Ruilbureau plaatjes en bons- LAATSTE BERICHTEN? Beurs van Amsterdam* henr den en te beantwoorden met de afkondiging eener «taking.- Door zestien afdeelingen, samen meer dan 1000 leden tellende, is Desloten dit ad vies op te volgen en begint dus 1 Mei de staking. In het landbouwbedrijf wordt in den regel gewerkt tot 's middags 1 uur, de loonen loopen van 25 tot 30 cent per uur. By werk in twee schaften bedraagt het 2% cent per uur meer. Voor kunstmestzaaien wordt 5 cent per baal (100 K.G.) extra per uur ver goed. Voor machinedorsen zal het uurloon tot December 5 cent per uur, na 1 Decem ber 2cent per uur meer bedragen. Vrouwen verdienen Jr7 a 20 cent per uur. Jongere werkkrachten worden betaald als volgt: 20 jaar vol loon, 19 jaar 9/10, 18 Jty*r 8/10, 17 jaar 7/10, 16 jaar 6/10 enz. liet zichtloon (binden en ophokken inbe grepen loopt van 8.30 tot 27.40 der deinel of H.A., aardappelrooien 29.30 tot 37, bietenrooien 36.1b tot 43.36, mangelrooien 16.60 tot 20.80, voeüer- bietenrooien 136. Op de zware gronden zullen de nadeelige gevolgen eener staking van niet groot be- iang zjjn, ais die niet langer duurt dan -1 a 6 weken. Alleen suikerbieten zullen niet kunnen worden verbouwd. In 1907 hebben de veldarbeiders van 1 Mei tot half Juni gestaakt. De geheele maand Mei byna regende het en zou dus bij niet-staking weinig van den veldarbeid zyn gekomen en 1907 was voor de landbou wers een voordeelig jaar. Ook voor de landbouwdistricten Hooge- '4and en Noordelijk W esterkwartier is nog geene overeenstemming voor de contracten 1929/30 tusschen werkgeversorganisatie en den Modernen Landarbeidersbond verkre gen. Nederl. Unie voor V rouwen belangen. Zaterdag vergaderde de Nederlandsehe Unie voor Vrouwenbelangen in Hotel des Pays-Bas te Utrecht. De vergadering werd des morgens om half elf geopend door mevr. Cappeyne van de Coppello-Wygers uit Loenen, met een rede over „Feminisme en ons stembiljet". Onze nieuwe perspectieven, zeide spr., vestigen uwe aandacht op het vele, dat nog tot stand moet worden gebracht, aleer in Nederland de maatschappelijke zoowel als de rechtspositie der vrouw geljjk zal •zyn aan die van den man. Voor ons femi nisten dus werk te over. Het feminisme is allereerst een cultuur beweging. Evenals de man een vftlledige in- dividueele ontwikkeling van karakter en aanleg voor zich opeischt, moet ook de vrouw hiertoe de gelegenheid hebben en het is in stryd met elkkevoel van recht, dat een ander zou kunnen Bepalen, welke hare roe ping is. Daarom 'heeft ook de gehuwde vrouw recht op eigen persoonlijkheid. Waar nu de vrouwenbeweging opkomt voor de plaats welke de vrouw zoowel in het gezin als in de maatschappij behoort in te nemen, raakt zy dus de politiek en valt er zelfs voor een deel mee samen. Wetten en verordeningen, die de vrouw stellen, niet naas^ piaar beneden den man, behoeven verandering en verbetering en deze zyn alleen te verkrygen langs den weg der politiek. De stryd voor vrouwenkiesrecht is ge streden om ook den vrouwen invloed te ver zekeren op politiek en wetgeving, om vrou wen te kiezen in de verschillende publiek rechterlijke lichamen en om de eigen visie der vrouw tot haar recht te doen komen om wetten te verkrijgen, dip, zoowel in gezin als maatschappij, de heérschappij van den sterkste doet veranderen in de heerschappij van het recht. Is er op het oogenblik veel kans op ver wezenlijking van dit ideaal? De Tweede Kamer bestaat uit 7 vrouwen en 93 mannen. Zullen de verkiezingen van 3 Juli a.s. hierin groote verbetering voor ons brengen Moet het evenwel niet wor den erkend, dat door hare groote onverschil ligheid voor, ja soms afkeer tegen alles wat naar politiek zweemt, het gros der vrouwen zelve schuld is, dat niet meer vrouwen en zelfs vrouwen van groote bezkwaamlieid, naar voren worden gebracht en ook nu weer op de meeste lysten zoo weinig vrouwelijke candidaten een kansplaats hebben verkre gen Zoolangs zulk een klein aantal vrou wen zich aansluit bij een politieke partij en een nog veel kleiner aantal op de vergade ringen verschijnt, zullen de niet-feminis- tisch gezinde vrouwen de anderen overstem men en kunnen onze Unieleden hier een in vloed ten goede uitoefenen? M. i. .zeker. Spr. eindigde met een beroep te doen op de vrouwn om by de a.s. verkiezingen op de vrouwelijke candidaten te stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. De ontvluchting van vier gevangenen uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De vrijgesproken bewaarder K. dient een verzoek tot schadeloosstelling in. De gevangenbewaarder K., die terecht heeft gestaan voor de Haagsche rechtbank als verdacht van het verleenen van hulp bij het ontvluchten van 4 gevangenen uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, maar die door die rechtbank van het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken, ter wijl het door den officier van justitie inge stelde hooger beroep dezer dagen weder werd ingetrokken, heeft zich thans tot de Haagsche rechtbank gewend met het ver zoek om schadeloosstelling zoowel op grond van de ondergane voorloopige hechtenis als van de by het proces gemaakte kosten. In het request wordt echter geen bepaald be drag gevraagd. nen door de vlammen aangetast. Een groote hoeveelheid courante dameshakken, welke door de iirma mede geproduceerd worden, werden een prooi der vlammen. Met ver schillende stralen van de autotractie der vrijwillige brandweer werd hetvuur, nadat door derden uitbreiding was tegengegaan, gebluscht. De magazijnen brandden geheel uit; de schade bedraagt naar schatting 15.006. Het bedrijf zal geen stagnatie ondervinden. Verzekering dekt de scliade. Boerderijen te Osa verbrand. Gisternucht is te Oss de boerderij van den veehandelaar L. Hartochs een prooi der vlammen geworden. Een achttal kalveren, een paard, alle huisraad en verschillende landbouwwerktuigen gingen verloren; ook een aanzienlek bedrag aan geld dat in een purupluie was geborgen, verbrandde geheel. Verzekering dekt de schade ten deele. Daar de eigenaar van de boerdery, wel ke zich bevond aan de Hoogheuvelsteeg, kwaadwilligheid vermoedt, stelt de politie een uitgebreid onderzoek naar de al of niet gegrondheid hiervan in. Terwijl de brandweer nog met de blusch- schingswerkizaamheden bezig was, werd zij gealarmeerd voor een brand, die was uitge broken in de boerdery van den heer F. van Dinther in de Heistraat. Ook hier kon niets gered wordenj een koe en vier varkens kwa men in de vlammen om. Een en ander was slechts gedeeltelik ver zekerd; de oorzaak van dezen brand is on bekend. Opening van den Bosschen Kaadhuiskelder. Een nieuwe bezienswaardigheid van Brabants hoofdstad. De luistervinken herinneren zich hoe sym pathiek burgemeester F. J. van Lanschot van 's Hertogenbosch hen allen heeft ge- noodigd een bezoek te brengen aan de Bra- bantsche hoofdstad. Zelden zal er een uit- noodiging met zooveel succes zijn beloond geweest als deze. Niet minder toch dan een vijftienhonderd luistervinken gaven aan dezen oproep gehoor. In den kelder onder het stadhuis werd den vreemdelingen een maal geboden. B(j dit alles had de heer Piet Hendrikx de lei ding. Na het bezoek van de luistervinken kwam het idee om dezen raadhuiskelder tot lunchroom in te richten. De heer Piet Hen drikx deed daartoe een voorstel tot den raad van 's Hertogenbosch, die hiermede in stemde. Spoedig werd met de werkzaamheden be gonnen. De algemeene leiding werd opge dragen aan den bekwamen kunstschilder, den heer Jan van Anroo.v, die in den korten tijd die hem werd gegeven een geheel heeft weten te scheppen, dat ieders bewondering, afdwingt. Hoewel de meubileering uit modernen styl is, past alles zich toch zooveel mogelijk by dezen gothischen raadskelder aan, die dateert uit de vyftiende eeuw. Het geheel is verfraaid met schilderstukken van be kende schilders. Al wat deze kelder biedt is iets geheel bijzonders en het mag voor de Brabantsche hoofdstad een groote aanwinst worden ge noemd. Hedenmiddag om drie uur zal namehs het gemeentebestuur door den burgemeester mr. P. J. van Lanschot, voor honderden ge- noodigden de Raadhuiskelder officieel wor den geopend. Dreigende slaking in de steenindustrie? Vijftienhonderd man er bij betrokken. In de lJssel- en Waalsteenindustrie te Dieren dreigt naar de Telegraaf verneem4 een ernstig conflict uit te breken. De Mo derne Bond heeft namelyk gisteren een ul timatum gesteld en by niet inwilliging der tischen zullen op 6 Mei a.s. 1600 arbeiders, werkzaam by een 22 tal fabrikanten, het werk neerleggen. Een auto-ongeluk dat goed afliep. Mr. J. T. Linthorst Human licht gewond. Zaterdagavond ongeveer 7 uur heeft, naar de „Tel." meldt, evem buiten Elburg een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, dat geiuk- kig betrekkelijk zeer goed is afgeloopcn. De commissaris der Koningin in Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, kwam met een auto, waarin hij met een zijner zoons en een chauffeur gezeten was, van een vergadering in Utrecht. Tusscnen Nunspeet en F.iburg in de auto met volle vaart tegen een boom greden. De commissaris die zelf stu irde werd aan een hand en aan een be-", gewond; hy werd door den geneesheer van Elburg, dr. S. P. Gualtherie van Weezei, die dade lijk ter plaatse was, verbonden. De auto was geheel vernield, 's Avonds kon het gezel schap de reis met etn andere auto voortzet ten. Wat zyu intellectueelen? Op een Hollandsch-Inlandsche school, er gens in Midden-Java, bestaat de gewoonte, dat op een bepaalden dag in de week de leer lingen gedurende een half uur vragen mo gen stellen over zaken, die zy niet begrij pen, b.v. naar aanleiding van het lezen der bibliotheek. Het gebeurde in de hoogste klasse, schryft de „Pr. Bode", waar het hoofd zelf les geeft. Een der leerlingen vroeg: yMijnheer wat zyn intellectueelen?" Onderwijzer: „Intellectueelen zyn in Ne derland professoren van de Hoogescholen en dergelyken, maar in Indië zyn het jongens, die de Hollandsch-Inlandsche school hebben rioorloopen." De gezichten van de veertig leerlingen te zamen waren één groot vraagteeken gelijk, temeer waar het zoo lakoniek gezegd werd. Het school-hoofd meende het echter naar hy later verzekerde. terwyl hy zelfs in het Schjwarzwald kon worden waargenomen, want te Mulhouse kwamen tal van telefonische verzpeken om inlichtingen binnen uit Baden. DENEMARKEN. Stauning's bewind. Het program der nieuwe regeering. O.m. ontwapeningsvoorstellen. In het nieuw te vormen kabinet zal Stau- ning niet alleen de functie van minister president aanvaarden, doch dat hy tevens het plan koestert zich te belasten met de leiding van een nieuw te vormen ministerie voor visschery, zeevaart en voor Groenland. De onderhandel ingen tusschen de sociaal democraten en radicalen hebben geleid tot een gemeenschappelijk arbeidsprogram, waarop als eerste en voornaamste punt voorkomt het ten uitvoer brengen van de reeds onder het eerste kabinet-Stauning in het Folketiftg behandelde ontwapenings voorstellen. Verder behelst dit program de volgende punten: bestrijding van de werk loosheid en van crisis van stad en land, be vordering van lanubouw-ontginningen en van de visschery oplossing van het werk- verschaffingsprobieem door moderniseering van de industrie en het zoeken van nieuw afzetgebied voor Deensche producten, crisis- steun aan langdurig-werklooien met ont lasting van de genie, nten, opheffing van de wet op de bedryfs- en arbeidsvrijheid, op heffing van de kiestoeperkingen bij ge meenteraadsverkiezingen, wyziging van het kiesrecht en in verband hiermede grond- weta-wijziging, ten doel hebbend opheffing van het l.andstingj, den Deenschen Senaat, ratificatie van de conventie van Washing ton betreffende den acht-urejn-dag en van verschillende andere Volken bonds-c on ven- ties, w.o. die betreffende den particulieren wapenhandel, moderniseering van de straf wetgeving, wijziging van de wetgeving be treffende banken en naamlooze vennoot schappen, totstandkoming van een rust- wetgeving, voorbereiding van een hervor ming van het schoolwezen en verbetering van de onderwijzers-opleiding. BINNENLAND. Koningin en Prins naar Zwitserland. Het programma van het bezoek aan Bern. De Zwitsersche pers maakt thans mel ding van het volledige programma van het bezoek van de Koningin en Prins Hendrik aan de Zwitsersche hoofdstad. Op 3 Mei komt de Koningin uit Bazel aan: de Bondsraad stelt voor haar verblyf te Bern een aantal automobielen ter be schikking. Het Koninklijk gezelschap zal zich na aankomst direct naar het hotel Bellevue Pa lace begeven. Om vyf uur brengt de Ko ningin vergezeld van Prins Hendrik en een gevolg van vier personen, een officieel be zoek aan den Bondsraad. Dit bezoek zal ongeveer een kwartier duren. De Koningin keert daarna terug naar haar hotel, om zich tegen zes uur naar het Nederlandsche gezantschap te begeven. Daar zal de delegatie van den Zwitserschen Bondsraad eefr contrabezoek brengen. Op uitdrukklijk verzoek van de Koningin heeft de Bondsraad geen feestmaaltijd aangebo den. Op 4 Mei vertrekt het gezelschap per trein naar Brigue en vandaar per auto naar Montana. Tijdens het verblijf van Koningin en Prins in Zwitserland, zal Prinses Juliana, die haar studies te Leiden voortzet, de vrije dagen op het einde der week by de Koningin- Moeder doorbrengen. Prof. Mr. Treub in Europa terug. Naar de Telegraaf verneemt is oud-mi- nister prof. mr. M. W. F. Treub, van zyn Indische reis in Europa teruggekeerd; hij is reeds te Parijs aangekomen en wordt a.s. Vrydag in Nederland verwacht. Pensioenwetten Zee- en Landmacht. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul ling van de Pensioenwetten voor de Zee- en Landmacht. Het komt in strekking geheel overeen met de artt. 4 en 8 van het Wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet 1922. Zuiderzeeraad. Ir. H. Wortman tot onder-voorzitter benoemd. De „Staatscourant" bevat het Kon. besluit waarbij dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, N. en H. te Den Haag, op verzoek eervol is ontslagen met dank als- lid en onder-voorzitter van den Zuiderzee raad en dat in zyn plaats jü-bénoemd tot lid en onder-voorzitter ff. H. Wortman tc Den Haag. Een navorderingsquaegtie. De fiscus heeft een bedrag van 57.110 nagevorderd Qver de welke uit de over winst der Ned. Gist- en Spiritusfabriek komt aan de instelling tot beheer en admi nistratie van aandeelen op naam der N.V. Ned. Gist- en Spritusfabriek, ten doel heb bende leden van het personeel der Venn, deel te doen hebben in het maatschappelijk kapitaal. Deze instelling administreert de 5 "t, met de uitdrukkelijke opdracht deze onder het personeel te verdeelen. De fiscus legde over de hierbedoelde 5 r/t winstuitkeering geen dividend- en tantième belasting op, althans niet gedurende tien jaren na totstandkoming van de betreffende wet. Plotseling is echter de fiscus van mee ning veranderd en meent thans de belas ting ten onrechte niet te hebben opgelegd. Geheel onverwacht is nu over de afgeloo- pen vyf jaren een aanslag opgelegd over de uitkeering van de 5 die wordt aange wend om voorzieningen te treffen tegen ouderdom en invaliditeit. Ook hier gaat het cm een bedrag van 57.110, dat eveneens aan de belangen van het personeel zou wor den onttrokken. Luitenant-Generaal P. C. Bomert. j. In het R. K. ziekenhuis te Den Haag is N gisteravond op 63-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerd luitenant-generaal der artillerie P. C. Bomert. Een nieuwe feministische organisatie. Te Zaandam is een nieuw-feministisch secretariaat opgericht, dat zal trachten, in de verschillende deelen van ons land nieuw- feministische centra tot stand te doen ko men. Het bestuur van den Zaandamschen kring bestaat uit J. Bruins, A. Bruins-Agterberg, C. N. de Jong, H. de Jong-van der Graaf, dr. H. J. Minderhoud, A. Minderhoud-Groot, E. A. Veen en A. C. Veen-Brons. Het nieuw-feminisme propageert: het ge louterde monogame wettelijke huwelijk; op voeding voor dat huwelyk; eerlijkheid en wederzydsche trouw tusschen de echtgenoo- ten bescherming van het normale gezin, waarvoor de man werken zal buitenshuis, en waarvoor de vrouw thuis blyde haar plich ten zal vervullen als gezinsmoeder; stich ting van e^n nationaal huwelijksbureau, waaraan verbonden een bureau voor genees kundig onderzoek vóór het huwelyk, en een informatie-bureau ter veiligstelling van de huwelijksadvertentie; dit nationaal bureau zal zich speciaal bezig houden met het lie- studeeren van huwelijksproblemen en de be scherming van het wettelijke monogame huwelijk; betere en algemeene sexueele voorlichting, niet alleen vó'or het huwelyk, jnaar in alle phasen van het huwelyk; be tere geboorteregeling en geboorteverdee- ling; groote innige vertrouwelijkheid tus schen moeder en kind; verzet tegen de kunstmatig opgeschroefde nivelleering van de beide sexen, die een ramp wordt geacht voor de geheele samenleving. De vlieg bonten startklaar te Napels. De tocht der Dornier-Wals naar Indië. Blijkens bij het departement van Defen sie uit Napels ontvangen telegram, waren de vliegbooten Zaterdagochtend om zes uur weer klaar om te vertrekken. Een ingenieur van de Lorraine-fabriek zal tot Athene mee gaan. Wettig of onwettig. Is een conceptie-termijn van 300 dagen voldoende? De Minister /.al zyn licht in Duitschland opsteken. Op de vragen van den heer Van den Bergh betreffende aanvulling van de bepa ling van art. 310, le lid, van het, Burger lijk Wetboek, ter uitsluiting van iedere mo gelijkheid, dat een wettig kind als onwettig zoude moeten worden aangemerkt, heeft Minister Donner geantwoord, dat hy naar het in het artikel van dr.^J. Sanders in het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde besproken geval een onderzoek heeft inge steld. Blijkens ambtelijke mededeeling zyn de volgens dr. J. Sanders gehouden bespre kingen en gemaakte becijfering van uren geschied op het bureau van bevolking te Rotterdam en niet by den ambtenaar van aen burgerlijken stand. Voor dien ambte naar was het volstrekt geen twijfelachtig geval, aangezien het kind geboren is op den 300en dag na het overlijden van den vader en dus vóór dat er 300 dagen na de ont binding van het huwefllk verloopen zyn. Nu de wet, blijkens het medegedeelde, in het bedoelde geval voldoende voorzag, kan dit geval bezwaarlijk als grond voor de noodzakelijkheid van wetswijziging geiden. Of, afgescheiden van het bedoelde geval, reden bestaat tot aanvulling van art. 310, is een vraag, die de minister niet zoo aan stond» bevestigend zou willen beantwoor den. Verlenging van den termijn van 300 dagen ontmoet uit den aard der zaak het bezwaar, dat aldus de kans wordt vergroot, dat ais wettig moeten gelden kinderen, die het in feite niet zyo. Men zou dus op het voetspoor van het Duitse he Burgerlijk Wet boek de mogelijkheid moeten openen om de wettigheid ook bij gjeboorte na den wette- lyken termijn te doen' aannemen, indien kan worden bewezen, dat de conceptie op een langeren dan dien westelijken termijn heeft plaats gehad. Het kart echter de vraag zyn, of het inderdaad noodig is onze wetgeving met een dergelijke bijzondere regeling te bezwaren. Een conceptie-termijn van meer dan 300 dagen is op zichzelf reeds een hoo- ge uitzondering. Maar bovendien, indien zulk een uitzondering zich ook al eens bij geboorten na overlijden of echtscheiding voordoet, dan komt in zulk een geval de wettigheid toch alleun maar in gevaar, in dien daarenboven de conceutie onmiddellijk of althans zeer kort vóór het overlijden of de echtscheiding plaats heeft gevonden. En dit laatste is ook al weder een uitzondering, zoodat in de praktijk die leemte zich wel zoo goed als nooit zal doen gevoelen. ln- tusschen is de minister bereid eens na te gaan, welke beteekenis een aanvullende be paling als vorenbedoeld in Duitschland, welks recht, zooals gezegd, die regdfing kent, in de praktijk blijkt te hebben gehad. Staking onder landarbeiders. In Oostelijk Groningen. De landarbeiders in Oostelijk Groningen zullen morgen in staking gaan. De besturen van de neutrale en christe lijke Werkgeversbonden in het landbouw bedrijf in Oostelijk Groningen hebben de voorstellen van den landarbeidersbond, om ae loonen met 15 ',c te verhoogen, de vrou- wenloonen vast te stellen op 1* deel der mannenloonen, invoering eener loonregeling voor jeugdige personen, extra betaling der overuren, doorbetaling van loon op christe lijke feestdagen, extra vergoeding voor het zaaien van kunstmeststoffen, 5 cent per uur extra voor arbeid by dorschmachines en in stelling eener gemengde commissie ter voor bereiding van een uniform contract voor geheel Oostelijk Groningen met ingang van 1930/31, afgewezen. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Landarbeidersbond heeft daarop aan de afdeelingen geadviseerd, het patroons- voorstel om de oude Tegeling te handhaven te verwerpen, de aangekondigde uitsluiting dóór de landbouwers met 1 Mei te aanvaar- De roode haan over Nederland. Magazijnen eener houtwarenfabriek te Helmond uitgebrand. Gisteravond is te Helmond brand uitge broken in de magazijnen van de firma L. Bezemer en Zoon, houtwarenfabrikanten aldaar. In een oogwenk waren de magaxy- LAND- EN TUINBOUW. Botercontrolestation Zuid-Holland. Jaarlijkache vergadering. Zaterdagmiddag heeft het Botercontrole station Zuid-Holland te 's-Gravenhage zyn jaarlijkache algemeene ledenvergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter den heer J. v. d. Kooyen, die in zyn inleb dend woord herdacht de heeren G. S. van Krjeken en K. Jongert Pzn., in leven resp. ondervoorzitter van het Botercontrolestation en technisch ambtenaar. Vastgesteld werd de rekening over 1928 op een totaal van 12.155.30. Aan contri butie werd ontvangen 8136.68, aan boeten 1067.50 en aan entreegelden 194.18. Uit gegeven werd aan salarissen 7649.12 en aan reis- en verblijfkosten van controleurs 1101.82, voor propaganda 509.50. De re kening is sluitend gemaakt door een over schrijving van het exploitatie-overscho* van vorige jaren ad 1004.35. Besloten werd aan de commissie uit de drie stations voor te stellen, om van 1930 af gedurende 5 jaren telkens 2000 af te schrijven op het pand te 's-Gravenhage, dat de drie stations gemeenschappelijk in ge bruik hebben. De begrooting voor 1929 werd vastgesteld met een totaalcijfer van 11.750. De con tributie is geraamd op 7850. De begroo ting is sluitend gemaakt door een over schrijving van het exploitatie-overschot van vorige jaren ad 2300. Daar de boeten en entreegelden pro memorie zyn uitgetrok ken, zal het eindsaldo der rekening 1929 vrij zeker aanmerkelijk gunstiger zijn. Daar er nog een exploitatie-overschot van vorige r jaren ad 2891 beschikbaar is, is er geen aanleiding nu reeds de contributie te ver meerderen. Verder werd behandeld het jaarverslag over 1928 van de hand van den directeur, tevens secretaris-penningmeester dr. H. van Gulik, waaraan het volgende is ontleend: Daar in 19*27 niet-aangeslotenen by de botercontrole het recht hadden verkregen om boter met ryksmerk onder hun eigen naam te verkoopen en daarnevens marga rine en buitenlandsche boter, verzochten eenige leden, die hierin een achteruitstelling van de aangeslotenen zagen, aan den minis ter dat margarine en buitenlandsche boter in verpakten vorm zouden mogen worden verkocht in winkels van aangeslotenen, wel ke afgescheiden waren van de fabriek. Het verzoek werd niet ingewilligd. Na de statutenwijziging nam de heer Oly ontslag als lid van het bestuur. Als nieuwe leden traden toe de Melkpro- ductenfabriek te i^eersum en de N.V. Zui velfabriek Ter Gouw te Moordrecht, terwyl van de ledenlyst werden afgevoerd de N.V. Fabriek van Melkproducten Moba te Baam- brugge, de Melkinrichting De Landbouw te Utrecht en Joris Byl te Schiebroek. Op 31 December j.l. waren aangesloten 33 zuivel fabrieken (32), 12 melkinrichtingen (13), 6 landbouwers (6) en 7 handelaren (8), totaal 58 (59); bovendien staan 95 fillialen van leden onder controle (102), zoodat in 't ge heel 153 bedryven gecontroleerd worden (161). De productie en bij koop, waarover in 1928 contributie betaald werd, dus de boterom- zet in 1927, bedroeg 3.655.240 K.G. (3.286.623 KG.) en wordt voor 1929 ge raamd op 3.710.000 K.G. In totaal werden uitgegeven 4.489.897 ryksbotermerken (4.130.700). Het aantal inwikkels, in 1928 van rijkswege bedrukt met het ryksmerk, bedroeg 30.725.900 voor 371 fabrieken (h*. 1927 31.370.800 voor 332 fabrieken). Het aantal genomen monsters bedroeg 2009 2110). Van de 1962 monsters gezouten boter waarvan het vochtgehalte is bepaald, had 91.1 pCt. een vochtgehalte beneden 15.5 pCt., 1.5 pCt. een vochtgehalte van J5.6 tot 16.0 pCt. en 1.4 pCt. een vochtgehalte bo ven 16.0 pCt. Het gemiddelde vochtgehalte 13.7 pCt. (13.6 pCt.) RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.Gramofoonplaten. 6.01 Vooravondconcert. 7.30—9 Studio-uitzending V.A.K.A. 9.Militair concert; na afloop A.V.R.O.- dansorkest. Huizen: 5.30 Gramofoonplaten. 7.Kerkconcert uit de Groote Kerk te Apeldoorn (viering verjaaftiag der Prinses) RECHTZAKEN. HOOGE RAAD. De krach der Veendanimer Hypotheekbank. Het cassatieberoep van den accoun tant A. C. M. Gisteren is voor den Hoogen Raad door mr. S. van Oven en mr. F. Kokofsky gepleit in de zaak van A. C. M., accountant in den Haag, die in de affaire der Veendammer Hypotheekbank door het Gerechtshof te Am sterdam was veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar en drie maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Raadsheer mr. van'Dijk rapporteerde. Mr. van Oven en mr. Kokofsky lichtten een aan tal cassatiemiddelen toe. Mr. Kokofsky zeide nog, dat, nu het de laatste keer was, dat pleiters stem in deze zaak voorloopig gehoord zou worden, hy als zijn innige overtuiging wilde uitspreken dat onrecht aangedaan is aan zyn cliënt, die te goeder trouw is geweest. Nadat Wolt- man Sr. berust had in het arrest van het Hof, heeft hij ook verklaard aan zijn ver dediger, mr. Muller Massis, dat M. te goe der trouw was. Zelfs al zou hy te kwader trouw zyn geweest, dan acht spr. de toe bedeelde straffen naar verhouding hoogst onbillyk. De president deed opmerken, dat dit niets met de zaak, zooals die voor de'Hoogen Raad komt, te maken heeft. Mr. Kokofsky oordeelde het van belang, ter voorkoming van latere revisie, dat de zaak voor het Hof opnieuw zou worden be handeld, aangezien Liebermann degene is, die licht kan verschaffen in menig duister punt. D« conclusie van het O. M. werd bepaald op 13 Mei. STADSNIEUWS. GOUDA, 30 April 1929. De verjaardag van Prinses Juliana. Ter eere van den jaardag van Prinses Juliana waaiden heden van de toren de nationale vlaggen en waren ook aan ver schillende rijksgebouwen de vlaggen ont plooid. Door de Goudsche Chr. Oranjevereniging werd aan H. K. H. Prinses Juliana een tele gram gezonden van den volgenden inhoud De Goudsche Christelijke Oranjevereeni ging in Wydingssan.enkomst bijeen biedt Uwe K. H. hare gelukwenschen en oprechte gevoelens van onwankelbare trouw aan. Ds. J. J. Simon, Voorz. B. E. J. Bik, Secr. De school voor Bijzonder Onderwijs. Op den len Mei viert de school voor Bui tengewoon Lager Ouderwijs haar eersten verjaardag. Met bl leerlingen werd deze achool verleden jaar geopend. Nu is dit aan tal verdubbeld en binnen kort zal, de 4e leerkracht aan den inrichting worden aan gesteld. Uit deze groei bly'kt gelukkig het verhel derd inzicht der ouders in de behoefte aan speciaal onderwijs voor hun kinderen, die de gewone school niet mee kunnen. De p simisten, die deze school een kwijnend be staan toedachten, hebben ongelijk gehad. leder die werkzaam is by het Opanbaa: zoowel ais by het Bijzonder Lager Onder wijs zal dit toestemmen; deze school voor ziet in een lang gevoelde behoefte. Ook in enkele gemeenten rondom Gouda wordt dit ingezienmet medewerking van verschillende Gemeentebesturen gaan reeds eenige kinderen van buiten op deze school. Meerdere zullen ongetwijfeld volgen. Een schoone taak is vóór het personeel dezer jonge inrichting weggelegd; want is het niet mooi te mogen steunen en opheffen, vvien in de jeugd de stryd om het bestaan te zwaar viel„ hen te behoeden voor geheele niislukkig, doordat het tempo der coricur- reerende medemenscben hun te machtig bleek? Het begin van liet groote werk der ver zorging van geestelijk minder bedeelden in onze goede stad is gemaakt, stap voor stap zal worden verder gegaan, totdat met trots zal kunnen worden srtuiKd: in Gouda wordt voor de onvolwaard-igen alles gedaan, wat er gedaan kan worden. De stand van het schoolartsenvraagstuk in Zuid-Holland. Naar aanleiding van de bewering van Mevr. de Vries-Bruins in de laatste zitting der Prov. Staten, dat he\ werk van „liet Groene Kruis" op niets is uitgeloopen, zegt Ons Groene Kruis: dat eerlang het eerste schoolartsendistrict in onze provincie zal worden gevormd, bestaande uit de gemeen ten: Katwijk, Oegstgeest, Stompwijk, Val kenburg, Veur en Voorschoten. Reeds is voor deze gemeentelijke samenwerking door Ged. Staten machtiging verleend, en waar schijnlijk zal spoedig de aanvrage om het provinciale subsidie volgen. Verder zyn de volgende gemeenten iy be ginsel bereid gevonden medewerking te ver leenen aan de vorming van een schoolart- sendistrict: Ameide, Berkenwoude, Goude rak, Lekfeerkerk, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Nieuwpoort, Ouderkerk a. d. IJssel, Oude water en Schoonhoven. Van een aantal an dere gemeenteraden is men een beslissing nog wachtende. Een weigerend antwoord zonden Groot-Ammers, Moordrecht, Haas trecht, Moerkapelle, Zevenhuizen en Lange- rak. Hardinxveld, Papendrecht en Sliedrecht hebben reeds in beginsel besloten zich by een te vormen district aan, te sluiten. Dr. Feisser, de geneeskundige inspecteur van Het Groene Kruis voor de hygiëne van het kind, stelt verder pogingen in het werk om een district te vormen bestaande uit Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht, Maas sluis, Maasland en Rozenburg. Bij een bespreking met B. en W.'s van Pijnacker en van Nootdorp werden beide colleges bereid bevonden hun gemeenten te doen deelnemen aan de vorming van een schoolartsendistrict, en mea was voorne mens, ten einde hiertoe te *raken, de be sturen van de tien gemeenten uit deze om geving byeen te roepen tot een vergadering waartoe ook de schoolbesturen, artsen en onderwijsmannen zouden worden uitgenoo- digd. Teleurstellend is dat het Westland dat aanvankelijk met betrekking tot de vorming van een schoolartsendistrict er zoo veelbe lovend uitzag, en waar op uitnoodiging van de Gezondheidscommissie te Naaldwyk, dr. Feisser indertijd voor de gemeentebesturen in dit district een lezing heeft gehouden, "iets meer van zich laat merken. Goudsche Schoenmakerspatroons en -wmkeliersvereeniging. De Goudsche Schoenmakwspatroon.s en -winkeliersvereeniging houdt een openbare vergadering op Donderdag 2 Mei des avonds r te 7 uur in de Bovenzaal van „het Schaak bord" aan den Kleiweg alhier. Als spreker zal optreden de heer H. Hoek, directeur van de Haagsche Vakschool van Schoenmakers. Een burentwist. Gister heeft de politie de orde moeten herstellen in de Boelekade waar zekere J. C. in een twist was geraakt met de ■—■familie C., welke twist op een vechtpartij uitliep. Zondag heeft de politie meermalen han delend moeten optreden o.a. bij een vecht partij op de Gouwe. Waarschuwing. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de firma te 's-Gravenhage, fegen welke al herhaaldelijk is gewaar schuwd en die eerst met misleidende adver tenties, waarin kousen te koop worden ge- i tegen zeer lagen prijs en die daarna i met soortgelijke advertenties voor horloges, nog steeds met haar pract'y- Zaterdag j.l. maakten wy melding van de oprichting van ons Ruilbureau van Bons, Plaatjes e.d. Aan hen, die deze bons en plaatjes niet verzamelen deelen wij het volgende mede: U vindt bij verschillende artikelen bons en plaatjes. Deze hebben voor U, als niet- verzamelaar, geen waarde; voor de echte verzamelaars echter wel. Zoudt U -nu niet zoo goed willen zyn deze papiertjes voor ons te bewaren? Wy doen er straks, wanneer ons ruilbureau op dreef is, verzamelaars een groot plezier mede. Het vormt tevens een begin of een reser ve voor ons bureau. Wilt U ze ons zenden aan ons adres Ruilbureau Goudsche Courant, Postbus 11, Gouda. ken voortgaat. Men wordt in den waan bracht, dat men tegen inzending van de in de advertentie voorkomende bon tegen bij betaling van een luttel bedrag een zilveren horloge kan kry'gen. In werkelijkheid krijgt men door het in zenden van de bon en het geld pas recht om mee te doen aan een soort sneeuwbal systeem. Eerst als men aan alle voorwaar den van dit systeem heeft voldaan, kan men een horloge kry'gen. Jubileum Firma C. I'eekeits Ozn. üp Donderdag 2 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zyn dat de heer C. Teekens Ozn. zijn Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij vestig de aan den Tiendcweg hoek Uozendaal. Reeds na driq jaar bleek de zaak dringend meerdere ruimte noodig te hebben, waarom ze.werd verplaatst naar een gtooter pand aan den Tiendeweg, waarin ze tot heden vestigd is, In '1924 is dit pand door een verbouwing inwendig geheel vernieuwd. Door plaatsing van een koelcel, welke op alle g-ewenschte temperaturen kan worden gebracht en door inrichting met diverse electrisch gedreven machines is het bedrijf geheel gemoderni- Op verschillende vee-tentoonstellingen kreeg het door den heer Teekens ingezon den slachtvee belangryke bekroningen. Door dó intrede van den heer O. Teeken- in de zaak aan den Tiendeweg, heeft de heer C. Teekens zyn woonplaats aan de Burg. Martensstraat 9 gevestigd. Wedvlucht Postduiven. Verschillende postduiververeeniging»>n hebben Zondag een wedvlucht gehouden uit lier (België), afstand 97.6 K.M. De duiven werden gelost om 8 uur. De uitslagen luiden als volgt: De Blauwe Doffer. J. Mikkers 1, 17, 36, 47 en 1ste prijs; .1. Drang 2, 9, 28 en 2de kasprijs; G. Blanken 3, 12, 32, 37, 39, 48, 50, 52 en 3de kasprijs; J. Scharleman 4, 35 en 4de kasprijs; J. Schouten 6, 15 en 5de kasprijs; B. Stolk 2, 26, 34, 43 en 6dde kasprijs; H. N. Korevaar 7, 14, 41 en 7de kasprijs; C. Verboom 8, 10, 21, 42 en Sste kaspr; M. A. Holthuijsen 11, 31. 40, 57 en 9de kasprfla; J. de Jong 13 en 10de kasprijs; T. Willemse 18 en 11de kasprijs; H. Wiezer 19, 14, 45, 59, 61 en 12e kasprijs; P. M. Baks 20, 22, 49, 61 en 13de kasprijs; A, Jansen 24 en 14de kasprijs; C. de Waal 2«, 27, 54 en 15de kasprijs; Gehr. de Waal 28; A. v. d. Pool 29, 30; J. Donk 33, 38,63 en 16de kasprijs; de Jong 46, 53; M. de Jong 56, 56 en 17de kasprijs; J. M. de Vries 58, 64 en 18de kasprijs; C. M. Holt huijsen 60 en 19de kasprijs; J. van Mourik 62 en 20ste kasprijs; T. Rook 21ste kasprijs; J. P. Hofstede 22ste kasprijs. Overduiven; C. M. Holthuijsen 1, H. Wie- zer 2, J. Scharleman 3, Eerste duif geconstateerd te 9.22.55 uur laatste duif te 9.55.46 uur. Gevleugelde Vrienden. A. Steenwinkel 1, 5, 7, 12, 16, 19, 24, 35; H. M, Massar 2, 16, 18, 33; A. Berkouwer 3, 10, 22; L. van Duren 4, 21, 26, 34; Welze- nis 6, II, 36; Slaman 9, 25, 27, 32; G. J Schilt 13, 14,-17, 20, 23, 30, 31; K. V. d Voorden 28; M. A. Massar 29. 1ste en 2de overduif L. van Duuren; aan- komst le duif 9.23.69 uur, laatste duif 9.48.13 uur. De Bonte Duif. B. Eapis 1, 5, 6, 7, 13; T. Sas 2, 8, 10, 12, 18; P. Rapis 3, 11, 16; P. Koemans 4- A Jansen 9, 17 J. Wiezer 14; T. J. Stoppelen burg 15. De Schakelpen. Th. Verbiest 1, 9; D. Kraayenbrink 2, 13; S. Raapls 3; L. v. d. Heuvel 4, 8, 12; H. Wagemans 5, 6, 15, 16; J. v. d. Meer 7; D. Fokkers 10; J. v. d. Willik 11, 14 en 1ste overduif. Tevens was aan dit concours een beker wedstrijd verbonden, waarvan de gllulag luidt Th. Verbiest 1; D. Kraaüenbrink 2,9; Raapis 3; H. Wagemans 4, 6: L. v. d. Heu vel 6—8; J. v. d. Willik 7. Aankomst eerste duif 9.26.25 uur, laatste duif 10.10.11 uur. De Zwalum. W. Houtman 1, 2, 6, 24 en 1ste kasprijs; W. Jansen 3, 10, 21, 31 en 2de kasprijs; A. Eist 4, 12, 16, 22, 29 en 3de kasprjjs; J. v. Loon 6, 8, 13, 14, 27, 35 en 4de kasprijs; J. C. Eilers 7 en 5de kasprijs; J. J. de Jong 9, 26, 30 en 6de kasprijs; F. Leijs U»15, 23 en 7de kasprijs; a Schuttelaar 17, 20 en 8ste kasprijs; D. Brem 18, 19 en 9de kas prijs; Chr. Gouka 25, 28 en 10de kasprijs; R. den Hertog 33 J. den Boom 34 en 11de kasprjjs; K. van Groningen 12de kasprijs; A. H. A. v. Tok 13de kasprijs; F. G. IJsel- stijn 14de kasprijs; A, Pluim lóde kaspiijs; J. Everling 16e kasprijs; J. Krebs 17de kas prjjs M. Groenendaal 18de kasprijs; A. de Weger 19de kasprijs. Aankomst eerste duif 9.20.36 uur, laatste duif 9.46.05 uur. Burgerlijke Stand. 26 April; Ludovieus Cornelia, 2. v. L. C. Grosfeld en S. Pfemunger, B, Martenssili- gel 20. 28 April: Alida Wilhelmina, d. v. H. de Gruyl en A. Verbeek, Walvisstraat 18. Arie, z. v. A. Burghoorn en M. van Gelder, Goej.dyk 17. Aafje, d. y. J. Hey en A. Hoogerdijk, F. W. Reitzatr. 35. Willem, z. v. G. Rietveld en K. van Beuzekom, Gr. van Bloisstr. 30. De 45Uste Ned. Staatsloterij. Duor de late ontvangst van de uitslag der trekking van de Ned. Staatslotery kon üt-ze in Jiet nummer van heden niet worden opgenomen en moet dua tot morgen wach- ten. <A Agenda. .10 Apru 8 uur boe. „tlè Reünie Verg. Goud sche Ver. voor Genees-, Heel- cn Verlos kundige Hulp. 1 Mei 3 uur. Nieuwe Schouwburg. Buiten gewone Alg. Verg. der Sue. Ons Jienoe- gen. 4 uur n.m. Receptie in de zaal Kunst min. v 8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg. Gala-Voor stelling voor de leden en hunne dames. Opvoering Operette No-no-Nanette. Nu afloop groot Gala-Bal in de zaal Kunst min. 1 en 15 Mei Cursus E.H.B.O. Gebouw Da niël onder leiding van Dr. Montagne en Dr. Evers. 2 Mei 7 u. Bovenzaal „Het Schaakbord^ Openbare verg. Goudsche schoenmakers patroons en -winkeliersvereeniging. Spre ker de heer H. Hoe}t, Dir. Haagsche Vak school voor schoenmakers. 2 Mei 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Populaire Voorstelling No-no-Nanette. 4 Mei. 2li uur. Nieuwe Schouwburg. Kin- de r matinee. 4 Mei 81-j, uur. Zaal Kunstmin. Gala-Caba ret en Bal-avond. 7 Mei, 8'.4 uur, Bovenzaal Soc. de Reünie. Alg. Verg. Liberale Staatspartij „de Vrij heidsbond". De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven, zal tot en met Vrydag 3 Mei na 8 uur des avonds geopend zyn (des nachts echter alleen voor recepten). Lil JJErt UiHAiL&lk. HAASTRECHT. Brandverzekering. Zaterdag j.l. had m het Koffiehuis van de Wed. Uittenbogaurt te Vlist de eden verga der-big plaats van de On<lerlinge Brandver zekering voor Vlist, Polsbroek en Omstre ken. Aanwezig waren ongeveer 30 leden. Na goedkeuring der notulen werd de re kening- en verantwoording 1928 behandeld, welke blykens het \erslag van het lid der commissie van onderzoek,den heer D. C. Oskam, in orde was bevonden, waarna deze werd goedgekeurd. Het totaal verzekerd ka pitaal bedraagt thans, 2.129.7"5.het reserve kapitaal bedraagt 53.918.30. Het aftredend bestuurslid, de heer W. P. de Jong weid herkozen, evenais de .schat ters, de neeren N. \Y. Kastelyn, A. van der Mel en B. van den Dool. A Het bestuursvoorstel tot aansluiting bij de Stichtsche Brand-Herverzekering werd met algemeene stemmen aangenomen. In verband mpt de vry 'hooge inleggelden. welke toetreding tot de verzekering voor velen bezwaarlyk maakte, werd besloten de entreegelden voor het vervolg vast te stel- len op 5.per duizend en een jaarlyksche premie van 1.gedurende 5 jarenV terwy! het bestuur gemachtigd werd in verband lut-rmode nieuwe voorwaarden tot toetre ding vast te stellen. De rondvraag leverde niets op, waarna de gebruikelyke verloUng van sigaren plaat vond. SCHOONHOVEN. De plannen der Firma Schrtuder. In de Vrijdagavond gehouden geheime Raadszitting- is, volgens de Sch. Crt., in behandeling gekomen het adres van den Firma Schreudt-r alhier, inzake eyentueelen herbouw ,J*r onlangs verbrande fabriek met de voorgc i.omen o'annen tot litbrenuug •n-zer fabriek. In dit adres loep-, m l irrna de medewer king van den Raai .-i tin de uitvoerin. harer punnen mog" yk tc maken. Zoo woi- uen gevraagd demping vat. de Scheepma- kerslmen tol en met de brug in de Vrfer- traat op kosten der gemeente, van welken yrijkomenden grond adressante dan 160 vterk. Mrter zou willen koopen voor uitbrei ding harer gebouwen Het is de bedoeling hierop een nieuw fa- brieksgeoouw te doen verrijzen, geheel uit gewapend beton in modernen styl, ter hoog- an drie verdiepingen, waarvan de kosten begroot worden op circa 150.000. Deze nieuwe fabriek zou met de voorzijde komen ie Veerstraat, met het front gericht naar het Westen. Do rooilijn hiervan zou zyn circa 26 meter beoosten de thans be staande brug, wanrdoor de openbare weg aldaar aanzienlijk verbreed zou worden en een breede verkeersweg zou ontstaan, die zyn logische voortzetting naar de Lek en den veersteiger zou vinden door een door breking van den Wal, hetzij ten Westen of ten Oosten van de Veerstraat, daar than3 lipt verkeer door die nauwe poort ook met het oog op de groote wegenplannen met de erbinding' Gouda—Gorkum, steeds benauw der dredg-t te worden. Het is de bedoeling dat vóór de fabriek tot aan de nieuw' te bouwen kademuur een plein aangelegd zal worden. Mede in verband met het feit, dat de fir ma Schreuder voornemens is. de loodwit- i'abriek aan de Havenstraat uit te breiden door den bouw van t-en nieuw fabriekspand naast het bestaande, waarvan de kosten ge schat zyn op 20.000, vraagt zij aan de ge- e vergunning tot het inrichten van een eigen electrische kracht- en lichtinstal latie en tot het leggen van den daarvoor be- noodigden ondergromischtn kabel om de fa brieken aan Scheepmakershaven en Haven straat te verbinden. Voorts zou ook een ondergrondsche pexs'.eiding tusschen die fa brieken aangebracht worden Vqor rekening an adressante. De firma wenscht voorts eigen verbindin gen van haar nieuw te bouwen fabriek aan do Scheepmakershaven en wel met de fa briek aun de Havenstraut en de verschillen de verzendplaatsen en vraagt daartoe aan de gemeente vergunning voor eigen reke ning smalspoor te mogen aanleggen, dat leiden zou naar de loodwitfabriek, het Spoorwegstation den Veersteiger en de Kat. Dit is wel de voornaamste inhoud van het adres, dat door den Raad in handen ge steld is van een commissie, waarin zitting hebben do raadsleden C. l'oerbolte, J. Kort land en A. C. A. D.erenberg, waaraan als juridisch adviseur toegevoegd is burge meester Itambonnet, in verband met kwes ties van gemeentel yk-juridischen aard, zoo- als het verzoek om concessies voor onbe- perkten tyd. Als secretaris der commissie treedt de ambtenaar der secretario, de heer Vermeulen op. Nog eeu adres aan den Raad, Een aantal ingezetenen dezer gemeente, lthders van verschillende bedryven hebbon een adres aan den raad gericht, waar in verzocht wordt hen dezelfde facili teiten te willen verkenen als eventueel aan de firma Hermann Schreuder Sc C'o. worden toegestaan. Dit adres is ondeiteekend o.m. door de Handelmaatschappy „Amilco", l'lateelbak- kery „Schoonhoven", Tubaksfabriek-Koffie- brundery H. J. Schrijver, fabriek van Zil verwerken G-ebr. Niekerk, Graanhandel Van Straten, Drogisterij A. N. van Zessen, Carl Wawer, N.V. voorheen Hoogenboezem, fir ma S. W. N. van Nooten, Schoonh. Zilver- fabriek H. Hooykaas en anderen. SFOKT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De stand in de verschillende klassen luidt als volgt: 2e klusse B Afd. 11. 78—32 Fortuna 17 13 3 1 29 Gouda 18 lü 4 4 24 S. V. V. 17 9 3 5 21 Steeds Hooger 16 9 1 19 S. V. W. 18 7 4 7 18 C. V. V. 17 7 2 8 16 Merwede 18 5 4 9 14 K. 'F. C. t 5 2 10 12 Neptunus 17 5 1 11 11 Hercules 17 4 0 13 s> 3e klasje B. Afd. 11. Ueonidau 13 10 2 1 22 Schoonhoven 15 7 4 1 18 Coal 15 7 2 6 16 Transvalia 15 3 0 7 16 N A. 15 4 6 5 14 V. F. C. 14 5 3 b 13 't Noorden 15 5 2 8 12 I). H.. S. 16 6 0 10 12 Bodegraven 16 5 1 10 11 3e klasse C. Afd. 11. Olympia 15 13 1 1 27 Holland 14 10 1 3 21 Zeist 14 7 2 5 16 Culemborg 13 5 3 5 13 L S. V. 12 4 3 5 11 Voorwaarts 13 3 4 6 10 G. S. V. 15 4 2 9 10 Utrecht 13 3 2 8 8 Kampong 15 2 4 9 8 Kes. '2e klasse B Afd. 11. H. V V. II 14 10 2 2 22 Excelsior II 13 10 1 2 21 Feyenoord 111 13 9 1 3 19 Sparta III 13 2 4 16 Olyrtijna H 12 3 2 7 8 D. F. C. 111 11 2 3 6 7 St. Hooger 11 12 2 1 9 3 0. D. S. 11 14 1 2 11 4 Res. 3e klasse A Afd. 11. Gouda 11 12 3 ii 2 18 A. D. 0. Ill 14 8 2 4 18 V. I. O. S. II 13 8 1 4 17 Alphen 11 13 6 3 4 15 A. S. C. II 14 6 2 6 14 U. V. S. II 13 6 1 6 13 H. V. V. IV 12 3 1 8 7 R. V. C. 11 13 0 2 11 0') 16—30 1713 29—40 16—31 21—52 20—54 2 punten in mindering wegens n. o. Res. 8e klasse <C. Afd. II. Overmaas II Neptunus li S. V. V. Ill O. N. A. II S. I. O. D. II Bodegraven II Leonidas II G.S.ty II 14 11 9 3 6 l 21 19—lü 3 19 39—21 3 18 41—14 5 14 31—40 7 10 22—33 7 9 3144 7 7 2647 1 l 10 1*) 2 punten in mindering wegens n. o. ZWEMMEN. Wereldrecordpoging van Zus Braun. Op de 150 yards rugzwemmen. Naar de Tel. verneemt zal Zus Braun Vrij dagavond a.s. op de zwemwedstryden van de A. M. V. J. in Amsterdam een aanval doen op het wereldrecord over de 150 yards rugzwemmen. Hiertoe is een speciale baan uitgelegd. Op deze wedstryden zal voorts nog een estafette voor heeren over ue 4 ■naai 200 meter vrye slag worden verzvs om men, waarop zullen uitkomen de Amstcr- damsche Zwemclub met twee ploegen, als mede he.t Y, DeDolfijn en de Utrechtsche Zwemclub. De belangstelling voor deze wed stryden is zoo groot dat alle plaatsen reed^ binnen twee dagen waren uitverkocht. M AKKTHEKICHTEN Rotterdamsche Veemarkt. 30 April. Aanvoer: 238 paarden, 3 veu lens, 2110 magere runderen, 936 vette run deren, 281 vette kalveren, 1718 nuchtere kalveren, 247 schapen of lammeren, 105 big gen, 6 bokken en geiten, 17 overloopers. Pry zen: Vette koeien--le kw. 0.50 0.52li, 2e kw. 0.43—0.46, 3e lev. 0.3O- 1.36; Ossen le kw. 0.480.50, 2e kw. 0.430.46, 3e kyv. 0.40; Stieren le kw. 0.44—0.45, 2e kw. 0.40, 3e kw. 0.87— 0.38; Kalveren le kw. 0.800.85 2e kw. 0.65—0.70, 3e kw. 0.50—0.57%. Melkkoeien 400—410; Kalfkoeien 200 —400; Stieren 110—400; Pinken 100— 160 j Vaarzen j 160—230; Werkpaarden 250400; Skulhtpaarden 100—210; Hit ten 100— 175; Fokkalveren 1826; Big gen 1531; Biggen p. w. 2.002.35; Veulens 80—120; Slachtkalveren 9 13%. Handel in koeien en ossen redelyk, prij zen vrijwel gelijk aan gisteren. Stieren flau we handel, prijzen van vorige week bleven gehandhaafd. Vette kalveren iets vluggere handel, pryze^konden gemakkeiyk bedon gen worden. Melk- en kaJfkoeien goede han del, goede pryzen. Werk- en slachtpaarden trage handel, oude pryzen konden niet be dongen worden. Fokkalveren stugge handel, goed pryshoudend. Biggen stroeve handel, hoogere prijzen. Overloopers geen handel. DKAADLOOZE DIENST. De Zeppelin naar Ween.cn. BERLIJN, 30 April. Indien de weersom standigheden gunstig zyn, zal het luchtschip Graaf Zeppelin op 2 Mei a.s. een bezoek brengen aan Wcenen. Voorbereidingen wor den thans getroffen voor de wereldvlucht in A ugustua. t sa De staking in Zaandam. AtMtiTERDAM, 30 April. Hedenmorgen zyn hier aan het Centraal Station gearri veerd een 16-tal inwoners van Spakenburg. Zij hebben aun den kant van de de Ruyter kade 't station verlaten. Op een polderschuit getrokken door een motorboot van een der Zaamsche fabrikanten, zyn zy naar Zaan dam vertrokken onder geleide van een po- litieboot. Ook aan de Ruy terkade was veel politie aanwezig. De Knku en de Huil. Kunstzijde-Industrie. l»r. Hartog gekozen tot commissa ris van de Huil. Kunstzijde-Industrie. BRHDA, 3 OAprd. In de heden gehouden vergadering van de Holl. Kunsizyde- Industrie werd op voorstel van het bestuur Dr. Hartog, directeur van de Enka tot be stuurslid gekozen. Te voren had het bestuur de verblydende verklaring afgelegd dat de onderhandelingen met de Enka tot alleszins bovrerligeiule resultaten harkten geleid, en (iat binnenkort eeji voorstel tot uitbreiding van het aandelenkapitaal zal worden ge daan. Met luid applaus begroette de vergade ring dit evenement in dc Ned. Kunstzyde- Lndustrie. De heer Hartog werd als com missaris gekozen. Een Chineesch schip gezonken. De opvarenden allen verdronken. In de nabyheid van Kamtschatka is Maan dag het Chineesche schip Pinko" met 29 opvarenden in een storm geraakt en gezon ken. Van de bemanning kon niemand wor de gered. Brand in de zaal van het Bulgaarsche Parlement. Hedenmorgen brak in de groote verga derzaal van het Bulgaarsche Parlement ten gevolge van kortsluiting brand uit. Het vuur breidde zich in de geheel met hout betim merde zaal snel uit. De zaul brandde nage noeg geheel uit. WISSELKOERSEN. 29 April. 3 April. Officieel. Londen 12.07 12.07 Berlyn 58.95 58.97% l'arys 9.72% 9.72% Biussel 34.54 34.55% Zwitserland 47.9Ü- 47.92 W eenen 34.97% 34.92% Kopenhagen 66.35 66.36 Stockholm 66.47 Va 66.50 Oslo 66.35 66.35 New-York 2.48"/,. 2.48'Vw Niet-officieel. Pruag 7.36 Va 7.36% Madrid 35.90 35.70 Milaan 13.04 ÏS.O* Beursoverzicht. De belangstelling concentreerde zich he den ter beurze o.m. op de Fordaandeelen die vandaag officieel verhandeld werden. Groo te posten verwisselden van eigenaar op koersen die bijna 2% maal den emissieprys uitmaakten. Het hoogtepunt bleef echter niet geheel en al behouden. Overigens had de beurshandel niet veel te beteekenen. Mar garine Unies gaven nog wel wat beweging te zien, maar tot omvangrijke affaires kwam het niet. De Philipsaandeelen bene den de slotnoteeringen van gisteren geloo- pen ,liepen weldra weer naar boven. Amiens zonder belangstelling, goed pryshoudend. Boetons werden in open hoek verhandeld en waren goed gedisponeerd. Een avans van een 10-tal procenten kon worden betaald. Algemeen exploraties bleven op peil. Ta bakken warep in doorsnee goed pryshou dend, behalve Senenbah die een kleinigheid iager werden genoteerd. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verw achting. Matige tydelijk wellicht krachtige, wes telijke tot noordelyke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschynlijk enkele regen- I uien, iets kouder. ADVERTENTJEN. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat na een kortstondige ziekte overleden is ons innig geliefd dochtertje en zusje CORRIE, in den leeftijd van 10 jaar. H. GRENDEL. C. H. GRENDEL^ den Besten. GOUDA, 30 April 1929. C. Ketelstraat 66. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag a.s. 12 uur.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2