2 I I I kbank O3,1, 1. 99 7. KEN Deze Courant komt dan 6500 gezinnen in Goqda en Omgeving in meer NOEN LEZERS opmerkzaatn dat jubliciteitsmiddel igeving is dan de IDITIE van de NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOi GOUDA EN OMSTREKEN 17050 I 1829 80- COOHMI Gouda Bahlmann EERSTE BLAD. I FEUILLETON. )ON. I ij in 't bijzonder. uiten T. verhuur: voor deze soort n speciaal tarief van 1—-8 re Burgemeester Gaarlandt over: 0.- Dit blad verse-hi nt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagii Lxtra voordelige aanDieiiingen in Man ILLS en JaKUNnln BERGAMBACHT, BERKENW0UDE. BODEGRAVEN. BOSKOOP. GQUDlvRAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, VIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN. ZEVENHUIZEN, enx I C'" 6000 ex Zaterdag 20 onze iRSONEEL VERKOOP ULDEN Dit nummer bestaat uit twee bladen O I2V mit.« in 3e. 4e. Wy o o OORWEG e I. r En juist op dit oogenblik moet hy en lijdt. (Wordt vervolgd.) «en van aanvra- lingen van ROE OPLAGE 6500 EX le. 2e. Verbetering daarvan is nog met mogelyk gebleken. Gouda doet daaraan mede en moet daar aan mee doen. Want Gouda biedt veel dat den vreemdeling belang inboezemt. De karakteristieke steden zyn niet de stille stadjes, het land, daar worden la d en volk, zyn karakteristiek komt naai de ouda is afge- in zijn vader- vóór de plaatsing aan het i rijn. let echte Hol- zoo ARKT 31 i »nor ZATEIl 9 uur e gevallen, HET PROCtiUSTtS-BEO. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) oor het annon- ivragen en aan- De bateekanis van het Vreemdelingenverkeer In 't algemeen en voor Gouda Paillon’s worden laat dit het Er zijn ook spijsverteringsstoorn/ssen "P het gebied van den geest, en dat zijn juist de ergste. week 17 cent, met Zondag blao bezorging per looper geschiedt. En juist op dit oogenblik moet hy voor iny een belangryke zaakt in orde maken. Je kunt dus wel begrypen dat het voor mjj bui tengewoon onaangenaam zo uzyn, wanneer hy nu gearresteerd werd. Zeker, antwoordde Philip styfjes. Maar U zult mij niet kwalijk nemen als ik Uw aandacht erop vestig, dat de geheime transactie van een employé van de firma in geenerlei verband staan met de zaken die hij voor de firma zeil' doet. Gestel dat het bedrag van malversaties gerestitueerd zou Ontsla hem uit Uw dienst en einde van de geschiedenis zyn. Hy heeft het publiek bedrogen, zei Philip langzaam, en onzen goeden naam daarvoor misbruikt. Bovendien heeft de po litie de zaak reeds in handen, dus het is al te laat. Tot dusver is Paillon nog niet gear resteerd; wanneer U wilt, kunt U het ver hinderen. Ik denk er niet aan het te verhinderen, ze' Philip beslist. Is dit je laatste woord? Ja. Pierce Ruthven nam zijn glas op, hield het tegen het licht, dronk het uit en zette het langzaam op tafel. Het spijt me, zei hy, ik heb de firma Arkwright steeds bijzonder gewaardeerd; zelf was U mij ook altijd sympathiek, even als Uw zuster die een allerliefst meisje is. - Dreigt U vroeg Philip, die zich begon op te winden. Ik dreig nooit, was hyt antwoord, maar zuoals ik reeds zei, heb ik steeds myn oogen open en weet alleriei geheimen waar een ander niets van vermoed; en dat is heel nuttig. Wat bedoelt U daarmee vroeg Philip, die zich met moeite in bedwang hield en zyn tegenstander boos aankeek. Niets anders dan dit. U die gereed staat om maar daderyk een employé in het ongeluk te helpen, bent U er zeker van dat Uw eigen daden allen even zuiver zijn Het is best mogelyk dat per slot van rekening Paillon niet de ergste schuldige is en dat hy iiief de eerste zal zyn die valt. Er is. Ruthven glimlachte, terwijl hij Philip strak in het woedende gelaat keek. Ik geloof dat onze gastvrouw juist het teeken geeft om ons weer by de dames te voegen, zei hy. HOOFDSTUK XXVI. Philip trilde van woede toen hy met de anderen opstond en de eetzaal verliet. heb den heelen avond Harry als tafeihett gehad en we hebben atgesproken, dat hij iny morgenochtend z.al komen hamn en da’ hy met mij mee teruggaat naar Wimbleton. Dora zocht haar uitverkorene woer op en Philip merkte plotseling' dat hy in de naby- heid stond van den jongen Kranschen diplo maat die zoo druk met zyn tafeldame had geconverseerd en hij knoopte een gesprek met hem aan, dat al spoedig op het onder werp kwam, waarover de Franschman het aan tafel had gehad: den inbraak bij Sir Wilfred Brand. En dit bracht hen op een ander chapiter: de werkmethoden der inter nationale juweelen- tn schilderijendieven. In Parijs gelooft men, dat de politie spoedig in staat zai, zyn de hand te leggen op verscheidenen van de bende. Maar het is het ongeluk dat ze altyd de mindere broe ders te pakken krijgen, de lui die het vuile werk doen, terwyi de hoofdschuldigen den dans ontspringen. En die mindere broeders zullen onder geen beding hun opdrachtge vers verraden, al weten ze heel goed, dat ze een aanmerkelijk lichtere straf zouden krijgen, als ze alle» wilden vertellen wat ze weten. Dat is tenminste de meening van M. Carpentier, van de Parijsche rechtbank. De jonge man, die De Lion bleek te hee- ten, behoorde tot den ouden Franschen adel en was eerst onlang» bij de Fransche am bassade in Londen geplaatst. Maar zijn per soonlijke liefhebberij ging voornamelijk in de richting van detcctive-werk. Muziek en zang wisselden elkaar af en sommige gasten vertrokken, maar hun ekzucht - Maag of waarten in slag, roode nz. op elke heumatiek, levers tee- riekten van neesmidde- gragen aan de Medicö- b Markt 7, Aparte Dames- en Kinderkleeding Hosden, Stoften en Zijde Alle afdeelinyen hebben u>ij wederom met de LAA1HTJS AOU VUA U Ijl b Li IJ GL I L LD Wie was die man, die Pierce Ruthven, die zyn vader en hem de wet voor durfde schrij ven? Bovendien was het toch geen manier, dat Ruthven dit moment gekozen had voor zyn verzoek. Wie sprak nu over zaken bij het dessert van een groot diner? Dat was een inbreuk op de beschaafde omgangsvormen, maar zooiets kon men van Pierce Ruthven v erwachten. Wat kyk je boos, Philip, wat is er aan ae hand Dora was naast hem komen staan, enkele minuten, naaat hij den salon was bin nengekomen. Hij was alleen blijven staan en deed net alsof hy zich bijzonder interes seerde voor een der aquarellen die den wand versierden. Niets, antwooidde hy, terwijl hij trachtte te glimlachen. De heele zaak is, Dolly, dat ik nu eenmaal niet houd van deze soort „gezellige' 'avondjes. Het is toch niet die afschuwelijke kerel die Mr. Ruthven? drong ze aan. Ik zag je voor het diner met hem praten; en ik weet niet hoe ik eraan kom, maar ik heb zoo’n idee dat er moeilijkheden zijn tusschen hem en vader. Nonsens, stelde Philip haar gerust, haal toch niet zulke dingen in je malle hoofdje. Waarom zou hy haar gelukkige stemming bederven, dacht hy bij zichzelf; zyn zusje zag er zoo stralend uit. Ik hoef niet te vragen of jij je amu seert, zei hij, terwijl hy het meisje met een Ifefkoozenden blik aankeek. Spreekt dat niet vanzelf, lachte zij, ik q«B»l'»nd»»rd« opl»p 68» Jaargang Onze yroote nor teer iny keejt ten doel L tn hLhJi DliLJ&LAGJÏ -- en JlOUJiiL naar weimch te doen stay en Zyn betoog is bevattelijk en suggestief, en van de ramen, die hy met eermed be ziet, kykt hy neer op den gids en glim lachend knikt hy ais instemming en ziet dan weer naar boven, naar de wondere schoonheden, die de Lrabeths eeuwen ge leden voor geslachten na geslachten hebben gewrocht. Schuifelend gaat het verder tot het uit gangspunt weer is bereikt. Dan wenkt het zomersche buiten en hy treedt weer in de zon en het licht. Hy dwaalt langs onze schiiderachtige Gouwe, met de statig» iepen langs de oevers van het roerlooze water, hy bewondert het uitzicht op ons mooie Stadhuis over het grachtje Achter de Visch- markt, hy kuiert door ons Westelyke stads deel en men wyst hem net provinciale mii- hoenenplan, dat onze stad een gansch ander beeld zal gaan geven, hy stelt zich op de hoogte van de nieuwe terreinen, die straks door nieuwe industrieën worden ingenomen en hy neemt zich voor zijn vrienden te wy- zen op de goede toekomstkansen, die Gouda in het kader van de nieuwe ryks- en pro vinciale land- en waterwegen zal moeten en willen benutten. Hy belandt langs onze drukke winkel straten, waar onze Goudsche middenstand zyn artikelen heeft uitgestaid, by het Stad huis. Hy loopt er om neen, bewondert het front met zyn schat van torentjes, met zyn monumentale trappen en hy pryst de stad en ons land gelukkig, dat dit schoone bouw- werk niet den weg van het Leidsche stad huis is opgegaan. Hy bestygt de trappen, hem treft het opschrift met de gouden let ters: audite et alteram partem en hy knikt goedkearend. Hy meldt zich by den bode en wordt rondgeleid. Als zoovele duizenden voor hem komt hy onder den indruK van onze raadzaal. De rust en de kalmte van dit vertrek treffen hem en hij pryst hem gelukkig, die binnen deze statige wanuen zich kunnen geven aan het welzyn van de stad. Als hy geen vreemdeling is in het Egypte van de hedendaagsche gemeente politiek, zal hy beseffen, dat meeningsver' schillen ook in deze zaal kunnen voorkomen, doch dat de inzet den stryd waard is. En als hy zóó denkt, heeft hy gelyk. plaatsen werden ingenomen door nieuwe be zoekers, die speciaal waren geïnviteerd om te komen bridgen. legen elf uur hadden zich een vyftal groepen gevormd m de speelkamer, terwijl de gasten die met kaartten in de salon waren gebleven. Harry en Dora zaten aan hetzelfde tafeltje met Lady Kenard en Mr. Staunton Heath, terwyl Philip aan een an der tafeltje zat met Lord Kenard en nog twee andere dames, waarvan een tot zijn ontstentenis zijn tafeldame van daarnet bleek te zijn. Philip keek rond en zag dat Pierce Ruth ven niet meespeelde an hij veronderstelde dat deze wel in den salon zou blyven, waar Graaf Bridgetown de honneurs waarnam. Na een uurtje spelen bleek het dat Harry en Dora een paar pond verloren hadden en nadat de robber afgeioopen was stelde Harry voor om af te rekenen. Dora haalde haar beursje te voorschijn om te betalen wat zij schuldig was. Wat een aardig beursje, zei Staunton Heath, die gedurende het heele spel erg stil was geweest en alleen nu en dan het meisje met een emstigen blik had aan gekeken. Mag ik het eens zien? Dora reikte hem met een vriéndelijke glimlach de beurs over. Het was werkelyk een meesterstukje van goud en emaille. In plaats van een knip had het een prachtig bewerkt deksel. Ze had het een paar weken geleden van haar vader op haar verjaardag gekregen. in de aigemeene vergadering van de V ereeniging voor V reemdelingenverkeer Woensdag j.l. in Hotel „De Zalm” gehou den, heeft Burgemeester Gaarlandt, de eere- voorzitter van V. V. V., zooals reeds ge meld, een causerie gehouden over de betee- kenis van het Vreemdelingenverkeer in het algemeen en voor Gouda in 't bijzonder. Burgemeester Gaarlandt heeft in een in teressant en onderhoudend betoog antwoord gegeven op de volgende vragen: Hoe kan men reizen Welk nut heeft Gouda van het vreem delingenverkeer Wat biedt onze stad den vreemde ling? Hoe kan het vreemdelingenverkeer bevorderd worden? vatten dit aldus samen: De geheele wereld ligt tegenwoordig voor den vreemdeling open, zelfs in de meest on herbergzame oorden dringt de toerist door. De reisgelegenheid welke wordt geschapen, de zorg voor behoorlijk logies en de propa ganda trekt de reizigers overal heen. Wie niet alleen verkiest te reizen, maakt gebruik van de reisvereenigingen en toeris tenbureau*, die voor alles zorgen. De Ned. Reisvereeniging, die 50.000 leden telt, ont sloot voor, den Hollandschen toerist de hem onbekende gebieden, die hy alleen niet zou hebben bezocht. Naast den toerist kennen we den beroeps reiziger, den man van zaken. Maar deze zijn cok aan elkander verwant; de ontwikkelde zakenman wijdt mede zijn aandacht aan het nalBur en stedenschoon. Het reizen is door de uitnemende ver- keersmiddelen tot een factor van interna tionale beteekenis geworden: met de spoor wegen hebben stoomboot, rywiel, auto en vliegmachine de geheele wereld voor den rei ziger opengelegd. Tot de verkeersmiddelen behooren ook de wegen, die in goeden staat behooren te zyn. Het is een der belangrijk ste doelstellingen, die het Goudsche Ge meentebestuur nastreeft om aan Gouda in verband met de ontworpen rijks- en provin ciale wegenplannen de best mogelijke po sitie te verschaffen. Hoe gemakkelijker Gouda te bereiken is, hoe beter. De groote centra van ons land liggen op slechts enkele kilometers van Gouda. Per spoor is Gouda zeef gemakkelijk te bereiken. De verbindin gen zyn talryk, al laat de directe verbin ding met Amsterdam te wenschen over. De bevordering van het vreemdeiingen- verkeer ia van belang voor het g e h eXl e land. De reiziger van overzee maakt gebruiK van de stoomschepen, die voor het passa giersvervoer steeds luxueuser worden ge maakt. Het nieuwste 3ü.00ü-ton’s schip van ae Holland-Amerika-lyn, de „Statendam”, zal zeker een groot deel overbrengen van de 300.000 Amerikanen die in een seizoen den Oceaan oversteken en gezamenlijk 60 millioen dollar aan passagegelden betalen. Na aankomst in ons land maakt de vreem deling gebruik van onze spoorwegen, stoom- booten, auto's. De sight seeing cars brengen hen op mooie zomerdagen uit de groote ste den in Gouda aan. Na de vervoermiddelen profiteert het res taurant- en hotelwezen het meest van het vreemdelingenverkeer. Hotels zijn commer- cieele ondernemingen, die weer andere groe pen tot werkzaamheid aanzetten: tuinders, bloemisterijen, vruchtenkweekers, slagers, bakkers, wasscheryen e. m. Dan volgen de bankinstellingen, schouwburgen, bioscopen, winkeliers, voor Gouda in' t bijzonder zy, die pijpen en plateelwerk verkoopen, auto verhuurders. Ten slotte’profiteereri ook de gemeentelijke financiën ervan. De vreemdeling oefent invloed uit op de prijzen van allerlei artikelen; hy koopt als regel wat door de bewoners niet wordt ge kocht. Het bedrag dat hy besteedt, biyft in onze stad, in ons land, het vermeerdert de inkomsten daarvan en komt daardoor aan de geheele gemeenschap te goede. Eenig denkbeeld van het vreemdelingen verkeer geven de volgende cijfers: In 1924 kwamen 150.000 Amerikanen naar Frankrijk en verteerden daar 200 mil lioen dollar. De Scandinavische ryken wer den door 55.000 Amerikanen bezocht, die daar 30 millioen dollar achterlieten. In Ita lië kwamen 835.000 vreemdelingen, die 2900 millioen lire in het land brachten, d. i. 14 Mi /o van de.totale staatshuishouding. Hét verwondert dan ook niet dat ieder land, iedere stad probeert het toeristenver keer tot zich te trekken. groote, maar de kleine. Wil land wil zien, bezoeke de kl ne steden, oordeelde een Engelschman, )it geldt trou wens voor alle landen. In d op zeden en gewoonten geopen lard. Wie de ziel van een volle 11 kennen, wie belangstelling heeft voor d< van een land en volk, die kleinere gemeenschappen, j De vreemdeling, die in I stapt, vindt hier veel, wat hj land weergekeerd, moet helben gezien. Hij zal onze kaasmarkt iwillen zien op een mooien zomerschen Donderdagmorgen, als ons groote marktplein isirolgestuwd met de Zuid-Hollandsche kaaswagens, die netjes \n ryen zyn geschaard, de bpomen alle steil in oölucht. Zy zyn nu deels door moderne Fordjet- ey Chevroletjes vervangen, ze kun nen grootere vrachten vervoeren en zy ont nemen aan het marktbeeld het typisch Hol- landsche karakter, dat zy het op een andere wijze de Alkmaarsche kaasmarkt voor den vreemdeling óók zoo bezienswaar- dig maakt. Maar, auto of tentwagen de kazen zyn nog dezelfde gebleven. De naam beteekenl kwaliteit. De echte Goudsche boerenkaas behoudt door alle tyden heen zijn voortrei- feiyken naam en al die ,buifenland(<che des kundigen op zuivelgebied, die het vorig jaar onze stad hebben bezocht en de boerderyen in den omtrek ais kenners ijebben geïnspec teerd, zij waren vol lof ofer het product en zy waren verbaasd over *1 die honderden kaaswagens, over die tienduizenden kilo grammen, die zoomaar kalm aan van eige naar verwisselen, zonder let rumoer, dat aan de veemarkt eigen ia#W Het is een kostelijk product onze Goud sche kaas, en wy kunnen den bezoeker met genoegdoening mededeelen, dat de aanvoe ren zich in stijgende lyn bewegen. ►Straks zal de kaasmarkt meer ruimte be hoeven en als het zoo doorgaat, zal ons Stadhuis des Donderdags door kaaswagens omringd zijn. Dap moeten wy voor ae warenmarkt een plaats zoeken. Want zonder de tenten, waar de kooplieden hun linten en lappen, hun schoenen en kousen, hun potten en pannen en kookgerei met iuide aanprijzingen aan den man brengen, is een Hollandsche markt ondenkbaar en onvolle dig. De huisvrouwen, die met een spiedend oog de stalletjes afloopen, of er wat van haar gading is en de vreemdeling, die zich van een stedelyk marktbedrijf een voorstel ling wil maken, kunnen den marktkoopman niet missen. Onze kaasmarkt kan men zich zonder de Waag niet denken. Het statige waagge bouw, een sieraad van ons marktplein en een fraaie afsluiting, van de Noordelijke zyde, herbergt nog altyd het typische be- dryf van de kaasweging en de meer mo- GilUMHL MRANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per per kwartaal 2-90, per week 22 cent, overal waar de Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dageiyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dageiyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82- nedactip Telef. 83. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkrmg) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrmg: 1—5 regels 1.55, elke regel meer f 0.30. Advertention in het Zaterdagnummer 20 £A bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerdoji pry’s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags J‘ Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te derne methodes hebben nog altyd de eeuwenoude niet geheel kunnen verünngen. Onze veemarkt moge den buitenlan der niet in de eerste plaats trekken, er zyn in ons land talloos velen, die op een ot andere wyze met het marktbedryi in ler- binuing staan en er de groote belangen van beseiien. Zy weten, wat er in de laatste jaren in Utrecht en Leeuwarden en straks ook in 's Hertogenbosch voor den bloei van de plaatselyke markten is en wordt onder nomen. Zy weten, dat Gouda de grootste varkensmarkt bezit, een markt, die nog elke week in bloei toeneemt. Zy zullen met op merkzaamheid onze overdekte marktplaats in oogenschouw nemen en de groote drukte van aanvoerders en koopers in zich opne- men. Zy zullen anderen wyzen op het urukke bezoek, dat onze markt ten deel valt. Als zy met den marktmeester of een zyner helpers in aanraking komen, zullen zy ver nemen, dat er belangryke uitbreidingsplan nen in overweging zyn en dat straks alle kazerneruimten voor het marktbedryf ter beschikking komen en dat de gemeente Gouda zi«h moet inspannen-om den steeds toenemenden groei en den uitbouw van de veemarkt het hoofd te bieden. Het geroezemoes van de markt heeft den bezoeker vermoeid. Hy zoekt naar stilte, hy weet, ais hy een goed Nederlander is, en als hy een vreemdeling is, weet hy het zeker, dat onze St. Janskerk de prachtigste ramen bevat, die ooit door een glasschilder zyn vervaardigd. Hij wil ze zien. Hy treedt de koele, hooge ruimte binnen. Treft hy het, dan speelt het orgel, dat Al bert Schweitzer een der schoonste or gels van de wereld heeft genoemd. Het spel van onzen organist en de gloed en kleuren pracht van de ramen rondom, die als hooge wachten uit de oudheid het drukke leven van den modernen tijd buitensluiten, zij stemmen hem tot stilte en bewondering. En als het orgel zwygt, komt onze gids in actie. Hij brengt hem stap voor stap in nauwere kennis met de byzondere schoon heid van eik raam, hij wijst hem op de ge schiedkundige beteekenis der voorstellingen, hij onderricht hem en vestigt de aandacht op byzonderheden, die de bezoeker anders ontgaan zouden zyn.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1