Het Feest van „Ons Genoegen." V v.ROSSEM's ZEEPAARD I5ci 'f Een gedenkbord voor de Sociëteit „Ons Genoegen". LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De Koninklijke Familie heeft het voor nemen Zaterdag 8 Juni aanstaande het Fa- leis te Amsterdam te betrekken Voor het jaarlyksch verblijf in de hoofdstad. In verband met de feesten ter huldiging van H. M. de Koningin-Moeder, zal de Ko ningin ditmaal niet in de gelegenheid zijn de gebruikelijke audiënties te verleenen en zal er geen avondfeest ten Paleize plaats Gemeente-financiën. De Minister van Financiën had reeds aa: de Tweede Kamer aoen toekomen een lijs van het aantal opcenten, dat elk der ge meenten zal moeten heffen op de fondsbe lasting, ondersteld dat zy uit de personee belasting een bedrag verkrijgt, geiykstaai de met de hoofdsom plus de thans geheven gemeentelijke opcenten. De Minister heeft thans een nieuwe editie van de lijst doen drukken in verband met de aangebrachte wijziging van art. 6 (een inschakeling van de hoofdsom der personee- le belasting en in verband hiermee verhoo ging van het percentage van garantie limiet). i_ Kennisneming van deze lyst doet o.nT. zien, dat waar in de eerste lyst 83 tekort gemeenten voorkwamen, dit getal 60 is ge worden, doch dat voor 41 van deze 60 ge nieenten het tekort meer dan gedekt wordt door de ontvangst van een deel van de hoofdsom der fondsbelasting. Er blijven dus 19 gemeenten over, waar het tekort alsnog uit de verteringsbelasting of op andere wyize zal moeten worden gevonden. Een 13-tal van deze 19 gemeenten kwam ook voor onder de $8 bovenbedoeld. Van refcteerende 6 gemeenten kan worden n gedoeld, dat van e'k harer reeds het bedrag, dat vry va't aan opbrengst van provinciale- en leeningsopcenten op de personeele be lasting een viervoud vormt vwn het te dek ken tekort, zoodat zonder verzwaring van den totaal druk der personeeie belasting het ontbrekende kan worden gevonden. De heer Zyistra heeft op het ontwerp be treffende de gemeente-financiën een amen dement ingediend met de bedoeling zuiver der tot haar recht te doen komen de bepu img betreffende de wachtgelders, n.l. on\ te v-oorkomen, dat het Rijk voor eenzelfde onderwijzersplaats een onderwyzessalari en tegelijkertijd wachtgeld betaalt. De Amerikaansche gezant te Amsterdam. Reeds deelden wij mede, dat de heer Ri chard M. Tobin, gezant van de Vereenigde Staten van Amerika aan Amsterdam een bezoek zal brengen, vergezeld van Comman aer R. R. M. Emmet. Hedenavond biedt mr. J. C. A. Everwyn, waarnemend voorzitter der Nederlandsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel Z. E. een maaltijd te zynen huize aan, waarna E. S. Consul General Chas. L. Hoover een avondreceptie te zynen huize geeft. Morgen wordt te 10.16 uur een bezoek ge bracht aan de Nederlandsche Dok Maat schappij, vanwaar per boot, door de Direc tie der Koninklijke Paketvaart Maatschappij ter beschikking gesteld, gevaren wordt naar de N. V. Nederlandsche Vüegtuigenfabriek Fokker, om dit bedrijf van 10.3011 uur te bezichtigen. Van 11.16 tot 11.15 uur wordt daarop een bezoek gebracht aan de Vereenigde Amsterdamsche Melkinrichtin gen, waarna de ochtend besloten wordt met de bezichtiging van het gebouw van de Am sterdamsche Maats rhappij voor Jongeman nen. Het bestuur der Nederlandsch Ameri kaansche Kamer van Koophandel biedt daar op een lunch aan. In den namiddag wordt een bezoek te 3.30 uur aan de nog niet voor van Oost-Aziatische Kunst in de Rijks Aca demie van Beeldende Kunsten, gevolgd door een bezoek te 3-.30 uur aan de nog niet voor het publiek geopende nieuw ingerichte zalen van het Rijksmuseum en aan de tentoon stelling Hellas en Rome. Het bezoek wordt besloten met een heerendiner door den bur gemeester van Amsterdam, dien avond te 7.30 in zyn ambtswoning aan te bieden. De vliegbooten naar Indië. Aankomst te Bagdad. De vliegbooten, op weg naar Ned.-Indië, zijn gisteren om 4.45 te Bagdad aangeko men P. Steenhoff. Naar de Stichtsche Post verneemt, zal de heer P. Steenhoff zyn functie als hoofd redacteur van Het Centrum met ingang van 1 Mei neerleggen. De h^èr Steenhoff zal dien dag 45 jaar onafgebroken aan Het Centrum zyn ver bonden. Hij trekt zich terug wegens reor- ganisatiemaatregelen in het beheer van het blad, die o.a. ook geleid hebben tot het uit treden van mr. P. J. M. Aalberse uit de hoofdredactie. GEMENGDE BERICHTEN. Schilderij gestolen uit het Rijksmuseum. Een Tischhein, voorstellende Anna van Bronswijk. Naar wij vernemen, kwam mpn gister middag tot de ontdekking dat uit het Rijks museum te Amsterdam een schilderstuk ge stolen was. Het doek, dat uit de lyst werd gesneden, stelt voor de beeltenis van Anna van Brun-will, de gemalin van Prins Wil lem IV. Het^ het werk van den bekenden schilder uit de 18e eeuw Johann Heimich Tischbein. Het schilderij, dat van 175S da teert, is 48 by 38 c.M. groot en werd in 1918 door het Rijksmuseum aangekocht. Het gestolen doek was op een niet woor het publiek toegankelijk gedeelte, dat door een gordyn jwas afgescheiden, in het mu seum geplaatst. Men acht het onverklaar baar hoe deze diefstal heeft plaats geh^l. Onmiddellijk na de ontdekking van de ver dwijning van het stuk is by de politie aan gifte gedan, die in samenwerking met de justitie de zaak onderzoekt. 0* V«r*«nl|4( Tauwfihrltken O Maassluis In «lamman spiagaan. Een vuurza. ovar aan oppervlak van 25000 M'. Een geweldige brand, heeft hedenraorgi ue groote fabrieksgebouwen van de N.V Vereenigde Touwfabrieken aan de Lange Boonestraat te Maasluis verwoest. Door tot nu toe onbekende oorzaak, men vermoedt kort.«luiting, ontstond vanmorgen kwart voor zeven brand in de 300 Metei lange fabriek welke aan den Noorddyk Noordvliet is gelegen. 6e eerste ploeg van 600 arbeiders was reeds aan den arbeid. Het vuur dat gretig voedsel vond in het ontzaggelijk brandbaar materiaal verspreid de zich met groote .-neiheid door het ge- heele fabrieksgebouw, dat in allerijl door de arbeiders moest worden verlaten, zoodat niemand eenig lethel heeft gekregen. De brandweer van Maassluis, bestaande uit een stoomspuit en twee motorapuiten stond tegen de geweldige vuurzee machte loos, waarom dan ook de hulp van alle on:- liggende gemeenten werd ingeroepen. Weldra verschenen de spuiten uit Delft, Schiedam, Rotterdam,, Vlaardingen Maasland en werd met vereende krachten met een zeer groot aantal slangen de vuur- ree aangetast. De brand was zoo hevig dat het direct raadzaam werd geacht alle in de omgeving staande woonhuizen te ontruimen. Ö&k huizen, gelegen aan de Miarelstraat, het achterste deel van de Nieuwe Boonestraat, N. Kerkstraat en de Nauwe Boesestraat werden door de bewoners verlaten. Te 8 uur vanmorgen stonden alle fabriek gebouwen over een oppervlakte van 25.000 M2. in lichtelaaie en men verwachtte niet dat ook maar iets zou kunnen worden gered. De brandweer hoopt echter in te kunnen -lagen de aangrenzende perceelen te behou den. De brand, die op verren afstand zichtbaa was, trok een grootemenigte belangstellen den naar Maassluis. Het Marktplein stond weldra vol autoes n andere vervoermidde len. 4 De groote menigte moest door de politie 'P behoorlijken afstand worden gehouden. De burgemeester van Maasslui», 'de heei P. I. B. van Wommisse was spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse ge komen om persoonlyk bij het blus.-chings- werk aanwezig te zyn. De fabrieken te Maassluis van dp Ver- eenigde Touwfabrieken zyn de oudst® er grootste fabrieken dezer onderneming. De schade is zeer groot, doch kan nog niet worden geschat. Ze wordt door verzekering gedekt. Omtrent dezen brand wordt ons nader ge meld Aangewakkerd door den wind woedde het uur in jie vroegl ochtenduren uren in alle hevigheid voort. De brandweer stelde alle I ogingen in het werk om den brand te be perken. Hierin is ze tot op zekere hoogte ge slaagd. Weliswaar zyn alle oude fabrieks ouwen, die aan de achterzijde langs de .Noordvliet liggen, een prooi der vlammen geworden, doch de "brandweer is er in ge- gd de nieuwste aanbouw der fabriek te redden. Ook de omliggende kerk die istig gevaar liep, konden worden behoudt-.;, ter- wijl vooral, dank zij de brandweer uit Delft ook het op het terrein staande keteihu de Iabrieken is gespaard. De brand heeft gewoed over een lengti an bijna 500 n^(er en een diepte van 30 •u-ter. Met donderend geraas vielen nu en lan gedeelten der fabrieken in. Eerst tegen kwart voor tien hedenmorgen was het vuur zoover bedwongen dat het gevaar voor uit breiding als geweken kan worden be- chouwd. Tegen 11 uur was men den brand olkomen meester en kon worden afgezien an de verdere hulp der brandweer uit de mliggende gemeente. Alleen de brandw an Maassluis zelf en die van Delft bleven op liet terrein van den brand achter. De nablussching zal nog geruimen tjjd duren Van de fabrieksgebouwen is niet veel meer lan een puinhoop overgebleven. Het grootste gedeelte is ingestort, en oor zoover eenige muren zyn blyven staan, noesten deze worden omver getrokken we gens gevaar voor instorten. De schade is zeer groot; behalve een gioote voorraad materiaal zijn ook vele machines verloren gegaan. In het nieuwe gedeelte van de fabrieken kan de arbeid worden voortgezet, doch hier kan slechts een klein aantal van de 600 ar beiders werk vinden. radionieuws. Programma voor heden. Hilversum: 5.— Orgelrecital. 0.Populaire muziek/ 8.— Uitzending uit Hharlem. Huizen: - X 5.Kinderuurtje. 6-Gramofoonplaten. 6.30 Spreekbeurt K.R.O. 7. en 7.35 Cursus Kerklatijn. 8.Spreekbeurt. 8.30. Kath. Meihulde aan de Zoete lieve Vrouwe van den Bosch in de St. Jan Ka thedraal te Den Bosch. Daventry: 6.06 Bach-pianomuziek. 7.05 Concert. 8.56 Omroepkoor en orkest.. 10.2011.20 Dansmuziek. O wordt opgebeld uit de lucht. De vu, de„ Amerikaan»*™ S Los leiding op het "itvoefen van een nieuw plan, „I"'SSafrU!ri1 Van lucht«hepen in f*f .2u"en "«"i'n gesteld, telefom„ohe L™ ?ngx.m<" Amerikaansche tele- foon-abonné s te verkrijgen. 1854 Sociëteit Ons Genoegen 1928 t Is feest vaadaagein „Ons Genoegen' De Sociëteit, die reed.-, vorige generaties van Goudsche ingezetenen taliooze malen de gelegenheid bood, zich op aangename wyze te \erpoozen in gezellige» kout, in spel en vermaak, en die aan de leden van het laatste tientaljaren door de stichting \an een goeden Sclrouwburg de gelegenheid heeft geboden tot^u-t genieten van meer geperfeetiunneerde kunstuitingen, dan te voren, die Sociëteit herdenkt hetk-n zyn 75-jarig bestaan. Hf Ter gelegenhoitPBaarvan is het heden, Donderdag- en Zaterdag feest, een leest dat ongetwijfeld met groot enthousiasme zal worden gevierd. Do Sociëteit „Qlfr Genoegen" heeft in do vroegere periode-.steeds een deel uitge maakt van het lewrn der Goudsche bevol king, en in den huidige» tijd vormt deze Societety met den daaraan verbonden Schouwburg eveneens een schakel in het leven onzer stad, die we niet kunnen mis sen. Aan cteze groote gebouwen, die dank zij <ie re.«tauïatie der latitste jaren zoo bijzon der aantrekkelijk z(jxi ingericht, hebber velen aangename herinneringen. De feestdag van heden. Het fjest is hedbn ingeluid met een bui ten gewone algemeene vergadering voor de eden der Sociëteit met hune dames en ver dere 'gvnoodigden in den Nieuwen Schouw burg, waarin de Voorzitter, de heer C. J. M. Kroon, te midden van bloemen en groen volgende herdenkingsrede heeft uitge sproken. Herdenkingsrede. Zeer geachte Dame* en Heeren, Toen voor enkele maanden in het Bestuur erd opgemerkt dat op 1 Mei 1929 de So ciëteit „Ons Genoegen" 75 jaren zou hebben bestaan, werd dadel yk besloten, dien dag te wyden aan het te vieren jubileum. Bestuursleden waren ten volle over waar hét zilveren en het gouden lang niet onopgemerkt zijn voor bijgegaan, de Leden wel recht hébben ,oin, op een dag als heden in buitengewone ver bijten te zyn, teneinde het 75-jarig bestaan op waardige wijsze te herdenken. 75 jaren, Ue mijlpaal van het diamanten feest is wel de. moeite waard om even by stil te staan en de arbeid voor een moment te laten rusten, eh zich te verdiepen in het verleden,'en het iwden en het nu dal komen al. DT Best tufcd, dat, juböeum, I En, om het aan de leden en allen die van belangstelling getuigen in de Sociëteit „Ons Genoegen", gemakkelijk te maken een over zicht der jaren die achter ons liggen tehuis eens rustig te kunnen nalezen, i« besloten een Gedenkboek uit te geven, waarvan een exemplaar aan elk der leden en dfc vele ge- r.oodigden, werd thuis bezorgd. Het was een heel goede gedachte van de heeren Commis- J. C. den Boer, A. Mogendorff en >an Eijk om dit Gedenkboek uit te geven, maar er werd opgemerkt dat die uit gifte een groote arbeid en verzorging zou meebrengen. Niettemin nam onze Commissaris-Secre taris, de heer G. J. J. Pot, direct op zich om de samenstelling ter hand te nemen, en het Uig met dankbaarheid worden erkend, dat de groote arbeid door den heer Pot verricht, alle opzichten schitterend is geslaagd en een heel mooi herinneringsboek is versche nen. Heeft de heer Pot als Secretaris dezer Gemeente a] een ambt dat meer dan zijn heele persoon vordert, des te meer mag zijn arbeid worden gewaardeerd, en het is mij an nabij maar al te wel bekend, dat de heer Pot menig uurtje van zyn nachtrust heef: opgeofferd om het groote werk te voltooien. In de eerste plaats breng ik namens L' allen, den heer Pot hartelyk dank voor al hetgeen hy gedaan heeft in het belang der Sociëteit ,Ons Genoegen" in het bizonder tot het welslagen van de uitgifte van het verschenen gedenkboek. Doch naast dei} heer Pot verdient de N.V. Drukkerij Joh. Mulder te Gouda, warme hul de voor de zoo keurige uitvoering van het Gedenkboek. Die arbeid verdient alle lof, die ik het genoegen heb van dez? plaats te mogen brengen. Ik heb gemeend deze inleiding te moeten dofc voorafgaan aangezien ook de bedoe- ing van het Bestuur was dat het gedenk boek tydig ieder zou bereiken, wgt ook ge- chied is. Wel vertrouwende, dat een iéder die het edenkboek heeft gelezen een blik^wft ge slagen in de geschiedenis der Wt van 1854•1929 is het my een eer deze alge meene ledenvergadering te openen met een hartelyk welkom tot U allen, niet in het iminst tot de dames, die wel zoo goed zyn deze bijeenkomst met hun tegenwoordigheid willen vereeren. In het bizonder roep ik, hier hartelijk welkom toe aan het Gemeentebestuur van ouda, het eerelid de heer H. Knuttel, de oud-bestijursleden, de „heeren J. van Kra nenburg en A. J. Schilt; de besturen der zustersocieteitende Trusty, den heer B. H, v. d. Werve. en last not least, de Pers. Uw aller tegenwoordigheid wordt op zeer hoogen prys gesteld, daar wy hier uit zien, dat zoowel by U als bij het Bestuur de ge dachte voorziet om, op een dag als vamiaag te zamen te zijn met hetzelfde doel aan onze herinnering nog eens te doen voorbijgaan, zij het ook met een enkele greep uit het ver leden ,al hetgeen de geschiedenis vormt van de Sociëteit „Ons Geonegen". 'r Alvorens my tot U te richten .tot U leden van „Ons Genoegen" wilt U my wel vergun nen dat ik my eerst kwijt van mijn plicht als Gastheer en een woord spreek tot onze gvnoodigden. Dat het Gemeentebestuur van Gouda aan de uitnoodiging gevolg heeft gegeven, ver leent zeker een bijzonderen glans aan dit ons samenzijn. Het getuigt vaji een vriendschappelijke geest jegens de Jtocieteit (Ons Genoegen" en niet minder een meeleven in het gebeu ren van deze herdenking, die zoo ta! van Uwe ingezetenen aangenaam is. Ik geef U de verzekering dat uwe tegen woordigheid op hoogen prijs wordt gesteld en dat ik spreek uit naam der leden als ik U bereids mijn hartelijken dank daarvoor bi eng. Als Eerelid heet ik Mynheer Knuttel na mens de leden van het Bestuur hartelijk welkom. Wy begrepen wel dat U deze ver gadering zoudt komen bijwonen, evenals U, lid^van het Bestuur en later hier Voorzitter zijnde, nimmer een vergadering hebt ge mist. Uw groote belangstelling in het leven der Sociëteit is ons allen te goed bekend, niet het minst kwam dit uit toen Uiw troetelkind, de Schouwburg werd gebouwd, een gebouw waarop Gouda trotsch mag zyn en dat men niet overal vindt in plaatsen van dezelfde grootte of zelfs grooter. Wy waardeereu hier Uw tegenwoordig heid ten zeerste en vertrouwen dat ook voor I' dezen dag een goeddoende dag moge zyn vol herinneringen die de mensch zoo gaarne eens doorleeft en dan met dankbaarheid mag zeggen "ik heb niet vergeefsch in Gouda gewoond en geleefd". Zeer tot ons leedwezen is hier niet aan wezig de heer J. van Kranenburg, Notaris to dezer plaatse die uit een aan het Bestuur gericht schryven zelf zyn groote teleurstel ling uitspreekt dat hy door een vergadering buiten de stad, die om hem al een paar raaien was verzet, verhinderd is. Niettemin wil ik den afwezige gedenken tn in herirtnering brengen dat de heer van Kranenburg sedert 1905 deel uitmaakte van liet bestuur en tal van jaren Secretaris was van het Bestuur. Als Gouwenaar heeft hij getoond en toont hy immer nog een warm hart te hebben \oor de plaats zyner inwoning en iedereen is overtuigd dat als het een goede zaak voor Gouda geldt de heer van Kranenburg mee in het voorste gelid staat. Zoo ook is zijn werk in „Ons Genoegen" zeer omvangrijk geweest en mochten voor heen de vergaderingen zich kenmerken door meer kalme en rustigen geest, ik herinner me te goed dat de heer van Kranenburg ook een zeer moeilijke periode heeft meege maakt en my in bizonder als Voorzitter heef gesteund. Ik grijp deze gelegenheid aan om daarvoor mijn groote erkentelijk heid te betuigen. Toen dan ook in 1924 de heer van Kranen burg cte wensch te kennen gaf te willen uit treden,! werd zyn voornemen volkomen ge billijkt,1^alhoewel het ons zeer speet zyn aan gename persoon en hoogelijk gewaardeerd^ adviezerrte moeten missen. De ledenvergadering wil zeker wel met my instemmen dat de heer van Kranenburg vooral wat hy voor de Sociëteit „Ons Ge noegen" deed, op Uw blij venden dank mag rekenen. t Tot de oud-Bestuursleden behoort ook U mijnheer Schilt, die alhoewel elders wonen de, nog met zooveel banden is en blyft ge bonden aan de plaats onzer inwoning. Ik heet ook U hier welkom en is het my een genoegen U te herinneren aan de vele en zwaarwichtige vergaderingen door U mede bijgewoond en waar U steeds sprak met een kracht, die we weten'dat van U uitgaat. Ik vertrouw, dat U nog goede herinneringen hebt aan die bijeenkomsten, in elk geval, wij hebben goede herinneringen aan U, en bly- iven U erkentelijk voor Uw steun en goede adviezen. Moge ook U in Uw nieuwe om geving nog vele goede gedachten bewaren uit den tijd dat U deel uitmaakte van ons Bestuur, waarmede naar ik vertrouw ook de Algemeene Vergadering instemt. De uitgenoodigde Besturen der Sociëtei ten „de Réunie", „Vredebest" en „(ïbneor- dia" heet ik mede hartelyk welkom en van Uwe goede gezindheid jegens ons zijn we zeker o«4)rtuigd. Niet alleen Uw tegenwoordagheid spreekt hiervoor doch de goede harmonie waarin we jegens elkander staan is daarvan duidelijk bewy-s en wij van onze zjjde r«r- zekeren U dat wij U immer zullen Wijven waardeeren, zij het ook dat Uw Sociteits- leven zich in andere kringen beweegt. Aan myn welkom tot deze algemeene bui tengewone vergadering is het mij een voor recht U leden der Sociëteit myn beste ge- iulcwen.sehen te mogen aanbieden. Zeker worden by U vele goede herinneringen ge wekt, niet het minst by de meer gevorder den van leeftyd. Wanneer zij het gedenk boek, doorbladerende stil staan by goede v riemden die zyn heengegaan ,of wel by de leden der zgo mooi in beeld gebrachte kolf- club, of wei zich willen herinneren uw gang naar de van ouds zoo dmk en door iedereen bezochte Concerten of de kermis in Kunst min; en niet te vergeten, de C^nedies waar een ieder kon rekenen op zyn eigen plaats te midden van vrienden en vriendinnen. Uw bezoek aan de Boelekade met Uw familie en Uw ouders was, zoo men er voor jaren over. sprak en dacht, een voornaam en prettig punt van uitgang en samenkomst voor velen uit onze goede Pypenstatl. Mogèlyk heeft ook het toen steeds gebruikelijke Concert vóór de Kermis op den Zondag d.t.v., ve.'en uwer gelukkige momenten doen dooi leven om Uw verder leven kleur gegeven. Het is 'me tevens aangenaam om die gelukwersch te mogen uitspreken namens het bestuur en U dank te zeggen voor het groote vertrou wen dat steeds in ons is gesteld. Het be hoeft geen betoog dat ook by een vereeni- ging als deze, vertrouwen en onderlinge waardeering de grondslagen vormen waar op alles rust en al moge het aan U zyn de Bestuurleden te verkiezen, toch gebeurde het zoo vaak dat van de bestuurstafel na men werden genoemd van personen die het bestuur zoo gaarne aan zich wilde verbinden en de ledenvergadering werkte dadelijk in dit opzicht'mede. Zoo zyn o.m. in den tijd dat de Sociëteit zoo behoefte had aan goe de steun, uit de leden als Bestuursléden tot ons gekomen achtereenvolgens de heeren A. Mogendorff en J. C. den Boer. Deze bei de heeren J. C. den Boer en A. Mogendorff door het bestuur benoemd tot hunne Ged!« geerde Commissarissen, hebben zich uiter- mate ingespannen om een goede administra tieve gang van zaken en het Societeitalever in de goéde en ook betere banen te leiden, waarbij hunne persoonlijke opofferingen zoovele zijn geweest. Voor al hun «zoo geheel belangeloos geda ne arbeid .toewijding en daadwerkelijke steun wensch ik by dezen de heeren J. C. den Boer en A. Mogendorff den bijzondéren ;- dank te brengen van het Bestuur en van U ae leden. Ik geef de heeren den Boer en Mogendorff de verzekering dat hun wetken op bijzónder hoogen prijs wordt gesteld en wjj allen ons voortdurend in hun steun aanbevelen. Dat de Financiën tevens in betere om standigheden verkeeren, hieraan is onze Vice-Voorzit ter, de heer A. J. IJsselatijn ook niet vreemd. Door hem werden roet de Trusty een paar vergaderingen van obligatiehouder.s geleid, die tot resultaat hadden clat gunstiger condities verkregen werden omtrent het rentetype en i;eservee- ring in de toekomst van nog verschuldigde renten werd bereikt. Daaréoor verdient de heer lj--el-tijn ook onzen warmen dank. Ons oudste lidvan het Bestuur, de heef A. E. Steenania, die al sedert 1901 de belan-' gen der Sociëteit behartigd en zeker steeds op zijn pont is niag ik hier memoreeren, als de .Stoere Fries" die door zyn open karak ter wel aanspraak mag maken op ons allei* sympathie; aanvankelijk met het- penning-* meesterschap belast bleef de heer Steensma .erder zyn bescheiden plaats als Be«tuurs- id innemen en erkentelijk als we hem zyn, heeft de heer Steensma immer het bestuur met goeden raad en daad enTrouw terzijde gestaan. Moge het den heer Steensma ge geven zyn nog jaren lang in goede gezond heid het Bestuur met zijn sympathieke per soon te sieren. Toen de heer P. B. Sips in 1923 tot ons kwajn, wist het Bestuur wel dat al behoort de heer Sips niet tot de jongeren zijn hart immer jong blyft en hij met zyn aangena me persoonlijkheid en hooge ernst bij het behandelen der bestuursaangelegenheden, een aanwinst zou zyn. Dit is wel gebleken en het is niet noodig den heer Sips nader te illustreeren, zijn persoon is mee een krach tige steun in ons Bestuur. Ais een der jongste Leden heeft de heer Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen in 1925 zijn intrede in het Besfuur gedaan en het is mede aan zyn goede adviezen te danken dat, waar toentertijd vele ernstige bezwaren wa ren te overwinnen, Mr. de Witt Wijnen steeds werkzaam Was om datgene te doen wat ten goede is gekomen aan de belangen der Sociëteit. Ik breng ais Voorzitter mijn hartelyken dank aan de genoemde bestuursleden voor den steun, die ik steeds van hen heb mogen ondervinden, waardoor mijn taak als Voor zitter gemakkelyk is gemaakt en zeer is verlicht. Mocht ik zooeven verklaren dat de Finan cien in betere omstandigheden verkeeren, ik mag nu wel verzekeren dat de Financieels positie der Sociëteit over het algemeen gun stiger is dan deze ooit is geweest. Zegt ons de geschiedenis dat de finan- cieele zyde van het vraagstuk immer een onderwerp van aanhoudende zorg is ge weest, nu sedert een paar jaren is die zorg wel niet opgeheven, doch momenteel is «r meer perspectief dat de financiën op meer veilige grondslagen zullen worden gebouwd. Het blyft evenwel noodig in deze attent LICHTE MARYLAND SAAI IN PATENTVERPAKKING te blyven en niets te verzuimen wat een 4-ÏA Hoede koopmansgeest eischt. wW ik memoreer, welke veramierin- uen zyn aangebracht aan Schouwburg, Kunstmin, Societeitszalen met de verwar ming en tuin en dat dit alles ook reeds is betaald, dan herinner ik my maar al te wel de moeilyke tyden van weleer dat het Be stuur huiverig was, als er rekeningen bin nen kwamen en de middelen „ontbrakeh" om „te betalen". In die dagen heb ik ook menigmaal de verzuchting geslaakt: „Ons Genoegen is niet altyd myn genoegen". Staan we dus nu, willen we hartelyk ho pen, aan de vooravond van betere tyden, het is aan U de Leden Uw steun te blyven geven aan deze Vereeniging. Ik doe daarby een beroep op de jongeren in ons midden om te blyven waardeeren dat Gouda biedt een mooi Centraal punt Waar het gegeven is voor een ieder ofti een ge gepast gerioegen te vinden. Ook de dames vergeet ik niet, want juist van hen kan ook de opwekking uitgaan, om hunne mannen of wel gezinsleden te be wegen ontspanning te zoeken in de Socië teit of wel met hen Schouwburg en, andere voorstellingen in Kunstmin te bezoeken. Dat indertyd de Leden ook waardeering hadden voor hun Bestuursleden bewijst wel r&Af het huldeblijk in den tuin, den toenmaligcn Voorzitter, den heer J. M. Noothoven van Goor aangeboden, als bewijs hoe groot de syympathie der Leden jegens hem was. ik wensch niets te kort te doen aan de groote waardeering dre de overige vorige Besturders verdienden, doch mag hierbij we' herhalen de woorden ten opzichte van wijlen den heer Noothoven van Goor, ge sproken door den Vice-Voorzitter, wijlen de heer P. J. Bellaart: „Door zyn groote trouwe eenvoud Wekte de heer Van Goor vriendschap en zijn op rechtheid dwong tot wederkeerige oprecht heid." Memoreerde Bestuursleden, die zoo zeer de sympathie hadden van de Ledeu en velen die ook buiten het Sociëteitsleven stonden, komt my voor den geest de per soon van den heer J. L. van Eyk die wij in het begin van September 1928 helaas uit onzen kring moesten missen zoo kort na het heengaan van het Eere-Lid, wylen de heer t'hr. van, Veen. In den heer J. L. van Eyk verliest de Sociëteit een man, die zoo ontzaglijk veel voor haar deed en voor haar goed bestaans recht gevoelde. Hy was het ook, die in vele moeilijke oogenblik verklaarde dat hy nooit ".ou dul den dat de Sociëteit te niet zou gaan. En hy heeft gelukkig nog mogen beleven dat hy ook zag de goede richting die alles uitging. fHy was een uitstekend burger van Gouda, een man die warm voelde voor de plaats zyner inwoning. Hy zocht niet zichzelf, doch deed het „goede" terwille van „het goede". Zyne nagedachtenis zal in hooge eere worden ge houden. Zijn plaats is ingenomen dóór den den heer C. van Eyk die, evenzeer bezield is met een goed hart voor de Sociëteit en, voor het Bestuur een zeer welkom Lid, wien ik gaarne toedenk jaren lang mede steun1 pilaar te mogen zyn van Sociëteit „Ons Ge noegen". Stond voorheen de heer A. Elshout den f lieer J. L. v. Eyk jarenlang ter zyde bij het voeren der administratie, het is het bestuur I en my zeer aangenaam dat de vriendschap pelijke verhouding mede is overgegaan op den nieuwen titularis de heer O. van Eyk, en ik roep de heer Elshout toe wij waar deeren zeer Uw blijvende steun en bevelen ons by voortduring by U aan. Ik beveel o<?k den heer H. J. in 't Veldt V onzen Pachter de belangen der Leden zeer \aan. Bij het aanvaarden zijner functie ijeeft de heer in 't Veldt zich ook uitge sproken, dat hy alles zal doen wat de Leden tn het Bestuur bevorderlijk kan zyn, en het Bestuur heeft verklaard dat het belang der Sociëteit ten nauwste is verbonden aan het belang van den Pachter. Ons belang is Uw belang en omgekeerd. Moge dit beider genoegen steeds blijken. De tooneelknecht F. J. Piket die al zoo tal van jaren het tooneel verzorgt by alle voorstellingen breng ik mijn dank voor zijn onvermoeiden arbeid en wensch hem toe dat hij nog jaren lang- zich in staat mag gevoe len goede diensten te blyven verleenen. Heeft de Sociëteit alle belang by het ver huren der Schouwburg o.m., aan de heeren van lier en Roem voor de Bioscoop ik spreek hier de wensch uit dat onze verhou ding tot die heeren steeds van de aange naamste mag zyn en dat het hun gegeven moge zyn in hun bedryf liet hoogtepunt te bereiken, dat zy zich daarvan wel voor stellen. En als ik nu deze vergadering overzie met de talrijke aanwezige Leden, daarby memoreerende dat het Ledental thans 625 bedraagt dan mag ik de omstandigheden jn aanmerking nemende, gerust constateeren dat het Sociteit-leven niet verflauwt. Bestonden vroeger nipt zoo de gelegen heid o»n zich naar elders te begeven zooals thans met allerlei snelle vervoermiddelen, en bestond teen ook meer de trek naar ge zelligheid in eigen kring toch is hier in Gouda nog een kern der bevolking die een tweede» tehuis in den vorm van de Sociëteit ten zeerste waardeert. Ons tweede tehuis waar men, zonder zyn huiselijke haard en gezin in eenig opzicht te kort te doen, na gedane dagtaak zich L ontspannen met gezellig dis- het in het algemeen gespro- genoegen wordt genoten, j vreemd van verdeeldheid in i ook. Sr van het gedenkboek roep ik dan. ook de Ledep en de( Toekomstige, Le den toe „Let op uw saek". Tenslotte mijn beste dank aan de pers wel zoo goed wil zyn het gpede dat deze at en toe cours of ken een welken Met de s De Sociëteit „Ons Genoegen" mocht he den met vele andqge bewyzen van sympa thie een zeer bij-zondere waardeering ont vangen nJ. een speciaal voor dit feest ont worpen gedenkbord, dat het ganafce- wezen der Sociëteit en Schouwburg met den datum dezer herdenking op illustere wijze symbo liseert. Dit bijzonder fraaie gedenkbord, hetwelk wy hierboven reproduceeren is een geschenk van den heer W. A. Hoyng, directeur der Plateelbakkerij Zuid-Holland en in diens bedryf door kunstenaarshand ontworpen en uitgevoerd, die hiermede aan de Sociëteit een blijvend souvenir heeft aangeboden, waarop na vele jaren nog met groote erken telijkheid zal w orden gewezen. Op het gedenkbord zyn twee maskers uitgebeeld welke het Goudsthe wapen fian- keeren en waarboven te midden van de tropheeën van den nacht de herdenkingfi- datum prijkt, vanwaar serpertines en con fetti neerdwarrelen en zich in de ruimte in bonte warreling verliezen. Een kostelijk geschenk voor deze Socië teit op dezen gedenkwaardigen dag! herdenking met zich brengt wel goed naar buiten te willen uitdragen, op de wijze haar zoo goed toevertrouwd, daarbij de hoop uit sprekende dat onze goede stad Gouda in lengte van dagen, wel zal weten te wuar- deeren de „Sociëteit Ons Genoegen". (Applaus.) Na de herdenkingsbijeenkomst hield het bestuur der Sociëteit in de feestelijk ge tooide Kunstmin-zaal. Daarover iporgen. Hedenavond 8 uur is er Gala-voorstel ling van de Operette No-no-Nanette, welke den leden wordt aangeboden. Daarna is er groot Gala-bal. Morgenavond wordt de opvoering her haald en is ze toegankelijk ook voor niet- leden. STADSNIEUWS. GOUDA, 1 Mei 1929. Examen apothekers-assistente. Te Utrecht slaagde gisteren voor bet examen apothekers-assistente, Mej. KI. Woudenberg, leerlinge van den heer E. Grendel alhier. Algemeene ledenvergadering der Goudsche Vereeniging voor Genees-, Heel- en Verlosk. Hulp. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond op de bovenzaal van de Sociëteit „De Réunie" haar jaarlyksche algemeene leden vergadering. De waarnemend Voorzitter, de heer H. J. Bulder, opent tie vergadering en heet allen hartelyk welkom. Tot fijn grooten spijt kopr tie voorzitter, de heer Joh. Mulder, niet aan wezig zijiv, een feit dat voor het eerst in 35 jaar geschiedt. De notulen der vorige vergadering wor den, onder dankzeggirig voor de goede re dactie aan den secretaris, onveranderd goed gekeurd. Ingekomen is een brief van de Weduwe van het overleden bestuurslid, den heer.de Groot, bevattende een dankbetuiging. 6»ze wordt na voorlezing voor kennisgeving aan genomen. Bespreking verslag secretaris. De heer' Schoonderwoerd merkt op, dat de voorzitter, ter gelegenheid van zyn zil veren ambtsjubileum, een gouden draag- medaille werd geschonken. Spr. vraagt wat er voor bode Gerritsfpi gedaan is die thans al 30 jaar voor de vereeniging werkzaam is. De Voorzitter merkt op dat de bode in loondienst bij de vereeniging is, terwijl de Voorzitter alles wat hy voor de vereeniging doet, hetgeen niec weinig is, geheel belan geloos volbrengt. De heer Schoonderwoerd gelooft dat het beter in den geest der leden zou vailen, in dien men aan de bodes een pensioen toe kende, en wil alsnog daartoe een commissie De Voorzitter: Bode'is een vry beroep," daarom kan men onmogelijk pensioen ver leenen. Indien vaste bodes aangesteld wor den, zou men met de helft v olstaan "kunnen. De heer H. J. den Uyl zet nader uiteen hoe deze zaak in het bestuur behandeld werd en hoe talrijk de bezwaren zijp, die zich op deden, by het toekennen van pensioen. De heer Janmaat merkt op, dat indien de bodes eenige verhooging kregen, deze zich zelf konden pensioeneeren. De "Voorzitter verwijst nogmaals napr de leeds eerder genoemde redenen waarom ook dit onmogelijk is. Het verslag der secretaris wordt vervol gens goedgekeurd. Ook het financieel verslag wordt na ver schillende opmerkingen over drukwerk- leveranties en drukwerkkosten goedgekeurd. Aan de orde is punt 5 der agenda: Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren C. J. van der Want en H. J-. Bulder. De aft redenden zyn herkiesbaar. t)oor de leden zijn geen candidaten ge steld geworden. Alzoo zijn de aftredende» bij acclamatie van stemmen herkozen. Voorstel van het bestuur: Uitgifte van een eigen orgaan voor de leden. De Voorzitter licht dit voorstel nader toe. Talrijke voordeeien zyn aan een eigen or: gaan verbonden. De Ver. voor T.B.C.-bestrij- ding te Gouda voelt veel voor samenwer king in deze. De heer Schilt.yraagt of het geen betere /b< oplossing was indien er iemand gevonden werd om voor eigen rekening dez* exploita tie ter hand te nemen. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer de Jong: Indien men een krant krijgt, is dat dan een zuiver neutraal blad. Kan het niet kwetsend zijn voor een lid dat b.v. bezwaar oppert tegen vaccinatie? De Voorzitter: Dergelijke menschen heb ben zeker ook bezwaren tegen verzekerin gen. Zijn dus ook geen lid der vereeniging. Verschillende leden dringen aan op een berekening der onkosten om'duarnaar hun standpunt te bepalen, De Voorzitter merkt op dat velé voordee ien van drukwerkbesparing», enz. staan tegenover de nadoelen. Besloten wordt eerst een begrooting te inaken en daarna weer een algemeene ver siering te beleggen, om dit punt nader te 'bespreken. Rondvraag. De heer Janmaat: Is het bestuur bekend met het feit ,dat in gezinnen waar een kindje geboren wordt, verschillende dokto ren een verpleegster eischen. Dit brengt dubbele kosten mede. De Voorzitter zal deze zaak nader onder de oogen zien. De heer den L'ijl wil aanstelling van een gediplomeerd kraamverpleegster. De heer Souffrée vreest dat één erger zal zyn dan geen. Hieruit zullen weer vele kwesties voortspruiten. De heer den Uyl wil hiervan alsnog geen voorstel maken, maar eerst deze zaak in het bestuur bespreken. De heer Schoonderwoerd vraagt of een bode verplicht is lid te zijn. De Voorzitter: Neen, want"net is een vrij ambt. Zijn prikkel om tot heil der vereeni ging werkzaam te zijn zit niet in het lid zyn, maar in het financieels gedeelte. De heer SouCffrée wil klare wijn schenken. Het gaat hier wellicht over bode Plomp dlie genoodzaakt geworden is, door familie omstandigheden, naar elders te verhuizen. Deze is echter wel lid, maar heeft hoege naamd geen voordeel van de vereeniging. De vereeniging kan echter niet genoeg de groote verdienste van dezen man waardee- yen. Na nog eenige discussie óver de Eerste Ned. Ziekenhui «verpleging wordt de verga dering door den voorzitter gesloten. Kantongerecht. Overtreding Maximum-snelheid. Heden werden voor het Kantongerecht te Gouda de navolgende zaken behandeld. J. F. O. chauffeur te Doorn, was gedag vaard ter zake dat hij met groote snelheid had gereden op Schielands Hoogen Zeedijk onder de gemeente Moordrecht, zoodat liy de maximum snelheid verre had overschre den. Verdachte werd conform den eiseh vun het O. M. veroordeeld tot een geldboete van 15.— subs, te vervangen door-een H(f£hte- iiL-. van 5 dagen. Winkelsluiting. H. H. Winkelierster te Moordrecht, had op Zondag haar winkel voor het publiek ge opend. Voor dit feit moest zy thans terecht staan. Verdachte had aangevoerd, dat het haar onmogelijk was, de winkel op Zondag te sluiten, daar zij het vooral moest hebben .van den. verkoop op Zondag, temeer daar dien dag café's en dergelijke inrichtingen wei geopend waren, waar artikelen zooals tabak en sigaren verkrijgbaar waren. Daar mee rekening houdende werd verdachte ver oordeeld tot een minimum boete van 0.50 te vervangen door een hechtenis van 1 «lag. Waren te koop aanbieden. W. H. F. zonder bekende woon- en ver blijfplaats hier te lande was in verzet ge komen van een vonnis d.d. 10 October 1928 tegen hem gewezen terzake dat'hy zonder vergunning van B. en W. te Gouda lang» huizen waren had te koop aangeboden, en waarvoor hy was veroordeeld tet een geld boete van 16.subs, te vervangen door ten hechtenis van vyftien dagen. Aangezien verdaehte niet wa.s verschenen werd het ver zet door den Kantonrechter vervallen ver klaard. Uitspraken. Verder werden nog uitgesproken «ie na volgende vonnissen Wegens overtreding alg. pol.-verord. te Gouda: A. P. H. te Gouda Crisping; G. V. te Gouda, schuldig zonder toepassing van straf; D. B. te Gouda, idem; J. C. van der Hee te Streefkerk 4.subs, te vervangen door een hechtenis van 2 d.; N. Z. te Wad- dinxveen 1.— subs. 1 d. h. Wegens overtr. motor- en rijwielregle- ment: W. A. H. te Gouda 3.subs. 1 week tuchtschool; A. B. te Waddinxveen 3. subs. 1 d. h.; J. A. H. S. te Gouda 2 x 0.50 subs. 2 x 1 d. h. M. van W, te Nieuwerkerk aan den IJss«l 3.— subs. '1 d. h.; D. van B. te Wassenaar 4.— subs. 2 d. h.. H. J. de R. te Waddinxveen idem; C. de M. te Gouda 3.subs. 1 d. h.; P. van B. te Iteeuwyk idem. Wegens overtr. alg. pol Ruige Weide: H. S. te W. 1 d. h. Wegens overtr. te Moordrecht: B. M. P subs. 2 d. h.; F. M. 5 d. h. Wegens overtr. art. 453 W. v. S.: J. G. te Haarlem en J. Z. te Haarlem on G. H. te Gouda allen 5.— subs. 2 d. h. Agenda. 8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg. Gaia-Voor- stelling voor de leden en hunne dames. 'Opvoering Operette No-no-Nanette. Na afloop gr9ot Gala-Bal in de zaal Kunst- MARKTBERICHTEN. werord. te I^ange 1 3.subs. rijwielverord mersfoort f 10 n f 10 sub« 45üe STAATSLOTERIJ. 4e Klasse. Trekking van Dinsdag 3tt April. Hoofdprijzen: 1500.— 16280 1000.558 6201 400.—: 11939 200.— 189 100.—: 284 14909 20106 Prijzen van 65.—. 61 62 86 89 184 228 248 304 340 483 487 525 546 G70 «90 748 884 921 1007 1029 1043 1058 1158 1210 1306 1319 1443 1446 1595 1732 1769 1789 1802 1816 1916 2003 2059 2088 2173 2176 2203 2296 2325 2343 2359 2361 2370 3274 2472 2524 2568 2581 2621 2636 2783 2825 2880 2919 2923 2946 2959 2982 3027 3130 3153 3220 3312 3320 3336 3365 3368 3421 3474 9517 3653 3686 3632 3637 3697 «701 3718 3764 3832 3957 3989 4010 4042 405o 4086 4104 4166 4207 4331 4374 4404 4407 '4409 4416 4430 4436 4519 4725 4771 4799 4815 4865 4984 5028 5071 5168 5170 6193 5205 5210 5267 6364 6426 5436 5459 6480 5616 5663 5686 5696 5785 5949 5953 5987 6094 6129 6140 6193 6226 6243 6257 «283 6298 6449 6516 6569 664* 6651 0735 6764 6704 6786 6813 6841 6939 7014 7041 7082 7227 7273 7275 7302 7342 7361 7368 7564 7589 7626 7711 7817 7839 7841 7857 7899 7903 7918 7941 7968v 7976 8061 8238 8248 8397 8398 8434 8436 8472 8473 8567 8611 8678 8679 8751 8821 8867 9075 9141 9143 9145 9236 9286 9328 9340 9377 9397 9483 9504 9509 9630 9540 9583 9610 9664 9698 9734 9903 9905 9907 9923 9945 10044 10075 10169 10186 10268 10299 10324 10350 10368 10405 10424 10465 10464 10605 10528 10569 10586 10696 10702 10757 10777 10819 10948 11106 11204 11255 11311 11447 11491 11Ö01 11526 11589 11671 11683 11698 11786 11865 11880 11927 11934 11942 11989 11996 12004 12007 12015 12032 12043 12051 12110 12151 12250 12259 12290 12304 12322 12391 12424 12641 12662 12711 12768 12914 12922 12973 12976 13075 13111 13133 13177 13208 1330-1 13369 13386 13392 13426 13535 13553 13682 13584 13687 13606 13610 13652 13684 13790 13845 13886 13916 13932 13935 13958 13972 14010 14048 14090 14117 14121 14163 14169 14210 14218 14291 14351 14354 14382 14385 14396 14413 14470 14481 14696 14715 14731 14772 14796 14910 14936 14962 14965 14976 14978 15020 15070 16108 15120 15168 15194 15206 15206 15233 15240 15282 15283 15313 15341 15365 15370 15384 15397 16430 15119 15566 15603 15647 15695 15754 15790 1*04 15985 16007 16089 16158 16178 16179 lfl93 16216 16222 16328 16334 16385 16414 #437 16476 16601 16661 16662 16755 16761 16766 16800 16807 16823 16904 16973 17034 17068 17093 17123 17174 17190 17226 17265 17278 17320 17387 17360 17378 17383 17420 17444 17478 17567 17568 17579 17670 17682 17739 17756 17805 17847 17887 17906 17919 17976 17986 18001 18003 18026 18084 18200 18216 18225 18327 18456 18473 18614 18619 18684 18713 18819 18825 18882 18896 18899 18958 19031 19102 19105 19225 19282 19289 19440 19444 19487 19534 19555 19613 19627 19629 19630 19711 19749 197b3ö9768 19778 19785 19847 19956 19994 20000 20006 20068 20107 20121 20171 20189 20201 20223" 20335 20344 20419 20524 20529 20549 20568 20585 2üo94 20030 20635 20679 20687 20694 20778 20814 20865 20940 SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Seriewedstryden. k De voetbalvereeniging; Union (Gouderak) organiseert van 12 Mei tot en met 2 Juni a-s. seriewedstryden op haar terrein te Gou derak. Kaasmarkt Woerden. 1 Mei. Aangevoerd 335 part yen. Prij zen: lé kw. 3913; le kw. m. r.m. 40 41, 2e kw. m. r.m. 37—39. Handel matig, ('oöp. Groenteveiling Gouda en Omstreken. 1 Mei. Aangevoerd: Spinazie 15.1030.50 per 100 K.G. Kropsla le soort 4.408.00. 2e soort f 2.804.30 per 100 stuks. Raapstelen 3.90—4.30. Radys 3.30—6.80 per 100 bos. URAADLOOZE DIENST. Botsingen te Berlyn. BERLIJN, 1 Mei. Tegen de middaguren, is het te Berlyn tot botsingen lusschen communistische demonstranten en de po.i- tie gekomen, waarby laatstgenoemde van de wapens gebruik heeft moeten maken. Een agent werd gewond, de dader kon worden gearresteerd. Het gestplen schilderij opgespoord. AMSTERDAM, 1 Mei. Naar wy vernemen is het uit het Ryksmusoum gestolen schil derstuk van l'ischbefn door de Amsterdam sche politie opgespoord. Het doek bleek aan een kunsthandelaar te Amsterdam to zijn verkocht. Ernstig vliegongeval. BERLIJN, 1 Mei. Dinsdag heeft te Mour- nieton bij Chalon een ernstig vliegongeluk plaats gehad. By de oefeningen van het eerste regiment vliegers, vielen twee vliegtuigen van 200 meter naar beneden. Terwyl de inzittenden van het eene vliegtuig zich met een para chute kon redden, werden de beide vliegers v«n het tweede vliegtuig gedood. Een Amerikaanse ti stoomschip vergaan. 120 personen omgekomen. TOKIO, 1 Mei. De Japansche radiodienst heeft noodseinen ontvangen van een Amen- kaansch stoomschip meldende dat het stoomschip zich op den Stillen Oceaan in z inleenden toestand bevindt. Het zou een schip van 4000 ton bruto zyn. Drie redding booten met 120 man opvarenden werden te water geladen. Wegens andere nog niet of ficieel bevestigde lierichten zouden dt*e reddingsbooten met de reddingsboot?» m de ruwe zee zyn vergaan. l)e voorbereidende ontwapeningsconferentie. GENEVE, 1 Mei. De voorbereidende ont wapeningscommissie besprak heden de vast stelling van het maximum aantal militairen wier diensttijd den normalen werkelijken duur niet mag overschryden. Deze kwestie, die in de eerste plaats de groote militaire mogendheden Frankrijk. Italië en Japan in tereseeert werd opgelost. De byzondorheden daarvan zuilen nog nader worden bekend gemaakt. Ernstig ongeluk met een hijschinrichting. Een voorbUganger gedood. ROTTERDAM, 1 Mei. Toen men vanmor- gen bezig was met het oprichten van een hüechstelling brak plotseling een ketting en een der palen tuimelde n&ar beneden. Eenige personen die op het moment voorby kwamen werden getroffen. Twee dezer werden ernstig gewond. Het zyn J. F. Ne der, die een schedelfracteuur had bekomen en de heer I. de Wit, die het rechter dybeen had gebroken. Beiden zyn naar het zieken huis aan de Coolsingel vervoerd, waar de heer Neder na korten tyd is overleden. Bovendien werd nog gewond Mej. V. Haar verwondingen waren echter niet van e ru stigen aard. WISSELKOERS BN. 30 April 1 Mei. Officieel. 12.07 k 12.07 58.97'4 58.96 9.7214 9.72 V» 34.65 Va 34.53:4 47.92 47.92 84.9214 34.02 U 66.85 66.51^ 66.471*. 06.36 66.35 2.48"/,. 21481. Beursoverzicht. De beurs had heden een levendig voor komen dan langen tyd het geval was. In verschillende afdeelingen ging veel om en daarby was de stemming /.Wit,.' Kopenhagen New York ftADlO TELEGRAFISCH WEEKBERICHT Verwachting. Zwakke of matige westelyke of zuidelijke wind. Gedeeltelyk tavolkt. Mogelyk nog ten enkel licht buitje. Kans op nachtvorst. Later zachter. De Claims Philips trokl meeste belangstelling, meestal de eerste dagen grif opgenomen tegen koersen die boven de theoretische waren. Onder beurstyd weiden vry groote schommelingen meegemaakt. De aandeelen de claim in aanmerking geno men bewogen zich op hooger niveau. Voor' Margarine Unies werd slechts matige be langstelling aan den dag gelegd. Het fonds kon eenige procenten noteeren. Van Berkel^ patent gevraagd en hooger. De gunstige berichten omtrent de Holi. Kunatzyde In- j dustrie schenen reeds in het vorige koers- niveau verdisconteerd. Al was de stemming vast toch was er een neiging tot terug- loopen. Voor Kuchenmeister werd interesse betoond en het fonds steeg een 10 tal pro centen. Fordaandeelen konden nog iets - boven de hoogste prijzen van gisteren uit komen. In Boe tons vormde zich weer een groote hoek en het fpnds behaalde een avans van verscheidene procenten. Alge^ meene exploraties waren weder in hersteWv De tabakken hadden een vasten markt en de Sumatraaoorten wisten alle hooger peil te bereiken. Ook rubberaandeelen profiteer den van de algemeene markttendenz en be wogen zich boven de vorige pry zen. .Voor oliewaarden had zich een betere stemming baangebroken en Koninklyken avanceerden eenige procenten. Perlakken waren op den achtergrond geraakt. Suikerwaarden lagen iets beter in de markt. De handel was stil evenals in scheepvaartwaarden.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2