1 JSSSggBKÖ ÏUCHTVAART H&'Sfjsö I -il LAATSTE BERICHTEN. bedrag te besteden om het stadsvuil naar ontginningsvelden te brengen, wijst de mi nister erop, dat, hoe nuttig het ontginnen van woeste gronden ook zijn moge, daarbij by lange niet zou kunnen worden voorzien in de behoefte aan nieuwe gronden voor den landbouw gelyk die door de droog making van de Zuiderzee zullen worden verkregen. Omtrent de volgorde, welke na voltooiing van de afsluiting der Zuiderzee zal worden in achtgenomen by het maken van de ove rige inpolderingen, is nog geen beslissing genomen. Wel staat het vast, dat ter voor ziening in de belangen van de militaire verdediging de dyk tot vorming van het ij-meer en daarmede dus een gedeelte der <j|Myking van de ontworpen Zuidelijke pol ders te doen voorafgaan aan die van den Noord-Oost-polder. Daardoor zal. evenzeer als by den laatstgenoemden polder het ge val zou zyn, gelegenheid komen om belaiw-, ''hebbenden aan' werken' grond-'tb Helpt!*, ter Vervanging 'van té* geóolge'V«n tie indijking en droogmaking der Zuiderzee te niet gegane bedrijven, zoodat er geen rede is om uit dien hoofde de droogmaking van dezen polder te doen voorafguan. Ter voorbereiding van een regeling tea aanzien van de betaling van het aandeel der kosten van de afsluiting, do .r de be langhebbende provincies te dragen, is een commissie ingesteld, welke haar onderzoek nog niet heeft voltooid. De vraag of in de bestekken van de wer ken een verbindendverklaring van collec tieve arbeidscontracten zal worden opge nomen, is een aangelegenheid van alge- meenen aard, weke nog by den muuster- rauJ aanhangig i3. Een ontwerp van wet tot herziening der Zuiderzeesteenwet is thans op ministers departement in gereedheid gebracht. Uit voerige mededeelingen worden door den mi nister gedaan omtrent de wyze, waarop tot nog toe steun in verschillenderlei vorm is gevolge bovengenoemde wet is verleend. GEMENGDE BERICHTEN. Een nadeelig saldo van runn 13.000. In de Vrijdag te Zwolle gehouden eind- vergadering van het hoofdbestuur van de Zwolland, provinciaal Overysselsche ten toonstelling van landbouw, veeteelt, electri- citeit, handel en industrie, in September 1928 alhier gehouden, is een nadeelig saldo vatsgesteld van 13,445.34. Het garantie fonds A, een bedrag van 5415, moet ge heel gestort worden, terwijl men uit het garantiefonds B 20 pCt. moet by passen. Ongeluk in een circus. Volgens een W.B.-bericht had Vrydag in het circus Crone te Frankfort aan de Main een ernstig ongeluk plaats. Aan het einde van de uitvoering gaven kunstenaars een voorstelling aan de losse trapeze in den nok van het circus. Plotseling schoot een touw los en stortte de 23-jarige kunstenaar Alfred Grimm naar beneden en kwam in de menigte terecht. Hy overleed aan zyn ver wondingen. Het conflict in het houtbedrijf te Zaandam. Men meldt aan de N.R.Ct.: Naar aanleiding van een voorstel van den communist Bosman in de laatst gehouden raadsvergadering om gedurende den sta- kingstyd aan de stakers gratis gas en electriciteit te leveren, welk voorstel even wel door geen der leden werd gesteund, werd door een der sociaal-democraten be pleit, dat B. en W. by de toepassing der \erordening eenige soepelheid zouden be trachten en niet direct tot afsnijden zouden overgaan, als bleek, dat niet kon worden betaald. Als gevolg daarvan heeft dit punt, naar wy vernemen, een onderwerp van bespre king uitgemaakt op de Zaterdagmorgen gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur der gemeente. Naar ons ter oore kwam, heeft het col- legt van B. en W. besloten, dat, indien de kwitanties onbetaald terugkomen, de beta ling zal worden opgeschort zonder dat iemand, zooals de verordening bepaalt, van gas en electriciteit zal worden afgesneden. Dit besluit geldt niet alleen voor de sta kers, doch voor een ieder, die tengevolge van het conflict in financieele moeilijkheden raakt is. Naar den heer Plooyer mede deelde heeft de Centrale Bond van trans portarbeiders de steunuitkeering weer ver hoogd met 1. In den loop van Zaterdag is het met GO.OOO balen rijst bevrachte stoomschip Ledbury in de haven aangekomen. Wat be treft het stoomschip Wilton met G00 stan daard gezaagd hout voor de firma Pont, welk schip de bootwerkers weigeren te los sen, kan worden meegedeeld, dat deze eerst daags vermoedelijk door de equipage zal worden gelost. Solozang op den kansel. De gosdienstoefening vorige week in de vaeaote.Herv. Gem. te Zwammerdam (con- fetsioneei) werd geleid door'<fen'l4ri$ynn|- gen' predikant di*. P. Gibs uit BoSkoóp. Als tusfchenzang gaf dn Glas op te zingen Ge zang 240: „Wat, mannen broeders! heft gy 't oog mistroostig naar des hemels boog, Als waar' uw Heer geweken? Waartoe, o vromen! u ontrust, Als waar' omhoog het licht gebluscht. Dat g' eenmaal door zaagt breken? Of legd' uw Heiland en uw Heer Zyn rijkskroon en zijn schepter neer?" Na het aflezen van dit gezang uit den Vervolg bundel door den predikant, gaf de ouderling van dienst den predikant te kennen, dat niemand der kerkgangers een Vervolgbun del bezit en dat dit Gezangvers ook in de gemeente geenszins bekend was. Resoluut sprak daarop dr. Glas van den kansel: „Dan zal de organist hem wel hebben en dan zal ik hem alleen zingen." En zoo gezegd, zoo gedaan, begeleid dooor den organist, droeg dominéé Glas dit Ge zangvers als een solo aan de Hervormde gemeente van Zwammerdam voor! Hevig ontploffing. Op de Vllssingsche mineraalolie raffinaderij. Zondagmiddag heeft een ontploffing plaats gehad op de fabriek van de Vllssing sche mineraalolie en asphaltraffinadery te Vlissingen. Onder donderend geraas vloog een deksel van een der petroleumtanks de lucht in. De tank was geheel met olie gevuld. Voor zoover kan worden nagegaan kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Een oude man verbrand. De oorzaak vermoedelijk: rooken in bed. Gisteravond half zeven werd een uitslaan de brand waargenomen in een woning id de Hoogelanden, W.Z. even voorby de politie post Roode Brug te Utrecht. Toen de politie en brandweer ter plaatse verscheen vond men een ongeveer 80-jarige man, Jansen genaamd, die daar alleen woon de, 'Verkoold •naast'zijn bed liggen.' Hët lijk' werd' «aar hfet-RbofUbuteau' ▼an polltiö 'Ov(r- gebracht. De woning brandde geheel uit. 9ver de oorzaak v^n den brand tast men injhet duister. Men vermoedt, dat de oude rflan, te bed liggend een pyp heeft willen opsteken en hierdoor brand heeft veroor zaakt. Een vuistslag. Of: een aanklacht tegen den burge meester van 's-Gravenzande. Donderdagmorgen 2 Mei, kwam de heer J. C. Burgersdyk, opper-brandmeester van de brandweer te 's-Giavenzande by den bur gemeester dier gemeente, mr. J. Brunt. De heer Burgersdyk en nog eenige brandmees ters hadden een cursus betreffende het brandwezen bijgewoond te Voorburg en Rijswijk onder leiding van den heer Roelof- sen, inspecteur van politie, opperbrandmees- ter te Delft. De heer Burgersdyk kwam bij den burgemeester om zijn declaratie voor reiskosten, waarin ook begrepen waren de reiskosten van de brandmeesters, welke met hem den cursus hadden gevolgd, nader toe te lichten. Daarbij is het tot eenige woordenwisse ling gekomen tot op een gegeven oogenblik de burgemeester mr. J. Brunt den heer Bur gersdyk een vuistslag in byzyn van andoren toediende. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Burgersdyk een aanklacht ingediend bij den officie*1 van justitie. Een bergplaats van timmerfabriek uitgebrand. Weinig stagnatie in het bedrijf. Zondagmorgen omstreeks half negen is te Warmond een felle uitslaande brand ont staan in een bergplaats van houtkrullen op het terrein der timmerfabrieken Padox. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte den vuurhaard met enkele stralen van de motorspuit aah. Binnen een uur tijds was men het vuur meester. De bergplaats brandde ook nu weer geheel uit, evenals dit vroeger reeds enkele malen geschiedde; de onder gelegen machine-kamer heeft slechts geringe waterschade, zoodat het bedrijf weinig stagnatie zal ondervinden. Verzekering dekt de schade. Per K. L. M. naar Zwitserland. Maandag 6 Mei zal de K. L. M. haar snel- verbinding op Zwitserland heropenen. Deze verbinding is van groot gemak voor den toerist, die op geriefelijke en snelle wyze van Nederland naar het Alpenland wil rei zen. De dienstregeling is zoodanig opgesteld, dat de luchtreizigers alle voornaamste plaatsen van Zwitserland op denzelfden dag kunnen bereiken, hetzij met de uitnemende georganiseerde- vliegdiensten van de Balair en de Ad Astra of door middel van trein- aansluitingen te Bazel en te Zurich. Van Bazel uit zyn de volgende plaatsen in één dag te bereiken: Luzern, Brunnen, Göschenen, Bellinzona, Locarno, Lugano, Bilaan, Bern, Thun, Interlaken, Kandersteg, Lausanne, Genève en Montreux. Uit Zürich geeft de trein aansluitingen met Glarus, Sargans, Davos, Chur, St. Mo- ritz en Luzern. Onafgebroken gaat de tocht over de meest schilderachtige en afwisselende streken. Al lereerst het echt Hollandsche landschap en Noord-Blegië met de Scheldehaven Ant werpen. Na de landing te Brussel wordt over een gedeelte dezer stad en over het fraai Tervueren gevlogen. Dan volgt Na men aan de splitsing van Maas en Sambre. Vervolgens de Ardennen, Luxemburg en het oude Lotharingen. Langs het Mame-Ryn- kanaal gaat het dwars over de Vogezen, zonder twijfel het schitterendste punt van de route. Daarna gaat de tocht over de Bo- venrijnsche laagvlakte, met ter linkerzijde den Ryn en het Zwarte Woud ter rechter zijde de toppen der Vogezen. Algemeen wordt verwacht, dat van deze lyn een druk gebruik zal worden gemaakt. 'i '.mRADinNlKtl'WS 7 f>-, H - #$ojfrdftniró VW/f" hletteiL" Hilversum: 5.Kinderuurtje. fi.Ol Dinermuziek. 7.15 Tooneelhalfuurtje. 8.01 feestconcert uit het Concertgebouw te A'dam (jubileum Fred. J. Roeschke). 9.30 omroeporkest. 11.— Gramofoonplaten. Huizen: 5.Gramofoonrecital. 6.05 oude Italiaansche cellomuziek. 9.Kamermuziek. 10.20 Dansmuziek. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 6 Mei. Hoogste stand 763.1 te Isafjord. Uagstestand 740 te Scilly. Verwachting: Meest krachtige tydelyk stormachtige Zuidelijke tot Westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, met regen buien. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Mei 1029. Gemeenteraad. De Gemeenteraad zal wederom in open bare vergadering bijeenkomen op Maandag 13 Mei a.s., dés avonds 8 uur. Het Feest der Sociëteit „Ons Genoegen". Het feest van de Sociëteit „Ons Genoe gen" is weder voorby. De 75-jarige herden king is gepasseerd en de oude sociëteit is aan de kwarteeuw begonnen, die haar van haar eeuwfeest scheidt, dat de jonge gene ratie der leden naar te verwachten is in 1954 niet minder glorieus zal herdenken als thans is geschied. Zaterdag was het de laatste dag. Des Het bestuur der Soc. „Ons Genoegen" heeftv by de feestelijkheden voor de leder, ook de kinderen der leden niet willen ver geten. Zaterdagmiddag is voor hen een feest georganiseerd. Er is van deze uitnoodiging een druk ge bruik gemaakt; de groote schouwburg was byna geheel gevuld met een vroolyke schare kinderen met hunne begeleidsters, en allen, ook de g^ooteren, hebben volop genoten van de wonderlijke goocheltoeren, van de spre kende poppen, maar niet het minst van de poppenkast. De avonturen en ondeugende streken van Pietje Bell werden met span ning gevolgd, en telkens klonk een spon taan applaus van het jeugdig publiek. Er werden versnaperirtgen aangeboden, die natuurlijk inden smaak vielen en ook de geschenken werden dankbaar aanvaard. Het was een heel prettige middag. Gala Cabaret- en Bai-a\ond Als slot van de feestelijkheden, vei bonden aan het jubileum der Sociëteit „Ons Genoe gen" was Zaterdagavond den leden een Ca- Cabaret- en Bal-avond aangeboden. Het was een schitterend slot. De zaal Kunstmin en de Societeitszaal waren fan tastisch versierd; vooral de zaal Kunstmin deed met z'n champagne-bar in Oosterschen styl sprookjesachtig aan. In elk der zalen was een jazz-band en de meer dan talrijke danslustigen lieten geen gelegenheid voor bijgaan, om zich in het drukke dransgewoel te mengen. Ter afwisseling traden, dan op het e*>ne, dan op het andere tooneel op Alex de Haas met zyn praatjes en liedjes, waarmede hy- uitbundig succes had, de buikspreker. Dan waren er Mr. William en een musikaal duo, dat op xylophone en een bijzonder soort klokkenspel meerdere nummers gaven. Allen kregen telkens veel applaus van het in feeststemming zijnde publiek. Inderdaad was er een feeststemming. En deze steeg naarmate het later werd; ze werd nog verhoogd dóór de met kwistige hand uitgedeelde waaiers en parasols voor de dames en serpentines en kleine hoedjes voor de heeren. Nog lang nadat het reeds dag was gewor den, is er gedanst. Het bestuur kan met voldoening op het feest terugzien, en de leden zullen zeker het vele werk, aan de voorbereiding daaraan verbonden, waardeeren. „Zonneslr aaldag" op Zaterdag den 15en Juni a.s. Evenals vorige jaren, heeft zich te dezer stede een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt op dien dag een collecte te doen hou den. Het Comité is als volgt samengesteld: W. J. de Rotte, Voorzitter; H. J. Bulder, Secretaris; N. H. Meulman, Penningmee- ter, Mevrouw Van Dantzig-Melles; Mevr. Hoineman; Mevr. Van ReedtDortland en H. A. Blok. Door dit Comité zal samenwerking wor den gezocht met andere organisaties, om dien dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Volks- en Sehoolbad. Gedurende de week van 30 April tot en met 4 Mei werden in het Volks- en Sehool bad verbruikt 174 kuipbaden, 276 sproei- baden en 919 school'baden in totaal 1372 baden. Een windhoos. Door een hevigen windstoot zyn heden middag op een in aanbouw zijnd bouwwerk aan de Zwarte weg eenige muren ingestort. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor; de schade is niet groot. De verruiming van de Gouwe onder Boskoop en Waddinxveen. Bij besluit van 16 Juli 1918 hebben de Provinc. Staten in beginsel besloten, de ver betering van de scheepvaartverbinding tus- schen Amsterdam over Gouda naar Rotter dam van provinciewege ter hand te nemen „t* toen uj(yoei;W.(ïot ,WkWlde)i,<)ot de verruiming van de Gouwe onder Boskoop en Waddinxveen, met vernieuwing van de aldaar gelegen bruggen, waarvan de kosten respectievelijk op 900.000 en 520.000 wa ren geraamd. Inmiddels is hetMpHfHRüt gebleken, in den aanvankelyken^gj|M^ uitvoering van vorenbedoelde wHH^^wyziging te brengen. De overbrugging onder Boskoop van drie overspanningen is in de gewijzigde plannen vervangen door één beweegbare overspanning, wijd 25 M., de doorvaart- hoogte van 1.70 M. op 250 M. gebracht en de opritten zyn in de nieuwe plannen verbreed en verbeterd. Hetzelfde geldt voor de over brugging onder Waddinxsveen. De kosten worden dientengevolge geraamd resp. op 1.300.000 en 1.000.000. Ged. Staten stellen thans aan de Prov. Staten voor, de wijzigingen in de plannen goed te keuren. Gemeentelijke Stortings- en Ophaaldienst annex Spaarbank. Burgemeester en Wethouders hebben oen uitvoerig schrijven gezonden aan den Raad waarin wordt voorgesteld op grond van liet raadsbesluit van 15 Juni 1929 thans na de verwerping vun het voorstel van 16 Oct. 1928 tof Centrale Administratie en incasso, over te gaan tot de instelling van een ge meentelijke stortings- en ophaaldienst, annex .spaarbank. Voor deze diensten, welke afzonderlijke, ex-artikel 114bis Gemeentewet, bedrijven zullen vormen, zyn verordeningen ont worpen. De beheersverordeningen belasten, in overeenstemming met de bepalingen in de te wyzigen instructie van den Ontvanger, den Gemeente-Ontvanger met het geldelijk beheer van deze nieuwe diensten. Hét Verdere 'YóbV' ü<?h diëtist noodlge p'jr- s'ohëel ''ifiet de u'an'dén <^ieïiét verbólWpn werkzaamheden zullen in de eerste plaats belast worden de ambtenaren ten kantore van den Gemeente-Ontvanger werkzaam zal door hen worden aangewezen. Wanneer hiertoe wordt aangewezen personeel by an dere diensten of bedrijven werkzaam (zie ons voorstel van 12 Mei 1923, hetwelk in dit verband de meteropnemer-geldophalevs der Lichtfabrieken noemt) zal uiteraard te voren hieromtrent het. noodige overleg wor den gepleegd' en de voorwaarden worden vastgesteld onder welke over dit personeel kan worden beschikt. Tevoren is hieromtrent weinig te bepalen, daar de nieuwe diensten .zullen moeten „groeien" en in verband met hunne ontwik keling de vraag naar meerder personeel wellicht zal stijgen. Werd in Mei en Oct. 1928 door B. en W. uitbreiding' van het personeel noodzakelyk geacht met een kracht, die zoowel admi nistratief als andeis zoodanig onderlegd moest zijn, dat hem onder rechtstroek- sche verantwoordelijkheid van B. en W. zoowel de administratie als de propaganda van de nieuwe diensten in hoofdzaken zou zijn op te dragen, waarvoor aan een ambte naar in den rang van le commies was ge dacht;, nadere overwegingen hebben B. en W. er toe gebracht aan den nieuwen functio naris, die naast vele belangrijke werkzaam heden aan de nieuw» diensten verbonden, ook by ontstentenis van den ontvanger, met de waarneming van het Ontvangerschap zal worden belast, terwijl hen ook de boekhoud kundige administraties van het Woning-, Grond- en Pensioenfondsibedrijf zullen wor den opgedragen. Op grond van deze overwe gingen achten B. en W. het noodzakelyk dat de nieuwe functionaris wordt aangesteld in een rang van administrateur op een salaris volgens groep V van het salarisbesluit 1920 voor ambtenaren, n.l. van 42004700. Met deze gedachtengang is de Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in zake ambtenaren-aangelegenheden het niet onverdeeld eens, doch de meerderheid ver klaarde zich er voor. De verordeningen regelen de uitvoering van datgene waartoe de Raad op 15 Juni 1928 in principe besloot. Zij schakelen, waar noodig of wensche- lyk de Commissie van by stand in het beheer der Gemeente-Financiën in, laten aan den Raad de beslissing inzake belangrijke vraag stukken, het financieel beheer van de nieu we bedryven rakende, als rentevergoeding, reserveering, beschikking over eventueele winsten, dan wel dekking van nade»lige «al- di, terwyl het College van B. en W. belast wordt met de verzorging van de meer ad ministratieve belangen. Zy stellen bepalingen, noodig ter voorko ming van misbruik als beleggingsinstituut en geven den deelnemers en inleggers ga rantie inzake hun tegoed. De gemeente zal dat tegoed dienen te waarborgen. Door een geleidelyk in te stel len reserve zal de Raad eventueel deze ge- meent el yke garantie, het2ft gehe^J of ge deeltelijk kunnen dekken. Door het College van B. en W. wordt een reglement op den stortings- en opnaaldienst vastgesteld. Voor ,1e Spaarbank is een ver ordening noodig, die door den Raad moet worden vastgesteld, aangezien meerdere be palingen de goedkeuring van Ged. Staten behoeven. In de door den Raad vastgestelde instruc tie van den Ontvanger der Gemeente Gouda worden wijzigingen voorgesteld. Deze be oogen allereerst te breken met de ge woonte dat de Gemeente-Ontvanger zijn waarnemer aanwijst, door te bepalen dat de aan te stellen administrateur tevens is waarnemend ontvanger. Ook beoogt de wij ziging dat het personeel ten kantore van den Gemeente-Ontvanger voortaan zal wor den benoemd, geschorst en ontslagen door bet College van B. en W. Ter kennisneming door den Raad wordt door B. en W. een ontwerp instructie van den administrateur-waarnemend ontvanger overgelegd. p i Aan het slot' van hun schreven deel en ij. en W. den Radd thedé dat bij hun voorstal nog wordt bijgevoegd een begrooting van lasten en baten van de nieuw in te stellen diensten, waarin de genoemde bedragen ais zeer globaal moeten worden beschouwd, daar de meeste gegevens voor een zoo juist mogelijke raming ontbreken. Zoodra de nieuwe diensten eenigszins ze- hoorlyk zyn ingesteld, zullen aan den Raad nadere finanrieele gegevens worden overge legd. 'De hier genoemde begrooting ontbreekt echter aan de stukken, zoodat wy de cijfers nog niet kunnen vermelden. Jaarvergadering van den Nationalen Woningraad. Inleiding van professor Veraart. Op Zaterdag 25 Mei a.s. zal de Nationale Woningraad (Algemeene Bond van Woning- bouwvereenigingen) in de Sociëteit „de Réimie" zyn jaarvergadering houden. Prof. dr. J. A. Veraart zal een inleiding houden over de nota van ir. Van der Kaa, hoofd- inspecteur van de Volkshuisvesting betref fende de „Nadeelen van het vigeerende an- 1 nuiteitenstelsel by Woningwetvoorschot ten." Aan de vergadering gaat vooraf een offi- cieele ontvangst van de deelnemers door het gemeentebestuur ten stadhuize des morgens 10 uur. Wedvlucht postduiven. Verschillende postduivenvereenigingen hebben Zondag eer, wedvlucht gehouden uit Soignies (België), afstand 166 K.M. De dui ven werden gelost om 8 uur. De uitslagen luiden als volgt: De Blauwe Doffer. C. de Waal 1, 11, 19; B. Stolk 2, 48 50- H. Wiezer 3, 27, 29, 37, 54, 57, 60; G. Blan ken 4', 10, 28, 34, 42; T. Rook 5. M. A. Ho't- huysen 6, 9, 20, 35, 56, 611; J.' Schouten 7 16, 30, 32, 4.7; L,de Vries 3, 26, 38; J. de' Jong 12,' *VU,de Jong, Hg, fcj, ö5; J. Donk 14, 31, 33, 40, 52; J. Scharloma» 17; H. N. Korevaar 18. C. Verboom 21, 23, 44; J. Makkers 22, 45; C. M- Holthuysen 24; J. Maurik 36, 49; J. Prmg 39, 41; P. M. Baks 43; H. de Jong 46; A. Jansen 51; J. Hof stede 53, 58. Aankomst eerste duif 9.24.47 uur, laatste duif 9.51.39 uur. De Gevleugelde Vrienden. L. van Duuren 1„ 3. P. Slaman 2, 4, 15 16; H. Massar 5, 10, 23, 34; A. Steenwinkel Jr. 6, 8, 9, 11, 20, 21, 2t>, 28, 29; J. Jonge- r.eel 7, 13, 24, 27; G. J. Schilt 12, 14, 17, 25, 30, 31, 32, 33; A. Berkouwer 18, 19; M. Massar 26; T. van Welzenis 35, 36. Aan komst eerste duif 9.26.46 uur, laatste duif 10.01.19 uur. De Zwaluw. J. van Loon 1, 2, 3.. 4, 25, 31, 34F. Ley? 5, 26, 30; W. Houtman 6, 8, 12, 14; J. c. Eilers 7, 16; W. Jansen 9; G. Schuttelaar 10, 22, 33; A. Eist il, 17; M. Groenende». 13, 19, 23; A. Pluim 16. J. Everling '8; C. Goukqi 20, 2(1; A. H. A.'van Tok 24, 27; D. Brem 28, 35; K. van Groningen 29; J. de Boom 32. De Bonle Duif. T. J. Stoppelenburg 1, 14, 17; T. Sas 2, 7, 15; P. Koemans 3, 5; B. Rapis 4, 6 18, 20; W. G. Bor 8; A. Jansen 9; P. Uapis 10, 16, 21; A. Noordhoek 11; J. Wiezer 12, 13, 19, 22. Aankomst eerste duif 9.30.40 uur, laatste duif 9.53.41 uur. De Schakelpcn. D. van Leeuwen 1, 14, 17; J. v. d. Willif 2 5, 7, 9; L. V. d. Heuvel 3, 6, 10, 13; D. Fokkers 4; A. Verbiest 8; D. Kraaijenhiink 11, H. Wagemans 12, 15; S. Rapis 16. Aan-, komst eerste duil' ,9.27.46 uur, laatste duif 10.03.39 uur. Agenda. 7 Mei, 8!4 uur, Bovenzaal Soc. de Reünie. Alg. Verg. Liberale Staatsparty „de Vrij heidsbond". 8 Mei 2 uur Ver. van Huisvrouwen Hotel „de Zalm" Tentoonstelling Eskimoland. 2% uur lezing van Ds. Cramer over Kinder lectuur. 3Ya uur Vertooning Poppenkast door de heeren Cramer en Cuperus. 11 Mei 9'A uur en 11 uur v.m. Cobp. Prod. Handelsvereeniging ledenvergadering. 11 Mei 9 uur Bioscoopvoorstelling in den Kattensingel. 15 Mei Cursus E.H.B.O. Gebouw Daniël onder leiding van Dr. Evers. Apothekersdienst. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal tot en met Vrijdag 10 Mei na 8 uur des avonds geopend zijn (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK BOSKOOP. De heeren G. Slob en G. Mulder, kantoor bedienden le klas bij de Posterijen alhier, zijn by ministerieel besluit bevorderd tot adjunct-commies. De gehouden verkoop van oranje-knopjes ten bate van de Vereeniging voor het hou den van oranjefeesten „Feestcommissie 1919" heeft ruim 170.opgebracht. Woensdag 8 Mei a.s. zal in Hotel Klaas- sen een zang- en dansavond worden gege ven door Mevr. Lucie Brune, Duitsche, dan seres, tydelyk alhier woonachtig. BERKEN WOIJDE. De directie van het Thalia-Theater te Gouda was zoo vriendelijk den correspondent van de Goudsche Courant alhier uit te noo- digen tot een bezoek. Hiervan is gaarne ge bruik gemaakt en hy was zeer voldaan voor hetgeen gegeven werd. Behalve bijkomende of voorafgaande nummers is het hoofdnum mer van het programma deze week weer schitterend. „Het Vreemdelingenlegioen" in 8 acten is vooral bijzonder mooi. Laten vele jongelui uit de buitengemeenten dat gaan zien. .Thalia geeft dit keer weer veel moois te zien. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Klazina, d. v. G. Berkouwer en M. E. Oudenes. OVERLEDEN: Gerrigje Roest, 4 mnd, CAPELLK a. d. IJSSEL. B. en W. stellen'den ¥aad voor, hét \tr- menigvuldigingscyfer voor de inkomstenbe lasting voor 1929/30 vast te stellen op 1.8, evenals het vorige jaar. Verder stellen B. en W. den raad voor te bevestigen het beginselbesluit van 12 De cember 1928 tot beschikbaarstelling van een crediet van 40.000 als aandeel der ge meente in de kosten van door de gemeente Rotterdam uit te voeren reconstructie- en rioleeringswerken in de IJssehnondsche laan met westelijke oprystoep van de Nij verheidsstraat af tot aan de in die laan ge legen spoorwegovergang. SCHOONHOVEN. Gedep. Staten vun Zuid-Holland stellen aan Prov. Staten voor, aan de gemeente Schoonhoven een subsidie te verleenen in de kosten van restauratie van de Groote- of Bartholomeus Kerk met toren),'van J/5 to* een maximum van 60.000, onder voor waarde dat het Rijkssubsidie in totaal 160.000 zal bedragen. Voor het kantongerecht te Schoonhoven heeft Vrydag de zaak gediend tegen oen aantal bestuursleden van muziek- en z.ang- vereenigingen te Kiunpen aan den IJsse terzake, dat zij op Zaterdagavond 15 Sep tember 1928 aldaar optochten met muziek hdbben gehouden en na 9 uur een concert hebben gegeven, zonder dat zy daarvoor toestemming van den burgemeester hadden. Namens de acht vereenigingen was ver schenen de penningmeester der muziekver- eeniging Concordi i, 'lie zelf ook verbaliseerd was. De beide veldwachters van Krimpen werden als getuigen gehoord. De ambtenaar achtte het ten laste ge'eg- de bewezen en vroeg voor alle gevallen een straf van 50 cent boete of 1 dag hechtenis. De kantonrechter, mr. F. L. J. E. Ram- bonnet, burgemeester van Schoonhoven ver klaarde alle verdachten schuldig-aan du ten lafife KVde&de.:-.avért»edirfé', tlocbt (!egdel,lilii(i geen dtraï-Op.' STOLWIJK. Met groote verwachting ziet men hier den gemeintedag, op Hemelvaartsdag te houden tegemoet.,Het enthousiasme, waai mede het plan in de Vrijzinnige buurtgemeenten ont vangen is, en de uitgebreide publiciteit, die door middel van strooibilletten aan de zaak gegeven is, wettigen de onderstelling, dat de kerk vol zal loopen. Wij verwijzen belangstellenden naar de advertentie in dit nummer. WADDINXVEEN. Bevestiging Ds. Veder. De nieuwe predikant bi) de Geref. gemeente te Utr>eht. Gistermorgen had in de (losterkerk de bevestiging plaats van ds. V- Vedër, nieuwe predikant bij de Grefornieerde ge meente, die in de plaats is gekomen van ds. J. C. Rullmann, nu deze naar Wassenaar is vertrokken. Debevestiging had plaats door ds. R. E. van Arkel. Nadat de gemeente o.a. Ps. 81 1 en 2 had gezongen, sprak ds. Van Arkel naar aanleiding van 2 Tim. 4 1 en 2. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 5 Mei 1929. Internationaal. Antwerpen: BelgiëHolland 31 N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Rotterdam: SpartaVelocitas 00 Afd. 1. Promotiecompetitie 2e klasse. Amsterdam: ZeeburgiaHtfarlem 22 Promotiecompetitie 3e klasse. Alphen: Alphen-V. V. A00 3e klasse D. Scheveningen: Scheveningen—Hillinen 11 Leiden :U. V. S.Schoten 1-1 Afd. il 1ste Klasse. Haarlem: E. D. O.'t Gooi 34 Den Haag: H. B. S.—Feyenoord 4—0 Den Haag: H. V. V.—Blauw Wit 8—1 Promotiecompetitie 2e klasse. Vlaardingen: FortunaExcelsior 3 2e klasse Rotterdam: Neptunus—C. V. V0—1 Rotterdam:R. F. C.Hercules 35 Je klasse B. Rotterdam: Leonidas—Schoonhoven 22 Gouda: O. N. A.—Coal 4—0 Vlaurdingen: V. F. C.Transvalia uitgest. 3c klasse C. Gouda: G. S. V.—Voorwaarts0—1 Utrecht: HollandL. S. V2-0 Gouda: OlympiaZeist 42 Utrecht: UtrechtKampong 00 4e klasse C. Rotterdam: D. J. K.—Sliedrecht 0—6 Rotterdam: E. D. S.The R. Hope 33 Dordrecht: O. S. S.—Schiedam 1—3 Res. 2e klasje B. Rotterdam: Excelsior 2D. F. C. 3 10 Gouda: Olympia 2Feyenoord 3 34 Res- 3e klasse A Den Haag: H. V. V. 4—R. V. C. 2 7—1 Leiden: U. V. S. 2—Alphen 27—1 Den Haag: V. I. O. S. 2—Gouda 2 0—1 Res. Je klasse C Rotterdam: S. I. O. D. 2Neptunes 2 02 2—1 1—3 5—2 1—0 2—1 5—3 1—0 0-5 0—2 5—2 0—2 0- Schiedam: S. V. V. 3—0. N. A. 2 Gouda: G. S. V. 2—Leonidas 2 Afd. III 1ste Klasse. Wageningen: Wageningen—Tubantia Promotiecompetitie 2e klasse. Nijmegen: N. E. C.—P. E. C Afd. IV 1ste Klasje. Tilburg: L. O. N. G. A.-Kindhoven Maastricht: M.V.V.—Roermond Afd. V 1ste Klasse. Groningen: G. V. A. V.-rVeendam Groningen: G. y. V.Friesland Meppel: Alcides—Achilles Promotiecompetitie 2e klasse. Leeuwarden: FrisiaB. A. T. O. G. V. B. lste klasse. Schoonhoven 2—Alphia 2 O. N. A. 6—Gouda 5 .J3881I 3e klafcfclA'.l Lekkerkerk 2—Woeèden-Jffuftge: 3e Klasse B. Moordrecht 3O. N. A. 5 11 Zevenhuizen 1Haastrecht 2 12 Lekkerkerk 3—Gouderak 2 0—1 G. S. V. 4Schoonhoven 3 10 gestaakt. Overzicht. Gouda 2 kampioen. G. S. V. buiten gevaar. Bestond er nog eenig optimisme voor den wedstrijd van ons land tegen de Belgen, het heeft echter niet zoo mogen zyn, want de ïoode duivels waren sterker dan de onzen. Een teleurstelling heeft het treffen geens zins gebracht, daarvoor was de wedstryd vaak te spannend en te fraai. Intusschen geeft zoo'n nederlaag weer werk voor de T. C. om hier en daar een andere speler voor het voetlicht te brengen. De Antwerpsche en Rotterdamsche voet balploeg hebben elkaar Zaterdagmiddag be- kampt en ook hier waren de Zuiderlingen sterker. Zy wonnen met 4—1. Alleen de jeugdelftallen van beide landen, die voor den grooten wedstrijd tegen elkaar in het veld kwamen, heeft een succes voor de on zen opgebracht. Hier was een 3—2 overwin ning het resultaat. De wedstryd voor de reeks om het kam pioenschap van Nederland in Rotterdam bracht een groote verrassing, want Velo citas heeft zich na de debacle van de vo rige week, met een puntloos spel tegen Sparta wel keurig hersteld. Afd. II ia met de drie gespeelde wedstry den van gisteren beëindigd. De beslissingen van de laatste plaats ko men uiterst langzaam. In het Oosten is het uitgedraaid op een beslissingswedstrijd tus- schen Ensch. Boys en Wageningen, welke a.s. Zondag te Deventer wordt gespeeld. In '11 Zuiden kan 't ook op een beslissingswed strijd uitloopen, indien Wilhelmina haar 't Noorden is gisteren de beslissing geval len, hier is G. V. V. het slachtoffer gewor den. In Gouda en omgeving zijn alle clubs, uit gezonderd Olympia 2 en Gouda 2, die nog X wedstryd hebben te spelen, voor de compe titie uitgespeeld. Drie elftallen hebben het tot promotiewedstrijden gebfacht. Alphen begon met een puntloos gelijk spel tegen V. V. A., een resultaat dat zonder twijfel bemoedigend zal werken. Olympia heeft zich 11a eep 2--0 achter stand tegen Zeist toch staande weten te houden en gaat nu den eigenlijken stryd om een plaats in de tweede klasse aanbinden. De derde, die kans heeft "een klasse hoo- ger te komen, is Gouda 2. Met een 1—0 overwinning, die juist voldoende was, op V.I.O.S. 2, heeft dit elftal gisteren het kam pioenschap harer af deeling behaald. We fe- liciteeren den rood-witten met dit fraai suc ces, dat verkregen is, door zich na een paar tegenvallers niet te laten ontmoedigen, Een gelukkig verschijnsel is 't zonder twijfel, dat het degradatiespook hier zoo goedals geen slachtoffers heeft gemaakt. O.N.A. beëindigt het seizoen op een mooie plqais, waartoe de mooie overwinning op Coal ook iets bijdroeg. G. S. V. liet de kans op een mooie bezetting voorbijgaan, door zich door Voorwaarts te laten slaan. Een ongeluk waarby geluk kwam, daar Kam pong en Utrecht de punten deelden, waar door Kampong de fatale plaats definitief inneemt. Bodegraven houdt nog gezelschap van V. F. C. De ontmoeting V. F. C.Transvalia werd uitgesteld, waardoor de beslissing nog weer werd verdaagd. Schoonhoven hield zich goed tegen de kampioenen en bezet met fraaie cyfers de tweede plaats. G. S. V. 2, Alphen 2 en O. N. A. 2 be sloten met een nederlaag, terwijl Olympia 2 eveneens aan het korste eind trok. VoQr een plaats in de eerste klasse heeft Fortuna 'zich gisteren uitstekend gehouden en met een 32 overwinning op Excelsior zich een goede kans geschapen. Zeeburgia en Haarlem deelden de punten, N. E. C. won van P. E. C. en het oude Frisia won met flinke cyfers van B.A.T.O. G. V. B. Trekt Woerden zich terug? Ir. de eerste klasse bezet Schoonhoven 2 definitief de laatste plaats. In de derde klasse A werd Lekkerkerk 2Woerden uit gesteld, daar laatstgenoemde club zich waarschijnlijk ontbindt. De nog twee res- teerende wedstrijden kunnen misschien toch wel eerst nog gespeeld worden In 3 B verslofeg Haastrecht 2 opnieuw haar concurrente en effende aldus den weg naar het kampioenschap. De derde elftallers van ^Jchoonhoven maakten er tegen G. S. V. 4 een pretje van door zich mal uit te dossen. De regen was oorzaak dat de vertooning gestaakt werd. Olympia—Zeist 4—2. 't Zag er in den aanvang niet naar uit dat de'kampioenen dezen wedstryd zouden win nen. Zoodra de bezoekers hadden afgetrapt, had de eerste aanval voor hen reeds succes, daar Kwinkelenberg voor het harde schot van den rechtsbuiten al m'oest zwichten. Even later vloog een bal rakelings langs. Toch kwam Olympia er allengs beter in, maar het spel bereikte lang de vereischte hoogte niet. Nadat Zeist den voorsprong vergroot, zorgden Maarschalkerweerd en Breedyk er voor dat de rust met gelij ken stand kon ingaan. Na de hervatting duurde het geruimen tijd eer erwat spirit in de resp. aanvallen kwam. Toen het Goudsche doel een paar maal door tijdig ingrijpen van Kwinkelen berg van doorboring was gered, had Bree dyk plots uit een snellen aanval met een schitterenden kopbal succes. De uitstekend Zeister keeper moest kort voor tyd nog voor den vierden keer visschen. De leiding van dezen onbelangryken wed- CR N.' A>~Gohl 4J-0.' 1 De Gouwenaars hebben een verdiende overwinning op de Rotterdamsche ploeg be haald. Er werd met een geheel andere op stelling dan gewoonlijk gespeeld en inder daad heeft deze wel voldaan. Luitjes stond in de verdediging,terwyl van der Post zijn krachten aan de halflinie schonk. Van de twee invallers, die de beide Kersbergen vervingen, voldeed Sterk al zeer goed. Voor de rust bleef de score nog dubbel- blank, maar daarna kwamen de rood-zwar- ten eerst goed los. Nadat van der Post met een kalm, welgericht schot zyn club de lei ding had gegeven, was het ys gebroken. De verdediging met Luitjes aan het hoofd zorgde er voor dat het Goudsche doel niet in gevaar kwam en zoo konden de voor- waartsen telkens ten aanval trekken. De gebrs. van der Spelt en Frie namen ieder zoodat de laatste wedstryd, die op dit terrein werd gespeeld, tevens een mooie afsluiting van een reeks van successen daar geboekt, is geworden. G. S. V.—Voorwaarts 1. Na met den wind in den rug in de eerste helft geregeld in den aanval te zyn geweest, kon geen enkele maal de invaller-keeper, die het grootste gedeelte van den wedstryd op halve kracht speelde, gepasseerd worden. De bezoekers hadden met een doorbraak wel succes toen de rechtsbinnen den lliet onver wacht het nakyken gaf. Een vrye trap in hetstrafschopgebied werd niet door G. S. V. benut, zoodat alle hoop op de tweede helft gevestigd bleef. Ook dit gedeelte van den stryd bracht de begeerde en redding bren gende gelykmaker niet. De staander werd een paar maal door Revet beproefd, de scho ten vlogen alle naast de goal. Eindeiyk een strafschop. Aanvoerder Ernst schopte recht op den keeper en eer men van den schrik werd echter buitensnel gegeven. Met G. S. V. sterk inden aanval kwam met een onver diende nederlaag het einde. De stand luidt th 2e klasse B Afd. 11. Fortuna 17 13 3 1 29 78—32 Gouda 18 10 4 4 24 54—28 S. V. V. 17 9 3 5 21 42—3*3 Steeds Hooger 16 9 1 6 19 39—44 C. V. V. 18 8 2 8 18 38—37 S. V. W. 18 7 4 7 18 43-49 Merwede 18 5. 4 9 14 42—56 R. F. C. 18 5 2 11 12 34—50 Neptunes 18 5 1 12 11 42—58 Hercules 18 S 0 13 10 37—62 3e klasse B. Afd. 11. Leonidas 14 10 3 1 23 43—20 Schonhoven 16 7 5 4 19 34—21 Transvalia 15 9 0 6 18 41—36 O. N. A. 5 6 5 16 34—31 Coal 7 2 7 16 29—36 't Noorden 15 5 2 8 12 33—37 D. H.. S. 16 6 0 10 12 35—36 V. F. C. 14 4 3 7 11 39-33 Bodegraven 16 5 1 10 11 31—GO 3e klasse 0. Afd. 11. Olympia 16 14 1 1 29 79—25 Holland 15 Tl 1 3 23 50—35 Zeist 15 7 2 6 .16 36—34 Culemborg 13 5 3 5 13 26—33 Voorwaarts 14 4 4 6 12 26—44 L.S.V. 13 4 3 6 ll 25—22 G.S.V. 16 4 2 10 10 2029 Utrecht 14 3 3 8 9 16—30 Kampong 16 2 5 9 9 17—43 Res. 2e klasse B Afd. 11. Excelsior 11 14 11 1 2 23 56—23 H.V.V, 11 14 ■10 2 2 22 61—33 Feijenoord lil 14 10 1 3 21 48—27 Sparta III 13 7 2 4- 16 38—27 Olympia II 13 3 2 8 8 32—44 D. F. C. III 12 2 3 7 7 16--32 St. Hooger 11 12 2 1 9 5 21-52 O D. S. II 14 1 2 11 4 20—54 Res. 3e klasse A Afd. 11. Gouda 11 13 2 2 36la V. I. O. S. II 14 9 '1 4 19 38—80 A. D. 0. III 14 8 2 4 18 47—31 U. V. S. II 14 7 1 6 1533— 02 Alphen II 14 6* 3 5 15 56-42 A. S. C. 11 14 6 2 6 14 49-42 H. V. V. IV 13 3 1 7 29-37 R. V. C. II 14 0 2 12 0* 19—76 2 punten in mindering wegens n. 0. Res. le klasse C Afd. II. Overmaas II 14 11 2 1 21 49—10 Neptunus II 14 10 1 3 21 41—21 S. V. V. Ill 14 9 2 3 20 43—15 O. N. A. II 14 6 2 6 14 32—42 S. I. O. D. 11 14 4 2 8 10 22—35 Bodegraven II 13 3 3 7 9 31—44 Leonidas II 14 2 5 7 9 29—48 G. S. V. II 13 1 1 11 1* 17-49 2 punten in mindering wegens n. 0. België wint van Nederland met 31. Ruststand 10 voor België. De wedstryd België—Nederland gisteren te Antwerpen gespeeld, is geëindigd met een 31 overwinning voor België. Het is nog geen half vier, wanneer onder luid gejuich de Hollanders het veld opko men, de post doet haar plicht; dadelijk daarop verschijnen de roode duivels, weder om muziek en 't spel... kan beginnen. De Engelschman Mr. Rudd, geflankeerd door ae grensrechters, geeft het*sein tot den toss; tegen de beleefdheid in, wint België deze en trapt Bakhuijs precies half vier af en al spoedig geeft Tap een goede voorzet, maar is er niemand van de voorhoede om te schieten. België zet daarna een aanval op touw, die door van Kesteren gestuit wordt. Deze geeft goed naar voren, Bak- huys schiet goed in, maar De Bier weet te Van Kol pareert een Belgischen aanval. By een volgenden aanval schiet P. Braine huizenhoog over. De bal blyft dan en kele oogenblikken op het middenveld, dan weer is Holland in den aanval. Tap schiet weer goed in, doch De Bie redt. Weer volgt een Hollandschen aanval, doch een door Tap aangegeven bal wordt keurig to '"MllWfés ^feia^èinBs^Biitkaieht WclfeH&agertot SaaWtó' óiMinfctf, Vah Kol stuit deze, dan is het de Belgische lin kervleugel, die aanvallend is, doch ook nu het weer van Kol die de situatie redt. Men stuit bij het aanvallen voortdurend op van Kol. Na ongeveer 42 minuten spelen heeft Bel gië de leiding 10. Dadelyk na den aftrap komen de Hollanders in den aanval, maar de bal komt in het zynet. Diddens komt daarna opzetten, v. d. Meulen mist, maar gelukkig weet van Kol het eventueel spoe dig tweede doelpunt van België te voor- konHw. Diddens neemt dan een corner, doch v. d. Meulen springt boven alles uit en slaat den bal weg. Direct na de rust is Holland weer in den aanval. Landaal schiet naar voren, een goe de kopbal van Bakhuys gaat juist over. Direct daarop herhalen de Braines hetzelf- voor het Hollandsche doel. Het spel is weer in handen der Hollanders. Tap werkt zich alleen door alles heen, muar schiet juist over. Dan is het Halle die een kans geeft naar Bakhuys, dip direct inschiet (11. De Beigen laten het er niet b(j zitten en vallen voortdurend aan. Gevaarlijke situa ties zyn aan de orde voor het Hollandsche doei, doch v. d. Meulen is op z(jn post en weet een schot van Pv Braine weg te wer ken. Gevaarlyke uitvallen aan beide zyden vol gen. Het spel wordt steeds sneller. Men probeert met schoten op grooteren afstand, evenwel zonder succes. ty Landaal rent langs de lyn, maar zijn voorzet wordt onderschept.. De Belgische rechtervleugel komt dan opzetten. P. Bwune zet voor aan Vandenbouwhede, die hard in schiet. Holland valt aan, zeer onverwacht, Koola/ «biet. hard im.de Bi© heeft. d<m bat. Jiractu.ip -*iju .mashti Bakhuys krygt kans, maar door zyn zeer moeilijke posil blyft resultaat achterwege. Van Heel werkt met zyn ellebogen en België wordt een penalty toegewezen. R. Braine heeft met een kalm schot weinig moeite om v. d. Meulen te passeeren. Het is dan 3—1 voor België en in dezen stand komt geen verandering meer. KORFBAL. Ter Gouw ITrekvogelscomh. 62. Deie ontmoeting eindigde Zondag in een 62 overwinning voor „Ter Gouw". Het on volledig opkomen van de „Trekvogels" was oorzaak van een minder mooie wedstrijd. Goudsche Competitie. M. K. E. I—Ter Gouw II 1—3. Deze wedstryd welke te Moordrecht plaats vond, werd een 3—1 overwinning voor Ter Gouw II. DAM RUBRIEK. Verbetering. In probleem No. 040, opgenomen in ons blad van Zaterdag ontbreekt voor zwart een schijf op 23 en 24. l'erwaterfiets over het Ivanaal. Een Fransch meisje, Aimée Pfanner, is er in geslaagd met een waterfiets het Ka naal tusschen Calais en Dover over te ste ken in 9 uur 19 min. Bij haar aankomst was zy totaal uitgeput. KUNST. 'Mil ositie Willem Kloos. De huldiging bij Kleykamp. In de Kon. Kunstzaal Kleykamp te Den Haag is Willem Kloos Zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag van wege het comité van letterkundigen gehul digd. De huldiging geschiedde in de salons aan de zyde van den Scheveningschsweg. Willem Kloos werd namtns het huldi- gingscomité toegesproken door Louewyk v. Deyssel, daarna sprak Burgemeester Pa- tyn. De heer L. Simonis vervulde zoo hy zei de prozaische opdracht van den penning meester van het huldigingscomité en hy deelde mede dat het mogelijk is geworden Willem Kloos en zyn echtgenoote een lyf- rente te verschaffen. Hy overhandigd^ hierby hetdoor Maria Rue ter vervaardigde album, dat de namen van degenen, die aan het huldeblyk hebben meegewerkt, bevat, en las de daarin door George Rueter gestelde opdracht voor, on der toevoeging, dat nog niet alle deelne mers zyn opgenomen. De huldiging werd besloten met de intre de van een deputatie uit de leerlingen van de gemeentelijke Gymnasia, het gemeente lijk Lyceum en de gemeentelijke Hoogere Burgerscholen, uit naam van welke een jon ge man Willem Kloos in eerbiedige woor den hulde bracht. MARKTBERICHTEN. Kotterdauische Veemarkt. 6 Mei. Aanvoer: 602 vette 1 anderen, 251 vette en graskuiveren, 780 varken-, 106 schapen en lammeren. Prijzen: Koeien le kw. ü.510.53, 2e kw. 0.45—0.47, 'Je kw. 0.32to—0.37 Vv Ossen le kw. 0.50—0.51, 2e kw. 0.45-- 0.47, 3e kw. 0.42; kalveren le kw. 0.80 —0.85, 2e kw. 0.65—0.70, 3e kw. 0.50— 0.57 VaSchapen le kw. 303)6; Lammeren le kw. 2232; Varkeus le kw. 0 45, 2e kw. 0.44, 3e kw. 0 43. Koeien en ossen handel langzaam, pryzen iets vaster. Vette kalveren traag. Schape.i en lammeren vlotte handel, pryzen van vo rige week. Varkens vlotte handel. Aardappelprijzen Rotterdam. 6 Mei. Brielsche eigenheimers 1.80— 2.20; Brielsche blauwen 2.00—2.80; Blau we eigenheimers 1.25—»1.60; Zeeuwsche blauwen 3.0O—3.40; Pooteis 0.90—1.40; Rood Star 2.002.50; Bevelanders 1.60 —1.80; Zeeuwsche eigenheimers 1.25 1.50; Zeeuwsche blauwen 3.003.40. Kaasmarkt Groot-Ammers. 4 Mei. Aanvoer 57 partyen, 1026 stuks, wegende r!396S iCG.'Br*ae» met R.M. lie "srt. j matig. Kaasmarkt Oudewater. 6 Mei 1929. Aanvoer: 117 partyen, totaal 5265 stuk, wegende 26.325 K.G. Pry zen: le srt. met R.M. 4155; 2e srt. met R.M. 3840; zonder R.M. geen aanvoer. Handel traag. DKAADLOOZE DIENST. De Roode Frontstrijdersbond verboden. BERLIJN, 6 Mei. Naar van welingelichte zyde wordt medegedeeld zal een verbod van de Roode Frontstrijdersbond hedenmiddag officieel worden uitgevaardigd. Tot nog toe bestaat niet het voornemen dit verbod voor bet geheele rijk te doen uitvaardigen. Wel heeft de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken de regeeringen van andere landen van het verbod in kennis gesteld. Gasverstikking. HALLE, 6 Mei. Te Go-blitz ging eon vrouw boodschappen doen, en sloot huur drie kinderen tijdens haar afwezigheid in de woning in. Toen zij terugkeerde vond zij alle 3 kinderen door gas gestikt. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, mislukten. De vrouw moest in oen inrich ting worden opgenomen. De begrafenis^der slachtoffers van do Berlijnsche onlusten. BERLIJN, 6 Mei. Gemeld wordt, dut in een Berlijnsche l'ractie-zitting van de Com munistische party besloten is, den stryd tegen den politie-terreur en voor de vrijheid van vergaderingen en demonstreeren voort te zetten en te verscherpen. Speciaal de be grafenis van de by de onlusten om het levon gekomen afbeiders moet een grootsche de monstratie worden. Alle krachten moeten worden ingespannen», dat de arbeiders op den dag van de begrafenia, (n W-el yoorna- melyk Woensdagmiddag tegen 2 uur de bedrijven verlaten en dat de transportar beiders tussohen 2 uur en 2.50 uur het werk staken. Het blad deelt voorts mede, dat de roode frontstrijdersbond besloten heeft, de door den Hamburgschen Senaat verboden Ryks- byeenkomst in Saksen op Pinksteren tóch te houden. Ontploffing in een dynamietfabriek. RRUSSEL, 6 Mei. In een dynamietfa briek te Charleroi heeft een ontploffing plaats gehad, waarby 3 arbeiders werden gedood. De fabrieksgebouwen worden ge heel vernield. ir. Baars weer in Indië toegelaten. BATAVIA, 6 Mei. Naar het AJg. lnd. dagblad de Preangerbode verneemt heeft de Regeering een beslissing genomen op het request van den heer Ir. A. Baars te Hil versum, die verzocht had om opheffing van het besluit van 8 Mei 1921, waarbij hem verder verblyf in Indië ontzegd werd. De Regeering heeft thans besloten tot in trekking van dit besluit, zoodat Ir. Baars weer in Indië kan worden toegelaten. De staking te Zaandam. ZAANDAM, 6 Met. Hedenmorgen zyn de 16 werkwillige Spakenburgers, werkzaam aan de houtwerven van de firma Post m§* nog 30 werkwilligen te Zaindam terugge keerd. By hun aankomst deden zich geen onge regeldheden voor. Het Zaterdag j.l. in de haven aangekomen schip „Ledbury" niet 60 balen rijst is hedenmorgen door de boot werkers in lossing genomen. Bosch- en HeidetyuinL BREDA, 6 Mei. Gistenniddag\ omstreeks 4 uur brak brand uit, vermoedeiyV ontstaan door vonken van de stoomtram» Breda Tilburg in een stuk bosch en hei, toebehoo- rende aan den heer B^rlage alhier. De gemeente- en Kfcjkspoliite,- benevens ambtenaren van de Ned. Heide-Mij. namen uan het blusschingswerk deel, terwijl ook <ie motorapuit water gaf, ging 8 H.A. bosch en heide verloren. De schade wordtgeraamd op GOOO.en wordt niet door verzekering gedekt. Enorme brand te Kossem. Reeds 10 huizen in vlammen opgegaan. ZAÏ.TBOMMEL, o Mei. In het dorpjRos- sëm bij Zaltbommel is hedenmiddag een enorme brand uitgebroken. Reeds 10 huizen zyn in de aach gwegd. De brand woedt nog steeds voort, en woidt door den feilen wind nog aangewakkerd. Het postkantoor loopt gevaar. De brand duurt voort. Hedenmiddag te vier uur seint men ons dat de brand zich nog steeds uitbreidt. Het blu8schingswerk wordt zeer bemoeilykt. Het water moet uit de Waal gehaald worden die op ongeveer 800 meter afstand van den brand verwyderd is. Het was nadien niet meer mogelyk telefonisch verbinding met Rossum te krygen. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 3 Mei. 6 Mei. Officieel. Londen 12.06"/., 12.07 !i Berlyn 58.92 Mi 58.99 Parijs 9.72 9.72 «4 Brussel 34.53 la '14.54 Zwitserland 47.91 47.92 Woenen 34.92 Va 34.92 Vj Kopenhagen 66.35 66.30 Stockholm 66.47',i, 66.50 Oslo C6.35 ■66.35 New-York 2.48"/,, 2.48% Niet-officieel. Praag 7.36 7.36 Madrid Ó5.62'a 35.40 Milaan 13.04 13.04 Beursoverzicht. De Philipsaandeeien trokken heden weer verreweg de grootste belangstelling tot ziek De opening kwam voor deze aandeden bijna 50 punten bovett de hoogste officiec'e prijzen van Zaterdag terwyl de claims aan vankelijk een avnns van ongeveev 200 gul den boekten. Deze koersen werden echter te hoog geacht, want er kwam zooveel mat»- riaal aan de markt dat de aandeelen en ook de claims een niet onaanzienlijk deel van hun winst moesten afstaan. ^Margarine Unies en de claims werden druk^erhandeld. CaWé Delft volgden het hoofmonds. Van Berkel en Amiens waren vast/gesten Fordaandeelen haden van winst^omin, lyden. Kunstzijde konden zich niet Handha ven. Algemeene exploraties waren beier ge disponeerd. Tabakken waren prijshoudend, uitgezonderd Senembah d'e zich me/ lagere koersen moesten tevreden steUowTlvonink'ij ken hadden een goede markt en werden op verhoogd niveau verhandeld. Suikerwaarden hadden van aamhod te lyden. H.V.A.'éWer- loren enkele punten. Scheepvaartaandeelen waren verwaarloosd. ^gestemd. De ■vingen te

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2