w f r 1|3 Jrl* ii' IJl LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. rfl dagboek, dat met 1 April begon en 17 April eindigde. Den eersten datum waren de vlie gers, die opgestegen waren om mee te hel pen zoeken naar de inmiddels gevonden Southern Cross, door een fout aan den mo tor gedwongen een noodlanding te maken, waarby Hitchcock reeds gewond was, maar niet ernstig. De drie volgende dagen hebben zy getracht den motor op gang te brengen, maar zy 'konden geen opstijgingsterrein vinden en het is waarschijnlijk, dat Hitch cock al waanzinnig van honger en voura. van dorst ia geworden. De laatste aanteeke- ning van Anderson van 17 April was: „Wp tijden ongeschrijielijken dorst". Hlchcock's lijk lag onder het niet al te gehavende toe stel. Anderson werd een 40 nieter verder gevonden, tegen een heuvel, waarachter hij sich waarschijnlijk nog eenigszins voor de gloeiende zon in dit woestijn-gebied heeft willen beschermen. Hitchcock is waarschijn lijk om dezelfde reden onder de machine gekropen. De lijken van beide vliegers zyn ter plaatse ter aarde besteld en het vlieg tuig zai er waarschijnlijk gelaten worden »»m de plaats aan te duiden. Van uen staart hebben de vliegers gisteren een eenvoudig houten kruis gemaakt en op het gemeen schappelijk graf geplaatst. Wervelstormen in Arkansas. Bij een wervelstorm in Arkansas zyu, blijkens de tot nog toe ontvangen berichten negen menschen 'gedood en een 40-tal ge wond. De tornado verwoeste een school. Door een geweldigen wind is een muur van de gevangenis ingestort, waardoor 4 gevangenen gedood en 6 ernstig gewond werden. Een twaalftal gevangenen wofden vermist. BINNENLAND. Koningin en Prins in Utrecht. Dp den doorreis naar Zwitserland. De Koningin en Prins Hendrik zyn gis teravond met den trein van 18.48, welke een weinig over den vastgestelden tijd vertrok, van Utrecht naar Zwitserland vertrokken. Xan het publiek was dit volkomen onbe kend. Door de ongewone maatregelen op het Stationsplein in verband met ue komst van de Koninklyke Familie, bleven even wel verschillende personen wachten en toen tegen half zeven de koninklyke auto's kwa men aanrijden, stroSmde nog meer publiek toe. Bij het veriaten van de auto weid H. M., die vergezeld was van jonkvr. Van Swinderen, le hofdame, luide herhaald toe gejuicht. De Prins verscheen met een lid van het gevolg in een tweede auto, beleefd begroet door het publiek. De Koninklijke personen vertoefden eeni- gen tyd in de wachtkamer, waar zich en kele andere leden van het gevolg gevonden. De gewone trein voor Bazel werd voor het lste perron geleid en tegen den tyd van het vastgestelde uur van vertrek, verlieten de Koninklijke personen de wachtkamer en stapten in het salonrytuig, levendig toege juicht door de talrijke wachtenden. Met een kreet uit het publiek: Leve onze Koningin en onze Prins werd luide instemming be tuigd: Een roep: Goede reis! klonk daarna. Een weinig na den vastgestelden tyd ver trok de trein. De Koningin en de Prins ver toonden zich by het vertrek voor de ven- sters en werden opnieuw luide toegejuhht. TWEEDE KAMER. Leerplicht en landbouw. De hervorming van ons Strafstelsel. Begrooting van het wegenfonds. De Kamer heeft gistermiddag gestemd over het amendement-Van Schaik (R.-K.), op de wyziging der Krankzinnigenwet, om de deskundigen, welke de rechter zal mogen benoemen by de beoordeeling van de vraag of iemand terecht of ten onrechte in een krankzinnigengesticht is geplaatst, door de Kroon te doen aanwyzen. Met 40 tegen 21 stemmen werd het amendement verworpen. Ook Mej. Katz (C.-H.) heeft geen succes gehad met haar amendement om de moge lijkheid tot invoering van de wet by ge deelten uit het ontwerp te doen vervallen. Het amendement werd bij zitten en opstaan verworpen. Tusschen beide stemmingen in had de voorzitter een elftal wetsontwerpen en een conclusie afgehamerd. Na de afdoening \an het ontwerp tot wijziging der Krankzinni genwet, die zonder stemming werd aange nomen, evenals een wetsontwerpje tot het brengen van een technische wyziging in de wet op het Notarisambt, is gcauimen tijd stilgestaan by twee wetsontwerpen, die b»>i- de op onderwijsterrein lagen. Het eerste was een technische wijziging van een bepaling der Leerplkutwet, die al leen strekte om de bedoeling wet te ver duidelijken. De vraag was n... gerezen, in verband piet dé mogelykheid, welke bestaat 'om bij koninklijk besluit sommige schole;. +e oiitheffen van de verplichting een zeven ie leerjaar in te voeren, hoever de lee. plichting zich voor leerlingen van die se oo ien uitstrekt. De heer Tilanus (C.-H.) wilde nu van deae gelegenheid gebruik maken om een z.i. in de Leerplichtwet bestaande fout te corri- geeren. Volgens de wet eindigt de leerver plichting in ieder geval eerst wanneer een kind, dat den dertienjarigen leeftyd bereikt heeft, de klasse, waarin het by het bereiken van dien leeftyd was geplaatst, geheel heeft doorloopen. De heer Tilanus achtte dit in stryd met de bedoeling der wet, die eischt, dat het kind zgven leerjaren doormaakt. Wan de thans geldende redactie was het ge volg, dat meermalen een kind tweemaal in de hoogste klasse moest blijven zitten, t-'pe- piaal op het platteland achtte hij dit onge- wenscht; de meisjes konden in. huis viel nuttiger werkzaam zyn en de jongens in den land- en tuinbouw. H'y stelde dus voor, dat indien een kind zeven leerjaren heeft doorgemaakt, het by het bereiken van den dertienjarigen leeftijd de school mocht ver laten. Tegen dit niet onlogisch schijnende amen- n verschillende kanten groot bezwaar. In de eerste plaats opperde de heer Suring (R.-K.) een formee- le bedenking, waarbij minister Waszink' zich aansloot: het ging bij dit amendement niet oin een verduidelijking der wet, maar um een verandering in den materieelen inhoud, een beperking van den omvang van de leer plicht. Het hoofdargumet echter, dat door de be strijders van het amendement en ook door den minister, naar voren werd gebracht, was dat het niet aanging een regeling te maken, die wellicht voor het platteland nat tig zou werken, doch die er in de groote steden toe zou leiden, dat weer honderden kinderen óp straat zouden gaan rondzwer ven, waardoor het hiaat tusschen de Ar beidswet en de Leerplichtwet weer zou wor den vergroot. Dit gaf bij de meerderheid uer Kamer den doorslag: hoezeer de heeren Bakker (C.-H.) en Kutten (K.-K.) zich ook beijverden het nut van het amendement toor het platteland en den landbouw te betoogen, slechts de christelijk-historischen en anti revolutionairen met zeer enkele katholieken stemden ten slotte voor het amendement-, dat met 44 tegen 13 stemmen verworpen werd. Het tweede onderwy8-ontwerp, dat e^ en- als de wyziging der Leerplichtwet ten slot te zonder stemming is aangenomen, betrof een wyziging der Lager Onderwijswet tot regeling van de vergoeding aan gemeente besturen en schoolbesturen van wachtgel ders. Na deze wijzigingen kwam het wetsont werp tot herziening van ons strafstelsel aan de orde. In het ontwerp wordt in de eerste plaats de voorwaardelijke veroordeeling herzien in het nieuwe instituut der voorwaardelijke verooijieeling wordt thans ook de voorwaar delijke oplegging van een geldboete moge lijk gemaakt, alsmede de combinatie van voorwaardelijke met onvoorwaardelijke vrij heidsstraf. Het tweede ontwerp, dat nadere voorzieningen inhoudt betreffende de ten uitvoerlegging van gevangenisstraf, brengt o.m. een beperking van den maximum-duur der eenzame opsluiting tot 5 jaar, opent de mogelykheid van het ondergaan van de ge vangenisstraf in beperkte gemeenschap en stelt jeugdgevangenissen in. Het derde ein delijk, hetwelk nadere voorzieningen brengt betreffende beroeps- en gewoontemisdadi gers, voert het instituut der „bewaring" in. Een recidivist kan volgens dit ontwerp na zyn gevangenisstraf te hebben ondergaan voor onbepaalden tyd in een afzonderlijke inrichting in bewaring worden gesteld, ten einde de maatschappij tegen hem te beveili gen. Deze voorzieningen hebben by de spre kers, die tot dusverre het woord erover heb ben gevoerd mevrouw Bakker-Nort (V. D.) en de heeren van Sasse van IJsselt (R. K.) en Kleerekooper (S.D.) over het geheel een zeer gunstig onthaal gevonden. In de avondvergadering heeft de Kamer zich onledig gehouden met de begrooting van het Wegenfonds, waarbij men de ge bruikelijke grieven over het achterwege blyven en noodig geachte verbeteringen, of over het te langzaam tempo van aanleg en verbetering van wegen en bruggen zyn te berde gebracht. Zoo drong o.a. de heer K. ter Laan (S.D.) aan op den aanleg van een goeden weg van Den Haag naar Gouda. Verder wees hij op <le mededeeling in de memorie van antwoord dat de Minister geen aanleiding kan vinden om de totstandkoming van provinciale en andere belangrijke verkeerswegen te be- vorderen door de overgangen over Rijks wateren in die wegen in het algemeen voor Rijksrekening te nemen. Spr. hoopte echter, dat de Minister zal bevorderen, dat zulks wèl geschiedt ten opzichte van de Hembrug, ter verbetering van de verbinding tusschen Zaandam en Amsterdam. Wat het plan betreft om een weg van Amsterdam naar Rotterdam aan- te leggen over Bodegraven, vroeg spr. of het gedach te tracé langs Nieuwkoop wel het beste is; hierdoor toch zouden wyf kruisingen in don weg moeten komen en dat acht spr. een te groot aantal, hetgeen door eenige verleg ging kan worden verlaagd. De heer J. Ter Laan (s.d.) wenschte een spoedige oplossing van het vraagstuk van een vaste verbinding van Zuid-Holland met Noord-Brabant. De heer Droogleever Fortuin (lib.) wilde het tempo der wegenverbetering zien ver meld. Hij kan niet inzien, dat daarvan een te ernstige prijsopdrijving het gevolg zou zyn. Men zal op den duur toch moeten nomen tot een yerhooging van jaarlykscho uitgaven voor de wegen verbetering, om een blyvend snel tempo te verzekeren. GEMENGDE BERICHTEN. Staking en uitsluiting in Oust-Groningen. De uitsluiting en de staking van landar beiders in Oost-Groringen, welk1' Woens dagmorgen zyn ingegaan, omvatten byna 2000 mannen uit Beerta, Bellingwolde, Blij - ham, Drieborg, Nieuw Beerta, Finstefvvolde, Nieuwwolda, Oudere hans, Ter munten, Vrie- .-cheloo, Veelerveon, Woldendorp, Midwolda. Oostwold, Noordbroek en Winschoten. Voor de eerstgenoemde 12 plaatsen heeft de Ne der!. Landarbeidersbimd de staking afge kondigd, waarby zich ook het overgroot? deel der niet-geörguniseerden heeft aange sloten. De stakingsly-sten waren Woensdag geteekend door 1570 leden van den moder nen bond en door 250 nieb-georganiseerden. Ook de arbeiders van de N.V. Kerkhoven- polder en van de boerderijen der stad Gro ningen z|jn in staking gegfcan. Plaatsgevon den besprekingen hadden tniet tdt overeen stemming geleid. In een manifest aan de stakers roept het hoofdbestuur van den Landarbeidersbond hen op, ,,den stryd te v< teren, kalm en be zadigd en met de handen in de zakken". Gevraagd wordt oen loonsverhooging van 15 pet. De staking in het houtbedrjjff te Zaandam. Ongeregeldheden. De fourageering van de veldwachters. Gisteravond had zich een groot aantal stakers en nieuwsgierigen verzameld in de Czarinastraat te Zaandam, om getuige te zyn van het thuisbrengen van een werkwil lige. Toen de politie het publiek tot door loopen aannjaande, werd daaraan niet of slechts schoorvoetend voldaan, waarop een charge met de blanke sabel wefd gemaakt en verschillende personen, onder wier er waren, die met de staking niets te maken hadden, gevoelige klappen opliepen. Volgens ooggetuigen is de politie daarbij onnoodig hard .opgetreden. Deze van haar kant meent, dat haar optreden door de om standigheden alleszins gewettigd was, om dat een gematigd optreden leidt tot het ne- geeren van de maatregelen, die in het be lang van de goede orde noodzakelijk zyn. Een uur te voren waren een paar ver slaggevers het mikpunt van een groot aan tal stakers. Zonder dat daartoe aanleiding bestond, vermoedelijk omdat zy aangezien werden voor vertegenwoordigers van bla den, die het den stakers niet naar den zin maken, werden zy door velen gevolgd en uitgescholden. De stakingsleiding keurde dit optreden af. De fourageering van het 25-tal rijksveld wachters, dat gisteren ter versterking van het politiecorps in de gemeente was aange komen, bracht ook eenige moeilijkheden mede. De winkeliers durfden uit voor boy cot geen levensmiddelen ten behoeve van deze politie-ambtenaren leveren. Tenslotte moest langs omwegen het noodige worden ingekocht. Een bejaard arbeider, die stroo voor de bedden der politie leverde, werd eveneens overlast aangedaan. Hbld. Een geval van bigamie. Te de Bilt is iemand aangehouden, die voor de tweede maal getrouwd was, hoewel zyn eerste vrouw nog leefde en niet van hem gescheiden was. Het U. I). meldt er het volgende van: De aangehoudene is een nog jeugdig bankwerker, die eenige weken geleden met zyn vrouw, met wie hy pas wettelijk in den echt was vereenigd, in de Bilt was komen wonen. De Biltsche politie kreeg evenwel vermoeden, dat het met den man niet heelemaal in orde was, dat er n.l. nog een eerBte vrouw bestond, met wie de man eveneens wettelijk was getrouwd en van wie hy nooit gescheiden was. Een on derzoek voerdp tot het resultaat, dat inder daad die eerste vrouw bleek te bestaan, ter wijl eveneens bleek, dat het eerste huwelijk van den man nooit ontbonden was. De bank werker bleek er dus twee vrouwen op na te houden. Wat in stryd is met onze zeden en wetten. De man is in Februari van dit jaar in Utrecht getrouwd met zijn tweede vrouw. Niemand heeft in de gaten gehad, dat de jonge man van 30 jaar nog een eerste vrouw in leven had, met wie de huwelijksbanden nimmer werden verbroken. Een eerste vrouw, met zeven of acht kinderen nog wel. Na de Utrechtsche huwelijksvoltrekking is het gelukkige paar welgemoed naar de Bilt getrokken. Toen de man te Utrecht trouwde in Fe bruari, heeft hij natuurlijk verzekerd dat hij nog nooit tevoren gehuwd was geweest. En dat is geloofd. Men had ook geen enkele reden, om daar aan te twijfelen. De stuk ken van ondertrouw zyn, conform het wet telijk voorschrift, opgezonden naar de ge meente, waar de jonge man de laatste zes maanden vóór zyn huwelijk te Utrecht had gewoond, een gemeente in Noord-Holland. In die gemeente had hij jaren lang gewoond met zyn eerste vrouw en de kinderen, waar het gezin behoorlijk stond ingeschreven als man en vrouw, wettelijk getrouwd! Nu moet men wel aannemen, dat men op de secre tarie in die bewuste Noord-Hollandsche ge meente, de uit Utrecht ontvangen stukken van ondertrouw (het voorgenomen huwelyk moest daar worden afgekondigd en is daar ook afgekondigd op de gebruikelijke ma nier door aanplakking) niet heeft gecontro leerd met de registers der ingeschrevenen en maar goedgeloofs heeft aangenomen, dat wat op die stukken stond ook inderdaad waar was: nooit tevoren getrouwd geweest. In 999 van de 1000 gevallen zyn die opga ven ook werkelijk juist, maar in dit 1000ste geval was het nu eens niet waar. En daar schijnt het secretarie-personeel in die N.- Hollandsche gemeente te zyn ingevlogen. Dat personeel heeft het wel „geloofd" en zonder nader onderzoek de publicatie ge woon aangeplakt. Als het was nagekeken, zou onmiddellijk ontdekt zyn: bigamie! Maar er is niets ontdekt! En de jeugdige bankwerker is zonder eenige moeilijkheid nog eens getrouwd. Denkende dat nu die andere gemeente zweeg, er wel nooit meer een haan naar zou kraaien. De „tweede" vrouw wist van het eerste huwelijk van haar man niets af. Zy keek als een malle, toen zy gisteren hoofde, dat haar echtgenoot nog een vrouw had, met acht kinderen, waarvan het oudste 12 jaar •is en het jongste negen maanden. De „tweede" vrouw had, toen zy in Fe bruari met den bankwerker huwde, zélf al twee kinderen, het derde is op komst. De ontgoocheling was gisteren wel bitter. Na drie maanden is het al „uit". Van kracht is het eerste huwelijk. Het tweede huwelijk is nietig. De man is van De Bilt overgebracht naar Ut recht. Waar de politie verder over hem te beschikken heeft. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LUCHTVAART. KORFBAL. De Korfbalwedstrijd Ter Gouw—Trekvogels (Combinatie. De Zondag te spelen Korfbalwedstrijd Ter GouwTrekvogelscombinatie vangt niet aan te 4 u ar maar te 11 uur. De vliegtuigramp te Bagdad. Het ongeluk met de D 22. Luitenant ter zee Everts omgekomen. In aans<uitii£p op ons bericht opgenomen in ons brad van gisteren, over het treurig on gei uk met een ihtr vlieg booten op wig naar Indie, vernemen wy nog, dat de piicot oliicier-vlieger tweede klasse F. E. Evens, aie het leven verloor, 32 jaar oud is. Met de officier-vlieger Eikeihout en broesder was hy in vayt dienstverband bij de Marine. in het vliegkamp De Mok heerscht diepe verslagenheid, omdat men Evers daar kent als een buitengewoon sympathieke, ernstige en rustige fig-uur, die zeer bekwaam is, hetgeen ook biykt uit het feit, dat hy zoo- dia hy in Indië zou zyn aangekomen onmid dellijk zou repatrieeren teneinde de plaats in te nemen, die voor hem bestemd was: chef-instructeur van het vliegkamp De Mok. De commandant van dit vliegveld ver klaarde aan het Hbli-, dat Everts zeer ge zien was en in alle opzichten een buitenge woon officier is geweest. Hij heeft dan ook direct het personeel by elkaar geroepen om hen toe te spreken en eeiiigen tyd eerbiedi ge stilte verzocht om de nagedachtenis van een der eersten op Du Mok te eeren. By het verscheiden van Everts komt nog een tragische bijzonderheid: eerst twee weken voor het vertrek, van de vliegboot v/as hy in hét huwt1 ijk getreden. Zyn vrouw, die pas haar vader verloren heeft, bevond zich te Rijswyk en informeerde eenigen tyd geleden trouw naar byizonderheden, toen een der motoren van een ander vliegtuig" defect bleek te zyn. Met de -D. 22 is tot op heden evenwel niets gebeurd; de comman dant acht het waarschijnlijk, dat het toestel \ol belast was met het oog op het af te leg gen lange tra jee, waardoor niet direct vol doende hoogte was te bereiken. •Everts trad in Augustus 1921 als vlieger in dienst van de Marine. Het toestel dat hij naar Indië vloog was een Dornier Wall vlieg boot, voorzien van twee motoren, dat vyf personen kon bevatten. Dat Everts een bekwame vlieger was vult ook af te leiden uit het feit, dat hy voor de Fokker-fabrieken steeds de marine-toestel len invloog en dit ontangs^nog deed voor een speciale commissie. Langeraar is een bekwaam mecanicien, goed kenner van de Lorraine-motoren, die pas in dienst was als vlieger by de Marine. Ook Symons is pas als vlieger in dienst van de Marine en had nog weinig practyk als piloot. Het vliegtuig. Omtrent het verongelukte vliegtuig diene nog het volgende: De „D. 22" is een Dornier-Wal vliegboot van het militaire type, in licens gebouwd door de vliegtuigfabriek Aviolanda te Papendrecht. In het toestel 'bevonden zich twee watergekoelde motoren van 450 P.K. elk, fabr. Lorraine- -Dietrich Parijs. Groot- sfce breedte 22V4 M. Het vliegtuig vvoogwem-. belast pl.m. 4000 K.G.; het kan-vliegen met pl.m. 7000 K.G. totam gewicht. Voor brand stof en smeerolie, bemanning en uitrusting bieef dus pl.m. 3000 KAJ. beschikbaar. De maximum viiegsnelheid was 206 K.M. per uur, de normale tijdens den tocht 160 K.M. Het was mogelyk door te vliegen alleen op den achter-motor met 6100 K.G. en alleen op den voor-motor met 5400 K.G totaal gewicht. Wy herinneren er nog aan, dat de route op den tocht zoodanig was gekozen, dat op elk moment zonder bezwaar op water ge daald kon worden, wanneer dit wegens een of andere stoornis noodig mocht zyn, waar bij opgemerkt zij, dat dalen en weder op stijgen o.m. op de Eufraat en de Tigris zon der bezwaar kon geschieden. Hoe het ongeval gebeurde. Reuter seint uit Bagdad d.d. 2 Mei: Het geheele personeel van het luchtvaart hoofdkwartier te Bagdad zalUnorgen tegen woordig zyn by de begrafenis van luit. Everts, den Nederlandsihen vlieger, die ge nood werd by hot vliegtuigongeluk op den Tigris. De vliegbooten waren Dinsdag te jfedad aangekomen en zouden heden hun tocht naar Indië voortzetten. Het ongeluk gebeurde tydens een proef vlucht, noodig nadat de motoren waren na gezien. Zeer laag vliegend over den Tigris raak te het vliegtuig de telegraafdraden: de pi loot daalde onmidde.lyk en maakte een per fecte landing op de rivier. Maar de Dornier Wal taxiede met groote snelheid recht op do Maude-schipbrug aan ,en liep daartegen te pletter. Een schroef werd over de brug leuning geslingerd: het lichaam van het vliegtuig werd tusschen #yee ponton>5 ver brijzeld. De vlieger, luit. Everts, werd vermorzeld tegen een stutbalk en was onmiddellijk dood. De beide andere inzittenden werden ernstig gewond. Hun toestand is goed voor uitgaande. De zich in zinkenden toestand bevinden de vliegboot werd door personeel van de Air Force opgepikt en geborgen. Het tragisch nieuwe voor Mevrouw Everts. Wy vernemen nog dat de echtgenoote van den omgekomen piloot Everts gistermiddag het treurig bericht las voor de Haagsche Courant in de Wagenstraat in den Haag. Zy kwam met haar moeder uit de Bijenkorf en van niets wetende, ging ze by de H. Ct. aan de overzijde een builetin leaen en ver nam op deze wijze dat haar echtgenoot ver ongelukt was met zyn vliegtuig. De schok was zóó hearig, dat zij in het bureau der courant is moeten worden binnengebracht. Na in het gebouw der Haagsche Courant eenigszins van den schrik te z(jn bekomen, ging ze met haar moeder naar het Departe ment van Defensie, waar zy gesproken heeft met den Marine-adjudant van den minister, luitenant ter zee lste klasse Heydt. Na het onderhoud op het Departement zyn de dames naar famjlie in Rotterdam vertrokken. STADSN iEUWsü GOUDA, 3 Mei 1929^ Verslag van den Rijks-Zuivel- consulent voor de Provincie Zuid Holland. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van den Rykszuivelconsulent voor de Provincie Zuid-Holland, over het jaar 1928. Allereerst wordt een overzicht gegeven van laboratoriumwerkzaamheden, het doei der onderzoekingen en de adviezen inzake de kaasbereiding. Het is begrijpelijk zoo zegt <le Rijkscon sulent dat in een zelfkawnd district, waartoe de provincie Zuid-Holland voor een groot deel behoort (het aantal zelfkazer= kan,op ruim 3600 worden geschat», verre weg' de meeste adviezen wederom dienden tot het bestrijden van gebleken in de vol vette Goudsche boerderykaas of het ophef fen' van moeilijkheden inzak» het daarin t« garandeeren minimum-vetgehalte. Tot vorengenoemde doeleinden werden in 1928 door mij en door den assistent 178 boerderyen bezocht, waarby de kaasberei ding. 90 keeren werd voorgedaan, of, voor een klein deel, uitgevoerd werd met het oog op proefnemingen. Laag velgehalte in de kaas. Was bet aantal malen dat hiervoor hulp werd ingeroepen reeds 1927 veel kleiner dan in 1925 en 1926, n.l. slechts 22 keer tegen over resp. 68 en 79 keer, ook in 1928 b'.etf dit tot een bescheiden aantal beperkt, te weten slechts 24 maal. Versterking van kaaszuurscl. Ook weer in 1928 werd op marktdagen kaaszuursel beschikbaar gesteld te Gouda Bodegraven, Woerden en Leiden. Dit zuursel wordt op het laboratorium dagelijks voortgekweekt, terwijl eens'per 14 dagen een nieuwe cultuur in gebruik wordt genomen, die telkens wordt toegezonden door den heer Directeur van het Ryksland- bouvvproefstat ion, Afd. Zuivel'bacteriologie, te Hoorn. Steeg de afname van dit zuursel van 291 fleschjes in 1926 tol 944 flesehjes in 1927, gedurende 1928 trad een verdere stijging in en wel tot niet minder dan 2929 fleschjes. BI ykt hieruit reeds, dat dit zuursel een meer uitgebreide toepassing gaat vinden, nog te duidelijker wordt dit als men weet, dat bovendien door een 4-tal in het kaas gebied woonachtige melkcontroleurs, dage lijks kaaszuursel bereid werd, hetwelk iy iederen dag bij hun clientèle aan huls be zorgden. Heb toenemend verbruik vorenbedoeld vindt zijn reden wel hoofdzakelijk in de veelal zeer gunstige resultaten ten aanzien van de bestrijding van het gebrek vroeg-lo». De bestrijding van verschillende gebreken. - Vroeg-los. Kon in het jaarverslag over 1927 gewaagd wpruen van zeer gunstige resultaten, welke in dat jaar bereikt werden ten opzichte van de bestrijding van dit gebrek, ook in 1928 waren die resultaten wederom zeer bevre digend. De talryke verbeteringen zyn meent Ir. Huisman niet alleen een gevolg geweest van het persoonlijk bezoek aan vele boerderijen, doch evenzeer, zoo niet in beduidend ster kere mate, van de demonstraties in het kaasmaken voLgens z.g. nieuwe methode, welke sinds December 1927 en verder in het voorjaar van 1928 in niet minder dan 36 plaatsen werden gegeven. Deze demonstraties, die ten doel hadden een bereidingswijze te laten zien, die niet alleen ten aanzien van het vroeg-los, maar, naar allen schijn, tevens ten opzichte van liet laat-los, in vele gevallen de voorkeur verdient, zyn bezocht door, naar schatting, circa 1800 vrouwen en mannen. Zeer velen dezer hebben aan de hand van een ter demonstratie aan alle aanwezigen uitgereikte beschrijving der gedemonstreerde bereidingswijze, deze methode van kaas maken toegepast, indien of zoodra zij by hun vroegere methode met los te kampen hadden en zulks in tal van gevallen terstond met goed gevolg. Een zeer sprekend voorbeeld is de Kaas dag te Groot-Ammors geweest, alwaar,, na de keuring der kaas, kon worden vastge steld, dat de gemiddelde kwaliteit van alle volgens de nieuwe methode gemaakte kaas, eerste soort was, terwijl de kwaliteit van de overige kazen (die verre in de minder heid waren) gemiddeld matige 2e soort was. Laat-los. Wat de bestrijding van dit kaasgebrek aangaat, moge in dit verslag in hoofdzaak worden volstaan met de mededeeling, dat hieromtrent uitvoeriger gerapporteerd zal worden in een in den loop van 1929 uit te geven tweede verslag van .Commissie tot onderzoek van de gebreken in volvette Goudsche kaas.".De uitkomsten der onder zoekingen etc., welke voor deze Commissie in 1928 hoofdzakelijk zijn verricht door den heer Ir. H. J. Huisman, geven grond voor de opvatting, dat In het vervolg ook het ge brek laat-los met succes bestreden zal kun nen worden in gevallen waar voorheen de kansen minder gunstig waren. In dit verband zij medegedeeld, dat de heer Huisman vorengenoemd, in Juni 1928 den heer r.I Chr. P. G. J. Smit opvolgde als Ambtenaar der bedoelde Commissie. Het verslag geeft verschillende voorbeel: den van de wyze waarop bepaalde kaasge breken bestreden werden en verteld %bet volgende van schadegebrelcen. Op een groote boerderij, waar dagel«*j ongeveer 200 pond kaas gemaakt werd, men danig te kampen met vroeg-los, wes halve advies gevraagd werd. Navolging v*n onze methode had beste resultaten. meest komt dit tot uiting in den pry's, want onderwij! de markt t»n Mei «n Juni) slechts geringe se hommel iugen vertoonde, kon voor de laatste party losse kaas slechts 34 een1, per pol.il worden bedongen, terwyl voor de een week later gt-niaakte eerste partij (lich te kaas 58 cent 'verd ontvangen. Over 't ge heel genomen mhakte men op dit bediyf verder goede kaas, die meermalen tegen nog wat hoogere prijzen werd verkocht. Als nen nagant dut een schade van 17 cent per pond, per dag een verlies van 200 maal dit bedrag, dus 34.beteek»nue, is het begrijpelijk dat de betrokken boer later fc0:i verklaren dit mede in verband niet zyn ondervindingen in vroegere jaren -, dat het vragen van advies en het nauw gezet opvolgen der raadgevingen, hem geen honderden, maar zelfs enkele duizenden gul den! voordeel had opgeleverd. Kaas met slechte smaak. Halt' Juni had men op een boerderij last van een z.g. zware smaak aan de kaa„. Ter bestrijding van het gebrek werd aan geraden een houten teems en een gebarsten hout-n schepbak buiten gebruik te stellen en een mes met bs handvat te laten .repa- reeren. Het naspoelen van de gereeds»:hap pen geschiedde in een slootje dat een mise rabelen indruk maakte. Het water zag er vies uit. En gèen wonder! Want op betrek kelijke kleinen afstand van de boenstoep trof men aan een gelegenheid om mest in oen schouw of schuit te laden en verder l- vsr- kensschuren, beide ran den slootkant ge bouwd. Het ligt voor de hand. dat by het overladen van mest het slootwater niet on besmet bleef. En m elk geval lag tusschen de varkensschuren en de slootkant een hoop mest opgetast, waarvan de uittredende vloeistof vrijelijk in de sloot kon looped. Was het om deze redenen eigenlijk reeds onbegrijpelijk dat het bewuste slootwater nog gebruikt werd, nog te onbegrijpelijker komt dit voor, als men weet dat men op deze boerderij de beschikking had over leidingwater. Het spreekt van zelf dat er op aangedrongen is oin het slootwater voor taan ongemoeid te laten. Verder werd nog aangeraden om voor het opwarmen der wrongel niet uitsluitend ko kend water, doch gedeeltelijk heete wei te gebruiken. Wat betreft het opvolgen der gegeven ad viezen staat althans vast, dat het zeer ver dachte slootwater niet meer is gebruikt. Een maand later kon in het pakhuis van oen handelaar, die gewoonlijk de kaas van dit bedryf kocht, een beperkt onderzoek naar de resultaten worden ingesteld. van de kazen, gemaakt juist vóór het ad vies, werden uitgekozen een soepel en een stevig aanvoelende kaas. Terwyl de eerste normaal van smaak was, was de tweede met het bewuste smaakgebrek behept. Daarna werden twee dergelijke kazen be oordeeld, welke kort na het advies waren gemaakt. Ook van deze was de kaas met het smedig zuivel geheel goed van smaak. De stevige kaas smaakte wel iets branderig, doch in geen geval „zwaar". Laatstgenoemd gebrek is volgens inlich tingen van den betrokken kaashandelaar in 1928 op deze boerderij niet meer voorgeko men. Het verslag bespreekt verder de werktui gen en gereedschappen en ontsmettings middelen en komt dan tot de volgende vraag waarvoor groote belangstelling is: Kaas maken aan één stuk, of moet de wrongel aan brokken of licht gekrui meld in het vat worden gedaan? Met deze vraag wordt een kwestie aange sneden, die in de allerlaatste jaren de ge moederen van de Goudsche-kaaswereld in afwisselende mate, doch niettemin ononder broken heeft beziggehouden. Zulks is een gevolg van het feit dat bij het maken van kaas op de boerderyen, zeer vaak is voorge daan de methode waarbij de wror.gel aan één stuk in het vat werd gebracht. Het uitvoeren van dit belangrijke onder deel der bereiding op deze wyze had zijn reden. Oorspronkelijk werd bedoelde metho de wel in hoofdzaak toegepast als tegenhan ger van het kneden der wrongel. Moest als gevolg van het vetverües tengevolge heb bende kneden een zelfkazer het gebruik der Rijksmerken worden ontzegd, dan kon, door de wrongel aan één stuk in het vat te leg gen, worden aangetoond dat het maken van kaas mogelyk was, terwyl het verlies van vet etc. tot een iriinimum werd beperkt Een tweede reden, die leidde tot de be wuste werkwijze was gelegen in het streven om een kaas te verkry'igen met zoo gelijk matig mogelyk zuivel. Het derde motief was, dat op verschillen de boerderyen het gebrek vroeg-los ver dween, zoodra de brokken- of kruimelmetho de door de één-stuk-methode werd vervan gen zonder meer. Het is begrypelyk, dat onder deze om standigheden de één-stuk-methode allengs meer terrein heeft gewonnen. Niet het minst heeft daartoe bijgedragen het feit, dat, naar mij duur zeer vele zelfkazer? is verzekerd,, door den handel voor deze kaas betere prijzen werden besteed. Ware dit niet zoo, of het tegenovergestelde het ge val, dan zou trouwens de bedoelde methode vanzelfsprekend tot schaarscher toepassing of geheel verdwijnen gedoemd zijn. Zyn derhalve aan de één-stuk-methode eenerzyds zonder twijfel voordeelen verbon den, zy heeft anderzijds en in zooverre stemt ze met andere methodes overeen ook bezwaren. In de eerste plaats houdt niet elke kaas maker er voldoende rekening mede dat de één-stuk-kaae een langer en bewerkingstijd veredscht, zonder welke echter de kaas ge makkelijk bros wordt, althans dit gebrek ftl spoedig vertooyt in den rand, waarmede dan het optreden van boekelscheurtje? resp. over de geheele kaas of meer in t bijzonder in den rand, gepaard gaat. Tan tweede geeft de één-stuk-methode, vooral wanneer de wrongel te fijn geroerd wordt, kans op een te dicht zuivel, in 't bij zonder in kaas op den leeftijd waarop deze ter markt komt en in het koele jaargetijde. Ten derde is het een feit, dat wanneer in deze kaas op lateren leeftyd nog in meer dere mate glasontwikkeling optreedt, deze min of meer gelocaliseerd blijft, waardoor er wel-is-waar niet een groot aintal openin gen ontstaan, doch de omvang dezer veel grooter kan worden dan wenscheiyk is. Ten slotte is het waarschynlyk, dat de vraag naar het zuivel waardoor de één- st.uk-kaas getypeerd wordt, langzamerhand door het aanbod is overtroffen althans van uit bepaalde streken. Met andere woorden, de liandel in Goudsche kaas, welke was in gesteld op zekere verhoudingen wat betreft het type van het inwendig zuivel, ondervond moeilijkheden in zijn streven om den afne mer te voorzien van de bepaaldelijk door dezen gewenschte soort zuivel. De technische voorlichtingsdienst ziet zich al.s gevolg van een en ander Y?or de vraag geplaatst, welken weg den zeer velen advies-vragenden zeifkazera moet worden aangewezen. Het spreekt vanzelf dat by het beant woorden hiervan in het oog moet worden gehouden, dat de producent er naar dient te streven datgene voort te brengen svat de consument of wel de handel vraagt. In zoo verre kan het geheele vraagstuk ais een kwestie van pry's worden beschouwd en in derdaad is dan doorgaans ook geadviseerd de kaas zoodanig te maken dat ze beant woordt aan de eischen van den handel, in dien zin, dat zulks blyke uit den prys. Re kening houdende met de belangen van den producent, schijnt geen juister, noch effect voller correctief denkbaar. Kaasdagen. Het aantal kaasdagen was in 1928 aan merkelijk kleiner dan in voorgaande jaren. Deze vermindering houdt verbami met de eerder genoemdo demonstratie'» in Het kaasmaken. Werd er in 1927 op 15 plaatsen een kaas oog gehouden, in 1928 bleef hun aantal tot 9 beperkt en vonden zij plaats in de navol gende gemeenten of dorpen, achter welker naam het aantal deelnemers is vermeld: Brandwijk-Molenaarsgraaf 50; Noordeloos 39; Reeuwyk 18; Woerden 104; Oudekerk u. d. IJssel 42; Vlist 38; Groot-Animer» 34; Lisse 21; Hoornaar 41. Het totaal aantal deelnemers was alzoo 887. Rekening houdende met de grootte der betrokken plaatsen is de deelname zeer goed te noemen. Aan de kaasdagen te Reeuwyk en Woer den waren tevens kaastentoonstellingen verbonden, tjie re3p. 20 en 129 inzendingen telden. Ter gelegenheid van een te Gouda gehouden veetentoonstelling was eveneens een kaastentoonstelling georganiseerd, op wejke echter slechts 18 inzendingen aanwe zig waren. De keuring' van de op deze kaasdagen en -tèntoonstelingen ingezonden kazen ge schiedde wederom in samenwerking met verschillende kaashandelaren en met den heer Jonge#» Technisch Ambtenaar van het Kaascpntrolestatidn Zuid-Holland, die zoo veel mogelyk tevens aanwezig was om hulp te verleenen bij het geven van voorlichting naar aanleiding van de op kaasdagen zoo veelvuldig gestelde vragen aangaande de be- stryding van gebreken. De gehouden kaasdagen hebben bijna alle den Indruk achtergelaten, dat er de laatste jaren van een duidelijk waarneembare kwa- 'iteits-vooruitgang sprake is. Het verslag geeft tenslotte een overzicht van de gehouden excursies en voordracht en door de Zuivelconsulent gehouden en een overzicht van de uitkomsten van het vee houders- en zuivelbedrijf. Gemiddeld werden de volgende prijzen gemaakt uö - 8J4|o J*' ||*a a 1*5 lli 1 r S] 54.70 2.23 54.50 2.33 55.12 2.12 47.12 L85 47.40 1.94 50.87 1.90 52.00 2.01 56.25 2.09 57.87 2.23 59.70 2.41 56.75 2.36 54.30 2.30 - Sj s« l-.i 2.13 2.21 2.26 9lt- 2.05 9 - 1.90 1.88 1.98 2.08 2.21 m- 2.23 2.34 2.43 3 jï ■O ill 4 10Mi 10 Vz 9 8 Vj 7% 71-3 8% 8% 10 10 10 10 Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December De kaasprijzen waren in 1928 belangrijk hooger dan in '1927. In de maanden van de grootste productie (MaartOctober) b.v. was in 1928 de prijs voor het tydvak MaarMot en met Augustus van 7 tot 10 gulden hooger dan in 1927; voor September en October ^vas het verschil ten gunste van 1928 3.— 4. De boterpryzen waren eveneens aanzien lijk hooger, doch niet in zoo sterke mate als by de kaas het geval was. In de zomermaan den, toen de verschillen het grootst waren, werd in 1928 intusschen van 10 tot '26 cent per K.G. hooger genoteerd dan ii? 1927. Openbare vergadering Goudsche Schoenmakers-patroons- en Winkeliersvereniging. Óisteravond 7 uur kwam, in de bovenzaal van Café „Het Schaakbord", de Goudsche Schoenmakers Patroons- en Winkeliers vereniging in. openbare vergadering byeen. De voorzitter, de heer A. Perdyk, opende met een woord van welkom tot de aanwezi gen. Meer in het byzonder het hoofdbestuur, vertegenwoordigd door den heer F. Hessels, en de heeren looiers, welke van hun belang stelling voor de leder- en scnoenenbranche blyk gaven door aanwezig te zyn, heette spr. welkom. De aanleiding tot uitschrijving van deze openbare vergadering, is voorzeker de bijzondere toestand in onze branche. Een woord van vermaan is voorzeker even noo dig als van opwekking. Dat het woord van bemoediging ter harte genomen zal worden, hoopt spr. van ganscher harte en geeft hier na het woord aan den heer H. Hoek, direc teur van de Haagsche vakschool voor schoenmakers. Deze hield vervolgens een causerie met als onderwerp: „Reken maar van armoe'*. Mijne Hoerea^tpJ,dps ving spr. aan, wat zyt gij Zijt g* een kuddemensch of een persoonlijkheid Loopt ge mede met den grooten hoop, of hebt ge een eigen wil? V roeger stond het 'even meer in het sociale teeken, tegenwoordig echter* mter in h«'t persoonlijke. Persoonlijkheden zijn men schen, die boven anderen uitsteken. Niet omdat ze anders willen, maar omdat ze ur.- ders zijn. De vraag: Zijt ge tevreden over U zei ven, over Lw zaak; wordt beslist ont kennend beantwoord. Wlen ia den -.chulu? Het vak, de slappe organisatie, de slechte toestanden, zal men zeggen. Maar dat is niet zoo. Ieder die een zaak Heeft, ieder die een bedryf heeft, 'moet geestelijke, vaktechni^ sehe en zakenkundigu eigenschappen bezit ten. De geestelijke eigenschappen die een vakHTym noodig he*ft zijn opt imisme, geest drift, wilskracht, energie en geduld. Hebt ge daarvan niets, dan zyt ge te be klagen. Maar indien ge er slechts een wei nig van bezit, kweekt het dan voort, bij Uw kinderen, bij Uw personeel, by 1 'zeiven. Hoe staat het met Ukr kennis Uw lftuide en Uw werkmethoden? Men moet hiervan meer bezitten, dan men noodig hoeft. VVi t ge in eenig opzicht slagen, dan moot ge van Uw bedrijf houden en er U geheel aan wy- den. Zaken doen is: op de beste en meest gewilde manier waren aanbieden die doel matig en in trek zijn, tegen den hoogst mo ge! ijken winst. Hot laatste wordt nooit be reikt, indien niet aan al het overige voldaan wordt. Wie geen risico wil dragen, heeft geen recht op winst. De vraag naar iets moet ge kweekt worden. Het zakendoen en het werk moet vlug en Snel geschieden. De gaven die in L' rusten, moet U niet laten verroesten, maar er goud van maken. De organisatie is van Uw bedrijf een onderdeel om vooruit te komen. Eenigen tijd geleden werd het leder al siechter ej\ zwaarder. Het werd indertyd in prys wef iets goedkooper, maar aan den anderen kant wa» het veel schadelijker. Toen, door de vakorganisatie, een ledercon- tvole kwam, werd dit weer veel oeter. Wat dus in het belalng van den schoenmaker i&. De byna overal heerschende onzinnige con currentie komt voort uit armoe en kortzich tigheid. Het groote raadsel dezer eeuw is voorzeker wel de vraag: Hoe kan een schoenmaker zonder winst leven De vak- vereenlgingen rypecen de prijzen vaststel len. De verhouding tusschen reparatie- en maatwerk is, vergeleken bij vroeger zeer veranderd. Hetgeen zeggen wil, dat de maatorganisatie wel een vaste prys heeft verkregen. Door de vakorganisatie is nog «en bestaan mogelyk. a De gevolgen der teer toenemende zeif- reparatie is, dat het 'met de voeten zeer be droevend gesteld is en dat het zeer nadeelig op de sdhoencn werkt. De menschen denken er toch voordeel door te behalen. Men moet, door de vakvereenigingen alweer, het aan hun verstand brengen dat dit niet zoo m. Dan is er nog de rubber-kwestie. Men loopt er langer op| maar de ruWberzool is slecht voor de gezondheid en de schoen is zooveel te eerder verteerd. Dus tegen de rubber, voor het goede leder. Een bewys dat het de schoenmakers slecht gaat, is we] de hedenmiddag gehou den vergadering van lederhandelaars en looiers, over het vraagstuk, hoe een betere toestand te verkrijgen is voor hen. Het moet daar hoen dat de prutsers op geruimd en de'anderen opgeleid worden) Voor die opleiding hebben we ten rijk- school in Waalwijk en verder overal tal van vakscholen en vele dag- en avondcu»sussen. Elk werk kan nog beter gemaakt worden dan het gedaan is. Men moet niet te gauw tevreden zyn, niaar zien wat men te kort komt. Schoenmaken is geen gr makkelijk vak. Er zijn onder rijkstoezicht wel drie di ploma's te behalen. Door de gemeenten wjrdf toezicht uitge oefend op den bouw van de woningen voor den mensch. Zorgt gy, met Uw srganisaite-i, dat men een voet- en schoenentoezicht ver krijgt. Men zorgt wel voor een goede huis vesting voor het lichaam, maav voor het lichaam zelf wordt niets gedaan in dezen geest. •Men vraagt zich af wat de organisatie doet voor den schoenmaker, maar wat doet deze voor de organisatie. Eerst de hapden uit de mouwen en dan de handen ineengeslagen. Eerst de persoonlijk heid, en dan de organisatie. Zoo moet het worden. Hiermede eindigde spr. zijn cause rie, waarna gelegenheid tot vragen stellen gegeven werd, waarvan een veelvuldig ge bruik gemaakt werd. Spaar- en Hulpbank Gouda. Gedurende de maand April 1929 zijn inge legd en terugbetaald de navolgende bedra gen: Inleg in 2665 posten 38.471.20 Bygeschreve nrente 22.32 38.493.62 Terugbetaling in 378 posten 49.747.91 Mèer ingelegd dan terugbetaald 18.745.61 Aan het einde der-maand Maart was ten name der Integers ingeschreven 1.418.511.SB's zoodat hun tegoed ui. April bedroeg J 1.432.258.97", In den loop der maand Apiil zijn 81 nieu we boekjes afgegeven, '2 oude boekjes op nieuw in 'gebruik gesteld en 25 boekjes ge heel afbetaald, zoodat aan het einde der raaaqd April 6817 boekjes in omloop waren. Benoeming. De Gemeenteraad vin Reeuwijk benoemde tot onderwijzeres aan school A. en B Mej. T. Hooftman en Mej. D. German, beiden alhier. Spreekbeurt Vryz. Hervormden. Zondag 5 Mei a.a. v.m. 10bi uur, zal in Ue Godsdienstoefening te houden, vanwege de Vereen, v. Vrijt. Herv. in de groote zaal van ,.de Reünie", Oosthaven voorgaan Ds. E. L. Nauta van loeiden. l)s. Nauta heeft tot oivderwero van zijn rede gekozen „Godsgedachten". De toegang is voor een ieder vry. Ontheffing iakelsIuitinK. Het Gemeentebestuur maakt bekend dat Woensdagavond voor Hemelvaart».lag en op den Tweeden Pinksterdag alle winkel» tot 11 uur geopend mogen blyven. Agenda. 4 Mei. 2'* uur. Nieuwe Schouwburg. Kin- de rmatinee. 4 Mei 8'i uur. Zaal Kunstmin. Gala-Caba ret en Bal-avond. 7 Mei, 8 lA uur, Bovenzaal Soc. de Reünie. Alg. Verg. Liberale Staatspartij „de Vrij heidsbond". 15 Mei Cursus E.H.B.O. Gv'bouw Daniël onder leiding van Dr. Evers. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Aanbesteding. Vanwege den Rijkswaterstaat is gisteren le. het bouwen van een duikerbrug in gewapend beton mot bijbehoorende werken in den rykBweg BodegravenHwrmriem, bij K.M. 48.706, ter vervanging van de Riöt- veldsche brug in Je gemeente Rietveld. J-aagste inschrijving was Wed. H. van Driel te Koudekerk, a.d. Ryn voor J 4340. VLIST. Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethoudeis is aan J. van der Stok vergunning verleend voor Uen bouw van een arkensschuur met loods. RADIONIEUWS. a voor heden. Hilversum: 6.01 Vooravond-concert. 7.16 piano-recital. 8.01 Vroolyk avond-programma (versch- medewerkenden) Na afloop A.V.R.O.-dana- 5.00 Concert K.R.CL 6.40 Tuimbouwhalfuurtje. 7.00 Spreekbeurt. 7.3610.20 sprekers, zang en piano. ÜRAADLOOZE DIENST. De relletje* in Berlijn. BERLIJN, 3 Mei. De Berl. Ztg. am M. meldt dat overal borden zyn opgesteld met .het opschriftHalt, hier wor it ge schoten. Hierdoor wordt het pub.iek op een afstand gehouden en ieder die het afgezette gebied wil betreden moet zich kunnen legi- timeeren als bewoner van de afgezette vvyk. Het centrum der onlusten is nog steeds de Kösliner strasse. Eenige pantserauto's staan gereed om oj» te treden. Alle deuren en ramen zijn geslo ten. Het verkeer -laat nog steeds geheel stop. By het onderzoek is gebleken uat de de monstranten opgeschoten jongelui zyn, en dat de opstand goed voorbereid is. Men vraagt zich af of het nu niet de tyd is om communistische organisaties te ontbinden. Nog twee dooden. Twee vrouwen gedood bij de relletjes te Berlijn. By het zuiveringswerk door de politie is hedenmiddag in de nabyheid van de Prins HanajeryBtrasse e» de Hermarvsstiasse te Neukoelln wederom een schietpartij ont staan. Door den commandant der Schupo werd bevolen alle vensters te sluiten, daar anders geschoten zou worden. Twee vrouwen die zich toch op een balcon vertoonden werden getroffen en doodge schoten. Een man werd zwaar gewond. De staat van beleg. In de districten waar de onlusten plaats vinden mogen zich tasschen 9 uur 's avonds en 4 uur \s morgens slechts doctoren, ver pleegsters en ander verplegend personeel ophouden. Niemand mag langer op straat vertoeven dan beslist noodig is., Vijftig gewonden in een politieke vergadering. ÖRUNSWIJK 3 Mei. Gisteravond kwam het in een vergadering van de Nationale Soc. Arbeidersparty, die door ongeveer 2000 personen bezocht werd, tot ernstige ongere' geldheden. Tenslotte ontstond een vech^av- t(j, waarby in "korten tyd alles in de zaal kort en klein was geslagen. Het gelukte de politie na moei1 ijken ar beid de zaal te ontruimen. Ongeveer 50 per sonen werden gewond, waarvan 9 vry ern stig, die dan ook naar een ziekenhuis moes ten worddl» vervoerd. Onder de gewonden bevinden zich ook eenige vrouwen. De ontwapeningscommissie. liet vlootvraagstuk. GENEVE, 3 Mei. Gedurende de laatste dagen hebben tusschen de vertegenwoordi gers, der vijf groote zeemogendheden, Enge land, Amerika, Japan, Frankrijk en ItaliH. vertrouwelijke besprekingen jilaafs gehad o.m. over de wijzé^ waarop het vlootvraag- stuk op grondslag van de ontwapenings voorstellen der ^merikaansche regeering verder zou kunnen worden behandeld. In deze besprekingen hebben zoowel Lord Cushendum als Gibson het plan van dery oorzitter der voorbereidende ontwape ningscommissie otu in Juli een speciale ver gadering voor de ontwapening ter zee te houden afgewezen. Zooais gemeld werd. schyilt het bezwaar der Engelsche delegatie in het feit dat in Juli het nieuwe kabinet aamolijk govorm 1 kan zyn. Ten slotte hebben de vertegenwoordigers der \yf mogendheden overeenstemming be- ïeikt en hebben /.ij besloten dat het vraag stuk van de ontwapening eerst in November in behandeling kan komen. Nu het beëindigen der Engel.sche verkiezingen zullen v.n. tusschen Engeland en du Ver. Staten diplomatieke onderhandelingen wor den gevoerd, teneinde een gemeenschappe lijke basis te vindtn voor de Noveinberzit- ting. De Juruzitting zal daardoor misschien vervallen, doch zal ook als zy doorgaat in geen geval het vlootvraagatuk behandelen De Tweede Kamer heeft hut wetsontwerp tot herziening van de finaocieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten aangenomen. DEN' HAAG, 3 Mei. Het wetsontwerp tot herziening van de financieelo verhouding lusschiai het Kyk en de Gemeenten werd he denmiddag by tweede lezing z. h. ft- aange nomen, nadat de leer v. d. Tenipoi verklaar"- nad dat de ».d. niet zoudr» tegen-.temmen om een langdurige vertraging van de tot- Mtanrlkoming oener regeling to voorkomen. Do Minister van b mancien weed van ver schillende z(jden ge)ükgewen*cht. Groote brand in een dakpannenJ nhnek le Echt. Het vuur woedt nog rooit. ROERMOND, 3 Mei. Hedenmorgen om streeks kwart over zeven brak door tot nu to« onbekende oorzaak brand uit in de dak' pannenfabriek der N V. van H. Phnippo ge legen tegenover het station. Het vuur werd aangewakkerd door den sterken wind en greep zeer snel om zich heen, zoodat weldra het hoofdgebouw en eenige nevengebouwen in lichte laaie stonden. Dit hoofdgebouw en eenige persenkamers alsmede een droog- inrichting zyn reeds verbrand. Het' vuur woedt in de nevengebouwen nog voort. Vermoedelijk "zal een vijftigtal arbeiders werkeloos worden. Uitbreiding der staking in Zaandam. De transpor'arbeiders weigeren ren boot te lossen. ZAANDAM, 3 Mei. Heden is in de haven te Zaandam de eerste houtboot gedurende de staking binnengeloopen. Het is het Zweedsche s.s. „Wilton met 600 standaards zaaghout aan boord, beHemd voor de N.V. Houthandel v.h. W. Pont. Mot betrekking tot de staking is dit feit van groote bsteekenis, omdat daardoor zbu worden beslist welke houding de oootwer- kers zouden aannemen en of de staking al of niet uitbreiding zou ondergaan. Na overleg met oe houtwerkersorganisa- ties en sanienoprekingen met de Hoofdbe stuurder» der Transportarbeiders, de heer Dieverink bn Kieviet, hebben de leden ge organiseerd in de Scheep»- en Bootwerkers- vereen. .Eensgezindheid" uit sympathie met de stakende houtarbeiders besloten de boot nipt te lossen. Men deelde mede dat de bootwerkers bereid zyn de booten met stuk goederen en ook de balkenbooten te lossen, doch niet de booten met gezaagd hout. Deze mededeeling aie door den voorzitter, de heer K. Prins, wan het balcon van „Ons Huis" aan de voor het gebouw verzamelde stakers werd gedaan werd niet gejuich 'tf- groet. De tooneeIspeler Murius Spree overleden. ROTTERDAM 3 Mei. Mariu.s Spreè uit R'dam, de populaire dir. van de CircuH Schouwburg- alhier i* heden op 53-jarigen leeftyd te Scheveningen, waai hy tijdelijk veftlijf hield, overleden. Wy vernemen dat de dood intrad na een beroerte. WISSELKOERSEN. 2 Mei. i Mei. Officieel. Londen 12.07 12.06"/,. Berl yn 58.96 58.92 Parys 9.72 Va 9.72 Brussel 34,53 V* 34.53 Ui Zwitserland 47ife'/ii 47.91 Weenen 34.92»,4 34.92V* Kopenhagen 66.35 66.35 Stockholm 66.47 Va 66.47 Vj Oslo 66.35 66.35 New-York 2.48 2.48"/,, Niet-officieel Praag 7.36 7.36 Madrid 35.62'B 35.62 Vt Milaan 13.04 13.04 Beursoverzicht. De beurs had heden een zeer stil voorko men en slechts enkele Specialiteiten wisten af en toe een kdrukk» affaire in het leven to roepen. Philips lampen en de claims waren goed prijshoudend. Margarine Unies werden op kleine schaal verhandeld en deze volgdfn over het algemeen een benedenwaartacne richting. Calvé Delft waren veronachtzaamd er. onveranderd. Kunstzijde bewogen zich op den achtergron). De koersen kwamen op onregelmatige wyzc tot stand. Enka's wa ïen hooger genoteerd. Macubees in reactie. Fordaandeelen eerder iets- lager met be scheiden omzetten. Mynwaarden ontmoeten vry ve*-'1 belangstelling. Vooral Boetons werden druk verhandeld. Algemeene exp'o- mties waren zoo goed als onveranderd. Voor tabakken werd niet veel interesse aan den dag gelegd. Zy waren nagenoeg onveran derd. Rubberaandeclen hadden een zeer kalm verloop. Amsterdam rubbers waren eerder iets lager. Oliewaarden gaven slecht! bescheiden omzetten te zien Koninklijk^* konden iets verbeteren en ook Perlakken verlieten iets hooger de noteering. RADIO-TELKGKAt ISUU WEEUREKU kt i Verwachting: Zwakke tot matige oostelijke tot»noorde lijke win^i. Licht tot half bewolk*. Droog weer, kans op nachtvorst. Weinig yerande- ring in temperatuur.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2