en IB KEN OON. anten o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN go. 17069 Dinsdag 14 Mei f929 68» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen - lad. D E e- sn FEUILLETON. ar in BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, 8TOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 4 °P des lands. het dan HOOFDSTUK. XLVI. tien lijdt. (Wordt vervolgd.)- tor ke rd van Het j advertentiën en )ote letters en i eneesmidde- vragen aan de Medicjj- be Markt 7, van door omtrent en re gevallen, n- it- ip» ips ip» 5 HET PROCHUSTtSBED. Uit het Engelsch van ALICE en CLAUDE ASKEW. (Nadruk verboden.) “T week 17 cent, met Zondagblad ie bezorging per looper geschiedt ^Bureau: MARKT 31, GOUDA. at T. IS »s Toen ze aan tafel gingen, Dora aan den arm van Graaf Bridgetown, vond het meisje een tuil Maréchal rozen naast haar bord liggen, een attentie van den ouden edelman. Dora bloosde en dankte den gever hartelijk. Ze probeerde de rozen op de een of andere manier op h^ur japon te bevestigen. Ze was eenvoudig en zonder veel sieraden gekleed en kon geen broche vinden die voor dit doel geschikt was. Ze kreeg evenwel een eren. Ook thans he lheden het beroep op die niet heb- geeft. Zoowel vader Helen Mr. i voor moeden. Dora keek haar broer aan en deze vond dat ze er betrokken uitzag. Het deed ook hem onaangenaam aan dat juist nu een toe speling werd gemaakt op dat ongelukkige incident met den diamant. Hy ging naast haar staan alsof hij haar als steeds, onder zjjn hoede nam. Wat is er dan gebeurd? vroeg hij. Wel, verklaarde Lady Kenard, de dia mant die in Dora’s beursje gevonden werd, is heelemaal geen diamant, het is niets an ders dan een knappe imitatie. burger- en er voor de recht, maar een aan te van be- eekzucht Maag of zwaarten in tslag, roode enz. op elke ^heumatiek, r, levers tee- ziekten van Wof men ziet, gaat voorbij, wat men niet ziet, is van blijvende waarde. Heen gaan menschen /net hun lieve oogen, maar wat er straalde uit die oogen, het leven der ziel, sterft niet, leeft boven tijd en ruimte. vT&Ag of hij een dief is of niet. En nu denk ik dat het tijd is om naar beneden te gaan; onze gasten zullen wel direct komen. Hij stond op. Maar laten we nu nog even defi nitief alles voor morgen af spreken. U gaat vanavond naar de stad terug en morgen ochtend hebt U een gesprek met Fletcher en tracht met hem tot een' overeenkomst te komen. Morgenochtend gaan ook Greta, Helen en ik samen naar de Stad; ik ga naar kantoor en neem aan het station afscheid van ze. Greta zal Helen dan naar Uw hotel meenemen en daar zal Helen dan blijven tot vier uur, tot Mr. Morley komt. Later hoop ik dan Mr. Morley te ontmoeten om te hoe ren hoe alles afgeloopen is. Mr. Morley wil Helen in de stad hou den? vroeg Raynour, nadat hij zijn goed keuring had gehecht aan Philip’s samenvat ting van het programma. Ja, hij wil haar in huis doen by twee lieve oude dames, die ik hem heb aanbevo len. Het zyn allerliefste menschen en ze zullen goed Voor Helen zorgen, en haar ver dere opvoeding voltooien.’ Mijn vader heb ik hiervan nog niets verteld, maar ik zal het BINNENLAND. De Economische Raad. Nog steeds wordt te veel een protectie-politiek gevoerd. Rapport van den Volkenbond. Uit Genève wordt d.d. 11 Mei aan de Tel. bericht De economische raad heeft heden met de aanneming van het gemeenschappelijk rap port der subcomité’s voor handel, industrie en landbouw zijn tweede zitting beëindigd. In hoofdzaak wordt in dit zeer omvangrijk rapport goedkeuring uitgesproken over de werkzaamheden der economisch organer van den Volkenbond en de voortzetting daarvan binnen het huidige kader voorge steld. In een principieele samenvatting van den huldigen economischen toestand wordt ge constateerd, dat, afgezien van eenige op zichzelf staande gevallen, alleen in Duitsch- land en in Zweden gedurende de laatste twee jaren in een aanzienlijk aantal tarief posten rekening is gehouden met de aan bevelingen der economische wereldconferen tie tot het verlagen der douanerechten. Ove rigens kan niet gezegd worden, dat aan Jen wensch dier conferentie naar een streven, dat zich losmaakt van de protectionistische tendentie, gevolg is gegeven. Onzekerheid bestaat ook ten aanzien van de fiscale politiek van Engeland en de in voerrechten der Ver. Staten. Door het ont breken van een Duitscb-Poolsch hangels verdrag kunnen verscheidene andere staten hun betrekkingen met die twee landen evenmin regelen. De meerderheid van den Raad deelt niet de opvatting van Loucheur, dat trust- en kartelvorming tariefverlaging in de hand werkt. Ook wordt het denkbeeld aan de hand gedaan, dat landen, die tot verhoo- ging hunner invoerrechten overgaan, mede- deelen, welke redenen aanleiding hebben ge geven om af te wijken van de aanbevelin gen van de economische wereldconferentie. Hierdoor zouden verkeerde interpretaties van de tariefverhooging voorkomen worden. Het wordt wenschelijk geacht, dat ter stond wordt aangevangen met het beleggen van conferenties van industrieelen, hande laren en verbruikers om de moeilijkheid te bestudeeren van de tariefverlaging voor be paalde groepen tegelijk, zooals landbouw werktuigen en machines. Verder wordt de instelling aanbevolen van een kleine com missie van landbouwdeskundigen, die van advies zal dienen bij speciale landbouw- kwesties. In zijn sluitingsrede deed Theunis een dringend beroep op de leden van den Raad om in eigen kring propaganda te maken voor de denkbeelden van de economische wereldconferentie. Deze zitting heeft een idee gegeven van de moeilijkheden, die de verwezenlijking in den weg staan. Prof. Dr. P. Th. L. Kan. Prof. dr. P. Th. L. Kan, hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Leid- sche universiteit, heeft tegen 1 Juni om ge zondheidsredenen ontslag uit zjjn ambt aan gevraagd. Het ligt niet in de bedoeling van prof. Kan, een afscheidscollege te houden. Hij zal zich metterwoon te Wassenaar vestigen. Marine vliegbooten te Trincomali. Blykens bij het departement van Defensie ontvangen bericht, zijn de Dornier-Wal- v liegbooten Zondagmiddag te 2.15 te Trin comali (op Ceylon) aangekomen. De verbinding AmsterdamBoven-Rijn. Nieuwe sluis bij Vreeswijk. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul ling en verhooging van het IXe hoofdstuk voor 1929 inzake de verbinding van de hoofdstad met den Boven-Rijn door een nieuwen scheepvaartweg, alsmede een daarmede samenhangende wijziging verbetering van het MJerwedekanaal Tot ’s ministers leedwezen is met overleg met het gemeentebestuur van Am sterdam grooter tijdsverloop gemoeid hij aanvankelijk meende, zoodat bij gebrek van het verkrijgen van overeenstemming ook de verbetering van den bestaanden veerweg voor langeren tyd dreigt te worden uitge steld dan verantwoord zou zyn. Dit laatste nu meent de minister tot eiken prijs te moeten voorkomen. Hetgeen thans wordt voorgesteld, mag echter niet vooruitloopen op de definitieve oplossing van de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn voor het transitoverkeer met Rijnaken van de grootste afmetingen, terwijl het thans voorgestelde tevens in die oplossing moet passen. De verbetering, welke de minister thans op het oog heeft), kan worden verkregen vol gens het plan, dat indertijd is opgemaakt door de commissie-Ratnaer. Deze bestaat hierin, dat even ten zuiden van de overbrugging van het Merwede- kanaal in den spoorweg Utrecht—Gouda een nieuwe kanaaltak zal voeren naar een be westen Vreeswijk te maken nieuwe sluis. Deze oplossing biedt o.m. de volgende voordeelen: dat het peil van Amstelland over den ge heel en vaarweg tusschen de I^ek en de «lui zen by Zeebrug in het IJ kan worden ge handhaafd; dat niet langer in Utrecht zal behoeven te worden geschut; dat de bestaande bochtige vaarweg met zijn vele beweegbare bruggen wordt ver meden. Te Vreeswijk moet gelegenheid worden gelaten, een tweede sluis bij te bouwen. De breedte van de kanaalbodem is ontworpen op 35 m. en op een diepte 4.40 A. P. Wat het tracé bij de ontworpen bruggen en slui zen betreft, blijft het plan-Ramaer intact. Het werk wordt thans geraamd op 9.000.000, alles voor Ryksrekening. Voor het maken van voorbereidingen wordt J 0.000 aangevraagd. Nederlandsche Reisvereeniging. Zaterdag heeft de Nederlandsche Reis- vereeniging haar jaariijksche vergadering gehouden te Eindhoven. Vooraf vereenig- den de deelnemers zich aan een noenmaal, waarna een excursie werd gemaakt naar de Karei I-sigarenfabrieken. Om 5 uur ont ving het gemeentebestuur dedames en hoe ren in het stadhuis, waarbij burgemeester Verdijk een welkomstrede hield. Om 8 uur opende de algemeene voorzit ter, mr. M; J. van der Flier, de vergadering. In het 'jaarverslag deelde de secretaris mede, dat de vereeniging thans 7.675 leden telt. Het aantal kinderen dat in het vacan- tiehuis te Doom werd opgenomen, bedroeg 153, tegen 63 in 1927. De huizen in het eigen land werden verhuurd aan 101 gezinnen en in het buitenland aan 44 gezinnen. Er wer den 27 voetreizen gemaakt, waaraan 412 personen deelnamen en 12 jeugdreizen met 279 deelnemers. De commissie voor de rei zen met de Rijndam verschafte aan 2000 leden een zeereis. In het geheel Werden 479 reizen gemaakt met een totaal aahtal deel nemers van 18.100, by 1927 vergeleken een vermeerdering van 61 reizen en 2700 deel nemers. Noorwegen trok 930, Zwitserland 3960, Duitschland 3242 en Frankrijk 3097 leden. Na discussie werd het jaarverslag zonder hoofdelyke -stemming goedgekeurd. Het voordeelig saldo over 1928 is 2519.3344, wat gedeeltelijk aan afschrij ving en aan uitbreiding van inventaris zal worden besteed. Nadat de financieele commissie de boe ken acoord had verklaard, werd de penning meester gedechargeerd. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren T. Coini, mr. M. J. van der Flier, C. de Jong, J. A. Landstra en V. J. Uri, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer A. T. W. Kortüm, die zich niet Herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer Beurs (■OliliMH E COURANT. direct doen, wanneer Mr. Morley my hier voor zijn toestemming als Dora gelooven beiden nog, dat 1 door haar pleegouders opgeëischt is. Morley verzocht my niets te zeggen hy er zeker van was, dat alles in orde zou komen. Philip dronk zyn glas leeg en> ging met Lord Raynour naar beneden, waar hij tot zyn verwondering de gasten al aanwezig vond. Marion Kenard zag er eenigszins rood en opgewonden uit, ze was in druk gesprek met John Arkwright en Dora, toen ze Philip §n Lord Rajmour in het oog kreeg. Ze scheen het noodig te vinden hen direct op de hoogte te brengen van tvat besproken werd. Wat zegt U ervan, zei ze luid, dat was wel het meest-onverwachte wat had kunnen gebeuren. Ik moest er eigenlijk vreeselyk bedroefd om zyn, maar ik geloof niet dat dat het geval is. Want het bewijst dat wat de detectives van Staunton Heath hebben gedacht), waar moet zijn, alleen zijn de fei ten nog erger dan ze hebben kunnen ver- of d- OOSTENKUK. Mgr. Seipel bisschop van Tirol? De Stunde zegt te weten, dat de benoe ming van mgr. Seipel tot bi+schop Tirol elk oogenblik te verwachten is. blad wyst er op, dat het zeer natuurlijk is als mgr. Seipeï in zyn kerkelijke loopbaan promotie maakt, nu hij zyn staatkundige functie voorloopig heeft neergelegd. Na de terugkeer van mgr. Seipel van zijn reis naar de Middel landsche Zee zal, volgens de Stun- de bekend worden gemaakt, dat in Tirol een nieuw bisdom zal worden ingesteld, aan het hoofd waarvan mgr. Seipel zal komen te staan. In andere Weensche kringen twij felt men aan de waarschijnlijkheid van de mededeeling van de Stunde. .WHX3AMJE. Bulgarije viert feest. De duizendste jaardag der regee- ring van tsaar Simeon. De bladen publiceeren het programma van de feesten, die Zaterdag zyn begonnen ter gelegenheid van de viering van den duizendsten jaardag der regeering van tsaar Simeon den Groote en den vyftigsten verjaardag van Bulgarije’s bevrijding. De feestelijkheden bestaan uit godsdien stige en historische plechtigheden in tegen woordigheid van koning Boris. De in de basiliek van tsaar Smeon te Preslaw, de oude hoofdstad, ontstoken fakkels, zuilen morgen plechtig aan koning Boris in diens paleis te Sofia worden overhandigd. Deze fakkels zyn het symbool van den wil der Bulgaren om te werken voor de welvaart gelukkige ingeving. Haar plaats aan tafel was vlak naast den schoorsteenmante'Zij duwde haar stoel achteruit, stond op en liep op een oude Chineesche vaas toe, een van de geliefkoosde antiquiteiten van haar vader. Ik heb altijd een kleinen voorraad van veiligheidspelden en dergelyke dingen in die vaa^ legde ze lachend uit. Vader kan er zich absoluut niet mee vereenigen en zegt dat ik een verschrikkelijke vandaal ben. Terwyl ze sprak stak ze haar hand in de vaas en ze bevestigde vervolgens de rozen" op zoo’n handige wyze dat de stelen en bla den de wjjze van bevestiging totaal verbor gen. Men had de gasten aangevuld tot twaalf, door zekere Mrs. en Miss Gilmor te vragen, buren van de Arkwright’s. Op Har ry rustte, zeer tegen zyn zin, de verplich ting vriendelyk te zyn tegen miss Gilmor, doch daar de tafel door Dora gearrangeerd was, spTak het vanzelf dat hy haar aan zyn andere zyde vond. Philip had Helen tot tafeldame. Het vraagstuk der minderheden. den Volkenbond. plichting als minimum gold voor alle leden van den Bond, dus niet slechts voor de sta ten, die door de verdragen waren gebon den. Het memorandum eindigt met erop te wijzen, dat elke toekomstige oorlog van de minderheden, omdat zy meest aan de g*renzen der staten wonen, ten eenpnmale een catastiophale uitwerking zou hebben, want voor haar zou de oorlog op niets an ders neerkomen dan op een broederoorlog. Vandaar dat minderheden niet alleen een gewoonweg de plicht bestaat, door beroep op den Volkenbond het er sturen, dat een ingrijpende oplossing ’t vraagtuk der minderheden wordt reikt. 43 En Ruthven met zyn grooten rijkdom, zou de bezitting zeker in uitstekenden staat houden. Maar ik was direct in twijfel of ik het hem wel verhuren zou, want ik heb nooit veel goeds over hem gehoord. Maar na wat jy verteld hebt, doe ik het zeker niet. Ik zal hem morgen zqggen als hy bij me komt, dat ik niet op zyn aanbod in kan gaan. Philip keek op zyn horloge. Ik ben over tuigd dat U daar goed aan zult doen, die man is niet te vertrouwen, afgezien van de ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal 2.25, per per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de 1 Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83, Postrekening 48400. BUUENLANDbCH NlELWb. DUITSCHLAND. Naspel der 1 Mei-onlusten le Berlijn. Rumoerig debat in den Pruisischen Landdag. In de zitting van gisteren van den Prui sischen Landdag kwam aan de orde de com munistische motie van wantrouwen in ver band met de bloedige 1 Mei-onlusten te Ber lijn. De motie werd toegelicht door den communistischen afgevaardigde Kasper, die xyn aanval richtte v.n.l. op de sociaal-demo- cratische leden van het kabinet en wel m de eerste plaats op minister-president Braun en den minister van binnenlandsche zaken Grenszinski. Toen deze het woord wilde voeren werd hij met groot rumoer ontvangen en de communisten drongen drei gend om het spreekgetoelte. Voorzitter Barthel riep hem herhaaldelijk lot de orde en tenslotte sloot hij den communistischen afgevaardigde Jen Dretzk uit, en onder brak de zitting. Nadat de zitting heropend was, deelde president Barthel mede, dat Jen Dretzky voor 20 dagen geschorst was. Toen minister Greszinski trachtte zijn rede voort te zet ten, werd hij wederom in de rede gevallen en speelden zich weer zulke stormachtige tooneelen af, dat voorzitter Barthel ten tweede male de zitting moest onderbreken. ZWITSERLAND. Vliegongeluk bij Luzern. Twee militaire vliegers gedood. Vrijdag is te Emmenbrücke bij Luzem een militair vliegtuig door onbekende oor zaak op 800 meters hoogte in brand gevlo gen en op den grond gestort. De beide inzit tende officieren. Melcher en Croszmann, kwamen om. De .Bund” meldt over deze catastrofe, dat de bestuurder Melcher en de waarnemer Groszmann ’s morgens in Alpnach waren opgestegen. Zy maakten te Luzern een tus- schenlanding en vlogen daarop in een es kader van 5 vliegtuigen boven Emmen brücke. Plots sdhoten uit het vliegtuig vlam men te voorschyn, waardoor het in een dich te rookwolk werd gehuld. In steile glijvlucht suisde het vliegtuig naar de diepte en dreigde op een meubelfabriek terecht te komen. Het leek alsof de bestuurder nog op het laatste oogenblik dit gevaar wilde af wenden en erin geslaagd is over de gevaar lijke zóne heen te komen naar een stuk wei land, waarhet vliegtuig te pletter sloeg. Ar beiders konden na eenigen tijd het vuur blusschen. De lijken waren verschrikkelijk ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring)i 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringt 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadig heids-advertentiën de helft van den prijs, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen voorden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. Een memorandum aan Nadat in den loop der onderzoekingen, die het z.g. comité van drie uit den Volken bondsraad, dat onlangs te Londen verga derde, heeft ingesteld mtt betrekking tol het vraagstuk der minderheden, door een aantal staten memoranda waren jngedier.d, waarvan vooral die der kleine Entente en Polen vry openlijk zich kantten legen uit breiding van het internationale minder hedenrecht, heeft de commissie van het Europeesche nationaliteitencongres as ver tegenwoordiging der minderheden zelf aan het minoriteiten-comité van den Raad eveneens een memorandum gezonden, waarin de wenschen der minderheden wor den geformuleerd. Het beste middel, om het vraagstuk in den geest derminderheden op te lossen, be- -taat volgens het memorandum nog steeds in rechtstreeksche overeenstemming tus schen den staat en de minderheden; waar dit gelukt is, b.v. in Estland door het schep pen eener cultuur-autonomie, heeft men de ervaring opgedaan, dat de gevolgen geens zins bestaan in een definitieve vervreem ding tusschen staat en minderheden of zelfs het ontstaan van een staat in den staat. Alle betrokkenen, zoowel de minderheden ais de kringen der meerderheid, zyn het er over eena, dat door de cultureeie bevrediging der minderheden het verband tusschen haar en utn staat nauwer wordt dan tevoren. Het wordlt de plicht van den Volkenbond geacht heel zyn zedelyk gezag in de weeg schaal te leggen om de „innerstaatliche Vereinigung” van het nationahteiten-pro- bleem te bevorderen. Heeft hij succes by dit streven, dan ziet hy uit den aard der zaak zich veel zeldzamer keeren voor de noodzaak geplaatst als scheidsrechterlijke instantie voor geschillen tusschen staat en minderheden te fungeei ■•e houwen de minder i den Volkenbond als een uitima ratio, daarom echter ook in de practijk en slechts in de theorie zijn effect moet ben. Het voornaamste deel van het memoran dum bestaat in kritiek op de tegenwoordi ge Volkenbondspractyk inzake het vraag stuk der minderheden. Verschillende voor stellen ter verbetering’ worden gedaan. Openbaarheid der procedures, vooral open baarmaking der ingezonden brieven, enz. wordt bepleit. De informaties van den Raad, resp. der commissie van drie, moe ten aangevuld worden. Dit kan gebeuren <loor dengenen, die bezwaren indienen, vooral wanneer het minderheidsorganisa- ties betreft, die zich in de betrokken staten nog bevinden, het recht te geven om zoo noodig te repliceeren op de contra-uitlatin- gen der staten. Voorts wordt er op aangedrongen, dat een speciale commissie van deskundigen in den Volkenbond wordt ingesteld ter behan deling en regeling van ’t probleem in zyn geheel (het nagaan van in de verschillende landen bereikte vorderingen, het onderzoek naar locale wetten, uitwerking van aanbe velingen, die kunnen leiden tot recht- slreeksche overeenstemming tusschen de staten en de minderheden). Eveneens verlangt het memorandum de vervulling der moreele verplichting, die de door de verdragen niet gebonden staten op zich namen, toen zy in 1922 in de Volken bondsvergadering opmerkten, dat de ver- \erminkt. Volgens een ooggetuige zouden de vlammen het eerst achter den bestuurder vermoedelyk in het draadlooze apparaat, zyn waargenomen. Te Luzern veroorzaakte het ongeluk veel verslagenheid. ITALIË. De oplossing van de Romeinsche kwestie. Gisteren heeft Mussolini in de Kamer een slotrede uitgesproken over de Lateraan- sche verdragen. De tribunes voor het pu bliek, de diplomatie en de pers waren prop vol. De Duce een historisch overzicht van de moeilijkheden welke het pausdom ontmoet heeft b\j de verdediging van zijn onafhankelijkheid en welke teruggaan tot de invoering wan het Christendom te Rome. Hij zeide, dat het Italiaansche volk trotsch zyn moet, dat de oplossing der Romeinsche kwestie plaats had onder het fascistische regime. al poetsen met rygt U eea gebruikmaking irstel. Rottende igenemen reuk eerst met een I voor dames \lleen echt In dont“ Overt1

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1