e Gemeente Lichtfabrieken Gouda QL Maison Para r; UW GEBIT L c_ BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Pilsner „U R Q li E L L", het fijnste bier. Café Restaurant ,,HET SCHAAKBORD'' IM I *1 deze stukken waarvan de inhoud in grove trekken was aangegeven haar interesseer den. My werd daarop bevestigend geant woord. Hierop heb ik den bezoeker \an be gin Januari medegedeeld, dat ik de stuk ken zou willen aankuopen, er tegelijkertijd Uitdrukkelijk op wijzende, dat de aankoop door mij alleen en uitsluitend geschieden zou teneinde de stukken onmiddellijk ter i hand te stellen van «Je Nederlandsche regee- Beswaar hiertegen bleek niet te bestaan. De eenige reserve, die mijn bezoeker maak te was geheimhouding van zyn naam. <Xp 14 Januari j.l. werd mij daarop een resumé Ier hand gesteld van een aantal vergaderingen der gemengde commissie, in gesteld bij Koninklijk besluit van iö Decem ber 1927, Moniteur beige No. 350 van 16 December 1927. Hoewel dit stuk wel een aantal voor Ne derland wetenswaardige gegevens bevatte, was het niet in overeenstemming met hei in uitzicht gestelde. Overbrenger meende, dat dat ook te krijgen zou zijn; er zou ech ter opnieuw voor betaald moeten worden, ik heb hierin toegestemd onder beding, dat ik is tegenstelling met de betalingswijze van het eerste stuk, eerst na levering en ac- coordbevinding zou betalen. Op uen zOsten Januari j,t. ontving ut op nieuw een bezoek en we nu my getoond een „chryven van den ci.ei van den generaleu rtaJ, geteekenu Galet, waai bij deze aun den generaal Mahieu ter bestudeering deed toe- women in tweevoud u/schrift van een proces verbaal van stafcon'.creaties gehouden Sep tember 1927. By eersten oogopslag drong het gewicht van uit document tot mij door, terwyi nade re 'bestudeering my overtuigde, dat het echt en authentiek was. Overbrenger deelde my mede, dat doze oriel' en een exemplaar der geadviseerde af schriften voor een bepaalde som ter be schikking stonden. Ik heb hem de «om be taald en het schrijven van Galet onmiddel- l\jk behouden; dit ia niet meer ui handen van den overbrenger geweest. Opvallend is ook dat het nooit g-eptfb) iceend is en er dus geen afschrift van .schijnt te bestaan. Op 31 Januari j.l. werd my daarom hel afschrift van het pi«jcesr-verbaal overhan digd, en op 1 Februari heb ik het departe ment van buiten)andsche zaken ingelicht. By de toen plaatsgevonden bespreking werd ook publicatie besproken en het oleek my, dat buitenlandsche zaken evenzeer als ik er van overtuigd waren, dat op publicatie zcu worden aangestuurd, en dat vermoedelijk it: één der groote bladen. Spoedig bleek mij, dat de Nieuwe Rotter damsche Courant daarvoor om de een of an uere reden niet in aanmerking kwam, en op 11 Februari ontving ik het verzoek, de stuk ken te willen afstaan of er inzage van te willen verleenen aan het Algemeen Han delsblad, hetgeen ik weigerde. Op den léden Februari, even vóór ik my voor geruimen tyd naar het buitenland zou begeven, bezocht my mr. P. H. Ritter. Deze had een afschrift van het proces-verbaal by z«!h en bleek bekend te zyn met het feit. dat ik .-tukken had verworven en deze aan de Regeering had voorgelegd; Belgische vrienden hadden hem het stuk verschaft ae mededeeling gedtaan. Ook wist hij dat een begeleidbnef zich in myn handen bevond, uien hy gaarne zien wilde. De heer Ritter wilde tot publicatie overgaan en voordien nog een en ander weten. terstond en uit eigen beweging verklaarde hy, alvorens tot publicatie over te gaan, de Jtegeering zullen raadplegen. Hy beloofde my streng ste discretie. De heer Ritter zeide my, niet ais hool'd ïedacteur van het U. Dv doch als goed Ne derlander tot my te komen en als zoodanig to willen worden beschouwd. I'k wees er den heer R. op, dat het my niet mogelijk was hem stukken te toonen of na dere gegevens te er schaffen, daar ik da', tegenover de regiering niet zou kunnen ver antwoorden. Ik kon niet tegenspreken dat het stuk waarvan de heer K. het afschrift had, aan de regeering was doorgegeven, noch dat ik het voor ontwijfelibaai echt en authentiek hield. De heer R. deelde by het verder onder houd mede, dat hy a's-ifcoed vaderlander wil de handelen en niets ter wereld zou willen aoen dat de regeering in ongelegenheid zou brengen. Bij de uitvoerige bespreking hier over bleek mij, dat '!e heer R. het mr4- zelf niet steeds eens was. Nu eens zou hij< de regeering raadplegen, uan weer meende hij, de regeering, als hy haar raadpleegde en als zij publicatie venschte, in ongelegenheid te brengen. Ik heb hem verklaard, dat ik in zyn plaats onder geen beding tot publicatie zou over gaan zonder dé regeering te hebben inge licht, en ben zelfs zoover gegaan, dat ik Jen heer Ritter een briefje dicteerde, gericht aan een regeeringsdepartement, waardoor tie regeering van zyn voornemen tot catie zou kenni*H*ygexi, zonder dat zy w ongelegenheid zou geraken, indien zy tegen do publicatie geen bezwaar zou hebben. De heer R. vertrok, naar myn ïneeuing met het vaste voornemen, niet te zullen pu bliceeren zonder de Regeering tijdig te heb ben geraadpleegd of kennisgegeven, myn onroiddelijk volgend vertrek naar het buitenland was het mij niet mogelijk de re geering mijnerzijds daarvan in kennis te ««tellen, hoewel ïk dit telefonisch trachtte to lleen. Door de vluchtige kennisneming van de mededeel ingen van den heer Ritter weet ik nog niet nauwkeurig wat Mj beweert. Dat hij geen stukken van myite zien heeft gekregen moge blijken uit het feit, dat hy iu zijn publicaties spreekt over han ningen onder stukken, terwijl er slechts Óen handteekening op voorkomt en dan over lakzegel» of andere zegeLs, terwyl op geen enkel stuk eenig zegeL voorkomt. Deze laatste misvatting van den heer R. heeft het tragi-comische gevolg gehad, dat in België om de een of andere reden ook nog „echte" vaLsche stukken zyn aange maakt, waarop de operette-achtige affaire Frank Heme volgde. Maar dit is dan ook -rage note gaie in deze eenvoudige doch verward geworden historie. Na de publicatie heeft de heer R. nryzeif en door anderen herhaaldelijk laten vragen om photagrammen van de stukken. Ik heb hem hierin niet ter wille kunnen zijn. Hoe de heer Ritter mij deelhebbereehap aan zyn publicatie kan toedichten is mij een raadsel. STADSNIEUWS. De marine-vliegbooteu naar indiè. Te Napels aangekomen. De drie Nederlandsche watervliegtuigen onder bevel van luitenant ter zee der le klasse Tetenburg zyn te Napels om 13.45 uur uit Berre aangekomen. De Kamerverkiezingen. Alen meldt aan de N. K. Üt. dat een vuor- loopig comité is opgericht, dat bij de Ku- rverkiezittgen propaganda zal maken voor een lyst van candid alen, waarop als 1 het oud-Kamerlid de heer Henri ter Hall zal voorkomen. W. J. F. Julen. f Oud-lid der Tweede Kamer. Te Bergen op Zoom is overleden, de heer W. J. F. Jpten, oud-lid van de Tweede Ka- uier, en oud-burgemeester der gemeente Wouw. De heer Juten bereikte den leeftijd ruim 60 jaren. Ha was aanvankelijk bij het lager onder werkzaam. GEMENGDE BEKILHÏEN. Nederlandsche bloemen op de Parijsehe markt. Een medeweiker van i'Oeuvre vertelt in zyn blad van den bloemenverkoop in <le Hallen te Parfrs, die 'voor de kweekers groote bezwaren meebrengt, en brengt daarbij ook den aanvoer van bloemen uil Nederland ter sprake. Hy zegt daarbij dit: Wanneei de Nedeilamduche bloemencul tuur, ondanks'de drievoudige beAioeiiyking den wisselkoer.-, het ontbreken van steenkolen en de transportkosten, thans op de Parijsehe markt dc rol speelt van pry.s- regelaar, dan komt uat uitsluitend door de olmaaktheid van haar methoden van pro ductie, distributie en propaganda. stede, zoo vervolgt l'Oeuvre, van te Londen het l'unctioiuieeren van de peper munt-automaten in de stations van den on- rgrondschen spoorweg te gaan bestudee- ren of de knoopen vali de uniform der trani- •onduetrices te Kopenhagen, moest het I'u- rysche gemeentebestuur liever de reis naar Aalsmeer ondernemen, den zetel van de Bloemen-Beurs. Het zou daarvan met zoo danige inlichtingen terugkeeren, dat wel niemand hun zou kühnen verwijten voor gelegenheid uit de gemeentekas te hebben geput Pola Negri wil scheiden. De groote filmster Pola Negri, prinses Mdivani, wil gaan scheiden. Zoo althans deelt haar prinselijke echtgenoot aan de Parijsehe bladen mede, toen hem inlichtin gen gevraagd werden over de verwijdering tusschen hem en zyn schoone vrouw. Miss Negri vertoeft thans alleen op haar kasteel bij Seraincourt en haar gemaal prins Ser- gius Mdivani woont nu te Parijs in de wo ning van zyn vader in de rue Pergolèse. De prins verklaarde, dat er twist in het huis houden was ontstaan tengevolge van een oorgenomen uitstapje naar Monte Carlo, waartoe hy enkele weken geleden had be sloten. Op dien tyd woonde het echtpaar in goede harmonie in hotel Beau-Sile te Parijs. Zeer tegen haar zin begaf de prins zich alleen naar Monte Carlo. Toen hy een paar dagen geleden terugkeerde, brak het on weer los. Daarop besloot hij naar Parijs terug te keeren. De diepere oorzaak van de verwijdering ligt, volgens den prins in het groote verschil van karakter en tempera ment. Het paar leeft thans gescheiden, staat nog vriendschappelijk tegenover el- Pola en de Russische prins zijn in April 1927 gehuwd. Na een romantische verlo ving, die enkele maanden duurde, had het huwelijk plaats op het schilderachtige kasteel van Pola te Seraincourt. Pola's eerste echtgenoot was de Poolsche graaf Domski, van wien zij in 1921 scheidde. Daarna was zij, naar men zeide, eenigen tyd verloofd met Charlie Chaplin en later met den vroeg gestorven Rudorf alentino. Pola Negri zou binnen enkele dagen een eisch tot echtscheiding indienen. Geen belasting op trouwen. „Er is nog geen belasting op trouwen", erklaarde de magistraat in het politie-hof van Willesdon gisteren tot een jongeman. „Ik woon met mijn vader, die weduwnaar s, op een étage. Ik ga trouwen en zal, met oestemming van mijn vader, myn vrouw op de etage by mij nemen. De huisheer heeft liiervan gehoord en aan mijn vader laten weten, dat hy van den dag waarop ik mijn vrouw in huis neem, de huur met 12% sh. in de week verhoogd zal worden." De magistraat: Dat is onzinnig. U trouwt en trotseert uw huisheer. En u betaalt ze ker geen hoogeraKuur. I)e eischer: MaTr hij zegt dat mijn vrouw en onderhuurster is en dat door onderver huur een nieuwe toestand ontstaat. De magistraat: Onzin. Een vrouw is geen onderhuurster. Zij is been van uw been en vleesch van uw vleesch. De huisheer heeft er niets mee te maken, wanneer zyn huur der wenscht te trouwen, en ik raad u, van de bedreiging met verhooging van de huur geen notitie te nemen. GOUDA, 12 A<prii 1929. De Brandweer. Nieuw brandblusch- en reddingsmateriaal. De noodlottige brand, welke op 12 Fe bruari j.l/ eenige gebouwen op het Stadsen' ili den asch heeft gelegd, waarbij o.m. de Brandweerkazerne en een belangrijk gedeel te van het brandblusch- en reddingsmate- riual verloren ging heeft het reeds eenigen tijd 'bij B. en W. in behandeling zijnd vraag stuk, betreffende de outillage van de brand weer in een stadium van buitengewone ur gentie gebracht. De verbeteringen en vernieuwingen, wel ke anders geleidelijk zouden zijn aange bracht, vallen thans weg tegen de noodza kelijkheid om binnen den kortst mogelijke» tijd by de brandweer te herstellen, wat door den brand ia verloren gegaan. Tooh hebben zij gemeend, dat daardoor niet mocht worden op den achtergrond ge schoven de behandeling van het Hierboven bedoeld vraagstuk, dat immers juist door de rampen, welke tegeltijk met den brand te dezer stede elders plaats vonden de bijzon dere aandacht op zien heeft gevestigd. Daarom vroegen zij het College va i Brandmeesters o,m hen te dienen van advies, in zake de materiaalvoorziening en het aan schaffen van nieuw materiaal voor de ge meentelijke brandweer. Op 14 Februari 1929 had reeds een gecombineerde vergade ring plaats gehad onder leiding van den von B. en W. waarbij tegenwoordig wa ren eenige leden van het College, «lie van de Commiasiën van Bijstand in het beheer der Gemeentewerken en der Gemeente-finan- ciën, de Directeur van Gemeentewerken, de Opperbrandmeester en het College van Brandmeesters. ReecG op 15 Maart 1929 was het College van Brandmeesters in staat het gevraagd advies toe te zenden en waarin het komt tot het volgend matenaai scheana: 1. Een automobieilbrandspuit met een capaciteit van 1000 a 1200 L. per minuut. 2. Een automobielbrandspuiit met een capaciteit van 1800 i 2000 L. per minuut. 3. Een automobiel-draailadder, lengte uitgedraaid ongeveer 16 Meter. 4. Gereedschapswagen, annex reserve motorspuit. Omschrijving bovenstaand schema. 1. Een automobiel-brandspuit met een capaciteit van 1000 :i 1200 L. per minuut Deze spuit is gedacht als het uitrukvoer- tuig bij eerste alarm. Dit zal zijn een dr.uM voertuig op lychtbawlen, waarvoor een ca paciteit van 1000 a 1200 L. voldoende wordt geacht. De pomp behoort t<- zyn een drietrappen- centrifugaalpomp met dubbelen mantel, al les geheel uit brons vervaardigd» "tet een voor motor en pomp gecombineerde koel watercirculatie. De motor ran een capaciteit van onge veer 50 P.K. Het geheel gebouwd op een speciaal brandweer-chassis van laag type met lagen opkfouw, waarmede een laag ge legen zwaartepunt niet daarmede gepaard gaande vaste ligging op den weg, kan vvoi' den verkregen. Het geheel moet worden ingericht met de i.oodige hulpwerktuigen, kortom a'les wat bij het eerste ingrijpen van nut kan zijn, en moet plaats bieden aun een chauffeur-ma chinedry ver, een brandmeester en 6 brand weer lieden. De totaalkosten van deze spuit worden door ons geraamd op J 12.000.onder welk bedrag de benoodigd" persslangen niet zijn begrepen. 2. Een automobiel brandspuit a 2000 L. capaciteit. Deze spuit is bestemd als zwaar mate riaal, dat bij uitslaande branden het werk an de onder 1 genoemde spuit zal moeten ondersteunen en de uitbreiding naar beien- Een bed rekkelijk groote capaciteit achten y hiervoor noodig, mede rekening hou dend met de omstandigheid, dat m geva. an brand bij vriezend weer op het schikbare laddermateriaal niet kan woiden gerekend. Het ligt ons nog versch in het geheugen, hoe bij den brand op 12 Februari aan de Nieuwehaven met du groote Ahrens-Fox spuit uit Rotterdam, het vuur in korten tijd werd bedwongen, toen een spuit aan het werk ging, die over voldoende capaciteit ba- schikte om veel blusclrwater op grooten af stand boven in de vuurzee te werpen. Dit stuk materiaal achten B. en W. ook geschikt om de gebouwen met kunst-histo rische waarde in Gouda te beschermen, om de sproei-inrichting in de St. Janstoren t< bedienen en om alle hooge gebouwen en to ren» in Goud» te bestrijken. Tevens is deze spuit bestemd om de onder 1 genoemde spuit in geval van revisie en reparatie til uitrukvoertuig bij eerste alarm te vervan gen.. Dit voertuig zal weiop cushionban ieii moeten worden gemonteerd en moet, wat inrichting en opbouw betreft, in groote lij nen met d« onder 1 genoemde overeenstem men. De capaciteit stelden zij op 18O0 a 2600 per minuut, wat door B. en W. in verband niet de gestelde ehchen, wordt geacht. Voor de aandryfmotor zal op een sterkt'' vim ongeveer 70 P.K. moeten worden gero- kend. B. en W. zijn van meening, «lat de beide automobiel-brandspuiten van eenzelfde fa brikaat moeten zijn, om door een umforml teit aan de bedieningsmoeilükhetien moet te komen. De kosten van deze spuit worden door H pn W ireraajnd op een bedrag' f 18.000.—, waaronder de benoodigde pers slangen niet zijn inbegrepen. 3 Een automobiel-draailadder, lengte uitgedraaid ongeveer 16 M. l 1800 el voldoende By blussching van een brand in hooge ie gebouwen, kan het voor het bereiken van den vuurhaard of het bestrijden van het vaur noodzakelijk zyn, om de beschikking hebben over een ritdraaibare vrijstaande ladder. Deze ladder k in voor de redding van bovenverdiepingen verkeerende personen tote diensten bewijzen, in sommige gevit'- Itn onontbeerlijk ztyn. Dit werktuig kan by een behoorlijk uitge ruste brandweer niet worden gemist. Wy kwamen tot dit typev ladder, dat het irdeel van snelle verplaatsbaarheid heeft in prijs verre beneden de mechanisdh-uit- schuifbare ladders blijft. Het is n.l. de bedoeling, dat de ladder met hand zal worden uitgedraaid; met eer. ijghuogu. van 16 M. meenen zij, dat kan orden volstaan. Op het voertuig /al een chauffeur met 3 bediening miansdhappcn moeten kunnen uit rijden. De kosten van dit voertuig met ladder men Brandm. op 6000. 1. Gereedschapswagen, annex reserve torspuit. Een gereedschap» wagen, uitgerust mtt materialen, welflte op de spuit niet of zeei moeilijk kunnen worden geborgen, achten -oor het brandm uermateriaal noodwake- ijk. Deze wagen zal, inzonderheid in geval itorm, enz. aan de reddingsbrigade groote diensten kunnen bewijzen. Bij de uitrusting denken wy o.m. itandpijpen voor de waterleiding en eenig angenniateriaal, zoodat, wanneer hulp moet worden verleend en een begin van brand ontstaat, onmiddellijk kan worden in gegrepen. Tevens zal deze wagen dienst moeten doen om de hierna te noemen motorspuit bij trekken. Voor deze gereedschapswagen denken zij de aanwezige wagen te be natten. Voor de reserve-motorspuit stellen zy oor de bestaande motorspuit te bestem, mejj^ügsp' spuit krijgt hoofdzakelijk de be stemming als reserve, wanneer tijdens een roote brand één der automobiel-brandspui ten in reparatie of revisie mocht zijn, of een dier spuiten tijden-, het gebruik onklaar mocht geraken. Al mag het laatste, bij uwkeurige en deskundige behandelhig van het materiaal feitelijk niet voorkomen, bij den brand van 12 Februari onder ongunsti ge omstandigheden i - toch gebleken, dat de mogelijkheid büij ft bestaan. Zooals werd opgemerkt, denken Br. voor gereedschapswagen en reserve-motorspuit het bestaande materiaal te benutten. Alvorens het te kunnen indeelen, is ech ter een zeer grondige revisie van de 2 mo toren en bet pompagregaal noodzakelijk. De kosten hiervan ramen Br. op f 400. Bij het nieuwe materiaal, alsmed" voor <U tandpijpen op de waterleiding zullen d" oodige perssl«ngen moeten worden aange schaft. Br. steMen zich voor hiervoor een unifor me slang- met dito koppeling van 2Is" in te voeren, zulks in aansluiting met het be staande materiaal. Tevens meenen zy over en hoeveelheid gegummeerde slangen te moeten beschikken, om, wanneer bij brand slangen door bewoonde perceelen moeten worden gelegd, geen onnoodige waterschade behoeft te worden aangericht. Voor aankoop van het noodige 4angen- ateriaal wordt een bedrag van 2500.-— geraamd. Voor bluschmiddelen van bijzondoren aard i materialen, welke niet op de wagens zijn begrepen, als oefenladders, enz. ramen zij een bedrag van 1000. De uitrusting var. brandmeesters er brandweerlieden eischt aanvulling en verbe tering, speciaal wat betreft schoeisel, red dingsgordels en lijnen. Het voor dit doe! be noodigde bedrag ramen zij op 2000. Zy hehben de overtuiging, dat, wanneer iboven aangegeven reorganisatie van ma teriaal en uitrusting zal zyn uitgevoerd, de gemeente Gouda over een zeer goed uitge ruste brandweer beschikt, waaraan hoog- pisdhen zullen kunnen worden gesteld. Tevens zijn zij van meening, dat bij deze •oorstellen de grenzen van het noodzake lijke niet zijn overschreden. Redenen waarom zij B. en W. adviseeren willen bewerkstelligen, dat bovenstaand' plannen kunnen worden uitgevoerd." B. en W. ontvingen voorts op 23 Maart (29 het aan de Commissie van Bijstond in het beheer der Gemeentewerken gevraag' advies, en deze commissie kan zich geheel met het advies van .iet College van Brand meesters Vi Verwezenlijking van dat plan zal de Ge nvrente voor het doen van de volgende uit gaven plaatsen. L Aanschaffing automobiel-brandspuit met een capaciteit van 1000 a 1200 L. pe- minuut t 12.000, 2. Aanschaffing automobiel- brandspuit met een capaciteit van 1800 h 2000 L. per minuut 18.000, 3. Aanschaffing van een automobiel-draailaidK-r 6000. 4. Revisie reserve-motor spuit en uitrusting gereed- schapswagen 5. Aanschaffing nieuw ma teriaal, perssilangen, enz2600. 6. Aanschaffing bluschmid- delen van bijaonderen aard en materialen als oefenladder, enz. 1000. 7. Aanvulling: en verbetering der uitrusting van brandmees ters en brandweerlieden, red- dingagordels en lijnen 2000. zeer goed geoutilleerde brandweer zal be zorgen, waaraan hooge eiachen zullen kun nen worden gesteld, gevoegd by zijn niec- ning, dat bij die reorganisatie de grenzeh van het noodzakelijke niet zyn overschre den, geven B. en W. de overtuiging, dat aan het advies van liet College van Brand meesters en aan dat der Commissie van by- starvd in het beheer* der Gemeentewerken uitvoering behoort te worden gegeven. De kosten zullen moeten worden gedekt uil geldleening en moeten worden betaalci uit den kgpitaaldienst. In hoeverre een ge deelte van de door de bra ndverzeke ring- maatschappij uit te betalen schadevergoe ding wegens het verbranden van brand- biuaöhmiddelen en uitrustingen, zal kunnen worden besteed om een gedeelte der kosten te dekken, is thans nog niet bekend, doch dit zal waarschijnlijk wel het geval zyn, wanneer tot het afsluiten van een geldlee- ning moet worden overgegaan. Precariorechten. B. en Wschrijven aan den Raad: Het i» noodzakelijk gebleken de verarde ing op de heffing van redhten voor het ge bruik of genot van openbare gemeentewer ken, bezittingen of inrichtingen of voor door of vanwege hot gemeentebestuur vei- rekte diensten aan te vullen met een ta- ief voor het opbreken van goudalite wég- bedekking en de herstelling daartan. Te dien einde is prijsopgaaf gevraagd aan de Directie der Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek en kan het volgend tarief de verordening worden opgenomen, waar toe door den Directeur van Gemeentewer ken evenals door de Commissie van Bijstand het beheer van dat bedrijf geadviseerd wordt. Voor herstelling van ópper-vlakten van 1-M0 M2. wordt 10.— per MR. Voor herstelling van oppervlakten van 1050 M2. wordt Ï.50 per M2. Voor herstelling van oppervlakten boven .">0 M2. wordt 6.— berekend. Mitsdien bieden zy den Raad een concept erordening ter vasts telling aan. Hinderwet. Burgemeester er; Wethouders brengen ter kennis dat zij vergunning hebben ver- tend aan de N.V. Goudse.he Machinefabriek hare rechtverkrygenden tot hei uitbrei den der fabriek door l ijplaatsing van 1 elec- iotor van 10 P.K. en het verplaatsen an eenige machines en motoren in het per ceel plaatselijk gemerkt Kattensingel no. 23 kadpstraal bekend gemeente Gouda Sec tie A no. 4873, behrudens het recht van be- .anghebbende(n) tot het instellen van be- >ep binnen 14 dagen bij H. M. de Koningin, gevolge artikel lo der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktij dig kennis aan het gemeentebestuur en (bij Jeurwaardersexiploit) aan de(n;gene(n), f aan wie de vergunning is verleend. Opdracht van werk. Aan de N.V. Beton- en Woningbouw My. te Gouda is door den Minister van Water staat gegund het wyzigen van den Delft- weg nabij de Hoornbrug volgens bestek tyo. 73 (Wegenfonds) voor een bedrag van 16.390.—. Het Religieust- Spel in de Remonstrantsche Kerk. Voor de opvoering van „de Terugkeer vari den Verloren Zoon" van André Gide in de Remonstrantsche Kerk op Woensdag 17 April a.s. bestaat groote belangstelling. Het belooft dan ook een mooie opvoering tc worden van dit diepzinnig en ontroerend drama van den zoekenden, twijfelenden Van alle kanten is medewerking ontvangen. Het Bestuur der Remonstrantsch Üeref. Gemeente stond het kerkgebouw af met de toestemming daar de noodige veranderingen te doen aanbrengen. De Volksuniversiteit gaf de beschikking over het rustige décor van het podium in Réunie". De firma's Nederhorst, B. de Jong en Turion zorgen voor het opslaan en aanklee- den van het podium en de verlichting, zoo dat dit alles den indruk zal vergrooten, die van het stuk kan uitgaan. De costumes zijn voor deze gelegenheid vervaardigd en met groote zorg ontworpen gekozen. Vooral aan de werking der kleuren is aandacht gewijd. De V. C. J. B. heeft zooveel instemming gevonden met het voornemen, dit spel op oeren, dat alle kaarten voor de eerste avond reeds zijn uitverkocht. Daardoor is het noodig geworden een tweede opvoering te geven op Donderdag 18 April. Wy brengen nu het volgende onder de aandacht onzer lezers: Zij, die nog geen kaarten besteld hebben, en alsnog naar het spel willen gaan, kun nen alléén kaarten krijgen voor Donderdag 18 April. Zij, die kaarten besteld hebben, kunnen op Woensdagavond gaan. In dat geval moe ten zij in het bezit zijn van kaarten genum- mer 1300, die hun zullen worden thuis bezorgd. Indien zy ook op Donderdag willen gaan, kunnen zij kaarten uanvragen boven 3UU Volledigheidshalve vestigen wy er nog de aandacht op, gelyk ook uit de agenda blyM, dat de godsdienstoefening van Zondag a-8. in de Remonstrantsche kerk gewijd zal zyn aan de gedachte die in André Gide 8 Te- eer van den Verloren Zoon" tot uiting Totaal 41.900 De door het deskundige college van brand meesters uitgesproken overtuiging, dat de door hen aanbevolen reorganisatie van ma teriaal en uitrusting deze Gemeente een rugkeer komt. Verslag van de Gezondheidscommissie over 1928. II. Gelukkig kunnen we de gewone tirad» ook voor <üt jaar herhaien, waarbjj wordt vermeld dat gevallen van Aziatische Cho lera, pest, gele kootte, dysenterie prfto tvphus exanthematious, en in de laate" jaren ook daaronder te rangschikken sca- n!ngitl^êr^>röèp^ redevoeringen zjjn daarua in druk versche-" nen en aan alle autoriteiten en vereenigin- gen op zuivelgebied toegezonden. Ook aan onze leden werd een exemplaar ter hand gesteld. Onze over de deugdelykheid en houdbaar heid van de Rjjkskaasmerken by den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ingediende klachten hadden tot resultaat# dat in den winter van 1927/28 in verschil lende pakhuizen proeven werden genomen tot conserveering van de merken met be hulp van vaseline, waaraan verschillende hoeveelheden boorzuur waren toegevoegd, Deze behandeling bracht wel eenige verbe tering, maar bleek geenszins afdoende. Niettemin liet de Wnd. Directeur-Generaal van den Landbouw Dr. Swaving voor eeni gen tijd een brochure van zyn hand ver schijnen, waarin onder verzwyging van de minder gunstige resultaten de stelling ge pousseerd wordt, dat deze behandeling van de merken afdoende waarborgen biedt tegen beschadiging of vergaan van de mer ken. Blijkbaar is de; wensch de totstandkoming te forceeren van de Kaas- en Boterwet, die gebaseerd is op de deugdelijkheid van het Uy kamerk, niet vreemd aan deze mislei dende ambtelijke voorlichting. Het Bestuur heeft daarop in het Officieel Orgaan reeds enkele opmerkingen gemaakt maar stelt zich voor daarop nog uitvoeriger rerug te komen. Ook in het afgeloopen jaar mocht het niet gelukken van de Regeering toestem ming te verkrijgen voor den uitvoer van de boeren-Uidsche kaas. Het blijft zeer te betreuren, dat de liegeering nog steeds het uitvoerverbod handhaaft voor dit prima product, dat in het buitenland steeds gaar ne koopers vond tegen hooge prijzen. Het Bestuur stelde pogingen in het werk om te geraken tot een inniger samenwer king tusschen de verschillende vereenigin- gen van kaashandelaren. Besprekingen met de Noord-Hollandsche Vereeniging leidden tot geen resultaat, omdat deze niet bereid was iets van haar zelfstandigheid pry's te geven. Met de Bodegravensche Vereeniging wordt nog onderhandeld. Wat de meer interne aangelegenheid be treft, het ledental liep iets terug. Het is te leurstellend te ervaren, hoe weinig belang de kaashandelaren in het algemeen stellen in de belangrijke vraagstukken, die aan de orde zyn en welker oplossing voor de toe komst van den handel van vitaal belang zyn. Het nut van het lidmaatschap van onze vereeniging schijnt men niet in te zien. Het verwyt van onverschilligheid geldt trou wens onze eigen leden; uit het geringe be zoek van de op 29 Maart 1928 gehouden jaarvergadering bleek wel, hoe weinig zy zich interesseeren voor de daar behandelde belangrijke onderwerpen. De Vereeniging verloor door den dood haar leden de heer J. van der Linden te Al len a. d. Rijn en de heer J. L. van Eyk te Gouda die wy hier gaarne als volijverige leden herdenken. In de samenstelling van het Bestuur kwam eehige verandering door de verkie zing van den heer 0. Broere te Lekkerkerk in de plaats van den heer J. van der Giesen te «Bodegraven, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Over het ontwerp Kaas- en Boterwet, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De secretaris, de heer mr. de Mol, heeft allereerst een uiteenzetting gegeven van den toestand, waarin op' het oogenblik het wetsontwerp verkeert. In het ontwerp van wet wordt de uitvoer van boter en kaas ge regeld als destijds bij de crisis-wetgeving, met de bindende bepaling, dat het rijks- merk steeds duidelyk zichtbaar zal zijn. Dat dit tot alle landbouwproducten zich uit strekt, is meer schijn dan werkelijkheid, 't Is klaarblijkelijk de bedoeling om de weerspannige zuivelwereld mee te sleuren om de wet in dezen vorm, gekoppeld aan andere landbouwbelangen, er door te slee pen. De voorzitter betoogde dat de kaashandel aan handen en voeten gebonden worden. Wy zijn absoluut niet tegen verwaarloozing van de kwaliteit of tegen de bevordering van het Nederlandsche product, maar wij zyn tegen het ambtenaarlijke ingrijpen, hetgeen alleen een hoop geld kost en den handel belemmeren zal. Het Rijkscontrole-station is opgericht zonder regeeringsteun, het rijksmerk heeft onder vrijwillige controle zijn weg gevonden. Het is daarom zeer on verantwoordelijk van de regeering om na het voor haar nadeelig afgeloopen proces v. d. Straaten een ministerieele resulutie zonder deskundige voorlichting daar te stel len en er een clausule bij te maken, dat het merk steeds duidelijk zichtbaar moet zijn. De Nederlandsche handel heeft zich op eigen kracht ontwikkeld en zal zyn repu tatie op het gebied van kaas wel weten hoog te houden. Daarvoor is geen ingrijpen der Regeering noodig en spr. acht het on verantwoordelijk van elk Kamer1 id zyn stem aan het ontwerp te gevesn. Bovendien kan niet geëischt worden, dat het merk altijd zichtbaar marte zijn. Van September- e/i Octobericaas, die in de pou wordt gedaan, verpulvert het merk. Onze organisatie moet de leden der Ka mer bewegen de wet niet aan te nemen. De heer v. d. Most gaf e« n resumé van het gesprokene over dit onderwerp op do te Arnhem gehouden verga dering van de Liberale Staatsparty de Vrijheidsbond. Spr. had gemeend dit punt daar te moeten be spreken omdat eenige Kamerleden daar aanwezig waren, terwijl die partij ook als devies voert: zoo min mogelijk staatsbe moeiing. Die Kamerleden hebben met be langstelling geluisterd, maar of de z^ak ermede vooruit is gebracht, weet spr. niet. De Kamerleden weten niets van 't ontwerp af en 't is daarom eisch, dat ieder in eigen politieken kring zijn vertegenwoordigers op de hoogte brengt, want thans zien velen over het hoofd, tot welke consequenties bij bies en meningitis cerebrosipifcaiU, niet voorkwamen. Van den Gezondheidsraad ontvingen wy de wekelyksohe tabellen van besmettelyke ziektegevalllen, terwyl wy van den gemeen telijken ontHmettingsdienat van elk geval 'direct" opgave ontvingen. Diphteriegevaüe» werden er 8 aangegeven. Allen werden verpleegd in het Van Iter- ron-Ziekenhuis. Het vorig jaar kwam een zelfde aantal gevallen dezer ziekte voor in de ge meente. TyphusgevaMen werden 't vorig jaar 7 gevallen aangegeven, dit jaar slechts één geval van Turfmarkt Iill, dat m de Wijkverpleging werd opgenomen, terwij. nog een paraityphusgeval B in het zieken huis weid opgenomen, afkomstig uit Gou derak, welke patiënt overleed. De vermoei tielyke oorzaak van beide gevallen bleef ons onbekend. Omtrent de bedrijfsomstandighe den van het typhu«geval Turfmarkt 111 weid in verband met te nenien maatregelen door den Keuringsdienst van Waren ge schreven aan den Inspecteur Dr. Hulshoff Pol, Mededeeling hiervan aan den Burge meester, door wien.-, bemiddeling de keu ringsdienst zou hebben in te grypen, kon achterwege blijven. RoodvorrkgevaWen wer den 30 aangegeven, 't vorig jaar 13, ver spreid over het gehoele jaar. Hiervan wer den 15 verpleegd in het Van Iterson-Zieken- huis, de overigen thuis. Geneeskundige Armenverzorging. De inrichting van dezen tak van dienst Ideal' ongewijzigd. Ze gaf geen aanleiding tot klachtengemeente-artsen en die der ge stichten vervulden hun taak op loffelijke wy'ze. Tot de aanstelling van een .school- artw, schooltandarts en schoolverpleegster is het gemeentebestuur nog- niet overgegaan. Bëdriegen de voorteekenen ons niet, dan kunnen we nu eriiter spoedig hierin voor ziening verwachten. "Wij hopen, dat niet aan de aandacht van den nieuwen organisator van dezen dienst zaJ ontsnappen, de bezwaren tegen ver- ambtelyking geuit m de gecombineerde ver gadering van betrokkenen in Juli 1925 ge houden. Drinkwatervoorziening. De drinkwatervoorziening door de Goutl- ^che Waterleiding-maatschappij laat niets té wenschen over. Het voldoet steeds aan de eischen, gesteld in de concessb&oorwaarden, zoowel op chemisch als op bWlteriologisch gflbied aan 'hooge eischen. Maandelijks kwa men wij in het bezit van de rapporten over het onderzoek door Prof. Goester. Ook het jaarlijksch onderzoek door het Centraal la boratorium te Utrecht luidde gunstig. Voor het woon wagenpark werd het buizennet uitgebreid en verviel dus ons voorstel tot distributie per waterwagen. De voorziening van verder afgelegen bewoners in de Vóor- wiiüens laat nog te wenschen over en stuit af op l'inanoieele bezwaren voor de verbrui kers, wier aantal gering is. Uitvoering en handhaving van wet ten en verordeningen. -Vastgesteld werd een nieuwe verordening voor het Van Iterson-Ziekenhuis. Afgewe ken werd van den vroeger gevolgden weg en niet ons advies daarover gevraagd. De verordeningen voor het openbaar slachthuis werden in onze handen om advies gesteld, in de gevallen, waar de commissie de hulp inriep van de politie, of van het Bouw- e n Woningtoezicht of van den Rei nigingsdienst, ondervond ze steeds effectie ve medewerking. Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren. II. In de gisteren in hotel „de Zalm" alhier gehouden 86ste algemeene vergadering van welke vergadering we reeds een ge deelte van het behandelde in ons blad van gisteren weergaven is onderstaand jaar- rerslag door den secretaris, den heer mr. de Mol, uitgebracht: Het jaar 1928 is voor den kaashandel een jaar geweest van matige- resultaten. In de periode van de groote productie waren de pry zen zeer hoog, vooral voor de Septem- ber-kaas, doch de afzet naar het buitenland ging minder vlot dan men had verwacht, waardoor de prijzen een neiging tot dalen vertoonden. Het werd dientengevolge moei- iyk de duur ingekochte voorraden zonder verlies te plaatsen. De moeilijkheden, aan onzen handel in het buitenland in den weg gelegd, namen nog steeds toe. In Spanje kwam een aan merkelijke verhooging van de invoerrechten tot stand, die echter nog niet is ingevoerd in verband met de in den zomer van 1929 te houden landbouwtentoonstellingen te Se- villa en Barcelona. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is een voorstel inge diend tot wijziging van de tarieven, die voor Hollandsche kaas een verhooging van het lecht tot het drievoudige beteekent. Het stemt verheugend, dat onze buiten landsche handel zich ondanks deze belem meringen heeft kunnen handhaven, zy het niet dan met meerdere moeite en kosten. Het Bestuur heeft in het afgeloopen jaar eenige malen gelegenheid gehad de Regee ring op belemmeringen van onzen handel in het buitenland te wijzen en heeft, waar dit mogelijk was, zijn medewerking verleend om die uit den weg te ruimen. Tezamen met de Vereeniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne en de Producen ten Handelsvereeniging werd de actie tegen het Ontwerp Kaas- en Boterwet voortgezet. Mede ais protest tegen de wijze, waarop dit onderwerp in de vergadering van de F. N. Z. werd behandeld, belegden wy tezamen met de genoemde vereenigingen een open bare vergadering te Leeuwarden op 22 Juni waar de heeren G. J. Blink, A. van ^Jjnen en B. M. van Zwet als sprekers op laden. De vergadering was zeer goed be zocht en hoorde met belangstelling de be zwaren aan, die de sprekers tegen het Ont werp van Wet aanvoerden. Een geanimeerd debat besloot de bijeenkomst. De gehouden aanneming der wet zal leiden. De coöpera tieve kaasbereiding o.a. ZQu een ongeoor loofde steun door de regeering worden ver leend. Dat zul toch geen enkele party doen of 't moet de socialistrsohe uyn. De voorzitter merkte nog op, dat de Ka mer te laat in zou zien dat zy verkeerd ge daan heeft, gelyk ook by het crediet aan de Handelsksmer het geval was. Verschillende sprekers hebben nog het woord gevoerd. De heer Broere wilde een motie voorstellen en ter kennis bren gen van alle Kamerleden. De voorzitter raadde dit af, omdat Wj by per (oonlyke bezoeken den indruk heeft opgeduan, dut zulks zeer weinig uithaalt, de heer Braat deponeert ingekomen stukken gelyk maar in de papiermand. De heer Poppelhouyver heeft de eenzijdige toelichting, die het „Handelsblad" heeft gegeven op een uit treksel van het ontwerp, in een „ingezon den" bestreden. De voorzitter lichtte nogtoe, dat het Han delsblad meent te zeggen, dat bij aanne ming der wet, onze kwaliteit van de kaas iu het buitenland naar voren komt. Dit is absoluut onwaar, omdat ook de allerslecht ste kaas wordt uitgezonden. Zelfs wordt geduld, dat in Friesland de Leidsche kaas wordt nagemaakt, als zoodanig wordt uit gezonden, terwyl de echte Leidsche kaas geen ryksmerk kan krijgen. De heer Keus voerde aan dat de hande laren slaven van de ambtenaren zyn gewor den. Privé of vrijheid bestaat niet meer. Spr. betreurde ook dat noch de Kamer, noch de minister van Landbouw er iets van be grijpen en hy wilde voorstellen om zich te wenden tot de Koningin om een onzijdige commissie te benoemen, die een rapport uit zal brengen, maar du secretaris raadde dit af, omdat deze wijze in strijd is met het parlementaire stelsel. Ten slotte vereenigde de vergadering zich met de meening van de heeren v. d. Most en I'tjppelhouwer om de Kamerleden op de ho&gte te brengen door de-inzichten vast te leggen en die hun ondèr oogen te brengen, terwijl de vereeniging zich nog met een adres tot de regeering zal richten, hetwelk ook in de pers zal gepubliceerd worden. De vergadering keurde goed dat het bestuur deze urgente zaak naar eigen inzicht verder ter hand zal Intreding ds. I. Voorjdeegh. in den Haag. Ds. 1. Voorsteegh, heeft gisteravond in de Groote Kerk in den Haag zijn intied - gedaan als predikant van dë Ne<t. Ilérv. ge meente te 'S-Gravenhage. Vele Katwijkers waren aanwezig, wier Vrourwen aan de Kat- wyksche mutsen kenbaar waren. Zooals men weet, heeft ds. Versteegh voor Gouda in katwijk gestaan. Onder de aanwezigen merkten' w", behal ve den bevestiger, ds. Rutgers uit Katwijk aan Zee, op de Haagschc- predikanten Schokking, den voorzitter van den kerkt - raad, Posthumus Moöjes, M olenaar, Van der Bosch, Te Winkel, van Dorp eti Fergu son; ook was aanwezig ds. De Wilde uit •Keitsum, die het betoep riatr Den Haag aan genomen heel't. Voorts die- Tweede Kamer leden Snoock Henkemans en Kryger. Voorgelezen werd 1 Corinthe I: 1831. Ds. Voorsteegh begon met het stellen van de vraag of er nog plaats in Je wereld is voor religie, of er nog plaats is voor schriftuurlijk christendom .Spr. hoort stem men, die neen zeggen, ook die ja zeggen, maar onze God zegt - aldus spr.Predik het Woord! Dit is de steun dien de prediker heeft, omdat Hy, die roept, ook getrouw is. Toen spr. het beroep naar den Haag kreeg, heeft hy Gods verzekering ontvan gen dit beroep te mogen aannemen. Daarom stoort spr. er zich niet aan, dat beweerd is, dat dit een beroep uit de hel zou zyn. Spr. betreurt dat zulk een uitspraak mogelijk is, in de gemeente van Christus, waar de heer schappij van 't Woord toch doorgedrongen moet zijn. Maar ook andere stemmen zyn beluisterd en spr. dankt voor de hartelijk heid, die hem uit veie brieven gebleken is. Spr. denkt aan zijn intrede te Acquoy, waar ds. Troelstra hem in zyn eerste gemeente bevestigd heeft, ds. Troelstra, wiens opvol ger hy thans is. S-pr. is dankbaar voor den brief, dien hy van ds. Troelstra ontvangen heeft en die over den Haag schreef als zyn oude dierbare gemeente. Na vriendelijke woorden tot ds. Troelstru gsproken te hebben, heeft hij de gebruike lijke toespraken tot zyn bekenden, collega's enz. gehouden; ook tot de afvaardiging van den Goudschen kerkeraad. Dan hield spr. zijn eerste prediking over Lucas 7:35 „Doch de wijsheid is gerechtvaardigd geworden van al hare kinderen." Na op het tekstverband gewezen te heb ben, ziet spr. in dit woord vier dingen: le. De groote armede van hen, die dit woord, dat spreekt van de wijsheid Gods, niet ken nen, 2e. de groote zekerheid, 3e. den mach tigen troost en 4e. de geweldige roe-ping. In een met vuur uitgesproken prediking werk te spr. deze punten t.ader uit. Na liet uitspreken van den zegen werd hem toegezongen psalm 134:3, waarvoor d-. Voorsteegh met enkele vriendelijke woorden dank gezegd heeft. Agenda. 15 April 8 u. n.m. Soc. „Ons Genoegen" Attractieavond van de H.B.S.-Vereen. 13 April, 8 uur. Soc. de Réunie. Volksuni versiteit. Voordrachtavond Albert van Dalaum. 14 April 10 hi uur, Rem. Kerk. Ds. Cramer onderwerp: „De terugkeer van den ver loren zoon" in Lucas XV en by André Gide, inleiding van het Religieus spel op 17 en 18 April. 16 April, 8 uur, Bovenzaal Hollandia. Verg. Speeltuinvereeniging „het Oosten". 17 April, 8 uur, Nieuwe Schouwburg. Ned. Tooneel Ensemble Miss Cavell. ,17 en *18 April, 8 uur, Rem. Kerk. Het Reli gieus spel van den Terugkeer van den Verloren Zoon van André Gide. 20 April, 8 uur, Concordia. Tooneel en De clamatieclub „Thaüa". 22 April, 8 uur, Zaal Central, Zeugatraat. Verg. Ver. ter bevordering van de belan gen van slechthoorendeu. Uil' lJEN OM 1 KEK. HAASTRECHT. fc - Schip gezonken. Donderdagmorgen .omstreeks 10 üur is in den gekaualiseerden Heliandachen lJssei op ongeveer 1 K.M. boven de Waai er sluis, ter hoogte van de bleukery van Van Leeuwen een schuit, geladen met teen, ter grootte van 14 ton gezonken. De schuit, waarop zich behalve denschipper E. Boere uit Lopik, nog een knecht bevond, werd dobr eey sleepboot getrokken, en heelt door het afschuiven dor bossen teen, water gemaakt, waarna zy rd ondergetrokken. De béide opvarenden kregen een nat pak, doch werden spoedig gered. Voor het scheepviuirtverkeer zyn waar- schuwing.steekens geplaatst, zoodat uehi ongehindeVd doorgang kan vinden. Heden morgen 7 uur zou men het vaartuig lichten. Burgerlijke Stand. GEBORENSamuel, z. v. A. K. UouteE. eh Al. Speksnijder. Jozef, i. V. C. Steenber gen en M. van der Meer. Ma rit Hendri- ka, d. v. A. Söhinkel en A. van der Neut. GETROUWD: A. W. J. A. Verkroost en H. G. Uljee. KADlO-NlEUWb. Programma voor heden. Hilversum: 5.Lezing. 6.30 Radiodokter. 6.01 Dinermuziek, 7.15 Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 8.01 Concert, tooneel („Candita"); na af- 1001# A.V.R.O.-dansorkest. Huizen: 5.Concert. 7.Spreekbeurt. 7.2510.30 Sprekers én muziek. RECHTZAKEN. DRAADCOOZE DIENSÏ. Groote fabrieksbrand in Gennep. Gisteravond omstreeks half tien is een groote brand uitgebroken in de fabriek voor houtbewerking De Genneper Molen te Gen nep en weldra sloegen de vlammen naar buiten. De plaatselijke brahdvt'eer Was spoe dig aanwezig, doch kon tegen de geweldige vuurzee Aiets 'uitrichten. Dè vlammen sloe gen over op de naast de fabriek staande woning van -een der directeuren, wélke even eens iii vlammen opging. Een zware strijd had dé brandweer te voeren om de overige belendende perceelen te beschermen. De wind dreef in de rich ting vair de Nierstraat ëh het mmg een wonder heeten- dat de geheele -straat niet in asch werd gelegd. De motorspuit uit Nyme^en, die ter as sistentie was geroepen, kon niet véél uit richten doordat zy niet voldoende zuig kracht had om het water uit de langs de fabriek ytroomende Niters op te zuigen. De fabriek, waar 120 man Werken, was legen het einde van den brand geheel uit gebrand. Allee» een afzonderlijk staand ge heel nieuw fabrieksgedeelte, waarin de kan toren gevestigd zyn, bleef gespaard. Uitzending van de A.V.KA). op 30 April. De Minister heel't bepaald dut op 30 April dek" avonds'de zender van Hilversum voor de V.A.R.A. van hal? 8' tot 9 uur beschik baar'zal Zijn en heelt ha 9 uur deft zéndei ter beschikking gesteld van de A.V.R.Ö. I Dit is in overeeh-.temming met de bereid verklaring van de V.A.R.A. om af zien van een deel van den avond van 30 April welke rechterL haar geheel toekom*. Overboord geslagen en verdronken. WERKENDAM, 12 April. Hedenmorgen ia alhjer op de rivier de Merwede ovenbooro geslagen en verdronken de 29-jarige schip per G. J. Esmey.er, wonende te Werkendam. De moord op een seinhuiswachter te Giesen-Nieuwkerk in 1923. Een nieuwe instructie tegen het echtpaar K. in verhand met de herroeping der vfoeger voor de justitie afgelegde verklaringen. De getuige K. en diens echtgenoot? in de moordzaak van Giessen-Nieuwkerk zyn gis te reri middag, in verband met het horroepen van de vroeger door hen afgelegde; verkla ringen, door de politie van Rotterdam naar Dordrecht overgebracht. Zij zouden dosr de justitie worden gehoord. In verband met de mogelijkheid van een vervolging wegens meineed, zullen beiden worden bijgestaan door mr. D. de Hollands, advocaat te Arn hem, die ook mej. Haveman in de Culem- borgsche moordzaak heeft bijgestaan. Uit Dordrecht wordt ons nog gemeld, dat deze beide hoofdgetuigen gistermiddag om streek.^ half drie zijn binnengeleid in het gebouw van de arrondissementsrechtbank. Zy werden vergezeld door drie rechercheurs. By geruchte vernemen wy voorts, dat mr. H. H. Roobol zich telefonisch in verbinding •zou stellen met den minister van Justitie. Herinnerd mag er aan worden, dat nog steeds een revisie-aanvraag in het belang der beide veroordeelden by den Hoogen Raad aanhangig is. Voor de behandeling van deze aanvraag is echter nog geen da tum bepaald. De instructie wegens meineed tegen het echtpaar K. geopend. Naar de subs.-officier van justitie te Dor drecht, mr. A. J. Kronenberg, ons mede deelt, is gistermiddag de instructie geopend tegen het echtpaar K., als verdacht .an meineed in de moordzaak op den baanwach ter de Jong te Giessen-Nieuwkerk. De instructie wordt geleid door mr. van Aken. KADIO-TKLEGKAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Betrokken. Weinig neerslag. Weinig'verandering in temperrt- tuur. Lf April. 12 April. Officieel. Londên i2.09*/i« 12.097 Berlijn 59.10 59.09VL Parijs 9.78% 9.7»% Brussel 34.61 Mr 34.60 Ma Zwitserland 47.97 Mi 47.96 Weenen 35.02 Mi 36.02% Kopenhagen 66.41% 66.45 Stockhom 66.55 Mi 60.62% Oslo 66.42 66.42% New York 2.49% 2.49% Niet-offieieel. Praag 7.38 Madrid 37.20 - 37.16 Milaan 13.04% 18.04% 3.% N.W.S. 78%. Prolongatie 6 ADVERTENTIEN. WACHT NIET LANGER MET Mi iai Wij leveren U eten prim» gebit f70met 5 jaar volla garantie. U^betaalt hiervoor 12 maanden achtereen f 5.84 Koeteloos inlichtingen. BUREAU VOOR TANDHEELKUNDIGE wm MIDDENSTANDS VERZEKERING Afl.nt. Mor, T. C. holman; Flvw»l«nilngtl 103, Bguda Vanaf ZATERDAG 13 GROVE GEKLOPTE PAREL AP,R1L 'a.s. 'zijn de prijzen v«n f 0.75 per H.L. afgehaald ert COKES f0.90 per H.L. thuis bezorgd Elke gewenschte hoeveelheid kan geleverd worden. Bestellingen gelieve men een dag, vóór de bezorgdagen (Maandag, Woensdag en Vrijdag) op te riHEÜTiSïx Ui 5, 50 jfjS&jWen aan het loket, per briefkaart en per telefoon No. 70. tijgf Zalen beschikbaar voor vergaderingen. i 20 FIRMA a dam. Hoofdsteeg 7 - Rotterdam VarpIsgluinrtlkalM, Gariati, Gummlkaustn, Briukbaiitfin Warnwatariakkan 8«T1I. prijscourant gratis.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2