J, MENTORHOEDEN" Mimlijk Jospk Btfeiiite CT. in patentverpakking GEËTALEERD CAREL KROPMAN Roermond; 4. C. E. Bongae.ts te Den Haag; 5. M. J. M. van Poll te Iieimond, 6. mr. dr. L. F. H. Regout te Meerssen; 7. J. H. Mae- nen te Heerlen; 6. H. H. Trienekens te Ven- lo; 9. mr. P. W. H. Truyen te Roermand; 10. P. Rutten te vVanssum. (Msb.) Mr. Dr. J. Schokking. Vrijdag viert oud-minister Mr. Dr. J. Schokking, lid der Tweede kamer en bur gemeester van Katwyk aan Zee zijn 65ste verjaardag. Dr. Schokking, leider uer Chr. Hist, party, was predikant by de Ned. Herv. Gemeente van vVezep, Kouuum, Dordrecht en Leiden. Hy was lid van Gert. Staten van Zuid-Holland en minister van Justitie in het laatste kabmet-Kui yn. De heer Schokking i& ud van de Prov. Staten van Zuid-Holianu. x De golfleii6.cn. Vragen van dr. Vos. Het Tweede Kamerlm, ur. I. H. J. Vos, heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen of het juist is, dat Nederland zich op ue radio-confe rentie te Praag twee golflengten heeft zien toebedeeld, en wel die van ll>75 en 298 M. Wanneer dat het geval is, wil de minister dan mededeelen, waarom de Nederlandsche delegatie op die conferentie genoegen heeft genomen met de toewijzing van die twee golflengten, terwijl andere en kleinere lan den meer zendgelegenheid he boen gekre gen? Wil de minister mededeelen, waarom die zelfde delegatie afstand heeft gedaan van d-> eigen beproefde golflengten van 1070 M. en genoegen heeft genomen met golfleng ten waarvan beweerd wordt van bevoegde zyde, dat zy minder waarborgen oieden voor een doeltreffende werking van den radio-omroep is de minister niet van meening, dat door deze gang van zaken de ontwikkeling van het radiowezen in ons land ernstig wordt geschaad Boottrein N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart- Mij. „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat ue boottrein van het mailschip „J. P. Coen hetwelk 10 dezer te Genua veiwacht wordt, Zaterdagmorgen, 11 Mei a.s. om 9.52 uur aan het Maasstation te Rotteruam zal aan komen. Aankomst te 's-Gravenhage 9.45 uur (S.S. station). TWEEDE KAMER. Hervorming van het Strafstelsel. Wetsontwerp tegen kinderverwaarloozing en exploitatie. Inbewaring stelling geen straf? De drie wetsontwerpen, door minister Donner ingediend om het instituut der voor waardelijke veroordeeling uit te breiden en voorwaardelijke invrijheidstelling mogelijk te maken, de tenuitvoerlegging der gevan genisstraf te verbeteren door beperking der celstraf en invoering van jeugdgevangenis sen en het instituut der bewaring voor om bepaalden tyd van beroeps- en gewoonte misdadigers in te voeren, zijn gisteren aan genomen. Maar niet zonder stryu. Deze con centreerde zich voornamelijk om het derde wetsontwerp. Tegen ie combinatie van voorwaardelijke vrijheidsstraffen bestond ook wel bezwaar de heer Schokking (c. h.) heeft zelfs aanteekening verzocht dat hij geacht wilde worden daar tegen te heb ben gestemd maar men legde zich er ten slotte bij neer. Het eerste wetsontwerp werd dan ook zonder stemming aangeno men, terwijl by het tweede, inzake de ten uitvoerlegging der straf, slechts de commu nist de heer L. de Visser aanteekening ver zocht dat hy er tegen was. In dit wetsontwerp heeft trouwens de mi nister een niet onbelangrijke wijziging aan gebracht, waardoor de minister kan bepa len dat in door hem daartoe aan te wyzen strafinrichtingen de straf van gemeenschap zai worden ten uitvoer gelegd, met inacht neming van door hem te stellen regelen. Hierdoor is dus de mogelijkheid geschapen, in ae toekomst verder te gaan dan volgens het wetsontwerp, dat slechts de mogelijk heid opende op een beperkte gemeenschap, voor bepaaldelijk daartoe aan te wijzer, per sonen, was toegelaten. Het derde wetsontwerp maakt He in bewaringstelling van beroeps- en gewoonte misdadigers mogelijk. Tegen het denkbeeld op zichzelf was niet zooveel bezwaar; wel vreesden sommigen (o.a. nog de heer L. de Visser), ervan, dat dit instituut ook zou worden gebruikt om politieke misdadi gers „op te bergen" of personen, wier gods dienstige ovestuiging hen naar het oordeel van de autoriteiten gevaarlijk maakte voor de maatschappij. Maar de minister heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hiervoor geen gevaar bestond; ons recht waarborgt de politieke en godsdienstige vry huid. Hij legde er den nadruk op, dat de straf wordt bepaald door den objectieven ernst van het feit en de schuldgraad. Het gaat hier echter in hoofdzaak om „maatschappe lijke wrakken", personen, die zich in de maatschappij niet staande Ironnen houden en die vaak bij herhaling een vermogens delict plegen, om maar weer in de gevan genis te komen. Ware nu de bewaring eer straf, dan zou in veel gevallen de even redigheid ontbreken tusschen den duur der inbewaringstelling en de schuldgraad. Wat nu den rechtsgrond betrof, deze zag de mi nister in het belang van voorkoming van verdere misdrijven. Maar tevens diende oók bij de hervor ming de „evenredigheid" te worden in acht genomen, als zijnde het hoofdelement van alle recht. In verband met deze opvatting brncht de nrfWhter nog een wijziging aan in de for- - mule betreffende de gevallen, waarin de rechter de inbewaringstelling zal kunnen toepassen; zy luidt thans: Indien zulks ter voorkoming van verdere misdrijven r.oodig en overigens onder de gegeven omstanéig- hfcden gerechtvaardigd is te achten. Na ftfdoeiung van deze wetsontwerpen heelt de Kamer zich nog korten tyd bezig gehouden met een klein doch nuttig wels- ontwerpje, dat -de mogelijkheid opent om wanneer een kind by pleegouders is opge- voeu en d« ouders, die zien langer dan een jaar aan het jand niet gelegen hebben laten liggen, dat kind komen opeischen meest al om het exploiteeren, vaak zelfs voor on zedelijke doeleinden de rechter die an ders, wanneer hy meent dat zy de belangen van het kind zuilen verwaarioozen, op vor dering der pleegouders zal kunnen ontzet ten uit de ouderlyke macht of de voogdij. Zy kunnen daarin slechts dan worden Her steld wanneer den rechter biykt dat zy niet meer ongeschikt zyn om het kind op te Dit ontwerp viel uiteraard by de Kamer in goede aarde. Enkele spreeksters, met name mej. Katz (c.h.) en mevr. Bakker- Nort (v.d.) hadden gaarne gewild «lat de minister nog wat meer liet belang van het kind op den voorgrond had gesteld, spe ciaal bij het herstel der ouders in de ouder lijke macht. Mevr. Bakker-N >vt (v.d.j^had het de beste oplossing geacht, indien aan ue pleegouders het recht van adoptie ware verleend. Maar de minister stelde zich op 't stand punt, dat het een primair belang is voor het kiiiu, dat het door zyn eigen ouders wordt opgevoed, dat alléén verwaarloozing ceu grond ma& zyn om de ouders het recht om hun kind op te voeden te ontnemen en dat het belang der ouders overigens moet gaan boven dat der pleegouders. In de avondvergadering kwam aan de urde'de behandeling van de begrooting van het wegenfonds. De heer Kampschoèer (r.k.) pleitte voor cteugdelyke wegenverbetonng in het West- iana. Mr Kortenhorst (r.k.) wees erop, dat het gaat om het karakter van het wegen plan. Thans mag de vraag worden gesteld: zyn de toegestane credieten oordeelkurdig besteed' vVat kost het wegenpian in zijn geheel. Hoeveel jaren zyn voor de uitvoe ring noodig? Wat zullen de totaalkosten bedragen? Op die vragen moeten wy ant woord krijgen. De heer J. J. C. van Dijk (a.r.) heeft ook bedenkingen t.o. van de wegenverbetering geoppeid. Allereerst, dat er noch van cen trale leiding, noch van een algemeen plan sprake is. Hy dringt aan up zeer grouten spoed in deze. Een verbinding tusschen West-Noord Brabant en Zeeland met Rot terdam is van zeer groote urgentie. De minister van Waterstaat, de heer v. d. \egle, meende 12 a 15 jaar voor do we- genverbetering noodig te hebben. Men wil liet op 8 a 10 jaren Drengen. Als het finan cieel en anderszins mogelyk ware zou na tuurlijk in die richting gewerkt mv.-ten woruen. Maar men mag zich hierover tien maal bedenken. De oude wegen, waaraan men thans werkt, hadden iiard verbetering noodig en de nieuwe wegen wurüen op zeer bekwame wyze aangeiegd. Men kan, wat dit betreft, gerust zyn. Nederiand krygt een goed wegennet. Men wil een plan, dat van uuizend kanten bezien en gewikt en ge wogen is. De Waterstaatsdienst is daaraan bezig en zal geheel aaa het vyfjang plan moeten aansliuten. De toestand der wégen in Noord- en Zuid-Holland, Noord-Brabant cn Zeeland was het allerslechtst. Een speciale oplos sing daarvan dient te wachten op het na dere definitieve wegenpian. Wat ue kwestie uer ponten en bruggen betreft, moet er zeker naar worden gestreefd, om het bou wen van bruggen te bevorderen. LEiVlJbiiNGDE DElULillElN. Een kind meegelokt? Uit Eindhoven meldt men aan de N.R.Ct.: Uit het riviertje de Genuer werd eergiste ren een kind gered. Met loepasmg van de kunstmatige aüemnaling slaagde men er in, het bewubtzyn by het meisje, weer op te wekken. Het bleek het vierjarige dochtertje te zyn van den heer E., wonende onder de gemeente Aaist. De recherche vond het ge val vreemd, aangezien het kind op een af stand van meer dan twintig nunuten van de piaats, waar het aanvankelijk speelde, in het water werd gevonden. Er werd aan een misdrijf gedacht, en na een uitvoerig onder zoek werd overgegaan tot de arrestatie van zekeren v. d. P., wonende te Eindhoven, die gisteren in de nabijheid is gezien van de plaats, waar het kind speeidc, en vaststond ook, dat hy Zondagmiddag aan eenige kin deren heeft gevraagd, met hem mee te ry- den op zijn fiets. Er zijnthans omstandigheden bekend, iiie er op wyzen, dat het kind met oneerbare be doelingen is meegelokt. Het kind zelf ver klaarde, dat het door een man in het water is geworpen. Er is ook nog gebleken,, dat toen de ouders het kind vermisten, een jongen, die op zoek ging, op het rijwielpad, loopende van Aalst naar de Genneperbrug, een anderen jongen ontmoette, wien hy vroeg, of hy een klein meisje had gezien, waarop deze jongen zei- de: ,Ja, zoo juist is hier een man gepas seerd met een kind voor op de fiets by zich." De verdachte is Zondag per fiets in de omgeving geweest. Hy had een rijwiel- mandje aan zyn fiets. Het kind heeft geen nadeel ige gevolgen van het geval ondervonden. Beide beenen afgereden. Gisternamiddag zyn op het spoorweg emplacement te Leeuwarden den remmer O. Koster by het rangeeren door een locomo tief beide beenen afgereden. In zorgwek- kenden toestand is de getroffene naar het Diaconessenhuis vervoerd. Het conflict in bet Zaansche houtbedrijf. Ten behoeve van de Spakenburgsche werk willigen, werkzaam aan de werven der N. V. Houthandel v.h. William Pont op het Eiland is, naar de N. R. Crt. verneemt, jn een van de talrijke ruime loodsen een ge deelte afgeschot en ingericht als slaap- en eetvertrekken. De heer Plooyer (s.d.) heeft in de 30 April gehouden vergadering van den raad aan B. en W. "verzocht te onderzoeken of deze gelegenhfden voldoen aan de in het Keetenbesluit 1924 gestelde eischen. Voorts merkte de heer Plooyer op, dat de firma Pont deze bedrijven zonder de vercisohte toestemming van het college var B. en vV. in gebruik heeft genomen. De directeur van openbare werken, aan wien het onderzoek is opgedragen, deelde desgevraagd mede, dat de firma Pont ver gunning heeft aangevraagd voor het in ge bruik nemen van deze verbiyfpiaaisen, doch dat liieromtrênt nog geen beslissing ge- Indien de verblijven aan de m het Keeten besluit waaronder zij vallen gestelde eischen voldoen of daarnaar worden inge richt, zal de toestemming moeten worden verleend. Dat de gezondheidscomnusaie de verbly- ven reeds zou hebben afgekeurd, noemde de directeur onjuist. De bond van werkgevers in het houtbe drijf te Zaancnm heeft de door den voorzit ter in de con&rentie met de persvertegen woordigers gehouden rede in druk doen verschynen, met het doel deze te Zaandam door middel van de posteryen huis aan huis te doen verspreiden. Bij geruchte' vernam het blad dat de be stellers tegen 4e bezorging hiervan bezwaar hadden gemaakt, aangezien «ie brochure van de werkgevers als een niet neutraal stuk te beschouwen was en zou vallen onder de groep politieke stukken, die \an huis- aan huis verspreiding zouden zijn uitgesloten. Bij onderzoek bleek, dat gisteren twee bestellers buiten de gewone bestelling om met de bezorging een aanvang hebben ge maakt. Het bestellend personeel heeft, zoo deelde de directeur mede, geen pezwaar ge maakt tegen de bezorging, doch alleen ge vraagd hoe gehandeld diende te worden als men bij de bezorging last ondervond. De directeur-generaal, wien onmiddellijk een exemplaar is toegezonden, heeft beslist dat de brochure door ie bestellers moet worden bezorgd. In verband met de weigering van de boot werkers om de met gezaagd mout geladen booten te lossen, hebben B. en \V. besloten den crisis-steun aan de bootwerkers stop te zetten. UAUiU-iNlEU Wö. Programma voor heden. Hilversumtt: t 5.30 Gramofoonplaten. 6.45 Lezing: „Beeoek aan onze bollenvel den". 6.115 Vooravond-concert. 8.40 Tooneel („Spel van Liefde en List",; na afloop: gramofoonplaten (moderne dan.- Huizen: 5.— Kinderuurtje. 6.— Gramofoonplaten. 6.30 en 7.— Spreekbeurt. 7.30 Boekbespreking. 8.3e Reciteer-wedstrijd. Daventry: 6.05 Oude ltal. Ollomuziek. 8.55 Liederenrecital. 9.05 3e Bedrijf „Die Meistersinger" van Wagner. 11—11.20 Dansmuziek. RECHTZAKEN. Een fraudeerend makelaar voor de Rotterdamsche Rechtbank. De 43-jarige makelaar J. C. J. te Gouda gedetineerd heeft zich te verantwoorden gehad terzake van valschheid in geschrifte en verduistering. Hem was ten laste gelegd, le. dat hij in Maart 1928 te Gouda opzette lijk valschelyk heeft opgemaakt een onders- hanasche acte van volmacht/ houdende machtiging van C.# Bremmer om namens dezen te Rotterdam te machtigen tot de doorhaling van en ten behoeve van Brem- men en (en laste van J.. Bruystens genomen hypothecaire inschrijving en valschelyk heeft onderteekend met Jen naam C. Brem mer, en daarvan gebruik heeft gemaakt door ze te doen toekomen aan notaris Koe man te Haastrecht. 2e. dat hy in het tydvak van 1 Januari 1928 tot 26 Januari 1929 a. opzettelijk gel den tot een bedrag van 4000 toebehoo- rende aan G. Bremmer, welke gelden hy anders dan door misdrijf onder zich had, n.l. in aflossing van een hypothecaire schuld vordering ten behoeve van C. Bremmer en ten laste van Joh. Bruystens zich wederrech telijk heeft toegeëigend; 3e. dat hy in het tijdvak van 1 Januari 1927 tot 26 Januari 1929 a. opzettelijk een bedrag van 1000 toebehoorende aan de te Gouda gevestigde N.V. Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen Zuid-Hol land, welke gelden hij onder zich had ge kregen in afbetaling van een Hoor wijlen M. Gelej ns geleend geldbedrag zich wederrech telijk heeft toegeëigend, b. opzettelijk 800 toebehoorende aan dezelfde Maatschappij, welke gelden hy onder zich had gekregen in betaling voor 8 aandeeien, die hij ver kocht had aan G. van Dam zich wederrech telijk heeft toegeëigend. 4e. dat hij in het tijdvak van 1 Januari 1925 tot 26 Januari 1929 a. een bedrag van 300, toebehoorende aan C. Bremmer, wel ke gelden hij onder zich gekregen had in aflossing op een hypothecaire schuldvorde ring ten laste van F. Wyenen; b. een be drag van 800 toebehoorende aan C. Brem mer, welke gelden hy onder zich gekregen had in aflossing op een hypothecaire schuld vordering ten laste van J. v. d. Berg; c. een bedrag van 3000 toebehoorende aan W. p°tuyt, welke gelden hy onder zich had gekregen in aflossing op een hypothecaire schuldvordering ten laste van de N.V. My. tot exploitatie van onroerende goederen Zuid-Holland zich wederrechtelijk heeft toe- neigend. Verdachte legde een volledige bekentenis at. Door speculeeren was hij in financieele moeilijkheden geraakt. Hy had ook veel geld uitgeleend aan derden om hun te hel- Pen» maar het geld had hy niet terugge kregen. Ue president wijst verdachte elop, dat hy de voornaamste oorzaak: zyn drankzucht. niet vermeld heeft. Getuige C. Bremmer had een huis ge kocht by verdachte. Zoo was hy met hem in connectie gekomen. Getuige had hem de behartiging van zijn belangen toevertrouwd. Verdachte was door hem niet gemachtigd geworden het roye ment van de hypothecaire schuldvordering ten laste van Bruystens aan te vragen. Ge- tuige had van de aflossing dier schuldvor dering niets geweten. Wel heeft hij verdach te soms gevraagd, waarom hy toch zoolang moest wachten op zijn afrekening, maar verdachte had dan altyd ontwijkende ant woorden gegeven. In het geheel is getuige v°or 5 a 6000 benadeeld. Eerst heeft getuige geen aangifte by de politie willen doen, maar nu de zaak toch vervolgd wordt, vindt hy het wel goed dat verdachte ge straft wordt. Getuige notaris J. Koeman uit Haastrecht heeft de 4000, die hy in aflossing van Gtuystens had ontvangen, aan \erdachte af gedragen. Herhaaldelijk heeft getuige daar- na moeten aandringen op het verstrekken van den volmacht tot royement. Ue president lneent, dat als de notaris rechtstreeks aan Bremmer gemeld had, dat de aflossing was geschiedt, de oplichting biet had kunnen .plaats hebben. Getuige Bremmer, nogmaals voorgeroe pen, zegt dat hy Bruysten niet gezegd heeft dat deze moest aflossen. Hij was van de af lossing dan ook totaal onkundig. Getuige f.Bruystens heeft 4000 betaald aan notaris Koeman ter aflossing van de hypothecaire schuld aan Bremmer. Getuige N. M. Engelbrecht, voorzitter der Maatschappij Zuid-Holland, verklaarde, dat aan verdachte 2000 ter hand was gesteld om te leenen aan Geleyns. Verdachte had echter slechts 1000 geleend en het res tant zelf behouden. Ook de terugbetaling door verdachte van het afgeloste geld van deze leening is buitengewoon moeilijk ge- Kaan. Ook omtrent den ve'rkoop van aan deeien legt getuige verklaringeu af. Verdachte geeft Joe «le aandeeien' ver kocht te hebben aan van Dam tegen 80 7o. Het ontvangen geld heeft hy niet «afgedragen. Getuige L. H. v. Duiken wed. Geleyns heeft indertijd van verdachte 1000 ge- leend. Dit bedrag is in Mei 1927 terugbe taald. Getuige Engelbrecht merkte op, dat ver dachte dit geld in Augustus 1928 nog niet terugbetaald had. Getuige G. v. Dam Jzn. heeft van ver dachte 8 aandeeien gekocht voor 100 pet. Als getuige a décharge wordt nog ge hoord T. de Bruin, die verdachte heeft aan- Kcraden met de gedupeerden een accoord te diaken. Getuige verklaart hoe^ verdachte tot zjjn daden is gekomen en voert eenige omstandigheden ten gunste van hem aan. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Holsteyn, meende dat de feiten, die in de dagvaarding genoemd zyn, alle ten volle bewezen zijn, zoodat verdachte veroordeeld zal moeten worden wegens valschheid in ge schrifte, het gebruik maken van het ver- ^'alschte geschrift en vele feiten van ver duistering. De« dagvaarding is misschien wat- lang uitgevallen, maar dat is gedaan, om aan verdachte een illustratie te geven van wat hy heeft gedaan, omdat hij wel wat lichtvaardig over de feiten heenloopt. Het was een goede raad, om te probeoren met de gedupeerden een accoord aan te Kaan, maar die raad was niet ^gemakkelijk OP te volgen. Verdachte heeft een derge-" lijke chaos veroorzaakt, dat daarin geen °yde is te scheppen. Het O. M. heeft zich met verwonderd, dat verdachte voorgebracht wepd; misschien stond hij te Gouda nog Kunstig bekend, maar bij de justitie was al vee' ongunstigs van hem bekend. Verdach- t(' King van het standpunt uit dat alles weer in orde zou komen en zijn reclassee- nnK mogelijk zou zyn. Op zyn .eigen ver- z°ek is daarop een reclasseeringsrapport aangevraagd, maar het onderzoek is niet gunstig uitgeloopen. De reclasseering wil }iet toezicht niet aan. Veor |emand die dergelijke feiten begaan heeft kan het O. M. geen voorwaardelijke straf emchen. Verdachte heeft verscheidene raen- senen in moeilijkheden gebracht, waardoor JU in processen gewikkeld zyn. Het O. M. heeft ook gezocht naar iets dat voor ver dachte pleitte, maar het eenige wat het ge- v°nden heeft is de ruiterlijke bekentenis van verdachte. Hierin vindt het reden voor stellen de preventieve hechtenis in min dering te brengen. Eisch 2 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. De verdediger mr. A. Wolfsbergen, meen de dat het reclasseeringsrapport zich niet veel moeite gegeven heeft verdachte in een gunstig daglicht te stellen, maar pleiter v°bd toch vrijheid aan te dringen op een v°orwaardelyke straf. Vrees voor herhaling behoeft er niet te bestaan, aangezien ver dachte een goede betrekking kan krijgen by zyn broer. Uitspraak 16 Mei. (N. R. Ct.) De viervoudige moord in Grootegast. IJ he Wykstra vraagt hoogcr beroep. IJhe Wijkstra, door de rechtbank te Gro ningen veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf, is van dit vonnis in hooger In roep gegaan. der SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. 1 rogrum ma voor Donderdag 9 Mei 19*9. (Hemelvaartsdag). N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Groningen: Velocitas-Feijenoord. Deventer: Go Ahead—(P.S.V. Afd. I 1ste klasse. Rotterdam: Sparta.Hilversum. 3e klasse D. Hiliigom: HillinenSchoten. Aid. II 3e klasse B. VLaardingen: V.F.C.Leonidas. •3c klasse C. Culemborg: Culemborg«Utrecht. Utrecht: VoorwaartsL.S.V. 4e klasse C. Rotterdam: E.D.S.«Bliedrecht. Schiedam: SchiedamO.S.S. Promotiecompetitie res. :3e klasse. Dordrecht: O.D.S. 2Overmaas 2. Res. Je klasse A Gouda: Gouda 2H.V.V. 4. Afd. IV 1ste Klasse. Breda: N.A.C.«Wilhelmina. Roermond: Roermond—«Willem 11. Promotiecompetitie 2e klasse. Treebeek: Staatsmijn Emma-de Valk. Afd. V 1ste Klasse. Assen: AchillesVeendam. Promotipcompetilic 2e k u se. WinschotenB.A.T.O.—Frisia. G. V. B 2e klasse. Olympia 4Waddinxveen 2 12 uur. 3e klasse A. Gouda 5Lekkerkerk 2 4 uur. O.N.A. 6Alpphen 4 12 uur. 3e klasse B. Haastrecht 2«Lekkerkerk 3. Gouda 6«Zevenhuizen 1 11 uur. Buiten de competitie. Amsterdam: AjaxRatnpla Juniores i (Uruguay). Overzicht. Opruiming van restanteij. Zooals g«ebruikelij'k wordt op Hemel vaartsdag' een flink programma vastgesteld. Het telt verschillende wedstrijden, waarvan 't. er minder op aankomt of zy gespeeld worden of niet, 't is opruiming van restan ten, rpaar ook bevat het enkele zeer belang rijke ontmoetingen. De kampioenscompetitie draait op voile kracht, hetgeen wel noodig is omdat elke c.ub acht wedstrijden hiervoor moet spelen. Trouwens hoe eerder men gere d» is, hoe liever, des te lunger is men kampioen. Een kampioenschap van twee rpaanden maakt^ feitelijk geen indruk. Velocitas en Go Ahead ontvangen mor gen clubs, welke zonder twijfel de meeste kans maken op de beide winstpunten. En we gelooven ook wel dat de Feijenoorders en de Philips-menschen zullen winnen, daarvoor hebben zy een schitterende competitie ach ter den rug. In het Zuiden speelt Wilhelmina een be langrijke ontmoeting tegen N.A.C. Een ge lijk spel is noodig om haar stadgenoot* B.V.V. degradatiewedstrijden te laten spe len', wordt er verloren, dan moeten zy beide nog ee«ns uitmaken wie de iwakste is en op de wip moet gaan zitten. Staatsmijn Emma en de Valk beginnen ai om den voorrang te vechten, wie het hoog ste woord zal voeren. In 't Noorden wordt B.A.T.O Frisia ge speeld, de return-wedstrijd van Zondag jJ. dien Frisia wist te wmnen. Winnen de Leeuwarders opnieuw dan staan zy al mot één been in de eerste klasse. In de lagere afdeelingen gluurt Bodegra ven met spanning naar het resultaat van V.F.C.—Leonidas. Zulen de kampioenen zich goed houden? We hopen het. Gouda 2 opent met den wedstrijd tegen H.V.V.4 officieus het nieuwe terrein aan den Graaf Florisweg. De kampioenen zor gen voor een overwinnig natuur ijk! ATHLETIEK. Een sportdag te Goudvink. f Naar aanleiding van genomen besluiten op de jaarvergadering der gymnastiek- en athletiekvereeniging T.H.O.R. alhier, was het bestuur der voetbalvereenigi ng „Union, eveneens alhier, zoo welwilknd om het T.H.O.R.-bestuur tot zijn vergadering u" te noodigen, teneinde gezamenlijk bespre- kingen- te voeren, die zouden leiden tot het houden van een sportdag te G ':derak en wel op Zaterdag 6 Juli e.k. Deze besprekingen hebben een zter gun stig verloop gehad en in beginrel werd o.m. besloten: Er zal een voetbalwedstrijd gespeeld wor den tusschen „Union" en een nog nader ut te noodigen club, voor welken wedstrijd een medaille beschikbaar gesteld zal worden. Dien middag zullen er atletiekwedstrij den georganiseerd worden voor jongens en meisjes van 11 tot 17 jaar, zoowel a oor T.H.O.R.-leden als andere inwoners der ge meente. Bovendien zal goedkeuring gevraagd wor den tot 4*et houden van een wegwedstrij over 5 K.M. voor leden van den Z. H. A. K en een nieuwelingenwedstry'd over 3 K. voor leden van den G. A. K. Voor dezen sportdag zal de medewerking verzocht worden van de plaatselijke muzw»" vereeniging „Caecilia". STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Mei 1929. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter aigemeene kennis*, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met byiagen van ,ie Directie der N.V. Goudschc Machinate Garenspinnerij, om vergunning tot het ver- p.aatsen van eenige electromotoren en ma chines der Garenspinnerij in het perceel ge legen Turfsingel no. 29, kadastraal bekenu s«jctie E no. 2720; van E. S. H. van Straaten, aldaar, om ver gunning tot het oprichten van een machi nale wasscherij en bleekery en het hebben daarin van een stoomketel met een ver warmd oppervlak van plm. 26 M2 en 1 electromotor van 3 1'. K. voor het dryven van eenige machines in het perceel gelegen Graaf Florisweg, kadastraal bekend sectie I no. 355; van de Sinclair Union Petroleum Com pany "te Amsterdam om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftappomp op en voor het perceel gelegen Markt no. 39, kadastraal bekend sectie C no. 3071; van N. J. Mokveld, aldaar, om vergun ning tot het uitbreiden der smederij en ma chine herstelplaats en bijplaatsing van i electromotoren met een totaal vermogen van 7 Ms P.K. voor het drijiven van eenige machines en een laschapparaat in de per- ceelen gelegen Groenendaal no. 9395, kadastraal bekend sectie B no 963-^K 1376; van de N.V. Nederlandsche Petroleum- maatschappij „Purfina" te Amsterdam, om vergunning tot het oprichten van een ojrider- grondscbe benzine-bewaarplaats met aftap- pomp op en voor het perceel gelègen Peper straat no. 144, kadastraal bekend sectie D,< no. 2821; vai> Joh. Verweid aldaar, om vergunning tot het uitbreiden der banketbakkerij en plaatsing daarin van een electromotor v$m l'A P.K. voor het drijven van een paar ma chines in het perceel gelegen Groenendaal, no. 26 en 28, kadastraal bekend sectie B no. 2437; van de Coöperatieve Groothandelsveree- niging „de Handelskamer" te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een kaaspakhuis met paraffineerinrichting, enz. en plaatsing daarin van 10 electromotoren met een totaal vermogen van 21 P.K., drij vend# eenige machines in de perceelen ge legen Kattensingel no. 3740, kadastraal bekend sectie A no. 4017, 4018, 4019 en 41&; en van de N.V. Bataafsche Petroleum- Maatschappij te 's Gravenhage, om vergun ning tot het oprichten van een opslagplaats voor aardolieproducten in 4 tanks en in va ten en blikken en het plaatsen van 3 elec- trische pompen 6 1 en 1 12 P.K. en eenige toestellen op de perceelen gelegen aan Sclueland's Hoogen Zeedijk, kadastraal be kend sectie F no. 1018 en 1019; Op Dinsdag, den 21 Mei 1929, des namid dags ten 2 ure zal op het Raadhuis gelegen heid zijn om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien dag zal op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen worden kennis "genomen. Aanbesteding. Het onderhoud der dijken in dt Krimpenerwaard. Dykgraal en Hoogneemiaden van de Knmpénerwaard hebben hede.i in Hotel „de Zalm te Gouda aanbesteed: Het g«*woo«i oiiuerhoud der dyxen voor het dienstjaar 1929. Ingeschreven werd volgens Bestek No. 1: le Perceel: J. C. Bom te Berg ambacht voor 4070.— 2c Perceel: T. de Man te Amnier- stol voor 5725.— 3c Perceel: T. de Man te Ammer- stol yoor 8685.— \olgens Bestek No. 3: Het maken en zinken van 2000 IvI2. zink- stuk met by'levering van 400 Last stortsteen aan C. W. van den Heuvel te Werkendam voor 7652.—. Volgens Bestek No. 2: Het leveren van 3800 M3. onderhouds- gvint: Perc. 1: L. J. Mudde te Lekkerk3.90 2: Gebr. v, Nieuwpoort te Gouda 3.75 3: J. Droog, Ouderkerk a. d. IJ. 3.87 4: H. Speksnijder, id3*.81 5: H. Rook, id3.85 6: A. Speksnijder Janz., id4.63 7 L. J. Müdde, Lekkerkolk 3.90 8: L. J. Mudde, id3.80 9: J. Droog. Ouderkerk a. d. IJ. 8.98 10: H. Speksnijder, id4.95 11: H. Speksnijder, id4.09 12. H. Speksnijder, id4.56 13: H. Speksnijder, ld4.31 Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". In de gisterenavond onder voorzitterschap van den heer A. Goedewaagen in de Socië teit ,de Réunie" gehouden algemeene ver gadering van de afd. Gouda van de Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond" is de actie besproken welke met het oog op de a.s. ver kiezing voor de Tweede Kamer zal worden gevoerd. v Door de afgevaardigden naar de alg. ver gadering op 6 en 7 April te Arnhem gehou den, werd verslag uitgebracht. Door den heer F. Tieter werden mededeelingen ge daan over de totstandkoming van de candi- datenlypt. welke thans voor de gecombi neerde kieskringen Leiden, Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Zwolle is aanvaard en door den heer Mr. H. P. C. M. de Witt Wynen werden beschouwingen gehouden over de totstandkoming en den inhoud van het Beginselprogramma, het werkprogram ma en het verkiezingsmanifest der party. Met groote belangstelling werden deze mededteelingen en beschouwingen door de aanwezigen gevolgd. i Een Jub'ileum. Zaterdag 18 Mei a.s. hoopt de heer W. C. Luynenburg, den dag te herdenken, waarop hy voor 50 jaar in dienst trad bij den N.V. Aannemersbedrijf v.h. W. Bokhoven, alhier. „Zegenend afscheid nemen". Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) v.m. 10 uur zai Ds. H. W. Bloemhoff pred. te Hil- ligersberg spneken over dit onderwerp naar aanleiding van Lukas 24:51 in de Groote Kerk (St. Jan). Ds. Bloemhoff is een bekend kanselrede naar, die door zyn vorig optreden alhier ook voor Gouda geen onbekende ia. De fietstocht naar de Bollenvelden. Men verzoekt ons tc melden dat de Toe ristenclub „T.O.P." morgen vun de Bloem bollen velden niet om 7 uur nam. uit Leiden vertrekt, maar om 7 uur nam. in Gouda aankomt. De landdag te Amersfoort. Zooals bekend is bestaat het voornemen om op den 2en Pinksterdag te Oud-Leusden by Amersfoort een Jeugdlanddag te hou den, uitgaande van de Landdagcommisaies te Rotterdam, den Haag en Gouda. Voor deze landdag zal een extra-trein loopen van Rotterdam en Den Haag naar Amersfoort, welke trein ook te Gouda stopt en ingezetenen van Gouda dus in de gele genheid stelt van een goedkoope reisgele genheid gebruik te maken. De prijs voor volwassenen bedraagt slechts 2.10, kinderen beneden 18 jaar be talen de halve prijs. Tot en met Maandag 13, Mei bestaat gelegenheid zich op te geven bij den heer J. A. Smit, Bleekerrsingel 14, alhier. Ver. van Huisvrouwen. Kinderlectuur. Hedenmiddag heeft in een der zalen van Hotel „de Zalm" Ds. Cramer voor de Ver eeniging van Huisvrouwen gesproken over „Kinderlectuur". Ds. Cramer wees allereerst op het gevoel voot poëzie by de kimleren en Dracht dit door verschillende voorbeelden uit kinder boekjes naar voren. Spr. behandelde verder het schrijven van kinderboekjes. Algemeen is men van meening, zoo zeido spr., dat dit niet tot de moeilykste zaken behoort, omdat net maar voor kinderen is, maar inderdaad is het heel moeilyk. Juist omdat het voor kinderen is, is het schryven ervan des te lastiger, omdat bij kinderboekjes alles zoo goed weergegeven moet word:n en tot de kleintjes moet spreken. Spr. vertelde aaar- na van het aardige kindertijdschrift „Zonne straal", dat onder redactie staat van Mevr. Cramer. Ter kennismaking werd den leden der Vereeniging van Huisvrouw«;n een exem plaar van dit blad aangeboden. Hierna had de vertooning van de poppen kast plaats. Er was voor de lezing van Ds. Cramer en voor de poppenkast veel belangstelling, evenzoo voor het tentoongestelde werk van de jeugdige lezers en lezeresjes van het' kindertijdschrift. Kantongerecht. Het in gevaar brengen van de veilig heid van het verkeer. Op de heden gehouden terechtzitting van het Kantongerecht te Gouda moest terecht staan P. F., expediteur wonende te Oude water, voor het feit, dat hy alB bestuurder van een zeswielig motorrijtuig op zooda- uige wyze heeft gereden dat de veiligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht door op de Hoogstraat te Gouda rjjdetlde in de richting van de Markt, by het passeeren van een handwagen, rydende in dezelfde richting, ter plaatse niet voldoende links uit te halen, hoewel er voldoende ruimte was, met het gevolg dat de bestuurder van ue handwagen beklemd raakte en zijn hand bloedend werd verwond. De bestuurder van de handwagen moest op het politiebureau worden verbonden. Verdachte was niet verschenen. De Run- tonrechter verleende verstek tegen ver dachte en veroordeelde hem conform den eisch tot een geldboete van 40.-- subsi diair te vervangen door een hechtenis van 20 dagen. Uitspraken Kantongerecht. Verder werden nog de navolgende v< wegens overtreding motorverordening te Moordrecht: H. J. B. te Rotterdam, vrij spraak; G. P. S. te Rotterdam 10.— subs. 4 d.; J. F. te Rotterdam idem;. wegens overtreding alg. pol. verord. te Gouda: G. W. V. te Oudewat.er 15 subs. 10 d.; A. W. M. te Waddinxveen 10. subs. 4 d.; H. Z. te de Bildt idem; wegens overreding motor- en fywiel- reglement: G. W. C. te Oudewater 2 x 4, subs. 2 x 2 d.; W. van B. te Gouda L subs. 1 d.; C. V. te Nieuwerkerk a. d. JJs- sel 3.— subs. 1 d.; J. C. te Boskoop 8.— subs. 1 d.; H. B. te Waddinxveen idem; J. V. te Boskoop idem; N. Z. te Waddinxveen ideiy; G. van H. te Nieuwerkerk a. d. IJ. idem; yfr wegens overtreding alg. pol. verord., te Bleiswyk: J. G. H. te Bleiowyk en C. van 5 te Bleiswyk, beiden 5 subs. 2 d.; wegens overtreding motor-en rij wiel wet W. van B. te Gouda 3 subs. 2 d.; A. D. K. te Zwammerdam 5 subs. 2 d.; wegens overtreding art. 453 W. v. S.:aJEi van V. te Delft 5.subs. 2 d.; G. >C. G. te Gouda 5 subs. 2 d. De rubriek der toegepaste wetenschappen uit het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek (le deel). Algemeen. Nederland's grootste- bedryven uit de lucht. Kóoy: Het boek der uitvindingen; Natuur en vernuft. Stroomberg: De beteekenis der psytech- niek voor het bedryf. Geneeskunde. Dr. Feyfer: Geschied, der geneeskunde. In: Geschied..der wetenschappen, dl. 2. De Kruif: Bacteriën jagers. Voorhoeve: Homopathie in de praktyk. ■IJ 088 15 de nlauwita BETER zijn er niet. buntner: In het land der duizend wonde ren. v. Rynberk: Physioiogische brieven. Scnuurmans Bteiüioven: Uns lichaam. Bieuert: De iicnanteiyice opvoeumg van net kind. Hermans: Gezondheidsleer voor Ned.- lndië. Keys: Lichamelyke opvoeding van het kina; id. van den man; ld. van de vrouw; Medische wenken voor den sportbel oenaar. Stopes: Hy, zy en hun kind. Sluiter: Ue menscheiyke voeding. Techniek (o.u. Radio). Handboek voor werktuigkundigen. Dominik: Het wonderland der techniek. v. HanffstengelTechnisch denken en werken; De wonderen der techniek. De Clercq: Leer en economie der brand stoffen. Harterink: Landketels; De locomotief. Schut: Stoom en electriciteit als sociale klachten. Van Wijk: Aanleg en beproeving van blik semafleiders. Arnoldus: Inleid, tot de studie der electro- tcchniek. Emmerik: Telegrafie. Faber: Galvanoplasliek en galvanostegie; Electriseermachine; Electromotor en dyna mo; Inductieklos met condensator. Station v DraadI. telegrafie; Telefoontoestel; Tele graaftoestel. Harmsen: Gelijkrichtera; Electrische klok. Hartërink: Electromotorenboekje; Elec- trotechniek voor bouwkundigen; Electr. huisgeleidingen. Roorda: Handboek der radiotechniek. Schiphorst: Radio-ontvangstation. Swierstra: Radio-ontvangst. Takes: Storingen by radio-ontvangst. Tenne: Radiotoestel. Vosmaer: Electriciteit in het dagelyksch leven. Brand: Automobiel en haar behandeling. Dolk: Nuttige kennis van banden en we gen. Eikendal: Gebruik en onderhoud van de electr. uitrusting v. h. motorrywiel. V. d. MuelenProefvliegtuig. Nossent: Samenstelling v. h. motorry wiel; Carburatoren v. motorrywielen; Vier en tweetactmotoren. Bleeker: Landmeten en waterpassen. Land- en Tuinbouw. Koenen: Landhuishoudkunde. Stienstra: Bemesting; Plantenziekten; Schadelijke en nuttige dieren. Muyen: Waarom snoei ik myn vrucht- boomen Stienstra: De boomgaard; Fruitteelt v.,d. amateur; Groenteteelt v. kleine tuinen; Teelt v. aardbei en framboos; Roode, witte, zwarte en kruisbessen; De particuliere tuin bouwer. v. Asperen Vervenne: Huisvesting van pluimvee. Gallus: Hoenders houden in stadstuinen. v. Gink: De Barnevelders; De krielhoen- derrassen; De leghorns; De Plymouth RocksDe Rhode Island Reds; De tamme eendenrassen; De Wyandottes. V. d. Holst: Krielhoenders. Mingelen: De postduif. Muys: Ziekten en gebreken bij hoenders. van Olst: Zware of reuzen-konynen. Seegers: Africhting v. d. politiehond; Da meshondjes; Fokken en grootbrengen van honden; Huisvesting, voeding en verzorging van den hond; De jachthond en zyn dres suur; De waak- en Verdedigingshond. Spruyt: Houden, huisvesting en verzorgen van onze duiven. Sweers: Kunstmatig broeden en opfok ken van pluimvee. V. d. Werf: Onze katten. Wijk: Pluimvee op de boerdery. Sparenburg: By en houden. Klarenbeek: Verzorging van hond en kat by ziekte en ongeval. idkunde. Frederick: Be denkende huisvrouw. Ter Bruggen—Simons: Modem kook- en huishoudboek. Wannée: Handleid. voor de huisvrouw. Agenda. 11 Mei' 9% uur en tl uur v.m. Coöp. Prod. Handelsvereeniging ledenvergadering. 11 Mei 9 uur Bioscoopvoorstelling in den Kattensingel. 13 Mei, 2 uur en 8 uur. Raadzaal Stadhuis. Gemeenteraad. 15 Mei Cursus E.H.B.O. Gebouw Daniël onder leiding van Dr. Evers. Apothekersdienst. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal tot en met Vrydag 10 Mei na 8 uur des avonds geopend zijn (des nachts echter alleen voor recepten). Medische dienst. Morgen Hemelvaartsdag kan men zich voor medische hulp wenden toe de doctoren Dr. Hoffman Bleekersingel en Dr. Meeter Fluiw. singel. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 Mei. Hoogste stand 763.9 te Stettin. Laagste stand 750.4 te Larwich. Verwachting: Meest matige tijdelijk wel licht toenemende Zuidelijke tot Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk eenige regen buien. Weinig verandering in temperatuur. FKIilUKbiilUKiKJN. Donderdag 9 Mei. GOUDA. St. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. II. W. Bloem hof, pred. te Hiiligerwberg. Kleine Kerk, 10 u. v.m. Da. G. Gorasen te Den Haag. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. Herm. Knoop. Ver. „Calvijn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. Ds. K.f J. v. d. Berg van Amersfoort. BOSKOOP. Evangelisatie, 9V4 u. v.m. De heer W. C. du Jong. Geref. Evangelisatie, 9V& u. v.m. De heer J. C. Terlouw, cand. te Utrecht. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9^i u. v.m. Ds. C. J. I«een- mans. STOLWIJK. Lvangelisatiegebouw, 9V4 u. v.m. De heer H. A. v. d. Kolff, g.o. te Dubbeldam. 'OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9V4 u. v.m. Ds. J. Enke laar. Wykgebouw Lage weg, 9Wi u. van. De heer de Redelijkheid. Aandere opgaven niet ontvangen. LUCHTVAAKT. De vliegbooten naar Indië. Naar Karachi vertrokken. Blijkens by het departement va« Defensie ontvangen bericht, zyn de twee Vliegbooten hedenochtend te 6 uur 35 uit Hen jam naar Karachi vertrokken. Te Bender Abbas aangekomen en weer vandaar vertrokken. Reuter seint nog, dat 'Je beide vliegbooten by het aanbreken van den dag uit Henjam te Bender Abbas zyn aangekomen en na benzine te hebben ingenomen naar Karachi zyn vertrokken. MAHKiilEKlCHTEN. Veemarkt Gouda. 8 Mei. Aangevoerd in totaal 3196 stuks, waarvan: 229 slachtvarkens. Vette van 43 tot 46 ct. per pond levend met 2 7e korting. Londensche van 30 tot 34 ct. Jer pond le vend met 2 7e korting. Zouters van 42 tot 44 ct. per pond levend met 2 korting. 867 magere varkens 4060 pei stuk. 1661 biggen 20-36 p. st. 13 runderen 260— 350 p. st. 237 nuchtere kalveren 1216 p. st. 10 schapen 3040 p. st. 165 lammeren hl17 p. st. 14 bokken en geiten 37 p. st. Handel in vette varkers, runderen, nuch tere kalveren vlug, in de andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 8 Mei. Aangevoerd 287 partyen kaas. Prijzen le kwal. met ryksmerk 4044, 2e kwal m. r.m. 3640; le kwal. zonder r.m. j 35—38. Handel matig. BOTER. Aangevoerd 1548 ponden bo ter. Goeboter 0.8t)0.90 per pond. Wei- boter 0.65—0.75 per pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 414 partyen. Kipeieren 5.30—6.00 per 100 stuks. Eend- eieren 4.90—5.25 per 100 stuks. Hande vlug. Graanmarkt Gouda Granen: Handel van-weinig «beteekenis. Tarwe 12.25—13.—; Rogge 11— 11.25; Gerst 11.25—11.50;. v. Chev. 11.50—/ 12.26; Haver 11.75—12.75 per 100 KjG. Coöperatieve Groenteveiling. 8 Mei. Spinazie 2.10—8.00, Postelein 40—43 per 100 K.G.; Kropsla le soort 5.50—10.10, 2e soort 2.40—1.60 per 100 stuksRabar ber/ 3—9, Radys 5.10—6, Peen 14—22 per 100 bos; Eieren 5.60—5.80 per 100 st. Kaasmarkt Woerden. 8 Mei. Aangevoerd 349 partyen. Pry- zen le kw. 33.50—38.50, le kw. mot R.M. 41—43, idem 2e kw. 39—40. Handel matig. LAND- K-N TUINBOUW. Uit het Weslland. Er begint zoo zoetjes aan wat meer druk te te komen op de veilingen. Toch is het aan alles nog zeer goed te merken dat men by andere jaren verre met a!«.es ten achter is. Het beste beeld geeft daarvan de tuin zelf. Anders staan in Mei de uitgepoote planten op het veld er reeds fl'nk by en zyn reeds heele velden natuurspinazie voor de eerste maal weggesneden Nu groeit alies slechts langzaam. De regen der laatste da gen heeft de planten we, goed gedaan, maar het is te lang. koud geweest; hier en ^laar zyn reeds komkommerplanten die nog wel onder het gias staan en door de slechte weersgesteldheid zeer te lijden hebben, dood gegaan. Deze week werden de eerste kom kommers aangevoerd uit de onverwarmde ryen. Te voorzien is dus dat nu spoedig de aanvoer der komkommers belangryk zal toenemen. De prys die thans gemaakt wordt voor de komkommers die uit de kassen en verwarmde ryen aangevoerd worden, blyft vry goed, De handel beéteedde voor eerste soort kasproduct van 29 tot 30, en voor tweede soort van 21 tot 23 per 100 stuks. Voor ryenkomkommers werd in de laatste dagen iets meer besteed. Over het algemeen zyn,deze thans mooier dan de komkommers uit de kas. Hiervoor betaalde men voor eer ste soort van 27 tot 38 en voor tweede soort van 17 tot 28 per 100 stuks. Kom- kommerstek deed van 13 tot 24 per 100 K.G. De aanvoer van natuurspinazie neemt nu aardig toe, doch m verhouding met an dere jaren is dit nog zeer gering te noemen. Hierby komt dat de aanvoer van spinazie uit de kas en van onder het glas sterk ver mindert, vandaar dat voor dit product een flinke prys bedongen wordt. Men krygt hiervoor van 1/10 tot 1.60 en voor de natuurspinazie van 1.10 tot 1.44 per 4 K.G. Bloemkool wordt geleidelijk meer aan gevoerd. Voor eerste soort besteedt men van 35 tot 41 en voor tweede soort van 13 tot 18 per 100 stuks. Salade daalde iets, maar toch maakte men nog voor eerste soort van 6 tot 12.60 en voor tweede soort van 2.50 tot 6.60 per 100 krop. Ei z(j«n nog tuinders die een hoekje boerenkool hebben en «lat van lieverlede opruimen, op de veilingen krygt men dan hiervoor tot 0.70 per 7 K.G. Van de keukengroenten ls het de peterselie die het meeste opbrengt, deze ging van 10 tot 14, terwyl prei deed tot 12. Seldery tot 5.80 en raapstelen tot 5.80 per 100 ibos. Peen bleef willig en ging tot 42 per 100 bos. LAATSTE BERICHTEN. DKAAULUOZU D1EMST. lievige sneeuwstormen in Winnipeg. NEW - x UiuK, 8 Mei. Het zuideiyK dee. van Manitoba, 400 myl ten N.W. van Win nipeg, is geteisterd door een hevige sneeuw storm, zooais sinus tientaLen jaren met boven Uit gooieu ueext gewoea. u/vei ai lauKj* ue tiutisonoaai zyn auuziemyae veiwoestui- gen aangertent. ï/rie nonuerd aibeiuers dio op weg waren naar ouurcmu en veizigeis op weg van de nuusonuaai nuar Winnipeg zyn van de buitenwereld afgesneden en be- vinuen zien wegens gebreK aan levensmid delen ui nood. De voorstellen van Owen Young. LONDEN, 8 Mei. Het gisterenavond door Uwen Young voorgesteiue meuwe p.an om de verdeeling der Duitsche betalingen welk plan door de commissie onuer leiding van Sir Josua Stamp nader zul moeten worden uit gewerkt, heelt in ingeland vee« veront waardiging gewekt. De eerste voorstellen «lauromtrent zyn door Stamp met voile^ in stemming der Britscne r'egeering afgewe zen. Van officieele zyde wordt erop gewezen dat de Bntsche regèering aan het principe van de BeiHord-nota zal vasthouden. Zy weigert ten gunste van andere mo gendheden den Bntsche belastingbetalers nieuwe lasten op te «eggen. Volgens de Engelse he opvattingen kan van een afwyken van het te Spa vastgestel de «juotum geen sprake zyn. De begrafenis van de slachtoffers van de 1 Mei-onlusten. BERLIJN, 8 Mei. Nadat de Justitie de lijken van de by de onlusten te Neuköm e«i Wenning om het 'even gekomen slachtoffers had vry gegeven, vond heden de*teraarüe- bestelinlg van verschillende slachtoffers plaats. Op het Mathaen kerkhof te Schöneberg werd heden het stoffelyk overschot van den Nieuw Zeelandschen journalist Mackay bij gezet. Op het kerkhof Friedrichfelden werden hedenmiddag half vyf twee leden der com munistische partij begraven. De pogingen der communisten om een rouwplechtigheid voor alle slachtoffers der 1 Mti-onlusten te houden en een poging alle slachtoffers te doen bijzetten in een gemeenschappelijk graf .s mislukt, aangezien de meeste slachtoffers niet tot de communistische party behooren. Inbraak bij den bazar de la Bourse. AMSTERDAM, 8 Mei. Hedennacht is in gebroken in den bazar de la Bourse op den Nieuwendijk. Deze bazar heeft ook ingan gen aan de Nieuwe Nieuwstraat. Aan een van deze ingangen hebben de inbrekers de zaak weer verlaten, met achterlating van eer. aantal inbrekerswerktuigen en een kof fertje met ingepakte gestolen goederen. Zy hebben de vlucht genomen omdat zij zelf een ruit hebben gebroken en door het glas gerinkel de aandacht op zich meenden ge vestigd te hebben. Beurs van Amsterdam. WISSELkOEltöiSN. 7 Mei. 8 Mei. Officiee. Londen 12.07 12.07 Va Berlyn 59.01 58.99 Parijs 9.72 9.72 Brussel 34.54 34.54 Zwitserland 17.92 47.92% Weenen 34.95 84.97% Kopenhagen 66.32% 66.32% Stockholm 66.50 66.47% Oslo 66.35 66.35 New-York 2.48% 2.48% Praag 7.36 ncicei. 7.36 Madrid 35.40 35.40 Milaan 13.04 13.03% lndustrieelen voerden op «lo Amsterdam- sche beurs weer den boventoon en het wa ren de Margarine Unies die de meeste be- langsteling hadden en «ipnieuw een avans konden boeken. De geruchten omtrent een nieuwe emis sie houden aan, doch uevestiging l lijft nog steeds uit. Calvé Delft waren hooger ge noteerd. Kunstzijde-aandeeien waren goed prijs houdend, vooral voor Macubee'e. Fordaandeelen waren gezccht en rtibher- aandeelen hadden een betere markt in ver band met stijgen van de prijzen van het ruwe product. Op de mijnafdeeling waren Boetons vrij druk verhandeld. Er was nogal wat vraag, waardoor het fonds eenige punten kon flo- reeren. Exploraties daarentegen aangeboden ADV ERTENTIEN Op een klein Handelskantoor een GEVRAAGD; eenige kennis van boekhouden en bekendheid mei ma- chineschrijven strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven brieven wor den ingewacht onder No. 1414 bureau Goudsche Courant, Markt 31.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2