MENTORHOEDEN Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer De Algemeens Vergadering Causerie van Burgemaaster Gaarlandt. CAREL KROPMAN BETER zijn er niet. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Hat Palais van Volksvlijt gahaal afgabrand. D. Am.terdam.ch. Brandwe.r machtaloos. E«n mmirur t. «ariatan aahauwapal De Amsterdamsche brandweer stond nim mer zoo machteloos als hedennacht, toen zy zich voor de ontzaag dyke taak gesteld zag, de brand in het Paled, voor Volksvlijt te be st ryden, die omstreeks kwart voor drie den rechtervleugel aan de zijde van - hei Oosteinde wa.s uitgebroken. Uit alle brand weerkazernes reien de motor- en ladder- wagens weg op hun tocht naar het Frede riksplein door de luide signalen de nachtrust van menigeen storende. Geen wonder dat vooral uit den omtrek duizenden uit hun slaap gewekt naar het groote plein snelden, waar hen een .schouw spel getoond werd, zoo schitterend van aan blik en zoo emotioneel als bij menschenheu- genis voor de Amsterdammers nog nimme. te zien was. rÜÏ~ Met loeiend geweld joegen de vlami reeds een kwartier nadat de brand ontdekt was door het reusachtige gebouw en in kor ten tyd was het yuur doorgevreten tot de tooneelzaal, waar de vlammen in de ge weldige ruimte vrij spel hadden en hoog op laaiden tot in de glazen koepel. Het leek wel of deze koepei schitterend geïllumi neerd was. Vanuit de hoogte werd een lichte gloed verspreid, die vrijwel in de geheel stad zichtbaar was. Zoo vruchteloos als de brandweer stond tegenover de niets ontziende woeste vuur zee, zoo onmachtig zal wellicht ook e!l journalist blijven om te -beschrijven den reusachtigen indruk die dit vlammenspel op de toeschouwers heeft gemaakt. De schoonste kleurechakeeringen werden by het vlammengeweld tentoongespreid. Nu eens zag men wanfeer in de tentoonstel lingszaal een deel van 't plafond was neerge komen, de donkerrood gekleurde vlammen opstijgen, dan weer waren het groene vlam men lang» de koepel en de torens, en he4 bleek dan dat het vuur zich door het zink een weg had gebaand. Overheerschend wa het licht roode vuur, dat vanuit bet groot» gebouw, aan de vijty en achterkant en bene den en boven zichtbaar was. De hitte die het vuur in zijn ongekende heftigheid verspreidde was van dien aard, dat de brandweer zelf op een afstand moest blijven. Daar komt bij dat voortdurend het in zoo hevige mate vonken regende, dat het verblijf in de nabyhe'd gevaren met zich bracht. Toch was voor de brandweer de moeilijke taak weggelegd waar het kon te voorkomen, dat het huizencomplex in de ga lerij zoowel aan de achterkant van het Oo*t- einde, als aan dien van het Westeinde, even eens ten prooi van het vuur zou vallen. Kr dreigde voor vele huizen, die inmiddels door de bewoners ontruimd moesten worden groot gevaar. De brandweer had vooral op de huizen op den hoek van het Oosteinde haar aandacht gevestigd, omdat de vlam men met onweerstaanbare kracht door het Westeinde in die richting werden vöortge- Bovendien moest <ie brandweer er op be dacht zyn, dat de huizen op liet Frederik*- plein aan de oostzijde de geweldige vonken regen niet zouden kunnen doorstaan. Op de daken fan die huizen hadden brandwacht* gewapend niet emmers water po.-t gevat, ei: telkens wanneer een daklijst vlam vatte en weer ander gevaar dreigde werd onmidde - lijk ingegrepen. Zelfs het asfalt op het Fre- deriksplein, dat eenige malen door de ge weldige vuurregen een verdachte kleur kreeg werd nu en dan natgespoten. Een brandstoffenbergplaats in de Maar ten Kosterstraat was byna in de vlammen opgegaan, waneer niet spoedig de brand weer eenige stralen op den door vonken ver oorzaakte brand had gericht. Zooals reed gezegd wus het Paleis voor Volksvlijt zelf met meer te redden. Zelfs was binnen een uur het noodlot van dit Amsterdarosche curiosum beslist, dat, men moge verschillend oordeelen over dit bouwwerk uit de 19e eeuw, curieus en in zekere mate monumen taal was. Het gemis van hek Paleis voor .Volksvlijt op het Frederiksplein zal voor iedereen zonder twyfel heel vreemd zyn. Als een kinderbouwwerk is het reusachtig glazen paleis in elkaar gestort. Een half uur nadat de brand was ontdekt stortte reeds met een ontzettend geraas de kleine koepel, die het dak versierde met de dakbedekking van de tooneelzaal naar beneden. Het woeste element had toen echter nog geen vat gehad op de tooneelruimte, die door het brandschevm was afgesloten en waar zeer waarschijnlijk het regenscherm, waarop de brandweercommandant de héér C. Gordijn, die het blussChingswerk leidde zoo trotse', is geruimen tijd nuttig werk heeft gedaan. Later echter moest ook dit (Jeel van het 8e" bouw eraan geloven. Onafgebroken hield het vlam en vonkenvuurwerk aan, en ook het lawaai van de instortingen was gedu rende het eerste uur >ftn de ramp niet van de lucht. ,;s ,t Het grootste en machtigste monument wa= om kwart voor vier in den morgen aange broken. Toen zonk/met een geweldigen slag de reusachtige glazen koepel ineen, waarop het bekende beeld O ironie van het nood lot met den fakkel in de hand tot het laatste oogenblik had.stand gehouden. Daarmede was de geheele schepping van Dr. Servatie ten doode opgeschreven. Na dit moment volgde slag op slag, als- waren er donderbussen en voetzoekers afge- worden vastgesteld dat slechts een ruïne was overgebleven. Alleen het tooneelgedeel te was overeind bij ven staan. Overi gens is er van het geheele glazen paleis niets meer over. De tooneel- en de tentoonstellingszaal liggen in puin, evenals het café-rèstauran' dat nog kort geleden een moderne inrichting had gekregen. Gelukkig bleven alle huizen in de galerij gespaard, al zal al het bluschwater nog al wat schade hebben te weeggebracht. De winkel-, welke aan de Westeinde kant van het verwoeste gebouw waren, zooals een lunchroom, een sigarenmagazijn en een comestibleszaak zijn ook aan het vuur ten prooi gevallen. In het water van de Stadhouderskade lag de drijvende stoomspuit Jan v. d. Heijden, die meer dan 40 stralen, den geheelen nacht naar den brand leidde. De brandwacht-, waren genoodzaakt met ijzeren platen hun gelaat te beschermen tegen de verschroeiende hitte van de hooj oplaaiende vlammen. Bij de leiding van het blussohingswerk werd de brandweercommandant bijgestaan door de brandmeester Förh en Brunnet de Rochebrune. Naar verluidt heeft de ouden heer Hall, die kort geleden is overleden, en voor deze ramp gespaard is gebleven, het geheele gebouw incl. inventaris verzekerd voor 3 millioen gulden. De schade zal, indien dit juist mocht Wy ken, dus 3 millioen gulden beloopen. Een gevoelige slag voor het Louis Bouwmeester gezelschap. Voor het gezelschap van Louis Bouw meester Jr., die den Schouwburg van he Paleis van Volksvlijt bespeelde met de revu, „Wonder boven Wonder" beteekent de brand een gevoelige .slag. Alle requisieten en costuulns, ter waarde van eenige tien duizenden guldens, gingen in de vlammen verloren. Troosteloos zag om ze«* uur van morgen het Frederiksplein eruit. Het verkeer bleef stopgezet. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Men gelooft dat een ontploffing den brand eroorzaakt heeft. De Buurtbewoners heb bep omstreeks kwart voor drie, toen dc brand ontdekt werd, een geweldige plof ge hoord. De verzekering. Naar wy nader vernemen is het gebouw van het Paleis voor Volksvlyt op Beurspoli: voor 500.000 verzekerd, eveneens op beurs lis zyn tot een uedrag van 60.000 dt requisieten. van het tooneelgezeUchap va< Bouwmeester verzekerd. Groote belangstelling. Het nieuws van de verwoesting van het Paleis voor Volksvlyt heeft zich hedenmor gen als een loopend vuurtje door de *taJ erspreid. Er is dan ook van de zyde van het publiek op het Frederiksplein een ge Idige belangstelling Den geheelen mor gen bleef het verkeer op het Frederiksplein gestremd. Aile tram'ijnen die dit plein pus- soeren moesten, werden am de Ceintuur- laar haar vaste route geleid. Hierdoor ontstond op al deze 'ijnen een geweldig, stagnatie. De brandweer heeft den geheelen morgen het nablusschingswerk voortgezet. Oude.' leiding van ambtenaren van Bouw - en Wo ningtoezicht hebben brandweerlieden de verbtyfselen omver gehaald. Wanneer deze ei kzaamlieden geëindigd zullen zyn, zal het mogelijk zijn het tramverkeer weer over Frederiksplein te hervatten. De direc teur van het Palei, voor Volksvlijt, de heer Monasch, heeft aan de politie verklaard dat hij vanuit zijn woning aan het O ostein de om 10 min. voor drie hedennacht een gewel dige vlam heeft gezien, die vermoedelijk uit de koffiekamer naby de Schouwburgzaal kwam. Hjj neemt dan ook aan dat de bran 1 in deze koffiekanier i* ontstaan. Wat de verzekering eik de schade betreft kunnen wjj nog melden dat behalve de reed- gemelde verzekeringen nog een aantal an dere verzekeringen op verschillende gede»l- van liet gebouw en den inventaris De directe materieele schade wordt thans op ongeveer een millioen gulden ge wamd. ij de schatting van 3 millioen gulden hedennacht door bevoegden gedaan, was de waarde van de grond inbegrepen, hetgeen hier in verband met een vastgestelde nieuwe rooilijn van belang is. De premielottn niet in het gedrang. De belangen van de houders der paleis- loten worden door dl verwoesting van het Paleis voor Volksvlijt door den brand die hedennacht heeft gewoed, hoegenaamd niet geschaad. Voor do beide premieleeningen be staat een waarborgfonds dat bij de Ned. Bank is gedeponeerd. Voor de groote loten, dit wil zeggen dat loten met een nom. waarde van 10. heeft sinds 1911 geen trekking meer plaats gevonden en de in April van dat jaar uit getrokken loten werden niet uitbetaald. Het bleek n.l. dat de rente van het voor den dien-t dezer loflrn bestemde waarborg fonds op den duur :iiet voldoende zou zyn tot uitbetaling der aflossingen en premies. Langzamerhand komt dit waarborgfonds eer wat by, doch het is nog niet bekend of en wanneer een nieuwe trekking zal kunnen plaats vinden. iMet een ongeloofelyke snelheid zette het losgekomen element zyn vernielend werk voort. Niets bleef meer intact. Toen omstreeks 5 uur in den ochtend de hevigheid van het vuur was afgenomen en de plaats waar eens het machtige Paleis voor Volksvlijt stond was te benaderen, kon BINNENLAND. Het Juliana-Kinderziekenhuis in den Haag geopend door H. M. de Koningin-Moeder. Gisteren is in Den Haag het Juliana-Kin derziekenhuis aan de Dr. van Welylaan, in tegenwoordigheid van vele belangstellen den, onder wie burgemeester Patyn, jhr. mr. van Karnebeek, wethouder Drees en andere leden van j den Gemeenteraad, door u M. de Koningin-Moeder, beschermvrou- van het kinderziekenhuis, officieel in gewijd. Professor Obrink Hofprediker. H.M. de Konihgin heeft met ingang van 16 Sept. a.s. o^ zyn verzoek op de meest eervolle wyze ontslag verleend'aan den hof prediker ds. W. L. Welter en met gelijken datum tot hofprediker benoemd prof. dr. H. Th. Obbink, hooglecraar aan de Rijksuni- vesiteit te Utrecht. Prof. dr. H. Th.Obbink zal dit jaar den zeatigjarigen leeftijd bereiken. Hy werd geboren in 1869, candidaat tot den H. D. 1896, predikant te Mooger-Smilde 1897, te Kamperveen 1900, Middelburg 1903, Den Haag 19061912, hoogleeraar te Amster dam in 1910, hooglecraar aun de Ryksuni versiteit te Utrecht 1913, waar hjj on^erwij' geeft in de Geschiedenis der Godsdienst, in het algemeen en in de Geschiedenis van de Leer aangaande God. Ais oud-testamenticus verwierf prof. Ob bink zich o.a. door zyn Bijbelvertaling (Ob- bink-bybel) grooten naum. Verder zit hy in de Redactie van de Overdenkingen en het Alg. Weekblad voor Christendom en Cul tuur. Als Haagsch predikant was prof. Obbink om zyn sprekersgaven, herderlijke trouw en aangename persoonlijkheid zeer geliefd. Men weet, dat de Kon. Familie bij hei vaak ter kerke ging en dat hy na zyn ver trek uit den Haag, een gaarne geziene figuur was op de kansel yan de kapel Het Loo. Prof. Obbink staat niet alleen als weten schappelijk man hoog aangeschreven, maar hij is ook een zeer belangstellend toeschou wer van de geestelijke „troomingen in onzen tijd. Daarbij is hy ruim van opvattingen en, als men hem zou willen etiketteeren, zou |het etiket „ethisch" moeten heeten, maar men moet zich alle partyzucht bij dezen breeden man absoluut wegdenken. Een on partijdiger voorlichter het is algemei bekend dat H. M. veel belangstelt in de geestelijke stroomingen dan Obink laat zich moeilijk voorstellen. De Koningin is dus by haar keuze geheel in de Welter-ly: gebleven en het is een prettige gedachte te weten, dat onpartijdige voorlichting ir geestelijke aangelegenheden van den nieu wen hofprediker gewaarborgd is. Naar wy vernemen, hangt een betrekke- ijk lange tijd tuaschen benoeming en aan vaarding van het ambt samen met het rector magnificus-schap van prof. Obbink. Den löen September treedt hy als zoodanig af. Ds. Weiter blijft tot dien datum zyn functie vervullen. Nederlandsche Tuinbouw- en Tuinkunst- tentoonstelling te Madrid. Van 19 tot en inet 24 April wordt te Ma arid een Nederlandsche tuinbouw- en tuin kunsttentoonstelling gehouden in het Pala- o de Hielo, tegenover het Palace Hotel. Voor deze tentoonstelling zal een collec tie tuinplannen enz. worden ingezonden door de volgende Nederlandsche tuinarchi tecten: Th. J. Tim, H. Roeiers van Lennep, mej Tine Cool en H. Reinders, en een van de Koninklijke Kweekenj Moerheim te De- dems vaart. Verder zal daalt een verzameling teeke- ningen aanwezig zyn van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, vervaardigd door den heer H. Ramaer, lector in het na- tuurteekenen aan die inrichting. Deze teeke- ningen hebben betrekking op de tuinkunst op het landschap van Nederland. Zy worden gebruikt bij het onderwys, dat de heer Ramaer aan de landbouwhoogeschool geeft, o.a. met het doel de studenten op te wekken tot zelfstandige studie naar de na tuur en hen critisch te leeren zien en op merken. GEMENGDE BERICHTEN. De hout werkersstaking te Zaandam. Toen gistermiddag eenige werkwilligen, die aan de Houthavenkade te Zaandam een aldaar liggende Rjjnaak losten, zich op hun rijwielen huiswaarts begaven, werden zij op den Westzanerdijk door een aantal jeug dige stakers achteropgereden en terzijde geduwd. De uit de gemeente Westzaan komstige 20-jarige houtwerker kreeg een dusdanige duw, dat hy van den dyjc in een sloot viel. Daar de sloot ter plaatse niet diep was, kon de man zichzelf redden en ond by een aldaar wonenden boer een vei lige schuilplaats. De vermoedelijke dader D. werd later door de politie gearres teerd. Zooals eenige dagen geleden reeds werd gemeld, worden de werkwilligen by het door de politie naar huis begeleiden door weinig of geen stakers meer gevolgd. Se dert gisteravond formeeren des avonds een aantal stakers, waarbij zich spoedig veel belangstellenden uit het publiek voegden, een rijwielcolonne. De stoet trekt dan naar verschillende stadswijken om den aldaar wonenden werkwilligen 'n ovatie te bren gen. Naar ons van de zyde der politie wordt gemeld, hief men voor het kantoor van de N.V. Dekker's Houthandel de Inter nationale aan en werden bij een werkwillige in de lëeigerstraat deur en ramen gebom- ■ardeerd. In de Klaas Katerstraat heeft de politie hen verspreid. De Joodsche invalide. De trekking der uithuiiwloterij. Gisteravond is in de stampvolle groote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam de trekking gehouden der Joodsche Inva lide. Honderden lotenhouders konden geen toegang verkrijgen. Dank zy een luidspreker-installatie der fa. Geervliet was het opnoemen der winnen de loten overal in de zaal en yp de gaande rijen uitnemend te volgen. Toen de 1700ste prys: het kapitale hee renhuis, aan de beurt was, steeg de span ning merkbaar, totdat hpt winnende num mer bekend was: 64028. In Arnhem is dit lot verkocht. Den 2en hoofdprijs, de Renault-auto Vira Six, won het no. 30099. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Gouda heeft gisterenavond in Hotel „De Zalm'" eeji algemeene vergadering ge Houden, onder leiding van haren vooriitter, Di. S. S. Hoogstra. Onder de aanwezigen waren ook de eere voorzitter, Burgemeeser Gaarlandt, houder Donker, de leden van den Raad, de heeren Steenlami, Kamphuizen, Van Wijnen en Heer kens. Nadat de Voorzitter de vergadering met een kort welkomstwoord had geopend, wer den de notulen der vorige algeraeene verga dering vastgesteld. Door den Secretaris, den heer F. Tietei, werd het volgend verslag uitgebracht van de werkzaamheden over het afgeLoopen jaar, waarin ook de gegevens van den penning meester zyn verwerkt. Jaarverslag 1928. Het jaar 1928 ,is voor de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een jaar ge weest van groote activiteit en vele werk zaamheden. In dat jaar van zeer groot vreemdelingen bezoek is op duidelijke wijze gedemonstreerd dat de Vereeniging een taak vervult, welke strekt tot bevordering van de b» langen der Gemeenschap. Verleende de Vereeniging in den aanvang des jaars hare mèdewerking voor zoover deze werd gevraagd voor de ontA angst van het R.K. Slagerscongres een bijdrage over Gouda verscheen in het by die gelegenheid uitgegeven feestprogramma in den loop van het jaar had zy een belangrijk aandeel n de ontv angst van de leden van de Asso ciation des auditeurs et anciens auditeurs de l'Acarleinie de droit international de Haye, een groot internationaal gezelschap van vooraanstaande persoonlijkheden gebied van het internationaal recht uit alle Europeesch en vele Buiten-Europeesche stu- ten, maar vooral wa» haar aandeel groot ir. de ontvangst van het gezelschap buitenland- sche journalisten, dat op uitnoodiging van de Nederl. Pers vóór den aanvang van de Olympische Spelen naar Nederland was komen, teneinde Nederland te zien in zyn volle beteakenis als land van hanüel en in dustrie, van landbouw en veeteelt, van kunst en historie, van schoonheid niet het minst door zyn bekorende landschappen en dreven. De Vereeniging heeft in volle samenwer king met het gemeentebestuur van Gouda en de zeer gewaardeerde medewerking van tal van Goudsche industrieelen en particu lieren en ook de gemeentebesturen en Vcr- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Boskoop en Schoonhoven den buitenlandsche journalisten en de Nederlandsche persver tegenwoordigers, die hen vergezelden, een ontvangst kunnen toereiden, die er toe heeft geleid dat in de Nederlandsche en de Inter- lationale Pers hooggestemde artikelen ver schenen, niet alleen over de gastvrijheid, die den journalisten was betoond, maar ook over Gouda als merkwaardige stad van oude historische kunst, en eveneens over de krachtige industrieën en de Kaas-export, die voor Gouda van zoo groote beteekenis zijn. Het is van belang er in dit verslag aan te herinneren dat door de groote medewerking an tal van auto-bezitters de Vereeniging in taal is gesteld het groote gezelschap van 80 personen vanaf het Station, een tocht te doen maken door de stad, waarna het gemeentebestuur allen op het Stadhuis gasten ontving waar Burgemeester Gaarlandt hen op hartelijke wjyze verwel komde. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de St. Janskerk. Daarna weiden de bedrijven bezocht, van de Kaashandel- tschappy „Gouda", de Coöperatieve Handelsvereeniging en Goedewaagen's Pij- pin- en Aardewerkfabrieken, terwijl allen tenslotte samenkwamen bij de Piateelbakke- ij Zuid-IIolland waar het gezelschap, na bezichtiging van hei interessante bedrijf, ior den Directeur W. A. Hoyng en com missarissen der Vennootschap aan een noen maal werd genood. Waren alle leden van het gezelschap direct bij hun aankomst te Go^k, in het bezit gesteld van een door den Semrtaris van V.V.V. samengesteld en on der diens zorgen uitgegeven fraaien, geïl lustreerde», viertaligen gids van Gouda, waarin ook bijzonderheden van Boskoop en Schoonhoven zijn vermeld, het Gemeente bestuur en vervolgens de bedrijven die wer den bezocht, zorgden voor aardige herinne ringen, die door de gasten zeer werden ge- aardeerd. In den namiddag werd Boskoop bezocht; ■p den boottocht daarheen was het het Ge- eentebestuur van Boskoop dat zyn gasten ecip'ieerde. De buitenlanders waren zoowel over het ele mooie en zeer n-eikwaandig-e, dat Gou da hen te zien"had geglven, als ook over het machtig bekorende bloemenland van Bos koop, verrukt, hetgeen ook uit hun publica ties is gebleken. Het bereiken van dit resultaat heeft van het bestuur zeer groote inspanning gevor derd, maar het mag zich gelukkig achten daarvoor van tal van zijden waardeering te mogen ontvangen, niet het minste can het Gemeentebestuur van Gouda, de Alg. Ned. Vereen, v. Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage en de Directie der Neder landsche Spoorwegen. In September verleende de Vereeniging wederom in samenwerking met het Gemeen tebestuur hare medewerking bij een bezoek gn een gezelschap van zuivel-deskundigen en directeuren van Keuringsdiensten uit verschillende Europeesche staten, die door het Departement van Landbouw waren uit- genoodigd om naar Nederland te komen ten einde kennis te nemen van dgn zorg, die aan het vee en aan de bereiding van den zuivel hier te lande wordt besteed, om den goeden naam daarvan in het buitenland hoog te houden. Ook voor de wyze waarop deze gasten hier zyn ontvangen, mocht de Ver eeniging van de Regeeringsvertegemvooidi- gers groote waardeering erlangen. Behalve deze min of meer officieele ont- vangsten verleende de Vereeniging talryke malen hare bemiddeling aan kleinere gezel schappen, particulieren en reisbureaux. De door de Vereeniging uitgegeven ge schriften in de Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche talen en photo-map- jes hebben daarby goede diensten bewezen. De Vereeniging deed zich vertegenwoor digen by de plechtige overdracht van het gerestaureerde kerkglas in de St. Janskerk in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins. Het bestuur kwam in 1928 8 malen in vergadering bijeen, terwyl in verband met de veel zorg eischende ontvangsten talryke besprekingen met de leidende en medewer kende personen buiten Gouda plaats had den. Er had één algenieene vergadering plaats. Werd in die vergadering aanvankelijk ern stige critiek geoefend op het beleid van het bestuur, in 't bijzonder van een tweetal leden daarvan, een critiek .welke was inge leid door minderwaardige beschouwingen in enkele dagbladen, deze critiek werd terug genomen en ook in de pers werd het be-tuur gerehabiliteerd. In het bestuur kwam geen verandering; de aftredende bestuursleden de heeren Dr. S. S. Hoogstra en M. M, van Loon werden herkozen. Het bureau dat de Vereeniging in 1927 heeft gevestigd, heeft niet aan zyn doel ba- antwoord en tot opheffing ter plaatse waar het gevestigd werd, is besloten. Overwogen wordt op welke w^ze in de behoefte van een goed werkend inlichtings bureau kan worden voorzien. Het ledental der Vereeniging bleef kta- tionn&ir. Wegens vertrek en 'bedanken vie len een paar leden al", daarentegen kwamen er enkele nieuwe by. De Financiën. Met de financieel e positie der Vereeniging is het niet gunstig gesteld. Volg-ens het verslag van den Penning meester kwam in 1928 in aan contributie 584.-V-, Gemeente subsidie 500.—, aan erkochte uitgaven 72.65, in totaa.' 1573.72, aan uitga.en voor het Bureau uuu de Westhaven, Contributie A.N.V.V., recla me-uitgaven en andere onkosten, benevens het nadeelig saldo 1927, ad 234.53, waar mee de rekening opende. Het jaar 1928 sloot dus met een nadeeiig saldo van 651.60. Tegenover het nadeeiig saldo staat een be zit van reclame-uitgaven, foto-mapjes en 4-talige gidsen, welke in 1929 niet behoeven te worden aangemaakt. Het reserve-kapitaal der Vereeniging be- temd voor een eigen bureau bedroeg per 1 Januari 1929, inclusief de daarop versche nen rente 1678,03. Bovenstaande cijfers doen zien dat voor een behoorlijke exploitatie belangrijke ver werking der geldmiddelen en dus van het ledental noodzakelijk zyn. De medewerking van vele ingezetenen is daarvoor onontbeerlijk, indien de vereeni ging aan zyn doel op den duur kan blijven beantwoorden. Het jaar 1929 steit wederom '/.ijn eischen. Dit jaarverslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Namens de commissie, die de rekening van den penningmeester had nagezien, werd door den heer C. II. Hagedorn een gunstig rapport uitgebracht. Onder dankzegging aan den penmng- meester voor diens nauwgezet beheer, werd den heer Hoyng decharge verleend. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1929 werden benoemt! de hee ren A. A. Hooft en J. L. Hulleman en als plaatsvervangers de heeren J. K. Begeer en Houtman. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren H. N. Valckenier de Greeve, T. van Heuvelen en B. A. de Jong werd met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Causerie van Burgemeester Gaarlandt. Nu behandeling der agenda hield Burge meester Gaarlandt een zeer aantrekkelijke iuserie over de beteekenis van het vreem delingenverkeer in het algemeen en voor Gouda in 't by zonder. Spr. grondde zijn rede op de volgende punten: le. Hoe kan men reizen. 2e. Welk nut heeft Goudo van het vreemdelingenverkeer. 3e. Wat biedt onze stad aan de vreem deling. 4e. Hoe kan het vreemdelingenverkeer worden bevorderd. Spr. werkte deze punten op zeey onder houden wyze uit en werd aan het slot van zijn betoog met luid applaus beloond. Op deze rede komen wij nog nader terug- De Voorzitter dankte den burgemeester voor diens aantrekke'ijke rede, waarin theo rie en practyk zyn samen ge weven. Spr. noemde deze causerie een uitnemen de propagandarede, die velen er toe zal moe ten brengen de vereeniging te steunen. Alvorens de vergadering te beëindigen deelde de Voorzitter nog mede dat in 1929 en 1930 wederom verschillende min of meer officiéele bezoeken aan Gouda kunnen wor den verwacht, dank zy de bemiddeling van den algemeenvoorzitttr der A.N.V.V. Baron KrayenhoTf. Zoo zal er komen een gezel schap burgemeesters en wethouders uit ver- achillende steden van de Vereenigde Staten oa. Boston, een gezelschap vertegenwoordi- '3 van de grootste Amerikaansche reis bureaux. De nationale Woningraad zal op 26 Mei op aandringen van wethouder v. Staal, die daarvan deel uitmaakt, in Gouda z\jn congres komen houden. In 1929 kan hier de algemeene vergade ring worden verwacht van het Nederl. Bood» Kruis onder presidium van Z.K.H. den Prins der Nederlanden. Pogingen wor den in 't werk gesteld de algemeene verga dering der A.N.V.V. in 1929 te Gouda te Er is dus veel in 't verschiet. De heer Mr. van Eeien stelt de vraag of in Gouda wellicht niet, zcoals in Brugge in den zomer beiaardconcerten zouden kunnen wor den gehouden, welke daar zeer veel vreem delingen trekken. De Voorzitter zegde toe dit in het be stuur te zullen overwegen zoodra het nieu we carillon er zal zijn, waarvoor door de ge meente opdracht is verleend. Onder dankzegging voor de belangstel ling aan de aanwezigen is de vergadering daarop gesloten^ STADSNIEUWS. GOUDA, 18 April 1929. Kioleering en bestrating Snoystraat. Voor de bestrating van de Snoy straat werd reeds 15.000 gevoteerd. In het laatst van het jaar 1928 is dooi den dienst van Gemeentewerken een ge deelte der Snoystraat opuieuiw bestraat. Tengevolge van de ingevallen vorst kon niet tot geheele herstrating in dat jaar worden erverggaan. De Directeur van Gemeentewer ken rapporteert evenwel by schrijven van 28 Maart j.l., dat het pas bestraat gedeelte tr weer zóó treurig bijligt, dat hy op de zelfde wyze niet meent te mogen voortwer- ken. Het in die straat gelegen onderheid riool teekent zidh nu reeds weer met een iug van ongeveer 0 30 M. in het herstraat gedeelte af. in enkele jaren, 19241929, is voor de bestrating van de Snoystraat een aom van bijna 15.000.gevoteerd en steeds veroorzaakte het onderheid riool den treurigen toestand, waarin die straat na enkele maanden wederom telkens bleek te verkeeren; de bodem is aldaar uitermate ongunstjg en doet de verzakking voortdu ren; het riool belemmert evenwel de ge'ijk- matige verzakülng en daardoor krijgt de straat een onooglijk aanzien en wordt ze bijna onbegaanbaar. De ondervinding met het niet-onderheid riool in de Lethmaetstraat opgedaan, geeft den genoemden Directeur aanleiding te advi- seeren ook de Snoystraat, van de poort ach- ter de 2e Schoolstraat tot op het eind bij de Walvisstraat, aan beide zyden, van een niet-onderheid riool te voorzien en het be staand onderheid rioo' weg te breken, in verband waarmede ook in het pad tusschen de huizen van de woningbouwvereenigingen „Ons Ideaal" en „de Goede Woning" twee stukken riool zullen moeten worden gelegd. In zijn voor den Raad ter visie gelegd ad vies met bybehoorende teekening» geeft (le Directeur aan, op welke wyze hij meent, dat in deze straat al zoo het best een voorzie ning is te treffen, waarmede zoowel de be strating als de rioleering- zal zijn gediend en welke de waarde van het nieuwe riolee- ringsstelsel in het stadsdeel „de Korte Ak keren" toch niet zal doen verminderen; zelfs wordt er een verbetering van ver wacht, omdat de verlangde doorspoeling der riolen zal worden mogelijk gemaakt. Op verzoek van B. en W. heeft de Direc teur van Gemeentewerken zich met de ont werpers van het rioleeringsplan voor het stadsdeel „de Korte Akkeren", de heeren Ingenieurs, de Bruyne en van den Steen van Ommeren, verstaan over het door hem voor gesteld plan tot voorziening van den toe stand in de Snoystraat en blykens zyn na dere mededeelingen hebben deze heeren daartegen geen bezwaar. Voor de vernieuwing der bovenbedoelde noleering in de Snoystraat zal, naar ra ming, een bedrag van 3366.— noodig zij<n, dat uit den kapitaalaienst der begrooting voor 1929 za\ moeten worden betaald en dat gedekt zal moeten worden door geldieening. Het komt B. en W. voor, dat aan het ad vies van den Directeur van Gemeentewerken gevolg behoort te worden gegeven. Kekening-courantovereenkomit Bank voor Nederlandsche gemeenlen. Op 5 Maart 1928 stelden B.en W. voor naast de Ioopende overeenkomst met de Na tionale Bankvereeniging een rekening- courantovereenkomst te sluiten met de Bank voor Nederlandsche gemeenten. Het naar aanleiding van dit voorstel door den Raad genomen besluit van 19 Maart d.o.v. hebben zy aan de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie ter goedkeuring toegezonden. Deze hebben daarop bij hun schrijven van '30 Juli/6 Augustus 1928 B no. 7859/54 afd.) G. S. no. 204 medegedeeld, dat 2y, hoe wel in het algemeen geen voorstanders van het systeem van twee rekeningen-courant zijnde, er voor deze gemeente wel in zouden kunnen berusten, doch dat er rekening mede moest worden gehouden, dat bij beide instel lingen, waarmede de gemeente in relatie zal staan tezamen niet meer dan 27.000^ berekend naar 1.per inwoner) zal kun nen worden opgenpmen zonder nadere mach tiging van hun college. Het komt dus hierop neer, dat aan de goedkeuring van het genoemde raadsbesluit de voorwaarde wordt verbonden, dat het rekening-courantcrediet der gemeente, dat thans bij de Nationale Bankvereeniging krachtens goedgekeurd raadsbesluit van 7 Maart 1919, no. 276, gewijfcigd 24 Februari 1920, no. 16, 660.000.— bedraagt, wordt^ verlaagd tot 27.000 bij beide instellingen tezamen. Dit nu is nooit de bedoeling ge prest, integendeel, de ervaring heeft B. en W. in al de jaren, welke de gemeente reed* "met een plaatselijke bankinstelling, thans de Nationale Bankvereeniging, in relatie staat, geleerd, dat een maximum op te ne men bedrag van ƒ- 13.600.— te eenenmale onvoldoende is. Was dit niet zoo, dan zou een raadsbesluit tot het aangaan van een overeenkomst, welke tot 650.000.— gaat, wel nimmer zyn tot stand gekomen en goed gekeurd. Dat zy naast dit bedrag van 13.500.nog eenzelfde bedrag bij de Bank voor Nederlandsche g emeenten zou den mogen opnemen, heft dit btKwaar niet op. Uiteraard zou de met deze, buiten de ge meente gevestigde instelling aan te gane rekening-courantovereenkomrt uitsluitend, althans hoofdzakelijk, worden gebruikt voor de verrekening van vorderingen en schulden tusschen rijk en gemeente. B. en W. hebben hun bezwaren ter ken nis van Gedeputeerde Staten gebracht, met geen ander gevolg, dan dat het col-lege than* verzoekt de ter zake gevoerde briefwisse ling ter kennis van den Raad te brengen en een beslissing van den Raad uit te lokken, waaraan B. en W. by deze voldoen. Zy meenen op grond van de 'boven aange- \oerde bezwaren, dat aan de door het col lege van Gedeputeerde Staten g»stelden eisch niet is tegemoej te komen en zy zien zich dan ook genoodzaakt den Raad voor te stellen het besluit van 19 Maart 1928, tot het aangaan van een rekening-courantover- eenkomst met de Bank voor Nederlandsche gemeenten in te trekken Verhuur woonhuis, enz. aan den heer J. v. Galen. Aan den lieer J. van Galen, alhier, is tot 1 M]ei 1929 verhuurd het woonhuis Varkens- markt 23 met het daaraan grenzende pak huis. De heer v. Galen heeft aan B. en W. ver zocht het bedoelde woonhuis o.a. opnieuw te mogen huren. Waar deze eigendommen al tiran* voorloo- pig nog niet door de gemeente behoeven te worden gebruikt, steden B. en W. den Raad voor het woonhuis Varkensmarkt 23, met het daaraan grenzende pakhuis, met ingang van 1 Mei 1929 voor den tyd van één jaar aan den heer J. van Galen te verhuren, voor een som van 650. Vergadering Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken houdt een ver gadering op Woensdag, 24 April, des avonds 7Vi uur in de Raadzaal ten Stadhuize. De agenda luidt: Notulen. Mededeelingen van den Voorzitter. Uitgegane en ingekomen stukken. Verzoek om subsidie aan het Comité Ju bileumuitgaven voor het schoolfonds voor Schipperskinderen „Schuttevaêr" (Het Bu reau adviseert afwijzend.) Verzoek om adhaesie aan een^adres van een 27-tal winkeliers, die bezwaren opperen tegen den bouw van een hoogen brug te Waddinxveen, tengevolge van de verbete ring van den vaarweg Rotterdam-Amster dam. Religieus-spel „De Verloren Zoon" in de Remonsl rantsche Kerk. Het is een avond geweest van gewyd ge not. We zagen jonge menschen die met groote toewijding en ernst het spel gegeven hebben van „Den Verloren Zoon", en die door de groote soberheid en een geheel zich geven aan hun taak de volle kerk ook wer kelijk mee kregen! Op het podium, met stemmige grijze gordijnen omhangen, speel de het spel zich df, nadat eerst de voorzitter van den V.C.J.B., de heer Jonk, die wy latei- terugzagen als de Verloren Zoon, een lezing had gehouden over den schrijver Andrv Gide; zyn werk, en natuurlijk in het bijzon der over het stuk van den avond: den Ver loren Zoon. Hy wees nog eens nadrukkelijk op de figuren van het stuk en hun beteeke nis: de Vader God; de Oudste Zoon de streng dogmatische kerk; de Moeder Ma ria; de Verloren Zoon en zyn jongere broe der de zoekende mensch. Zyn boeiende voordracht heeft het den toehoorders stel lig vergemakkelijkt het stuk te begrijpen. Heel goed vertolkte hij later den Verlo ren Zoon, de twijfelende nerveuse jongen „die eindelijk tot rust wil komen". De proloog werd met groote dramatische expressie gezegd door JMejuffrouw W. droo- tendorst, die later een uitstekende uitbeel ding gaf van den opstandigen Jongeren Broeder. Hoe liet zy die felle hartstochte lijke jongen voor ons leven. De heer van Vreumingen was de Oudere Broeder, de man „die zich aan de orde houdt". In zijn ampel paars gewaad stond hij strak tegen den grijzen achtergrond en keek neer op zyn Broeder, die „toch maar teruggekomen is". Hy deed deze figuur voor ons leven. Ontroerend was Mejuffrouw Wemink ais de Moeder, „die nooit heeft opgehouden te hopen". Het was of door haar mond alle moeders spraken, van alle eeuwen: „lederen morgen, voor ik heelemaal wakker werd, dacht ik: zou hy vandaag niet terugkomen? De costumes, die door leden van den V.C. J. B. zelf vervaardigd werden, en door een hunner ontworpen, waren mooi van kleur en van een groote expressiviteit. Hoe stil ware» de kleuren van den Vader, hoe vlam de het rood van den Verloren Zoon op het doffe bruin, als een laatste opvlamming van zijn nog niet geheel gedoofde opstandig heid, en hoe deed de Moeder ons denken aan de Madonna van een oud schilderij, in haar ampel blauwen mantel en den witten geplooiden hoofddeksel, ppvallend mooi wns het gewaad waarin de proloog, gezegd werd. Door stil en innig orgelspel wist Mejuf frouw Ouweneel de stemming tusschen de tafereelen op peil te houden, hoe mooi klonk o.a. het Ave Maria van Schubert. Over het algemeen genomen eep gewijde avond die heden herhaald wordt. GEËTALEERD ■IJ 888 15 de nlaui Makelaar in De president der Arrondissementsrecht bank te Rotterdam heeft in handen gesteld van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken een verzoek van den heer L. J. M. Hogendoorn, Burg. Martensstraat 8, Gouda, om te worden be- eedigd als makelaar in onroerende goederen teneinde hierby van advies te dienen. Ned. Tooneel-Kn*emble Miss Cavell. Gisteravond bracht het Nederlandsche 1 ooneel-Knsemble ouder leiding van Char les Specht, iiuden Nieuwen Schouwburg, al hier, het tooneel spel Miss Cavell, de heldin van Brussel, met in den titelrol Mevr. Caro line van Dommelen. Het *tuk mag genoegzaam bekend geacht worden. Miss Cavell was in de oor'ogsjaren zuster te Brussel en bemind door elkeen om haar liefdevol optreden. Valsch beschuldigd van spionnage, werd zy gearresteerd. Dooi ucn ki\(jgsraad ter üood veroordeeld weet zy als een heldin te sterven. Mevr. Caroline van Dommelen wist ons het echte type van een verpleegster weer te geven, vol teedere zorg en toewijding. Aangrijpend is haar verklaring van on schuld voor den krijgsraad. Haar spel L» diep treffend, wanneer zy de man die haifj ondergung bewerkte vergeeft, diep ontroe rend in het laatste bedrijf als het eind na dert. Naast haar trad het zeer goede spel van Va Hleni Grelinger op den voorgrond. Deae wist een uitstekende vertolking te geven van den Luitenant Von Meggersdorff, voor alles de militair, maar toch ook de man die mensch durft zyn. Jan van Dommelen vonden we juister in zijn rol van Cohen, ie Engelsch-geestelyke, als van Voorzitter der krijgsraad. Het optreden van Henk Dillewaard, en ook van Charl Specht, had wel iet.» sterker kunnen zijn. Van de .rollen van verdediger en van ka pi te in -fliur peleton ware veel meer te maken geweest. Hier ontbrak een jekere mate bezielende geestdrift. Het spel der overige hoofdpersonen wa» bevredigend. Veel afbreuk aan het geheel deed voorts het slappe vertoon der figuran ten. Vooral in het laatste bedryf als het vuurpeleton aanrukt viel dat erg op. Hier door verkreeg men geen een geheel en ging veelal het fijne van de zaak verloren. Een nieuwe weg Den Haag—Gouda. Blykens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting voor het Wegenfonds vooi 1929, is een plan voor den weg Den Haag—Gouda reeds opge maakt, en bij de Rijkscommissie in onder zoek. De totstandkoming van dezen weg zal zooveel mogelijk worden bespoedigd. Een comité van actie voor de K. R. O. Hier ter stede heeft zich naar de N. Z. H. meldt een comité van actie gevormd, dat de fyehartiging der belangen van den K. K. O. ernstig zal ter hand nemen. Dit comité be staat uit den HoogEerW. Heer Deken ais voorzitter en de volgende heeren als leden: J. A. Donker, dr. B. G. J. Evers; R. M. H. van Haeren; W. W. P. H. van Haeren; dr. A. C. A. Hoffman; mr. J. L. J. A. van Me- chelen; H. L. Pateer; P. van der Pol; A. J. A. Vos en A. J. van Xanten. Vergadering Speeltuin-Vereeniging „het Oosten". De Speeltuinvereeniging „Het Oosten" hield eergisteravond in „Hollandia" aan de Markt, een lédenvergadering, welke vry goed was bezocht en een aangenaam, gezel lig verloop had. In zyn openingswoord heeft de voorzit ter der vereeniging doen uitkomen, dat het besturen en beheeren van een speeltuin een zware taak is en veel werk en zorg met (rich brengt. De notulen der vorige vergadering, als mede de jaarverslagen van penningmeester en secrtaris werden goedgekeurd. In de bestaande bestuursvacatures werd voorzien door de benoeming van de heeren C. P. Klerks, J. Bol, A. J. Kraayenbrink en H. A. Jongeboer. Het bestuur bestaat thans uit de navol gende personen: A. van Asten, voorzitter; A. H. Dikhooff, secretaris; M. v. d. Ham, penningmeester; C. P. Klerks, J. Bol, A. J. Kraayenbrink en H. A. Jongeboer. Aangenomen werd een voorstel om de kindelfen der leden een dag te doen uitgaan, terwyl uit de vergadering stemmen opgin gen om ook voor de leden zelf een uit gaansdag te organiseeren. Aan het einde der vergadering had een attractie plaats, in den vorm van een tom bola. *De bijeenkomst werd opgeluisterd met piano- en vioolmuziek door twee kinderen van*de leden van Asten en Bol. De jeug dige musici oogstten met hun aardige num mertjes, welke op verdienstelijke wijze wer den uitgevoerd, veel succes. Wedvlucht postduiven. De Postduivenvereeniging „De Bonte Duif" hield j.l. Zondag haar eerste onder linge wedvlucht uit Dordrecht. De uitslag is als volgt: T. J. Stoppelen burg 1, 2, 4, 11, 15; A. Jansen 3, 5, 18, 19; B. Rapis 6, 9, 10, 14; W. G. Bor 7, 8, 12, 13; T. Sas 16, 17. Aankomst eerste duif 12.35.07 uur, laat ste duif 12.48.20 uur. De Radio-installatie voor de Wykverpleging. Het Comité dat zich beijverd heeft om gelden in te zamelen voor een radio-instal- lntre in de Wijkverpleging, welke installatie aan den vooravond van het Kerstfeest aan de directrice en het bestuur van de Wijk verpleging is aungeboden is Dinsdagavond in Hotel „de Zalm" in een slotwrgadering by een geweest. In deze laatste bijeenkomst waarin ook tegenwoordig was Ds. Voorsteegh, die thans in den Haag woonachtig is, heeft de secre taris, de lieer R. v. d. Putte, verslag uitge bracht van den loop van zaken en heeft ook d» penningmeester een overzicht gegeven van de ingekomen gelden. In totaal kwam in een bedrug van c.a. j 1200.—. De installatie van de PhiHpsfa- brieken, welke geplaatst is door den heer J. F. W. Turipn, kostte c.a. 1280.—. Het tekort van c.a. 80.— werd door de leden van het Comité gedekt. Door den voorzitter werd dank gebracht aan allen, die hadden «medegewerkt, maar vooral aan de heeren Hoyng, Enneking, Reneman en v. d. Putte, voor de vele be moeiingen en goede zorgen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 14 April: Catharina Johanna Angelique, d. V. W. M. A. Kettler eu J. S. M. Spaas, Rcg. Plansoen 24. GETROUWD: 16 April: A. van der Loo en J. M. Dee. 17 April: F. de Gruil en J. van der Kooij. J. P. Leeflang en M. van der Laan. N. van der Klis en J. Peek. OVERLEDEN: 14 April: Johanna Smits, wed. A. van Buuren, 76 j., Nobelstraat 15. 15 April: Engelina Willemina van der Voorden, 6 d., N.k Haven 153. Rnydert Marinus Blom, 25 j., Pr. Hendrikstraat 88. 16 April: Geertruida Broekhuizen, 4 d.,( Heejenstraat 113. Agenda. 19 April 8 uur Soc. „de Réunie", Volksuni versiteit. Derde Abonn.-Concert, Trio Concertgebouworkest, Louis Zimmer- mann, Max 1 .övven ,ohn en Jaap Spaan derman. 20 April, Zaal Concordia. Uitvoering „Tha- lia 22 April, 8 uur, Zaal Central, Zeugstraat. Verg. Ver. ter bevordering van de belan gen van slechthoorenden. 24 April, 7Va uur, Stadhuis, Raadszaal. Verg. Kamer van Koophandel en Fabr. 30 April 8 uur Soc. „de Réunie" Verg. Goud sche Ver. voor Genees-, Heel- (n Verlos kundige Hulp. Apothekersdienst. De apotheek van den heer A. H. Teepe Gouwe 136, zal tot en met Vrydag 19 April na 8 uur des avonds geopend zijn (des nachts echter alleen voor recepten). UiT DEN OMTRÊÜ KADIO-NIEUW8, BERKEN WOU DE. De rekening over het afgeloopen boek jaar van de pluimveever. T. V. alhier geeft de volgende cyfers aan. Inkomsten 83.27. Uitgaven 14.04. Batig saldo 69.23. De heer Joh. v. Herk heeft bedankt als bestuurslid van de hier bestaande pluim\ee- vereeniging. STOLWIJK. iDoor de StolwUksche Amusante Club is aan den penningmeester van het „Groene Kruis" alhier afgedragen een bedrag van 10.— ten bate der T. B. C. bestrijding. Dit is de gemaakte winst van een uitvoe ring gegeven op 2e Paaschdag en de tijdens die uitvoering gehouden verkoop van bloem pjes. Op den hoek van de Wydstraat kwam gis teren de gemeente-veldwach^r v. Rooijen met zijn rijwiel in botsing met een passee- rende auto, waarin gezeten was de griffier by het kantongerecht te Schoonhoven. De veldwachter kwam er met den schrik af, zyn rijwiel was totaal vernield. De Emmabloempjes verkoop ten bate van de T. B. C. bestrijding, heeft alhier opge bracht 10L51. Het vorig jaar 78.35. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Maandag ontstond 'alhier ecu brand, waardoor een bouwmanswoning met een tweetal hooibergen van den landbouvJtor J. R. in den asch werden gelegd. Verzekering dekt de schade. SCHOONHOVEN. Aan de heeren Th. Malingré en H. van Grootgeest alhier, is namens het Carnegife- Heldenfonds het loffelijk getuigschrift uit gereikt ter zake van het redden van een 16-jarig meisje dat in den avond van 16 Januari j.l. in de Haven dreigde te verdrin ken. In een samenkomst van de Schoonho- vensche Zwem- en Poloclub, heeft de burge meester met een toespraak de in lyst ge vatte getuigschriften gisteravond overhan digd. ZEVENHUIZEN. Door (gekende oorzaak zijn gisteren al hier afgebrand een drietal hooibergen van den landbouwer V. Een en ander was ver zekerd. 450e STAATSLOTERIJ. Derde Kiasse. Trekking van 18 April. f. 1500.—: 10185. ƒ400.— 10555. Pryaen van 45.-*-; 29 30 98 127 236 291 337 598 1318 1656 1739 1856 2081 2214 2435 2456 2496 2461 2613 2658 2S81 2964 3708 3840 4536 5221 5326 5849 5834 6306 6443 6548 6627 7340 7695 8063 8219 8235 8279 8486 8858 8995 9317 9674 9593 10559 10617 10681 10705 10719 10769 10847 11104 11259 11574 11620 11659 11775 12010 12273 12426 12699 12898 12912 13071 13127 13605 18738 14038 14244 14766 14948 15056 15403 16424 15485 16230 16366 16613 16997 17436 17565 17882 18353 18542 18626 18680 18840 18996 19209 19462 19689 19S42 20476 20611 20707 20909 Programma voor heden. Hilveraum, 1071 M. 5.006.30 Sportcauserie. 6.017.15 Concert door het Omroeporkest Solist: L. C. Keereweer (cello). 7.15—7.46 Engelsche les. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Na afloop: Persberich ten en gramofoonmuziek. Huizen, 1852 M.: 6.307.00 Muziekpraatje. 7.007.30 N. D. O., cursus Boekhouden beginners van het Instituut „Bchoevere", leeraar P. van Dam. 7.308.00 Orgelconcert. 8.009.80 Dienst in de Chr. Geref. Kerk te Groningen. 9.3010.30 Kerkconcert. Koor, mondhar monica- en orkestconcert. Daarna persbe richten. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 18 April. Aangevoerd in totaal 2803 stuks, waarvan 325 slachtvarkens. Prijzen: vette 39—41 ct., Londensche 2934 ct., Zou ters 40 Va42 ct. per pond, allen met 2 korting. 675 magere varkens 2540, 1205 biggen 1220, 8 runderen 300350, 498 nuchtere kalveren 814, 7 schapen 30 40, 24 bokken en geiten 2—6, alles per stuk. Handel in vette varkens, Londensche en Zouters vlug, in andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 18 April. Aanvoer 283 partyen. Prij zen: le kw. met ryksm. ƒ- 4246, idem 2e kw. 3841, le kw. zonder rijksm. 36 40. Handel matig. BOTER: Aanvoer 2415 ponden. Prijzen: Goeboter 0.750.85, Weiboter 0.60 0.80. Handel vlug. EIEREN: Aanvoer 571 partyen. Prijzen: Kipeieren 65.50, eendeieren 4.606, per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 18 Ajpril. Tarwe 12.5013; Rogge 11—11.50; Gerst 11.2512; id chev. 12.26—13; Haver 12.60—13; Erwten 17.5021, Bruineboonen 4547, per 100 K.G. DRAADLOOZE DIENST. De Russische voorstellen verwezen naur de Ontwapeningsconferentie. GiENiEVE, 18 April. Naar van Duitsche zijde vernomen wordt b(j de hedenmorgen tusschen de delegaties gehouden besprekin gen overeenstemming bereikt in de aan te nemen houding inzake de voorsteilen van Rusland. Men is overeengekomen de Russi sche voorstellen niet te verwerpen om de Russische delegatie niet de mogelijkheid te verschaffen een internationale propaganda te voeren. Als gevolg hiervan werd In de zitting van de commissie besloten de Russi sche voorstellen te verwijzen naar de Ont wapeningconferentie zelve. Deze verwijzing naar de Ontwapenings conferentie is gebaseerd op de meening dat de ontwapeningscommissie niet bevoegd is hieromtrent een besliping te nemen. De brand in het Paleis voor Volksvlijt. AMSTERDAM, 18 April. Hedenmiddag 2 uur is het tramverkeer langs het Frede riksplein weer hersteld. Overigens kan nog gemeld worden, dat nagenoeg alle requisieten van het Nieuwe Nederl. Tooneel van Louis Saalborn in de vlammen zijn vernield. H. M. de Koningin naar den Ruigen Hoek. H. M. de Koningin zal 25 April van het Loo naar den Ruigen Hoek vertrekken. WLSSELKOERSKN. 17 April. 18 April. Officieel. Londen 12.98"/,. 12.08 Berlijn 59.04 59.02 J'arys 9.72% 9.72H Brussel 34.59 34.57 Zwitserland 47.93 Va 47.92 'a Weenen 36.00 34.97 Va Kopenhagen 60.43 Vi 66.37 Vi Stockholm 66.65 66.62 Vj Oslo 66.40 66.40 New-York 2.49 2.49"/,. Niet-officieel. Praag 7.37 7.30 Madrid 38.87 Vk 36.82 ft Milaan 13.04 13.04 3 <U N. W. S. 787». Prolongatie 6 'A. Beursoverzicht. De algemeene beurstendenz was vandaag veel verbeterd. Zoo was de benedenwaart- scho beweging der* tabakken tot staan ge komen en had die plaats gemaakt voor een styging. Ook de .suikerwaarden verkeerden in herstel. Rubberaandeelen werden op een weinig gewijzigd niveau verhandeld. Van de Industrieelen gaven Margarine- Unie's groote omzetten te zien en daarby stelden die zich wederom op een verhoogd niveau. Calvé Delft werden mede hooger genoteerd. De Philipsaandeefen waren aan geboden en zagen zich. eenige procenten van hun koers ontgaan. Voor OHewaafden werd wat meer be langstelling aan den dag gelegd en deze waren goed prijshoudend. Scheepvaartaandeelen vermochten nauwe lijks eenige belangstelling te trekken. Voor de aandeelen Paleis voor Volksvlijt bestond eensklaps goede belangstelling, en werden die tot een aanmerkelijk hoogeren koers afg^aan. RADIO-TELEGRAFISCH WKBKBKUICH1 18 April. Verwachting; Zwakke tot matige, zuid westelijke tot zuidelijke wind. Meest lkht bewolkt, met ochtendnevel. Droog. Iétz war-

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2