a ■u nm AFDOEND ZiTERBAMIlTIE RECLAME REN /s- T del Deze Courant komt m meer KEN )ON. dan 6500 gezinnen in Gouda en Omgeving NIEUWS-1 EN ADVERTENTIEBLAD V(>Oh GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE BODEGRAVEN, BOSKOOP. èoUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPF- f Wo, 17062 Zaterdag 4 Mei 1829' EERSTE BLAD. als U in de FEUILLETON. 4 GS .MINE ETEN JW- pAYERj 4 uur IOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, M0ERCAPELLE, 1, ens. VDaar F griet hij, door hoesten - jaagde man; J iar waarom neemt i ook geen i 'jtESIVAL- jproefde. goed- s k* Bayer-nrn.'urP 68« Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen van de adverteert. e Londen is >r 21.—. HOOFDSTUK XL. Den Haag. (Wordt vervolgd.) ÏOUDA b gratis. Gegarandeerde oplage 6500 exemplaren. Ik geloof dat Mr. Grale de waarheid ontdekt heeft, vervolgde Mr. AijkwrigJat. En vóór de zijn. IINGEN schel ik op en als ik haar, dat mijn Vraag de billijke voor waarden aan het Bureau: MARKT 31. voor eek Ziedaak herinnerei van huisj lefoon-i advü dat de 'i'! w HET PROCHUSTES-BED. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) is Uwe e 1 -LANUSCHE lUSTRIE MIJ jen by contract tot zeer gereduceerden naar plaatsruimte. ge le zijn om de nieuwsgierigheid' van van den hoofdmaal- ivolgen daarvan Iragen. Zij ver- e zenuwstelsel; vaste hand de :e zenuwen en tg recht- verdenkt n zich te i als het wakt is. ilgehe$,le zal da/t ben l*Tamine n ui hun ►ijzonder ir zij het en zuive Ie zenuw en krach e vitaihi heilzaam ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pr’js. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op <ie voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingt prjjs. Groote letters en randen worden berekend r Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau# en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te 9 bij mij in de buurt. Die mevrouw thuis is verbal winkel vlak in de buurt is en dat ik haar daarom A la minute kan bedienen. Is het antwoord niet al te afwijzend, dan stel ik meteen voor iemand even te laten aanwip pen met een stofzuiger of iets dergelijks kleine demonstratie. het advies. In de eerste plaats 1 we er aan Jat de vereeniging 'rouwen ten sterkste tegen dit te- Fsteem van reclame ageert en zelfs s/ert nooit te koopen bij zaken die zich taan schuldig maken. Het ia bekend dat /huisvrouwen voor het meerendeel woe- Ind worden als ze op deze onbehoorlijke Ij ze worden opgeroepen voor een gesprek, miar bovendien gebeurt het heel vaak dat delheer des huizes dé aanvrage opvangt en dat hij in zijn werk wordt gestoord. Voorts komt het voor dat men een willekeurigen naam opgeeft, omdat men wel weet dat een stofzuiger-leverancier aanstonds wordt af geblaft. Ook in winkeliers-bladen is al zeer sterk gewaarschuwd tegen dit soort reclame, om dat men ze onbehoorlijk en effectloos acht. Is het nu niet kras, dat in een blad, dat met veel ophef betoogt de wijste adviezen tiuwgcstcl idèrd.uligo iet alen wij ig na ont lige qa Politieke lauwheid. in zyn onder den titel „Politiek en Maat schappij als afzonderlyke brochure uitge geven Gidsartikelen wy’dt Ir. A. Plate veel aandacht aan de lauwheid op politiek ge bied, die velerwege is te constateeren en hy tracht de oorzaken er van op te sporen. Er is, zegt hy, in de laatste jaren op verschil lend gebied onder one volk nieuw leven ont staan. Het bedrijfsleven is bezig zich krach tig te herstellen. Op sociaal gebied wordt veel aanvaard ook door hen, die er zich vroeger tegenkantten. Aan de. lichamelijke gezondmaking van ons volk wordt veel meer zorg besteed dan voorheen. De geestelijke ontwikkeling der jeugd staat in het Cen trum der belangstelling van mannen en vrouwen van zeer uiteenloopende levensbe schouwing. Het cultureele leven in Neder land verdivJpt zich en weet de aandacht der beschaafde wereld op zich te vestigen. Een steeds grooter kring van ons volk zoekt wetenschappelijke ontwikkeling. De Neder- landsche techniek staat hoog aangeschre ven. In breede kringen van ons volk, die vroeger voor anti-godsdienstig werden aan gezien, ontwaakt nieuw godsdienstig leven. Kortom, wy bleven naar des schryvers mee- ning een maatschappelijke wedergeboorte van .ons volk.. Vaa de politiek kan dat ech ter niet gezegd worden. De politiek in Ne derland is dood. De heer Plate noemt ver schillende verschijnselen, waaruit dit blykt. Enkele mogen hier worden vermeld. De politieke programma’s z(jn oud en trekken geen belangstelling meer. Het gaatc meer t>m behoud bf vermeerdering van het aan tal zetels dan om beginselen. En achter de schermen wordt ons land bestuurd door een tien- of twintigtal politici, die van hun in vloed in de Kamers gebruik maken, om op ministers binnenskamers hun druk uit te oefenen, zoodat deze laatsten niet meer vry staan en ondershands concessies doen, om zich de medewerking te verzekeren van de Kamers. Wat is nu volgens Ir. Plate de oorzaak van deze slapheid in de politiek. Niet, naar hy meent, in de eerste plaars de verkie- zingstechniek, maar het feit, dat de politiek en de maatschappij niet meer met elkaar correspondeeren, dat wat in ons" volk tot leven is gekomen, zijn weg naar de politiek nog niet gevonden heeft. Ons volk kent Gedachten van groote diepte zijn den meesten Inenschen „te hoog”. 36 Wel Harry, zei John Arkwright, toen zjj allen gezeten waren, wat heeft Mr. Grale te vertellen? Harry wendde zich tot Dora. Luister eens Dolly, zei hy, wil je je nog eens goed Die herinner ik mij maar al te goed, antwoordde het meisje bitter. Jij en Ik speelden samen, jy. zat tegenover mij, rechts dien avond van bridgen herinneren van my zat Marion, en links Mr. Staunton Heath. Juist, stemde Harry toe. Herinner jij je dat je zei, toen de steen ontdekt werd, dat het beursje geen moment uit je handed was geweest? Ja, antwoordde Dora, dat heb ik toen gezegd en dat zeg ik nog. En dat is onjuist, viel Harry haar triomphantelyik in de rede. Het beursje is wel in andere handen geweest en zelfs met jouw medewerken. Wanneer dan? vroeg Dora verwonderd. Wel aan het bridgetafeitje zelf! Her inner je je niet dat iemand tegen je zei, dat het een aardig beursje was en vroeg of hij plaatselyke kiesvereenigingpn. Het doel was ijoor vertrouwelijke gesprekken nader met elkander kennis te maken en van gedachten te wisselen. Deze proef bij allen het groote nut van deze bijeenkomsten bewezen. Ook waren velen er van wertuigd, dat zy zich niet alleen behoorden|te beperken tot de dagen voor de verkieïtngen, maar dat zij na de verkiezingen behoorden te worden voortgezet, om zoodoende net contact tus- schen de vertegenwoordigers en de bevol king langzamerhand te versterken, opdat hetgeen leeft onder het liberale volk beter den weg naar de politiek L weet te vinden dan in den laatsten tijd he| gfeval is. 4- heeft hij herhaaldelyk juweelen veipanAen eenige malen schijnt hij niet in staat weest den pandhuishouder naar de herkomst de panden te bevredigen. Dat lykt me in elk geval heel erg ver dacht, meende John Arkwright. Onder meer schynt hij, vervolgde Har ry, den dag na het bal by Lady Kenajd, eenige diamanten meegenomen te hebben, naar een pandjeshuis- in een afgelegen deel van Londen, waar ze ze echter niet wilden nemen. De eigenaar kon Grale niet meer vertellen, hoe de diamanten eruit zagen, maar wist alleen dat het te kostbare artike len voor hem waren. Den dag daarna heeft Heath het nog eens in een andere buurt ge probeerd, doch kon alleen geld krijgen op een paar kleinere dingen, terwijl de diaman ten opnieuw en om dezelfde reden gewei gerd werden. Onder meer herinnerde de pandjesbaas zich een broche van buitenge wone grootte en waarde. Hy wilde eerst niet gelooven dat de steen echt wasr/3ojm zijn bezoeker wist hem daarvan te overtui gen. Ik geloof dat dit nogal verdacht is. Inderdaad, antwoordde John Ark wright, en daarop wendde hij zich tot zijn, dochter. Dora, meisje, riep hij uit, ik geloof dat we nu achter de waarheid beginnen te ko men. O, ik weet dat hij moeilijkheden heeft, viel Dora in. Hij heeft mij er alles van ver teld. Zijn vader en moeder Stiefven, toen hij nog te jong was om op zichzelf te passen. Hy krygt een groot vermogen in handen als hij vijf en twintig jaar wordt en tot dien tijd heeft hy maar een heel zuinige toelage. De arme jongen verkeert in allerlei deftige kringen en om dat te kunnen volhouden moest hij op alle mogelyke manieren geld zien op te nemen op zijn toekomstig kapi taal. Hy is nu drie en twintig en moet nog twee jaar wachten en hij zit zoo tot over de ooren in de schulden, dat hij niet weet hoe hy zich keeren of wenden moet. y Hy is in handen van woekeraars g^Vhllën en hoe meer hij zyn best deed om zich uit het moeras te werken, hoe dieper hij er is ingeraakt. Hy zei... en het meisje bloosde een beetje toen ze dat vertelde... dat als hij' maar iemand had om hem overeind te hou den, alles nog wel terecht zou komen, hij had behoefte aan de sympathie en de liefde van een vrouw. Om haar mee te trekken in de modder zei Harry grimmig. Ook Grale heeft al deze bijzonderheden gehoord, maar helaas nog een heeleboel meer. In de eerste plaats heeft Stauton Heath zooveel opgenomen op zijn kapitaal, dat er nog maar een schy^tje vim over zal zyn als hij vyf en twintig wordt. En verder geeft het te denken, dat hij bij zonder goede maatjes is met onzen nobelen vriend Pierce Ruthven. Maar zooals Dora al zei, op het oogenblik zit hy er verbazend slecht bij en tracht hij op alle mogelijke ma nieren aan geld te komen. Onder apderen Gegarand«ord« oplap» 6BOO ais de man schuldig is, dan moet hy ge straft worden, dan hoort hy uit de goede kringen te worden uitgebannen. We kunnen toch niet straffeloos onzen goeden naam in opspraak laten brengen en een jong, on schuldig meisje zoo laten behandelen! Laat hem loopen, Vader, pleitte Dora- Als hy het gedaan heeft, is hy nieb^vel by 't hoofd geweest op dat oogenblik. Dan moet hy ergens opgesloten wor den, waai- hij verder geen kwaad kan doen, antwoordde haar vader. Wat denkt U er van, Morley Hij sprak den naam eenigsains aarzelend uit, hij kon nog steeds niet wennen aan den nieuwen naam van zijn vriend. Ik vind het een buitengewoon lastig geval, antwoordde Morley ernstig, want wie moet Heath laten vervolgen? Lady Kenard heeft haar kleinood terug en het is by'na onmogelijk te bewijzen, dut Heath het ge- stolen heeft. Bovendien is Miss Dora door niemand openlijk beschuldigd, dus een pro ces wegens smaad is ook uitgesloten. Ik ge loof dat het het beste is wanneer wy het ge heim, voor het oogenblik althans, onder ons houden. Wij voor ons zyn nu overtuigd wie de dader is. Dus daarmee erkent U, zei Philip lachend, dat Uw conclusie omtrent Ruth ven onjuist is. Ben je daar wel zeker van? vroeg Mor ley. Wij hebben gehoord dat Ruthven en Heath op zeer vriendschappelyken voet met elkaar staan. geen staatkundig ideaal meer; het heeft er geen belangstelling meer voor. Tot zoover de heer Plate. Wy zuuden echter willen vragen, wat nu weer de oor zaak is van het niet meer met elkander correspondeeren van de politiek en de maatschappij. En dan zyn wy het niet met den schrijver eens, dat de verkiezingstech niek hierby geen rol speelt. Het stelsel der evenredige vertegenwoordiging heeft er ongetwijfeld toe medegewerkt, de politici en het volk van elkander te verwijderen. De oorzaak ligt hier echter niet alleen. Van groote beteekenis is ook ongetwijfeld, dat de afgevaardigden niet meer staan in het volle maatschappelijke leven, maar als be roepspolitici samenhokken in de residentie of in enkele andere centra. Nu is dit alles niet geniakkelyk te ver anderen door de een of andere wettelijke regeling. De verandering moet komen uit het volk zelf. De niet ongegronde critiek van den heer Plate op onze tegenwoordige politiek bewijst vooral, hoe noodig het is, dat zy, die zich uit onbevredigdheid niet den gang van zaken verre van de politiek houden, hunne houding gaan veranderen. Per slot van rekening heeft ieder volk de Regeering, die het verdient. Dit geldt in elk ge^al zonder eenige reserve van een demo cratisch geregeerd land als het onze. Men kan wel klagen over de ondoelmatigheid van het kiesstelsel, over de macht der partijleiders, over de vaagheid der pro gramma’s mnar als het er op aankomt, hebben toch de kiezers de macht, dit te ver anderen. Die macht komt echter on/ol- doende tot haar recht, waaneer men niet anders doet dan op den dag der stemming zijn briefje in de bus te werpen. Waar het vooral op aankomt, is, dat dien het politieke leven medelétft en ieder in zijne partij strijdt tegen dat, wat hem verkeerd schijnt. Die strijd moet echter met worden gevoerd in de weken, die onmiddellyk aan de ver kiezingen voorafgaan. De sfeer is dan voor critiok in eigen boezem uit den aard der zaak ongeschikt. Het is juist de tyd, waarin geen verkiezingen in zicht zijn, die aan den strijd in eigen boezem moeten worden be steed. En nu is het niet tegen te rpreken, dat de liberale staatspartij de organpn daarvoor mist, die de arbeiders hebben in de vakvereenigingen en de rechtsche par tyen in de kerk. Met het oog daarop willen wij de aandacht vestigen op eene samen komst, die Zaterdag j.l. in „De Zalm" plaats had vap de liberale candidaten in den kies kring Leiden met de afgevaardigden der het niet eens even mocht zien? Mr. Staunton Heath? Dora ging op in haar-stoel zitten. Maar... je v< hem toch niet? Wacht even! Je geeft dus nu zelf toe, dat het beursje even uit je handen is ge weest. Ik herinner mezelf ook de toedracht weer heel precies, ofschoon het toen geen bijzondere indruk op me maakte. Als Grale’s vermoeden juist is, was het Staunton Heath, die den diamant in je beursje stopte op het moment dat hij daar met opzet voor uitgekozen had. Maar waarom zou hij dat in ’s hemels naam gedaan hebben? vroeg het meisje stom-verbaasd. O, daar is wel een motief voor. Je hebt het ons zelf aan de hand gedaan, Dora. Je hebt ons dien avond verteld dat hij je ten huwelijk heeft gevraagd en uit wraak dat je hem hebt afgewezen heeft hij je dit aan gedaan. Hij zag een kans en gebruikte die. Ddt lijkt me toch moeilijk te gelooven Harry, mengde Mr. Arkwright zich in het gesprek. En het is zeker geen voldoende be wijs om een ander van zyn schuld te over tuigen. Meen je werkelyk dat hij den steen gestolen heeft om op zoo’n krankzinnige manier wraak te nemen Zoo bedoel ik het niet, antwoordde Har ry, er is meer dat tegen hem pleit. 'I Grale kwam op zyn spoor toen hy informeerde, wie aan den bridgetafel hadden gezeten. Toen hy hoorde dat Heath er ook by was, ging hij op onderzoek uit naar de anteceden ten van den jongen man en deze waren niet al te schitterend. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. GMLXIX. Een moeilijke puzzle in een groote stad, die zich op z'n tyd in iedere gemeente zal herhalen is de vraag der plaatsbespreking in theaters en by concerten,» met name in de gevallen dat^het storm loopt voor een be paalde uitvoering. Sommige bureaux heb ben er een of ander middeltje op gevonden maar andere houden aan hfet oude systeem vast dat wie het eerst komt, het eerst maalt. Dit is het slechtste systeeni en het leidt tot groote ontevredenheid en lot ongerechtig heden. Dit is weer eens gebleken bij de op voeringen van „Ich küsse Ihre Hand, Ma dame” die avond aan avond uitverkocht waren. Men had hier het stelsel dat 's morgens om negen uur volgnummers werden uitge- geveiwaan hen de open lucht vóór de deur al in queue hadden ongesteld. Het ik voorgekomen dat iemand er zyn chauffeur al ’s morgéns om half zes had laten postvatten. Wie geen gelegenheid heeft om op die wijze zich een nummer te verzekeren, krygt geen kans. Er is over deze bespreking eindeloos ge mopperd, maar de directie liet ijskoud mop peren. De puzzle lykt onpolosbaar hoe een goede plaatsbespreking op touw is te zetten, maar dat is niet zoo. Vaststaat dat als er meer liefhebbers zyn dan plaatsen, er maar een oplossing is waartegen niemand eenig be zwaar kan hebben, n.l. dat er eerlyk geloot wordt, wie wel, wie geen, wie een goede, wie een slechte plaats krijgt. Het is daar om wel eens nuttig uitéén te zetten hoe systeem goed en eerlijk kan worden toe gepast. Het lykt iets omslachtig, maar yi ae praktijk is het doodeenvoudig. Gesteld er wordt Dinsdagavond een uit voering gegeven waarvoor veel animo zal bestaan. Men stelle dan Maandagmorgen bijvoorbeeld van negen tot twaalf de gele genheid open om bons te kqopen die recht geven op plaatsen. Men hoeft niet in de queue te gaan staan of te dringen, want er i is tijd gertoeg en icfaer krygt onherroepelijk de bons die hij hebben wil. Iemand komt nu aan het loket, koopt bijv, een bon voor twee plaatsen parterre voor Dinsdagavond. Hij betaalt die twee plaatsen en mag nu een lootje trekken dat zyn volgnummer voor plaatsbespreking aangeeft. Hy trekt no. 127 en gaat naar huis. Maandagmiddag of Dinsdagmorgen is er plaatsbespreken. Het begint om negen uur en bepaald is dat ieder uur 100 nummers worden afgedaan. Hy komt dus om even tien uur en spoedig is 127 aan de beurt. Alles loopt goed. Nu kan zich het geval voordoen, dat er veel meer bons zyn uitgegeven dan er voor parterre plaatsen zyn. Welnu als er geen plaatsen meer zyn dan wordt hem «yn geld terugbetaald óf wanneer bijvoorbeeld <Jp Woensdag de uitvoering wordt herhaald, krijgt hij daarvoor een nummer. Er waren voor Dinsdag slechts voor 115 bons plaat sen. Hij kan dus no. 12 krygen voor Woens dagavond. Ziedaar een dood-simpel systeem dat het overgroote deel van alle misère voor het publiek ondervangt, dat alle gedrang om een plaats, nachtelyke excursies naar en samenscholingen voor de deur van het thea ter onnoodig maakt. Gedeeltelijk heeft men het hier aangegeven systeem wel eens ge volgd, n.l. door te bepalen dat allen die om negen uur aanwezig zijn, mogen deelnemen aan een lotingf voor volgorde. Dit is echter half werk, want men gaat er «met een paar personen tegelijk heen, trekt ieder een lootje en bespreekt pp het laagste nummer óf men ziet er kennissen, aie elkaar helpen door voor elkaar te be spreken. In ons systeem is ook het gevaar voor opkoopers gering, omdat die de kans loopen slechte plaatsen te krijgen, die ze niet zoo gemakkelyk kwy't kunnen. De eenige die vrijwel ons systeem volgt is het Residentie-orkest. De abonné’s hebben reeds plaatsen en loten nu telkens om den voor rang van bespreking. Dat zelfde kan in ieder geval worden toegepast gelijk wij zoo even hebben aangetoond. By uitvoeringen voor vereenigingen die zoo dikwijls voor de moeilijkheid staan om de plaatsen zoo eer lijk mogelijk uit te deelen, is het systeem in alle opzichten aanbevelenswaardig. We hebben het voorrecht dat onze brie venbus geregeld allerlei bladen en blaadjes bevat van meest uiteenloopende soort. Als journalist kyk je ze allicht eens door. Zoo ligt er nu en dan één dat zich Holland's Efficiency Maandblad noemt. We zullen er verder niets van zeggen, maar in het laat ste nummer kwam een stukje voor dat wy even moeten te pakken nemen. Het blaadje geeft adviezen aan zakenmenschen en het gaf nu het advies dat wy het verderfelijkste vinden, dat er is. „Als het regent", zoo vertelt iemand, „neem ik de telefoongids 4?er hand en zoek dertig of veertig a tressen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagbh per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, by onze agenten en loopeis, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82- Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. OOWHË MRANT

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1