKOOP, GOUDERAK, BERGAMBACHT, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen n Huur. weg 54, BAHLMANN 1 Loden Klndercape», alle maf n riteiten opdracht gegeven de rechtsvervo! ging in te trekken. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FEUILLETON. st - Asthma nezing door nieu- plantenextracten, nnltliAlVlijACIll, OJuJvJUdIn W uuurji l>V/lJrAxiVA VCiLN, Duflllvvrj UViJUmvAIl, UAAüiivuvMA) a»*w*w*^'lïTTrtr»r!vt MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». m 1.» 2» con- het ÏORWEG hel ien lijdt. 2697 40 moet Wanneer ik nog aan die vrouw en week 17 cent, niet Zondagblad per looper geschiedt. vóór de plaatsing aan het zijn. neesmidde- vragen aan de Medicjj- Markt 7, I blootgesteld aan jh-nationalen sa- en de sociaal-de- zouden ten j gevallen, m vertelde nog drama hoe hij gedood. het geweer ge1- Enorme keuca In prijzen wnn 2.90 48.50 De nota der Canadeesche regeering in zake het in den grond boren van de l’m Alone is gisteren door de Canadeesche lega tie aan het departement van staat te Was hington overhandigd. 15 Ga naar Tavistock en pak den trein naar Londen. U kunt U in de groote stad het best verbergen en bovendien zoekt niemand naar U. Zoek dan een paar dagen, als U er weer toonbaar uitziet en van L'w vermoeie nis en emoties bekomen ben, mijn vader op, die blij zal zijn U weer te zien. Hier is het adres. Hij krabbelde haastig een paar woorden op een visitekaartje dat hy Tarrant overreikte. Bovendien zal ik ader alles schrijven en zal hy op Uw komst voorbereid zyn. Over veertien dagen ben ik zeJf ook weer in Londen en dan zullen wij Uit Berlijn komen weer crisisgeruchten, en wel naar aanleiding van een besluit van de soc.-dem. rijksdagfractie om vast te hou den aan haar eenmaal ingenomen standpunt om haar houding tegenover de kwestie van den pantserkruiser te handhaven. De veel betwiste begrootingsarbeid voor 1929 scheen zoo goed als onder dak en daarnaast waren reeds tusschen de 5 par tyen, die de nieuwe meerderheid zouden vormen, overeenkomsten voor de naaste par lementaire toekomst gesloten. Dat al dit werk nutteloos, dat al het bereikte ijdel zou Worden .wegens het tweede crediet, dat voor «ten pantserkruiser gevraagd wordt, kon men niet verwachten. Welingelichte politici weten, dat de hou ding der soc.-democratische rijksdagfractie bij de stemming over dezen post der begroe ting tijdens de besprekingen tusschen regee ring en partijleiders Maandag een groote rol heeft gespeeld. De zoogenaamde burgerlyke partijen wilden de zekerheid hebben, dat de sociaal-democraten hun re'nls éénmaal door den rijksdag verworpen voorstel tot stopzet ting van den bouw van den kruiser niet zou den hernieuwen, doch ook dat zy niet zou den stemmen voor een desbetreffend voor- ENGELAND. De stembusstrijd. Baldwin pleegt overleg met Churchill. De houding der liberalen. De Engelsche premier, Baldwin, die gis teren van zijn verblijf op Chequers naar Londen teruggekeerd is, heeft gedejeuneerd met den kanselier van de schatkist, met wien hij de begrooting en het regeerings- program voor de algemeene verkiezingen besproken heeft. Morgen zal een belang rijke zitting van het kabinet plaats hebben, landeling sedert 6 )est minder, haal i krachtiger. Toch ngetast. want ik st van 3 genees- De minste bewe- i, doch in die vijf el ander mensch zoo moe, zoo doodmoe. I J7, Nonsens' ze> Philip kortaf maar vrien- de,yk’ U weet niet o>f U misschien niet n°g gelukkige jaren beschoren1 zyn en bo- ekzucht - Maag of waarten in alag, roode az. op elke heumatiek, leverstee- riekten van daar elkander weer ontmoeten, Mr. Tarrant. Tarrant stond op. Ik weet niet wat ik zeggen moet of hoe ik U moet bedanken, mompelde hij heersch. leef, heb ik dat te danken aan U. Maar om U de waarheid te zeggen. lk geloof met dat ik verlang te leven, ik ben vendien hebt U dan niets om voor te leven; Mijn vrouw verliet my toen ik de ge vangenis mging, zei Tarrant dof. Neen, ik heb niets om voor te levert. Plotseling veranderde zyn .-temming. Ja toch, riep hy uit. er is iets dat sterker is dan liefde, sterker dan dood. Voor twintig jaren marteling zal God mij wraak Verschaffen, wraak op den man die my le vend in de hel zond! HOOFDSTUK XVII. De dokter is bij haar, al meer dan een half uur. Harry had op en neer geloopen voor den ingang van de herberg, wachtend op de te rugkomst van zyn vriend. Je hebt een lange wandeling gemaakt Phil, zei hy, maar het schynt je goed gedaan te hebben. In elk geval was het beter dan in een stoel in de gelagkamer zoo'n beetje te dommelen. Ik heb al weer een nieuw avontuur ge had, Harry, zei Philip. Wat is er nu weer Ik geloof dat ik het haast wel kan raden, je hebt Tarrant ont moet! Je slaat den spyker op den kop! Ik veronderstel dat je hem in een be- labberden toestand aangetroffen hebt? Ja, hy was nauwelyks meer in staat om op zyn beenen te staan. Het zal nog een heele toer voor hem zijn om in Tavistock te komen, maar ik hoop dat hij het haalt. Hy had eerst geen grein levensmoed meer, zyn vrouw schynt hem te hebben verlaten toen hij in moeilijkheden kwam. Maar nu heeft de staten in het algemeen. Uit een enquête bij 27 emissiebanken ge houden, is gebleken «lat jaarlijks ongeveer 1 millioen dollar aan valsche munten en bankbiljetten in beslag wordt genomen. Een internationale actie tegen dit euvel, dat de wortels van het economisch leven aantast, wordt algemeen dringend noodig geoordeeld. De voorzitter sprak tenslotte de vaste hoop uit, dat de conferentie niet alleen krachtig zal optreden tegen de valschmuntery, maar tevens het internationaal recht en de econo mische betrekkingen tusschen de staten oen stap verder zal brengen. Bij de algemeene discussie die volgde, en die doed zien, dat het voorbereidende werk, dat door het financieel comité met behulp van deskundigen is verricht, groote waar deering ontmoet, gaf de heer A. A. Sirk-, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, die aan het hoofd staat eener delegatie der internationale commissie voor crimineel'' politie te Weenen, een overzicht van de maatregelen, die drt orgaan heeft genomen om de politieautoriteiten te helpen in ’den strijd tegen de toenemende criminaliteit in het algemeen en de valschemuntery in het bijzonder. De heer Sirks drong aan op stren ge internationale maatregelen, njet alleen tegen de valschemuntery. maar ook tegen den namaak van ander geldswaardig pa pier. Hij verklaarde zich warm voorstander van de stichting van een internationaal bu reau, dat belast zou worden met het ver- ïameten. van inliehtiugenmateriaal, waaraan de politie, belast met het opi>poren der mi.— Te Genève werd gisteren geopend de ferentie van 35 staten, waaronder vijf niet- leden van den Volkenbond, met het doel een internationale conventie te sluiten tot be strijding der valschemuntery. Zy wordt ge presideerd door den directeur der Tsjechi sche Centrale Bank, Pospisel, tenyyl het .secretariaat jler conferentie wordt waarge* -^adtgersrdringend b" hoefte "gevoeHt nomen door den Nederlander, mr. J. van Walrede de Bordes, secretaris van het finan cieel comité van den Volkenbond, dat het leeuwendeel aan de voorbereidende werk zaamheden heeft. De vyf niet-leden van den Hond zijn: de Ver. Staten, Brazilië, Turkjje, Sovjet-Rusland en Equador. Nederland is vertegenwoordigd door baron mr. A. A. van der Fels, P. J. Gerke, thesaurier-generaal aan het Departement van Financiën van Ned.-Indië, en den heer K. A. Broekhof f, hoofdinspecteur van politie te Amsterdam. De gedelegeerden der Ver. Staten en van Oostenrijk werden tot vice-voorzitter der conferentie gekozen. De conferentie heeft twee commissies ingesteld, een voor juridi sche en een voor administratieve quaesties. Het trok, naar de corr. van het HWd. meldt, nogal de aandacht, dat de heer Gerke, die baron Van der Fels, die ongesteld is, ver ving, voorstelde den Belgischen gedelegeer de Ferrate tot voorzitter der juridische commissie te benoemen. In zijn openingsrede schetste de voorzit ter den ernst van het euvel der valschemun- terü, dat een voortdurende bedreiging is niet alleen voor de souvereiniteit der staten op het gebied van het muntwezen, maar ook oor de economische betrekkingen tusschen waarin Baldwin vermoedelijk zyn verkie- zingsplannen aan de collega’s zal voorleg gen. Het regeeringsprogram zal waarschijn lijk door Baldwin worden medegedeeld in een conservatieve vergadering in den loop der volgende week, na de indiening van de begrooting. De verkiezingscampagne der lifterale par tij is gisteren té I<ands End geopend en zal, naar Sir Herbert Samuel met trots opmerk te, zich uitstrekken tot het andere uiteinde des lands, John O’ Groats in Schotland. Uit de rede, die sir Herbert tot de ongeveer 2000 toehoorders hield, zij aangestipt, dat hij de belofte herhaalde, dat de partij onder geen enkele voorwaarde, noch voor, noch tijdens, noch na afloop van de verkiezingen eenigerlei vredrag met conservatieven of socialisten zou sluiten. FRANKRIJK. Senator Edge opvolger van Herrick. Lit Washington wordt officieel gemeld, dat Senator Edge al- opvolger van den overleden ambassadeur der Ver. Staten Her rick naar Parijs zal gaan. Het staat wel vast dat de Fransche regeering hiermede accoord zal gaan. OOSTENRIJK. Dr. Seipel Kardinaal? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. hOllMHE COURANT. in Rome loopende gerudhten, volgens welke dr. Seipel weldra den kardinaalshoed zou be komen. Nti den dood van den dezer dagen overleden kardinaal Gasquet zijn er than-. 12 open plaatsen in liet Heilige College. VER. STATEN. De zaak van de I’m alone. De rechtsvervolging tegen Randall en zijn mannen ingetrokken. Lit New Orleans meldt Reuter, dat daar gisteren voor de rechtbank de zaak is be handeld tegen kapitein Randall en 7 leden van de bemanning van den schoener Pm alone, die zooals bekend onlangs door een schip van de kustwacht in den grond is ge boord. Randall en zijn mannen waren be schuldigd van samenzwering tot ontduiking van de drankwet. Zij werden echter op ver zoek van den districts-procureur van rechts vervolging ontslagen. Toen de officier van justitie ontslag van rechtsvervolging vroeg, .-prak hij daarbij de verwachting uit, dat men goed zal begrij pen, dat hierdoor op geenerlei wijze een oordeel mag worden geveld over het recht van de schepen der kustwacht om een schip met contrabande te vervolgen en in den grond te boren. Naar verluidt heeft het departement van justitie te Washington aan de federale auto- men wat ze eigenlijk aan heeft. Niets anders dan een soort lang hemd of py, ik weet niet hoe ik het anders noemen moet, gemaakt uit een stuk ruw, ongebleekt linnen. Philip keek zoo verslagen en onthutst, dat de dokter begreep dat zyn veronderstelling een zware slag voor den jongen man was ofschoon hij het absurd vond, dat deze blijk baar zoo op het eer.-te gezicht door het jónge meisje was ingepakt. Ik vrees, dat inyn vermoeden juist zal blijken .zei hy met sympathie in zyn stern. Maar U moet wel in ’t oog houden, dat het ten slotte maar een veronderstelling is; hoe wel zij zou verklaren, waarom noch Lord Raynour. noch ik, noch Mr. Marden het meisje kennen. Hij stond op en ging voor het vuut staan. Ik heb alle* gedaan, wat ik voor het «ogenblik voor de patiënte doen kan. ik denk dat wij wel spoedig zullen weten waar ze vandaan komt. En anders, viel Lord Raynor hem in d>- rede, zal ik voor haar zorgen. Ik zal haar dun naar Wendleshum laten ovei brengen, tenz’y het natuurlijk blijkt dat z«- werke’yk krankzinnig is. Natuurlijk, natuurlijk, zei Dr. Cun- imngs. Maar het pleit weer voor lw go- dt hart om zoo'h voor.-tel ti doen, ho'.we! wy in den loop van den dag wrl zullen gewaar worden, waar ze vandaan komt. Daarop nam hij afscheid, zonder zich ver- patfënte in de herberg verzejld was geraakt, wat hem als dokter ook niet interesseerde. (Wordt vervolgd.) dat ze ernstig ziek is? Dr. Cummings schudde langzaam hoofd, maar zyn gezicht stond ernstig. Ik geloof niet, zei hij, ieder woord overwegend, dat er physiek iets niet nu t haar in orde is. Maar het schynt dat zij een emstigen schok gehad heeft, waardoor ze het bewustzyn heeft verloren. Terwyl ik by haar was, kwam zij een oogenblik bij en .-taaide verwilderd om zich heen. Toen gaf ze een onderdrukten kreet en werd weer be wusteloos. Ik denk dat dit zich nog we! een paar maal zal herhalen en dan zal ze wel tot volkomen bewustzijn komen, want haai hart is in orde, al is de hartslag wat on regelmatig. En heeft U misschien een of andere theorie gevormd over haar identiteit, of hoe ze in onze kamer is gekomen? vroeg Philip. Hoe zij er is gekomen, antwoordde de dokter, weet ik niet, maar ik heb wel een theorie over haar herkomst. Hij hield even op en aarzelde. Zoo? Philip was niet in staat zyn ge spannen belangstelling te verbergen. Ik denk, zei Dr Cummings, dat arme kind ontsnapt is uit het St. Anne’s ge sticht, hier vlak in de buurt of ander.- uit een andere dergelyke inrichting. Philip keek somber voor zich. U wilt toch niet zeggen dat het een patiënte is uit een krankzinnigengesticht Ik vrees he|pas van wel. Niemand die geestelijk gezond is, zou er over denken om in zoo’n vreemd costuum rond te loopen. Misschien heeft U er geen notitie van geno- .Jtuuüttauatidiw-wuu -htt-wetsoirtwerp: Adr. stelt vast, dat het voor vele gemeen ten noodzakelijk zal blijken, een deel der in komsten te vinden uit een belasting op het inkomen; dat als zoodanig voor tal van ge meenten niet geschikt is de oor-pronkelijk voorgestelde heffing van opcenten op de ge- nreentefondsbelasting en nog veel minder de thans voorgestelde opcentenheffing met de daaraan verbonden classificatie, zoodat adr. moet herhalen zyn zeer stelligen aan drang om aan de gemeenten de keuze te laten tusschen opcentenheffing en eigen ge meentelijke inkomstenbelasting, te heffen door de Ryksadministratie, tegen welke laatste belasting adr. geen steekhoudende argumenten heeft aangetroffen. Ook na de aangebrachte wijzigingen zyn er ten aantal gemeenten die met de voor gestelde limiteering van de belastingheffing uit het inkomen de, hegrooting niet sluitend zullen kunnen maken, tenzy zij personeele belasting op i voe^-n tot een h ogte, die niet aanvaard kan worden. Het is, meent adr., vooral ook met het oog op de toekomstige ontwikke ling noodig dat de gemeentelijke belasting- mogelijkheden worden verruimd, andere zou wellicht de uitspraak der Regeering dat het imstituut der gemeenten nog een groote toe komst heeft tot een phrase worden ge maakt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5, regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel» 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer en prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soljede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te hy weer een nieuw levensdoel ontdekt; hij scheen plotseling een ander mensch gewor den, toen hij daaraan dacht. Het was de wraak, de wraak up den man, dié hem naar den kolder heeft geholpen! Vermoedelijk Pierce Ruthven? Dat denk ik ook. Philip stak zijn hand door den arm van zijn vriend en zoo gingen ze terug naar de heiberg. Maar vert'd eens Harry, wat voor nieuws is er? Tot nu toe niets, antwoordde Harry, toen ze samen de herberg binnen gingen. Ze is al dien tijd onder de hoede van Mr. Marden’s dochters geweest; ik heb alleen even den dokter gezien, toen hy kwam. Lord Rayour is weer naar bed gegaan, zooals je weet, maar hy verscheen geheel gekleed, toen Dr. Cummings kwam. Hy heeft blijk baar de leiding genomen. Ik werd wegge stuurd en moest wachten. Maar we zwllen nu maar eens naar de ontvangkamer gaar.; daar kunnen we waarschijnlijk wel wat g«- f waar worden- Toen ze het bedoelde vertrek binnenkwamen, vonden ze er Lord Raynour tn den dokter. De dokter was een jonge man, met actieve bewegingen, een intelligent ge zicht en een aangename stem, die vertrou wen inboezemde. Dit zijn de jongelui, stelde Lord Ray nour hen voor, die het geheimzinnige geval in de andere kamer ontdekt hebben. Ik heb Dr. Cummings al alles meegedeeld voor zoo ver ik daartoe in staat was. En wat denkt U er van, Dokter? vroeg Philip. Hoe is het met de patiënte, denkt U Voor het zelfzuchtige hart bloeit er geen roos zonder doornen; voor hern, die liefheeft, groeit er geen doorn zonder roos. HET PR0CRU8TES-BED. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) stel der communisteri.iEr werd geen be zwaar tegen gemaakt, dat de sociaal-demo- cratisiohe rijksdagfractie ticji van stemming zou onthouden. Slechts Wgen het tweede crediet mocht zij niet stemmen, omdat de coalitie niet mocht word|n het gevaar, dat de Duitïch men met de communist» mocraten den begrootmgspost val brengen. De afgevaardigde Welf had in de bespre king van Maandag betwijfeld, of de soc- dem. fractie een dergelyke verplichting zou op zich nemen. Nochtans rekende men er op, dat de sociaal-democmtie ten min-te zou vermijden om zich vast te leggen. Des te grooter moest de verbazing zyn, toen de ryksdagfractie niet slechts een positief be sluit nam, maar ook dat zulk een groote meerderheid er zich vooftrerklaarde om het tweede crediet direct tefverwerpen. UI ITKNI.ANDSCH nieuws. OUITSCHLAM’. De moord op gra^f Stolberg. Toch geen Inoord. maar dood door schuld In- het vertrek op henkasteel te Janno- witz, waar graaf Ebernprd van Stolberg- Wernigerode om het lettert, is gekomen, is gisteren een nieuw onderzoek gehouden in i tegenwoordigheid van den gearresteerden graaf ChrisCtian. Men hgd dezen in het ge heel niet gewaarschuwd hem geheel on verwacht naar het kasteel gebracht. Des kundigen voor vuurwapens woonden het on derzoek bij. Graaf Chri®i maals ter plaatse van M zijn vader bij ongeluk M» Daarna zijn proeven ml nomen, waarbij volgens Wolff moet zyn ge bleken dat de badinrichting niet goed func tioneerde, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat bij een poging om het ge weer te ontladen, een schot is afgegaan. De deskundigen achten deze voorstelling van zaken aannemelijk of althans niet voor weerlegging vatbaar. Het is dus mogelijk, dat aan graaf Chris tian slechts dood door schuld zal worden ten laste gelegd. Naar verluidt zal de verdediger van graaf Christian op dezen grond invrijheidsstelling van zijn cliënt verzoeken. Na afloop van het onderzoek verzochten familieleden van graaf Christian dezen te mogen spreken, hetgeen echter is gewei gerd. BINNENLAND. Het Ryk en de Gemeenten. Adres v. d. Vereen, v. Nederl. Gemeenten. Het bestuur der Vereen, van Nederl. Ge meenten heeft onder dagteekening van 9 April een adres gezonden aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Uitvoerig betoogt adr. dat de heffing van opcenten op de fondsbelasting voor vele gemeenten een ondeugdelijke vornr* van plaatselijke inkomstenbelasting is. De 'Regeering heeft getracht, hierin ver betering te brengen door een classificatie bij de fondsbelasting aan te brengen, die niet kan worden aanvaard. Daarom moet volgens adr. worden vastgehouden aan den eisch van een eigen gemeentelijke inkom stenbelasting, op de wijze als thans ge schiedt door de Ryksadministratie te hef fen. Dit is niet in strijd met het stelsel van •aing (België)", bewijzen aan den ddelen zelf, den I DAMMAN, aan LIé (afd. P 85) n. TE DUIDELIJK ir is een speciale Een nieuwe vlootconferentie. De ontwapening. Valsche munte rtf. Nog eens de pantserkruiser. Brigton, de voorzitter van de vlootcom- nussie van het Amerikaansche huis van af gevaardigden te Washington, heeft gisteren uiting gegeven aan zijn meening, dat zijn plannen tot het bijeenroepen van een niet- officicele vlootconferentie succes zulten heb ben. Waarschijnlijk zal in Augustus a.s. te Kiaritz of te Genève zulk een conferentie plaats hebben waaraan ongeveer 10 leden van het Amérikaansche congres en Engel- sche, Japansche, Fransche en Italiaansche afgevaardigden zullen deelnemen. Een delegatie van de Tweede Internatio nale, bestaande uit Henderson, Otto Weis, Albarda, De Brouckère en een Franschman, vertrekken 15 April a.s. naar Genève ten einde aan jhr. Loudon, voorzitter van de commissie voor de onwapening, de petities aan te bieden, in de verschillende landen door de Tweede Internationale georgani seerd naar aanleiding van een oproep, in September j.l. door Jhr. Loudon tot de volken gericht met het oog op een krachtigen actie om te komen tot maatregelen voor ont wapening, beloofd bij het verdrag van Ver- .-aiHes. 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1