3 Had 2' 0ÖBAM1 EN LEZERS lerkzaam dat iciteitsmiddel dng is den de CIE van de NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. VOOK GOUDA EN OMSTREKEN No. 17064 68’ Jaargang Dinsdag 7 Mei 1828 BOSKOOP, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en» ■i BERGAMBACHT. NIEUWERKERK. EREN ónderen en en. ge genezing Feuilleton: BERKENWOUDE BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. OUDERKERK, I lul’l l>\7OJLkV/VJl uwi'iuvrui, iirmui ivxvuA) Feestdagen den rordf ||I||||||||||III|I S0NEEL ERKOOP RHUUR 0.12%, mil" (Wordt vervolgd.) van aanvra- bd ’an r deze soort teciaal tarief het annon- .geo en aan- op te week 17 cent, met Zondagblad bezorging per looper geschiedt. roeg E OPLAGE iOO EX ren, zeide men haar dat ze gehad. De herinnering aan de jaren op het' moeras, waren uit haar herinnering wegge- 38 Langzamerhand oegon Helen zich aan te passen aan het leven. Ze was zich bewust dat gele- a hoe Dit blad verschiet dagelijks behalve op Zon- en RKT SI »r ZATER- lur. werden door gewond. Woldï- De daders kon- Wie de nullen onder ae menschen te veel minacht, ondervindt tot zijn schade, dat nullen haakjes kunnen hebben. HET PROCRUSTESBED. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) tocht tegen Peking had georganiseerd, sprak kolonel Bauer tegen. ENGELAND. De stembusstrijd. De radio zal een groote rol spelen. Baldwin prijst Baldwin. Op het oogenblik zyn reeds 1058 candi- daten in het veld, hetgeen een record be- teekent voor de parlementaire verkiezingen in dit land. De cijfers toonen aan, dat op de nieuwe registers de vrouwen met kies recht de overhand hebben. De radio speelt en zal spelen een belangrijke rol in den ver kiezingsstrijd. Er zijn maatregelen geno men,opdat vrouwelijke vertegenwoordigers van ieder der drie partijen voor de micro foon kunnen spreken speciaal voor het vrouwelijk kiezersgedeelte. De leiders der partijen zullen hun radio-iedevoerintren hou den op 27, 28 en 29 Mei, terwijl de verkie zingen op 30 Mei plaats zullen vinden. Waar thans op de drie huizen een radiotoestel aanwezig is, wordt verondersteld, dat het aantal luisteraars naar deze redevoeringen in de millioenen zal loopen. De premier heeft tijdens week-end een manifest gepubliceerd, waarin hij de kie zers wijst op het volbrengen van de gege ven beloften der regeeringspartij in deze vier jaren en er op aandringt, dat zij dit beschouwen als een waarborg, dat, wanneer zü®t'hans weer aan de macht zou komen, zij opnieuw haar beloften zou nakomen. Zijn bestuur overziende zegt de premier dan, dat de industrieele moeilijkheden van 1926 den belastingbetalers zijn komen te staan op ‘80 millioen pond en den handel van het land op 400 millioen. De handel is thans bloeiender dan op eenig moment na den oorlog. Als teekenen van verbetering, ver meldt hij, dat 78 kolenmijnen heropend zijn in den loop van dit jaar en wijst hy op de herleving van den scheepsbouw benevens op het feit, dat 600.000 man meer werken dan in 1925. De kosten voor levensonder houd zijn verminderd, de termijn voor ouderdomspensioen voor verzekerde werk lieden is verlaagd van 70 op 65 enz. PERZIë. De aardbeving. Meer dan 2000 dooden. Geen spoor van leven ineer in een groot deel van het geteisterd gebied. De eerste berichten omtrent de aardbe ving in Perzië zijn thans ontvangen. Daaruit blijkt^ dat in het geheel meer dan 2000 personen om het leven zijn gekomen. Talrijke dorpen zijn verwoest. In een stad alleen moeten er reeds ruim 1000 dooden zijn. In uitgestrekte deelen van het ge teisterde gebied is geen spoor van mensche- lijk leven meer te bespeuren. In een gedeelte van het gebied is een scheur in de aarde ontstaan, die 3 Meter breed en 30 K.M. lang is. In sommige deelen van het geteisterde gebied heerscht groote watersnood, daar veleonderaardsche kanalen door de aardbe ving van richting zyn veranderd, zoodat de irrigatiewerken droog zyn geworden. ring eischt aanzienlijke middelen tn is niet in overeenstemming met de langzame toe neming van het nationale inkomen. De Sov- jet-regeering is daardoor genoodzaakt ge weest haar toevlucht te nemen tot een lee- ningpolitiek. Spr. deed uitkomen dat de IntematiQna.e Kamer van Koophandel het Russische volk wil helpen om zijn bestaansniveau te ver- hoogen, en de nationale hulpbronnen te exploiteeren. Maar dan is noodig, dat de Russische regeering het -heilig karakter harer verplichtingen erkent/ en zich ont houdt van inmenging in de-politiek van an dere landen. Met voldoening constateerde Tirelli de opleving van het economisch leven in China. Ook bij de Internationale Kamer van' Koophandel bestaat niet de overtuiging dat de vele handelsverdragen* die in het afge- loopen jaar zyn gesloten talrijke tariefs verlagingen ten gevolge hébben gehad. Som mige opzeggingen van ’handelsverdragnr. doen vreezen dat de staten daardoor hun vrijheid trachten terug te krygen om later tariefsverhoogingen mogel(j'k te maken. Tenslotte wees spr. nog^op de belangrijke pogingen, die door de deskundigen te Parijs worden gedaan om tot oprichting van een internationale bank tot verrekening’ der schadevergoedingsschulden te komen. Pirelli ziet in de periodieke byeenkom- komsten van directeuren der groote emissie- banken, die dan zouden plaats hebben, een nieuwe uiting van de internationale samen werking, die te Genève is ingeluid. BUITEN LANDSCHNIEUWS. DUITSCHLAND. Kolonel Bauer, f Kolonel Bauer, de militaire adviseur der Uhineesche regeering, is te Sjanghai aan pokken overleden. Kolonel Bauer was tydens den wereld oorlog de rechterhand van Ludendorf. In 1890 trad hy als officier in dienst by het tweede artillerie-regiment te Danzig. In 1905 werd hy bij den grooten generalen staf geplaatst, waar hy van 1908 tot 1912 by de afdeeling opmarsch en mobilisatie, welke onder leiding van Ludendorf stond, aan het hoofd der afdeeling zware artillerie stond. In 1925 nam hy deel aan den Kapp- putch. Toen deze mislukte, vluchtte hij naar het buitenland en hield zich meestal te Boe dapest op In 1925 kon hy tengevolge van de uitgevaardigde amnestie naar Duitsch- «land terugkeeren. In 1928 doken in de cou ranten berichten op, dat Bauer zich in China ter beschikking van een der gene raals had gesteld. Te Sjanghai aangekomen verklaarde Bauer in een interview met een correspondent van de North China Daily News, welk blad het bericht had gebracht, dat Bauer militair adviseur van de Nan- king-regeering was geworden, dat hij slechts economisch en industrieel adviseur van den president van den Chineeschen staatsraad, generaal Tsjang Kai Tsjek was geworden. Het bericht, dat hy den veld jes van haar stand en leeftijd. Helen mocht hem ook graag lyden, ai was het dan voorloopig op een kinderlijke ma nier; daar was hy zeker van. Hij wydde haar in de geheimen van het croquetspel in en maakte groote wandelingen met haar over Wimbledon Common. Ze praatten dan niet veel, want het was niet gemakkelyk onderwerpen van gesprek te vinden. Maar toch vervulde de omgang met Helen hem met een groot geluk. Zoo verliepen de dagen op Pembroke Lodge totdat Philip op een gegeven oogen blik begreep, dat het niet bij toeval was, er iets ongewoons met haar gebeurd J dat hy zoo dikwijls alleen gelaten werd met was en om een pijnlijke uitlegging te bespa- J Greta Franklyn en dat haai- houding tegen over hem anders was, dan dat hy eigenlijk had moeten verwachten. Hy schold zichzelf voor dwaas, dat dit niet eerder tot hem was doorgedrongen. Het waren een paar woor den tusschen Greta en haar vader die hij toevallig opgevangen had, die zyn oogen hadden doen opengaan. Lord Raynour was op Pembroke Lodge op bezoek en na de lunch was hy met zyn dochter een wande ling door den tuin gaan maken. Na eenigen tijd was Philip hen gevolgd, om Greta te vragen of ze meeging tennissen of croquet- ten. Na eenig vergeefsch zoeken ging hy naar het zomerhuisje, waar Greta dikwijls zat. Op den zachten grond waren zyn voetstap pen onhoorbaar en zoo kwam hi^ dat zij hem niet eerder bemerkten dan toen hy bij de deur stond. Slechts enkele woorden had hy gehoord, maar ze waren voldoende om Philip in verwarring te brengen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. HOOFDSTUK XL1I. Het is beter Greta dut je nu naar Lon den komt, zei Lord Raynour, ik heb je daar noodig. Ik ben anders best tevreden op Pem broke Lodge, antwoordde het meisje kortaf. Omdat je met Philip flirt. Het wib niet uit te maken of Lord Raynour deze woorden in scherts of in erpst sprak. Ik zou dat niet doen Greta. Ik flirt niet, U denkt omdat er anderen waren... antwoordde ze heftig. Nu laten wij het dan maar een on schuldige flirtation noemen; viel bij haar in de reden. Je bent- te verstandig om dwaze dingen te doen. Bovendien... als je weet--. Philip hoorde verder niets. Hij was er de man niet naar om voor luistervink te spe len en het was volkomen buiten zijn schuld, dat hy reeds zooveel gehoord had. Hij bloosde en ging toen in de deuropening van het zomerhuisje staan om zoo een einde te maken aan hun tête-lête. Domme kerel dat hij was! Hij had nooit eraan gedacht dat iemand dit achter zijn omgang met Greta zou zoeken. Greta was een aantrekkelijk meisje; hij mocht haar werkelijk heel graagv maar had er ook geen seconde aan gedacht om haai ten huwelijk te vragen. Had hij niet zijn eigen idylle? Was niet zyn fee, het kind van het moeras alles voor hem? Natuurlyk had Lord Raynour gelyk dat hy Greta erover onderhield. Philip begreep het uitstekend. Hij was wel gentleman, ze ker, maar geen aristocraat en Lord Ray- nour’s aspitaties voor zyn dochter reikten ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. !iOI IIM.1IE COURANT. graag, zij is een goed kind, een prettig sportief meisje. Maar ik ben niet verliefd op haar, geen haar op mijn hoofd dat eraan denkt, en ik kan je meteen vertellen, dat al zou ik het zyn. Lord Raynour zich tegen een huwelijk verzetten zou. O Philip, wat stelt my dat teleur, riep Dora. Ik dacht vast dat jullie verliefd- op elkaar waren, en omdat ik zoo gelukkig ben in myn liefde voor Harry, wil ik ook ande- len zoo graag gelukkig zien. Philip lachte geheimzinnig. Als je het erom te doen is, dat ik met alle geweld verliefd mo^t zijn, kan ik je op datpunt tevreden stellen! Ik houd heel veel van een meisje, diep en innig, maar het is niet Greta Franklijn. Dora bleef staan en keek haar broer aan. Werkelijk, vroeg zij in spanning. O, Philip wie is het, ken ik haar? En zoo vertelde Philip hoe hij van Helen was gaan houden, van het eerste oogenblik af dat hij haar gezien had, maar zei niets "van wat hij wist over haar afkomst. Dora toonde een sympathiek begrijpen en liet niet de minste teleurstelling blijken, of schoon ze diep in haar hart het jammer vond, dat haar eerzuchtige droomen ten op zichte van haar broer niet in vervulling gaan zouden. Zy maakte alleen een kleine opmerking. Maar we weten niet eens wie Helen is, niet eens wie haar ouders waren, niets anders dan dat ze een dolende fee uit het moerasland is. De Voorbereidende ontwapeningscommissie verdaagd. De Economische raad van den De ontwapeningscommissie heeft gisteren haar zitting voor onbepaalden tijd verdaagd nadat de vertegenwoordigers der zeemo gendheden- den wensch daartoe te kennen hadden gegeven. De heer Loudon heeft thans van de com missie opdracht gekregen, het tweede deel *van deze zitting byeen te roepen zoodra* hy van de voornaamste zeemogendheden mede- deeling zal hebben ontvangen, dat zij gereed zyn de vlootbeperking in de commissie te bespreken. De Amerikan Gibson drong ver der op uitvoerige bespreking van zijn denk beelden aan. L’it de verklaringen van Sato, Cushen- dup, De Marinis en Gilbson bleek, dat het nu wel geruimen tijd zal duren voor de lootbeperking ryp zal zyn om met kans op succes in de commissie opnieuw ter sprake te worden gebracht. Volgens Gibson moet ieder land thans eerst de door Amerika voorgestelde methode in zake de vergely- king der militaire waarde van de schepen, in studie nemen. De discussies kunnen eerst dan hervat worden, wanneer de regeeringen haar standpunt zullen hebben bepaald. Bij de bepaling van de waarde van de schepen is het volgens Gibson wenschelijk, dat re kening wordt gehouden met die factoren, welke eenvoudig en gemakkelyk te begrij pen zyn. De quaestie moet niet gecompli ceerd worden gemaakt door factoren, die als onderdeden van de hoofdfactoren be schouwd kunnen worden. Als factoren voor de militaire waardebepaling volgens dit sy- neemde-Gibson o.a. dé waterverplaat- sing, het kaliber der kanonnen, den ouder dom der schepen enz. Voor het uiteengaan der commissie hield Litwinow nog een scherp requisitoir over den arbeid der commissie, die volgens hem zich bewogen had volgens de lyn van den geringsten Veerstand en uitsluitend in ach- terwaartsche richting. 1 Terwyl de ontwapeningscommissie uitéén ging werd de zitting van den Economischen Raad van den Volkeribond geopend. Voor zitter is de heer Theunis, die in zijn ope ningswoord constateerde dat er geen reden is tot groote tevredenheid, omdat ook economisch gebied de staten maar al 'aak doof zijn voor de goede raadgevingen, die zij in 1927 van de door hen zelf aange wezen deskundigen hebben gekregen. Zoo bracht het afgeloopen jaar een vertraging in de toepassing der resoluties, welke op de handelspolitiek betrekking hebben. Theunis sprak zelfs van de stagnatie en reactie, die op een aantal ontwijfelbare sucessen zyn gevolgd. De verslapping van de regeeringen zal in het bijzonder de aandacht van den Economischen Raad vragen. Daar staat te genover, dat de economische Volkenbonds- organisatie met behulp van den heer Coly’n veel hooger. Dit was natuurlijk de reden waarom hy Greta van hier weg wilde heb ben. Philip wenschte toch dat hij het niet gehoord had en toch was hij ook zeer bly dat hij gewaarschuwa was. Lord Raynour scheen in het geheel niet verwonderd toen hij den jongeman plotse ling zag verschynen. Zoo kom je Greui halen voor een spel letje croquet? vroeg hy. Greta en jy, Dora en Helen? Of is Harry hier om met Dora te spelen? Dat kan een aardig spel worden en Arkwright en ik zullen op ons gemak toekyken. Hij legde zijnhand op de gewone vriend schappelijke manier op den arm van den jongeman en zijn stok in de andere hand nemend, ging hij met de beide jongelui langzaam naar het buis terug. Greta liep zwijgend naast hem; zij kon niet zoo gemakkelyk haar gevoelens ver bergen als haar vader. Denzelfden middag nam Philip de .g genheid reeds waar en vertelde hij Dora de zaken stonden. Luister eens Dora, zei Philip, en bij kleurde jongensachtig, je hebt een groote fout gemaakt, jij en 'ader, en ik groote uil, die ik ben, heb de dingen met myn eigen oogen ookniet gezien. Wat bedoel je Phil? vroeg het meirje, verbaasd over den ernst van zy-n toon. Zy liepen op en neer in den tuin, het was ongeveer een uur voor het diner. Wel, jullie denkt dat Greta Franklyn, en ik van elkaar houden. Maar mijn lieve meisje, je hebt het glad mis! Ik mag Greta Volkenbond bijeengekomen. een internationale conventie Zot afschaffing der in- en uitvoerverboden wist tot stand te brengen, alsmede twee protocollen tot af schaffing der in- en uitvoerverboden op huiden en beenderen. Het wachten is than.- op het vereischte aantal ratificaties. De economische raad zal ongetwijfeld de regee ringen hiertoe trachten aan te sporen. 4 De moeilijkheden, die het Economisch Co- mité heeft ontmoet bij de voorbereiding der tariefverlagingen, door collectieve verdra gen voor bepaalde groepen van producten, ga,y^n den heer Theunis aanleiding de aan dacht van den Raad te vestigen op eenige wyzigingen, die wellicht in de methoden van het comité aangebracht zouden kunnen wor den. De wyzigingen zouden voornamelyk hierop neerkomen dat de tarieven worth n onderscheiden in categorieën. Zoo zou on derscheid gemaakt kunnen worden tusschen tarieven ter bescherming van industrieën die zyn voortgekomen uit normale econo mische omstandigheden, en diö, welke die nen tot instandhouding van industrieën, "wel ke op grond dezer omstandigheden niet ge rechtvaardigd kunnen worden. De lieer Theunis stelde voorts een o^dm- zoek voor naar de douanerechten, die thans in Europa geheven worden, en oordeelde het wenschelijk dat in het algemeen de ta rieven, die een bijzonder nadeelig karakter hebben, zooals die, welke moeten dienen tot bescherming van de voornaamste exporv- industrieën, veroordeeld zouden worden. Een ander punt, dat tijdens deze zitting in het bijzonder onder het oog zal moeten wor den gezien., is de ernstige crisis die de land bouw; in de verschillende landen doormaakt, en die tot opleving van het protectionisme aanleiding geeft. De Raad zal middelen hebben te beramen om den levensstandaard der landbouwbevolking te verhoogen, zon der dat protectionistische maatregelen te baat worden genomen. In de gistermiddag gehouden zitting heeft da voorzitter der Internationale Ka mer voor Koophandel, de Italiaan Pirelli, een belangrijke rede gehouden, waarin hy wees op de groote beteekenis voor den vre de, van een nauwe samenwerking tusschen de kringen van handel en industrie in alle landen. Hij gaf een overzicht van den voor uitgang, die in de verschillende industrieën de laatste jaren is bereikt, en stond in het bijzonder stil bij den economischen toestand der Sovjet-republiek. Hij wees op de geïso leerde positie, waarin dit land zich bevindt en sprak de hoop uit, dat de economische politiek der Sovjet-republiek zich zoo zou ontwikkelen, dat de vrijheid en de zekerheid der handelstransacties gewaarborgd zouden zijn. De totale waarde van den handel heelt nog lang niet het niveau van voor den oor log bereikt. De overdreven industrialisee-’i Volgens de „Chicago Tribune" is de aard beving, die de provincie Chorasan teisterde, eender zwaarste die Perzië ooit gekend heeft. De inaterieele schade valt nog niet te schatten. Binnen een tydsverloop van 24 uur werden op verschillende plaatsen in de provincie twaalf aardschokken gevoeld. De verwoestingen vonden plaats van Mesjed tot Benderiges, een vry belangrijke haven aan de Kaspische zee. De schokkefi duurden van 20 seconden tot drie minuten. Te Sjirwan, Budjnurd en optalryke an- c.ere plaatsen bleef geen enkel, gebouw ge spaard. Te Budjnurd werden vierhonderd dooden geteld. dochtertje van iat eiken nacht rt.“ >ruik van slechts oos Uwer pillen eheel genexen? Ste Luik, chtingen wende inder dezer ée' n dokter in de 1AN, de firma fdeeling P. 85), rdam. duidelijk aan te n speciale bro^- FRANKRIJK. Een vliegtuig omlaag gestort. De vijf inzittenden, omgekomen. In de nabijheid van le Bourget vond giste renmiddag een vliegongeval plaat.- waarby vyf nienschenlevens te betreuren zyn. Een met twee vliegers en drie bommenwerpers bemand vliegtuig was van het oefenterrein der artilerie opgestegen om een oefen- vlucht te maken. Verschillende bommen waren reeds ge worpen toen plotseling een der draagvlak ken van het vliegtuig losraakte en het toe stel met ontstellende snelheid omlaag sto/t- te, waar het op den grond totaal versplin terde. Aangezien er zich nog twee bommen in het vliegtuig bevonden durfde men de lykeii der slachtoffers nog niet uit de resten van het vliegtuig halen. LITHAUEN. Aanslag op VVoldemaras. De Litausche minister-president ontsnapt. Zijn adjudant gedood, zijn pleeg zoon zwaar gewond. Het Berlynscho Tageblatt verneemt uit Kofno: Gisteravond, toen minister-president Woldemaras in gezelschap van zyn persoon lijken adjudant Gudinas, zijn pleegzoon en een zekere juffrouw Jodinaite uit zyn auto stapte, om in den Stadsschouwburg een con cert bij te wonen, werden door dijje perso nen zeven schoten gelost. De petsoonlijke adjudant van den minister-president wa- op slag dood. Mejuffrouw Jodinaite en de pleegzoon van Woldemaras schoten in den buik zwaar maras zelf bleef ongedeerd. den tot nog toe niet opgespoord worden en zijn blijkbaar ontkomen. De crimineele en de politieke politie zyn terstond een onder zoek begonnen. VER. STATEN. De Graaf Zeppelin weer naar Amerika. De bevelhebber der Amerikaansche vlooi, te Philadelphia, admiraal Latimer, heeft medegedeeld, dat OP het departement va’: Marin bevestiging is ontvangen van het be richt dat het Duitsche luchtschip Graaf Zeppelin op 15 Mei a..-. te 7 uur van Fried richshafen zal starten tot het makes van een tweede Oceaanviueht naar Amerika. een ongeluk had de jaren op wischt. Ze vroeg wel naar de goede men- ochen, die haar verzorgd hadden, de Flet chers, en die ze als haar ouders beschouwde, en men deelde haar mede, dat Mr. en Mrs. Fletcher verplicht waren geweest het land te verlaten en haar hadden achtergelaten Jn de hoede van Lord Raynour. Lord Raynour had inderdaad navraag ge daan naar het verblyf van de Fletchers, paar tot dusverre zonder eenig resultaat. 1 En ondertusschen groeide Philip’s gene genheid voor Helen met den dag. Hy zag niet een diep geluksgevoel hoe zij steeds ■neer een gewoon menschenkind werd en zyn overtuiging groeide dat het hoogstens een kwestie van een hoogstens twee jaar kon «yn. zy zou in verstand en ontwikke ling niet meer achterstaan bij andere rneis- 3 n

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1