ad l m dan 6500 gezinnen in Gouda en Omgeving in meer M LEZf K n opmerkzaam dat r publiciteitsmidde) omgeving i8 dan de I-EDITIE van de NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOK GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag II Mei 1629 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Bahlmann Gouda EERSTE BLAD. MEI-AANBIEDING «wsaiöë Dames-, Meisjes- en Kindermantels Japonnen, Kinderjurken, Hoeden enz. -- is iets bijzonders. Zeer lage prijzen, ook In het betere genre. j FEUILLETON. IE COURANT 4No. I7O67 op dit Blad BODEGRAVEN, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, MEUWERKERK, OUDERKERK, QUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* n onze 1 VERKOOP bezorging per looper geschiedt. Dit nummer bestaat uit twee bladen. aULDEN I ZWARTE MANTELS in elke pr^slage tot de grootste maten. zoo koning villen Ie uit- HOOFDSTUK XLIV. (Wordt vervolgd.) staties je zijn rganen Dorlijk k-out. ngen van alle tarte, in eene er 0.12 K, mits na twee Haag de Gewt prijs. 1415 40 IARKT 31 Ün foor ZATER- I 9 uur. «I r r«< r la. EROE OPLAGE 6500 EX HET PHOCrtUSTES-BEü. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) BRIEVEN UIT DE OMLXX. Misschien heeft u reeds hetiiiet onverma- kelyke verhaal gelezen van sche marktkooplieden, die voir de recht bank hebben gestaan, de één lis beklaagde, de ander ais klager omdat zij meeningsver- schil hadden over de vraag wie recht had. otm zich „Jfousen-k men. Zy beweerden beiden de, te zijn, die den titel voelde' hen is zoo slim geweest i:yr» laten deponeeren krachtens j gisterwet. Toen moest de J kroon en troon afstand doe* dat niet deed, sleepte de 1 hem voor den rechter. Deze kon helaas geen uitsj dat niet meer was vast te s titel het eerst had gevoerd. i dus ingste laling, i VERHUUR i voor deze soort jen speciaal tarief n.l. van 1—8 g«. met van de lyst der vermakelijkheden aller lei te schrappen, dat daar niet onder vait. Vooral de heffing van de bruto-opbrengst is een ergerlijk schandaal omdat de kosten in het ééne gevat veel geringer zyn dan in het andere. De dingen die het beste trekken heb ben dikwijls de minste kosten en voor an dere uitvoeringen enz. zijn de kosten in ver gelijking der bruto-opbrengst veel grooter. En toen vertelde hij haar alles van Paul Morley, zonder eendge terughouding en zon der één detail over te staan. Maar terwijl hy sprak voelde hy dat hy, al handelde hij gok om bestwil, zyn vriend verried. 3ERS0NEEL voor het annon- anvragen en aan- a Onze schitterende sorteering Heerschappij over zichzelf is de sleutel tot heerschappij over anderen. lijkheden hij ons verwikkeld heeft. Hij heeft ai zijn schurkenstreken uitgehaald in zyn qualiteit van agent van Arkwright en Zoon. Maar lees zelf. Philip las. Het was een gedetailleerd rap port. Afgescheiden van zyn financieele ver antwoordelijkheid tegenover de firma> had Paillon op groote schaal ten eigen bate ge werkt en den firmanaam misbruikt in elk opzicht. Maar dat was het ergste nog niet. Met groote moeite en na langdurige nasporin- gen, was de politie erin geslaagd, den be drieger te vinden in een villa, welke hy on der een valsche naam gehuurd had aan den buitenrand van Parijs en waar hy een ge heime schuilplaats had gevonden voor zich zelf en zyn vrouw en dochter. De eerste was thuis, de andere naar aan de politie was meegedeeld, was in het buitemand. Paillon zelf was op het kantje af ontsnapt, door een achterdeur, toen de politie aan de voorzijde haar inval deed. Maar zy twijfelden er niet aan of hy zou wel spoedig gearresteerd worden. Het huis was van onder tot boven onder zocht en heel toevallig werd een geheim ver trek ontdek^ waarin zich een groote voor raad gestolen goederen bevonden, voorna melijk kunstvoorwerpen, van de soort als die gestolen waren uit de woningen van Lord Bembridge, Mr. Morrison en Sir Wil fred Brand, curiositeiten en kostbaarheden als waarin Arkwright en Zoon handelden. Maar Greta’s houding gaf Philip zyn zelfvertrouwen terug. Er was een oogen- biik, dat hy meende, dat tranen in haar oogen stonden, dat was, toen hy haar ver telde, hoe Tarrant ontdekt had wat voor leven zyn vrouw en zijn dochter hadden ge leid. denk eens aan, eindigde Philip, wat hy nu lydt Hij weet dat zyn dochter hier is en is gevlucht voor haar. Hij is zoo bang dat zy ooit te weten zal komen dat hy in de gevangenis heeft gezeten. Vindt je het niet tragisch - Ik héb vreeselyk medelijden met hem, zei ze. Ik dank je. Ik heb toch goed gedaan, geloof ik, door je dit te vertelen. is; zet hem uiteen, dat door familieomstan digheden waar jij van op de hoogte bent, het voor dien vader onmogelijk is, eenig be wijs te leveren van zyn rechten maar dat jy ervoor instaat dat zijn aanspraken recht matig zyn. Myn vader zal je op je woord gelooven; hij heeft een hoogen dunk van je Philip. Als je hem overtuigd hebt, gaat de rest gemakkelijk. Hij zal je met zyn invloed helpen, en ongetwijfeld zal hy Fletcher er toe brengen te doen wat hy verlangt. Zoo zal Mr. Morley zyn dochter krijgen en de uitverkorene van je hart zal in je omgeving b1 y ven. Zij hield even op, buiten adem. Wat zeg je van myn talent als diplo maat? vroeg ze uitbundig. Ik bewonder je. werkelijk ik bewon der je, betuigde J’hilip en hij meende wat hy zei. Maar geloof je werkelijk, vroeg hij daarop, dat Lord Raynour my zal willen helpen? Als dat zoo is ga ik morgen naar hem toe, tenminste als Mr. Morley er mee accoord gaat, waaraan ik niet twijfel. Je moet het een beetje diplomatiek aanleggen, raadde Greta hem. Dat lukt^je best\ Philip. Vergeet niet dat je bij iemand aanklopt die al bij voorbaat berend is je een plezier te doen. Ik weet het niet, zei Philip met een hulpelooze beweging, ik ben zoo onhandig in die dingen. Zal ik je vader vertellen dat ik van Helen houd Natuurlijk! Vertel hem dat in de eerste plaats! Er was een scherpe klank in haar stem. Het zal hem een aanleiding te meer ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels f 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. rone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. denken, dat van het samenbi volken: blanke, bruine en j democratische natie ooit sprake :.al kunnen zijn. Geloove wie het wil. Naar onze mee- ning wordt ook in dit opzicht weer bewezen, dat het socialisme dood is ondanks het toe nemende aantal stemmen o| de sociaal- democratie uitgebracht. i ®MAD. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal £2.25, per week 17 cent, met Zondagblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per ’J Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. atsen van aanvra iedingen raj. Socialisatie. Het socialisme is de leer der socialisatie, van het gemeenschappelijk bezit der pro ductiemiddelen, dat, zooals Marx voorspelt, noodlzakejyk uit de tegenwoordige maat schappelijke ontwikkeling voortvloeit. Nu doet, zich echter dit merkwaardige ver schijnsel voor, dat, naarmate de socialisti sche beweging sterker wordt, het socialisme afsterft. Zoo af en en toe hoort men in socialistische kringen nog wel gewagen van socialisatie, maar de wijzen waarop dit ge schiedt, toont maar al te zeer aan, dat men er niet aan gelooft, dat men te doen heeft met een versleten leuze. Hoe is dit contrast tusschen beweging en beginsel te verklaren. Naar onze meening hieruit, dat niet het socialisatiebeginsel de menschen tot het socialisme dryft, maar het sterke besef dat onze maatschappij groote gebreken heeft. Ook wy stellen ons op dit standpunt en willen wel zeggen dat per slot van rekening ons politiek democratisch stel- «r" sel alleen houdbaar zal blyken indien men er in slaagt te komen tot een meer gelijk matige verdeeling van inkomen en vermo gen, eene verdeeling, die het rechtvaardig heidsgevoel der menschen bevredigt. De democratische machine kan niet goed loopen als de leiding in handen is van eene bezit- löoze massa, die een speelbal wordt van demagogen van allerlei slag. Over het gemeenschappelijk bezit der productiemiddelen is al zooveel gezegd, dat men zou denken er nog moeilijk iets nieuws over te kunnen vernemen. Toch hoorden wij in de laatste weken een paar opmerkingen die wellicht voor velen nieuwer zyn. De eerste is van Dr. Vos, de liberale Ka- mercandidaat voor den kieskring Leiden. Het socialisme^, aldus Dr. Vos, is eigeniyk geheel niet iets, dat past bij den modernen tyd. Het is iets uit het ver verleden. Het is alleen uitvoerbaar in eene zeer eenvoudige, primaire maatschappij, maar niet in onze ingewikkelde wereldhuishouding. Wy hebben het ook altyd zoo gevoeld. In oude tijden, toen de menschen leefden in kleine gemeenschappen, waarvan de leden door familie- en stamverwantschap waren verbonden, had men gemeenschappelijk be zit en kon men dat hebben. Ieder lid der ge meenschap was bereid zich aan die kleine gemeenschap te geven, evenals de leden van een zelfde huisgezin. Toen de gemeenschap en echter wat grooter werden, was het uit SRF** Deze Courant komt zend gulden, gemiddeld dus een 40 mille per jaar. Aan entrée’s wordt meer dan vyf millioen gulden uitgegeven, tegen vier millioen in 1924, een styging van ongeveer dertig pro cent en in één jaar een vermeerdering van drie ton gouds. Het zyn in de eerste plaats de bioscopen die het geld binnenhalen, twee millioen en één ton in één jaar. Toch is dit bedrag aan het dalen en dat der tooneel- voorstellingen aan het stijgen, hetgeen geen ongunstig verschijnsel mag heeten. Maar nog altyd bezoeken 2.8 millioen menschen de bioscoop tegen 1.9 millioen de tooneel- en concert-uitvoeringen, maar in 1928 zaten er 250 duizend minder in dc bioscoop dan in 1929, d. w. z. 700 per dag minder. Per dag gaan er toch 15000 menschen naar de een of andere vermakelijkheid. Of dat getal ia.. Irnnirum iuii niet, .uitmaken,,Deft Haag telt 4'20 duizend zielen, dus 3% /o gaat iederen dag naar een vermakelijkheid,- een getal dat niet hoog lykt. Er vallen by de berekening wel eenige groepen af maar de bioscopen worden ook reeds döor zeer jonge kinderen bezocht zoodat ook van de kindergroep niet zoo heel veel afgaat. Als men in aanmerking neemt dat een veel grooter percentage kinderen naar de bioscoop gaat dan naar andere vermakelijk heden dan is het cijfer voor deze laatste groep in vergelijking nog gunstiger. Overi gens is het niet gemakkelyk er peil op te trekken want onder deze laatste groep val len ook allerlei „avondjes’’ en uitvoeringen die niet direct kunstvol zyn. Zelfs sport- vertooningen vallen er onder en het aantal van deze is nog altijd groot. Helaas hebben wij ook geen cijfers van andere gemeenten, zoodat wij in dit opzicht niet kunnen vast stellen of den Haag een stad van uitgaan- ders is of niet. De cijfers lijken ons niet ver ontrustend, vooral als men bedenkt dat het gansche seizoen Scheveningen met ai zyn vreemdelingen er ook nog in opgenomen is. Nu het bedrag der opbrengst steeds stijgt, lijkt het toch dringend noodzakelijk er eens verandering in te brengen en te beginnen Wy mogen in dezen brief niet onvermeld laten het feest van den dichter Willem Kloos. Hij heeft zyn zeventigste verjaardag gevierd en de hulde van oud en jong in ont vangst genomen. Zonderling is hoe weinig dergelyke figuren anders dan bij naam be kend zijn. Trouwens dat is een verschijnsel juist by letterkundigen opvallend. Wy heb ben het voorrecht uit .die milieus in den een uitzondering, want het is merkwaardig dat men de vertegenwoordigers daaruit ner gens ontmoet. Men zou zoo verwachten dat juist zy die altyd het hooggeroemde volle leven” willen beschrijven en uehandelen juist zeer veel onder de menschen verkeer den om daar hun stof en hun kennis te vergaren. Het schijnt anders te zijn en het verbaast ons dan ook nooit dat de meeste romans al tijd afspelen in het eigen kringetje van de schrijvers zelf. Willem Kloos is by name bekend maar het zou toch leelijk tegenvallen als men eens kon nagaan by hoeveel menschen hy bekend is en het zou nog meer tegenvallen als men wist hoevelen met zyn persoon be kend zyn. Hij heeft zich nooit bewogen in het openbare leven nam zelfs geen deel aan de kringen der artisten, die er in den Haag vele zyn en waarschijnlijk bleef hij in zyn eigen kleinen-kring. Zoo zijn er juist onder de letterkundigen zeer velen, wij zouden er een heele ry van kunnen opnoemen die nooit in het openbare leven komen. Over de beteekenis van Kloos voor ons geestesleven zullen wij hier niet spreken. Hotst Asthmi m genezing door nieu- uit plantenextracten. ittest: v behandeling sedert 6 ik hoest minder, haal :1 my krachtiger. Toch r aangetast, want ik >p last van 3 genees- even. De minste bewe- oden, doch in die vyf geheel ander mensch 'ie het wette<yk cpmng” te noe- Jjersie geweest Snaar één van «tel wettig te Handeisre- «hder van zijn xeft'en omdat hy wittige koning tspraak doen om bellen wie den Zelfs aan de aandacht van de twee hoogste autoriteiten op de markt, den marklmedter en den rnarkt-agent was het ontgaan wie het eerst zich zelf gehuldigd had. Alzoi zulen er twee koningen zyn, de één met eeiuwettige kroon, de andere zonder die. Hoi aUviau naar ootiyn* plotseling aanstekelijk te zyn geworden, want wij hébben er nu al behalve een sok- ken-koning, een kousen-keizer en een kou- sen-president ontdekt. Straks komen er wie weet welke titels los »n met zin voor allite ratie vindt men wellicht de kant-koning, de pyama-prins, de manufacruren-monarch en de dekens-dictator of iets der ge ij ks uit. Het is een tamelijk onschuldig vermaak, maar het is alleen nogal bespottelyk dat dergel(j- ke inventies door deponeering plotseling een ernstig en wettel ijk karakter kunnen krij gen. Natuurlijk is dat niet de bedoeling ge weest en te zyner tijd is het gewenscht dat aan dergelyke grapjes door middel van een wet een einde wordt gemaakt. Overigens is het een goedkoope vermakelijkheid. Ze brengt helaas niets in het laadje der ge meentekas. Die trekt trouwens al genoeg uit ons ge noegen. Iji 1928 is het al weer 44 duizend gulden meer, dat wij daarin hebben gestort en de beruchte vermakelijkheidsbelasting die bij haar opzet één ton gouds zou opleve ren loopt nou al aardig naar Let millioen. Het was in 1926 al 869 duizend gulden en sedert 1924 is er een styging van 160 dui- Dat heb je zeker! Er was een trilling in haar stem terwijl ze sprak, de zaak is wat we nu verder moeten <joen? Je houdt van Helen en wilt niet dat ze naar Austra lië gaat. Haar eigen vader zou, als het mo- gelyk was, haar naturlijk ook liever hier houden. Is het nooit eerder by hem of bij jou opgekomen, dat hy haar zou kunnen op- eischen als Paul Morley, inplaats van als Spencer Tarrant? Zy is niet by de Flet chers gebracht door haar vader, maar door familie van haar moeder. Zy hielden den naam van den vader geheim. In ieder geval zou ik niet denken, dat Mr. Fletcher ontoe gankelijk zou zyn voor een verstandige re- deneering, vergezeld van een flink bedrag. Mr. Fletcher en zyn vrouw zullen dan wel naar Australië wilen gaan zonder hun aan genomen dochter. Philip fronste nadenkend de wenkbrau wen. Deze redeneering was juist. Want ver standig was het geweest om Greta in ver trouwen te nemen I Maar je vader, opperde hy, zal hy het niet vreemd vinden? Zal hy niet aandrin gen op een onderzoek naar de rechtmatig heid van Morley’s aanspraken? De Fletchers mogen gemakkelyk te overtuigen zyn; hy zal de zaak meer critisch bekijken. Ik zou je voorstellen, om zelf myn va der te gaan opzoeken, verklaarde Greta. Ga morgen. Spreek vooral met Mr. Morley. Vertel hem dat de Fletchers Helen willen meenemen. Overtuig hem van de mogeyk- heid van myn voorstel, maar stel het als je eigen idee voor. Ga dan naar Lord Raynour en vertel hem, dat Helen’s vader gevonden met het gemeenschappelijk bezit. De ver wantschap tusschen de leden der gemeen schap was niet groot genoeg meer, om hen bereid te maken;, voor hun medeleden te werken en te zorgen. Noodgedwongen le._ dit tot het priyaat bezit, tot het individua lisme. Intusschen ging de ontwikkeling der maatschappy door. Van dorps- en stads huishouding tot volkshuishouding en van volkshuishouding tot wereldhuishouding. En nu wy midden in de wereldhuishouding zit ten, komt daar het socialisme en wil ons wys maken, dat wy in die wereldhuishou ding weer bezitsvormen moeten invoeren, die behooren by de primaire natuurhuishou- ding. Kan het eigeniyk wel dwazer, zouden wy willen vragen. En pleit het wel voor de menschen, dat zy zich door Karl Marx by den neus hebben laten nemen? De tweede opmerkipg, waarover wij iets willen zeggen, komt voor in dc brochure van Ir. Plate, waarover wy in ons vorig hoofd artikel reeds spraken. Zooals men weet redeneerde Marx aldus. De vervanging van het eenvoudige werktuig tot de ingewik kelde machine leidt tot de vervanging van het klein- door het grootbedryf en dit weer tot omzetting van het privaatbezit in ge meenschappelijk bezit. By het kleinbedryf behoort <z.i. het privaat bezit. By het groot bedrijf, waar de arbeider niet meer zyn eigen werktuig in privaat bezit kan hebben, past het gemeenschappelijk bezit. Dit zal dun ouK van auir Komen, xre in net groot bedrijf tot gemeenschappelyk optreden ge schoolde arbeiders, zullen de politieke macht veroveren en door die politieke macht de socialisatie tot stand brengen. Nu is het niet te ontkennen, dat op industrieelgebied de concentratie van het bedryfsleven in steeds grooter wordende ondernemingen, schynt te pleiten voor de theorie van Marx. De aanhangers wijzen dan ook met voldoening op de voortdurende uitbreiding der trusts en kartels. Hun, die meenen dat deze uitbreiding steun geeft aan de socialisatietheorie, gooit Ir. Plate echter ter dege roet i» het eten. Hy wyst er op, dat trusts en kartels meer en meer internationaal worden en er van socialisatie dus eerst sprake kan zyn, als alle volken der aarde tot eene natie zyn vereenigd. Hoe toch wil, mag men terecht vragen, de Neder- landsche sociaaldemocratie komen tot socia- liseering van, om maar eens een voorbeeld te noemen, het bedrijf van de Koninklyke Petroleummaatschappy, voordat alle lan den, waarin die maatschappy werkt, in één staat zyn vereenigd. En zou men inderdaad Seraing (België)”, net bewyzen aan den ismiddelen zelf, den *.n G. DAMMAN, aan LBILIé (afd. P 85) rdam. IEKTE DUIDELIJK J)t er is een speciale kte. zyn om je te helpen. Mijn vader heeft een sterk gevoel voor romantiek. Goed, ik zal het doen. En ik ben blij Greta, dat ik vertrouwen in je gesteld heb. Vrouwenhersens zyn af en toe wel bruikbaar, antwoordde ze vluchtig. Ik hoop dat je spoedig aan Helen net zooveel zult hebben! De bedoeling van deze opmerking ontging hem. En zouden we nu maar niet naar binnen gaan vroeg zy na een pauze. Dora zal niet begrijpen waar we zoolang over gepraat hebben. Langzaam liepen zij naar huis terug. Dora en Helen zaten aan een handwerkje. Dora keek gespannen toen haar broer en haar vriendin binnen kwamen. Maar Greta lachte en was heel kalm, zoodat Dora over tuigd was, dat Philip geen flater gemaakt had. Ik zat op je te wachten, Philip jongen, ik wilde even iets met je bespreken. John Arkwright stond met een zucht van verlich ting uit zyn stoel op. Hij had een brief in de hand, die blijkbaar met de avondpost ge komen was. Het is iets van zakelijken aard, voegde hij eraan toe, voor de dames niet erg interessant. Miaar dat is niet waar! Hij keerde zich om toen hy de deur achter zyn zoon ge sloten had. Het is een brief van den Parij- schen detective dien ik je wilde laten zien, Philip. Maar kom in mijn studeerkamer, dan zullen wy de zaak bespreken. John Arkwright ging bij den schoorsteen staan en reikte zijn zoon den brief toe. Die schurk van een Paillon, viel hy uit, die schelm! De hemel weet in wa.ke moei- Ó>g»randwd« oplag» WOO 68" Jaargang GOÜDSCHE MANT?

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1