JENTOIIIIOEDEf Beurs van Amsterdam. CAREL KROPMAN LAATSTE BERICHTEN. FOTO STUDIO kens zijn antwoord bekend is, dat zeer vele landbouwers boekhouden naar het systeem - Heidema, Stoop, Vkn der Meulen, niet van oordeel, dat de inspecteurs der directe be lastingen zich behooren te refereeren aan dit systeem als zoodanig, al spreekt het vanzelf, dat in ieder byzonder geval de be lastingadministratie volkomen vry blijft de boekhouding te verwerpen wegens gebleken onbetrouwbaarheid of onvolledigheid der in de boekhouding verwerkte gegevens? Dt Koningin, en de Prihs naar Zwitserland. De N. R. Crt. verneemt uit Zürich dat Koningin Wilhelmina in het begin van Mei met Prins Hendrik naar Montana in het kanton Wallis zal reizen, voor een verblyf aldaar. Op de doorreis zal een bezoek ge bracht worden aan den Bondsraad te Bern. Dfop 3 Mei vastgestelde ontvangst zal op wenseh vau de Koninklijke gasten zonder eetiig ceremonieel plaats vinden. Het pro gramma, waarvan de bijzonderheden nog niet vastgesteld zij ft, zal zich, voor zoover thans reeds bekerfd bepalen tot een kort bezoek aan het Pa$ement.sgebouV en c>eii tegenbezoek van een delegatie uit den Bondsraad in de Nederlandsche legatie- Overigens zal de Koningin incognito reizen, waardoor een plechtige ontvangst aan het station achterwege blijft. Een adres van de Yerecniging van Thee- importeurs te .Vinsterdam. In verband met het besluit tot opheffing van het invoerrecht op thee door de Engelsche regeering heeft de Vereeniging van thee- importeurs een adres gericht aan den mi nister van Financiën, waarin aangedrongen wordt op afschaffing c.q. belangrijke ver laging van het Nederlandsche invoerrecht op thee, welke adressante dit nu nog drin gender acht dan ooit te voren. 0.m. wordt in dit adrés gezegd: De reden dat wij juist thans voor de le vensbelangen <ier Amsterdamsche thee- markt uitermate beducht zyn, vindt zyn grond o.m. daarin, dat door het met de af schaffing van het 'Britsdie invoerrecht sa mengaande vervallen der verplichting van opslag in entrepot en tengevolge daarvan eenvoudiger en goedkooper manipulatie van thee te landen de kosten voor den handel uldaar belangrijk minder zullen worden tn dus de Londensche theemarkt ook voor den w*ederuitvoer van thee, die tot nog toe voor de Amsterdamsche markt in verhouding een veel belangrijker factor was dan vooor de Londensche, in veel gunstiger omstandig heden- zal komen te verkeeïen dan de Ne derlandsche markt. Wat in rook opgaat in Nederland! 1928 een recordjaar. V oor 142 miliioen in 1923 en voor 1b2 miliioen in 1928. Wie het jongste nummer van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek raadpleegt, ervaart, dat in Ne derland de liefhebbers van rooken per jaar voor een aardig sommetje de lucht in ja- gen. In 1928 bedroeg de Waarde van het »iga- renverbruik volgens afgeleverde banderolles door het Dep. van Financiën 87 .5 miliioen, de waarde der sigaretten was 46.7 mil- lioen en aan tabak is opgerookt 27.7 mil iioen. Te zarnen ging in rook op voor 161.9 miliioen, rond 162 miliioen. En wat meer zegt de rookers kunnen er trotsch óp zijn het totaalcijfer voor 1928 i> voorzoover de statistiek "en oordeel toelaat, een record! Immers de totale klein- handelsprijs van sigaren, sigaretten en ta bak nam toe van ruim 142 miliioen gulden in 1923 tot by na 152 miliioen in 1924, liep in 1926 terug tot ruim 138 miliioen in 1928. Een eeresaluut dus voor de rookers in Nederland voor het vestigen van een nieuw record. Banderolles zyn in 1928 afgeleverd per saldo voor 1.266.889.000 sigaren (twaalf honderd-zes-en-zestig miliioen) en voor 2.790.691.000 sigaretten (zeven en twintig honderd negentig miliioen) en 11.751.000 K.G. tabak (elf miliioen K.G.). Voor sigaren en sigaretten zyn dit weer recordcijfers. Volledigheidshalve vermelden we nu nog de verrookte waarden in de verschillende jaren. Sigaren: 1923 78.5 miliioen; 1924 75.6 mill; 1925 77.4 mill.; 1026 81.1 mill.; 192? S3.mill.; 1928 87.5 mill. Een mooi record voor 1928. Sigaretten: 1923 3ö.2mill.; 1924 42.6 milt.; 1925 34.7 mill.; 1926 40.5 mill.; 11*27 43.3 mill.; 1928 46.7 mill. Het verbruik is minder regelm itig; het record blijft van groote waarde. Voor de liefhebbers van een pyp tabak nog de volgende cyfers: 1923 28.4 mill.; 1924 33.9 mill.; 1925 26.1 mill.; 1926 30.2 mill.; 1927 27.8 mill.; 1928 27.7 miliioen. Helaas valt in dit cyferreeksje het record niet m het laatste jaar. Dit is teleurstel lend! Waarschijnlijk is er meer liefhebberij gekomen voor sigaren en sigaretten. Het toeval wil, dat in hetzelfde maand schrift waaraan deze gegevens zyn ontleend de nieuwste cyferSy^orkomen omtrent de Rijksinkomsten- euVermogensbelasting. En wat blijkt nu? Het bedrag dezer belastingen in hoofd som was voor de Inkomstenbelasting in J.927 1928 100.326.000 en voor de Vermo- gensbelasting 13.371.000, tpzamra bijna IJ 4 miliioen. Als de Nederlandsche rookers eens voor één jaar... EERSTE KAMER. Het Kellogg-pact goedgekeurd. pe eerste Kamer heeft zich gisteren mqt de Staatsbegrooting onledig gehouden. Mi nister an der Vegte had nog eenige vra gen van den heer Iandeyer (S.D.) in ver band met de ramp by de Staatsmijn Hen drik en enkele andere opmerkingen van dien afgevaardigde omtrent nyverheidsaangeie- genheden te beantwoorden, waarop do heer Lindeyer nog vry uitvoerig van repliek heeft gediend en de minister zich tot een kort wederwoord bepaalde. Nadat hierop deze begrooting, alsmede een wetsontwerpje tot onteigening ten be hoeve van het Julianakanaal waren aange nomen, kwam het laatste punt der agenda, het z.g. Kellogg-pact tot uitbanning van den oorlog ter sprake. Vier sprekers hebben daarbij het woord gevoerd: de heeren Ane- ma (A.R.), Verkouteren (C.H.), Van den .Berg (lib.) en Wibaut (S.D.), die allen voor toetreding tot het verdrag waren, zij het ook, dat de sympathie van den heer Verkou teren voor het verdrag op zichzelf benedon het nulpunt was. Hij had zelts ernstige be zwaren daartegen, omdat het alle oorlogen over een kam scheert. Wel zijn de oorlogen uit zelfverdediging toegelaten, maar het is praktisch niet altijd uit te maken wie de eigenlijke aanvaller is. De heer Verkouteren •somde een aantal soorten van oorlogen op, die z. i. zonder bezwaar kunnen verdwy'nen. Maar daartegenover staan andere, die niet gemist kunnen worden, als vrijheidsoorlo gen, oorlogen in het belang van de bescha ving en ter handhaving van ae eer en waar digheid van een land, beschermingsoorlogen enz. Wanneer hy dan toch voor het verdrag zou stemmen, dan was zulks uitsluitend omdat thans Amerika meedeed en dit daar door zichzelf eenigsziiis bond om inderdaad niet slechts in woorden, maar ook in laden vredelievend te zyn. In dit opzicht wan trouwde hij Amerika tot dusver eenigs'.ins. Den Wereldvrede zou dit verdrag echter niet brengen. Daarvoor was iets ander.-- nno- dig: een stevige stok achtei de deur. Vol gens den heer Verkouteren kan het Angel saksische ras den wereldvrede verzekeren, wanneer Amerika en Engeland overeenko men: wie den vrede verstoort, die kiygt met ons te doen. Het Kellog-pact zelfs was niets waard; het deed hem denken aan het sprookje van Andersen van den man, die naakt rondliep maar ieder wijs maakt»-, «lat hij kleederen van zulk een «fijne stof aan had. Aldus de christelijk-historische afgevaar digde, wie/is rede, met allerlei verzen en ci taten doorspekt, herhaaldelijk tot hilariteit aanleiding gaf. Een meer gedegen, doch heel wat minder amusante verhandel ing kregen we van prol. Anema te hooren. Deze onderwierp hetjiel- loggpact aan een analyse, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat <ie moreele -n „u- ridische waarde er van niet groot is, «loch veel meer de algemeen-politieke waarde, ">mdat nu voor het eerst de volkerenge meenschap met inbegrip, van Amerika den oorlqg als instrument van internationale politiek heeft veroordeeld. Terecht merkte hy echter op, dat men hiermede niet kan volstaan, doch dat men nu den plicht heeft, een ander middel tot het' behoud van de rechten en vrijheden der volkeren te vinden in de plaaXs van den oorlog. Mocht rnen daarin niet slagen en mocht blijken, dat de groote vraagstukken van de emigratie, de recliten der minderheden, de verdeeling der grondstoffen en zooveel meer niet op an dere wyze zyn op te lossen, dan zal men dit is de conclusie, waartoe dit betoog onvermijdelijk voert ten slotte den oor log toch niet kunnen missen. De heer Ane ma blyft echter voorshands hoopvol ge stemd. De minister onderstreepte de beteekenis van het feit dat Amerika ten deze het ini tiatief heeft genomen, door erop te wijzen, dat in de voorbereidende ontwapeningscon ferentie reeds bij monde van Gibson het ge wijzigde .-landpunt van Amerika ia deze aangelegenheid tot uiting is gekomen. Het wetsontwerp is hierop zonder stem ming aangenomen en de Kamer tot 7 Mei ui tec «gegaan. TWEEDE KAMER. M-hoolgeid bij hel Lager Onderwijs. Een financieel nadeer voor de gemeenten. Naar aanleiding van het verzoek van den minister van Onderwijs, Kun.-ten en Weten schappen aan den voorzitter van de Tweede Kamer om het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Lager-Onderwijswet 1920, betreffende het schoolgeld weder op de agenda voor de vergadering in die Ka mer te plaatsen, heeft het gemecntebestuin van Utrecht adressen gezonden aan den mi nister van Financiën en aan de Tweede Ka mer. In eerstgenoemd adres wordt er op ge wezen, dat door ongewijzigde aanneming van het ontwerp de gemeente ongeveer 36.000 per jaar aan schoolgeld zal derven, hetgeen volgens den minister van Onder wijs, Kujisten en Wetenscliappen in zijn Mem. van' Antwoord uil een verhooging van de inkomstenbelasting gevonden zal kunnen worden, «een belasting, welke bij de voorge stelde vfijziging van «ilc financieele verhou ding tuteschen Rijk en gemeenten verdwij nen zal. Het gemeenteibestuui vestigt er de aandacht van den minister op, dat een wets ontwerp. krachtens heit welk de schoolgeld- opbre hgst zou verminderen, tengevolge waarvan nieuwe belastingen zouden moeten wordem ingevoerd of bestaande verhoogd, niet stroqkt met het door de Regeering in genomen standpunt, volgens hetwelk alle uitkeerinjgen, ingevolgd bijzondere wetten aan de gemeenten toegekend, na de tot- standkoijoing van het ontwerp tot herzie ning van de financieele verhouding tusschen het Ry'fc. en de gemeertte onverzwakt ge- handhauft blijven. Het -gemeentebestuur is van meening dat het ont nemen van inkom sten aan de gemeente te deze aanzien ge heet miet het opleggen van uitgaven op één lijn gtjsteid moet worden en verzoekt den minister zyn invloed aan te wenden in dien zin, dat het door de gemeenten thans te duchten financieel na»deel Jiiet wordt ge- leden. Aan de 'Ihvdede Kamer is een dergelyk t adres gea<>nde*i, waarin o.a. wordt opge- i merkt, dat aan de bezwaren tegemoet ware te komen, door aanneming van <£e amende menten-Ketelaar, strekkende om den be- staanden toestand, wat betreft het maxi mum van het schoolgeld, te handhaven, waarom het gemeentebestuur er by de Ka mer op aandringt het ontwerp alleeu aldus geamendeerd aan te nemen. Het rijk en de gemeenten. De regeering heeft eenige wijzigingen voorgesteld in het wetsontwerp tot herzi— nmg van de financieele verhouding tuscchen het ltyk en de gemeenten. Onder meer wordt voorgesteld in art. 11 na het derde lid twee nieuwe leden m te voegen, luidende: „By het berekenen van den kinderaftrek blij ven buiten aanmerking kinderen, me, hoewel niet aangeslagen wordende in de Ryksmkomstenbelasting, niettemin worden aangeslagen in de gemeentefondsbelastii.g. „Indien van in gezinsverband samen wonende personen twee of meer belasting schuldig zijn, wordt voor ieder dezer belastingschuldigen de volgens de vorige leden berekende som verhoogd met zooveel maal 50 gulden als het aantal saraen- wonende belastingschuldigen bedraagt, met dien verstande, dat'een echtpaar voor een persoon gerekend wordt en dat als belastingschuldig alleen wordt aangpmorkt ieder persoon die, ook zonder de toepassing van dit lid, voor een aanslag in aanmerking zou komen." Blijkens de toelichting komt deze wijzi ging overeen met de samenwoningclausule, die vaak in de gemeentelijke inkomsten belastingverordeningen wordt aangetroffen. Bij algemeenen maatregel van het be stuur worden voorschriften gegeven tot uit voering dezer wet. Als wijziging wordt nog voorgesteld, in te stellen een commissie van advies betref fende die uitvoering. Voorts wordt o.m. voorgesteld in een nieuwe redactie van art. 6 een uit keering uit het fonds te garandeeren tot zoodanig bedrag, dat die uitkeering samen met de hoofdsom der personeele belasting volgens de wettelijke tarieven zal opleveren ten minste 60 'r van de gemeentelijke inkom stenbelasting. Verder wordt voorgesteld aan de gemeenten over te laten te bepalen, in welke klasse zy worden gerangschikt. Gek is er een reeks nieuwe amendemen ten. De heeren De Wilde en rfmeenk willen o.in. by de bepaling van de garantie en de limiet (art. 6) de opbrengst van opcenten op de vermogensbelasting, waar die door gemeenten geheven werden, medetellen. In onderscheiden artikelen is bepaald, ciat uitkeeringen (art. 14 enz.) zullen geschie den naar regelen, door ilen minister van financiën te stellen. De heeren De Wilde en Smeenk willen dit regelen by algemee nen maatregel van bestuur. Een der amendementen van den heer Oud heeft de bedoeling den gemeenten de be voegdheid te geven tot het heffen van een v^Bont'orensenbelasting in den geest van het ontwerp 1916—*27. Ten slotte hebben de heeren Lovink c.s. een tweetal amftodementen ingediend O.m. de armenzorg betreffende (art. 4). Di- inkomstenbelasting gehandhaafd? Het zou onverantwoordelijk /(ju zegt Minister de Geer. Buitengewoon talryk zijn de sprekers ge weest die by het algemeen debat in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten het woord heb ben gevoerd. Ook gistermiddag zijn er nog een paar nieuwe bijgekomen, alvorens ein delijk minister De Geer aan het woord kon komen, om zyn ontwerp nader te ver dedigen. Daarbij bleek er in de sociaal democratische fractie over deze aangele genheid geen volkomen eenstemmigheid ie heerschen. De heer Vliegen toch kwam ge tuigen, dat het ontwerp hem meer sympa thiek is dan aan zijn partijgenoot den liter Var den Tempel. De grondgedachte ervan had hij reeds jaren geleden verdedigd. Hij wenschte toen ook dat de gemeentelijke inkomstenbelasting zou worden .yervangen dooi een algemeene Rijksbelasting en dat aar. de gemeenten daaruit uitkeeringen zcuden worden gedaan. Het gaat niet aan in hetzelfde land zulke enorme belastingverschillen te laten be staan. De heer Vliegen wenschte de be voegdheid tot het heffen van opcenten door de gemeenten op de gemeentefonds- belasting te zien verruimd door de limiet inplaats van op 80 te stellen op b.v. 120. De heer J. ter Laan (S.D.) bleeit het weer meer eens met den heer Van den Tempel. Een merkwaardig motief voerde hij aan voor zyn bezwaar tegen het ont werp: in Rotterdam /.ouden* eenige rijke personen daardoor een belangrijke belas tingverlaging krygen. De heer Ter Laan eindigde zijn critiek op het wetsontwerp met de verklaring, dat het hem zwaar zal vallen ervoor te stem men. Beslist verklaard ertegen te zullen stemmen heeft hy echter niet. Behalve deze twee afgevaardigden heb ben eindelijk vóór den Minister nog de hee ren Kampschoër (R.K.) en Lovink (C- H.) het woord gevoerd. Eerstgenoemde ver- eenigde zich vrijwel geheel niet het gespro kene door den heer Van Vuuren en deelde mede, een amendement te hebben ingediend om aan de kleine gemeenten nog iets meer te geven, terwijl hij, evenals verschillende sprekers die hem vooraf waren gegaan, tegen de classificatie der gemeenten bezwa ren opperde. De heer Lovink had voorna melijk bezwaren tegen het uitblijven van voorzieningen om een eind te maken aan de hooge lasten die den gemeenten worden opgelegd voor de uitvoering van Rijks Wet ten. Gaat de opdrijving daarvan door, zoo vreesde hij, dan doopt men ook met dit ontwerp vast. Dt- Minister begon met de conciliante verzekering dat aan de bezwaren welke ge opperd waren zooveel mogelijk zou worden tegemoet gekomen. Maar dadelijk daarop maakte hij een zeer belangryke restrictie. De Regeering zou op haar hoede moeten zyn om te voorkomen, dat een ontwerp wordt aangenomen, waarvan de nadeelc-n gryoter zijn dan de voordeelen. Onder cie naueelen voegen wy er aan toe dienen niet uiteen de nadeelen voor dè gemeente, maar ook en vooral die voor de belakting- tal'-r.- zeer zwaar te wegen. Dat de MiniBter daarvan zelf'diep doordrongen is, blykt zon-i nek laar uit hetgeen hy in het vervolg van zyn rede zeide. Hij gaf toe, dat ook wan neer deze regeling wordt ingevoerd, eenig gevaar voor belastingvlucht zal blijven be staan. Maar juist daarom stelde hij er prys op, dat ieder voordeel van het ontwerp be houden zal blijven, m. a. w. dat dit gevaar niet zal worden verscherpt, doordat aan de grondslagen zal worden getornd en dien tengevolge de verschillen in belastingdruk tusschen de gemeente weer grooter zullen kunnen worden. Nog meer onomwonden stelde de Minis ter het belang der belastingbetalers op den voorgrond toen hy kwam tot de kwestie van de gemeentelijke inkomstenbelasting. Hand having daarvan, zoo verklaarde hy, zou lijnrecht in stryd zyn met de strekking van het ontwerp. Het zou onverantwoordelijk zijn aan de natie 90 miliioen nieuwe lusten op te leggen, zonder den waarborg te schep pen. dat de oude belastingen niet intact zullen blijven. Die afschaffing en de limi teering van de fondsbelaSting vormden dan ook essentieele bestanddeelen van het ont werp. .Stond de Minister op dit punt dus pal voor den grondslag waarop hy zijn ontwerp heeft gebouwd, ten aanzien Van de woon- forensen bleek hij bereid tot overweging van een amendement om deze aan belasting te onderwerpen. Hiermede komt de Minis ter tegemoet aan een der verlangens van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Dat voor deze categorie van forensen een speciale regeling wordt getroffen, waardoor zij in meer dan één gemeenten belasting plichtig zullen worden, achten ook wij niet onbillijk. In tegenstelling toch met de werk- forensen kan van deze categorie worden ge zegd, dat zy min of meer ais ingezetenen zijn te beschouwen, dus van de gemeente en daardoor van de kosten, welke- van gemeentewege gemaakt worden om in de algemeene belangen der gemeentenaren te voorzien profiteeren op dezelfde wyze als andere inwoners. Maar op het punt vun de gemeentelijke inkomstenbelasting is de Minister onverzettelijk. De gemeentelijke inkomstenbelasting, zoo zegt hij, is de bron van alle ongelijkheid in belastingdruk, wel ke thans tusschen de gemeenten bestaat. Deze bron moet totaal uitgeroeid worden (het beeld is niet mooi, maar duidelijk ge noeg!), wil men het gevaar keeren. Dat de regeling, door hem voorgesteld, de gemeentelijke autonomie niet aantast, behoefde de Minister niet nogmaals in den breede in het licht te stellen na hetgeen dienaangaande door zoovele sprekers was gezegd- Tenslotte heeft de Minister, die ook de classificatie van de gemeentefóndsbelasting heefi verdedigd, de hoop uitgesproken, dat de Kamer er toe zou medewerken om een door ieder toegejuichte nationale wet tot >tj*nd to brengen. HEMEN HOK BERICHTEN Zeven woonhuizen in de asch gelegd. Dertig personen dakloos geworden. Gistermorgen acht uur ontdekte men brand in een der woningen, welke staan aan de Oud-Maasdykstraat te Dreumei. Het vuur verspreidde zich in korten tijd over nog zes naastgelegen huisjes, waartoe het feit, dat ze met riet bedekt waren, niet weinig meewerkte. De brandweer uit Dreu mei, geassisteerd door die uit Wamel, kon niet veel tegen de vlammen uitrichten. Om verdere uitbreiding te voorkomen, wist men een landbouwschuur te doen instorten, waardoor het vuur gestuit kon worden. De bewoners moesten vluchten. Veel is verloren gegaan. De schade is dan ook aanzienlijk cnbedraagt zeker 15.000. Ongeveer dertig personen zijn door dezen brand dakloos ge worden. Zy werden bij buren ondergebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. De redding van dertien leden der bemanning van de „Tartar". De Noorsche regeering huldigt de opvarenden van den IJmuider stoomtreilef „Johanna". Ten kantore van de Visscherij Maatschap pij „Tarbotbank" te IJniuiden, heeft de hul diging plaats gehad van de bemanning van den stoomtreiler „Johanna" IJm. 12, welk schip op 26 November j.l., op welken dag d» „Salento" nabij Zandvoort verging, 13 opvarenden van het Noorsflke motorschip „Tartar" aanbracht. In den persoon van schipper Glas werd ile bemanning door de Noorsche regeering gehuldigd. De vice-consul te IJmuidcn, de heer H. J. Balfoort, bood hem een zilveren beker aan. De consul wees er op, dat durf, moed en volhouden, waardoor onze oude zeehelden een naam in de wereld veroverden, ook nog by onze Hollandsche visschers als deugden gelden. De Noorsche minister van Handel en Scheepvaart had geschreven, dat de Noor sche regeering door dit huldeblijk getuige nis wilde geven, dat zij de redding van 13 opvarenden van de „Tartartijdens den hevigen storm op de juiste waarde wist te schatten, waarom deze beker als een voort durende gedachtenis werd geschonken. Schipper Glas dankte met enkele eenvou dige woorden voor de huldiging. De zilveren beker, een mooi stuk cistleer- kunst, bevat een inscriptie, vermeldende de redding, terwyl een schip in nood ter eener en een reddingboot ter anderer zyde het feit der redding iiluetreereib De coupe bevat het Noorsche wapen in goud en de Noorsche vlag in emaille. I)e moord te Giessen-Nieuwkerk. „Het Volk" deelt méde, dat het nieuwe onderzoek van den rechter-commiisari» te Dordrecht in cfe zaak van den moord te Giessen-Nieuwkerk Vrijdag zal afloopen. Daarna zullen de -tukken worden opgezon den aan den Hoogen Raad. Getuige Mynster heeft bij den officier van justitie te Dordrecht een klacht inge diend tegen den schrijver van een in „de Voorwaarts" op 16 April gepubliceerd ar tikel, waarin hy van het afleggen van een ineineedige verklaring wordt beschuldigd tn waarin hy een sujet en een praatsjesmaker genoemd wordt. Mynster schreef den officier, dat hij zich door deze aantijgingen in zyn goeden naam aangerand gevoelt en ten zeer beleedigd en mitsdien verzoekt om een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen den schrijver voornoemd. In verband hiermede werd de hjer Wink ler, chef van de redactie van ue Voorwaarts, gisterochtend ten politiebureele Meerman straat te Rotterdam verboord. Zoo meldt dit blad. SchuttCvaers' wedervaren. By zyn terugkomt uit Amerika niet zyn uitztnkbaie reddingboot aan boord van de «Nieuw Amsterdam, heeft de heer Schutte - vuer het olgende medegedeeld Den 29en Januari is hij van Plymouth vertokken met de iieeren L. v. d. l.aan en 1 Meyer aan boord en na drie dagen mooien Oo.stemvind, plenty bries, kwamen de zei lers in de golf van Biscaye, waar zy' in echt voorjaarsweer geraakten. Door een ver keerde zee ging het zeil over en daardoor geraakte het be»ce kompas onklaar. Daar op ben ik aldus de heer Schuttevaer de kust gaan opzoeken, onderweg het kom pas zoo goed ep zoo kwaad als ging me", koperen schroefjes (ijzer mag men natuur lijk niet gebruiken)- en leer repareereml. Een blikken bus verving onze lichtinstalla tie. Toen het kompas eenmaal gerepareerd was, wisten wij niet of het goed wees en zoo zijn wy in plaats van te Lissabon in La Co rona aangekomen, waar wij allei vviende- iykst zijn terecht geholpen door den eonsu Van hem kregen wy kustkaarten wy zeli hadden alleen route-kaarten waarmee wij tot Vigo konden komen. Den 13en Januari zyn wij van La (Joiona vertiokken en voordat wy Lissabon bereik ten, hebben wy een stormnacht meege maakt, welke ik met weer begeer te be.e ven. Kotsen en nog eens rotsen voor de ku l en wy moesten zeilen om de boot uit de ku-t te houden. De boot tolde als een .vateimo len, maar niet het gemeenste weer nebben wy geen water aan dek gekregen. In Lissabon hebben wij water ingenomen. Op 13 Januari ging het weer verder. .\u twaalf-dag-en goed weer kwamen wij ten ge volge van deinig weer, en misschien ook doordat het Kompas niet goed wees, 50** M. ten Westen van de Azoren uit. Daarna zijn wij weer in vreeselijke stormen geraakt, waardoor de boot naar het Zuidei* werd omgelenst. I)rie dagen en drie nachten heeft het geduurd, toen wy ten slotte aan het wa ter merkten dat wij Zuidelijk zfiten. Wij waren al aardig -loor onze proviand heen Twintig dagen lang hebben wy zuinig ge leefd van wat rijst, in water gekookt. De bruine boonen waren duf geworden, het wa ter was bijna op. Ik kauwde grauwe erwten, rauw, als tabak, en het beviel me best. De jongens hebben h"t ook geprobeerd. Op 18 Maart pikte de Marqués de Comil- la» ons op. Wij konden geen bestek maken, maar later hoorden wij dat wy 470 myl vun de Canarische eilanden gezeten hadden (27' 14 N.Br. 23" W. lengte). Het had nog hec'. wat moeite gekost voor het Spaansche pas sagiersschip gepraaid was. Wij hadden na melijk een lap in petroleum gedrenkt aan een stok in brand gestoken en toen hadden zij ons eerst voor een brandend olieschip gehouden. Men was bang voor ontploffingen en daarom trachtte rpen eerst weg te komen. Wij zeilden hen echter nu en ten slotte kwamen wij met het schip en al aan boord. De Spanjaard bracht ons naar Porto- Rico en vandaar zyn wy met de San Loren zo naar Nieuw York gebracht. En te Nieuw Vork bleek, dat Meyer een aanbevelings brief van den consul als souvenir had weg gegeven aan iemand te Porto Rico. Daarom moe.-ten wy met het eerste het beste schip naar Nederland terug. Meyer is in Amerika achtergebleven; v. d. Laan en ik zijn met de Schuttevaer teruggekomen. De dikke dame dood. Jolly Peal Stanley, 15 jaar de dikke dame van een circus, is te Detroit overleden. Ze was pas 27 jaar en woog niet mindev dan 29ü kilogram. De laatste jaren had ze niet meer kunnen liggen en ze is ook zittende gestorven. Ernstig auto-ongeval. Vier personen gewond. Gistermiddag is in Amsterdam op den Muiderstraatweg tegenover de Kruit fabriek, een ernstig auto-ongeval gebeurd. Ken zespersoon s Hudsonwagen is bij het passeeren van een anderen auto tegen een uit de tegenovergestelde richting komenden melkauto gebotst. De Hudsonwagen be hoorde tot een begrafenisstoet, die van de Israëlitische Begraafplaats Muiderberg terugkeerde. De beide auto's werden dooi de botsing totaal versplinterd. In den Hud sonwagen, den eersten van den begrafenis stoet, warep gezeten de heer J. M. Hes, directeur van het Israëlitisch Begrafenis- Genootschap en L. D. Staal, Joodsch lee- raar; beide personen werden ernstig gewond evenals de chauffeur Van Zwieten. Ook de bestuurder van den melkauto, een zekere Bogaert uit Weesp, bekwam een ernstige hersenschudding. Dr. J. van Konijnenburg, directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst van Haarlem, dien zich in een der auto's van den begrafenisstoet be vond, legde, geassisteerd door dr« Smits uit Muiden, den gewonden het noodverband; het bleek, dat de heer Staal en de chauffeur Van Zwieten een lichte hersenschudding hadden bekomen. Bovendien hadden de beide'chauffeurs nog verscheidene bloe dende wonden. Ook de heer Hes vertoonde zware wonden aan het hoofd en op verscnil- lende plaatsen van het lichaam. Allo vier gewonden werden naar Amsterdam ver- voerd. De heeren Staal, Van Zwieten en Bogaert werdfen in het Burger-ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De heer Hes werd eerst in het Nieuw Islraelitisch Ziekenhuis verbonden en is daarop op zijn verzoek naar zyn woning vervoerd. FINANCIEELE BERICHTEN. De N.V. Philips gloeilampen zai uit keeren 21 7o. In de heden gehouden vergadering vuil commissarissen der N.V. Philips Gloeilam penfabrieken is besloten aan de jaarlyVuche algemeene vergadering van aandee'houders voor te stellen over het boekjaar 1928 uit te keeren op de gewone aandeden een dividend van 21 en op de preferente a and .-elen P'.T N.V. Gemeenschuppelyk bezit. Door den Raad van beheer der N.V. Ge meenschappelijk bezit, van aandeelen Phi lips Gloeilampenfabrieken, zul aan de jaar- lyksche algemeene vergadering worde-i voorgesteld over het boekjaar 1928 uit te keeren aan aandeelhouders van gewone aan deelen 21 'Zr en op de pref. aandeelen 9 Vo dividend. KADiO-MELWb. Programma voor heden. Hilversum: 5.—- Sportprognu -i 6.01 Vooravond-concert. 8.01 Tooneel („Maartsche Buien'); ia afloop: A.V.R.O.-dansorkest. Huizen: 6.— Spreekbeurt. 6.30 Orgelconcert. 7.45 Gramoloon.pla.ten. 8.-— Kvang. samenkomst uit Groningen. Daventry 7.05 Schumann liederen. 7.50 „St. Joan" vun Shaw. 9.35 Verkiezingspraatje der liberalen. 10.10 Vaudeville. 11.10 Vc-rrassingsnummer. 11.25 B.B.C'.-dansorkest. M AHkiHE KiCH TEN Vee mui kt Gouda. 25 April. Aangevoerd in totaal 3200 slaks, waarvan: 245 slachtvarkens. Vette van 40 tot 41'a et., Londensche van 28 tot 'ótl et-. Zouters van 42 tot 421a ct. ulle* pet- pond levend met 2 korting. 659 mageré varkens 3050 per stuk; '791 biggen 1526 p. st.. 12 runderen 25034 0 p. st.; 365 nuchtere kalveren 10—15 p. st.; 15 .schapen 3042 p. st.; V.iO lammeren 13—16 p. st.; 12 bokken en geiten 26 p. at. Kaasmarkt Gouda. 2b April. Aangevoerd 350 partijen kaas. Pr\jzen le kwal. met Ryksmerk 40 44, 2e kwal. m. r.m. J 3739; Je kwal. zon der r.m. 3538; Zware 45. Handel trfng. EIEREN'. Aangevoerd 588 partyen. Ivjpeieren van 5.005.50 per 100 stuks. Kendeieren 4.75 —5.10 per 100 stuks. Han del vlug. BOTER. Aangevoerd 2211 ponden bo ter. Goeboter 0.SÖ0.90 per pond. Wei- boter 0.60.0.70 per pond. Handel ving. Graanmarkt Gouda. 25 April. Tarwe 12.2513.00; Rogge 11.00—11.26; Gerst j 11.25—11.76; ld. t'liev. 12.00—12.7»; Haver 12.25—12.75; Erwten 17.00- 20.00; Bruine boonen 43.00—46.00 per 100 K.G. WISSELKOERSEN. 24 April 25 April. Officieel. Londen 12.087, 12.08 Berlijn 59.01 59.04 Parijs 9.73 9.73 Brussel 34,67 34.57'2 Zwitserland 47.92 17.92 Weenen 35.06 35.06 Kopenhagen 66.37'2 66.37'2 StockhoLm 66.52'2 66.52'a Oslo 66.40 66.40 New-York 2.48"/ 2.48' Niet-of-ficieel. Praag- 7.87 7.37 Madrid 35.40 36.10 Milaan 13.04 13.04 Beursoverzicht. Ter beurze van Amsterdam had heden de handel geen uitbreiding ondergaan, alleen in Margarine Unies werden weer de noodige omzetten geregistreerd. De koersen stelden zich aanmerkelijk beneden de vorige koer sen, in verband met het tegenvallende jaar- verslag en het dividend. Op het verlaagde niveau werd evenwel voldoende kooplust betoond, zoodat onder beurstyd een licht herstel plaats vond. Calvé Delft waren mede lager. Amien.s bedongen de laagste pryzen van gisteren. De tabakken waren onregelmatig. Naast een goede prijshoudende tendenz voor Deli Batavia's en oude Deli's waren Oostkusten en Senembah'8 in reactie. Rubberaandeelen leden ntin of meer groo te verliezen in verband met de lagere prij zen van het product. Boetons waren opnieuw aangeboden en lager. Exploraties handhaafden zich. Scheepvaartaandeelen lieten zich van hun goeden kant kennen en stelden zich hooger Een open hoek vormde zich in claims en aandeelen Prauweweer, die van aanbod te leiden hadden. Yankees waren verwaarloosd. Alleen 4- Kamko's trokken eenige belangstelling. STADSNIEUWS. GOUDA, 25 April 1929. Leges bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders maken be- kend dat met ingang van 1 Mei 1929 vt«>r de bouwvergunningen leges zuLen gelieven v\ orden. Voor by zonderheden deze eges I» -treffen de raadplege men de advertentie in dit nummer. Sjef van Dongen in de Schouwiiurg Bioscoop. In de Schouvvbuig-bioscoop zal vanaf V rijdagavond vertoond vyorden de tocht van den ijftbreker „Krassin" naar de Noordpool. Wie kent niet het drama dat zich vorig jaar in het barre noorden h"eft afgespeeld De tocht van de ..itulia" onder commando van generaal Nobiiê, de ramp welke liet luchtschip overkwam, de slachtoffers in de roede tent, het drama van Prof. Mahngren en Zappi en Mariano, het is allemaal nog zoo kort geleden," dat we het nog niet zyn vergeten. Groot zal dan ook de belangstelling zyn voor deze film, die in beeld brengt de ge weldige moeilijkheden, welke er te overwin nen waren om de slachtoffers te relden. De directie van den Schouwburg slaagde er ook in Sjef van Dongen bereid te vinden van /•Uil gevaarvollen tocht over het Poolijs hier ui Gouda te vertellen. Liberale .Siaaispa-iij „de Vrijheidsbom1' aid. Gouda. De af.). Gouda vi i de Lineiae .S«ialsp..i- '.ij „ne i_.n i boou houut een a.gemeei.e u'i gade uiig op Dinsdag' 7 Me), <le> avun.is c uur in de 8oc. ..ue Keuiue". De agenda vermeidt o.m. vei slag -ar. afgevaardigden Mi. H. 1'. U. M. de Wiu Wynen en l-i ïetei van het verhandelde op de Algemeene Vergadering van len Vuj i tiü.sbond, gehouden te Arnhem op 6 en April j.l. Besprek in-.; van de a.s. verkiézing voo> ile Tweede Kamer en de te voeren acne. De Certtiale Kie>vereeiiiging vooi den Kieskring landen houdt op Zarerdag 2i April a.s. te had mie een Bijzondere Bij eenkomst in Hotel „de /.aim te Gouda, waarin met de afgcvaaiiugden van de ver schillende afdeelingen ook tegen woo i dig zullen zijn de qandidaten voor dej'l vvceue Ka nier Mej «loha. Wederman en de heeren Di i. H. Vos, l J. van Kempen, Prol. Dr. li. D. Kerdmans, E. M. Teenstra, C. li. Roo-, Mr. J. Rutgers en E. G. Schdvmunn. Na deze bijeenkomst zal een uitlapje worden gemaakt met autobussen naar de Reeuwyksche Plus«(n, met een kort bezoek aan hel Clubhuis der Roei- en 'Zeilveree;*:- ving Gouda. De prijs van het vurkensvleesch verhoogd. Blijkens een aankondiging van de gecom bineerde slagersvereenigingen, woftit de prijs van het varkensvleesch verhoogd met 20 cent per Kilogram. Auto omgeslagen. Gistermiddag oir creeks 5 uur is op den Haastrechtschen dijk naby den overweg een auto omgeslagen. De chauffeur van <U- auto, die uit de rich ting Gouda kwam, zag doordat hij te hard reed niet, dat de weg daar een bocht maakt. 'Toen hij het opmerkte wist hij den wngen plotseling tot stilstand te brengen, maar nij kon niet verhinderen dat de auto door der- manoeuvre op den weg omsloeg. Wonder boven wonder hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Linoleum-snecen C'. Hollander. In de etalage van toto Studio zijn geëx poseerd een aantal handdrukken van iino- leum-sneden, verv aardigd door onz» n stad genoot C. Hollander. Het zijn allen kijkjes uit Enkhuizen, en zij geven, de een in meerdere mate dan de andere, blyk, dat hei materiaal, in de be kwame handen van den bewerker, zich uit stekend leent voor dergelyk werk. Vooral d>* Torenstraat met de in de schaduw loggende straat en de kerktoren op den achtergrond lijkt ons uitnemend geslaagd. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken kwam gister- tv ond, in de Raadzaal ten Stadhuize, in openbare vergadering bijeen. De Voorzitter, dt heer H. A. Schreu.ler Br. open: met een woord van welkom de vergadering, en drukt zijn spijt uit dat in deze avondvergadering een vijftal leden af vvezig zyn. I)e notulen der vorige vergadering wor den, onder dankzegging aan den Secretaris, gearresteerd. Aan de orde is punt 3 der agen la: Inge komen stukken. Brochure van den Ned. Thermo-Chemi- sche fabrieken, inzake Destructie van afge- Keurd vee en vleesch Wordt voor kennisgeving aangenomen. Missive Kamer v. Kooph. voor Amster dam aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, intake het ontwerp van wet, be treffende in- en doorvoer van kippen- en, eendeneieren. De Voorzitter is van meening dat deze materie voor deze .-treek van zoo weinig be lang is, dat ze gevoegelijk terzijde gelegd kan worden. De heer Donker vindt dit punt van le agenda wel degelyk van groot belang, en wyst op de eierveilingen te Zevenhuizen, Bodegraven en elders. De heer van Wijnen is van oordeel, dat indien de Kamer hierin iets zou doen, als dan een grondige studie vereischt is. Spr. durft persoonlijk zoo maar zonder meer n>ot zeggen, aan wejken kant hij zal staan. Daarvoor is deze zaak te ingewikkeld. Daar om, indien er iets gedaan wordt, dan aan houden tot een volgende vergadering. De heer Beijen is het met den heer Don ker eens. Deze zaak groeit steeds voort en hier krijgt men er steeds meer belang bij. GEËTALEERD de nieuwste BETER zijn er niet. De Voorzitter blyft van ipeening, dat de hoeveelheid, in deze streek geproduceerd, niet zoo groot is dat een diepgaande studie wenschelyk is. Spr. stelt voor dit punt aan te houden om later, indien dit noodig mocht blijken, nader onder de oogen te zien. Aldus wordt besloten. Verzoek van de Kon. Ned. Middenstands bond om adhaesie aan zyn adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaui, inzak'- liet wetsontwerp tot regeling der financieele verhouding tusschen Kyk tn Gemeente. Wordt ter zijde geiegd. Mededeeling van het Ministerie van Aib. Handel en Nijverheid inzake het Spuansche douanetarief. Ligt ter visie. Mededcelingen van de Ned.-Amerikaan sche Kamer van Koophandel inzake de voor gestelde wijzigingen in de InvoerrechHn der Vereenigde Staten, op producten van Landbouw en veeteelt. Ligt ter visie. Mededeelingen van den heer J. A. Don ker, inzake de .neuvve loonregeling voor werknemers in de Goudsche Aardewerk- industrie. De Voorzitter brengt een woord van hart grondige! dank, ook namens de Kamer, aan den heer Donker èn voor deze mededeeiin gen, èn voor de ve'.e uitstekende werkzaam heden door hem, in het Irelang van deze in dustrie gedaan. De heerGoedewaagen wenscht oen heer Donker nog een apart woord van dunk te brengen voor het veelal ondankbare, maar tenslotte toch met succes bekroonde werk. Schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Venlo om aan Notarissan en Deurwaarders te verzoeken geen mede werking te verleenen aan verkoopingen, die ais zoogenaamd „vliegende winkels" wor den betiteld. Wordt ter zijde gelegd. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Eindhoven aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en )Vetensc!uippen, inzake het wetsontwerp tot regeling van het aanvullend onderwijs. Wordt aan de commissie voor bande s- onderwija gezonden om advies. Mededeeling omtrent hetzelfde onderwerp van de R.K. Verg. van Leeraren tot bevor dering van het Handelsonderwijs te 's-Her- togenbosch. Idem. k Toezending brochure „Qoder Valsche Vlag" van de N.V. Gerritsen Van Kem pen te Zeist. Wordt voor kennisgeving aangenomen Dankbetuiging can de Goudsche Slagets- vereonigingen voor oe verzonden adhaesii- betuiging, betreffende de Arbeidswet en Slagerswinkels. Idem. Ilek"i.ing en Verantwoording van de R.K Handelscursus te Boskoop. Wordt ter visie g-elegd. Uitnoodiging tot bywonitig .an het Congres, inzake „Streekbeinngen" op 3 Mei a.s. te 's-Gravenhage. Eenige leden der Kamer zullen de Kamer ertegerlwoordigen. Missive van de Kamer van Koophandel te Hoorn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, inzake uitvoer van landbouwproducten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te I^euwarden, inzake het stem pelen van eieren. Ligt ter visie. Mededeeling van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid inzake liet Turk* sche douanetarief. Ligt ter visie. Verslag van de Gezondheids-Commissie te Gouda over 1928. Ligt ter visie. Een exemplaar van de brochure „Domme Golven". Ingenieurskunst en keileein. Eeriige be schouwingen over de Zuiderzeewerken door K. den Herder, Industrieel te Harderwijk. Ligt ter visie. Aan de orde is punt 5 der agenda: Verzoek om subsidie aan het Comité Ju- bileumgave voor het schoolfonds voor schip perskinderen .Schuttevaer". Het Bureau adviseert afwijzend. Aldus wordt besloten. Aan de orde is: Verzoek om adhaesie aan ren adres van een 27-tal winkeliers, die be zwaren opperen tegen de uitvoering van het werk van den bouw van een hoogen brug te Waddinxveen, tengevolge van de verbete ring van den vaarweg RotterdamAmster dam. De Voorzitter: Deze bezwaren worden hoofdzakelijk geopperd, omdat het aanleg gen van een secundaire weg de belangen van deze winkeliers schaden. Indien een pand meer onteigend zou worden, zouden deze niet gedupeerd zijn. De heer de Lange wil er -.peciaal op wij zen dat deze winkeliers wel de hooge brug apprecieeren, maar hun bezwaren uitslui tend op de uitvoering van het werk z(jn ge richt. De Voorzitter stelt voor geen adhae.sie te betuigen, maar een adres te zenden aan het ministerie van waterstaat, waarin de be langen van deze winkeliers naar voren ge bracht worden. Aldus wordt besloten. De heer Kranenburg betuigt den heer Schreuder, ook mede namens de leden van den Kamer, zyn deelneming in de -dag hem in zyn industrie toegebracht. De heer de Lange was eenigen tijd gele den aanwezig by de prysverdeeling aan de R.K. Vakteekenschool te Waddinxveen. Het patronaatsbestuur verzocht toen hun. dank te willen uiten aan den Kamer voor de hen toegekende subsidie. Niets meer aan de orde zynde sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Bloemententoonstelling te Rotterdam. Ken l'racht-expositie op het v.m. Nenyto-terrein. Het is wel een zeer bijzondere bloemen- expositie, die ter gelegenheid van de voor- jaarskeuring van de Koninklyke Nederland- schv- Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde ditmaal gehouden wordt. In een der machtig groote Nenyto-hallcn, hul B, wordt vanaf heden tot en met Zon dag 28 April a.s. een groote voorjaars- bloemententoonsteliing gehouden, die wel een der fraaiste mag worden genoemd, wel ke ooit hier te lande gehouden is. In een door zyn belichting bijzonder guu- stige enorme expositieruimte van 7200 M2. is daar een keur van bloemen en planten byeengebrucht, die de bezoekers zeker in vei rukking zullen brengen. Het is een bloemenfestyn, grootsch van opzet, en grootsch ook van uitvoering en daardoor machtig imponeerend. Daarbij qualitatief superieur. Dit laatste vooral is, by de huidige koude-periode, die reeds zoo lang heeft geduurd, dat in de natuur de winterperode zich nog doet gelden, byzon der treffend. Er zyn meerdere nieuwighe den,, die zeer bijzonder zijn. Wie de groote hal binnentreedt, zal zich plots bevinden in een groote tuin, vol kleur en geur, zal even bewonderend stilstaan. Dan begint de wandeling door dezen lust hof, die weldadig aandoet en bewondering wikt. Bewondering voor de natuurkinderen ullereerst, maar daarnaast onmiddellijk voor de knappe tuinarchitecten, die een zoo har- mbnieus geheel hebben weten te scheppen van een verscheidenheid van bloemen en planten, als hier is bijeengebracht. In den nok van het gebouw hangt een fraaie guirlandeversiering, die zich aansluit bij het geheel. De kweekers uit Boskoop, Gouda, Nieu- werkerk a. d. IJssel en daarnaast Aalsmeer en alle andere bloemencentra s van Neder land hebben hier het beste byeengebracht wat zy hebben en door de goede zorgen van d heeren Hartlieb en anderen is dat alles op de beste wyze naar voren gebracht. De Rijnsburgsche veiling, de Utrechtsche vei ling, de Boskoopsche- en Westlandsche vei ling zijn mede op fraaie wyze vertegen woordigd. Wat doet het alleraardigst aan wanneer ge in dezen mooie bloemengaarde plots een vijvertje ontdekt en een beekje, waarover een rustiek brugje is geslagen, vanwaar ge rustig naar de goudvisschen kunt zien, die daar in dat stroomend water zwemmen! Wie even gelegenheid heeft, moet niet verzuimen deze byzonder mooie bloemen tentoonstelling te gaan zien. Het is subliem. Ze is eiken dog van 1010 geopend, ook a.s. Zondag, den laatsten dag. Waarschuwing. De Hoofd-Commissaris van Politic te Utrecht deelt mede, dat van een zeer groot aantal automobilisten en wielrijders voort durend klachten inkomen, dal zy in de om geving der stad Utrecht gefilmd zyn door een filmoperateur van Duitsche nationali teit en dat zy, na vooruit te hebben betaald, óf in het geheel geen filmpjes ontvangen, óf een vaak vrijwel onbruikbaren afdruk» Bij onderzoek is gebleken, dat de film operateur handelt onder den naam Foto- Film Producten, gevestigd Oudegracht Ó49 te Utrecht. Hy beroept er zich in vele ge vallen op, dat de film mislukt is en zendt den gefilmde dan bons toe, welke recht ge ven op een nieuwe opname; het spreekt vanzelf, dat vele gefilmde toeristen daartoe niet in de gelegenheid zyn. Na onderzoek der politie heeft bedoelde operateur toezegging gedaan, dat hy laatst genoemden, indien zy hiertoe uitdrukkelijk den wensch te kennen geven, het gestorte bedrag zal restitueeren. Dï- Burgemeester van Amerongen waar schuwt, mede op verzoek van de familie, voor de practijken van een zekere Adrianus Vogelensang, laatst woonachtig te Ameron gen, ten huizen van zyn broeders A. M. Z. Vogelensang. Het is gebleken, dat hy zich aan velerlei bedrog schuldig maakt. Waar de familie herhaaldelijk lastig ge vallen wordt over door A. Vogelensang ge maakte kosten in hotels, winkels, enz.,, ver zoekt zij aan hem geen gelden of goederen af te geven alvorens inlichtingen ingewon nen te hebben by den Burgemeester van Arnerongen. Bedoelde man is als ljper gekleed, draagt meestal bruine schoenen, gleufhoed, wit slap boord en spreekt met Rotterdamsch accent. Maakt wel eens misbruik van sterke drank. Signalement: 40 jaar, ong. 1.75 M. Jang, gladgeschoren gezicht, gaaf gebit, donker blond, kortgeknipt haar, scheeve neus^ Burgerlijke "Stand. GEBOREN: 22 April: David Lazarus, z. v. E. Alter en H. Exkstein, Wijdstr. 7. Alidu, d. v. J. de Wit en C. J. van Loon, Peperstr. 3. Huibert Jan, z. v. J. 'wan Dam en J. Keijne, Goudkade 10. 23 April: Hermina Catharina Petroneüa, a v. J. J. Peters en Saven (je. Walvisstr. 19. GETROUWD: 24 April: M. A. Holthify- sen en W. M. G. Hogervorst. J de Groot en I van Leeuwen. A Rends. 28 April 11 uur Clubgebouw Roei- en Zeil- vereeniging, Reenvvyk', Ledenvergadering. 30 April 8 uur Soc. „»te Réunie" Verg. Goud sche Ver. voor Genees-, Heel- rn Verlos kundige Hu4p. UiT DEN OMTREK. GOUDKRAK. Bij de door notaris J. van der Leeden ge houden publieke verkooping van een woon huis met bouwland, groot 14 Aren, 30 e.A., ten verzoeke van de erven van de wed. K. Kok, is kooper geworden de heer F. va.i Vliet voor 3800. I itslag openbare verkooping gehouden dooi Notaris J. van der Leeden. De uitslag van de verkooping, gehouden in het café van den heer C. Ooms door No taris J. van der Leeden van Ouderkerk a.d. IJssel is alB volgt: 1. Het woonhuis met erf, de heer F. van Vliet 3800.—. 2. Eenige perceelen Wei- en Hooiland, dc heer J. W. Ooms. Perceelen 3 en 4, niet verkocht. Eveneens door denzelfden notaris, in het koffiehui van M. Zuidervliet te Stolwyk vier woonhuizen, gemerkt A 56—57 en 5859, met schuur, erf en ppn perceel bouw land, de heer J. Burger Da;, te Stolwijk voor 10100.—. Het Huis, de heer W. Sloof te Stolwijk, voor 860. Een perceel weiland, kooper de heer W. Hoof te Stolwyk, voor 6660. UAASTHEUHT. De Haastrechtschc Dyk wordt verbeterd. De Haastrechtsche Dijk zai een groot.- verandering ondergaan. In het wegenplan opgenomen om op een breedte van 8 Meter te worden gebracht met een rijwielpad en asphaltbedekking, zal ze in afwachting daarvan (men spreekt van 3 jaur) than* reeds een vootloopig asphaltiek krijger., waarvan de aanbesteding in de volgende maand reeds zal plaats hebben. Auto-ongeluk. Een zoo goed als nieuwe auto „Oackland waarin 2 personen gezeten waren, is rijden de in de richting van Haastrecht, nabij cte Waaiers!uis van den Dijk geraakt en daar bij vry ernstig beschadigd. De inzittenden bekwamen geen letsel. De auto is door de kraanwagen van den heer Hulleman weg gesleept. Nood slachtplaats. Met ingang van 1 Mei a.s. is tot nood- siachtplaats voor deze gemeente aangewe zen het openbaar slachthuis te Gouda, zoo dat de betreffende dieren in het vervolg daarheen moeten worden vervoerd. DKAADLOOZE DIENST. De beperking van de bewapening in de lucht. GENEVE, 25 April. De voorbereidende ontwapeningsconferentie te Genève hield zich hedenmorgen bezig met de vooratellen tot beperking van militaire vliegtuigen en militaire luchtschepen. Levendige discussie» vonden plaats naar aanleiding van een amendement van Graaf BernscTorff. Deze had namelijk een amen dement ingediend waarby deze aangelegen heid tot in bizonderheden geregeld werd. Bovendien stelde h(j voor, dat niet alleen het in gebruik zynde materiaal onder de te treffen regeling zou vallen, maar ook het re-erve-materiaal en de voorraden in de depots. Het lyk van een I4-jarige jongen aangespoeld. VAR1K, 26 April. In deze gemeente werd in de rivier de Waal het l(jk van een 14-ja- rige onbekende jongen gevonden, waarvan het hoofd nagenoeg geheel was platgedrukt. De jongen, die ongeveer 1.66 M. lang was, was gekleed in een korte manchester broek, zwarte trui, groene sportkousen, wit ge haakte borstrok, wit molton borstrok, en lichtgrijze molton onderbroek. De Duitsche politie is van de vondst op de hoogte ge bracht, aangezien het zeer wel mogelijk is, dat het lyk uit Duitschland afkomstig Is. Een arbeidsongeval met doodeljjken afloop. EINHOVEN, 25 April. Hedenmorgen wa* de ongeveer 25-jarige losse arbeider P. van W. uit Schijndel aan het werk bij oen der in aanbouw zijnde werkplaatsen van de Phi- lipsfabrieken. De man stond op een steiger, toen plotseling de plank waarop hij stond brak en de man van een hoogte van 5 Meter nuai beneden stortte en korten tyd later overleed. De man laat een vrouw en eenige kinde- ren achter. Groote brand in een boterfabriek. HELL.EVOETSLUIS, 26 April. Heden- morgen omstreeks half negen is in de boter fabriek van de heer M. C. Vijfwinkel aan de Nieuwe Hoorn brand ontdekt. Deze nam zoo groote afmetingen aan, dat aan blusschen niet te denken viel. Onmiddellijk is men begonnen het vee naar buiten te brengen. De machines zijn vtifiorfen alsmede groote hoeveelheden kaa^. Verzekering dekt de schade. Het woonhuis is. behouden. RADIO TELEGK.M ISCH WEERBERICHT Verwachting: Meert matige noord-weste lijk" tot westelijke wind: 'Afwisselende be wolking. Wellicht enkele buitjes \yeinig verandering in temperatuur. ADV ERTENTIEN EXPOSITIE LINOLEUMSNEDE '15 C. HOLLANDER au WESTHAVEN LAATSTE DAG

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2