RADIO LUISTERAARS! RQSSEM's ZEEPAARD 15» De Vriend van Uw huis vraagt Uw handteekening voor zijn behoud LAATSTE BERICHTEN. Adr. zet hierbij in den breede uiteen dat zij, temeer nu elk bewijs ontbreekt dat de gemeenten bg de voorgestelde bepalingen voor het heden en de toekomst een voldoend ruime marge van beweging houden, geens zins instemmen kan met de zoo scherpe wettelijke limiteering van de gemeentelijke beffingsbron, welke in het stelsel van het wetsontwerp en blijkens de uitdrukkelijke uitspraak van de Regeering in hare Memo rie van Toelichting als sluitpost geldt. Adr. vertrouwt, dat de Kamer te dezer zake den juisten weg zal vinden, welke de uitspraak der Regeering, dat het instituut van de ge meenten nog een groote toekomst heeft, niet tot een phrase zou maken. Andere punten. Naast deze twee hoofdpunten zgn in hei, adres nog een aantal andere opmerkingen artikelgewgze opgenomen betreffende: de uitkeering per inwoner; de garantie en de limiet; annexatie, fondsbelasting, opcenten vermogensbelasting, uitkeering grondbelas ting, opcenten fon<jsbelasting, verteringsbe lasting, bijdrage provincie aan noodlijdende gemeenten, precario-recht^n. Benoeming secretaris reclasseeringsraad te Rotterdam. Z. Ëxc. de Minister van Justitie heeft met ingang van 1 April benoemd tot secretaris van den reclasseeringsraad te Rotterdam, cien heer Mr. O. A. Roogenraad, adv. en proc. te Rotterdam, tevens beëedigd kierk ter griffie van de Arr. Rechtbank aldaar. Zuid-Hol!. Land bon w -Onderlin ge. Jaarvergadering. Gisteren hield de Zuid-Hollandsche Iamd- bouw-Onderli,ngen te Rotterdam haar jaar lij ksche ledenvergadering. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren G. Braat te «Zevenhuizen, P. Keuken meester te Leidschendam en Jac. v.% d. Koogh te 's-Gravenhage, werden herkozen, terwijl in de vac.-Abr. den Hertog Wzn. te Alphen a. d. Rijn, niet werd voorzien. Vastgesteld werden het verslag, de ba lans en de rekening over het verslagjaar Nov. 1927 Oct. 1928. Hieruit blijkt dat het aantal leden in het verslagjaar daalde van 8913 tot 3899. In het verslagjaar werd aangifte gedaan van 1001 ongevallen. Hiervan konden 49 niet als bedrijfsongeval of als bedrijfsziekte erkend worden; van de overige 952 werden 91 als bedrijfsziekte in behandeling geno men en hadden 4 een doodelijken afloop. De kosten der Zuid-Hollandsche 'Land- bouw-Onderlinge bedroegen in het ver slagjaar: 69.742 aan ongevallenkosten en 33.729 aan administratiekosten (waarvan 19.152, als aandeel in de administratie kosten der Centrale), totaal dus 103.471. Na de afrekening over het jaar 1926/27, bleek dat door de leden gezamenlijk te veel was opgebracht 1.191.28Va, zoodat dus over 1927'28 met de leden moet worden ver rekend 102.280. Aangezien over dit jaar het loon dat voor den omslag in aanmer king komt 8.574.779 heeft bedragen, moet met de leden worden afgerekend tegen 1.20 per 100, loon (vorig jaar 1.28). Besproken werd een voorstel tot wijzi ging van het reglement der Bedrijffsonge- vaHenregeling, hetwelk de strekking heeft om de bepalingen van het Bedrijfsongeval lenreglement in overeenstemming te bren gen met de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922, zooals deze bij Wet van 2 Juli 1928 is gewijzigd. De heer J. M. Krijger burgemeester van Ierseke? Volgens een AmSterdamsch Persbureau bestaan er ernstige plannen om de betrek king van voorzitter van het Visschergbe st uur op de Zeeuwsche stroomen met het burgemeesterschap van Ierseke te combi neeren. Voor deze gecombineerde functie zou ernstig in aanmerking komen het Chr. Hist. Tweede Kamerlid J. M. Krijger. Na den brand te Leiden. Het nieuwe „Gemeentehuis". Van heden af is het „Huis der Gemeente" Leiden gevestigd in het voormalig Hopitaal Wallon aan het Rapenburg. De gemeente secretarie en de andere gemeentelijke dien sten, die na den stadhuisbrand in de Stads gehoorzaal waren gehuisvest, zgn gister middag naar het nieuwe gebouw overge bracht, dat inwendig is gerestaureerd ten einde het voor zijne nieuwe bestemming ge schikt te maken. Het gebouw heeft twee ingangen, één aan het Rapenburg 'voor de afdeeling algemeene zaken en één aan de Papengracht voor den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht. Gelgkvloers zijn de secretarie, archiefloka len, leeskamers en de kamer van den ge meente-secretaris ondergebracht, alsook de woning van den concierge. Op de eerste étage vindt men de kamers van den burge meester, van B. en W. en van de wethou ders. Op deze verdieping zijn ook gehuis vest do afdeelingen financiën en onderwijs. De tweede verdieping wordt in beslag ge nomen door den dienst van het bouw- en woningtoezicht, de afdeeling belastingen en de typekamers. Bij de inrichting van dit tijdelijk gemeen tehuis, dat toch nog heel wat jaren dienst zal moeten doen, l- de grootst mogelijke eenvoud betracht. Zwolle en de nieuwe lJselbrug. Bezwaren tegen een bru-,. Lit het be.-tek van de reeds aanbestede toegangswegen tot de lJselbrug bij Kater- veer blijkt, dat de toegangsweg op den rech- ter-IJseloever de Veerallee za! kruisen op een hoogte van circa vier meter boven den bestaanden bovenkant van dezen weg. Over de Willemsvaart zal een nieuwe Spooldei- berg-brug gebouwd worden drie a vier meter hooger dan de bestaande brug. De nieuwe brug zal door haar hooge ligging minder vaak voor de scheepvaart geopend bdhoeven te worden, hetgeen voor het landverkeer een voordeel zou zgn... wanneer dit verkeer niet in hooge mate gedupeerd werd door den vrij hoogen „heuvel" ui den vorm van een nieu we hooge brug, die dit verkeer, geregeld zai moeten bestijgen. Want tusschen deze brug en den IJseldgk zal een verlaging van den weg van drie a vier meter gemaakt worden. Vooral de paarden'ractie, waarvan de land bouwende bevolking en het locale vrachtver voer toch gebruik zullen blijven maken, zal veel 'hinder van de hooge brug ondervinden. De omgeving zal door dit plan in hooge mate ontsierd worden. Vele mooie boomen van de Veerallee zullen moeten verdwijnen. De groote plaatselijke ophooging zal het as pect van de laan schaden. Bovendien zal het, «esthetisch betkeken, leelgk zijn als er tu»- schen de Spoolderbergbrug en den IJselrign een „zak" in den weg- van drie a vier meter komt. Het bestuur van het „Overstieht", de Ver- eeniging die zich .-.peciaal liet behoud van het natuurschoon in'de provincie Overgsel aantrekt, en het gemeentebestuur van Zwol le, hebben zich tot den minister van Water staat gewend om te trachten de plannen als nog gewijzigd te krijgen, zooweV in'het be lang van het natuurschoon als van het ver keer te land. De Tivolituin in Utrecht verkocht. Bouw van een restaurant en win kelgalerij. In een gisterenavond gehouden vergade ring van aandeelhouders van Th oli in Utrecht is met 7112 stemmen besloten den Tivolituin aan den h*er W. J. Godgn te ver knopen. De koopprijs bedraagt 342.500. Naar het „L". D.'1 vernam, is het zoo goed als zeker, dat op tien hoek van Nachtegaal straat en Witte vrouwensingel, waar than.» de Tivolituin staat, een groot restaurant zal komen. Verder tusschen dezen hoek en Mul- Jerstraat een rij groote winkel-magazijnen met bovenwoningen. In het verlengde van den Wittevrouwen- s in gel js een breeae straat over het Tivoli- terrein geprojecteerd loodrecht op de Mu'- der»traat, waarin zij uitloopt, waarna een nieuw* (verbreede) Mulderstraat zal uit monden in de Nachtegaalstraat. Aan deze «t raten zijn heerenhuizen ontworpen, even als er van zulke woningen, gedacht zijn tus schen het nieuwe restaurant op den hoek tegenover de Lucasbrug en dC nieuw-ontwor pen straat tegenover de Broodfabriek. In dit bebouwingsplan h'gft een breed* strook grond langs de Tivoli-waranda onbebouwd, waar auto's en rij tuigen gelegenheid zullen hebben tot voorijijrijdem, om concertbezoe kers te brengen en te halen. EERSTE KAMER. Waterstaatsbegrooting aan de orde. De onbewaakte overwegen. De Eerste Kamer heeft gisteren zgn ar beid hervat met de behandeling der Water staatsbegrooting. Daarbij stond min. Van der Yegte aaV een dubbelen aanval bloot. Hg werd hard aangepakt door den heer De Muralt (lib.) over zijn houding inzake de onbewaakte overwegen en door den heer Moltmaker (S. D.) terzake van zgn beleid betreffende het spoor- en tramwegperso neel. De heer De Muralt verzekerde, dat hem uit gesprekken, die hij met wel honderd chauffeurs had gehad, was gebleken, dat er niets aan was van van hetgeen de mi nister een vorig jaar in de Kamer had be weerd: een normaal chauffeur zou liever geen Vnkele overweg bewaakt willen z'en; ciat is veel veiliger. „Welke idioot heeti u dit verteld?" had een der chauffeurs, met wie de heer De Muralt hierover sprak, hem gevraagd. Ook wees de heer De Muralt op het feit, dat in Duitschland dlle openbare overwegen up de hoofdspoorwegen zgn af gesloten en dat dit ook in het belang is van het veilig verkeer der D-treinep. Een déraillement kan een ramp veroorzaken. Hg diende ten slottp een motie in, waarin ge vraagd wordt om intrekking van alle ont heffingen voor de bewerking van verharde overwegen of de hoofdspoorwegen. De heer -Moltmakers zijnerzijds was ten hoogte onvoldaan over 's ministers afwij zing van medezeggenschap voor het spoor wegpersoneel en van een vertegenwoordi ging van het personeel op internationale spoorwegcongressen. Nog verschillende andere desiderata van het personeel bracht hij ter sprake, terwijl hij o.a. opkwam tegen het recruteeren van de hoogere rangen uit jonge officieren, waardoor aan het lagere personeel de kans op promotie onthouden wordt. Het waren voor den Minister twee min der plezierige uurtje. Verder is men niet gekomen, want de kamer moest om 4 uur afdeelingsonderzoek houder. GEMENGDE BERICHTEN. De staking te Zaandam. De houding der werkgevers. Giftermiddag heeft de Bond van Werk- geevers in het Houtbedrijf te Zaandam een algemeene vergadering gehouden. Na af-, loop der vergadering, welke van twee uur tot half vier duurde, bleef het bestuur nog geruimen tijd in conferentie bijeen. Omtrent deze vergadering werd ons me degedeeld, dat de patroons het door hun in genomen standpunt blijven handhaven, zoodat vatn eenigc bemiddeling in dit con flict nog geen sprake is. Voor het overige werden zaken van internen aard afgewik keld. Ret ligt in het voornemen van de werkgevers om in een dezer dagen te hou den conferentie met de persvertegenwoor digers het door hun ingenomen standpunt nader uiteen te zetten. Het is nog niet be kend, of hiet in het voornemen van de werk gevers ligt om werkwilligen van buiten te laten overkomen. Met het oog op het begeleiden van werk willigen heeft burgemeester Ter Liaan last gegeven, dat ook de recherche dif in den vervolge in uniform zal doen. Oftfanten in de porceleinkast. In het stadje Reutlingen in Duitschland is, naar uit Stuttgart aan de „Köln. Z." wordt gemeld, gedjurende drie uren, jacht LICHTE MARYLAHD BAAI 7 IN PATENTVERPAKKING gemaakt op ofifanten. Bij het afladen n.l. van de wagens van eer. per trein aangekomen circus waren vier van die knapen, die anders goedmoedig hiun werk deden, op stap gegaan, hadden zich een weg gebaand door liet samengestroomde publiek en waren de stad binnen gewandeld. Drie dikhuiden bleven bij elkaar, nummer vier maakte een afzondei Igk uitstapje .waarop hg o.a. door een achttrö*ur een winkel bin nenliep waar hg een en ander vernielde, om daarna weer door de voordeur de straat op te gaan. In een winkel van muziekinstru menten, waarvan hg cfe deur opentrapte, ging hg wat ruwer te werk; verschillende instrumenten, een scluijftafeJ enz. moesten er aan gelooven. Yeivolgens diuicte hij een spiegelruit in van een heerenmodewinkel en bracht nog bezoek aan verschillende ander* vv inkelhuizen. Inmiddels had de Schupo zoo goed moge lijk de straten versperd, terwijl beambten van het circus in auto's naar de stad kwa men en het dier, (lat uit verschillende won den bloedde, in een doodloopend slop dron gen, dat vervolgens door *en auto werd ver sperd. Hier werd de gevangene zoo* lang wittebrood te eten. gegeven, tot het den wachters gelukte hem aan de ketting te krij gen. Daarna werd hij aan een vrachtauto ge koppeld en naar hel circus gebracht. De drie andere uitbrekers hadden zich wel wat correcter gedragen, maar hadden bgv. toch een muur omgetrapt en op het kerkhof groote schade aangericht. Zij lieten zich echter gemakkelijk weer op den goeden weg brengen door hun aanvoerder, die hen zon der groote moeilijkheden naar hun stad wist t* loedsen. Het avontuur heeft niemand het leven gekost, alleen is een cirousbeambte met zulk een kracht tegen een muur gedrukt, dat hij zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden gebracht. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum:- >5.45 Landbouwhalfuurtje. 6.15 Y'ooravond concert. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 8.01 SonateTi-concert. 8.45 Omroeporkest. 9.30 Liederen-recital. 11.Gramofoonplaten. Huizen: 6.Herdenking Leger de» Heil». 6.30 Fransche les. 7.Boekhoudles. 7.30 L'itzendavond. Davent ry: 5.05 Orgelrecital. 7.05 Haydn-sonates. 8.05 Piano-recital. 8.20 Blijspel. 11.20 Dansmuziek. RECHTZAKEN. Inbraak te Reeuwijk. Voor de Rotterdamsehe Rechtbank heb ben gisteren terecht gestaan de 29-jarige timmerman P. J. v. W. en de 19-jarige J. v. V., tuinier, beiden te Gouda, beiden ge detineerd, wien ten laste was gelegd dat ze te zamen en in vereeniging op 25 December hebben ingebroken in de woning van P. J. v. Wichen te Reeuwijk en daar hebben weg genomen een geldkistje inhoudende eenige gouden tientjes, eenige guldens, twee «paar bankboekjes en een aantal sieraden. Beide verdachten bekemien. Ze waren des morgens vroeg van den 25sten December met beitels in den zak op stap gegaan, v. V. beweerde dat hij de vroegmis nad willen bijwonen en daarom zoo vroeg bij de hand was. De president vond, dat verdachte dat plan maar had moeten uitvoeren. Dat was heel wat beter geweest, dan wat hg nu heeft gedaan. De rgksveldwachte N. v. Arkel, had een onderzoek in de*e zaqk ingesteld. Het geldkistje was in beslag genomen, een gouden ketting was door een juwelier, bg wien ze verkocht was bij de politie inge- Verdachte v. W. had de sieraden en de boekjes weggeworpen, zoo zeide hij. Hoewel het O. M. de inbraak zeer ernstig vond, en de laatste bewering van verdachte maar niet voetstoots aanvaarden wilde, sloot zich toch aan bg het reclasseerings- rapport, dat voor beide verdachten tot de wenschelgkheid van een voorwaardelijke veroordeeling kwam. Eisch tegen elk der reeds eenmaal veroordeelde verdachten^ 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder bij zondere voorwaarden. l)e verdedigers mrs. R. H. M. Hoogewe- gen en C. H. Muntz, geloofden dat hun cliënten oprecht berouw hebben. Ze refe reerden zich aan het requisitoir. Meineed. Het O. M. heeft verder geëischt tegen K. B., 46 jaar, schipper te Lekkerkerk, wegens meineed, 6 maanden gevangenisstraf. B. zou n.l. in een strafzaak tegen J. de Vries voor het kantongerecht te Schoon hoven in strijd met de waarheid hebben ver klaard, dat hij op 4 Augustus wel J. de Y'ries ergens in de buurt van een brug er gens onder Lekkerkerk had gezien in een schouw, maar niet in het bezit van een dub belloops jachtgeweer. Verdachte bleef er bjj de waarheid te hebben gezegd voor het kantongerecht, maar de rijksveldwachter H. Hey verklaar de, dat verdachte hem wel degelijk, toen hg, getuige, de zaak-de Vlies onderzocht, had verteld de Vries te hebben gezien in het bezit van een geweer. Hg had zelfs geant woord op een vraag, waar de Vries het ge weer had: in de schuit. Getuige H, Verveer had de Vries inder- daad^ op die bepaalden datum met een ge weer in gebukte houding in de buurt ge zien. Het O.M. achtte ondanks verdachtes ont kenning het bewgs in dezen geleverd. Er wordt in strafzaken, vooral jachtwetover tredingen maar al te veel onwaarheid ge sproken. Meineed Alweer Waddinxveen. Voor de Rotterdamsehe Rechbank heeft gisteren nog terecht gestaan verdacht van meineed de 27-jarige arbeider T. R. uit Wad dinxveen. Verdachte zou op 22 Januari bij de behopdeling van de zaak van den spoor wegarbeider J. Kortlever, voor de Rechtbank in strijd^ met de waarheid hebben verklaard, daè hij in den nacht, dat Kortlever was ge verbaliseerd. niet tot de agenten had gezegd, dat deze zoo dronken was geweest en zoo'n zware vracht en zoo'n aware vracht en ook niet, dat hg, R., den ander onder de boom pjes had opgeraapt en naar huis gezeuld. Verdachte beweerde, dat mr. G. ter Laan, dezelfde, die Kortlever had verdedigd, ook zijn advocaat was. Mr. Ter laian was echter niet verschenen en toen de zaak,eenigen tijd was geschorst om mr. Ter Laan, die te Utrecht woont, op te bellen .kwam bericht van diens kantoor, dat men van de behan deling van deze zaak voor de rechtbank op gisteren niets wist. De rechtbank besloot daarop de behande ling van de zaak voort te zetten. Y'erdachte ontkende ook nu ten stelligste een meineed gepleegd te hebben. Hg had Kortlever ontmoet, was met dezen naar huis gegaan, was wel de ag-enten Snoek en Lind- liout tegengekomen, maar er was niets bij zonders gebeurd. Nadat Kortlever zgn huis was binnengegaan, had verdachte, zoo gat', hij voor, een minuut of tien boven op den (Igk op zgn fiets geieund, zoo maar stil ge staan, hoewel hij den volgenden morg-en vroeg aan liet werk moest. Er bleek tusschen verdachte's opgave van den waarin het geval zich had afgespeeld en die der verbali santen een verschil van een uur te bestaan, maar dat kon verklaard worden doordat ver dachte als velen van zijn mede-YVaddinxvee- ners steeds met den zonnetijd rekemle en de agenten met den zomertijd. Verdachte, voor een jongen van buiten vrij in zijn houding, op het brutale af, trachtte telkens weer op tegenstrijdigheden in de verklaringen van de agenten te wijzen. Zoo beweerde hg, dat er geen sprake van was, dat de agenten, zooals ze in hun aan den burgemeester onmiddellijk na de ge schiedenis uitgebracht rtqiport hebben ge zegd, Kortlever hebben thuisgebracht. De president nam deze opmerking over en voeg-de den agent Snoek toe, dat dit dan toch een verklaring van hemzelf was, die in strijd was niet de waarheid. Het O. M„ waargenomen door mr. J. G'. Holste yn, nam het echter met kracht voor den agent op. De agenten hebben het twee tal Kortlever en verdachte op eenigen af stand gevolgd. Dat deden ze in het belang van de open bare orde en veiligheid. Om iemand thuis te brengen is niet noodig hem precies bij of onder den arm 1 nemen, zooaLs de presi dent dat wil. De verbalisanten hebben zich hier ten hoogste taalkundig eenrigszins on juist uitgedrukt. Bovendien zijn deze mede deel ingen uit het rapport in de instructie verdiudelijkt. Verdachte noemde het heele verhaal van de agenten maar verzonnen. Hij is geen rechter, die heeft uit te zoeken, wat waar is of niet. De heele bedoeling is hem er in te luizen en huliie (de agenten) vrij té ma ken! De agenten Snoek en Lindhout bleven bij de -klaringen, door hen afgelegd in de zaak Vtni Kortlever, toen deze in hooger be roep wegens openbare dronkenschap had te recht gestaan. K. was beschonken, verdach te R. had hem onder den arm en sleepte hem naar huis, Lindhout had hem bij den ouden spoordijk reeds een bekeuring aangezegd en Spoek had dat bij de woning van K. gedaan Getuige I,. Captein, bg wien verdachte werkt, herinnert zich, dat op den morgen na den bewusten avènd R. heeft gezegd den dronken K. naar huis te hebben gebracht: een heele karwei. Hij had toen ook iets ge praat over een ontmoeting met de politie. Getuige kent Snoek als een eerlijken agent, die zeker niet tot het afleggen van onware verklaringen in staat is. Verdachte is na do behandeling van deze zaak veel stiljer go- worden, vroeger zong hij van 's morgens tot V avonds, tegenwoordig maar zelden meer. Burgemeester Troost van Waddinxveen achtte zgn agenten absoluut betrouwbaar. Kortlever drinkt en loopt groote kans door de Spoorwegen te worden ontslagen. R. is met Kortlever bevriend. Of 't overtuigend bewgs hier is geleverd, aldus het O. M. in zijn requisitoir, hangt af van het oordeel over de veldwachters. For meel is het bewijs absoluut zeker geleverd; immers vast staat, dat Kortlever beschon ken was, en voorts hebben we de verklaring van de agenten, dat verdachte de woorden iu de dagvaarding tot de politie heeft ge zegd. De laatste ontkent dit. Het O. M. ge looft, dat de overtuiging dat verdachte een meineed heeft afgelegd, ook op deze zitting het deel van de rechtbank moet zgn gewor den. Verdachte heeft op een goeden morgen tot Captein gezegd: Daar heb ik me gister avond dien dronken vent, Kortlever, naar huis moeten brengen. Is dat geen bevesti ging, dat verdachte wist dat K. beschonken was Voor het andere deel van de tenlasteleg ging is er deze aanwijzing, dat verdachte zich nog een minuut of tien op den dgk bij de wontng van K. heeft opgehouden. Midden in den nacht, terwijl hij den volgen- aen dag vroeg op moest. Zou het «iet voor de hand liggen, dat hij toen met de agenten heeft staan praten Voor de juistheid van de verklaring van de agenten pfeit liet feit, dat hun rapport reeds den 9en Juli is opgemaakt en voor hun algemeene betrouwbaarheid is er de verklaring van den burgemeester. Het O. M. kent den agent Snoek zelf als niet tfi staat tot het aflegden van een valsche verklaring. Verdachte heeft eenige kleine onjuisthe den meenen te ontdekken in d'e verklaringen der agenten. Het O. M. zet deze opmerkin gen recht. Het ligt voor de hand, dat Kort lever 2 maal het proces-verbaal is aange zegd. Dat in het verbaal van het kantonge recht alleeji sprake is van de aanzegging thuis, behoeft toch geen tegenstrijdigheid "te zijn. De kwestie van het „naar huis brén gen" is niet anders dan een taalkundig» kwestie. Captein gebruikte in zijn verkla ring ook toevallig het woord thuisbrengen voor de begeleiding door de politie. Zop heb ben de agenten ook deze uitdrukking opge vat. Het wettig en overtuigend bewijs geleverd achtende, eischt het O. M. voor dezen ern- .stigen meineed, waarbij getracht is de po sitie van twee politie-agenten onmogelgktft maken en die is afgelegd in het belang yan Kortlever, wiens vriend verdachte is, 1 jaar ge van gen Lsst ra f Na dezen eisch maakte verdachte aanmer kingen op de verklaringen van getuige Cap tein, die hem nu hier zoo uitmaakt en die hem toch weer heeft ingehuurd. j Captein: lk kon niks beters krijgen. Verdachte: Als je dan zooveel op me te zeggen hebt en me toch ook weer inhuurt, ben je een stom kr. Uitspraak 23 April. (N. R. Crt.) TOONEEL. M Het proces van Mary Difgaii. Laatste aiioiinementsvoorstelling. De serie abonueinentsvoorstellingen in den Schouwburg is gisteren besloten met een magnifieke voorstelling door de N.V. „Het Nieuwe Nederi. Tooneel" van het Proces van Mary Dugan, het tooneel spel van Bayard Veiller, dat in dit seizoen door 8 Tooneel gezelschappen op het repertoire was genomen. Do Schouwburgbezoeker» hadden het voor recht hier de opvoering te zien door het Nieuwe Nederi. Tooneel, waarvan artistiek leider is -Louis Saai bom, met Mjagda Jans- aens, de voortreffelijke actrice a1» Mary Dugan, en voorts niet Oscar Tourniaire als Eduard West, de verdediger van Mary, Eiias van Praag ais haar broer Jimmy en Joh. Gobau als de Officier van Justitie. Zooals men weet is die trouvaille van dit sensatiestuk dat het publiek geacht wordt de jury te zijn en dus deel te nemen, aLthans belang te hebben bg de behandeling. Het pu bliek, de jury dus, volgt het proces in de rechtzaal, het weet niets van Mary Dugan en niets van den moord op Arthur Rice. Het moet zelf een oordeel vellen; zelf gevolg trekkingen inaken uit den loop van het ver hoor. Het moet beslissen of Mary Dugan schuldig is of niet. De Officier van Justitie en de verdediger «preken tot het publiek en dit moet ook de einduitspraak doen. •Er is een moord begaan, de rijke bankier Rice is in de slaapkamer van zgn maitreese Mary Dugan, een variété-artiste, met een messteek in 't hart vermoord gevonden. Mary wordt verdacht den moord gepleegd te hebben en als 't stuk begint staat zg als beklaagde terecht voor den Amerikaanschen rechter. Het gebeuren in de rechtzaal was vol on verwachte verrassende incidenten; het pu- t bliek leefde dan ook den geheelen avond in spanning mee. Magda Janssen s gaf schitte rend spel als de verdachte, diep ontroerend was haar aangrijpend verhaal van haar leven, van haar murw geslagen zijn door de John Gobau als de Officier van Justitie Galway en Elias van Praag als de tweede advocaat, gaven beiden ook prachtig spel. De laatste, die in het begin niet zoo goed op dreef was. werd later zeer goed. Vermakelijk was Antoinette Sons als het dienstmeisje van Mevrouw Rice, dat zulke opzienbarende mededeelingen deed en indi rect oorzaak was dat het proces zoo'n onver wachte wending nam. Sophie de Vries vei- tolkte de rol van Mevrouw Rice. Zij was zeer goed in haar angst en opwinding, al waren er toch heel wat leden van de jury, die haai verklaringen met een zekere reserve aan hoorden. Oscar Tourniaire was de eerste verdedi ger van Mary Dugan. Met hoeveel zelfbe- heersching was hals advocaat van de be klaagde toegerust, hoe serieus was hg zgn verhoor van de vriendinnen van Mary, die haar onbewust wellicht, allemaal een beetje verder hielpen. En hoe scherp ook was hg bg het verhoor van den politie- inspecteur Hunt (F'.or la Roche). Wie zou toen in hem den dader hebben kunnen ver moeden? Later toen hg als getuige optrad, was er vermoedelijk nog niemand die in hem den moordenaar van Rice zag, totdat het dienstmeisje kwam met haar verklaring dat dit nu de minnaar van Mevr. Rice was. Sensationeeler kon het al niet! Het was dan ook niet te verwonderen dat ten slotte de geheele jury het onschuldig uitsprak over de beklaagde Mary Dugan. Niemand behoefde zich te bedenken en uit aller mond klonk het: onschuldig. Een luid en herhaald applaus dankte de spelers voor hun schitterend apel. Teekent het a.v.r.o. petitionnement STADSNIEUWS. GOUDA, 16 April '1929. Brand in de Koekenfabriek van. „De Producent". Gisteravond, eenige uren na de sluiting der Koekenfabriek \an de Coöp. Producen ten- Handelsvereenigng, welke onder de Boompjes is gelegen de vroegere fabriek van de firma Braat werd ontdekt, dat er brand was in den elevator, die geplaatst i.> in den aanbouw langs de kromme Gouwe. A' spoedig sloeg het vuur uit. De brandweer, die direct gealarmeerd werd, verscheen spoedig met de niotorepuit. Zij tastte het vuur niede aan met stralen op da waterleiding en mocht er na heel korten tijd in alagen het vuur te bedwingen, zoodat de brand «ich niet verder kon uitbreiden. Aanvankelijk, zag het er uit alsof de gehee.e fabriek met zijn geweldig brandbaren in houd van grondstoffen voor de koekenfabri- cage, graan en meel en koeken, een prooi der vlammen worden zou, waarbij dan nog gevaar voor uitbreiding naar de aangren zende opslagplaatsen van den houthandel van de firma Hoogendijk dreigde, daar een geweldige vonkenregen omhoog ging. Gelukkig is dit alles voorkomen en is men het vuur heel spoedig meester geworden, zoodat ook de schade niet groot is. De oorzaak van den brand wordt gezocht in het warmloopen van de as van den eleva tor, die langen tgd achtereen in bedrijf is geweest. De schade wordt door verzekering gedekt; Bg het uitbreken van den brand was dooi den opper brand meester terstond de hulp in geroepen van de motorspuit der Plateelbak kerij Zuid-Holland, vvelke na korten tijd bij den brand verscheen ,docb geen dienst meer behoefde te doen. Ook was de brandweer van Waddinxveen gewaarschuwd, doch deze bleek niet te bereiken te zijn. De sproeiwagen van den Reinigingsdienst kon geen assistentie verleenen, daar ze te Rotterdam in reparatie is. Te twaalf uur rukte de brandweer in, ter wijl een wacht niet een slang op de water leiding achterbleef. l)e slotvergadering van het Comité tot verstrekking van kleeding en dekking 1929. Het Comité tot verstrekking van klee ding, brandstof en dekking 1929 zal Zater dag yi April a.s. des namiddags te 2*/2 uur in de Veranda van de Soc. Ons Genoegen in (en slotvergadering bgeenkomen. Op deze vergadering zal door den secre taris en den penningmeester verslag wor den uitgebracht. Schoolsportdag. De commissie tot het organiseeren van een .schoolsportdag voor de leerlingen van alle onderwijsinrichtingen te Gouda, heeft l«esloten dezen sportdag te doen houden op Zaterdag 25 Mei a.s. op het Gemeentelijk Sportterrein aan den Graaf Florisweg, ech ter behoudens goedkeuring van de betref fende autoriteiten. De volgende verdeeling der groepen, die aan den ahtletiekdriekamp zullen deelne men, is gemaakt: Groep A: jongens van 11 en 12 jaar; Groep B: jongens van 13 en 14 jaar; Groep C: jongens van 15 en 16 jaar; Groep D: jongens van 17 jaar en ouder; Groep E: meisjes van 12, 13, 14 en 15 j.; Groep F: meisjes van 16 jaar en ouder. Het programma is als volgt: Groep A en B: 80 meter hardloopen, bal- werpen, vèrspringen met aanloop, 4 x 80 meter estafette. Groep C en D: 100 meter hardloopen, ko- gelstooten (3 K.G.), hoogspringen met aan loop, 4 x 100 meter estafette. Groep E: 60 meter hardloopen, balwer- pen, vèrspringen met aanloop, 4 x 60 meter estafette. Groep F: 80 meter hardloopen, bahverpen, vèrspringen met aanloop, 4 x 80 meter esta fette. In iedere leeftijdsgroep wordt door hoog stens tien leerlingen eener school deelge nomen. Van dit aantal tellen de zes beste prestaties over den geheelen driekamp mede voor de berekening van het totaal aantal punten. De puntentelling geschiedt volgens (ie tabellen van den Zuid-Hollandschen Ath- letiek Bond, terwijl vobr de verschillertde groepen wisselprijzen beschikbaar worden gesteld. Het voornemen is alle (26) onderwijsin richtingen te Gouda tot deelname uit te noodigen. De deelnemers(sters) welke les krggen in lichamelijke oefeningen zullen '3 middags enkele vrge oefeningen uitvoeren, waarvoor zoo mogelijk des Vrijdagmiddags 24 Mei een algemeene repetitie zal worden gehouden. Het eere-comité is thans definitief sa mengesteld en hierin hebben alle heeren zitting genomen, welke hiertoe waren uit- genoodigd en wier namen reeds door ons zijn gepubliceerd. Zoowel door gemeentelijke als door on- derwijsautoriteiten wordt buitengewoon veel sympathie met het initiatief van den Goud- schen Athletiek Kring betoond. Een geslaagde brandblusch-deinonstratie. Gisterenmiddag heeft op een terrein bij de Van lterjsonlaan een demonstratie plaats gehad met de A.ÏI.B.O. schuim-handbrand- bluschapparaten, welke door den Algem. Nederi. Brandblusch Onderneming te Am sterdam in den handel worden gebracht. Hoewel ook een belangrijk aantal indus- trieelen voor deze demonstratie was uitge- noodigd, had ze alleen plaats in- tegenwoor digheid van den opperbrandmeester Ir. A. J. C. van Nugteren, den directeur van Ge meentewerken J. M. Bakker en de pers. Dat is jammer geweest, want de werking van dit handbluschapparaat was werkelijk bui tengewoon. Sterk niet benzine gedrenkte asfaltlagen die in brand werden gestoken en een laaiend vuur met dikke rookkolom men deden ontstaan, werden in enkele se conden door het bespuiten met het apparaat gedoofd. En een houten met stroo bekleed hulsel, eveneens met benzine gedrenkt, dat na aansteken niet minder fel brandde, gaf met het bespuiten hetzelfde goede resultaat. Het apparaat bleek een vulling te hebben van zoodanige chemische samenstelling, dat elk vuur daarvoor moet wijken. Daarbij moet de vloeistof onschadelijk zijn voor al datgene waar het mee in aanraking komt. De behandeling bleek .uiterst eenvoudig Door het omkeeron van het apparaat, dal c.a. 10 K.G. weegt, spoot het direct. De demonstratie was in tien minuten afge- loopen. Benoeming Ned. Spoorwegen. Bij de Ned. Spoorwegen is benoemd tot stationsambtenaar de aas. van den stations dienst G. A. Thijssen alhier. Het opblazea van een betonplaat door middel van dynamiet. Vanmorgen is men op het terrein der Lichtfabrieken alhier begonnen met het verwijderen van een betonplaat, waarop de oude stoomketel heeft gerust. De nieuwe zal op een steviger fundeering geplaatst worden. De betonplaat meet een dikte van 85 c.M. en om deze uit den grond te krggen, heeft men de hulp ingeroepen van de Genie te Utrecht. De le luitenant der Genie Boost en een 4-tal manschappen waren heden te 2 Aur present en zullen nu door middel van dynamiet bij gedeelten de plaat verbrijze len. Na het boren van eenige gaten wordt daarin een hoeveelheid springstof van 30 gram gebracht, na de hevige knal worden de grootere en kleinere brokstukken verwij derd, waarna men een nieuw gedeelte onder handen neemt. Aan het eind van deze week rekent men met deze werkzaamheden gereed te zijn. Miss L'avell de heldin van Brussel. Het Nederi. Tooneel Ensemble onder lei ding van Charles Specht geeft Woensdag 17 April des avonds 8 uur precies in den Nieuwen Schouwburg een voorstelling van Miss Cavell, de heldin van Brussel, tooneel- spel in vier bedrijven door Charles Specht. Mevr. Caroline van Dommelen zal de titelrol vervullen. Uitvoering „Thalia". De Goudsche Tooneel en Declamatieclub „Thalia" geeft Zaterdag 20 April a.s. in de zaal Concordia aan de Westhaven een op voering van „In den Mist" een klucht in drie bedrijven uit het Engelsch vertaald door W. N. van Rijswgk. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Maart 1929 werd aart het Postkantoor Gouda op spaar haak boekjes ingelegd 35.485.29 en terugbetaald 87.164.74, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1679.45. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 40. Door tusschenkomrt dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 1450.en afgeschre ven 1900.—, derhalve minder in- dan af geschreven 460. Het aantal nieuw uitgegeven staats- schuldboekjes bedroeg 2. Kantongerecht. Overtreding verordening op de winkelsluiting. Op de heden gehouden terechtzitting van het Kantongerecht te Gouda wer<i behan deld de zaak tegen A. H. winkelierster te Moordrecht, wien ten laste was gelegd dat zij op een Zondag haar winkel voor het pu bliek had geopend, waardoor zg de veror dening op de winkelsluiting te Moordrecht had overtreden. Verdachte voerde aan, dat zij het uitslui tend van den verkoop op Zondag mdest heb ben en haar nu de kans om in haar onder houd te voorzien grootendeels ontnomen was. Er waren voor dat feit tegen haar pl.m. acht processenverbaal opgemaakt. De Amb tenaar van het Openbaar Ministerie vroeg voor haar een veroordeeling van een geld boete van 1.— subs, te vervangen door een hechtenis van een dag, maar kon zich ook vereenigen indien de Kantonrechter de straf buiten toepassing wilde laten. De Kantonrechter verklaarde haar daar op schuldig aan het haar ten laste gelegde feit, zonder toepassing van straf. Overtreding Invaliditeitswet. De zaak tegen W. J. S. te G. die terecht moest staan voor het feit dat hg als werk gever aan een arbeider voor wien hij in ze gels betaalde, niet voor of althans gelijk- tgdiÉ, met het loon in geld aan dien arbei- der in 'zegels heeft betaald. Verdachte had zich daarom schuldig gemaakt aan overtre ding der Invaliditeitswet. Verdachte werd conform den eisch veroordeeld tot 38 maal 3.boete subsidiair te vervangen door een hechtenis van 38 maal drie dagen. Overtreding Broodbesluit. Verder kwam in behandeling de zaak t^pen H. A. S. bakker te Gouda, wiens brood niet voldeed aan de eischen daaraan gesteld in artikel 10 sub I van het Broodbesluit 1925. Verdachte die niet was verschenen werd conform den eisch veroor deeld tot veertig gulden boete subs, te ver vangen door een hechtenis van twintig da gen. Litsprakeu Kantongerecht. Verder werden er nog de navolgende von nissen gewezen: Wegens vertreding motor- en rijwiel- reglement: C. K. te Moordrecht 5.— subs 3 d. h.; W. van U. te Gouda 1.— subs 1 d. h.; J. de B. te Gouda 1.— subs 1 d. h.; P. v. d. W. te Reeuwgk, 4.subs 2 d. h.; N. van L. te Rotterdam, 4.suba 2 d.h.; N. v. K., te Moordrecht 3.— subs 1 d.h.; T. B. te Gouda, 4.subs 2 d.h. Wegens overtreding alg. pol. verord. te Gouda, J. S. te Hilversum 16.subs 8 d. h. J. van der B. te Oudewater 3.— subs 1 d. h. Wegens schoolverzuim: P. K. te Gouderak 3.subs 1 d. h. en A. van der F. te Wad dinxveen 5.subs 2 d. h. Wegen» overtreding art. 453 W. van 8., J. M. den O. te Nieuwerkerk aiyjolwi lJssel 5.— subs 2 d. h. Wegens overtr.. art. 22b motor- en rgwiel- wet: J. van te Haastrecht 25.— subs 10 d. h. YVegens overtr. art. 427 W. v. S. en over treding motor en rgwielreglement: D. S. te Reeuwijk, 2 maal drie gulden »ubs 2 maal een d. h. 1L Aprii il uur Hotel „de Zalm" Verg. N'eu. Ver. van Kaashandelaren. 13 April 8 u. n.m. Soc. „Ons Genoegen" Attractieavond van de H.B.S.-Vereen. 13 April, 8 uur. Soc. de Reünie. Volksuni versiteit. Y'uordrachtavond Albert van Dalsum. 16 April, 8 uur, Bovenzaal Hollatidia. Verg. Speeltuinvereeniging ,3»et Oosten". 17 April, 8 uur, Nieuwe Schouwburg. Ned. Tooneel Ensemble Miss Cavell. 20 April, 8 uur, Concofdia. Tooneel en De- clamiatieclüb „Thalia'V Apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, 1.. 'J'iendeweg 9, is tot en met 12 April, bene vens den daarop volgenden nacht, geopend 11a 8 uur des avonds (des nacht echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTKEK LEKKERKERK. Noodlanding. Het militaire vliegtuig no. 113, met twee personen van Soesterberg naar Rotterdam, heeft gisteren op de grens van Lekkerkerk en Ouderkerk aan den IJssel, aangezien de motor te weinig slagen maakte, een nood landing moeten doen. Er is geen schade ver oorzaakt. Eenigen tijd later is een vliegtuig van Soesterberg gekomen voor reparatie; beide zouden gelijk weggaan. SCHOONHOVEN. De lak- en veinisfabriek van de firma H. A. Schreudei afgebrand. Hedennacht ontdekten woonwagenbewo ners brand in de lak- en vemisfabriek van de firma H. A. Schreuóer en Co. alhier. Zij waarschuwden onmiddellgk de brandweer, die spoedig daarop ter plaatse verscheen. Zg verkreeg assistentie uit het naburige Lan- gerak. De vlammen vonden gemakkelijk haar prooi in de voorraden, zoodat het wel dra bleek dat er van de fabriek niets te redden viei. Met 10 stralen werd water ge geven, doch de geheele fabriek met de voor raden brandde totaal uit. Alleen het nieuwe gedeelte is blijven staan. Een tank, inhoudende 12.000 K.G. terpen tijn, die buiten de fabriek is opgesteld, en met een buis aan de fabriek verbonden, kon door nathouden en afkoppelen van de buis worden behouden. De windrichting was gunstig, waardoor de belendende perceelen geen gevaar liepen. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade, die uiteraard zeer aanzienlijk is, daar o.a. pas nieuwe machi nes in gebruik waren genomen. Door dezen brand komen 30 arbeiders zonaer werk. Het moet de bedoeling zgn de fabriek zoo spoedig mogelijk weer op te bouwen. LUCHTVAART. De heer van Lear Black op reis. De correspondent van het Hbld. seint uit Londen: De heer Van Lear Black, die op zgn te rugtocht uit Kaapstad met een Fokkervlieg tuig een noodlanding moest maken op Ita- liaansch gebied te Vinia in de buurt van Monte Carlo, ontving ons vanmiddag in zgn hotel te Londen, in tegenwoordigheid van den piloot Geysendorffer. Hij was met Gey- sendorffer vooruitgereisd om voortgang te kunnen maken met zgn plannen om binnen enkele weken naar Tokio te vliegen. De te genslag van zijn noodlanding, de eerste en eenige tgdens de groote reis naar Kaapstad en terug, heeft hem dus in geen enkel op zicht afgeschrikt. De heer Van Lear Black was zeer tevre den over zijn jongsten tocht. Het toestel, een driemotorige Fokker van het type F VII 3, had met zware belasting van passa giers en reservedeelen ie commercieele mo gelijkheden van dit luchttraject bewezen. Aan zgn beide Nederlandsche piloten Gey- sendorffer en Scholte, alsmede aan den Ne derlandse hen mecanicien Van Brie gaf h\j daarvan alle verdienste. Hetzelfde drietal zal hem ook weer naar Tokio brengen. De route zal tot Bangkok de gewone vliegroute van Nederland naar Ned.-Indië volgen en dan Noordpostwaarts gaan naar Tokio. De retourvlucht zal over Siberië gaan en den irans-Siberischen spoorweg volgen, waar voor zoo juist van de Sovjetregeering toe stemming is verkregen. Op onze vraag of de heer Y'an Lear •Black voor zijn vertrek nog een bezoek aan Nederland zal brengen, waarneen de ma chine binnenkort zal worden gestuuid om in de Fokkerfabrieken van top tot teen te worden nagekeken, luidde het antwoord ontkennend. De piloot Geysendorffer verzoent ons om de berichten te willen tegenspreken volgens welke zijn toestel bg de noodlanding zou zgn vernield. (Dit is bereids gebeurd Red.) Hij toonde ons foto's van het toestel na de landing, waaruit bleek dat er niets aan het toestel mankeerde. Door het breken van een uitlaatklep van een der cylinders van den linkermotor werd een cylinder stukge slagen en de defecte motor veroorzaakte zulke schokken en trillingen, dat een nood landing wenschelijk werd geacht. De nieu we motor is echter reeds uit Parijs onder weg en Scholte en Y'an Brie zullen het toe stel binnen een paar dpgen op eigen kracht via Londen naar Amsterdam brengen. Gey sendorffer zal zich waarschijnlijk bg hen voegen. Na den tocht naar Tokio en terug naar Londen gaat de heer Van Lear Black met piloten en toestel scheep naar Amerika om zijn vliegtochten in Noord- en Zuid- Amerika voort te zetten. iViARKTBEKICHTEN. Goudsche Coöp. Groenteveiling. 10 April '29. Spinazie 1722; Dun sel 61—103; Witloof le soort 32-/33, 2e soort 1418 per 100 K.G. Kropsla le soort 5.7013.50, 2e soort 2.504.30 per 100 stuks. Eieren 5.10 per 100 stuks. Kaasmarkt Woerden. 10 April. Aangevoerd 153 partgen. Prijzen le kw. 3638, le kw. m.r.m. 4144, 2e kw. m.r.m. 3739. Handel matig. SI'ORT EN WEDSTRIJDEN. KORFBAL, le Klasse R.K.B. 't Zuiden IVTer Gouw I 32. 't Zuiden was Zondag volledig. Ter Gouw heeft een invalster, 't Zuiden gooit uit en de bal komt in hun aanval. De Ter Gouw verdediging retourneert de bal onmiddellgk naar het mid denvak, waar Lafeber c.s. hun aanval aan 't werk zetten. Baaiman en dames geven vlot soepel spel te zien en de „Zuiden"-ver dediging zwoegt om het bij te houden. Ter Gouw is overwegend sterker en Baaiman en Boot lossen mooie schoten, zonder resultaat echter. „Zuiden" werkt zich nu wat los en partijen wegen een poos tegen elkaar op. Opnieuw wordt „Ter Gouw" sterker en de bal is herhaaldelijk in hun aanval, waarna mooi aangegeven Mej.' Steur het le doel punt voor Ter Gouw door den mand depo neert. 9—1. Eenige minuten voor rust maakt 't Zuiden gelgk 11. Na de rust zien we v^n Dijk, Vergeer en dames in den aanval. Ter Gouw blijkt weer overwegend sterker. Mooi combineerend wordt er ge werkt maar van Dgk c.s. hebben weinig fortuin met hun ^choten alles rolt v. d. mand. Daarentegen wil van Dijk te veel alleen doen, vandaar dat vele kansen ver loren gaan. 't Zuiden yveet nu plotseling bg een doorbraak met een zuiver ge<lekte bal den stand op 21 te brengen. Een leelijk glippertje dus. Ónze stadgenooten spannen zich opnieuw in en kort daarna maakt van Dijk, mooi vrij komende, de gelijkmaker. Er zijn dan nog enkele minuten te spelen, in welke ,,'t Zuiden" nog het winnende punt weet te maken 32. Ondanks hun sterk overwicht tgdens bgna den geheelen wedstrgd heeft -Ter Gouw dezen mooien wedstrgd verloren. le Klasse R.K.B. Ter Gouw ISperwers I. Onze korfballende stadgenooten spelen Zondag hun laatste competitie-wedstrijd tegen de „Sperwers" uit Rotterdam. De ontmoeting vindt plaats op het Sportter rein en begint om 11 uur. Goudsche Korfbalcompetitie. Hiervoor luidt het program: M.K.L. I—Krachtsport I. U.D.I. ITer Gouw II. K V DIO-TKLKGIt A MSCH WEEKBEIIICH'I Verwacht ing: Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later zwakke wind uit Ooste lijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig verande ring in temperatuur. DRAADLOOZE DIENST. De honderdste geboortedag van William Booth. LONDEN, 10 April. Heden wordt op ver schillende plaatsen de horfderdste geboorte dag herdacht van Generaal William Booth, den stichter van het Leger des Hells. Verschillende autoifteiten en leden der Regeering nemen aan de herdenkingsplech tigheden deel. Hedenavond wordt een groote meeting gehouden in Albert Hall welke 14).000 men- schen kan bevatten en waar het woord zai worden gevoerd door Generaal Higgins den leider van het Leger des Heils. Deze meeting zal worden peprecideerd door den Minister President Baldwin. Verder zal het word gevoerd worden door Bisschop Willesden en door Dr. Phillips voorzitter van den Free Church Council. Promotie Ir. J. J. Koch. DELFT, 10 April. Ter verkrgging van den graad van Doctor in de Technische We tenschap zal de heer J. J. Koeh, electrotech- nisch ingenieur op Woensdag 17 April tegenover een commissie uit den Senaat der Technische Hoogeschool een proefschrift en stellingen verdedigen, beiden goedgekeurd door den promotor prof. Ingenieur C. B. Biozeno. De titel van het proefschrift i»: Eenige toepassingen van den leer der eigen functies op vraagstukken der toegepaste mechanica. Gift voor het Schippers Schoolfonds „Schuttel aer". AMSTERDAM, 10 April. Voor de jubi- leumgave die eenige dagen geleden door den wethouder van onderwgs te Amsterdam den heer Keteluar aan het comité van het schoolfonds Schutteïaer werd overhandigd is een gift binnengekomen ten bedrage van 1000.—. Een militair vliegtuig te Soesterberg neergestort. I)e bestuurder Kap. van Weerden Poelman bleef ongedeerd. twee andere officieren gewond. SOESTERBERG, 10 April. Het driemoto- rig militair vliegtuig 803 is hedenmiddag tegen 3 uur bg een vlucht boven deze ge meente door tot nu toe onbekende oorzaak neergestort. Het toestel kwam m de gemeente op open terrein terecht. Dehestuiurder Kapitein van Weerden Poelman bleef ongedeerd. De twee andere inzittenden n.l. Luitenant Sissingb er. Kapitein Briëtt kregen reap een linker armbreuk en een niet ernstige hoofdwonde. De moorden te Grootegast. IJ he M ijkstru voor de Groningsche Rechtbank. GRONINGEN, 10 April. Heden is te Gro ningen aangevangen de behandeling van de strafzaak tegen Uhe Wgkstra, arbeider en muzikant wonende te Doezem gem. Groote gast, thans gedetinerd in het Huis van Be waring te Groningen ter zake dat hij op 18 Januari 1929 in de gemeente Grootegast M. v. d. Molen opzettelijk met een vuurwa pen van het leven heeft beroofd, waarna hg v. d. Molen een of meer sneden met een mes heeft toegebracht, waarna v. d. Molen kort daarop aan verbloeding is overleden. Y'oorts staat hij afzonderlijk terecht voor den moord op de drie andere veldwachters Hoving, Werkman en Meijer. Gedagvaard zgn in totaal 17 getuigen, w.o. vrouw Wobbe met wie de dader toen hg de moorden pleegde samenleefde. Beurs van Amsterdam. wisselkoersen. 9 April. 10 April. Officieel*. lxmden 12.09% 12.09 V» Berlijn 59.09 59.08H Parijn 9.74 9.74 Brussel 34.61 Mi 34.60 Mi Zwitserland 47.98 V* 47.98 Weenen 35.02Mi 35.02'/i Kopenhagen 66.45 66.42Mi Stockholm 66.55 66.55 Oslo 66.47M» 66.45 New-York 2.49 M, 2.49% Niet-officieel. Praag 7.38 7.38 Madrid 37.05 37.20 Milaan 13.04 13.04 Prolongatie 5% 3 N. W. S. 78%/":' Beursoverzicht. In de Beurssituatie was vandaag niet veel verbetering gekomen. De algemeene stem ming was gedrukt. Yoor buitenlandsche [n- dustrieelen kwamen meerendeels lager no teeringen tot stand. Margarine Unies wer den daarbij druk verhandeld, doch de overige soorten hadden een uiterst kalm verloop. In oliewaarden vonden eveneens slechts b?- scheiden omzetten plaats. Koninklijlken go den een kleinigheid lager. De Amerikaan- sche soorten waren niet veel veranderd. Shell Union werden exdividend genoteerd. Tabakken lagen gedrukt in de markt. Rub- beraandeelen waren eveneens aan den gede primeerden kant. Voor suikeraandeelen kwa men hier en daar lagere noteeringen tot stand. Op de mgnafdeeling waren exploratie goed gevraagd. De ^.merikaansche markt had een kalm verloop. 1 1

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2