□ON. I KEN I ira NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1VOOK GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoudk. bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, Jaargang 68 tfo. 17065 lei 1929 Woensdag NIEUWERKERK, OUDERKERK, ÜUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. Hemelvaartsdag, gereduceerden 80 communistische treft d** van het be- zwarte S HOOFDSTUK XLIII. En I* or ke rd week 17 cent, met Zondagblad bez< oitrrdam i, Breukbanden courant gratie HET PROCHUSTtSBED. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) Ontroering kan niet worden neei ge schreven. Gij kunt haar alleen tusschen de regels door lezen, en in den klank van een stem raden... ganisaties (tot kaanden staats- kstaan. lm den laatste» ^getreden, toch E democratische pens grondig na htsradicale bond e wetten. at ie ryksregee- rechts en liriks f beurtenissen; partij. Het is onjuist te zeggen, dat het oproer is neergeslagen door de plichtgetrouwe en oude staatsopvatting van de politiebeamb ten. aan den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken gevraagd of het aanbeveling ver diende, met het oog op de voortdurende be- toogingen van de arbeiders, om op 1 Mei het betooging^venbod in te trekken. Ik wilde, aldus Severing, geen druk uitoefenen, maar slechts de vraag opwerpen. De Pruisische minister antwoordde, dat de hoofdcommis saris van politie Zörgiebel eveneens een der gelijke opheffing overwogen had, maar steeds waren weer nieuwe rapporten inge komen over optochten en buitensporigheden. Daarom had de hoofd-commissans niet kun nen-besluiten tot opheffing van het verbod. De comm. partij wil een krachtproef. De ie Mei naderde en steeds duidelijker Heek, dat de communistische partij het erop aanlegde te komen tot een krachtproef tus- In vlugschriften Alexander- en trouw ik Wendlesham voor mij zelf krijg? Dan moet je gaan trouwen, Greta, riep hij, de gelegenheid meteen aangrijpend. Is er niemand van wien je houdt? Ik weet het niet. Ze sprak met een voor haar doen ongewone schuchterheid. Misschien is er wel iemand. Hy wist wien zy bedoelde en klemde de tanden op elkaar. De stap moest gedaan worden, maar hij aarzelde nog. Waarom trouw je dan niet met hem? Omdat hij me nóg niet gevraagd heeft, antwoordde ze met een lachje, een blaadje van haar roos afplukkend en tegen haar lip pen drukkend. Philip schold zich een dwaas cn voelde zich als iemand die in den modder vastzit. Jy en ik Greta, en hij maakte de situa tie nog erger met deze opmerking, we zit ten beide in hetzelfde schuitje. Ik houd ook van iemand en heb nog geen woord erover durven zeggen. Waarom niet? Ze keek glimlachend naar hem op. Angstig van hart... Je kent het oude spreekwoord. Het misverstand nam toe! Ze wil me niet hebben, ging hij plomp verloren verder. Ze wil me niet begrijpen. Heb je het al geprobeerd? Neen, maar... Probeer het, dat is mijn raad. Wanhopig beet Philip zich op de lippen. Hij begreep best wat Greta nu van hem verwachtte. Wat zou ze wel van hem den ken als ze de waarheid hoorde? En de waarheid moest gezegd worden! (Wordt vervolgd.) Wat ben je stil Phi'ip! Greta Frank- lyn was een meisje dat al heel gauw jonge mannen by hun voornaam noemde. Philip was eerst een beetje verbaasd geweest over Graaf Bernstorf f, de eider der Duitsche delegatie in de voorbereidende ontwape ningscommissie, heeft bij zyn afscheid van ue Duitsche persvertegenwoordigers o.u. verklaard, dat de Duitsche delegatie zich m de beslissende kwestie der bewapeningen duidelijk van het program heef» .o.-geuiaakc, dat de meerderheid opstelde. De uitsluiten de verantwoordelijkheid voor de voorberei ding der conferentie moet thans uitsi uitend aan deze meerderheid worden ovex-gelaten. Ik stel nadrukkelyk vastf, aldus Bern- sioiff, dat Politis jn zyn slotrede slechts namens zijn meerderheid kan hebben ge sproken en dat het verrassende optimisme, waarmede hy de werkzaamheden der com- misie huldigde, door de Duitsche delegatie en, naar ik veronderstel, door de openbare meening der meeste landen geenszins wordt gedeeld. De eenige hoop blyft de plenaire conferentie, welker spoedige bijeenroeping het doel der verantwoordelyke Volken bondsorganen moet blijven, en w'elke slechts >ucces kan hebben wanneer de regeeringer. aan haar vertegenwooidigers andere in structies dan tot dusver geven. 39 Ik houd van haar, zei Philip eenvoudig en het brandde hem op de tong om te zeg gen dat hij in elk geval Helen’s vader heel goed kende! Maar hy hield zich in en ver volgde: Ik houd van Helen en als ik trouw is het met haar! En Dora drong niet verder aan en voelde zich onmiddellyk haar broeders bondgenoot. Zy had zelf een groote genegenheid opgevat voor het mooie meisje en het deed haar leed te bedenken, dat als Greta vertrok, oek Helen weer weg zou gaan. Maar wij moeten ook aan Greta den ken, zei Dora na een poosje, nadat zy met veel enthousiasme over Helen's bekoorlijk hedengesproken hadden. Ik voor my ben overtuigd dat Greta van je houdt en dat zy denkt dat jy op haar verliefd bent. Je moet een weg vinden om de waarheid haar duidelijk te maken. Ik zal jullie natuurlijk niet meer zoo vaak alleen laten, zooals ik tot nu toe gedaan heb, maar dat moet niet te opvallend ge beuren. teekenen aan eenige bepaalde onderdeden van een tak van nijverheid, een subsidie dat tegenover andere takken van industrie niet goedgepraat kan worden. De Kamerverkiezingen. De candidaten der R. K. Staatsparty. IX candidatenlijsten der R. K. Staatspar ty zullen er volgens den officieusen uitslag van het referendum, uitzien als volgt, ten zij het partijbestuur nog wyziging in de volgorde aanbrengt, krachtens art. 28 sub. 12 van het Kiesreglement 1927. Amsterdam-’s-Gravenhage-Rotterdam1. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck te 's-Gravenhage; 2. C. J. Kuiper te Utrecht; 3. inr. J. A. G. M. van Hellenberg-Hubar te Rijswijk; 4. L. F. Guit te ’s-Gravenhage; 5. mr. C. M. J. F. Goseling te Amsterdam; 6. W. Steinmetz te Amsterdam; 7. Prof. dr. J. A. Veraart te 's-Gravenhage; 8. mr. C. P. M. Romme te Amsterdam. Leiden- Dordrecht- Leeuwarden- Groningen I. A. C. A. van Vuuren te 's-Gravcnhage; 2 A. J. Loerakker te Schoten; 3. G. W. Kampschoër te Monster; L Y. Keesstra te Cuiemborg; 5. F. van Welie te Utrecht; 6. G. Bulten te Voorhout. Haarlem-Helder: 1. Dr. L. G. Kortenhorst te Den Haag; 2. mevr. J. A. J. M. Meyer te Rotterdam; 3. Ch. L. van der Bilt te Haar lem; 4. J. Kamphujjs te Zaandam; 5. Mej. A. Hutten; 6. mr. A. J. M. Leesberg te Alkmaar. ‘Zwolle-Assen: 1. prof. mr. P. J. M. Aal- berse te 's-Gravenhage; 2. A. H. J. Engels te Leiden; 8. A. J. Schoemaker te Deven ter; 4. H. Ruyter te Arnhem. 's-Hertogenbosch-Zeeland: 1. A. N. Fks- kens te Geldrop; 2. mr. dr. L. N. Deokers te 's-Gravenhage; 3. E. Th. Lockefeer te Hulst; 4. mr. F. G. C. J. M. Teulings te 's-Herto- genbosch; 5. F. Th. H. Uyen te Eindhoven; 6. J. C. van Beek te Deume; 7. Th. F. M. Schaepman te ’s-Gravenhage; 8. J. A. M. Lambennont te Middelburg; 9. M. Krijgs man te Den Bosch; 10. K. L. H. v. d. Putt te Eindhoven. Amhem-Nnymegen: 1. mr. J. R. H. van Schaik te 's-Gravenhage; 2. mr. A. I. J. M. baron van Wijnbergen te Utrecht; 3. L. F’. J. M. baron van Voorst tot Voorst te Twel- lo; 4. mr. W. van Basten Batenburg te Zut- phen; 5. W. Charbo te Doetinchem; 6. J. A. de Zwart te Nijmegen; 7. J. J. W. IJssel- muiden te Arnhem; 8. mr. drs. P. A. F. Blom te Bergen op Zoom. Tilburg: 1. ir. L. J. M. Feber te 's-Gra- venhage; 2. A. v. d. Meys te Utrecht; 3. dr. H. W. E. Moller te Tilburg; 4. J. Vos te Roosendaal; 5. dr. J. G. C. Vriens, Utrecht 6. C. A. Valkenburg te Roosendaal; 7. mr. M. P. L. Steenberghe te Goirle; 8. J. C. H. W. Sassen te Geertruidenberg. Utrecht: 1. J. G. Suring te Maarssen; 2. dr. E. A. M. Droog te Heemstede; 3. L. W. van Loon te Amersfoort; 4. H. J. van den Braken te Utrecht. Maastricht: 1. Mgr. prof. dr. W. H. No lens te ’s-Gravenhage; 2. H. G. M. Hermans te 's-Gravenhage; 3. J. J. C. Ament te BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De bestrijding der communisten. Ook in Hamburg. Thans heeft ook de Hamburgsche Senaat het voorbeeld van Pruisen gevolgd: een te legram van het W. B. meldt, dat de Senaat gevolg heeft gegeven aan het verzoek van den ryksminister van binnenladsche zaken en de drie links-radicale bonden heeft ver boden voor het Hamburgsche Staategebied. In een commentaar op de maatregelen van de Pruisische regeering tegen de links radicale bonden, herinnert het „Berl. Tag.” Ik zal wel een midd^BMBlen om haar de oogen te openen, zei PinUt Hij had zyn plan al gemaakt, maar zei er niets van tegen Dora, uit vrees dat zy het hem ern stig zou af raden. Hy zou Greta van zyn liefde voor Helen vertellen. Dat was mis schien niet de verstandigste weg maar Phi lip had nu eenmaal niets van een diplomaat. Hij hield ervan de koe bij de horens te vatten’. Na den eten stelde Philip, Greta voor om een wandeling te maken in den tuin, een uitnoodiging die met groote graagte werd aangenomen. Dora keek hem niet zonder be klemming na, toen ze bedacht wat haar broer wellicht tegen Greta zeggen zou. -Hy zegt vast iets onhandigs, zei ze b> zichzelf, hy is de beste, liefste jongen die er bestaat maar hy heeft geen greintje tact. Hy is in staat om te zeggen dat het hem spyt, dat zy verliefd op hem is of iets dergelijks. En dan tegen Greta, die zoo trotsch is! Hoe zal ze het opnemen? Philip en miss Franklijn waren verdwe nen in den tuin en Dora nam haar hand werkje weer op. Ik durf er een eed op te doen, dat hy een ontzettende flater begaat!, zuchte ze. En Philip was reeds begonnen te doen wat zyn zuster vreesde! eraan,, dat er dergelyke w omverwerping van den vorm) aan de rechterzijde Al moge dan de Stah® tijd wat voorzichtiger zijl* zal de regeering, meent blad, goed doen thans odfl to gaan of niet ook deze in stryd is met de bestaal» Verlangd moet worden, 9 ring de strydorganisatflUlB met dezelfde maat meet. Anhalt weigert strijders te ontbi» In den landdag van A» minister dr. Weber in al v.aag van communistische# ling van een verzoek van] van binnenlandsche zaken! ITontst rijde rslbond ook in 1 den. Het staatsministeriel zoek niet voldoen, daar in kalm verloop heeft gehad, gerechtshof heeft bepaaldj redenen voor de ontbinding landen moeten bestaan, halt niet het geval. De In het Oostelijke gedeelte van de Middel- landsche Zee bestaat momenteel ei --fllurtingskwestie"! het vraagstuk sluiting van Cyprus bij Griekenland. Of schoon de houding van Engeland tegenover Cyprus tot dusver heeft geleerd, dat de kans op verwezenlijking zeer gering is, komt «jen groot deel der eilandbewoners daar zonder ophouden voor op. Uit de laatste politiek*? gebeurtenissen op het eiland valt af te lei den, dat Engeland het parlement en de zelf- regeering op wil doeken; alle maatregelen wyzen op een spoedige dictatuur van En geland op het eiland. Sinds langen tyd be stonden op het eiland binenladsch-politieke moeilijkheden, die thans plotseling tot een openlijke crisis hebben geleid door het ge dwongen aftreden van een Grieksch afge vaardigde en lid van den Staatsraad van Cyprus. De Grieksche afgevaardigde werd génoopt heen te gaan en moest zijn ambten, die het volk hem had opgedragen, laten va ren, omdat hy, evenals net geheele eiland, propaganda maakte voor de vereeniging van Cyprus met Griekenland, een feit, waar op de plaatsvervangend gouverneur Nichols- son, in zijn brief, waarin hij het aftreden eischte, nadrukkelyk de aandacht vestigde. Naar Kurt Rösner in de Kölnische Zei- tung opmerkt, staat Engeland in Cyprus op een kruispunt- Of het houdt rekening met de nationale doeleinden en wenschen van het volk door dat zijn grondwetteiijk zt had de waarheid gesproken toen ze Phi lip verteld had dat ze daar liever was dan in de society, dat ze daar haar gelukkigste dagen doorbracht en dat men in Londen alleen was om nieuwe vrienden op te doen met wie men lachen en flirten kon, maar dat dat leven voor haar geen diepere waarde had. Philip had van het eerste oogenbük af indruk op Greta Franklijn gemaakt; en ze had het een gelukkige bestiering van het lot gevonden dat hij op Wendlesham Manor was verschenen. Ze dacht niet aan verschil van. stand ze was een meisje met onafhankelijke opvattingen en stoorde zich aan niemand als ze haar wil wilde doorzetten. Philip was in elk opzicht een gentleman en ze had geen vooroordeel tegen zyn beroep. Wat een prachtige avond zei ze, voor dat hy nog antwoord op haar opmerking kon geven. Het zal gauw voile maan zyn. Wéét je nog wel dat het volle maan was, toen jij op Wendlesham bent geweest? We stonden bij het raam en keken uit over het moeras. Ik vertelde je toen hoeveel ik van het buitenleven houd en dat Londen zoo weinig aantrekkelijks voor me heeft. Jij houdt ook van het buitenleven hé? En óf, antwoordde hjj. Ik ontvlucht Londen altijd zoo gauw ik maar kan. Maar ik was niet zoo gecharmeerd van het moeras dien avond, ik had immers juist de trage die er van gezien. Als je nu weer op Wendlesham Manor komt, zei ze, zal ik je het mooie er van laten zien. We zulen dan mooie tochten te paard maken. Weet je, ging ze voort, dat ais ik toe. 1 maakt het W. len ryksminister Severing (soc.) v.m den rijks- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3 80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83, Postrekening 48400. (iOUDSCHE ffllRAVL ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentie» in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-adverten tién de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. VER. STATÈN. De nieuwe tariefwet. Verhooging van de rechten op sui ker, rundvleesch en. ruwe wol. De begrotingscommissie heeft de nieu we tariefwet ingediend, die in vier maanden tyds is opgesteld. Tot de voornaamste voorgestelde wijzi gingen behooren een algemeen tarief van 3 ets. per pond op ruwe suiker, met uitzonde ring van Cubaansche suiker, waarvoor he*, tarief slechts een kleinigheid verhoogd is. De algemeene tarieven voor geraffineerde suiker bedragen. 3.5 ets., voor geraffineerde Cubaansche suiker 2.8 ets., tegen thans resp- 2.39 en 1.91. De wet stelt geen wyziging voor in hei tarief voor gegoten ijzer, terwijl katoen van lange vezel vrij blijft. De wet verdubbelt vrijwel de invoerrechten op rundvleesch en verhoogt het invoerrecht op ruwe wol met 3 ets. per pond. Terwijl er gèen wijzigingen worden voorgesteld in de tarieven voor ha ver, tarwe- en gerstabloem, wordt voor mais een verhooging van 15 A 25 pct. per bushel aanbevolen. In het tarief op levend vee, of dat op appels, kersen en visch wor den geen wijzigingen voorgesteld. BljN-hEfSLAIW, lijdelijke verlaging van de buiktraccyns in België. Beter dan een subsidie uit de Staatskas. By den Belgischen Senaat is thans ten voorstel ingediend om den suigeraccyns ty- deiyk te verlagen. Tot 31 Augustus lltóü zal de accyns op ruwe of geraffineerde beet- wortelsuiiker van fr. 4V tot fr. 20 per 100 K.G. worden verlaagd. De regeering is tol uit voorstel overgegaan in verband met den ongunstigen toestand in de beetwortelsui- kercultuur en -industrie. Zy is daarom be reid om gedurende een jaar afstand te doen van de helft der inkomsten uit den suiker- accyns, ten bedrage van c.a. fr 35 miilioen. Het ligt in de bedoeling, dat het voordeel van de aecynswerlaging geheel den land bouw te goede zal komen. Het Hibld. waaraan wij bovenstaand ont- leenen vestigt er de aandacht op dat ue Belgische regeering steun wil verleenen aan de beetwortelsuikerindustrie en wel ou heel wat gelukkiger wyze, dan de weg, wel ken men hier te lande meent re moeten vol gen. De verlaging van den accyns, zal het verbruik ten goede komen. Vooral ten on zent, waar de accijns zéér hoog is, zal een verlaging het verbruik sterk kunnen stimu- leeren. Daarentegen zou een bedrag van 4 millioen uit de Staatskas, waarvan het twy- felachtig is, of het inderdaad dengenen, ten goede zal komen, voor wie werkelijk steun te rechtvaardigen zou zyn, een subsidie be- Schen haar en den staat, werd er toe opgewekt op l’otsdammerplatz voor een rood Duitschland en de werelddictatuur van het proletariaat te betoogen. Wanneer gesproken wordt van de politie als van trawanten van Zörgiebel en van moordenaarsbende, dan wil ik ver klaren, dat ik de politie zeer waardeer. In dien de een of andere beambte door den voortdurenden dienst zenuwachtig geworden is dan is dat niet geheet te vermijden. De schuld voor eventueele ontsooringen treft de intellectueele veroorzakers van deze ge- haar familiariteit, want hy was aan meet terughouding gewend by de jonge meisjes waarmee hij in aanraking kwam, maar had zich spoedig geschikt in dit nieuwe. Het was een schitterende avond in begin van Juni en de lucht was zacht doortroken van bloesems. Greta, in een pracntige zwarte avond japon, zag er bijzonder aantrekkelijk uit. Ze had een witte roos geplukt, toen ze pas in den tuin kwam en had deze op haar japon bevestigd. De bloem kwam prachtig uit tegen den donkeren achtergrond. Toen Gre ta haar roos afgeplukt had, had ze ook een witten knop genomen en dezen lachend in het knoopsgat van Philip’s jas gestoken. Hier, zei ze, nu zijn we gelyk- Vind je ook niet Philip? Philip was niet in staat veel te antwoor den en was nauwelijks op haar woorden in gegaan en zoo kwam het dat ze eindelijk de opmerking maakte: Je bent erg stil Philip. Ze sprak deze woorden zacht en zonder verwijt, misschien omdat ze dacht de oor zaak te kennen van zyn stilzwijgendheid. Als hy tot zichzelf was gekomen zou hy de woorden spreken die ze zoo graag wilde hoeren. Ze sloeg hem met aandacht gade, terwijl hy naast haar voortwandelde; hy was groot, flink en gezond, zoo heel anders dan de man nen die ze tot nu ontmoet had, mannen ver moeid en uitgeput door plezier-leven en alleen genoegens najagend. Ze hield van h vrye, gezonde buitenleven op Dartmoor en het en den geur van bloemen en Morgen, Hemelvaartsdag zal de GOl’DSCHE COURANT niet VTschijrwn. Üe uitgest.lde ontwapening. Een afscheidswoord van Bemstorff. De stryd om de „aansluiting” op Cyprus. gewaarborgde vrijheden terug te geven en een feitelyke autonomie te verleenen, wac de eerste groote stap op den weg naar de aansluiting zou beteekenen, of het probeer’, door alle mogelyke beperkingen en intimi- deerende middelen van geweld ondertus- schen den schijn naar buiten bewarend paal en perk te stellen aan de verlangen, der bewoners en den indruk ta wekken, uar. het geen vinger breed wijkt voor de aspira ties van Cyprus. Het eiland zal echter niet eerder rusten, voordat het den stryd zege rijk ten einde heeft gebracht. Zijn Grieksche karakter kan volgens Ros ner niet geloochend wordep, evenmin als het Grieksche karakter van den Dodecane se», waarvan de inwoners het overigens veel slechter onder Italiaansche heerschappij hebben dan de bewoners van Cyprus onder Engelsch bewind. De Engel schen dreigen Cyprus en Griekenland in verband hiermee bang te maken. Zy schetsen het gevaar eener Italiaan sche bezetting, wanneer zy zich teiugtrek- ken van het eiland. De Grieksche afgevaardigden van Cyprus wezen verder een verhooging der pen- A,, auaa.ua.. sioenen af, die een zware jast zouden heb- toogmgsverb^^^ een ben gelagd op het apne volk enMe betfboo-x HSaff ApYil^f&ft. jflNHktee» der aan- ‘ting en alleen ten goede zou zyn gekomen aan den tegenwoordigen plaatsvervanger van den gouverneur. De voorgenomen ver hooging der pensioenen zou de kleinigheid van een millioen pond sterling hebben be dragen, zoodat zelfs de Turksche afgevaar digden tegen het wetsontwerp stemden. Een Grieksch afgevaardigde onderbrak den En- gelschen plaatsvervangenden gouverneur, die tevens president der Kamer ia, bij dc bespreking van dit wetsontwerp, waarop deze tot een tweeden „staatsgreep” over ging en de Kamer voor on bepaalden tyd verdaagde, zoodat op het oogenblik Cyprus beroofd is van zijn poovere vrijheid. Rooden Front- BB. alt deed staats- iwoord op een izijde mededet- fen ryksminister lom den Rooden Lnhalt te ontbin- cal aan dit ver- Annalt alles een L Het staaL- id|l dat er special ingin de betrokken d*h dat is in An- «geering zal den gang van zaken echter njiuvv ettend gade slaan. Ryksminister Severing ep de Comm. actie. Het licht zijn ^standpunt In een uitvoerig telegram B. gewag van een rede vaj4dc van binnenlandsche zak#h ir. de begrootingscommis^ dag. Al of niet opheMng

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1