binnenla; LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. I l'er vliegtuig naar Zwitserland Gisterochtend is per eerste vliegtuig van de K. L. M. naar Zwitserland een speciale bloemenzending voor de Koningin verzon den. Deze attentie is aangeboden uit naam t van de Vereeniging van Snybloemenexpor- teurs te Aalsmeer, de Zwitsersche Lucht vaartmaatschappij Balair en de K. L. M. Gouverneur Kon. Mil. Academie. Uit militaire kringen wordt gemeld, dat de luitenant-kolonel van den Generalen btaf C. J. H. van der Harst, die tot 1 Mei j.l. tungeerde ais Chef van de Afdeeling Gene rale Staf van het departement van Defensie en thans gedetacheerd is by de Koninklyke Militaire Academie, bestemd is om in Sep tember e.k. generaal-majoor G. G. van Everdingerr op te volgen als gouverneur der kW sèi. 'AcaiHtöï:< De Zuiderzee-Steunwet. In antwoord op de vragen van het Kamer lid Düys over het wetsontwerp tot herzie ning van de Zuiderzee-steunwet heeft de minister van Waterstaat medegedeeld, dat een ontwerp jn gereedheid is gebracht. De minister heeft echter nog niet alle gegevens onUangen, welke voor de beoordeeiing van dat ontwerp noodzakelijk zyn. Inmiddels is hem gebleken, dat de steller der vragen zelf te zaaien met eemge leden der Kamer een voorstel van wet tot herziening der Zuiderzee-steunwet heeft ingediend. In ver band hiermede meent hy den loop van zaken te moeten afwachten. Melden der zeefonds i'rins der Nederlanden. Het hoofdbestuur vanhet .N'ederipndsche Koode Kruis heeft nog een bedrag van 1769.64 kunnen doen storten in het Helden der Zeefonds i'rins der Nederlanden. In totaal is door genoemde Vereeniging voor dit doei een bedrag ad 133.ÜÖ2.1Ö afgedra- 8eu- Minister Waszink bestemd tot Burgemeester van Nyinegen? Naar de katholieke Residentiebode" van zeer goed ingelichte zyde verneemt, moet minister Waszmk ernstig in aaumoiking komen om in Juii a.s. na do veiluezi.igei', wanneer hy moet altreden, voor burge meester van Nijmegen. De huidige burge meester van Nijmegen, de heer Schaeck- Mathon, die reeds 76 jaar is, had reeda ge- ruimen tijd geleden liet voornemen te ken nen gegeven om af te treden, althans zich in 1928 niet te laten herbenoemen. Hy heeft zich echter eind vorig jaar nog iuten her benoemen om op die wyze de plaats voor minister W aszink open te houden. De heer Waszink was, naar men weet, burgemeester van Heerlen vóór hy minister werd. Het ongeluk met de „D 22". Lt. Everts deed zijn plicht (ot het reeds nagegaan, op welke wijze hierin zou kunnen worden voorzien. ~~GEMENGDE BëkIcHTEM. Na aankomst van de D 21 en de D 23 te Hen jam werd aan het Hbld. geseind: Het ongeluk te Bagdad was uitsluitend hieraan te wyten, dat de piloot de telegraaf draden niet heeft gezien. Luitenant.Everts heeft tot het laatste oogenblik zyn plicht gedaan en daardoor waarschijnlijk het leven van de beide andere leden van de be manning der „D 23" gered. Hij is met volle militaire eer begraven op het kerkhof van het aerodroom van Hinaidi. Alle officieren en manschappen van het uerodroom namen aan de plechtigheid ueel. De kist was bedekt met de Nederlandsche vlag en er waren veel kransen. De mannen van de lioyal Air Force heb ben prachtig geholpen. De bemanning van de „D 21" en de „D 23" zijn diep onder den indruk van het on geluk, maar zetten door. I)e Karakorum-expeditie van het echtpaar Visser. Uit Srinagar (Kasimir) seint Keuter, dat dehefcr Visser, de bekende Nederlandsche ontdekkingsreiziger, die daar Donderdag vertrok voor een expeditie naar het Kara- korum-gebergte in Tibet, waar hij den vol genden winter zal blyven, Zaterdag te So- narang aankwam. De overtocht van den Himalaya begon onmiddellijk. Zooais men weet, is ilit de derde Karako rum-expeditie van den heer en aio.r. Visser. Het Centraal-Station te cwecht. Blijkens een nota van den sinister van Waterstaat naar aanleiding van het ver- siag der Tweede Kamer ovt .i.i wetsont werp in zake onteigening ten behoeve van Ue uitbreiding van het Centraalstation te Utrecht, is vermeerdering van het aantal perrons in plaats van verlenging van ile bestaande, by het ontwerpen van de veiüe- tering van het Centraalstation reeds over wogen. Daartegen bleken echter overwe gende bezwaren te bestaan, zoowel voor de dienstuitvoering als voor het publiek, en wel omdat met de voor den treindienst op dit?'■•Voornaamste- spoorwe^kruiapunt nood- 1 'Hie? 'pël-rbfiapdfèri'"liet nalaten van de përftinverlengingen eèn z'óo groot aantal perrons zou moeten worden ge maakt, dat deze van de Bporen op de viaduct over den Leidscheweg af zelfs by ver breeding daarvan niet meer alls bereik baar zouden zyn en daarenboven de alsdan overblijvende ruimte ten westen en ten zui den van het personenstation te gering zou worden voor een bevredigende oplossing ten aanzien van den bouw der aldaar ontworpen inrichtingen van den goederen- en douane dienst en de loswegen. Het maken van meer perrons brengt trouwens, evenals dit met langere perrons het geval is, voor het publiek grootere af standen naar en van de treinen mede en dikwerf de noodzakelijkheid om meer van de tunnels gebruik te maken. Een verbinding met het stadsgedeelte ten westen van het station (Croeselaan en Vee markt) blyft mogelyk; op verzoek en in overleg met de gemeente Utrecht wordt De groote brand te Kossum. Een en twintig huizen afgebrand. De brandweer van Rossum heeft gister middag tegen het uur dat vele huizen in enkele oogenbükken in vlammen deed op gaan, weinig kunnen uitrichten. De hulp van de brandweer te Zaltbommel, te Kerk- driel en te 's-Hertogenbosch werd daarom ingeroepen. Die van het meer naby gelegen Zaltbommel en Kerkdriel waren spoedig ter plaatse en begonnen het vuur krachtig te bestrijden. Zy slaagden erin, kerk en post kantoor te redden. De groote motorspuit van Den Bosch arriveerde om 4 uur op het terrein van den brand. Het vuur had zich toen reeds zoodanig verspreid, dat ruim 20 woonhuizen en schuren eenpïooi dér'Vlkm: W£tooU uiWTd- heid van het terrein veroorzaakte de brand weer by het blusschingswerk groote moei lijkheden, daar nu hier dan daar weer de vlammen oplaaiden. Soms sprong de brand eenige huizen over om dan weer verder zyn vernielingswerk te verrichten. üm 6 uur kon men zeggen het vuur in bedwang te hebben, al sloegen ook toen nog telkens vlammen uit de stapels nooi op. De huisvrouw van Th. de Leeuw heeft ernstige brandwonden gekregen. Haar toestand is ernstig. Verdere persoonlijke ongelukken zijn voor zoover ons bekend niet voorge komen. Een paar varkens zyn verbrand. Het meeste vee was in de weide. Ook het postkantoor heeft even gebrand, maar de Zaltbommelsche brandweer wist het vuur te blusschen. Van de r. k. kerk was de sacristie aangetast, maar daarby greep de Bossche brandweer met succes in. Een meisje ontvoerd. Uit een gesticht gevlucht en door communisten verborgen gehouden. Hoe het spoor ontdekt werd. Men meldt ons uit Almelo aan ie Msb.: Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal communisten te Almelo, Zwolle, Enschedé en Lonneker wegens het verbergen en aan de nasporing vande justitie en politie onttrekken van een minderjarige, die zich onttrokken had aan het opzicht van dengene, die het wettig over haar gesteld gezag over haar uitoefende. Op den «sten Februari j.l. ontvluchtte uit het Liefdegesticht „De Goede Herder" al hier een 18-jarig meisje, wier ouders uit de ouderlyke macht zyn ontzet en dat ter ver zorging in voormeld gesticht was opgeno men. Onmiddellijk na haar ontvluchting ver voegde zy zich by een in de nabijheid van het gesticht wonenden boer, die weigerde haar te helpen. Daarna begaf zy zich langs een omweg naar het station, doch vóór zy dit had bereikt, ontmoette zy den 24-jarige J., een communist, wien zy haar vlucht mededeelde en om hulp vroeg. Deze J. nam het meisje ;nee naar de woning zyner moe der, door wier tusschenkomst de party- genoot V. werd ontboden. Inmiddels ver- schene daar P., eveneens communist en wo nende te Zwolle. Er werd onderling beraad slaagd, wat er met het meisje zou gebeuren en men kwam overeen naar voort te helpen naar Duitschiand. Dekleedingstukken zij was nog gekleed in gestiehtskleeren wel ke haar zouden verraden, werden ver brand en vervangen door kleeding van een zuster van J. Den volgenden dag brachten V. en P. het meisje naar jSnschedc naar hun partijgenoot Z., die haar des avonds naar Glanerbrug bracht. Ze Dracht haar met een valsch paspoort naar een partijgenoot te Gronau. Het was de bedoeling het meisje op deze wyze te brengen naar de inrichting van de (Communistische) I. A. H., Inter nationale Arbeiders Hulp. De Gronausche partijgenoot ontraadde de uilvoering van het voorgenomen plan en weigerde zyn medewerking daartoe, waarna Z. het meisje weer meenam naar Glanerbrug. Gedurende drie weken bleef het meisje in de woning van Z. Om haar meer onherkenbaar te ma ken werd te Glanerbrug haar haar geknipt. Tengevolge van een twist tusschen Z. en diens echtgenoote over het meisje, werd dit nu ondergebracht by den communist J., wo nende nabij Enschedé, waar zy ongeveer twee weken verbeef en de lessen, welke deze J. des Zondags aan de communistische jeugd gaf, moest bywonen. Het onderzoek naar de verblijfplaats weid zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat het meisje door niemand uit deze omgeving werd gekend en een portret van haar niet bestond. Toch was 't de politie gelukt het spoor van het meisje te ontdekken. Toen haar verbergers daarvan lont hadden geroken, brachten zy het meisje over naar S., communist, te Al melo, die haar ongeveer 2 weken huisves ting verschafte. Hier vertrok het meisje tengevolge van het bezoek van een Amster- damsche communiste, die het meisje kende uit haar vroeger leven. Het Hjfj1 'zekeren B., caféhoudef-tte tiif, \#Aar zij na nog geen etmaal aldaar te hebben vertoefd, werd aangehouden. Zij is daarna onder het wettig over haar gestelde gezag teruggebracht. Het carillon te Enkhuizen op 1 Mei de „Internationale" gespeeld. De heer J. Kofman, christ.-hist. lid van den gemeenteraad van Enkhuizen, heeft, volgens de „N. R. Crt." tot burgemeester en wethouders de volgende vragen gericht: Is aan B. en W. bekend dat de stads- beiaardier op 1 Mei bij het bespelen van het cdrillon van den Zuidertoren ook de z.g.n. Internationale heeft gespeeld, wat door de afdeeling der S. D. A. P. is gebruikt als propaganda voor zaken, die zij voorstaat? Heeft het college van B. en W. aan den stadsbeiaardier opdracht gegeven tot het spelen van de Internationale? Indien de laatste vraag ontkennend moet worden beantwoord, dringt de heer Kofman er op aan, dat de instructie van den beiaar dier beter worde omlijnd. De beiaardier, de heer R. G. Crévevoer, behoort tot de christ-hiat. party. „Jan de werkman". t Of: ondankbaarheid ia de wereld nog niet uit. Zondagmiddag geraakte een wielrijder op den Amsteldyk met zyn rywiel in den Am- stel. Dit bemerkte een passeerende automo bilist, die zich gekleed te water begaf en er na groote moeite in slagen mocüt den man op den kant te trekken, zulks onder groote belangstelling van het publiek. Toen dedrenkeling goed en wel op den kant was, begon hy een toespraak tegen z(jn omge ving, waarna hy zyn redder te lyf ging en een paar geduchte opstoppers gaf. De auto mobilist toonde zich verstandig en verwij - derde zich schielyk. De geredde betoogde in zyn peroratie met dubbelslaande tong Het rywiel werd later opgevischt. Miss Holland. Gistermiddag om twee uur is Miss Hol land naar Schiphol gegaan om naar Parijs te vliegen. Vandaar zal zy, op uitnoodiging van het Amerikaansche comité, naar Ame rika vertrekken om het internationale schoon^ieidsconcours te Galveston by te wo nen. Een bericht uit Parys meldt, dat Miss Holland om 7 u. 45 in gezelschap van haar moeder op Le Bourget is aangekomen. De Betuwe in bloei. Verwacht wordt, dat Zondag L2 Mei de Betuwe in voile bloesempracht zal zyn. De Ned. Spoorwegen laten dien dag twee extra treinen naar Geldermalsen loopen en aan liet station aldaar staan, A.T.O.-bussen ge- ïe^J om de reizigers door de bloeiende stre ken te voeren. Inlichtingen worden door V. V. V. te Gel dermalsen verstrekt. Hy mocht geen eindexamen doen. Toen op de H.BÜ. te Budweis de direc teur de lyst mededeelde van de leerlingen, die tot het eind-examen werden toegelaten en daaruit bleek dat twee nog een jaar moesten wachten, sprong de een dezer bei den, de 18-jarige zoon van den advocaat Minik, uit de bank en riep: U hebt me dus laten zakken! en schoot een «revolver op den directeur af. Het schot miste en kwam te recht in het bord, waar de directeur voor stond. Onmiddellijk richtte de jongen het wapen op zichzelf en schoot zich twee kogels in het lichaam. Hy is in het zieken huis 01 RADIO-NIEUWS. Programma \oor heden. Hilversum: 5.30 Vooravond-concert. 7.15 Engelsche les. 8.— Aansluiting Concertgebouw A'dam (Beethoven-cyclus); na afloop A. V. R. 0.- (lansorkest. Huizen: 5.50 Gramofoonplaten. 6.10 piano-concert. 6.30 Gramofoonplaten. 7 en 7.25 Cursus Kerklatijn. 8.— Uitzending uit Eindhoven („Die Schöpfung-Haydn"); medewerking solisten en Utr. Sted. Orkest. Daventry: 6.05 Oude Ital. cellomuziek. 7.20 en 7.52 orkest, 9.Concert. 10.Dansmuziek. Wat de luisteraars boven het hoofd hangt. Elk kwartier een eetlepel, minister J. Th. de Visser, heeft, naar wy aan de Telegraaf ontleenen, blijkens een uitvoerige publicatie in het „Christelijk Tijd schrift voor Radio", dezer dagen een onder houd gehad met het bestuur der N. C. R. V., in zake het houden van politieke radio redevoeringen voor de a.s. Kamerverkiezin gen. „Namens ons bestuur aldus het Chris telijk radio-orgaan is toen medegedeeld, dat besloten was deze voor de microfoon te Huizen niet te houden en dat alleen door het bestuur verandering van standpunt zou worden overwogen, indien de partyen van links wel tot het gebruiken van de radio voor de verkiezingsdoeleinden zouden over gaan. Ons standpunt was echter, dat dit zooveel mogelijk moest worden vermeden. Thans, even voor het afdrukken van ons blad, ontvangen wij den hieronder volgen den brief van den Radioraad: Aan de Nederl. Christelijke Radio-Vereeniging, Naar aanleiding van uw mondeling me- dcgedeelden wensch om bij voorkeur geen verkiezingsredevoeringen door den zender te Huizen om te roepen en alleen en voor zoover daartoe door andere politieke par tyen werd overgegaan door uwe party een overeenkomstig aandeel daaraan te nemen, heeft de Radioraad de eer U mede te dee- le-n dat hy, owe - medeiweukiiwj inrobjrt-.Ivoor Vryz. Dem. Bond 6 kwartieruren; Plattelandersbond 1 kwartieruur Christen-Democraten 1 kwartieruur; Ds. Lingbeek 1 kwartieruur; Ds. Kersten 1 kwartieruur; Mr. Arts 1 kwartieruur; beschikbaar 3 kwartieruren. 5. De drie eerstgenoemde partijen zullen over Huizen en de S. D. A. P. over Hil versum uitzenden. Op den zender te Hui zen blyven dan nog 6 kwartieruren en op dien te Hilversum 16 voor andere partijen ter beschikking. 6. Op grond van een door den Radioraad te houden loting worden de dagen der maand aangewezen op welke elk der partijen kan uitzenden. 7. Aanvragen voor zendvergunning moeten vóór 15 Mei by den Minister van Wa terstaat zyn ingekomen. 8. Indien een party geen gebruik maakt 1 tfenjgAWvrt» ff lyk over beschikt. 9. De Radioraad zal het op prys stellen uw meening over deze regeling uiterlyk 3 Mei te mogen vernemen. STADSNIEUWS. Verkiezingsredevoeringen zullen alleen worden omgeroepen in het tydvak van 12 Juni2 Juli a.s. Ten einde het normale programma zoo weinig mogelyk te hinderen, zal dage lijks met uitzondering van den Zondag de zender te Huizen op de even dagen van 6.56-7.25 en op de oneven dagen van 6.557.10 n.m. en de zender te Hil versum op de even dagen van 77.30 en op de oneven dagen van" 7.15—7.30 n.m. beschikbaar worden gesteld. In het geheel zyn aldus beschikbaar 54 kwartieruren. De verdeehng van dezen tyd over de partijen is Roomsch-Katholieken 11 kwartieruren} Anti-Revolutionaire en Chr. Historischen te zamen 11 kwartieruren; S. D. A. P. 11 kwartieruren; Vrijheidsbond 6 kwartieruren; INGEZONDEN. (Buitan verantwoordelijkheid der Redactie). Een oproep om steun. Aan alle Sportgenootcn! De Goudsche Korfbal en Athletiekclub „TerGouw", welke op'de Gemeentelijke ter reinen a. d. Bodegraafschen straatweg een eigen korfbalveld in huur van de gemeente kiygt, staat voor het geval om aldaar een eigen kleedhuisje te moeten bouwen. Op zichzelf niets bijzonders. Voor „Ter Gouw" is het echter wel iets bijzonders, omdat dat met zich brengt voor haar groote kosten. Waar alsnog de korfbalsport zich niet de algemeene publieke belangstelling kan ver heugen, begrype ieder dat „Ter Gouw,, nagenoeg vanentrée's verstoken wés en is. Entrée's toch, welke een club zoo grif kan gebruiken. Vandaar het feit, dat wy geen leggende gelden hebben voor de aanbouw van ons kleedhuisje. Hoe nu toch aan geld te komen, was onze zorg! Welnu, de voet balclubs „Gouda", „Olympia" en O. N. A. tot wién wy ons wendden-waren direct be reid ons toe te staan op één van hun wed strijden te mogen collecteeren ten behoeve van ons kleedhuisje, en zeer zeker past ons hier op dezen plaats onzen dank. Evenwel staat nog niet definitief vast op welke wed strijden en welke datums dit zal geschieden. Dit zal voor iedere collecte per raambil- jetje nog nader vermeld worden. Tot zoover strekken ónze bemoeienissen deze opzet te doen slagen, meerflkunnen wij nu niet meer doen! Wij hebben nu Uw bemoeienis noodig gy allen goedgezinden. Want zonder hulp is alle pogen vruchteloos. Wy vragen ernstig nu Uw financieele bijstand. Offer op één van deze wedstrydcollecte's eens ten behoe ve van de korfbalsport welke bezig is zich in Uw stad te ontwikkelen! Moge dan ook vele grage handen hun penningske afdragen voor „Ter Gouw", zoo dat wy daarin dan mogen zien de groeiende sympatokde voor het korfbal in 't algemeen en onze club in 't bijzonder. Met als laatste wensch dat het totaal be drag een flinke stoot zal geven aan ons doel: „Geld bijeengaren voor ons kleedhuis.'' Het Bestuur v. d. G. K. A. C. „Ter Gouw" SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal. De eerste promotiewedstrijd van Olympia. A.s. Zondag speelt Olympia haar eersten promotiewedstrijd en wel te Utrecht tegen Hercules, welke club de laatste plaats in de tweede klasse bezet. RECHTZAKEN. De Witte Stad. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. v. Lier, heeft geconcludeerd tot vernietiging van een vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij tot 50 boete of 10 dagen hechtenis was veroordeeld de heer P. J. S., directeur van de Alg. Bouw- en Ex ploitatie-maatschappij De Witte Stad te Amsterdam, wegens overtreding der Lote- rywet bij het uitgeven van premie-obliga ties. Arrest 3 Juni. MARKTBERICHTEN. Kotterdamsche Veemarkt. 7 Mei. Aanvoer: 224 paarden, 6 veu lens, 1933 magere runderen, 825 vette run deren, 309 vette kalveren, 1488 nuchtere kakveren, 183 schapen of lammeren, 116 big gen, 9 bokken en geiten, 14 overloopers. Prijizen: Vette koeien le kw. 0.510.53/ 2e kw. 0.45—0.47, 3e kw. 0.32V6—0.37% Ossen le kw. 0.50-0.51, 2e kw. 0.45— 0.47, 3e kw. 0.42; Stieren le kw. 0.46— 0.48, 2e kw. 0.42—0.43, 3e kw. 0.36— le kw. 0.820.87, 2e kw. 3é V.v. f fafc f KiittMïyaót) 400; Stieren 110—480. Pinken f 100— 160; Vaarzen 160—22Ó; Werkpaarden f 250375; Slachtpaarden 150—220; Hit- ten '100105; Fokkalveren 2030; Big gen 1632; Biggen p w. 2.56-3.00; Veulens 80—120; Slachtkalveren 11—17. Koeien en ossen matige handel, prijzen van gisteren; Stieren vlugge handel, vaste prijzen; Vette kalveren redelijke handel, prijzen van gisteren; Kalfkoeien kalme han del, prijzen vry wel stationnai'r; Paarden re delijke handel, oude prijzen; Fokkalveren goede handel, hoogere prijizen; Biggen stroeve handel, hoogere prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 7 Mei. Aanvoer 318 partijen, waarvan 307 met R.m., totaal 14234 stuks, wegende 113872 KjG. Prijzen le kwal. met R.m. 41 44, 2e kwal. met R.m. 3741zonder R.m. 36—40. Handel matig. GOUDA, 7 Mei 1929. De a.s. Raadszitting. Blijkens mededee'ing van B. en W. lig' het in de bedoelng van den voorzitter de raadszitting op 13 Mei a.s. te houden des middags te 2 uur en deze zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur. Ds. F. G. Hoopers. Bevestiging en intrede te Zeist. Hartelijke ontvangst. Zondagmorgen werd by de Ned. Herv. Kerk (Oude kerk) Ds. F. G. Hospers, over gekomen van Noordwiik a. Zee, in deze ge meente en in zyn dienstwerk ingeieid door Ds. J. G. W. Goedhard van Zeist. Na het zingen van Ps. 100 1, 2 en 3 en het uitspreken van het Votum, werd voor gelezen Rom. 12 18, waarna Ds. Goed hard voorging in gebed. Vervolgens das spr. Handelingen10"j> 3# waaruit ZvEi)'al« text'hdd gbkoiseit laatste gedeelte van vers 33: „gy hebt wel gedaan, dat gy hier gekomen zyt. Wy zyn dan allen nu hier tegenwoordig voor God, om te hooren al hetgeen U van God bevo len is." Ter inleiding gaf spr. een kort overzicht in het verband van het aan deze woorden voorafgaande schriftgedeelte. Hiervoor werd gezongen Gez. 3 1, 2 en 3, en daarna Ps. 79 7. Na het voorlezen van het Formulier ter bevestiging van Dienaren des Woords, het welk door Ds. Hospers met een krachtig; ,Ja ik, van ganscher harte", werd bevestigd, werd den nieuwen leeraar staande toege zongen Gez. 91 3, waarna Ds. Goedhard, in aansLuiting aan zyn predikatie, den beves tigden ambtsbroeder nog hartelyk toesprak, dezen persoonlyk wyzend op diens roeping, taak en strijd, waarvoor hy hem des Hoe ren kracht en steun toewenschte. ©e gemeente werd deze nieuwen voorgan ger in den gebeden aanbevolen. Na het dank gebed zong de gemeente het 3e vers uit het Gebed des Heeren. Zondagavond deed Ds. F. G. Hospers zyn intrede als predikant te Utrecht, voor een overgroot® belangstelling. Aanbesteding. Het herstellen van de walniuur langs de Kaam. Hedenmiddag had ten Stadhuize de aan besteding plaats voor het herstellen van de walmuren langs de Raam tusschen Nonnen- water en Bogen. Hiervoor waren ingekomen 8 biljetten en wel van de firma's: A. Mooten, Moordrecht A en B ƒ11427 J. en H. Overkamp, Gouda A en B 11860 N. V. v.h. W. Bokhoven Gouda A en B ƒ12337 N. V. v.h. H. J. Nederhorst, Gouda A en B 12643 N. V. v.h. Zanen en Verstoep, Gouda A en B 12995 C. G. F. de Jong, Gouda, A en B 13360 N.V. Beton- Woningbouw, Gouda A en B 13600 J. Amesz, Gouda, A ƒ13900, B 13600 Een hei- en gewapend beton fun- deering ten behoeve der Gemeente- Lichtfabrieken. Vervolgens had de aanbesteding plaats voor het maken van een hei- en gewapend betonfundeering ten behoeve der Gemeente- Lichtfabrieken alhier. Ingekomen waren 6 biljetten en wel van de volgende firma's: Th. J. van Dyk, alhier A en B 4190 N.V. v.h. H. J. Nederhorst, alhierA en B ƒ4393 Aann. Bedr. v.h. W. Bokhoven, alhier A en B 4687 N.V. v.h. Zanen en Verstoep, alhier A en B ƒ4989 C. G. F. de Jong, alhier A en B ƒ5160 A. Mooten, Moordrecht A en B ƒ5424 De gunning zal later worden bekend ge- Aanbestedingen. Vanwege het Prov. Bestur van Zuid-Hol land werd gisteren aanbesteed: le. de reconstructie van een deel van den weg Ryswyk—Hoek van Holland tus schen de grens van Monster en 's-Graven- zande en de kom van laotgenoemde ge meente. Laagste inschrijver wasmet basalt G. Versteeg, Groningen, voor 113.900; met porphyn dezelfde voor 112.900. 2e. De voorl-oopige verbetering van den Provincialen weg GoudaHaastrecht— Oudewater (no. 37 van t Provinciaal We genplan). Het laagst was ingeschreven door de N.V. Wegenbouw, Utrecht, voor 48.700. 3e. Het verbeteren van een gedeelte van den verkeersweg Delft—«Zegwaart in de ge meente Pijnacker, met bijkomende werken. Laagst») inschryver was A. C. Korteweg, Breda/voor 110.000. Ledenvergadering Liberale Staatsparty „de Vrijheidsbond^ Wy leden- nog even aan de .ie Liberale* SUfttapWttf Vdë Vrijheidsbond" afd, - Gouda,' wélkfl W- denavond in „de Réunie" wordt gehouden. Een, fietstocht naar de Bollenvelden. De Toeristenclub „Tot ons plezier" heeft het voornemen op Donderdag (Hemel vaartsdag) een fietstocht te maken naar de Bloemibollenvelden. De tocht vangt aan te 7% uur. Vertrek van het Stadhuis, teruggereden wordt on geveer om 7 uur vanuit Leiden. De afd. Bussum van de Ned. Vereen, v. Huisvrouwen op bezoek. Heden bracht een gezelschap van c.a. 3 dames, leden van de afd. Bussum van Ned. Vereeniging van Huis-vrouwen, een be zoek aan Gouda teneinde de kerkramen der St. Janskerk en andere bezienswaardighe den in onze gemeente te bezichtigen. Een waarschuwing. De burgemeester van Schoorl (N raadt vruchtboombezitters om, alvorens op dracht te verleenen aan de firma P. Knep- per Co. (J. G. N. de Boer) te 's-Graven- hage, zich tot de politie te wenden. De a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Groslijst R.K. Staatsparty. De uitslag van de Zondag te Gouda ge houden stemming voor de groslyst der R.K. Staatsparty is, volgéhs de N. 2. H., als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen 379; van onwaarde vak 2 89; van onwaarde vak 3 58, Plaatsvervanger arbeidszaken: Visser N. B„ Leeuwarden 28; v. Welie Fr., Utrecht 262. Vrye lyst ,als lid: Bulten G., Voorhout 22; Deerenberg A. C. A., Schoonhoven 6 Guit L. F., 's-Gravenhage 67. Hellenb. Hu- bar mr. J. G. A. M. v., Rijswijk 38; Kamp- schöer G. W., Monster 75; Kropman mr. G. C. J. D., Amsterdam 53; Poll M. J. M. van, H4mond -Steetiergjie .HiABioftLJL„ Goirie,4*ji&eenhdfmald<jf&\' meun," A» Baarn 2; Plaatsvervanger Berger mr. M. B., Venlo 1; Borg H. D. v, d., Groningen 1; Bulten G., Voorhout 47; Deerenberg A. C. A., Schoon hoven 12; Droog dr. E. A. M., Heemstede 1 Guit L. F., 's-Gravenhage 3; Hellenb. Hubai mr. J. G. A. M. v., Ryswyk 21; Kampschöer G. W., Monster 34; Kok J. D. de, Loosdui nen 1; Kropman mr. G. C. J. D„ Amsterdam 92; Laan J. Th. v. d., Zuilen 1; Niemöller mr. L., 's-Gravenhage 4; Poll M. J. M. van, Helmond 31; Steenberghe mr. M. P. L., Goirle 1; Steenhoff-Smulders mevr. A., Baarn 11; Tepe mr. A. F. L. H., Leiden 57; Veelenturf P. F., Hazerswoude 3. I)e teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Dr. Boekmeyer. In tegenwoordigheid van enkele vrienden en tijdgenooten is gisteren im allen eenvoud op Oud Eik en Duinen te Den Haag ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van dr. R. C. Boekmeyer, oud-conrector aan hei gymnasium te Gouda. Daar waren o.a. gep. generaal-majoor P. Giel, oud-kapitein W. Scherpenhujjzen, de heer N.Mulder, oud- hoofdinspecteur der P. en T., en dr. van Blankehstein uit Rotterdam. In den stoet bevonden zich dr. F. Doornbosch uit Am sterdam, mr. E. F. Bonjer uit Rotterdam, dr. M. van Blankenslem, de heer K. Rein- ders, gep. Boekhouder van de Amsterdam- sche Bank en de heer H. Knuttel. Op verzoek is er niet gesproken. Nadat de vrienden bloemen hadden ge strooid, heeft een schoonzoon bedankt voor de bewezen eer. Gevonden voorwerpen. Op eiken werkdag des voormiddags tus schen 10 en 12 uur en des namiddags tus schen 3 en 5 uur zyn aan het Bureau van i'olitie alhier inlichtingen te bekomen om trent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen Diverse sleutels en 1 dolkmes. Voorts zyn te bevragen: 1 ledige kist, J. v. d. Kind, P. C. Bothstr. 95; 1 heerenhóed, M. Vart t Hof, Prins "Hen drikstraat 91; 1 doosje met inh., H. C. Kleyn, Vierde Kade 84; 1 werkkiel, M. v. d. Kroel}, Gouwe 1966; 1 medaille, M. v. d. Kroef, Gouwe 196; 1 damesportemonnaie, A. de Keizer, Wil helminast raat 34; 1 papiertje met inh., W. van Wyk, Heerenstraat 94; 1 pak schrijfpapier, Postkantoor,; 1 porte- monnaie met inh., T. A. van Eyk, lJssellaon 231; 1 kinderschoen,, v. d. Tooren, Karnc- melksloot 26; 1 oorbel, J. Rijnshof, Gouwe 62; 1 portemonnaie met inh., A. W. Kuy- pers, Stoofsteeg 11; 1 rozenkrans, J. Ver meulen, Const. Huygenskade 86. 1 dames- armband, H. van Kolem, Groenendaal 38; - kinderschoen, A. A. Laurier, L. Tiendev/eg 55 b; l jongensjekker, T. van Vliet, Kruger- laan 157; 1 slinger van een auto, D. Kem- pers, Rozendaal 19; 1 kinderhandschoen, L. de Kwant, Boschweg 128; 1 kindertaschje met inh., M. C. de Heer, Steynkade '17; 1 schakelarmband) H. L. Luyenburg, Raam 213; 1 heipaal, W. v. d. Groef, Vest 40, 1 schroevendraaier, P. Braanker, Gouwe 101; 1 rozenkrans in etui, B. Heus, Goejanver- welledyk 4; 1 dames ring, J. Nieveld, L. Dwarsstr. 41; 1 hond met halsiban^, Krim pen fort, Krugerlaan 1; 1 pakje japonstof, J. de Mol, Doelestraat 17; 1 portemonnaie m. inh., W. Hoogendoorn, Vierde Kade 93; 1 handschoen, D. Hey,«Tuinstraat 31; 1 kin- derportemonnaie met inh., C. van Bekkum, Prins Hendrikstraat 16; 1 taschje met inh. B. Doggenaar, Nobelstraat 83; 1 dames regenjas, A. Spee, Lemdulsteeg 10'1 bat tery v. e. radotoestel, W. v. d. Broek, Bosch- weg 3; 1 knipmes, C. Massaar, L. Dwars straat 12; 1 portemonnaie met inh., N. de Hoop, Geuzenstraat 18; 1 glacé handschoen, H. v. d. Kroef, Gouwe 196; 1 hond, G. J. Nolte, Oosthaven 17; 1 pet, J. C. Eilers,, C. Ketelstraat 4; 2 zilverbonnen, J. F. v. d. Kinc^, Prins Hendrikstraat 42; 1 fietspomp, Janssen, Jan Philipsweg 61; 1 portemon naie met inh., v. d. Velden, Heerenstraat; 1 hondenpenning 1929, F. Jansen, Groenen daal 37; 1 koperen ring, J. v. d. Berg, Groe- mwuta któfcbdekje,^. aiom^a.iu^ l ..ktndé rt&'tch i LiVftni i M la a rdb) - gen, K. Tiendeweg 23; 1 zakkam, G. Weck, J. de Haanstraat 3; 1 paar handschoenen, H. Thesingh, Boelekade 201; 1 kinderportemon- naie met inh., S. Blomsma, IJssel'aan 36; 1 zilveren ring, M. Jansen. Josephstraat 15; 1 hond, G. L. Rauws, IJssellaan 1811 kin dertaschje, Stroeve, Martenssingel 107c; 1 dekkleed, Flux, Heerenstraat 106; 1 dames portemonnaie,, A. van Geloven, A. de Visch- markt 8; 1 eierenmandje, M. C. de Heer, Steynkade 17; l big, S. van Loon, Nieuwe Markt; 1 schaar, Reurings, Gouwe 69; 1 knipmes, H, d. Graaf, Turfsingel 41. 2 naaimachinespoelen, J. Kaars, Westhavcn 3*>; 1 gymnastiekschoen, W. Kreewen, Turf markt 13; 1 ceintuur, A. van Leeuwen, Ro- baarsteeg 32; 1 medaillon» J. van Mourik, Dr. Leydstraat 5; 1 halsketting, A. Bertels, Kleiweg 8; 1 hond, A. Sleman, P. C. Both- straat 104; 1 damesring, Scheep, Tuinstraat 40; 1 handtaschje met inhoud, A. Klein, L. Dwarsatraat 47; 1 rol kastranden A. Mel- kert, Raam 169; 1 kinderparapluie, F. v. d. Burg, Gouwe 6L Als verloren werd aangegeven: 1 gouden broche, 1 oranje vulpen en 1 gouden zegelring met de letters J. B. Omtrent eenige gevonden belastingplaat jes zyn aan het Bureau van Pojitie alhier inlichtingen te bekomen. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN\, 3 Mei: Johanna Petio- nella Luk, 3 j,. L. Tiendeweg 42; Anna Maria van deh Zwaluw, geh. met L. L. Slootjes, 36 j., Boelekade 156. 5 Mei-: Elizabeth Luynenburg, geh. met A. Snel, 35 j. Baanstraat 7; Hendrik Gren del, 3 j., C. Ketelstraat 66 Agenda. 7 Mei, 8 uur, Bovenzaal Soc. de Reünie. Alg. Verg. Liberale Staatspartij „de Vrij heidsbond". S Mbi'S'lluFVeP. Vlrrt'HülHVtottW^rt'Hotel '„de uur lering van Ds. Cramer over Kinder lectuur. 3'A uur Vertooning Poppenkast door de heeren Cramer en Cuperus. 11 Mei 9Va uur en 11 uur v.m. Coöp. Prod. Handelsvereeniging ledenvergadering. 11 Mei 9 uur Bioscoopvoorstelling in den Kattensingel. 13 Mei, 2 uur en 8 uur. Raadzaal Stadhui?. Gemeenteraad. 15 Mei Cursus E.H.B.O. Gebouw Daniël onder leiding van Dr. Evers. Apothekersdienat. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal tot en met Vrijdag 10 Mei na 8 uur des avonds geopend zyn (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOIJDE. Naar het Comité ons mededeeld, zal de collecte ten bate van het jubileum-geschenk aan de Minahassa deze week worden ge- BÜSKOOP. Gemeenteraad. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der ge meente Boskoop, op Donderdag 2 Mei 1929, -des avonds om 7 uur. Voorzitter de heer P. A. Coljjn, Burge meester, Tegenwoordig alle leden met uitzondering vun den heer B. Mesman, wegens verblyf buitenslands. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeel ing van de ingekomen stukken, waar onder meer: a. een schrijven \an den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, houdende mededeeling, dat in de exploitatiekosten van de 15 eenvoudige woningen over 1928 geen bijdrage uit 's Rijks kas wordt ver leend. De heer van der Wolf (a.r.) merkt naar aanleiding van 'dit'schrijven op, dat er op de exploitatie van deze 15 eenvoudige wo ningen een saldo is van ƒ190.Spr. wil aanraden om de huisjes hiervan te verbete ren. Zij behooren opnieuw behangen te wor den, voorts moeten de deuren worden nage zien en het terrein om de huisjes worden op gehoogd. De Voorzitter zegt, dat zulks in de bedoe ling van B. en W. ligt. De heer Noest (sul.a.p.) zegt, dat het ver lag van de Volkshuisvesting spreekt van een nadeelig saldo van 258.Dat k'.opt niet met deze berekening), welke een voor- deelig saldo geeft van 190. De Voorzitter antwoordt, dat dit zyn oor zaak vindt in het verschil van uitgangspunt. Het Ry'k heeft zijn berekening gemaakt vanaf het bégin der exploitatie, terwyl in het verslag van de volkshuisvesting de ex ploitatie over 1928 staat verfneld. Boven dien maakte het Ryk nog een andere bere kening, met als gevolg,dat het tot een voor- deelig saldo van 190.— komt. b. het verslag en de rekening en verant woording over 1928 benevens de begroot ing r '1929, van de Handelsavondschool te Boskoop. De heer van Kleef (v.b.) zegt, dat in de rekening en verantwoording en in de be grooting een post voorkomt van 300. voor huur en 50.voor verwarming. SpT. meent, dat het de plaatselijke gewoonte is om in dergelijke gevallen enkel de kosten van verlichting en verwarming in rekening te brengen. Omdat de gemeente een jaar- lyksch subsidie van 500.verleent, wil hy hierop de aandacht vestigen, opdat B. en W. tijdig gelegenheid hebben met het oog op een volgende begrooting aan het bestuur te ver een te pogen om dit bedrag voor huur verminderd te krijgen. De Voorzitter zegt een nader onderzoek in de vergadering van B. en W. toe. De heer Brand (r.k.) wil thans reeds in- :htingen gevent doch de Voorzitter ont- van de Nationale Landstormcommissie, houdende het verzoek uit de gemeenteltas financieelen steun te verleenen voor een op 7 September a.s. te houden gewestelijken landdag van den byzonderen vrywilligen landstorm. d. een schrijven alsvoren, houdende het verzoek om van gemeentewege een terrein beschikbaar te stellen voor een op 7 Sep tember a.s. te houden gewestelijken landdag van den bijzonderen vrywilligen landstorm, benevens medewerking voor het in orde maken van het beschikbaar te stellen ter rein. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik ken op het verzoek om voor den te houden landdag financieelen steun uit de gemeente kas te verleenen, doch gunstig te beslissen op het verzoek een terrein beschikbaar te stellen. Wat het laatste betreft, verzoeken zy derhalve machtiging om voor het aan gegeven doel beschikbaar t« stellen het ge meentelijk bouwterrein aan de Zuidkade, voor zooveel dat voor het beoogde doel zal blijken noodig te zyn, alsmede om voor deze beschikbaarstelling de noodig maatre gelen te treffen. De heer Noest (s.d.a.p.)'meent, dat wie in Boskoop de oorlogsjaren met zyn nasleep heeft medegemaakt, die de gemeente zelfs aan den afgrond hebben gebracht, zich zal verzetten tegen deze voorstellen. De be wuste organisatie is feitelijk een propagan da voor het militarisme. In een plaats als Boskoop, waar de handel gebaseerd is op het buitenland moet men zich met hand en tand verzetten tegen alles wat naar mili tarisme zweemt. Spr. had niet verwacht, dat van de zyde van B. en W. steun zou worden verleend. De Burgemeester heeft wel geweigerd aan de afdeeling van de S.D.A.P. hier ter plaatse auto het woord te voerf idee, dat eigenaardig met pen wordt omgesprongen. De heeren de Ruyter (vJfc) en Boekraad (r.k.) vragen naar de kosten. De Voorzitter wil geen principieel del at aangaan over den te houden landstormdag. Spr. wil in dezelfde lijn dis de heer Noest redeneeren en dan zegt hy, dat iemand, wel ke een tegenstander is van den bijzonderen vrywilligen landstorm blyk geeft niets ge leerd te hebben uit de Novemberdagen 1928. De gewraakte maatregel van den Burge meester door den heer Noest is ook *an an deren te beurt gevalle^, zoodat hier geen ongelijkheden zyn geschapen. Verder meent spr., dat de kosten van het in orde maken van liet terrein hoogstens een 100.— zal kosten. De heer Noest (s.d.a.p.) zal met den Voorzitter geen principieel debat aangaan. Genoemd is het jaar 1918. In die dagen zou met het spook der revolutie gedreigd zyn. Spr. tart de tegenstanders der revolutie oni de handelingen van de Tweede Kamer van die dagen na te lezen. Geen woord wordt daar over de revolutie gesproken. De Voorzitter: Maar wel buiten de Twee de Kamer om. Het voorstel van B. en W. wordt vervol gens aangenomen, terwyl de heer Noest ge acht wil worden te hebben tegengestemd. Aanbieding door B. en W. van het verslag van hetgeen, met betrekking tot de verbe tering der Volkshuisvesting in het jaar 1928. De heer Noest (s.d.a.p.) vraagt hoe het staat met het woningonderzoek, hetwelk is toegezegd. De Voorzitter antwoordt, dat daar juist deze week mede is begonnen. Het verslag zal circuleeren by de leden van den Raad. Mededeeling van B'. en W., betreffende een vraag van den heer P. Noest i.z. een ingekomen verzoek om betaling van extra- werk tydens de vorstperiode door personeel der gemeentebedrijven verricht. De Voorzitter licht deze mededeeling toe. De heer Noest (s.d.a.p.) zegt in een vo rige vergadering by interruptie gezegd te hébben, dat de organisaties gevraagd had den om een gratificatie voor het extra-werk verricht door het personeel der gemeente- bedryven. Dit was inderdaad het ,plan. Nader blijkt, üat op advies van het Hoofdbestur de aan vrage niet is gedaan. Zyn meening was a'- dus niet gebaseerd op losse gronden, cn daarom neemt hy zyn woorden niet terug. Spr. vindt het jammer, dat men altyd om waardeering moet viagen. De heer de Ruyter (v.b.) zegt, dat er misschien wel enkele personen meer gevon den worden, die in aanmerking komen voor een gratificatie. De heer Brand (r.k.) zegt, dat de werk lieden in de vorstperiode buitengewoon veel werk tot alle tevredenheid hebben ge presteerd. Op Zondag is zelfs beslag ge'egd op hun tyd. Tegenover deze plicht stond de plicht der gemeente tot betalen. Dit is ge schied. Hetgeen spr. gaarne had gezien is een bewys van waardeering, hetgeen niet h groote sommen behoeft te loopen. Perso neel en gemeente komen dan ook anders tegenover elkander tc staan. De Voorzitter zegt, dat de heer Noest toen spr. ontkende, dat een verzoek om een gratificatie was ingekomen -nogmaals per tinent beweerd heeft, dat wel degelyk een verzoek was ingekomen. Wethouder van Gelderen zegt, dat de ge meente wel waardeering voor het personeel heeft. B. en W. gaan echter niet lichtvaar dig met de gemeente-financiën om, door douceurtjes uit te deelen. Spr. heeft nog nooit een S-D.A.P.er ge hoord,* die tevreden was. De heer Noest (s.d.a.p.) constateert, dat Wethouder van Gelderen niet op de hoogte is met hetgeen de S.D.A.P. wil. Wanneer de Wethouder van meening is, dat een Sociaal- Democraat altijd ontevreden ia, dan is hy de plank mas. De kwestie is zoo, dat hy ze ontevreden maakt. Wanneer men van de iwerkbi«deni p«nrioe»^koirtin^/iga»t eisehen, dan kweekt men ontevreden merischen. Wanneer er dan onder het personeel sociaal democraten zyn, dan krygt men ook onte vreden sociaal-democraten. De heer de Ruyter (v.b.) zegt nog, dat hy het oog heeft gehad op den Concierge van de Openbare Lagere School. Na nog eenig debat wordt tenslotte de mededeeling aangenomen voor kennis geving. Voorstel van B. en W. om over te gaan lot de benoeming van ten gedelegeerde van de gemeente in het bestuur van de Bouw- vereer iging „Onze Woning". Als zoodanig weidt benoem.-1 de heer A. Abbenbroek. Voorstel van lï tr W. om din uediet te verleenen van j 768 "1 voor ui.betaling van gelden aan het bestuur der Chi. Ned. Herv. School, lnogi-stiian ingevolge art 72 dei Lager Ondcnvyswet 1980. Hiertoe wordt besloten. Voorstel «oor B en W. om tt* oediet te verleener. van 1596.— tot dekking van de voor de werkverschaffing gedane uitgaven. Zonder discussie wordt hiertoe berioteu. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling \an het primitief kohier der Honden belasting voor het jaar 1929. Conform concept wordt dit vastgesteld. Nader voorstel van B. en W. betreffende de vaststelling van een nieuwe verordening op het beheer der Gemeente-bedryven. Er ontstaat eenige discussie betreffende verchii'ende onderdeden der verordening. De verordening wordt vervolgen» onge wijzigd aangenomen. De heerer. Noest, ^tèkraad, Houdyk on Loef willen geacht worden te hebben tegen gestemd. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot de vaststelling van het vermenigvulti- gingscyfer der plaatselijke inkomstenbe lasting 1929/1930, met het oog op een mindere belastingop brengst wegen vorstschade, hetwelk tot uit drukking komt in het belastingjaar 1930/ 1931. De Voorzitter bevestigd dit. Het vermenigvuldigingscyfer wordt vér- volgens vastgesteld op 0.75 evenals het vo rig jaar. Voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Augustus 1929, te besluiten tot instelling der functie van Concierge-Bode van het Gemeentehuis. De heer van der Wolf (a.r.) vraagt of deze titularis niet overbelast zal worden, wanneer hy ook schoolgeld op moet halen. De heer Brand (r.k.) zegts, dat het dc be doeling is om de Concierge-bode te belasten met de bediening van koffie en thee, gedu rende de raadsvergaderingen. Spr. wil liever bjj wijze van nu, dit is de consumptie botrek- van een hotelhouder, blyven. Ook de heer Loef (c.h.) sluit zich hierby aan. De heer Noest (s.a.a.p.) stelt enkele vra gen. De heer Boekraad (r.k.) bepleit de aan stelling van een derd< n veldwachter. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. niet gaarne zien, nat de Concierge-bode soms een halven dag stil zal moeten zitten. Zy wenschen een vol ledig emplooi voor hem. Daarom hebben zy m hun voorstel verschil lende werkzaamheden opgesomd, die hy al- zoo zou kunnen verrichten. In ieder geval behoort de politie niet meer belast te wor den met het ophalen van schoolgeld, vooral omdat wellicht de eerste vier jaren meer van de politie zal worden gevraagd, in ver band met den aanleg van den spoorweg. Het is spr. gebleken, dat het ophalen van schoolgeld verbazend veel tyd vordert van de beide veldwachters, hetgeen tot schade van hun feitelijke functie leidt. Als hoofd der politie acht hy de aanstel ling van een derden veldwachter niet nood zakelyk. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Tegen stemt de heer Boekraad. Het voorstel van B. en W. om te beslui ten tot verkoop resp. ruiling van grond aan het Torenpad wordt na enkele discussie aangenomen. Rondvraag. De heer Loef (c.h.) vraagt wanneer het rapport omtrent de herstellingen aan het nieuwe Raadhuis is te wachten. De Voorzitter weet niet wat de reden is, dat het rapport nog niet is ingediend. De heer Keyzer (a r.) zegt, dat de indie ning van het rapport op zich laat wachten, omdat de rapporteurs geen critiek van den architect wenschen. Volgens den Voorzitter zou de Architect in de gelegenheid worden gesteld om van het rapport inzage te nemen en zich te ver weren. De Voorzitter veronderstelt, dat in het rapport wel iets zal staan, hetgeen den Ar chitect betreft. Deze zal zich naar behooren moeten verdedigen. De heer Keyzer (a.r.) zegt nog, dat het rapport spoedig te wachten is. DRAADl.OOZE DIENST. Een. pokkengeval in Brussel. BRUSSEL, 7 Mei. In het Hospital St. Jean is een pokkengeval geconstateerd. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen. Het geheele personeel van het zieken huis is ingeënd. Harry Sinclair de petroleumkoning gearresteerd. NEW-YORK, 7 Mei. De petroleumkoning Harry Sinclair, die wegens de misdragin gen tegen het gerechtshof tot 90 dagen ge- i angenisstraf werd veroordeeld en gisteren gearresteerd werd, is als een gewone ge vangene naar de districtsgevangenis te Co lumbia overgebracht. veM)»i vin den Volkenbond j in MM#? i GENEVE^, Mei. Sir Eric Drummond heeft de aangesloten vereenigmgen de voor- loopige agenda toegezonden voor de 10e vergadering van den Volkenbond, die op Maandag 10 Sept. a.s. te Genève aanvangt. Dr. Schacht heeft een onderhoud met Owen Young. PARIJS, 7 Mei. Hedenmeeft Dr. Schacht een onderhoud met Owen V oung. Men neemt aan, dit 4m deze bespre king een onderhoud van Own^Young met de zes vertegenwoordigers der schuldeischers- staten zal volgen. De aanslag op Woldemaras. De officieele lezing. Officieel wordt medegedeeld), dat toen minister-president Woldemaras gisteren te 8.20 met zyn vrouw en een neefje begeleid door zyn adjudant, luitenant Goldinas en een adjudant van den minister van oorlog, zich naar een concert-uitvoering begaf een tot nog to» onbekend persoon in het park in de nabyheid van de Staatsopera van ach teren verscheidene schoten op het groepje loste. De minister-president en zyn vrouw bleven ongedeerd. Adjudant Goedinas werd door een kogel getroffen en op slag gedood. De adjudant van den minister van oorlog, Viibick kreeg een kogel in de rechterlong, en het neefje werd ernstig in den buik ge wond. Nader worat nog medegedeeld, dat Wol- demara* als door een wonder aan den dood i ontkomen. Zyn adjudant, die gedood werd, had zich met uitgestrekte armen voor liem geplaatst, toen de eerste schoten vielen. De kieeren \an Mevr. Woldemaras werden door twee kogels doorboord, doch zy zelf bleef onge deerd. De toestand van den adjudant van den minister van oorlog is zoo ernstig, dat men vopr.zyn leven vreest. Toen hy door het schot getroffen werd, "ri^p hy/'v^t: 'Ajj heb ben Poolsch gesproken. Het neefje van den minister-president ia in den af gel oo pen nacht met goed gevolg geopereerd. In de algemeene paniek die op het dat uur zeer drukke park voor de opera ont stond, wisten de daders te ontkomen. De politie was pas betrekkelijk laat ter plaatse. Alle personen in de stad moeten zich kun nen ktentificeeren. Er heerscht volkomen rust. IJhe YV'ükstia, de moordenaar van de vier veldwachter» te Grootegast veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. GRONINGEN, i Mei. IJhe Wykstra, de dader van den moord op de vier veldwach ters te Grootegast, is hedenmorgen door as rechtbank te Groningen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het psychiatrisch onderzoek is afgewezen. Het veroorzaken van dood door schuld. De rechtbank te Utrecht veroordeelde op 24 December van het vorige jaar een 69- jarig arts, die had terecht gestaan terzake dat hy den dood van een ander aan zijn schuld te wijten had, tot 2 maanden v.w. gevangenisstraf met als byzondere vooi- waarde ontzegging van het recht om voor den tyd van een jaar een auto te besturen. In den avond van 22 Oct. had deze ge neesheer met tien door hem besturden auto iemand zoodanig aangereden, dat de man spoedig overleed. De veroordeelde ging in hooger beroep en heden vernietigde het Amsterdamsche Hof het vonnis van de Utrechtsche Recht bank en eischte een maand hechtenis of 1000 boete en verbod een auto te besturen voor den tyd van 1 jaar. De kruiersknecht tot l'/j jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 7 Mei. De Vijfde Kamer der Rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den kruiersknecht van Ingen, die enkele maanden geleden zich met 36.000 uit de voeten had gemaakt. De rechtbank heeft overeenkomstig den eisch van Ingen veroordeeld tot 1G jaar ge vangenisstraf. WISSELKOERSEN. 6 Mei. 7 Mei. Officieel. Londen 12.07 12.07 Berlijn 68.99 59.01 Va Parys 9.72 fc 9.72 Brussel 34.54 34.54 Zwitserland 47.92 47.92 Weenen 34.92"), 34.95 Kopenhagen 66.30 66.32 V» Stockholm 66.50 66.50 Oslo 66.35 66.35 New-York 2.48 2.48 fc Niet-officieel. Praag 7.36 7.36 Madrid 35.40 85.40 Milaan 13.04 13.04 Beursoverzicht. De handel ter Beurze van Amsterdam was er heden niet omvangrijker op gewor den. In Philipsaandeelen ging niet zooveel meer om als de vorige dagen het geval was geweest. De stemming was ongeanimeerd onder beurstyd werd een vry scherpe fluc tuatie meegemaakt en de claims werden by wylen voor 2400 verhandeld. Margarine Unies waren wederom zeer vast en behaalden opnieuw een avans. Amiens golden iets hooger. Kunstzyde aandeelen waren goed gedis poneerd. De handel was van goede afme tingen. Boetons betoonden zich vry goed prys- houdend. Alg. exploraties waren verwaarloosd. Tabakken waren heden iets lager afge daan. Koninklyken waren in doorsnee vrywel onveranderd. Voor rubberaandeelen was maar weinig belangstelling. Er viel heden slechts geringe verandering te constateeren. Van de Bristol soorten trokken Kuehe- raeister de aandacht. Fordaandeelen waren heden in herstel. Yankeewaarden op den achtergrond. Pird leden een klein verlies. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Meest krachtige zuidelyke tot westelyke wind. Zwaar bewolkt, met tydelyke opklaringen. Regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. ADVERTENTIEN. ATTKNTIK Voortaan iedere week zal zich op de Markt vestigen de Klauwt Kaak tn Bankatwagan van F. v. WELZEN, van Rotterdam. 10 Let op den naam.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2