ies )0 )EN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwolde, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». No. 17048 68’ Jaargang Vrijdag 19 April 1929 R FEUILLETON. A IUR - ivonturier. f eestdagen le dergelyke rege- FILMS. f- HET PROCRUSTtS-BEü. HOFFDbTUK XXV. r (Wordt vervolgd.) r Nog komt het belicht uit Parijs dat de Duitsche delegatie geweigerd heeft het door z haar.gedane voorste', gedurende 37 jaren &ne, kwam hij terug ®r het diner. iricwright, zei hij, ik luldigingen aan, Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) it in E1D [en by contract tot zeer gereduceerden i naar plaatsruimte. Vuoi den tijdgenoot is de beslissing van den dag de gewone rechter. zien alle» wat na afloop van een tydvak van 15 jaar kan geschieden slechts op raming kan berusten en geen punten voor een zake- lyke beoordeeling voorhanden zyn. Het Amerikaansche voorstel vond de sympathie der Engelsche gedelegeerden. Het Duitsche aanbod week over het alge meen niet zeer, belangrijk van het Ameri kaansche voorstel af, terwyl ook de cijfers in het memorandum aer geallieerden, -zon der rekening te houden niet de ei-chen van België tot betaling van de in Bélgië ach tergelaten markbiljetten en met de Ameri kaansche bezettingskoste niet ver afwe ken van het Duitsclm aanbod, zoodat hiel’ nog een mogelijkheid voor toenadering aan wezig was. Het schijnt echter dat men van Friytsche zijde niet op een ling wenschte in te gaan. dat dr. te kunnen toegeven .nzake de i de coinmercialisatiequae.-tie, 60 ioITfu 1 kwartaal 2.90, mco per post per Abonnementen Wvxueu by onze agenten en loopers, d< Onze bureaux zyn dagelyks Redactie Telef. 83. Postrekei ÖOUDSCHE COURANT. De Chicago Tribune en de New York He rald deelen mede, dat de, nota der Ameri kaansche regeering in zal® de vergoeding der bezettingskoste n reeds door Owen Young is ontvangen. Uit de ber chten uit Washington valt af te lefden, dat Amerika niet bereid is zijn aanspraken te beperken. De thans te Parijs aangekomen nota zou den nadruk leggen op het recht van de Ver- eenigde Staten op 2% percent van alle Duitsche betalingen. gang wilt reden, mo>: aanklacht intrekt. der het dak van onze gastvrouw, antwoord de Philip voorzichtig, maar waarlyk, Mr. Ruthven, als het een «akelijke aangelegen heid L waarover U wilt spreken, lijkt het me hier niet de geschikste plaats. Ik geef toe dat het dit niet is, maar ik ben bang dat er anders geen gelegenheid is. ik ga morgen voor een paar weken uit Londen weg. Wel, zei Philip, als U om erover Het bekend worden der Duitsche tegen voorstellen, welke ‘voorzien in 37 annuïtei ten van 1650 millioen mark, heeft in de Pi- rjjsche pers een storm van verontwaardi ging gewekt. Deze verontwaardiging keert ziel, niet uitsluitend tegen Dr. Schacht, inaar ook tegen den voorzitter, Owen Noung dien men een te slappe leiding verwijt. Het gematigst is nog de Temps, die con stateert, dat het aanbod van Dr. Schuctti alle schuldeischers heeft teleurgesteld. Het beteekent weliswaar nog niet het afbreken der önderhandelingen, maar men moet thans geheel opnieuw aanvangen. De publieke opi- niet in Frankrijk zal steeds weer blyven herhalen, dat de deskundigen in hoofdzaak bijeen zyn gekomen tot regeling van de eigenlyke herstelkwestie. De Petit Parisian rekent, evenals eenige andere bladen uit, dat de waarde van het Duitsche aanbod ^6 milliard bedraagt. De waarde van Je ei-icnen der geallieerden bedraagt thans in totaal 39 milliard, zoodat het Duitsche aanbod 13 milliard lager is. Weliswaar worden door hel Duitsche voorstel de geallieerde schul den gedekt (24 milliard), in den leenings- dienst van de leening Dawes voorzien (1 milliard) en in de Amerikaansche aanspra ken op vergoeding der bezettingskosU-n (ruim 1 milliard), maar dr. Schacht laat geen centime over voor het herstel. Het is begrijpelijk, aldus de Petit Parisien dut een oergelyk belachelijk voorstel na negen we ken moeizaam onderhandelen in geallieerde kiïpgen groote teleurstelling heeft gewekt. Dr. Schacht heeft reeds bij het begin der conferentie erop gewezen, dat zijn bereke ningen zyn gebaseerd op de Duitsche- beta- óngscapacileit. .Hut, zou volgens .hem geen nut hebbeft hoogere^aanbiedingen te doen, die Duitschland toch niet zou kunnen be talen. Naar de Kiilnische Zeitung verneemt, wil Schacht de annuïteit van 1650 millioen verdeeld zien in drieën; een deel, dat be schermd wordt door een overdrachtsbepa- ling (minstens de helft van 1650 millioen), een deel, dat in elk geval betaald wordt m geld (ongeveer 800 millioen) en leveringen in natura. De eischen der geallieerden maakten geen melding van bescherming van overdracht oer gelden. Stellen wij aanbod en eisch naast elkaar, dan krijgen wij: Eisch; 37- jaar lang annuïteit van 1800 millioen tot 2450 millioen, gemiddeld 2200 millioen, dan 21 jaar lang 1700^ millioen; geen overdrachtsbescherming. Aanbod: 37 jaar lang annuïteiten van 1650 millioen, nadien niets meer, bescher ming van overdracht van een deel der gel den. ZWITSERLAND. De ontwapeningscommissie. Nieuwe voorstellen van Litwinow. De chef van de Russische delegatie, Lit winow, heeft een nieuwe motie by de ont wapeningscommissie ingediend, welke op sommige punten iets soepeler is dan die, welke hy gisteren aan het slot der zitting ter tafel heeft gebracht In deze nieuwe motie stelt Litwinow voor» dat de commissie haar taak, die bestaat in de voorbereiding van een zoo snel en doel treffend mogelijke oplossing van het ont- wapeningsvraagstuk nader zal itanduiden: le. door te besluiten, de ontwerp-conventie voor de ontwapening te doen berusten op de wezenlijke vermindering der gewapende machten, die op dit oogenblik bestaan; 2e. in de ontwapeningsconventie een methode voor de vermindering van de bewa pening op te nemen, gebasseerd op het evenredigheidsbeginsel of op ieder ander 23 Na het dinernloet ik L nog even spre ken, fluisterde hij iieesch. Ik zeg. U dat de kwestie wel van meer belang is als U wei denkt. En de tijd is le kort, om veel en weer le prates. Als L Uw vader van den onder- t U zorgen, dat hij de stolen, gaf Miss Westerby Fane als haar meening te kennen. Een dergelyke kostbar? .-teen verdwijnt zoo maar niet, als er geen kwaadwilligheid in het spel is. Maar hebt L wel opgemerkt, hoorde Philip de stem van de praatlustige jongedame vervolgen, hoe ontzettend veel waardevolle juweelen er den laatsten tijd gestolen zyn En voor al juweelen waarvan men zou denken, dat de dieven er niet zoo gemakkelyk ill slagen zouden om die van de hand te doen-zonder zelf gevaar te loopen. Daar hebt L den diefstal bij Lord Bembridge een maand of zes geleden, waarvan de daders nooit ge vonden zijn en dan bij Morisson, den beken den juwelier uit Bond Street. Je vraagt .je af hoe al die dingen uit het land gesmok keld en verhandeld worden. En niet alleen juweelen, het is merkwaardig- dat er ook kostbare schilderijen verdwenen zyn. Wat kan nu een dief met algemeen bekende schil derijen beginnen, zou je zoo zeggen. Bij Lord Bembridge is een Reynolds en een Rubens gestolen en een paar Millets en Meissoniers; gewoonweg uit de lysten geZ sneden en meegenomen! Dat kan immers on mogelijk het werk zijn van gewone dieven. Neen, antwoordde de Fransche diplo maat,* dat is het zeker niet. Men zou zich kunnen voorstellen dat een of andere half krankzinnige verzamelaar tot zoo iets komt en de gestolen schatten zorgvuldig verbergt om er heel alleen van te genieten. Mijn vriend Monsieur Carpentier, van de Parij- sche Sureté... en hier volgde een historie, die Philip niet heelemaal volgen kon. Da deskundigen conferentie in een impasse. Owen Young’s reddingspoging. - Een weigering van de Duitsche delegatie. 1650 millioen goudmarken te betalen, wyzigen. Dienlengevo-ge zullen de Duitsche gedelegeerden niet niter aan den arbeid dei aeskundigenconferentie deelnemen. De ver- tc-genwooidigeis der crediteui mogendheden zullen vandaag een zitting houden om een rapport over het voorwerp van hun opdracht op te stellen en vast te stellen, dat het hun enmogelijk is geweest, het met de Duitsche gedelegeerden eens te worden Qvt.r een op lossing van het vraagstuk der schadever goedingen. De Duitsche gedelegeerden hebben ver klaard, dal zij niet in staat waren uit eigen beweging in een houger dan de door hen voorgesteïde annuïteit toe te 'temmen, zy het ook dat denkbee.titn konden worden aan de hand gedaan, die korjden bijdragen tol vergrooting van het tegenwoordige Duit sche praestatievermogen. Onder deze om standigheden stelde de subcomhiissie vast, dat zy niet tot overeenstemming is geko men, en zal zij in dien geest rapport uit brengen aan de plenaire zitting, waaraan de Duitsche gedelegeerden vanzelfsprekend zullen deelnemen. Hoe verder zal worden gehandeld, en wat voor rapport zal worden opgesteld, daarover zal de plenaire zitting beraadslagen. Verwacht wordt dat Dr. Schacht vandaag nog naar Duitschland zal terugkeeren. Een B.T.A.-beiicnt meldt nog, Schacht, om 1 tiansfer- en van de crediteurmogendheden verlangt: hetzy een reductie van het bedrag der an nuïteit, hetzy politieke compensaties, zoo- uls b.v; de opheffing'van de couloir van Dantzig of teruggaaf van bepaalde Duit- che koloniën, daar bet Duitsche economi sche leven door het verlies dezer gebieden ernstig heeft geleden. Schacht weigerde for meel in discussie te treden over een hooger cyfer, indien de conferentie niet eerst toe- stemdAin een discussie over de door de Duitcheylelegatie Verlangde politieke voor- deelen. J De vertegenwoordigers der crediteur- mogemjfieden waren eenparig van gevoelen, dat zfeze discussie van politieken aard niet kun worden toegestaan, daar zy volkomen Luiten hun zuiver financieele bevoegdheden L- 1 Volgen- berichten uit Parijs heeft. Uwen noung, toen de beraadslagingen over de schadevergoeding dreigde mis te loopen, nog het voorstel gedaan voor een voorloo- pige regeling, die voor een tyd van 5, 10 of 15 jaar zou gelden. Van Amerikaansche zij de is men daarbij uitgegaan van de ge dachte, waarvoor ook van Duitsche zijde werd gevoeld, dat het feitelijk boven het rnenschelijke vermogen gaat om een land voor een tyd van 37 jaar tot zulke ontzag gelijke betalingen te verplichten, aange- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt- Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. 'worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, den boekhandel en de postkantoren. .a geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: ming 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgknng): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheid»-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: L— 4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingi prijs. Groote letters en randen worden berekend-- Advertentiën kunnen worden inAfeonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onz<Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneindijrAan opname verzekerd te zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. AEen tocht van de Graal Zeppelin. /Mpiuchtschip Graaf Zeppelin is heden- n|oyfebn \e>K18 opgestegen tot het maken van een vlucht boven Zuid-Duit.'chland. Hei luchtschip zal verschillende plaatsen aan de Bovenrijn bezoeken. De leiding berust bij Kapitein Lèhmann. In de stuurcabine van het luchtschip is een nieuw reiscompas ingebouwd. Het voor naamste doel van deze vlucht is te onderzoe ken naar de wijze van werken van dit com- pas. 'Het diner was tamelijk stijf officieel en Philip, wiens geest zich bezighield met de sraag wat Ruthven hem nog te zeggen kon hebben, nam tninder notitie van £yn tafel dame, Miss Westerbi Fane, dan de beleefd heid eischte. Het gevolg was dan ook dat de jonge da me haar attentie wy’dde aan haar buurman ter anderer zyde; een jong Fransch Diplo maat, die pas onlangs in Londen was ge plaatst. Er ontwikkelde zich een levendig gesprek, waarbij ook het verlies van Lady Kenard’s diamant ter sprake kwam. Er is geen twijfel aan of hy is ge er dan op staat te spreken, moet ik wel luisteren. Ik kan U de zaak heel in het kort sa menvatten. Ruthven had eenheesche onaangename stemj zijn gezicht was rood en Philip wenschte wel dat hij de bril met de donken glazen zou afzetten, op dat hij hem goed ia de oogen zou kunnen kijken; hoe was hel anders mogelijk zich een oordeel le Normen over ’s mans oprechtheid? Kijk eens, de zaak zit zoo, ging Ruth ven voort, ik spreek een heeleboel men- schen, kom overal en weet veel dingen waai andere menschen nie’. een notie van hebben; je hebt er geen idee van waar myn zaken m$ niet mee in aanraking brengen, finan ciën, diplomatie, wat je maar wilt! Mijn zaken zijn universeel, de menschen kunnen eenvoudig niet zonder me. Maar om ter zak- te komen. Jullie hebben een employé in Parijs, Francis Paillon, die boeken vervalseht heeft en jullie voor een lief bedrag heeft opgelicht. Nu is die Pail lon ook een agent van iny, alleen is hy van mij een geheim agent. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en gen. Tusschen haakjes, wat zegt U van de schelmerij, waarvan de avondbladen vol staan. Miss Westerby Fane had van dit gerucht makende nieuws nog niets gehoord en daar Philip ook nog geen gelegenheid had gehad de avondbladen in te zien, luisterde hij met belangstelling naar de mededeelingen van den Franschman. In de vroege morgenuren van dien dag was ingebroken by Sir Wilfred Brand, den bekenden verzamelaar van an tieke kunstvoorwerpen en een groot deel van zijn kostbare bezittingen was verdwe nen. In dit geval hadden de misdadigers echter geen spoor achtergelaten in den vorm van een zakmes, waarmee blijkbaar een an de schilderijen uit zijn lijst was gesneden. Daarop nam het gesprek tusschen Miss Weterby Fane een andere wending en Philip raakte weer verdiept in zyn eigen, alles behalve aangename gedachten. Onmiddellyk na tafel klampte Ruthven Philip weer aan. Hij trok zijn stoel naast dien van Philip en na een opmerking over de uitstekende Boidn op hun gesprek vdn< Kijk eens hiy bied U mijn verontschuldigingen aan, ah ik.je zoo straks beleedigd heb. Ik ben een openhartig man die precies zegt, wat hy denkt en dat is dan ook mijn excuus. Bij oiis laatste'onderhoud heeft je vader me erg boos gemaakt en dat zat me nog dwars. Toch meende ik het goed met hem, evenal' nu met U. We zijn toch vrienden, nietwaar? Ik hoop dat we allen vrienden zyn on- Trotski naar Frankrijk? Trotski zou Maandag den leider der Fran sche Trotskisten, boewarin, telegrafische verzocht hebben, stappen te willen doen tot het verkrijgen van een vergunning om in Frankrijk ve.L'yf le mogen houden. Zooals bekend, heeft de Fransche regeering zich over deze zaak nog niet uitgesproken. Inge val ook de Fransche regeering Trotski's ver zoek zou weigeren, zou hij Luxemburg of Zwitserland als verblijfplaats willen kiezen. Ook een geval van pokken. Ook in Frankrijk heeft zich thans een geval van pokken voorgedaan. Een jongt! Engelsche, die 12 uagen geleden met de Tuscania uit Bombay was aangekomen en in Marseille aan land is gegaaïi, bevindt zich sedert 8 dagen te Parys in eeyi zieken huis, waar bij haar pokken zijn geconsta teerd. Tusschen de Fransche en de Engel- sche regeering is van gedachten gewisseld over de maatregelen om het overbrengen van de ziekte uit Engeland naar Frankrijk ti verhinderen. Bei loten is een gemeen schappelijke conferentie van deskundigen te houden, welke waarschijnlijk in de eerstvol gende dagen te Galais zal bijeenkomen. RUSLAND. Van tsarenpaleis tot sovjct-hotel. Het beroemde Peterhof-paleis te St. Pe tersburg zal ter gelegenheid van de aange- kondigde komst van een groot aantal toeris ten worden verbouwd tot een internationaal toeristencentrum. Een vleugel van het voor malige paleis, die onder het tsaren-regime in gebr-uik was als verblijfplaats voor de hofdames zal worden verbouwd tot een eer ste (fangs hotel. AUSTRALle. De vliegers van de Southern Cross in de bewoonde wereld teruggekeerd. Na zijn gevaarljke avonturen, is het diegtuig de Southern Cross veilig te Derby, in West-Australië, aangekomen. NOORWEGEN. Noorwegen weigert Trotzki. De regeering van Noorwegen heeft beslo ten Trotzki geen toestemming te geven zich in Noorwegen op te houden. Dit besluit i» genomen met het oog op de groote moeilijk heden, waarmede dt bescherming van Trotzki’s veiligheid gepaard gaat. VER. STATEN. De Zomertijd. In ongeveer 180 steden van den staat New-York met inbegrip van de .-tad Nev York, zal de zomcrtyJ op 28 April ingaan. Ei is evenwel een beweging gaande in deze i staat om by staatswet aan de sleden hei vooruitzetten van ae klok te verbieden. Iedere stad in de Vereenigde Staten ma!-, zelf bepalen en z^o ia wanneer, zij den zomertijd zal invoèsep. In Engeland, Frankrijk, België, Spanje ei. Portugal gaat de zomertijd in in den ifaeht van 20 op 21 April. Hier te lande begint zij naar men weet eerst op 15 Mei. criterium, dat eenzelfde objectief karakter heeft en dat eveneens op alle staten van toepassing kan zyn, daarbij zekere afwij kingen toelatend ten gunste van de kleine, Avoldoende beschermde staten; F 3e. in de ontwapeningsconventie een pumeriek coëfficiënt voor de bewapenings- beperking op te nemen. Hedenmiddag zullen de besprekingen der commissie worden hervat. ENGELAND. Geen gevaar meer voor een ernstige pokkenepidemie. Op een in het Lagerhuis gestelde vraag verklaarde de minisier voor Volksgezond heid, dat het gevaar xoor een ernstige pok kenepidemie in Engeland thans als geweken kon worden beschouwd, ofschoon op zichzelf staande ziektegevallen onder bepaalde om standigheden nog konden optreden. Zestien nieuvie gevallen te Londen. Te Londen worden thans 218 lijders aan pokken verpleegd tegen 202 gisteren. FRANKRIJK. F|et stoomschip Paris gestrand. Het •t-ansche stoomschip Paris, van de Compagnie Génerale Transatlantique, giste- len van Havre naar New-York vertrokken, is bij Eddystone, de rots en. vuurtoren in het Engelsche Kanaal, tegenover Plymouth, tengevolge van mist gestrand. Om kwart xoor twaalven heeft het schip S.O.S.-seinen gegeven. Het stoomschip Paris, metende 34.569 ton bruto en 15.333 ton netto, is in 1921 te St. Nazaire gebouwd. Een latei bericht meldt dat het schip ti- Plymouth behouden is binnengeloopen. .Ylesiormo nai.r het Bagno. Zijn vertrek aanstaande. Charles Mestorino, de jeugdige juwelier, die men herinnert Wt tich den diamant handelaar Truphème te «1'a.iijs vermoordde en diens lijk ergens Zn ®idh)osch verstopte, zal binnenkort naar Vtjèwno worden over gebracht. Hij maakt tyn ”uit van het eerste convooi tot levenslangen dwangarbeid ver oordeelden, dat thans voor (ie groote reis wordt samengesteld. D&er dagen worut hij uit de gevangenis van Fontevrault, waar hy zich sedert negen maanden bevindt, sinds bet vonnis werd ^e\eld, dat hem de dood straf, welke iedereen had verwacht be spaarde, naar het 11e de Ré getranspor teerd. Het verluidt dut er tal van invloeden zyn aangewend om Mestorino ook den zwaren gang naar het bagno te besparen. Tever geefs echter, geen enkele gratie-maatregel of verzachting van straf kon worden ver kregen. Mmme. Mestorino heeft den wensch ken baar gemaakt haar man naar het verre oord te vergezellen en een verzoek daartoe ingediend. Zij zal natuurlijk niet tezamen met hem kunnen reizen op het transport schip der bannelingen, doch op eigen ge legenheid gaan. Maar dat is natuurlijk een op zich zelf- siaand geval, eindigde de Franschman. Maar om die gestolen kunstschatten van dr hand te doen, is niet zoo moeilijk a!s U denkt. Het lastigste is om ze uit het land te smokkelen, maar als dat eenmaal is ge beurd, is het niet zoo moeilijk onï, bijvoor beeld in Amerika een ondeskundig,^ koopcr te vinden, die van de geschiedenis van die bekende juweelen of schilderijen niets weet en er te goeder trouw invliegt. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de dieven handelen in .-amenwerking met gewetenloze kunstkoo- pers. Philip luisterde thfltis met belangstelling. Het was inderdaad waar, dat er in de laat ste maanden, verschillende waardevolle ju weelen en kunstschatten waren gestolen. De firma Arkwright en Zoon had zich gehaast al haar buitenlandsche relaties onmiddellyk te waarschuwen, voor het geval dat iets van het gestolene te koop zou worden aangebo den. En het trof wel buitengewoon ongeluk kig, dat juist nu een van de eigen agenten van de firma, haar goede naam in gevaar iiad gebracht. De volgende opmerking van den jongen diplomaat, deed Philip weer de ooren spit sen. De Fransche politie, hoorde hij hem zeggen, vermoedt dat zij enkele dingen van den Londenschen buit op het spoor is. Ik weet het van mijn vriend M. Carpen tier. Ik mag geen bijzonderheden vertellen, omdat daardoor het succes van de nasporin- gen in gevaar zou kunnen komen, maar ik \erwacht spoedig sensationeele onthullin- 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1