3 ren ll! UG. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17045 Maandag IB April 1829 68* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ww nu SUR nu nu nu beste BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena FEUILLETON~ Hat werk der deskundigen-commiseie. be- 25 75 zy h«t dan ook indirect, 89 29 25 1» na 4» 4» nu 49 36 39 en HOOFDSTUK XXI. (Wordt vervolgd.) iteriaal. Hy ver- 'itsütreeksche se troepen verschillende cyf< naarmate hun oefeningstjj ver in t’ verleden ligt. nu r nu nu 0 nu nu landarl nu (Nd. nu nu [ENT voar Onze t Redactie 29 59 Llö nu F5 nu 1.7fr F5 nu 2.75 voor 59 BUITENLANDSCH NIEUWS. DENEMARKEN. Kroonprinselijke huwelijksplannen. Kroonprins Fredeiik van Denemarken, die dit voorjaar een reis naar het Zuiden zou maken, doch zich tevreden stelde riet de Paaschdagen te Berlijn door te brengen, 'vertoeft op het oogenblik te Stockho'm, waar hij by prins Karei en prinses Inge- birg, een zuster van den koning van Dene marken, logeert. Sommige Noorscne bladen brengen d. meer dan 300.000 hanteekeningen van per sonen, welke adhaesie betuigden aan de re geering. s wil geven, al meer of minder Doch niet alleen het penoneel der legers wensdht graaf Bernstorff ingekrompen te zien, doch evenzeer het mgte wacht geen heil van on-Nffht perking in den vorm van ilerlaging der mi litaire begroetingen, omdat men op deze wijze o.a. niets te weten kan komen over het materiaal, dat reeds opgeelagen 'igt. Hy verlangt daarom inkrimping van al de cate gorieën wapenen. Ook brengt Bernstorff het verbod, beli- Juli 1926, tel en bacteriologi- W>u het echter jod zich ook uit- van oorlogsvoe- G01IM1IE (01RANT. SPANJE. Nu de dictator heengaat. Manifestaties en 300.000 hand- teekeningen. Gisteren had in Madrid een volkamanifea- tatie plaats om hulde te brengen en erken telijkheid te betuigen voor het werk van Primo de Rivera. Om tien uur begonnen vele duizenden personen, behoorende tot alle klassen der bevolking, de poort van het ministerie van oorlog te passeeren, om een adhaesiekaart neer te leggen, op de tafels, die daartoe in lange rijen waren geschaard. De manifestanten juichten Primo toe, die by herhaling op het middenbaikon moest verschijnen in gezelschap van de ministers. De generaal .nkt« de manifestanten, wier enthousiasme, zeide hij, van groot belang is zoowel voor het buitenland als voor Span je zelf. o. Om twaalf uur had een manifestatie plaats, op touw gezet door de Patriottische Unie. Hieraan namen deel delegaties uit alle provincies. Door eenige dezer delega ties werden op de tafels van het ministerie van Oorlog lijsten neer gelegd,, bevattende Philip lag eenige oogenblikken doodstil, zyn oogen half gesloten. Hij trachtte zich zelf te overtuigen, dat hy wakker was ge schrikt uit een angt-tigen droom. Misschien hadden zyn overspannen zenuwen hem pai- ten gespeeld, want het was toch wel te idioot om te veronderstellen, dat hier, op Wendlesham Manor zich de reeks* van mystc- reuze gebeurtenissen zou voortzetten. Het chaarrwl in ’t protocol van sprake om een chemische! schen oorlog te voeren. Z.i gewenscht zjjn, dat het ve| strekte tot andere vormeN ring, het werpen van oorlogsmateriaal (gra naten, brandbommen, enz.ï, uit vliegtuigen mag z.i. niet langer gedoogd worden onder meer ook, omdat de burgerlijke bevolking zooveel te lijden heeft van de toepassing dezer oorlogsmethoden. Bernstorff is voorstander van de vorming eener permanente commissie, die ingekomen klachten zou kunnen behandelen. Wanneer ook dan een oplossing nog moeilijkheden met zich brengt, zou men zyn toevlucht kunnen nemen tot het internationale ge rechtshof in Den Haag, dat bij meenin ge verschillen een beslissing zou kunnen ne men. 19 Ik denk wel niet dat je je nu goed zult slapen. Als een marmot, antwoordde Philip opgewekt, ik zal slapen zoodra mjjn hoofd het kussen voelt. Bovendien hen ik nog een langslapar en u moet het mij maar verge ven, als ik te laat aanhet ontbijt verschijn. Hij geeuwde en rekte zich uit. Het is buitengewoon vriendelyk om ons zoo' wel willend te herbergen. Een paar minuten lag hij in bed en in diepen slaap, overtuigd dat dien nacht hem niets zou storen. Maar naeen poosje ontwaakte hij plotseling met het beklem mende gevoel, dat er iets niet in orde was. Een ezel overbalkt tien nachtegalen HET PROCftUSTES-BEO. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) 1.25 [oozen van nu 69 motetten, Raynour, die evenals Philip een chamber cloack droeg en aan bet andere eind van de gang verscheen, zyn gestalte duidelyk af- teekenend in het maanlicht. Ook Lord Rty- nour schrok op zijn beurt toen hij een onver wachte gestalte ontdekte. Schrikt U maar niet, Lord Raynour, ik ben het, Philip Arkwright, Philip schaamde zich dat hij hier gevonden werd door zijn gastheer midden in de nacht rondwandelend Jij, Philip? Ik dacht dat je allang iu diepen slaap wa». Hoe ter wereld kom jy hier midden in den nacht verzeild? Philip lachte zenuwaihtig. Ik droomde benauwd legde hy uit. en toen ik wakker schrok meende ik dal er iemand in myn kamei was en daarop weg sloop. Ik denk dat Ik van Godfrey Tarrant gedroomd heb. Ik hoorde iemand rondloopen, zei Lor.i Raynour en daarom kwam ik uit mijn ka mer. Zooals ik vanavond al vertelde zit dikwijls hog heel laat te lezen. Het spijt nu dat je nachtrust gestoord is door het slechte droomen, want natuurlijk was het niets a ders dan een droom. Dat denk ik ook, antwoordde Philip ik geloof dat ik voor driekwart in slaap was, toen ik uit bed sprong. Ik zag het maan licht in de gang, en denk dat dat op een m andere manier in mijn kamer gevallen i Het spijt me dat ik U gestoord heb, 1 »r Raynour. De Amerikaansche gezant Gibson, die als v ertegenwoordiger der Vereenigde Staten de heden beginnende voorbereidende ont- wapeningszitting zal byiwonen, heeft in een ondeitioud met vertegenwoordigers der Amerikaansche pers lateA*" doorschemeren, dat de regeering der Vereenigde Staten, evenmin als de Duitsche regeering, bereid is te blijven meedoen aan een verder slee- pend houden van het ontwapeningswerk. De Amerikanen zijn vastbesloten, op deze con ferentie practische resultaten te bereiken. Daarin kan men zy het dan ook indirect, een afwijzing zien van de Fransche pogin gen, om het werk der ontwapeningscommis sie op te houden. Zooals te verwachten was heeft Gibson geen mededeelingen gedaan omtrent de met groote spanning verwachtte nieuwe Amerikaansche' voorstellen betref fende de ontwapening ter zee. de gang. Opeens kreeg Philip zijn volle energie terug. Hij sprong op in bed en keek om zien heen; alles was thans weer donker. De deur was gesloten, hoewel het verdwijnen van de gestalte met geen enkel geluid gepaard was gegaan. Zenuwachtig draaide Philip den knop van het electrisch licht »m. De kamer zag er precies uit, zooals hij geweest was voor hij naar bed ging, er v.as geen spoor van de aanwezigheid van een ongewenschten be zoeker, niettemin spn ng Philip uit het bed er. gooiBe zijn chambercloack om. Waarom was hy daarnet toch te slaperig geweest om het licht aan te draaien, bedacht hy mee spijt. Ik geloof dat het per slot van rekening toch een droom is geweest, mompelde aü, maar dan een buitengewoon duidelijke en onaangename droom. Want niemand zou toch die deur hebben kunnen openen sluiten zonder dat ik het gehoord had. Hij liep naar de deur en wierp die open. Aan den overkant van de gang, was 'n klein tralievenster waardoor de maan een blank schijnsel over de gang wierp. Dat schijnt er toch op te wijzen dat ik niet gedroomd heb, zei hij in zichzelf terwijl hy langzaam de gang afliep. Ik geloof dut niyn zenuwen mij parten spelen, ik denk dat ik het lichtschijnsel door een reet of door het sleutelgat heb gezien en me de rest eer beeld heb. Toch zette hy zijn nachtelyke tocht voort. Tenslotte bereikte hij de scml- derijen-galerij. Het was daar net zoo licht 25 nu 12 29 49 m L96 «en kwart .nu 29 «twilling, voor 29 R, in gla- te Detroit kwamen ’Zaterdag twee vliegtui gen met elkaar in botsing. De president van de Maryland-vliegtuig- fabrieken Kreider werd daarbij gedood en de bestuurder van het andere toestel, cap tain Druce werd zojdanig gewond, dat hy kort na de overbrenging naar een zieken huis overleed. bezoek van den prins, die thans 30 juar om is, in verband met huwelijksplannen en noe men in verband hiermede den naam va., prinses Ingrid, de eenige dochter van du. Zweedschen kroonprins, die einde Maart IV jaar is geworden. ENGELAND. De handelsdelegatie naar Rusland. Goede spoorwegen, maar slechte wegen. Een der eerste leden van de Brilsche hun- delsdelegatie naai Rusland, die in Engelanu ti ruggekeerd zijn, heeft aan do „Daiiy News" verteld, dat de spoorwegen zich in uitstekenden staat bevinden. Hy had nog nooit beter uitgeruste treinen gezien, beter gegeten in een eetwagen of in een heter b geslapen. Daarentegen zijn de ‘meeste we gen verschriickalyk. De sovjetregeering poogt niet ze op te lappen maar bouwt ze opnieuw. Als zij het «loet, doet zy het dege lijk. Zy heeft weger, grootendeels gelaten wat zy waren, maar de nieuwe wegen zijn bestemd om 20 jaar te duren. Alle bussen in Moskou zyn van Britsch fabrikaat. Men heeft er, volgens den zegsman van de „l’ai ly News”, andere geprobeerd; maar alleen deze bussen waren bestand tegen de slech te wegen. Hij vertelde oo< nog dat de koopkraeh der bevolking veel grooter was dan de be schikbare voorraden. Rusland, is, naar hy nog meedeelde, ni in staat contant te beta’ n maar wenscht in termijnen te betalen op de basis van een crediet van drie jaar. Hij was overtuigd de. sovjetregeering ui geen enkel geval n. gebreke zou blijven te betalen. VER. STATEN. De redding van de Southern Croaa. De vliegers kunnen zelf opstijgen. Het vliegtuig Can.berra, dat de Southern Cross teruggevonden heeft, seinde gisteren naar Sydney, dat het door teekens van kapi tein Kingsforl Smith mededeel in g had ge kregen, dat de Southern Cross onbescha digd was gebleven m alleen een noodlan ding had moeten doen uit gebrek aan ben zine en smeerolie. Smith meent eveneens juist voldoende ruimte te hebben oin weer tc kunnen opstijgen, zoodat de Camberra gevraagd heeft om onmiddellijk 2 vliegtui- ujt Sydne te zenden met brandstoffen, die de Southern Cross noodig heeft. Er is nog niets gevonden van kapit' in Anderson en Hitchcock en men begint ziel, nu eenigszins ongerust over hun lot te ma ken. als op de gang bij zijn kamer, want boven in de muur waren een paar tralievenster-, waardoor helder maanlicht naar binnen viel. Het koude, bleeke licht gaf iets fascinee- rends aan de portretten van de lang-gesto.- ven Tarrants, die er langs de muren hin gen. Philip’s blik viel op de beeltenis van den beruchten Godfrey. Ik geloof dat ik van jou gedroomd heb, Meester Godfrey, zei Philip zacht, je had een zwart gewaad aan; zooiets als hier op het portret van jé schouder, hangt. En ik zag je witte handen; precies in dezelfde houding als je ze hier hebt. De handen van den man op het portret Philip zag het nu voor het eerst waren buitengewoon blank er. fyn; er was iets on- definieerbaar-misdaoiEs in die handen, vond haj, met hun'la-ige en spits-toeloopen- de vingers. Een met juweelen bezette ring prykte aan den ir.iduenvmger van de rech terhand. Ik vind je handen al net zoo gruwelijk als je gezicht, mompelde Philip, en ik nu bly zyn, als ik hier morgen vandaan kon», want de belofte dat de gasten een bed krij gen waar te rustig en vast op slapen, is aan mij ook al niet bewaarüéüH En deze alleenspraak, maakte Philip aan stalten om naar z(jn kamer terug te gaan. Maar plotseling schrok hij door het geluid van een deur, die geopend werd aan het an dere eind van de gang. Hij stond onmiddel- Ijjk stil en keerde zich om, zich afvragend wat er nu weer zou gebeuren. Het was evenwel niemand andars als Loni De eischen dei geallieerden. Ontstemming in Duitschland. De voor bereidende ontwapeningscommissie. Graaf Bernstorff’s voorstellen. Amerika wii resultaten. Volgens de Amerikaansche pers zouden de Amerikaansche tle-kundigen te Parys niet accoord gaan met de daargenoemde cijfers der Duitsdhe jaarbetalingen. Volgens de New-York Hera'd hebben de genoemde cijfers niet de instemming van Owen Young en zouden in het geheel niet overeenstem men met de opvatting der Amerikanen. Dit wijst erop, dat de eischen der overige ge allieerden hooger zyn dan Amerika en, naar men zegt, ook Japan het zouden wiifen zien. Misschien zal Owen Young zich ge drongen voelen om tijdens de besprekingen lagere cyfers voor ta stellen. De New-York Herald meldt verder nog uit Washington, dat na de besprekingen op het Witte Huis tusschen President Hoover, Mellow en Stinson deze laatste nog een con ferentie van een uur had met dpn onder secretaris van Financiën Mils, welke confe rentie ten doel zou hebben gehad het voor bereiden van een voor Owen Young en Pier pont Morgan bestemd memorandum betref fende de houding van de Regeering van de Ver. Staten. Het is nog niet bekend of de Regeering der Ver. Staten stelling zal ne men ten opzichte van de Duitaehe jaarbata- lingen, doch algemeen acht men deze te Washington te hoog. Vandaag komt te Genève voor de zesde maal de voorbereidende ontwapeningscom missie bijeen, wgarvan jhr. Loudon de voor zitter is. In verband met deze conferentie is van belang de nota, die is ingediend door r ïgee^r 7(e. Hij gaat, teneinde het bereiken van een wezenlijke oplossing in de hand te werken, alle factoren na, die bij de bewapening een rol spelen. Onder meer brengt hij het vraag stuk der geoefende reserves ter sprake, wier ontwapening hy in de conventie wenscht belichaamd te zien, doch, blykbaar als concessie aan ’t Fransche standpunt, geeft hij toe, dat reserve-troepen lang niet, wat gevechtsiwaarde betreft op één lyn kun nen worden gesteld met andere onderdeden van 't leger. Hij zou het liefst den dienst plicht afgeschaft zien, doch hierop dringt hij gezien het reed» eprder gebleken hard nekkig verzet van ve'e kanten, niet nadruk kelijk aan. Bernstorff bepleit het vaststellen van in dexcijfers voor de zeer uiteenloopende cate gorieën van personeel. M.a.w. om de sterk ten van de legers oer verschillende staten op een billyke manier te kunnen vergelijken wenscht hij in punten de waarde der diver se leger-onderdeden uit te drukken. VeoK, reserve-personeel, troepen in werkemken dienst en beroepssoldaten zouden verschil lende cyfers moeten worden vastgesteld\en hoe minutieus Bernstorff te werk gakt, blykt wel hieruit, dat hij aan de reserve- was ook heel mogelyk dat een of ander on bestemd geluid in het huis hem had doen ontwaken. Hy was alweer half in slaap en wendde zich op een gegeven oogenblik met een diepen zucht op zijn andere zij om weer te gaan slapen. Toen do<(r zijn half gesloten oogleden, werd hij zich bewust van een vreemde lichtstreep over den vloer en zijn cogen geheel openende, zag hij dat de deur van zyn kamer openviet. Zijn kamer zelf was in duisternis gehuld, het raam was ge sloten en zware damasten gordijnen hingen ervoor. Vaag vks hij zich bewust dat het vreemd was dat de deur openstond. Hij kon zich niet herinneren, dat hij haar gesloten had, maar Lord Raynour had het zeker gedaan toen hij \an hem was weggegaan. Wanneer de deur was open bujven staan dan had hy. Philip, het tocfy,wel gezien, voordat hij naar bed ging. Het was vieemd, maar overmoeül als hy was, voelde hy er weinig voor om het rlecti isch licht aan te steken. Eenige oogenbiiKken gingen voorby, to^n werd hy klaar wakker door een geluid naa«t zijn bed. Een donkeie gestalte, de gestalte ’.an een jongen man, zooals Philip kon on derscheiden, kwam uit de duisternis naar voren en passeerde nu de lichtstreep on de vloer. Er was geen geluid van een voetstap, het leek wel alsof de gestalte over den vloer gleed. Philip zag een paar witte handen maar het gezicht bleef onzichtbaar vo >r hem. Terwijl hij gespannen toekeek, hield de gestalte even stil als in aarzeling, doch ging toen door de open deur en verdween in Drie vliegers verongelukt. In de nabijheid van San Carlos in Niquaragua is Zaterdag een vliegtuig van de Amerikaansche marine ueergestort. Da inzittenden, een oflnier en twee onderoffi cieren, werden gedood. Een botsing van vliegtuigen boven de Ford-vliegterreinen. Boven het vliegveld der Ford-fabrieken ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhhndel en de postkantoren. buredux zijn dageiyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: e Telef. 83. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels f 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer OdJO. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheide-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regelt f 2.25, elke regel meer f 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tu&schenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. De algemeene vergadering van de scha- devergoedqigsconferebtie te Parys heeft Zaterdag van ha'f twaalf tot twaalf uur veertig geduurd. De delegaties der Entente- landen hebben het memorandum der com missie van deskundigen ingediend, dat ais leidraad der besprekingen over de geëischte bedragen zal dienen. Het memorandum, dat ais voorstel geldt en niet als een besluit van de i»chuldeischende staten, is ter ver gadering voorgelezen. De volgende algemeene vergadering zal heden te elf uur beginnen. Zy zal beslissen over al of niet openbaarmaking van het memorandum. Over de daarin genoemde cyfers is officieel mets meegedeeld en over den inhoud is Zateruag geen débat gewee-t. Het feit, dat Owen Young als voorzitter der conferentie het memorandum in ont vangst heeft genoiney, is niet op te vatten in dien zin, dat hij er mee instemt. Hij heeft daaromtrent zyn standpunt nog niet Naar niet-officieei verluidt, zyn de cy fers, die de Fransche pers heeft genoemd over de Duitsche annuïteten, waarom trent de schuldeischcnde staten ’t eens zyn geworden (1800 mil'ioen tot 2300 a 2400 millioen goudmark) niet juist. Er wordt in tegendeel beweerd, dat de in het memoran dum genoemde bedragen nog hooger zijn. De Vossische Zertung meent goede rede nen te hebben te twyfelen aan de bedra gen, die de meeste r ransche en Engelsche b,a<ten noemen in verband met het aan /«etaekt door de ortuldoiochonde voorgelegde memorandum. Zy twijfelt zoo wel aan de kapitalL.eering van het bedrag van 38 milliard als aan de annuïteiten van 1.7 tot 2.4 milliard, alsmede aan de bepaling van een tydperk grooter dan 37 jaren. Over de redenen, die het blad aanleiding tot dien twijfel geven, laat het zich niet uit. Indien evenwel de cyfers toch juist mochten zijn, overtreffen ze, zegt ue Vossische Zeitung, de somberste verwachtingen. In denzelfden geest laten alle bladen zidh uit. Het eenige lichtpunt wordt genoemd, dat het memo randum niet door Owen Young geteekend is. Zoowel de „Petit Parisien” als „Le Jour nal” vernemen van hun correspondenten te Berlijn, dat men ei rekening mee moet houden, dat de nieuwe voorstellen der geal lieerden morgen door de Duitsche deskundi gen waarschijnlijk zulllen worden afgewe zen. De correspondent van laatstgenoe’md blad had een onderhoud met een Duitscher uit invloedrijke kringen, die verklaarde, dat het accepteeren van deze voorstellen buiten het voor Duitschland economisch mogelijke lag, „Een eerlijk koopman onderteekent geen wissel als hij w'eet, dat hij hem niet kan uitbetalen”, verklaarde deze. BINNENLAND. Dr. Willem Mengelberg vraagt ontslag. Het Nederlandsche muziekleven ern stig bedreigd. Hij wenscht om rede nen van fiscalen aard zijn domicilie te verplaatsen. Het Algemeen Handelsblad meldt: Uit de Residentie vernemen wy van, in regeeringskringen goed georiënteerde zijde, het volgende ontstellende bericht: In de, dezer dagen te Amsterdam gehou den, bestuursvergadering van het Concert gebouw, kwam een schryven ter tafel, waar in de dirigent dr. Willem Mengelberg tegen 1 September aanstaande zijn ontslag neemt als leider van het Concertgebouw-orkest. De reden van dit ingrijpende besluit moet enkel en alleen worden gezocht in het feit, dat dr. Mengelberg sinds jartn zyns in ziens buitengewoon onbillijk door den fis cus wordt behandeld, die hem dwingt tot het betalen van dubbele belasting. Immers, hoewel dr. Mengelberg tydens z’n jaarlyksch verblijf in Amerika een zeker percentage van zyn daar te lande getoucheerde gage in de Amerikaansche schatkist moet stor ten, wordt de Amerikaansche gage hier te lande ten tweeden male verdisconteerd, in dien zin, dat ook de Nederlandsche fiscus daarvan belasting heft. Hoewel reeds eenige

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1