8 liligers machines bank a L ER CH >9°. NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17043 OUDERKERK <L IJM OUDEWATER, REEUW UK. SCHOONHOVEN. 8TOLWUK. WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz, ouda el ness 'DAY I, Gouda 31 Vrijdag 12 April 1929 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, nieuwer- kerk a d. LI, r—L Z - FEUILLETON. 68 I s acteur in Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen oer. Overeenstemming tusschen de geallieerden. geweldig :elen. 1 stuur op 104.26 ML! installing 60 ik ORWEG. (Wordt vervolgd.) terdam Ir.ukbandan rant gratis. ansche jenvol- nd ilsvrouw 60 Thalla. ABONNEMENTSPRIJS» per kwartaal ƒ22», per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar da bezorging per looper gaochiedtk Franco per poet per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad f 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureaat MARKT KL GOUDA; bQ onze agenten en loopers, den boekhandel ca da postkantoren. Onze bnreani rij» dagelijks geopsad ra» 9—6 aar.) Administratie T< lat, S3 ERLE in E (iOUIMIIE COURANT. Advertentiën kunnen worden Ingezonden door tusoehenkomst delaren, aan bet weten als zij niet zooveel wisten. HET PROCiiUSTtS-BEO. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) Gisteravond ia in Parge bekend geworden, dat de geallieerden in de middagzitting tot o\ ereenstemming zyn geraakt, inzake de aan Duitschland te stéllen eischen. Heden morgen zal de laatste formuleering van hun besluiten volgen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat de besprekingen met Dr. Schacht reeds 'hedenmiddag voortgang zul len hebben. BINNENLAND. De Utrechtsche publicaties. Een verklaring van dr. Ritter. In een brief d.d. 11 April aan den Minis ter van Financiën, voorzitter van den Mi- niserraad heeft dr. hitter diens schrijven aan zijn adres beantwoord De heer Ritter schrijft den Minister o.a.: „Nu een onpartijdig onderzoek, dat de waarheid objectief zou vaststellen, door U. 1’. is af gesneden, re=t aan ondergeteekend'1 bracht, waar Lord Raynour hen aan de deur opwachtte. Hij leidde hen, steunend op zijn stok, naar een oudere dame, die achter een welvoorziene theetafel troonde. Ze moest vroeger heel mooi geweest zijn en was het in zeker opzicht nog, maar een gemelijke trek om mond en oogen gaven een smar telijke uitdrukking aan haar gezicht. Het kon ook wei van pyn zyn, want Lady Ray nour was invalide. Philip onderhield zich met Greta Fank- lyn, de mooie, goedgekleede, slanke dochter van zyn gastheer. Hij was nooit zeker of zij hem aantrok of afstootte; hij was het daarom nooit met zichzelf eens geweest als hy haar in Londen ontmoet had. Maar nu hij wist dat zyn zuster Dora vriendschap gesloten had met Greta, was hy geniegd haar van haar beste zijde te zien. Het was een genoeglijk thee-uurtje, al leen gestoord door Philip’s mededeeling dat zij morgenochtend wilden vertrekken. Lord Rajnour protesteerde luide, maar kon Phi lip toch niet van zijn besluit afbrengen en na lang delibereeren besloten zy dat zij dan maar den middagtrein zouden nemen U hebt een heel avontuurlijken tijd ge had, merkte Lady Raynour op. Mijn man heeft er my alles van verteld. U bent wel aan een groot gevaar ontsnapt, daar in het moeras in den mist. Vooral toen de politie jacht maakte op dien ongelukkigen ont snapten gevangene, den laatste van het ge slacht der Tarrants. toch aan de hand zyn De zaken van de firma Arkwright en Zn. bevonden zich voor zoover Philip wist, in uitstekende conditie en de tegenslag met den Franschen agent, kon toch niet van zulk een ingrijpende aard zijn. Eindeuyk gaf hij bet op om te trachten het raadsel op te los- •stn en ging Harry in diens kamer opzoeken, waarin hy niet zonder moeite slaagde. Ook zyn vriend had zijn toilet reeds vqjtooid. Met enkele woorden bracht Philip hem van den toestand op de hoogte. Hij vertelde ook dat hij een brief van Dora had gehad en las Harry de passage omtrent Pierce Ruthven voor. Ik heb ook een brief van Dora gehad, vertelde Harry. Om terlyk te zyn; ik heb er al vy'f gekregen; iiet lieve tand schrift zoo ongeveer iederen dag. Ze zal me wel een standje maken dat ik zoo’n luie schrijver ben maar ik heb zooveel zakelyke corresponden tie altijd, dat ik het schrijven van privê- brieven afgeleerd heb. Maar om de waarheid te zeggen; die brieven van Dora maken my verlangend om zoo gauw mogelyk weer naar haar toe te gaan en nu ze schrijft <|at ze nog maar drie dagen op Grosvenor Square blijft, ben ik volkomen bereid het 'Dartmoorsche avontuur verder voor een volgend jaar te be waren en zoo spoedig je maar wilt, met je mee naar Londen teiug te gaan! In orde, stemde Philip toe, dan denk ik maar dat het het beste is om onze excuses te maken bij LordRaynour en morgenoch tend de trein naar Londen te nemen. Hij zei dit met een diepe zucht, denkend aan het De Duitsche afgevaardigden in de voor bereidende commissie voor de ontwapening, Giaaf Bemstorff, heeft aan den voorzitter dier commissie, Jhr. Loudon, enkele opmer kingen doen oekomen. Het sdhryven behan delt die kwestie, weike de Duitsche regee- nng van by zonder groot gewicht acht. De Duitsche opmerkingen zullen vanwege het Volkenbondssecretanaat aan alle geïnteres seerde mogendheden worden toegezonden. 'I er bijwoning van de zitting van Maandag zullen de Russische vertegenwoordigers ihiitsche gedelegeerden, de Amerikaansche gezant Gibson, Lord Cushendun en de Fran- sche afgevaardigde Massigli Zaterdag ver wacht worden. Men sahat den duur der sa menkomsten op drie weken. Te Genève koestert men geen hooge ver wachtingen van de zesde zitting der com- misaie-Loudon, die aan den vooravond der Engelsche verkiezingen bezwaarlijk kan overgaan tot behandeling van de nog han gende principieele quaesties. Het is daar om niet ónmogelijk, dat thans slechts de bijkomstige quaesties, die nog zijn op te los sen, besproken zullen worden en dat eerst na de Engelsche verkiezingen de groote vra gen opnieuw aan de orde zullen komen. Maandag zal jhr. Loudon een delegatie der Tweede Internationale met het Belgi sche Senaatslid de Brouckère aan het hoofd ontvangen, na de openingszitting der Ont wapeningscommissie. Jhr. Loudon wordt a.s. Zondag te Genève vt rwacht. Langzaam, maar zeker dwingt de finan- cieele noodzaak in de richtitfg, waarin tot dusver nog allerlei particularistische en an dere overwegingen be’etten te gaan. Naar men weet, is onlangs het kleine Wal- DUITSCHLAïflfc Eckener» plannen in duigen? Op de hichtvaart-begrooting moet 20 millioen bezuinigd worden. In de persafdeel ing van het Würtemberg- sche staatsministerie heeft een persconfe rentie plaats gehad, waarbij Dr. Eckener en de vertegenwoordiger van de Wiirttemberg- sche staatsregeering, uitvoerig het vraag stuk der verleening van een Rykssteun aan de Zeppeiinwerf behandeld hebben. Uit de mededeelingen bleek, dat de kansen voor het verkrijgen van rykssteun voor den bouw van een nieuwe hai nog niet geheel ver dwenen zyn. Tot nu toe geloofde men, dqt bij de besnoeiing van de begrooting de sub sidie van vier en een half millioen mark voor de Zeppeiinwerf, waarvan vier mijlioen voor den bouw van de hal, en een half ndl- lioen voor het ondernemen van tochten, de finitief was geschrapt. Het blijkt thans ech ter, dat alleen besloten is, om op de 30 posten in de begrooting ten behoeve van de luchtvaart, waarvoor in het geheel 29.230.000 mafk uitp/Trokken was, daar onder ook begrepen de 4’4 mil'lioen voor de Zeppeiinwerf, totaal 20 millioen mark te schrappen. Echter is nog geen beslissing genomen, hoe dit bedrag van 20 millioen over de 30 posten verdeeld zal worden. Dr. 17 Hij wou verder niets zeggen maar ben er zeker van dat Mr. Ruthven iets ge zegd heeft, dat vader erg van streek heeft gemaakt Denk er om Philip, dat als je me schrijift, je me alles verteld wat je over dien Ruthven weet. Hij lykt me een onuitstaan bare kerel. Philip liet den brief öp zyn knie zinken en die rimpels op zijn voorhoofd werden dieper. Toen nam hij den brief van zijn vader en begon hem langzaam te openen. John Arkwright’s brief was, in tegenstelling met dien van zyn dochter, een typische brief van een zakenman. Hij begon met de hoop uit te spreken dat Philip en Harry een pret tige vacantie hadden en ging toen verder over eenige zakelyke aangelegenheden, die Philip, als firmant zouden interessee- ren. Slechts in de laatste regdls zinspeelde hij vaag op moeilijkheden en zelfs daar werd de naam Ruthven niet genoemd. Ik wil je vacantie niet in de war sturen of je terugkomst verhaasten, maar ik moet je toch schrijven, dat de Paillon-affaire een verkeerde wending neemt. De kerel heeft boeken en papieren vervalecht en ons links Sovjet-regeering geen steurt wenscht te aanvaarden van de lieveling der boosaar dige kapitalistische toeschouwers in Europa en de Ver. Staten. ITALIË. Enrico Ferry. Prof. Enrico Ferry, gewezen hougleeraar aan de Universitei; te Rome, is gister ochtend op 73-jarigen leeftyÖgestorven. Hy was met Lombrose de Bichter van de criminèele anthropologie. Ook op politiek /gebied had hy zyn sporen verdiend als leider van de öude socialisti sche party. 4 Ferry was op 2b Februari 1856 te San Benedetto aan den Po geboren en leerde op de universiteit te Bologna, waar hy stu deerde, den vermaarden criminalist Cesare Lomibrose kennen, van wien hy een der be gaafdste leerlingen was. Reeds als student deed hy veel aan politiek; aqnvankelyk was hy monarchistisch gezind, doch weldra kreeg de socialistische leer vat op hem en werd hy als socialistisch afgevaardigde van Gonzage tot Kamerlid gekozen. In het par lement werd hy weldra een der leiders van zijn groep en Raakte ais militante natuur weldra in strijd met de meer gematigde Turati. Bij de opkomst- van het fascisme heeft Ferry zich wel niet by die beweging aan gesloten, maar toch herhaaldelijk te kennen gegeven dat hy een aanhanger is van Mus solini. Op wetenschappelijk gebiedheeft hij voor al naam gemaakt als criminalist. Met Lom brose geldt hij, zooals reeds gememoreerd, als stichter van de crimineele anthropolo gie. BL IT ENLANDSCH ME UWS. RUSLAND. Anna Pavlova. De 200, die zij jaarlijks als steun stuurde, geweigerd. Gedurende reeds een tiental jaren stuur de de danseres Anna Pavlova jaarlijks 200 ter ondersteuning van de noodlijden de dansers en danseressen, verbonden aan het ballet der opera te Moskou en van het Marynski-Theater te Petersburg. De correspondent van de „Daily News” schrijft aan zijn blad, dat dit jaar de Sovjet- autoriteiten niet hebben toegestaan, dat deze som werd aanvaard. De commissie van drie personen, die het toegezonden geld be heert, heeft aanzegging gekregen, om het nog niet verdeelde geld, zijnde 150, terug te zenden, naar de schenkster, omdat de Veel menschen zouden heel wat meer en rechts bediogen, dat staat nu als een paai boven water, hoewel toen we zaak bespra ken, voor jij met vacantie ging, ik niet dacht dat hèt zoo’n vaart zou loopen. Het eenige wat we kunnen doen is de zaak m handen van de politie geven. En daartoe ben ik wel gedrongen door een onaangenaam voorval dat een paar dagfen geleden plaats had, waarover in een volgende brief meer, tenzij dat het noodzakelijk mocht blijken dat jy terugkomt, in welk geval ik zal telegrafee- ren. Philip zat een poosje in gedachten. Wat moest hij doen Vader is zoo vriéndelijk om myn vacantie niet te willen bederven, dacht hij, maar zoo kan het toch niet! Wat moest die Pierce Ruthven by zijn vader doen en in welk verband stond dit bezoek met de aange legenheid van Francis Paillon, hun agent in Parijs? Hy stond langzaam op om zich te verklee- den. Ze zullen beneden wel verbaasd zyn. dat ik zoo laat kom. Mlaar alles was keurig voor hem klaar gelegd gelegd, zoodat zyn toilet niet lang duurde. Ik denk dat ik Harry maar zal voor stellen de expeditie op te geven en morgen tqrug te gaan naar Londen, besloot hij ein delijk. Ik weet hoe vader is, hij zou mij alleen in het uiterste geval terugroepen. Maar hy zal toch wel blij zyn als ik terugkom. En bovendien is Tarrant er nog. Het verstan digste is om er niet over te schryven, maar Vader zelf alles vertellen. Ik moet maar een uitvlucht bedenken tegenover Lord Ray nour. Maar wat kan er in ’s hemelsnaam in hand- als in che machine» Rykspresident Von Hindenburg heeft den Rykskanselier ontvangen, die voorstelde den huidigen minister van Justitie, Koch Weser, overeenkomstig zijn verzoek uit zyn ambt te ontzetten. Verder deed hij mede- deeling van de voorgenomen uitbreiding der regeering met dne Centrum-ministers. Beide zaken werden door den president goedgekeurd. De benoeming van een nieu wen minister van Justitie en van twee an dere Centrumministers zal morgen plaats hebben. Antwoord van den heer D. G. van Beunin gen. Naar aanleiding vim dezen brief heeft de N R. Crt, zich gewend tot den heer D. G. van Beuningen voornoemd, die het volgende mededeelt: Zooeven bereikt mij de telefoniscne mededeeling dat mr. P. H. Ritter, hoofd redacteur van het U. D., voortgaat my te betichten van deel hebberschap in de publi catie Van het befaamde document. Ik acht het derUabve noodig myn rol in deze affaire en mijn contact met den heer Ritter open te leggen. Begin Januari j.l. bezocht my een te goe der naam en faam bekend staand man met de mededeeling, dat voor Nederland groot belang hebbende Belgische staf-stukken verkrijgbaar zouden ?\jn. Ik heb den man verzocht enkele dagen geduld te willen heb ben mij gewend tot de regeering met geheel dezelfde mededeeling en met de vraag of nog slechts een korte samenvatting ie ge ven van wat hy, voor een onpar’.ydige in stantie, omstandig loegeiicht en onder eede zou hebben getuigd, n.1.: ten eerste: dat zijn publicatie is mogelyk gemaakt door de welwillendheid van een agent van UwExc.’s regeering; ten tweede; dat onbetwijfelbare echtheid van het document door ondergeteekende is aangenomen op gronu van de mededeelin gen van dien agent, en van de deskundige inlichtigen op het document zelf te diens kantore aan ondergeteekende verschaft; ten derde: dat die echtheid door onderge teekende ook na het Belgisch démenti is volgehouden op grond van een hernieuwd overleg met dien agent. Daar door U. E. niet wordt erkend en ook niet ontkend kan worden, de juistheid van ondergeteekende’» vaststelling, dat de heer Van Beuningen in deze aangelegenheid fun geerde als vertrouwensman, agapt of or gaan der regeering <-a hy zich ^fctvodunig beschouwde en voordeed, achtte ®»ergetee- kende zich dus evenzeer als de Begeering verantwoord, om geloof te schenken aan uezen vertrouwensman, op wiens karakter „als eerlijk man” ook U. E. zich thans be roept. Ondergeteekende was en is, rebus sic stantibus, volkomen gerechtigd, zyae publi catie en zyn verdediging der echtheid te be schouwen als te zijn geschied met medewe ten en geenszins tegen den wensch der re geering. De heer Ritter blyft meenen, dat „scha delijke gevolgen” niet van de publicatie als soodanig, die slechts goede gevol- gen heeft gehad, en waarop hij fier blyft sdl»w>ii de' ïoUsaB.CT jet.WBlziin. der 1 m»w <1. publicatie under de verze- 10.000 «agenten. kering vaïTde onbetwijfelbare echtheid en van de verdediging van die echtheid ook na 25 Februari, uitsluitend te wyten zyn aan het verstrekken van onjuiste en het onthou den van juiste inlichtingen van regeerings- v ege. ADVKRTKNT1KPR1J»i UK Gouda «n omatreta» (hahnnf—h tot kMHgfrrtath 1-4 regel* L80, elk» regel meer 0.25. Van bulten Gouda aa ka haaargkring» 1-4 regel» 1.55, elke regel meer f 0.80. Advertentiën to het ZeterdarMoauer M bijslag op dén prü*. Liefdadigheide-advertentiën de helft van den pr|ja INGEZONDEN MEDEDEELINGENt 1-4 regeb 2.06, eik» regel reaar fKM Of de voorpagina 50 hooger. Gewone advprtentiën en ingeaondea mededeelingen bQ contract tot neer gaMteototo den prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. ven eoltoto» tooths» Ad verten tiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing Bureau zijn Ingekomen, teneinde van opnam» venekerd to afla meisje in de herberg, dat hij niet meer zien zou. Het was inderdaad maar het beste om Wendlesham en Devonshire te verlaten, zei hij bij zichzelf. De twee jongelui gingen naar beneden, passeerden een lange galerij, waarin oude lijsten de familieportretten der Tarrant’s hingen. Het is toch merkwaardig, merkte Har ry op, toen ze bij èen portret stonden, dat onze vriend Raynour, die toch zelf een uit gestrekte bezitting heeft, met een familie geschiedenis, teruggaande tot den tyd van Willem den Veroveraar, verkiest te wonen in het voorvaderlijk huis vAn een ander en zich omgeeft met de portretten van diens voorvaderen. Raynour’s bezittingen in het Noorden moeten toch de moeite waard zyn, ofschoon ik heb hooren vertellen dat zyn eigendommen in by zonder slechte conditie waren en verwaarloosd door het wanbeheer. Raynour gaat er toch zeker vaak heen? vroeg Philip, tenminste ik heb altijd ge hoord dat hij dat deed. Dat dacht ik ook, was het antwoord, maar degeen die mij dat vertelde van zyn bezittingen, ik weet niet wie het was, be weerde dat Ixird Raynour bijna nooit De vonshire verlaat. Maar enfin wat gaat het ons aan; wij moesten maar liever eens naar beneden gaan. Na de thee zullen we hier door Lord Raynour zelf rondgeleid worden. Het zal my benieuwen wie van deze heeren de beroemde Godfrey is. In de hall werden zy door den bedaag den butler ontvangen en naar den salon, een ruim, weelderig ingericht vertrek, ge- De verkiezing van Coolidge zal in de Mei- vergadering van den raad van commissaris sen plaats hebben. Be „Southern Cross” gevonden. Uit Melbourne wordt gemeld dat de be stuurder van het vliegtuig dat een onder zoekingstocht had ondernomen naar de ver miste Austra'liëEngeland vliegers hoeft medegedeeld dat hij hQt Zuiderkruis gex-on- den heeft. Kingsforth Smith en Ulm bevon den zich in goeden welstand. De vlieger heeft levensmiddelen naar beneden gewor pen, omdat de mogelijkheid niet was uitge sloten dat de bemanning gebrek daaraan had. Eckener wees er op, dat voor de Zeppeiin werf de schrapping ook van het kleinste be drag noodlottig zal zijn, aangezien de sub sidie van 4 millioen mark van het ryk en twee millioen van den Württembergschen staat onvoorwaardel^jk noodig zijn, om de nieuwe hal zoo te bouwen, dat de verdere ontwikkeling van den luchtscheepsbouw volgens de bestaande plannen mogelyk zal zyn. Overigens wees Dr. Eckener er op, dat het onverwachte be-duit, om 20 millioen mark op de begrooting te schrappen, voor de Duitsche luchtvaart een ramp is. Indien Duitschland er aanspraak op wil maken ,om tot de moderne, beschaafde volken te be- hooren, mag een zoo belangrijke begrooting niet worden besnoeid. VER. STATEN. Coolidge in de levensverzekering. De correspondent \an de „Times” te New York meldt dat oud-president Cooldige een uitnoodiging heeft aangenomen om com missaris te worden van de New York Life Insurance Company als opvolger van den overleden ambassadeur Herrick. In een brief aan den heer Kings’e den president van de maatschappij zegt Coolidge dat .de le vensverzekering het doeltreffendste in strument dat ooit bedacht werd is voor de bevordering van vlijt, spaarzin en karakter; een goedbeheerde onderlinge maatschappij was volgens hem een coöperatie ter bevor dering van het openbahr welayn. De positie brengt geen salaris mee, maar het presentiegeld voor iedere maandelijk- sche vergadering van commissarissen zal van 20 tot 50 dollar worden verhoogd. Het werk van Coolidge zal te maken hebben nyït de „menschelijke contacten” der maat- De uitbreiding der Regeering. De ontwapeningsconferentie. Naar den eenheidsstaat. deck in het groote en financieelkrachtige Pruisen opgegaan. Schaumburg Lippe maakt aanstalten om dit voorbeeld te vol gen, zoodra aan enkele voorwaarden za! zijn, voldaan. In Mecklenburg gaan stemmen op voor een dergelijke oplossing. Nog dezer dagen hebben de Mecklenburg- sche democraten op hun partijdag- in Rostock zich uitgesproken voor hetopgeven van de zelfstandigheid van Mecklenburg- Schrwerin of een aansluiting by Pruisen. Deze verklaring is van .belang-, daar de democraten deel uitmaken van de regeering, die tot dusver op het standpunt stond, zoo herinnert de correspondent van de „Köln. Ztg.", alle mogelijke moeite te zullen doen voor de handhaving van Mecklenburg’s zelfstandigheid. In het partyorgaan wordt over het ver loop van de debatten op den partijdag o.a. verklaard, dat men het erover eens was dat Mecklenburg op den duur de kosten van zyn bestuur niet meer zou kunnen opbrengen. Zoodra de rykstoeslag van vier vijf mil lioen ophoudt, wordt de quaestie acuut, daar dat bedrag alsdan door belastingen zou moeten worden opgebracht, welke voor de Mecklenburgers wel wat al te z$aar zouden worden. De algemeene opinie was, dat de Meckleniburgsche democraten zoowel uit economische als uit nationaabpolitieke overwegingen met beslistheid naar den eenheidsstaat moester, streven. Zij hopen, dat men op grond van het deskundigenrap port van de Landenconferentie althans Mecklenburg in afzienbaren tijd tot die op lossing zal komen. Zoo niet, dan zou men toch om economische redenen aansluiting I bij Pruisen moeten zoeken. Er werd daarby o.a. erop gewezen, dat de kosten voor het Pruisische staatsbestuur per hoofd kwamen op 52.76 M., voor het Mecklenburgsche be- stuur op 104.26 M.! i

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1